PDA

View Full Version : Σελήνη Κενό Πορείας



christina
30-01-2005, 03:58 PM
Ελπίζω να γράφω στο σωστό forum.
Διάβασα το καταπληκτικό άρθρο του admid "Τα κρυμμένα μυστικά της Σελήνης", η απορία μου είναι πως είναι ο χαρακτήρας και η πορεία της ζωής ενός ατόμου που έχει γεννηθεί σε Κενό Πορείας Σελήνης. Υπάρχει διαφορά αν το άτομο έχει γεννηθεί σε κενό πορείας με τη Σελήνη σε αύξηση και σε κενό πορείας με τη Σελήνη στη χάση;
Ευχαριστώ!

Λίλιαν Σίμου
01-02-2005, 02:07 AM
Αγαπητή christina

Η Σελήνη σε κενό πορείας αφορά κατ' εξοχήν θέματα ωριαίας ή επιλεκτικής αστρολογίας. Κι αυτό γιατί μόνο εκεί χρειαζόμαστε άμεσα αποτελέσματα, άρα άμεσες όψεις. Στο προσωπικό ωροσκόπιο, υπάρχουν δευτερεύουσες όψεις μικρές ή μεγάλες, παραλληλίες κι άλλα συναφή, μέσα από τα οποία, μπορεί η Σελήνη να διοχετεύσει το δυναμικό της, επομένως να μην έχει την ασάφεια που προσδίδει στο κενό πορείας.
Αν το άτομο έχει γεννηθεί σε αύξηση, ή σε συγκεκριμένο τέταρτο, έχει διαφορά. Αυτά υπάρχουν εκτενώς σε βιβλία, όπως στο βιβλίο μου,"Το ταξίδι της Σελήνης στη ζωή μας". Εν συντομία θα σας πω μόνο, πως η αύξουσα Σελήνη είναι πιο εξωστρεφής κι εκδηλωτική, ενώ η φθίνουσα πιο εσωστρεφής.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

christina
06-02-2005, 04:34 PM
Η απάντησή σας δεν με καλύπτει! Κάνετε διαφήμηση στο βιβλίο σας το οποίο όμως δεν αναφέρει πουθενά για τις παραλληλίες ή τις δευτερεύουσες όψεις. Όσο αναφορά το κομάτι του βιβλίου σας που αναφέρετε στο Κενό Πορείας της Σελήνης είναι πάρα πολύ γενικό όπως και όλο το βιβλίο σας!
Θα μπορούσατε να δείνετε πιο εμπεριστατωμένες απαντήσεις! Κάντε σας παρακαλώ ανάλυση των παραλληλιών.
Αν κάποιος άλλος γνωρίζει ας μου απαντήσει σχετικά με το τί συμβαίνει στη ζωή του ατόμου που έχει γεννηθεί σε Κενό Πορείας Σελήνης.
Ευχαριστώ!

Λίλιαν Σίμου
07-02-2005, 12:22 AM
Αγαπητή christina

Δεν έχω κανένα απολύτως λόγο να διαφημίσω ένα βιβλίο που πηγαίνει πολύ καλά και μέχρι τώρα μόνο εσείς δώσατε αρνητική γνώμη. Βέβαια, κάθε γνώμη είναι δεκτή κι εποικοδομητική. Σας εύχομαι να βρείτε καταλληλότερη ύλη αλλού για τις απορίες σας.
Για τις παραλληλίες δεν ήταν η ερώτησή σας, ήταν μόνο για το κενό πορείας και σας απάντησα με ακρίβεια. Συνηθίζω να μην απαντώ αυθαίρετα ή να βγάζω συμπεράσματα κατά το δοκούν. Βασίζομαι όλα τα χρόνια που ασκώ και διδάσκω την αστρολογία σε μελέτες μεγάλων δασκάλων και μόνο στις οδηγίες τους. Οι οδηγίες στην ελληνική και στην ξένη βιβλιογραφία, από την οποία αντλώ τις πηγές μου, είναι αυτό που ακριβώς σας περιέγραψα. Αν έχετε το βιβλίο, εξηγεί ακριβώς τι είναι η Σελήνη στο Κενό πορείας, χωρίς να αφήνει κενά. Ίσως πρέπει να το μελετήσετε ξανά.
Αν αναφέρθηκα στο βιβλίο, ήταν για να αναφερθώ στις φάσεις της Σελήνης. Οι δευτερεύουσες όψεις, οι παραλληλίες κι όλα τα συναφή, διδάσκονται σε μαθήματα αστρολογίας, από διάφορες σχολές ή δασκάλους. Πιστεύω όταν γνωρίζετε το κενό πορείας της Σελήνης, είστε σε θέση να ξέρετε ήδη τι εννοώ με την δευτερεύουσα όψη. Αν όχι, απευθυνθείτε σε κάποια σχολή, γιατί σας λείπουν αρκετά στοιχεία, που ένα φόρουμ είναι ενημερωτικό κι όχι ακριβώς διδακτικό, για να τα καλύψει.

ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας
φιλικά
Λίλιαν Σίμου

christina
07-02-2005, 10:57 PM
Ευχαριστώ για την άποψή σας.
Σας ενημερώνω πως μαθήματα αστρολογίας έκανα μαζί σας, πριν μερικά χρόνια, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Είχε μείνει από τότε κενό στη μάθησή μου, για το Κενό Πορείας της Σελήνης. Δεν ζήτησα μαθήματα αστρολογίας από forum, απλώς μια απορία είχα!!!
Πως είναι δυνατόν η Σελήνη σε Κενό Πορείας να μας αναστέλει καθημερινές λειτουργίες, αλλά να μην παίζει κανένα απολύτως ρόλο στο γενέθλιο ωροσκόπιο! ΄
Νομίζω πως κάτι θέλει να μας πει η Σελήνη σε Κενό Πορείας και στο γενέθλιο ωροσκόπιο, διότι στην καθημερινότητά μας δεν είναι καλό να κάνουμε αγορές ή να βάζουμε υπογραφές σε έγγραφα κλπ, άρα κάτι πρέπει να υπάρχει και για το γενέθλιο ωροσκόπιο. Ίσως δεν έχει μελετηθεί ακόμα το θέμα!
Κι όσο για τις παραλληλίες εσείς τις αναφέρατε στην πρώτη σας απάντηση! Κάτι που επίσης δεν αναφέρετε στο βιβλίο σας!
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

ScP
08-02-2005, 09:46 PM
Αγαπητή φίλη christina,
Καταρχήν ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για το άρθρο μου.
Εν συνεχεία θα ήθελα να κάνω 2 μικρές επισυμάνσεις σχετικά με τις ανωτέρω συζητήσεις σας.
Η πρώτη απάντηση που σας εδόθη στην ερώτησή σας κατά τη γνώμη μου δεν είναι καθόλου γενική.
Διευκρινίζω
Γράφετε: "η απορία μου είναι πως είναι ο χαρακτήρας και η πορεία της ζωής ενός ατόμου που έχει γεννηθεί σε Κενό Πορείας Σελήνης. Υπάρχει διαφορά αν το άτομο έχει γεννηθεί σε κενό πορείας με τη Σελήνη σε αύξηση και σε κενό πορείας με τη Σελήνη στη χάση;"
Στην ουσία λοιπόν ρωτάτε αν η Σελήνη Κενή Πορείας έχει να μας "πει" κάτι στο γενέθλιο ωροσκόπιο κ.λπ.

Και η απάντηση είναι σαφής όπως διαβάσατε και την αντελήφθην κι εγώ προσωπικά. Όπως ενδεχωμένως γνωρίζετε καλύτερα από εμένα αφού έχετε παρακολουθήσει και μαθήματα αστρολογίας υπάρχουν διάφορες σχολές. Όλες υποστηρίζουν ότι η Σελήνη σε Κενό Πορείας και στο γενέθλιο ωροσκόπιο έχει κάτι να μας πει. Η διαφοροποίηση είναι ότι κατ' άλλους η Σελήνη σε κενό πορείας αφορά κατ' εξοχήν θέματα κλάδων Ωριαίας ή Επιλεκτικής αστρολογίας (όπου εκεί όπως γνωρίζετει εξετάζονται μόνο 7 πλανήτες). Τον αν μας λέει κάτι μικρό η μεγάλο αυτό δεν είμαι σε θέση να το πω αν δεν μελετήσω περισσότερο γιατί ουδέποτε συνηθίζω να γράφω να σχολιάζω ή να απαντώ εάν δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό που θέλω να αποδωθεί στα κείμενά μου. Το γεγονός είναι ότι η έκφραση της Σελήνης σε κενό πορείας έχει να μας πει κάτι.
Κατά κάποιες σχολές λιγότερα κατά άλλες περισσότερα όπως η σχολή του Μονάχου.
Κατά συνέπεια νομίζω σε αυτό σας κάλυψα. Σίγουρα θα θέλαμε όλοι με ενδιαφέρον να δούμε αρθογραφία και των 2 Σχολών για να μελετήσουμε και να βγάλουμε τα δικά μας συμπεράσματα και είμαι κι εγώ προς αυτή την αναζήτηση απόψεων και άρθρων για την ενημέρωση των μελών μας.
Ο επικοδομητικός διάλογος και η αντιπαραβολή ιδεών ουδέποτε έβλαψε. Τουναντίον μέσα από αυτό τον τρόπο έφρασης (δράση-αντίδραση) έχουμε πάντα θετικά αποτελέσματα. Εξού και πως είδατε όσοι από εμάς είμαστε στο Horoscope ο καθένας από το πόστο του το δηλώνουμε και γραπτώς ότι ούτε αιρετικοί είμαστε με τις απόψεις μας ούτε όμως υιοθετούμε και απόψεις οι οποίες δεν έχουν γερά θεμέλια.

Κλείνοντας η δεύτερή μου επισήμανση είναι το γεγονός ότι ενδεχωμένως (γιατί δεν θα πίστευα ποτέ για εσάς ότι είχατε κακιά ή προσβλητική πρόθεση σε άλλο μέλος μας και μάλιστα σε μια αναγνωρισμένη διδάσκουσα την Αστρολογία επί σειρά ετών), δεν κατανοήσατε σωστά την πρώτη απάντηση της κας Σίμου η αφού αφού εν αρχή απαντά στην ερώτησή σας (η άποψη που προανέφερα για τη μια Σχολή) κάνει παράγραφο στο κείμενό της και συνεχίζει: Αν το άτομο έχει γεννηθεί σε αύξηση, ή σε συγκεκριμένο τέταρτο, έχει διαφορά. Αυτά υπάρχουν εκτενώς σε βιβλία, όπως στο βιβλίο μου, "Το ταξίδι της Σελήνης στη ζωή μας". Εν συντομία θα σας πω μόνο, πως η αύξουσα Σελήνη είναι πιο εξωστρεφής κι εκδηλωτική, ενώ η φθίνουσα πιο εσωστρεφής.

Εσείς από ότι είναι προφανές δεν λάβατε καθόλου υπόψη την παράγραφο και συνδέσατε το βιβλίο με το από πάνω μέρος της απάντησης ..."Στο προσωπικό ωροσκόπιο, υπάρχουν δευτερεύουσες όψεις μικρές ή μεγάλες, παραλληλίες κι άλλα συναφή..." και απαντήσατε ότι "στο βιβλίο σας το οποίο όμως δεν αναφέρει πουθενά για τις παραλληλίες ή τις δευτερεύουσες όψεις
Μα φυσικά και δεν αναφέρει και δεν το ισχυρίστηκε αυτό η συγγραφέας του.

Τέλος για να μην κουράσω με το μακροσκελές κείμενό μου η φράση σας "Θα μπορούσατε να δείνετε πιο εμπεριστατωμένες απαντήσεις! ξέρετε ότι πολύ εύκολα θα μπορούσε να γίνει θα μπορούσατε να μας δίνατε ένα άρθρο με τον αν η Σελήνη σε Κενό Πορείας έχει να μας "πει" κάτι;

Σίγουρο μετά από αυτό δεσμεύομαι προσωπικά ότι θα αναζητήσω αρθογραφία Ελληνική και Διεθνή από αστρολόγους κύρους και δασκάλους για την ενημέρωση όλων μας.

Φιλικά και να είστε καλά!