PDA

View Full Version : Ταρό - Μια μέθοδος μαντικής τέχνης



Λίλιαν Σίμου
25-10-2004, 07:41 PM
Η ιστορία του Ταρό είναι μακρόχρονη και η αρχή της δύσκολο να καθοριστεί. Αν και υπάρχουν διάφορες εκτιμήσεις, οι περισσότεροι θεωρούν πως δημιουργήθηκε στην Ευρώπη κατά τον δέκατο τέταρτο αιώνα. Ωστόσο, κάποιοι θεωρούν πως η αρχή της είναι στην Ινδία, στην Κίνα ή την αρχαία Αίγυπτο. Ο Κρόουλυ, μάλιστα, στο βιβλίο του «Το βιβλίο του Θώθ, πιστεύει πως η γνώση της προέρχεται απ' ευθείας από τον πρώτο μύστη, τον Ερμή τον Τρισμέγιστο.

Η αλήθεια είναι, πως σε αυτή την τράπουλα, με τα 78 χαρτιά, οφείλει την καταγωγή της η σημερινή τράπουλα. Έχει τα πενήντα έξι κλασσικά χαρτιά (τη Μικρή Αρκάνα), έστω κι αν τα σύμβολα από περιοχή σε περιοχή διαφέρουν ελαφρά έως αισθητά, και τη Μεγάλη Αρκάνα, δηλαδή μία σειρά από είκοσι δύο χαρτιά, τα οποία έχουν συμβολικές εικόνες και περιγραφές. Ένας συνδυασμός του τίτλου των χαρτιών της Μεγάλης Αρκάνας και της εικόνας, δίνει στον ερμηνευτή τα στοιχεία για να περιγράψει την κατάσταση που τον ενδιαφέρει. Στη Μεγάλη Αρκάνα, αντιπροσωπεύονται οι φυσικές και πνευματικές δυνάμεις που επηρεάζουν τον άνθρωπο, όπως η δύναμη, η εξουσία, οι καταστροφές, η ζωτικότητα, διάφορες συγκινήσεις. Στη Μικρή Αρκάνα, αντιπροσωπεύονται τα επαγγέλματα, η κοινωνική θέση, οι επιχειρήσεις, οι άνθρωποι.

Τα χαρτιά δεν έχουν την ίδια σημασία αν είναι όρθια ή αντίστροφα γυρισμένα. Στην αντίστροφη θέση, δηλώνουν εμφανώς αδυναμία και περιορισμούς.
Υπάρχουν πολλά βιβλία με μεθοδολογίες ερμηνευτικές, αλλά ο καθένας πρέπει να ταυτιστεί με την ερώτηση που τον ενδιαφέρει και να προσπαθήσει να δώσει το νόημα που «αισθάνεται» στην απάντηση. Αυτό είναι κάτι που αρμόζει σε κάθε μαντική τέχνη.
Καθώς ωθούμε το υποσυνείδητό μας να μας καθοδηγήσει με τέτοιες τεχνικές, οι πληροφορίες συχνά ξεπερνούν την απλή περιγραφή κάθε εγχειριδίου. Μερικοί υποστηρίζουν πως δεν χρειάζονται παρά τα 22 χαρτιά της Μεγάλης Αρκάνας για να περιγράψουν τα γεγονότα και να δώσουν απαντήσεις. Ωστόσο, όσο περισσότερα στοιχεία κρατά κάποιος στα χέρια του, τόσο μεγαλύτερο θα είναι το πληροφοριακό υλικό.

Εκείνο που θα πρέπει να έχουμε υπ' όψη, είναι πως κάθε τέχνη του είδους αυτού, πρέπει να χρησιμοποιείται με πλήρη επίγνωση και σεβασμό. Δεν χρειάζεται πειραματισμός, ταχύτητα και προχειρότητα. Ειδικά στη Ταρό, που κρύβει μέσα της αλήθειες παλιές και μυστικά κλειδιά, καλό θα είναι να δεχθούμε την άποψη πως οι κάρτες της είναι ζωντανές υπάρξεις, καθώς εμπεριέχουν ζωντανή τη γνώση και σοφία αιώνων. Δεν αποτελούν παιχνίδι και χρειάζονται μία καθαρότητα στη σκέψη όταν τις χρησιμοποιούμε.


http://www.myhoroscope.gr/articles/images/tarot1.jpg
Κάποιοι σύντομοι συσχετισμοί χαρτιών με αστρολογικά σύμβολα

[b]Ζώδια φωτιάς - αντιστοιχία με τις Ράβδους (Μπαστούνια)
Νο χαρτιού Δεκανός Ερμηνεία
1 Ρίζα των Δυνάμεων της φωτιάς
2 1-10ο Κριού Κυριαρχία
3 10-20ο Κριού Αρετή
4 20-30ο Κριού Ολοκλήρωση
5 1-10ο Λέοντα Διαμάχη
6 10-20ο Λέοντα Νίκη
7 20-30ο Λέοντα Ανδρεία
8 1-10ο Τοξότη Ταχύτητα
9 10-20ο Τοξότη Δύναμη
10 20-30ο Τοξότη Καταπίεση

Ζώδια νερού - αντιστοιχία με τα Κύπελλα (Κούπες)
Νο χαρτιού Δεκανός Ερμηνεία
1 Ρίζα των Δυνάμεων του Νερού
2 1-10ο Καρκίνου Αγάπη
3 10-20ο Καρκίνου Αφθονία
4 20-30ο Καρκίνου Πολυτέλεια
5 1-10ο Σκορπιού Απογοήτευση
6 10-20ο Σκορπιού Ευχαρίστηση
7 20-30ο Σκορπιού Σπατάλη
8 1-10ο Ιχθύων Αδράνεια
9 10-20ο Ιχθύων Ευτυχία
10 20-30ο Ιχθύων Κορεσμός

Ζώδια του αέρα - αντιστοιχία με τα Ξίφη (σπαθιά)
Νο χαρτιού Δεκανός Ερμηνεία
1 Ρίζα των Δυνάμεων του Αέρα
2 1-10ο Ζυγού Ειρήνη
3 10-20ο Ζυγού Λύπη
4 20-30ο Ζυγού Ανακωχή
5 1-10ο Υδροχόου Ήττα
6 10-20ο Υδροχόου Επιστήμη
7 10-20ο Υδροχόου Ματαιότητα
8 1-10ο Διδύμων Επέμβαση
9 10-20ο Διδύμων Σκληρότητα
10 20-30ο Διδύμων Καταστροφή

Ζώδια της γης - αντιστοιχία με τους Δίσκους (καρώ)
Νο χαρτιού Δεκανός Ερμηνεία
1 Ρίζα των Δυνάμεων της Γης
2 1-10ο Αιγόκερου Αλλαγή
3 10-20ο Αιγόκερου Εργασία
4 20-30ο Αιγόκερου Ισχύς
5 1-10ο Ταύρου Ανησυχία
6 10-20ο Ταύρου Επιτυχία
7 20-30ο Ταύρου Αποτυχία
8 1-10ο Παρθένου Σύνεση
9 10-20ο Παρθένου Κέρδος
10 20-30ο Παρθένου Πλούτος

glikoulinaa
21-05-2005, 08:13 PM
Δύσκολα τα ταρώ.Πού θα βρω κάποιον να με βοηθήσει??????? Πάντως πρέπει να έχουν ενδιαφέρον αν ξέρεις να τα εξηγείς.

Athena
21-05-2005, 08:26 PM
glikoulinaa υπάρχουν 100αδες βιβλία για βοήθεια και φθηνά. Πολλά από αυτά είναι πολύ καλογραμμένα και περιέχουν και τράπουλα για εξάσκηση.

marie11
16-10-2006, 01:37 PM
Αγαπητή κυρία Σίμου,

Πολύ καλό το άρθρο. Ωστόσο, έχω μια ερώτηση προσωπικού ενδιαφέροντος και θα ήθελα εφόσον μπορείτε βέβαια να μου απαντήσετε σχετικά.

Στο ρίξιμο των 12 οίκων εγώ συνηθίζω να ρίχνω και δύο φύλλα από πάνω από αυτό που έχει, ήδη, πέσει. Ωστόσο, προχθές μου βγήκε κάτι που δεν μου έχει ξανατύχει.

Πέφτει λοιπόν στον 12ο το Αστέρι (που σημαίνει, από όσα ξέρω) εύνοια σε σχέση με κάποιον κρυφό έρωτα. Στα 2 επόμενα λοιπόν φύλλα που έριξα πάνω στο Αστέρι, πέφτει η φιγούρα του ατόμου που με ενδιαφέρει και μια Ντάμα Καρό (εγώ τον εαυτό μου τον συμβολίζω με την Ντάμα Κούπα). Αυτό σημαίνει ότι το άτομο που με ενδιαφέρει θα συνάψει κρυφό δεσμό με τη συγκεκριμένη κυρία που θα ταλαιπωρήσει εμένα; Ή κάτι άλλο; Να σημειώσω ότι εγώ έπεσα στον 1ο μαζί με τον τροχό (ευνοϊκό σημάδι) κι ότι δίπλα από τον 12ο (στον 11ο δηλαδή, οίκο των φίλων) έπεσε ένας Πύργος (με έναν άσχετο τύπο).

Να επισημάνω ότι αν υποθέσουμε ότι στη συνολικότερη ερμηνεία παίζουν ρόλο οι ακρογωνιαίοι οίκοι (1ος, 4ος, 7ος, και 10ος) εκεί τα χαρτιά που είχαν πέσει ήταν θετικά. Αντίστοιχα δηλαδή: 1ος Τροχός, 4ος Ήλιος, 7ος Κρίση (έτσι κι έτσι) και 10ος Δικαιοσύνη (έτσι κι έτσι εδώ).
Ως 13ο χαρτί έπεσε το ¶ρμα.

Γνωρίζω ότι η παραπάνω ερώτηση είναι πολύ προσωπική και συγκεκριμένη, και δεν γνωρίζω κι αν άπτεται των γνώσεων σας, ωστόσο αν μπορείτε εσείς ή κάποιος άλλος θα εκτιμούσα πολύ μία απάντηση.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και για το "βήμα" που δίνετε σε όλους εμάς

iro82
16-01-2007, 08:04 PM
ξερω οτι υπαρχουν αρκετες καρτες ταρω,αλλα ψαχνω μια συγκεκρημενη!ταρω αγγελων!ξερετε που μπορω να την προμηθευτω?μαζι με καποιο βιβλιο,εωχειρηδιο με την ερμηνια τους!!ειμαι απο κρητη και δεν εχω την ευχερια επιλογων!!:)

*Astropeleki*
16-01-2007, 08:40 PM
ξερω οτι υπαρχουν αρκετες καρτες ταρω,αλλα ψαχνω μια συγκεκρημενη!ταρω αγγελων!ξερετε που μπορω να την προμηθευτω?μαζι με καποιο βιβλιο,εωχειρηδιο με την ερμηνια τους!!ειμαι απο κρητη και δεν εχω την ευχερια επιλογων!!:)


Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=2518&) για την Τράπουλα των Αγγέλων. Ελπίζω να σε βοηθήσει.

Deodonus
16-01-2007, 09:55 PM
Πάντα μαγευόμουν από την Ταρό, πιστεύω ότι έχουν μια πολύ ιδιαίτερη, μαγική και μυστική δύναμη. Θα'θελα πολύ να βρω ταρό "αυθεντικές", με αναγεννισιακές γκραβούρες και όχι με πιο "μοντέρνα" σχέδια, όπως συνήθως συναντώ. Αλλά η αλήθεια είναι πως θα φοβόμουν στην αρχή να τις ρίξω: πρέπει να είσαι πολύ έτοιμος για ό,τι σου έρθει...

iro82
17-01-2007, 12:29 PM
ευχαρηστω πολυ kia!!!!ειδα διαφορες δημοσιευσης,(τσιμπησα) και εναν τιτλο βιβλιου!!ευχαρηστω και παλη!!!

Αργοναύτης
15-02-2007, 02:46 PM
H αντιστοιχία μεταξύ των καρτών της Μεγάλης Αρκάνα και των ζωδίων είναι
η εξής :

Αυτοκράτορας = Κριός

Ιεροφάντης (ή αλλιώς Αρχιερέας) = Ταύρος

Εραστές = Δίδυμοι

'Αρμα = Καρκίνος

Δικαιοσύνη = Λέων

Ερημίτης = Παρθένος

Πόθος (ή αλλιώς Δύναμη) = Ζυγός

Θάνατος = Σκορπιός

Μαγική = Τοξότης

Διάβολος = Αιγόκερως

Αστέρι = Υδροχόος

Σελήνη = Ιχθείς

Η κάρτα 'Ηλιος αντιστοιχεί αστρολογικά στον 'Ηλιο
Η κάρτα Ιέρεια αντιστοιχεί αστρολογικά στη Σελήνη
Η κάρτα Μάγος (ή αλλιώς ζογκλέρ ή γητευτής) αντιστοιχεί στον Ερμή
Η Αυτοκράτειρα αντιστοιχεί στην Αφροδίτη.
Η κάρτα Πύργος αντιστοιχεί στον 'Αρη
Η κάρτα Τροχός αντιστοιχεί στον Δία
Η κάρτα Κόσμος αντιστοιχεί στον Κρόνο

Οι υπόλοιπες κάρτες (ο Τρελός, ο Κρεμασμένος και η Κρίση) δεν είχαν αντιστοιχίες σε ζώδια, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι η Μεγάλη Αρκάνα δεν είναι μια επινόηση των τελευταίων ετών, επομένως τα αστρολογικά σύμβολα και οι αντιστοιχίες τους σε ζώδια και πλανήτες εξετάζονταν με εντελώς διαφορετικό τρόπο τα παλιά χρόνια. Οι κάρτες αυτές έχουν τεράστια σημασία φιλοσοφικά αλλά και αστρολογικά ακόμα, γιατί περιγράφουν τελείως παραμελημένες ιδιότητες των ζωδίων.

iro82
16-02-2007, 09:54 AM
ναι αλλα βρε jimy τις τραπουλες ταρω (αρχισαν) να τις ρηχνουν οι τσιγανοι!που να ηξεραν για τους πλανητες,?και υπαρχουν και ποσες αλλες καρτες απλα αυτες που αναφερεις ειναι οι ποιο διαδεδομενες!οποτε?που βρηκες το σχετικο αρθρο για να ανανεοσω τις γνωσης μου!η αν θελεις αξηγησε μου εσυ!:bigsmile:

Αργοναύτης
16-02-2007, 10:39 AM
ναι αλλα βρε jimy τις τραπουλες ταρω (αρχισαν) να τις ρηχνουν οι τσιγανοι!που να ηξεραν για τους πλανητες,?και υπαρχουν και ποσες αλλες καρτες απλα αυτες που αναφερεις ειναι οι ποιο διαδεδομενες!οποτε?που βρηκες το σχετικο αρθρο για να ανανεοσω τις γνωσης μου!η αν θελεις αξηγησε μου εσυ!:bigsmile:

Δεν διαφωνώ. Ακριβώς αυτό έγραψα, πού να ήξεραν για τους πλανήτες...μια πολύ παλιά εποχή, ένας τελείως διαφορετικός κόσμος από τον σημερινό. Προσωπική άποψη μου απλά είναι ότι έχουν να μας πουν πολλά περισσότερα οι κάρτες της Μεγάλης Αρκάνα. Δεν κοιτάω το μέλλον με τα χαρτιά, απλά μου αρέσουν τα σύμβολα. Τις αντιστοιχίες μεταξύ ζωδίων και καρτών τις βρήκα από τον Θόδωρο Αξιώτη, έναν μεγάλο ερευνητή, ίσως πολλοί τον γνωρίζουν. Δεν προχωράει όμως σε ερμηνείες τους, απλά τις συσχετίζει με τα ζώδια, καθώς και με το ελληνικό αλφάβητο. Ερμηνεία των καρτών της Αρκάνα μπορείς να βρεις πολύ εύκολα, μια καλή πηγή είναι ο Dr.Fontana, καθηγητής Ψυχολογίας και μέλος της Βρετανικής Ψυχολογικής Εταιρίας.

ioni
16-02-2007, 07:38 PM
πολύ καλό για μένα η απλή τράπουλα είναι η ποιο σοφή
και έχω δοκημάσει πολλές

iro82
20-02-2007, 07:26 PM
ok μαλλον δεν καταλαβα οτι ενωουσαμε το ιδιο !!!!! συνφονω μαζι σου!!!εν μερη :)

sexy
21-02-2007, 09:42 AM
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΒΡΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΡΙΞΕΙ

Unicorn_82
16-05-2007, 10:28 AM
Έχω προσπαθήσει πολλές φορές με Ταρώ... Και με τη μικρή και με τη μεγάλη αρκάνα, είτε με τον κλασικό σταυρό είτε με τους 12 οίκους, αλλά πάντα με δυσκολεύει! Είναι πραγματικά πολύ δύσκολη....:sad2:

sexy
16-05-2007, 07:10 PM
ειναι ομως πολυ αποτελεσματικη και δεν πρεπει να την ριχνουμε για `πλακα` :bigsmile:

Goddess Minerva
26-11-2007, 01:34 PM
Υπάρχει κανένα καλό μαγαζί για να προμηθευτώ καμία 'πρωτότυπη' τράπουλα?
Γιατί σε ένα βιβλιοπωλείο που πήγα είχε μόνο την βασική και μία του Μέρλιν και του Da Vinchi...

Μητσάκος
26-11-2007, 05:57 PM
Έχω προσπαθήσει πολλές φορές με Ταρώ... Και με τη μικρή και με τη μεγάλη αρκάνα, είτε με τον κλασικό σταυρό είτε με τους 12 οίκους, αλλά πάντα με δυσκολεύει! Είναι πραγματικά πολύ δύσκολη....:sad2:
Πρέπει και να τη νιώθεις. Αλλιώς δε γίνεται. Κια δε θέλει συχνά, ένα πράμα για χόρταση που λένε :cheesy:
Εγώ μια φορά το μήνα ρίχνω τη μικρή με τον κέλτικο :bigsmile:

LeLou
16-10-2008, 07:12 AM
Καλημέρα σας.
Μια πανέμορφη τράπουλα Tarot με μεσαιωνικές αναφορές είναι η Rider-Waite σε σχεδίαση της Pamela Colman Smith. ¶ρχισα να τη χρησιμοποιώ πριν τρία χρόνια και έχω πράγματι εντυπωσιαστεί απΆ την ακρίβεια των λεπτομερών/σφαιρικών ερμηνειών που παρέχει.

Εξαιτίας των πολλαπλών και πολύπλοκων συσχετισμών της συγκεκριμένης τράπουλας με Αστρολογία, Εσωτερισμό, Μυστικισμό και Φιλοσοφία, απαιτείται αρκετός χρόνος μελέτης για να κατανοήσει κανείς πλήρως τους σχετικούς συμβολισμούς πριν βρεθεί σε θέση να την αξιοποιήσει, αξίζει όμως τον κόπο έστω και γιΆ απλή “εγκυκλοπαιδική” επιμόρφωση.

Πιθανότατα θα τη βρείτε σε κάποιο εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο μαζί με το συνοδευτικό εγχειρίδιο, θα σας πρότεινα όμως να ψάξατε μέσω internet για τη συλλεκτική έκδοση κυκλοφορίας 1971 (απΆ τη US Games Systems).
Πέρα απΆ τις 78 κάρτες σε σκληρό χαρτόνι και μεγάλο μέγεθος συμπεριλαμβάνει το 352 σελίδων βιβλίο του Waite “the key to the Tarot”, βιογραφία της Colman και δύο μαύρα μεταξωτά υφάσματα κεντημένα με τις θέσεις των 4 δημοφιλέστερων διατάξεων: τα Πέντε Χαρτιά, η Παλιά Κελτική, το Ωροσκόπιο και τα 21 χαρτιά. Στο κατάστημα New Age που την ανακάλυψα, όλα τα προαναφερόμενα καλούδια προσφέρονταν σΆ ένα θαυμάσιο ξύλινο μπαουλάκι!
Συμφωνώ πάντως ότι τα Tarot ούτε παιχνίδι είναι, ούτε για χόρταση. ¶σε που εξαντλούν το πρόσωπο που τα διαβάζει...

αγλαια
14-11-2008, 12:12 PM
ποιαα ταρω ειναι πιο ΄΄καλη΄΄ στις προβλεψεις της?
Ειναι πολυ δυσκολη η εκμαθηση της?