PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Η ανατομία της οργής των ζωδίων



Μάνος Μαντάς
18-01-2010, 03:09 PM
Τί είναι ο θυμός;
Όλοι μας κάποια στιγμή έχουμε νιώσει θυμό και τον νιώθουμε είτε σε μικρό είτε σε μεγάλο βαθμό. Έντονο συναίσθημα, πολλές φορές έχει χαρακτηρίσει τις πράξεις των ανθρώπων, αλλά και των θεών τους.
Τί είναι όμως θυμός και πώς μπορούμε να τον αξιοποιήσουμε προς όφελός μας;

Ο θυμός είναι ένα φυσιολογικό συναίσθημα με πολλές διακυμάνσεις, από την απλή δυσαρέσκεια μέχρι την έντονη οργή. Μπορεί δε, αν δεν τύχει σωστής διαχείρισης, να δημιουργήσει προβλήματα και σε εμάς αλλά και στους γύρω μας, με καταστροφικές συνέπειες. Θεωρείται σαν «το πιο σαγηνευτικό από τα αρνητικά συναισθήματα. Ο εσωτερικός μονόλογος που τον υποκινεί εφευρίσκει άπειρες δικαιολογίες και γεμίζει το νου με τα πιο πειστικά επιχειρήματα για το ξέσπασμά του. Αντίθετα από τη θλίψη, ο θυμός είναι διεγερτικός, μεθυστικός καμιά φορά».


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Η ανατομία της οργής των ζωδίων (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B6%CF%89%CE%B4%CE%AF%CF%89%CE%BD-13219/)

errikaki
10-09-2011, 09:47 AM
Πολύ ωραίο! θα ήθελα να ρωτήσω αν εκτός από το ζώδιο μας, πρέπει να δώσουμε μεγαλύτερη σημασία στο ζώδιο που είναι ο άρης.

Ευχαριστώ!

ΑΝΙΜΑ11
10-09-2011, 12:03 PM
Πολύ ωραίο! θα ήθελα να ρωτήσω αν εκτός από το ζώδιο μας, πρέπει να δώσουμε μεγαλύτερη σημασία στο ζώδιο που είναι ο άρης.

Ευχαριστώ!

Ναι το ζωδιο που βρισκεται ο Αρης πιστευω δειχνει σε μεγαλυτερο βαθμο τον τροπο που θυμωνουμε!!

Χρυσάνθη Σπίγγου
26-02-2012, 08:34 PM
Πολύ χαρακτηριστικό και κατατοπιστικό το δημοσίευμα σχετικά με την οργή των ζωδίων.

Στα τόσα χρόνια αστρολογικής παρατήρησης , είχα την ευκαιρία να διεργαστώ όλων των ειδών και όλων των ζωδίων τις εκδηλώσεις θυμού, που ανταποκρίνονται μάλιστα στην σχετική περιγραφή.

Με έναν ισχυρότατο Αρη/Κριού/1ος, κατάφερα στην πάροδο του χρόνου, αλλά και με τεράστια συνειδητή προσπάθεια, συστημική αναπαράσταση και κυρίως με την βοήθεια της συστημικής αστρολογίας, αλλά και πολύ -πολύ δουλειά, να υπερισχύσω των δικών μου οργίλων αντιδράσεων και συμπεριφορών.

Κατάλαβα δε έτσι, πόσο μα πόσο σημαντικό είναι να γίνεσαι εσύ ο ίδιος ο αυτόπτης μάρτυρας της χολής και του δηλητηρίου που διαπερνά σώμα, νου και σκέψη, καθώς και το τραγελαφικόκαι άκριως αρνητικό αντίκτυπο στην συναισθηματική και ψυχική υγεία, με την οποία σε υπερχειλίζει ο θυμός και η οργή.

Δεν είναι τυχαίο δε, ότι κέρδισα πολλά. Ουσιαστική αυτονομία, αυτάρκεια, αυτεξουσιότητα, και προπάντων την επίγνωση του να μπορείς να στέκεσαι υπεράνω όλων των δυσάρεστων περιστάσεων και αντί αυτού, να δίνεις χώρο και άπλα στην νηφαλιότητα, την ηρεμία και την γαλήνη.

Το συνιστώ ως εκ τούτου ανεπιφύλακτα σε οιονδήποτε. Παιδιά πιστέψτέ με. Είναι σαν να έχεις κερδίσει το πρώτο λαχνό του λαχείου.

Και ακόμα, εκτός του ότι στέκεσαι υπεράνω όλων των περιστάσεων, μαθαίνεις να ελέγχεις εσύ τις επιρροές όλων των πλανητών και όχι εκείνες εσένα!

Είναι η ωραιότερη, η καλύτερη και ασφαλέστερη νοητική και πνευματική γυμναστική, και σε σώζει από πάρα πολλές -πολλές κακοτοπιές.

Με τις ευχές μου για όποιον συνειδητά θα ήθελε να κερδίσει το έπαθλο της νηφαλιότητας!

Φιλικά προς όλους σας!

taurine
26-02-2012, 10:56 PM
Πολύ χαρακτηριστικό και κατατοπιστικό το δημοσίευμα σχετικά με την οργή των ζωδίων.

Στα τόσα χρόνια αστρολογικής παρατήρησης , είχα την ευκαιρία να διεργαστώ όλων των ειδών και όλων των ζωδίων τις εκδηλώσεις θυμού, που ανταποκρίνονται μάλιστα στην σχετική περιγραφή.

Με έναν ισχυρότατο Αρη/Κριού/1ος, κατάφερα στην πάροδο του χρόνου, αλλά και με τεράστια συνειδητή προσπάθεια, συστημική αναπαράσταση και κυρίως με την βοήθεια της συστημικής αστρολογίας, αλλά και πολύ -πολύ δουλειά, να υπερισχύσω των δικών μου οργίλων αντιδράσεων και συμπεριφορών.

Κατάλαβα δε έτσι, πόσο μα πόσο σημαντικό είναι να γίνεσαι εσύ ο ίδιος ο αυτόπτης μάρτυρας της χολής και του δηλητηρίου που διαπερνά σώμα, νου και σκέψη, καθώς και το τραγελαφικόκαι άκριως αρνητικό αντίκτυπο στην συναισθηματική και ψυχική υγεία, με την οποία σε υπερχειλίζει ο θυμός και η οργή.

Δεν είναι τυχαίο δε, ότι κέρδισα πολλά. Ουσιαστική αυτονομία, αυτάρκεια, αυτεξουσιότητα, και προπάντων την επίγνωση του να μπορείς να στέκεσαι υπεράνω όλων των δυσάρεστων περιστάσεων και αντί αυτού, να δίνεις χώρο και άπλα στην νηφαλιότητα, την ηρεμία και την γαλήνη.

Το συνιστώ ως εκ τούτου ανεπιφύλακτα σε οιονδήποτε. Παιδιά πιστέψτέ με. Είναι σαν να έχεις κερδίσει το πρώτο λαχνό του λαχείου.

Και ακόμα, εκτός του ότι στέκεσαι υπεράνω όλων των περιστάσεων, μαθαίνεις να ελέγχεις εσύ τις επιρροές όλων των πλανητών και όχι εκείνες εσένα!

Είναι η ωραιότερη, η καλύτερη και ασφαλέστερη νοητική και πνευματική γυμναστική, και σε σώζει από πάρα πολλές -πολλές κακοτοπιές.

Με τις ευχές μου για όποιον συνειδητά θα ήθελε να κερδίσει το έπαθλο της νηφαλιότητας!

Φιλικά προς όλους σας!

Είναι πολύ σπουδαίο να ελέγχει καποιος το θυμό του.
Το εμαθα μετα τα 30 μου, "πιο πολλές μυγες πιανεις με το μέλι παρα με το ξίδι".
Ο Αρης μου κι εμένα στον Κριό,και στον 3ο, με πολλές άλλες όψεις, με εκαναν να "τσακιζω" κόκκαλα και με τα λεγόμενα,αλλα και με την ένταση της φωνής μου.

Ομως φανταστείτε πόσο κουραστικό για τον άνθρωπο είναι να πνίγει την οργή του, δηλαδή να "καπακώνει" τον Αρη του, σε καποιο υδατινο ζωδιο ή σε υδατινο οίκο, ή και στα 2 μαζί...
Όταν ξεσπασει αυτός ο θυμός, πιστεύω πως θα είναι πολύ πιο έντονος και καταιγιστικός.

Χρυσάνθη Σπίγγου
26-02-2012, 11:44 PM
Τελευταία φορά θύμωσα στις 09.04.2010.

Εσπασα όλα μα όλα τα πιάτα και όλα τα συναφή ποτηροκατσαρολικά και κουζινικά που βρήκα μπροστά μου. Και όχι μόνο. Επρεπε μετά εγώ να κάνω και την λάντζα και να αγοράσω καινούρια κουζινικά.

Εισέπραξα μία ισχυρή δόση απαρέσκειας, απαξίας και κακής -κάκιστης κριτικής - και πάρα μα πάρα πολύ πόνο.

Τώρα απαξιώ να μου συμβεί ξανά κάτι τέτοιο. Αλλά και αν πρέπει π.χ. να μου συμβεί λόγω χαρατσίου, ή λόγω έλειψης ιατρικής περίθαλψης, και τα τόσα άλλα κοινωνικά θέματα που μας μαστίζουν, φροντίζω ώστε ο θυμός μου να είναι, να φαίνεται, να είναι έκδηλος και εμφανής όπου και όταν πρέπει και πολλές φορές επιβάλλεται κιόλας.

Εκείνο που δεν θέλω με τίποτε είναι να με καταβάλει εμένα την ίδια σε σημείο ώστε να με στέλνει είτε τέζα στο κρεββάτι, είτε στο νοσοκομείο.

Τι κάνω; Επιβάλλομαι στον εαυτό μου, απαγκιστρώνομαι από το αίτιο -έστω και εάν έχω εγώ όλο το δίκιο με το μέρος μου - και ζυγίζω τι θα χάσω ή τι θα κερδίσω αν αφήσω την οργή μου να ξεσπάσει βίαια και ορμητικά.

Οπου και ότι δεν με αγγίζει και τόσο ξεσπάω ίσως. Αλλά ως επί το πλείστον βάζω Ερμή τρίγωνο Ουρανό μπροστά, διελεύσεις, και όλα τα υπέροχα εργαλεία που εμείς ως αστρολόγοι διαθέτουμε και μπαίνω στο πόλεμο ήρεμα, γαλήνια και ευγενικά έχοντας στην φαρέτρα μου την πλήρη γνώση του τι θα επέλθει.

Κατά ένα 90-95% κερδίζω και μάχες και πόλεμο, και φέρνω τους εχθρούς με το μέρος μου.

Θέλει όμως υπομονή, επιμονή, πίστη, και πλήρη μα πλήρη αίσθηση δικαίου είτε υπέρ μου είτε υπερ του αντιπάλου. Δύσκολο αλλά πολύ πιο ωραίο, πιο αποτελεσματικό και για τα θέλω μου και για την υγεία μου.

Καλό ξημέρωμα