PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Μαύρη Σελήνη - Λίλιθ



Ρένα Μεντάκη
19-11-2007, 01:10 AM
Η Μαύρη Σελήνη είναι ένα «σημείο πάθους», είναι η αθέατη πλευρά της Σελήνης, είναι η κρυμμένη σεξουαλικότητα που έχουμε βαθιά μέσα μας. Αντικατοπτρίζει το σεξουαλικό «δέσιμο» μεταξύ δύο ανθρώπων. Είναι το «βασικό ένστικτο» που επηρεάζει την συμπεριφορά μας και αφορά στην κρυφή και ανεξάρτητη πλευρά της σεξουαλικότητας που υπάρχει σε κάθε άνθρωπο. Η Μαύρη Σελήνη δεν είναι πλανήτης αλλά ένα ουράνιο σημείο. Αναφέρεται και ως Λίλιθ. Για να ερμηνεύσουμε τη σημασία της στον αστρολογικό χάρτη είναι σημαντικό να ξέρουμε την ιστορία της Λίλιθ.

Ποια ήταν λοιπόν η Λίλιθ, γνωστή και ως Μαύρη Σελήνη; Σύμφωνα με τον αρχαίο Εβραϊκό μύθο η Λίλιθ ήταν η πρώτη γυναίκα του Αδάμ, αυτή που αρνήθηκε να παραδοθεί σΆ αυτόν σεξουαλικά, γιατί δεν δέχτηκε να είναι σε κατώτερη θέση. Ήθελε να είναι ισότιμη, γιΆ αυτό και κυνηγήθηκε από τη Γη του Παραδείσου, εξορίστηκε στην Ερυθρά Θάλασσα, και αντικαταστάθηκε από την Εύα. Μπορείτε να δείτε τη Λίλιθ στο μουσείο του Καπιτωλίου της Ρώμης.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Μαύρη Σελήνη - Λίλιθ (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B7-%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B7-%CE%BB%CE%AF%CE%BB%CE%B9%CE%B8-13086/)

GIRL
19-11-2007, 12:00 PM
συγχαρητήρια για το άρθρο,θα ήθελα και αρθρο για τη Λιλιθ στους οίκους.
εχω Λιλιθ στον Τοξότη και ισχύει οτι γράφεται τηνέχω στον 4ο οίκο σε αντίθεση ακριβείας με την γενέθλια Σελήνη, " η σκοτεινή"πλευρά μου έχει σχέση με το σπίτι και την καρριέρα καθώς και με την μητέρα μου ή τις γυναίκες γενικότερα;

skorpion
19-11-2007, 06:26 PM
ωραιο κι αυτο το αρθρο περι λιλιθ

gapost
20-11-2007, 08:35 PM
Ώντος πολύ καλό !!!

Μαρία_Δ
30-11-2007, 08:50 PM
Όντως πολύ ενδιαφέρον άρθρο..αν τυχόν υπάρχει άρθρο με τη μαύρη σελήνη στους οίκους θα παρακαλούσα να με παραπέμψετε διότι την έχω στον 7ο οίκο και μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να προβληματίζομαι!!

poka
02-12-2007, 09:26 PM
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ

kaniza
15-06-2009, 02:12 PM
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο εγώ βρήκα ότι έχω την Λίλιθ στον Καρκίνο στον 5ο οίκο,κάνει τετράγωνο με τον Δία χιαστί με τον Ουρανό και εξάγωνο με τον Βέρτεξ αλλά δεν ξέρω τι σημαίνουν αυτά...αν μπορούσε κάποιος να με παραπέμψει κάπου στο site που υπάρχει η ερμηνεία όλων αυτών θα το εκτιμούσα!Ευχαριστώ προκαταβολικά

κρασακι
18-06-2009, 02:44 AM
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο εγώ βρήκα ότι έχω την Λίλιθ στον Καρκίνο στον 5ο οίκο,κάνει τετράγωνο με τον Δία χιαστί με τον Ουρανό και εξάγωνο με τον Βέρτεξ αλλά δεν ξέρω τι σημαίνουν αυτά...αν μπορούσε κάποιος να με παραπέμψει κάπου στο site που υπάρχει η ερμηνεία όλων αυτών θα το εκτιμούσα!Ευχαριστώ προκαταβολικά

Καλή μου kaniza άσε τις όψεις τις Μαύρης Σελήνης να παραμείνουν στα μαύρα σκοτάδια εκεί που είναι και για αρχή ξεκίνα με τις όψεις της ''φωτεινής'' σεληνούλας , του ''ήλιου'' σου και των άλλων πιο βασικών πλανητών !

Υπάρχουν άλλα πιο σημαντικά να ψάξεις, να διαβάσεις και να ανακαλύψεις! Βουρρρ!:bigsmile::love:

deirdre
18-06-2009, 07:09 AM
όταν όμως η λίλιθ κάνει σύνοδο με το μεσουρανημα νομίζω είναι σημαντική όψη. τι θα μπορούσε να δείχνει μια τέτοια όψη; σημείωση η λίλιθ στο σκορπιό και στον 9ο οίκο

bella86
29-10-2009, 05:53 PM
καλησπέρα σας! έγω και το αγόρι μου έχουμε σύνοδο της λίλιθ στο ταύρο, πως ερμηνεύεται αυτό;

Μητσάκος
29-10-2009, 06:21 PM
καλησπέρα σας! έγω και το αγόρι μου έχουμε σύνοδο της λίλιθ στο ταύρο, πως ερμηνεύεται αυτό;

Έτσι όπως γράφει επάνω: Η Μαύρη Σελήνη στον Ταύρο
Η Λίλιθ στον Ταύρο σας κάνει ιδιαίτερα απαιτητικούς στον σεξουαλικό τομέα. Διακρίνεστε για το έντονο πάθος σας, αν και κατά βάθος προτιμάτε να το καταπιέζετε, προκειμένου να έχετε μια ήρεμη και ήσυχη ζωή. Οι καθημερινές συνήθειές σας αποτελούν σημείο αναφοράς και δεν αφήνετε τίποτα να σας αναστατώσει. Το μόνο που δεν μπορείτε να ελέγξετε ή να αποφύγετε είναι η έντονη τάση να θεωρείτε το ταίρι σας «κτήμα» και να διεκδικείτε το σύντροφό σας με λάθος τρόπο. Υπάρχει επίσης κάποια «μυστικότητα» σχετικά με τα οικονομικά σας που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στις σοβαρές σχέσεις σας, καθώς αρνείστε να μοιραστείτε τα αποκτήματά σας με άλλους. Συμβολικά η Λίλιθ σΆ αυτή τη θέση αντιπροσωπεύει την πορνεία, όπου το σεξ χρησιμοποιείται για τα λεφτά. :bigsmile:

sasablink
02-03-2011, 04:09 PM
λοιπον,προσωπικα ειμαι με λιλιθ στον ιχθυ στον 8ο οικο (ακμη 8ου στον υδροχοο) και σε αντιθεση με την κανονικη σεληνη στην παρθενο.....κ σε τετραγωνο με τον ερμη στον τοξοτη....
οσο αφορα την θεση συμφωνα με το παραπανω αρθρο...νομιζω συμφωνω απολυτα..αλλα ο οικος της δινει μια παραπανω σεξουαλικοτητα που ομως αφενος δεν μπορω να εκφρασω και αφεταιρου ερχεται σε αντιθεση με την ταση μου στα πρεπει...
ετσι εξειδανικευω πιο πολυ τις ερωτικες καταστεσεις και νιωθω ενα πλοκαρισμα στην εκφραση των επιθυμιων μου...

αν εχει κανεις να προσθεσει κατι αλλο, ευχαριστω πολυ εκ των προτερων....δεν ξερω αν ειμαι τοοοοσο αντικειμενικη, για αυτο..!!!