PDA

View Full Version : ΖΩΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΙ ΛΙΘΟΙ



sexy
25-05-2007, 02:32 PM
ποιος πολυτιμος λιθος πιστευεται οτι αντιστοιχει στο ζωδιο σας,:bigsmile: και ποιος πραγματικα πιστευεται οτι σας ταιριαζει ?:wacko:

*Astropeleki*
27-05-2007, 01:05 PM
Για αρχή ας κοιτάξουμε εδώ (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=1723) και ας τοποθετηθούν όσοι επιθυμούν :bigsmile:

sexy
27-05-2007, 04:49 PM
ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ , ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΣΕΛΙΔΕΣ αναζωογονηση μεσω πολυτιμον λιθων και το μυστικεσς ιδιοτητες των κομπολογιων ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΠΟΛΥΤΙΜΟΥΣ ΛΙΘΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ `ΦΩΣ`

*Astropeleki*
27-05-2007, 05:17 PM
Είναι Κυριακή και έχουν βγει στας εξοχάς μιας και ο καιρός ευνοεί :toung:

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με τους λίθους και ποιος αντιστοιχεί σε κάθε ζώδιο. Μιας και διάβασες κάποια περισσότερα πράγματα, γιατί δεν κάνεις την αρχή, να μας πεις τη γνώμη σου; Μια σύντομη παρουσίαση για το ποιοι λίθοι αντιστοιχούν σε κάθε ζώδιο, για να δούμε τί διαφορές υπάρχουν ;)

kiaRRa
27-05-2007, 05:21 PM
Εγώ το μόνο που ξέρω σχετικά είναι για το ζώδιο του Λέοντα που του έχει αποδοθεί από πολλούς το διαμάντι, το ζώδιο του Σκορπιού με το ρουμπίνι και τον αμέθυστο και το ζώδιο του Αιγόκερου με τον χαλαζία και τον αχάτη. Αλλά για τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα, αν και από όσα έχω διαβάσει σχετικά δεν αντιστοιχούν όλοι τα ίδια ζώδια με τις ίδιες πέτρες. Π.χ. για τον Σκορπιό θυμάμαι να του έχει αποδοθεί και το τοπάζι. Αλλά με ποιο/α κριτήριο/α γίνεται η αντιστοίχιση;:weird:

*Astropeleki*
27-05-2007, 05:24 PM
Θα φροντίσω να βρω κάποιες πληροφορίες, που νομίζω υπάρχουν σε έναν μικρό οδηγό αστρολογίας που έχω στην βιβλιοθήκη μου. Δεν είμαι σίγουρη αν αναφέρεται στα κριτήρια που γίνεται η αντιστοίχηση ζωδίων-λίθων. :idea:

kiaRRa
27-05-2007, 05:28 PM
¶ντε τρέχα... αχ αυτή η βιβλιοθήκη.

Φαντάζομαι, όμως, ότι σαν κριτήριο θα τίθεται και η ενέργεια που εκλύει ένας πολύτιμος λίθος και πώς αυτή αντιστοιχίζεται με την φύση ή και το στοιχείο ενός ζωδίου.

*Astropeleki*
27-05-2007, 07:56 PM
Κριός

Λίθοι: ρουμπίνι, διαμάντι
Κρύσταλλοι: αμέθυστος, άκουα μαρίνα, αιματίτης, αχάτης, πυρίτης, μαγνητίτης, ροζ τουρμαλίνης, τοπάζι




Ταύρος
Λίθοι: σμαράγδι
Κρύσταλλοι: τοπάζι, άκουα μαρίνα, αζουρίτης, μαλαχίτης, τουρμαλίνης, λαζούλιθος, διαμάντι, σμαράγδι, ζαφείρι, μάτι της τίγρης




Δίδυμοι

Λίθοι: τουρμαλίνης, αχάτης
Κρύσταλλοι: τοπάζι, άκουα μαρίνα, πράσινος οψιανός, πράσινος τουρμαλίνης, χαλαζίας, ζαφείρι, μάτι της τίγρης




Καρκίνος

Λίθοι: μαργαριτάρι, σεληνόλιθος
Κρύσταλλοι: σμαράγδι, οπάλιο, σεληνόλιθος, ροζ τουρμαλίνης, ρουμπίνι, αχάτης, ασβεστίτης




Λέοντας

Λίθοι: μάτι της τίγρης, ρουμπίνι
Κρύσταλλοι: μάτι της τίγρης, τοπάζι, σμαράγδι, αχάτης, γρανάτης, πράσινος και ροζ τουρμαλίνης, όνυχας, πορτοκαλί ασβεστίτης, χαλαζίας, κόκκινος οψιανός, τιρκουάζ




Παρθένος

Λίθοι: σάρδιο
Κρύσταλλοι: κεχριμπάρι, μπλε τοπάζι, οπάλιο, χρυσόκολλα, γρανάτης, σεληνόλιθος, ζαφείρι, μοβ οψιανός




Ζυγός

Λίθοι: ζαφείρι, οπάλιο
Κρύσταλλοι: άκουα μαρίνα, πράσινος τουρμαλίνης, λαζούλιθος, οψιανός, σεληνόλιθος, ηλίτης, αιματίτης, τοπάζι




Σκορπιός

Λίθοι: τοπάζι, τιρκουάζ
Κρύσταλλοι: μαλαχίτης, άκουα μαρίνα, πράσινος τουρμαλίνης, σεληνόλιθος, σμαράγδι, διαμάντι, ρουμπίνι




Τοξότης

Λίθοι: τοπάζι, τιρκουάζ
Κρύσταλλοι: αζουρίτης, γρανάτης, λαζούλιθος, μαχαλίτης, ροζ τουρμαλίνης, ρουμπίνι, χαλαζίας καπνώδης




Αιγόκερως

Λίθοι: γρανάτης, νεφρίτης
Κρύσταλλοι: τιρκουάζ, όνυχας, αζουρίτης, φθορίτης, πράσινος και μαύρος τουρμαλίνης, μανγητίτης, μαλαχίτης, χαλαζίας, ρουμπίνι, χαλαζίας καπνώδης




Υδροχόος

Λίθοι: άκουα μαρίνα, αμέθυστος
Κρύσταλλοι: φθορίτης, μαγνητίτης, σεληνόλιθος, μπλε οψιανός




Ιχθύς

Λίθοι: αμέθυστος, σεληνόλιθος
Κρύσταλλοι: αιματίτης, άκουα μαρίνα, τιρκουάζ, φθορίτης, ασβεστίτης, ηλίτης


Απόσπασματικά μέρη από το βιβλίο "Η Βίβλος της Αστρολoγίας" της Judy Hall

elenikol
01-06-2007, 04:18 PM
Μπορώ να σας πω με σειρά προτεραιότητας τί μου αρέσει:
Διαμάντι, σμαράγδι, ρουμπίνι, ζαφείρι και αμέθυστος

zeta1987
27-07-2007, 03:19 AM
Εμένα μαρέσει πολύ το διαμάντι, αλλά αφού μία τέτοια πέτρα είναι λιγάκι δύσκολο να την έχεις, με "μαγεύουν" η άκουα μαρίνα, το μαργαριτάρι και το μάτι της τίγρης... :)

Fotini Christodoulou
27-07-2007, 09:14 AM
Σμαράγδι, τυρκουάζ και κεχριμπάρι.:nuts:
Τα διαμάντια μου άρέσουν αλλά δεν θα παιρνα από άποψη(είδα σχετικό ντοκυμαντέρ για τα σχετικά συμφέροντα στην Σιέρα Λεόνε:cry: ).
Προτιμώ τους κρυστάλλους σβαρόφσκι , οι οποίοι μου αρέσουν σε σημείο ψύχωσης:embarrest και βλάπτουν σοβαρά την τσέπη μου:bigsmile: