PDA

View Full Version : Σχετικό με Βόρειο και Νότιο Δεσμό



alexb
13-06-2007, 04:31 PM
Παιδιά καλησπέρα.

Επειδή ακόμη βρίσκομαι σε αρχάριο επίπεδο στην ερμηνεία πλανητικών και άλλων συνδυασμών θα ήθελα να μου λύσετε την εξής απορία :

Οταν δυό άτομα έχουν ίδιο Βόρειο και Νότιο Δεσμό (Δίδυμο και Τοξότη αντίστοιχα) και στο πρώτο άτομο ο Ν.Δ. του βρίσκεται στον 4ο οίκο του και ο Β.Δ. στον 10ο και στο δεύτερο άτομο ο Ν.Δ. του βρίσκεται στον 9ο οίκο του και ο Β.Δ. στον 3ο, τι φανερώνει. Επίσης στο Ν.Δ. του πρώτου πέφτει ο Ηλιος του δεύτερου και στο Β.Δ. του δεύτερου ο Δίας του πρώτου.

Τι μπορείτε να μου πείτε γι' αυτόν τον συνδυασμό.

Θα χαιρόμουν πολύ αν μου δίνατε μια απάντηση.


Ευχαριστώ

Αργοναύτης
13-06-2007, 07:01 PM
Παιδιά καλησπέρα.

Επειδή ακόμη βρίσκομαι σε αρχάριο επίπεδο στην ερμηνεία πλανητικών και άλλων συνδυασμών θα ήθελα να μου λύσετε την εξής απορία :

Οταν δυό άτομα έχουν ίδιο Βόρειο και Νότιο Δεσμό (Δίδυμο και Τοξότη αντίστοιχα) και στο πρώτο άτομο ο Ν.Δ. του βρίσκεται στον 4ο οίκο του και ο Β.Δ. στον 10ο και στο δεύτερο άτομο ο Ν.Δ. του βρίσκεται στον 9ο οίκο του και ο Β.Δ. στον 3ο, τι φανερώνει. Επίσης στο Ν.Δ. του πρώτου πέφτει ο Ηλιος του δεύτερου και στο Β.Δ. του δεύτερου ο Δίας του πρώτου.

Τι μπορείτε να μου πείτε γι' αυτόν τον συνδυασμό.

Θα χαιρόμουν πολύ αν μου δίνατε μια απάντηση.


Ευχαριστώ

Ο βόρειος δεσμός στον 10ο οίκο έχει παρόμοια ερμηνεία με τον βόρειο δεσμό στον Αιγόκερω. Το άτομο όσο μεγαλώνει αντιμετωπίζει προκλήσεις ωριμότητας και υπευθυνότητας. Καλείται να γίνει περισσότερο ρεαλιστής και λιγότερο συναισθηματικός, να αποβάλλει την εξάρτηση από την οικογένεια και να σταθεί στα πόδια του. Σε κάποιες περιπτώσεις το καταφέρνει, σε κάποιες άλλες όχι. Ο άξονας δεσμών Σελήνης θέλει πολύ προσοχή στην ερμηνεία, γιατί έχει αποδειχθεί ότι κάποιοι ξεπερνάνε τα χαρακτηριστικά του νότειου δεσμού τους σ'αυτή την ζωή, κάποιοι άλλοι όχι. Οι τελευταίοι βιώνουν τον νότειο δεσμό μέχρι τα γεράματα. Μερικοί δεν ζουν καθόλου τον βόρειο δεσμό τους σ'αυτή την ζωή. Ο βόρειος δεσμός Σελήνης στον 3ο οίκο λέει στον άνθρωπο να μετατρέψει όσο γίνεται συντομότερα στην ζωή του τον μεγάλο ιδεαλισμό και την ανάγκη απεριόριστης ελευθερίας σε κάτι πιο συγκεκριμένο νοητικά, να δώσει μορφή και σχήμα στις ιδέες και τα πιστεύω του και να τα μεταδώσει σε άλλους επικοινονώντας μαζί τους και όχι παραμένοντας στα ροζ συννεφάκια ενός ιδανικού που δεν υλοποιείται. Παίζει μεγάλο ρόλο το ζώδιο στο οποίο βρίσκονται οι δεσμοί Σελήνης όμως.

Η σχέση που περιγράφεις, να πέφτει δηλαδή ο Δίας του ενός στον βόρειο δεσμό του άλλου, την έχω ζήσει και από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι σε μένα λειτούργησε πολύ θετικά και με έκανε να νοιώθω ''πλούσιος'' συναισθηματικά και πιο ώριμος απ'ότι ήμουν πριν ξεκινήσει η σχέση. Την θεωρώ καρμική επωφελή σχέση, αλλά αυτό συνέβη επειδή μου ενεργοποίησε κάποιες θετικές όψεις που έχει ο γενέθλιος χάρτης μου από βόρειο δεσμό. Και αυτή η όψη που αναφέρεις αλλά και ο 'Ηλιος του ενός στον νότειο δεσμό του άλλου, θα ενεργοποιεί έντονες μνήμες από προηγούμενες ζωές (για όσους δέχονται το δόγμα της μετενσάρκωσης), και ανάλογα τις όψεις που κάνει ο γενέθλιος νότειος δεσμός θα λειτουργεί θετικά ή αρνητικά. Είναι πολύ γενικές ερωτήσεις, και μπορούν να πάρουν μόνο γενικές απαντήσεις, ελπίζω να βόηθησα έστω και κάπως.

Ο άξονας δεσμών Σελήνης για μένα είναι ίσως ακόμα πιο σημαντικός κι από τη Σελήνη και από τον Ωροσκόπο, ειδικά αν κάνει όψεις με προσωπικούς πλανήτες. Είναι το κοσμικό μας παρελθόν, η κοσμική μας συνείδηση, το κάρμα, οι επαφές μας με τους άλλους, συμβολίζει βιολογικά το δέρμα και τον συνδετικό ιστό, και από άποψη κοινωνιολογίας συμβολίζει την ομάδα, το γκρουπ, και τι άνθρωποι μας έλκουν και έλκουμε χωρίς να το θέλουμε.
Αν ο Ωροσκόπος είναι το αποτέλεσμα εμπειριών αυτής της ζωής σε κάποια προχωρημένη φάση (άρα η συνείδηση που διαμορφώνεται από τις εμπειρίες γύρω στα 30), η στάση ζωής, το ύφος και οι αντιδράσεις μας προς τα έξω, η Σελήνη μας είναι κάτι ακόμα πιο βαθύ και πιο πίσω, δηλαδή οι μνήμες από την μητέρα και το πολύ πρώιμο στάδιο ανάπτυξης, και ο άξονας δεσμών Σελήνης είναι ακόμα πιο πίσω χρονικά, γι'αυτό ακόμα πιο καθοριστικός απ'όλα τα άλλα σύμφωνα με πολλούς ερευνητές. Αν η Σελήνη είναι η συνείδηση που διαμορφώνεται την εποχή που είμαστε μέσα στην μαμά μας, ο Ωροσκόπος είναι η συνείδηση που κατασταλάζει μετά από μια σειρά εμπειριών γύρω στα 30 και οι δεσμοί Σελήνης είναι η συνείδηση από ένα απώτερο μακρυνό παρελθόν που κρύβεται πολύ πριν την γέννησή μας. Χρονικά προσωπικά τοποθετώ την ψυχοπνευματική εξέλιξη του ανθρώπου με την εξής σειρά :
Δεσμοί Σελήνης > Σελήνη > Ωροσκόπος > Μεσουράνημα. Οι άξονες 4ος, 10ος, 1ος και 7ος σε συνδυασμό με τους δεσμούς Σελήνης, πολλές φορές αρκούν να βγάλουμε πορίσματα για τον άνθρωπο που έχουμε να κάνουμε, ακόμα κι αν παραλείψουμε Δία, Κρόνο, Ουρανό, Ποσειδώνα κλπ. Αλλά αυτά είναι προσωπικές μου απόψεις.

Maroulita
13-06-2007, 09:41 PM
Ο άξονας δεσμών Σελήνης για μένα είναι ίσως ακόμα πιο σημαντικός κι από τη Σελήνη και από τον Ωροσκόπο, ειδικά αν κάνει όψεις με προσωπικούς πλανήτες. Είναι το κοσμικό μας παρελθόν, η κοσμική μας συνείδηση, το κάρμα, οι επαφές μας με τους άλλους, συμβολίζει βιολογικά το δέρμα και τον συνδετικό ιστό, και από άποψη κοινωνιολογίας συμβολίζει την ομάδα, το γκρουπ, και τι άνθρωποι μας έλκουν και έλκουμε χωρίς να το θέλουμε.
Αν ο Ωροσκόπος είναι το αποτέλεσμα εμπειριών αυτής της ζωής σε κάποια προχωρημένη φάση (άρα η συνείδηση που διαμορφώνεται από τις εμπειρίες γύρω στα 30), η στάση ζωής, το ύφος και οι αντιδράσεις μας προς τα έξω, η Σελήνη μας είναι κάτι ακόμα πιο βαθύ και πιο πίσω, δηλαδή οι μνήμες από την μητέρα και το πολύ πρώιμο στάδιο ανάπτυξης, και ο άξονας δεσμών Σελήνης είναι ακόμα πιο πίσω χρονικά, γι'αυτό ακόμα πιο καθοριστικός απ'όλα τα άλλα σύμφωνα με πολλούς ερευνητές. Αν η Σελήνη είναι η συνείδηση που διαμορφώνεται την εποχή που είμαστε μέσα στην μαμά μας, ο Ωροσκόπος είναι η συνείδηση που κατασταλάζει μετά από μια σειρά εμπειριών γύρω στα 30 και οι δεσμοί Σελήνης είναι η συνείδηση από ένα απώτερο μακρυνό παρελθόν που κρύβεται πολύ πριν την γέννησή μας. Χρονικά προσωπικά τοποθετώ την ψυχοπνευματική εξέλιξη του ανθρώπου με την εξής σειρά :
Δεσμοί Σελήνης > Σελήνη > Ωροσκόπος > Μεσουράνημα. Οι άξονες 4ος, 10ος, 1ος και 7ος σε συνδυασμό με τους δεσμούς Σελήνης, πολλές φορές αρκούν να βγάλουμε πορίσματα για τον άνθρωπο που έχουμε να κάνουμε, ακόμα κι αν παραλείψουμε Δία, Κρόνο, Ουρανό, Ποσειδώνα κλπ. Αλλά αυτά είναι προσωπικές μου απόψεις.

Ενδιαφέρουσα αρκετά η άποψή σου Jimy,
αναρωτιέμαι βέβαια αν και ο 9ος οίκος μπορεί να αποτελέσει μέρος αυτού του συνεχούς, γιατί εκεί κυρίως μιλάμε για την πνευματική επέκταση και την συνειδητότητά μας και πώς αυτή εξελίσσεται.
Επίσης, κάτι άλλο που μου έρχεται στο νου (αν και είναι ψιλοάσχετο με το θέμα μας) είναι κατά πόσο το "φανέρωμα" του Ωροσκόπου στα 30 (+/-) σχετίζεται και με την επιστροφή του Κρόνου, όπου παίρνουμε τα μαθήματά μας. Θα ήταν ενδιαφέρουσα ίσως κάποια περίπτωση σχέσης (όψης) Ωροσκόπου-Κρόνου σε χάρτη ατόμου και πώς αυτή πραγματώνεται τελικά στα 30.

fantasy_girl
13-06-2007, 10:48 PM
Poli endiaferon to topic kai genika ta sxolia peri fobias gia to ka8e zwdio!!Egw san gnisio toksotaki me antiproswpeuei apolita to ar8ro!!!Ti kako na peftoume sinexeia 8umata klopis!!

Αργοναύτης
13-06-2007, 11:41 PM
Ενδιαφέρουσα αρκετά η άποψή σου Jimy,
αναρωτιέμαι βέβαια αν και ο 9ος οίκος μπορεί να αποτελέσει μέρος αυτού του συνεχούς, γιατί εκεί κυρίως μιλάμε για την πνευματική επέκταση και την συνειδητότητά μας και πώς αυτή εξελίσσεται.
Επίσης, κάτι άλλο που μου έρχεται στο νου (αν και είναι ψιλοάσχετο με το θέμα μας) είναι κατά πόσο το "φανέρωμα" του Ωροσκόπου στα 30 (+/-) σχετίζεται και με την επιστροφή του Κρόνου, όπου παίρνουμε τα μαθήματά μας. Θα ήταν ενδιαφέρουσα ίσως κάποια περίπτωση σχέσης (όψης) Ωροσκόπου-Κρόνου σε χάρτη ατόμου και πώς αυτή πραγματώνεται τελικά στα 30.

O 9oς φυσικά είναι ένας πολύ σημαντικός οίκος για την πνευματική εξέλιξη και ειδικά αν πλανήτες από τον 9ο κάνουν θετικές όψεις με τον βόρειο δεσμό Σελήνης, είναι μια ένδειξη ότι ο άνθρωπος θα έχει ευκαιρίες σε αυτή τη ζωή να ξεπεράσει τα χαρακτηριστικά του νότειου δεσμού και να βιώσει τον βόρειο δεσμό που είναι και το ζητούμενο.
'Οσο για τον κύκλο του Κρόνου και τη σχέση του με τον Ωροσκόπο φυσικά συνδέονται μεταξύ τους όπως τα πάντα στο Σύμπαν, αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Κρόνος ωριμάζει κυρίως την προσωπικότητα μαθαίνοντας στον άνθρωπο να αντιμετωπίζει την σκληρή πραγματικότητα. Του μαθαίνει να αντιμετωπίζει και να συνειδητοποιεί ευθύνες και καταστάσεις της παρούσας ζωής και πολύ πρακτικά θέματα, να καλύπτει ή να καταπιέζει ανάλογα τις γήινες ανάγκες του. Τα μαθήματα του Κρόνου τα παίρνεις μέσα από γήινες και κατανοητές εμπειρίες. Ξέρεις ότι υποφέρεις τώρα επειδή πριν 10 χρόνια έκανες την μία ή την άλλη κουταμάρα.

Ενώ ο άξονας δεσμών Σελήνης και ο Ωροσκόπος λειτουργούν σε ένα άλλο επίπεδο, πιο εσωτερικό κατά τη γνώμη μου. Μαθαίνουν στο άτομο την ουσία του και το παρελθόν του, τις ανάγκες του και έχει πάντα ένα μοιραίο χαρακτήρα.
Θα έλεγα ότι ο άξονας δεσμών Σελήνης μαζί με τον Ωροσκόπο κάνουν τον άνθρωπο να καταλάβει την ουσία του. Όσο πιο νωρίς στην ζωή του τολμήσει να κοιτάξει την αλήθεια του, τόσο πιο ποιοτική και αξιοπρεπής θα'ναι η ζωή του, αλλιώς θα ανακυκλώνεται συνέχεια στα ίδια και στα ίδια.

alexb
14-06-2007, 02:56 PM
Ο βόρειος δεσμός στον 10ο οίκο έχει παρόμοια ερμηνεία με τον βόρειο δεσμό στον Αιγόκερω. Το άτομο όσο μεγαλώνει αντιμετωπίζει προκλήσεις ωριμότητας και υπευθυνότητας. Καλείται να γίνει περισσότερο ρεαλιστής και λιγότερο συναισθηματικός, να αποβάλλει την εξάρτηση από την οικογένεια και να σταθεί στα πόδια του. Σε κάποιες περιπτώσεις το καταφέρνει, σε κάποιες άλλες όχι. Ο άξονας δεσμών Σελήνης θέλει πολύ προσοχή στην ερμηνεία, γιατί έχει αποδειχθεί ότι κάποιοι ξεπερνάνε τα χαρακτηριστικά του νότειου δεσμού τους σ'αυτή την ζωή, κάποιοι άλλοι όχι. Οι τελευταίοι βιώνουν τον νότειο δεσμό μέχρι τα γεράματα. Μερικοί δεν ζουν καθόλου τον βόρειο δεσμό τους σ'αυτή την ζωή. "..." Δεσμοί Σελήνης > Σελήνη > Ωροσκόπος > Μεσουράνημα. Οι άξονες 4ος, 10ος, 1ος και 7ος σε συνδυασμό με τους δεσμούς Σελήνης, πολλές φορές αρκούν να βγάλουμε πορίσματα για τον άνθρωπο που έχουμε να κάνουμε, ακόμα κι αν παραλείψουμε Δία, Κρόνο, Ουρανό, Ποσειδώνα κλπ. Αλλά αυτά είναι προσωπικές μου απόψεις.


Jimy σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διέθεσες! Ηταν πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που μου έγραψες. Είμαι σε περίοδο προσπάθειας να κατανοήσω τα των αστρολογικών μεθόδων για την ερμηνεία του κόσμου και νομίζω οτι έβαλες και συ ένα χέρι βοηθείας.

nak
08-11-2007, 03:33 PM
οταν ο ενας εχει βορειο δεσμο στο σκορπιο κα νοτιο στον ταυρο και ο αλλος εχει βορειο στο τοξοτη και νοτιο στο διδυμο θεωρειτε οτι η σχεση μπορει να ειναι προβληματικη?

ευχαριστω εκ των προτερων

GEN Y
09-11-2007, 01:08 AM
Προς Αργοναύτη ή όποιον άλλο θέλει να με βοηθήσει:

Να ρωτήσω κάτι? Με αφορμή το σχόλιο του Αργοναύτη ότι όταν οι πλανήτες από τον 9ο κάνουν θετικές όψεις με το βόρειο δεσμό 1 ατόμου και ως εκ τούτου δίνουν τη δυνατότητα στο άτομο να βιώσει το βόρειο δεσμό του...

Για τις όψεις, κοιτάμε τον κυβερνήτη του 9ου? Εγώ πχ.έχω Βόρειο Δεσμό στον Καρκίνο και τον 5ο οίκο και ο ¶ρης και ο Πλούτωνας που είναι οι κυβερνήτες του 9ου οίκου μου (σε Σκορπιό) είναι στο Ζυγό, άρα δεν κάνουν καλή όψη με Βόρειο δεσμό μου.

Αυτό σημαίνει ότι δεν θα έχω ευκαιρίες σε αυτή τη ζωή να ξεπεράσω τα χαρακτηριστικά του Νότιου Δεσμού μου?

Απ΄την άλλη έχω Δία στο Σκορπιό , αλλά στον 8ο οίκο... Ο μόνος πλανήτης στον 9ο είναι ο Ουρανός στον Τοξότη, αλλά και πάλι η όψη με Β.Δεσμό δεν είναι καλή....Έχω μπερδευτεί λιγάκι..:wacko:

Ελπίζω να μην σας κούρασα και να έγινα κατανοητή. Είμαι σε φάση που προσπαθώ να κατανοήσω τα πράγματα και να βελτιωθώ όσο μπορώ. Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση.

Ευχαριστώ πολύ!

:love:

Gen Y

nak
13-12-2007, 05:46 PM
σε μια σχεση ο ενας εχει ωροσκοπο σκορπιο και δεσμους β.δ. τοξοτη και ν.δ διδυμοι
ο αλλος με ωροσκοπο ιχθυ/κριο με δεσμους βδ σκορπιο και νδ ταυρο
μπορει η σχεση να ειναι αρμονικη ?

νακ