PDA

View Full Version : Ψυχασθένειες και άστρα



Μητσάκος
10-09-2007, 12:56 PM
Αν και υπάρχουν πολλές και διαφορετικές ασθένειες της ψυχικής μας υγείας μπορεί να φανεί στον χάρτη μας αν έχουμε προδιάθεση για κάποια από αυτές και αν ναι τότε ποιές είναι οι όψεις που την δείχνουν?

Μητσάκος
10-09-2007, 01:11 PM
Αν και από ότι είδα το άρθρο Martin Bryant: ο κατά συρροή δολοφόνος έχει κάποιοα στοιχεία, θα ήθελα αν υπάρχει κάτι πιο γενικό :cheesy:

Fotini Christodoulou
10-09-2007, 06:58 PM
Αν αρχίσουμε τα γενικά θα βγούμε όλοι τρόφιμοι του γνωστού κτηρίου, λίγο -πολύ:bigsmile:

Αν και δεν είμαι καθόλου σίγουρη καθώς δεν εχω διαβάσει κατι σχετικό, φαντάζομαι πως για παράδειγμα ο πολύς και έντονος Ουρανός σε έναν χάρτη -σε σκληρές οψεις με άρη,ωροσκόπο και σελήνη ίσως- να έδιναν μία δόση παραπάνω...Απ΄την άλλη ο έντονος ή σε ανάλογες όψεις ο Πλούτωνας ίσως έδειχνε κάποιες παραπάνω εμμονές(πχ ενός roadrunner που καταδιώκεται απο ανύπαρκτο κογιότ:laugh:) και ο Ποσειδώνας στην ίδια περίπτωση μια τάση να είναι κάποιος γενικώς στον κόσμο του(σαν να λέμε Ναπολέων:bigsmile:)

Κάποιος που ξέρει περισσότερα μπορεί να μας διαφωτίσει;:bigsmile:

Λίλιαν Σίμου
10-09-2007, 09:37 PM
Αγαπητά μέλη

Το θέμα είναι ευρύ και είναι αρκετά επικίνδυνο να το γενικεύουμε. Η ψυχή του καθενός δεν μπαίνει σε εργαστήρια έρευνας και δεν μπορούμε να ξέρουμε απόλυτα πώς ανταποκρίνεται σε ένα δύσκολο ωροσκόπιο -δηλαδή σε μία δύσκολη προδιάθεση. Μαζί με τον Μάρτιν Μπράιαν ίσως γεννήθηκαν κι άλλα άτομα που δεν διέπραξαν τις φρικαλεότητες που διαβάσαμε. Μπορεί το ωροσκόπιο να είναι η προδιάθεση, αλλά η προσωπική επιλογή, το περιβάλλον που μεγαλώσαμε και η ατομική ψυχή έχουν την σύνθεση του πεπρωμένου.

Πολλά προβλήματα φέρνει η επίδραση του Ποσειδώνα στις ψυχικές ανισορροπίες, με προσωπικούς πλανήτες και κυρίως τον Ήλιο, τη Σελήνη και τον Ωροσκόπο. Είναι η σύγχυση της προσωπικότητας.
Επίσης, μπορεί ο Ουρανός να φέρνει νευρική διάλυση, αποσυντονισμό και ηλεκτρισμένες αντιδράσεις (πάντα σε σχέση με προσωπικά στοιχεία του χάρτη).
Ο Πλούτωνας όμως σχετίζεται με τις πιο βαθιές και βίαιες αντιδράσεις και την σχιζοειδή προσωπικότητα ή τις εμμονές που οδηγούν σε δοκιμασίες τον ψυχισμό μας.

Πέραν αυτών, η Μαύρη Σελήνη μπορεί να οδηγήσει σε πάθη που μας βυθίζουν, καταστρέφουν την καθημερινότητα και επομένως οδηγούν σε αποσυντονισμό.

Στα νεώτερα ανακαλυφθέντα στοιχεία της αστρολογίας, θα πρέπει να συμπεριληφθούν οι Κένταυροι, οι οποίοι προβάλλούν τα σημεία όπου είμαστε ευάλωτοι σε "επιθέσεις" και "αιμορραγούμε" ψυχικά. Είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο σημαντικό, που προσθέτει πληροφόρηση για τις εσωτερικές ισορροπίες του ανθρώπου.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Αργοναύτης
10-09-2007, 09:54 PM
Ο Πλούτωνας όμως σχετίζεται με τις πιο βαθιές και βίαιες αντιδράσεις και την σχιζοειδή προσωπικότητα ή τις εμμονές που οδηγούν σε δοκιμασίες τον ψυχισμό μας.

Ο Dr.Βaldur Ebertin έχει διεξάγει μεγάλη έρευνα για τη σχέση Σελήνης/Πλούτωνα σε συνεργασία με γιατρούς, όντως έχει διαπιστώσει αυτές τις δοκιμασίες, αλλά ο ίδιος έχει πει και έχει γράψει ότι αν δεν υπάρχει ιστορικό ψυχοπάθειας στην οικογένεια, η όψη αυτή εκδηλώνεται μόνο ως δυνατό πάθος και βαθειά απόλυτα συναισθήματα, καθώς και δίνει στο άτομο μια έντονη ικανότητα ψυχομετρίας και διαίσθηση. Μια από τις αποδείξεις είναι ο ίδιος που έχει τη σύνοδο Σελήνης/Πλούτωνα στον χάρτη του (για όποιον ενδιαφέρεται για το Ωροσκόπιο αυτού του πραγματικά μειλίχιου ανθρώπου που στάζει μέλι ο λόγος του, είναι 21.7.1933, 19.12, Erfurt, Germany). Αντίθετα έχω γνωρίσει κάποιους κυριολεκτικά για δέσιμο που δεν είχαν αυτό το μεγαλείο της υποχωρητικότητας του και ούτε μια προσβολή της Σελήνης ή του Ερμή,
αλλά πολλά κρυμμένα ''τυφλά'' σημεία στο χάρτη. Συμφωνώ ότι είναι λάθος να αποδίδουμε σε όψεις ασθένειες όπως πολύ τελευταία λέω να απαληφθούν από παντού λέξεις όπως ''όψεις θανάτου'', ''όψεις καρκίνου'', ''μοίρες τρέλλας'' κλπ. Με τους αφορισμούς έχω τελειώσει πρόσφατα.

Λευκή
11-09-2007, 02:45 AM
Χμ,νομίζω πως δεν έπιασα καλά το νόημα των όσων λέγονται...
Θα συμφωνήσω μ αυτό που λέει η κ.Σίμου για τον ουρανό(που αν κατάλαβα καλά δεν τον θεωρεί τόσο υπαίτιο γι αυτό που ονομάζουμε νευρώσεις αλλά τον Πλόύτωνα),αλλά θα ήθελα μια διευκρίνηση σχετικά με τον ρόλο του Ποσειδώνα γιατί αυτό νομίζω το έχω ξαναδιαβάσει για τις ψυχασθένειες...Είναι λόγω σύγχυχης της προσωπικότητας ή επειδή ο πλανήτης σχετίζεται με τις εγκεφαλικές και νευρικές λειτουργίες;
Έχω καταλήξει πάντως ότι ο ερμής στον δωδέκατο σε τετράγωνο με τον Πλούτωνα στον σκορπιό κάνει τη ζωή δύσκολη.Αν μη τι άλλο,προκαλεί υποχονδρίαση ,ιδανική θέση για έναν γιατρό:bigsmile::toung:

Αργοναύτης
11-09-2007, 08:29 AM
Χμ,νομίζω πως δεν έπιασα καλά το νόημα των όσων λέγονται...
Θα συμφωνήσω μ αυτό που λέει η κ.Σίμου για τον ουρανό(που αν κατάλαβα καλά δεν τον θεωρεί τόσο υπαίτιο γι αυτό που ονομάζουμε νευρώσεις αλλά τον Πλόύτωνα),αλλά θα ήθελα μια διευκρίνηση σχετικά με τον ρόλο του Ποσειδώνα γιατί αυτό νομίζω το έχω ξαναδιαβάσει για τις ψυχασθένειες...Είναι λόγω σύγχυχης της προσωπικότητας ή επειδή ο πλανήτης σχετίζεται με τις εγκεφαλικές και νευρικές λειτουργίες;
Έχω καταλήξει πάντως ότι ο ερμής στον δωδέκατο σε τετράγωνο με τον Πλούτωνα στον σκορπιό κάνει τη ζωή δύσκολη.Αν μη τι άλλο,προκαλεί υποχονδρίαση ,ιδανική θέση για έναν γιατρό:bigsmile::toung:

Οι νευρώσεις δεν είναι ψυχασθένεια. 'Αλλο νευρώσεις, άλλο ψυχώσεις. Επίσης άλλο διαταραχή προσωπικότητας, άλλο τρέλλα. Νευρώσεις έχει σχεδόν όλος ο πληθυσμός. Στο Ωροσκόπιο μπορείς να διαπιστώσεις πανεύκολα τις νευρώσεις, όχι όμως τις ψυχώσεις. Οι Αστρολόγοι εκ των υστέρων μόνο τις διαπιστώνουν, όπως στο παράδειγμα του δολοφόνου του άρθρου. Καλά είπε η Λ.Σίμου ότι σαν κι αυτόν υπάρχουν πάρα πολλά Ωροσκόπια κι όμως δεν σκοτώνουν ούτε φέρονται έτσι. Αυτό εννοούσα γράφοντας για το ''ιστορικό'' ασθενειών, ότι αν ο αστρολόγος πάει να το παίξει ψυχίατρος αχρηστεύεται ή γελιοποιοείται. Αν σας δώσω μερικά Ωροσκόπια και σας πω ποιά απ'αυτά ανήκουν σε άτομα που έχουν νοσηλευτεί και ποιά όχι, θα μείνετε έκπληκτοι γιατί αυτοί που νοσηλεύτηκαν δεν είχαν πάντα εμφανείς δείκτες ψυχωτικών.

skorpion
11-09-2007, 07:27 PM
Νευρώσεις έχει σχεδόν όλος ο πληθυσμός. .

Νευρωτικα συμπτωματα θελεις να πεις οχι νευρωσεις, νευρωσεις δεν εχει σχεδον ολος ο κοσμος

Λευκή
11-09-2007, 09:33 PM
Οι νευρώσεις δεν είναι ψυχασθένεια. 'Αλλο νευρώσεις, άλλο ψυχώσεις. Επίσης άλλο διαταραχή προσωπικότητας, άλλο τρέλλα. Νευρώσεις έχει σχεδόν όλος ο πληθυσμός. Στο Ωροσκόπιο μπορείς να διαπιστώσεις πανεύκολα τις νευρώσεις, όχι όμως τις ψυχώσεις. Οι Αστρολόγοι εκ των υστέρων μόνο τις διαπιστώνουν, όπως στο παράδειγμα του δολοφόνου του άρθρου. Καλά είπε η Λ.Σίμου ότι σαν κι αυτόν υπάρχουν πάρα πολλά Ωροσκόπια κι όμως δεν σκοτώνουν ούτε φέρονται έτσι. Αυτό εννοούσα γράφοντας για το ''ιστορικό'' ασθενειών, ότι αν ο αστρολόγος πάει να το παίξει ψυχίατρος αχρηστεύεται ή γελιοποιοείται. Αν σας δώσω μερικά Ωροσκόπια και σας πω ποιά απ'αυτά ανήκουν σε άτομα που έχουν νοσηλευτεί και ποιά όχι, θα μείνετε έκπληκτοι γιατί αυτοί που νοσηλεύτηκαν δεν είχαν πάντα εμφανείς δείκτες ψυχωτικών.
Εσείς πως αντιλαμβάνεστε τη διαφορά νευρώσεων - ψυχώσεων και που αποδίδετε τις τελευταίες όταν αυτές είναι εμφανείς στον χάρτη;
Ωραίο θέμα ανοίξαμε πάντως...καθείς με την "τρέλα του" ,ισχύει άραγε ;:toung:

Αργοναύτης
11-09-2007, 10:32 PM
Εσείς πως αντιλαμβάνεστε τη διαφορά νευρώσεων - ψυχώσεων και που αποδίδετε τις τελευταίες όταν αυτές είναι εμφανείς στον χάρτη;
Ωραίο θέμα ανοίξαμε πάντως...καθείς με την "τρέλα του" ,ισχύει άραγε ;:toung:

Η νεύρωση δεν καθηλώνει το άτομο και δεν χαρακτηρίζεται από αλλοιωμένη αίσθηση της πραγματικότητας. Επίσης δεν το απομονώνει από την υπόλοιπη κοινωνία και δεν επηρρεάζει τις λειτουργίες του ατόμου μέσα σ'αυτήν. Η ψύχωση όμως είναι μια πλήρης διαστρέβλωση της πραγματικότητας. Ψύχωση πχ είναι να ακούς φωνές, ή να πέφτεις κάτω στο πάτωμα νοιώθοντας ότι έχεις βγει από το σώμα σου και να ξεφεύγεις απ'την πραγματικότητα ή να νομίζεις ότι σε κυνηγάνε μυστικές υπηρεσίες ή να νομίζεις ότι μιλάς με το Θεό ή ό,τι πιο παλαβό που μπορεί να αποβεί και επικίνδυνο για τους άλλους. Να χάνεις την αίσθηση της πραγματικότητας, να πιστεύεις ότι είσαι θεός, Μεσσίας και άλλα άπειρα παραδείγματα. Να γίνεσαι επιθετικός σε σημείο που να βιαιοπραγείς. Να έχεις εμμονές να σκοτώσεις κάποιον και άλλα τόσα. Αυτά είναι ψυχωτικές συμπεριφορές.
Αλλά ο πολιτισμός, και ειδικά ο δυτικός πολιτισμός, είναι εξολοκλήρου βασισμένος στην νεύρωση, όχι στην ψύχωση. Σχεδόν όλοι οι δυτικοί είμαστε νευρωτικοί, απλά δεν το παρατηρούμε με αυτοκριτική ματιά. Αστρολογικά δεν πιστεύω λοιπόν ότι η ψύχωση εντοπίζεται, όπως δεν εντοπίζεται και ο δείκτης νοημοσύνης και ο βαθμός ηθικής του ατόμου. Γενικά η Αστρολογία δεν εντοπίζει εύκολα την εξαίρεση και μιλά κυρίως για τον μέσο όρο των ανθρώπων. Τάσεις για νευρώσεις εντοπίζονται όμως. Παροιμοιώδης η νεύρωση της Παρθένου με την τάξη και την καθαριότητα ή κάποιων Αιγόκερων ή Καρκίνων ή Ταύρων με τη συλλογή αντικειμένων ή ο φετιχισμός και ο ναρκισισμός της Ζυγίνας που κάθεται δέκα ώρες στον καθρέφτη να δει τι ρούχο θα βάλει ή περνάει από ένα μαγαζί με παπούτσια και στέκεται με τις ώρες να αποφασίσει τι θα πάρει και μετά αφού διαλέξει πάει σπίτι και τρώγεται πάλι ότι κάτι έχει ή ένας τύπος (τί να'ναι ; ματαιόδοξος Λέων ή Ζυγός αρκετά πιθανό) που έχει όλη την ώρα στο μυαλό του να φτιάξει ποντίκια και που τον βρίσκεις που τον χάνεις, στο γυμναστήριο. Μικρό ψυχαναγκασμοί και νευρώσεις είναι αυτά, και δεν είναι δίολου επικίνδυνα. Επικίνδυνη είναι η μόνο η ψύχωση.

*Astropeleki*
11-09-2007, 11:22 PM
Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που το παρουσίασες Αργοναύτη! :bigsmile:

Βασιλης Παπαδολιας
12-09-2007, 08:51 AM
Και μένα με ενδιαφέρει αυτός ο διάλογος... Αναρωτιέμαι όμως υπάρχουν ειδικοί ψυχολόγοι - ψυχίατροι που έχουν ασχοληθεί και ως αστρολόγοι με το συγκεκριμένο θέμα; Ξέρω π.χ. ότι η Λιζ Γκριν είναι και αστρολόγος και ψυχαναλύτρια και έχει κάνει κάποιες μελέτες αλλά δεν έχω βρει κάποιο άρθρο της για ψυχικές ασθένειες... Θα ήταν ενδιαφέρον να μελετηθεί το ζήτημα από ένα πραγματικά ειδικό, που γνωρίζει ακριβώς τις ορολογίες και τα συμπτώματα των ψυχικών ασθενειών...

Να σημειώσω σε ό,τι αφορά την ψύχωση, ότι ψυχωτικά συμπτώματα (χωρίς να υπάρχει και ασθένεια ψύχωσης βεβαίως) δεν είναι μόνο αυτά που περιγράφονται ως τρέλα. Δηλαδή το να ακούς φωνές, να νομίζεις ότι σε κηνυγάνε, κλπ.

Ψυχωτικά συμπτώματα είναι όλα όσα δείχνουν σωματικοποίηση ψυχικής σύγκρουσης. Για παράδειγμα υπάρχουν άνθρωποι, που όταν φοβούνται να δώσουν εξετάσεις, παθαίνουν πάντα μα πάντα έναν πόνο στο πόδι τους τη μέρα των εξετάσεων. Ή ακόμα άνδρες που, μπροστά σε συγκεκριμένη συμπεριφορά γυναικών, καθίστανται αυτομάτως ανίκανοι και δεν μπορούν να λειτουργήσουν.

Όταν η ψυχική σύγκρουση σωματικοποιείται λοιπόν, έχουμε ψυχωτικά συμπτώματα. Αυτό μπορεί να μη δημιουργεί κατ' ανάγκη αντικοινωνική συμπεριφορά, αλλά σίγουρα πλήττει το άτομο και το εμποδίζει να λειτουργήσει.

Η νεύρωση από την άλλη είναι κυρίως μία διέξοδος. Υπάρχει πάλι μία εσωτερική ψυχική σύγκρουση, η οποία βρίσκει διέξοδο σε μία τυποποιημένη διαδικασία που επαναλαμβάνεται. Π.χ. με ενοχλεί που συμβιώνω με έναν άνθρωπο, αλλά δεν μπορώ να του το πω και μου βγαίνει αυτό σε μανία καθαριότητας ή του κάνω συνεχώς παρατηρήσεις ότι δεν ντύνεται καλά ή κουνάω νευρικά συνέχεια το πόδι μου στον καναπέ.

Η νεύρωση δεν είναι και τόσο ακίνδυνη όσο φαίνεται, καθώς είναι δείγμα ύπαρξης μίας ψυχικής σύγκρουσης. Ο συνηθισμένος κόσμος έχει την τάση να καταστέλλει τα νευρωτικά συμπτώματα (γιατί κουνάς το πόδι σου; κάτσε ήσυχα, μή μου κάνεις συνεχώς παρατηρήσεις), περιορίζοντας τη δυνατότητα του ατόμου να ξεσπάσει σε νευρωτικές αντιδράσεις.

Η φάση αυτή είναι ιδαιίτερα επικίνδυνη, γιατί αν το άτομο στερηθεί της δυνατότητας να εκφράσει νευρωτικά την ψυχική του σύγκρουση, οδηγείται σε αδιέξοδο, το οποίο εκφράζεται με ψυχωτικά συμπτώματα. Αρρωσταίνει, παθαίνει κατάθλιψη, κλπ.

Η νεύρωση λοιπόν είναι μία υγιής αντίδραση - σαν τον πυρετό - που μας δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να το ψάξουμε. Συμφωνώ με την άποψη πάντως ότι ο πολιτισμός μας έχει στηριχθεί στη νεύρωση, πράγμα που πρέπει να συμπληρώσω, χωρίς να παρεξηγηθώ είναι κυρίως κληρονομιά της θρησκείας μας που ενοχοποιεί την ερωτική πράξη...

Αυτά με βάση πράγματα που έχω διαβάσει από δω κι από κει .. Θα με ενδιέφερε πάντως όπως είπα και στην αρχή η γνώμη ειδικών που έχουν ασχοληθεί και με αστρολογία...

panther
12-09-2007, 01:26 PM
Γιατί συνδέεις την νεύρωση με την ενοχοποίηση της ερωτικής πράξης?
Δηλαδή, όλα από εκεί ξεκινάνε?

Δ.Μέλλος
12-09-2007, 02:41 PM
Γιατί συνδέεις την νεύρωση με την ενοχοποίηση της ερωτικής πράξης?
Δηλαδή, όλα από εκεί ξεκινάνε?
Χωρίς να θέλω να προκαταβάλω την άποψη του Βασίλη, προφανώς επειδή οι κόντρα στην φύση περιορισμοί που επιβάλλει η δογματική προσέγγιση του χριστιανισμού ( ή και άλλων θρησκευτικών εκφράσεων) δημιουργούν εσωτερικές εντάσεις που εκδηλώνονται με νευρώσεις. Με δεδομένο ότι η ερωτική πράξη αποτελεί έκφραση βασικότατου ενστίκτου είναι λογικό να επηρεάζει και την πορεία της εξέλιξης της κοινωνίας. :bigsmile:

panther
12-09-2007, 02:50 PM
Απλά, εν μέρει διαφωνώ σε αυτό, χωρίς να θέλω να αναιρέσω την άποψη του Βασίλη.

Σίγουρα πολλά προβλήματα και εμμονές οφείλονται σε αυτό το περιορισμό, αλλά δεν είναι και δεδομένο!!! Δεν έχουν, όμως, όλα τα προβλήματα την ίδια ρίζα...

Λευκή
12-09-2007, 02:55 PM
Θα ήταν ενδιαφέρον να μελετηθεί το ζήτημα από ένα πραγματικά ειδικό, που γνωρίζει ακριβώς τις ορολογίες και τα συμπτώματα των ψυχικών ασθενειών...
Συμφωνώ απολύτως...Όμως μας διαφεύγει ότι οι ειδικοί είναι γιατροί,δηλαδή άνθρωποι που έχουν μάθει να δουλεύουν με την επιστημονική μεθοδολογία.Μήπως εμείς οι ίδιοι θα έπρεπε να στραφούμε σε μια πιο επιστημονική μελέτη κι εξήγηση της αστρολογίας ,όπως το ΓΙΑΤΙ αυτή λειτουργεί κι όχι μόνο το πως;Η εσωτερική αστρολογία (κι αυτό το λέω με επιφύλαξη γιατί δεν έχω εντρυφήσει σ αυτήν)μήπως είναι καλή μόνο για να δώσει ασαφείς απαντήσεις σ έναν άνθρωπο αλλά κατά τα άλλα λόγω της όλης φιλοσοφίας της δυσκολεύεται να πείσει τον σοβαρό επιστήμονα και τον κάνει να σε περνάει για τρελό και τσαρλατάνο;Βλέπω ότι ασχολείσαι πολύ με την εσωτερική Βασίλη αλλά για σκέψου το λίγο κ απ αυτήν την μεριά...:worried:


Να σημειώσω σε ό,τι αφορά την ψύχωση, ότι ψυχωτικά συμπτώματα (χωρίς να υπάρχει και ασθένεια ψύχωσης βεβαίως) δεν είναι μόνο αυτά που περιγράφονται ως τρέλα. Δηλαδή το να ακούς φωνές, να νομίζεις ότι σε κηνυγάνε, κλπ.
Αυτό νομίζω (μαζί με άλλα συμπτώματα όπως αυτά που ανέφερε ο Αργοναύτης) αποτελεί μια ιδιαίτερη ψυχική ασθένεια που λέγεται σχιζοφρένεια.Τώρα αν είναι ειδική κατηγορία ψύχωσης δεν ξέρω...Επίσης αστρολογικά δεν μπορώ να φανταστώ τι την προκαλεί.Οι εμμονές του πλούτωνα σε συνδυασμό με την σύγχυση του ποσειδώνα και την εκρηκτικότητα του ουρανού;:blink:Παραείναι πολύπλοκο!:wacko:


Ψυχωτικά συμπτώματα είναι όλα όσα δείχνουν σωματικοποίηση ψυχικής σύγκρουσης. Για παράδειγμα υπάρχουν άνθρωποι, που όταν φοβούνται να δώσουν εξετάσεις, παθαίνουν πάντα μα πάντα έναν πόνο στο πόδι τους τη μέρα των εξετάσεων. Ή ακόμα άνδρες που, μπροστά σε συγκεκριμένη συμπεριφορά γυναικών, καθίστανται αυτομάτως ανίκανοι και δεν μπορούν να λειτουργήσουν.

Όταν η ψυχική σύγκρουση σωματικοποιείται λοιπόν, έχουμε ψυχωτικά συμπτώματα. Αυτό μπορεί να μη δημιουργεί κατ' ανάγκη αντικοινωνική συμπεριφορά, αλλά σίγουρα πλήττει το άτομο και το εμποδίζει να λειτουργήσει.
Αυτό που λέμε υποχονδριασμό σχετικά με τα μικρόβια και τις αρρώστιες που μπορεί να ξεκινήσει σαν μια απλή νεύρωση αλλά στο τέλος να γίνει έμμονη ιδέα και να εμποδίζει σε κάποιο βαθμό στις καθημερινές δραστηριότητες σε ποια κατηγορία μπορεί να καταταχτεί;Αν πχ έχουμε την παρθένο με μια προσβολή της σελήνης από τον πλούτωνα αυτή η νεύρωση δεν μπορεί να γίνει ψύχωση;(εδώ απευθύνομαι κυρίως στον αργοναύτη που έκανε το διαχωρισμό και αναφέρθηκε στην περίπτωση της παρθένου)


Συμφωνώ με την άποψη πάντως ότι ο πολιτισμός μας έχει στηριχθεί στη νεύρωση, πράγμα που πρέπει να συμπληρώσω, χωρίς να παρεξηγηθώ είναι κυρίως κληρονομιά της θρησκείας μας που ενοχοποιεί την ερωτική πράξη...

Εδώ κι εγώ μπερδεύτηκα.Εννοείς δηλαδή πως ο σημερινός "χριστιανός " ακολουθώντας τη θρησκεία εφαρμόζει αποχή απ τη σεξουαλική πράξη ή επιδίδεται σ αυτήν με ενοχές ,με αποτέλεσμα τη δημιουργία νευρώσεων;Κι ότι οι νευρώσεις δημιουργούνται μόνο γύρω απ αυτό το ζήτημα ;

Βασιλης Παπαδολιας
12-09-2007, 03:03 PM
H νεύρωση συνδέθηκε με την ερωτική πράξη από το Φρόϋντ. Αυτός ισχυρίστηκε ότι η νεύρωση έχει σεξουαλικό χαρακτήρα και δείχνει στην πραγματικότητα κάποια ανεκπλήρωτη ερωτική επιθυμία. Ωστόσο υπάρχουν και άλλες απόψεις για τη νεύρωση.

Οι οπαδοί της σχολής του ¶ντλερ για παράδειγμα λένε ότι ο άνθρωπος στη ζωή του για να είναι πλήρης πρέπει να προοδεύει σε τρεις κατευθύνσεις, στον έρωτα, την κοινωνική καταξίωση (επάγγελμα) και την οικογένεια (παιδιά). Εάν σε κάποιο από τα τρία υπολείπεται, προσπαθεί να υπεραναπληρώσει στα άλλα δύο ή σε κάποιο από τα άλλα δύο και στον τομέα που υπολείπεται εμφανίζει νευρώσεις. Εάν υπολείπεται σε δύο από αυτά ή ακόμα και σε τρία εμφανίζει τάσεις για ψυχωτικά συμπτώματα...

Υπάρχουν λοιπόν διάφορες απόψεις γι' αυτό το θέμα. Απλά ανέφερα εδώ μία από αυτές, που πιστεύω ότι ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Ο μηχανισμός του ¶ντλερ μας δείχνει επίσης το πώς η στέρηση λειτουργεί σαν εργαλείο προόδου του ανθρώπου. Εάν μία κουλτούρα καταστείλει ή ενοχοποιήσει τον έρωτα, αναγκάζει τους ανθρώπους να υπεραναπληρώσουν σε άλλους τομείς της ζωής τους.

Ο μηχανισμός αυτός εμφανίζεται ξεκάθαρα στη σχολή των καλβινιστών (αίρεση προτεσταντών). Εκεί που ο έρωτας είναι σχεδόν απαγορευμένος, επιτρέπεται αντίθετα η συλλογή χρημάτων και η οικονομική επιτυχία. Έχουν γίνει αρκετές αναλύσεις για το πώς η ενοχοποίηση του έρωτα συνδέεται στενά με την επιδίωξη της επιτυχίας στη σημερινή κουλτούρα του δυτικού τρόπου ζωής και δη του αμερικανικού.

Δεν είναι εύκολο να το αναλύσουμε αυτό με λεπτομέρειες, αλλά μπορώ να δώσω ένα απλό παράδειγμα. Η εγκράτεια που συνιστάται στους αθλητές πριν από τους αγώνες είναι απαραίτητη για να συσσωρεύει μέσα τους πάθος και ενέργεια για την επιτυχία. Όποιος έχει παρατηρήσει την ενεργειακή του φόρτιση σε περιόδους σεξουαλικής εγκράτειας / σεξουαλικής ενεργητικότητας μπορεί να πιστοποιήσει και τη διαφορά στην επιθυμία επιδίωξης της επιτυχίας αλλά και του βαθμού βιαιότητας που εμφανίζει η συμπεριφορά του...

panther
12-09-2007, 03:05 PM
H νεύρωση συνδέθηκε με την ερωτική πράξη από το Φρόϋντ. Αυτός ισχυρίστηκε ότι η νεύρωση έχει σεξουαλικό χαρακτήρα και δείχνει στην πραγματικότητα κάποια ανεκπλήρωτη ερωτική επιθυμία. Ωστόσο υπάρχουν και άλλες απόψεις για τη νεύρωση.


Για να πω την αλήθεια, δεν το γνώριζα!


Οι οπαδοί της σχολής του ¶ντλερ για παράδειγμα λένε ότι ο άνθρωπος στη ζωή του για να είναι πλήρης πρέπει να προοδεύει σε τρεις κατευθύνσεις, στον έρωτα, την κοινωνική καταξίωση (επάγγελμα) και την οικογένεια (παιδιά). Εάν σε κάποιο από τα τρία υπολείπεται, προσπαθεί να υπεραναπληρώσει στα άλλα δύο ή σε κάποιο από τα άλλα δύο και στον τομέα που υπολείπεται εμφανίζει νευρώσεις. Εάν υπολείπεται σε δύο από αυτά ή ακόμα και σε τρία εμφανίζει τάσεις για ψυχωτικά συμπτώματα...


Αυτό το έχουμε δει πολλές φορές στη ζωή μας, και κυρίως στους άνδρες οι οποίοι δουλεύουν πολύ για να μην σκέφτονται!

Βασιλης Παπαδολιας
12-09-2007, 03:15 PM
Συμφωνώ απολύτως...Όμως μας διαφεύγει ότι οι ειδικοί είναι γιατροί,δηλαδή άνθρωποι που έχουν μάθει να δουλεύουν με την επιστημονική μεθοδολογία.Μήπως εμείς οι ίδιοι θα έπρεπε να στραφούμε σε μια πιο επιστημονική μελέτη κι εξήγηση της αστρολογίας ,όπως το ΓΙΑΤΙ αυτή λειτουργεί κι όχι μόνο το πως;Η εσωτερική αστρολογία (κι αυτό το λέω με επιφύλαξη γιατί δεν έχω εντρυφήσει σ αυτήν)μήπως είναι καλή μόνο για να δώσει ασαφείς απαντήσεις σ έναν άνθρωπο αλλά κατά τα άλλα λόγω της όλης φιλοσοφίας της δυσκολεύεται να πείσει τον σοβαρό επιστήμονα και τον κάνει να σε περνάει για τρελό και τσαρλατάνο;Βλέπω ότι ασχολείσαι πολύ με την εσωτερική Βασίλη αλλά για σκέψου το λίγο κ απ αυτήν την μεριά...

Δε νομίζω ότι μας χρησιμεύει ιδιαίτερα η εσωτερική αστρολογία στην παρούσα ανάλυση... Υπάρχουν άλλες μελέτες που έχουν συνδέσει την αστρολογία με την ψυχολογία, που είναι πολύ καλύτερες. Η εσωτερική αστρολογία έχει νομίζω άλλη χρησιμότητα. Είναι περισσότερο μεταφυσική για όσους έχουν μεταφυσικές ανησυχίες. Υπάρχει η άποψη όπως λέει και ο Χρήστος Παίζης ότι πρέπει αυτές τις μορφές αστρολογίας να μην τις πολυδιαφημίζουμε, για να μη δεχόμαστε κριτική για τη μη επιστημονικότητα της. Ωστόσο η αλήθεια είναι ότι η μόνη σοβαρή κριτική που γίνεται σήμερα από αστρολόγους για αστρολόγους γίνεται από την εσωτερική αστρολογία. Η Μπέιλη για παράδειγμα όντας αστρολόγος η ίδια, απορρίπτει το σημερινό ζωδιακό. Καλώς ή κακώς δεν υπάρχουν άλλες σοβαρές κριτικές φωνές μέσα στο χώρο της αστρολογίας. Δε γίνεται κριτική του συστήματος, αλλά το αποδεχόμαστε ως έχει και προσπαθούμε για να αποφύγουμε την κριτική να του δώσουμε αλληγορικές εξηγήσεις μέσω της σύνδεσης με την ψυχολογία ή να εφεύρουμε σημεία και εναλλακτικές αστρολογίες για να ξεπεράσουμε τα προβλήματα. Ας το μη ανοίξουμε όμως αυτό το θέμα περισσότερο. Ας μείνουμε στο ότι η εσωτερική αστρολογία είναι για άλλη χρήση και άλλο κοινό.


Αυτό νομίζω (μαζί με άλλα συμπτώματα όπως αυτά που ανέφερε ο Αργοναύτης) αποτελεί μια ιδιαίτερη ψυχική ασθένεια που λέγεται σχιζοφρένεια.Τώρα αν είναι ειδική κατηγορία ψύχωσης δεν ξέρω...

Κι εγώ ο ίδιος δεν το ήξερα.. Μου το εξήγησε μία φίλη μου φοιτήτρια της ψυχολογίας. Ψύχωση δεν είναι στην πραγματικότητα μία συγκεκριμένη ψυχική ασθένεια.. Είναι όλες οι ασθένειες που σωματικοποιούν ψυχολογικά προβλήματα. Έτσι κι η σχιζοφρένεια κι η κατάθλιψη και όλες οι άλλες ασθένειες είναι στην πραγματικότητα ψυχώσεις...


Εδώ κι εγώ μπερδεύτηκα.Εννοείς δηλαδή πως ο σημερινός "χριστιανός " ακολουθώντας τη θρησκεία εφαρμόζει αποχή απ τη σεξουαλική πράξη ή επιδίδεται σ αυτήν με ενοχές ,με αποτέλεσμα τη δημιουργία νευρώσεων;Κι ότι οι νευρώσεις δημιουργούνται μόνο γύρω απ αυτό το ζήτημα ;

Όχι μόνο από το σεξ... Υπάρχου κι άλλες απόψεις, όπως είπα πιο πάνω...

Fotini Christodoulou
12-09-2007, 03:23 PM
Αν και ο Βασίλης με κάλυψε απόλυτα στο θέμα, απλά θα ήθελα να συμπληρώσω ότι το άγχος , το στρές οδηγεί όλο πιό συχνά σε κάποιου τύπου νευρωση.Η έλλειψη ισορροπίας που προέρχεται από την καταπίεση οποιασδήποτε φυσιολογικής έκφρασης του σώματος/ψυχισμού μας,προκαλεί στρές και σε μακροχρόνιες στρεσογόνες συνθηκες μπορεί και δίνει την νεύρωση.

Η καταπίεση της σεξουαλικής επιθυμίας δλδ ή μή αποδοχή της ή μη εκπλήρωση της για κάποιο λόγο,μπορεί να αποτελέσει σημαντικό στεσογόνο παράγοντα που μπορεί να εκδηλωθεί και σαν νευρωση , οταν ειναι μαχροχρονια η καταπίεση αυτή.

Βεβαια έχω την αίσθηση καθώς γραφω τα παραπανω οτι εχουμε ξεφύγει από τα γνώριμα μας χωράφια και μπήκαμε σε συζητησεις που αφορούν επιστήμονες ψυχολογους/ψυχιατρους και όχι εραστες της αστρολογίας:bigsmile:

friary
12-09-2007, 03:51 PM
Πιστεύω πως δεν πρέπει να αποστασιοποιούμε την αστρολογία, ιδιαίτερα σε ότι αφορά το ψυχολογικό κομμάτι της, από την ζωή. Μου άρεσαν σχεδόν όλα απο όσα είπατε ( αν και δεν θα στηριζόμουν και τόσο πολύ στον Φρόϋντ :unsure:)
Οι ψυχολογικοί παράγοντες, δεν πρέπει να διαχωρίζονται από την προσωπικότητα, καθώς αυτή διαμορφώνει την αντίδραση του ατόμου. Ο κάθε "άρρωστος" βιώνει την αρρώστια του με καθαρά προσωπικό τρόπο. Ο ψυχισμός κάθε ανθρώπου, επηρεάζει την ψυχολογική αντίδραση η οποία μπορεί να βγαίνει ως σωματικη ασθένεια, ή ψυχολογική. Ακόμη και μία λειτουργική διαταραχή, μπορεί να οδηγήσει σε κλονισμό και ψύχωση.
Πάντως είναι δύσκολο να ξεχωρίσουμε αν τα αίτια μια ψυχασθένειας έχουν διαμορφωθεί λόγω της αρρώστειας ή προϋπήρχαν και βοήθησαν στην εκδήλωσή της.
Αστρολογικά τώρα, ψάχνωντας το θέμα, βρήκα προσβολή του Ερμή απο Κρόνο, καθώς και συγκεκριμένες μοίρες που εμπλέκονται. Γενικά οι προσβολές του Κρόνου επιβαρύνουν. Στο ζήτημα της τρέλας, και του εγκλεισμού στα γειτονικά μας ιδρύματα :toung:, ο Αρης βάζει το χεράκι του όταν προσβάλεται.
Οπότε.. . προσοχή, μην προσβάλλουμε τον Αρη και τον Κρόνο μας, για να μην έχουν προβλήματα. Ο γιατρός είπε ναι και χαμογελαστά :nuts:

Βασιλης Παπαδολιας
12-09-2007, 05:02 PM
Για την επίδραση του Ποσειδώνα που αναφέρθηκε πιο πάνω είχα διαβάσει παλιά ένα άρθρο που έλεγε ότι ο Ποσειδώνας όταν έχει όψη προς τον Ήλιο ή τους προσωπικούς πλανήτες δυσκολεύει το σχηματισμό του Εγώ, καθώς δυσκολεύει τη διάκριση των ορίων και του καλού από το κακό. Το άρθρο έλεγε ότι υπάρχουν διάφορες μέθοδοι διάλυσης των νεφών του Ποσειδώνα όπως περνάνε μέσα από διάφορους πλανήτες.

Ένας τρόπος είναι μέσω της καθαρής σκέψης του Ερμή, άλλος μέσω της άμεσης δράσης του ¶ρη (όπως ο Αλέξανδρος έκοψε το γόρδιο δεσμό, αντί να απορροφηθεί μέσα στην περιπλοκότητα του), άλλος μέσω του Κρόνου και άλλος μέσω του Ουρανού.

Αν λοιπόν έχουμε άτομα με ισχυρό Ποσειδώνα στο ωροσκόπιο και οι πλανήτες - διαλύτες είναι κι αυτοί σχετικά ανίσχυροι (π.χ. Ερμής ανάδρομος ή Κρόνος σε πτώση και ¶ρης σε τετράγωνο με Κρόνο ή Πλούτωνα που τον μπλοκάρει, κλπ), τότε το άτομο έχει δυσκολία να αντιμετωπίσει την ποσειδώνια επίδραση στη ζωή του...

Δεν ξέρω τι λέτε γι' αυτά. Έχουν νόημα;

skorpion
18-09-2007, 09:36 PM
Η νεύρωση δεν καθηλώνει το άτομο και δεν χαρακτηρίζεται από αλλοιωμένη αίσθηση της πραγματικότητας. Επίσης δεν το απομονώνει από την υπόλοιπη κοινωνία και δεν επηρρεάζει τις λειτουργίες του ατόμου μέσα σ'αυτήν. Η ψύχωση όμως είναι μια πλήρης διαστρέβλωση της πραγματικότητας. Ψύχωση πχ είναι να ακούς φωνές, ή να πέφτεις κάτω στο πάτωμα νοιώθοντας ότι έχεις βγει από το σώμα σου και να ξεφεύγεις απ'την πραγματικότητα ή να νομίζεις ότι σε κυνηγάνε μυστικές υπηρεσίες ή να νομίζεις ότι μιλάς με το Θεό ή ό,τι πιο παλαβό που μπορεί να αποβεί και επικίνδυνο για τους άλλους. Να χάνεις την αίσθηση της πραγματικότητας, να πιστεύεις ότι είσαι θεός, Μεσσίας και άλλα άπειρα παραδείγματα. Να γίνεσαι επιθετικός σε σημείο που να βιαιοπραγείς. Να έχεις εμμονές να σκοτώσεις κάποιον και άλλα τόσα. Αυτά είναι ψυχωτικές συμπεριφορές.
Αλλά ο πολιτισμός, και ειδικά ο δυτικός πολιτισμός, είναι εξολοκλήρου βασισμένος στην νεύρωση, όχι στην ψύχωση. Σχεδόν όλοι οι δυτικοί είμαστε νευρωτικοί, απλά δεν το παρατηρούμε με αυτοκριτική ματιά. Αστρολογικά δεν πιστεύω λοιπόν ότι η ψύχωση εντοπίζεται, όπως δεν εντοπίζεται και ο δείκτης νοημοσύνης και ο βαθμός ηθικής του ατόμου. Γενικά η Αστρολογία δεν εντοπίζει εύκολα την εξαίρεση και μιλά κυρίως για τον μέσο όρο των ανθρώπων. Τάσεις για νευρώσεις εντοπίζονται όμως. Παροιμοιώδης η νεύρωση της Παρθένου με την τάξη και την καθαριότητα ή κάποιων Αιγόκερων ή Καρκίνων ή Ταύρων με τη συλλογή αντικειμένων ή ο φετιχισμός και ο ναρκισισμός της Ζυγίνας που κάθεται δέκα ώρες στον καθρέφτη να δει τι ρούχο θα βάλει ή περνάει από ένα μαγαζί με παπούτσια και στέκεται με τις ώρες να αποφασίσει τι θα πάρει και μετά αφού διαλέξει πάει σπίτι και τρώγεται πάλι ότι κάτι έχει ή ένας τύπος (τί να'ναι ; ματαιόδοξος Λέων ή Ζυγός αρκετά πιθανό) που έχει όλη την ώρα στο μυαλό του να φτιάξει ποντίκια και που τον βρίσκεις που τον χάνεις, στο γυμναστήριο. Μικρό ψυχαναγκασμοί και νευρώσεις είναι αυτά, και δεν είναι δίολου επικίνδυνα. Επικίνδυνη είναι η μόνο η ψύχωση.

Οσον αφορα τις ψυχωσεις εν ολιγοις ειναι ετσι , οι νευρωσεις τωρα χωριζονται σε 3 κατηγοριες στις φοβικες, τις ψυχαναγκαστικες και τις υστερικες. Στις φοβικες χαρακτηριστικο ειναι οτι το ατομο εχει παραλογους μη δικαιολογημενους φοβους, ο φοβος αυτος εκφραζεται με υπερτατη ενταση που εκφραζεται με κραυγες ή κλαμματα εφιδρωση ταχυκαρδια ακινητοποιηση ή φυγη μπροστα στο φοβικο αντικειμενο σωματικα συμπτωματα κτλ, Το ατομο δεν μπορει να λειτουργησει φυσιολογικα λογω του φοβου του και νιωθει υπερμετρη αγωνια στη σκεψη του γι αυτο προσπαθει να το αποφευγει. Στις υστεριες εχουμε δραματοποιηση οσων θελουν να εκφρασουν τα ατομα που πασχουν και κινητικη εκφορτιση(π.χ. τρομος , φωνες), εκει μπορει να εχουμε και διαταραχες επιπεδου συνειδησεως ή ταυτοτητας του ατομου οπως και σωματικα ξεσπασματα (π.χ. μειωση οπτικου παιδιου,προσωρινη παραλυση), στις υστεριες πολλες φορες τα ατομα μπορει να μην συνειδητοποιουν την κατασταση τους σε αντιθεση με του αλλες 2 τυπου νευρωσεων.Στις ψυχαναγκαστικες τα ατομα πασχουν απο εμμονες που καθοριζουν το τροπο ζωης τους. Μια ψυχαναγκατικη νευρωση μπορει καποιες ψορες να οδηγει και σε ψυχωση.., Αυτα που αναφερεις εσυ παραπανω Αργοναυτη ειναι καποια συμπτωματα ας πουμε νευρωτικα τα οποια ειναι απολυτα φυσιολογικα για καθε ανθρωπο. Παντως σε ποσοστα οντως οι νευρωτικοι στις δυτικες κοινωνιες ειναι αρκετοι

skorpion
18-09-2007, 09:44 PM
Οταν η εκφορτιση των προβληματων της ψυχης εκφραζονται μεσω του σωματος με αρρωστια, βλαβη αυτου τοτε μιλαμε για ψυχοσωματικα

REMEDIOS
29-12-2008, 09:49 AM
an kai to thema paroysiazei endiaferon einai kapws monomeres na to e3etaseis mono astrologika giati astrologika mporei na yparxei mia tasi alla perivallontika mia alli antistathmistiki .. Nomizw oti to perivallon diadramatizei poly simantiko rolo sto poies taseis mas telika ekfrazontai..

aries engineer
29-12-2008, 11:12 AM
an kai to thema paroysiazei endiaferon einai kapws monomeres na to e3etaseis mono astrologika giati astrologika mporei na yparxei mia tasi alla perivallontika mia alli antistathmistiki .. Nomizw oti to perivallon diadramatizei poly simantiko rolo sto poies taseis mas telika ekfrazontai..

Σιγουρα το περιβαλλον παιζει καποιο ρολο στις τασεις που ενδεχομενως να εκφραστουν..αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη,πατερας ολων ειναι το ατιμο DNA.:bigsmile:
Μανα γιατι με γεννησες!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επισης τετραγωνακι αντιθεση Σεληνης Πλουτωνα στο αστρολογικο μας αποτυπωμα θελει λιγο δουλεια ε????

Eirinopoios
23-01-2010, 01:11 AM
Σε όλες τις περιπτώσεις ψυχάκιδων που έχω αναλύσει παρατήρησα κάτι συγκεκριμένο. Ενώ ο Ερμής μπορεί να είναι καλός πάντα όμως υπήρχαν σοβαρές προσβολές στο τρίτο σπίτι.

whisperer
23-01-2010, 01:21 AM
Η εμπλοκή αυτή του τρίτου οίκου ήταν κάτι που το περίμενες...?
Δεν είναι κάτι γενικό αυτό που λες...? προσβολές τί είδους....? προφανώς με κάποιους πλανήτες από άλλους οίκους...ή κάτι άλλο...?
Ψυχάκιδων γνωστών ανα τον κόσμο ή του περιβάλλοντος σου...? γιατί αν είναι το δεύτερο...με την εξαίρεση βέβαια του να είσαι ψυχίατρος ή κάτι τέτοιο...θεωρώ ότι επεισέρχεται και η υποκειμενικότητα μέσα σε αυτό...

Eirinopoios
23-01-2010, 09:53 PM
Όταν λέω προσβολές εννοώ να υπάρχουν πλάνητες στον 3 οίκο και να προσβάλλοντα από άλλους με τετράγωνα και αντιθέσεις και κυρίως από τον κυβερνήτη του 3. Βέβαια όταν λέω ψυχακιδες εννοώ άτομα που η επαφή τους με τους άλλους δεν είναι η ενδεδειγμένη. Σε άλλους λιγότερο και άλλους περισσότερο ανάλογα με της εν λόγο προσβολές. Δεν είμαι ψυχίατρος αλλά ασχολούμαι με την αστρολογία 30 χρόνια από προσωπικό ενδιαφέρον και τα λεγόμενα μου τα έχω διασταυρώσει πολες φορές. Έξαλλου κάτι ανάλογο διατείνεται και ο μεγάλος αστρολόγος Carter.

Fotini Christodoulou
23-01-2010, 09:58 PM
Όταν λέω προσβολές εννοώ να υπάρχουν πλάνητες στον 3 οίκο και να προσβάλλοντα από άλλους με τετράγωνα και αντιθέσεις και κυρίως από τον κυβερνήτη του 3. Βέβαια όταν λέω ψυχακιδες εννοώ άτομα που η επαφή τους με τους άλλους δεν είναι η ενδεδειγμένη. Σε άλλους λιγότερο και άλλους περισσότερο ανάλογα με της εν λόγο προσβολές. Δεν είμαι ψυχίατρος αλλά ασχολούμαι με την αστρολογία 30 χρόνια από προσωπικό ενδιαφέρον και τα λεγόμενα μου τα έχω διασταυρώσει πολες φορές. Έξαλλου κάτι ανάλογο διατείνεται και ο μεγάλος αστρολόγος Carter.

Επειδή τυγχάνει να έχω γεμάτο 3ο οίκο αν μπορείς να μου εξηγήσεις κι εμένα. Ακμή 3ου στον Καρκινο, σεληνη διας και ήλιος σε συνοδο στον καρκινο στον 3ο και τετράγωνα με πλουτωνα.Είμαι ψυχασθενής ή εχω θέματα επικοινωνίας;:bigsmile:

Eirinopoios
23-01-2010, 10:09 PM
Επειδή τυγχάνει να έχω γεμάτο 3ο οίκο αν μπορείς να μου εξηγήσεις κι εμένα. Ακμή 3ου στον Καρκινο, σεληνη διας και ήλιος σε συνοδο στον καρκινο στον 3ο και τετράγωνα με πλουτωνα.Είμαι ψυχασθενής ή εχω θέματα επικοινωνίας;:bigsmile:
Το αντίθετο θα έλεγα μια και η Σελήνη σου κυβερνήτης του 3 διαθέτει τίτλους.. Στο σπίτι της και επί πλέον σύνοδο με Δια που είναι σε έξαρση. Δηλαδή θα έλεγα μεγάλες δυνάμεις επικοινωνίας ακόμη και αν προσβάλλονταν οι πλανήτες στο 3.

Fotini Christodoulou
23-01-2010, 10:12 PM
Το αντίθετο θα έλεγα μια και η Σελήνη σου κυβερνήτης του 3 διαθέτει τίτλους.. Στο σπίτι της και επί πλέον σύνοδο με Δια που είναι σε έξαρση. Δηλαδή θα έλεγα μεγάλες δυνάμεις επικοινωνίας ακόμη και αν προσβάλλονταν οι πλανήτες στο 3.

Αρα δε θα ηταν προτιμότερο να μην γενικεύουμε αλλά να εξετάζουμε το συνολο του χάρτη, γιατί κάθε χάρτης είναι διαφορετικός και δεν ειναι απαραίτητο αν έχουμε ένα δύσκολο τρίτο οίκο να εχουμε και τέτοιου ειδους προβλήματα;:bigsmile:

Μητσάκος
24-01-2010, 07:50 AM
Επειδή τυγχάνει να έχω γεμάτο 3ο οίκο αν μπορείς να μου εξηγήσεις κι εμένα. Ακμή 3ου στον Καρκινο, σεληνη διας και ήλιος σε συνοδο στον καρκινο στον 3ο και τετράγωνα με πλουτωνα.Είμαι ψυχασθενής ή εχω θέματα επικοινωνίας;:bigsmile:
Αχα... Τώρα εξηγούνται όλα :toung:

μανταλένα
26-01-2010, 02:12 PM
Σε όλες τις περιπτώσεις ψυχάκιδων που έχω αναλύσει παρατήρησα κάτι συγκεκριμένο. Ενώ ο Ερμής μπορεί να είναι καλός πάντα όμως υπήρχαν σοβαρές προσβολές στο τρίτο σπίτι.

Θα ήθελα τη γνώμη σας...Ειρηνοποιέ.., Κρόνος σε ανοιχτή σύνοδο με Χείρωνα στον 3ο σε αντίθεση με τη σύνοδο Ουρανού - Πλούτωνα στον 9ο. Ο Ερμής στο 12ο τετραγωνίζει τον Κρόνο με ανοχή 7ο. Ο 3ος στους Ιχθείς/ο Ποσειδ.δεν "χτυπιέται", το ίδιο και ο Ερμής.

Eirinopoios
27-01-2010, 07:55 PM
Φίλη Μανταλενα άκουσε. Στο θέμα της επικοινωνίας ελέγχουμε τον ουσιαστικό κυβερνήτη του 3 που είναι ο Ερμής. Κατόπιν τους συμπτωματικούς που είναι οι κυβερνήτες των ζωδίων που περιλαμβάνει το σπίτι 3 και τέλος οι πλάνητες που βρίσκονται μέσα στο 3. Μου είπες για τον Ποσειδώνα αλλά ο Δίας που βρίσκετε; Σε πιο ζώδιο, σε ποιον οίκο, με τι όψεις. Να μη ξεχνάμε ότι ο Κρόνος από την φύση του λειτουργεί ανασταλτικά, το πόσο καλά θα μας το πουν οι σεναριογράφοι που του δίνουν τους ρόλους. Δηλαδή ο Δίας και ο Ποσειδώνας .Βέβαια το μέτρο και η εγκράτεια είναι χαρακτηριστικά του Κρόνου στο 3 που ποτέ δεν χάνει τις ιδιότητες του, όπως και το ρητό που γράφεις φαίνετε να πηγάζει από το τετράγωνο που δέχεται από τον Ερμή στον οίκο του απόκρυφου καθώς και με την αντίθεση της συνόδου Πλούτωνα Ουρανού. Ελπίζω να σε βοήθησα.

μανταλένα
28-01-2010, 09:04 AM
Καλημέρα Ειρηνοποιέ.., σ΄ευχαριστώ που απάντησες..Δεν ήξερα ότι ο κάθε οίκος έχει ουτως ή άλλως κυβερνήτη κάποιο πλανήτη ανεξάρτητα απο το κυβερν. του ζωδίου...!Όσο για τον Δία βρίσκεται στις 26ο των Διδ. στον 7ο σε αντίθεση με τον Ήλιο 26ο Τοξ. στον 1ο και τετράγωνο με τον Ουρ. 19ο Του 9ου οικου (Παρθ.) ο οποίος τετραγωνίζει και τον ήλιο όπως βλέπεις..Επίσης στις 26ο του 2ου οικου στον Αιγ. βρίσκεται ο ¶ρης σε χιαστί ακριβείας με τον Δία και ημιτετραγ. με τον Κρόνο... Χθές διαβάζοντας για τις αντισκιές είδα πως ο Ερμής στις 4ο του Τοξ. (12ος σε σύνοδο με Νότιο Δεσμό) βρίσκεται σε αντισκιά στις 26ο του Αιγ..!!!! Τι σημαίνει δεν ξέρω..αλλά είναι σίγουρο πως η ζωή ήδη μου το διδάσκει..Και απ αυτό το "ντόμινο" νομίζω πως θα βγεί κερδισμένος ο Ένατος ή...το Δαφνί...

Eirinopoios
28-01-2010, 01:11 PM
Μάλλον ο 9ος μια και η σύνοδος Πλούτωνα Ουρανού είναι ιδιαίτερα ενεργή λόγο των πολλών όψεων που δέχεται αν και βρίσκετε μέσα σε ένα ειρηνικό ζώδιο { Παρθένος }. Ίσως ήταν απαραίτητος ο Κρόνος στον 3ο για να συγκρατήσει τις υπερβολές του Τοξότη και του Δια από τον ωροσκόπο. Εικάζω ότι η Σελήνη σου είναι σε ένα ταραχοποιό ζώδιο { Σκορπιό } σημειοδότρια του συναισθηματικού μας κόσμου. Το ζητούμενο στη ζωή είναι να βρούμε τον αυτοσκοπό μας και να τον υπηρετήσουμε σε όλο του το μεγαλείο, γεγονός για το οποίο η αστρολογία έχει τον πρώτο λόγο. Έξαλλου η σοφία του φιδιού από το Κινέζικο που σε χαρακτηρίζει θα σε οδηγήσει σίγουρα στον στόχο έστω και μετά από καθυστερήσεις { έννοια του Κρόνου }.

zw_epimenontas
28-01-2010, 01:17 PM
για να εχει καποιος πχ καταθλιψη τι πλανιτες μπορει να εχει στο περιπου ? :love:

Eirinopoios
28-01-2010, 01:28 PM
Πάντως το κάποτε σκοτεινή μάλλον πηγάζει από το τετράγωνο του Πλούτωνα , σημειοδότης του σκότους:bigsmile:

cancerian
28-01-2010, 01:30 PM
για να εχει καποιος πχ καταθλιψη τι πλανιτες μπορει να εχει στο περιπου ? :love:

Aγαπητη zw_epimenontas,

αρχικα δεν σημαινει οτι με τους "χ" πλανητες ή τις "ψ" οψεις αναγκαστiκά κάποιος θα εκδηλωσει την καταθλιψη. Κατι τέτοιο θα ήταν τραγικο για ολους τους ανθρωπους που παρουσιαζουν τις "οποιες" οψεις. Παρ΄ολα αυτά ομως μπορει να υπαρχει μια προδιαθεση οπου καποιοι θα εκδηλωσουν και καποιοι οχι...
Ειχα δημοσιευσει ενα αρθρο πανω στην καταθλιψη σε σχεση με την "αστρολογική εκδηλωσή" της, οπότε μπορεις να του ρίξεις μια ματια κανοντας ένα κλικ εδω ---> Κατάθλιψη και Αστρολογία (http://www.myhoroscope.gr/88-%DC%F1%E8%F1%E1-%EC%E5%EB%FE%ED/7899-%EA%E1%F4%DC%E8%EB%E9%F8%E7-%EA%E1%E9-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1.html)

Eirinopoios
28-01-2010, 01:48 PM
Πολλές είναι οι ενδείξεις που θα μπορούσαν να δείξουν κατάθλιψη. Εδώ θα πω μόνο ότι συνήθως πηγάζει από την μη αποδοχή της πραγματικότητας μας. Μεμψιμοιρούμε για ότι δεν έχουμε και ταυτόχρονα δεν απολαμβάνουμε ότι μας χαρίστηκε. Μια είναι η λύση, αγάπη σε όλα τα επίπεδα. ( Οτιδήποτε επιθυμώ εκδηλώνετε, όταν διατάζω με αγάπη . ( Saint Germaine ) } :bigsmile:

zw_epimenontas
28-01-2010, 03:33 PM
Aγαπητη zw_epimenontas,

αρχικα δεν σημαινει οτι με τους "χ" πλανητες ή τις "ψ" οψεις αναγκαστiκά κάποιος θα εκδηλωσει την καταθλιψη. Κατι τέτοιο θα ήταν τραγικο για ολους τους ανθρωπους που παρουσιαζουν τις "οποιες" οψεις. Παρ΄ολα αυτά ομως μπορει να υπαρχει μια προδιαθεση οπου καποιοι θα εκδηλωσουν και καποιοι οχι...
Ειχα δημοσιευσει ενα αρθρο πανω στην καταθλιψη σε σχεση με την "αστρολογική εκδηλωσή" της, οπότε μπορεις να του ρίξεις μια ματια κανοντας ένα κλικ εδω ---> Κατάθλιψη και Αστρολογία (http://www.myhoroscope.gr/88-%DC%F1%E8%F1%E1-%EC%E5%EB%FE%ED/7899-%EA%E1%F4%DC%E8%EB%E9%F8%E7-%EA%E1%E9-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1.html)



ευχαριστω για την απαντηση πηγα διαβασα το αρθρο που μου δινεις! για αλλη μια φορα ομως λετε μια αληθεια ...τεσπα:embarrest:embarrest:embarrest