PDA

View Full Version : Συζήτηση περί Καρκίνων & του χαρακτήρα τους.



e k
27-06-2007, 10:32 AM
Δεν νομίζω πως οι Καρκίνοι είναι τσιγγούνηδες..
Μάλλον το αντίθετο...!
Τσιγγούνιδες μπορεί να μην είμαστε, αλλά: περπατάμε πάντα πλάγια (λάουλάου). Που σημαίνει: άντε να καταλάβει ο άλλος ο ανθρωπάκος τι εννοούμε και τι θέλουμε.:cry:

Και είμαστε χουβαρντάδες (πάρα πολύ, θα έλεγα), αλλά μόνο με αυτούς που μας ενδιαφέρουν. :mad:

¶σε και το άλλο: γνωρίζοντας πως γνωρίζουν το χουβαρνταλίκι μας, συχνά το χρησιμοποιούμε με μέτρο, κάτι σαν απειλή δλδ. :wacko:

Ωχ! Με πήρα αμπάριζα…:laugh:
Εντάξει, στα καλά μας (πότε είναι αυτό?) είμαστε λουλούδια:sad:

mirellia
27-06-2007, 10:39 AM
Τσιγγούνιδες μπορεί να μην είμαστε, αλλά: περπατάμε πάντα πλάγια (λάουλάου). Που σημαίνει: άντε να καταλάβει ο άλλος ο ανθρωπάκος τι εννοούμε και τι θέλουμε.:cry:


σε αυτό θα συμφωνήσω... και άσε που τους μπερδεύουμε κιόλας..:embarrest:blink::wacko:

Fotini Christodoulou
27-06-2007, 10:47 AM
σε αυτό θα συμφωνήσω... και άσε που τους μπερδεύουμε κιόλας..:embarrest:blink::wacko:

Μα αυτός είναι ο σκοπός:toung:


Τσιγγούνιδες μπορεί να μην είμαστε, αλλά: περπατάμε πάντα πλάγια (λάουλάου). Που σημαίνει: άντε να καταλάβει ο άλλος ο ανθρωπάκος τι εννοούμε και τι θέλουμε.:cry:

Αντε να καταλαβουμε κι εμεις οι ίδιοι τι θέλουμε:cry:Αχ αυτα τα οκταράκια:weird:


Και είμαστε χουβαρντάδες (πάρα πολύ, θα έλεγα), αλλά μόνο με αυτούς που μας ενδιαφέρουν. :mad:

Προσωπικά μόνο με αυτούς που έστω απλώς συμπαθώ.:bigsmile:



Εντάξει, στα καλά μας (πότε είναι αυτό?) είμαστε λουλούδια:sad:

Σπάνιο αλλά όχι ακατόρθωτο:bigsmile:;)

mirellia
27-06-2007, 10:52 AM
Εντάξει, στα καλά μας (πότε είναι αυτό?) είμαστε λουλούδια:sad: Σπάνιο αλλά όχι ακατόρθωτο

και όταν γίνεται...... φτού μας :toung::weird::wacko:

e k
28-06-2007, 09:28 AM
¶ντε μπράβο! Τώρα η επικεφαλίδα Αστρολογία με χιούμορ απέκτησε ειλικρίνεια και νόημα!

Και να συμπληρώσω: Η άκρατη ανασφάλεια των καβουρακίων τους ωθεί να περιτριγυρίζουν το ποθητό, να έρχονται τόσο πολύ κοντά του, να κερδίζουν από κάθε πλευρά την εμπιστοσύνη του σε σημείο αυτό να σουλατσάρει μέσα στο στόμα τους και αυτοί να μην το αρπάζουν!:laugh:

Φιλική συμβουλή: Αν σας ενδιαφέρει κάποιος Καρκίνος, δίνετέ του συνεχώς ευκαιρίες. Πρόκειται περί μπουμπούνων! Δεν έχει να κάνει με τις δυνατότητές του, ή την εξυπνάδα του, ή την πίστη του, αλλά με την ανασφάλειά του.
Αμάν πιά αυτό το καβούκι, βοηθήστε μας να βγούμε… έχει και …καύσωνα….. ένα παραπάνω!:toung:

mirellia
28-06-2007, 10:28 AM
ανασφάλεια..?
δεν νομίζω ..μάλλον η υπερανάλυση θα μας φάει:wacko:

εχει και την ζέστη...μόνο για καβούκι δεν είναι!:wacko:

Fotini Christodoulou
28-06-2007, 10:39 AM
Τωρα να σας δώ που έκανα νέο θέμα γιατι το χαμε βγάλει off.θα ερθουν οι καλοθελητές με τα φτιαράκια τους και πού να κρυφτούμε :toung:

mirellia
28-06-2007, 10:44 AM
Οπως λέει και ο λαός.. nobody is perfect :wacko:

Κασσιόπη
28-06-2007, 10:57 AM
Αυτό είναι θέμα πάνω στο οποίο μπορούμε να καταθέσουμε διδακτορική διατριβή όσοι έχουμε ταλαιπωρηθεί από Καρκίνους!!!

Και ειδικά όσοι ανήκουμε στο διπολικό τους ζώδιο... Χεχε...

Βασιλης Παπαδολιας
28-06-2007, 11:07 AM
Καλή κι αυτή η κουβέντα για τους Καρκίνους.. Αντί όμως να τους περιγράφουμε λεκτικά, γιατί δε διαλέγουμε εικόνες; Προσωπικά, δε μ' αρέσει ο συμβολισμός του κάβουρα και ο αιγυπτιακός συμβολισμός του Καρκίνου ήταν η γάτα. Και η γάτα νομίζω υποδηλώνει τον Καρκίνο τέλεια... Ανέκφραστη, ανεξιχνίαστη, αλλά την άλλη στιγμή χαδιάρα και εκδηλωτική. Αλαφροίσκιωτη, τρομάζει με το παραμικρό αλλά την άλλη στιγμή λυσσασμένη και επιθετική. Πανέξυπνη, διαλέγει πάντα το ευκολότερο μονοπάτι (αυτό είναι στην ουσία το πλάγια του κάβουρα), αλλά, αν βρεθεί στα δύσκολα, είναι επτάψυχη και επιβιώνει...
Η γάτα είναι το μυστήριο της ψυχής, η δύναμη η εσωτερική, που δεν τη γνωρίζουμε, αλλά θα βγει και θα μας σώσει τη στιγμή που χρειαζόμαστε, η αισθαντικότητα, η αφή, η αργή, νωχελική, θηλυκή κίνηση... η ηρεμία η εσωτερική αλλά και η θύελλα αντιδράσεων σε ώρα φόβου ή πόθου, ο ναρκισσισμός της φροντίδας του εαυτού, αλλά και η μοναξιά του μοναχικού περιπατητή...
Ο Καρκίνος δεν μπορεί να κατανοηθεί από τον κόσμο μας, γιατί δε χρησιμοποιεί ούτε τα αισθητήρια του όργανα ούτε τη νόηση για να πορευτεί στον κόσμο. Χρησιμοποιεί αισθητήρια συναισθημάτων (ο κόμπος στο στομάχι, το σφίξιμο των μυών, το σμίξιμο στα φρύδια) και μαθαίνει όχι νοητικά, αλλά βιωματικά ( η γνώση καταγράφεται στους μυς και στα κύτταρα του και αντιδρά ενστικτωδώς ). Πιθανόν να γίνει περισσότερο κατανοητός στο μέλλον, αν η εποχή μας γίνει λιγότερο καρτεσιανή και αποδεχτεί περισσότερο την κβαντικότητα (τα πράγματα μπορεί να είναι κι έτσι αλλά μπορεί κι αλλιώς )

e k
28-06-2007, 11:24 AM
Τι να το κάνεις vassilis13… αδικία μεγάλη να είμαστε τόσο τέλειοι :cheesy:(και τα λάθη και τα κουσούρια μας επίσης τόσο τέλεια:cheesy:), σε ένα κόσμο που μόνιμα παραπατά και αντί να μας μοιάσει …αναλώνεται στο να μας βάλει με την πρώτη ευκαιρία? :cry:
Είναι άχρηστο να …δοξαζόμαστε:toung: κατόπιν εορτής (παρέλευσης της ημερομηνίας διάρκειας ζωής), αφού σαυτήν την άδικη ζωή εισπράττουμε την αγνωμοσύνη:nuts::laugh::laugh:

emmalene
28-06-2007, 11:53 AM
Καλή κι αυτή η κουβέντα για τους Καρκίνους.. Αντί όμως να τους περιγράφουμε λεκτικά, γιατί δε διαλέγουμε εικόνες; Προσωπικά, δε μ' αρέσει ο συμβολισμός του κάβουρα και ο αιγυπτιακός συμβολισμός του Καρκίνου ήταν η γάτα. Και η γάτα νομίζω υποδηλώνει τον Καρκίνο τέλεια... Ανέκφραστη, ανεξιχνίαστη, αλλά την άλλη στιγμή χαδιάρα και εκδηλωτική. Αλαφροίσκιωτη, τρομάζει με το παραμικρό αλλά την άλλη στιγμή λυσσασμένη και επιθετική. Πανέξυπνη, διαλέγει πάντα το ευκολότερο μονοπάτι (αυτό είναι στην ουσία το πλάγια του κάβουρα), αλλά, αν βρεθεί στα δύσκολα, είναι επτάψυχη και επιβιώνει...
Η γάτα είναι το μυστήριο της ψυχής, η δύναμη η εσωτερική, που δεν τη γνωρίζουμε, αλλά θα βγει και θα μας σώσει τη στιγμή που χρειαζόμαστε, η αισθαντικότητα, η αφή, η αργή, νωχελική, θηλυκή κίνηση... η ηρεμία η εσωτερική αλλά και η θύελλα αντιδράσεων σε ώρα φόβου ή πόθου, ο ναρκισσισμός της φροντίδας του εαυτού, αλλά και η μοναξιά του μοναχικού περιπατητή...
Ο Καρκίνος δεν μπορεί να κατανοηθεί από τον κόσμο μας, γιατί δε χρησιμοποιεί ούτε τα αισθητήρια του όργανα ούτε τη νόηση για να πορευτεί στον κόσμο. Χρησιμοποιεί αισθητήρια συναισθημάτων (ο κόμπος στο στομάχι, το σφίξιμο των μυών, το σμίξιμο στα φρύδια) και μαθαίνει όχι νοητικά, αλλά βιωματικά ( η γνώση καταγράφεται στους μυς και στα κύτταρα του και αντιδρά ενστικτωδώς ). Πιθανόν να γίνει περισσότερο κατανοητός στο μέλλον, αν η εποχή μας γίνει λιγότερο καρτεσιανή και αποδεχτεί περισσότερο την κβαντικότητα (τα πράγματα μπορεί να είναι κι έτσι αλλά μπορεί κι αλλιώς )

Εντυπωσιασμενη...ακριβεστε η περιγραφη του ωροσκοπου μου δεν εχω ξαναδιαβασει!!:clapping:Perfect:respec t:

mirellia
28-06-2007, 12:38 PM
Είναι άχρηστο να …δοξαζόμαστε:toung: κατόπιν εορτής

να προσθέσω..ευγενικά πάντα "better late than NEVER...":wacko:

starfish
28-06-2007, 12:56 PM
Συμφωνω οτι η περιγραφη του Καρκινου απο τον Βασιλη, ειναι εκπληκτικη!!

zeta1987
28-06-2007, 01:34 PM
Εγώ εμπειρία από καρκίνο γιατί ο μπαμπάς μου είναι καρκίνος και μάλιστα και με ωροσκόπο καρκίνο..!:sick: Δεν θα έλεγα ότι είναι τσιγγούνης, ίσα ίσα είναι πολύ ανοιχτοχέρης.. Είναι όμως πολύ ανασφαλής και συναισθηματικός.. Δεν θέλει να στεναχωράει κανέναν και πληρώνει πάντα το τίμημα.. :love:Όμως αυτό με το καβούκι είναι αλήθεια και με ενοχλεί πάρα πολύ ώρες ώρες... Πάντως όσους καρκίνους έχω γνωρίσει είναι πολύ διαφορετικοί ο ένας με τον άλλον, δεν ξέρω γιατί.. :wacko: Μάλιστα ένας δεν φαινόταν καθόλου για καρκίνος, παρόλο που είχε ερμή και άρη στο ίδιο ζώδιο.. Βέβαια ίσως εφταιγαν η σελήνη του και η αφροδίτη στα αέρινα ζώδια του ζυγού και των διδύμων αντίστοιχα! Πάντως έχω την εντύπωση ότι λίγοι καθαρόαιμοι καρκίνοι υπάρχουν:blink:

Λευκή
28-06-2007, 02:23 PM
Αυτό είναι θέμα πάνω στο οποίο μπορούμε να καταθέσουμε διδακτορική διατριβή όσοι έχουμε ταλαιπωρηθεί από Καρκίνους!!!

Και ειδικά όσοι ανήκουμε στο διπολικό τους ζώδιο... Χεχε...

Αγάπη,στο έχω ξαναπεί,σταμάτα να θεωρείς ότι οι μόνοι που έχουν ...δικαίωμα στους Καρκίνους είστε σεις :toung:

Μητσάκος,τι εννοείς λέγοντας ευκαιρίες;Γιατί κι εμείς που δεν είμαστε καρκίνοι αλλά έχουμε σελήνη εκεί ,κουβαλάμε κάποια αποθέματα...μπουμπουνίασης, παρόλα αυτά δεν μας είναι εύκολο να σας καταλάβουμε και να σας πλησιάσουμε :cry: Για πείτε,για πείτε...:toung:

Βασίλη δεν θα συμφωνήσω.Οι γάτες είναι ζώα κακόψυχα και υπερβολικά ανεξάρτητα.Ο καρκίνος πιο πολύ σε σεληνιασμένο κουτάβι μου φέρνει :embarrest

starfish
28-06-2007, 02:35 PM
Βασίλη δεν θα συμφωνήσω.Οι γάτες είναι ζώα κακόψυχα και υπερβολικά ανεξάρτητα.Ο καρκίνος πιο πολύ σε σεληνιασμένο κουτάβι μου φέρνει :embarrest

Οι γατες δεν ειναι κακοψυχες! Και οταν φερονται ως ανεξαρτητες [γιατι αν τις παρατηρησεις για καποιο χρονικο διαστημα θα διαπιστωσεις ποσο δενονται και με τους ανθρωπους αλλα και μεταξυ τους], μια Υδροχοα θα επρεπε να τις καταλαβαινει και να τις χειροκροτει! :toung::toung:

elenikol
28-06-2007, 02:48 PM
Νομίζω ότι το κοινό που έχουν ο καρκίνος και η γάτα είναι πως δεν δένονται με τους άνθρωπους αλλά προτιμούν να πηγαίνουν εκεί όπου τους "ταΐζουν" και τους χαϊδεύουν περισσότερο.

Βασιλης Παπαδολιας
28-06-2007, 02:51 PM
H πολικότητα με τους Αιγόκερους έχει επίσης μεγάλο ενδιαφέρον. Οι Αιγόκεροι σκέφτονται τα πάντα μέσα σε όρια, πλαίσια, ρόλους, κανόνες, αρμοδιότητες. Οι Καρκίνοι είναι το τελείως αντίθετο. Υπερπηδούν όρια, δε δέχονται κανόνες, δε δέχονται ρόλους, δε δέχονται αρμοδιότητες. Κάνουν αυτό που τους αρέσει. Το αποτέλεσμα είναι ότι φέρνουν τους Αιγόκερους σε πλήρη σύγχυση καθώς δεν ξέρουν πώς να φερθούν σε ποιο πετσί ρόλου να μπουν. Οι Καρκίνοι έχουν να διδάξουν τους Αιγόκερους πώς να ζουν πραγματικά κι όχι μέσα από το ρόλο τους. Από την άλλη οι Αιγόκεροι έχουν κι αυτοί να διδάξουν κάτι τους Καρκίνους. Πώς δε χρειάζεται να δέχονται τα πάντα. Πώς υπάρχουν όρια στο πόσο "shit we can take". Πώς ο καθένας πρέπει να έχει το ρόλο και τη θέση του και να μην παρουσιάζεται το σημερινό φαινόμενο που όλα είναι χύμα και κανείς δεν ξέρει τι εστί άντρας και τι γυναίκα και ποιος ο ρόλος του καθενός στη ζωή...

Βασιλης Παπαδολιας
28-06-2007, 02:54 PM
Νομίζω ότι το κοινό που έχουν ο καρκίνος και η γάτα είναι πως δεν δένονται με τους άνθρωπους αλλά προτιμούν να πηγαίνουν εκεί όπου τους "ταΐζουν" και τους χαϊδεύουν περισσότερο.

Μίλησες σαν Σκορπιός. Υποπτεύομαι ότι βλέπεις κάποιο "μυστικό σχέδιο" πίσω από τη συμπεριφορά όλων :)

Λευκή
28-06-2007, 03:13 PM
Οι γατες δεν ειναι κακοψυχες! Και οταν φερονται ως ανεξαρτητες [γιατι αν τις παρατηρησεις για καποιο χρονικο διαστημα θα διαπιστωσεις ποσο δενονται και με τους ανθρωπους αλλα και μεταξυ τους], μια Υδροχοα θα επρεπε να τις καταλαβαινει και να τις χειροκροτει! :toung::toung:

Δεν πάει έτσι!Οι γάτες είναι ύπουλες και τυχοδιώκτριες, ενώ ο υδροχόος ευθύς και σταθερός.΄Μα λέγονται τέτοια πράγματα σε άνθρωπο που του αρέσουν οι σκύλοι; :toung: και όσοι τα πάνε πολύ καλά με τους σκύλους συνήθως δεν αγαπούν και πολύ τις γάτες...βγαίνουμε οφφ τόπικ όμως :embarrest
Υ.Γ. Μητσάκος έγραψα;Λάθος, e k εννοούσα

Βασιλης Παπαδολιας
28-06-2007, 03:44 PM
Τς, τς, τς, ο υδροχόος ευθύς και σταθερός;;; Πώ.. πώ.. πού είναι να τον βρω ένα τέτοιο υδροχόο; :)

nanstenka
28-06-2007, 03:54 PM
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα κι ενώ θα περίμενε κανείς να βρει σελίδες με κατεβατά ατελείωτα... έχει να αντιμετωπίσει τη λακωνικότητα και τη μετριοπάθεια του Καρκίνου...

Όσο για τις γάτες...δεν ξέρω..είχα πάντα την εντύπωση ότι οι Αιγύπτιοι συμβόλιζαν το ζώδιό μας με το γνωστό σε όλους αιγυπτιακό σκαραβαίο σύμβολο άρρηκτα συνδεδεμένο με τον θάνατο, τις ψυχές και τον άλλο κόσμο...

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι ο Καρκίνος είναι ελαφρά παρεξηγημένος κι από την ίδια την Δυτική Αστρολογία η οποία, κατά την ταπεινή μου γνώμη, χαρακτηρίζεται από παντελή έλλειψη φαντασίας στην περιγραφή των βασικών του χαρακτηριστικών. Ο Καρκίνος είναι ευαίσθητος, πάει σαν τον κάβουρα, είναι τσιγγουνάκος, κάθεται στο σπίτι να φροντίζει τα παιδιά σαν την καλή μανούλα που ενσαρκώνει και το μόνο που ξέρει να κάνει καλά είναι να μαγειρεύει...Έλεος..Υπάρχει πραγματικά εξαιρετική ανισομέρεια σε σχέση με τα υπόλοιπα ζώδια, εμφανής και στο πιο άπειρο μάτι σ' αυτό το θέμα.

Κι αυτό γιατί ο Καρκίνος παραμένει βαθιά ακατανόητος....σε μια κοινωνία και εποχή που κατά τη γνώμη μου οι όροι της και οι επιταγές της αδυνατούν να το κάνουν. Σε μια εποχή με έμβλημα την επιφάνεια, την ταχύτητα και τη λήθη ο Καρκίνος μοιάζει με κάτι παράτερο και η απεριόριστη πνευματικότητα του και συναισθηματική νοημοσύνη του δεν βρίσκουν διέξοδο...
¶λλωστε τί μπορεί να πει κανείς για το μοναδικό ζώδιο που κυβερνάται από τη Σελήνη???

nanstenka
28-06-2007, 03:56 PM
Τς, τς, τς, ο υδροχόος ευθύς και σταθερός;;; Πώ.. πώ.. πού είναι να τον βρω ένα τέτοιο υδροχόο; :)

Κι εγώ κι εγώ ακόμα τον ψάχνω!!!!:cheesy:

Βασιλης Παπαδολιας
28-06-2007, 04:21 PM
Όσο για τις γάτες...δεν ξέρω..είχα πάντα την εντύπωση ότι οι Αιγύπτιοι συμβόλιζαν το ζώδιό μας με το γνωστό σε όλους αιγυπτιακό σκαραβαίο σύμβολο άρρηκτα συνδεδεμένο με τον θάνατο, τις ψυχές και τον άλλο κόσμο...

Έχεις δίκιο, αγαπητή φίλη, απλά ο σκαραβαίος εισήλθε λίγο αργότερα σα σύμβολο του Καρκίνου... Κι από τον σκαραβαίο στην ουσία προήλθε και ο κάβουρας...



Θα μπορούσε κανείς να πει ότι ο Καρκίνος είναι ελαφρά παρεξηγημένος κι από την ίδια την Δυτική Αστρολογία η οποία, κατά την ταπεινή μου γνώμη, χαρακτηρίζεται από παντελή έλλειψη φαντασίας στην περιγραφή των βασικών του χαρακτηριστικών.

Συμφωνώ.. κι εκείνο που σαν άντρας έχω βαρεθεί είναι να ακούω ότι ο Καρκίνος είναι κολλημένος με τη μάνα του... συνέχεια το βλέπω σε όλα τα βιβλία... Είναι μία τόσο κοντόβθαλμη ερμηνεία του γεγονότος ότι ο Καρκίνος ως ζώδιο επιδεικνύει και συμβολίζει γενικά τη μητρικότητα...

elenikol
28-06-2007, 04:27 PM
αχ, καρκινάκια. τι περνατε και εσεις

Αργοναύτης
28-06-2007, 04:34 PM
Συμφωνώ.. κι εκείνο που σαν άντρας έχω βαρεθεί είναι να ακούω ότι ο Καρκίνος είναι κολλημένος με τη μάνα του... συνέχεια το βλέπω σε όλα τα βιβλία... Είναι μία τόσο κοντόβθαλμη ερμηνεία του γεγονότος ότι ο Καρκίνος ως ζώδιο επιδεικνύει και συμβολίζει γενικά τη μητρικότητα...

Προκαταλήψεις. 'Εχεις δει μαμά Καρκίνο να ταράζει το παιδί της στην πίτσα, στο φαστφουντάδικο και να τον βλέπει στη χάση και στη φέξη ? Η μητρότητα σε όλο το μεγαλείο της :laugh: Μην κολλάμε σε προκαταλήψεις περί ζωδίων. 'Εχετε να πάθετε και να μάθετε πολλά. Εδώ αναθεώρησα εγώ τελευταία την άποψή μου για τις Κριούς και πετάω :love:

Βασιλης Παπαδολιας
28-06-2007, 04:45 PM
Προκαταλήψεις. 'Εχεις δει μαμά Καρκίνο να ταράζει το παιδί της στην πίτσα, στο φαστφουντάδικο και να τον βλέπει στη χάση και στη φέξη ? Η μητρότητα σε όλο το μεγαλείο της :laugh: Μην κολλάμε σε προκαταλήψεις περί ζωδίων. 'Εχετε να πάθετε και να μάθετε πολλά. Εδώ αναθεώρησα εγώ τελευταία την άποψή μου για τις Κριούς και πετάω :love:


Υπάρχουν κάτι διαφημίσεις που βγαίνουν και στο site για την εξελικτική αστρολογία... έχει μία ενδιαφέρουσα άποψη εκεί.. το ζητούμενο σε κάθε ζώδιο δεν είναι οι ιδιότητες του, αλλά τα αιτήματα με τα οποία ασχολείται... και μάλιστα πάνω στο αίτημα αυτό το ζώδιο μπορεί να επιδείξει την ικανότητα που του αντιστοιχεί, αλλά μπορεί αντίθετα και να την αρνηθεί τελείως... π.χ. ο καρκίνος ενδιαφέρεται για τη μητρότητα και γι' αυτόν είναι ένα ζήτημα που τον απασχολεί.. μπορεί όμως να την αποδεχτεί και να γίνει μητρικός ή να την απορρίψει και μη θέλει καν παιδιά... πάντως σίγουρα θα τον απασχολήσει...

mirellia
28-06-2007, 04:47 PM
αρα όλα είναι σχετικά...;):blink:
ναι και μένα με εκνευρίζει αύτο με την προσκόλληση στην μαμά...
:weird::mad:
ΚΑΙ να λεγα πως ισχύει!!!:nuts::wacko::wacko:

mirellia
28-06-2007, 04:49 PM
Τς, τς, τς, ο υδροχόος ευθύς και σταθερός;;;
:huh:
δεν υπαρχει???
νομιζα πως ήταν πιο ευθύς..από κάτι άλλους...του ζωδιακού..πχ ταύρους:huh:

Βασιλης Παπαδολιας
28-06-2007, 04:56 PM
Ισχύει για όλα τα ζώδια αυτή η προσέγγιση.. οι ταύροι εκεί που λογίζονται ασφαλείς μπορεί να μην είναι κι οι υδροχόοι εκεί που λογίζονται ανθρωπιστές μπορεί να μην είναι...

Maroulita
28-06-2007, 04:58 PM
Ζωδιακά στερεότυπα σα να λέμε...

Αργοναύτης
28-06-2007, 05:00 PM
Υπάρχουν κάτι διαφημίσεις που βγαίνουν και στο site για την εξελικτική αστρολογία... έχει μία ενδιαφέρουσα άποψη εκεί.. το ζητούμενο σε κάθε ζώδιο δεν είναι οι ιδιότητες του, αλλά τα αιτήματα με τα οποία ασχολείται... και μάλιστα πάνω στο αίτημα αυτό το ζώδιο μπορεί να επιδείξει την ικανότητα που του αντιστοιχεί, αλλά μπορεί αντίθετα και να την αρνηθεί τελείως... π.χ. ο καρκίνος ενδιαφέρεται για τη μητρότητα και γι' αυτόν είναι ένα ζήτημα που τον απασχολεί.. μπορεί όμως να την αποδεχτεί και να γίνει μητρικός ή να την απορρίψει και μη θέλει καν παιδιά... πάντως σίγουρα θα τον απασχολήσει...

Αυτό είναι πολύ σωστό που λες και το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Η τάξη δεν με απασχολεί καθόλου, την ξεπέρασα μετά την εφηβεία μου οριστικά, όταν πέρασα στο βασίλειο του χάους. :bigsmile: Από την ένταση που προκαλούν κάποια χαρακτηριστικά μεταπηδάς κάποια στιγμή στην απέναντι όχθη για να απελευθερωθείς. Είναι όπως η ανορεξία που οδηγεί συχνά σε βουλιμία ή αυτό που κάνει μια γυναίκα Κριό να καταλάβει ότι δεν βγάζει τίποτα με το να είναι περισσότερο ''animus'' και ένα άντρα Ζυγό να είναι περισσότερο ''anima''. Οι Καρκίνοι γίνονται συχνά σκληροί από την πολύ ''σφαλιάρα''.

Βασιλης Παπαδολιας
28-06-2007, 06:10 PM
Αυτό είναι πολύ σωστό που λες και το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Η τάξη δεν με απασχολεί καθόλου, την ξεπέρασα μετά την εφηβεία μου οριστικά, όταν πέρασα στο βασίλειο του χάους. :bigsmile: Από την ένταση που προκαλούν κάποια χαρακτηριστικά μεταπηδάς κάποια στιγμή στην απέναντι όχθη για να απελευθερωθείς. Είναι όπως η ανορεξία που οδηγεί συχνά σε βουλιμία ή αυτό που κάνει μια γυναίκα Κριό να καταλάβει ότι δεν βγάζει τίποτα με το να είναι περισσότερο ''animus'' και ένα άντρα Ζυγό να είναι περισσότερο ''anima''. Οι Καρκίνοι γίνονται συχνά σκληροί από την πολύ ''σφαλιάρα''.

Έχω την υποψία ότι πρόσφατα τσουρουφλίστηκες από κάποια Κριό :)

Αργοναύτης
28-06-2007, 06:13 PM
Έχω την υποψία ότι πρόσφατα τσουρουφλίστηκες από κάποια Κριό :)

Νο νο, το αντίθετο :bigsmile: αναθεώρησα την άποψη μου για τις γυναίκες Κριούς. Μερικές μπορεί να'ναι πολύ γλυκιές, υποχωρητικές, καλόψυχες και τέλειες.

zeta1987
28-06-2007, 10:50 PM
Βασικά και εγώ συμφωνώ πως δεν πολυκολλάει ο συμβολισμός του καρκίνου με την γάτα. Η γάτα είναι πονηρή, έξυπνη,καθόλου συναισθηματική και ανα πάσα στιγμή δείχνει τα..νύχια της!! Και από όσο ξέρω τα άτομα του καρκίνου είναι μαζεμένα, συναισθηματικά, δένονται με το καθετί και κολλούν στο παρελθόν... Εκτός και αν έχουμε έναν καρκίνο με άλλες επιρροές..

Κασσιόπη
29-06-2007, 01:10 AM
Καρκίνος και γάτα; Ομολογώ πως δεν με πολυπείθει...για όλους τους προαναφερθέντες λόγους.

Πιο πολύ σε τσαχπίνη σκύλο μου κάνει ο Καρκίνος. Πρώτα κάνει τις μαγκιές του, απομακρύνεται, αλλά αν νιώσει πως χάνεται, αναζητά και ακολουθεί αγαπημένα ίχνη για να βρεί το δρόμο για το σπίτι.

Λευκή
29-06-2007, 02:45 AM
Βασίλη,έχεις αναστατώσει όλο το φόρουμ με την επίμαχη δημοσίευση :) Όσο για τους υδροχόους ,ναι,είμαστε σταθεροί και μάλιστα εξ ορισμού :bigsmile:Αν όμως το σχόλιο ήταν λόγω απογοήτευσης από υδροχόα,νομίζω πως οφείλεται στο ότι ο υδροχόος απλά δεν είναι τόσο μακροχρόνια προσηλωμένος όπως ο καρκίνος...Τώρα για το ευθύς..μπουρμπουλήθρες μυρίζομαι...:toung:

Addicted
29-06-2007, 04:19 AM
ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΩΡΟΣΚΟΠΙΟΥ , ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΚΑΡΚΙΝΩΝ ΟΤΙ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΖΩΔΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΖΩΔΙΟΥ. ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΝΑ ΚΑΡΚΙΝΟ ΜΕ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΣΕΛΗΝΗ ΣΤΟ ΚΡΙΟ Η ΣΤΟ ΛΕΟΝΤΑ .ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ ΖΩΔΙΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ. 1) ΕΧΟΥΝ ΥΨΗΛΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ. 2) ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ 3) ΣΥΧΝΑ ΑΣΚΟΥΝ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΕΝΔΟΜΥΧΗΣ- ΑΥΣΤΗΡΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ,ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ,ΦΙΛΙΚΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΧΩΡΗΤΙΚΟΙ.4) ΟΙ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΑΖΟΥΝ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΝΤΑΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΖΩΔΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΡΟ.5) ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΥΟ ΠΡΟΣΩΠΑ.....ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ. 6) ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΜΑΖΟΧΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΟΤΙ ΕΝΩ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ ΕΚΕΙΝΟΙ ΝΑ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥΣ Η ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑ - ΕΚ ΤΟΥ ΜΗ ΟΝΤΟΣ- ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ.7) ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ.8) ΚΡΑΤΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ,ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ,ΚΑ ΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ - ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑ Η ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥΣ- ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΡΑΒΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΙΝΟΣ ΕΙΧΕΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ ΕΝΑ ΓΛΥΚΥΤΑΤΟ ΚΑΙ ΥΠΟΧΩΡΗΤΙΚΟ ΠΛΑΣΜΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΑ ΘΗΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΣΥΡΕΙ ΜΝΗΜΕΣ ΚΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟΤΕ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙ , ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ,ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΙΧΕ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΑΝΥΠΟΠΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΑΝΑΣΥΡΕΙ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ 9) ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΖΗΤΗΤΟΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΕΣ 10) ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ.ΟΜΩΣ ΟΙ ΚΑΡΚΙΝΟΙ ΔΕΝ ΑΓΑΠΟΥΝ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ...ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΝΑ ΟΜΟΡΦΥΝΟΥΝ-ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ-ΑΠΟΝΤΕΣ...11) ΟΙ ΑΠΟΥΣΙΕΣ,ΟΙ ΓΚΡΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΣΘΥΜΙΕΣ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΞΑΝΤΛΗΣΟΥΝ....ΜΕΧΡΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΕΣΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΓΛΥΚΕΣ,ΟΙ ΦΡΟΝΤΙΔΕΣ,Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ. 12) ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΡΩΝΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ - ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ,ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΚΤΛ- ΠΟΥ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΖΩΔΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΤΕΞΕΙ .Η ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΝΤΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟΣΥΡΟΝΤΑΙ,ΠΛΗΓΩΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ 13) ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΛΛΩΝΤΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΣΟΥΝ ΑΟΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΕΞΙΧΝΙΑΣΤΟΥΣ ΙΣΤΟΥΣ ,ΟΤΑΝ ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΣΧΕΣΗΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΡΓΟΥΝ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ .ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΕΛΟΣ ΕΚΕΙΝΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΣΟΥΝ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΕΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΗΛΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΞΟΜΑΛΥΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΣΥΝΘΕΤΑ. 14) ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΥΤΟΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ.15) ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΒΑΘΙΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ,ΠΑΡΟΡΜΗΣΗ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΧΙΟΥΜΟΡ. ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΥΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΠΤΥΧΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΖΩΔΙΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΙΩΣ ΒΑΘΥ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΤΑΤΟΣ ΟΙΚΟΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΛΗΝΗ. ΟΜΩΣ ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΑΣ ΜΗ ΒΙΑΣΤΟΥΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΗΜΝΙΣΟΥΝ ΤΟ ΖΩΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ.ΑΣ ΜΗ ΒΙΑΣΤΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ...ΑΣ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΟΥΝ ΝΑ ΤΣΙΜΠΗΣΟΥΝ...ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΠΤΥΧΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΥΡΙΣΕΙ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ...

mirellia
29-06-2007, 09:34 AM
:cheesy:Οι Καρκίνοι γίνονται συχνά σκληροί από την πολύ ''σφαλιάρα''.


Ναι αυτό είναι αλήθεια...:embarrest
Σκληροί σε σημείο που κινδυνεύουν απο κάποιους που δεν τους ξέρουν καλά να χαρακτηριστούν κακοί και εγωιστές...:embarrest
Γενικά σαν άνθρωποι δυνατοι θα έλεγα :cheesy:

elenikol
29-06-2007, 09:45 AM
Μα νομίζω πως όλοι όσοι ανήκουν σε ζώδια του νερού γίνονται κάποιες φορές σκληροί.
Είναι θέμα αυτοπροστασίας. Ή κάνω λάθος?

Αργοναύτης
29-06-2007, 09:46 AM
:cheesy:Οι Καρκίνοι γίνονται συχνά σκληροί από την πολύ ''σφαλιάρα''.


Ναι αυτό είναι αλήθεια...:embarrest
Σκληροί σε σημείο που κινδυνεύουν απο κάποιους που δεν τους ξέρουν καλά να χαρακτηριστούν κακοί και εγωιστές...:embarrest
Γενικά σαν άνθρωποι δυνατοι θα έλεγα :cheesy:

Οι Καρκίνοι είναι πολύ ευαίσθητοι, αλλά είναι οι εσωτερικοί άνθρωποι της έντασης και πολύ παρορμητικοί συναισθηματικά. Ειδικά πολλοί που έχουν Ωροσκόπο Καρκίνο κάποιες στιγμές θυμίζουν τον παρορμητισμό του Κριού. Από συναίσθημα αντιδρούν σπασμωδικά. 'Αλλοι φτιάχνουν ένα προστατευτικό περίβλημα για να αντέχουν και σίγουρα δεν έχουν τον ίδιο βαθμό ευαισθησίας με τους Ιχθείς που είναι συνήθως ''κάνε με ό,τι θες, παραδίνομαι και χρησιμοποιούμαι''. Υπάρχει μια υπερβολή και ένας μύθος γύρω από το σύμβολο του Καρκίνου, όπως γενικά γύρω από όλα τα ζώδια και τα σύμβολα.

mirellia
29-06-2007, 09:50 AM
Υπάρχει μια υπερβολή και ένας μύθος γύρω από το σύμβολο του Καρκίνου, όπως γενικά γύρω από όλα τα ζώδια και τα σύμβολα.

ναι συμφωνώ επίσης και σε αυτό:nuts::wacko:

Fotini Christodoulou
29-06-2007, 10:05 AM
Οι Καρκίνοι είναι πολύ ευαίσθητοι, αλλά είναι οι εσωτερικοί άνθρωποι της έντασης και πολύ παρορμητικοί συναισθηματικά. Ειδικά πολλοί που έχουν Ωροσκόπο Καρκίνο κάποιες στιγμές θυμίζουν τον παρορμητισμό του Κριού. Από συναίσθημα αντιδρούν σπασμωδικά. 'Αλλοι φτιάχνουν ένα προστατευτικό περίβλημα για να αντέχουν και σίγουρα δεν έχουν τον ίδιο βαθμό ευαισθησίας με τους Ιχθείς που είναι συνήθως ''κάνε με ό,τι θες, παραδίνομαι και χρησιμοποιούμαι''. Υπάρχει μια υπερβολή και ένας μύθος γύρω από το σύμβολο του Καρκίνου, όπως γενικά γύρω από όλα τα ζώδια και τα σύμβολα.

Συμφωνώ.:bigsmile:Μπορεί να φαινόμαστε και να είμαστε πολυ συναισθηματικοι, ευάλωτοι συχνά εξαιτίας αυτου. Όμως θεωρώ πως το σκληρό πρόσωπο που κάποτε δείχνουμε, αποκτήθηκε κατόπιν βιωμάτων.Και μια και ο Καρκίνος συμβολίζει την διατήρηση , θα έλεγα πως το προστατευτικό περίβλημα είναι η πανοπλία τους ώστε να καταφέρουν την αυτοσυντήρηση.Αυτοσυντήρη η για έναν Καρκίνο σημαίνει - ελπίζω πως συμφωνείτε - σταθερό & ασφαλές περιβάλλον, που δεν θα τον πληγώσει και θα τον επιβεβαιώνει συνεχώς.Τότε βγάζει την πανοπλία και γίνεται γατάκι.

με το σύμβολο της γάτας συμφωνώ σε μεγάλο ποσοστό αλλά υπάρχει και μιά ουσιαστική διαφορά.Ο Καρκίνος δένεται εξίσου με τους ανθρωπους, σπίτι, πράγματα κτλ.Η γάτα μόνο με το σπίτι.Η γάτα είναι ανεξάρτητη για αυτόν ακριβώς τον λόγο.Και ο Καρκίνος δεν μπορεί να είναι ποτέ τοσο ελευθερος γιατί ακριβώς "εγκλωβίζεται" σε συναισθηματικές "εξαρτήσεις" του.
Η γάτα νομίζω είναι ένας Καρκίνος εξελιγμένος, απελευθερωμένος απο φόβους , εμμονές και εξαρτήσεις..που έχει καταφέρει να γίνει αυτόφωτος.:bigsmile:

Βασιλης Παπαδολιας
30-06-2007, 09:49 AM
Σωστές πολλές απόψεις που εκφράστηκαν. Μου άρεσε η παραπομπή στη θέση της Σελήνης. Πράγματι έχει σημασία η θέση. Η γάτα είναι πιθανότατα ένας Καρκίνος με Σελήνη σε ζώδιο της φωτιάς.

Κασσιόπη
30-06-2007, 10:52 AM
Η γάτα νομίζω είναι ένας Καρκίνος εξελιγμένος, απελευθερωμένος απο φόβους , εμμονές και εξαρτήσεις..που έχει καταφέρει να γίνει αυτόφωτος.:bigsmile:

Βρε διπολάκι, τότε αυτό δεν είναι Καρκίνος, είναι... Λέων! ;):embarrest

sagimoon
30-06-2007, 01:45 PM
Νιάααααααααααουυυυυυυυυ !!!!!

Σας μιλά μια καρκίνα με σελήνη στον κριό.....ναι η θέση της σελήνης για τους καρκίνους μιας και είναι ο κυβερνήτης τους, έχει τεράστια σημασία.
πχ. Βασικά στους καρκίνους αρέσουν τα εξοχικά, το να πηγαίνουν εκεί για να χαλαρώνουν΄, να κάνουν μπάνιο στην ίδια παραλία, να ψωνίζουν από τον ίδιο μπακάλη, να τρώνε στην ίδια ταβερνίτσα, να σκαλίζουν τον κήπο τους, κλπ...

Εγώ ούτε να ακούσω για τέτοιες μουχλέ καταστάσεις. Θέλω εναλλαγή, να γυρίσω να δω κι άλλα μέρη, να πάω παντού, να δω κι άλλα. Αυτό βέβαια σχετίζεται και με τον ωροσκόπο μου, ιδίως με αυτόν, που συνεχώς βάζει νέους στόχους. Το εξοχικό είναι δέσμευση. Με τα ίδια χρήματα της επένδυσης, κάνεις διακοπές όλη σου την ζωή και παντού. Συμφωνήτε?
Με σελήνη στον κριό, δεν είμαι υπερπροστατευτική και τυπική μάνα. Έχω δυό αγόρια και μόνο στα βρακιά μου δεν τα θέλω. Εδώ βαριέμαι τώρα με τις ζέστες να τους μαγειρέψω. Μόνο γρήγορα φαγητά τους κάνω. Χυλοπίτες, μακαρόνια, ρύζι, τσατζίκι , σαλάτα, ψωμί, τυρί, καμιά κονσέρβα καλαμπόκι, τόνο, εύκολα γλυκά όπως ζελέδες, φρούτα και έτσι θα την βγάλουμε όλο το καλοκαίρι. Που υπομονή για γεμιστά, φασολάκια, μουσακάδες κλπ...
Ακόμα και εδώ, σπάνια γράφω μεγάλα κατεβατά, κι ας έχω πολλά να πω...
Το καλό είναι ότι κι ο άντρας μου έχει σελήνη στον κριό και συμφωνούμε σχεδόν πάντα. Αλλιώς....

Basilakis
30-06-2007, 06:05 PM
Μου έρχεται στο μυαλό μια Καρκίνα αυτή τη στιγμή που δεν μου κάνει για γάτα ή άλλο αιλουροειδές αλλά για κουρούνα... Συνεχής μιζέρια, κλάψα και μουρμούρα. Αφού απορώ πώς αντέχει να επαναλαμβάνει το πόσο σκληρά της φέρεται η ζωή:suspiciou

nanstenka
30-06-2007, 06:44 PM
[QUOTE=Addicted;35160]

Aγαπητέ φίλε Addicted,μας δυσκόλεψες λίγο με τα κεφαλαία :wacko:και απορώ γιατί, αφού το κείμενό σου θα έπρεπε να ήταν ίσως το μοναδικό σε αυτό το τόπικ. Είσαι εξαιρετικά παρατηρητικός και εύστοχος όσο και αντικειμενικός με ανοιχτό πνεύμα.
Δεν νομίζω πως άνθρωποι που στερούνται αυτών των αρετών μπορούν να προσεγγίσουν τον Καρκίνο εν προκειμένω, αλλά και γενικότερα να εμβαθύνουν στον ανθρώπινο χαρακτήρα...
Έμεινα έκπληκτη και σ' ευχαριστώ γι' αυτό.

nanstenka
30-06-2007, 06:53 PM
Βασικά και εγώ συμφωνώ πως δεν πολυκολλάει ο συμβολισμός του καρκίνου με την γάτα. Η γάτα είναι πονηρή, έξυπνη,καθόλου συναισθηματική και ανα πάσα στιγμή δείχνει τα..νύχια της!! Και από όσο ξέρω τα άτομα του καρκίνου είναι μαζεμένα, συναισθηματικά, δένονται με το καθετί και κολλούν στο παρελθόν... Εκτός και αν έχουμε έναν καρκίνο με άλλες επιρροές..

Εγώ καλή μου είμαι Καρκίνος με Σελήνη στο Λιοντάρι και κανείς δεν θα μπορούσε να με παρομοιάσει με γάτα ίσως λόγω του ότι είμαι αφελής, χαζή, με συναισθήματα και με καμμία ένδειξη ισχύος πάνω μου...Τα νυχάκια μου τα κόβω τακτικά...βλέπεις. Ποσώς όμως με ενδιαφέρει και μάλλον χαίρομαι γι' αυτό γιατί σ' αυτά τα ματαιόδοξα όντα δεν τρέφω καμμία εκτίμηση...:bigsmile:

Λευκή
30-06-2007, 07:43 PM
Το καλό είναι ότι κι ο άντρας μου έχει σελήνη στον κριό και συμφωνούμε σχεδόν πάντα. Αλλιώς....

Πράγματι,η σύνοδος των φεγγαριών είναι μεγάλο πράγμα,αφού η σελήνη σχετίζεται με την καθημερινότητα και τις ενστικτώδεις αντιδράσεις.Εκτός από αμοιβαία κατανόηση σημαίνει πολλές φορές και μια ανεξήγητη συμπάθεια!Κάτι οικείο στον άλλον,τον οποίον δέχεσαι ακόμα κ αν σε εκνευρίζουν πολλά πάνω του.
:offtopic: :embarrest

Fotini Christodoulou
02-07-2007, 08:29 AM
Σωστές πολλές απόψεις που εκφράστηκαν. Μου άρεσε η παραπομπή στη θέση της Σελήνης. Πράγματι έχει σημασία η θέση. Η γάτα είναι πιθανότατα ένας Καρκίνος με Σελήνη σε ζώδιο της φωτιάς.

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν όταν το έγραφα:bigsmile:Λίγη φωτιά θα έδινε εσωτερικό κίνητρο να δράσει ο Καρκίνος:cheesy:


Βρε διπολάκι, τότε αυτό δεν είναι Καρκίνος, είναι... Λέων! ;):embarrest

:unsure::unsure:

:toung: