PDA

View Full Version : Τεϊομαντεία - καφεμαντεία



Margaret
06-02-2005, 12:48 AM
Ανάμεσα στις διάφορες τεχνικές που χρησιμοποιεί ο άνθρωπος εδώ και πολλούς αιώνες, για να ενημερωθεί για τα μελλοντικά γεγονότα, είναι και το διάβασμα των φύλλων του τσαγιού, ή σε άλλες περιπτώσεις, το διάβασμα από τα σχήματα που αφήνει το κατακάθι του καφέ.

Η μέθοδος της μελέτης των φύλλων του τσαγιού, ήταν γνωστή στην αρχαία Ελλάδα και ονομαζόταν «κότταβος». Έβαζαν τα περισσεύματα του τσαγιού με κρασί, μέσα σε ένα μεταλλικό δοχείο και από το πιτσίλισμα στα τοιχώματα του δοχείου, καθώς και από το κατακάθι, μπορούσαν να δώσουν τις ερμηνείες.

Σήμερα, η τεϊομαντεία είναι περισσότερο δημοφιλής σε τόπους όπου συνηθίζεται το τσάι, όπως η Αγγλία, ή η Άπω Ανατολή. Ενώ η καφεμαντεία είναι περισσότερο γνωστή σε τόπους που προτιμούν το ρόφημα του καφέ, κυρίως στην Ελλάδα ή στην Μέση Ανατολή. Συχνά, υπάρχουν οικογένειες που μεταδίδουν από γενιά σε γενιά τη γνώση αυτού του τύπου μαντικής, θεωρώντας πως κάποια μέλη, ιδιαίτερα γυναίκες, έχουν ένα χάρισμα που κληρονομείται. Το σίγουρο είναι πως με χάρισμα ή όχι, υπάρχει μία προδιάθεση στο να αναπτυχθεί η διαίσθηση, όπως σε κάθε μαντική τέχνη κι αυτή καθοδηγείται από τα σύμβολα. Πίστη, ηρεμία και θετική σκέψη, έλλειψη ιδιοτέλειας ή εκμετάλλευσης, είναι βασικοί παράγοντες για να έχουμε καλά αποτελέσματα.
Ας δοκιμάσουμε λοιπόν, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!


Τα απαραίτητα σύνεργα:

Το τσάι να είναι κινέζικο ή μίγμα κινέζικου και ινδικού, σε μεγάλα κάπως φύλλα (όχι τρίμα) και φυσικά όχι σε σακουλάκια. Αν χρησιμοποιούμε τσαγιέρα, ας έχει μεγάλο στόμιο, ώστε να πέφτουν στο φλιτζάνι και λίγα φυλλαράκια. Το φλιτζάνι πρέπει να έχει λευκό χρώμα εσωτερικά, να είναι κλασσικού σχήματος, με φαρδύ χείλος και στενότερο πάτο, όχι οι σημερινή ίσια κούπα.
Το ίδιο ισχύει και για το φλιτζάνι του καφέ, ο οποίος πρέπει να είναι ελληνικός για να αφήνει κατακάθι.

Τρόπος :

Στο τσάι, αφήνουμε μισό κουταλάκι υγρό μαζί με τα φυλλαράκια, αφού το πιούμε και περιστρέφουμε με το αριστερό χέρι τρεις φορές, γρήγορα, ώστε τα φύλλα να διασκορπιστούν σε διάφορα σημεία του φλιτζανιού. Μετά, το αφήνουμε ανάποδα στο πιατάκι να στραγγίξει για δύο λεπτά, και συγκεντρωνόμαστε στην ερώτηση του ενδιαφερομένου.

Ερμηνευτικά σχόλια :

Τα σχήματα που είναι κοντά στο χερούλι, δείχνουν άμεσα γεγονότα. Όσα είναι απέναντι, δείχνουν μακρινά γεγονότα, ή απρόοπτα και ξένα από το οικείο περιβάλλον. Όσα είναι στο πλάι του φλιτζανιού δείχνουν ενδεχόμενα γεγονότα κοντινά, μέσα σε δύο εβδομάδες. Όσα είναι κάτω, στον πάτο, μιλούν για πιθανότητες μακρύτερες, πάνω από μήνα. Σύμβολα αριστερά από το χερούλι, μπορεί να μιλούν για το παρελθόν, ενώ δεξιά από το χερούλι, να μιλούν για το σήμερα και το αύριο.
Σύμβολα κοντά στο χείλος, έχουν γενικά θετική έννοια, ενώ στον πάτο, έχουν αρνητική έννοια.
Βέβαια, ο κάθε μάντης, αισθάνεται πώς αυτά του λειτουργούν και δίνει το προσωπικό του στίγμα.

Διάφορα σχήματα :

Τελείες : καλή τύχη, εύνοια
Παύλες : ενεργητικότητα, ξεκινήματα
Κύκλοι μεγάλοι : τέλος μίας υπόθεσης
Κύκλοι μικροί : ειδήσεις
Ευθείες γραμμές : αποφασιστικότητα
Τρίγωνο : απρόσμενη εύνοια
Τετράγωνο : περιορισμοί
Κυματιστές γραμμές : δυσκολίες
Σταυρός : καυγάδες, προβλήματα
Σταυρός με κύκλο : αναμονή για τη κατάλληλη ώρα
Σύννεφα : απογοητεύσεις
Φίδια : συκοφαντίες, προδοσίες
Αεροπλάνο : ταξίδι, είδηση ή επισκέπτης
Άγκυρα : καλή τύχη
Άγγελος : τύχη, αγάπη, προστασία
Κέρατα ελαφιού : ταλαιπωρίες
Πίθηκος : κρυφός εχθρός, λόγια αρνητικά
Μήλο : υγεία, τύχη
Βέλος : ειδήσεις, επικοινωνία
Αξίνα : αγώνες
Μωρό : Κάτι νέο έρχεται, γεννιέται
Καλάθι : δώρο
Καμπάνα : ειδήσεις
Πουλιά : ειδήσεις από μακριά ή ταξίδια
Μέλισσα : τύχη
Βάρκα : (μαζί με σύννεφα) δυσκολίες – μόνη : θετικό μήνυμα
Βιβλίο : (ανοιχτό) κάτι αποκαλύπτεται
Μπότα : αλλαγή
Γάτα : απάτη, ψέμα
Αυτοκίνητο : επισκέψεις από φίλου
Κάστρο : απροσδόκητα κέρδη
Κλόουν : κοινωνική ζωή, διασκέδαση
Μισοφέγγαρο : προσφορά
Κορόνα : επιτυχία
Ελάφι : δυσκολίες οικονομικές ή στην εργασία
Δράκος : ξαφνική αναστάτωση ή αλλαγή
Σκύλος : τύχη, φιλία, αφοσίωση
Τύμπανο : σκάνδαλο
Πάπια : χρήματα
Αετός : τύχη κι ευημερία
Αυτί : κάτι ακούς
Αυγό : αύξηση, επέκταση
Πρόσωπο : εξαρτάται από τα άλλα γύρω, πώς θα το δούμε, θετικό ή αρνητικό
Ψάρι : τύχη
Σημαία : αναξιόπιστο άτομο
Κοπάδι ζώων /πουλιών : συναντήσεις δημόσιες, συγκεντρώσεις
Λουλούδια : αγάπη, ευτυχία, χαρά
Καρδιά : αγάπη
Κιθάρα : νέο ειδύλλιο
Κλειδί : θετικό, κάτι ανοίγει για μας
Κανάτα : καλή υγεία
Όπλο : κίνδυνος, καυγάδες
Σφυρί : δυσκολία, σκληρή δουλειά
Χέρι : βοήθεια ή μη, από τη θέση του
Άλογο : σύντομα ταξίδια
Σπίτι : επιτυχίες
Δικαστής : νομικά ζητήματα
Χαρταετός : ταξίδι, εξερεύνηση
Μαχαίρι : διένεξη, φασαρία
Σκάλα : προαγωγή
Λάμπα : αποκάλυψη
Φύλλα : χαρά κι ευτυχία
Γράμματα : αποκαλύψεις
Λιοντάρι : βοήθεια ισχυρή
Άντρας : επισκέπτης
Γοργόνα : πειρασμός
Βουνό : πρόοδος
Κύπελλο : σμίξιμο
Μανιτάρι : ταξίδι
Καρφί : πρόβλημα με δόντια
Κολιέ : δεσμός
Κουπί : αθλητικές δραστηριότητες
Οβάλ : καθυστερήσεις και ζήλια
Βόδι : φιλοξενία
Παγόνι : πολύ θετικό στα οικονομικά
Γουρούνι : ζήλια
Αχλάδι : άνοδος
Ερωτηματικά : αμφισβητήσεις
Δαχτυλίδι : γάμος

Τα σύμβολα είναι πολλά, αλλά αυτά είναι τα επικρατέστερα. Ο καθένας μας πρέπει να ασχοληθεί με μεράκι αρκετές φορές, πάνω στο δικό του φλιτζάνι, να μάθει να ξεχωρίζει τα σχέδια, να τα συνδυάζει με τα κοντινά τους και να βγάζει ένα συμπέρασμα. Δεν είναι άσχημο, μετά το καφεδάκι μας, να ρίχνουμε και μια ματιά! Ποιος ξέρει; Ίσως ανακαλύψουμε μία μέθοδο που μιλά μέσα μας και μας συμβουλεύει…….

register
14-03-2005, 03:31 PM
Εξαιρετικο αρθρο. Με παρακινησε να πιω ελληνικο καφε.

madcat
14-03-2005, 06:48 PM
Ένα διπλό ελληνικό και σε μένα παρακαλώ...!! Να είναι κουπάτος για να δω τις μηνιαίες προβλέψεις :p :D :D

tinac
17-03-2005, 11:12 AM
Margaret!!!! Είσαι καταπληκτικιά το ήξερες αυτό???
Φιλιά
tinac

glikoulinaa
21-05-2005, 08:00 PM
Θα ήθελα κι εγώ ένα καφεδάκι τώρα....

Το τερπνόν μετα του οφελίμου....

:D :biggrin:

raingirl
24-05-2005, 03:40 PM
:confused: Σέ μένα έναν γλυκό.....και να ρωτήσω...αν επιχειρήσω να πω τον καφέ και δεν διακρίνω κανένα σχήμα , τι γίνεται?

Margaret
24-05-2005, 10:42 PM
Σε όλες τις μεθόδους μαντικής, αν δεν "βλέπουμε" κάτι, είτε δεν μπορούμε με τη συγκεκριμένη μέθοδο να αντιληφθούμε τι συμβαίνει, είτε δεν είμαστε την στιγμή εκείνη σε ηρεμία.
Προσπαθήστε κάποια άλλη ώρα, ή με ένα άλλο σύστημα. θα βρείτε αυτό που ανοίγει τις πόρτες του υποσυνειδήτου σας!

Καλή τύχη!
Μάργκαρετ

Sol_Luna
25-05-2005, 11:05 AM
Γεια σας! Αυτο το θεμα μου αρεσε παρα πολυ και ειναι πολυ πολυ ενδιαφερον για μενα! Εχω παει σε κυρια που ερμηνευει το καφε και εχω ενθουσιαστει παρα πολυ με τα οσα σου ερμηνευει, μαντευει, πραγματα που εσυ ο ιδιος δεν της ειπες ποτε και ουτε σε γνωριζε προσωπικα!!!


Προσπαθησα κι εγω παρα πολλες φορες να ερμηνευσω το φλυντζανι-καφε, με καποια βοηθηματα απο βιβλια ή απο πραγματα που μου εμαθαν και θυμαμαι κατι λιγο και ειλικρινα "ποτε" μου δεν καταφερα να δω, καταλαβω ή ερμηνευσω το δικο μου φλυντζανι! Κανω ακριβως οπως λεει και το θεμα μας ποιο πανω, αλλα δυστυχως δεν μπορω να κατανοησω τα... σχηματα! Δεν μπορω να διακρίνω σχηματα! Ουτε ζωα, ουτε ατομα, ουτε βερες, ουτε σταυρους ουτε φεγγαρια ουτε καραβια!!! Οσο και να συγκετρωθω οσο και να προσπαθησω με τις ωρες, δεν μπορω να δω κατι που να μπορω να ερμηνευσω και να καταλαβω! Πως μπορουν αλλοι να τα δουν αυτα! Π.χ. κατι που μου κανει εντιπωσει και θελω να το ρωτησω. Θα πρεπει να βλεπω κανονικα σχηματα, ολοκληρα και καθαρα??? Οπως στο αρθρο αυτο (στα συμβολα) λεει οτι μπορεις να δεις εναν... δικαστη! Τον δικαστη πως θα τον διακρινω, τι θα πρεπει να δω, ή την μαϊμου πως θα ειναι σχηματισμενη??? Ειναι λιγο μπερδεμα και ακαταλαβίστικα καποια σχηματα!

Θελω καποια μικρουλλα βοηθεια για να μπορω κι εγω με ευκολια να ερμηνευω τον καφε!

Ευχαριστω πολυ

Φιλικα
Sol _Luna

raingirl
25-05-2005, 01:28 PM
Sol _Luna,
Mήπως μπόρεις να μας πεις και εμάς την κυρία που πήγες αν είναι τόσο καλή να πάμε και εμείς, αν βέβαια επιτρέπεται.
Όσο για τα σχήματα έγω όσες φορές και αν προσπάθησα δεν είδα τίποτα. :)

Sol_Luna
25-05-2005, 02:00 PM
Sol _Luna,
Mήπως μπόρεις να μας πεις και εμάς την κυρία που πήγες αν είναι τόσο καλή να πάμε και εμείς, αν βέβαια επιτρέπεται.
Όσο για τα σχήματα έγω όσες φορές και αν προσπάθησα δεν είδα τίποτα. :)
Αγαπητη μου φιλη, εαν ερχεσαι Κυπρο θα σου την συστησω ευχαρίστως! Παρόλο που εχει 2 χρονια να την δω!

Margaret
03-06-2005, 02:38 AM
Φίλες μου

Σχετικά με τις απορίες σας, θα ήθελα να σας πω, πως τα σχήματα, είναι σαν σκίτσα. Για παράδειγμα, ο δικαστής,μπορεί να μην φανεί αλλά αντ' αυτού ίσως δούμε την ζυγαριά, για να μας θυμίζει τον δικαστή. Δεν είναι απαραίτητο να είναι όλα ευκρινή. Οι μάντεις λένε πως εκείνη την ώρα περισσότερο "αισθάνονται" παρά "βλέπουν". Τα σχήματα τους ανοίγουν την πύλη του υποσυνειδήτου και οι πληροφορίες βγαίνουν. Ακόμη και γραμμές σύνθετες ή απλές, καμπύλες ή ευθείες, μας δίνουν απαντήσεις.
Αν δεν βλέπουμε κάτι, ίσως δεν είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι, ή η μέθοδος αυτή δεν μας ταιριάζει. Πρέπει να δοκιμάσουμε κάποια άλλη. Θέλει όμως υπομονή και να σημειώνουμε τι θεωρούμε πως βλέπουμε, για να δούμε αν επαληθεύονται και πότε.

Μάργκαρετ

ekavaki
15-09-2005, 02:30 AM
εχετε να προτεινεται κανενα site η βιβλιο που να μπορω να μαθω κι αλλα για να βλεπω και εγω το φλιντζανι?σιγουρα θα εχει παραπάνω σχηματα απο όσα αναφερονται εδω

Margaret
01-10-2005, 01:10 AM
Δυστυχώς, φίλη μου, δεν μπορώ να σας βοηθήσω, γιατί το έντυπο που διαθέτω είναι ξένο. Δεν έχω δει κάποιο βιβλίο στην ελληνική αγορά. Είναι πολύ πιθανό όμως να υπάρχει, αν ψάξετε στη Στοά του Βιβλίου ή σε βιβλιοπωλεία με βιβλία μεταφυσικής, παραψυχολογίας κλπ, που υπάρχουν στο κέντρο της Αθήνας.

Μάργκαρετ

*Astropeleki*
06-03-2006, 10:15 PM
Margaret ομολογώ πως η ερμηνεία του καφέ είναι πολύ διαδεδομένη τελευταία! Συγχαρητήρια για το άρθρο σου! Επειδή έχει τύχει να μου πουν το φλυτζανάκι (απλός θνητός το έκανε), μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι βγαίνουν όλα ή έστω τα περισσότερα. Και από άλλα άτομα που άκουγα τι "θα εβγαινε" στο μελλον, αποδείχτηκε ότι ακριβώς έτσι θα γίνει για κάποια συγκεκριμένα γεγονότα. Προσωπικά, διάβασα καλά τις ερμηνείες που δίνεις για τα σχήματα που φαίνονται στο φλυτζάνι, και προσπάθησα μόνη μου να το ερμηνεύσω...μπορώ να πω ότι με την πρώτη μου προσπάθεια τα κατάφερα αρκετά καλά...αφού αναστάτωση ξαφνική είδα...αναστάτωση ξαφνική έγινε λίγη ώρα αφότου διάβασα το φλυτζάνι! Τύχη του πρωτάρη θα μπορούσες να το πεις βέβαια αυτό! Πάντως είναι πολύ ωραία διαδικασία να διαβάζεις το φλυτζάνι...δείχνει και το πόσο δημιουργικό μυαλό έχεις στα σχήματα που βλέπεις!!!:)

tottini
07-03-2006, 11:09 AM
Πολύ καλό! Θα προσπαθήσω να το κάνω!!

Rinoula
07-03-2006, 08:05 PM
Εχω ακούσει ότι είναι γρουσουζιά γι΄αυτόν που λέει τον καφέ.
Και έχω παράδειγμα την γιαγιά μου που ήξερε να λέει τον καφέ και δεν ξανακοίταξε το φλιτζάνι, γιατί είδε τον θάνατο του παππού μου.
Μπορεί να είναι τυχαίο το συγκεκριμένο περιστατικό.
:unsure: .......

Maroulita
07-03-2006, 08:08 PM
Το έχω ακούσει και γω αυτό... αλλά δεν ξέρω αν έχει κάποια βάση ή απλά αποδίδεται ένα μετέπειτα τυχαίο αρνητικό γεγονός σ'αυτό το πράγμα. Ίσως κάποιος που ασχολείται μ'αυτό να μπορούσε να μας πει κατά πόσο ευσταθεί...

iroulita
28-03-2006, 03:54 PM
Πάρα πολύ ωραίο... το τύπωσα ...εφτιαξα καφέ και άρχισαν οι προσπάθειες...όμως δεν τα κατάφερα....

Θα ήθελα να ζητήσω όμως μια χάρη(αν γίνεται) ξέρετε κάποια κυρία να λέει τον καφέ αλλά να μη είναι ''μαιμου'' να είναι αξιόπιστη και αληθινή?????

ευχαριστώ πολύ

ScP
28-03-2006, 04:53 PM
Αν βγεις από την πόρτα του σπιτιού και φωνάξεις καμιά μελλοντολόγα στη γειτονιά υπάρχειιιιιιιιιιιιι;;;;; :cheesy:
Αν δεν απάντησουν άμεσα κάνε ότι ακουμπάς το πορτοφόλι σου. Αν δεν πετύχει απλά άλλαξε γειτονιά. Κάθε γειτονιά έχει τις μαντικές της τέχνες. Μην απελπίζεσαι.

ZELAJ TE
28-03-2006, 05:27 PM
πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σου!μόνο που εγώ δεν μπορώ να διακρίνω σχεδόν κανένα σχήμα στον καφέ μου!!!:sad: μήπως ξέρεις κάποιον που να μπορεί να μου το πει?ευχαριστώ εκ των προτέρων!:bigsmile:

lila pause
05-04-2006, 09:18 AM
εγώ είδα στον καφέ μου για 2 ημέρες κύκλους.Την πρώτη ημέρα αυτό: 0000000 και την δεύτερη 00. Τί είναι αυτό;
Ευχαριστώ!!

omega7
07-04-2006, 03:01 AM
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο.Ελπίζω να καταφέρω να διακρίνω κάτι!

Λίλιαν Σίμου
08-04-2006, 12:46 AM
εγώ είδα στον καφέ μου για 2 ημέρες κύκλους.Την πρώτη ημέρα αυτό: 0000000 και την δεύτερη 00. Τί είναι αυτό;
Ευχαριστώ!!

Αγαπητό μέλος

Σχετικά με τους κύκλους υπάρχει αναφορά στο άρθρο, επομένως μπορείτε να δείτε εκεί τον συμβολισμό.
Αλλά σε κάθε μαντική τέχνη σημασία έχει και η "αίσθηση" του ερμηνευτή, μια και τα σύμβολα απλά περιγράφουν κάτι που αφυπνίζει την διαίσθηση. Δεν μπορούν να ερμηνευτούν παραστατικά κατά γράμμα.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

lony
11-04-2006, 01:09 AM
Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Τι διαβάζουμε: τα λευκά ή καφέ σύμβολα;;:wondering

*Astropeleki*
11-04-2006, 09:20 PM
Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Τι διαβάζουμε: τα λευκά ή καφέ σύμβολα;;:wondering

Εγώ προσωπικά διαβάζω και τα λευκά και τα καφέ. Συνδέονται άμεσα μεταξύ τους.:)

yio
16-04-2006, 11:49 PM
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΦΕΜΑΝΤΕΙΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΡΜΗΝΙΑ ΤΩΝ ΣΥΜΒΟΛΩΝ Η ΣΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΑΣ????????:unsure:

panther
17-04-2006, 09:48 AM
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΦΕΜΑΝΤΕΙΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΡΜΗΝΙΑ ΤΩΝ ΣΥΜΒΟΛΩΝ Η ΣΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΑΣ????????:unsure:

Αγαπητή yio,

Νομίζω ότι είναι ο συνδυασμός και των δύο. Τουλάχιστον, έτσι έχω ακούσει.

(Πρέπει να γράφουμε με πεζούς χαρακτήρες;)).

Φιλικά
Ιουλία

skorpion
18-04-2006, 01:23 AM
Εχω ακούσει ότι είναι γρουσουζιά γι΄αυτόν που λέει τον καφέ.
Και έχω παράδειγμα την γιαγιά μου που ήξερε να λέει τον καφέ και δεν ξανακοίταξε το φλιτζάνι, γιατί είδε τον θάνατο του παππού μου.
Μπορεί να είναι τυχαίο το συγκεκριμένο περιστατικό.
:unsure: .......
δεν ειναι γρουσουζια απλως η γιαγια σου μπορει να ειχε μελλοντικες ή τηλεπαθητικες ικανοτητες και να τις εβγαζε μεσω της καφεμαντειας.Και η μαμα μου εχει τετοιες ικανοτητες απιστευτες και δεν την κυνηγαει καμμαι γρουσουζια αν υπαρχει κατι ασχημο που προκειται να γινει και το συμπαν σου επιτρεπει να το αλλαξεις τοτε ο μονος τροπος για να το κανεις ειναι να το γνωριζεις απο πριν:)

kotopoulo
05-05-2006, 11:11 AM
Να πώ την πικρή αλήθεια . όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να καταλάβω τα σύμβολα. Αντιθέτως ομωσ μια φιλη μου τα καταφέρνει μια χαρά αφότου διάβασε το άρθρο.

*Astropeleki*
05-05-2006, 08:28 PM
Να πώ την πικρή αλήθεια . όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να καταλάβω τα σύμβολα. Αντιθέτως ομωσ μια φιλη μου τα καταφέρνει μια χαρά αφότου διάβασε το άρθρο.

Αγαπητό κοτόπουλο, το θέμα είναι να μην προσπαθείς απόλυτα να βρεις τα συγκεκριμένα σημάδια. Αυτό που πιστεύω ότι χρειάζεται πάνω απόλα είναι να έχεις φαντασία-δημιουργικό μυαλό και θα αρχίσεις να βλέπεις και να ερμηνεύεις πολλά και διάφορα σύμβολα. Και γω δεν είμαι γνώστης της καφεμαντείας αλλά δημιουργώ και τα καταφέρνω πολύ καλά όσες φορές τον έχω διαβάσει. Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο!:bigsmile:

mirellia
18-05-2006, 12:43 PM
Καλημερα σας
Συγχαρητήρια για το site.Θα ήθελα την βοήθειά σας, καθότι πρωτάρα στον καφέ.
Την Κυριακή είδα στο φλυντζάνι μου
1)μικρό σταυρό
2) ενα πουλί στο χερούλι κοντά με μεγάλη κοιλιά
3) φίδι - 2 δρόμους ανοιχτούς
4) ενα τετράγωνο μικρό με σκούρο γύρω γύρω σαν παράθυρο.
5) ενα κεφάλι και ώμους μιας μάνας, και ένα παιδί ηλικίας περίπου 8 ετών
6) 3 φορές το γράμμα ε και στην αρχή του σχηματισμού σε ένα από τα τρία έψιλον, πάνω πάνω το κεφάλι ενός πουλιού σαν πελεκάνος...
Τι μπορεί να σημαίνουν ολα αυτά?
α ξέχασα και είδα 2 φορές κλειδί...

lila pause
10-07-2006, 09:46 AM
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΟΥΜΕΡΑ; ΕΧΘΕΣ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ 10 ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Dell Piero
12-07-2006, 12:43 AM
Στην καφεμαντεία το δέκα κόκκινο συμβολίζει χρήμα έρωτα και τύχη. Στον καπουτσίνο όμως. Αν το είδες σε φραπέ ή ελληνικό θα σε γελάσω!

lila pause
12-07-2006, 11:21 AM
:wacko:
Αστεία μου το λές;Υπάρχει και για καπουτσίνο;:cheesy: Δεν το ήξερα!!! Πάντως για καλό και για κακό επειδή με συμφέρουν αυτά που είπες μήπως να αλλάξω καφέ το πρωί;;;;;

lila pause
12-07-2006, 11:22 AM
Μάλλον πλάκα μου κάνεις γιατί το 10 το καταλαβαίνω το κόκκινο όμως; πώς γίνεται να δω στον ελληνικό καφέ 10;;;

skorpion
15-07-2006, 07:00 PM
Μπορει να ειναι μια σημαντικη ημερομηνια π.χ. 10/6 ή σε δεκα μερες...
λεω εγω τωρα...
απλος συνειρμος...

kazoygias
30-10-2006, 02:07 PM
ωραιο θεμα
θα παω τωρα στο σπιτι μου και θα κανω εναν κουπατο ειδικα μονο για αυτον τον λογο

may
30-10-2006, 02:29 PM
ωραιο θεμα
θα παω τωρα στο σπιτι μου και θα κανω εναν κουπατο ειδικα μονο για αυτον τον λογο


Δεν χάνεις τίποτα να προσπαθήσεις...

Αλλά αν κάνεις κουπάτο καφέ, δεν έχεις καμία μα καμία ελπίδα να δεις το παραμικρό!! :toung:

Το φλυτζάνι που διαβάζεται θέλει το μικρό κλασσικό τούρκικο φλυτζανάκι, αλλά η μεγάλη τέχνη είναι στο "γύρισμα"!! :wacko:

*Astropeleki*
30-10-2006, 02:37 PM
Δεν χάνεις τίποτα να προσπαθήσεις...

Αλλά αν κάνεις κουπάτο καφέ, δεν έχεις καμία μα καμία ελπίδα να δεις το παραμικρό!! :toung:

Το φλυτζάνι που διαβάζεται θέλει το μικρό κλασσικό τούρκικο φλυτζανάκι, αλλά η μεγάλη τέχνη είναι στο "γύρισμα"!! :wacko:


Αλήθεια, υπάρχει συγκεκριμένη τεχνική για το πως γυρνάμε την κούπα, το κουπάκι; Πως ακριβώς γίνεται, γνωρίζεις;
πχ. απο αριστερά στα δεξιά, Το αντίθετο; Γρήγορα; Αργά; Μπορεί να ξεφύγει από το χείλος του φλυτζανιού;

Γιατί εγώ όταν το είχα δοκιμάσει, παραλίγο να μου πέσει όλο έξω :embarrest :laugh:

may
30-10-2006, 02:44 PM
Αλήθεια, υπάρχει συγκεκριμένη τεχνική για το πως γυρνάμε την κούπα, το κουπάκι; Πως ακριβώς γίνεται, γνωρίζεις;
πχ. απο αριστερά στα δεξιά, Το αντίθετο; Γρήγορα; Αργά; Μπορεί να ξεφύγει από το χείλος του φλυτζανιού;

Γιατί εγώ όταν το είχα δοκιμάσει, παραλίγο να μου πέσει όλο έξω :embarrest :laugh:

Και όμως αγαπητή μου, και αυτό έχει τον τρόπο του!!! Για αρχή σου λέω ότι πρέπει να αδειάσεις όλο το περιεχόμενο, αλλά όχι φυσικά το κατακάθι, γιατί έκει είναι όλη η ουσία. Αφήνεις ελάχιστο από τον καφέ που δεν είναι κατακάθι κ αρχίζεις τις κυκλικές κινήσεις, ώστε να καταλάβεις ότι είναι λιγο πιο ρευστό κ στη συνέχεια το περνάς από τα τοιχώματα του φλυτζανιού. Το αναποδογυρίζεις κ το αφήνεις να στεγνώσει κάμποσο.

Ελπίζω να κατάλαβες να κ είναι λίγο δύσκολο να στο περιγράψω, είναι κάτι που πρέπει να δεις. :wacko:

*Astropeleki*
30-10-2006, 03:15 PM
Και όμως αγαπητή μου, και αυτό έχει τον τρόπο του!!! Για αρχή σου λέω ότι πρέπει να αδειάσεις όλο το περιεχόμενο, αλλά όχι φυσικά το κατακάθι, γιατί έκει είναι όλη η ουσία. Αφήνεις ελάχιστο από τον καφέ που δεν είναι κατακάθι κ αρχίζεις τις κυκλικές κινήσεις, ώστε να καταλάβεις ότι είναι λιγο πιο ρευστό κ στη συνέχεια το περνάς από τα τοιχώματα του φλυτζανιού. Το αναποδογυρίζεις κ το αφήνεις να στεγνώσει κάμποσο.

Ελπίζω να κατάλαβες να κ είναι λίγο δύσκολο να στο περιγράψω, είναι κάτι που πρέπει να δεις. :wacko:

Ναι αυτό το γνωρίζω ότι χρειάζεται να υπάρχει πολύ λίγο νεράκι για να μπορέσει στην ουσία το κατακάθι να απλωθεί στα τοιχώματα του φλυτζανιού. Το έχω δει απο κοντά, αλλά και πάλι όταν προσπάθησα να το κάνω εγώ μόνο που δε λερώθηκα! :bigsmile: Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πρέπει να γινονται αργές κινήσεις, για να πάει παντού το κατακάθι και ύστερα να χρησιμοποιούμε και μια χαρτοπετσέτα, πάνω στην οποία θα ακουμπήσουμε ανάποδα το φλυτζάνι για να "στεγνώσει".

Deodonus
30-10-2006, 07:00 PM
Συγγνώμη, αλλά το έχω απορία...που στο καλό μπορείτε να διακρίνεται τώρα ένας δράκος, ένα φίδι, τι διαφορά έχουν οι παύλες από τις ευθείες γραμμές κ.ο.κ.? Μου φαίνονται πολύ "λεπτεπίλεπτα" σχήματα, και ο καφές στο κατακάθι του "χρεισημοποιεί πιο χοντρό πινέλο", κάνει κάπως αόριστα σχέδια...

*Astropeleki*
30-10-2006, 07:36 PM
Συγγνώμη, αλλά το έχω απορία...που στο καλό μπορείτε να διακρίνεται τώρα ένας δράκος, ένα φίδι, τι διαφορά έχουν οι παύλες από τις ευθείες γραμμές κ.ο.κ.? Μου φαίνονται πολύ "λεπτεπίλεπτα" σχήματα, και ο καφές στο κατακάθι του "χρεισημοποιεί πιο χοντρό πινέλο", κάνει κάπως αόριστα σχέδια...

Καλά μην περιμένεις να σου εμφανιστεί φάτσα κάρτα ένα κεφάλι δράκου ή ένα φίδι! Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το μυαλό μου δημιουργικά, δεν το αφήνω να κολλήσει σε συγκεκριμένες εικόνες.... συνήθως τα σχεδια είναι λίγο αφηρημένα αλλά μπορείς να δεις κάποιους βασικούς σχηματισμούς! Όντως στα πιο χαμηλά τοιχώματα είναι πιο έντονα, γιατί είναι πιο κοντά στην μεγάλη ποσότητα του κατακαθιού. Όσο ανεβαίνει τόσο αραιώνει.

may
31-10-2006, 09:22 AM
Όντως στα πιο χαμηλά τοιχώματα είναι πιο έντονα, γιατί είναι πιο κοντά στην μεγάλη ποσότητα του κατακαθιού. Όσο ανεβαίνει τόσο αραιώνει.

Δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει πάντοτε αυτό!! Αν κάνεις σωστό ανακάτεμα κ δεν έχεις βάλει παραπάνω κουταλιές καφέ, τότε αυτο δεν πρόκειται να συμβει. Συνήθως, όταν το κάτω μισό είναι πιο "ανοιχτόχρωμο" από το επάνω σηματοδοτεί κ μια περίοδο στη ζωή σου που θα έρθεί μεν πιο αργά (εφ' όσον ότι είναι πιο χαμηλά είναι κ πιο μετά στο χρόνο να συμβούν), αλλά θα είναι πολύ πιο ξεκάθαρη από αυτή που ενδεχομένως ζεις τώρα. Τουναντίον, αν το επάνω μισό είναι πιο ανοιχτόχρωμο από το κάτω μισό.

:toung:

*Astropeleki*
31-10-2006, 09:59 AM
Δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει πάντοτε αυτό!! Αν κάνεις σωστό ανακάτεμα κ δεν έχεις βάλει παραπάνω κουταλιές καφέ, τότε αυτο δεν πρόκειται να συμβει. Συνήθως, όταν το κάτω μισό είναι πιο "ανοιχτόχρωμο" από το επάνω σηματοδοτεί κ μια περίοδο στη ζωή σου που θα έρθεί μεν πιο αργά (εφ' όσον ότι είναι πιο χαμηλά είναι κ πιο μετά στο χρόνο να συμβούν), αλλά θα είναι πολύ πιο ξεκάθαρη από αυτή που ενδεχομένως ζεις τώρα. Τουναντίον, αν το επάνω μισό είναι πιο ανοιχτόχρωμο από το κάτω μισό.

:toung:

¶ρα αποκλείονται όσοι τον πίνουν τον κουπάτο βαρύ και σκέτο :toung:

Ας σοβαρευτώ.....Να και κάτι που δε γνώριζα!
¶ρα, αυτό που κατάλαβα είναι πως αν το κάτω μέρος είναι ανοιχτόχρωμο σε σχέση με το πανω, δείχνει το μέλλον; Και αν το πάνω μέρος είναι πιο σκουρόχρωμο από το κάτω είναι το παρόν;

kiaRRa
31-10-2006, 11:42 AM
Από ό,τι κατάλαβα,το χρώμα όπως είναι στον πάτο και στα πλαϊνά έχει να κάνει με το εγγύς μέλλον και το απώτερο?Ισχύει?:weird:

may
31-10-2006, 11:56 AM
Τσου!!! :( Δεν εννούσα ακριβώς αυτό.

Να το ξαναγράψω λοιπόν αλλιώς... Ότι είναι πιο κοντά στα χείλη του φλυτζανιού είναι πιο κοντά στο να πραγματοποιηθεί, θα γίνει πιο σύντομα σε σχέση με κάτι που είναι πιο κάτω ή ακόμα κ πιο κοντά στον πάτο. Επίσης, αν υπάρχει διχρωμία στο φλυτζάνι, π.χ. το επάνω μισό είναι σκουρότερο από το κάτω μισό (καμιά φορά μπορεί να υπάρχει κ τριχρωμία, δηλ. 3 στρώματα) σημαίνει ότι τα προβλήματα κ η δυσσάρεστη κατάσταση που έχουμε στο νου μας τώρα κα μας ταλαιπωρεί, εξ΄ου κ το σκούρο χρώμα, θα περάσει, υπάρχει όπως χαρακτηριστικά λέμε "άνοιγμα" στο φλυτζάνι. Τουναντίον αν το επάνω μισό είναι ανοιχτότερο από το κάτω μισό. Τότε αντίστροφα, είμαστε σε πολύ καλή φάση, αλλά το φλυτζάζνι θα κλείσει κ μας περιμένει ή κάτι δυσσάρεστο ή μια δύσκολη περίοδος ή μια αναποδιά, ανάλογα.

:bigsmile:

*Astropeleki*
31-10-2006, 12:03 PM
Τσου!!! :( Δεν εννούσα ακριβώς αυτό.

Να το ξαναγράψω λοιπόν αλλιώς... Ότι είναι πιο κοντά στα χείλη του φλυτζανιού είναι πιο κοντά στο να πραγματοποιηθεί, θα γίνει πιο σύντομα σε σχέση με κάτι που είναι πιο κάτω ή ακόμα κ πιο κοντά στον πάτο. Επίσης, αν υπάρχει διχρωμία στο φλυτζάνι, π.χ. το επάνω μισό είναι σκουρότερο από το κάτω μισό (καμιά φορά μπορεί να υπάρχει κ τριχρωμία, δηλ. 3 στρώματα) σημαίνει ότι τα προβλήματα κ η δυσσάρεστη κατάσταση που έχουμε στο νου μας τώρα κα μας ταλαιπωρεί, εξ΄ου κ το σκούρο χρώμα, θα περάσει, υπάρχει όπως χαρακτηριστικά λέμε "άνοιγμα" στο φλυτζάνι. Τουναντίον αν το επάνω μισό είναι ανοιχτότερο από το κάτω μισό. Τότε αντίστροφα, είμαστε σε πολύ καλή φάση, αλλά το φλυτζάζνι θα κλείσει κ μας περιμένει ή κάτι δυσσάρεστο ή μια δύσκολη περίοδος ή μια αναποδιά, ανάλογα.

:bigsmile:

Ενδιαφέρον! Όταν ξανακάνω ελληνικό καφέ θα το δοκιμάσω πλέον και με βάση τις αποχρώσεις. Αυτό ήταν κάτι που δεν ήξερα, αλλά το έμαθα. :embarrest

panther
31-10-2006, 12:15 PM
Τώρα εγώ θέλω να κάνω μια ερώτηση ... αλλά παρακαλώ πολύ να μην τραβήξετε τα μαλλιά σας:toung:
Πρέπει οπωσδήποτε να βάλλουμε ζάχαρη? Εάν δεν βάλλουμε, μήπως δεν υφίσταται καφεμαντεία?:blink: (Δεν θέλω σχόλια)

*Astropeleki*
31-10-2006, 12:27 PM
Προσωπικά αρχικά, προ καφε-διαβάσματος :cheesy: ήξερα ότι μόνο με σκέτο μπορεί να γίνει. Αλλά όταν μου το έφτιαξαν κάτι γνωστές μου φίλες (που ήξεραν και να τον διαβάζουν πολύ όμορφα!!!) βάζαμε και ζάχαρη αν δεν μπορούσαμε τον σκέτο. Επομένως δε νομίζω να έχει καμιά τρελή διαφορά, βάλεις - δε βάλεις ζάχαρη! Ο Καφές υπάρχει :bigsmile: (νομίζω)
Αλλά και λάθος να είναι το να βάζουμε ζάχαρη, ε μία στις τόσες ας τον πιούμε και σκέτο...ας κλείσουμε μύτη και ας τον πιούμε μονορούφι :laugh: :embarrest

may
31-10-2006, 12:39 PM
Εγώ πάλι νομίζω ότι μόνο ο σκέτος μπορεί να διαβαστεί σωστά!!! :weird:

Ας πιούνε 2 τζούρες εκεί, όσοι δεν τον αντέχουν σκέτο, και μετά ας φάνε κ μια κουταλιά μέλι!!! :toung: :bigsmile: :laugh:

kiaRRa
31-10-2006, 12:45 PM
Και μόνο που ακούω σκέτο καφέ, παθαίνω:wacko: .Αυτό είναι βασανιστήριο:sad: , έχε χάρη που είμαι και περίεργη σχετικά με την καφεμαντεία! Επειδή κυκλοφορεί και ντεκαφεϊνέ ελληνικός, αυτό παίζει κανένα ρόλο?

may
31-10-2006, 12:59 PM
Πω, πω τι πάθαμε!!! :bigsmile: :nuts: :bigsmile:

Προτείνω να μείνουμε στα κλασσικά κ παραδοσιακά.. δηλαδή, σκέτος (= δίχως ζάχαρη) ελληνικός (ή τούρκικος, όπως αγαπάτε!!) καφές σε μικρό φλυτζανάκι!!! :nuts: :bigsmile:

Marina 7771
31-10-2006, 02:50 PM
Και μόνο που ακούω σκέτο καφέ, παθαίνω:wacko: .Αυτό είναι βασανιστήριο:sad: , έχε χάρη που είμαι και περίεργη σχετικά με την καφεμαντεία! Επειδή κυκλοφορεί και ντεκαφεϊνέ ελληνικός, αυτό παίζει κανένα ρόλο?
Εγώ σκέτο τον πίνω τον καφέ έτσι κι αλλιώς και δεν έχω πρόβλημα εκεί.:cheesy:
Αλλά για τον ντεκαφεινέ, το γύρισμα του φλυτζανιού κ.τ.λ., προτείνω να απευθυνθούμε όλοι στον Dell Piero που λέει μέχρι και έγχρωμο καπουτσίνο:laugh:

kiaRRa
31-10-2006, 02:55 PM
Τότε ξέρω τί θα μας πει!!!Ισως να δοκιμάσω σκέτο ,αλλά μήπως να δω το φλυτζανι άλλου?Έτσι για αρχη

*Astropeleki*
31-10-2006, 03:05 PM
Εγώ σκέτο τον πίνω τον καφέ έτσι κι αλλιώς και δεν έχω πρόβλημα εκεί.:cheesy:
Αλλά για τον ντεκαφεινέ, το γύρισμα του φλυτζανιού κ.τ.λ., προτείνω να απευθυνθούμε όλοι στον Dell Piero που λέει μέχρι και έγχρωμο καπουτσίνο:laugh:


θα βγω off topic αλλά δε μπορω να κρατηθώ

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Μαρίνα τα ρέστα μου!

Γκέλυ και φυσικά να κάνεις πρακτική σε φλιτζάνι αλλου ατόμου! Έτσι πιστεύω θα είσαι και πιο αντικειμενική και δεν θα βλέπεις αυτό που θες εσύ να δεις, αν διάβαζες το δικό σου φλιτζάνι :toung:

kiaRRa
31-10-2006, 03:16 PM
Ε μην μου έρθει εγκεφαλικό αν δω κάτι κακό.Ας το πάθει άλλος!:toung: :toung: :toung: :toung:

eleonnnora
27-11-2006, 04:21 PM
Μετά από απίστευτα πολλά φλυτζάνια καφέ που έχω πει και πολύ λιγότερα που έχω πιει (γιατί να πιω αφού κανένας δε μου τον λέει;;; ) νομίζω ότι ο καλύτερος καφές για διάβασμα είναι ο μέτριος γιατί αλλιώς δε δένει το χαρμάνι...

Ακόμα, νομίζω ότι τα καλύτερα σχήματα γίνονται όταν την ώρα που πίνεις τον καφέ είσαι χαλαρός, δε βιάζεσαι-ώστε να "καθίσει" η απαραίτητη ποσότητα καφέ στον πάτο και, τέλος, όταν το κατακάθι έχει κρυώσει πριν κάνεις το γύρισμα...

Θα μου πείτε τεχνικές λεπτομέρειες, αλλά η πείρα μου αυτά μου έμαθε. Και το σημαντικότερο είναι να αφήσεις τον εαυτό σου ελεύθερο να ερμηνεύσει ανάλογα με τη διαίσθησή σου. Έχω αμφιβολίες αν η καφεμαντεία διδάσκεται και δεν είναι χάρισμα, εγώ δεν το διδάχτηκα ποτέ. Όμως η προσπάθεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν!

Το χειρότερο είναι ότι, ενώ πάντα είμαι "χρυσάφι" για τις φίλες μου, με κυνηγούν από παντού (μέχρι και με courier θα μου έστελναν το φλυτζάνι αν τις άφηνα!! :bigsmile: ) στον εαυτό μου δεν μπορώ να δω ούτε ένα απλό σχήμα!!! Τίποτα... Σύννεφα μόνο. Αντιφατικό, ε;

Αν κάποιος ξέρει καλά να λέει το φλυτζάνι, παιδιά, ας μου στείλει ένα μήνυμα να συναντηθούμε να δω κι εγώ μια φορά ένα φως, που μου 'χει μείνει ο καημός να δει κάποιος και τη δική μου μοίρα!!! :cheesy:

Φλυτζανούδες όλου του κόσμου ενωθείτε!

kiaRRa
27-11-2006, 04:34 PM
Μετά από απίστευτα πολλά φλυτζάνια καφέ που έχω πει και πολύ λιγότερα που έχω πιει (γιατί να πιω αφού κανένας δε μου τον λέει;;; ) νομίζω ότι ο καλύτερος καφές για διάβασμα είναι ο μέτριος γιατί αλλιώς δε δένει το χαρμάνι...


Φλυτζανούδες όλου του κόσμου ενωθείτε!

Mε σώζεις αν βολεύει περισσότερο ο μέτριος!!!:embarrest

Δεν μετακομίζεις Θεσσαλονίκη??? Η Αθήνα έχει τον Dell Piero και τις αστείρευτες γνώσεις του, μην στριμώχνεστε λοιπόν! Ας έρθει και εδώ κάποιος:cry: :cry: :cry: :cry:

skorpion
27-11-2006, 05:19 PM
Ειναι παντως γεγονος οτι αυτοι που διαβαζουν το φλιτζανι δεν μπορουν να το κανουν για τον εαυτο τους

may
28-11-2006, 09:45 AM
Ειναι παντως γεγονος οτι αυτοι που διαβαζουν το φλιτζανι δεν μπορουν να το κανουν για τον εαυτο τους

Σωστό!!
:bigsmile:
Να προσθέσω μόνο ότι αυτο συμβαίνει κ για όσους διαβάζουν τα χαρτιά!! Καημό το έχω κ εγώ να μου πει κάποιος σωστό χαρτι!! Βρε τι πάθαμε!! :wacko: :sad2:

Φιλιά!!

may
28-11-2006, 09:48 AM
Ειναι παντως γεγονος οτι αυτοι που διαβαζουν το φλιτζανι δεν μπορουν να το κανουν για τον εαυτο τους

Σωστό!!
:bigsmile:
Να προσθέσω μόνο ότι αυτο συμβαίνει κ για όσους διαβάζουν τα χαρτιά!! Καημό το έχω κ εγώ να μου πει κάποιος σωστό χαρτι!! Βρε τι πάθαμε!! :wacko: :sad2:

Φιλιά!!

kiaRRa
28-11-2006, 11:09 AM
Σωστό!!
:bigsmile:
Να προσθέσω μόνο ότι αυτο συμβαίνει κ για όσους διαβάζουν τα χαρτιά!! Καημό το έχω κ εγώ να μου πει κάποιος σωστό χαρτι!! Βρε τι πάθαμε!! :wacko: :sad2:

Φιλιά!!

Θα διαφωνήσω.
Εγω όταν ρίχνω τα χαρτιά για εμένα μετά από λίγες μέρες εκπλήσσομαι για την ακρίβεια. Όταν δεν ξέρω τον άλλον καλά, ίσως δυσκολευτώ να δω τα δικά του.

Μάλλον και σε αυτό είμαι λίγο ανάποδη.

Αλλά το φλυτζάνι μου είναι δύσκολο και μετά από λίγο τα παράτησα.

Unicorn_82
16-05-2007, 10:31 AM
Χα! Μπερδεύτηκα με τόσα σύμβολα!!!!!
Πάω να φτιάξω αμέσως έναν Ελληνικό...... :bigsmile:

sexy
16-05-2007, 07:03 PM
:bigsmile: εφτιξα εγω αλλα τιποτα δεν ειδα:sad2:

:bigsmile: εφτιαξα εγω αλλα τιποτα δεν ειδα:sad2:

silver_rain
17-05-2007, 04:36 PM
γεια σας εδω θα βρειτε πολλα συμβολα και την ερμηνεια τουςhttp://www.tasseography.com/symbol.htm:idea:

guidespirid
08-09-2007, 09:14 PM
καταρχην γεια σας να πω οτι τα θεματα που εχετε αναπτυξει εδω ειναι φοβερα κ πολυ ενημερωτικα..
τωρα για να μπω στο θεμα εχω παει κ εγω σε ειδικο που λεει το καφε κ μου ειπε αυτα που ηθελα να ακουσω αλλα δεν εγιναν...
βεβαια μου ειπε κ καποια ππαγματα που οθτε μου ειχαν περασει απτο μυαλο κ εγιναν...
εγω μπορω να δω τα σχηματα να τα ξεχωρισω αλλα δυστηχωσ δεν μπορω να τα ερμηνευσω...
κ μια ερωτηση πρεπει να πιουμε ολον τον καφε η μπορω να πιω δυο η τρεισ γουλιεσ?

ευχαριστω εκ των πρωτερων

friary
09-09-2007, 11:31 AM
καταρχην γεια σας να πω οτι τα θεματα που εχετε αναπτυξει εδω ειναι φοβερα κ πολυ ενημερωτικα..
τωρα για να μπω στο θεμα εχω παει κ εγω σε ειδικο που λεει το καφε κ μου ειπε αυτα που ηθελα να ακουσω αλλα δεν εγιναν...
βεβαια μου ειπε κ καποια ππαγματα που οθτε μου ειχαν περασει απτο μυαλο κ εγιναν...
εγω μπορω να δω τα σχηματα να τα ξεχωρισω αλλα δυστηχωσ δεν μπορω να τα ερμηνευσω...
κ μια ερωτηση πρεπει να πιουμε ολον τον καφε η μπορω να πιω δυο η τρεισ γουλιεσ?

ευχαριστω εκ των πρωτερων

Ο κλασικός ελληνικός στον οποίον και λένε το φλυτζάνι είναι 3 γουλιές όλος κι όλος, μη σου πω 2. Μη το κάνουμε θέμα .... :toung:

alexth
08-12-2007, 12:33 AM
Γειά σου Ελεονόρα...Μακάρι βρε παιδί να ΄ξερα κι εγώ το φλυτζάνι, να στο έλεγα! Σε καταλαβαίνω, αφού πάω από φλυτζανού σε φλυτζανού και μέχρι σήμερα δεν με έχει ικανοποιήσει κάποια. Αλήθεια, ξέρεις κάποια καλή? Μιλάω για Αθήνα και Πειραιά....Εγώ μόνο 2 έχω καταφέρει να βρω...είπα να κάνω και κάποια αλλαγή....

anthoulita
08-03-2008, 04:13 AM
Γεια σας! Αυτο το θεμα μου αρεσε παρα πολυ και ειναι πολυ πολυ ενδιαφερον για μενα! Εχω παει σε κυρια που ερμηνευει το καφε και εχω ενθουσιαστει παρα πολυ με τα οσα σου ερμηνευει, μαντευει, πραγματα που εσυ ο ιδιος δεν της ειπες ποτε και ουτε σε γνωριζε προσωπικα!!!


Προσπαθησα κι εγω παρα πολλες φορες να ερμηνευσω το φλυντζανι-καφε, με καποια βοηθηματα απο βιβλια ή απο πραγματα που μου εμαθαν και θυμαμαι κατι λιγο και ειλικρινα "ποτε" μου δεν καταφερα να δω, καταλαβω ή ερμηνευσω το δικο μου φλυντζανι! Κανω ακριβως οπως λεει και το θεμα μας ποιο πανω, αλλα δυστυχως δεν μπορω να κατανοησω τα... σχηματα! Δεν μπορω να διακρίνω σχηματα! Ουτε ζωα, ουτε ατομα, ουτε βερες, ουτε σταυρους ουτε φεγγαρια ουτε καραβια!!! Οσο και να συγκετρωθω οσο και να προσπαθησω με τις ωρες, δεν μπορω να δω κατι που να μπορω να ερμηνευσω και να καταλαβω! Πως μπορουν αλλοι να τα δουν αυτα! Π.χ. κατι που μου κανει εντιπωσει και θελω να το ρωτησω. Θα πρεπει να βλεπω κανονικα σχηματα, ολοκληρα και καθαρα??? Οπως στο αρθρο αυτο (στα συμβολα) λεει οτι μπορεις να δεις εναν... δικαστη! Τον δικαστη πως θα τον διακρινω, τι θα πρεπει να δω, ή την μαϊμου πως θα ειναι σχηματισμενη??? Ειναι λιγο μπερδεμα και ακαταλαβίστικα καποια σχηματα!

Θελω καποια μικρουλλα βοηθεια για να μπορω κι εγω με ευκολια να ερμηνευω τον καφε!

Ευχαριστω πολυ

Φιλικα
Sol _Luna
Καλησπερα σας,

βλεπω φλυτζανι απο 14 χρονων και πιστεψτε με ειμαι καλη...
Ποτε ομως δεν μπορεσα να πω στον εαυτο μου, οσες απελπισμενες προσπαθειες και αν εχω κανει. Ο λογος ειναι απλος, δεν ειμαι αντικειμενικη και βλεπω αυτα που θελω να δω...!!!

Θα σε συμβουλευα να δεις το φλυτζανι μιας φιλης σου για να καταλαβεις αν μπορεις ή οχι να το διαβασεις. Τα σχηματα του καφε απλα σε βοηθουν να ανοιξεις τις πυλες του υποσυνειδητου σου και κατα συνεπεια δεν υπαρχουν στανταρντ συμβολα που θα δεις...

anthoulita
08-03-2008, 04:24 AM
Εχω ακούσει ότι είναι γρουσουζιά γι΄αυτόν που λέει τον καφέ.
Και έχω παράδειγμα την γιαγιά μου που ήξερε να λέει τον καφέ και δεν ξανακοίταξε το φλιτζάνι, γιατί είδε τον θάνατο του παππού μου.
Μπορεί να είναι τυχαίο το συγκεκριμένο περιστατικό.
:unsure: .......

Αγαπητη ρινουλα,

οσοι βλεπουν το φλυτζανι βλεπουν και ασχημα γεγονοτα εκτος των καλων, ιδιως τα ασχημα φαινονται πολυ καθαρα!
Επιπλεον οποιος θελει να μαθει το μελλον του πρεπει να ειναι προετοιμασμενος τοσο για τα ασχημα οσο και για τα ομορφα πραγματα στη ζωη.
Βεβαια, οταν βλεπει κανεις φλυτζανι δικου του ανθρωπου και βλεπει μεσα θανατο ειναι μεγαλο το σοκ και παντα οταν σηκωνεις ενα γλυτζανι φοβασαι για αυτα που θα δεις.
Ειναι ομως τοσα πραγματα ομορφα σε αυτη τη ζωη που προτιμας να κρατας τα καλα και να συνεχιζεις.

Εγω προσωπικα αποφευγω να λεω τους θανατους που βλεπω, γιατι κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει λογος να στεναχωρεις κανεναν εκ των προτερων!!!

φιλιακα
anthoulita

anthoulita
08-03-2008, 04:26 AM
Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Τι διαβάζουμε: τα λευκά ή καφέ σύμβολα;;:wondering

συμφωνο ... και τα δυο (και δεν ειναι καθολου χαζη η ερωτηση σου)...

anthoulita
08-03-2008, 04:31 AM
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΟΥΜΕΡΑ; ΕΧΘΕΣ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ 10 ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

το 10 απο μονο του δεν ειναι τιποτα...επρεπε να δεις και τα σχηματα απο γυρω πανω ή κατω.... και να τα συνδυασεις. Θα μπορουσε να ειναι 10 μερες ή το 1 (που για μενα ειναι η αγαπη) και το "ο" να ηταν δαχτηλιδι.

anthoulita
08-03-2008, 04:46 AM
Τσου!!! :( Δεν εννούσα ακριβώς αυτό.

Να το ξαναγράψω λοιπόν αλλιώς... Ότι είναι πιο κοντά στα χείλη του φλυτζανιού είναι πιο κοντά στο να πραγματοποιηθεί, θα γίνει πιο σύντομα σε σχέση με κάτι που είναι πιο κάτω ή ακόμα κ πιο κοντά στον πάτο. Επίσης, αν υπάρχει διχρωμία στο φλυτζάνι, π.χ. το επάνω μισό είναι σκουρότερο από το κάτω μισό (καμιά φορά μπορεί να υπάρχει κ τριχρωμία, δηλ. 3 στρώματα) σημαίνει ότι τα προβλήματα κ η δυσσάρεστη κατάσταση που έχουμε στο νου μας τώρα κα μας ταλαιπωρεί, εξ΄ου κ το σκούρο χρώμα, θα περάσει, υπάρχει όπως χαρακτηριστικά λέμε "άνοιγμα" στο φλυτζάνι. Τουναντίον αν το επάνω μισό είναι ανοιχτότερο από το κάτω μισό. Τότε αντίστροφα, είμαστε σε πολύ καλή φάση, αλλά το φλυτζάζνι θα κλείσει κ μας περιμένει ή κάτι δυσσάρεστο ή μια δύσκολη περίοδος ή μια αναποδιά, ανάλογα.

:bigsmile:

Αγαπητη may ή (συναδελφε αν θελεις),

ξερω αρκετες που λενε τον καφε και η καθεμια εχει τον δικο της τροπο στο πως το διαβαζει. Υπαρχουν ομως γενικα καποια πραγματα που ειναι παραδεκτα απο ολους:

Θα συμφωνησω στα περισσοτερα απο οσα λες, αλλα θα προσθεσω τα εξης:
αν το φλυτζανι ειναι σκουροχρωμο γενικα παει να πει οτι το ατομο που λες τον καφε ειναι γενικα σφιγμενο, στεναχωρημενο, αγχωμενο. Αν ειναι σκουρο κοντα στα χειλη του φλυτζανιου τοτε η στεναχωρια φευγει,αν ειναι προς τα κατω ειναι στην καρδια (στην αγαπη δηλ.) διοτι ο πατος του φλυτζανιου ειναι η καρδια,τα αισθηματα.
οσον αφορα την χρονικη διαρκεια του φλυτζανιου:
το σημερα ειναι ακριβως εκει που ειναι το χερουλακι του φλυτζανιου και πηγαινοντας δεξιοστροφα προχωραει ο χρονος. οτι ειναι προς τα χειλη ειναι πιο γρηγορο, ο,τι προς τον πατο αργει...
πολλοι λενε οτι το μισο φλυτζανι ειναι 2 εβδομαδες και το υπολοιπο μισο οι επομενες 2, αλλα αυτο ειναι πολυ σχετικο. Οποιος λεει τον καφε καταλαβαινει και τον χρονο. σιγουρο ειναι οτι ο,τι ειναι στο τελος του φλυτζανιου και προς τα κατω ειναι πολυ αργοτερα...αν ειναι και αχνο και οχι καλοσχηματισμενο μπορει να ειναι σε 1-1,5 χρονο.

φιλικα
anthoulita

anthoulita
08-03-2008, 04:58 AM
Θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα σε οσους μπορουν αν δουν το φλυτζανι:

πιστευετε οτι μπορει, εμεις που τα βλεπουμε και τα λεμε, να τα προκαλουμε ή στην τελικη υπαρχει αυτο το πεπρωμενο που ουτως ή αλλως δεν μπορουμε να αποφυγουμε?

Βεβαια το ερωτημα μου προερχεται απο ενα παλιο περιστατικο...οταν ημουν 19 χρονων ειχα δει το φλυτζανι μιας φιλης μου και ειχα δει ενα σοβαρο ατυχημα με μηχανη...εκεινη την περιοδο το αγορι της φιλης μου ειχε μηχανη, αλλα ειχε και ο αδελφος του. Δεν μπορουσα να καταλαβω ποιος απο τους δυο ηταν και για να μην τρομαξω τη φιλη μου της λεω μονο οτι "βλεπω κατι ασχημο με μηχανη με τον αδελφο του αγοριου σου". Δεν της ειπα για τον φιλο της για να μην την τρομαξω. Το αποτελεσμα??? Τρακαρε οντως ο αδελφος του φιλου της και οχι ο φιλος της. Για την ιστορια, το παιδι ειναι μια χαρα τωρα.

Εκανα πολυ καιρο απο τοτε να ξαναδω φλυτζανι γιατι τρομαξα και παντα ειχα την απορια...μηπως τελικα φταιμε εμεις που τα λεμε???

Περιμενω τις απαντησεις σας.

roze
13-03-2008, 12:51 PM
αυτα τα σχιματα ειναι για το καφε η για τσαι?
επιδη στο καφε η μελισσα διαβασα καπου πωσ ειναι κουτσομπολιο

silver_rain
15-04-2008, 05:16 PM
hello everyone:bigsmile:ειδα στο φλιτζανι μου μια εγκυο ηταν πολυ ξεκαθαρο το συμβολο ειχε μια τεραστια κοιλια φαινοταν να ειναι μια αδυνατη με τεραστια κοιλια μηπως ξερεται τι σημαινει?

anthoulita
22-04-2008, 05:18 PM
hello everyone:bigsmile:ειδα στο φλιτζανι μου μια εγκυο ηταν πολυ ξεκαθαρο το συμβολο ειχε μια τεραστια κοιλια φαινοταν να ειναι μια αδυνατη με τεραστια κοιλια μηπως ξερεται τι σημαινει?

ναι ειναι πολυ ξεκαθαρο...σημαινει εγκυμοσυνη...για ποιον δεν ξερω

may
22-04-2008, 07:24 PM
Καλησπέρα Anthoulita,

χαίρομαι πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου!! Συμφωνώ και εγώ με όσα είπες! Είναι φοβερό πόσα πράγματα μπορεί να δει κανείς στο φλυτζάνι!! Για τον καφέ.. τσαι δεν ξέρω ή δεν έχω έστω προσπαθήσει... ή μήπως να το προσπαθήσω;;

Αυτό που είπες για το ότι το μισό είναι 2 εβδομάδες κ το άλλο μισό οι επόμενες δύο, εγώ δεν το έχω δει στην πράξη. Συμφωνώ σε αυτό που λές για τό ότι όσο πιο χαμηλά είναι κάτι ή όσο πιο αχνό είναι συνήθως αργεί ή καμιά φορά δεν έρχεται κιόλας, αφού ίσως επηρεάσουμε τα γεγονότα.

Επιπλέον, το πρώτο μισό για μένα από το χερουλάκι κ αριστερά είναι τα πράγματα που συμβαίνουν στην πόλη που ζω, αντίθετα στο άλλο μισό καμιά φορά μπορώ να διακρίνω πράγματα που είναι "έξω" όπως λέω, στην πόλη δηλαδή που είναι οι γονείς μου. Πες μου αν θες τη γνώμη σου.

Πάντως στο ερώτημά σου... ότι είναι γραφτό να συμβεί, θα συμβεί. Δεν νομίζω ότι επηρεάζει κανείς κάτι που βλέπω ότι μπορεί να συμβεί σε 6 μήνες ή είναι πολύ χαμηλά. Αυτά τα πράγματα που μπορούν να επηρεαστούν κατά τη γνώμη μου μου βγαίνουν διαφορετικά ίσως λίγο πιο αχνά.

Να είσαι καλά!!

anthoulita
25-05-2008, 03:39 AM
Καλησπερα may,

Σε ευχαριστω για τα σχολια σου και τις αποψεις σου. Κατα τη γνωμη μου το καθε φλυτζανι ειναι πολυ διαφορετικο απο το αλλο και αναλογα με το ποιον εχεις απεναντι σου και τι σου εμπνεει, ερμηνευεις τα σχηματα.
Μου εχει τυχει και εμενα να δω σε φλυτζανι αυτο που λες για το αν ειναι δεξια απο το χερουλακι οτι ειναι η οικογενεια, το εχω ακουσει αλλωστε και απο αλλους οτι το ερμηνευουν ετσι. Εξαρταται βεβαια και απο το ατομο που λες τον καφε, αν εχει μεγαλη ανησυχια για την οικογενεια του και κατα ποσο δινει σημασια στα του οικου του.

Περιμενω να μοιραστουμε και αλλες εμπειριες.

may
25-05-2008, 11:27 AM
Σε ευχαριστώ για τα σχόλιά σου Anthoulita!!! :love:

Kαι εγώ περιμένω κ άλλες εμπειρίες από εσένα!! :bigsmile:

ηχώ
01-06-2008, 09:09 AM
Από όσο διάβασα σε όλες τις σελίδες, δεν βλέπω να υπάχει καμμιά καλή φλυτζανού στην περιοχή της Αθήνας. Όσον αφορά μια προσωπική μου εμπειρία θα πω για κάποια που εβρισκε όσα θα συμβούν ΕΚΤΟΣ από τα αισθηματικά. Στα αισθηματικά έβρισκε αυτά που ΘΕΣ να ακούσεις. Κι αυτό το βρίσκω εγκληματικό.
Παρά ταύτα, εξακολουθώ να ψάχνω κι αν κάποιος ξέρει να μου συστήσει κάποια που βρίσκει τα γεγoνότα κι όxι τις επιθυμίες, ότι μέθοδο κι αν χρησιμοποιεί, παρακαλώ να μου στείλει ένα μυνηματάκι?
:embarrest

zabine
10-09-2008, 02:04 AM
λουλούδι , παγκάκι

Aliki1986
01-10-2008, 12:32 PM
Καλησπέρα!Τέλειο το θεματάκι σου. εδώ και κάποιο διάστημα διαβάζω το φλυτζανι μονη μου.Θα ηθελα να σε ρωτησω για ένα συμβολο. τι σημαίνει οταν βλεποθ στο φλυτζάνι τα γεννητικά οργανα:embarrest:embarrest:embarrest ενός άντρα?:wacko::wacko::wacko:

Μητσάκος
01-10-2008, 02:20 PM
Καλησπέρα!Τέλειο το θεματάκι σου. εδώ και κάποιο διάστημα διαβάζω το φλυτζανι μονη μου.Θα ηθελα να σε ρωτησω για ένα συμβολο. τι σημαίνει οταν βλεποθ στο φλυτζάνι τα γεννητικά οργανα:embarrest:embarrest:embarrest ενός άντρα?:wacko::wacko::wacko:
Ότι έχεις φαντασία η οποία τονώνεται από την έλλειψη συντρόφου :bigsmile:

giannas
01-10-2008, 08:47 PM
Ότι έχεις φαντασία η οποία τονώνεται από την έλλειψη συντρόφου :bigsmile:

Δεν νομιζω οτι ειναι πρεπον να απαντας με αυτον τον τροπο απλα επειδη μαλλον δεν συμφωνεις με το θεμα!!!Ειναι καινουργιο μελος και η επιθετικοτητα δεν νομιζω οτι βοηθαει.
ΥΣ συγγνωμη για την εκτος θεματος απαντηση.

leoma
02-10-2008, 09:42 AM
Δεν νομιζω οτι ειναι πρεπον να απαντας με αυτον τον τροπο απλα επειδη μαλλον δεν συμφωνεις με το θεμα!!!Ειναι καινουργιο μελος και η επιθετικοτητα δεν νομιζω οτι βοηθαει.
ΥΣ συγγνωμη για την εκτος θεματος απαντηση.

Να ζητήσω κι εγώ συγνώμη για το :offtopic: μιας και είμαι άσχετη με το θέμα. Πάντως το θέμα της έλλειψης συντρόφου είναι αρκετά υπολογίσιμο και υποφέρουμε πολλοί άνθρωποι και σήμερα και πάντα. Και από την έλλειψη αυτή μπορεί να έχουμε και φαντασιώσεις και όνειρα και τα τοιαύτα. Είναι ένα φλέγον θέμα για τον περισσότερο κόσμο που καταφεύγει σε διάφορες τεχνικές, μαντικές, αστρολογικές κ.λπ. και δεν είναι κατακριτέο (αρκεί να μην παραμυθιάζεται κανείς).

Τώρα, για το ύφος της απάντησης, συμφωνώ είναι λίγο τραχύ, αλλά μπορώ να το συγχωρήσω σε έναν Τοξότη γιατί ξέρω καλά ότι δεν μασάνε τα λόγια τους και τις περισσότερες φορές τα αμολάνε χύμα.:embarrest

Μητσάκος
02-10-2008, 11:32 AM
Δεν νομιζω οτι ειναι πρεπον να απαντας με αυτον τον τροπο απλα επειδη μαλλον δεν συμφωνεις με το θεμα!!!Ειναι καινουργιο μελος και η επιθετικοτητα δεν νομιζω οτι βοηθαει.
ΥΣ συγγνωμη για την εκτος θεματος απαντηση.

Από χιούμορ μάλλον δεν τα πάμε και τόσο καλά, νομίζω...
(συγγνώμη για την συνέχιση των εκτός θέματος απαντήσεων :bigsmile: )

anthoulita
02-10-2008, 06:26 PM
Καλησπέρα!Τέλειο το θεματάκι σου. εδώ και κάποιο διάστημα διαβάζω το φλυτζανι μονη μου.Θα ηθελα να σε ρωτησω για ένα συμβολο. τι σημαίνει οταν βλεποθ στο φλυτζάνι τα γεννητικά οργανα:embarrest:embarrest:embarrest ενός άντρα?:wacko::wacko::wacko:

πραγματικά δεν μου έχει τυχει ποτέ να δω γεννητικά όργανα μεμονομένα σε φλυτζάνι!
Σκέψου το ενδεχόμενο να έχεις κάνει λάθος και να είναι κάτι άλλο και όχι γεννητικά όργανα.
Αν πάλι τα βλέπεις πολλές φορές στο φλυζάνι σου (πράγμα περίεργο) προσπάθησε να τα συνδυάσεις με άλλα σχήματα και ίσως καταλάβεις τι σημαίνουν.

flame
06-10-2008, 09:17 AM
Αγαπητοί φίλοι και φίλες, συνήθως λέμε το φλυτζάνι με φίλες μου και αλήθεια αρκετα πράγματα βγαίνουν! Πέρα από αυτά θέλω να παραθέσω κάτι χιουμοριστικό αν και λίγο παλιό που πέρασε στο τοπικό ραδιόφωνο μετα από ένα σκάνδαλο που έγινε σε μία περιοχή της Ρόδου....αυτό είναι

ΤΟ ΦΛΥΤΖ¶ΝΙ ΤΗΣ ΚΑΤΙΝΑΣ ΠΟΥ ΛΈΕΙ....


Αφού η Ελλάδα κολυμπά στον ποταμό κομπίνα....
σ΄αυτόν και εγώ βαφτίστικα η καφετζού Κατίνα:toung:

Και λέω τα μελλούμενα σε φίλους και παρέες
γελάνε...μα οι προβλέψεις μου βγαίνουν πάντα μοιραίες...

Πω πω τι βλέπω ακροατή σήμερα στο φλυτζάνι...:blink:
τόσα μπούτια ....πως μπλέχτηκαν σ΄ενα στενό ντιβάνι!!!:nuts:

Καλέ θα ΄πρεπε απ΄τον κουβά να πίνω τον καφέ μου
μήπως βγάλω συμπέρασμα
πριν τρελλαθώ Χριστέ μου!!!:wacko:

Κι έγινε δυνατος σεισμός ρίχτερ εξήντα εννέα!!!
όταν διοργάνωσε γιορτή μια γυναικοπαρέα...:bigsmile:

Τη μία την ετοίμαζαν για να τη ντύσουν νύφη...
γλέντι στήσαν τρικούβερτο
και σφάξαν κι ένα ρίφι (κατσίκι):cheesy:

Η μία φίλη ζωηρή που ήταν και πιο μπάνικη,
ήθελε σώνει και καλά και μουσική...Αφρικάνικη...:laugh:


Κατ'εφθασαν οι μουσικοί τα όργανα αρχίσαν...
όμως το πάρτυ ακροατή νωρίς νωρίς διαλύσαν....

Οι 4 σωριάστηκαν τις πήραν με φορείο!!!
απ΄την πολλή τη δόνηση πήγαν νοσοκομείο...
:nuts:
Μάλιστα μία από αυτές έπαθε λέει ρήξη!!!
ούτε μπορει να κουνηθεί μα ούτε και να βήξει!!!:bigsmile:

Και το λεγαν οι Αρχαίοι μας ''Ρόδος ιδού το πήδημα''!!!
μα εμείς το διαστρεβλώσαμε κάνοντας όργια τρίδυμα!!!:nuts:

'Οτι είδα στον καφέ ακροατή σου τά΄πα
τα νέα ήταν πικάντικα μαύρα και πιπεράτα!!!:nuts:

Ακροατή σε χαιρετώ και στα τσακίδια ο μήνας
γιατι στα ΜΜΕ έγινε της Κατίνας!!!:bigsmile:


Ελπίζω να γελάσατε καλημέρα σας.....:bigsmile:

planitis
03-06-2010, 08:15 PM
γεια σας!πριν λιγο ηπια εναν ελληνικο καφε και ειπα να τον γυρισω αναποδα μπας και καταφερς να διαωασς κανενα συμβολο πραγμα που οποτε εχς προσπαθησει δεν γινεται ποτε.σημερα στο φλυτζανι εμφανιστηκε ενα συμβολο που μου εκανε τρομερη εντυπωση γιατι φαινεται ολοκαθαρα ειναι πολυ καλα σχηματισμενο.ακριβως απεναντι απο το χερουλι στο χειλοσ του φλυτζιανιου εχει εμφανιστει ενα σχημα σαν ιπταμενοσ δισκοσ..σαν τριγωνο δηλαδη με ημικυκλιο ως βαση.τι μπορει να σημαινει αυτο το συμβολο?

happyy
05-03-2013, 06:27 PM
να σας ρωτησω κατι ειδα στον πατο απο το φλυτζανι ενα Β απο πισω κατι σαν μαυρο κρεβατι ειχε κατι πανω του σαν μαυρο ελαφι με μια καρδια μαυρη στην πλατη του,και μπροστα στο Β κατι σαν λασο το οποιο πηγαινε προς ενα ζυγαρι το οποιο φιλιοτανε και ηταν στα λευκα, επισης πανω στο "κεφαλι" απο το Β κατι σαν 3 μπορειτε να με βοηθησετε να το ερμηνευσουμε?? :)

happyy
05-03-2013, 11:24 PM
apanthse kaneis?

maria80
15-04-2013, 10:44 AM
καλησπερα σε ολους! ειδα στον πατο του φλιτζανιου μου μια αντρικη φιγουρα και πανω απο το κεφαλι του δυο μικρα κυκλακια ενωμενα μεταξυ τους. τι σημαινει? ευχαριστω πολυ:D

ntinio
09-07-2016, 04:07 PM
Γεια σααααααςςςςςς.... κ εμενα μου λενε που κ που τον καφε μου κ με ενδιαφερει πολυ το θεμα καφεμαντειας αλλα δεν το εχω το χαρισμα καθολου. Στο καφε μου βλεπουν συνεχως εναν αντρα να κοιταει προς το μερος μου τι ειναι αυτο???

dorapapa
03-09-2016, 10:52 PM
Η μητέρα μου ήξερε να λέει πολύ καλά τον καφέ και μπορώ να πω ότι τα περισσότερα από όσα έλεγε έβγαιναν. Όλοι οι συγγενείς τη ρωτούσαν και τη συμβουλεύονταν για διάφορα θέματα.
Το να λες τον καφέ είναι τέχνη που μαθαίνεται από γενιά σε γενιά, δεν είναι κάτι το εύκολο και δεν πρέπει να το υποτιμάει κανείς. Και πρέπει να το έχεις μέσα σου για να το κάνεις.
Εγώ δεν το είχα και ποτέ δεν είπα στη μητέρα μου να μου δείξει πώς να λεω τον καφέ, όπως της είχε μάθει η γιαγιά της.
Πιστεύω σε αυτούς που λένε το καφέ γιατί έχω δει με τα μάτια μου να βγαίνουν αυτά που λένε.
Η μητέρα μου μπορούσε να σου πει, για παράδειγμα, αν θα τα πας καλά με το σύντροφο σου ή με τη δουλειά, να βρει τι προβλήματα σε απασχολούν, αν πρόκειται να κερδίσεις λεφτά, αν θα έπρεπε να πρόσεχες για κάτι.
Δεν υπάρχει επιστημονική εξήγηση, αλλά η καφεμαντεια είναι μια τέχνη που μπορεί να πέσει μέσα στις προβλέψεις της.