PDA

View Full Version : Λέσχη Φίλων της Αστρολογίας



Βασιλης Παπαδολιας
01-11-2007, 10:27 AM
Καλημέρα σε όλους...

έχω συμπληρώσει περίπου ενάμισι χρόνο στο site και είχα την ευτυχία να έρθω σε επαφή με πολλά από τα μέλη του. Με κάποια από αυτά είχα την τύχη να γνωριστώ και προσωπικά και να διατηρώ μέχρι και σήμερα προσωπική επαφή. Διαβάζω και ασχολούμαι με την αστρολογία πάρα πολλά χρόνια (συγκεκριμένα από τα δεκατέσσερα) και χάρηκα ιδιαίτερα που έχει βρεθεί ένας χώρος που μπορεί κανείς να ανταλάσσει απόψεις και να αναπτύσσει ιδέες πάνω στο αντικείμενο που του αρέσει...

Πέραν αυτού, καθώς εισέρχομαι σιγά σιγά πιο ενεργά στο χώρο της αστρολογίας με τη δημοσίευση άρθρω από το site, τη γνωριμία με αστρολόγους, κλπ, διαπιστώνω ότι υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις σε διάφορα θέματα και διαφορετικές αφετηρίες. Σε κάποιες περιπτώσεις οι διαφορετικές απόψεις κατατίθενται σε ένα χώρο όπως αυτό, σε άλλες περιπτώσεις όμως αυτό αποφεύγεται για λόγους κυρίως επαγγελματικούς.

Παράλληλα απόψεις διαφορετικές συναντάμε και στην κοινωνία για το θέμα της αστρολογίας. ¶λλοι την υποστηρίζουν, άλλοι την ανέχονται, άλλοι την καταδικάζουν... Αλλά και εντός του αστρολογικού χώρου δεν αισθάνονται όλοι το ίδιο πράγμα για την αστρολογία. ¶λλοι τη συνδέεουν με τις μεταφυσικές τους ανησυχίες, άλλοι με την ψυχοθεραπεία κι άλλοι με τη φυσική...

Από τα παραπάνω έχω καταλήξει πρόσφατα ότι υπάρχουν τρεις συγκεκριμένες ανάγκες που θα με ενδιέφερε - και πιστεύω και άλλους - να ικανοποιηθούν.

α. Ένας χώρος συνάντησης για τα μέλη του site, που να μπορούν να έρχονται σε επαφή και προσωπικά και να αναπτύσσουν από κοινού διάφορες δραστηριότητες (να γίνονται προβολές συνεντεύξεων, να γίνονται διαλέξεις, να γίνονται εκπαιδευτικά forum, κλπ).

β. Ένας χώρος δομημένου διαλόγου γύρω από θέματα που αφορούν την ίδια την αστρολογία. Τι είναι η αστρολογία; Πώς θεμελιώνεται; Ποιες θεωρίες υπάρχουν για το γιατί λειτουργεί; Ποιες μεθοδολογίες έχει;

Ο χώρος αυτός θα πρέπει να είναι ένας χώρος που εξασφαλίζει ισότιμη πρόσβαση σε όλες τις τάσεις και όλες τις απόψεις

γ. Ένας χώρος εκδηλώσεων και διαλόγου που να ανοίξει το θέμα της αστρολογίας και προς την κοινωνία. Ένας αναγνωρισμένος φορέας που να φιλοξενεί π.χ. επίσημο διάλογο μεταξύ αστρολόγων και επιστήμης έτσι ώστε ο διάλογος να μη γίνεται σε φόρα τύπου Χαρδαβέλλα..

Οι ανάγκες αυτές πιστεύω απαιτούν κάποιου είδους ομαδική δράση. Κάθε ανάγκη βέβαια απαιτεί διαφορετικό επίπεδο δραστηριοποίησης. Ο χώρος συνάντησης θα μπορούσε να είναι μία λέσχη φίλων της αστρολογίας. Τέτοιες λέσχες υπάρχουν αρκετές σήμερα, άλλες σοβαρές (π.χ. Λέσχες Ανάγνωσης), άλλες πιο light (Π.χ. λέσχη φίλων Star Trek).

O χώρος διαλόγου θα μπορούσε να είναι ένα σωματείο ή ένας σύλλογος που να οργανώνει εκπαιδευτικές δραστηριότητες.

Κι ο χώρος διαλόγου με την κοινωνία θα μπορούσε να είναι ένας φορέας επαγγελματικός των αστρολόγων ή μία μη κερδοσκοπική οργάνωση (σωματείο)...

Σε κάθε περίπτωση κι εγώ και άλλα πιστεύω μέλη του site ή του χώρου γενικότερα είμαστε σε αναζήτηση ανθρώπων που ασχολούνται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με την αστρολογία και θα ήθελαν να δραστηριοποιηθούν περισσότερο σε τέτοιες ομαδικές δραστηριότητες...

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:

1. Υπάρχουν κάποιοι από σας που μοιράζονται παρόμοιες ανησυχίες με τις παραπάνω;
2. Έχουν κάποιες εμπειρίες από το παρελθόν - καλές ή κακές - που θα ήθελαν να τις μοιραστούν μαζί μας;
3. Υπάρχουν μέλη που θα ενδιαφέρονταν θερμά να δραστηριοποιηθούν και θα ήθελαν να συναντηθούν μαζί μας και να ανταλλάξουν απόψεις από κοντά;
4. Πώς βλέπει καθένας από σας αυτές τις μορφές οργάνωσης και τι προτάσεις έχει ενδεχομένως να κάνει ο ίδιος;

Με εκτίμηση,

Βασίλης Παπαδολιάς

BlackOrWhat
01-11-2007, 10:51 AM
¶ψογη ιδέα:bigsmile:

Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με την αστρολογία...αλλά κάποιες τέτοιες εκδηλώσεις πιστεύω οτι θα βοηθούσαν, εκτός απο τους έμπειρους ερευνητές (ανταλλαγή απόψεων) και εκείνους που μόλις έχουν αρχίσει το ταξίδι της αναζήτησης...

Αργοναύτης
01-11-2007, 11:05 AM
Είναι πολύ καλή η ιδέα σου Βασίλειε. Νo comments, μια πολύ καλή ιδέα.

zeta1987
01-11-2007, 11:18 AM
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σας κ.Παπαδολιά! Εγώ θεωρώ ότι η αστρολογία θα ήταν καλό να γινόταν προσιτή σε όλους και εγώ προσπαθώ σε όσα άτομα γνωρίζω, να διορθώσω την άποψη που έχουν για την αστρολογία, την οποία ορισμένοι αστρολόγοι έχουν δημιουργήσει από μόνοι τους, που βγαίνουν στα πρωινάδικα και κάνουν ανόητες και χωρίς σοβαρή μελέτη προβλέψεις. Δεν στηρίζονται κάπου ώστε ο κόσμος να κατανοήσει αυτή την τόσο ενδιαφέρουσα και πλούσια σε γνώση (και αυτογνωσία θα έλεγα), επιστήμη. Εμένα θα μου άρεσε να δραστηριοποιηθώ με τα χρόνια ή να συμμετάσχω σε κάποια λέσχη.. Με μαγεύει και ταυτόχρονα με προκαλεί η αστρολογία και θα ήθελα όσα νιώθω να τα μεταδόσω και στους γύρω μου.

GIRL
01-11-2007, 11:33 AM
Πολύ καλή ιδέα. Το φαντάζομαι σαν ενα εργαστήρι αστρολογίας.Εκεί θα μπορούσαν να ενταχθούν και μαθήματα αστρολογίας σε ένα ευρύτερο πλαίσιο αυτογνωσίας

Ιφιγένεια
01-11-2007, 06:14 PM
Κι εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω! Αν και για όσους κατοικούν εκτός Αθηνών υπάρχει πρόβλημα για ευνόητους λόγους... Είναι κρίμα...

kphssa
01-11-2007, 06:18 PM
Πολυ καλη ιδεα! Αν δημιουργηθει κατι τετοιο, εγω παντως θα ερθω να σας βρω μολις ερθω στα πατρια. .:cheesy:
Κρησσα

skorpion
01-11-2007, 07:30 PM
Πολυ καλη ιδεα, ενα ερωτημα βεβαια ειναι πως θα συγκεντρωθουν χρηματα για ενα χωρο που θα λειτουργουσε μονο για αυτον τον λογο , επισης θα πρεπει να ειναι σε μερος κεντρικο για να μπορουν να εχουν ολοι ευκολα προσβαση. Σε θεματα αστρολογικων γνωσεων δε μπορω να βοηθησω και ουτε ειχα καμμια παρομοια εμπειρια αν ομως μπορω να κανω κατι γιατι οχι

Βασιλης Παπαδολιας
01-11-2007, 07:42 PM
Τα χρήματα είναι ένα ερώτημα που συνδέεται με τη μορφή της ομαδικής δράσης...

Εάν πρόκειται να δημιουργηθεί κάποιο σωματείο, είναι αυτονόητο ότι όσοι επιθυμούν να γίνουν μέλη θα έχουν κάποια συνδρομή...

Εάν δημιουργηθεί απλά κάποιος χώρος συνάντησης, τότε θα είναι ένα στέκι που θα βγάζει τα έξοδα του με τις διάφορες δραστηριότητες. Θα φιλοξενεί σεμινάρια για τα οποία θα υποβάλλεται κάποια συμμετοχή, θα έχει ένα εντευκτήριο, κλπ.

Όλα αυτά είναι θέματα για τα οποία υπάρχουν λύσεις, αρκεί να βρεθούν οι άνθρωποι που θα ξέρουν τι θέλουν και να έχουν συμφωνήσει ποιος είναι ο στόχος που θέλουν να υπηρετήσουν.

skorpion
01-11-2007, 07:50 PM
Αρα πρωτα πρεπει να αποφασιστει τι απο τα 2 ειναι πιο επιθυμητο ή πιο ευκολο και να γινει και μια αρχικη λιστα με τα ατομα που θα ηθελαν να ασχοληθουν με την οργανωση αλλα και γενικοτερα με τα ατομα που θα τους ενδιεφερε κατι τετοιο αν υλοποιουνταν.... Πολυ καλη ιδεα για να δουμε λοιπον...

Αληθεια οι αστρολογοι μας πως την βλεπουν την ιδεα?

Βασιλης Παπαδολιας
01-11-2007, 07:53 PM
Ας μην βάλουμε ακόμα τέτοια διλήμματα.. Είναι ακόμα πολύ νωρίς... Σκοπός της συζήτησης σε αυτή τη φάση είναι να δούμε πώς βρίσκει ο καθένας μας την ιδέα και τι προτάσεις έχει...

Ακόμα, αν κάποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι καλύτερο από αυτά που πρότεινα εγώ ή κάποια πρόταση που μπορεί να στηρίξει κάποια από τις εναλλακτικές λύσεις, θα ήταν για όλους χρήσιμο να το κάνει...

skorpion
01-11-2007, 10:01 PM
ναι εχεις δικιο...εχω την ταση να βιαζομαι

Αργοναύτης
01-11-2007, 10:45 PM
Όλα αυτά είναι θέματα για τα οποία υπάρχουν λύσεις, αρκεί να βρεθούν οι άνθρωποι που θα ξέρουν τι θέλουν και να έχουν συμφωνήσει ποιος είναι ο στόχος που θέλουν να υπηρετήσουν.

Εγώ είμαι πρόθυμος με τα χίλια να ψαχτούμε, απλά είμαι διαθέσιμος μετά από τα μέσα Νοέμβρη, ίσως προς το τέλος του μήνα για συναντήσεις και "συνωμοσίες" :laugh: για λόγους υπεράνω των δυνάμεών μου (όχι φυσικά για αστρολογικούς λόγους). Το ''υπηρετήσουν'' μην το πολύ λες γιατί με πιάνει αλλεργία, μου θυμίζει κάτι :laugh: Κι αλλού υπηρετήσαμε και να μην πω τι πήραμε γιατί είναι και σε στάση ο Ερμής. Θα το πάρω πολύ ζεστά και πολύ σοβαρά πάντως αν υπάρξουν κι άλλοι να το υποστηρίξουν.

Βασιλης Παπαδολιας
02-11-2007, 09:26 AM
Εγώ είμαι πρόθυμος με τα χίλια να ψαχτούμε, απλά είμαι διαθέσιμος μετά από τα μέσα Νοέμβρη, ίσως προς το τέλος του μήνα για συναντήσεις και "συνωμοσίες" :laugh: για λόγους υπεράνω των δυνάμεών μου (όχι φυσικά για αστρολογικούς λόγους). Το ''υπηρετήσουν'' μην το πολύ λες γιατί με πιάνει αλλεργία, μου θυμίζει κάτι :laugh: Κι αλλού υπηρετήσαμε και να μην πω τι πήραμε γιατί είναι και σε στάση ο Ερμής. Θα το πάρω πολύ ζεστά και πολύ σοβαρά πάντως αν υπάρξουν κι άλλοι να το υποστηρίξουν.

Καλό είναι - και αφορά όλους αυτό - να μην προβάλλουμε έμμεσα δικές μας κακές εμπειρίες γιατί επηρεάζουμε ένα γενικότερα θετικό κλίμα προς την αρνητική κατεύθυνση... Αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη κακή εμπειρία που κάποιος "υπηρέτησε" και έχασε, είναι προτιμότερο να την πούμε ανοικτά (άλλωστε σας κάλεσα να το κάνετε στο αρχικό μου μήνυμα). Με το να το λέμε έμμεσα, απλά αφήνουμε να αιωρείται μία "σκεπτομορφή" που λέγαμε και παλιά, να σκοτίζει το φως και να κλέβει τον ενθουσιασμό, όσων έχουν τη διάθεση να κάνουν κάτι...

Επίσης είναι βιαστικό νομίζω αυτή την ώρα να μιλήσουμε από πότε είναι διαθέσιμος ο καθένας. Δε ζητήθηκε διαθεσιμότητα ούτε τέθηκαν ερωτήματα τέτοιου είδους...

Σ' αυτή τη φάση μας ενδιαφέρουν οι ιδέες και να χτίσουμε μία θετική - αλλά και συγκεκριμένη - εικόνα του τι θα μπορούσαμε να κάνουμε...

Υπάρχουν ιδέες για:

1. Να φτιαχτεί ένα στέκι - πράγμα στο οποίο ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει το site ή το περιοδικό με το οποίο συνεργαζόμαστε. Για να φτιαχτεί κάτι τέτοιο, αν εμπλεκόταν εμπορικά το περιοδικό, θα ήθελε να έχει εξασφαλισμένη και τη συμμετοχή κάποιου κόσμου, γιατί όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να νοικιάζει χώρο για διαλέξεις και να έχει συμμετοχή πέντε ατόμων... Επομένως πρέπει να δούμε αν υπάρχει σχετικό ρεύμα και σχετική διάθεση από τον κόσμο...

2. Να αρχίσουμε να βλέπουμε καταστατικά σωματείων και να πάρουμε ιδέες αν θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε ένα σωματείο φίλων της αστρολογίας

3. Να δημιουργήσουμε μία σύνδεση μεταξύ των μελών του site μέσω εγγραφής σε κάποιο club - έχοντας και μία σχετική ταυτότητα - που να επιτρέπει την οργάνωση κοινών εκδηλώσεων ή ακόμα - αν τα καταφέρουμε - και την παροχή κάποιων προνομίων στα μέλη του club - σε μαγαζιά, κλπ...

Όλα αυτά δεν είναι αντιθετικά μεταξύ τους... Μπορούν να εξελιχθούν και παράλληλα ή ταυτόχρονα...

Τέλος είναι μερικές μόνο από τις ιδέες, που θα μπορούσαμε να έχουμε... Ξαναλέω μερικές και το τονίζω γιατί δε θέλω να μπούμε σε λογικές αντιρρήσεων... (όχι αυτό δεν κάνει, γιατί έτσι...)

Σε αυτή τη φάση θέλουμε θετικές προτάσεις που να εμπλουτίσουν τη λίστα των πραγμάτων που "θα μπορούσαμε" να κάνουμε...

Όταν θα έχουμε εμπλουτίσει αρκετά το θέμα μετά θα αρχίσουμε τη διαλογή και τις ψηφοφορίες...

Αργοναύτης
02-11-2007, 11:13 AM
Καλό είναι - και αφορά όλους αυτό - να μην προβάλλουμε έμμεσα δικές μας κακές εμπειρίες γιατί επηρεάζουμε ένα γενικότερα θετικό κλίμα προς την αρνητική κατεύθυνση... Αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη κακή εμπειρία που κάποιος "υπηρέτησε" και έχασε, είναι προτιμότερο να την πούμε ανοικτά (άλλωστε σας κάλεσα να το κάνετε στο αρχικό μου μήνυμα). Με το να το λέμε έμμεσα, απλά αφήνουμε να αιωρείται μία "σκεπτομορφή" που λέγαμε και παλιά, να σκοτίζει το φως και να κλέβει τον ενθουσιασμό, όσων έχουν τη διάθεση να κάνουν κάτι...

Το ξέρουν όλοι ότι όταν στήριξα μαζί με άλλους παρόμοιες κινήσεις, έμειναν στην μέση, καθώς και ότι το έκανα μόνο από ιδεαλισμό. Δεν νομίζω ότι η δική μου κατάθεση κακών εμπειριών θα μειώσει τον ενθουσιασμό των άλλων. Σου έγραψα ότι σαν ιδέα είναι καλή, όταν έγραψες περισσότερες λεπτομέρειες αργότερα όμως, με έβαλες σε σκέψεις. Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να γίνει από ιδεαλισμό, αλλά απ'ότι κατάλαβα θα εμπλέκεται και το οικονομικό ζήτημα, οπότε έχουμε ήδη την πρώτη νόθευση της προσπάθειας. 'Ενα άλλο ζήτημα
αν θες την άποψή μου είναι ότι τέτοιες κινήσεις πετυχαίνουν όταν κρατιούνται έξω και οι επαγγελματίες Αστρολόγοι και τα περιοδικά που είναι κακά τα ψέμματα επιχειρηματίες. Τέτοιες ομάδες τις αποτελούν όπως λέω συνέχεια εθελοντές που είναι όμως και μεταξύ τους τόσο πολύ φίλοι ώστε να εμπιστεύεται ο ένας τον άλλον. Δεν σκοτείνιασα καμμιά ιδέα, απλά επέτρεψέ μου να περιμένω μεγάλο αριθμό εθελοντών που να στηρίζουν τέτοια κίνηση.

Βασιλης Παπαδολιας
02-11-2007, 12:04 PM
Το ξέρουν όλοι ότι όταν στήριξα μαζί με άλλους παρόμοιες κινήσεις, έμειναν στην μέση, καθώς και ότι το έκανα μόνο από ιδεαλισμό.

Ποιοι είναι οι "όλοι;". Εγώ δε σε ξέρω προσωπικά και δεν ξέρω σε ποια προσπάθεια συμμετείχες....


Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να γίνει από ιδεαλισμό, αλλά απ'ότι κατάλαβα θα εμπλέκεται και το οικονομικό ζήτημα, οπότε έχουμε ήδη την πρώτη νόθευση της προσπάθειας.

Δεν καταλαβαίνω γιατί το οικονομικό νοθεύει μία προσπάθεια. Κατά τη γνώμη μου μπορεί και να τη στηρίζει, τουλάχιστον εν τη γενέσει της. Μήπως ο υπερβολικός ιδεαλισμός είναι αυτό που νοθεύει, που παρασύρει τους ανθρώπους σε όνειρα, που μετά διαψεύδονται;

Οποιοδήποτε εγχείρημα χρειάζεται στήριξη σε γήινο επίπεδο. Χωρίς Γη απλά ονερευόμαστε και δεν υλοποιούμε τίποτα. Το ζητούμενο από τη δική μου πλευρά τουλάχιστον δεν είναι να κάνουμε ιδεαλιστικά όνειρα αλλά να υλοποιήσουμε κάτι. Λόγια λένε πολλοί πολλά. Πράξεις όμως λίγοι κάνουν.

Για να υλοποιήσουμε λοιπόν κάτι θα πρέπει να μάθουμε να συνεργαζόμαστε με όσους πρέπει να συνεργαστούμε για να αποκομίσουμε τους απαραίτητους πόρους.


αν θες την άποψή μου είναι ότι τέτοιες κινήσεις πετυχαίνουν όταν κρατιούνται έξω και οι επαγγελματίες Αστρολόγοι και τα περιοδικά που είναι κακά τα ψέμματα επιχειρηματίες.

Εδώ πρέπει να απομυθοποιήσουμε πολλά πράγματα. Θα μπορούσαμε λόγου χάρη να φτιάξουμε ένα καταστατικό σωματείου που να ορίζει ότι δεν μπορούν να γίνουν μέλη άτομα που έχουν κύριο εισόδημα από την αστρολογία. Έτσι θα εξασφαλίζαμε ότι δε θα εμπλέκονταν στα του σωματείου. Ταυτόχρονα όμως θα βγάζαμε απέξω ανθρώπους που ασχολούνται επιχειρηματικά με την αστρολογία, αλλά θα ήθελαν ενδεχομένως πραγματικά να βοηθήσουν και όχι να καπελώσουν την προσπάθεια.

Με γενικεύσεις λοιπόν για αποκλεισμό των αστρολόγων δε νομίζω ότι πάμε πουθενά. Το ζητούμενο είναι τι προσφέρει ο καθένας και πόσο ψηλά βάζει τον εαυτό του.

¶λλο παράδειγμα: Έστω ότι δημιουργούμε ένα σύλλογο φίλων της αστρολογίας και θέλουμε να κάνουμε εκπαιδευτικά σεμινάρια. Ποιος θα τα κάνει; Εμείς οι ερασιτέχνες; Ή θα καλέσουμε αναγνωρισμένους αστρολόγους; Ένας άγνωστος εκτός συλλόγου, γιατί να έρθει στο εκπαιδευτικό σεμινάριο; Για να ακούσει τι λέει ο Βασίλης Παπαδολιάς; Και ποιος τον ξέρει το Βασίλη Παπαδολιά;

Νομίζω λοιπόν ότι θα πρέπει κανείς - αν θέλει πραγματικά να κάνει κάτι και όχι μόνο όνειρα - να συνεργάζεται με την υπαρκτή πραγματικότητα. Να συνεργάζεται αλλά ταυτόχρονα να διατηρεί και την ανεξαρτησία του. Σε ένα υποτιθέμενο σωματείο θα πρέπει να βρούμε τρόπους να διασφαλίσουμε και τα δύο... Μέλη μας θα πρέπει να είναι και αστρολόγοι. Αλλά θα πρέπει η δράση τους να είναι τόσο περιορισμένη όσο χρειάζεται για να μην επισκιάζει η δράση τους τη δράση του συλλόγου...

Ένας σύλλογος τέτοιος θα πρέπει να διασφαλίζει - και με το καταστατικό - και με τους ανθρώπους που εργάζονται γι' αυτόν ότι θα υπάρχει ανεξαρτησία γνώμης, έλεγχος οικονομικών και θα διατηρούνται οι ισορροπίες μεταξύ των ρευμάτων...

Εάν δε θέλουμε να κάνουμε κάτι τέτοιο, τότε υπάρχουν και άλλες λύσεις. Μαζευόμαστε μία παρεούλα και φτιάχνουμε ένα astrology cafe... Τότε είναι όλα ρομαντικά και φιλικά. Αλλά αργά ή γρήγορα θα αρχίσουμε να χρεώνουμε τον καφέ τρία ευρώ για να βγάλουμε και τα έξοδα... Ή θα το κλείσουμε, όταν βαρεθούμε να βάζουμε λεφτά από την τσέπη μας...


Τέτοιες ομάδες τις αποτελούν όπως λέω συνέχεια εθελοντές που είναι όμως και μεταξύ τους τόσο πολύ φίλοι ώστε να εμπιστεύεται ο ένας τον άλλον.

Η εμπιστοσύνη είναι πάντα ζητούμενο και όχι δεδομένο. Ο Bill Gates έγινε πλούσιος "κλέβοντας" όπως λένε μία ιδέα από τον καλύτερο του φίλο... Ο διάλογος και η συλλογικότητα είναι που εξασφαλίζουν την τιμιότητα και όχι η καλή πίστη...


Δεν σκοτείνιασα καμμιά ιδέα, απλά επέτρεψέ μου να περιμένω μεγάλο αριθμό εθελοντών που να στηρίζουν τέτοια κίνηση.

Νομίζω ότι έχω δώσει επαρκείς διευκρινίσεις για να διαλυθούν τα όποια σύννεφα παρεξηγήσεων. Χρειαζόμαστε πράγματι εθελοντές, αλλά ανθρώπους που να είναι διατεθειμένοι να δουλέψουν για μία ιδέα, χωρίς να δαιμονοποιούν την πραγματικότητα (όπως κάνουμε και όλοι εμείς εδώ που δουλεύουμε για το site)...

Περιμένουμε λοιπόν τις προτάσεις σας...

Αργοναύτης
02-11-2007, 12:19 PM
Θα σταθώ μόνο σε κάτι απ'όσα έγραψες. Γράφεις ότι τα εκπαιδευτικά σεμινάρια θα γίνονται από Αστρολόγους. Το ερώτημά μου είναι : Ποιό το νόημα μιας τέτοιας κίνησης, από τη στιγμή που υπάρχουν αρκετές αστρολογικές σχολές ή επαγγελματίες που ήδη παραδίδουν πριβέ μαθήματα Αστρολογίας ; Και αυτή την προσπάθεια για τους φτιαγμένους θα την κάνετε πάλι ; Δεν τους φτάνουν οι μαθητές που έχουν και οι σχολές που διατηρούν ; Θέλουν κι άλλο βήμα ; Εγώ πάντως είχα καταλάβει ότι η πρότασή σου ήταν να ιδρυθεί μια ομάδα φίλων ερασιτεχνών Αστρολόγων, που απλά θα ανταλάσσουν απόψεις ή θα έχουν συναντήσεις όπως όλοι οι ερασιτεχνικοί σύλλογοι, αλλά φαίνεται ότι κατάλαβα λάθος. Δεν δαιμονοποιώ καμμιά πραγματικότητα, και ακριβώς η εμπειρία μου είναι αρκετή για να δω τα πράγματα ρεαλιστικά πια. 'Επειτα μην παίρνεις όρκο ότι οι ερασιτέχνες υπολείπονται σε γνώσεις των επαγγελματιών. Τα πριβέ μηνύματα εδώ κι εκεί σε όλο το διαδίκτυο, οι επαφές μου και τα τηλέφωνά μου άλλα μου λένε, ότι ο κόσμος δεν εμπιστεύεται καθόλου τους καραμπινάτους επαγγελματίες και στρέφεται όλο και περισσότερο σε φίλους που έχουν σπουδάσει κανονικά την Αστρολογία χωρίς να την εξασκούν επαγγελματικά. Μην υποτιμάμε τους ''εραστές'' της Αστρολογίας και εξυψώνουμε διαρκώς τους ''συζύγους'' της και όσους φορούν βέρα.

Βασιλης Παπαδολιας
02-11-2007, 12:39 PM
Θα σταθώ μόνο σε κάτι απ'όσα έγραψες. Γράφεις ότι τα εκπαιδευτικά σεμινάρια θα γίνονται από Αστρολόγους. Το ερώτημά μου είναι : Ποιό το νόημα μιας τέτοιας κίνησης, από τη στιγμή που υπάρχουν αρκετές αστρολογικές σχολές ή επαγγελματίες που ήδη παραδίδουν πριβέ μαθήματα Αστρολογίας ; Και αυτή την προσπάθεια για τους φτιαγμένους θα την κάνετε πάλι ; Δεν τους φτάνουν οι μαθητές που έχουν και οι σχολές που διατηρούν ; Θέλουν κι άλλο βήμα ;

Μισό λεπτό για να μην παρεξηγούμαστε... Δεν καταλαβαίνω τον τόνο του "θα την κάνετε πάλι"... Δεν καταλαβαίνω το πάλι, γιατί εγώ πρώτη φορά ασχολούμαι με αυτό το ζήτημα και η ιδέα σε αυτή την κίνηση που γίνεται τώρα ξεκινά από μένα.

Δεν καταλαβαίνω επίσης και το την κάνετε, γιατί σημαίνει ότι με κατατάσσει μαζί με κάποιους άλλους, που δεν ξέρω ποιοι είναι...

Όταν γράφω ότι περιμένουμε τις προτάσεις σας, εννοώ όλους όσους μαζί με μένα ακούνε και συμμετέχουν στη συζήτηση και τίποτα άλλο. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι... Αν κάποιος έχει προηγούμενα με άτομα και ομάδες από άλλες εποχές, αυτό δεν αφορά τη συγκεκριμένη πρόταση και καλό είναι να βρείτε άλλο τόπο να λύσετε τις διαφορές σας... Θα θέλαμε να μάθουμε γιατί δεν τα πήγατε καλά, για να μην κάνουμε κι εμείς τα ίδια λάθη, αλλά υποννοούμενα του "ξέρεις εσύ" δε θα τα θέλαμε καθόλου...


Εγώ πάντως είχα καταλάβει ότι η πρότασή σου ήταν να ιδρυθεί μια ομάδα φίλων ερασιτεχνών Αστρολόγων, που απλά θα ανταλάσσουν απόψεις ή θα έχουν συναντήσεις όπως όλοι οι ερασιτεχνικοί σύλλογοι, αλλά φαίνεται ότι κατάλαβα λάθος.

Γενικά σε κάθε πρόταση καθένας καταλαβαίνει αυτό που έχει στο μυαλό του... Γενικότερα έχουμε επίσης την τάση αντί να κάνουμε θετικές προτάσεις, να φέρνουμε αντιρρήσεις και να δημιουργούμε ζητήματα...

Θα μπορούσες π.χ. να πεις ότι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να φτιάξουμε μία ομάδα φίλων ερασιτεχνών αστρολόγων και θα μπορούσαν μαζί σου να συμφωνήσουν και οι περισσότεροι. Και τότε θα συμφωνούσα κι εγώ μαζί σου. Γιατί δεν το έκανες; Και αντ' αυτού "νόμιζες";

Επί της ουσίας και σε κάθε περίπτωση η ομάδα φίλων ερασιτεχνών είναι μία επιλογή που επίσης πρέπει να την προσθέσουμε στις άλλες τρεις.. Και επίσης δεν αποκλείεται η συνύπαρξη της με τις υπόλοιπες... Δεν απαγορεύει κανείς σε κανέναν να συμμετέχει σε μία ερασιτεχνική ομάδα αστρολόγων και ταυτόχρονα να είναι μέλος ενός συλλόγου ή του club του site...


Δεν δαιμονοποιώ καμμιά πραγματικότητα, και ακριβώς η εμπειρία μου είναι αρκετή για να δω τα πράγματα ρεαλιστικά πια. 'Επειτα μην παίρνεις όρκο ότι οι ερασιτέχνες υπολείπονται σε γνώσεις των επαγγελματιών. Τα πριβέ μηνύματα εδώ κι εκεί σε όλο το διαδίκτυο, οι επαφές μου και τα τηλέφωνά μου άλλα μου λένε, ότι ο κόσμος δεν εμπιστεύεται καθόλου τους καραμπινάτους επαγγελματίες και στρέφεται όλο και περισσότερο σε φίλους που έχουν σπουδάσει κανονικά την Αστρολογία χωρίς να την εξασκούν επαγγελματικά. Μην υποτιμάμε τους ''εραστές'' της Αστρολογίας και εξυψώνουμε διαρκώς τους ''συζύγους'' της και όσους φορούν βέρα.

Σωστές οι παρατηρήσεις σου... Και στόχος μίας τέτοιας κίνησης θα ήταν ενδεχομένως να βγουν στην επιφάνεια και νέοι άνθρωποι και νέες απόψεις που έχουν να φέρουν κάτι καινούριο στο χώρο... Αν για παράδειγμα γίνονταν σεμινάρια, θα μπορούσαν δίπλα στους "κράχτες" να υπάρχουν και ερασιτέχνες που έχουν να μοιραστούν κάτι διαφορετικό...

Γενικά δεν απορρίπτεται καμία πρόταση αρκεί να διατυπώνεται ως πρόταση και ως δυνατή επιλογή και όχι απλά ως αντίρρηση...

Βασιλης Παπαδολιας
02-11-2007, 12:51 PM
Να συμπληρώσω το εξής:

Σε λίγες ημέρες ξεκινάει το 2ο φεστιβάλ ενεργειακών διαδρομών στο Περιστέρι... Φέτος θα γίνει ένα 2ο συνέδριο αστρολογίας και ένα συνέδριο μεταφυσικής...

Θα ήταν μία πολύ καλή αφορμή για να γνωριστούμε περισσότερο από κοντά, τουλάχιστον όσοι θέλουμε να φτιάξουμε κάτι δημιουργικό που να αντέξει και στο χρόνο...

Όσοι λοιπόν θέλετε καλό είναι να περάσετε από το φεστιβάλ και να κανονίσουμε κάποιες συναντήσεις για να τα πούμε από κοντά...

starfish
02-11-2007, 12:53 PM
Μερικες ατακτες σκεψεις:
Βασικο προβλημα θα ειναι το επιπεδο γνωσεων των μελων. Απο γνωστες καποιων βασικων στοιχειων μεχρι ανθρωπους που εχουν σπουδασει το αντικειμενο.
Τα μαθηματα των επαγγελματιων που αναφερατε νομιζω πως θα επρεπε να αντικατασταθουν απο μια επαρκη βιβλιοθηκη και την βοηθεια των μελων που εχουν βαθυτερη γνωση. Μια λιστα βιβλιων που θα καταρτιζοταν απο τα πιο εμπειρα μελη, θα προετρεπε τους υπολοιπους να λυνουν τις αποριες τους σε πρωτη φαση μονοι. Δλδ. να δουλεψουν και οι ιδιοι και οχι να περιμενουν ετοιμες απαντησεις.
Καθε μελος θα μπορουσε να εχει ως υποχρεωση να δωριζει ενα βιβλιο με την εγγραφη του στο συλλογο ή ανα εξαμηνο.
Θα μπορουσε επισης η βιβλιοθηκη να ειναι δανειστικη, εννοειται για τα μελη.

**Βασιλη, δεν ματαιωθηκε/αναβληθηκε το φεστιβαλ; Ετσι εμαθα!

Βασιλης Παπαδολιας
02-11-2007, 12:59 PM
**Βασιλη, δεν ματαιωθηκε/αναβληθηκε το φεστιβαλ; Ετσι εμαθα!

Δυστυχώς δεν το γνώριζα και με πιάσατε αδιάβαστο...

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.. .Προσωπικά μου αρέσει πολύ η πρόταση για τη δανειστική βιβλιοθήκη...

Fotini Christodoulou
02-11-2007, 01:00 PM
Προσωπικά θα μου άρεσε να υπήρχε ένας χώρος συνάντησης ανθρώπων που αγαπούν την αστρολογία.Να μπορούν να ανταλλάξουν απόψεις, να συζητήσουν, να μαθουν κατι παραπάνω απο αυτούς που ξέρουν περισσότερα.
Εστω κι αν πρόκειται για έναν σύλλογο φίλων αστρολογίας.
Θα ηθελα να δώ και επαγγελματίες αλλά όχι με την έννοια του επαγγελματία που κανει μαθηματα κτλ, αλλά ως ενός απλού ανθρώπου που αγαπά το αντικείμενο και επιθυμεί την ανταλλαγή απόψεων.

starfish
02-11-2007, 01:09 PM
Δυστυχώς δεν το γνώριζα και με πιάσατε αδιάβαστο...

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.. .Προσωπικά μου αρέσει πολύ η πρόταση για τη δανειστική βιβλιοθήκη...

Αν αρεσει και στους υπολοιπους ενδιαφερομενους και εφ' οσον τελικα παρει σαρκα και οστα μια τετοια λεσχη, αναλαμβανω να το σκεφτω και να το οργανωσω. Με καθε συνεισφορα σε ιδεες και προτασεις κατ' αρχην δεκτη και υπο συζητηση βεβαιως!
**Μου ερεσει επισης η αποψη της Φωτεινης. Να μην αποκλειεται κανεις, εφ' οσον θα παιρνει μερος ως "εραστης" και οχι ως "συζυγος" της αστρολογιας!:bigsmile: [δανειο ανευ αδειας απο τον Αργοναυτη :bigsmile:]

Δ.Μέλλος
02-11-2007, 01:16 PM
**Βασιλη, δεν ματαιωθηκε/αναβληθηκε το φεστιβαλ; Ετσι εμαθα!

Δυστυχώς, λόγοι ανωτέρας βίας οδήγησαν στην ματαίωσή του.
Υπάρχει όμως η Activia, στον ίδιο χώρο, που είναι έκθεση εναλλακτικών προσεγγίσεων, γίνεται από σήμερα έως και την Κυριακή.

panther
02-11-2007, 01:35 PM
Προσωπικά θα μου άρεσε να υπήρχε ένας χώρος συνάντησης ανθρώπων που αγαπούν την αστρολογία.Να μπορούν να ανταλλάξουν απόψεις, να συζητήσουν, να μαθουν κατι παραπάνω απο αυτούς που ξέρουν περισσότερα.
Εστω κι αν πρόκειται για έναν σύλλογο φίλων αστρολογίας.
Θα ηθελα να δώ και επαγγελματίες αλλά όχι με την έννοια του επαγγελματία που κανει μαθηματα κτλ, αλλά ως ενός απλού ανθρώπου που αγαπά το αντικείμενο και επιθυμεί την ανταλλαγή απόψεων.

Θα συμφωνήσω με την άποψη της Φωτεινής. Όλοι είναι ευπρόσδεκτοι, δεν μπορούμε να αφήσουμε κάποιους ανθρώπους απέξω, τουλάχιστον, όχι πριν ακούσουμε τις απόψεις τους και το τι ακριβώς θέλουν να προσφέρουν.

Όπως επίσης, με ενθουσίασε η ιδέα της βιβλιοθήκης ... καθώς εγώ προσωπικά αναγκάζομαι να γυρίζω από βιβλιοθήκη σε βιβλιοθήκη για να μαζεύω υλικό. :bigsmile:

Βασιλης Παπαδολιας
02-11-2007, 04:47 PM
Υπάρχουν αυτή τη στιγμή δανειστικές βιβλιοθήκες με αστρολογικό υλικό; Εννοώ από τις δημόσιες (π.χ. δήμου αθηναίων) ή ιδιωτικές...

Η ιδέα της βιβλιοθήκης είναι πολύ καλή... Αν θέλει η starfish που το πρότεινε ας μας κατεβάσει μία πρόταση σε ένα άλλο thread πιο συγκεκριμένη...

Π.χ. θέλουμε ένα χώρο τόσα τετραγωνικά, θα έχει τόσο ενοίκιο... θα πρέπει να γραφτούν τουλάχιστον τόσα μέλη και να πληρώνουν μία τάδε ετήσια συνδρομή, για να μπορέσουμε να το συντηρήσουμε...

Εναλλακτικά, αν κάποιος από τη διεύθυνση του site ή του περιοδικού έχει ιδέες για χορήγηση χώρου, θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τι προτάσεις θα είχε...

Καθένας από μας θα μπορούσε να διαθέσει βιβλία που κρίνει ότι δε χρειάζεται πια...Επίσης με μικρό κόστος μπορούμε να προμηθευτούμε και κάποια βιβλία από second hand μαγαζιά και να τα διαθέσουμε στη βιβλιοθήκη...

skorpion
02-11-2007, 05:25 PM
Αν ειναι να ιδρυθεί μια ομάδα φίλων ερασιτεχνών Αστρολόγων, που απλά θα ανταλάσσουν απόψεις ή θα έχουν συναντήσεις όπως όλοι οι ερασιτεχνικοί σύλλογοι,(οπως αναφερει ο Αργοναυτης) τοτε ξερω ενα μερος κεντρικο που καθημερινες δε μαζευει πολυ κοσμο και εχει μαλιστα και χωρο πιο απομονωμενο και μπορουμε φανταζομαι να κανονισουμε κατι εκει (ξερω και τον ιδιοκτητη οποτε θα μας κανει διευκολυνσεις φανταζομαι). Και κατι τετοιο δε θα χρειαζοταν εξτρα χρηματα και επειδη εχει και ενα οροφο πανω ο οποιος δε χρησιμοποιειται πια θα μπορουσαμε εκει να κανουμε καποιοες διαλεξεις αν θαλαμε και να φωναζαμε και αστρολογους. Επισης τη βιβλιοθηκη θα μπορουσε ισως να τη χειριζεται ενα μελος, να συγκεντρωνει τα βιβλια και και σε καθε συναντηση το καθε μελος να του λεει πιο βιβλιο θελει και να το φερνει μαζι του στην επομενη συναντηση.... Ετσι τα εξοδα θα ηταν πολυ λιγα για να μην πω οτι θα περιοριζονταν στο καφε ή οτιδηποτε αλλο θα πειναμε ή θα τρωγαμε και στα εξτρα εξοδα γιατ ους αστρολογους, διαλεξεις κτλ τα οποια φανταζομαι οτι δε θα ηταν καθε βδομαδα. Πως σας φαινεται σαν ιδεα? Να το ψαξω περισσοτερο για να μιλαμε και πιο χειροπιαστα?

Maroulita
02-11-2007, 05:46 PM
Επίσης, επειδή έχω κάποια εμπειρία με συλλόγους, να σημειώσω και γω ότι αν τυχόν υπάρξει κάποιος χώρος στέγασης, όπερ σημαίνει ενοίκια, φώτα, νερά, τηλέφωνα, μπαίνουμε και στο τρυπάκι της φορολογικής δήλωσης, ως μη κερδοσκοπικού σωματείου βέβαια. Γενικότερα, τα πράγματα γίνονται σύνθετα αν σκεφτούμε σοβαρά τη στέγαση...

Βασιλης Παπαδολιας
02-11-2007, 06:14 PM
Skorpion, ο χώρος που αναφέρεις τι ακριβώς είναι; Είναι κάποια καφετέρια; Θα ζητήσει από μας κάποια χρήματα, αν κανονίζουμε εκεί κάποιες διαλέξεις;

Για τη δανειστική πιστεύω ότι έχουμε αρκετά ερωτήματα και γι' αυτό ζήτησα αν είναι να τη δούμε ανεξάρτητα...

Π.χ.

1. Θα βάλουμε κάποια διαδικασία συμμετοχής; Ποιοι θα μπορούν να τη χρησιμοποιούν; Όποιος θέλει;
2. Πώς θα αναγνωρίζουμε αν κάποιος δικαιούται να πάρει βιβλίο; Θα έχουμε κατάλογο μελών; Στην αρχή θα είμαστε λίγοι, αλλά αργότερα μπορεί να γίνουμε πολλοί. Θα βγάλουμε κάποια κάρτα;
3. Πού θα είναι τα βιβλία; Θα υπάρχει κάποιος χώρος; Θα είναι μόνο χώρος φύλαξης ή θα είναι και αναγνωστήριο;
4. Τι έξοδα θα έχουμε; Πώς θα τα μοιραστούμε; Θα έχουμε κάποιες συνδρομές;
5. Ποιος θα κάνει τη διαχείριση της βιβλιοθήκης; Πώς θα επιλεγεί; Θα τον ψηφίσουμε ή θα προθυμοποιηθεί από μόνος του; Αν κουραστεί, ποιος θα τον αντικαταστήσει; Θα έχουμε κάποιες διαδικασίες σ' αυτό το θέμα;

Σε κάθε περίπτωση όλα αυτά δουλεύουν καλύτερα κάτω από την ομρπέλα ενός συλλόγου, γιατί εκεί υπάρχουν διαδικασίες, συνελεύσεις, κλπ.

Υπάρχει όμως και ο φορολογικός έλεγχος όπως λέει και η Μαρουλίτα...

Αν πάλι κάνουμε ένα club άτυπο χωρίς καταστατικό, θα πρέπει να συμφωνήσουμε μεταξύ μας αυτές τις διαδικασίες...

Maroulita
02-11-2007, 06:17 PM
Δεν ξέρω πώς σας φαίνεται η ιδέα για ηλεκτρονική βιβλιοθήκη...

Βασιλης Παπαδολιας
02-11-2007, 06:42 PM
Καλή ακούγεται.. αλλά υπάρχουν βιβλία αστρολογίας στα ελληνικά σε ηλεκτρονική μορφή; Ή εννοείς να σκανάρονται;

skorpion
02-11-2007, 06:44 PM
Skorpion, ο χώρος που αναφέρεις τι ακριβώς είναι; Είναι κάποια καφετέρια; Θα ζητήσει από μας κάποια χρήματα, αν κανονίζουμε εκεί κάποιες διαλέξεις;

Ναι ειναι kafe-restaurant.Σε μια πρωτη προχειρη επικοινωνια μου ειπε οχι απλα θα υπαρχει καποια καταναλωση, αλλα αυτο θα πρεπει να ξανασυζητηθει οταν θα ξερουμε περιπου και για ποσα ατομα μιλαμε

Για τη δανειστική πιστεύω ότι έχουμε αρκετά ερωτήματα και γι' αυτό ζήτησα αν είναι να τη δούμε ανεξάρτητα...

1. Θα βάλουμε κάποια διαδικασία συμμετοχής; Ποιοι θα μπορούν να τη χρησιμοποιούν; Όποιος θέλει;
2. Πώς θα αναγνωρίζουμε αν κάποιος δικαιούται να πάρει βιβλίο; Θα έχουμε κατάλογο μελών; Στην αρχή θα είμαστε λίγοι, αλλά αργότερα μπορεί να γίνουμε πολλοί. Θα βγάλουμε κάποια κάρτα;

Θα υπαρχει μια λιστα μελων με τα στοιχεια τους και οσοι ειναι γραμμενοι θα μπορουν να δανειζονται για ενα αλφα χρονικο διαστημα, και θα υπαρχουν χρηματικες κυρωσεις στην περιπτωση που το βιβλιο χαθει ή καταστραφει στις οποιες θα εχουμε συμφωνησει εκ των προτερων

3. Πού θα είναι τα βιβλία; Θα υπάρχει κάποιος χώρος; Θα είναι μόνο χώρος φύλαξης ή θα είναι και αναγνωστήριο;

5. Ποιος θα κάνει τη διαχείριση της βιβλιοθήκης; Πώς θα επιλεγεί; Θα τον ψηφίσουμε ή θα προθυμοποιηθεί από μόνος του; Αν κουραστεί, ποιος θα τον αντικαταστήσει; Θα έχουμε κάποιες διαδικασίες σ' αυτό το θέμα;

Δε νομιζω οτι τα βιβλια θα ειναι τοσα πολλα αρχικα τουλαχιστον ωστε το θεμα χωρου να μας απασχολησει και αρχικα τουλαχιστον θα πρεπει καποια ατομα με αυτοκινητο και καποιο χωρο να προθυμοποιηθουν ωστε ενας απ αυτους να το αναλαβει κι αν κουραστει αναλαμβανει ο επομενος. Οταν τα ατομα αυξηθουν πολυ μπορουμε να συζητησουμε εκ νεου ενα χωρο δικο μας αλλα νομιζω οτι απο την αρχη αυτο δε μπορει να γινει για πολλους λογους...

Σε κάθε περίπτωση όλα αυτά δουλεύουν καλύτερα κάτω από την ομρπέλα ενός συλλόγου, γιατί εκεί υπάρχουν διαδικασίες, συνελεύσεις, κλπ.

Νομιζω πως αυτο δεν μπορει να γινει απ την αρχη ολα τα πραγματα ξεκινουν σιγα σιγα και μεγαλωνουν και οταν μεγαλωσουν και αποκτησουν και ριζουλες θα ειναι πιο ευκολο να μιλησουμε για συλλογους επισημους, αρχικα μπορουν να υπαρχουν συμφωνιες και να κρατιουνται καποια καταστατικα σε σχεση με τα βιβλια κλπ4. Τι έξοδα θα έχουμε; Πώς θα τα μοιραστούμε; Θα έχουμε κάποιες συνδρομές;

Γι αυτο ειναι πολυ νωρις να μιλαμε εξαρταται απο τι δραστηριοτητες θα εχουμε

Υπάρχει όμως και ο φορολογικός έλεγχος όπως λέει και η Μαρουλίτα...

ναι και για να μπεις σε τετοιες διαδικασιες πρεπει να μιλας για συλλογο επισημο με πολλες συμμετοχες

Αν πάλι κάνουμε ένα club άτυπο χωρίς καταστατικό, θα πρέπει να συμφωνήσουμε μεταξύ μας αυτές τις διαδικασίες...

Σε αυτο νομιζω οτι δεν θα υπαρξει προβλημα

Maroulita
02-11-2007, 06:47 PM
Καλή ακούγεται.. αλλά υπάρχουν βιβλία αστρολογίας στα ελληνικά σε ηλεκτρονική μορφή; Ή εννοείς να σκανάρονται;

Ναι το τελευταίο εννοώ. Αν και αυτό είναι παρακινδυνευμένο... Απόψή μου ωστόσο είναι ότι είναι δύσκολο να υπάρξει βιβλιοθήκη, αν δεν υπάρχει στέγη. Βέβαια, η τακτική του "δανεισμού" μπορεί να υπάρχει, ακόμη και χωρίς στέγη.

panther
02-11-2007, 11:01 PM
Οι κρατικές βιβλιοθήκες διαθέτουν ένα περιορισμένο αριθμό βιβλιων αστρολογίας/ μεταφυσικής & παραψυχολογίας.

Στη βιβλιοθήκη (που είμαι μέλος) έχω κάρτα εισόδου, μπορώ να κάτσω να διαβάσω ή να ψάξω διάφορα βιβλία όση ώρα θέλω, επίσης μπορώ να βγάλω μέχρι 10 φωτοτυπίες.
Αν χρειαστεί να πάρω κάποιο βιβλίο, υπάρχει ειδική καρτέλα (μια για εμένα και μία της βιλιοθήκης) που αναγράφει τον αριθμό των βιβλίων που δανείστηκες, τον τίτλο και τον συγγραφέα και την ημερ. παράδοσης των βιβλίων.

Σε περίπτωση που καταστραφεί ή χαθεί κάποιο βιβλίο το πληρώνεις

Βασιλης Παπαδολιας
03-11-2007, 01:48 PM
Νομίζω ότι ένα θέμα που αφορά τη βιβλιοθήκη είναι το πώς θα γεμίσει με βιβλία... Θα συνεισφέρουμε χρήματα και θα αγοράσουμε κάποια βιβλία ή θα στηριχθούμε σε δωρεές; Εάν βασιστούμε σε χρήματα, τότε κάποιος θα πρέπει να τα διαχειρίζεται κι εκεί προκύπτει αυτομάτως ένα θέμα οικονομικού ελέγχου.. Εάν συνεισφέρει ο καθένας με δωρεά, υπάρχει ένα θέμα διαχείρισης των βιβλίων... Θα πρέπει κάποιος να κρατάει καρτέλες, να ξέρει ποιος έχει το τάδε βιβλίο, κλπ. και ένα θέμα ισοτιμίας... άλλος μπορεί να φέρει περισσότερα, άλλος λιγότερα, κλπ... Αν είμαστε μια παρέα φίλων, δε θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά αν πληθύνουμε μπορεί να υπάρξει...

Επίσης θα προκύψει ένα θέμα διαθεσιμότητας. Εάν έχουμε στέγη, μπορούμε να κανονίσουμε συγκεκριμένες ώρες που θα ειναι ανοικτή και θα είναι εκεί και ο διαχειριστής, εάν όμως δεν έχουμε στέγη, θα πρέπει του τηλεφωνούμε, να ρωτάμε αν το βιβλίο τάδε είναι διαθέσιμο, από πού να περάσουμε να το πάρουμε, κλπ...
Αυτή η διαδικασία θα πρέπει να ξέρουμε ότι για το διαχειριστή δε θα είναι και τόσο εύκολη...

Από την άλλη, αν υπάρχει χώρος, θα λειτουργήσει έμμεσα και σαν στέκι.. Δηλαδή στο χώρο της βιβλιοθήκης θα μπορούσαμε να μαζευόμαστε για κοινές εργασίες, να φτιάξουμε ένα μικρό αυτοσχέδιο μπαρ, κλπ...

Πρακτικά το θέμα της στέγης, εφόσον δεν ιδρύσουμε σύλλογο που να έχει συνδρομές, μπορούμε να το λύσουμε, μόνο, αν βρεθεί κάποιος οικονομικά ευκατάστατος, που να δωρίσει το χώρο... Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει διαφορετικά... Για παράδειγμα υπάρχει μία λέσχη φίλων επιστημονικής φαντασίας που τη φιλοξενεί ένα γνωστό βιβλιοπωλείο στη Μπενάκη... Τέτοιου είδους καταστάσεις ή κάποιος ιδιώτης, φίλος του χώρου, που έχει κάποια παλιά αποθήκη, που δεν τη νοικιάζει - π.χ. για λόγους φορολογικούς - και θα μπορούσε να μας αφήσει να στεγαστούμε και να ανακαινίσουμε και το χώρο..

Ειδάλλως, εάν μπούμε στη διαδικασία των ενοικίων, θα πρέπει να μπούμε σε δρόμο για σωματείο, γιατί μόνο έτσι θα έχουμε σωστές διαδικασίες οικονομικού ελέγχου...

ΥΓ: Εάν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι (εκτός της Μαρουλίτας που ειδοποίησε) που έχουν εμπερία από συλλόγους και καταστατικά και έχουν στη διάθεση τους σχετικά κείμενα, θα ήταν χρήσιμο για όλους να τα έχουμε στη διάθεση μας, για να εκτιμήσουμε τι δυσκολίες έχει το εγχείρημα του συλλόγου...

skorpion
03-11-2007, 09:44 PM
Αν βρεθει καποιος ευκαταστατος που θα μας κανει δωρεα οπως λες ή καποιος που θα μας παραχωρισει το χωρο δωρεαν τοτε ολα καλα, αλλα για σωματεια και ενοικια κτλ πρεπει να υπαρχουν πολλα μελη γιατι αλλιως θα πρεπει να διαθεσουμε πολλα λεφτα και τοτε δε νομιζω οτι θα θελησουν ή θα μπορεσουν να συμμετεχουν πολλοι. Αλλα πως γινεται να φταιξεις σωματειο απο τη μια μερα στην αλλη οταν δε ξερουμε καν ποσοι ενδιαφερονται και μεχρι στιγμης βλεπω πολυ λιγους να συμμετεχουν σε αυτο το θεμα.Αρχικα θα πρεπει να γινει μια συναντηση με τα μελη που ενδιαφερονται για να συζητησουμε παραπανω... Για να δουμε μεσα στις επομενες μερες θα αυξηθει το ενδιαφερον? Παντως εγω ανεφερα μια πιθανη λυση σε παραπανω ποστ

Βασιλης Παπαδολιας
04-11-2007, 03:13 PM
Skorpion, πάλι βιάζεσαι :) Λίγες μέρες έχει που ανοίξαμε τη συζήτηση... Λες να είχαμε βρει κιόλας όλα τα μέλη που χρειαζόμαστε;

Αυτά τα πράγματα θέλουν καιρό. Καταρχήν οι περισσότεροι δεν τοποθετούνται σε αυτές τις περιπτώσεις και περιμένουν να δουν προς τα πού θα πάει το πράγμα. Επιπλέον καθένας από αυτούς που τοποθετείται έχει στο μυαλό του και κάτι άλλο και είναι σημαντικό να ξεκαθαρίσουμε όλοι τι έχουμε ακριβώς στο μυαλό μας και να μην κάνουμε υποθέσεις...

Για να προχωρήσουμε στο θέμα του συλλόγου χρειαζόμαστε πιστεύω μία πρόταση καταστατικού καταρχήν. Χωρίς πρόταση καταστατικού δεν έχουμε αντικείμενο συζήτησης. Για το σκοπό αυτό έδωσα στην αρχή του thread αυτού κάποιες προτάσεις για το πώς εγώ το αντιλαμβάνομαι... Και στη συνέχεια είπαν κι άλλοι τις απόψεις τους.

Αυτές οι ιδέες λοιπόν τώρα πρέπει να πάρουν σχήμα και να κατέβουν ως συγκεκριμένη πρόταση, για την οποία θα τοποθετηθούν όσοι συμφωνούν και θέλουν να δουλέψουν γι' αυτήν...

Ας μην είμαστε ανυπόμονοι λοιπόν... Ας περιμένουμε λίγες ημέρες ακόμη πριν κάνουμε το επόμενο βήμα...

Βασιλης Παπαδολιας
05-11-2007, 10:30 AM
Συνεχίζοντας το προηγούμενο post θα ήθελα να πω ότι προετοιμάζω μία πρόταση καταστατικού, για να αξιολογηθεί από όποιον ενδιαφέρεται..

Παράλληλα όμως θα ήθελα να ζητήσω το εξής:

Όποιος ενδιαφέρεται να νοικιάσουμε ένα χώρο για να δημιουργήσουμε ένα στέκι ανταλλαγής απόψεων με στοιχειώδη υποδομή (ένα χώρο για δυο τραπέζια για καφέ, δυο υπολογιστές ενδεχομένως μεταχειρισμένους για εργασίες και μία βασική βιβλιοθήκη), ας επικοινωνήσει μαζί μου με PM για να συναντηθούμε και να αρχίσουμε να ψάχνουμε χώρο...

Ενδεικτικά βρέθηκε χώρος (κατάστημα) στο Μεταξουργείο με 290 ευρώ χωρίς πολλές ανέσεις (30 τμ, μικρή τουαλέττα, μικρό πατάρι) αλλά και με καλά στοιχεία (πλακάκι κάτω, καινούρια αλουμίνια στην πρόσοψη, φάτσα σε πεζόδρομο με δεντράκια, που το καλοκαίρι θα ήταν πολύ cool με τραπεζάκια έξω), που, αν είμασταν 5-6 άτομα με διάθεση θα μπορούσαμε με 50-60 ευρώ ο καθένας το μήνα να το συντηρούμε... Αργότερα, αν τα βρούμε μεταξύ μας σαν παρέα, το κάνουμε και astrology cafe (αν μας τη βαρέσει)...

Την πρωτοβουλία αυτή δείτε την ανεξάρτητα απο το θέμα του συλλόγου, που μπορεί να προχωρήσει, μπορεί και όχι... Αυτό θα είναι ένα στέκι παρείστικο, που, μπορεί να φιλοξενήσει κι άλλους - όποιους θέλουν - αρκεί να συμβάλλουν στη συλλογικότητα προσφέροντας είτε εργασία, είτε οικονομική συμμετοχή ή και τα δύο... Εν αρχή όμως χρειάζονται 4-5 άτομα που θα δεσμευτούν ότι θα συμβάλλουν κάθε μήνα στην εξόφληση του ενοικίου και θα διαθέτουν τουλάχιστον ένα απόγευμα τη βδομάδα για να είναι παρόντες στη χώρο, που θα βρούμε...

GIRL
05-11-2007, 10:49 AM
Αν πρόκειται να δημιουργηθεί σύλλογος χρειάζονται 21 μέλη για την δημιουργία καταστατικού
τα οποία μέλη όσα τελικά γραφτούν(σίγουρα πάντως πάνω απο 21 πιστεύω) θα πληρώνουν ετήσια συνδρομή που σε αυτή την φάση θα καλύπτει λειτουργικά έξοδα

Βασιλης Παπαδολιας
05-11-2007, 11:07 AM
Αν πρόκειται να δημιουργηθεί σύλλογος χρειάζονται 21 μέλη για την δημιουργία καταστατικού
τα οποία μέλη όσα τελικά γραφτούν(σίγουρα πάντως πάνω απο 21 πιστεύω) θα πληρώνουν ετήσια συνδρομή που σε αυτή την φάση θα καλύπτει λειτουργικά έξοδα

Δεν ξέρω μήπως δεν το εξέφρασα καλά, αλλά οι δύο προτάσεις είναι ανεξάρτητες... Ο σύλλογος μπορεί ή μπορεί να μη δημιουργηθεί καθόλου και βεβαίως χρειάζεται 21 μέλη και πιθανότατα θα επιλέξει τη δική του έδρα και θα έχει τη δική του πολιτική συνδρομών...

Πέραν αυτού, επειδή παρατήρησα ότι υπάρχουν ήδη κάποια μέλη που έχουν τη διάθεση να κάνουν κάτι τώρα, χωρίς να περιμένουν πότε θα εγκριθούν τα καταστατικά, πότε θα πάνε στο πρωτοδικείο, κλπ (ίσως μάλιστα να μη συμπαθούν και ιδιαίτερα όλες αυτές τις διαδικασίες και να μη θέλουν καν να γίνουν μέλος σε σωματείο) ρίχνω και την πρόταση στο τραπέζι για ένα στέκι που θα στηρίζεται στην αυτοοργάνωση με 4-5 άτομα να έχουν πιο κεντρικό ρόλο, επειδή θα δεσμευτούν να καλύπτουν τα έξοδα του χώρου...

Η πρόταση αυτή είναι διακριτή από το σύλλογο και παρακαλώ να μην τα μπερδέψουμε... Την κάνω, επειδή φοβάμαι ότι μερικά μέλη που έχουν ήδη κάποιο ενθουσιασμό, θα τον χάσουν στην πορεία αν μπλέξουμε με γραφειοκρατίες... Οι δύο προτάσεις θα είναι αυτόνομες...Το στέκι δε θα νοικιαστεί για να στεγάσει το σύλλογο, ούτε τα έξοδα που θα συμβάλλουν τα 5-6 άτομα θα συμψηφιστούν με τυχόν συνδρομές...

Από την άλλη, όποιος συμμετέχει στο παρεϊστικο στέκι, δεν του απαγορεύει κανείς να συμμετέχει και στο σύλλογο, και αντιστρόφως... Και αν κάποιος συμμετέχει και στα δύο, θα πρέπει να ανταποκρίνεται στις οικονομικές - ή άλλες - υποχρεώσεις που απορρέουν και από τις δύο συμμετοχές του...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Βασιλης Παπαδολιας
05-11-2007, 11:25 AM
Αν πάλι έχω καταλάβει λάθος και όλοι όσοι συμμετείχατε στη συζήτηση ενδιαφέρεστε για τη δημιουργία κανονικού συλλόγου και μπορείτε να περιμένετε τις διαδικασίες, τότε θεωρείστε ότι η πρόταση αυτή για το στέκι είναι περιττή..

Στην περίπτωση αυτή επιφυλλάσομαι να επανέλθω με πρόταση για καταστατικό του συλλόγου...

starfish
05-11-2007, 11:56 AM
Αν πάλι έχω καταλάβει λάθος και όλοι όσοι συμμετείχατε στη συζήτηση ενδιαφέρεστε για τη δημιουργία κανονικού συλλόγου και μπορείτε να περιμένετε τις διαδικασίες, τότε θεωρείστε ότι η πρόταση αυτή για το στέκι είναι περιττή..

Στην περίπτωση αυτή επιφυλλάσομαι να επανέλθω με πρόταση για καταστατικό του συλλόγου...

Θα με ενδιεφερε περισσοτερο ενα στεκι, δεν το εχω σκεφτει ομως τοσο ωστε να προτεινω ιδεες, προτασεις κλπ.
Οσο για τα προαναφερθεντα σχετικα με την βιβλιοθηκη, ας ξεκαθαριστει πρωτα αν μιλαμε για συλλογο, οποτε τιθενται μια σειρα θεματων των οποιων η λυση, πρεπει να προηγηθει της δημιουργιας μιας βιβλιοθηκης.
Ειναι σημαντικο το αν θα υπαρχει σταθερος και φυλασσομενος χωρος για να την φιλοξενησει. Δεν χρειαζεται να ειναι αποκομμενη απο τον χωρο συγκεντρωσης των μελων, αρκει να υπαρχει ενας ελεγχος.
Το πως θα λειτουργησει, το να τεθουν καποιοι κανονες εμπλουτισμου, διαχειρισης και χρησης ειναι πραγματα που βρισκουν ευκολα λυση, οταν ερθει η ωρα.
Με το σκαναρισμα βιβλιων διαφωνω!! Υπαρχουν πνευματικα δικαιωματα και οπωσδηποτε μια επισημη λεσχη δεν μπορει να παρανομει. Αλλο να φωτοτυπησεις λιγες σελιδες για ιδια χρηση.
Κινητη δανειστικη βιβλιοθηκη δεν μου φαινεται εφαρμοσιμη λυση για πολλους λογους. Ο πιο προφανης ειναι οτι αν ο χρηστης δεν μπορει να δει, να ξεφυλλισει τα βιβλια, να ψαξει για τις πληροφοριες που τον ενδιαφερουν και να επιλεξει, δεν εχει νοημα να υπαρχει η βιβλιοθηκη.

Βασιλης Παπαδολιας
05-11-2007, 12:03 PM
Οσο για τα προαναφερθεντα σχετικα με την βιβλιοθηκη, ας ξεκαθαριστει πρωτα αν μιλαμε για συλλογο

Θέλετε να ανοίξει ψηφοφορία; Ποιος επιθυμεί σύλλογο και ποιος στέκι;

panther
05-11-2007, 12:19 PM
Προτιμώ κάτι σαν στέκι.

Δεν θεωρώ ότι η κινητή βιβλιοθήκη είναι ότι καλύτερο, μάλλον κάποια σταθερή βιβλιοθήκη μέσα στο χώρο που θα λειτουργεί ως στέκι.

Το σκανάρισμα των βιβλίων δεν με ενθουσιάζει, θα προτιμούσα κάτι πιο χειροπιαστό.

GIRL
05-11-2007, 12:22 PM
το στέκι πως θα λειτουργήσει;
θα είναι ένας χώρος που θα μπορεί ο οποιοσδήποτε να κάθεται ή ενας χώρος σαν λέσχη που τα μέλη της Λέσχης μόνο θα έχουν πρόσβαση;

Βασιλης Παπαδολιας
05-11-2007, 12:30 PM
Αυτό παιδιά, πρέπει να το συζητήσουμε.. Γι' αυτό είπα ότι πρέπει να βρεθούμε κι από κοντά...

Η πολλή ανάλυση που κάνουμε εδώ πιθανόν να έχει κουράσει κάποιον κόσμο...

Εν πάσει περιπτώσει κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλό να είναι ανοικτό σε όλους, αλλά από την άλλη αυτό μπορεί να καταλήξει σε κατάχρηση...

Ίσως να μπορούσε να είναι ανοικτό σε όλους, αλλά τα μέλη της λέσχης να έχουν κάποια ειδικά προνόμια, π.χ. αν φτιάξουμε μέσα στο στέκι μία δανειστική βιβλιοθήκη, να μπορούν μόνο τα μέλη να δανείζονται βιβλία... οι άλλοι θα μπορούν να τα διαβάζουν μόνο επιτόπου... και για να γίνει κανείς μέλος με δικαιώματα δανεισμού ή άλλα δικαιώματα να έχει κάποια μικρή συνδρομή για τα έξοδα της βιβλιοθήκης ή του χώρου γενικότερα...

GIRL
05-11-2007, 12:37 PM
τότε ας κανονισθεί μια συνάντηση γιατί και σαν Λέσχη με μέλη πάλι θα πρέπει να υπάρξη μια ΄συνδρομή και κάποια προνόμια στα μέλη.
νομίζω μια συνάντηση θα βοηθούσε στο πως το στέκι αυτό θα λειτουργήσει προσωπικά με χαρά θα συμμετείχα σε κάτι τέτοιο

Βασιλης Παπαδολιας
05-11-2007, 12:37 PM
Θα στείλω σε όλους όσους έχουν συμμετάσχει ως τώρα τη συζήτηση το κινητό μου μέσω PM... Όσοι θέλετε επικοινωνήστε μαζί μου να τα πούμε κι από κοντά...

BlackOrWhat
05-11-2007, 01:57 PM
Θα στείλω σε όλους όσους έχουν συμμετάσχει ως τώρα τη συζήτηση το κινητό μου μέσω PM... Όσοι θέλετε επικοινωνήστε μαζί μου να τα πούμε κι από κοντά...

Επειδή ο κ.Παπαδολιάς το είπε και το έκανε...να προτείνω αρχικά μια συνάντηση στο κέντρο της Αθήνας (και αυτοί που είναι εκτός?? Αυτό θα είναι ένα πρόβλημα)...ώστε να είναι μια ουδέτερη απο άποψη απόστασης τοποθεσία και να μπορούμε να παραβρεθούμε με μεγαλύτερη ευκολία οι περισσότεροι απο εμάς...

:cheesy::cheesy::cheesy:

starfish
05-11-2007, 02:10 PM
Επειδή ο κ.Παπαδολιάς το είπε και το έκανε...να προτείνω αρχικά μια συνάντηση στο κέντρο της Αθήνας (και αυτοί που είναι εκτός?? Αυτό θα είναι ένα πρόβλημα)...ώστε να είναι μια ουδέτερη απο άποψη απόστασης τοποθεσία και να μπορούμε να παραβρεθούμε με μεγαλύτερη ευκολία οι περισσότεροι απο εμάς...

:cheesy::cheesy::cheesy:

Ναι στο κεντρο ειναι μια καλη και βολικη ιδεα.
Παντως, εκ των πραγματων θα συμμετεχουν κατα κυριο λογο οσοι ζουν στην Αθηνα.
ΘΑ μπορουσε και η Θεσσαλονικη να δημιουργησει ενα τετοιο στεκι, αν υπαρχει ενδιαφερον! [Και να οργανωνουμε "εκπαιδευτικες" εκδρομες μια φορα τον χρονο!!:bigsmile:]

Fotini Christodoulou
05-11-2007, 02:11 PM
Ναι στο κεντρο ειναι μια καλη και βολικη ιδεα.
Παντως, εκ των πραγματων θα συμμετεχουν κατα κυριο λογο οσοι ζουν στην Αθηνα.
ΘΑ μπορουσε και η Θεσσαλονικη να δημιουργησει ενα τετοιο στεκι, αν υπαρχει ενδιαφερον! [Και να οργανωνουμε "εκπαιδευτικες" εκδρομες μια φορα τον χρονο!!:bigsmile:]

ΧαΛΛΛαρά...καντε το πρώτα εκεί κάτω, να γίνετε το κεντρικό στέκι και μετά βλέπουμε για" υποκαταστήματα":toung:

Βασιλης Παπαδολιας
05-11-2007, 02:21 PM
Εγώ προσωπικά δε θα κάνω κάποια άλλη πρόταση για συνάντηση σήμερα για να χαλαρώσουμε λίγο... όσοι από σας θέλετε και εφόσον θέλετε, καλό είναι να ανταλλάξετε κινητά μεταξύ σας και να γίνει μία πρώτη επαφή... αν είναι να δουλέψουμε σαν ομάδα, θα πρέπει να γνωριστούμε καλύτερα...

Περισσότερα από μένα γι' αυτο το θέμα θα έχετε από αύριο...

Ιφιγένεια
05-11-2007, 08:50 PM
Πάντως σαν πρώτη κίνηση εγώ συμφωνώ να κάνουν κάποιο αριθμό συναντήσεων όσα μέλη μπορούν και θέλουν να ασχοληθούν, γιατί μέσα από το φορουμ δεν γίνεται να βγει άκρη...
μόνο με συζήτηση LIVE θα καταλάβουμε τι μπορεί να γίνει...
Σαν πρώτο βήμα αρκούν καποιες συναντήσεις μελών για να δούμε πόσο πραγματικό ενδιαφέρον υπάρχει!
Για τα υπόλοιπα,υποθέτω βλέποντας και κάνοντας...

Βασιλης Παπαδολιας
08-11-2007, 10:30 AM
Εχθές πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση της επονομαζόμενης "Λέσχης".. Συμμετείχαν πέντε μέλη και δύο ακόμα που ήθελαν να έρθουν, δεν μπόρεσαν για επαγγελματικούς λόγους...

Η συνάντηση έγινε στο χώρο της Στοάς του Βιβλίου... Προσανατολίστηκε σε ανταλλαγή απόψεων πάνω στην αστρολογία - και όχι μόνο - και διήρκησε περίπου δύο ώρες... Η συζήτηση πιστεύω ήταν πολύ καλή και από ένα σημείο και μετά έδεσε τόσο καλά που μπορούσε να συνεχίσει και περισσότερο...

Σε αυτή τη φάση δεν πάρθηκαν αποφάσεις για κάποιου είδους σχήμα (στέκι, στέγη, κλπ). Σκοπός της φάσης αυτής είναι η μεταξύ μας γνωριμία και ανταλλαγή απόψεων πάνω σε αστρολογικά θέματα - και όχι μόνο.

Η ομάδα συμφώνησε ότι μπορούν και άλλα μέλη - όσα το επιθυμούν - στην πορεία να ενταχθούν στους κύκλους συζητήσεων που ξεκινάμε... Για το σκοπό αυτό θα σας ενημερώνουμε από αυτό το thread για τις εβδομαδιαίες συναντήσεις μας...

Οι συναντήσεις μας σε αυτή τη φάση θα γίνονται είτε Παρασκευή απόγευμα είτε Κυριακή απόγευμα, καθώς αυτές οι δύο ώρες δείχνουν να βολεύουν τους περισσότερους.. .Ανάλογα με τη σύνθεση της ομάδας αυτό μπορεί να αλλάξει...

Θα γίνονται σε χώρο που θα καθορίζεται κάθε φορά με PM... Προτάθηκαν χώροι όπως συγκεκριμένο στέκι νεολαίας ή χώροι που διαθέτουν τα ίδια τα μέλη...

Όσοι από τα μέλη του site επιθυμούν να ενταχθούν στην ομάδα συζητήσεων που ξεκινήσαμε είναι ευπρόσδεκτα και μπορούν να έρθουν σε επαφή μαζί μου ή με κάποιο άλλο από τα μέλη που συμμετείχαν...

Στη χθεσινή συνάντηση συμμετείχαν εκτός του υποφαινόμενου τα μέλη BlackOrWhat, Skorpion, Starfish και Panther...

Ζωή και Ζώδια
08-11-2007, 10:36 AM
Εχθές πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση της επονομαζόμενης "Λέσχης".. Συμμετείχαν έξι μέλη και δύο ακόμα που ήθελαν να έρθουν, δεν μπόρεσαν για επαγγελματικούς λόγους...


Στη χθεσινή συνάντηση συμμετείχαν εκτός του υποφαινόμενου τα μέλη BlackOrWhat, Skorpion, Panther, Starfish και Panther...
Με όλο το θάρρος, η Panther πιάνεται για ...διπλή παρουσία; :cheesy:

Βασιλης Παπαδολιας
08-11-2007, 10:37 AM
Σωστή παρατήρηση.. Το διόρθωσα :)

panther
08-11-2007, 10:52 AM
:offtopic:
Γιατί δεν κατάλαβα? Διαθέτω και ένα κύρος. Σας παρακαλώ πολύ :cheesy:

GIRL
09-11-2007, 08:24 PM
΄Μετά απο ενα ξαφνικο προσωπικο προβλημα που προέκυψε τωρα καταφερα μετά απο 2 ημερες επιτελους να μπω στο φορουμ χαίρομαι που καταφερατε να κανετε την συναντηση.Λυπάμαι που δεν καταφερα να συμμετάσχω ελπιζω την επομενη φορά να μπορέσω.

Βασιλης Παπαδολιας
10-11-2007, 09:17 AM
Κανένα πρόβλημα... Έτσι κι αλλιώς θα ακολουθήσουν κι άλλες συναντήσεις... Αναμένετε στο ακουστικό σας για νεότερη ειδοποίηση.

GIRL
10-11-2007, 07:59 PM
Κανένα πρόβλημα... Έτσι κι αλλιώς θα ακολουθήσουν κι άλλες συναντήσεις... Αναμένετε στο ακουστικό σας για νεότερη ειδοποίηση.

......Αναμένουμε

Βασιλης Παπαδολιας
11-11-2007, 12:08 PM
Στην προηγούμενη συνάντηση αναφέραμε ότι ένα από τα σημεία που είναι σημαντικά για την ομάδα, για να αισθάνεται κάθε μέλος της ότι αποκομίζει κάτι συγκεκριμένο από την παρουσία του σ' αυτήν είναι και η αλληλοβοήθεια σε θέματα αστρολογίας...

Κι όταν λέμε αλληλοβοήθεια δεν εννοούμε να βγάζει ο ένας στον άλλο τον αστρολογικό του χάρτη, αλλά εννοούμε ότι στην ατομική πορεία μελέτης του καθενός μπορεί να βρίσκει βοήθεια στην κατανόηση κάποιου θέματος, ενός βιβλίου ή ενός αστρολογικού θέματος που τον απασχολεί...

Επίσης αναφέραμε ότι όσοι από μας έχουν κάποια βιβλία αστρολογίας, θα μπορούσαν - εφόσον το θέλουν - να φέρουν στην επόμενη συνάντηση μία λίστα με αυτά και εφόσον κάποιο μέλος της ομάδας θέλει να δανειστεί κάποιο για να το διαβάσει να έχει τη δυνατότητα να το επιλέξει...

Προσωπικά για να επιταχύνω τη διαδικασία σας παραθέτω μερικά αστρολογικά βιβλία που θα μπορούσατε να διαβάσετε καθώς και μερικά σχόλια για το τι θα μπορούσε να προσφέρει καθένα από αυτά...

Εάν κάποιοι έχετε ενδιαφέρον να δανειστείτε, παρακαλώ ενημερώστε με PM για να τα φέρω μαζί μου στην επόμενη συνάντηση...

Μία παράκληση μόνο... Μη ζητήσετε όλοι μαζί, γιατί δε θα μπορώ να τα κουβαλήσω...

1. Νέα μεγάλη αστρολογία... Derek και Julia Parker...

Είναι πιστεύω το καλύτερο εγχειρίδιο αρχάριου, ο οποίος μόλις έχει ξεφύγει από το τι σημαίνουν τα ζώδια, οι πλανήτες και οι θέσεις και θέλει να αρχίσει να υπολογίζει μόνος του ωροσκόπια... Έχει αστρολογικούς πίνακες για ωροσκόπο μέχρι το 2000... και για αργούς πλανήτες μέχρι το 2020...Πολυτελής έκδοση...

2. Αστρολογική Εγκυκλοπαίδεια του Κώστα Λεφάκη

Βοηθά σημαντικά τον αρχάριο σπουδαστή στο να μάθει τις βασικές ιδιότητες των ζωδίων και τη συμπεριφορά τους. Τέσσερις τόμοι, ο πιο ενδιαφέρον πρακτικά κατά την άποψη μου ο τέταρτος που περιέχει ερμηνείες για συνδυασμούς ζωδίων και ωροσκόπου... Πολυτελής έκδοση...

3. Ένα βιβλίο του Κώστα Λεφάκη πάλι, που μου διαφεύγει ο τίτλος, που μιλάει για τη Σελήνη και τις ερωτικές σχέσεις... Ενδιαφέρουσες οι ερμηνείες των συνδυασμών μεταξύ Σελήνης και Σελήνης των συντρόφων καθώς και οδηγίες για προσέγγιση του άλλου φύλου και αποφυγή ενεργειών βάσει του ζωδίου της σελήνης του...

4. Το κλειδί του Ωροσκοπίου σας... ¶λαν Λήο

Είναι ένας από τους βασικούς θεμελιωτές της σύγχρονης αστρολογίας, αλλά οι ερμηνείες που έχει μέσα αφορούν μάλλον μία άλλη εποχή... Ωστόσο έχει χρησιμότητα στο σπουδαστή, γιατί δίνει έμμεσα μία μεθοδολογία μελέτης ωροσκοπίου (ωροσκόπος, κυβερνών πλανήτης, θέσεις σε οίκους, τετραπλότητες), καθώς και έχει συνδυασμούς θέσεων Ήλιου - Σελήνης

5. Ωροσκόπος, η πύλη της συνείδησης, Μάρτιν Σούλμαν

Αντιμετωπίζει τον ωροσκόπο από ψυχολογική πλευρά. Σε κάθε ζώδιο θέτει το δίλημμα της αλλοτρίωσης (ωροσκόπος, τι θέλουν οι άλλοι από μένα) ή της ατομικής έκφρασης (είμαι αυτός που είμαι, ας έρθουν οι άλλοι προς τα μένα), όπως αυτό το δίλημα εκφράζεται στο κάθε ζώδιο...

6. Barbara Hand Clow, “Chiron – Rainbow Bridge between the inner and outer planets

Αμερικάνικο Βιβλίο για την επίδραση του Χείρωνα... Λίγο δυσανάγνωστο και λίγο εσωτεριστικό (μιλάει για την έλευση των εξωγήινων, κλπ), αλλά χρήσιμο, γιατί είναι από τα λίγα που μιλάει για επίδραση του Χείρωνα στα ζώδια...

7. Κινέζικη Αστρολογία

Μικρό pocket book για όσους θέλουν να μάθουν τα βασικά για τα δώδεκα ζώδια της κινέζικης αστρολογίας

Εκτός από τα παραπάνω υπάρχουν και άλλα βιβλία, που αυτή τη στιγμή δεν ανακαλώ στη μνήμη μου ή τα θεωρώ πολύ προχωρημένα...

Αν κάποιος επιθυμεί το δανεισμό, παρακαλώ να με ειδοποιήσει με PM και να είναι στην επόμενη συνάντηση των φίλων της αστρολογίας για να του δώσω το βιβλίο που επιθυμεί...

Διάρκεια δανεισμού, για να εξυπηρετηθεί και τυχόν άλλος κόσμος το πολύ 15 ημέρες...

zeta1987
12-11-2007, 11:43 AM
......Αναμένουμε

Αναμένω και εγώ γιατί την προηγούμενη φορά δεν τα κατάφερα.. :sad:

Βασιλης Παπαδολιας
13-11-2007, 08:26 AM
Έλαβα το πρώτο email για δανεισμό βιβλίου...

Όσοι συμμετείχατε την προηγούμενη φορά και όσοι θέλετε να συμμετάσχετε στην επόμενη αρχίστε να σκέφτεστε ημέρες και ώρες συνάντησης...

Είχαμε πει την προηγούμενη φορά ή Παρασκευή απόγευμα ή Κυριακή απόγευμα στο σταθμό στο Μοναστηράκι για να πάμε σε στέκι που είχε προτείνει η Skorpion... Αν αυτό σας βολεύει να αρχίσουμε σιγά σιγά να επικοινωνούμε και να συνεννοούμαστε με PM ή τηλεφωνικά...

Καλημέρα σε όλους...

Βασιλης Παπαδολιας
15-11-2007, 12:44 PM
Καλημέρα σε όλους...

την Κυριακή στις 17:00 η ώρα θα είναι το επόμενο ραντεβού μας...

Ήδη έξι μέλη έχουν δηλώσει ότι θέλουν να έρθουν...

Θα συναντηθούμε στο σταθμό του ΗΣΑΠ στο Μοναστηράκι και θα επισκεφτούμε ένα στέκι που έχει να μας προτείνει ένα από τα μέλη μας..

Για όσους θα έρθουν πρώτη φορά, θα κρατάμε κάτι αστρολογικό στο χέρι (βιβλίο, περιοδικό)...

Όσοι θέλετε να παρευρεθείτε πέραν των όσων έχουν δηλώσει, είστε ευπρόσδεκτοι...

starfish
15-11-2007, 12:55 PM
Και ελπιζω να μη χαθουμε μεσα στον κοσμο!!! [Μεσα στον σταθμο ετσι;:unsure:]

skorpion
15-11-2007, 01:01 PM
Δε θα χαθουμε, ναι μεσα στο σταθμο, πανω εκει που κοβεις εισητηρια, με αστρολογικο βιβλιο ή περιοδικο στο χερι

Δ.Μέλλος
15-11-2007, 06:34 PM
.....
Για όσους θα έρθουν πρώτη φορά, θα κρατάμε κάτι αστρολογικό στο χέρι (βιβλίο, περιοδικό)...

Για να δούμε ποιο περιοδικό θα κρατάτε, για να δούμε....:cheesy:

skorpion
15-11-2007, 07:45 PM
λες να ειναι το Ζωη και Ζωδια?:laugh:

Δ.Μέλλος
15-11-2007, 07:51 PM
λες να ειναι το Ζωη και Ζωδια?:laugh:

Εγώ δεν ανέφερα κάποιο συγκεκριμένο. Μπορεί κάποιος να θέλει να του λένε τον καφέ και να έχει άλλο στα χέρια του :cheesy:

(boo)

skorpion
15-11-2007, 07:54 PM
εισαι ενας εσυ:laugh:

Aries&Libra
15-11-2007, 10:20 PM
Χαιρομαι τοσο πολυ που αποφασισατε τη δημιουργια μιας "λεσχης" στην οποια θα ηθελα πολυ να συμμετεχω. Λογω φορτου εργασιας ομως την συγκεκριμενη περιοδο μου ειναι κομματακι δυσκολο. Μια απορια ομως βρε παιδια... Το επιπεδο γνωσεων σας δεν το κατεχω και επειδη με ενδιαφερει τρομερα η αστρολογια θα ξεκινησω καποια σεμιναρια οσονουπω. Μεχρι να φτασω σε καποιο "Α" σημειο, θα μπορουσα να μπω στην ομαδα σας ή θα ειμαι σαν το χαζο της παρεας;:embarrest

Μητσάκος
15-11-2007, 11:04 PM
Χαιρομαι τοσο πολυ που αποφασισατε τη δημιουργια μιας "λεσχης" στην οποια θα ηθελα πολυ να συμμετεχω. Λογω φορτου εργασιας ομως την συγκεκριμενη περιοδο μου ειναι κομματακι δυσκολο. Μια απορια ομως βρε παιδια... Το επιπεδο γνωσεων σας δεν το κατεχω και επειδη με ενδιαφερει τρομερα η αστρολογια θα ξεκινησω καποια σεμιναρια οσονουπω. Μεχρι να φτασω σε καποιο "Α" σημειο, θα μπορουσα να μπω στην ομαδα σας ή θα ειμαι σαν το χαζο της παρεας;:embarrest
Μπες, μπες :nuts:

Dell Piero
16-11-2007, 12:00 AM
θα μπορουσα να μπω στην ομαδα σας ή θα ειμαι σαν το χαζο της παρεας;:embarrest

Επειδή το προλαμβάνειν κλπ κλπ
Απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω (χωρίς να έχω κάποια ειδική ενημέρωση), δεν υπάρχει ομάδα

Ένα μέλος του myHoroscope που ανήκει και στην ομάδα των κειμενογράφων του, ο Βασίλης, είχε την ιδέα να καλέσει άλλα μέλη του myHoroscope και να κάνουν συναντήσεις κλπ κλπ (τα κίνητρα και οι ιδέες υπάρχουν στο υπόλοιπο thread)

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να σας φοβίζει αγαπητή να πιείτε τον καφέ σας ή να συζητήσετε με κάποια, 3 ή 4 μέχρι στιγμή παιδιά, που σαφώς δεν γνωρίζουν αστρολογία όπως έχουν δηλώσει και μόνοι τους κατά καιρούς στο φόρουμ.

Θέλω να γίνει σαφές στους αναγνώστες ότι το myHoroscope ως δημοκρατικό μέσον δίνει τη δυνατότητα σε όλα τα μέλη του να προβάλλουν κάποιες ιδέες τους και να οργανώνουν παρέες για καφεδάκι ή ανταλλαγή απόψεων, αλλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ούτε ομάδα, ούτε κάτι οργανωμένο ή συγκροτημένο επί της παρούσης.
Για παράδειγμα ο ιδιοκτήτης του myHoroscope και εγώ προσωπικά ως βασικός διαχειριστής, ουδέποτε λάβαμε πρόσκληση (έστω και τυπική), κανένας αστρολόγος συνεργάτης και ενδεχομένως ούτε ο εκδότης του φιλικού μας περιοδικού "ζωή και ζώδια".

Τα παραπάνω δείχνουν το "παρεϊστικο" με την καλή έννοια της κίνησης και δεν πρέπει να φοβίζει ή να αποτρέπει κανένα μέλος του myHoroscope από μια κοινωνική προσπάθεια που δεν έχει καμία σχέση με δομημένη Λέσχη Φίλων της Αστρολογίας.

Βασιλης Παπαδολιας
16-11-2007, 08:52 AM
Για παράδειγμα ο ιδιοκτήτης του myHoroscope και εγώ προσωπικά ως βασικός διαχειριστής, ουδέποτε λάβαμε πρόσκληση (έστω και τυπική), κανένας αστρολόγος συνεργάτης και ενδεχομένως ούτε ο εκδότης του φιλικού μας περιοδικού "ζωή και ζώδια".

Η παρέα είναι παρέα... Σε κανέναν δεν απευθύνεται ειδική πρόσκληση... Κανείς δεν είναι κάτι περισσότερο από τον άλλον, για να του απευθύνουμε ειδική πρόσκληση... Δεν υπάρχουν ιεραρχίες ούτε αξιώματα... Όποιος θέλει να έρθει, έρχεται... Η πρόσκληση ισχύει για όλους...

Σεβόμαστε και ευχαριστούμε το site για την φιλοξενία του, όπως επίσης αισθανόμαστε ότι με την πρωτοβουλία αυτή προσφέρουμε σε αυτό, γιατί φέρνουμε τα μέλη του πιο κοντά και βάζουμε τα θέματα του στη ζωή μας...

Ενδεχομένως, εάν και άλλα μέλη του site αποφασίσουν να ενταχθούν και είμαστε πια πάρα πολλοί να έχει νόημα να το ονομάσουμε και αλλιώς... π.χ. Λέσχη Φίλων του MyHoroscope...

Αλλά αυτά θα φανούν στην πορεία και δεν πατρονάρουμε τίποτα...

Βασιλης Παπαδολιας
16-11-2007, 09:40 AM
Χαιρομαι τοσο πολυ που αποφασισατε τη δημιουργια μιας "λεσχης" στην οποια θα ηθελα πολυ να συμμετεχω. Λογω φορτου εργασιας ομως την συγκεκριμενη περιοδο μου ειναι κομματακι δυσκολο. Μια απορια ομως βρε παιδια... Το επιπεδο γνωσεων σας δεν το κατεχω και επειδη με ενδιαφερει τρομερα η αστρολογια θα ξεκινησω καποια σεμιναρια οσονουπω. Μεχρι να φτασω σε καποιο "Α" σημειο, θα μπορουσα να μπω στην ομαδα σας ή θα ειμαι σαν το χαζο της παρεας;:embarrest

Αγαπητή μου, έχουμε μία ομάδα συζητήσεων και με την ευκαιρία ανταλλάσουμε απόψεις για την αστρολογία... Αυτό για όσους ξέρουν πολύ λίγα πράγματα μπορεί να λειτουργεί και σαν μάθημα... Δεν έχουμε όμως εδώ καμία σχολή, ούτε δίνουμε κανένα πτυχίο... είσαι ευπρόσδεκτη να μπεις και όποιος από την ομάδα νομίζει ότι μπορεί να σε βοηθήσει, θα το κάνει... χωρίς "επαγγελματικές" εγγυήσεις όμως...

Φιλικά

Β.Π.

starfish
16-11-2007, 10:37 AM
Καλημερα σας!
Τα πραγματα ειναι οπως τα περιγραφει ο Βασιλης.
Δεν ειμαστε ειδικοι στην αστρολογια, ωστοσο θα θελαμε να μπορουμε να ανταλλασουμε αποψεις, να λυνουμε αποριες και μεσα απο αμεση επαφη.
Δεν ειμαστε και ισως δεν γινουμε ποτε μια συγκροτημενη ομαδα/παρεα με στεγανα. Γι αυτο και η προσκληση ειναι ανοιχτη .... παρ ολο τον κινδυνο να παρουν τα μυαλα μας αερα!! :toung::toung::toung:

Δ.Μέλλος
16-11-2007, 11:23 AM
Το "Προσκλήσεις ιδιαίτερες δεν θα σταλούν" μου θύμισε τα παιδικά μου χρόνια, όταν διάβαζα στην τοπική εφημερίδα της πόλης που γεννήθηκα την στήλη με τα "κοινωνικά". Έγραφε, πχ, "ο τάδε ταδόπουλος εορτάζει και θα δεχθεί επισκέψεις. Ιδιαίτερες προσκλήσεις δεν θα σταλούν". Ή "το ζεύγος τάδε, με την ευκαιρία των αρραβώνων της κόρης του με τον δείνα, θα δεχθούν την Παρασκευή. Ιδιαίτερες προσκλήσεις δεν θα σταλούν". Βέβαια αντίστοιχες ανακοινώσεις υπήρχαν και για τα ...μνημόσυνα.
Πέρα από τις δικές μου αναπολήσεις όμως, απλώς να αναφέρω ότι έχουμε συνομιλήσει με τον Βασίλη για την δραστηριότητα αυτή που ξεκίνησε με δική του πρωτοβουλία, εγώ προσωπικά την βλέπω ως θετική, του έχω επισημάνει κάποια στοιχεία που θεωρώ ότι θα χρειαστούν ιδιαίτερη προσοχή και ότι στο βαθμό που μπορώ θα συμμετέχω :bigsmile:

starfish
16-11-2007, 11:43 AM
.... απλώς να αναφέρω ότι έχουμε συνομιλήσει με τον Βασίλη για την δραστηριότητα αυτή που ξεκίνησε με δική του πρωτοβουλία, εγώ προσωπικά την βλέπω ως θετική, του έχω επισημάνει κάποια στοιχεία που θεωρώ ότι θα χρειαστούν ιδιαίτερη προσοχή και ότι στο βαθμό που μπορώ θα συμμετέχω :bigsmile:

Θα μπορουσαμε να μαθουμε κι εμεις τα σημεια που χρειαζονται ιδιαιτερη προσοχη;
Θα ηταν ενδιαφερον για ολους οσους θα ηθελαν να συμμετασχουν.
:bigsmile:

Δ.Μέλλος
16-11-2007, 12:07 PM
Θα μπορουσαμε να μαθουμε κι εμεις τα σημεια που χρειαζονται ιδιαιτερη προσοχη;
Θα ηταν ενδιαφερον για ολους οσους θα ηθελαν να συμμετασχουν.
:bigsmile:
Από κοντά, την Κυριακή :bigsmile:

starfish
16-11-2007, 12:37 PM
Από κοντά, την Κυριακή :bigsmile:

Scorpion, ελπιζω οτι η αιθουσα θα μας χωρεσει ολους!! :toung::weird:

Basilakis
16-11-2007, 01:53 PM
Τελικά όπως καταλαβαίνω πρόκειται για μια επιθυμία να γνωριστούν τα μέλη μεταξύ τους. Αν μπορέσω θα έρθω και εγώ καμια μέρα

skorpion
16-11-2007, 04:54 PM
Scorpion, ελπιζω οτι η αιθουσα θα μας χωρεσει ολους!! :toung::weird:

ναι καλε θα μας χωρεσει:bigsmile:... το πολυ πολυ να διωξουμε τους αλλους:laugh::laugh::laugh:

Zorro
17-11-2007, 04:53 AM
Καλή Φάση...

Μητσάκος
17-11-2007, 09:06 AM
Καλή Φάση...
Ναι. Αρκεί να μη καταληξει σαν το ισπανικό CNT του 36 :nuts:

BlackOrWhat
17-11-2007, 10:03 AM
Προσωπικά μπορώ να σας παραχωρίσω το "Εγχειρίδιο Αστρολογίας" της Όλγας Σακκά...όποιος θέλει να το μελετήσει ας μου το κάνει γνωστο ώστε να το φέρω την επομένη:cheesy:

Καλημέρα σε όλους:bigsmile:

Μητσάκος
17-11-2007, 11:14 AM
Προσωπικά μπορώ να σας παραχωρίσω το "Εγχειρίδιο Αστρολογίας" της Όλγας Σακκά...όποιος θέλει να το μελετήσει ας μου το κάνει γνωστο ώστε να το φέρω την επομένη:cheesy:

Καλημέρα σε όλους:bigsmile:

Εχω άγνοια. Είναι καλό, ποιά είναι αυτή? Πόσο το αγόρασες?

BlackOrWhat
17-11-2007, 11:34 AM
Εχω άγνοια. Είναι καλό, ποιά είναι αυτή? Πόσο το αγόρασες?

Αν έρθεις σου το φέρνω για να αποφανθείς μόνος σου...δεν θέλω να προκαταβάλω κανέναν για το αν είναι εκπληκτικό ή το αντίθετο ή ακόμα και μέτριο...έτσι κι αλλιώς ο καθένας, και αυτό αφορά κάθε βιβλίο και είδος, βρίσκει αυτό που του ταιριάζει :cheesy:

friary
17-11-2007, 11:36 AM
Προφανώς πρόκειται για αναγραμματισμό του ονόματος της συγγραφέως η οποία λέγεται Ολγα Κασσά :bigsmile:

ScP
17-11-2007, 11:39 AM
Προσωπικά μπορώ να σας παραχωρίσω το "Εγχειρίδιο Αστρολογίας" της Όλγας Σακκά...όποιος θέλει να το μελετήσει ας μου το κάνει γνωστο ώστε να το φέρω την επομένη:cheesy:

Καλημέρα σε όλους:bigsmile:

Όλγα Κασσά ;)

BlackOrWhat
17-11-2007, 11:40 AM
Με συγχωρείτε...έχουμε ένα προβληματάκι εδώ...ευχαριστώ για την διευκρίνηση:bigsmile::bigsmile:

Μητσάκος
17-11-2007, 11:48 AM
Αν έρθεις σου το φέρνω για να αποφανθείς μόνος σου...δεν θέλω να προκαταβάλω κανέναν για το αν είναι εκπληκτικό ή το αντίθετο ή ακόμα και μέτριο...έτσι κι αλλιώς ο καθένας, και αυτό αφορά κάθε βιβλίο και είδος, βρίσκει αυτό που του ταιριάζει :cheesy:

Δυστυχώς θα δουλεύω και αύριο :cry:

Βασιλης Παπαδολιας
19-11-2007, 10:52 AM
Χτες είχαμε τη 2η έξοδο της παρέας των φίλων... Προστέθηκαν στην παρέα μας ο Δ. Μ. η friary και ο Zorro... H skorpion μας πήγε σε ένα πολύ ωραίο στέκι στο Μοναστηράκι... Το ασμπέτι κράτησε μέχρι τις 21:00... Ελπίζουμε την επόμενη φορά να είναι και άλλα μέλη...

Καλή βδομάδα σε όλους...

skorpion
19-11-2007, 04:39 PM
ωραια ηταν χτες!:bigsmile:

starfish
20-11-2007, 03:00 PM
ωραια ηταν χτες!:bigsmile:

Ναι ωραια ηταν!
Επιζησαμε και οσοι δεν εχουμε ωροσκοπο Διδυμους!!!! :bigsmile::bigsmile:

Zorro
20-11-2007, 08:17 PM
Αντε και εις άλλα με υγεια και με περισσοτερη συμμετοχή!:nuts:

Ωραια ηταν πραγματι...:bigsmile:



:nuts::nuts::nuts::nuts::nuts::nuts::nuts::nuts::n uts::nuts::nuts::embarrest

Βασιλης Παπαδολιας
21-11-2007, 09:41 AM
Καλημέρα σε όλους...

έχω μπερδευτεί λίγο παιδιά...

κάποιοι είχαν μιλήσει στην τελευταία συνάντηση για συναντήσεις 2 φορές το μήνα, αλλά παίρνω PM για συνάντηση την επόμενη Κυριακή ή το επόμενο Σάββατο το βράδυ για κανονική έξοδο...

Μπορείτε να έρθετε σε επαφή μαζί μου όσοι ενδιαφέρεστε να τα πούμε, για να κανονίσουμε πότε θα τα πούμε τελικά;

Τηλεφωνικά ή με PM...

skorpion
21-11-2007, 04:26 PM
Καλε ειπαμε θα βγουμε το Σαββατο ή την Κυριακη! Που ειναι η Friary να κανονισει εξοδο για το Σαββατο? αλλιως αν δε μπορειτε Σαββατο παμε παλι εκει που ημασταν την προηγουμενη Κυριακη... Αντε να δουμε

friary
21-11-2007, 08:30 PM
Καλε ειπαμε θα βγουμε το Σαββατο ή την Κυριακη! Που ειναι η Friary να κανονισει εξοδο για το Σαββατο? αλλιως αν δε μπορειτε Σαββατο παμε παλι εκει που ημασταν την προηγουμενη Κυριακη... Αντε να δουμε

Aαααααα
Εγώ αυτό το Σάββατο θα είμαι Μαζωνάκη :toung:

Basilakis
21-11-2007, 11:36 PM
Aαααααα
Εγώ αυτό το Σάββατο θα είμαι Μαζωνάκη :toung:


Μη σας ξεγελά, θα πάει να τον αστροαναλύσει
:toung:

friary
22-11-2007, 12:09 PM
Μη σας ξεγελά, θα πάει να τον αστροαναλύσει
:toung:

Τι να αστροαναλύσω? Ετοιμο τον έχω. Ιδια μέρα έχουμε γεννηθεί.... :bigsmile:

BlackOrWhat
22-11-2007, 12:20 PM
Τι να αστροαναλύσω? Ετοιμο τον έχω. Ιδια μέρα έχουμε γεννηθεί.... :bigsmile:

¶ρα άχεις κάνει την προετοιμασία απο πρίν...όχι παίζουμε!!!:toung::toung:

Βασιλης Παπαδολιας
22-11-2007, 02:07 PM
Καλημέρα παιδιά...

από τη δική μου πλευρά υπάρχει δυνατότητα και διάθεση για νέα συνάντηση την Κυριακή στις 17:00... Για έξοδο το Σάββατο από ό,τι βλέπω δεν έχει κανονιστεί κάτι, οπότε θα πρέπει να το δούμε για άλλη φορά - πιο ζεστά ενδεχομένως...

Κατανοώ ότι για κάποια μέλη ή φίλους ίσως η μία φορά την εβδομάδα να είναι πολύ και να ξενερώνουν... Από την άλλη όμως επειδή υπάρχουν άτομα που θέλουν να συναντιούνται κάθε βδομάδα, δεν πιστεύω ότι είναι σωστό να τους φρενάρουμε... Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι, αν κάποιος για τον α' ή β' λόγο θέλει να απουσιάσει κάποια φορά γιατί βαριέται ή έχει κάποιο ζήτημα - όλα είναι ανθρώπινα - μπορεί να απουσιάσει και να είναι κοντά μας την επόμενη φορά...

Εάν συμφωνείτε κι οι άλλοι λοιπόν, θα έλεγα ραντεβού την Κυριακή στις 17:00 στο σταθμό του ΗΣΑΠ στο Μοναστηράκι... Τα υπόλοιπα θα τα πούμε από κοντά...

Φιλικά
ΒΠ

friary
22-11-2007, 02:46 PM
Ωχχχχχχ

Απο ότι κατάλαβα έτσι και πας σε συνάντηση, δεσμεύεσαι με όρκους μακράς αφοσίωσης? :blink:
Ο ωροσκόπος και το ζώδιο μου ενίστανται εντόνως :bigsmile:

Πέραν της πλάκας, όντως είναι όλοι αποφασισμένοι μια φορά την εβδομάδα να συναντιούνται για αστρολογική κουβεντούλα?
Πόσες απουσίες δικαιολογέι ο απουσιολόγος παρακαλώ?
Γιατί με βλέπω να μένω στην ίδια τάξη.... :toung:

Βασιλης Παπαδολιας
22-11-2007, 02:47 PM
Μην αγχώνεσαι, Μαίρη... Δε βάζουμε απουσίες... :) Όποτε θέλεις να έρθεις είσαι ευπρόσδεκτη... Χωρίς πίεση και χωρίς υποχρέωση...

friary
22-11-2007, 02:49 PM
Μην αγχώνεσαι, Μαίρη... Δε βάζουμε απουσίες... :) Όποτε θέλεις να έρθεις είσαι ευπρόσδεκτη... Χωρίς πίεση και χωρίς υποχρέωση...

Ουφφφφφφ

Και με είχες αγχώσει λέμε :wacko:

skorpion
22-11-2007, 09:05 PM
Καλημέρα παιδιά...

από τη δική μου πλευρά υπάρχει δυνατότητα και διάθεση για νέα συνάντηση την Κυριακή στις 17:00... Για έξοδο το Σάββατο από ό,τι βλέπω δεν έχει κανονιστεί κάτι, οπότε θα πρέπει να το δούμε για άλλη φορά - πιο ζεστά ενδεχομένως...

Κατανοώ ότι για κάποια μέλη ή φίλους ίσως η μία φορά την εβδομάδα να είναι πολύ και να ξενερώνουν... Από την άλλη όμως επειδή υπάρχουν άτομα που θέλουν να συναντιούνται κάθε βδομάδα, δεν πιστεύω ότι είναι σωστό να τους φρενάρουμε... Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι, αν κάποιος για τον α' ή β' λόγο θέλει να απουσιάσει κάποια φορά γιατί βαριέται ή έχει κάποιο ζήτημα - όλα είναι ανθρώπινα - μπορεί να απουσιάσει και να είναι κοντά μας την επόμενη φορά...

Εάν συμφωνείτε κι οι άλλοι λοιπόν, θα έλεγα ραντεβού την Κυριακή στις 17:00 στο σταθμό του ΗΣΑΠ στο Μοναστηράκι... Τα υπόλοιπα θα τα πούμε από κοντά...

Φιλικά
ΒΠ

εγω μεσα! (εκτος απροοπτου)

Βασιλης Παπαδολιας
26-11-2007, 10:08 AM
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα...

εχτές καταφέραμε άλλη μία έξοδο για την παρέα των Φίλων... Μαζί μας ήταν κι η αστρολόγος και συνεργάτις του site Βασιλική Κόντη, που ήρθε να μας γνωρίσει... Η παρέα μας ήταν ζωηρή και ευχάριστη όπως και την προηγούμενη φορά... Ελπίζω οι συμμετέχοντες να διασκέδασαν και να ευχαριστήθηκαν την μάζωξη μας...

Εύχομαι μία ευχάριστη δημιουργική βδομάδα για όλους...

Με την ευκαιρία να υποβάλλω για άλλη μια φορά τις ευχαριστίες μου στο site που μας δίνει την ευκαιρία να επικοινωνούμε μέσω αυτού...

Καλή αντάμωση την επόμενη φορά...

Βασιλική Κόντη
26-11-2007, 11:04 AM
Καλημέρα σε όλους ,
ήταν πάρα πολύ ευχάριστα χτες, ωραία παρέα με κοινά ενδιαφέροντα και ανταλλαγή απόψεων...
Βασιλική Κόντη

skorpion
26-11-2007, 01:13 PM
Ωραια ηταν και χτες!!! Παλι το κλεισαμε το 4ωρο! Καλη βδομαδα:bigsmile:

Μαρία_Δ
26-11-2007, 01:36 PM
Αχ θέλω κι εγώ να έρθω την επόμενη φορά...ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα που οι αστρολογικές μου γνώσεις είναι ελάχιστες..οπότε η ανταλλαγή απόψεων θα είναι κάτι πολύ δύσκολο για μένα..ίσως προς το παρόν αρκούμαι μόνο σε απορίες!! Παρόλα αυτά επειδή με 'εχει απορροφήσει πραγματικά η αστρολογία νομίζω ότι θα γίνω καλή μαθήτρια!! :blink:
Καλή εβδομάδα να έχουμε...

Βασιλης Παπαδολιας
26-11-2007, 01:51 PM
Καλημέρα, maer8,

όλα τα μέλη του site είναι ευπρόσδεκτα στην παρέα μας...

Να διευκρινίσω μόνο ότι στις συναντήσεις μας περνάμε καλά και κάνουμε συζητήσεις, δεν κάνουμε όμως μαθήματα αστρολογίας. Αυτά είναι αρμοδιότητα των δασκάλων αστρολογίας. Εμείς απλά συζητάμε και μοιραζόμαστε κάποια κοινά ενδιαφέροντα. Βέβαια, μέσα από τη συζήτηση κι ειδικά αν παρίστανται επαγγελματίες αστρολόγοι, κανείς πιθανόν να μάθει κάτι που δεν ήξερε πριν, αλλά αυτό μπορεί να γίνει σε κάθε παρέα που μοιράζεται κάποια κοινά ενδιαφέροντα. Εν κατακλείδι λοιπόν εμείς απλά συζητάμε ελεύθερα όπως κάνουν οι φίλοι που μοιράζονται μεταξύ τους ένα κοινό χόμπυ.

Αν θέλεις λοιπόν να μπεις στην παρέα μας, είσαι ευπρόσδεκτη.

starfish
26-11-2007, 02:04 PM
Δεν θα ηταν ομως ασχημα να βαζαμε καθε φορα, εκ των προτερων ενα θεμα προς συζητηση. Χωρις αυτο να μας εγκλωβιζει βεβαια! Τι λετε οι ενδιαφερομενοι;:bigsmile:

Μαρία_Δ
26-11-2007, 02:06 PM
Αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ....ευχαριστώ πολύ!!

friary
26-11-2007, 02:09 PM
Δεν θα ηταν ομως ασχημα να βαζαμε καθε φορα, εκ των προτερων ενα θεμα προς συζητηση. Χωρις αυτο να μας εγκλωβιζει βεβαια! Τι λετε οι ενδιαφερομενοι;:bigsmile:

ΟΧΙ!!!

Παρθενίτσα :toung:

starfish
26-11-2007, 02:14 PM
ΟΧΙ!!!

Παρθενίτσα :toung:

Περιμενω κι αλλες απαντησεις .....Ψαρακα!!:toung::toung::toung:

Βασιλης Παπαδολιας
26-11-2007, 02:29 PM
Δεν θα ηταν ομως ασχημα να βαζαμε καθε φορα, εκ των προτερων ενα θεμα προς συζητηση. Χωρις αυτο να μας εγκλωβιζει βεβαια! Τι λετε οι ενδιαφερομενοι;:bigsmile:

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν είναι ώρα ακόμα για κάτι τέτοιο. Ας το συζητήσουμε όμως αν θέλετε κι ας πει ο καθένας την άποψη του.

Δ.Μέλλος
26-11-2007, 03:01 PM
Ζήλεψα που δεν κατόρθωσα να είμαι και εγώ παρών στην τελευταία συνάντηση, θα είμαι σίγουρα στην επόμενη.
Όσον αφορά δε το προκαθορισμένο της "ατζέντας", νομίζω ότι είναι μάλλον νωρίς για κάτι τέτοιο :bigsmile: Είδομεν όμως

skorpion
27-11-2007, 09:21 PM
κι εγω νομιζω προτιμω το πιο free

starfish
28-11-2007, 10:02 AM
Παιδια δεν εννοουσα μια ασφυκτικη "ατζεντα", οπου δεν θα ξεφευγουμε απο το θεμα. Εννοω κατι που θα μας δινει μια βαση για συζητηση!! :bigsmile:

Βασιλης Παπαδολιας
28-11-2007, 10:11 AM
Κυριακή, νομίζω ότι είναι καλύτερα να το δούμε προοδευτικά και ανάλογα με την εξέλιξη της κατάστασης. Το ζήτημα συνδέεται με πολλές παραμέτρους. Για παράδειγμα το πώς θα ρολάρουν οι συναντήσεις, το αν θα καταφέρουμε να τηρήσουμε το κάθε βδομάδα, το τι προσέλευση θα έχουμε, το αν θα έχουμε σταθερές συμμετοχές ή θα έχουμε περισσότερο περαστικό κόσμο που έρχεται για γνωριμία με τα άλλα μέλη. Παίζουν όλα αυτά. Ακόμα δεν έχουμε κατασταλάξει σε όλα αυτά και δεν έχει διαμορφωθεί μία φυσιογνωμία στην παρέα. Γι' αυτό είχα προσωπικά τη γνώμη ότι το ζήτημα αυτό δεν είναι της ώρας.

Αν θέλεις όμως μπορούμε να το συζητήσουμε και με τους άλλους από κοντά στην επόμενη συνάντηση...

Βασιλης Παπαδολιας
29-11-2007, 01:26 PM
Καλημέρα, παιδιά...

πλησιάζει σιγά σιγά και πάλι το Σ/Κ. Την Κυριακή μπορούμε να είμαστε και πάλι στο ίδιο μέρος για όσους το θέλουν. Στο σταθμό ΗΣΑΠ στο Μοναστηράκι στις 17:00 με ένα περιοδικό αστρολογίας στο χέρι. Όσοι έχετε διάθεση, είστε ευπρόσδεκτοι. Μέχρι τότε καλή δύναμη.

ΒΠ

ΥΓ: Όσοι είστε σίγουροι ότι θα έρθετε ενημερώστε με αν θέλετε, απλά για να έχουμε μία αίσθηση όσο θα περιμένουμε στο σταθμό ποιους άλλους περιμένουμε...

skorpion
29-11-2007, 05:23 PM
θα ρθω (ειπαμε εκτος απροοπτου, αν συμβει το απροοπτο θα ενημερωσω) Εμ λειπει ο Μαης απ τη Σαρακοστη?

friary
29-11-2007, 10:45 PM
θα ρθω (ειπαμε εκτος απροοπτου, αν συμβει το απροοπτο θα ενημερωσω) Εμ λειπει ο Μαης απ τη Σαρακοστη?

Εμμμ, αν δεν έρθεις εσύ, πάνε κι οι ευκολίες πληρωμής :toung:

skorpion
29-11-2007, 11:06 PM
:laugh::laugh::laugh: :laugh::laugh::laugh:

starfish
30-11-2007, 09:28 AM
Παιδια ελατε, ελατε!! Πληρωνουμε και πιο φτηνα τον καφε μας....:toung::toung:
Θα ερθω. Καλημερα σας!:bigsmile:

Μαρία_Δ
30-11-2007, 01:41 PM
Κι εγώ λέω να έρθω...δηλαδή θέλω πολύ!! Εκτός βέβαια αν επικρατήσει η ανασφάλεια της παρθένου και η αναποφασιστικότητα του ζυγού και το μετανιώσω...:nuts:

starfish
30-11-2007, 01:45 PM
Κι εγώ λέω να έρθω...δηλαδή θέλω πολύ!! Εκτός βέβαια αν επικρατήσει η ανασφάλεια της παρθένου και η αναποφασιστικότητα του ζυγού και το μετανιώσω...:nuts:

Ξεκινα,... και θα φτασεις!!:bigsmile:
[Δεν δαγκωνουμε, απ οτι θυμαμαι...]:toung:

Μαρία_Δ
30-11-2007, 02:02 PM
Ε τότε θα έρθω....ξεκινάαααωωωωω.....

zeta1987
01-12-2007, 12:58 PM
Κατά 90% θα έρθω την Κυριακή! Εκτός και αν με φωνάξουν στην δουλειά..(αχ δεν αντέχω άλλο.:cry:) Θα ειδοποιήσω σε περίπτωση που δεν έρθω!

Βασιλης Παπαδολιας
03-12-2007, 10:20 AM
Καλημέρα σε όλους και καλή βδομάδα!

Τα καταφέραμε και χτες και μάλιστα με μία δυνατή ομάδα. Κάποια μέλη που δεν τα είχαν καταφέρει την προηγούμενη φορά επανήλθαν και μας ήρθε και η Zeta1987 σα νέο μέλος στην παρέα. Πέρα από τις γνωστές συζητήσεις και γνωριμίες αυτή τη φορά κάποια από μας συνέχισαν στο Θανάση λίγο πιο κάτω στην πλατεία Μοναστηρακίου. Ελπίζω να αισθάνονταν όλοι άνετα και να πέρασαν καλά.

Για την επόμενη φορά ακούστηκαν πολλές προτάσεις. Για χορό, για ούζα, κλπ, αντί της συνηθισμένης συνάντησης και συζήτησης. Πιστεύω όμως ότι δεν έχουμε ακόμα συνολική εικόνα. Εντός της εβδομάδας θα τα πούμε και πάλι.

Καλή βδομάδα και για όσους δεν έχουμε δει καλό μήνα!

starfish
03-12-2007, 10:25 AM
Ηταν ωραια και χθες!!

*Αν παμε για ουζακια, θελω για μεζε ... ΨΑΡΑΚΙ!!!:toung::toung:
*H Maer εχασε τον δρομο τελικα, ή αργησε να ξεκινησει!!:toung::toung:

friary
03-12-2007, 10:33 AM
Ηταν ωραια και χθες!!

*Αν παμε για ουζακια, θελω για μεζε ... ΨΑΡΑΚΙ!!!:toung::toung:
*H Maer εχασε τον δρομο τελικα, ή αργησε να ξεκινησει!!:toung::toung:


Μπουαχαχαχα :laugh:

Το έπιασα το ... υπονοούμενο :toung:
Προσοχή στα λέπια και στα κόκκαλα, είναι επικίνδυνα αν σου καρφώσουν πουθενά
:nuts:

starfish
03-12-2007, 10:41 AM
:toung:
Μπουαχαχαχα :laugh:

Το έπιασα το ... υπονοούμενο :toung:
Προσοχή στα λέπια και στα κόκκαλα, είναι επικίνδυνα αν σου καρφώσουν πουθενά
:nuts:

Χε! Χε!! [καταχθονιο-σαρδονιο γελιο..] ειμαι πολυ προσεκτικο παιδι, ειδικα στα δυσκολα... ψαρακια!! :toung::toung::toung:
ΟΚ! ΟΚ! :protest:

Μαρία_Δ
03-12-2007, 10:53 AM
Καλημέρα!!Εδώ είμαι κι εγώ..αφου νίκησα την όποια αναποφασιστικότητα είχα ένα ατύχημα και ήμουν όλη μέρα στο κρεβάτι!Ανόδρομος άρης σου λέει μετά!! Ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό! Ήθελα να ενημερώσω αλλά δεν ήξερα πού!! Ισχύει και για την επόμενη Κυριακή..έτσι δεν είναι??Για ουζάκια απ' ότι βλέπω!!

zeta1987
03-12-2007, 11:09 AM
Εγώ χθές πέρασα ΤΕΛΕΙΑ και συμπάθησα όλα τα παιδιά!!!!:love::love:
Ανυπομονώ για την επόμενη συνάντηση μας!!!
Για ψαράκι άμα θετε θα σας πάω εγώ!
:bigsmile:

starfish
03-12-2007, 11:14 AM
Περαστικαααα!!! :bigsmile::bigsmile:
Αν καταφερουμε να το κανονισουμε για βραδυνη εξοδο, θα ειναι Σάββατο. Αν οχι, λογικα θα ειναι Κυριακη οπως και τις αλλες φορες.
Περναμε ωραια παντως....:bigsmile::bigsmile:

friary
03-12-2007, 11:14 AM
Εγώ χθές πέρασα ΤΕΛΕΙΑ και συμπάθησα όλα τα παιδιά!!!!:love::love:
Ανυπομονώ για την επόμενη συνάντηση μας!!!
Για ψαράκι άμα θετε θα σας πάω εγώ!
:bigsmile:

:bigsmile:

Εμένα θέλει να φάει ΑΥΤΗ Γεωργία μου :cheesy:

Αναμένουμε προτάσεις :love:

Βασιλης Παπαδολιας
03-12-2007, 11:16 AM
Καλημέρα!!Εδώ είμαι κι εγώ..αφου νίκησα την όποια αναποφασιστικότητα είχα ένα ατύχημα και ήμουν όλη μέρα στο κρεβάτι!Ανόδρομος άρης σου λέει μετά!! Ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό! Ήθελα να ενημερώσω αλλά δεν ήξερα πού!! Ισχύει και για την επόμενη Κυριακή..έτσι δεν είναι??Για ουζάκια απ' ότι βλέπω!!

Καλημέρα, σου στέλνω το κινητό μου με προσωπικό μήνυμα, για να έχεις κάποιο σημείο επαφής.

starfish
03-12-2007, 11:17 AM
:bigsmile:

Εμένα θέλει να φάει ΑΥΤΗ Γεωργία μου :cheesy:

Αναμένουμε προτάσεις :love:

[Μπορω και να σε καπνισω αν προτιμας ... Καρελια κασετινα!!:toung::toung::toung:]

friary
03-12-2007, 11:20 AM
[Μπορω και να σε καπνισω αν προτιμας ... Καρελια κασετινα!!:toung::toung::toung:]



:cry::cry::cry:

Βασιλης Παπαδολιας
03-12-2007, 11:20 AM
Αναμένουμε προτάσεις :love:

Προσωπικά δεν έχω κάποια πρόταση να κάνω σήμερα. Λέω να αφήσω λίγο το πράγμα να δουλέψει υποσυνείδητα. Θα ήθελα πάντως ό,τι αποφασίσουμε να καλύπτει τους περισσότερους.

Μαρία_Δ
03-12-2007, 11:25 AM
Αχ ωραία..ευχαριστώ πάρα πολύ!! Φαντάζομαι ότι περνάτε ωραία και να πω την αλήθεια στεναχωρήθηκα χθες αλλά ασόψεται..την επόμενη φορά λοιπόν και θα ξεκινήσω από τώρα όμως!!:toung:

skorpion
03-12-2007, 01:40 PM
Μη μου πειραζεται το Ψαρακι!!!
ωραια και χτες!

starfish
03-12-2007, 01:45 PM
:cry::cry::cry:

Σου θυμισα τον σερβιτορο ε;; :weird::weird: Συγγνωμη!!

Βασιλης Παπαδολιας
05-12-2007, 09:50 AM
Καλημέρα παιδιά..

Τετάρτη σήμερα και μπορούμε να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε αν θα κάνουμε κάτι το Σ/Κ. Έχει πέσει μεταξύ άλλων μία πρόταση για έξοδο το Σάββατο το βράδυ για χορό σε μπαράκι. Τόπος Ψυρρή ή Γκάζι. Υπάρχει ενδιαφέρον γι' αυτή την πρόταση; Ενδιαφέρον σημαίνει κατά τη γνώμη μου 4-5 άτομα το λιγότερο, για να έχουμε μία κανονική παρέα. Αν ναι, μπορούμε να την ακολουθήσουμε.

Εναλλακτικές προτάσεις: Κυριακή βράδυ για ούζα ή η ακόμα ακόμα και η καθιερωμένη απογευματινή συνάντηση.

Επισήμανση: Κάποιοι από μας μπορεί να θέλουν να έρχονται ανά 15ήμερο, οπότε έτσι κι αλλιώς να είχαν σκοπό να πάνε πάσο αυτό το Σ/Κ. Κι αυτό αποδεκτό.

Παρακαλώ καταθέστε απόψεις ή ενημερώστε με με PM για να δω τι παίζει...

Καλή συνέχεια!

zeta1987
05-12-2007, 10:11 AM
Καλημερούδιαααα :bigsmile:
Εγώ για Σάββατο δεν μπορώ. Θα δουλεύω μέχρι τις 12. Για Κυριακή όμως δεν έχω πρόβλημα!

starfish
05-12-2007, 11:02 AM
Κι εγω δεν μπορω αυτο το Σαββατο. Για Κυριακη ομως δεν εχω προβλημα, ειτε στο συνηθισμενο μερος, ειτε για ουζακι.
Καλημερα σε ολους!!:bigsmile:

friary
05-12-2007, 12:55 PM
Mμμμμ, κάνω κάτι ωραίες αστρολογικές αναλύσεις ντίρλα απο το ούζο :laugh: που όλοι οι πλανήτες μου πάνε πάσο :toung:

Ωραία, μια χαρά για ουζάκι μας βλέπω την Κυριακή, πρώτα ο Θεός ;)

skorpion
05-12-2007, 01:31 PM
Εγινε αλλα θα μου επιτρεψετε εμενα να πιω κρασακι γιατι το ουζο μου πεφτει βαρυ!

zeta1987
05-12-2007, 01:38 PM
Εγινε αλλα θα μου επιτρεψετε εμενα να πιω κρασακι γιατι το ουζο μου πεφτει βαρυ!

Και εγώ το ίδιο λέω γιατί δεν μαρέσει το ούζο. Και μόνο που το μυρίζω ζαλίζομαι!:wacko:

starfish
05-12-2007, 01:46 PM
Και εγώ το ίδιο λέω γιατί δεν μαρέσει το ούζο. Και μόνο που το μυρίζω ζαλίζομαι!:wacko:

Πως λεμε "παμε για καφε;" αλλα ο καθενας παραγγελνει οτι θελει, ετσι και με το "παμε για ουζακι", μπορειτε να πιειτε και νερακι του θεου μονο!! Αλοιμονο!!...
Η ελευθερη βουληση πανω απ ολα!! :cheesy::cheesy::cheesy:

zeta1987
05-12-2007, 01:54 PM
Πως λεμε "παμε για καφε;" αλλα ο καθενας παραγγελνει οτι θελει, ετσι και με το "παμε για ουζακι", μπορειτε να πιειτε και νερακι του θεου μονο!! Αλοιμονο!!...
Η ελευθερη βουληση πανω απ ολα!! :cheesy::cheesy::cheesy:

Πιστεύω ότι θα έχει και μεζέδες,επομένως όλο και κάτι θα τσιμπήσουμε!:nuts:

skorpion
05-12-2007, 02:56 PM
Ευελπιστω οτι στη παρεα μας θα προστεθουν κι αλλοι! Αντε μη ντρεπεστε!

Maroulita
05-12-2007, 03:04 PM
Ευελπιστω οτι στη παρεα μας θα προστεθουν κι αλλοι! Αντε μη ντρεπεστε!

Εγώ δυστυχώς θα είμαι εκτός Αθηνών οπότε δεν θα καταφέρω να είμαι στην παρέα σας. Πιστεύω όμως ότι κάποια στιγμή θα τα πούμε, αν παίξει και διαφορετική μέρα από την Κυριακή γιατί έχω ένα κωλυματάκι... :embarrest

Βασιλης Παπαδολιας
06-12-2007, 10:23 AM
Καλημέρα παιδιά,

από ό,τι βλέπω το Σάββατο το βράδυ δε μας κάθεται. Αν είναι να πάμε Κυριακή για μεζέ υπάρχουν τρεις προτάσεις εκεί κοντά στο Μοναστηράκι. Ώρα υποθέτω γύρω στις 20:00.

1. Υπάρχει το Μεζεδοπωλείο η Ωραία Πεντέλη στου Ψυρρή. Μεζεδοπωλείο και λίγο κλασσάτο, αφού είναι σε παλιό αρχοντικό. Το μενού βγαίνει γύρω στα 12 ευρώ το άτομο λένε τα κιτάπια.

2. Υπάρχει το Μπριζολάδικο, το Ψηστήρι, πάλι στου Ψυρρή, πιο light οικονομικά, βγαίνει γύρω στα 8 με 10 ευρώ.

3. Υπάρχουν και οι μπυραρίες όπως το Beer Academy, που έχουν το πλεονέκτημα ότι καθένας παίρνει ότι θέλει, όποιος θέλει να φάει τρώει, όποιος δε θέλει, παίρνει μπύρα.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες προτάσεις.

Αν υπάρχουν, καταθέστε τες να καταλήξουμε κάπου μέχρι αύριο να ειδοποιήσουμε κι όσους τυχόν δεν μπουν στο site.

friary
06-12-2007, 07:14 PM
:idea: Υπάρχουν επίσης και οι Διόσκουροι στην Πλάκα, που είναι πάρα πολύ οικονομικό και απλό μαγαζί και έχουν πιο light και cool κόσμο σε σύγκριση με τους θαμώνες του Ψυρρή :)

skorpion
06-12-2007, 08:57 PM
Μ ναι, οι Διοσκουροι, καλη ιδεα μου ακουγεται...

starfish
07-12-2007, 10:14 AM
:idea: Υπάρχουν επίσης και οι Διόσκουροι στην Πλάκα, που είναι πάρα πολύ οικονομικό και απλό μαγαζί και έχουν πιο light και cool κόσμο σε σύγκριση με τους θαμώνες του Ψυρρή :)

Αν λες για τους πανω Διοσκουρους, εχουν τραπεζια μεσα;:blink::blink: Εξω εχουν πολλα αλλα δεν ξερω τι γινεται τον χειμωνα.
Παντως, αν εχουν χωρο για τετοια εποχη, εγω ειμαι μεσα!:bigsmile:

Βασιλης Παπαδολιας
07-12-2007, 10:16 AM
Οκ, και μένα δε με χαλάνε οι Διόσκουροι. Αν δεν έχουμε αντιρρήσεις από άλλους, βρισκόμαστε στο σταθμό στο Μοναστηράκι κατά τις 20:00 και αριβάρουμε προς τα κει...

skorpion
07-12-2007, 01:06 PM
Αν λες για τους πανω Διοσκουρους, εχουν τραπεζια μεσα;:blink::blink: Εξω εχουν πολλα αλλα δεν ξερω τι γινεται τον χειμωνα.
Παντως, αν εχουν χωρο για τετοια εποχη, εγω ειμαι μεσα!:bigsmile:

Τους κατω εννοει μαλλον.....

Μαρία_Δ
07-12-2007, 01:41 PM
Θα προσπαθήσω κι εγώ να έρθω..αν δεν τύχει τίποτα πάλι...μόνο που επειδή είναι λίγο "περίεργη" μέρα για μένα η Κυριακή..ίσως φύγω λίγο νωρίτερα!! Όταν λέτε Μοναστηράκι.. εννοείτε μέσα στο σταθμό όχι έξω εε? Και όχι στην έξοδο από Αθηνάς..?

Βασιλης Παπαδολιας
07-12-2007, 01:45 PM
Μέσα στο σταθμό, ναι, στην έξοδο που είναι στην πλατεία, όχι στην Αθηνάς. Στην Αθηνάς είναι το μετρό.

zeta1987
09-12-2007, 01:13 PM
Εγώ δυστυχώς παιδιά δεν θα μπορέσω να έρθω σήμερα γιατί γιορτάζει μία φίλη μου και μας έχει καλέσει!Ευελπιστώ για την επόμενη Κυριακή! Καλά να περάσετε!!:bigsmile:

Βασιλης Παπαδολιας
10-12-2007, 10:17 AM
Θέλω να πιστεύω ότι περάσαμε όντως καλά. Βρεθήκαμε στους Διόσκουρους στην Αδριανού. Αυτή τη φορά δοκιμάζαμε ουζάκια. Η παρέα μας ήταν καλή (μαζευτήκαμε καμιά δεκαριά, αν υπολόγισα καλά) και είχαμε και δύο νέες παρουσίες, τη maer8 και τη georgette (Γεωργία μου δεν ξέρω αν το'γραψα σωστά). Ήταν μία ευχάριστη αλλαγή από τον απογευματινό καφέ και μπορούμε να τη δοκιμάζουμε πότε πότε.

Με την ευκαιρία της νέας βδομάδας ήθελα να βάλω κι ένα ερώτημα για την παρέα. Όταν ξεκινήσαμε οι πρώτοι πρώτοι θέλαμε εκτός από τις συναντήσεις να βάλουμε και τις βάσεις για μία δανειστική βιβλιοθήκη. Το θέμα αναφέρθηκε ξώφαλτσα χτες, αλλά η ώρα του ούζου ίσως δεν είναι η καλύτερη για τέτοια συζήτηση. Συνεχίζει και υπάρχει ενδιαφέρον γι' αυτή την ιδέα; Εάν καταφέρναμε και φτιάχναμε μία τέτοια κατάσταση, πόσοι θα ήθελαν να χρησιμοποιήσουν πραγματικά αυτή τη δυνατότητα; Αν υπάρχει ενδιαφέρον, εγώ είμαι διατεθειμένος να το ψάξω περισσότερο και να συνεισφέρω, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνονται τουλάχιστον 10-15 δανεισμοί το μήνα για να αρχίσουμε να το συζητάμε. Σκεφτείτε επίσης ότι ένας μικρός χώρος που θα φιλοξενούσε τη βιβλιοθήκη θα μπορούσε να είναι και ένας εναλλακτικός χώρος συνάντησης για όσους δεν μπορούν να έρχονται τις Κυριακές. Ένα σημείο αναφοράς που θα μπορούσαν να συναντηθούν έστω με 2-3 άλλους από την παρέα μία Παρασκευή βράδυ ή ένα Σάββατο πρωί και να κάνουν μαζί μία εργασία ή να πιουν ένα καφέ. Όσο για τις συνδρομές που λέγαμε όλα αυτά θα είναι σε εθελοντική βάση.

Σκεφτείτε το αν είναι και αν θέλετε το συζητάμε.

Βασιλης Παπαδολιας
10-12-2007, 01:19 PM
Νομίζω τελικά το nick της Γεωργίας είναι ZORZETA.

Μαρία_Δ
10-12-2007, 01:56 PM
Πράγματι ήταν πολύ ωραία χθές και ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλες!! Η ιδέα της βιβλιοθήκης είναι αρκετά ενδιαφέρουσα..προσωπικά θα με ενδιέφερε μια τέτοια προοπτική..

skorpion
10-12-2007, 06:36 PM
Ημουν σιγουρη οτι θα τα περνουσατε καλα!!!
Στεναχωριεμαι ακομα που τελικα δε μπορεσα να ρθω! Αυτη η ατιμη η γριπη!

Βασιλης Παπαδολιας
13-12-2007, 09:04 AM
Καλημέρα, παιδιά, πώς είστε; Κυκλοφορούν διάφορα κρυώματα έξω. Είστε όλοι καλά; ¶κουσα κάτι για χιόνια και αλλαγές καιρού. Ήδη σήμερα έχει χιονόνερο. Θα τα καταφέρουμε λέτε να τα πούμε για καφέ την Κυριακή ή θα μας πιάσει κανένα χιόνι;

zeta1987
13-12-2007, 09:52 AM
Καλημέρα, παιδιά, πώς είστε; Κυκλοφορούν διάφορα κρυώματα έξω. Είστε όλοι καλά; ¶κουσα κάτι για χιόνια και αλλαγές καιρού. Ήδη σήμερα έχει χιονόνερο. Θα τα καταφέρουμε λέτε να τα πούμε για καφέ την Κυριακή ή θα μας πιάσει κανένα χιόνι;

Καλημέεερααα!!!Εγώ καλά είμαι!Προς το παρόν δηλαδή! Γιατί με το κρύο που τράβηξα το πρωί για να πάω στη σχολή προβλέπω να πάθω κανένα κρυοπάγημα!:laugh: Και εγώ άκουσα σήμερα το πρωί κάτι για χιόνια και νομίζω πως τελικά θα χιονίσει!Πάντως μακάρι δεν συμφωνείτε;;Εγώ θα έρθω την Κυριακή εκτός και αν χιονίσει!:bigsmile: Αν και για τα χιόνια άκουσα ότι θα "πέσουν" το Σάββατο".

starfish
13-12-2007, 10:25 AM
Καλημερα παιδια!!
Κι εγω ειμαι μεσα για καφε, εκτος απροοπτου!:bigsmile:

Μαρία_Δ
13-12-2007, 01:47 PM
Όντως..μακάρι να χιονίσει!! Εγώ είμαι λίγο κρυωμένη αλλά μέχρι την Κυριακή νομίζω θα έχουν όλα περάσει! Ε αφού έκανα την αρχή..:bigsmile:

Βασιλης Παπαδολιας
13-12-2007, 02:32 PM
Από πλευράς ώρας πώς τα βλέπετε; Θα γυρίσουμε στο παλιό 17:00 ή θα πάμε κάπου ενδιάμεσα 18:00, 19:00;

starfish
13-12-2007, 02:37 PM
Από πλευράς ώρας πώς τα βλέπετε; Θα γυρίσουμε στο παλιό 17:00 ή θα πάμε κάπου ενδιάμεσα 18:00, 19:00;

Ε ας μην αλλαζουμε τις συνηθειες μας.... :toung::toung: Αν και μια χαρα μου φαινεται και το 18:00!! [Να προλαβαινουμε μια μεσημεριανη σιεστα...] :nuts:

Βασιλης Παπαδολιας
13-12-2007, 03:32 PM
Κι εγώ γι' αυτό το είπα. Ίσως το 18:00 να είναι λίγο καλύτερο. Αλλά ας δούμε τι λένε κι οι άλλοι.

Βασιλης Παπαδολιας
14-12-2007, 09:23 AM
Σκεφτείτε παιδιά, μήπως θέλετε από βδομάδα να κάνουμε και κάτι ειδικό για τα Χριστούγεννα. Να μαζευτούμε σε κανένα σπίτι, ξέρω γω, καμιά γιορτή, τίποτα έκτακτο.

Δ.Μέλλος
14-12-2007, 11:10 AM
Σκεφτείτε παιδιά, μήπως θέλετε από βδομάδα να κάνουμε και κάτι ειδικό για τα Χριστούγεννα. Να μαζευτούμε σε κανένα σπίτι, ξέρω γω, καμιά γιορτή, τίποτα έκτακτο.
Αρχίζει να μου δημιουργείται ένα συναίσθημα περίεργο. Νιώθω, όταν μιλάμε σε αυτό το site για τελείως ιδιωτικές συνευρέσεις και παράλληλα τα όσα γράφουμε διαβάζονται και από άτομα που έχουν τελείως διαφορετική προσέγγιση, ότι κάποιος με ...κρυφοκοιτάει. Δεν είναι ότι θέλω να κρύψω κάτι, αλλά τι τον ενδιαφέρει τον άλλο τι θα κάνουμε;
Μήπως, αφού ήδη υπάρχει ένας αρχικός κορμός, τα όποια ραντεβού ή προτάσεις για τέτοια να γίνονται με π.μ.;
Εδώ θα μπορούσαμε ίσως να μεταφέρουμε κάποιους προβληματισμούς που γεννιούνται στις κουβέντες που κάνουμε, ή κάποιες σκέψεις, ή ίσως και κάποια συμπεράσματα.
Από την άλλη, και με δεδομένη την ...ανεπάρκειά μου αναφορικά με τις τεχνικές δυνατότητες, σκέφτομαι μήπως υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας μιας κλειστής ενότητας στην οποία θα έχουν πρόσβαση όσοι ενδιαφέρονται. Αυτό βέβαια υπόκειται, πέραν των τεχνικών ζητημάτων, και στην ευχέρεια του My Horoscope, το οποίο και μας φιλοξενεί.

Βασιλης Παπαδολιας
14-12-2007, 11:54 AM
Εν μέρει σωστός ο προβληματισμός σου, Δημήτρη. Δεν ξέρω όμως αν η παρέα μας είναι κλειστή όπως το περιγράφεις. Κάθε φορά σχεδόν έρχονται και κάποια μέλη που δεν έχουν ξανάρθει. Οι συναντήσεις μας δεν είναι ακριβώς ιδιωτικές. Είναι ανοικτές σε όποιο μέλος θέλει να έρθει. Απλά συνεννοούμαστε μεταξύ μας όσοι ερχόμαστε τακτικά, γιατί σε κάθε συνάντηση πρέπει να υπάρχει και ένα minimum προσέλευσης για να έχει η συνάντηση νόημα. Από κει και πέρα όμως μπορεί να έρθει και όποιος άλλος θέλει χωρίς προσυνεννόηση. Ακόμη κι αν δεν τον έχουμε ξαναδεί ποτέ.

Θέλουμε αυτό να αλλάξει και να γίνουμε ένα κλειστό club? Μπορούμε να το συζητήσουμε αν θες. Αν θέλουν κι οι άλλοι δεν έχω κάποια αντίρρηση. Αλλά τότε δε νομίζω ότι έχει νόημα να μας φιλοξενεί και το site. Δεν έχει κάποια τέτοια υποχρέωση.

Από ό,τι καταλαβαίνω ο μόνος λόγος που μας δίνει το χώρο είναι για να μπορούν τα μέλη του - όσα θέλουν - να συναντιούνται και να γνωρίζονται και μεταξύ τους. Πέραν αυτού δε νομίζω ότι θα έχει κάποιο λόγο να μας υποστηρίξει. Οι κλειστές κοινότητες δημιουργούν υποψίες γενικά για τους σκοπούς τους και το σωστό είναι το site να μη συνδέεται με τέτοιες διαδικασίες.

Όσον αφορά την επικοινωνία, μπορεί να γίνει και μέσω blog. Το site δίνει αυτή τη δυνατότητα και ενδεχομένως να είναι πιο βολική. Μέσω PM η επικοινωνία είναι λίγο δύσχρηστη γιατί κάθε απάντηαη που μου στέλνει ο καθένας για το πότε μπορεί δεν κοινοποιείται στους άλλους και καταλήγω να κάνω το σπασμένο τηλέφωνο.

Όπως και να' χει μπορούμε να συζητήσουμε περισσότερα κι από κοντά την Κυριακή και με τους υπόλοιπους.

Δ.Μέλλος
14-12-2007, 11:57 AM
Θέλουμε αυτό να αλλάξει και να γίνουμε ένα κλειστό club? Μπορούμε να το συζητήσουμε αν θες. Αν θέλουν κι οι άλλοι δεν έχω κάποια αντίρρηση. Αλλά τότε δε νομίζω ότι έχει νόημα να μας φιλοξενεί και το site. Δεν έχει κάποια τέτοια υποχρέωση.

Απεναντίας, όχι :bigsmile:
Ίσως βολεύει η διαχείριση μέσω του blog που αναφέρεις.

starfish
14-12-2007, 12:08 PM
Πιστευω πως ειναι καλυτερα να ειναι "ανοιχτη" υποθεση για τα μελη του site, αυτες οι συναντησεις. Να μην φοβαται καποιος να παρει μερος, νομιζοντας τους υπολοιπους αυθεντιες στην Αστρολογια. Να μπορει να επικοινωνησει χαλαρα μαζι μας.
Απο την αλλη, το τι θα κανουμε π.χ. για τα Χριστουγεννα [αν θελησουμε/μπορεσουμε να κανουμε κατι] ειναι μια συζητηση που νοημα εχει να γινει οταν συναντηθουμε. Και το αποτελεσμα αυτης [αν υπαρξει] να κοινοποιηθει στο thread ωστε να ερθει και οποιος αλλος θελησει.
Σε καποια θεματα αρμοζει περισσοτερο η συζητηση κατα την διαρκεια των συναντησεων μας, καποια αλλα, ειναι περισσοτερο ας το πουμε "ανακοινωσιμα"!
:toung::toung:
:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Βασιλης Παπαδολιας
14-12-2007, 12:13 PM
Απο την αλλη, το τι θα κανουμε π.χ. για τα Χριστουγεννα [αν θελησουμε/μπορεσουμε να κανουμε κατι] ειναι μια συζητηση που νοημα εχει να γινει οταν συναντηθουμε. Και το αποτελεσμα αυτης [αν υπαρξει] να κοινοποιηθει στο thread ωστε να ερθει και οποιος αλλος θελησει.

Οκ, το δέχομαι αυτό. Είναι σωστή παρατήρηση...

Dell Piero
14-12-2007, 01:12 PM
Από ό,τι καταλαβαίνω ο μόνος λόγος που μας δίνει το χώρο είναι για να μπορούν τα μέλη του - όσα θέλουν - να συναντιούνται και να γνωρίζονται και μεταξύ τους. Πέραν αυτού δε νομίζω ότι θα έχει κάποιο λόγο να μας υποστηρίξει.

Το myHoroscope στηρίζει οποιαδήποτε προσπάθεια κάνουν τα μέλη του για να βοηθήσουν την αστρολογική γνώση.
Δεν είναι site γνωριμιών ή κοινωνικών εκδηλώσεων. Θα ήταν μεγάλη χαρά να μεταφέρονται στην κοινότητα αποσπάσματα των αστρολογικών συζητήσεων προς όφελος ανθρώπων που δεν μπορούμε να παρευρεθούμε.

Τα μέλη του myHoroscope γνωρίζουν πολύ καλά ότι η αστρολογική κοινότητά μας έχει ανάγκη από αγάπη και στήριξη, από κατάθεση γνώσης και εθελοντική εργασία. Εφόσον στις κατ' ιδίαν συναντήσεις ισχύει αυτό, παρακαλούμε να μοιραστεί.

Εάν το ουζάκι είναι νερομένο ή ο καιρός χάλια ή/και ακόμα τα περάσαμε όμορφα, όμορφα όμορφα είναι μια κοινωνική τακτική που δεν αφορά το φόρουμ.

Βασιλης Παπαδολιας
14-12-2007, 01:21 PM
Οκ, εφόσον η διαχείριση του site μας θέτει τέτοιο ζήτημα, θα συνεχίσουμε τις όποιες "κοινωνικές" επικοινωνίες μας μέσω κάποιου blog. Ευελπιστώ ότι δε δημιουργείται πρόβλημα με αυτή τη μέθοδο.

Παρόλα αυτά έχω μία μικρή ένσταση για τα λεγόμενα του διαχειριστή. Η ένσταση εντοπίζεται στο γεγονός ότι έτσι κι αλλιώς το συγκεκριμένο thread έχει μεταφερθεί στην ενότητα Chat & Fun. Επομένως δεν καταλαβαίνω προς τι οι παρατηρήσεις. Σε ένα thread που βρίσκεται στο Chat & Fun έτσι κι αλλιώς δε νομίζω κανείς να δημοσίευε αστρολογικές μελέτες ή συμπεράσματα συζητήσεων.

Όπως και να'χει πάντως είμαστε υποχρεωμένοι να συμμορφωθούμε. Έτσι, αν δεν έχουν αντίρρηση οι διαχειριστές μας θα συνεχίσουμε μέσω blog και θα εμφανίζουμε εδώ μόνο δημοσιεύσεις που αξίζει να δημοσιευτούν για να τις μοιραστούμε με το υπόλοιπο site.

Καλό μεσημέρι σε όλους...

ΥΓ: Μπορείτε να μεταφερθείτε στο σχετικό blog από δω: Λέσχη Φίλων της Αστρολογίας (http://www.myhoroscope.gr/blogs/6421-%E2%E1%F3%DF%EB%E7%F2-%F0%E1%F0%E1%E4%EF%EB%E9%DC%F2/20-%EB%DD%F3%F7%E7-%F6%DF%EB%F9%ED-%F4%E7%F2-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2.html)