PDA

View Full Version : Ο μεγάλος Έρωτας



Λίλιαν Σίμου
29-10-2007, 11:48 PM
Ο Νοέμβριος και ο Δεκέμβριος είναι δύο μήνες με αφιέρωμα στις ερωτικές σχέσεις. Θα υπάρξουν κείμενα και μελέτες πάνω σε θέματα σχετικά. Σκέφθηκα να προτείνω ένα προβληματισμό για τους φίλους του φόρουμ που με αγάπη μας διαβάζουν εδώ και τρία χρόνια.

«Ποιοι συνδυασμοί θα μπορούσαν να δείξουν ένα μεγάλο έρωτα;»

Θα περιμένουμε τις ιδέες σας, την ανταλλαγή ιδεών μεταξύ σας και πιστεύουμε πως θα προκύψει ένας γόνιμος διάλογος. Η ενότητα αυτή ανήκει σε σας και το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ, είναι να διατηρώ διακριτική παρουσία, με κάποιες παρατηρήσεις μία φορά την εβδομάδα.
Ας δούμε την συμμετοχή όλων!

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

eddy
30-10-2007, 12:06 PM
Δεν γνωρίζω πολλά από αστρολογία, τώρα μαθαίνω και θα τολμούσα να πω (λαμβάνοντας υπόψη τα όσα έχω διαβάσει στο forum) ότι δείγμα για ένα μεγάλο έρωτα θα μπορούσε να είναι όταν Διελαύνων ή Προοδευμένος Πλούτωνας κάνει όψη (τρίγωνο, εξάγωνο) με Αφροδίτη.

Fotini Christodoulou
30-10-2007, 05:30 PM
Κι εμένα περιορισμένες οι γνώσεις μου...παντα λοιπόν με επιφύλαξη νομίζω ότι προοδευμένος άρης και αφροδίτη στον 5ο οίκο του γενεθλίου, σε συνδυασμό με διελευσεις ,ίσως δείχνουν ότι το άτομο μπορεί να βιώσει κατι τέτοιο.:unsure:

Αργοναύτης
30-10-2007, 07:51 PM
Ο έρωτας είναι μια εξιδανίκευση ΠΑΝΤΑ και μια αυταπάτη ΠΑΝΤΑ ότι αυτός που έχεις απέναντί σου είναι ο τέλειος άνθρωπος και τότε αρχίζουν και οι όρκοι και οι υποσχέσεις και όλα αυτά, και τότε είναι που δεν βλέπεις μπροστά σου και δεν βλέπεις την τύφλα σου, και σου φαίνονται όλοι καλοί και ξεχνάς τα επαγγελματικά σου ραντεβού και ζεις σε ένα σύννεφο. Ο έρωτας δεν είναι πόθος για περιπέτεια μιας βραδυάς, ούτε καθαρή σεξουαλική επιθυμία, άρα δεν ψάχνω πότε ενεργοποιείται ένας 'Αρης, εκτός αν δεν μιλάμε για έρωτα αλλά για πόθο που δεν συνοδεύεται από αυτό το φτερούγισμα που σε κάνει να νοιώθεις και λίγο βλάκας. Την λαμαρίνα την δαγκώνεις για τα καλά με διελεύσεις Ποσειδώνα, πχ ένα τρίγωνο Ποσειδώνα με Αφροδίτη είναι ένα παράδειγμα ερωτικής τύφλωσης, όπως και σχεδόν όλες οι διελεύσεις του Ποσειδώνα από επίμαχα σημεία του γενέθλιου. Για να έχει επιτυχία όμως και καλή έκβαση πρέπει να υποστηρίζεται από διελεύσεις Δία και Πλούτωνα, αλλιώς είναι απογοητευτικός έρωτας ή ουτοπικός. Να υπάρχουν διελεύσεις Ποσειδώνα ώστε να τον/την εξιδανικεύσεις αλλά να υπάρχουν ταυτόχρονα και διελεύσεις όπως αυτή του Δία από την Αφροδίτη σου, ή να ενεργοποιείται με κάποιο τρόπο θετικά ο κυβερνήτης του 5ου οίκου. Χαρακτηριστικά θετικές εμπειρίες όταν ο Δίας φτάσει την Αφροδίτη σου ή τη Σελήνη σου (σε άντρες) και όταν συμβαίνει αυτό πολύ συχνά σε αντρικούς χάρτες, οι άντρες γνωρίζουν κάποια γυναίκα που είναι κάτι παραπάνω από περαστική που αν η συναστρία είναι καλή, ακόμα κι αν χωρίσουν μπορεί να επανέλθει εκεί που δεν το περιμένεις. Το Vertex αν έχει κάποια θέση στον 5ο
ή στον 3ο οίκο, μπορεί επίσης όταν ενεργοποιηθεί κατάλληλα να σου στείλει κάποιο έρωτα και φυσικά ο βόρειος δεσμός Σελήνης. Από πρόοδους ή κατευθύνσεις συνδυασμοί 'Ηλιου-Αφροδίτης, ή κάποιος πλανήτης να ενεργοποιεί το μεσοδιάστημα 'Ηλιου/Αφροδίτης. Αφροδίτη - Δία/Ποσειδώνα, Αφροδίτη - Δία/Μεσουράνημα, Αφροδίτη - Σελ/Δία/. Στους πολύ κεραυνοβόλους και συχνά παράνομους έρωτες με πολύ λιγότερη αυταπάτη απ'αυτή του Ποσειδώνα, συμμετέχει ο Ουρανός, πχ Ουρανός σε κάποια διέλευση από Αφροδίτη. Οι συνδυασμοί είναι πολύ περισσότεροι φυσικά.

Fotini Christodoulou
30-10-2007, 08:33 PM
Πολύ διαφωτιστική η τοποθέτηση σου Αργοναύτη:bigsmile:.
[Αν κι έχω μια μικρή ένσταση που αφορά καθαρά το τι πιστεύω προσωπικά για το θέμα κι έτσι δεν έχει και νόημα να την αναφέρω.]

Μια απορία μου δημιουργήθηκε απλώς μια και πρώτη φορά διαβάζω τους σχετικούς δείκτες. Αναφέρεις ότι καλό είναι η Ποσειδώνια επιρροή είναι καλό να συνοδεύεται από αναλογες όψεις Δία και Πλούτωνα. Ο Κρόνος παίζει κάποιο ρόλο στο θέμα; Στην διάρκεια του αισθήματος για παράδειγμα ή στο κατά πόσο είναι ειλικρινή τα αισθήματα;:unsure:

Αργοναύτης
30-10-2007, 10:07 PM
Πολύ διαφωτιστική η τοποθέτηση σου Αργοναύτη:bigsmile:.
[Αν κι έχω μια μικρή ένσταση που αφορά καθαρά το τι πιστεύω προσωπικά για το θέμα κι έτσι δεν έχει και νόημα να την αναφέρω.]

Μια απορία μου δημιουργήθηκε απλώς μια και πρώτη φορά διαβάζω τους σχετικούς δείκτες. Αναφέρεις ότι καλό είναι η Ποσειδώνια επιρροή είναι καλό να συνοδεύεται από αναλογες όψεις Δία και Πλούτωνα. Ο Κρόνος παίζει κάποιο ρόλο στο θέμα; Στην διάρκεια του αισθήματος για παράδειγμα ή στο κατά πόσο είναι ειλικρινή τα αισθήματα;:unsure:

Φαντάζομαι την ένστασή σου, θα είναι για τον ορισμό του έρωτα και κατά πόσο είναι αυταπάτη ή υπερβολή. Δεν έχω πρόβλημα να διατύπωνες την ένσταση, τελικά πρέπει να'χω τρομάξει κόσμο και κοσμάκη :bigsmile:). Τον Κρόνο δεν τον θεωρώ καθόλου σημαντικό για μια κατάσταση τόσο ασόβαρη, τόσο ανώριμη και τόσο αναρχική όπως είναι ο έρωτας. Σχέσεις κάνουμε σχετικά εύκολα, αλλά ερωτευόμαστε το ίδιο συχνά ; Μάλλον όχι. Στις εποχές των Κρόνιων διελεύσεων οι άνθρωποι έρχονται στα συγκαλά τους και τρελλαίνονται με τις διελεύσεις Ουρανού, Ποσειδώνα και Πλούτωνα. Ο Κρόνος στην καλύτερη περίπτωση να σε κάνει να νοιώσεις αισθηματική ασφάλεια, αλλά η έννοια της ασφάλειας είναι ασύμβατη με τον έρωτα. Ο έρωτας είναι αγάπη σε πρωταρχικό νηπιακό στάδιο. Ο Κρόνος ωριμάζει το αίσθημα αλλά δύσκολα το γεννάει. Δεν προβληματίζομαι για την διάρκεια του έρωτα γιατί πάλι πιστεύω ότι ο έρωτας εξ ορισμού δεν έχει φοβερή διάρκεια όσο η αγάπη. Τον ζεις και περνάει μετά. Ο ενθουσιασμός και η ''τρέλλα'' δεν είναι μόνιμη κατάσταση, τον αντικαθιστά η αγάπη στην σχέση εμπιστοσύνης. Δεν αποκλείω την εμπιστοσύνη αυτή να την προκαλεί ο Κρόνος, αλλά μαζί μ'αυτό θα αρχίσεις να νοιάζεσαι για το πόσα βγάζει ο άλλος, τι τίτλους έχει κοινωνικά και όλα αυτά τα άχαρα πράγματα, οπότε ο έρωτας θα πάει περίπατο.

Μητσάκος
31-10-2007, 08:25 AM
Φαντάζομαι την ένστασή σου, θα είναι για τον ορισμό του έρωτα και κατά πόσο είναι αυταπάτη ή υπερβολή. Δεν έχω πρόβλημα να διατύπωνες την ένσταση, τελικά πρέπει να'χω τρομάξει κόσμο και κοσμάκη :bigsmile:). Τον Κρόνο δεν τον θεωρώ καθόλου σημαντικό για μια κατάσταση τόσο ασόβαρη, τόσο ανώριμη και τόσο αναρχική όπως είναι ο έρωτας. Σχέσεις κάνουμε σχετικά εύκολα, αλλά ερωτευόμαστε το ίδιο συχνά ; Μάλλον όχι. Στις εποχές των Κρόνιων διελεύσεων οι άνθρωποι έρχονται στα συγκαλά τους και τρελλαίνονται με τις διελεύσεις Ουρανού, Ποσειδώνα και Πλούτωνα. Ο Κρόνος στην καλύτερη περίπτωση να σε κάνει να νοιώσεις αισθηματική ασφάλεια, αλλά η έννοια της ασφάλειας είναι ασύμβατη με τον έρωτα. Ο έρωτας είναι αγάπη σε πρωταρχικό νηπιακό στάδιο. Ο Κρόνος ωριμάζει το αίσθημα αλλά δύσκολα το γεννάει. Δεν προβληματίζομαι για την διάρκεια του έρωτα γιατί πάλι πιστεύω ότι ο έρωτας εξ ορισμού δεν έχει φοβερή διάρκεια όσο η αγάπη. Τον ζεις και περνάει μετά. Ο ενθουσιασμός και η ''τρέλλα'' δεν είναι μόνιμη κατάσταση, τον αντικαθιστά η αγάπη στην σχέση εμπιστοσύνης. Δεν αποκλείω την εμπιστοσύνη αυτή να την προκαλεί ο Κρόνος, αλλά μαζί μ'αυτό θα αρχίσεις να νοιάζεσαι για το πόσα βγάζει ο άλλος, τι τίτλους έχει κοινωνικά και όλα αυτά τα άχαρα πράγματα, οπότε ο έρωτας θα πάει περίπατο.
Πέστα ρε μεγάλε που τα λες και ωραία :clapping::clapping:

Fotini Christodoulou
31-10-2007, 09:03 AM
Φαντάζομαι την ένστασή σου, θα είναι για τον ορισμό του έρωτα και κατά πόσο είναι αυταπάτη ή υπερβολή. Δεν έχω πρόβλημα να διατύπωνες την ένσταση, τελικά πρέπει να'χω τρομάξει κόσμο και κοσμάκη :bigsmile:). .

Ο έρωτας είναι παραπληροφόρηση των ΜΜΕ:toung:Θεωρώ ότι είναι αυταπάτη το λοιπόν και επίσης ότι αν βγούν τα ποσειδώνια στολίδια, το μονο που θα μείνει ειναι ένας ενεργοποιημένος ¶ρης:cheesy:

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση περί Κρόνου, πάντα είχα την απορία με ποιό τρόπο συμβάλλει στα θέματα αυτά.:bigsmile:Αρχισα να καταλαβαίνω πώς με επηρεάζει και η συνοδος Αφροδίτης-Κρόνου που εχω στον γενέθλιο.:bigsmile:

kmakri
31-10-2007, 10:42 AM
Καλημέρα σε όλους.
Ενδιαφέρον το Θέμα και οι τοποθετήσεις των προλαλήσαντων.
Η δική μου απορία είναι η εξής:
Ποιές είναι οι όψεις που σε μία συναστρία ή στο Composite δείχνουν τον Μεγάλο Έρωτα?
Οι διελαύνοντες πλανήτες σαφέστατα θα ενεργοποιούν κάποιες όψεις στο προσωπικό ωροσκόπειο του καθενός μας, αυτό όμως για να το αντιληφθεί κάποιος θα πρέπει να εξετάσει το προοδευτικό ωροσκόπειό του.Και τέτοια γνώση δεν την έχουμε όλοι..
Μιλήσατε ποιό πάνω για την διέλευση του Ποσειδώνα, του Δία από Μεσοδιαστήματα και Vertex κλπ.
Πριν εξετάσουμε όμως τις διελεύσεις που απαιτούν γνώση την οποία δεν την διαθέτουμε όλοι, δεν είναι χρήσιμο να εξετάσουμε τις όψεις που φανερώνουν την προδιάθεση να ερωτευτούν δύο άνθρωποι οι οποίες εάν είναι ισχυρές μπορούν να περιγράψουν τον έντονο ή μη χαρακτήρα του συναισθήματος καθώς και την διάρκεια , ας μου επιτραπεί η έκφραση, αυτού?
Εάν ο διελαύνων Ποσειδώνας σε τρίγωνο ή εξάγωνο με την Αφροδίτη στο προοδευτικό ωροσκόπειο δίνουν Μεγάλο Έρωτα, τότε στην Συναστρία ή στο Composite μία αντίστοιχη όψη πως ερμηνεύεται?
Από όσα έχω διαβάσει μέχρι σήμερα πιστεύω ότι και οι όψεις του Ουρανού με προσωπικούς πλανήτες (Αφροδίτη, ¶ρη, Σελήνη)δίνουν πληροφορίες για τον Έρωτα καθώς και οι όψεις ανάμεσα σε ¶ρη και Αφροδίτη.
Χωρίς να εξετάσουμε την συμβατότητα ανάμεσα σε δύο ανθρώπους απλά μόνο την προδιάθεση για την γέννεση του Έρωτα τι θα έπρεπε τελικά να λάβουμε υπ΄όψην??

GIRL
31-10-2007, 11:06 AM
οι πλανήτες απο τον Κρόνο κα μετά όταν ενεργοποιούνται απο διελεύσεις είναι αυτοί που μας φέρνουν ή και μας πέρνουν εναν μεγάλο έρωτα.

colibri
31-10-2007, 04:58 PM
Θα συμφωνήσω με τον αργοναύτη σχεδόν σε όλα και θα προσθέσω ότι στην μελέτη του 5ου οίκου σημαντικές ενδείξεις μπορούν να μας δώσουν και το σύστημα με ανιούσες, δηλαδή μετακίνηση κατά 30 μοίρες στον κάθε πλανήτη για κάθε χρόνο ζωής. Έτσι λοιπόν αν με αυτό το σύστημα περνάει κάποιος πλανήτης στον 5ο οίκο είναι πολύ πιθανόν να υπάρξει κάποια γνωριμία και όταν θα μπαίνει στον 7ο οίκο γάμος. Γνωρίζετε οι περισσότεροι ότι δεν χρησιμοποιούμε αποκλειστικά μία μέθοδο αλλά εννοείται ότι θα κοιτάξουμε και στα προοδευτικά τις θέσεις κυβερνητών 5ου και 7ου αν θέλουμε να δούμε αν θα είναι σχέση ζωής. Επίσης έχω προσέξει σε γενεθλια θέση την όψη πλούτωνα με αφροδίτη, με αγαπημένη το εξάγωνο, ότι βρίσκεις τον έρωτα της ζωής σου και τελικά μένεις με αυτόν... Και αφήνω για το τέλος το αγαπημένο πτολεμαικο σύστημα που είναι λίγο περίπλοκο να το περιγράψω απλά, που απλά θα επιβεβαιώσει με τρομερή ακρίβεια θα έλεγα όσα θα πουν τα transit, οι προοδοι, τα μεσοδιαστήματα κτλ

colibri
31-10-2007, 05:23 PM
Να προσθέσω ότι με το πτολεμαικο μπορείς να βρεις ή τον ωροσκόπο ή τον ήλιο ή την δυναμικότητα του αλλου ( του συντρόφου)

Αργοναύτης
31-10-2007, 10:56 PM
Γιατί δεν με πείθει το 30 μοίρες/1 έτος ; Και γιατί δεν με πείθει ούτε ότι το ζώδιο ή ο Ωροσκόπος του/της εκλεκτού/ης μπορεί να εντοπιστεί από την Αστρολογία ; Είμαι πολύ καχύποπτος με αυτά τα πολύ ''συγκεκριμένα'' της Αστρολογίας, αλλά βέβαια πάντα είμαι ανοιχτός.

Βασιλης Παπαδολιας
01-11-2007, 09:38 AM
Κατά τη γνώμη μου ο έρωτας είναι κάτι πιο γενικό για να το περιορίσουμε μόνο στην αυταπάτη... Το τι σημαίνει έρωτας για τον καθένα είναι διαφορετικό και εξαρτάται από τον τύπο του ατόμου... Σε ένα άτομο "ουράνιο" που θα έλεγε κι ο Αργοναύτης, ο ποσειδώνιος έρωτας δεν είναι καν επιθυμητός, γιατί το ουράνιο άτομο θέλει ο έρωτας να συνιστά βιωματική εμπερία και άνοιγμα σε νέους ορίζοντες. Σε ένα κρόνιο άτομο, η ασφάλεια είναι επιθυμητή και αυτό λογίζεται σα μεγάλος έρωτας. Σε ένα άρειο άτομο ο έρωτας είναι κατάκτηση και σε ένα άτομο της αφροδίτης λαγνεία και νάζι...

Συνεπώς πριν μπούμε στη λογική να πούμε τι σημαίνουν οι διελεύσεις πρέπει να δούμε τι ζητάει το ίδιο το άτομο... Για ένα ουράνιο άτομο για παράδειγμα οι διελεύσεις του Ποσειδώνα ή του Πλούτωνα μπορεί να είναι καταστροφή... Κάθε επίδραση πιστεύω είναι εξατομικευμένη και ως τέτοια θα πρέπει να την εξετάσουμε...

Αργοναύτης
01-11-2007, 10:08 AM
Κατά τη γνώμη μου ο έρωτας είναι κάτι πιο γενικό για να το περιορίσουμε μόνο στην αυταπάτη... Το τι σημαίνει έρωτας για τον καθένα είναι διαφορετικό και εξαρτάται από τον τύπο του ατόμου... Σε ένα άτομο "ουράνιο" που θα έλεγε κι ο Αργοναύτης, ο ποσειδώνιος έρωτας δεν είναι καν επιθυμητός, γιατί το ουράνιο άτομο θέλει ο έρωτας να συνιστά βιωματική εμπερία και άνοιγμα σε νέους ορίζοντες. Σε ένα κρόνιο άτομο, η ασφάλεια είναι επιθυμητή και αυτό λογίζεται σα μεγάλος έρωτας. Σε ένα άρειο άτομο ο έρωτας είναι κατάκτηση και σε ένα άτομο της αφροδίτης λαγνεία και νάζι...

'Ερωτας είναι έρωτας. Τι άλλο να σημαίνει ; Αυτές οι έννοιες, αγάπη, έρωτας, πόθος είναι σαφώς διαχωρισμένες από καταβολής κόσμου, απλά οι άνθρωποι δεν θέλουν να τις συνειδητοποιήσουν γι'αυτό και δυστυχούν. Λένε ''σε αγαπάω'' και εννοούν ''είμαι ερωτευμένος''. Μεγαλώσαμε πια. Το κρεββάτι δεν έχει αυταπάτη, ο έρωτας πάντα έχει αυταπάτη, αλλιώς δεν θα ήταν έρωτας. Σιγά μην ερωτεύεσαι για να ανοίξεις ορίζοντες (ουράνιος) ή να ερωτεύεσαι για λόγους ασφάλειας (κρόνος). Δεν σκέφτεσαι τίποτα όταν είσαι ''τύφλα'', είσαι χαμένος και καθηλωμένος από τις απόλυτες δηλώσεις σου ''χωρίς αυτόν δεν μπορώ να ζήσω'' :laugh::laugh::laugh: 'Ενα ωραίο ποσειδώνιο μεθύσι είναι που αναλόγως τις όψεις και όλα αυτά μπορεί είτε να σου φτιάξει κεφάλι είτε να σε πιάσουν οι ημικρανίες. Η αυταπάτη απλά μπορεί να έχει ολέθρια αποτελέσματα, αλλά μπορεί να μην έχει και καμμιά παρενέργεια αν και ο άλλος σε έχει εξινανικεύσει εξίσου όπως και συ και να πάνε όλα καλά. Ο αμφίδρομος έρωτας είναι αμφίδρομη εξιδανίκευση και δεν έχει καμμία σχέση ούτε με το σεξ ούτε με την ασφάλεια ούτε με διάνοιξη πνευματικών οριζόντων. Δεν έχει σκέψη, δεν έχει άποψη, είναι σκλάβος μιας ιδέας από το πουθενά και ταυτόχρονα ο πιο μεγάλος φυγάς, ο πιο μεγάλος αναρχικός. Το μόνο ασφαλές και κατά βάθος υγιές είναι το σεξ και ο καθαρός πόθος. Ο έρωτας είναι μια παγίδα που είτε θα σε τσακώσει είτε θα σκουριάσει με τον καιρό (κυρίως μετά το γάμο ή όταν η σχέση χρονίσει)
Καλή σας μέρα

colibri
01-11-2007, 10:20 AM
Kαλημέρα! Όντως το κάθε άτομο έχει δική του άποψη για τον έρωτα και τα δικά του δεδομένα, η δασκάλα μου στην αστρολογία μου έχει πει ότι η αστρολογία είναι αυτογνωσία που οδηγεί στην ελεύθερη βούληση και θα ήθελα να προσθέσω ότι μέσα από μια σχέση μαθαίνουμε περισσότερο τον εαυτό μας. Ξέρω ότι πολλές φορές μπερδεύεται η αστρολογία με τη ψυχολογία, και εύχομαι να μη γίνομαι κουραστική, αλλά όταν δεν ξέρεις τον εαυτό σου και κατά συνέπεια δεν τον αγαπάς πως μπορείς να αγαπήσεις κάποιον ουσιαστικά ξένο? Μιλούσα για διευλέσεις έχοντας κατά νου και χωρίς να αναφέρω τον γενέθλιο χάρτη, σας ευχαριστώ κ. Παπαδολια γιατί με κανατε να επαναφέρω στο μυαλό μου και αυτές τις παραμέτρους για τους ουράνιους, πλουτώνιους και ποσειδώνιους τύπους αλλά θέλω να ρωτήσω για διευκρίνηση, εντάξει ξέρουμε ότι ένα άτομο είναι ένας τύπος π.χ. πλουτώνιος θα μπορούσε να είναι και ποσειδώνιος? Και αν ναι, πως λειτουργει τότε ? Αν έχω ξεφύγει από το θέμα συγχωρέστε με.

Fotini Christodoulou
01-11-2007, 10:29 AM
Καλημέρα σε όλους!:bigsmile:

Εγώ θα ήθελα να μου εξηγήσετε πώς ορίζεται ο Ουράνιος, Ποσειδώνιος κτλ τύπος. Εξαρτάται από το αν δημιουργούνται θετικές ή σκληρές όψεις των βαρέων με προσωπικους;η ίσως με τα φώτα;

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Αργοναύτη, αν και ο κάθε γενεθλιος χάρτης έτσι κι αλλιώς θα μας δείξει έστω γενικά , πώς το άτομο που εξεταζουμε αντιλαμβάνεται τον έρωτα.

colibri
01-11-2007, 10:35 AM
Κατά τη γνώμη μου ορίζεται ένα άτομο έτσι όταν κάποιος από αυτους τους πλανήτες (ποσειδώνα, ουρανό και πλουτωνα) κάνει όψεις με τα φώτα, για τους υπόλοιπους δεν ξέρω

Βασιλης Παπαδολιας
01-11-2007, 10:39 AM
...ο έρωτας πάντα έχει αυταπάτη, αλλιώς δεν θα ήταν έρωτας. Σιγά μην ερωτεύεσαι για να ανοίξεις ορίζοντες (ουράνιος) ή να ερωτεύεσαι για λόγους ασφάλειας (κρόνος). Δεν σκέφτεσαι τίποτα όταν είσαι ''τύφλα'', είσαι χαμένος και καθηλωμένος από τις απόλυτες δηλώσεις σου ''χωρίς αυτόν δεν μπορώ να ζήσω'' :laugh::laugh::laugh: 'Ενα ωραίο ποσειδώνιο μεθύσι είναι που αναλόγως τις όψεις και όλα αυτά μπορεί είτε να σου φτιάξει κεφάλι είτε να σε πιάσουν οι ημικρανίες.

Τι ωροσκόπο είπαμε έχεις; :)

Fotini Christodoulou
01-11-2007, 10:39 AM
Κατά τη γνώμη μου ορίζεται ένα άτομο έτσι όταν κάποιος από αυτους τους πλανήτες (ποσειδώνα, ουρανό και πλουτωνα) κάνει όψεις με τα φώτα, για τους υπόλοιπους δεν ξέρω

Τρίγωνα ή τετράγωνα;Και αν τα φώτα κανουν θετικές όψεις με έναν και ταυτόχρονα σκληρές με άλλον;
:unsure:

colibri
01-11-2007, 10:44 AM
Συνόδους, αντιθέσεις, τρίγωνα, τετράγωνα, εξάγωνα και ημιεξάγωνα. Και αν π.χ. ο ποσειδώνας κάνει μόνο μια όψη με σελήνη και ο ουρανός με όλα υπερισχύει ο ουρανός και έχουμε ουράνιο τύπο.

Αργοναύτης
01-11-2007, 10:45 AM
Επιτρέψτε μου να γράψω κάποιες χθεσινές μου σκέψεις που κατέγραψα σχεδόν υπό καθεστώς αυτόματης γραφής :laugh::laugh:

Ποσειδών - 'Ερωτας, ρομαντισμός, φαντασία/φαντασίωση - Ιδέα - Πνευματική αγάπη - Ζωτικό Ψεύδος (σύμφωνα με Ερίκο 'Ιψεν) - Ψευδ-αίσθηση.

Αφροδίτη - Αγάπη, τρυφερότητα, η φαντασία που αποκτά πλέον σώμα και γίνεται γυναίκα, Υπο-δοχή, Υπο-ταγή (γυναικείες ιδιότητες).

'Αρης - Σεξουαλική πράξη, αρρενωπότητα, σωματική κατάκτηση, διείσδυση (φαλλικό σύμβολο), απουσία συναισθήματος.

Ουρανός - 'Εκπληξη, κεραυνοβόλο ιδιόρρυθμο συναίσθημα που πρόκειται όμως για επίπλαστο έρωτα. Στην πραγματικότητα είναι κεραυνοβόλος διανοητικός πόθος ή απελευθερωμένος σωματικός πόθος με την έννοια ότι το άτομο που ποθεί δεν είναι εξαρτημένο ούτε από την Ιδέα για τον άλλον ούτε από το σεξ μαζί του. Συχνά οι πλέον απρόσωπες σχέσεις.

Πλούτωνας - Το ακριβώς αντίθετο απ'αυτό του Ουρανού. Επίσης δεν είναι έρωτας, αλλά εδώ έχουμε τον πνικτικό πόθο. Ο πόθος δεν εκφράζεται με την ευρωστία και την ταχύτητα που τον εκφράζει ο 'Αρης, αλλά αναπτύσσεται αργά και πολλές φορές σαδομαζοχιστικά. Οι νοθευτές της αγάπης κατοικούν εδώ : Εξάρτηση, καταπίεση, ζήλια. Αν το άτομο όμως είναι εξελιγμένο : Aφοσοίωση, δέσμευση, όρκοι παράδοσης, εξέλιξη μέσα από την αγάπη, εμβάθυνση.

Δεσμοί Σελήνης - Ο συνεκτικός ιστός του έρωτα, η γέφυρα μεταξύ δυο ανθρώπων, η έλξη επίσης δεν είναι ερωτική, αλλά καρμική. Το δέρμα του έρωτα. Αν ο Διάβολος υπήρχε, σίγουρα θα ήταν δέρμα (Φρίντριχ Νίτσε).

Βασιλης Παπαδολιας
01-11-2007, 10:45 AM
...αλλά θέλω να ρωτήσω για διευκρίνηση, εντάξει ξέρουμε ότι ένα άτομο είναι ένας τύπος π.χ. πλουτώνιος θα μπορούσε να είναι και ποσειδώνιος? Και αν ναι, πως λειτουργει τότε ? Αν έχω ξεφύγει από το θέμα συγχωρέστε με.

Το θέμα το έχει εισηγηθεί στην ουσία ο Αργοναύτης και υπάρχει και μία συζήτηση που είχαμε κάνει γι' αυτό το θέμα... Δείτε λίγο την ενότητα Εραστές της Αστρολογίας / Πλανήτες με έντονη θέση στο χάρτη ή πατήστε εδώ (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=3999&highlight=%EF%F5%F1%DC%ED%E9%EF)

Βασιλης Παπαδολιας
01-11-2007, 10:47 AM
Καλημέρα σε όλους!:bigsmile:

Εγώ θα ήθελα να μου εξηγήσετε πώς ορίζεται ο Ουράνιος, Ποσειδώνιος κτλ τύπος. Εξαρτάται από το αν δημιουργούνται θετικές ή σκληρές όψεις των βαρέων με προσωπικους;η ίσως με τα φώτα;


Φωτεινή, δες το προηγούμενο post μου...

Βασιλης Παπαδολιας
01-11-2007, 10:48 AM
Νομίζω ότι δεν πρέπει να επεκτείνουμε την κουβέντα για τους πλανητικούς τύπους, γιατί θα βγούμε off topic...

Aς επικεντρωθούμε στον έρωτα...

Για ερωτήσεις για τους τύπους, μπορούμε να συμπληρώσουμε στην ενότητα που σας πρότεινα...

Fotini Christodoulou
01-11-2007, 10:52 AM
Ευχαριστώ Colibri και Βασίλη.:bigsmile:

Ρώτησα, καθώς είδα ότι συνδέσατε τους τύπους, με το θέμα που εξετάζουμε.;)
[Μια και έχω όψεις των φώτων και με ουρανό και με πλουτωνα, αναρωτιόμουν σε ποιο στρατόπεδο βρίσκομαι στο θέμα.:laugh:]

zeta1987
01-11-2007, 11:06 AM
Καλημέρα σε όλους!! Όντως πολύ ενδιαφέρον το θέμα! Εγώ θεωρώ ότι σε συναστρίες παίζουν σημαντικό ρόλο οι όψεις που σχηματίζουν οι δύο σελήνες είτε μεταξύ τους, είτε με αργοκίνητους πλανήτες λένε ότι φέρνουν και κάρμα (με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω):embarrest! Εγώ θα περίμενα έναν μεγάλο έρωτα αν είχα διεύλεση Δία στον 7ο οίκο, δίέλευση την οποία είχα την περίοδο 2003-2004 και γνώρισα ένα άτομο που η σχέση μας κράτησε 4 χρόνια! Επειδή δεν ήξερα ώρα μία σημαντική όψη που είχα με αυτό το άτομο ήταν η σύνοδος του ανάδρομου Πλούτωνα του στον Ζυγό πάνω στον ¶ρη μου. Τώρα βρίσκομαι σε μία σχέση την οποία θεωρώ πολύ σημαντική, και ο Δίας μου βρίσκεται στον 7 οίκο του συντρόφου μου.. Αυτή ξεχωρίζω περισσότερο! Επίσης όταν τον γνώρισα είχα σύνοδο Δία-Ήλιου και μετα Δία-Σέληνης,Αφροδίτης, Κρόνου! Βέβαια θα ψιλοφοβόμουν σχέση που επηρεάζεται απο Ουρανό γιατί παρόλο που δημιουργεί συναρποαστικές καταστάσεις, διαρκούν λίγο από ότι ξέρω!:cry:
Αν κάνω κάτι λάθος pleeease διορθώστε μεεε:cheesy:

GIRL
01-11-2007, 11:54 AM
Πριν 2 χρόναι που ερωτεύθηκα ο Πλούτωνας ήταν στην ακμή του 5ου και ο Ουρανός στον 7ο οίκο του ωροσκοπίου μου και σε αντίθεση με γενέθλιο Ουρανό και Πλούτωνα Στο ωροσκόπιο της προόδου είχα σύνοδο Ηλιου - Αφροδίτης και
Δία που είχαν απόσταση απο 2 έως 3 μοίρες με το Μεσουράνημα στο γενέθλιο.Ο Ουρανός πιστεύω μου έφερε το κεραυνοβόλο που ίσως λήξει και ξαφνικά , αλλά η ζωή είναι ωραία και με τα πάνω και με τα κάτω

Βασιλης Παπαδολιας
01-11-2007, 12:02 PM
Πριν 2 χρόναι που ερωτεύθηκα ο Πλούτωνας ήταν στην ακμή του 5ου και ο Ουρανός στον 7ο οίκο του ωροσκοπίου μου

Οι θέσεις του Ουρανού είναι πιστεύω γενικά συνδεδεμένες με αυτό που λέμε έρωτας με την πρώτη ματιά... ή "με χτύπησε κατακούτελα"... σύντομοι έρωτες που τους θυμόμαστε για τη σεξουαλική τους ενέργεια και για την ανεβαστική τους επίδραση και την ανανέωση που φέρνουν στη ζωή μας...

Αργοναύτης
01-11-2007, 12:38 PM
Οι θέσεις του Ουρανού είναι πιστεύω γενικά συνδεδεμένες με αυτό που λέμε έρωτας με την πρώτη ματιά... ή "με χτύπησε κατακούτελα"... σύντομοι έρωτες που τους θυμόμαστε για τη σεξουαλική τους ενέργεια και για την ανεβαστική τους επίδραση και την ανανέωση που φέρνουν στη ζωή μας...

Ουί. Το έχω ζήσει όταν ο Ουρανός έκανε απανωτές διελεύσεις. Τα ζούσαμε αλλά δεν διαρκούσαν πολύ. 'Ηταν απελευθερωμένοι σωματικοί πόθοι, γι'αυτό και οι χωρισμοί δεν πονούσαν. 'Ηταν όλες τους παλαβές και όλες Υδροχόοι. :laugh::laugh: Η πιο διασκεδαστική περίοδος της ζωής μου. Μετά πλάκωσαν οι Ποσειδώνιες.

Βασιλης Παπαδολιας
01-11-2007, 01:34 PM
Ουί. Το έχω ζήσει όταν ο Ουρανός έκανε απανωτές διελεύσεις. Τα ζούσαμε αλλά δεν διαρκούσαν πολύ. 'Ηταν απελευθερωμένοι σωματικοί πόθοι, γι'αυτό και οι χωρισμοί δεν πονούσαν. 'Ηταν όλες τους παλαβές και όλες Υδροχόοι. :laugh::laugh: Η πιο διασκεδαστική περίοδος της ζωής μου. Μετά πλάκωσαν οι Ποσειδώνιες.

Κάθε σχέση έχει να μας μάθει κάτι...

(ΥΓ: ¶δειασε το mailbox σου)

Αργοναύτης
01-11-2007, 01:56 PM
Κάθε σχέση έχει να μας μάθει κάτι...

(ΥΓ: ¶δειασε το mailbox σου)

οι άντρες προσπαθούν αιωνίως μέχρι χιλιοστής ενσάρκωσης να μαθαίνουν τις γυναίκες και οι γυναίκες να τους ξεμαθαίνουν και να τους ξεθυμαίνουν. Σερσέ λα φαμ, φαμ' δεν φαμ. To άνοιξα, απάντησέ μου για τα βιβλία αν θες.

Toksotaki
01-11-2007, 07:47 PM
Η αφροδιτη στον Αιγοκαιρω*5 οικο... κανει συνοδο με ποσειδωνα,ουρανο,σεληνη,ερ η,παραλληλια με Ηλιο,διπλο πενταγωνο με ωροσκοπο,ημιτετραγωνο με πλουτωνα,τριγωνο με μεσουρανημα και διπλο πενταγωνο με Αρη και Δια και πολλα στελιουμ....αν απο τις οψεις της βλεπουμε τον ιδανικο μεγαλω ερωτα..στην προκειμενη περιπτωση τι μορφη θα ειχε,δεν θα υπηρχε μεγαλη συγχυση και αλλοιωση της ιδανικης εικονας?.Οταν εχουμε σε διελευση τον Πλουτωνα σε συνοδο με βερτεξ στον 5 οικο εχουμε την αναγεννηση η την ρυξη του μεγαλου ερωτα

Αργοναύτης
01-11-2007, 11:23 PM
Η αφροδιτη στον Αιγοκαιρω*5 οικο... κανει συνοδο με ποσειδωνα,ουρανο,σεληνη,ερ η,παραλληλια με Ηλιο,διπλο πενταγωνο με ωροσκοπο,ημιτετραγωνο με πλουτωνα,τριγωνο με μεσουρανημα και διπλο πενταγωνο με Αρη και Δια και πολλα στελιουμ....αν απο τις οψεις της βλεπουμε τον ιδανικο μεγαλω ερωτα..στην προκειμενη περιπτωση τι μορφη θα ειχε,δεν θα υπηρχε μεγαλη συγχυση και αλλοιωση της ιδανικης εικονας?.Οταν εχουμε σε διελευση τον Πλουτωνα σε συνοδο με βερτεξ στον 5 οικο εχουμε την αναγεννηση η την ρυξη του μεγαλου ερωτα

Τι'ναι αυτά ; γενέθλιες όψεις ή διελεύσεις ; Αν είναι διέλευση της Αφροδίτης δεν λέει και πολλά, γιατί διαρκεί ελάχιστα. Η διέλευση Πλούτωνα από τον 5ο και μάλιστα από το Vertex συνήθως τρελλαίνει το άτομο από πάθος, κάτι παραπάνω από έρωτα. Ερωτικό αμόκ.:bigsmile: Οι συνέπειες αυτού του υπέροχου αμόκ ποικίλουν ανάλογα με το χάρτη.

Deodonus
02-11-2007, 12:34 PM
Ο Έρωτας ποτέ δεν προβλέπεται και ποτέ δεν σχεδιάζεται! Είναι κάτι υπεράνω προβλέψεων, αστρολογίας και λοιπών συστημάτων!

:)

kritikia
02-11-2007, 01:01 PM
Ο Έρωτας ποτέ δεν προβλέπεται και ποτέ δεν σχεδιάζεται! Είναι κάτι υπεράνω προβλέψεων, αστρολογίας και λοιπών συστημάτων!

:)

Συμφωνώ απολύτως.. και θεωρώ ότι ακριβώς αυτή είναι και η μαγεία του..

starfish
02-11-2007, 01:23 PM
Ο Έρωτας ποτέ δεν προβλέπεται και ποτέ δεν σχεδιάζεται! Είναι κάτι υπεράνω προβλέψεων, αστρολογίας και λοιπών συστημάτων!

:)

Συμφωνω αλλα, δεν νομιζω οτι το θεμα τεθηκε με σκοπο την σχεδιαση ή την προβλεψη!
Ολοι (;)) θα θελαμε να εξηγησουμε [εκ των υστερων συνηθως] το γιατι ερωτευθηκαμε αμοιβαια ή οχι, γιατι "κολλησαμε" σ ενα προσωπο κλπ.

GIRL
02-11-2007, 02:35 PM
Ο Έρωτας ποτέ δεν προβλέπεται και ποτέ δεν σχεδιάζεται! Είναι κάτι υπεράνω προβλέψεων, αστρολογίας και λοιπών συστημάτων!

:)


ο έρωτας έρχεται εκεί που δεν το περιμένεις.
όσο για το θέμα της αστρολογίας το υποτιμάς. το 1999 επισκέφθηκα για πρώτη φορά έναν απο τους γνωστότερους αστρολόγους και το είχε δεί όπως και πολλά άλλα και οσες φορές τον έχω συμβουλευτεί όλες είναι μέσα.

leen
02-11-2007, 04:49 PM
Hello astrolovers,

Κατά την ταπεινή μου άποψη, οι συνδυασμοί που θα μπορούσαν να προκείψουν για μεγάλους έρωτες είναι τόσοι πολλοί και ξεχωριστοί (όσοι και δύο άνθρωποι) όταν λειτουργούν μαζί, που όπως όλοι καταλαβαίνουμε θα χρειάζονταν χίλιες ζωές για να τους μελετάμε. Γιαυτό θα ήταν πιο επικοδομητικό και ενδιαφέρον για ένα λειτουργικό φόρουμ να μην "θεωριτικίζουμε" γενικώς και αορίστως αλλά να μιλάμε για γεγονότα που γνωρίζουμε και για πράγματα που έχουμε προσωπικη εμπειρία...

Από προσωπική εμπειρία λοιπόν θα αναφέρω > τον ΠΛΟΥΤΩΝΑ σε συνοδο με προσωπικούς πλανήτες, επίσης τον Ποσειδώνα, την Αφροδίτη, την Λίλιθ, τον Ουρανό και τους Δεσμούς της σελήνης. Ο ¶ρης σε σχέση με την Αφροδίτη ή την Σελήνη είναι κάτι... που άμα δεν έχεις βιώσει τους εξωτερικούς πλανήτες που προανέφερα μπορεί και να το περάσεις για μεγάλο έρωτα... Που όμως ωχρειά μπροστά στο ηφαιστειακό αποτέλεσμα που δημιουργούν οι εξωτερικοί πλανήτες. Επίσης η σύνοδος Αφροδίτης-Πλούτωνα σε συναστρία ή σύνθετο είναι δείκτης ΠΑΘΟΥΣ και ΕΜΜΟΝΗΣ. Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ λοιπόν να υποθέσω λογικά ότι γεννιέται όταν ανάμεσα σε δυο ανθρώπους συνυπάρχουν όσο το δυνατον ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ (σε αριθμό) τέτοιου είδους έντονες όψεις (σύνοδοι, τεράγωνα διάμετροι, τρίγωνα). Επίσης το στοιχείο της δυσκολίας με την ένοια των σκληρών όψεων που κάνου ένα έρωτα ΑΝΕΦΙΚΤΟ και συνεπώς ΟΝΕΙΡΙΚΟ και ΑΠΙAΣΤΟ εντείνουν το δραματικό στοιχείο. Ακούστε στίχους από ερωτικά τραγούδια (ανεκπλήρωτοι έρωτες) για να καταλάβετε τι εννοώ...

GELLO
03-11-2007, 12:14 AM
Καθώς δεν ξερω πολλά από αστρολογία, θα ήταν ανόητο να πω τη γνώμη μου σε ένα τετοιο θέμα.. Το μόνο που τολμώ να προτείνω είναι ότι προσφέρω για πιο συγκεκριμένη ανάλυση τη σχέση μου, αν φυσικά υπάρχει κάτι που τεκμηριώνεται αστρολογικά ή μόνο εγώ τον αισθάνομαι ως μεγάλο έρωτα, σε ένταση, συναισθήματα, ποιότητα και βάθος..

Toksotaki
03-11-2007, 12:24 AM
Τι'ναι αυτά ; γενέθλιες όψεις ή διελεύσεις ; Αν είναι διέλευση της Αφροδίτης δεν λέει και πολλά, γιατί διαρκεί ελάχιστα. Η διέλευση Πλούτωνα από τον 5ο και μάλιστα από το Vertex συνήθως τρελλαίνει το άτομο από πάθος, κάτι παραπάνω από έρωτα. Ερωτικό αμόκ.:bigsmile: Οι συνέπειες αυτού του υπέροχου αμόκ ποικίλουν ανάλογα με το χάρτη.
ειναι γενεθλιες θεσεις...με αφορμη την αναφορα στο βερτεξ
προσφατα οταν πριν λιγους μηνες ο Πλουτωνας ηταν στις 26 μοιρες του τοξοτη,εκανε ακριβη συνοδο με τον Ηλιο 25 στον τοξοτη και το vertex 26 μου στον τοξοτη και την σεληνη μου 2 μοιρες Αιγοκαιρω,στον 5 οικο ολα αυτα...συν ενας αρης να κανει συνοδο με γενεθλιο Αρη και Ηλιος στον λεοντα συνοδο με ωροσκοπο μου και αλλα πολλα,εφαγα κεραμιδα...ε με την κεραμιδα εμεινα:cry:...σε συναστρια οι σκληρες οψεις με πλουτωνα μπορει να δειχνουν απωθηση η το αντιθετο?

Λίλιαν Σίμου
03-11-2007, 02:40 AM
Αγαπητά μέλη

Χαίρομαι που υπάρχει πλούτος ιδεών για το θέμα, που αγγίζει πολλούς και σίγουρα ο καθένας το πλησιάζει με την δική του σκοπιά και ευαισθησία.

Συντάσσομαι με την άποψη του κ. Παπαδολιά, που αναφέρει πως πρέπει να γνωρίζουμε τις "ανάγκες" του ατόμου, για να δούμε πώς ο Έρωτας θα του κτυπήσει την πόρτα. Δεν είναι σε όλους το ίδιο, αν και υπάρχουν βασικά χαρακτηριστικά.

Αν εννοούμε το πάθος που δεν ελέγχουμε συχνά, χρειάζεται Πλούτωνας ή Μαύρη Σελήνη στους συνδυασμούς. Αν εννοούμε τον ιδεατό ¨Ερωτα, τότε σίγουρα αφορά τον Ποσειδώνα, ενώ αν εννοούμε τον Έρωτα με την κεραυνοβόλα έλξη, πρέπει να συμμετέχει ο Ουρανός.

Συμφωνώ με τα περισσότερα περιγραφέντα και με την άποψη του Αργοναύτη, πως δεν πρέπει να θεωρούμε ένα σύστημα ότι αποδίδει με απόλυτη ακρίβεια διορθώσεις στο ωροσκόπιο. Οι διορθώσεις αν κάποιος έχει την εμπειρία και την υπομονή να τις κάνει επιβεβαιώνονται πάντα από την Ηλιακή επιστροφή, σύμφωνα με τους δασκάλους της αστρολογίας, όπου θα πρέπει μέσω αυτής να διακρίνεται η ημερομηνία των γεγονότων (τουλάχιστον 4-5). Επίσης, θα παραθέσω την άποψη του μεγάλου δασκάλου της αστρολογίας του Ντέην Ρουντγίαρ, ο οποίος έλεγε πως η ακριβής μοίρα του ωροσκόπου μένει "προστατευμένη" διότι είναι ένα ευαίσθητο δεδομένο στον προσωπικό μας χάρτη.

Αυτά για την ώρα και ελπίζω να διαβάσουμε κι άλλες ενδιαφέρουσες απόψεις

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Αργοναύτης
03-11-2007, 02:31 PM
Συμφωνείτε κυρία Σίμου ότι όσο καλή και αν είναι μια συναστρία, όταν γίνεται η γνωριμία τη στιμή που ο προοδευμένος Ποσειδώνας ή Κρόνος του ενός πχ συναντά την γενέθλια Αφροδίτη του άλλου ατόμου, η σχέση δεν ξεκινάει ; Από τις παρατηρήσεις μου, συνέχεια βλέπω ότι ουσιαστικά για όλα τα ζευγάρια ''μηδενίζεται'' η συναστρία μεταξύ των γενέθλιών τους όσο καλή και να ειναι, ενώ ''μιλάει'' πολύ πιο αντικειμενικά αυτή η συναστρία προοδευμένου του ενός με το γενέθλιο του άλλου.
Θα ήθελα επίσης να μου πείτε την άποψή σας για τα εξής δυο θέματα αν σας είναι εύκολο :
Πρώτον, τα ακριβώς αντίθετα Ωροσκόπια, αυτά που οι Ωροσκόποι και οι ακμές των οίκων είναι σε ακριβή αντίθεση, είναι κακορίζικες σχέσες ή αλληλοσυμπληρωματικές ; Δεύτερον, πιστεύετε ότι η Αφροδίτη ή η Σελήνη των προόδων 1 μέρα/1 έτος ή των κατευθύνσεων ηλιακού τόξου ή δεν ξέρω και γω ποιού άλλου παρόμοιου συστήματος, θα μπορούσαν να περιγράψουν καλύτερα τις ερωτικές ανάγκες ενός ατόμου απ'οτι οι γενέθλιες πλανητικές τους θέσεις και όψεις ;

Λίλιαν Σίμου
03-11-2007, 07:42 PM
Αγαπητέ Αργοναύτη

Για μία σχέση δεν αρκούμαι στα προοδευτικά, αλλά σχηματίζω τις επιστροφές του Ηλίου και της Αφροδίτης. Επομένως, μέσα από όλα αυτά διαπιστώνω τι συμβαίνει. Μία καλή συναστρία, κατά την εκτίμησή μου θα βρει τρόπο να εκδηλωθεί, έστω και σε άλλη χρονική στιγμή, ιδιαίτερα αν έχει καρμικά χαρακτηριστικά. Η συναστρία προοδευμένου και γενέθλιου όντως παίζει ρόλο για τη χρονιά που γίνεται.

Ο Κρόνος ταιριάζει σε ώριμους σε ηλικία ανθρώπους, έχω δει και γάμο με Κρόνο σε ηλικία μετά τα 30-35. Σε νεαρά άτομα συνήθως είναι παρεμποδιστικός, πράγματι, εκτός κι αν αφορά οίκο σχέσεων. Σε ό,τι αφορά τον Ποσειδώνα έχω δει να υπάρχει σχέση, που όμως σταδιακά απογοητεύει. Τον θεωρώ πολύ δυσερμήνευτο και πρέπει να τον προσέχουμε.
Προσωπικά εκτιμώ πολύ την συνεύρεση δύο ατόμων με αντιθετικά στοιχεία ωροσκόπων. Είναι αλληλοσυμπληρωματικά, εμπλουτίζουν και τους δύο. Αλλά είναι δύσκολα στον χειρισμό, επειδή έχουμε συχνά μάθει τις εύκολες λύσεις και δεν θέλουμε να παλέψουμε για μία σχέση. Μακάρι να είχαμε γενικά άτομα τέτοιου τύπου στη ζωή μας, θα ήμασταν πιο ανοιχτοί σε γνώση και επίγνωση.

Σε ό,τι αφορά την πρόοδο της Αφροδίτης ή της Σελήνης, σίγουρα δείχνει τις ανάγκες της χρονιάς, αλλά στο γενέθλιο βλέπουμε την πραγματική μας φύση. Αν έχω προοδευμένη Αφροδίτη στο επόμενο ή το μεθεπόμενο ζώδιο από το γενέθλιο, μπορεί όντως για κάποια χρόνια να λειτουργώ με άλλο ερωτικό ύφος, η βάση όμως πιστεύω δεν αλλάζει. Μπαίνουν νέες πινελιές χρωμάτων κι αυτό είναι η ομορφιά της αστρολογίας. Έχουμε συνδυασμούς διαρκείς και γινόμαστε πολυσύνθετοι.

Ελπίζω να κάλυψα αυτό που θέλατε να πω.
Να είστε καλά

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Αργοναύτης
03-11-2007, 08:03 PM
Ναι, πάνω κάτω στα ίδια έχω καταλήξει, σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο και τις απαντήσεις σας. Επιφύλαξη κρατάω μόνο για τα ''αντίθετα'' Ωροσκόπια, που πάντα νοιώθω μια μεγάλη εσωτερική ένταση αναγνωρίζοντας στο πρόσωπο του εκάστοτε ανθρώπου στοιχεία από μένα και μου κάνει πάντα εντύπωση ότι είμαστε ίδιοι. Δηλάδή ζητούσαμε πάντα και οι δυο κάτι διαφορετικό από τον εαυτό μας, κάτι πιο αυθόρμητο και θρασύ. Αρχικά με αυτή την κατηγορία ανθρώπων υπάρχει μια φοβερή έλξη και πολύ σύντομα έρχεται η απώθηση, ακριβώς γι'αυτό το λόγο, για το ότι υπάρχει ένα συναίσθημα ταύτισης και ότι είμαστε ίδιοι. Δεν μπόρεσα ακόμα να το εξηγήσω αυτό πως γίνεται να έχω ίδιο χαρακτήρα, ίδια ενδιαφέροντα και ίδιο τρόπο έκφρασης με κάποιους που έχουν τις ακμές και τον Ωροσκόπο τους σε αντίθεση από τις δικές μου, τόσο που σκέφτομαι πολλές φορές μήπως έχει καταγραφεί η ''απέναντι'' ώρα γέννησης μου κατά λάθος στο μαιευτήριο. Ομολογώ ότι είμαι ένα μυστήριο της φύσης. Ευχαριστώ και πάλι. :bigsmile:

Αργοναύτης
03-11-2007, 10:41 PM
Και μια προσθήκη. Επιμένω να μην εξετάζω τη συναστρία γεωμετρικά, και βλέπω ότι την πατάω λιγότερο. Δεν κοιτάω καν αν ο πλανήτης του ενός σχηματίζει τετράγωνο ή τρίγωνο ή δεν ξέρω γω τι άλλο με τον πλανήτη του άλλου. Μια γυναίκα με σύνοδο 'Ηλιου/Ποσειδώνα μπορεί να βρίσκει πολύ περισσότερα σε έναν Ιχθύ κι ας μην σχηματίζει ο 'Ηλιος της τρίγωνο με την Σελήνη του. 'Ενας άντρας με σύνοδο Σελήνης/Πλούτωνα μπορεί να τα πηγαίνει μια χαρά με κάποια που έχει Σελήνη ή Ωροσκόπο στο Σκορπιό κι ας μην σχηματίζει τρίγωνο η Σελήνη της με τον Ήλιο του. Μια γυναίκα με τετράγωνο Ερμή/Δία μπορεί να βρίσκει πολύ ενδιαφέροντα πνευματικά έναν άντρα με Ερμή στον Τοξότη ανεξαρτήτως γωνιών συναστρίας. 'Αλλα κόλπα...;) μια άλλη άποψη για τη συναστρία αρκετά έγκυρη εδώ και χρόνια, κι αυτή παραπεταμένη κακώς στον κάλαθο των αχρήστων.

Λίλιαν Σίμου
04-11-2007, 12:21 AM
Αγαπητέ Αργοναύτη

Μήπως για το θέμα των αντιτιθέμενων ωροσκόπων, η πρόκληση είναι στο να εκπαιδευτείτε μέσα από την ανάγκη της κατανόησης των στοιχείων που σας ενοχλούν; Σας το θέτω απλά ως προβληματισμό. Επειδή συνήθως έρχεται κάτι αντίθετο από εμάς στη ζωή μας, ακριβώς για τον λόγο αυτό. Το ότι αισθάνεστε μία προσέγγιση ιδεών με άτομα που έχουν απέναντι τις ακμές από τις δικές σας, πιστεύω οφείλεται στο ότι τα απέναντι ζώδια και οι απέναντι οίκοι είναι αλληλοσυπληρωματικοί. ¶ρα βρίσκετε κάτι το οικείο, ενώ δεν είναι όμοιο.

Μου αρέσει πολύ η παρατήρησή σας πως στη συναστρία υπάρχουν κι άλλες έννοιες. Το ίδιο έχω κι εγώ καταλάβει. Ένα άτομο με ωροσκόπο, Ήλιο ή Σελήνη σε σύνοδο ή δυνατή όψη με εξωκρόνιο κυρίως πλανήτη, λειτουργεί συχνά σαν να είχε τον πλανήτη αυτό στο ζώδιο του εξωκρόνιου. Πχ Σελήνη/Πλούτωνας έχει πολλά στοιχεία της Σελήνης στο Σκορπιό. Είναι φυσικό να έλκεται από άτομα του Σκορπιού ή να έχει σύνδεση με αυτά. Σίγουρα πέρα από την πρώτη ανάγνωση ενός χάρτη, υπάρχουν πολλά επίπεδα κατανόησης και θα ήταν καλό να προχωρά ο μελετητής όλο και βαθύτερα.

Καλή συνέχεια στις έρευνές σας και χαίρομαι για την ενδιαφέρουσα ανταλλαγή ιδεών.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Αργοναύτης
04-11-2007, 01:03 AM
Αγαπητέ Αργοναύτη

Μήπως για το θέμα των αντιτιθέμενων ωροσκόπων, η πρόκληση είναι στο να εκπαιδευτείτε μέσα από την ανάγκη της κατανόησης των στοιχείων που σας ενοχλούν; Σας το θέτω απλά ως προβληματισμό. Επειδή συνήθως έρχεται κάτι αντίθετο από εμάς στη ζωή μας, ακριβώς για τον λόγο αυτό. Το ότι αισθάνεστε μία προσέγγιση ιδεών με άτομα που έχουν απέναντι τις ακμές από τις δικές σας, πιστεύω οφείλεται στο ότι τα απέναντι ζώδια και οι απέναντι οίκοι είναι αλληλοσυπληρωματικοί. ¶ρα βρίσκετε κάτι το οικείο, ενώ δεν είναι όμοιο.

Οι συναντήσεις με όσους έχουν τις ''απέναντι'' ακμές απλά με εξελίσσουν, αυτό έχω παρατηρήσει, όμως δεν στεριώνουν αυτοί, αλλά όσοι έχουν ταύτιση ακμών οίκων με τις δικές μου ακμές. Κάποιες γενέθλιες όψεις πλανητών μου δικαιολογούν την ομοιότητα με τους ''απέναντι'', και έτσι αυτοί ενεργοποιούν σημεία του χάρτη μου που κατά βάθος η ψυχή μου δεν θέλει να τα βιώνει. Το ποιά ''κέντρα'' θέλει να βιώνει είναι άλλη υπόθεση που δεν αφορά εξάλλου κανέναν εδώ. Αλλά ας το αφήσουμε προς το παρόν γιατί είναι μεγάλη συζήτηση, δουλεύω τελείως αιρετικά και ίσως εκκεντρικά για πολλούς τη συναστρία. Η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει τομέας στην Αστρολογία που να γίνονται τόσα πολλά λάθη όσο ο τομέας της συναστρίας. Πιο εύκολα κάνεις πρόβλεψη, παρά ανάλυση συναστρίας, κι αυτό συμβαίνει γιατί οι δυο άνθρωποι (άντρας και γυναίκα) εξετάζονται στατικά (με βάση κυρίως τους γενέθλιους χάρτες) και όχι δυναμικά. Πάντως προσφέρεται για ψυχανάλυση η Αστρολογία και καλό είναι πριν είναι αργά οι άνθρωποι να ψάχνονται και μέσα από Αστρολογια για τις σχέσεις τους.

leen
05-11-2007, 06:55 AM
Προς ΤOKSOTAKI

Pώτησες αν οι σκληρές όψεις με Πλούτωνα σε συνστρία μπορεί να δείχνουν απώθηση.

Eπειδή η αστρολογία είναι αναλύση και σύνθεση μαζι (ο,τι κάνει δηλ. η φύση όταν δημουργεί εμείς το επαναλαμβάνουμε για να την ανακαλύψουμε...) θα πρέπει να σου πω ότι χωρίς χάρτη για να δούμε το σύνολο των επιρροών μπορεί να υποθεί και ανακρίβεια.
Kατά κανόνα ένα τέτοιο γεγονός διέλευσης σε αναγκάζει να "αντιληφθείς τον Πλούτωνα σου" και EIΔIKA στην περίπτωση που είναι ενεργοποιήμενος εμφανώς και στο γενέθλιό σου (εννοείται με δυνατές όψεις). Φέρνει μοιραία γεγονότα και όταν τετραγωνίζει ή κάνει αντίθεση φυσικά και είναι ο master της απώθησης όπως είναι και master της έλξης στις συνόδους.
Aν περίγραφες το είδος της κεραμίδας που θεωρείς ότι έφαγες ίσως καταλαβαίναμε άν ήταν και πλουτώνιας προελεύσεως... :)

Toksotaki
08-11-2007, 11:07 PM
Προς ΤOKSOTAKI

Pώτησες αν οι σκληρές όψεις με Πλούτωνα σε συνστρία μπορεί να δείχνουν απώθηση.

Eπειδή η αστρολογία είναι αναλύση και σύνθεση μαζι (ο,τι κάνει δηλ. η φύση όταν δημουργεί εμείς το επαναλαμβάνουμε για να την ανακαλύψουμε...) θα πρέπει να σου πω ότι χωρίς χάρτη για να δούμε το σύνολο των επιρροών μπορεί να υποθεί και ανακρίβεια.
Kατά κανόνα ένα τέτοιο γεγονός διέλευσης σε αναγκάζει να "αντιληφθείς τον Πλούτωνα σου" και EIΔIKA στην περίπτωση που είναι ενεργοποιήμενος εμφανώς και στο γενέθλιό σου (εννοείται με δυνατές όψεις). Φέρνει μοιραία γεγονότα και όταν τετραγωνίζει ή κάνει αντίθεση φυσικά και είναι ο master της απώθησης όπως είναι και master της έλξης στις συνόδους.
Aν περίγραφες το είδος της κεραμίδας που θεωρείς ότι έφαγες ίσως καταλαβαίναμε άν ήταν και πλουτώνιας προελεύσεως... :)
βασικα ενω ειχα συνοδο Πλουτωνα-Ηλιου-βερτεξ-σεληνης στην αρχη ειχα εντονη ελξη απο εκει που δεν το περιμενα με ατομο και εντονη διακοπη...στην συναστρια(για να προλαβω αντιδρασεις)δεν ειχαμε αναμειξη ουρανου...για να δικαιολογησω κατι τετοιο...η "κεραμιδα" που εφαγα μαλλον ειναι συνθετη...οσο αναφορα τον μεγαλο ερωτα...πριν εγινε μια αναφορα στον Κρονο..οταν σε ατομα νεας ηλικιας στον composite εχουμε συνοδο στον 8 οικο(ακμη οικου υδροχοος)με τον Ηλιο και παλι συνδο του κρονου με την σεληνη και την Αφροδιτη στον 7 οικο τι δειχνει?σταθεροτητα η ασταθεια?

skytree
27-11-2007, 01:42 AM
Μέσα στην συζήτηση αναφέρθηκε ότι μπορεί να έρθει ένας μεγάλος έρωτας από διέλευση Ποσειδώνα.
Σχετικά μ'αυτό θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

Καταρχήν θέλω να ρωτήσω αν στις διελεύσεις παίζουν ρόλο μόνο οι σύνοδοι ή και οι άλλες όψεις.Αν λαμβάνουμε όλες τις όψεις υπ'όψιν μας, οι σύνοδοι παραμένουν να είναι μεγαλύτερης βαρύτητας;

Ύστερα, η διέλευση με ποιά σημεία ή πλανήτες θα πρέπει να σχετίζεται;

Και τέλος, όταν ο διελαύνων Ποσειδώνας πλησιάζει να κάνει σύνοδο με την γεν.αφροδίτη μπορεί να είναι ένδειξη αρχής ενός έρωτα;Αυτό αρκεί ως ένδειξη ενός τέτοιου γεγονότος ή θα πρέπει να υποστηρίζεται και με άλλα προγν.συστήματα;
Εεευχαριστωωωωώ!:bigsmile:

Λίλιαν Σίμου
27-11-2007, 01:48 AM
Αγαπητή hatmir

Ο Ποσειδώνας μπορεί να φέρει το όνειρο ενός έρωτα, αλλά δεν είναι σίγουρο πως θα γίνει υλοποίηση του ονείρου. Είναι ασαφής και μας παρασύρει.

Αν συμβεί όμως, θα πρέπει να έχει κατ' εξοχήν σύνοδο, ως προς τη διέλευση γιατί η σύνοδος βασικά μετρά. Αλλά θα το επιβεβαιώνουν προοδευτικά και ετήσιο ωροσκόπιο. Οι πλανήτες που μπορεί να παίξουν ρόλο είναι ο ¶ρης και ο Ήλιος για τη γυναίκα ή η Αφροδίτη και η Σελήνη για τον άντρα. Αλλά παράλληλα, η Αφροδίτη μπορεί να σημαίνει αγάπη και για τους δύο.
Σημασία μπορεί να έχει ο κυβερνήτης του 5ου οίκου.

Πάλι όμως σας σημειώνω πως μία σημαντική γνωριμία τη βρίσκουμε από τις ετήσιες προγνωστικές προδιαγραφές και οι διελεύσεις έρχονται μετά. Τότε είναι πιο σίγουρο.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

skytree
27-11-2007, 01:34 PM
Κα.Σίμου,ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!:bigsmile:

leen
06-12-2007, 04:14 PM
Αγαπητά μέλη


Αν εννοούμε το πάθος που δεν ελέγχουμε συχνά, χρειάζεται Πλούτωνας ή Μαύρη Σελήνη στους συνδυασμούς. Αν εννοούμε τον ιδεατό ¨Ερωτα, τότε σίγουρα αφορά τον Ποσειδώνα, ενώ αν εννοούμε τον Έρωτα με την κεραυνοβόλα έλξη, πρέπει να συμμετέχει ο Ουρανός.


φιλικά
Λίλιαν Σίμου


Aν παιζουν όλα τα παραπάνω που περιγράφεται στην συναστρία... και υπάρχει και ένας ΚΡΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΥΝΘΕΤΟ που ΤΡΙΓΩΝΙΖΕΙ ξεχωριστά Ηλίο και Σελήνη ενώ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΖΕΙ την συνοδό Αφροδίτης-Πλούτωνα στο 12ο οίκο υπάρχει περίπτωση η σχέση αυτή να μην πραγματοποιήθει ποτέ ενώ μοιάζει μοιραία για τα μέλη της...:unsure:

Arcturos
06-12-2007, 06:11 PM
:offtopic:Μεγάλο έρωτα θα μπορούσαν να δώσουν οι δεσμοί σε όψεις με τους προσωοικούς πλανήτες δίνοντας έτσι και ένα καρμικό τόνο στη σχέση των ατόμων.Ο Πλούτωνας επίσης θα έδειχνε ολοκληρωτικές καταστάσεις και σίγουρα μια μεταμόρφωση στα μέλη μετά από την γνωριμία τους, ο Ποσειδώνας χρειάζεται για το ρομαντισμό και την εξιδανίκευση και θα φέρει στη σχέση την εφαρμογή του ρητού ότι ο έρωτας είναι τυφλός, Ο Κρόνος θα δείξει την σταθερότητα και την ανθεκτικότητα με καλές όψεις και πάγωμα όπως και κάποια υπωχρέωση με ασχημες όψεις, ο Ουρανός θα δώσει τον ξαφνικό ,κεραυνοβόλο έρωτα χωρίς όμως να εγγυάτε διάρκεια και σταθερότητα . Για τους προσωπικούς πλανήτες η σελήνη του άνδρα και ο ήλιος της γυναίκας σε συμβατά ζωδια θα βοηθήσουν πολύ τη σχέση.Η σύνοδος δε, σελήνη άνδρα και ήλιος γυναίκας είναι ιδανικός συνδιασμός μια που θα βοηθήσει στην επίλυση κάποιων άλλων΄αρνητικών όψεων. Ο Δίας χρειάζεται σε όψεις με τη σελήνη για νομιμοποίηση της σχέσης και για να υπάρξουν παιδιά μια που είναι όψη γονημότητας.Δίας και Αφροδίτη θα δώσουν χαρά και συγχώρεση και μην ξεχνάμε τον ¶ρη που θα δώσει φυσική έλξη και θα βοηθήσει στο ξεκίνημα της σχέσης , ο ¶ρης σε όψεις με προσωπικούς πλανήτες θα δώσει σεξουαλική επιθυμία όπως και ο εξουσιαστής του 8ου οίκου σε όψεις θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Αστεροειδής Έρως και Ψυχή σε σύνοδο με προσωπικούς κυρίως πλανήτες δίνουν τους αιώνιους εραστές ,οι Δεσμοί Σελήνης κυρίως ο Βόρειος την αδελφή ψυχή και ο Νότιος κάτι που θα επιλυθεί σε αυτή τη ζωή και μάλλον θα τελειώσει , ο νότιος σε όψη με πλανήτη δίνει την αίσθηση στο άτομο με το δεσμό ότι αυτός που έχει τον πλανήτη του εκεί του ρουφά ενέργεια.Ένα άλλο σημάδι είναι στο mp Ήλιου/Σελήνης του ενός να βάζει προσωπικό κυρίως πλανήτη ο άλλος ,όπως και Asc ή Mc.Αρκετά σημαντική είναι η αμοιβαία οικοθέτηση δηλ. που βάζουν στο ωροσκοπιο ο ένας του άλλου τους πλανήτες του Σημαντική είναι η Γωνιακή οικοθέτηση (1-4-7-10) και επιθυμητή είναι η αμοιβαία παραχώρηση θετικών κυρίως πλανητών στον 5ο οίκο.Να μην ξεχνάμε την αντίθεση Ήλιου -Asc ,Mc- Ήλιου ισχύουν και για τη Σελήνη οι παραπάνω συνδιασμοί. Επίσης τα αντίστροφα ωροσκόπια δείχνουν αλληλοσυμπλήρωση. Για τη θεραπευτική ή τραυματική συμμετοχή του Χείρωνα δεν τολμώ να πω γιατί θα μας τα εξηγήσει η Κα Σίμου που έχει κάνει απίστευτη έρευνα στο συγκεκριμένο θέμα ,εισάγοντας στην Ελληνική αστρολογία 2 άριστα βιβλία για τους Κενταύρους .Λοιπόν αυτά για τώρα ήταν που ήμουν διστακτική και ντρεπόμουνα να συμμετάσχω στις συζητήσεις σας. Συγχωρέστε τα ορθογραφικά είμαι δυσλεκτική και με ¶ρη Ουρανό αντίθεση στο γεννέθλιο χάρτη πολύ βιαστική για να αντιληφθώ τα λάθη μου.
10-
Ο Νοέμβριος και ο Δεκέμβριος είναι δύο μήνες με αφιέρωμα στις ερωτικές σχέσεις. Θα υπάρξουν κείμενα και μελέτες πάνω σε θέματα σχετικά. Σκέφθηκα να προτείνω ένα προβληματισμό για τους φίλους του φόρουμ που με αγάπη μας διαβάζουν εδώ και τρία χρόνια.

«Ποιοι συνδυασμοί θα μπορούσαν να δείξουν ένα μεγάλο έρωτα;»

Θα περιμένουμε τις ιδέες σας, την ανταλλαγή ιδεών μεταξύ σας και πιστεύουμε πως θα προκύψει ένας γόνιμος διάλογος. Η ενότητα αυτή ανήκει σε σας και το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ, είναι να διατηρώ διακριτική παρουσία, με κάποιες παρατηρήσεις μία φορά την εβδομάδα.
Ας δούμε την συμμετοχή όλων!

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Alien1
07-12-2007, 12:06 AM
Μπαχ δεν βγαινει

Ετσι και αλλιως εχω σταματησει να πιστευω σε μεγαλους ερωτες κλπ

Ειναι μεγαλες φουσκες τουλαχιστον με τα δεδομενα του σημερα και δεν περιμενω τιποτα απο το αντιθετο φυλλο πλεον...

Αμα τυχη κατι καλο ετυχε και σιγουρα θα το δεχτω με ευχαριστηση
αλλα και αμα δεν τυχη χε***** θα δεχτω την μοιρα μου ακομα και αν δεν ειναι ροδινη οπως θα θελα

Δεν προκειται να παρακαλεσω αλλα ουτε να κυνηγαω φουστανια που ο κοσμος να χαλασει.
Ας τα κανουν αλλοι αμα θελουν που τους αρεσει να το παιζουν Δον ζουαν της πενταρας...

Εξαλλου μια χαρα τρεχουν απο μονες τους καποιες πισω απο κατι αλλους σαν τον Ρουβα και φωναζουν περι κουκλου και μεγαλου ερωτα και τα ρεστα................

Εγω τι ειμαι κοροιδο να τρεχω και να παρακαλαω και να διακινδυνευω??
Βρε δεν σφαξανε...

Το εμαθα πλεον το μαθημα μου...Τελος


Ο έρωτας είναι μια εξιδανίκευση ΠΑΝΤΑ και μια αυταπάτη ΠΑΝΤΑ ότι αυτός που έχεις απέναντί σου είναι ο τέλειος άνθρωπος και τότε αρχίζουν και οι όρκοι και οι υποσχέσεις και όλα αυτά, και τότε είναι που δεν βλέπεις μπροστά σου και δεν βλέπεις την τύφλα σου, και σου φαίνονται όλοι καλοί και ξεχνάς τα επαγγελματικά σου ραντεβού και ζεις σε ένα σύννεφο.

Σωστος !! :)

Βασιλης Παπαδολιας
07-12-2007, 10:10 AM
Λοιπόν αυτά για τώρα ήταν που ήμουν διστακτική και ντρεπόμουνα να συμμετάσχω στις συζητήσεις σας.

Καλωσήλθες... και συγχαρητήρια για το δυναμικό ξεκίνημα...

Θα επικροτήσω την αναφορά στους δεσμούς που έκανες και στους βαρείς πλανήτες. Και γενικότερα πολύ καλή και συνοπτική καταγραφή..

εφη ταδε-ταδε εφη
07-12-2007, 12:21 PM
δεν ξέρω πολλά από αστρολογία και ίσως ακουστώ άσχετη και γραφική...αρχικά πέρα από συναστρία λοιπόν πιστεύω ακράδαντα στον ουράνιο έρωτα και στην ολοκλήρωση που έρχεται αν ακολουθείς το καθαρό φως (όχι όπως εγώ το εννοώ αλλά όπως όλοι αντιλαμβανόμαστε..σκοτάδι, εν είναι φως,αρρωστημένα παιχνίδια εξουσίας δεν είναι φως...)..Πιστεύω πως το λάθος κρύβεται στο"άλλο μισό"...πως γίνεται ένας μισός να δώσει κάτι τόσο ολοκληρωμένο σε έναν άλλον μισό και αφού κι οι δυο είναι μισοί πού θα χωρέσει το ολόκληρο?Μόνο δύο ολοκληροι μπορούν να παράγουν καθαρό φως..Μόνο τότε...Πριν λοιπόν βιαστούμε να καταδικάσουμε τον ίδιο τον έρωτα ας αναλογιστούμε πως τον χειριζόμαστε...:love::love:

kritikia
07-12-2007, 01:33 PM
Ο Ποσειδώνας μπορεί να φέρει το όνειρο ενός έρωτα, αλλά δεν είναι σίγουρο πως θα γίνει υλοποίηση του ονείρου. Είναι ασαφής και μας παρασύρει.

Πραγματικά κα Σίμου αυτό που αναφέρετε μου συνέβη πραγματικά από τον Φεβρουάριο. Σε όλη τη διάρκεια του 2007 κάπου διάβασα τώρα τελευταία (δυστυχώς) ότι ο Ποσειδώνας θα μας παρασύρει εμάς τους Ζυγούς και θα μας δημιουργήσει αυταπάτες σχετικά με μια γνωριμία η οποία θα αποδειχθεί μπανανόφλουδα στην πορεία. Σίγουρα συντελούν σε όλη αυτή την επιρροή και άλλες όψεις στο προσωπικό ωροσκόπιο, κάτι που μάλλον εγώ προσωπικά είχα ώστε να ολοκληρωθεί η αυταπάτη.

gargoyle
08-12-2007, 01:25 AM
Μια ερώτηση: Η "αδερφή ψυχή" είναι διαφορετική σε κάθε ενσάρκωση;

Βασιλης Παπαδολιας
10-12-2007, 10:35 AM
Μια ερώτηση: Η "αδερφή ψυχή" είναι διαφορετική σε κάθε ενσάρκωση;

Πολύ καλή ερώτηση. Αλλά τι εννοούμε ως "αδελφή ψυχή"; Μήπως αυτή που μας βοηθάει στην εξέλιξη (είχα διαβάσει κάπου ότι είναι αυτή που βοηθάει το βόρειο δεσμό μας); Ή κάτι άλλο;

Fotini Christodoulou
10-12-2007, 10:39 AM
Αν είστε οπαδοί της μετενσάρκωσης τότε, η αδελφή ψυχή δεν είναι μία, αλλά πολλές και δεν ειναι απαραίτητο να είναι ερωτικοί μας σύντροφοι. ( περισσότερες πληροφορίες εδω (http://www.myhoroscope.gr/15-%E1%ED%E8%F1%FE%F0%E9%ED%E5%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2/3781-%E1%E4%E5%EB%F6%DD%F2-%F8%F5%F7%DD%F2-%E7-%E1%F0%E5%E3%ED%F9%F3%EC%DD%ED%E7-%E1%ED%E1%E6%DE%F4%E7%F3%E7%3B.html) )

lizy
10-12-2007, 12:30 PM
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση! Προσωπικά πιστεύω πάρα πολύ στη σύνδεση του vertex με τον μεγάλο έρωτα ή και γενικότερα με σημαντικές γνωριμίες και έντονες έλξεις. Τουλάχιστον στη ζωή μου έχω δει να επαληθεύεται σε απίστευτο βαθμό και από ότι διαπίστωσα σήμερα χάρη στις πολύ ωραίες τοποθετήσεις σας, είναι μάλλον λόγω του ότι βρίσκεται στον 5ο μου, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.
Αναφέρομαι σε ενεργοποίηση του vertex τόσο από διελεύσεις μεγάλων πλανητών όσο και από προόδους αλλά ακόμη και solar return. Επίσης πολύ σημαντικό είναι όταν οι δεσμοί της σελήνης έρχονται σε όψη με αυτό.

Και 2 προσωπικά παραδείγματα:όταν συνάντησα τον πρώτο μου μεγάλο έρωτα ο Πλούτωνας ήταν σε σύνοδο με το vertex μου και ταυτόχρονα οι δεσμοί σε τετράγωνο με αυτό και τον πλούτωνα φυσικά. Η εμπειρία αυτή είχε τα χαρακτηριστικά που αναφέρθηκαν στη συζήτηση νωρίτερα, δηλαδή απίστευτη χρόνια εμμονή και καταστάσεις τρέλας όπου νιώθεις να χάνεις τον εαυτό σου. αργότερα, το πιο ενδιαφέρον, όταν έκανα την πρώτη μου σημαντική σχέση, οι δεσμοί ήταν σε σύνοδο με το vertex, την δε ημέρα της γνωριμίας τόσο η προοδευμένη μου σελήνη, όσο και η διελαυνουσα ήταν σε σύνοδο με αυτό.
Έχω αρκετά ακόμη παραδείγματα, ανάφερα δυο ενδεικτικά. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση και σίγουρα θα συμβαίνουν παράλληλα κι άλλα πράγματα, ωστόσο εδώ κι ένα χρόνο περίπου που το έχω ανακαλύψει συνεχώς εντυπωσιάζομαι. κ αν είναι εύκολο θα επιθυμούσα πολύ μια απάντηση αν αυτά συμβαίνουν λόγω του ότι είναι στον 5ο οίκο.

Λίλιαν Σίμου
10-12-2007, 11:57 PM
Αγαπητή lizy

Πολύ ωραία η παρατήρησή σας. Όντως το Βέρτεξ είναι ενεργοποιημένο σε σημαντικές στιγμές στη ζωή κυρίως όταν κάνουμε στροφή μετά από την παρουσία ενός ανθρώπου που λειτουργεί ως καταλύτης. Συχνά είναι ένας μεγάλος έρωτας, αλλά μπορεί και ένας άνθρωπος που μας αλλάζει τη ζωή, χωρίς να εμπλακούμε μαζί του ερωτικά. Μου έχει συμβεί με ένα συγγραφέα και ένα δάσκαλο.

Αλλά στα ερωτικά, έχετε δίκιο, στις σημαντικές σχέσεις, πολύ συχνά ενεργοποιείται, ακόμη κι αν δεν είναι στον 5ο οίκο. Γιατί φέρνει καρμικές συναντήσεις με κάποιο άτομο που ξεχωρίζει.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

avrilllll
12-12-2007, 09:10 PM
να σας ρωτησω μια απορια που εχω..τι ειναι το vertex; ποια η σημασια του και πως το βρισκουμε;:embarrestδεν ειμαι πολυ ενημερωμενη

Λίλιαν Σίμου
12-12-2007, 09:28 PM
Αγαπητή avrilllll

Μπορείτε να αναζητήσετε ένα ενδιαφέρον μας άρθρο πάνω στην έννοια του βέρτεξ ή Κορυφή. Δεν είναι εύκολο να το υπολογίζετε με το χέρι, θέλει καλά μαθηματικά. Αν επιθυμείτε, δίνετε τα στοιχεία σας και σαν ενημερώνουμε πού είναι στον δικό σας χάρτη. Χρειάζεται απαραίτητα ώρα γέννησης.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

avrilllll
12-12-2007, 09:32 PM
Αγαπητή avrilllll

Μπορείτε να αναζητήσετε ένα ενδιαφέρον μας άρθρο πάνω στην έννοια του βέρτεξ ή Κορυφή. Δεν είναι εύκολο να το υπολογίζετε με το χέρι, θέλει καλά μαθηματικά. Αν επιθυμείτε, δίνετε τα στοιχεία σας και σαν ενημερώνουμε πού είναι στον δικό σας χάρτη. Χρειάζεται απαραίτητα ώρα γέννησης.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου
Σας ευχαριστω πολυ! εχω γεννηθει στην αθηνα στις 28.12.1982 στις 12.30 το μεσημερι:bigsmile:

Λίλιαν Σίμου
13-12-2007, 12:48 AM
Αγαπητή avrilllll

Έχετε το Βέρτεξ στις 5 Ζυγού και στον 6ο σας οίκο.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

avrilllll
13-12-2007, 10:42 PM
Αγαπητή avrilllll

Έχετε το Βέρτεξ στις 5 Ζυγού και στον 6ο σας οίκο.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Σας ευχαριστω πολυ κυρια Σιμου!!!!!!

gargoyle
16-12-2007, 09:55 AM
Πολύ καλή ερώτηση. Αλλά τι εννοούμε ως "αδελφή ψυχή"; Μήπως αυτή που μας βοηθάει στην εξέλιξη (είχα διαβάσει κάπου ότι είναι αυτή που βοηθάει το βόρειο δεσμό μας); Ή κάτι άλλο;

Μισό λεπτάκι. Υποτίθεται πως από οποιαδήποτε σχέση, αδιάφορο αν είναι ερωτικής ή άλλης φύσεως, κάτι παίρνεις και κάτι δίνεις. Και αυτού του είδους η ανταλλαγή εμπειριών, οδηγεί στην εξέλιξη (όπως εννοείται από τον καθένα).

Ποιό είναι το κριτήριο λοιπόν που κρίνουμε ότι κάποιος βάζει παραπάνω το χεράκι του όσον αφορά την "εξέλιξη" ενός άλλου ατόμου; Επί της ουσίας κι όχι βάσει αστρολογικών δεικτών και μόνο.

Η διάρκεια της σχέσης; Σύμφωνα με τα όσα έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα, υποθέτω πως όχι.

Το θετικό ή όχι του αποτελέσματος της σχέσης, υπό την έννοια του αισίου τέλους; Επίσης χλωμό.

Η επιλογή του ατόμου να θεωρεί πως ο τάδε ή ο δείνα έπαιξαν ρόλο στη ζωή του; Μάλλον το πιο λογικό, εκεί όμως δεν νομίζω πως μπορούμε να μιλάμε για "καρμικότητες" και συναφή. Πρόκειται για συνειδητή αξιολόγηση προσώπων και καταστάσεων.

Για να μη ξεφύγουμε όμως από το θέμα, που αφορά τον Μεγάλο Έρωτα, κι επειδή έχει γίνει πολύ της μόδας τα τελευταία χρόνια η αναζήτηση "καρμικών" χαρακτηριστικών στις σχέσεις, νομίζω πως καλό θα είναι να μη δημιουργούνται συγχίσεις περί έρωτος, "καρμικού χρέους", "αδελφής ψυχής", εξελίξεων και λοιπών παρεμφερών εννοιών.

colibri
16-12-2007, 12:31 PM
«Μισό λεπτάκι. Υποτίθεται πως από οποιαδήποτε σχέση, αδιάφορο αν είναι ερωτικής ή άλλης φύσεως, κάτι παίρνεις και κάτι δίνεις. Και αυτού του είδους η ανταλλαγή εμπειριών, οδηγεί στην εξέλιξη (όπως εννοείται από τον καθένα).»


Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου (και σε αυτό που λες «όπως εννοείται από τον καθένα») .. Παίρνουμε μαθήματα από παντού.

«Ποιό είναι το κριτήριο λοιπόν που κρίνουμε ότι κάποιος βάζει παραπάνω το χεράκι του όσον αφορά την "εξέλιξη" ενός άλλου ατόμου; Επί της ουσίας κι όχι βάσει αστρολογικών δεικτών και μόνο»

Θα σου έλεγα από την προσωπική μου εμπειρία ότι είναι η καθημερινότητα. Το πώς διαχειρίζεσαι την καθημερινότητα με τον άλλον. Πόσο σου αρέσει ο τρόπος που κάθεται, ο τρόπος που πιάνει το τσιγάρο, το πώς σε κοιτάει, πόσο συχνά γελάτε μαζί , τον τρόπο που ξεπερνάτε μαζί τις δυσκολίες. Αστρολογικά είναι ο 6ος οίκος που είναι ενδιάμεσα στον 5ο (γνωριμία-σχέση) και στον 7ο (γάμος)

«Η διάρκεια της σχέσης; Σύμφωνα με τα όσα έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα, υποθέτω πως όχι.Το θετικό ή όχι του αποτελέσματος της σχέσης, υπό την έννοια του αισίου τέλους; Επίσης χλωμό»

Έχω καταλήξει για μένα ότι τα επίθετα είναι «συμβάσεις», έννοιες όπως αίσιο, θετικό ή αρνητικό δεν τις καταλαβαίνεις τη στιγμή που βιώνεις εκείνες τις καταστάσεις αλλά αργότερα που με ψυχραιμία κατανοείς τη βαθύτερη έκταση του νοήματος. Δεν ξέρεις από μια φαινομενικά και παροντικά άσχημη κατάσταση τι μπορεί να σου αποφέρει αργότερα. ¶λλωστε αυτή είναι και η μαγεία της ζωής.

« Η επιλογή του ατόμου να θεωρεί πως ο τάδε ή ο δείνα έπαιξαν ρόλο στη ζωή του; Μάλλον το πιο λογικό, εκεί όμως δεν νομίζω πως μπορούμε να μιλάμε για "καρμικότητες" και συναφή. Πρόκειται για συνειδητή αξιολόγηση προσώπων και καταστάσεων»

Και πάλι θα συμφωνήσω, όντως είναι συνειδητή αξιολόγηση αλλά αν έχω καταλάβει υπονοείς ότι η αστρολογία δεν προσφέρει αυτή τη συνειδητή αξιολόγηση? Αν είναι έτσι, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, θα έλεγα ότι η αστρολογία είναι ένα εργαλείο που αναλόγως το χρήστη ή θα σου κάνει τη δουλειά σου καλά ή θα σου χαλάσει.

« Για να μη ξεφύγουμε όμως από το θέμα, που αφορά τον Μεγάλο Έρωτα, κι επειδή έχει γίνει πολύ της μόδας τα τελευταία χρόνια η αναζήτηση "καρμικών" χαρακτηριστικών στις σχέσεις, νομίζω πως καλό θα είναι να μη δημιουργούνται συγχίσεις περί έρωτος, "καρμικού χρέους", "αδελφής ψυχής", εξελίξεων και λοιπών παρεμφερών εννοιών»

Προηγουμένως ανέφερες ότι «κάτι παίρνεις και δίνεις» αυτό από μόνο του είναι καρμικό γιατί σε αυτή τη δοσοληψία έχουμε ανταλλαγή ενέργειας, απλά πιστεύω ότι η έννοια καρμικό θα έπρεπε να επαναπροσδιοριστεί και να μην νοείται σαν πεπρωμένο ή μοίρα μόνο.

gargoyle
16-12-2007, 01:09 PM
colibri,

Κατ΄αρχήν, καλή σου μέρα.

Νομίζω πως γενικώς η χροιά του "παίρνουμε μαθήματα από παντού" δεν με βρίσκει και πολύ σύμφωνη. Έχει μια σημαντική διαφορά από την ευρέως εννοούμενη έννοια της"εμπειρίας". Το "παίρνω μαθήματα από παντού" εμπεριέχει και ολίγην από συμπαντική τιμωρία και προδιαγεγραμμένο, και προσωπικά, δεν με πολυπείθει. Πιστεύω πως κάποιοι άνθρωποι ή καταστάσεις παίζουν σημαντικό ρόλο στη ζωή μας και κάποιοι άλλοι δεν παίζουν κανέναν απολύτως.

Όσον αφορά τώρα την όποια "εξέλιξη", νομίζω είπες και μόνη σου "από προσωπική εμπειρία". Η οποία προφανέστατα για τον καθένα είναι διακριτή και διαφορετική. Το ζήτημα με την αστρολογία είναι πως ορίζει συγκεκριμένους στόχους εξέλιξης για τον καθένα, και μάλιστα συγκεκριμένους τρόπους επίτευξης αυτής της εξέλιξης (λέγε με Κάρμα και ¶ξονα Δεσμών Σελήνης).

Προσωπικά, δεν αντιλαμβάνομαι πως συνδέεται ο 6ος οίκος με την καθημερινότητα, και η θεώρησή του ως τέτοιου λόγω της μεσολάβησής του μεταξύ 5ου και 7ου δεν νομίζω πως δικαιολογείται.

Σχετικά τώρα με το πώς κρίνει κανείς καταστάσεις ανάλογα με τη φάση στην οποία βρίσκεται, νομίζω πως είναι αυτονόητο πως η κρίση διαφέρει ανάλογα με τις συνθήκες. Δεν διαφωνούμε πουθενά. Ωστόσο εγώ αναφέρθηκα σε κάτι συγκεκριμένο και δεν κατάλαβα σε τι ακριβώς μου απαντάς ως προς αυτό.

Τέλος, όσον αφορά την συνειδήτη αξιολόγηση και τις "καρμικότητες" : Δεν υποννοώ, αντιθέτως, λέω ξεκάθαρα πως η αστρολογία δεν προσφέρει κανενός είδους συνειδητή αξιολόγηση.

Για παράδειγμα, δεν αντιλαμβάνομαι , τι είδους συνειδητή αξιολόγηση εννοείται στην περίπτωση που αναφέρεται πχ πως απο το Πτολεμαϊκό ωροσκόπιο βρίσκει κανείς τα χαρακτηριστικά του μέλλοντος συντρόφου ή το ότι το πιο εξελιγμένο άτομο έχει 6 εξάγωνα στο ωροσκόπιό του γιατί τα εξάγωνα είναι καλύτερα κραδασμικώς ή ενεργειακώς κι όχι οι αντιθέσεις.

Επίσης, σε ποια δοσοληψία δεν έχουμε ανταλλαγή ενέργειας; Μήπως άλλα λέει ο καθένας και άλλα εννούν οι υπόλοιποι;

Νομίζω όμως πως γενικότερα υπάρχει μια σύγχιση όρων, όπως γίνεται με κάθε "μόδα". Το ίδιο γίνεται τώρα και με τις "καρμικότητες". Πεπρωμένα, στόχοι, επιτεύξεις, κραδασμοί, ενέργειες, συνειδητοποιήσεις, μη συνειδητοποιήσεις, και γενικώς πλίνθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμένοι.

Το θέμα ξεφυγε γενικώς. Η αρχική μου ερώτηση αφορούσε την έννοια της "αδερφής ψυχής", βάσει των όσων έγραφε μια κοπέλα παραπάνω, όπου παρέθετε την άποψή της περί Βόρειου και Νότιου δεσμού, αν έχεις στο Βόρειο του άλλου πλανήτες είστε οι αδερφές ψυχές, αν έχεις στο Νότιο η σχέση βουλιάζει κτλ.

gluka
16-12-2007, 10:44 PM
Φαντάζομαι την ένστασή σου, θα είναι για τον ορισμό του έρωτα και κατά πόσο είναι αυταπάτη ή υπερβολή. Δεν έχω πρόβλημα να διατύπωνες την ένσταση, τελικά πρέπει να'χω τρομάξει κόσμο και κοσμάκη :bigsmile:). Τον Κρόνο δεν τον θεωρώ καθόλου σημαντικό για μια κατάσταση τόσο ασόβαρη, τόσο ανώριμη και τόσο αναρχική όπως είναι ο έρωτας. Σχέσεις κάνουμε σχετικά εύκολα, αλλά ερωτευόμαστε το ίδιο συχνά ; Μάλλον όχι. Στις εποχές των Κρόνιων διελεύσεων οι άνθρωποι έρχονται στα συγκαλά τους και τρελλαίνονται με τις διελεύσεις Ουρανού, Ποσειδώνα και Πλούτωνα. Ο Κρόνος στην καλύτερη περίπτωση να σε κάνει να νοιώσεις αισθηματική ασφάλεια, αλλά η έννοια της ασφάλειας είναι ασύμβατη με τον έρωτα. Ο έρωτας είναι αγάπη σε πρωταρχικό νηπιακό στάδιο. Ο Κρόνος ωριμάζει το αίσθημα αλλά δύσκολα το γεννάει. Δεν προβληματίζομαι για την διάρκεια του έρωτα γιατί πάλι πιστεύω ότι ο έρωτας εξ ορισμού δεν έχει φοβερή διάρκεια όσο η αγάπη. Τον ζεις και περνάει μετά. Ο ενθουσιασμός και η ''τρέλλα'' δεν είναι μόνιμη κατάσταση, τον αντικαθιστά η αγάπη στην σχέση εμπιστοσύνης. Δεν αποκλείω την εμπιστοσύνη αυτή να την προκαλεί ο Κρόνος, αλλά μαζί μ'αυτό θα αρχίσεις να νοιάζεσαι για το πόσα βγάζει ο άλλος, τι τίτλους έχει κοινωνικά και όλα αυτά τα άχαρα πράγματα, οπότε ο έρωτας θα πάει περίπατο.

Πολυ εντιαφερον.Εγω εχω αυτα Αφροδίτη:10° 43' στον Υδροχόο ,Αρης:01° 20' στον Ταύρο,Ουρανός:27° 10' στον Ζυγό ,Ποσειδώνας:08° 10' στον Τοξότη ,Πλούτωνας:06° 45' στον Ζυγό ,και ο 5-ος οικος στο Καρκινο,και ο εραστης μου εχει αυτα Αρη στον Υδροχόο 10* 17' ,Αφροδίτη στον Ταυρο 08* 13' ,Ουρανος στον Ζυγο 09* 40' ,Ποσειδώνας στον Τοξοτη 01* 39' ,Πλουτώνας στην Παρθενο 27* 02' και 5-ος οικος στον Τοξοτη. Δεν ειναι φοβερο αυτα που εχουμε? Τι μπορειται να μου πειτε για μας? Ευχαρηστω

gluka
18-12-2007, 12:49 AM
Κατά τη γνώμη μου ορίζεται ένα άτομο έτσι όταν κάποιος από αυτους τους πλανήτες (ποσειδώνα, ουρανό και πλουτωνα) κάνει όψεις με τα φώτα, για τους υπόλοιπους δεν ξέρω

Πια φοτα κοριτσια :blink::blink::wacko:?

friary
18-12-2007, 12:51 AM
Πια φοτα κοριτσια :blink::blink::wacko:?


Φώτα στην αστρολογία ονομάζονται ο Ήλιος και η Σελήνη.

sofiblue
26-12-2007, 01:30 AM
πιστεύω ότι η διέλευση του Δια πάνω απο την γενεθλια Αφροδίτη ή γενεθλιο Αρη προμηνύει μεγάλο έρωτα.

gluka
11-01-2008, 08:18 PM
Ο έρωτας είναι μια εξιδανίκευση ΠΑΝΤΑ και μια αυταπάτη ΠΑΝΤΑ ότι αυτός που έχεις απέναντί σου είναι ο τέλειος άνθρωπος και τότε αρχίζουν και οι όρκοι και οι υποσχέσεις και όλα αυτά, και τότε είναι που δεν βλέπεις μπροστά σου και δεν βλέπεις την τύφλα σου, και σου φαίνονται όλοι καλοί και ξεχνάς τα επαγγελματικά σου ραντεβού και ζεις σε ένα σύννεφο. Ο έρωτας δεν είναι πόθος για περιπέτεια μιας βραδυάς, ούτε καθαρή σεξουαλική επιθυμία, άρα δεν ψάχνω πότε ενεργοποιείται ένας 'Αρης, εκτός αν δεν μιλάμε για έρωτα αλλά για πόθο που δεν συνοδεύεται από αυτό το φτερούγισμα που σε κάνει να νοιώθεις και λίγο βλάκας. Την λαμαρίνα την δαγκώνεις για τα καλά με διελεύσεις Ποσειδώνα, πχ ένα τρίγωνο Ποσειδώνα με Αφροδίτη είναι ένα παράδειγμα ερωτικής τύφλωσης, όπως και σχεδόν όλες οι διελεύσεις του Ποσειδώνα από επίμαχα σημεία του γενέθλιου. Για να έχει επιτυχία όμως και καλή έκβαση πρέπει να υποστηρίζεται από διελεύσεις Δία και Πλούτωνα, αλλιώς είναι απογοητευτικός έρωτας ή ουτοπικός. Να υπάρχουν διελεύσεις Ποσειδώνα ώστε να τον/την εξιδανικεύσεις αλλά να υπάρχουν ταυτόχρονα και διελεύσεις όπως αυτή του Δία από την Αφροδίτη σου, ή να ενεργοποιείται με κάποιο τρόπο θετικά ο κυβερνήτης του 5ου οίκου. Χαρακτηριστικά θετικές εμπειρίες όταν ο Δίας φτάσει την Αφροδίτη σου ή τη Σελήνη σου (σε άντρες) και όταν συμβαίνει αυτό πολύ συχνά σε αντρικούς χάρτες, οι άντρες γνωρίζουν κάποια γυναίκα που είναι κάτι παραπάνω από περαστική που αν η συναστρία είναι καλή, ακόμα κι αν χωρίσουν μπορεί να επανέλθει εκεί που δεν το περιμένεις. Το Vertex αν έχει κάποια θέση στον 5ο
ή στον 3ο οίκο, μπορεί επίσης όταν ενεργοποιηθεί κατάλληλα να σου στείλει κάποιο έρωτα και φυσικά ο βόρειος δεσμός Σελήνης. Από πρόοδους ή κατευθύνσεις συνδυασμοί 'Ηλιου-Αφροδίτης, ή κάποιος πλανήτης να ενεργοποιεί το μεσοδιάστημα 'Ηλιου/Αφροδίτης. Αφροδίτη - Δία/Ποσειδώνα, Αφροδίτη - Δία/Μεσουράνημα, Αφροδίτη - Σελ/Δία/. Στους πολύ κεραυνοβόλους και συχνά παράνομους έρωτες με πολύ λιγότερη αυταπάτη απ'αυτή του Ποσειδώνα, συμμετέχει ο Ουρανός, πχ Ουρανός σε κάποια διέλευση από Αφροδίτη. Οι συνδυασμοί είναι πολύ περισσότεροι φυσικά.

Εγω εχω αυτο Εξάγωνο: Αφροδίτη Ποσειδώνας 2º τι λετε,και αυτο Τρίγωνο: Δίας Πλούτωνας 6º και αυτο Συζυγία: Αφροδίτη Δίας 2º, Τρίγωνο: Αφροδίτη Πλούτωνας 3º,Συζυγία: Σελήνη Αφροδίτη 7º ,στον 5ο οικο εχω το Καρκινο,αλλα το Βερτεξ το εχω στον 7ο οικο στο Ζυγο,στον 3 ο οικο εχω το διδυμο,ο Β. ΔΕΣΜΟΣ στον ΤΟΞΟΤΗ και Ν.ΔΕΣΜΟΣ στους ΔΙΔΥΜΟΥΣ,εχω κολησει με εναν Διδυμο παραααα πολυ:love:.και αυτο Αντίθεση: Αρης Ουρανός 4º και αυτο Τρίγωνο: Κρόνος Ουρανός 3º,Εξάγωνο: Ερμής Ουρανός 2º.και μαλλον την εχω δαγκωσει :love:.:toung:.και αυτος εχει αυτο Χιασμός: Αφροδίτη Ουρανός 1º,Εξάγωνο: Δίας Πλούτωνας 4º,Εξάγωνο: Ποσειδώνας Πλούτωνας 4º,Συζυγία: Δίας Ποσειδώνας 0º,Συζυγία: Ερμής Αφροδίτη 1º, Τετράγωνο: Αφροδίτη Αρης 1º, ο 5ος οικος στον Τοξοτη,και ο 7ος οικος στον Υδροχοο.εχουμε και η 2 τον Ουρανο στο Ζυγο,και η 2 το Ποσειδωνας στο Τοξοτη,αυτος τον Αρη στον Υδροχοο,Αφροδιτη στο Ταυρο και εγω αναποδα ;).Τι λετε,μεγαλη ελξη νομειζω. Ευχαρηστω

Αργοναύτης
11-01-2008, 10:40 PM
Εγω εχω αυτο Εξάγωνο: Αφροδίτη Ποσειδώνας 2º τι λετε,και αυτο Τρίγωνο: Δίας Πλούτωνας 6º και αυτο Συζυγία: Αφροδίτη Δίας 2º, Τρίγωνο: Αφροδίτη Πλούτωνας 3º,Συζυγία: Σελήνη Αφροδίτη 7º ,στον 5ο οικο εχω το Καρκινο,αλλα το Βερτεξ το εχω στον 7ο οικο στο Ζυγο,στον 3 ο οικο εχω το διδυμο,ο Β. ΔΕΣΜΟΣ στον ΤΟΞΟΤΗ και Ν.ΔΕΣΜΟΣ στους ΔΙΔΥΜΟΥΣ,εχω κολησει με εναν Διδυμο παραααα πολυ:love:.και αυτο Αντίθεση: Αρης Ουρανός 4º και αυτο Τρίγωνο: Κρόνος Ουρανός 3º,Εξάγωνο: Ερμής Ουρανός 2º.και μαλλον την εχω δαγκωσει :love:.:toung:.και αυτος εχει αυτο Χιασμός: Αφροδίτη Ουρανός 1º,Εξάγωνο: Δίας Πλούτωνας 4º,Εξάγωνο: Ποσειδώνας Πλούτωνας 4º,Συζυγία: Δίας Ποσειδώνας 0º,Συζυγία: Ερμής Αφροδίτη 1º, Τετράγωνο: Αφροδίτη Αρης 1º, ο 5ος οικος στον Τοξοτη,και ο 7ος οικος στον Υδροχοο.εχουμε και η 2 τον Ουρανο στο Ζυγο,και η 2 το Ποσειδωνας στο Τοξοτη,αυτος τον Αρη στον Υδροχοο,Αφροδιτη στο Ταυρο και εγω αναποδα ;).Τι λετε,μεγαλη ελξη νομειζω. Ευχαρηστω

Totally confused :bigsmile: Τι είναι όλα αυτά ; Διελεύσεις ; 'Η συναστρία μεταξύ σας ; :bigsmile: 'Ενα ένα. Μάλλον όλα αυτά είναι στο γενέθλιό σου και στο γενέθλιό του; ε ; Και χιασμός ; Μάλλον χαμός ! όχι χιασμός. :bigsmile: Σόρυ αλλά αν δεν δω χάρτες κάτι παθαίνω, είμαι οπτικός τύπος είπαμε, αλλά σε λίγο θα τυφλωθώ μ'αυτά που βλέπω και θα κάνω καλύτερες προβλέψεις όπως ο Τειρεσίας. Αν έχεις Καρκίνο στον 5ο πάντως πρόσεχε μην γίνεις μαμά νωρίς νωρίς, είναι σύνηθες το φαινόμενο. Μην αρχίσω πάλι με τους γνωστούς μου. Πάντως μόνο και μόνο ότι έχεις άξονα δεσμών Σελήνης σε Διδύμους/Τοξότη λέει πολλά για έναν από τους λόγους που τα'φτιαξες με τον Δίδυμο και είναι και πάααααρα πολύ love μάλιστα. Την Αφροδίτη σου με τον 'Αρη του μια χαρά τα βρίσκω. Αν τον καταφέρεις μελλοντικά να τον παντρευτείς κιόλας που έχει Υδροχόο στον 7ο, θα σε καλέσω να παντρέψεις και έναν μητροπολίτη μετά. Ζήσε το πάντως, ωραίο ακούγεται.

Αχ έρωτα αχ έρωτα, μπαμπέση και ζημιάρη.

gluka
15-01-2008, 01:07 AM
Ειμαι ειδει μαμα εδω και 4 χρωνια,αλλα παντρεμενη με ενα ζυγο:cry:11χρωνια.Τελως παντον,αστα να πανε :cry:.Μπορω να σας στειλω τα στιχεια "μας:love:" στο πμ να δειτε με αλλο ματι το χαρτη μας?Μακαρη να των ειχα γνορισει πριν :nuts:.Ευχαρηστω και καλη ευδομαδα.

Αργοναύτης
15-01-2008, 12:11 PM
Ειμαι ειδει μαμα εδω και 4 χρωνια,αλλα παντρεμενη με ενα ζυγο:cry:11χρωνια.Τελως παντον,αστα να πανε :cry:.Μπορω να σας στειλω τα στιχεια "μας:love:" στο πμ να δειτε με αλλο ματι το χαρτη μας?Μακαρη να των ειχα γνορισει πριν :nuts:.Ευχαρηστω και καλη ευδομαδα.

Μου δείχνει ότι δεν μπορείς να πάρεις το μύνημά μου. 'Η το'χεις γεμάτο το inbox ή κάτι άλλο τρέχει. Πήρα τα στοιχεία που μου'στειλες όμως, και είναι υποδειγματική σπάνια θετική συναστρία. Μην το χαλάσετε ό,τι και να παρουσιαστεί, είναι σχεδόν τέλειο.

gluka
15-01-2008, 07:01 PM
:bigsmile:αληθεια???:nuts:Ετσι των βλεπω και εγω "σχεδον τελειο" απο πριν δω το χαρτη του,αλλα απλα σαν "αντρας" :love::toung:.1000 Ευχαρηστω.Αν δεν πειρα καπιο μνμ σας,μαλλον επειδι δεν σας ειχα βαλει στη λιστα των φιλων :toung:.Τωρα σας εβαλα.Μπορειτε να μου στειλετε.Τα εισεχομενα ειναι αδια αρααα....?:love::love::love:

gluka
19-01-2008, 09:55 PM
Πάντως μόνο και μόνο ότι έχεις άξονα δεσμών Σελήνης σε Διδύμους/Τοξότη λέει πολλά για έναν από τους λόγους που τα'φτιαξες με τον Δίδυμο και είναι και πάααααρα πολύ love μάλιστα. Την Αφροδίτη σου με τον 'Αρη του μια χαρά τα βρίσκω. Αν τον καταφέρεις μελλοντικά να τον παντρευτείς κιόλας που έχει Υδροχόο στον 7ο, θα σε καλέσω να παντρέψεις και έναν μητροπολίτη μετά. Ζήσε το πάντως, ωραίο ακούγεται.

Αχ έρωτα αχ έρωτα, μπαμπέση και ζημιάρη.

Καλησπερα σας και παλι.Συγγνομη αν σας κουραζω αλλα σειμερα πειρα μερικα απυστευτα νεα απο μια κυρια που μου διαβασε στον καφε και ειπε κατι συνταρακτυκο,οτι θα χορισω:blink::weird: καπια μερα με των αντρα μου και θα παντρευτω τελικα αυτον που ειμαι ερωτευμενη:love:,δλδ ο Διδυμος :nuts::unsure:.Και αναρωτιεμε με αυτα που ειπατε "Αν τον καταφέρεις μελλοντικά να τον παντρευτείς κιόλας που έχει Υδροχόο στον 7ο, θα σε καλέσω να παντρέψεις και έναν μητροπολίτη μετά."Το ειπατε στη πλακα η ειδατε κατι στο χαρτη μας κατι τετιο να συμβει?Και τι ενοοιτε οταν ειπατε οτι εχει τον Υδροχοο στον 7ο?Μιπως επειδει εχω τη Σεληνη,Αφροδιτη και το Δια στον Υδροχοο?Ευχαρηστω

ODYSSEAS SK
28-03-2008, 09:35 PM
ερωτας χωρις αφροδιτη απλα δεν γινεται.....τωρα για τον ποσειδωνα η εμπλοκη του ειναι σχεδων βεβαια... 1. ωροσκοπος τριγωνο με αφροδιτη απο προοδο ηλ τοξου και ταυτοχρονα τριγωνο ποσειδωνα ωροσκοπου απο διελευση.... 2..ουρανος αφροδιτη συνοδος απο διελευση... 3. ηλιος συνοδος με αφροδιτη απο ηλ τοξο . προσωπικα βιοματα

artemis1965
15-04-2008, 10:44 PM
Θεωρώ πως και ο Δίας σε σύνοδο με βόρειο δεσμό ή σε καλή γωνία δημιουργεί σχέση, και όταν υποστηρίζεται θετικά από τον Κρόνο. Επίσης ο Πλούτωνας σε καλή γωνία με την Αφροδίτη ταυτόχρονα δημιουργεί βαθιά αισθήματα. Και ο άνθρωπος που θα γνωρίσουμε θα χρωματίζεται (δηλαδή θα έχει χαρακτηριστικά) από έναν από τους πλανήτες.

gluka
13-06-2008, 01:25 AM
Την λαμαρίνα την δαγκώνεις για τα καλά με διελεύσεις Ποσειδώνα, πχ ένα τρίγωνο Ποσειδώνα με Αφροδίτη είναι ένα παράδειγμα ερωτικής τύφλωσης, όπως και σχεδόν όλες οι διελεύσεις του Ποσειδώνα από επίμαχα σημεία του γενέθλιου. Για να έχει επιτυχία όμως και καλή έκβαση πρέπει να υποστηρίζεται από διελεύσεις Δία και Πλούτωνα, αλλιώς είναι απογοητευτικός έρωτας ή ουτοπικός. "

Περση που των γνωρησα,ειταν ο Διας και Πλουτωνας στον Τοξοτη,δλδ στον 5ο οικο του Διδυμου.Γιαυτες τις διελευσεις εννοοιται?Και αν ναι,αρα δεν ειταν τυχεω οι γνορημια μας :love:(σορρυ που δεν γραφω σωστα:toung:)
Η ο Διας και Ποσειδωνας του κανει συνοδο με τη Ποσειδωνα μου, η ο Διας μου κανει τριγωνο με την Σεληνη του :love:.Και περση χωρησαμε 1 μηνα μετα τη γνωρημεια και τα ξανα φιαξαμε 28/09/07 και τωρα τα χαλασαμε παλι στις 16/05/08:cry:.Αρα λετε οτι πυθανον να τα ξανα φιαξουμε :nuts:?Παντος δεν ειναι τυχεω που τα χαλασαμε παλι τωρα ιδεικα αυτες τις μερες με τοσους πλανητες ΑΝΑΔΡΟΜΑ :cry::angry:.

"Να υπάρχουν διελεύσεις Ποσειδώνα ώστε να τον/την εξιδανικεύσεις αλλά να υπάρχουν ταυτόχρονα και διελεύσεις όπως αυτή του Δία από την Αφροδίτη σου, ή να ενεργοποιείται με κάποιο τρόπο θετικά ο κυβερνήτης του 5ου οίκου. Χαρακτηριστικά θετικές εμπειρίες όταν ο Δίας φτάσει την Αφροδίτη σου ή τη Σελήνη σου (σε άντρες) και όταν συμβαίνει αυτό πολύ συχνά σε αντρικούς χάρτες, οι άντρες γνωρίζουν κάποια γυναίκα που είναι κάτι παραπάνω από περαστική που αν η συναστρία είναι καλή, ακόμα κι αν χωρίσουν μπορεί να επανέλθει εκεί που δεν το περιμένεις. "

Τωρα εχω καπια εμπιρεια πια με την συναστρια κτλπ. και λετε για τιν διελευσει του Ποσειδωνα με την Αφροδιτη.Εννοοιται τη διελευσει του πλανητη απο ενα χαρτη με το αλλο πλανητη του αλλου η τη διελευσει του πλανητη που ειναι τωρα δλδ ο Ποσειδωνας ειναι στον Υδροχοο και με καπιο πλανητη στον χαρτη μας?Γιατι αμμα ειναι ετσι τοτε το 2ο δλδ που ειπα, οι διελευσει του Ποσειδωνας που ειναι στον Υδροχοο κανει συνοδο με την Αφροδιτη,Σεληνη και Δια μου (12ο οικο) και στον φιλο μου τον Διδυμο παιυτει συνοδο με τον Αρη και Β.Δ στον 7ο οικο του:cry:.

"Το Vertex αν έχει κάποια θέση στον 5ο ή στον 3ο οίκο, μπορεί επίσης όταν ενεργοποιηθεί κατάλληλα να σου στείλει κάποιο έρωτα και φυσικά ο βόρειος δεσμός Σελήνης. Από πρόοδους ή κατευθύνσεις συνδυασμοί 'Ηλιου-Αφροδίτης, ή κάποιος πλανήτης να ενεργοποιεί το μεσοδιάστημα 'Ηλιου/Αφροδίτης. Αφροδίτη - Δία/Ποσειδώνα, Αφροδίτη - Δία/Μεσουράνημα, Αφροδίτη - Σελ/Δία/. Στους πολύ κεραυνοβόλους και συχνά παράνομους έρωτες με πολύ λιγότερη αυταπάτη απ'αυτή του Ποσειδώνα, συμμετέχει ο Ουρανός, πχ Ουρανός σε κάποια διέλευση από Αφροδίτη. Οι συνδυασμοί είναι πολύ περισσότεροι φυσικά.

Ο Ουρανος του κανει τριγωνο με την Αφροδιτη και Δια μου :love:,εξαγωνο με τον Ποσειδωνας μου ;) και συνοδο Πλουτονας μου;) και τεττραγωνο με το ΜΣ μου:cry:.Νατα μας,με τους "παρανομους ερωτες":love::toung:.Και η Αφροδιτη του κανει τριγωνο με τον ΜΣ. και τον Ηλιο μου ;) και τεττραγωνο με το Δια μου:cry:.Και η Αφροδιτη μου κανει τριγωνο με τη Σεληνη του και με τον Ουρανο του;) (αφου εχουμε και οι 2 τον Ουρανο στο Ζυγο).Και ο Ουρανος μου κανει αντιθεσει με τον ΜΣ. του.Αυτααα

gluka
13-06-2008, 08:51 AM
Συγγνομη που σας χαλασα το ποστ κυριε Αργοναύτης,αλλα δεν ξερω πως να παρω χωρηστα τα ποστ σας :( και να βαλω μετα τα δικα μου.

ιουστινη
13-06-2008, 08:53 AM
Γεια σου αργοναύτη,

αυτό το έχεις διαβάσει κάπου ή το έχεις βιώσει; Ρωτάω γιατί έχω και εγώ στον 5ο Δία στην 29.35 του Τοξότη και VERTEX στην 1.25 του Αιγόκερω αλλά και τον αστεροειδή έρως στην 6 του Αιγόκερω. Λες να σημαίνει ότι θα ζήσω και εγώ έναν μεγάλο έρωτα γιατί δεν το βλέπω.

Λίλιαν Σίμου
13-06-2008, 10:25 AM
Αγαπητή Ιουστίνη

Λόγω Αιγόκερου, θα έρθει σε πιο ώριμη ηλικία!

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

aries engineer
13-06-2008, 10:55 AM
Ευχαριστώ Colibri και Βασίλη.:bigsmile:

Ρώτησα, καθώς είδα ότι συνδέσατε τους τύπους, με το θέμα που εξετάζουμε.;)
[Μια και έχω όψεις των φώτων και με ουρανό και με πλουτωνα, αναρωτιόμουν σε ποιο στρατόπεδο βρίσκομαι στο θέμα.:laugh:]

Προσθετω ακομα ενα στρατοπεδο...οψη ΚΑΙ με Ποσειδωνα...!!!!Δεν εχουν αδικο λοιπον οσοι λενε οτι δεν ξερω τι θελω ...Αλλα τι να πρωτοδιαλεξω η γυναικα..Ουρανο?Πλουτωνα?Πο σειδωνα???:nuts::nuts::nuts:Δεν βγαζω ακρη...:nuts:

Fotini Christodoulou
13-06-2008, 05:03 PM
Προσθετω ακομα ενα στρατοπεδο...οψη ΚΑΙ με Ποσειδωνα...!!!!Δεν εχουν αδικο λοιπον οσοι λενε οτι δεν ξερω τι θελω ...Αλλα τι να πρωτοδιαλεξω η γυναικα..Ουρανο?Πλουτωνα?Πο σειδωνα???:nuts::nuts::nuts:Δεν βγαζω ακρη...:nuts:

Κι απο αυτό εχουμε:laugh: Παραλληλία με ήλιο,τριγωνο με αφροδιτη, τετράγωνο με Αρη και ο Ποσειδώνας σε γωνιακό οίκο:nuts::weird::wacko:

Κατόπιν ώριμης σκέψης ανάμεσα σε όλα τα παραπάνω,αποφάσισα να διαλέγω εμένα, είμαι η πιο αξιοπιστη επιλογή:laugh:

gluka
15-06-2008, 12:36 AM
Αγαπητή lizy

Πολύ ωραία η παρατήρησή σας. Όντως το Βέρτεξ είναι ενεργοποιημένο σε σημαντικές στιγμές στη ζωή κυρίως όταν κάνουμε στροφή μετά από την παρουσία ενός ανθρώπου που λειτουργεί ως καταλύτης. Συχνά είναι ένας μεγάλος έρωτας, αλλά μπορεί και ένας άνθρωπος που μας αλλάζει τη ζωή, χωρίς να εμπλακούμε μαζί του ερωτικά. Μου έχει συμβεί με ένα συγγραφέα και ένα δάσκαλο.

Αλλά στα ερωτικά, έχετε δίκιο, στις σημαντικές σχέσεις, πολύ συχνά ενεργοποιείται, ακόμη κι αν δεν είναι στον 5ο οίκο. Γιατί φέρνει καρμικές συναντήσεις με κάποιο άτομο που ξεχωρίζει.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Καλησπερα σας και παλι.Αποψε ειδα τις οψεις που εκαναν περση (4/04/07 ωρα 13.00-13.30) την ημερα που γνωρησα και μαλλον και "αυτος" γνωρησε το μεγαλο ερωτα.Πολλα εξαγωνα ειταν και πολλους χιασμους :laugh::love::wacko:.Καλα απυστευτους συνδειασμους με τους χαρτης μας.:nuts: