PDA

View Full Version : Nightmare lying here in the dark...



Maroulita
01-12-2007, 06:29 PM
Ποιος είναι ο χειρότερός σας εφιάλτης;;; :cry: Ονειρικός ή μη... Πραγματικός ή μη... Ανθρώπινος ή μη... Τί μπορεί να σας χαλάσει τη διάθεση και το κέφι;




Πάντως, η δική μου δεξαμενή ονείρων :blink: έχει μία αδυναμία στα αεροπλάνα... Πολύ συχνά βλέπω όχι να βρίσκομαι μέσα σε αεροπλάνο το οποίο πέφτει, αλλά να είμαι στο έδαφος και να γίνομαι κοντινή μάρτυρας πτώσης αεροπλάνων... έχω δει κάθετες πτώσεις, πλαγιομετωπικές και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστείτε. Επιζώντες δεν υπάρχουν ποτέ, ενώ όλα τα σκηνικά που θυμάμαι γίνονται στο εξοχικό μου, το οποίο βρίσκεται κοντά στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος.... συγκεκριμένα στον νοητό αεροδιάδρομο προσγείωσης των αεροπλάνων... :wacko::wacko: Πάντως έχω να το λέω... παρόλο που τα όνειρά μου είναι "πειραγμένα" πάντα εντάσσονται σε συγκεκριμένο χωροχρονικό πλαίσιο... :nuts:

Για πείτε μου τον πόνο σας και σεις... :toung:

Λίλιαν Σίμου
01-12-2007, 08:48 PM
Ωραίο το θέμα, να μοιραστούμε ανησυχίες...

Για τα αεροπλάνα δεν έχω κάποια ανησυχία, αντίθετα, αντιπαθώ την οδήγηση.

Αλλά θα έλεγα πως μία ενόχληση μεγάλη υπάρχει όταν κοιτάζω από ψηλά, σε ένα μπαλκόνι ή μία σκάλα. Το κενό δεν μου αρέσει καθόλου, για τον λόγο αυτό προτιμώ χαμηλούς ορόφους ή ισόγεια σπίτια!:bigsmile:

*Astropeleki*
01-12-2007, 09:04 PM
Χμ... όταν ήμουν πολύ μικρή, τόσο δα, δημοτικό πρέπει να πήγαινα, έβλεπα σχεδόν κάθε βράδυ τον ίδιο εφιάλτη. Δεν θυμάμαι για πόσο χρονικό διάστημα συνέβαινε αυτό, αλλά ήταν αρκετά τρομακτικό.

Όπως ήμουν ξαπλωμένη, έβλεπα να πέφτουν πάνω μου πολλά παπλώματα, βαριά και κρεβάτια με καρφιά ενδιάμεσα. Δεν ξέρω πως γινόταν, αλλά πόνο δεν ένιωθα, αντίθετα ένιωθα ένα πνίξιμο, ένα άγχος, μια καταπίεση όταν όλα αυτά έπεφταν πάνω μου και φυσικά φόβο ότι δεν μπορώ να ανασάνω. Με σήκωναν από το κρεβάτι οι δικοί μου και γω κοιμόμουν ακόμη και χτυπιόμουν σαν να προσπαθώ να αποφύγω και να διώξω αυτά που έπεφταν πάνω μου. Έχω χρόνια να δω κάτι τέτοιο ή παρόμοιο. Τώρα που το σκέφτομαι, αυτόν τον εφιάλτη μπορεί και να τον έβλεπα γιατί το σχολείο δεν μου άρεσε και με πίεζαν οι δικοί μου, και ήταν συνεχώς πάνω από το κεφάλι μου για να με διαβάσουν, καθώς ήμουν αντιδραστικό στοιχείο, πολύ πεισματάρα (όχι πως δεν είμαι και τώρα :toung:)

Ο τωρινός μου εφιάλτης είναι ο σεισμός. Μετά τον σεισμό του '99, που ήταν και ο πρώτος δυνατός σεισμός που έζησα, με πιάνει ταχυπαλμία και τρομάζω εύκολα, ψάχνοντας τρόπο να φύγω. Δυστυχώς στον σεισμό αυτό είχα τρομάξει τόσο πολύ, που ενώ καθόμουν στην κουζίνα και έπρεπε κατευθείαν να χωθώ κάτω από το τραπέζι, σηκώθηκα και πήγα να βγω έξω στο μπαλκόνι ενώ ταυτόχρονα μου φώναζε η αδελφή μου να κάτσω μέσα. Τελικά πήγα και κάθησα κάτω από την κάσα της πόρτας και έβλεπα τα πάντα! Το κακό είναι ότι από τότε νιώθω και το παραμικρό κούνημα της γης, ακόμη και το βουητό που ακούγεται προτού συμβεί ο σεισμός και με πιάνει ένα ψυχοπλάκωμα, ένα άγχος και οι σφυγμοί ανεβαίνουν. Αποτέλεσμα, να είμαι σε ετοιμότητα να σηκωθώ να φύγω ή να πάω να κάτσω σε ασφαλές μέρος για να μην πέσει τίποτα πάνω μου.

evia
01-12-2007, 09:28 PM
Αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι μήπως κ ξαναβρεθεί κάποιος στην ζωή μου κ καταφέρει να μου στερήσει το ύψιστο αγαθό της ελεύθερης βούλησης, της ελέυθερης έκφρασης κ να καταπατήσει τα δικαιωματά μου...Δεν υπάρχει πιο πολύτιμο πράγμα από την προσωπική ελευθερία!!!!! γενικώς φοβάμαι πολύ την πίεση, τον εγκλωβισμό, κ το στρίμωγμα... κατι σαν κλειστοφοβία. Πάντως τα αεροπλάνα δεν θα έλεγα οτι με φοβίζουν, αντίθετα σου δίνουν την ευκαιρία να πετάξεις, ωραία αίσθηση!!!!

nicoletta
01-12-2007, 09:41 PM
Τελευταία βλέπω ένα όνειρο αρκετά συχνά, πραγματικός εφιάλτης...
Βρίσκομαι σε ένα σπίτι γεμάτο με ρούχα πεταμένα και βαλίτσες, γιατί υποτείθεται πως κάτι έχει συμβεί, κάποιο πρόβλημα υπάρχει και μαζεύουμε τα ρούχα μας να φύγουμε. Υπάρχει μια ανακατωσούρα γενικά. Όταν ξυπνάω είμαι επηρεασμένη αρκετά, δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που με ξεσηκώνει και βλέπω αυτό το όνειρο.

Ο πραγματικός μου εφιάλτης, είναι ο θάνατος. Δεν έχω συμβιβαστεί με την ιδέα. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι, όσο γίνεται φυσικά.

Μητσάκος
01-12-2007, 10:43 PM
Τελευταία βλέπω ένα όνειρο αρκετά συχνά, πραγματικός εφιάλτης...
Βρίσκομαι σε ένα σπίτι γεμάτο με ρούχα πεταμένα και βαλίτσες, γιατί υποτείθεται πως κάτι έχει συμβεί, κάποιο πρόβλημα υπάρχει και μαζεύουμε τα ρούχα μας να φύγουμε. Υπάρχει μια ανακατωσούρα γενικά. Όταν ξυπνάω είμαι επηρεασμένη αρκετά, δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που με ξεσηκώνει και βλέπω αυτό το όνειρο.

Ο πραγματικός μου εφιάλτης, είναι ο θάνατος. Δεν έχω συμβιβαστεί με την ιδέα. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι, όσο γίνεται φυσικά.
Μήπως όμως θα έπρεπε να το σκεφτείς?. Στο λέω γιατί αυτό που μας φοβίζει είναι αυτό που δεν γνωρίζουμε. Αν με οποιοδήποτε τρόπο γνωρίσουμε κάτι τότε αυτό δεν μας φοβίζει πια, με την έννοια οτι μπορούμε η να το αντιμετωπίσουμε η να το αποδεχθούμε. Απλά γιατί έτσι είναι :unsure:

Λευκή
01-12-2007, 10:57 PM
Γενικά βλέπω λίγο άγρια όνειρα.¶λλες φορές ότι σκοτώνω συμφοιτητές μου,άλλες ότι έχουμε πόλεμο και αποκεφαλίζω αιχμαλώτους,άλλες φορές βλέπω βρυκόλακες και λοιπά ωραία.Η αδεφούλα μου λέει ότι φταίνε τα γκοθάδικα που ακούω αλλά εγώ δεν το πιστεύω:toung:

Το τελευταίο όνειρο που με τρόμαξε ήταν αυτό που στεκόμουν για κάποιο λόγο ανάμεσα στα μνήματα και ξαφνικά είδα μπροστά μου ολοζώντανη τη γιαγιά της κολλητής μου,η οποία γιαγιά είχε πεθάνει πριν δύο χρόνια.Πήρα μεγάλη τρομάρα τότε για κανα δυο μέρες...

Τα πιο ενοχλητικά όνειρα είναι αυτά που προσπαθώ να τρέξω αλλά κάτι μπαίνει σαν αντίσταση μπροστά μου με αποτέλεσμα να πηγαίνω σημειωτόν,και σε όλο το όνειρο να τρέχω έτσι με αποτέλεσμα να ξυπνάω και να έχω μια αίσθηση κούρασης.Επίσης αίσθηση ανησυχίας μου αφήνουν τα όνειρα που βλέπω ότι ξανοίγομαι στο πέλαγος κολυμπώντας με τις ώρες στη μέση του πουθενά.

Επίσης ,μια και μιλάμε για όνειρα, υπάρχουν φορές που "επισκέπτομαι" μέρη ή "γνωρίζω" άτομα στο ύπνο μου,που δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα αλλά τα θυμάμαι σε επόμενα όνειρα(αυτό θα πει ζω στον κόσμο μου:toung:)

Αυτό το αεροπλανικό της μαρουλίτας πάντως μου έκανε εντύπωση...:toung:Πρωτότυπο:toung :

Λευκή
01-12-2007, 10:59 PM
Αν με οποιοδήποτε τρόπο γνωρίσουμε κάτι τότε αυτό δεν μας φοβίζει πια, με την έννοια οτι μπορούμε η να το αντιμετωπίσουμε η να το αποδεχθούμε. Απλά γιατί έτσι είναι :unsure:
Ή απλά γνωρίζοντάς το από κοντά διαπιστώνουμε ότι δεν είναι τόσο τρομερό και το απομυθοποιούμε.Το σίγουρο είναι πως δε μπορείς να πολεμήσεις κάτι αν του έχεις γυρισμένη την πλάτη και δεν το κοιτάς.

adora
01-12-2007, 11:19 PM
Ή απλά γνωρίζοντάς το από κοντά διαπιστώνουμε ότι δεν είναι τόσο τρομερό και το απομυθοποιούμε.Το σίγουρο είναι πως δε μπορείς να πολεμήσεις κάτι αν του έχεις γυρισμένη την πλάτη και δεν το κοιτάς.


να μην απελευθερωθω ποτε απο τους φοβους μου

Aqua_G
01-12-2007, 11:36 PM
Όταν ήμουν πιο μικρή και ήμουν άρρωστη ή απλα στεναχωρημένη έβλεπα τον ίδιο εφιάλτη. Έβλεπα λοιπόν πολλούς ανθρώπους με παραμορφωμένα πρόσωπα να είναι συγκεντρωμένοι σε μια αυλή και να γλεντάνε. Και ενώ όλα είναι μια χαρά ξαφνικά ο πιο άσχημος της παρέας αρχίζει να φωνάζει, να βρίσκει αφορμή για τσακωμό και όλοι αρχίζουν να τσακώνονται και να ασκούν βία ο ένας στον άλλον.

Έχω χρόνια να το δω αυτό το όνειρο και τώρα πια μου φαίνεται γελοίος ο λόγος που φοβόμουν. Ίσως να φταίει ότι απεχθάνομαι τους καυγάδες και τις φωνές και ειδικά τότε που ήμουν και μικρή. Όσο για τα παραμορφωμένα πρόσωπα ακόμα δεν έχω καταλάβει τη σημασία τους.

Μητσάκος
01-12-2007, 11:54 PM
Εγώ δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο όνειρο :wacko: Από ότι ξέρω όλοι βλέπουμε όνειρα αλλά μπορεί να μη τα θυμόμαστε. Ειδικά εφιάλτη ή κάτι περίεργο πρέπει να είναι πάνω από 20 χρόνια που δεν έχω δει :blink:

Dell Piero
02-12-2007, 12:00 AM
Γενικά βλέπω λίγο άγρια όνειρα.¶λλες φορές ότι σκοτώνω συμφοιτητές μου,άλλες ότι έχουμε πόλεμο και αποκεφαλίζω αιχμαλώτους

Το τελευταίο όνειρο που με τρόμαξε ήταν αυτό που στεκόμουν για κάποιο λόγο ανάμεσα στα μνήματα και ξαφνικά είδα μπροστά μου ολοζώντανη τη γιαγιά της κολλητής μου,η οποία γιαγιά είχε πεθάνει πριν δύο χρόνια.Πήρα μεγάλη τρομάρα τότε για κανα δυο μέρες...



H γιαγιά σε τρόμαξε ε; Τα κεφάλια που κόβεις είναι φυσιολογική διαδικασία :toung:


Κονσερβούλα; :cry:

Basilakis
02-12-2007, 12:59 AM
Τι να πω και εγώ που όλο ότι με πυροβολούν βλέπω; Όχι τίποτα άλλο αλλά δεν έχω και λεφτά για αλεξίσφαιρα. Αν και κάτι τέτοιοι εφιάλτες συνήθως έχουν να κάνουν με τις έγνοιες που έχουμε στην καθημερινή μας ζωή.

Maroulita
02-12-2007, 02:28 AM
Το ενδιαφέρον με τη δική μου περίπτωση είναι ότι δεν φοβάμαι τόσο τα αεροπλάνα... (αν και την τελευταία φορά που μπήκα μέσα από Μάντσεστερ Ζυρίχη με έλουσε κρύος ιδρώτας, διότι εκεί που είχε πάρει θέση για να ξεκινήσει η απογείωση... συνειδητοποιεί ο πιλότος ότι το σύστημα κλιματισμού έχει βλάβη...)

Ειδικά την τελευταία φορά που είδα σχετικό όνειρο με πτώση, το αεροπλάνο, λεει, έπεσε δύο σπίτια μακριά από το δικό μου και ο έλικας (φαίνεται ήτο ελικοφόρο το σκάφος.... :laugh::laugh:) ξύρισε τα δέντρα παράλληλα του δρόμου, περνώντας μέσα από τους κήπους. Εγώ τώρα να παρακολουθώ από το παράθυρο και να αναρωτιέμαι ποιον πέτυχε άραγε... Υπήρξαν και επιζώντες, αυτό το βεβαιώνω... :nuts:

Νεκρούς ή άλλα παρόμοια δεν έχω δει (ελάχιστες περιπτώσεις, αλλά ήταν για άλλο λόγο)... παρολαυτά βλέπω κατά καιρούς όνειρα που θα μπορούσε να τα έχει σκηνοθετήσει και ο σκηνοθέτης (πλεονασμός, αλλά είναι η ώρα δύσκολη) της ταινίας Saw 1,2 και The Ring 0,1,2... Ενα σας λέω... να 'μαι μαζί με μία από τις κολλητές μου, η οποία έβγαζε από το στόμα της καρφίτσες... να τις βγάζει μία μία... χωρίς αίματα, πονο κλπ... Να νιώθω όμως εγώ -που συνειδητοποιώ τώρα ότι πάλι βλέπω κουλό όνειρο- την ενόχληση στο λαιμό μου... σα να τα βγάζει από τον δικό μου.... :wacko::wacko:

*Astropeleki*
02-12-2007, 02:35 AM
Ο πραγματικός μου εφιάλτης, είναι ο θάνατος. Δεν έχω συμβιβαστεί με την ιδέα. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι, όσο γίνεται φυσικά.
Εγώ πάλι αυτόν δεν τον φοβάμαι.. Έχουν δει πολλά τα ματάκια μου τα τελευταία χρόνια, που πλέον έχω γίνει αρκετά σκληρή και ψυχρή στο συγκεκριμένο θέμα.


Γενικά βλέπω λίγο άγρια όνειρα.¶λλες φορές ότι σκοτώνω συμφοιτητές μου,άλλες ότι έχουμε πόλεμο και αποκεφαλίζω αιχμαλώτους,άλλες φορές βλέπω βρυκόλακες και λοιπά ωραία.Η αδεφούλα μου λέει ότι φταίνε τα γκοθάδικα που ακούω αλλά εγώ δεν το πιστεύω:toung:
:eek::eek:

Κοίτα συνειρμούς που έκανα με το διάβασα το ποστ σου:

Είναι μεσημέρι και η θεία Μαίρη, είναι μες τον φούρνο, με λαχανικά
Κρέμεται η μανούλα από το ταβάνι κόκκινη λιμνούλα, σχηματίζει αργά
Και ο πατερούλης διαμελισμένος, στέκεται ο καημένος, δε φωνάζει πια
Και γω χορεύω μόνος, γιατί είμαι ο δολοφόνος
Και γω χορεύω μόνος, γιατί είμαι ο δολοφόνος!!!!! (μπλακ χιούμορ)



Κονσερβούλα; :cry:
:laugh::laugh:


Τι να πω και εγώ που όλο ότι με πυροβολούν βλέπω; Όχι τίποτα άλλο αλλά δεν έχω και λεφτά για αλεξίσφαιρα. Αν και κάτι τέτοιοι εφιάλτες συνήθως έχουν να κάνουν με τις έγνοιες που έχουμε στην καθημερινή μας ζωή.
Τρία τινά μπορει να συμβαίνουν:

Πρέπει να έχεις πολλούς εχθρούς και να το ξέρεις
Πρέπει να έχεις πολλούς κρυφούς εχθρούς και να μην το ξέρεις
Ή απλά έχεις πολλούς πάνω από το κεφάλι σου, που σε τσιγκλάνε συνεχώς

ioni
02-12-2007, 06:58 PM
ευτυχώς δεν βλέπω ασχημα όνειρα μόνο όνειρα που με προιδοπιούν για γεγονοτα καλά ή άσχημα που θα γίνουν σε αγαπημένα μου πρόσωπα και καλά τα καλά τα κακά με στεναχωρουν και το εξείς που μου το είχαν πει πριν πολλα πολλα χρόνια ,'ισως φένεται χαζ'ο μα το πιστεύω <<καλό και ευλογιμένο και από τον Θεο σταλμένω >>το λέω πολλές φορές και ηρεμό και δεν βγένει το όνειρο μου είχαν πει

Fotini Christodoulou
03-12-2007, 08:42 AM
O πιό έντονος εφιάλτης που θυμάμαι ακόμη μετά απο 15 χρονια (:nuts: )είναι να καταδιώκομαι μεσα σε μια τρομαχτική σπηλιά απο κάτι άσχημο μέσα στα σκοτάδια και να τρέχω να ξεφύγω, ενώ ταυτόχρονα έχανα δικούς μου ανθρώπους.:cry::cry:

Τα τελ χρόνια δεν θυμάμαι τι βλέπω ή θυμάμαι σπανίως τι βλέπω!:cheesy:

Βασιλης Παπαδολιας
03-12-2007, 09:49 AM
Όνειρα με θανάτους έρχονται αρκετά συχνά αλλά υπάρχει και ένα επαναλαμβανόμενο ότι κάποιος έρχεται. Αυτό μόνο, κάποιος έρχεται και πλησιάζει. Και φωνάζω έρχεται δεν τον βλέπετε; Αλλά δεν τον βλέπει κανείς. Κι εγώ πρέπει να ξυπνήσω. Και ξυπνάω.

Μαρία_Δ
03-12-2007, 11:15 AM
Μμμμ... και μόνο που θυμήθηκα το όνειρο..σκιάχτηκα που λένε..!! Πάνε γύρω στα 5 χρόνια τώρα που το είδα..! Έβλεπα λοιπόν ότι κοιμόμουν κανονικά και ξαφνικά άρχιζα να βγαίνω από το σώμα μου σαν να πετάω..αλλά δεν μου άρεσε γιατι φοβόμουν και καθώς απομακρυνόμουν προς τα πάνω μπορούσα να με δω να κοιμάμαι κανονικά και τότε άρχισα να προσπαθώ να ξεφύγω αλλά ήμουν σαν παράλυτη..δεν μπορούσα να κουνηθώ καθόλου και προσπαθούσα να φωνάξω για να με βοηθήσουν αλλά ούτε φωνή είχα..ούρλιαζα αλλά δεν έβγαινε ήχος..και ξαφνικά γυρνάω και ξυπνάω!! Ε..τελικά από ότι θυμάμαι δεν ξανακοιμήθηκα εκείνο το βράδυ!! Αυτό ήταν..και έχω να το θυμηθώ αυτό το όνειρο και να το περιγράψω από τότε..

Βασιλης Παπαδολιας
03-12-2007, 11:23 AM
Μμμμ... και μόνο που θυμήθηκα το όνειρο..σκιάχτηκα που λένε..!! Πάνε γύρω στα 5 χρόνια τώρα που το είδα..! Έβλεπα λοιπόν ότι κοιμόμουν κανονικά και ξαφνικά άρχιζα να βγαίνω από το σώμα μου σαν να πετάω..αλλά δεν μου άρεσε γιατι φοβόμουν και καθώς απομακρυνόμουν προς τα πάνω μπορούσα να με δω να κοιμάμαι κανονικά και τότε άρχισα να προσπαθώ να ξεφύγω αλλά ήμουν σαν παράλυτη..δεν μπορούσα να κουνηθώ καθόλου και προσπαθούσα να φωνάξω για να με βοηθήσουν αλλά ούτε φωνή είχα..ούρλιαζα αλλά δεν έβγαινε ήχος..και ξαφνικά γυρνάω και ξυπνάω!! Ε..τελικά από ότι θυμάμαι δεν ξανακοιμήθηκα εκείνο το βράδυ!! Αυτό ήταν..και έχω να το θυμηθώ αυτό το όνειρο και να το περιγράψω από τότε..

Αυτό μπορεί να μην ήταν ακριβώς και όνειρο. Έτσι ενημερωτικά.

GIRL
03-12-2007, 11:24 AM
Εφιάλτες δεν θυμάμαι να είχα ποτέ , κάποια όνειρα που έχω κατά καιρούς δεί είναι διαισθητικά είτε για ευχάριστα είτε για δυσάρεστα γεγονότα

*Astropeleki*
03-12-2007, 02:57 PM
Αυτό μπορεί να μην ήταν ακριβώς και όνειρο. Έτσι ενημερωτικά.

Ακριβώς! Δεν αποκλείεται όντως να είχε βγει από το σώμα της... Αλλά και μόνο στην σκέψη, προσωπικά τρομάζω :scared:

friary
03-12-2007, 03:02 PM
Ακριβώς! Δεν αποκλείεται όντως να είχε βγει από το σώμα της... Αλλά και μόνο στην σκέψη, προσωπικά τρομάζω :scared:

Εκεί πήγε κι εμένα το μυαλό μου μόλις το διάβασα.
Δεν είναι όμως κάτι το οποίο πρέπει να δημιουργεί φόβο. Το αντίθετο θα έλεγα. Πολλοί είναι εκείνοι που προσπαθούν να το πετύχουν συνειδητά και δεν μπορούν.
Βέβαια, για κάποιον που είναι παρθένος σε τέτοια ζητήματα, πιθανόν να μην είναι και τόσο ευχάριστη εμπειρία.

Μητσάκος
03-12-2007, 03:48 PM
Εκεί πήγε κι εμένα το μυαλό μου μόλις το διάβασα.
Δεν είναι όμως κάτι το οποίο πρέπει να δημιουργεί φόβο. Το αντίθετο θα έλεγα. Πολλοί είναι εκείνοι που προσπαθούν να το πετύχουν συνειδητά και δεν μπορούν.
Βέβαια, για κάποιον που είναι παρθένος σε τέτοια ζητήματα, πιθανόν να μην είναι και τόσο ευχάριστη εμπειρία.
Ναι έτσι είναι. Αλλοι το παλεύουν χρόνια και δεν. Αλλοι πάλι πάνε με άλλα μέσα τύπου Ζωνιανών και τα καταφέρνουν μια χαρά :laugh: (και για πάντα πολλές φορές :nuts: )

skorpion
03-12-2007, 03:52 PM
Φανταζεσαι να βγεις και μετα να μη μπορεις να ξαναμπεις!!!!! Απαπα!!!

beautylou
03-12-2007, 04:07 PM
αυτο που με φοβιζει ειναι το σκοταδι που επικρατει στα ονειρα μου.ολα διαδραματιζονται σε φοντο μαυρο,δεν ηταν παντα ετσι και στεναχωριεμαι.που και που βλεπω και κατι φωτεινο αλλα δεν μου φτανει.ισως φταιει η καθημερινοτητα μου,δεν ξερω...............

Μαρία_Δ
03-12-2007, 05:39 PM
Ακριβώς! Δεν αποκλείεται όντως να είχε βγει από το σώμα της... Αλλά και μόνο στην σκέψη, προσωπικά τρομάζω :scared:

Τί να πώ..δεν ξέρω!!Η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα πάρα πολύ..ίσως γιατι νόμιζα ότι πέθαινα! Δεν ξέρω! Δεν είναι ότι πετούσα..και ήταν κάτι ευχάριστο! Πραγματικά είχα βγεί και με κοίταγα απο ψηλά να κοιμάμαι! Πάντως δεν είχα ποτέ κάτι μεταφυσικό στο μυαλό μου ή να έιχα ασχοληθεί με κάτι παρόμοιο...και ναι..ήμουν νηφάλια..!!

starfish
04-12-2007, 10:40 AM
Εκεί πήγε κι εμένα το μυαλό μου μόλις το διάβασα.
Δεν είναι όμως κάτι το οποίο πρέπει να δημιουργεί φόβο. Το αντίθετο θα έλεγα. Πολλοί είναι εκείνοι που προσπαθούν να το πετύχουν συνειδητά και δεν μπορούν.
Βέβαια, για κάποιον που είναι παρθένος σε τέτοια ζητήματα, πιθανόν να μην είναι και τόσο ευχάριστη εμπειρία.

Ειναι τρομαχτικο οταν το βιωνεις και οχι οταν προσπαθεις να το βιωσεις. Επειτα, στον υπνο λειπει η συνειδητη προσπαθεια, αρα αυτο που συμβαινει ειναι εκτος ελεγχου, αρα τρομαχτικο!! :blink:

starfish
04-12-2007, 10:48 AM
Οι δικοι μου εφιαλτες, παιζουν σε 3 βασικα θεματα και σε βαθος χρονου:
Το ενα ειναι οτι με κυνηγανε οι Γερμανοι στον Β παγκοσμιο πολεμο [σε μια περιπτωση με σκοτωνουν κιολας, αλλα ειναι πραγματικα μια απελευθερωτικη ονειρικη εμπειρια].
Το δευτερο οτι εγω "κυνηγαω" τον διαβολο [που δεν ειναι τρομαχτικος στην μορφη, συνηθως εχει συνηθισμενη φατσα], προσπαθωντας να τον νικησω και να σωσω καποιους.
Το τριτο οτι πρεπει να ταξιδεψω με αεροπλανο, αλλα ποτε δεν τα καταφερνω. Ολο εμποδια, απιστευτα αεροδρομια, απιστευτοι διαδρομοι απογειωσης, [π.χ. αυτοκινητοδρομοι ταχειας κυκλοφοριας με ανηφορες και κατηφορες] κλπ.
**Μονο απο μονη μου καταφερνω να πεταω στον υπνο μου!!:toung:

Bungula
04-12-2007, 12:40 PM
Καλημέρα σε όλους,

Το θέμα με τα όνειρα παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον και αποτελεί ένα μεγάλο πεδίο διερεύνησης για τους ψυχαναλυτές.

Σύμφωνα με τον Φροιντ η ψυχική δραστηριότητα είναι λειτουργία ενός μηχανισμού που αποτελείται από 3 τουλάχιστον μέρη. Τα μέρη αυτά είναι

1) το Αυτό (Id, Εκείνο) - Είναι η αποθήκη των ενστικτωδών παρορμήσεων μας, τα περασμένα γεγονότα της ζωής μας, οι κληρονομικές επιδράσεις. Στην ουσία το Αυτό αντιπροσωπεύει τις απόλυτα εγωιστικές παρορμήσεις μας.

2) το Εγώ που αναπτύσσεται στην επαφή του με τον έξω κόσμο και η λειτουργία του είναι να οργανώνει σωστά και να ελέγχει παράλληλα τη σχέση του Αυτού με την πραγματικότητα

3) το Υπερεγώ είναι συνώνυμο με αυτό που καλούμε συνείδηση, και ο ρόλος του είναι να αναστέλλει τις επιθυμίες του ανήθικου Αυτού.

Σύμφωνα με τον Φρόιντ τα όνειρα αντιπροσωπεύουν μία κατάσταση "όπου το υλικό του ασυνείδητου Αυτού προσπαθεί να περάσει βίαια στο Εγώ και τη συνείδηση και όπου το Εγώ εξοπλίζεται για να αντιμετωπίσει την εισβολή.

Ετσι χώρισε το όνειρο σε δύο κατηγορίες. Το όνειρο που το θυμάται κανείς και οταν ξυπνήσει είναι το έκδηλο όνειρο, ενώ η σημασία που βρισκόταν στη βάση αυτού του ονείρου ονομάστηκε άδηλο.
Είδε το όνειρο σαν αντίστοιχο του συμπτώματος σε νευρωτικές καταστάσεις, όπου νεύρωση είναι η ασυνείδητη προσπάθεια να λυθεί η κακή προσαρμογή που οφείλεται στη σύγκρουση του Αυτού με το Εγώ.
Δηλαδή η έκβαση της ασυνείδητης σύγκρουσης ανάμεσα στο Αυτό και το Εγώ δημιουργεί ένα ψυχικό συμβιβασμό που μπορεί να καταλήξει σε νευρωτικά συμπτώματα.
Η μελέτη και η ερμηνεία των ονείρων μας δίνει μοναδική ενόραση στη δημιουργία νευρώσεων.

Βασιλης Παπαδολιας
04-12-2007, 01:19 PM
Λίγο πολύ νομίζω αυτά είναι γνωστά. Η Μαρία μας (skorpion) που σπουδάζει ψυχολογία και έχει τρέλα με το Φρόυντ μπορεί να μας τα πιστοποιήσει.

Bungula
04-12-2007, 03:08 PM
Λίγο πολύ νομίζω αυτά είναι γνωστά. Η Μαρία μας (skorpion) που σπουδάζει ψυχολογία και έχει τρέλα με το Φρόυντ μπορεί να μας τα πιστοποιήσει.

Αγαπητέ Βασίλη Παπαδολιά καλησπέρα,

Είναι γνωστά λίγο πολύ όπως αναφέρεις, όχι απόλυτα γνωστά.Ομως τα απέδωσα όπως πραγματικά είναι γιατί όταν γνωρίζουμε τους μηχανισμούς μπορούμε να δράσουμε και να αντιδράσουμε ανάλογα.
Σίγουρα η Scorppion μπορεί να σας τα πιστοποιήσει και συμμερίζομαι την τρέλλα της για το Φροίντ αφού και εγώ έχω σπουδάσει ψυχολογία.

Φιλικά,

skorpion
04-12-2007, 10:41 PM
καπου εχω γραψει κατι για τα ονειρα και τον Φροιντ στο (πατηστε πανω) Όνειρο... τo μυστήριο, το άγνωστο, το ανεξήγητο! (http://www.myhoroscope.gr/95-%F8%F5%F7%EF%EB%EF%E3%DF%E1/2492-%FC%ED%E5%E9%F1%EF-%F4o-%EC%F5%F3%F4%DE%F1%E9%EF-%F4%EF-%DC%E3%ED%F9%F3%F4%EF-%F4%EF-%E1%ED%E5%EE%DE%E3%E7%F4%EF-2.html)

starfish
05-12-2007, 11:15 AM
Αγαπητέ Βασίλη Παπαδολιά καλησπέρα,



Είναι γνωστά λίγο πολύ όπως αναφέρεις, όχι απόλυτα γνωστά.Ομως τα απέδωσα όπως πραγματικά είναι γιατί όταν γνωρίζουμε τους μηχανισμούς μπορούμε να δράσουμε και να αντιδράσουμε ανάλογα.


Σίγουρα η Scorppion μπορεί να σας τα πιστοποιήσει και συμμερίζομαι την τρέλλα της για το Φροίντ αφού και εγώ έχω σπουδάσει ψυχολογία.



Φιλικά,




Η ψυχαναλυτικη ερμηνεια των ονειρων, ειναι καλο να γινεται από ανθρωπους που εχουν επαγγελματικη πειρα. Σιγουρα οι πληροφορίες που μας δωσατε ειναι χρησιμες και οργανωνουν τις ελλειπεις γνωσεις που εχουμε οι περισσοτεροι πανω στο θεμα.
Μια μικρη ενσταση μονο: Το thread δεν ανοιξε, για να να κανουμε ερμηνεια των ονειρων και των μηχανισμων τους.
Ανοιξε για να περιγραψει οποιος θελει, τους εφιαλτες του.
Στην ουσια να
εξομολογηθει τους φοβους του και ισως και να τους ξορκισει βγαζοντας τους στο φως. :bigsmile:

Μητσάκος
05-12-2007, 11:23 AM
Η ψυχαναλυτικη ερμηνεια των ονειρων, ειναι καλο να γινεται από ανθρωπους που εχουν επαγγελματικη πειρα. Σιγουρα οι πληροφορίες που μας δωσατε ειναι χρησιμες και οργανωνουν τις ελλειπεις γνωσεις που εχουμε οι περισσοτεροι πανω στο θεμα.
Μια μικρη ενσταση μονο: Το thread δεν ανοιξε, για να να κανουμε ερμηνεια των ονειρων και των μηχανισμων τους.
Ανοιξε για να περιγραψει οποιος θελει, τους εφιαλτες του.
Στην ουσια να
εξομολογηθει τους φοβους του και ισως και να τους ξορκισει βγαζοντας τους στο φως. :bigsmile:
Για αυτό και δεν συμμετέχω :cheesy:
Οχι εφιάλτες αλλά ούτε καν όνειρα δεν θυμάμαι να βλέπω :nuts:

starfish
05-12-2007, 12:06 PM
Για αυτό και δεν συμμετέχω :cheesy:
Οχι εφιάλτες αλλά ούτε καν όνειρα δεν θυμάμαι να βλέπω :nuts:

Τα εχεις καλα κρυμμενα προφανως!! :cheesy:

zeta1987
05-12-2007, 12:50 PM
Εγώ ένα όνειρο που έβλεπα μικρή είναι ότι εμφανίζονταν άνθρωποι-γίγαντες και κυνηγάγαν εμένα και τους υπόλοιπους ανθρώπους και προσπαθούσα να κρυφτώ μέσα στο σπίτι μου! Βασανιζόμουν πολύ. Και ένα άλλο που βλέπω τώρα είναι ότι πέφτω-πέφτω στο κενό!! ¶λλο βάσανο. :cry:

εφη ταδε-ταδε εφη
24-12-2007, 10:28 PM
Μμμμ... και μόνο που θυμήθηκα το όνειρο..σκιάχτηκα που λένε..!! Πάνε γύρω στα 5 χρόνια τώρα που το είδα..! Έβλεπα λοιπόν ότι κοιμόμουν κανονικά και ξαφνικά άρχιζα να βγαίνω από το σώμα μου σαν να πετάω..αλλά δεν μου άρεσε γιατι φοβόμουν και καθώς απομακρυνόμουν προς τα πάνω μπορούσα να με δω να κοιμάμαι κανονικά και τότε άρχισα να προσπαθώ να ξεφύγω αλλά ήμουν σαν παράλυτη..δεν μπορούσα να κουνηθώ καθόλου και προσπαθούσα να φωνάξω για να με βοηθήσουν αλλά ούτε φωνή είχα..ούρλιαζα αλλά δεν έβγαινε ήχος..και ξαφνικά γυρνάω και ξυπνάω!! Ε..τελικά από ότι θυμάμαι δεν ξανακοιμήθηκα εκείνο το βράδυ!! Αυτό ήταν..και έχω να το θυμηθώ αυτό το όνειρο και να το περιγράψω από τότε..

από 12 χρονών μου συνέβαινε να ξυπνάω ενώ κοιμάμαι,να βλέπω εικόνες,να ακούω χωρίς να μπορώ ουσιαστικά να κουνηθώ ή να φωνάξω...η μητέρα μου μου μίλησε τότε για μια 'κατάσταση' που δεν ξέρω ακριβώς τι, και λέγεται Μόρα...μου μίλησε για δική της εμπειρία (στα 12 μου ναι,μου μίλησε!!)από τότε όταν μου συμβαίνει λέω προσευχές (μέχρι και σήμερα, από συνήθεια πια...είμαι 36 ετών)για να ξυπνήσω (ευτυχώς ή δυστυχώς πιάνει)κι ας έχω μάθει περισσότερα γι αυτό!!δεν είναι εύκολο να εμβαθύνεις στο άγνωστο κι ας μπορεί να πρόκειται για το πλέον επιθυμητό...

Λευκή
24-12-2007, 11:19 PM
από 12 χρονών μου συνέβαινε να ξυπνάω ενώ κοιμάμαι,να βλέπω εικόνες,να ακούω χωρίς να μπορώ ουσιαστικά να κουνηθώ ή να φωνάξω...η μητέρα μου μου μίλησε τότε για μια 'κατάσταση' που δεν ξέρω ακριβώς τι, και λέγεται Μόρα...μου μίλησε για δική της εμπειρία (στα 12 μου ναι,μου μίλησε!!)από τότε όταν μου συμβαίνει λέω προσευχές (μέχρι και σήμερα, από συνήθεια πια...είμαι 36 ετών)για να ξυπνήσω (ευτυχώς ή δυστυχώς πιάνει)κι ας έχω μάθει περισσότερα γι αυτό!!δεν είναι εύκολο να εμβαθύνεις στο άγνωστο κι ας μπορεί να πρόκειται για το πλέον επιθυμητό...
Τι είναι επιτέλους βρε παιδιά αυτή η Μόρα;Την είχα πρωτοδιαβάσει στο φόρουμ του μεταφυσικού και ήταν μια τύπισσα που ισχυριζόταν ότι τον άντρα της τον βασανίζει η Μόρα και πως πρόκειται για ένα μαύρο μαλλιαρό πλασματάκι που καθόταν στο θώρακά του (αν θυμάμαι καλά)και όταν του έδειχνες σταυρό απομακρυνόταν.Δε ξέρω για σας,εμένα πάντως συμπαθητικό μου ακούγεται...:toung::toung:

Μην κολλάτε τόσο πολύ στο λεγόμενο μεταφυσικό....Το ανθρώπινο μυαλό είναι πολύπλοκο και οι λειτουργίες του είναι ακόμα τρομακτικά -στην κυριολεξία-άγνωστες.

*Astropeleki*
25-12-2007, 01:23 AM
Ανατρίχιασα και μόνο που στην σκέψη ότι πάνω στον θώρακα μου θα βρισκόταν ένα μαλλιαρό πραγματάκι :scared:

Maroulita
25-12-2007, 01:37 AM
Κάποια σχέση με το "μόρα και κασίδα" που λέμε;;; :unsure:

εφη ταδε-ταδε εφη
25-12-2007, 06:08 PM
Κάποια σχέση με το "μόρα και κασίδα" που λέμε;;; :unsure:

νομίζω πως ναι...!!!το έχω σκεφτεί αλλά δεν γνωρίζω στ΄αλήθεια...!!!:blink:

Λευκή
25-12-2007, 06:22 PM
Γράψε λάθος.Η κυρία ισχυριζόταν ότι ο αδερφός της είχε την αίσθηση πως ο μαυριδερός όγκος είχε τρίχες σ όλο του το σώμα.Κι επίσης ότι δεν υπήρχαν κάδρα του Χριστού στο δωμάτιο το πλασματάκι έμπαινε μέσα,αλλιώς ...καθόταν στην πόρτα.Παρόλα αυτά διάβασα πως πρόκειται στην πραγματικότητα για μια μαυροφόρα κυρία(γριά συνήθως αλλά μερικοί την έχουν δει και νέα κ όμορφη)κι όχι για πλασματάκι.Επίσης φοράει ένα σκουφί που άμα το κλέψεις κερδίζεις 3 ευχές.Όλο κι όλο που ζητάει η μαυροντυμένη κυρία είναι να σου κλέψει την ανάσα.Τώρα γιατί πολύς κόσμος στον ύπνο του δε μπορεί να αναπνεύσει και να κουνηθεί(το έχω πάθει κι εγώ αλλά να πάρει η ευχή μαυροντυμένη δεν είδα)δεν είμαι γιατρός για να αποφανθώ.
Πάντως πλάκα έχουν όλα αυτά ομολογουμένως:bigsmile:

εφη ταδε-ταδε εφη
25-12-2007, 06:25 PM
Τι είναι επιτέλους βρε παιδιά αυτή η Μόρα;Την είχα πρωτοδιαβάσει στο φόρουμ του μεταφυσικού και ήταν μια τύπισσα που ισχυριζόταν ότι τον άντρα της τον βασανίζει η Μόρα και πως πρόκειται για ένα μαύρο μαλλιαρό πλασματάκι που καθόταν στο θώρακά του (αν θυμάμαι καλά)και όταν του έδειχνες σταυρό απομακρυνόταν.Δε ξέρω για σας,εμένα πάντως συμπαθητικό μου ακούγεται...:toung::toung:

Μην κολλάτε τόσο πολύ στο λεγόμενο μεταφυσικό....Το ανθρώπινο μυαλό είναι πολύπλοκο και οι λειτουργίες του είναι ακόμα τρομακτικά -στην κυριολεξία-άγνωστες.

η μητέρα μου ήξερε(από την γιαγιά της!!!) πως για να μην έρχεται έπρεπε να έχεις κάτω απ΄το μαξιλάρι σου μαυρομάνικο μαχαίρι...δεν μου το είχε περιγράψει γιατί δεν το είχε δει ποτέ νομίζω...!προσωπικά μέσα απ΄αυτή την κατάσταση έχω φτάσει μέχρι ένα σημείο που ονομάζεται ονείρεμα...από κει και πέρα αρνούμαι να πάω...παλιότερα πίστευα πως είχα κάποιο πρόβλημα στον εγκέφαλο για να συμβαίνουν αυτά και έτσι παρακολούθησα την κατάσταση πιο ψύχραιμα (αφού το έβαλα σε λογικό πλαίσιο)...έτσι διαπίστωσα ότι όταν συνέβαινε δεν ένοιωθα φόβο...ήταν το βήμα για να καταλάβω μέχρι που αντέχω να φτάσω...

Maroulita
25-12-2007, 06:31 PM
Μην κολλάτε τόσο πολύ στο λεγόμενο μεταφυσικό....Το ανθρώπινο μυαλό είναι πολύπλοκο και οι λειτουργίες του είναι ακόμα τρομακτικά -στην κυριολεξία-άγνωστες.

Συμφωνώ απολύτως. :bigsmile:

Λευκή
25-12-2007, 06:39 PM
η μητέρα μου ήξερε(από την γιαγιά της!!!) πως για να μην έρχεται έπρεπε να έχεις κάτω απ΄το μαξιλάρι σου μαυρομάνικο μαχαίρι...δεν μου το είχε περιγράψει γιατί δεν το είχε δει ποτέ νομίζω...!προσωπικά μέσα απ΄αυτή την κατάσταση έχω φτάσει μέχρι ένα σημείο που ονομάζεται ονείρεμα...από κει και πέρα αρνούμαι να πάω...παλιότερα πίστευα πως είχα κάποιο πρόβλημα στον εγκέφαλο για να συμβαίνουν αυτά και έτσι παρακολούθησα την κατάσταση πιο ψύχραιμα (αφού το έβαλα σε λογικό πλαίσιο)...έτσι διαπίστωσα ότι όταν συνέβαινε δεν ένοιωθα φόβο...ήταν το βήμα για να καταλάβω μέχρι που αντέχω να φτάσω...

Καλά ,όπως έχουν γίνει τα πράγματα με μαχαίρι θα κοιμόμαστε κάτω απ τα μαξιλάρια μας αλλά νομίζω πως η Μόρα είναι ο τελευταίος λόγος που θα μας κάνει να το βάζουμε εκεί:cheesy:

Δεν ξέρω γιατί εσείς οι Ιχθείς έχετε τόσο έντονη ροπή προς τη μεταφυσική και το παραμυθένιο...Εντάξει,ασκεί μια γοητεία στους άλλους αυτό αλλά άμα αρχίσει να σας γίνεται κάτι ψύχωση και να σας τρομάζει καταντάει άσχημο.Προφανώς αυτό που σε ταλαιπωρεί εξηγείται επιστημονικά:bigsmile:

εφη ταδε-ταδε εφη
25-12-2007, 06:44 PM
Γράψε λάθος.Η κυρία ισχυριζόταν ότι ο αδερφός της είχε την αίσθηση πως ο μαυριδερός όγκος είχε τρίχες σ όλο του το σώμα.Κι επίσης ότι δεν υπήρχαν κάδρα του Χριστού στο δωμάτιο το πλασματάκι έμπαινε μέσα,αλλιώς ...καθόταν στην πόρτα.Παρόλα αυτά διάβασα πως πρόκειται στην πραγματικότητα για μια μαυροφόρα κυρία(γριά συνήθως αλλά μερικοί την έχουν δει και νέα κ όμορφη)κι όχι για πλασματάκι.Επίσης φοράει ένα σκουφί που άμα το κλέψεις κερδίζεις 3 ευχές.Όλο κι όλο που ζητάει η μαυροντυμένη κυρία είναι να σου κλέψει την ανάσα.Τώρα γιατί πολύς κόσμος στον ύπνο του δε μπορεί να αναπνεύσει και να κουνηθεί(το έχω πάθει κι εγώ αλλά να πάρει η ευχή μαυροντυμένη δεν είδα)δεν είμαι γιατρός για να αποφανθώ.
Πάντως πλάκα έχουν όλα αυτά ομολογουμένως:bigsmile:

αυτό ακούγεται ανατριχιαστικά φοβιστικό...:cry:όμως δεν ξέρω τίποτα περισσότερο ώστε να δεχτώ ή όχι πως είναι μια φοβιστική κυρία(...με την ανάσα πάντως έχει να κάνει)!!ξέρω πως οι συνήθειες δύσκολα κόβονται...τις προσευχές μου μέχρι να ξυπνήσω εξακολουθώ να τις κάνω...:embarrest

εφη ταδε-ταδε εφη
25-12-2007, 07:05 PM
Καλά ,όπως έχουν γίνει τα πράγματα με μαχαίρι θα κοιμόμαστε κάτω απ τα μαξιλάρια μας αλλά νομίζω πως η Μόρα είναι ο τελευταίος λόγος που θα μας κάνει να το βάζουμε εκεί:cheesy:

Δεν ξέρω γιατί εσείς οι Ιχθείς έχετε τόσο έντονη ροπή προς τη μεταφυσική και το παραμυθένιο...Εντάξει,ασκεί μια γοητεία στους άλλους αυτό αλλά άμα αρχίσει να σας γίνεται κάτι ψύχωση και να σας τρομάζει καταντάει άσχημο.Προφανώς αυτό που σε ταλαιπωρεί εξηγείται επιστημονικά:bigsmile:

αυτός ήταν ο λόγος που άρχισα να το ψάχνω...σαφώς και δεν ήθελα να σκέφτομαι πνεύματα και μεταφυσικές καταστάσεις...:scared:επιστημο ικά ό,τι έπρεπε το έκανα...το παραμυθένιο το μόνο που σου κάνει είναι να χαμογελάς...(σε μένα κι αυτούς που ξέρω)!!ψύχωση...δεν μου ταιριάζει....κι αφού δεν μου ταιριάζει,ούτε και σ' αυτήν ταιριάζω...!!!:embarrest:love:

Μητσάκος
26-12-2007, 05:25 AM
Πρέπει να συνυπολογίσουμε και τις ιδιλοτητες του Μπαμπούλα και την επίδραση που έχουν οι Λάμιες σε συνάρτηση με τη Μόρα γιατί αλλιώς δεν θα έχουμε σφαιρική εικόνα.:toung:

skorpion
26-12-2007, 06:00 PM
Για να ελαφρυνουμε οσο γινεται το κλιμα που προσδιδουν οι εφιαλτες μια που ειναι Χριστουγεννα ας μη ξεχασουμε να αναφερθουμε στον πιο συμπαθη απ ολους τον ΜΑΜΟ, ο οποιος συμφωνα με εμπιστες πηγες ειναι πρωτος ξαδερφος του γνωστου κακου πρωταγωνιστη Μαμρα που παιζει στους Θαντερκατς και αγαπημενος ανηψιος της μουμιας στο ομοτιτλο εργο!

starfish
26-12-2007, 06:41 PM
Τώρα γιατί πολύς κόσμος στον ύπνο του δε μπορεί να αναπνεύσει και να κουνηθεί(το έχω πάθει κι εγώ αλλά να πάρει η ευχή μαυροντυμένη δεν είδα)δεν είμαι γιατρός για να αποφανθώ.
Πάντως πλάκα έχουν όλα αυτά ομολογουμένως:bigsmile:
Για την κυρια ή οτι αλλο, δεν μπορω να πω τιποτα! Δεν εχουμε συναντηθει ποτε στα ονειρα μου μεχρι στιγμης, ουτε εχω ξανακουσει γι αυτην...
Αλλα το να μην μπορεις ν αναπνευσεις και να κουνηθεις στην διαρκεια ενος εφιαλτη ή μολις ξυπνησεις απο αυτον μου φαινεται πολυ λογικο!! Ειναι αυτο που λεμε "παραλυω απο τον φοβο μου". Οσο για την ανασα μονο, απλως εχει να κανει με τον τροπο που κοιμομαστε ή με υπνικη απνοια! Αντιμετωπισιμη κατασταση μετα την διαγνωση! :toung::toung:

εφη ταδε-ταδε εφη
26-12-2007, 06:48 PM
δεν έπρεπε να μοιραστώ κάτι τέτοιο...γράψε λάθος!!!:clapping:

starfish
27-12-2007, 12:31 PM
δεν έπρεπε να μοιραστώ κάτι τέτοιο...γράψε λάθος!!!:clapping:

Γιατι δεν επρεπε; Για εμπειρια προκειται εστω και αξιοπεριεργη.

GEN Y
27-12-2007, 01:25 PM
δεν έπρεπε να μοιραστώ κάτι τέτοιο...γράψε λάθος!!!:clapping:


Μην το λες αυτό... Εγώ αν και δεν το έχω πάθει ποτέ, έχω ακούσει πολύ κόσμο να λέει ότι του έχει συμβεί και μάλιστα ότι είναι αρκετά οδυνηρό μέχρι να καταφέρεις να ξυπνήσεις και να κουνηθείς.

Η κολλητή μου το παθαίνει αρκετά συχνά και η μαμά μου μέχρι τα 30 της περίπου το πάθαινε συνέχεια. Επιστημονικά έχω ακούσει ότι δίνεται μια εξήγηση που έχει να κάνει με την κυκλοφορία του αίματος, ότι δηλαδή σταματάει για ελάχιστα δευτερόλεπτα ή κάτι τέτοιο τελοςπάντων, αν κάποιος ξέρει και κάνω λάθος διορθώστε με. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι και ό,τι καλύτερο.
:embarrest

Όσο για το δικό μου εφιάλτη έχει να κανει με τα ύψη και μικρή έβλεπα συνέχεια ότι ένα χέρι με έσπρωχνε και έπεφτα μέσα σε ένα λιμάνι με βρώμικο νερό. :cry:

Τον τελευταί ο καιρό βλέπω όνειρα που έχουν να κάνουν με αυτοκίνητο, είτε ότι χάνομαι ενώ οδηγώ ή ότι βρίσκομαι σε ανηφόρα και προσπαθώντας να την ανέβω με παίρνει πίσω, ή ότι προσπαθώ να παρκάρω και δεν βρίσκω , προχτές έβλεπα ότι έψαχνα να βρω το δρόμο μου περπατώντας, ενώ κρατούσα μια ρόδα αυτοκινήτου στο χέρι... άλλο και αυτό πάλι!!!! Ξυπνάω με μια δυσφορία όμως!! :wacko:

Μπορεί να έχουν να κάνουν και με τη δεινότητά μου στην οδήγηση!!:laugh::laugh:

*Astropeleki*
27-12-2007, 05:22 PM
Μπορεί να έχουν να κάνουν και με τη δεινότητά μου στην οδήγηση!!:laugh::laugh:

:laugh::laugh:

Ό,τι θα σε ρωτούσα πως τα πας με την οδήγηση :embarrest

εφη ταδε-ταδε εφη
27-12-2007, 06:35 PM
Γιατι δεν επρεπε; Για εμπειρια προκειται εστω και αξιοπεριεργη.

Η αντιμετώπιση κάνει τη διαφορά...άλλο δεν καταλαβαίνω κάτι και άλλο επειδή δεν το καταλαβαίνω το χλευάζω...από τη δική μου πλευρά επειδή πιστεύω -και δεν κάνω ότι πιστεύω- στο άγνωστο αυτή η συμπεριφορά από ανθρώπους που "ψάχνονται" με σοκάρει...ως έτσι λέω πως δεν έπρεπε να το μοιραστώ...απαντάω στο γιατί δεν έπρεπε,γιατί σέβομαι...!εύχομαι σε σένα και σε όλους μας Υγεία,Δύναμη,Πάθος,Χαρά για μια Ζωή γεμάτη Στιγμές Μαγικές

GEN Y
27-12-2007, 11:34 PM
:laugh::laugh:

Ό,τι θα σε ρωτούσα πως τα πας με την οδήγηση :embarrest

Μια χαρά τώρα μετά από 2 χρόνια!!!:toung:

αν και τα όνειρα άλλα λένε!!!! :laugh::laugh:

Καλή χρονιά σε όλους!!:love:

skorpion
27-12-2007, 11:53 PM
Η αντιμετώπιση κάνει τη διαφορά...άλλο δεν καταλαβαίνω κάτι και άλλο επειδή δεν το καταλαβαίνω το χλευάζω...από τη δική μου πλευρά επειδή πιστεύω -και δεν κάνω ότι πιστεύω- στο άγνωστο αυτή η συμπεριφορά από ανθρώπους που "ψάχνονται" με σοκάρει...ως έτσι λέω πως δεν έπρεπε να το μοιραστώ...απαντάω στο γιατί δεν έπρεπε,γιατί σέβομαι...!εύχομαι σε σένα και σε όλους μας Υγεία,Δύναμη,Πάθος,Χαρά για μια Ζωή γεμάτη Στιγμές Μαγικές

Δε νομιζω οτι ειχε κανεις κακη προθεση:love:

Χρονια Πολλα και καλα:rolleyes:

starfish
28-12-2007, 10:25 AM
Η αντιμετώπιση κάνει τη διαφορά...άλλο δεν καταλαβαίνω κάτι και άλλο επειδή δεν το καταλαβαίνω το χλευάζω...από τη δική μου πλευρά επειδή πιστεύω -και δεν κάνω ότι πιστεύω- στο άγνωστο αυτή η συμπεριφορά από ανθρώπους που "ψάχνονται" με σοκάρει...ως έτσι λέω πως δεν έπρεπε να το μοιραστώ...απαντάω στο γιατί δεν έπρεπε,γιατί σέβομαι...!εύχομαι σε σένα και σε όλους μας Υγεία,Δύναμη,Πάθος,Χαρά για μια Ζωή γεμάτη Στιγμές Μαγικές

Δεν εχεις αδικο στο οτι η αντιμετωπιση κανει την διαφορα, ομως απ οσο ειδα δεν υπηρξε χλευασμος! Ισως κανω λαθος, σιγουρα υπαρχει κλιμακα ευαισθησιας σε ορισμενα πραγματα, ομως χλευασμο δεν ειδα. Μια επιφυλαξη ισως...
Απο την αλλη, το να ψαχνεται καποιος δεν σημαινει οτι, ο,τι και να ακουσει/διαβασει θα το πιστεψει ή θα το αποδεχθει μονο και μονο επειδη ψαχνεται! Κι εδω παιζουν πολλες παραμετροι, απο τον βαθμο ευαισθησιας, τον βαθμο της κοινης λογικης μεχρι τις προσωπικες φοβιες και τις αντιστασεις που εχει κανεις. Ας πουμε πως υπαρχουν πολλοι διαφορετικοι κοσμοι: εσυ "διαλεγεις" ποιον θα κατοικησεις. Οι υπολοιποι εξακολουθουν να υπαρχουν, αλλα ερημην σου συνηθως.
Δεν κατηγορω ουτε κοροϊδευω καποιον για τον κοσμο που διαλεγει, αυτο ομως δεν με εμποδιζει να κρινω αν υπαρχουν σημεια ταυτισης με αυτον τον κοσμο! :bigsmile::bigsmile:
Οπως και να χει, ανταποδιδω τις πολυ ομορφες ευχες σου!!:bigsmile::bigsmile::love:

εφη ταδε-ταδε εφη
28-12-2007, 08:18 PM
Απο την αλλη, το να ψαχνεται καποιος δεν σημαινει οτι, ο,τι και να ακουσει/διαβασει θα το πιστεψει ή θα το αποδεχθει μονο και μονο επειδη ψαχνεται! Κι εδω παιζουν πολλες παραμετροι, απο τον βαθμο ευαισθησιας, τον βαθμο της κοινης λογικης μεχρι τις προσωπικες φοβιες και τις αντιστασεις που εχει κανεις. Ας πουμε πως υπαρχουν πολλοι διαφορετικοι κοσμοι: εσυ "διαλεγεις" ποιον θα κατοικησεις. Οι υπολοιποι εξακολουθουν να υπαρχουν, αλλα ερημην σου συνηθως.
Δεν κατηγορω ουτε κοροϊδευω καποιον για τον κοσμο που διαλεγει, αυτο ομως δεν με εμποδιζει να κρινω αν υπαρχουν σημεια ταυτισης με αυτον τον κοσμο! :bigsmile::bigsmile:
Οπως και να χει, ανταποδιδω τις πολυ ομορφες ευχες σου!!:bigsmile::bigsmile::love:

Συμφωνώ μαζί σου...Αλοίμονο αν κάθε τι που έλεγε/έγραφε ο κάθε άσχετος το καταπίναμε!όπως είπα και στην αρχή της εγγραφής μου είμαι εντελώς άσχετη με forum..Για μένα ο άνθρωπος που ψάχνεται ξέρει και να επικοινωνεί..Δεν έγραψα ούτε για Μπαμπούλα ούτε για Λάμια ούτε για κάποιο καρτούν...είδα το θέμα και επειδή είμαι επικοινωνιακή είπα την εμπειρία μου..Ϊσως να μην κατάλαβα το αστείο μέσα στα σχόλια γιατί κατέθεσα κάτι ιδιαίτερο για μένα.Δεν γνωριζομαι με κανέναν από σας κι έτσι δεν παίρνω τίποτα προσωπικά.¨Ομως σκέψου αν αυτό στο έλεγε η κολλητή σου όσο κουλό κι αν σου φαινόταν πως θα την αντιμετώπιζες εσύ και κάθε ένας από μας τον φίλο του.Νομίζω όμως πως το θέμα το καλύψαμε..ίσως πολύ θόρυβος για το τίποτα!!!:embarrest:embarrest

evi
29-12-2007, 08:50 PM
Μια και συζητάμε τέτοια θέματα εγώ θα ήθελα να καταθέσω ότι ονειρεύομαι να ταξιδέψω με το αεροπλάνο επειδή δεν το έχω κάνει ποτέ στα τόσα χρόνια. Κάθε φορά όμως που έρχομαι κοντά να πάω ένα ταξίδι, όλο το αναβάλλω. Κάτι μέσα μου με φοβίζει. Δεν ξέρω τι είναι ακριβώς. Φοβάμαι όταν θα κλείσει η πόρτα και μου έρθει να κατέβω. Τι θα κάνω μετά; Θα φωνάζω σταματήστε να κατέβω; Γιατί στο αυτοκίνητο ή με ότι άλλο ταξιδέψεις , έχεις τις επιλογές σου. Έτσι δεν είναι;
Βέβαια λένε, ότι όσο αναφέρεις κάτι και το σκέφτεσαι γίνεται χειρότερο. Γιαυτό πρέπει να μην το σκέφτομαι και να πάω. Ωχ, μου ήρθε ένας κόμπος στο λαιμό. Λέτε να τα καταφέρω κάποτε ή θα με γράψουν στις ειδήσεις;

colibri
03-01-2008, 12:47 PM
Αν και έχω ταξιδέψει άπειρες φορές με αεροπλάνο, οργανώνω ένα ταξίδι στο εξωτερικό τώρα και βλέπω στο όνειρο μου αυτές τις μέρες ότι αποσυμπιέζεται και παθαίνω εγκεφαλικό και πεθαίνω. Είναι τόσο έντονο το συναίσθημα που ακόμα και όταν το σκέφτομαι με λούζει κρύος ιδρώτας και μου φαίνεται πολύ ανεξήγητο, δεν ξέρω αν πρόκειται για προφητικό όνειρο πάντως σκέφτομαι πολύ τελικά να μην ταξιδέψω γιατί στο διάστημα που θέλω να πάω πέφτει ο ωροσκόπος στο solar με σύνοδο τον ουρανό. Εύχομαι βέβαια μέχρι τότε να έχω ξεπεράσει αυτή τη φοβία μου

εφη ταδε-ταδε εφη
05-01-2008, 11:01 AM
Αν και έχω ταξιδέψει άπειρες φορές με αεροπλάνο, οργανώνω ένα ταξίδι στο εξωτερικό τώρα και βλέπω στο όνειρο μου αυτές τις μέρες ότι αποσυμπιέζεται και παθαίνω εγκεφαλικό και πεθαίνω. Είναι τόσο έντονο το συναίσθημα που ακόμα και όταν το σκέφτομαι με λούζει κρύος ιδρώτας και μου φαίνεται πολύ ανεξήγητο, δεν ξέρω αν πρόκειται για προφητικό όνειρο πάντως σκέφτομαι πολύ τελικά να μην ταξιδέψω γιατί στο διάστημα που θέλω να πάω πέφτει ο ωροσκόπος στο solar με σύνοδο τον ουρανό. Εύχομαι βέβαια μέχρι τότε να έχω ξεπεράσει αυτή τη φοβία μου

Σου το εύχομαι κι εγώ γιατί δεν ξέρω τι είναι "solar"..Μήπως αυτό από μόνο του σου γεννά τους φόβους?...!συνήθως όταν περιμένεις πως κάτι θα πάει στραβά όλα μα όλα πάνε καλά!!!εξ' άλλου όταν βλέπεις στον ύπνο σου πως πεθαίνεις σημαίνει μακροζωία!!!Καλά ταξίδια κι επιτυχίες πολλές!!!:nana: