PDA

View Full Version : [Συζήτηση] H πρόκληση του σκορπιού: θυμός, δύναμη και μετάλλαξη



Article Manager
31-10-2007, 12:40 AM
"Τα ακίνητα ύδατα ταξιδεύουν βαθιά"

Ανάμεσα στα δώδεκα ζώδια, μερικά θεωρούνται πιο επιθυμητά από τα υπόλοιπα, και πολύ συχνά οι Σκορπιοί συγκεντρώνουν τον μεγαλύτερο όγκο των πιο αρνητικών συνδυασμών. Ένας πολύ πιθανός λόγος είναι ότι πολλές από τις πραγματικότητες στην σφαίρα επιρροής του Σκορπιού, σχετίζονται με τις ενδόμυχες, ισχυρές ψυχικές ενέργειες- τόσο που πράγματι η καταστροφικότητά τους είναι ισοδύναμη με την πλέον δημιουργική τους έκφραση. Με άλλα λόγια, πολύ συχνά, η ίδια ένταση που λυτρώνει τον Σκορπιό, μπορεί και να τον διαλύσει.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] H πρόκληση του σκορπιού: θυμός, δύναμη και μετάλλαξη (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/h-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%81%CF%80%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%B8%CF%85%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%B4%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BE%C E%B7-12505/)

sophia.madgirl
31-10-2007, 12:20 PM
τελειο!!!!!!!!!!!!!

δεν χωρανε αλλες λεξεις.........

zeta1987
31-10-2007, 01:12 PM
Το καλύτερο άρθρο που έχω διαβάσει ποτέ για το ζώδιο μου.... Η λέξη συγχαρητήρια είναι φτωχή...:bigsmile:

Deodonus
01-11-2007, 04:31 PM
Αυτή η μνησικακία αυτοτροφοδοτείται σχεδόν με τον ίδιο τρόπο που οι ναρκομανείς κατευνάζουν την εξάρτησή τους. Όλοι γνωρίζουμε άτομα που επανειλημμένα θέτουν τον εαυτό τους σε καταστάσεις με τις οποίες θυμώνουν π.χ. δουλειά ή ερωτικές σχέσεις , λόγω της διεστραμμένης (παράλογης και πιθανώς ασυνείδητης ) «απόλαυσης» που αναδύεται από την μνησικακία που οι ίδιοι προκάλεσαν προκειμένου να ικανοποιηθούν.
Πολύ ωραίο άρθρο! Όντως, στο τέλος που αναφέρει τις διόδους "θεραπείεας", εδώ και χρόνια έχω εντωπίσει ότι η έντονη σωματική άσκηση με βοηθά να ανταπεξέλθω στις έντονες εσωτερικές μου συγκρούσεις. Εν αντιθέσι του όταν κάθομαι όλη μέρα σπίτι, που το πράγμα βγαίνει εκτός ελέγχου.

Πρόσφατα, έζησα μία περίοδο "αναγέννησης", σαν τον φοίνηκα, που αναφέρεται: η αυτοκαταστροφή μου έφτασε στο απόλυτο στάδιο και μετά αναγεννήθικα εντελώς διαφορετικός σε αρκετούς τομείς. Αυτή είναι η μαγεία του Σκορπιού...


Υ.Γ.: Αν και καρκίνος, έχω έντονο ωροσκόπο σκορπιό και μερικά άλλα στοιχεία, που με κάνουν ίσως περισσότερο σκορπιό παρά καρκίνο.

skorpion
01-11-2007, 07:14 PM
τι να πω πολυ μνησικακια και θυμο εχει αυτος ο σκορπιος απ οτι αναφερεται εδω, εγω παντως με ηλιο κρονο και πλουτωνα στο σκορπιο οσον αφορα την εκδικηση και την κακια αυτα τα συναισθηματα δεν τα εσωτερικευω ποτε το αντιθετο μαλιστα ακομα και οσον αφορα αυτους που με εβλαψαν ο θυμος μου και ολα αυτα εχουν το ξεσπασμα το πανηγυρικο και κρατανε ελαχιστα (και καμμια φορα σκεφτομαι οτι αυτο δεν ειναι πολυ καλο)... Οσον αφορα τις εσωτερικες βαθιες συγκρουσεις και το βιωμα του "πονου" ως κατασταση αυτοκαταστροφικη (το βυθισμα μεσα σε αυτον ) και της αναγεννησης σε αυτο μαλλον θα συμφωνησω αλλα οχι στο επιπεδο κακίας, υπαρχουν κι αλλα "επιπεδα" τα οποια μπορει να βιωσει ο σκορπιος εντονα μαλλον γιατι τα παραπανω για εμενα τουλαχιστον μεχρι σημερα φανταζουν πολυ ξενα

ioni
03-11-2007, 09:27 PM
θα το δείξω σε πολλους σκορπιους................
πολύ καλό

kassy
10-11-2007, 02:06 PM
Πολύ ωραίο άρθρο. Επίσης πρόκειται να το δείξω σε πολλούς Σκορπιούς, μιας και περιτρυγιρίζομαι σε όλη μου τη ζωή από ανθρώπους του ζωδίου αυτού. Αρκετοί συγγενείς και σχεδόν όλοι οι φίλοι μου ανήκουν σε αυτό το ζώδιο και νομίζω ότι τελικά κυρίως ταιριάζω περισσότερο με Σκορπιούς, αν και εγώ στο προσωπικό μου ωροσκόπιο δεν έχω κανέναν πλανήτη στο Σκορπιό. Παρόλα αυτά η ιδιοσυγκρασία του Σκορπιού με συναρπάζει, γιατί σε ό,τι κάνει διαθέτει ιδιαίτερα μεγάλο πάθος και δύναμη. Δεν θέλει υποδείξεις ούτε συμβουλές για να πειστεί να ακολουθήσει κάτι στη ζωή του ή να κάνει μία ενέργεια, αρκεί να τον βοηθήσεις να ανακαλύψει το κρυμμένο του πάθος και να αγγίξεις το συναίσθημά του. Μόνο τότε μπορεί να χρησιμοποιήσει όλη του τη "μαγεία" και να πετύχει πράγματα που ποτέ κανείς άλλος δεν θα κατάφερνε. Όσο για το ένστικτό του δεν χωράει καμία αμφιβολία. Είναι τόσο ισχυρό που δεν υπάρχει περίπτωση να τον προδώσει ποτέ. Αν θέλεις να ανιχνεύσεις το ψέμα ή την αλήθεια σε κάποιον βάλε τον Σκορπιό απλά να συζητήσει μαζί του.
Μην τολμήσεις όμως να τον κοροϊδέψεις ή να του κάνεις κάποιο κακό, δεν πρόκειται να σε συγχωρήσει ποτέ. Κάποια στιγμή σε ανύποπτο χρόνο όταν θα νομίζεις ότι όλα έχουν ξεχαστεί θα σου υπενθυμίσει ότι κάποτε στο παρελθόν τον είχες πληγώσει και ότι τώρα ήρθε η ώρα της εκδίκησης!

GELLO
14-11-2007, 12:28 AM
Έχω ¶ρη και Αφροδίτη στο Σκορπιό.... Βρίσκω τον εαυτό μου σε πολλά σημεία του άρθρου και το μόνο που έχω να πω είναι ''ευχαριστούμε για τη δημοσίευσή του''.. Συγχαρητήρια!!!

Alien1
18-11-2007, 06:43 PM
1)μερικοί αστρολόγοι θεωρούν χρήσιμο να ενθαρρύνουν τους πελάτες τους με έντονα στοιχεία Σκορπιού (σε γενέθλιο ή σε διέλευση) να βρίσκουν διεξόδους για τέτοιες ενέργειες σε κάποια κουραστική σωματική άσκηση έτσι ώστε να μην καταπιέζονται οι αρνητικές ενέργειες και δημιουργούν μεγαλύτερα προβλήματα. 2) Μερικοί μυστικιστές χρησιμοποιούν τελετές ή ενορατικές καταστάσεις, προκειμένου να τις μετατρέψουν σε ένα υψηλότερο επίπεδο πνευματισμού και συνείδησης.

Προσωπικα εχω αρκετους πλανητες στο Σκορπιο

...Αυτη τη μεθοδολογια περι κουραστικης ασκησης την χρησιμοποιουν και στο στρατο (αναλογος την μοναδα) για τους ευνοητους ψυχολογικους λογους και την θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ

Εμενα περισσοτερα νευρα, κουραση και απωθημενα μου εφερνε στο τελος οταν ημουν φανταρος...οποτε ΝΟ WAY

Τη δευτερη με τις τελετες και τις ενορατικες καταστασεις προτιμω η τουλαχιστον καποιο ειδος ασκησης που μου προκαλει γαληνη και οχι κουραση η αγχος οταν εχω νευρα


Συγγραφείς: Ray Grasse & Linda Puffer
Μαλιστα...

Αφου διαβασα ολο το αρθρο σε καποιους ισχυρισμους τους εχουν δικιο αλλα και σε καποιαυς αλλους ειναι εντελως υπερβολικοι η πεφτουν εντελως εξω

Τουλαχιστον απο την δικια μου σκοπια...δεν ξερω για τους υπολοιπους σκορπιους εδω μεσα

Επισης το αρθρο μου δινει την εντυπωση οτι οι συγκεκριμενοι συγγραφεις ειναι ελαφρως προκατειλημενοι και υπερτονιζουν μονο τα αρνητικα στοιχεια του ζωδιου...


θα το δείξω σε πολλους σκορπιους................
πολύ καλό

Και πιστευεις οτι θα χαρουνε με αυτα που γραφει για τους σκορπιους....

kinky_skorpina
12-11-2009, 08:34 PM
Για να πω κι εγω τη γνώμη μου ως εκπρόσωπος του ζωδίου....θεωρω οτι οι θεραπειες που προτείνουν οι συγγραφείς του αρθρου θα μπορούσαν να βρούν αποδέκτες και υποστηρικτές και σε εκπροσώπους άλλων ζωδίων που έχουν μια εσωτερική ένταση και βασανίζονται κι εκείνοι εξίσου απο αισθήματα θυμού,μνησικακίας η εκδικητικότητας(δεν είναι μόνο οι Σκορπιοί δέσμιοι-εκφραστές τέτοιων συναισθημάτων!!!Απλώς εμείς έχουμε το όνομα,....μα έχουν κι άλλοι τη χάρη!!!) .Αυτό όμως εξαρτάται απ την ιδιοσυγκρασία του καθενός.Συχνά θεωρώ οτι "ο χειρότερος εχθρός μου είναι ο εαυτός μου",όμως...Όσο εξελλισόμαστε σαν άτομα, μπορούμε να βρούμε τρόπους να μην εσωτερικεύουμε τέτοια δυσάρεστα συναισθήματα,εγώ π.χ εκτονώνομαι βαρώντας ένα σάκο του μπόξ ή κανοντας....έρωτα(οχι απλά σεξ) !!!Εν κατακλείδι...Προσωπικά πιστεύω οτι ο κάθε άνθρωπος είναι σε θέση να γίνει ο ίδιος θεραπευτής του εαυτού του,ανασύροντας απο μέσα του την κρυμμένη του δύναμη!όλοι την έχουμε,αρκει να πιστέυουμε στον εαυτό μας...:cheesy: φιλια...

Sleepwalker
14-11-2009, 04:51 PM
Ως γνήσια εκπρόσωπος του ζωδίου(4 πλανήτες στον Σκορπιό-σε σύνοδο μεταξύ τους οι περισσότεροι) έχω να παρατηρήσω πως το άρθρο σε μεγάλη επιτυχία περιγράφει την τρομακτική δύναμη των συναισθημάτων του Σκορπιού.Σίγουρα χρειάζεται προσπάθεια για να αποβάλλουμε την αρνητική έκφραση του αβυσσαλέου ψυχισμού μας,ωστόσο πιστεύω πως ο καθένας μέσω των εμπειριών που αποκτά στην ζωή μαθαίνει σταδιακά να χειρίζεται τα έντονα αρνητικά συναισθήματα του και να προχωράει μπροστά απαλλαγμένος από τραύματα του παρελθόντος.Ας μην ξεχνάμε την απίστευτη μεταμορφωτική ενέργεια του Πλούτωνα που όλοι κρύβουμε μέσα μας.Μέσω αυτής όλοι μας μπορούμε να μετατρέψουμε τον πόνο σε ευχαρίστηση και κυριολεκτικά να ξαναγεννηθούμε από τις στάχτες μας.Όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίο θα επιτευχθεί αυτό,ο καθένας θα πρέπει να το ψάξει με τον εαυτό του και να ανακαλύψει τις δικες πηγές άντλησης δύναμης και αισιοδοξίας.Ας μην ξεχναμε και τις θετικές πλευρές τις ζωής...
:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile: