PDA

View Full Version : Eνεργοποιηση πλανητων



kphssa
26-01-2008, 10:59 AM
Γεια σας!
Μηπως θα ηταν ευκολο να μου εξηγησει καποιος τι ακριβως σημαινει ενεργοποιηση ενος πλανητη και καθε ποτε συμβαινει?
ευχαριστω πολυ και ελπιζω η ερωτηση να ενδιαφερει και αλλα μελη!

Maroulita
26-01-2008, 07:59 PM
Γεια σας!
Μηπως θα ηταν ευκολο να μου εξηγησει καποιος τι ακριβως σημαινει ενεργοποιηση ενος πλανητη και καθε ποτε συμβαινει?
ευχαριστω πολυ και ελπιζω η ερωτηση να ενδιαφερει και αλλα μελη!

Ενεργοποίηση ενός πλανήτη ή μάλλον των ιδιοτήτων ενός πλανήτη όπως βέβαια πλέκονται μέσα στο γενέθλιό μας έχουμε όταν κάποιος άλλος διελαύνων πλανήτης σχηματίζει κάποια όψη μ' αυτόν. Ουσιαστικά δηλαδή οποιεσδήποτε γενέθλιες όψεις σχηματίζει ο δείνα πλανήτης με κάποιον άλλον/ άλλους ενεργοποιούνται όταν ένας διελεύνων σχηματίζει σύνοδο, αντίθεση κλπ. μ' αυτόν. Σε μία τέτοια περίπτωση λαμβάνουμε υπόψη μας τόσο τη γενέθλια ερμηνεία σε συνδυασμό με τη σημασία της διεύλευσης.

kphssa
26-01-2008, 08:12 PM
Ευχαριστω πολυ για τη διευκρινιση !
Κατι αναλογο ειχα φανταστει και γω αλλα αρχισα να εχω αμφιβολιες οταν καποιος αστρολογος μου ειπε οτι π.χ. ο Αρης μου ενεργοποιειται καθε 2 χρονια ...και με αυτο μπερδευτικα....πολυ:blink:
Ισως να εννουσε συγκεκριμενες οψεις.
Καλο βραδυ!

Maroulita
26-01-2008, 08:17 PM
Ευχαριστω πολυ για τη διευκρινιση !
Κατι αναλογο ειχα φανταστει και γω αλλα αρχισα να εχω αμφιβολιες οταν καποιος αστρολογος μου ειπε οτι π.χ. ο Αρης μου ενεργοποιειται καθε 2 χρονια ...και με αυτο μπερδευτικα....πολυ:blink:
Ισως να εννουσε συγκεκριμενες οψεις.
Καλο βραδυ!


Μάλλον εννοεί ότι επιστρέφει στη γενέθλια θέση του, οπότε κάνει σύνοδο με τον γενέθλιο. Επιστροφή του ¶ρη κάπως.

kphssa
26-01-2008, 08:24 PM
ευχαριστω και παλι,:cheesy:
θα το εχω στα υποψην την επομενη φορα που θα επιστρεψει ο Αρης μου .

Λίλιαν Σίμου
27-01-2008, 01:21 PM
Αγαπητά μέλη

Ενεργοποίηση ενός γενέθλιου πλανήτη, μπορεί να συμβεί με διέλευση, αλλά και με προοδευτικό πλανήτη, με πλανήτη επιστροφής πλανητών, με μεσοδιάστημα, με έκλειψη. Γενικά με κάθε προγνωστική μέθοδο, αρκεί να αγγίζει τον πλανήτη με όψη. Αλλά για να συμβεί γεγονός, πρέπει να το επιβεβαιώνουν τουλάχιστον τρία συστήματα και τρεις όψεις και άνω.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

kphssa
27-01-2008, 01:28 PM
Aγαπητη κυρια Σιμου,

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τη διευκρινιση. Πραγματικα αυτο δεν το ειχα σκεφτει!
Κρησσα

zeta1987
27-01-2008, 07:35 PM
Αγαπητά μέλη

Ενεργοποίηση ενός γενέθλιου πλανήτη, μπορεί να συμβεί με διέλευση, αλλά και με προοδευτικό πλανήτη, με πλανήτη επιστροφής πλανητών, με μεσοδιάστημα, με έκλειψη. Γενικά με κάθε προγνωστική μέθοδο, αρκεί να αγγίζει τον πλανήτη με όψη. Αλλά για να συμβεί γεγονός, πρέπει να το επιβεβαιώνουν τουλάχιστον τρία συστήματα και τρεις όψεις και άνω.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Δεν το γνώριζα ότι και ο χάρτης της έκλειψης μπορεί να μας επηρεάσει όπως ένας προοδευτικός! Σημαντική πληροφορία!! :idea:
Ευχαριστούμε κυρία Σίμου. :bigsmile: