PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Ποσειδώνας – Αφροδίτη Ιδανική Αγάπη, Θαύμα & Απελπισμένοι έρωτες



Χρήστος Άρχος
23-12-2007, 11:16 AM
Πολλά έχουν λεχθεί για την σχέση του Ποσειδώνα με την Αφροδίτη. Σίγουρα είναι μία σχέση που έχει ισχυρή αντανάκλαση στον κόσμο, καθώς και λόγω κοινωνικών δεδομένων, ιδίως παλαιότερα, αυτή η όψη μπορούσε να εκφραστεί με πολύ εύκολο τρόπο. Στην νέα όμως πραγματικότητα αυτή η όψη πολλές φορές οδηγεί περισσότερο σε δεινά παρά σε ευτυχία.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Ποσειδώνας – Αφροδίτη Ιδανική Αγάπη, Θαύμα Απελπισμένοι έρωτες (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-150/%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BD%C E%B1%CF%82-%E2%80%93-%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%AF%CF%84%CE%B7-%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CF%80%CE%B7-%CE%B8%CE%B1%CF%8D%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%BB%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%C E%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%82-12651/#post134073)

THIRA
23-12-2007, 12:06 PM
Συγχαρητήρια για το άρθρο σας.Μ΄αρέσει πολύ η γραφή σας που είναι πολύ κατανοητή.Αν και αυτά που διάβασα για αυτούς που δεν έχουν καμία όψη μεταξύ των δύο πλανητών δεν ήταν και πολύ ενθαρρυντικά.Εγώ αυτό που βρήκα στο χάρτη μου είναι Αφροδίτη χιαστί με Κρόνο(ανάδρομο) και Ποσειδώνας εξάγωνο με Πλούτωνα.Θα προσπαθήσω μέσα από τις δημοσιεύσεις σας να καταλάβω.

Λευκή
23-12-2007, 11:32 PM
Ως εκφραστής όψης μεταξύ των δύο αυτών πλανητών,θα συμφωνήσω σε αρκετά σημεία με κάποια πράγματα που γράφετε.Παρόλα αυτά δύο σημεία μου δημιούργησαν απορίες: από που προκύπτουν οι πιθανότητες καταστροφικών σχέσεων που αναφέρετε(ομολογώ πως μου ακούγονται πολύ καταδικαστικές,αν δηλαδή κάνουμε την ίδια δουλειά για όλους τους πλανήτες -ειδικά τους βαρείς- θα πρέπει να βγάλουμε για όλο τον πληθυσμόότι βρίσκεται στο χείλος του γκρεμού των καταστροφικών σχέσεων ; )και, κυρίως,πώς αιτιολογείτε όσα γράφετε για τα άτομα που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ των δύο πλανητών;
υ.γ leila ,έχεις σύνοδο αφροδίτης-ποσειδώνα

Χρήστος Άρχος
24-12-2007, 01:57 AM
Αγαπητό μέλος όταν εννοώ χωρίς όψεις εννοώ οποιαδήποτε άλλη όψη κυρίως παράγωγο 2ης αρμονικής όπως το μισό τετράγωνο, το ενάμιση τετράγωνο και λοιπά.
Όσο για το κομμάτι της του κατα πόσο είναι καταδικαστικές η όχι κάποιες όψεις έχω πει την άποψη μου ότι οι άνθρωποι έχουμε την δυνατότητα να ξεπεράσουμε τα προβλήματα μας και να μπορέσουμε να γίνουμε ελεύθεροι. Παρόλα αυτά τα άτομα που δεν έχουν εξελιχθεί ή ωριμάσει ψυχολογικά έχοντας αυτή την όψη είναι σίγουρο ότι θα έχουν τα παραπάνω αποτελέσματα.

Επίσης να τελειώσω με το ότι η καταστροφική σχέση με την έννοια του ποσειδώνα δεν είναι και κάτι ιδιαίτερα σπάνιο λόγω και των σπουδών μου και της αστρολογίας δυστυχώς έχω γνωρίσει πάρα πολύ κόσμο που επαναλμαβάνει τα νοήματα αυτά των όψεων κάθε λίγο και λιγάκι οπότε και μάλλον στη σημερινή κοινωνία τις περισσότερες φορές είναι ο κανόνας παρά η εξαίρεση.

penguin
24-12-2007, 02:12 AM
Να καταλαβω κατι? Σε μενα που δε σχηματιζουν καμια οψη η Αφροδιτη με τον Πλουτωνα (συμφωνα με το προγραμμα του σαιτ), αυτο σημαινει οτι εχω 90% πιθανοτητα καταστροφικων σχεσεων? Δηλαδη θα ηταν καλυτερα να εμφανιζαν καποια οψη- οποιαδηποτε μεταξυ τους? (Σορρυ για το αφελες και βλακωδες της ερωτησης μου αλλα ως τωρα μελετουσα τις οψεις που σχηματιζονται στο ωροσκοπιο μυ και τωρα καταλαβαινω οτι μπελαδες βρισκουμε και απο οψεις που δεν σχηματιζονται!!!???:weird::weird::wei rd:)

sissi
24-12-2007, 03:19 PM
Aκριβως οπως το λεει το κειμενο εχω μεινει αφωνη...Εχω αφροδιτη τετραγωνο με ποσειδωνα,με ουρανο κ με κρονο....Ζητω που καηκαμε δηλαδη...

Λευκή
24-12-2007, 05:09 PM
Αγαπητό μέλος όταν εννοώ χωρίς όψεις εννοώ οποιαδήποτε άλλη όψη κυρίως παράγωγο 2ης αρμονικής όπως το μισό τετράγωνο, το ενάμιση τετράγωνο και λοιπά.
Όσο για το κομμάτι της του κατα πόσο είναι καταδικαστικές η όχι κάποιες όψεις έχω πει την άποψη μου ότι οι άνθρωποι έχουμε την δυνατότητα να ξεπεράσουμε τα προβλήματα μας και να μπορέσουμε να γίνουμε ελεύθεροι. Παρόλα αυτά τα άτομα που δεν έχουν εξελιχθεί ή ωριμάσει ψυχολογικά έχοντας αυτή την όψη είναι σίγουρο ότι θα έχουν τα παραπάνω αποτελέσματα.

Επίσης να τελειώσω με το ότι η καταστροφική σχέση με την έννοια του ποσειδώνα δεν είναι και κάτι ιδιαίτερα σπάνιο λόγω και των σπουδών μου και της αστρολογίας δυστυχώς έχω γνωρίσει πάρα πολύ κόσμο που επαναλμαβάνει τα νοήματα αυτά των όψεων κάθε λίγο και λιγάκι οπότε και μάλλον στη σημερινή κοινωνία τις περισσότερες φορές είναι ο κανόνας παρά η εξαίρεση.
α)Εννοείτε δηλαδή πως οι δευτερεύουσες όψεις στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν πιο δυνατή επιρροή απ τις πρωτεύουσες ;Από που προκύπτει αυτό; (αν κατάλαβα καλά πάντα)

β)Δεν αμφισβητώ πως αυτό πιστεύετε.Παρόλα αυτά,σύμφωνα με όσα γράφετε στο άρθρο ,η πιθανότητα να "μπορέσει να γίνει ελεύθερος" κάποιος που φέρει μια τέτοια όψη,κυμαίνεται απ το 10% για κάποιες συγκεκριμένες όψεις έως το 65%,για κάποιους άλλους με άλλη όψη.Ίσως και να είναι έτσι.Νομίζω πάντως πως το πρόβλημα βρίσκεται κυρίως στο "καταστροφικές καταστάσεις ΠΡΙΝ ξεκινήσει μια πιθανή σχέση" και λιγότερο στην ίδια τη σχέση.Αυτό που έχετε παρατηρήσει εσείς είναι το πρόβλημα μετά τη δημιουργία μιας σχέσης ή η δυσκολία να ξεκινήσει επειδή το άτομο νιώθει δυσκολία να εφκράσει στην πράξη τι γίνεται στο μυαλό του;

Πάντως αν το καλοσκεφτούμε,όλοι οι άνθρωποι έχουν να αναφέρουν κάποιο αισθηματικό πρόβλημά τους.Συνήθως κατηγορούν τον Κρόνο.¶λλος κατηγορεί τον Πλούτωνα.¶λλος τον Ουρανό κι άλλος τον ¶ρη.Εδώ κατηγορούμε τον Ποσειδώνα.Αν το αθροίσουμε,όλοι πρόβλημα έχουμε:toung:Δηλαδή τα προβλήματα και η έλλειψη ωρίμανσης δεν είναι προνόμιο του Ποσειδώνα.

Χρήστος Άρχος
24-12-2007, 09:33 PM
Να καταλαβω κατι? Σε μενα που δε σχηματιζουν καμια οψη η Αφροδιτη με τον Πλουτωνα (συμφωνα με το προγραμμα του σαιτ), αυτο σημαινει οτι εχω 90% πιθανοτητα καταστροφικων σχεσεων? Δηλαδη θα ηταν καλυτερα να εμφανιζαν καποια οψη- οποιαδηποτε μεταξυ τους? (Σορρυ για το αφελες και βλακωδες της ερωτησης μου αλλα ως τωρα μελετουσα τις οψεις που σχηματιζονται στο ωροσκοπιο μυ και τωρα καταλαβαινω οτι μπελαδες βρισκουμε και απο οψεις που δεν σχηματιζονται!!!???:weird::weird::wei rd:)


Αγαπητό μέλος οχι :bigsmile: δεν χρειάζεσαι να φοβάσαι για κάτι τέτοιο. Εξάλλου διαφορετική η ερμηνεία ενός πλανήτη που είναι χωρίς πτολεμαικές όψεις και διαφορετική με κάποιον που εχει κάποια όψη που δεν έχει καθόλου όψεις.
Επίσης μιλάμε συγκεκριμένα για τον Ποσειδώνα ο Πλούτωνας έχει διαφορετικές λειτουργίες και ανταποκρίνεται διαφορετικά.

Χρήστος Άρχος
24-12-2007, 09:41 PM
α)Εννοείτε δηλαδή πως οι δευτερεύουσες όψεις στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν πιο δυνατή επιρροή απ τις πρωτεύουσες ;Από που προκύπτει αυτό; (αν κατάλαβα καλά πάντα)

β)Δεν αμφισβητώ πως αυτό πιστεύετε.Παρόλα αυτά,σύμφωνα με όσα γράφετε στο άρθρο ,η πιθανότητα να "μπορέσει να γίνει ελεύθερος" κάποιος που φέρει μια τέτοια όψη,κυμαίνεται απ το 10% για κάποιες συγκεκριμένες όψεις έως το 65%,για κάποιους άλλους με άλλη όψη.Ίσως και να είναι έτσι.Νομίζω πάντως πως το πρόβλημα βρίσκεται κυρίως στο "καταστροφικές καταστάσεις ΠΡΙΝ ξεκινήσει μια πιθανή σχέση" και λιγότερο στην ίδια τη σχέση.Αυτό που έχετε παρατηρήσει εσείς είναι το πρόβλημα μετά τη δημιουργία μιας σχέσης ή η δυσκολία να ξεκινήσει επειδή το άτομο νιώθει δυσκολία να εφκράσει στην πράξη τι γίνεται στο μυαλό του;

Πάντως αν το καλοσκεφτούμε,όλοι οι άνθρωποι έχουν να αναφέρουν κάποιο αισθηματικό πρόβλημά τους.Συνήθως κατηγορούν τον Κρόνο.¶λλος κατηγορεί τον Πλούτωνα.¶λλος τον Ουρανό κι άλλος τον ¶ρη.Εδώ κατηγορούμε τον Ποσειδώνα.Αν το αθροίσουμε,όλοι πρόβλημα έχουμε:toung:Δηλαδή τα προβλήματα και η έλλειψη ωρίμανσης δεν είναι προνόμιο του Ποσειδώνα.


Δεν καταλάβατε καλά.
Πρέπει η Αφροδίτη και ο Ποσειδώνας ταυτόχρονα στο χάρτη να μην έχουν πτολεματικές όψεις. Αν τώρα έχουν μία μικρότερη όψη μεταξύ τους το πρόβλημα είναι ιδιαίτερο και πιο δύσκολο να εντοπιστεί αλλά στο άρθρο μιλάμε για την Αφροδίτη και τον Ποσειδώνα χωρίς όψεις οχι μεταξύ τους μόνο. Αλλά να είναι σε κατάσταση "πλανήτης χωρίς όψεις" που σημαίνει ότι δεν έχουν πτολεμαικές όψεις με κανένα άλλο πλανήτη. Φταίω εγώ γιατί στο άθρο δεν έβαλα εισαγωγικά στο "Χωρίς όψεις" οπότε πρέπει να καταλάβατε ότι μιλώ για οποιονδήποτε ζεύγος πλανητών που δεν έχουν όψεις μεταξύ τους.

Η σύνδεση του Ποσειδώνα με την Αφροδίτη όταν είναι αρνητική πάντα υποδηλώνει ένα πρόβλημα απο πρίν δημιουργηθεί η σχέση. Αν δεν υπήρχε εξάλλου πρόβλημα πολύ πιθανών και απο την παιδική ηλικία δεν θα έμενε το άτομο σε μία σχέση που θα ήταν καταστροφική για αυτό.

Το πρόβλημα της ωρίμανσης είναι κυρίως ζήτημα του ποσειδώνα γιατί το άτομο ακριβώς δεν είναι συμβατό με την ωρίμανση ( Κρόνος). Θα πρέπει να ενημερώσουμε ότι ο Κρόνος είναι τρομερά ασύμβατος πλανήτης με τον Ποσέιδώνα για αυτό και τα άτομα που έχουν έντονο Ποσειδώνιο χαρακτήρα συναντούν προβλήματα ή και καταστροφές Κρόνιου χαρακτήρα.

Ένας άνθρωπος που έχει κρόνιες όψεις ακόμη και δύσκολες μπορεί πολύ πιο εύκολα να αντιμετωπίσει να ωριμότητα μία κατάσταση ακόμη και πεσιμισμό. Ένα άτομο με Ποσειδώνα όμως αρνείται ακόμη και να παραδεχτεί την πραγματικότητα για αυτό έχουμε τεράστια ζητήματα ωρίμανσης.

Τέλος το ότι κάθε πλανήτης παράγει κάποιο πρόβλημα σε δύσκολες όψεις ή θέσεις είναι δεδομένο απλά αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να δούμε το γιατί και όχι το ίδιο το γεγονός.

Χρήστος Άρχος
24-12-2007, 09:50 PM
Aκριβως οπως το λεει το κειμενο εχω μεινει αφωνη...Εχω αφροδιτη τετραγωνο με ποσειδωνα,με ουρανο κ με κρονο....Ζητω που καηκαμε δηλαδη...

Θα σας συμβούλευα να μην επηρεάζεστε τόσο πολύ απο τα οποιαδήποτε κείμενα τα οποία είναι γραμμένα πάνω σε ιδανικές συνθήκες. Ακρίβώς επειδή έχετε και τη συμμετοχή άλλων πλανητών αυτο το άρθρο δεν μπορεί να σας βοηθήσει μιας και πρέπει να διαβάσετε ένα άρθρο πολλαπλών όψεων που να αναφέρετε στους εξωκρόνιους.

Γενικότερα να σας συμβουλέψω όλους ότι δεν θα πρέπει διαβάζοντας το οποιοδήποτε άρθρο να επηρεάζεστε τόσο γιατί θα βρεθείτε όπως οι γιατροί στο 1ο έτος που καθώς διαβάζουν για τις ασθένειες νομίζουν ότι έχουν τα συμπτώματα όλων των ασθενειών που διαβάζουν. Προσπαθήστε να είσθε αντικειμενικοί με το χάρτη σας και να μην πανικοβάλεστε απλά και μόνο επειδή μπορεί δύο πλανήτες να είναι σε μία άσχημη όψη. Μην ξεχνάτε ότι διαβάζετε σε κάθε άρθρο ένα κομμάτι απο ένα πολύ μεγάλο παζλ. Αν αυτό το κομμάτι είναι μαύρο μπορεί να μας επηρεάσει καθώς μπορεί να είναι ένα κομμάτι σε ένα μαύρο ουρανό αλλά μπορεί και να είναι απλά ένα κομμάτι απο ένα πανέμορφο μαύρο φόρεμα το οποίο φοράει μία κυρία στον πίνακα και γελάει με πολύ κόσμο ευτυχισμένη.
Όταν λοιπόν στο άθρο διαβάζουμε ένα κομμάτι απο τον αστρολογικό μας χάρτη δεν θα πρέπει να θεωρούμε ότι ξέρουμε πια όλη την εικόνα. Όχι τίποτα άλλο αλλά χριστουγεννιάτικα με κάνετε να νοιώθω τύψεις οπότε και καλύτερα να μην γράφουμε για συγκεκριμένα θέματα και να γενικολογούμε μέσα απο τα ηλιακά ζώδια.

skorpion
25-12-2007, 07:36 PM
Η εξηγηση τωρα ειναι ολοκληρωμενη και εγινε καλυτερα κατανοητο το κομματι περι μη οψεων.
Ενδιαφερον το αρθρο!
....αν και δεν ανηκει ο ποσειδωνας και η αφροδιτουλα μου σε καμμια απ αυτες τις περιπτωσεις.

Αυτη η κατασταση με τους φοιτητες της ιατρικης αλλα και της ψυχολογιας λεγεται συνδρομο του πρωτοετους φοιτητη... και εχει πλακα πολλοι το παθαινουν

Λευκή
25-12-2007, 07:39 PM
Πίστεψέ με,το παθαίνουν και μη φοιτητές της Ιατρικής...Αλήθεια,αυτή η υποχονδρίαση έχει να κάνει καθόλου με τον ποσειδώνα;Νομίζω πως σε κάποιο βιβλίο είχα διαβάσει κάτι παρεμφερές(για νευρώσεις,μικρόβια κτλ)

Χρήστος Άρχος
25-12-2007, 10:17 PM
Η εξηγηση τωρα ειναι ολοκληρωμενη και εγινε καλυτερα κατανοητο το κομματι περι μη οψεων.
Ενδιαφερον το αρθρο!
....αν και δεν ανηκει ο ποσειδωνας και η αφροδιτουλα μου σε καμμια απ αυτες τις περιπτωσεις.

Αυτη η κατασταση με τους φοιτητες της ιατρικης αλλα και της ψυχολογιας λεγεται συνδρομο του πρωτοετους φοιτητη... και εχει πλακα πολλοι το παθαινουν

Αν και να συμπληρώσω ότι στην Ελλάδα είναι λίγο δύσκολο να συμβεί μιας και η εκπαίδευση στην ψυχολογία (τουλάχιστον η βασική) είναι αδιάφορη στη μελέτη των ψυχολογικών προβλημάτων. Θα μπορούσαν ίσως τα Πανεπιστήμια στα οποία σπουδάσαμε να δώσουν περισσότερη προσοχή στον τομέα που ασχολούνται. Απο ανθρώπους που έχουν σπουδάσει στο εξωτερικό έχω δεί πραγματικά τεράστιες διαφορές.

Αγαπητή Λευκή η υποχονδρίαση είναι ζήτημα εν μέρη Ποσειδώνα αλλά είναι σίγουρα και θέμα του Ερμή, της Παρθένου και του αστεροειδή Δήμητρα.

skorpion
26-12-2007, 06:14 PM
Αν και να συμπληρώσω ότι στην Ελλάδα είναι λίγο δύσκολο να συμβεί μιας και η εκπαίδευση στην ψυχολογία (τουλάχιστον η βασική) είναι αδιάφορη στη μελέτη των ψυχολογικών προβλημάτων. Θα μπορούσαν ίσως τα Πανεπιστήμια στα οποία σπουδάσαμε να δώσουν περισσότερη προσοχή στον τομέα που ασχολούνται. Απο ανθρώπους που έχουν σπουδάσει στο εξωτερικό έχω δεί πραγματικά τεράστιες διαφορές.


Δεν νομιζω οτι ειναι αδιαφορη θα διαφωνησω, κι αν κανεις θελει να εντρυφησει ακομα περισσοτερο στο πλαισιο βεβαια που επιτρεπει η βασικη εκπαιδευση υπαρχουν πολυ ωραια μαθηματα επιλογης που μπορει κανεις να επιλεξει,γιατι ας μη ξεχναμε οτι ψυχολογια δεν ειναι μονο η κλινικη ψυχολογια οποτε στα 4 χρονια, που κατ εμε ειναι λιγα, θεωρω οτι ειναι αυτα που μαθαινεις μονο αδιαφορα δε μπορουν να χαρακτηριστουν . Τουλαχιστον αυτο ισχυει στα τμηματα που ειναι αμιγως τμηματα ψυχολογιας κι οχι ψυχολογιας και κατι αλλο.
Και το συνδρομο του πρωτοετους φοιτητη συμβαινει και στην Ελλαδα ή τουλαχιστον για το τμημα ψχλ Παντειου που σπουδαζω εγω εχω πολλα παραδειγματα!

Χρήστος Άρχος
27-12-2007, 02:17 AM
Δεν νομιζω οτι ειναι αδιαφορη θα διαφωνησω, κι αν κανεις θελει να εντρυφησει ακομα περισσοτερο στο πλαισιο βεβαια που επιτρεπει η βασικη εκπαιδευση υπαρχουν πολυ ωραια μαθηματα επιλογης που μπορει κανεις να επιλεξει,γιατι ας μη ξεχναμε οτι ψυχολογια δεν ειναι μονο η κλινικη ψυχολογια οποτε στα 4 χρονια, που κατ εμε ειναι λιγα, θεωρω οτι ειναι αυτα που μαθαινεις μονο αδιαφορα δε μπορουν να χαρακτηριστουν . Τουλαχιστον αυτο ισχυει στα τμηματα που ειναι αμιγως τμηματα ψυχολογιας κι οχι ψυχολογιας και κατι αλλο.
Και το συνδρομο του πρωτοετους φοιτητη συμβαινει και στην Ελλαδα ή τουλαχιστον για το τμημα ψχλ Παντειου που σπουδαζω εγω εχω πολλα παραδειγματα!

Τι να σας πώ και εγώ αυτό σπούδασα αλλά είδα στη συνέχεια ένα πλήθος πληροφοριών που δεν δίνεται μέσα απο τη σχολή όπως συμβαίνει δυστυχώς και σε άλλα πανεπιστημιακά ιδρύματα σε αυτή τη χώρα για αυτό και σε σχέση με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού τα Ελληνικά είναι σε πάρα πολύ άσχημες θέσεις. Οτι συμβαίνει παντού το φαινόμενο του 1ετή συμβαίνει, ήταν ένα σχόλιο το οποίο χρησιμοποιήθηκε περισσότερο για να τονίσει μία έλλειψη παρά για να κυριολεκτήσω απλά θεωρώ ότι στο 4ετες της ψυχολογίας καλό θα ήταν να δίνονται περισσότερες πληροφορίες απο αυτές που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.
Αλλά μην αλλάζουμε το θέμα του άρθρου και του site. Σίγουρα θα πρέπει όταν διαβάζουμε, καθώς αυτό είναι που θα ήθελα να τονίσω, θα πρέπει να μην πέρνουμε το κείμενο και να το ακολουθούμε κατα γράμμα. Πρέπει περισσότερο να μας προβληματίσει και να προσπαθήσουμε να το προσαρμόσουμε στη δική μας προσωπικότητα και κατάσταση.

sst
27-12-2007, 08:58 AM
κε ¶ρχο καλημέρα σας και Χρόνια Πολλά!!
Για άλλη μια φορά τα άρθρα σας μας προσγειώνουν στην πραγματικότητα, εξαιρετικό το άρθρο και αρκετά αναλυτικό θα μπορούσα να πώ. Είναι η αλήθεια πάντως ότι οι όψεις μεταξύ του Ποσειδώνα και της Αφροδίτης είναι λίγο αταίριαστες για την εποχή μας, σε μιά άλλη εποχή ίσως θα ήταν πολύ καλύτερες. Το καλό με τα άρθρα τα οποία γράφετε είναι ότι είναι επίκαιρα και μέσα στην καθημερινότητα τά μας, τα βιώνουμε σε καθημερινή βάση!
Και πάλι συγχαρητήρια και εύχομαι τα καλύτερα για το νέο έτος!

kphssa
31-12-2007, 06:52 PM
Κάρμα και κληρονομικότητα
Σε αυτό το άρθρο δεν θα αναλύσουμε αν ουσιαστικά υπάρχει κάρμα ή κληρονομικότητα, απλώς θα πρέπει να σημειώσουμε ότι η Αφροδίτη σε ταυτόχρονη αναδρομή με τον Ποσειδώνα και σε όψη με τον χάρτη ενός άλλου ατόμου σίγουρα δείχνει θέματα καρμικής ή κληρονομικής φύσεως στα οποία έρχεται ένα άλλο άτομο για να μας δοθεί η ευκαιρία να λύσουμε το πρόβλημά μας. Από την άλλη, μπορεί να είναι μία οικογενειακή «ύβρις» που κυνηγά την οικογένεια, οπότε και εδώ θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στην ανάλυσή μας. Όταν η Αφροδίτη ιδιαίτερα σχετίζεται με τον 8ο ή 12ο οίκο και τον Πλούτωνα μόνο πολύ εξειδικευμένοι αστρολόγοι θα έπρεπε να αναλαμβάνουν την ανάλυση αυτών των περιπτώσεων.

Κυριε Αρχο,
Μηπωσ θα μπορουσατε να εξηγησετε λιγο την ιδιαιτεροτητα της Αφροδιτης στον 8 η στον 12 οικο? γιατι ειναι ιδιαιτερη η θεση τησ εκει? Και γιατι πρεπει να ρωτησουμε εξειδικευμενο αστρολογο για αυτη τη θεση? Βασικα ο 8ος με ενδιαφερει. Ξερω οτι δεν μπορειτε να γραψετε λεπτομερειες εδω, αλλα ισως μερικες γενικες πληροφοριες να βοηθησουν.
Καλη Πρωτοχρονια!

kritikia
03-01-2008, 11:44 AM
Καλή χρονιά σε όλους!
Πολύ ωραίο το άρθρο σας κ. ¶ρχο, έχω όψη τετραγώνου μεταξύ Ποσειδώνα και Αφροδίτης, πραγματικά εξιδανικεύω ανθρώπους και καταστάσεις, ωστόσο δεν έπεσα ακόμα στα ναρκωτικά και το ποτό, παρά τις απογοητεύσεις που μου έχουν παρουσιαστεί κατά καιρούς. Ελπίζω να διατηρήσω την αυτοσυγκράτησή μου και στο υπόλοιπο της ζωής μου!!:bigsmile:

vikou
19-11-2009, 03:32 PM
Έχω τρίγωνο Αφροδίτη Ποσειδώνα. Έχω περάσει μια σχέση που με πλήγωσε (who didnt?) επιδιώκω το παραμύθι σε μία σχέση, ή μάλλον σχέση με παραμύθι, και εν τέλει αν δεν υπάρχουν έντονα συναισθήματα, τι λόγο ύπαρξης έχει μία σχέση? Οικονομική, κοινωνική ή όποιου άλλου είδους αποκατάσταση? Όμως αναγνωρίζω πια τη διαφορετικότητα του άλλου στον τρόπο που εκδηλώνει αυτά τα συναισθήματα...

ZOELINA
14-10-2010, 09:40 PM
Ενδιαφερον το αρθρο και απολυτα ακριβες...
Η Αφροδιτη μου εξαγωνο με τον Ποσειδωνα... :unsure:

Firewater
15-10-2010, 02:12 PM
Πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρον άρθρο!

Εγώ πάλι έχω Αφρο/Ποσειδώνα σε χιαστί ακριβείας (0,5 ή κάτι τέτοιο) και κοντρα-παραλληλους..
[Οfftopic: Εν τω μεταξύ η καημένη η Αφρόδω μου κάνει και χιαστί και με Πλούτωνα,
και μαζί με Ποσειδώνα έχω ένα ωραιότατο yod - με την Αφρόδω κορυφή.Είναι κάτι που δεν μπορώ να ερμηνεύσω εγώ πάντως.. δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιο επίπεδο ακριβώς λειτουργεί με 2 βαρείς πλανήτες]

Από μόνη της η όψη χιαστί Αφρο/Ποσειδώνα πάλι, είναι ένα μυστήριο για μένα.
Έχοντας διαβάσει το άρθρο καθώς και βιβλιογραφία, μπορώ να πω πως λειτουργεί
για μένα σαν τρίγωνο σε κάποια θέματα - δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς την κλίση στην ζωγραφική και την μουσική - και το επάγγελμα μου είνα σχετικό. Από την άλλη στις σχέσεις σίγουρα έχω καμιά φορά παρωπίδες και βλέπω τους άλλους - ιδίως φίλους - όπως θα ήθελα εγώ, τέλειους! :embarrest (Aφρο στο 11)

Κατά τα άλλα... με 90% πιθανότητα καταστροφικών σχέσεων :cry:

Ευχαριστώ :love:

popininja
16-10-2010, 07:21 PM
Eίναι απίστευτο πόσο δίκιο είχε ο κολλητός μου όταν μου έλεγε ότι έχω τον ''μ . . . . .μαγνήτη''!
και δεν είχε ιδέα από αντίθεση Ποσειδώνα - Αφροδίτης που έχω στο χάρτη μου...
Πολύ ωραίο αρθρο.:bigsmile:

desperateneptune
21-10-2010, 01:51 PM
καλησπέρα σε όλους, εχοντας και γω αφροδιτη και ποσειδώνα σε εξάγωνο και ποσειδώνα στο 7 οικο, μπορώ να πω οτι έχω απογοητευτεί τόσο πολύ που έχω εγκαταλείψει εντελώς το ενδεχόμενο μιας κανονικής σχέσης και άποφεύγω τον οποιονδήποτε θα ήθελε να κάνει σχέση μαζι μου :wacko: κωμικοτραγικο μαλλον...

Χρήστος Άρχος
25-10-2010, 03:26 PM
καλησπέρα σε όλους, εχοντας και γω αφροδιτη και ποσειδώνα σε εξάγωνο και ποσειδώνα στο 7 οικο, μπορώ να πω οτι έχω απογοητευτεί τόσο πολύ που έχω εγκαταλείψει εντελώς το ενδεχόμενο μιας κανονικής σχέσης και άποφεύγω τον οποιονδήποτε θα ήθελε να κάνει σχέση μαζι μου :wacko: κωμικοτραγικο μαλλον...


Αγαπητό μέλος, είναι λογικό να έχεις απογοητευτεί αλλά δεν πιστεύω πως η άρνηση για να ζήσουμε είναι η λύση. Στο άρθρο μου Η αντίθεση Ποσειδώνα - Ήλιου υπάρχουν κάποιες ασκήσεις που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν αν και δεν έχεις την ίδια όψη εν μέρη να ξεπεράσεις κάποια πράγματα. Κυρίως να θυμάσαι 2 πράγματα 1ον: ο Ποσειδώνας για να στρώσει θέλει αυτοθυσία σε ένα άλλο τομέα για να μη σου βγει στα αισθηματικά 2) Ο Ποσειδώνας έχει μόνο Φάρμακο τον Κρόνο οπότε δες στο χάρτη σου Ο Κρόνος που ακριβώς βρίσκεται και πως θα μπορούσε να σε βοηθήσει είναι ουσιαστικά δύο διαφορετικές σχολές η πρώτη η ομοιοπαθητική πλευρά της αστρολογία και η άλλη η αντιβιωτική.
Να είσαι πάντα καλά!

kinky_skorpina
25-10-2010, 10:13 PM
Επειδη εχω κι εγω ενα θεματάκι με τον Ποσειδώνα....στον α΄ξονα 1ου/7ου και σε σύνοδο με τον Ωροσκόπο...νομίζω πως ο Κρόνος μου σε εξαρση στο Ζυγο και σε σύνοδο με το Δία μου (συν την ικανότητα να φιλοσοφώ το καθετι) που επιπρόσθετα συμμαζευει καπως τις πληθωρικές και υπερβολικές τάσεις του (του Δια), με βοήθησε να θέτω όρια στις σχέσεις μου,αποφευγοντας ετσι να θυματοποιώ τον εαυτό μου.Bεβαια θεωρω πως δεν εχω ξεφύγει εντελώς απο τα πεπλα του καθως ακομα πιανω τον εαυτο μου να εχει πολλες προσδοκίες απο το συντροφο....δεν ξερω...καμια ιδέα κ.Αρχο? :love:

desperateneptune
26-10-2010, 09:08 AM
καλημέρα σας κυριε ¶ρχο, σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας αυτό που μου συμβαίνει (το αναφέρω επειδή μιλήσαμε για κρόνο) είναι οτι πάντοτε ήμουν ένας υπεραισιόδοξος ανθρωπος και πολύ ανοιχτός ως προς τους αλλούς, πάντοτε βρισκόμουν σε σχεση και οταν τελείωνε ήμουν χαρούμενη που θα είχα την ευκαιρία να βρω μια καλύτερη. Απο την επιστροφή κρόνου και μετά (4 οικος λέοντας, με μόνη οψη τετράγωνο προς τον ωροσκόπο) εχω μεταμορφωθεί στο εντελώς αντίθετο σχεδόν σε ερημήτη. Αυτή τη στιγμή ο διελάυνων κρόνος βρίσκεται στον 5 οίκο μου και ετοιμάζεται να κάνει σύνοδο με πλούτωνα αφροδίτη και βόρειο δεσμό. αλοίμονο μου !
Θέλω να πω οτι η ενέργεια του κρόνου με έχει κάνει να παραιτηθώ απο τα πάντα εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια και σίγουρα έχω χάσει κάθε ικανότητα να σχετίζομαι με αλλούς ανθρώπους. Δεν ξέρω πως θα μπορούσα να διαχειριστώ αυτη την ενεργεια για να παράγει κάτι θετικό. Σας ευχαριστώ.

Χρήστος Άρχος
01-11-2010, 03:38 PM
καλημέρα σας κυριε ¶ρχο, σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας αυτό που μου συμβαίνει (το αναφέρω επειδή μιλήσαμε για κρόνο) είναι οτι πάντοτε ήμουν ένας υπεραισιόδοξος ανθρωπος και πολύ ανοιχτός ως προς τους αλλούς, πάντοτε βρισκόμουν σε σχεση και οταν τελείωνε ήμουν χαρούμενη που θα είχα την ευκαιρία να βρω μια καλύτερη. Απο την επιστροφή κρόνου και μετά (4 οικος λέοντας, με μόνη οψη τετράγωνο προς τον ωροσκόπο) εχω μεταμορφωθεί στο εντελώς αντίθετο σχεδόν σε ερημήτη. Αυτή τη στιγμή ο διελάυνων κρόνος βρίσκεται στον 5 οίκο μου και ετοιμάζεται να κάνει σύνοδο με πλούτωνα αφροδίτη και βόρειο δεσμό. αλοίμονο μου !
Θέλω να πω οτι η ενέργεια του κρόνου με έχει κάνει να παραιτηθώ απο τα πάντα εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια και σίγουρα έχω χάσει κάθε ικανότητα να σχετίζομαι με αλλούς ανθρώπους. Δεν ξέρω πως θα μπορούσα να διαχειριστώ αυτη την ενεργεια για να παράγει κάτι θετικό. Σας ευχαριστώ.

Καλησπέρα σας.
Δυστυχώς πολύ κόσμος ουσιαστικά προβάλλει την μη δυνατότητα για επιτυχημένες σχέσεις με αυτούς τους δύο τρόπους. Ουσιαστικά αν κατάλαβα τι μου λέτε ο Κρόνος δεν έλυσε το πρόβλημα, απλα απο την ψευδαίσθηση που οδηγεί στη μοναξιά οδηγηθήκαμε τελικά στην επιβράβευση αυτής απο φόβο.
Συνήθως χωρίς να σας ξέρω προσωπικά αυτά τα προβλήματα έχουν βαθιά θέματα αυτοπεποίθησης και εκεί ίσως θα πρέπει να συγκεντρωθείτε και να δείτε τι μπορείτε να κάνετε.
Συνήθως το πρόβλημα ξέρετε αντί να εξαληφθεί αλλάζει πρόσωπα η καλύτερα μάσκες αλλά παραμένει το ίδιο.
Για μένα το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να αποδεχτείτε τον εαυτό σας και σαφώς να αυξήσετε την αυτοεκτίμηση σας. Πιθανών και μία επίσκεψη σας σε κάποιο σύμβουλο θα σας βοηθούσε σε αυτό το σημαντικό σας ταξίδι. Σας ευχαριστώ πολύ για αυτά που μοιραστήκατε μαζί μας.