PDA

View Full Version : Αστρολογία και υγεία



Poulino
18-02-2008, 01:52 AM
«Ένας γιατρός χωρίς γνώσεις αστρολογίας
δεν δικαιούται να λέγεται γιατρός»
Ιπποκράτης (460-337 π.Χ.)

Εδώ και χιλιάδες χρόνια ορισμένα μέρη της ανατομίας και ζωτικά όργανα έχουν συνδεθεί με συγκεκριμένα σημεία του ζωδιακού κύκλου. Αυτό το σύστημα μπορεί να βοηθήσει τον καθένα μας να εντοπίσει τα πιθανά δυνατά και αδύνατα σημεία του σώματός του.

Τα τέσσερα αστρολογικά στοιχεία – Φωτιά, Γη, Αέρας και Νερό – θεωρούνται, επίσης ότι έχουν κάποια επίδραση στην υγεία μας. Το καθένα αντιπροσωπεύει μια συγκεκριμένου τύπου ενέργεια που κυλάει μέσα στο σώμα μας. Η κατανομή των τεσσάρων αυτών ρευμάτων ενέργειας μέσα στο γενέθλιο χάρτη, επιτρέπει την πρόληψη καταστάσεων, οι οποίες χαρακτηρίζονται ως αγχογόνες, και την αποφυγή σωματικών ασθενειών. Συγκεκριμένα για τα 4 αστρολογικά στοιχεία:


ΦΩΤΙΑ: Κριός, Λέων, Τοξότης

Το στοιχείο της Φωτιάς συνδέεται με την θερμαντική ζωτική λειτουργία του κυκλοφορικού συστήματος. Δείχνει άνθρωπο ενθουσιώδη, που βρίσκει εύκολα κίνητρα για να ενεργοποιηθεί, γιΆ αυτό είναι σημαντικό για την υγεία των ανθρώπων που έχουν έντονο στο ωροσκόπιο τους το στοιχείο της Φωτιάς, να τους επιτρέπει να δρουν ελεύθερα και σύμφωνα με το ένστικτό τους. Αν αυτό το στοιχείο εξισορροπείται από τα άλλα του γενέθλιου χάρτη, οι σοβαρές ανωμαλίες θα αντιμετωπιστούν άμεσα και θα νικηθούν. Η έντονη σωματική άσκηση τονώνει τους ανθρώπους που έχουν γεννηθεί στα ζώδια της Φωτιάς, οι οποίοι συνήθως έχουν καλή υγεία. Ωστόσο, πολλή έμφαση στο στοιχείο της Φωτιάς, φέρνει ανησυχία και υπερβολική εγωκεντρικότατα. Οι άνθρωποι με αυτή την τάση είναι συχνά τόσο κυριευμένοι από την έμμονη ιδέα να αφήσουν το σημάδι τους στον κόσμο, που στην κυριολεξία «καίγονται».


ΓΗ: Ταύρος, Παρθένος, Αιγόκερως

Το στοιχείο της Γης αντιπροσωπεύει το σώμα του ανθρώπου και τις απαραίτητες για τη συντήρηση του λειτουργίες. Τα ζώδια της Γης είναι θαυμάσια προσαρμοσμένα στις πρακτικές απαιτήσεις της υλικής συμβίωσης, και ξέρουν ότι η δίαιτα και η άσκηση είναι απαραίτητα για μια υγιεινή διαβίωση. Πολλή έμφαση στη Γη, στο γενέθλιο χάρτη, δημιουργεί ανησυχίες υλιστικές. Αυτό μπορεί μερικές φορές να εκδηλωθεί με μια αρρωστημένη εξάρτηση από το φαί, ή με το να γίνονται οι ανάγκες του σώματος έμμονη ιδέα, πράγμα που μπορεί να οδηγήσει και στην υποχονδρία. Αυτοί που στερούνται το στοιχείο της Γης δυσκολεύονται να δεχτούν τα όριά τους, συχνά, ξεχνώντας ακόμα και να φάνε ή να ξεκουραστούν.


ΑΕΡΑΣ: Δίδυμοι, Ζυγός, Υδροχόος

Ο Αέρας είναι το στοιχείο που συνδέεται με το σύστημα το οποίο υποστηρίζει τη ζωή του σώματος. Ρυθμίζει τον τρόπο με τον οποίο οι άνθρωποι σκέφτονται, αναπνέουν και προσαρμόζονται στο περιβάλλον. Όταν είναι ισορροπημένο στο γενέθλιο χάρτη, το στοιχείο του Αέρα, επιτρέπει στον άνθρωπο να βλέπει τις συναισθηματικές και σωματικές του ανάγκες λογικά και να αλλάζει τις ανθυγιεινές του συνήθειες με τρόπο πρωτότυπο. Οι άνθρωποι που έχουν σαν κύριο στοιχείο τον Αέρα, τείνουν να «ζουν μέσα στο κεφάλι τους». Ενώ μπορεί να είναι πολύ έξυπνοι, είναι πιθανόν να έχουν χάσει κάθε επαφή με το σώμα τους. Είναι διανοητικά υπερκινητικοί και έχουν την τάση να σφυροκοπούν το υπερφορτωμένο τους νευρικό σύστημα μέχρι το στάδιο της εξάντλησης. Ανάπαυση, χαλάρωση και συχνές αλλαγές σκηνικού είναι απαραίτητες για να αποφύγουν την ανησυχία και την αγωνία.


ΝΕΡΟ: Καρκίνος, Σκορπιός, Ιχθύς

Το στοιχείο του Νερού δροσίζει, ανακουφίζει και θεραπεύει. Συνδέεται με τις λειτουργίες του σώματος που είναι υπεύθυνες για την αποβολή των ακαθαρσιών, καθώς και με τις συναισθηματικές καταστάσεις. Όταν το Νερό εξισορροπείται από τα άλλα στοιχεία στο γενέθλιο χάρτη, ο άνθρωπος βρίσκεται σε επαφή με τα αισθήματά του και έχει μεγάλη ευαισθησία στο χειρισμό των αισθημάτων των άλλων. Το Νερό, παρεμπιπτόντως, εμφανίζεται έντονο στους χάρτες των περισσότερων φυσιοθεραπευτών και αυτών που δουλεύουν σε εναλλακτικές μεθόδους, όπως οι ομοιοπαθητικοί, οι ρεφλεξολόγοι και άλλοι θεραπευτές. Όταν το Νερό κυριαρχεί, ο άνθρωπος τείνει να βρίσκεται στο έλεος των συναισθηματικών ρευμάτων. Σωματικά, η κυριαρχία του Νερού μπορεί να δείχνει ότι το σώμα συνεχώς εξουδετερώνει δηλητήρια που συσσωρεύονται από την υπερβολική ευαισθησία απέναντι στο άγχος. Μπορεί να υπάρχει τάση για κατακράτηση νερού, φούσκωμα και πρήξιμο.


Χάρτης Υγείας

α) μέρη σώματος
β) αδένες, νεύρα και αρτηρίες
γ) πιθανές ανωμαλίες



ΚΡΙΟΣ
α) κεφάλι, εγκέφαλος, μάτια, οστά προσώπου
β) επίφυση, αρτηρίες του κεφαλιού και εγκεφάλου
γ) πονοκέφαλοι, ακμή, λιποθυμίες, εγκεφαλικός πυρετός, νευραλγίες

ΤΑΥΡΟΣ
α) λαιμός, φάρυγγας, λάρυγγας, πιγούνι, κάτω σιαγώνα, αυτιά, γλώσσα, φωνητικές χορδές
β σφαγίτης, αμυγδαλές, θυρεοειδής αδένας
γ) λαρυγγίτιδα, φαρυγγίτιδα, θυρεοειδής, αμυγδαλίτιδα

ΔΙΔΥΜΟΙ
α) ώμοι, μπράτσα, χέρια, δάκτυλα, πάνω πλευρά
β) βρόγχοι, τραχεία, θύμος, νευρικό σύστημα
γ) βρογχίτιδα, άσθμα, θωρακικές ανωμαλίες, ατυχήματα στα μπράτσα, χέρια και ώμους

ΚΑΡΚΙΝΟΣ
α) γαστρεντερικός σωλήνας, πλευρά, στέρνο, μήτρα, πεπτικά όργανα
β) πάγκρεας, μαστοί
γ) γαστρικές ανωμαλίες, καούρες, παχυσαρκία

ΛΕΩΝ
α) καρδιά, πλάτη, σπλήνα
β) σπονδυλική στήλη, αορτή
γ) πόνοι στην πλάτη, σπονδυλική μηνιγγίτιδα

ΠΑΡΘΕΝΟΣ
α) έντερα, κοιλιά
β) νεύρα της μέσης
γ) ασθένειες των εντέρων, δυσπεψία, κολικοί, εντερικές μολύνσεις

ΖΥΓΟΣ
α) νεφρά, περιοχή οσφύος, γοφοί μέχρι τους γλουτούς
β) επινεφρίδια, νεύρα οσφύων, αρτηρίες
γ) ανωμαλίες στη λειτουργία των νεφρών και της ουροδόχου κύστης, οσφυαλγία, έκζεμα, αποστήματα

ΣΚΟΡΠΙΟΣ
α) ουροδόχος κύστη, σεξουαλικά όργανα, κόκκυγας, τράχηλος της μήτρας, πρωκτός
β) γεννητικό-ουροποιητικό σύστημα, προστάτης
γ) ανωμαλίες λειτουργίας ουροδόχου κύστης, ασθένειες του γεννητικού-ουροποιητικού συστήματος, προστάτης ή προβλήματα με την εμμηνορρυσία, αιμορροΐδες

ΤΟΞΟΤΗΣ
α) γοφοί, μηροί, λεκάνη, συκώτι
β) νεύρα των ισχύων, αρτηριακό σύστημα
γ) τραυματισμοί και ασθένειες των γοφών και των μηρών, ανωμαλίες λειτουργίας του ήπατος, ισχυαλγία, παράλυση των άκρων

ΑΙΓΟΚΕΡΩΣ
α) οστά, γόνατα
β) δέρμα
γ) ρευματισμοί, δερματικές παθήσεις, τραυματισμοί του γόνατος, ασθένειες των οστών

ΥΔΡΟΧΟΟΣ
α) αστράγαλοι, κνήμη, αντικνήμη
β) κυκλοφορικό σύστημα
γ) τραυματισμοί του αστράγαλου και της κνήμης, κιρσοί, κακή κυκλοφορία ασθένειες του αίματος, καρδιακές αρρυθμίες

ΙΧΘΥΣ
α) πόδια και δάχτυλα ποδιών
β) λεμφικό σύστημα, υπόφυση
γ) ακρική αρθρίτιδα, χιονίστρες, εξάρτηση από αλκοόλ ή ναρκωτικά, ανωμαλίες λειτουργίας των λεμφαδένων και αδένων


Αστρολογία και Δίαιτα

¶τομα που στο ωροσκόπιο τους επικρατούν ορισμένα ζώδια, μπορεί να έχουν την τάση να παρουσιάζουν έλλειψη σε ορισμένα μεταλλικά άλατα. Δίνω παρακάτω ένα σύντομο κατάλογο τροφών που είναι ικανές νΆ αποκαταστήσουν αυτή την έλλειψη.


Κριοί: Οι ντομάτες περιέχουν μεγάλη ποσότητα φωσφορικού καλίου. Η έλλειψή του προξενεί κατάπτωση.
Ταύροι: Το σέλινο απαλλάσσει τον οργανισμό από τις συνέπειες καταχρήσεων.
Δίδυμοι: Το μαρούλι και το κουνουπίδι είναι απαραίτητα στους Διδύμους για τη βρογχίτιδα.
Καρκίνοι: Οι πλούσιες σε ασβέστιο τροφές είναι εξαιρετικά ωφέλιμες. Συνιστώνται ιδιαίτερα το κάρδαμο και το γάλα.
Λέοντες: Σταφίδες, μπιζέλια και πορτοκάλια πρέπει να αποτελούν μέρος της διατροφής του Λέοντα.
Παρθένοι: Τα λεμόνια καταπολεμούν την τάση προς την πιτυρίδα και τα σκασίματα στο δέρμα.
Ζυγοί: Οι φράουλες είναι πλούσιες σε μεταλλικά άλατα, που είναι αναγκαία και βοηθούν να διατηρηθεί η ισορροπία ανάμεσα στα οξέα και τα φυσιολογικά υγρά του σώματος.
Σκορπιοί: Οι Σκορπιοί είναι δύσκολο νΆ αντέξουν σε τροφές υπερβολικά πλούσιες. Τα ξηρά δαμάσκηνα είναι απαραίτητα.
Τοξότες: Τα σπαράγγια και τΆ αγγούρια είναι πλούσια σε πυρίτιο, που είναι απαραίτητο για ωραία επιδερμίδα και για τόνωση των μαλλιών.
Αιγόκεροι: Οι λαχανίδες και τα λάχανα πρέπει νΆ αποτελούν μέρος της διατροφής του Αιγόκερου. Προστατεύουν από ρευματισμούς.
Υδροχόοι: Τα ρόδια περιέχουν ένα αλκαλικό συστατικό, που ίσως λείπει από τους Υδροχόους.
Ιχθύες: Οι Ιχθύες έχουν την τάση προς την αναιμία. Σταφίδες, χουρμάδες και όσπρια θα αποκαταστήσουν την υγεία τους.



Συγκεντρωτικός Πίνακας

(Μας δείχνει ποια άλατα είναι παραδοσιακά συνδεδεμένα με το κάθε ζώδιο και υποδεικνύει ίσως ένα τομέα, όπου μπορεί ο καθένας να βελτιώσει την υγεία του).


Κριός: Φωσφορικό Κάλιο και Φωσφορικό Νάτριο
Ταύρος: Θειικό Νάτριο και Θειικό Ασβέστιο
Δίδυμοι: Υδροχλωρικό Κάλιο και Πυριτικά ¶λατα
Καρκίνος: Φθοριούχο Ασβέστιο και Φωσφορικό Ασβέστιο
Λέων: Φωσφορικό Μαγνήσιο και Υδροχλωρικό Νάτριο
Παρθένος: Θειικό Κάλιο και Φωσφορικός Σίδηρος
Ζυγός: Φωσφορικό Νάτριο και Φωσφορικό Κάλιο
Σκορπιός: Θειικό Ασβέστιο και Θειικό Νάτριο
Τοξότης: Πυριτικά ¶λατα και Υδροχλωρικό Κάλιο
Αιγόκερως: Φωσφορικό Ασβέστιο και Φθοριούχο Ασβέστιο
Υδροχόος: Υδροχλωρικό Νάτριο και Φωσφορικό Μαγνήσιο
Ιχθύς: Φωσφορικός Σίδηρος και Θειικό Κάλιο



Οι Οίκοι της Υγείας

Τρεις από τους Οίκους του ωροσκοπίου μας δίνουν τα πιο καθαρά κλειδιά για την υγεία ενός ανθρώπου. Κατά σειρά σπουδαιότητας, είναι ο έκτος, ο πρώτος και ο δωδέκατος.


Ο 6ος Οίκος δηλώνει πιθανές αδυναμίες και επιρρέπεια στις αρρώστιες, σύμφωνα με το ζώδιο που βρίσκεται πάνω στην ακμή του Οίκου και με πλανήτες που βρίσκονται μέσα του.
Ο 1ος Οίκος απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή, μια που θα μας αποκαλύψει πολλά για την προσωπικότητα του ανθρώπου που εξετάζουμε, όσον αφορά την υγεία, και ειδικά εκείνα τα στοιχεία του που δηλώνουν άγχος.
Ο 12ος Οίκος παραδοσιακά συνυφασμένος με τον πόνο και ίσως με τις περιόδους κατάκλισης, είτε στο σπίτι είτε στο νοσοκομείο, έχει να κάνει με τη φυσική αλλά και την ψυχική υγεία.


Πρέπει να λάβουμε υπόψη τα χαρακτηριστικά του ζωδίου καθώς και τις απαντήσεις και τις αντιδράσεις σε διάφορες καταστάσεις που μας αποκαλύπτει η θέση της Σελήνης. Αν τις συνδυάσουμε με τις ενδείξεις που έχουμε από μια εξέταση των Οίκων «της υγείας» και με τα ζώδια που εμπλέκονται εκεί, θα έχουμε μια βάση για να αρχίσουμε.




Βιβλιογραφία

Η Νέα Μεγάλη Αστρολογία, Ντέρεκ και Τζούλια Πάρκερ, Εκδόσεις Τερζόπουλος Χ.
Εσείς και τα άστρα σας, Ανδρομέδα, Εκδόσεις Φυτράκη

gapost
21-02-2008, 11:02 PM
Πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό άρθρο !!!

Poulino
23-02-2008, 06:57 PM
Οι αφοριστικές τοποθετήσεις νομίζω ότι δεν συμβάλλουν στην ουσιαστικότερη προσέγγιση της αστρολογίας :bigsmile:
Είμαι επιφυλακτικός σε τέτοια θέματα (και γενικότερα) και έτσι νομίζω ότι πρέπει να βλέπουμε και όλα τα θέματα.
Ειδικά το θέμα της υγείας οποιουδήποτε είναι πολύ σημαντικό και πιστεύω ότι τέτοιου είδους παραθέσεις θα πρέπει να συνδυ'αζονται με πιο εμπεριστατωμένη τοποθέτηση και όχι με την απλή παράθεση του Τεγόπουλος-Φυτράκης. Στο κάτω κάτω, να πουλήσουν θέλουν αυτοί, χέ@#@καν το τι θα γίνει μετά :cry:
Και μεταξύ μας τωρα, ποιος αστρολόγος θα βγει και θα μιλησει για θέματα υγείας ανοιχτά; Όλοι σουμουτου και γενικότητες.
¶ρα, αν ο "ειδικός" είναι μαζεμένος, καλό είναι εμείς να είμαστε πιο μαζεμένοι :bigsmile:
Καθε αποψη ειναι δεκτη :)
Σ' ευχαριστω για την παρατηρηση σου!!Θα με βοηθησει να γινω καλυτερη στο μελλον!
Να σαι καλα

zeta1987
25-02-2008, 01:52 AM
Mε ωροσκόπο ιχθύ όντως έχω αρκετά συχνά αναιμία!Πολύ καλή προσπάθεια!Μπράβο σου Πουλχερία μου!:bigsmile:Perfect

ΑΡΙΔΗΛΗ
15-03-2008, 07:30 PM
Πράγματι πολύ καλό το άρθρο!!
Σαν Ταυρίνα έχω ευαισθησία στον λαιμό,θυροειδή και'γω δεν ξέρω που!
Πρέπει να παίρνουμε και τις ασθένειες του ωροσκόπου μας, τι γίνεται μ'αυτές?

Poulino
15-03-2008, 07:45 PM
Πράγματι πολύ καλό το άρθρο!!
Σαν Ταυρίνα έχω ευαισθησία στον λαιμό,θυροειδή και'γω δεν ξέρω που!
Πρέπει να παίρνουμε και τις ασθένειες του ωροσκόπου μας, τι γίνεται μ'αυτές?
Αγαπητη μου φιλη σε ευχαριστω,
Σιγουρα πρεπει να λαμβανουμε υποψιν μας και τον ωροσκόπο μας, αλλα και το στοιχείο το οποιο υπερτερει στον προσωπικο μας χαρτη και αναλογως να προσεχουμε συγκεκριμενα σημεια του σωματος μας και συγκεκριμενα οργανα. Εγω παραδειγματος χαριν, αν και Σκορπιος, εχω σχεδον καθημερινα ενοχλησεις στο κεφαλι μου, κατι που πιστευω πως οφειλεται στον ωροσκοπο μου που βρισκεται στον Κριο....Βεβαια οι προσεγγισεις ειναι λεπτες οσον αφορα θεματα υγειας...παρολαυτα καλο ειναι να συμβουλευομαστε και την αστρολογια για μια καλυτερη ποιοτητα ζωης!:)

paraskeyh
14-10-2010, 01:03 AM
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι.Εχω σελήνη στον Ταύρο στον 6ο οικο και όλο προβλήματα με φαρυγγίτιδες έχω.Η ακμή του όμως είναι στον Κριό .Εχω προβλήματα με αγχος και θέλω να ρωτήσω αν παίζει κάποιο ρόλο οτι ο Αρης βρίσκετσι στον 12ο μαζί με Δια και Πλούτωνα και χτυπούν με αντίθεση (εκτός του Πλούτωνα)την σελήνη.Το οτι βρίσκονται σε αντίθεση ο κυβερνήτης του 6ου με τον πλανήτη που υπάρχει μέσα πόσο σημαντικό είναι;Και το χρόνιο αγχος που ακριβώς πιστεύεται οτι οφείλεται;Μπερδεύομαι λίγο γιατί νομίζω οτι παίζει ρόλο και ο 12ος εδώ αλλά ακόμη δεν βγάζω κάποιο νόημα.Οποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει για να το ξεκαθαρίσω αν ευθύνεται ένας παράγοντας ή παιζουν και όλοι οι άλλοι ρόλο

joanna1975
15-10-2010, 02:13 PM
Καλησπέρα!Αφου διάβασα το άρθρο έσπαγα το κεφάλι μου να βρω απο που έχω προβλήματα με την έμμηνο ρύση, Απο την σελήνη μου που είναι στον κριό δεν υπάρχει κάποια ένδειξη, ούτε απο το ζώδιο ούτε απο τον ωροσκόπο μου. Σκέφτηκα ότι ο 6ος μου οίκος ειναι στον υδροχόο και ο ουρανός μου είναι στον σκορπιό, οποίος συνδέεται με προβλήματα με την έμμηνο ρύση. Το σκεπτικό μου είναι σωστό;
Σας ευχαριστώ!

Freya!
16-01-2011, 02:31 AM
Γεια σας...θα ηθελα με τη σειρα μου να κανω κι εγω μια ερωτηση....με απασχολει πολυ το γεγονος οτι εχω 6ο οικο στον ζυγο με Κρονο και Πλουτωνα μεσα.
Το προβλημα που εχω απο μικρη στη σπονδυλικη μου στηλη μπορει να εξηγηθει απο τον κρονο στον 6ο οικο?Ειναι ενδειξη?
Επισης τις ανωμαλιες στο εμμηνορυσιακο μπορω να τις αποδωσω στο τετραγωνο που σχηματιζει ο ηλιος με τη σεληνη μου?
Ευχαριστω:)
Υποθεσεις κανω, δεν τα δενω και κομπο....