PDA

View Full Version : Απορία για ανάδρομο ¶ρη στον χάρτη μου.



lizy
06-06-2007, 04:07 PM
Πολύ ωραίο το άρθρο! Συμφωνώ απόλυτα με την περιγραφή κ είναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει πολύ γιατί έχω ¶ρη ανάδρομο στον 1ο οίκο σε πολύ στενή σύνοδο με τον ωροσκόπο στον καρκίνο. Είμαι φοβερά αναβλητική κ διστακτική στη δράση κι όταν δρω το κάνω απερίσκεπτα κι ασυντόνιστα και φυσικά με τεράστιες δόσεις συναισθήματος. Μου είναι πολύ δύσκολο να προγραμματίσω πράγματα κ να δράσω ελεγχόμενα και μπορώ να πάθω απίστευτη σύγχιση κ πανικό μπροστά σε ένα απλό πρακτικό ζήτημα.
Κυρίως όμως μπλοκάρω απέναντι σε άτομα εξουσίας ή άτομα με τα οποία με συνδέουν σχέσεις καθήκοντος, αν μπορώ να το πω έτσι, π.χ. δουλειά, σπουδές, εκεί δείχνω φοβερή δειλία και είναι κάτι που με βασανίζει πολύ.
Αντίθετα, σε προσωπικό επίπεδο, δηλαδή στις πιο στενές μου σχέσεις αλλά κ στο ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον είμαι πολύ δυναμική έως λίγο αυταρχική, διεκδικώ, έρχομαι σε αντιπαράθεση και σε ρήξη, καμία σχέση.
Αυτό συμβαίνει λόγω της θέσης του άρη στον 1ο οίκο που αφορά προσωπικές υποθέσεις; από την άλλη όμως ο ¶ρης στο χάρτη μου κυβερνά τον 10ο κ είναι ακριβώς στα ζητήματα του 10ου που έχω τεράστιο πρόβλημα. Το αστείο είναι ότι αν κ έχω (λανθασμένη το ξέρω) εμμονή με θέματα 10ου, (κοινωνική καταξίωση, επιτευγματα) δεν κάνω σχεδόν τίποτα γι αυτό, θέλω να έρθουν μόνα τους..Η θέση αυτή, δηλ. η σύνοδος με τον ωροσκόπο δεν θα έπρεπε να δώσει μια ώθηση στον τομέα αυτό η μπλοκάρεται τελείως από το γεγονός ότι ο άρης είναι αναδρομος κ μάλιστα στον καρκίνο;
Αυτά..και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις..

Λίλιαν Σίμου
06-06-2007, 11:36 PM
Αγαπητή lizy

Ο ανάδρομος ¶ρης είναι η δράση προς τον εσωτερικό μας κόσμο, αντί τον εξωτερικό μας. Αντίθετο με την φύση του φυσικά, καθώς επιζητά τον αγώνα για την ¨"επιβίωση" και την προβολή των αναγκών μας,
Ωστόσο, μπορεί να μην είναι πλέον ανάδρομος και να ξεφεύγετε σταδιακά από αυτή την γενέθλια προδιάθεση. Το θέμα του ότι είναι στον Καρκίνο, σας κάνει να έχετε αυτή την ατολμία, ή να φαίνεστε αναβλητική. Μπορεί περισσότερο να σας εμποδίζει στην τόλμη η ευαισθησία του ζωδίου και η ευσυγκίνητη θέση του, παρά η ανάδρομη κίνηση του ¶ρη. Ακριβώς λόγω της παρορμητικής του φύσης, όταν πιεστείτε πολύ, κάνετε τις εκρήξεις που περιγράφετε. Ο οίκος είναι της φύσης του ¶ρη, επομένως αυτό διευκολύνει την έκφρασή του, αλλά βγαίνει απότομα, ξαφνικά και μοιάζει με ένα μπουκάλι γεμάτο ατμό, που πετά ξαφνικά το πώμα του.

Αφού έχετε ήδη αναρωτηθεί, είστε στον δρόμο της αυτογνωσίας. Το πιο δύσκολο είναι να συνειδητοποιήσουμε τις αδυναμίες μας. Το να εργαστούμε πάνω σ'αυτές και να βελτιώσουμε τις καταστάσεις, είναι πιο απλό. Αλλά, πρέπει να βάζετε στόχους και να τολμάτε. Δείτε τον ¶ρη εκεί, σαν ένα ¶ρη στον Κριό (πρώτο οίκο) αν και πιο ευαίσθητο. Διεκδικήστε τη ζωή σας, για σας προσωπικά, όχι για την αναγνώριση. Ο ¶ρης αναζητά να πάρετε την δύναμη στα χέρια σας και λέει πως είναι στην δική σας πρωτοβουλία αυτό να συμβεί. Πρέπει όμως κάτι να σας συγκινεί ουσιαστικά, για να σας παρακινήσει. Ίσως οι στόχοι δεν άγγιξαν ευαίσθητες χορδές του ψυχισμού σας. Σκεφθείτε το!

Να θυμάστε, πως σημαντικοί άνθρωποι, τόλμησαν πολλά με αδύναμο ¶ρη. Υπάρχουν αρκετοί ηθοποιοί, για παράδειγμα, με αδύναμο 'Αρη. Ξεπέρασαν την αδυναμία τους με κάποια δραστηριότητα που τους προκαλεί συγκινήσεις.

Καλή επιτυχία
φιλικά
Λίλιαν Σίμου

lizy
07-06-2007, 04:14 PM
Ευχαριστώ πάρα πολύ κυρία Σίμου για την απάντηση! Πολύ ακριβής αλλά κι ενθαρρυντική, γιατί ομολόγώ πως τον έβλεπα με λίγο μαύρα χρώματα τον ¶ρη μου..Η περιγραφή που κάνετε μου ταιριάζει απίστευτα! και όντως δεν έχω βρει κάτι να με συγκινεί ιδιαίτερα παρότι έχω ασχολήθεί κατά καιρούς με τελείως ετερόκλητα πράγματα. Μου αρέσουν όλα στην αρχή αλλά πολύ γρήγορα βαριέμαι και ψάχνω κάτι άλλο, συνήθως άσχετο. Γενικά έχω μεγάλη αδυναμία συγκέντρωσης κι οι στόχοι μου αλλάζουν σχεδόν κάθε μήνα..