PDA

View Full Version : Διελευσεις Αφροδιτης



kelp
11-02-2008, 07:21 PM
Καλησπερα σε ολους!
Θα ηθελα να μαθω ποιες διελευσεις τις Αφροδιτης ευνοουν τα αισθηματικα. Απο οτι ξερω ευνοουν οι διελευσεις της απο τον πεμπτο και εβδομο οικο, οταν ειναι σε συνοδο με τον γεννεθλιο ηλιο και επισης οταν κανει τριγωνο με τον ηλιο. Υπαρχουν και αλλες?
Ευχαριστω πολυ!

Μητσάκος
11-02-2008, 11:16 PM
Εγώ θεωρώ σαν καλύτερη αυτή της Αφροδίτης Ουρανού. Και κάνεις δουλειά σου και δεν έχεις συνέχεια :nuts:

kelp
12-02-2008, 12:27 PM
Μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε λιγο παραπανω, επειδη τωρα τελευταια εχω αρχισει να ασχολουμαι και με ενδιαφερει παρα πολυ η αστρολογια?

Fotini Christodoulou
12-02-2008, 12:33 PM
επίσης όψεις δία- αφροδίτης, αφροδίτης ποσειδώνα να προσθέσω κι εγω:bigsmile:

Maroulita
12-02-2008, 12:47 PM
Η διέλευση της Αφροδίτης από τον 5ο οίκο όντως μπορεί να δηλώσει κάποιες ευκαιρίες για φλερτ. Δεν είναι όμως μόνο αυτό, γιατί έτσι και αλλιως ο 5ος δηλώνει ένα σωρό άλλα πράγματα. Π.χ. μπορεί να δηλώσει και την έναρξη μιας περιόδου ενασχόλησης με όμορφα και ευχάριστα πράγματα, με καλλιτεχνικές δραστηριότητες κ.λπ. Μέσα σε ένα τέτοιο ισορροπημένο κλίμα σίγουρα θα μπορούσε να ευνοηθεί και ένας έρωτας, γιατί πρώτα απ' όλα η ίδια μας η ψυχολογία είναι ισορροπημένη και έχει ίσως ανάγκη από λίγο ρομαντισμό και φλερτ. Αν μάλιστα παίζει και κάποια άλλη όψη με ¶ρη ή Ουρανό, τότε πια μπορούμε να μιλάμε για κεραυνοβόλο έρωτα!

Όταν περνά από τον 7ο οίκο δίνει πάλι έναν ήπιο και αρμονικό τόνο στις σχέσεις γενικότερα, όχι δηλαδή αποκλειστικά στις ερωτικές. Οι άλλοι μας βλέπουν πιο καλοπροαίρετα, πιο προσιτά. Η εικόνα μας στους άλλους γίνεται θετικότερη. Νομίζω πως τονίζεται επίσης και μία τάση παραχώρησης, που μάλλον είναι ένα θετικό βήμα για μία σχέση που ξεκινά (αλλά το πόσο θα κρατήσει δεν μπορεί να εξαρτηθεί από τη συγκεκριμένη διέλευση) ή ακόμα και μία σχέση που δεν ήταν και στα καλύτερά της.

Φαντάζομαι πως από όψεις, μία σύνοδος της διελαύνουσας Αφροδίτης με τον Ωροσκόπο μπορεί να δηλώσει και μία νέα γνωριμία. Επίσης μία σύνοδος με τον γενέθλιο Ουρανό μπορεί να δηλώσει μία νέα γνωριμία, κάτω από μη ανεμενόμενες, απρόβλεπτες και περίεργες συνθήκες. Παρομοίως, και μία σύνοδος με τον γενέθλιο Αρη μπορει να σημάνει την αρχή μιας ερωτικής σχέσης.

ramonaki
13-02-2008, 12:34 AM
Να προσθεσω κι εγω μια απορια?
Απο τη στιγμη που η Αφροδιτη ειναι απο τους πλανητες που κινουνται σχετικα γρηγορα,τοτε με ευνοικη καθε οψη της π.χ με τον Ωροσκοπο ειτε με τον Ουρανο ειτε μια συνοδος με Αρη θα βγαλει αρχη σχεσης ή μια γνωριμια? Περιεργο μου ακουγεται γιατι ετσι ολο τον χρονο θα πρεπει να κανουμε γνωριμιες.

Maroulita
13-02-2008, 12:49 AM
Να προσθεσω κι εγω μια απορια?
Απο τη στιγμη που η Αφροδιτη ειναι απο τους πλανητες που κινουνται σχετικα γρηγορα,τοτε με ευνοικη καθε οψη της π.χ με τον Ωροσκοπο ειτε με τον Ουρανο ειτε μια συνοδος με Αρη θα βγαλει αρχη σχεσης ή μια γνωριμια? Περιεργο μου ακουγεται γιατι ετσι ολο τον χρονο θα πρεπει να κανουμε γνωριμιες.

Δεν είναι όλες οι όψεις ευνοϊκές με αυτήν την έννοια. Π.χ. ένα τετράγωνο που θα σχηματίσει με τον Ουρανό μπορεί να είναι μια ένδειξη για μία έκρυθμη κατάσταση σε μία υπάρχουσα σχέση, όποιας φύσης. Ή αν σχηματίσει σύνοδο με τον Κρόνο μπορεί να φέρει συναισθηματική ανασφάλεια... Μα και αυτά απλοί δείκτες είναι που απλά λαμβάνονται υπόψη στο σύνολο. Μπορούν δηλαδή να εξισορροπηθούν από άλλες όψεις. Όπως επίσης το ίδιο μπορεί να συμβεί και για τις "ευνοϊκές" όψεις που ανέφερα παραπάνω. Μία όψη μόνο δεν θα φέρει την ¶νοιξη!

Ας μην ξεχνάμε επίσης και τους τομείς που ενεργοποιούνται από τη διέλευσή της. Η οικοθεσία και εννοείται η ζωδιακή θέση εξειδικεύει ακόμα πιο πολύ το πώς θα πραγματωθεί η όψη.

Βασιλης Παπαδολιας
13-02-2008, 10:11 AM
Να συμπληρώσω στους προλαλήσαντες ότι εντονότερο αποτέλεσμα φέρνουν οι όψεις από διέλευση που υπάρχουν ήδη στο χάρτη και ως γενέθλιες. Π.χ. αν κάποιος έχει ήδη τρίγωνο Αφροδίτης - Ουρανού και ο διελαύνων Ουρανός κάνει τρίγωνο (από άλλο πια ζώδιο) με τη γενέθλια Αφροδίτη του η όψη ενεργοποιείται.

zeta1987
13-02-2008, 02:50 PM
Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να κοιτάμε και τις όψεις που κάνει ο κυβερνήτης του 5ου μας οίκου ή κάνω λάθος;;Που δεν γίνεται απαραίτητα να είναι η Αφροδίτη..Βέβαια εμενα που είναι η σελήνη και η σελήνη αλλάζει ζώδιο κάθε 2,5 μέρες φέρνει λίγο κυκλοθυμικότητα;;:wacko:

colibri
13-02-2008, 03:08 PM
Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να κοιτάμε και τις όψεις που κάνει ο κυβερνήτης του 5ου μας οίκου ή κάνω λάθος;;Που δεν γίνεται απαραίτητα να είναι η Αφροδίτη..Βέβαια εμενα που είναι η σελήνη και η σελήνη αλλάζει ζώδιο κάθε 2,5 μέρες φέρνει λίγο κυκλοθυμικότητα;;:wacko:

Όχι κατα την γνώμη μου αλλά πιστεύω ότι η σελήνη θα σου ενεργοποιεί γεγονότα όταν τα συμφραζόμενα το δείχνουν, μπορείς να δεις τι όψη μπορεί να γίνει ίσως με το δεύτερο κυβερνήτη ή ακόμα και με τον κυβερνήτη του δεκανού που βρίσκεται η ακμή του 5ου.

Βασιλης Παπαδολιας
13-02-2008, 03:09 PM
Ίσως και να ισχύει ότι υπάρχουν κι άλλες θέσεις που θα πρέπει να κοιτάμε, απλά εδώ το θέμα είχε να κάνει με τις όψεις της Αφροδίτης. Γι' αυτό και μείναμε εκεί νομίζω. Για το παράδειγμα της Σελήνης πιστεύω ότι μάλλον δεν έχει νόημα να κοιτάς την κίνηση της Σελήνης όσο τις διελεύσεις αργών πλανητών που μπορεί να κάνουν όψη με τη γενέθλια Σελήνη.

zeta1987
13-02-2008, 03:22 PM
Όχι κατα την γνώμη μου αλλά πιστεύω ότι η σελήνη θα σου ενεργοποιεί γεγονότα όταν τα συμφραζόμενα το δείχνουν, μπορείς να δεις τι όψη μπορεί να γίνει ίσως με το δεύτερο κυβερνήτη ή ακόμα και με τον κυβερνήτη του δεκανού που βρίσκεται η ακμή του 5ου.



Ίσως και να ισχύει ότι υπάρχουν κι άλλες θέσεις που θα πρέπει να κοιτάμε, απλά εδώ το θέμα είχε να κάνει με τις όψεις της Αφροδίτης. Γι' αυτό και μείναμε εκεί νομίζω. Για το παράδειγμα της Σελήνης πιστεύω ότι μάλλον δεν έχει νόημα να κοιτάς την κίνηση της Σελήνης όσο τις διελεύσεις αργών πλανητών που μπορεί να κάνουν όψη με τη γενέθλια Σελήνη.

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!:bigsmile:

Αυτό που είπες δεν το πολυκατάλαβα colibri.Αυτο με το δεκανό.
Αλλά εντάξει αυτο που είπε ο Βασίλης κάπως με βοήθησε!Ευχαριστώ!

*Astropeleki*
13-02-2008, 03:32 PM
Αυτό που είπες δεν το πολυκατάλαβα colibri.Αυτο με το δεκανό

Kάθε οίκος χωρίζεται σε 30 μοίρες. Ανά 10 μοίρες λοιπόν, κυβερνάει και άλλος πλανητης. Έτσι, σε κάθε οίκο, έχουμε 3 δεκανούς και κάθε δεκανός έχει διαφορετικό κυβερνήτη.

zeta1987
13-02-2008, 03:40 PM
Kάθε οίκος χωρίζεται σε 30 μοίρες. Ανά 10 μοίρες λοιπόν, κυβερνάει και άλλος πλανητης. Έτσι, σε κάθε οίκο, έχουμε 3 δεκανούς και κάθε δεκανός έχει διαφορετικό κυβερνήτη.

Ευχαριστώ για την αποσαφήνιση kia μου!!!:love:
Δεν το γνώριζα.Τώρα έχω κάτι αποριούλες για το δεκανό :toung: αλλά επειδή εδώ είναι θέμα για την Αφροδίτη το αφήνω..Θα το ψάξω και εδώ είμαστε πάλι!

*Astropeleki*
13-02-2008, 03:44 PM
Πάτα εδώ (http://www.myhoroscope.gr/103-futured-articles-astrologers/3615-%EF%E9-%E4%E5%EA%E1%ED%EF%DF-%F4%F9%ED-%E6%F9%E4%DF%F9%ED.html) και εδώ (http://www.myhoroscope.gr/35-%DC%F1%E8%F1%E1-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/3295-%E7-%E8%E5%F9%F1%DF%E1-%F4%F9%ED-%E4%E5%EA%E1%ED%FE%ED.html)

WHITE.HORSE
03-11-2009, 01:10 PM
όταν έχουμε διέλευση αφροδίτης από την γεννεθλιά μας αφροδίτη .. στον 3ο οίκο αφορά μόνο θέματα εκπαίδευσης ... δεν επηρρεάζει τα αισθηματικά μας ?:love:

ευχαριστώ

Κοραλλία Μόζορα
03-11-2009, 02:19 PM
Η τράνζιτ Αφροδίτη δεν δίνει γνωριμίες από μόνη της. Πρέπει να φαίνονται και από άλλα πράγματα. Μπορεί κάποιος να κάνει μια γνωριμία και η τράνζιτ Αφροδίτη να μην κάνει καν όψη με συναισθηματικούς δείκτες μέσα στο ωροσκόπιό του.

Αντίθετα, όταν οι βαριοί πλανήτες (από Δία και μετά) τράνζιτ κάνουν όψη με την γενέθλια Αφροδίτη είναι πολύ πιο πιθανό να δείξουν την αρχή μιας σχέσης. Κι όχι μόνο οι θετικές όψεις.

WHITE.HORSE
03-11-2009, 03:05 PM
ωραία σας ευχαριστώ !


white.horse:love: