PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Αστρικά δίδυμα



Athena
14-01-2005, 11:49 PM
Το πεπρωμένο συγχρονίζει

Η αστρολογική παράδοση λέει ότι, άνθρωποι που μοιράζονται όμοια ωροσκόπια, θα τείνουν να έχουν όμοιες ζωές από ορισμένες απόψεις. Τα πραγματικά δίδυμα έχουν σχεδόν πανομοιότυπα ωροσκόπια, φυσικά, έχοντας γεννηθεί την ίδια μέρα, στον ίδιο τόπο και σχεδόν την ίδια ώρα. Τι συμβαίνει όμως με δυο άσχετα μωρά που γεννήθηκαν ταυτόχρονα στον ίδιο θάλαμο τοκετών; Τα ωροσκόπιά τους είναι επίσης πανομοιότυπα. Αναγνωρίζοντας τις διαφορές λόγω κληρονομικότητας και περιβάλλοντος η αστρολογική παράδοση επιμένει ότι, αυτά τα δυο άσχετα μεταξύ τους άτομα πρέπει να έχουν ομοιότητες από μερικές σημαντικές απόψεις, διότι μοιράζονται σχεδόν ταυτόσημες γενέθλιες πλανητικές θέσεις. Ποια είναι η αλήθεια σε όλα αυτά;


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Αστρικά δίδυμα (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B4%CE%AF%CE%B4%CF%85%CE%BC%CE%B1-12631/)

may
15-12-2005, 09:27 AM
Αγαπητή φίλη,

έτυχε στα μέσα του καλοκαιριού να γνωρίσω τον "αστολογικό μου δίδυμο"!!
Πραγματικά δίδυμος όμως, αφού όπως αποδείχθηκε είναι κατά 10 λεπτά της ώρας μεγαλύτερός μου και μάλιστα γεννηθήκαμε και στο ίδιο μαιευτήριο!!

Πάντως (και εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός αυτό..) οι ζωές μας δεν έχουν καμία σχέση..

Αυτά..

:love:

Zondag
07-01-2006, 08:34 PM
Τα πιο σημαντικά σημεία μέσα σε ένα αστρολογικό χάρτη είναι τα λεγόμενα personal sensitive points (προσωπικά ευαίσθητα σημεία), δηλαδή οι μοίρες στις οποίες εδρεύουν ο Ωροσκόπος (Asc) και το Μεσουράνημα (MC). Οι γωνιακές αποστάσεις ανάμεσα σε αυτά τα ζωτικής σημασίας σημεία και στους υπόλοιπους πλανήτες και σημεία μέσα στο χάρτη είναι αυτές που προσωποποιούν το χάρτη,αυτές που κάνουν τον κάθε χάρτη μοναδικό,οπως ακριβώς ένα δαχτυλικό αποτύμωμα.

Υπολόγισε τώρα ως δεδομένα και τα εξής. Πρώτον:αυτά ακριβώς τα σημεία τα οποία προσωποποιούν το χάρτη είναι και αυτά τα οποία λόγω της ταχύτητας της κινήσης τους εναλλάσονται και ταχύτερα μέσα σε αυτόν. Δευτερόν: ολες οι γωνιακές αποστάσεις έχουν την πολύ συγκεκριμένη σημασία τους (μιας και όλες μπορούν να κατηγοριοποιηθούν σε συγκεκριμένες αρμονικές σειρές) ανεξάρτητα απο το αν ανήκουν σε κάποια απο τις γνωστές ή όχι όψεις. Τρίτον:η ακρίβεια μιας όψης είναι ζωτικής σημασίας στην αστρολογία.Ένα τετράγωνο με απόκλιση 2 μοιρών είναι πολύ διαφορετικό ως προς την ένταση και αρά την επίδραση του απο ένα τετράγωνο με απόκλιση 5 μοιρών. Τέταρτον:Η οποιαδήποτε μετατροπή ή παράλλαξη του οποιούδήποτε μεμονωμένου παράγοντα μέσα στο γενέθλιο χάρτη οδηγεί σε μεταλλαξη του συνόλου του χάρτη.

Προσωπικά δεν μου κάνει καμμιά εντύπωση ότι δεν βρήκες κάποια σχέση ανάμεσα στη ζωή σου και στη ζωή του αστρολογικού σου διδύμου.Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα για να καταλάβεις το πως συμβαίνει αυτό.

Ας υποθέσουμε ότι στο χάρτη σου όπως και στο χάρτη του αστρικού σου διδύμου υπάρχει μια σκληρή ακριβής αντίθεση ανάμεσα σε μια σύνοδο Αρη/Ουρανού στις 5 της Παρθένου και του Κρόνου στις 5 των Ιχθύων.Αυτή η όψη απο μόνη της δείνει μια πολύ ισχυρή προδιαθεση προς τα ατυχήματα. Ας υποθέσουμε τωρα οτι ο δίδυμος σου έχει ωροσκόπο στις 25 Ζυγού και άρα ότι στην ηλικία των 40 ετών ο προχωρημένος του ωροσκόπος απο τις 5 του Τοξότη τετραγωνίζει τα ακρα της ακριβους γενέθλιας αντίθεσης. Ο δίδυμος σου το Μαιο του 2004 -όταν και ο διελαυνων ουρανός που κινείται στις 6 των Ιχθυων σχηματίζει σύνοδο με τον γενέθλιο Κρόνο -παθαίνει ένα πολύ σοβαρό ατύχημα. Εσύ όμως δεν παθαίνεις τίποτα.Γιατί? Γιατί ο προχωρημένος σου ωροσκόπος -λόγω της 10λεπτης διαφοράς στην ωρα γέννησης- είναι 2-3 μοιρες πιο πίσω,και άρα η προχωρημένη όψη δεν ισχύει για σένα...Μήπως όμως θα πάθεις και εσύ το ατύχημα μετά από 2-3 χρόνια,όταν ο δικός σου προχωρημένος ωροσκόπος σχηματίσει την ίδια όψη? Και πάλι το πιθανότερο είναι ότι όχι. Γιατί? Γιατί ο διελεαυνων Ουρανός θα έχει ήδη απομακρυνθεί από τον πρωτο δεκανό των Ιχθύων και ως εκ τούτου δεν θα υπάρχει η απαραίτητη ενεργοποίηση η οποία ειναι ικανή να μεταφράσει μια προοδευτική όψη σε "γεγονός" στην πραγματική ζωή.

Αυτό που προσωπικά μου κάνει εντύπωση είναι το ότι υπάρχουν αστρολόγοι που πιστευούν ότι μπορούν να αποδείξουν την εγκυρότητα της αστρολογίας μέσω της στατιστικής. Υπάρχουν πράγματα πιθανα και απίθανα.Αυτό ειναι το απόλυτο απίθανο!

Αγαπητή φίλη,

έτυχε στα μέσα του καλοκαιριού να γνωρίσω τον "αστολογικό μου δίδυμο"!!
Πραγματικά δίδυμος όμως, αφού όπως αποδείχθηκε είναι κατά 10 λεπτά της ώρας μεγαλύτερός μου και μάλιστα γεννηθήκαμε και στο ίδιο μαιευτήριο!!

Πάντως (και εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός αυτό..) οι ζωές μας δεν έχουν καμία σχέση..

Αυτά..

:love:

may
08-01-2006, 07:30 PM
Αγαπητέ Zondag,

χαίρομαι που με κάλυψες τόσο κατατοπιστικά!!..

:love:

παλίρροια
11-02-2011, 11:14 PM
Θα ήταν πολύ γοητευτικό να εβρισκα το δικό μου γυναικείο αστρικό δίδυμο....:cheesy:
Θα ήταν πραγματικά πολύ συναρπαστικό!!!!:bigsmile:

Κώστας
07-04-2011, 08:19 PM
Αυτό που λέει πάντως η φίλη May δείχνει ότι τα περί "αστρικών διδύμων" δεν γίνεται να γενικευτούν. Και εάν ποτέ γίνουν τα "ανάλογα τεστ" που προτείνει ο Richard Nolle τότε το αποτέλεσμα δεν νομίζω να τον συμφέρει...η Αστρολογία είναι μία από τις πολυπλοκότερες επιστήμες (και τέχνες) και αυτά που γνωρίζουμε σχετικά με τον τρόπο που λειτουργεί είναι πιστεύω λίγα σε σχέση με αυτά που υπάρχουν.

Είναι πολύ πιθανό -για να μην πω σχεδόν βέβαιο- ότι οι ζωές και ο χαρακτήρας δύο "αστρικών διδύμων" θα είναι αρκετά διαφορετικές. Μπορεί σίγουρα να υπάρχουν κάποιες ομοιότητες περισσότερο ή λιγότερο γενικού χαρακτήρα όμως συνολικά οι διαφορές θα είναι μεγάλες. Και οι όποιες εξαιρετικές περιπτώσεις που αναφέρθηκαν δεν είναι πιστεύω παρά οι εξαιρέσεις. Αυτή η διαπίστωση όμως, που φαινομενικά καταρρίπτει πλήρως τους ισχυρισμούς των αστρολόγων, μπορεί να ερμηνευτεί υπό το πρίσμα της εσωτερικής αστρολογίας, η οποία δίνει μεγάλη βάση στο βαθμό εξέλιξης της ατομικής ψυχής και τα βιώματα και εμπειρίες που χρειάζεται να αφομοιώσει στην εκάστοτε ενσάρκωση. Μπορεί δηλαδή σε δύο πανομοιότυπα ωροσκόπια η μεγαλύτερη έμφαση να δίνεται σε διαφορετικά σημεία και όψεις, όχι μόνο λόγω του διαφορετικού περιβάλλοντος και συνθηκών κάθε ατόμου αλλά και της καρμικής του πορείας και εξέλιξης.

Όσον αφορά τώρα τους πραγματικούς διδύμους και το γεγονός ότι και εκεί συχνά παρατηρούμε δύο αρκετά διαφορετικούς ανθρώπους οφείλεται πιστεύω αρκετά στο αρχέτυπο της "διχοτόμησης" και διαφορικής, τρόπον τινά, εκδήλωσης των ζωδιακών και πλανητικών ενεργειών. Για παράδειγμα τις προάλλες μία φίλη που μου έλεγε πόσο διαφορετική είναι σε κάποια βασικά πράγματα από την δίδυμη αδελφή της το απέδωσε πολύ λογικά στο ότι εκείνη έχει πάρει περισσότερο από τα "σεληνιακά" στοιχεία του ωροσκοπίου της ενώ η αδερφή της από τα "ηλιακά".

Και μιας και μιλάμε για δίδυμα έχω την διαίσθηση ότι το ζώδιο των Διδύμων ίσως να πήρε το όνομά του και από το γεγονός ότι συχνά παρατηρούνταν στη γέννηση διδύμων είτε να ανατέλλει αυτό το ζώδιο είτε να βρίσκεται εκεί η σελήνη. Βέβαια αυτό είναι ίσως μία απλοϊκή εξήγηση διότι η παρατήρηση από τα αρχαία χρόνια του πώς επενεργεί πχ. η σελήνη στους Διδύμους έχει δείξει ότι γενικότερα ταυτίζονται με την έννοια της δυαδικότητας και τη δυαδική ή διπολική συγχρονιστική εκδήλωση ή εμφάνιση πραγμάτων, αιρθμών, ατόμων και πολλών άλλων. Δεν αποκλείεται όμως αυτό να ισχύει και σε θέματα όπως η διχοτόμηση του ωαρίου στα μονοζυγωτικά ή ακόμα και στη στιγμή γέννησής τους. Υποθέτω βέβαια σε μία έρευνα, εάν ποτέ γίνει, η όποια στατιστική σημαντικότητα θα είναι μάλλον μικρή.

katiakiss
07-04-2011, 09:23 PM
Γνώμη μου είναι ότι αστρικά δίδυμα με παρόμοια ζωή μπορούμε να βρούμε αρκετά, αφού πολλά άτομα είναι γεννημένα την ίδια ώρα και μέρα στον ίδιο τόπο.
Αυτό σίγουρα θα επηρεάζει ορισμένες τάσεις που θα έχουν κοινές στους χάρτες τους, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να επηρεάζει το σύνολο των αποφάσεών τους.
Για παράδειγμα, μπορεί να πάθουν κάποιο ατύχημα σε περίπου κοινές ημερομηνίες που πιθανά κάποια διέλευση να μιλά για απροσεξία και βιασύνη, αλλά για το είδος του συντρόφου που θα επιλέξουν, έχει να κάνει το περιβάλλον τους.
Οι χάρτες των γονέων τους θα είναι εντελώς διαφορετικοί από τους χάρτες του αστρικού τους διδύμου και ο τρόπος που μεγάλωσαν θα αλλάζει δραματικά.
Από μια τέτοια σοβαρή ειδοποιώ διαφορά, μπορεί να αλλάξει δραματικά και η ίδια η ζωή τους.
Αν για παράδειγμα οι γονείς του Α είναι άνθρωποι άτολμοι και φοβικοί, μπορεί να έχουν περάσει στο άτομο την ιδέα ότι οι μηχανές είναι επικίνδυνες και το Α άτομο να μην οδηγεί καν, οπότε μια διέλευση που προειδοποιεί για ατύχημα, να την ξεπεράσει με ένα ελαφρύ διάστρεμμα.
Αν όμως ο μπαμπάς του Β ατόμου είχε αγάπη στις μηχανές και το Β άτομο αγαπά την μηχανή, μπορεί να έχει ένα σοβαρό ατύχημα που να του κοστίσει κάποια αναπηρία, αν στον χάρτη ελλοχεύει τέτοιος κίνδυνος.

Όσο για τα πραγματικά δίδυμα… Τα αδέλφια μου είναι δίδυμα και τα μερικά λεπτά της ώρας, έκανα τον έναν από τους δύο να έχει τον ¶ρη στον 12ο και όχι στον 11ο που τον έχει ο άλλος. Τα αποτελέσματα της διαφοράς στον χαρακτήρα είναι θεαματικά!

taurine
07-04-2011, 11:43 PM
Θα ήταν εξαιρετικά "προκλητικό" να βρίσκαμε το αστρικό μας δίδυμο.
Όπως όμως οι περισσότεροι εδώ μέσα,πιστεύω κι εγώ με τη σειρά μου, πως ο χαρακτήρας και η πορεία του θα διέφερε αρκετά από το δικό μας. Με λίγα λόγια, το περιβάλλον καθορίζει επιλογές και καταστάσεις και τα άστρα απλώς προειδοποιούν ή και επισημαίνουν.
Για παράδειγμα, το δικό μου μή-αστρικό δίδυμο είναι μια συνάδελφος ζυγίνα με ωρ. σκορπιό και σελήνη στο Λιοντάρι, με την οποία μοιάζουμε πολύ εξωτερικά,έχουμε παρόμοιο χαρακτήρα και στη ζωή μας έχουμε κάνει παρόμοιες επιλογές, στα ίδια χρονικά διαστήματα, χωρίς τότε να γνωριζόμαστε καν. Οι αντιδράσεις μας μοιάζουν, τα γούστα μας μοιάζουν,τα μαλλιά μας, τα μάτια μας,ο γραφικός μας χαρακτήρας είναι σχεδόν ίδιος, ακόμη και η μάρκα αυτοκινήτου μας είναι ίδια!
Όσο για τα ωροσκόπιά μας, εντελώς διαφορετικά...