PDA

View Full Version : Χαμηλή αυτοπεποίθηση...



MELINE
12-05-2007, 02:50 AM
θα ήθελα να ρωτήσω αν η ανάγκη για αποδοχή από τους άλλους και κατά επέκταση η απογοήτευση όταν αυτό δεν γίνεται (η χαμηλή αυτοπεποίθηση δηλαδή..)είναι κάτι το οποίο εντείνεται από κάποια θέση ή κάποιες όψεις πλανητών.... γεννήθηκα 20-06-78 19:45 στην αθήνα.....ευχαριστώ. :love:

Toksotaki
12-05-2007, 01:02 PM
θα ήθελα να ρωτήσω αν η ανάγκη για αποδοχή από τους άλλους και κατά επέκταση η απογοήτευση όταν αυτό δεν γίνεται (η χαμηλή αυτοπεποίθηση δηλαδή..)είναι κάτι το οποίο εντείνεται από κάποια θέση ή κάποιες όψεις πλανητών.... γεννήθηκα 20-06-78 19:45 στην αθήνα.....ευχαριστώ. :love:
Melina με τις λιγοστες γνωσεις που εχω θα προσπαθησω να σε βοηθησω.Θα ελεγα οτι ειναι καλο να κοιταξεις στην καρμικη αστρολογια...Ο βορειος δεσμος σου ειναι στον Ζυγο(10 οικο)....θα δεις οτι σου ταιριαζει πολυ η περιγραφη....Επισης νομιζω οτι για το οτι θελεις να σε αναγωριζουν οφειλεται και στον Κρονο σου στον λεοντα που αποζητα παντα την δημοτικοτητα κ απογοητευεται οταν δεν εχει<<κοινο!>>Ο ωροσκοπος στον τοξοτη(ευμεταβλητο ζωδιο) ισως σε κανει να θελεις να αναζητας καινουργια πραγματα συνεχεια ακομα και στον ιδιο σου τον εαυτο,ακομα και να εχεις οτι θες παντα ψαχνεις για το κατι αλλο,παρολα αυτα πισυετω οτι τελος ο ποσειδωνας που κανει συνοδο με τον ωροσκοπο σου στον 1οικο φερει ευθυνη για την χαμηλη αυτοπεποιηθεση,μιας και δινει αναμφισβητητη γοητεια αλλα ταυτοχρονα πολλες λανθασμενες αντιληψεις για τους γυρω μας μιας και πιστευουμε οτι θελουν να μας βλαψουν,νοιωθουμε ενα αισθημα βαρους και ψυχολογικης πιεσης πολλες φορες για κανεναν απολυτως λογο και δεν ανοιγομαστε συχνα ευκολα,ποτε οτι και αν κανουμε για τους αλλους η για τον ευατο μας δεν πιστευουμε οτι ειναι αρκετο,παρα πολυ μεγαλη μυστικοπαθεια αλλα και ενας πλουσιος και ευθραστος συναισθηματικος κοσμος που μπορει να βρει διεξοδο μεσως της ανιδιοτελης βοηθειας στους αλλους,τις τεχνες και αλλες <<ασχολιες >>του Ποσειδωνα.Η σεληνη σου στον τοξοτη δειχνει ενα βαθος συναισθηματων,ενα φιλοσοφημενο ατομο που εχει την αναγκη να <<ψαχνεται.>>Η αποδοχη που αναφερεις οτι αποζητας ευθυνεται στην αφροδιτη σου στον λεοντα που ειναι μια παραπολυ εντυπωσιακη και εντονη αφροδιτη.Η λεξη κλειδι εδω ειναι η αποδοχη απο τους αλλους.Οσο για τις οψεις που θελεις μια περαιτερω αναλυση δεν ειναι ευκολο πιστευω.Συνηθως δεν ειναι ευκολο να απαντηθει κατι τετοιο,καλυτερο θα ηταν να ρωτας συγκεκριμενα για καποιες οψεις,οχι τοσο γενικολογα.Για να μπορεσεις μονη σου να βρεις καποια πραγματα που σε απασχολουνπ.χ εξηγηση μιας οψης ψαξε πρωτα στο φορουμ.εχει μεγαλη και πλουσια θεματολογια....Ελπιζω να βοηθησα!:cheesy:

MELINE
12-05-2007, 03:44 PM
toksotaki ουάου!!!! αν με βοήθησες λέει.....!!!!! οκ...λοιπόν! όλα όσα λες τα κατάλαβα, έχουν λογική έτσι όπως μου τα εξηγείς και δίνεις και την αστρολογική προέλευση. Η αληθεια είναι ότι δεν έχω καθόλου ασχοληθεί με την καρμική αστρολογία, οπότε θα το κοιτάξω. Είμαι πολύ αρχάρια και με βοηθάς πολύ με αυτά που μου γράφεις. Η περιγραφή που μου κάνεις ταιριάζει απόλυτα εκτός από την μυστικοπάθεια....κάθε άλλο θα έλεγα....όσο για τις όψεις βρήκα ένα πρόγραμμα στο ιντερνετ που σου αναλύει τις διελεύσεις καθημερινά και τι επιρροή μπορεί να έχουν πάνω σου, οπότε καλύφθηκα από εκεί (αν θες πες μου να σου πω το site...) Θα ήθελα τα φώτα σου και σε κάτι ακόμα.......:love: αυτά τα αστρολογικά δεδομένα του χάρτη μου σημαίνουν ότι απλά εγώ χρειάζομαι περισσότερη προσπάθεια από κάποιον άλλον για να μην με ενδιαφέρει τόσο η γνώμη των άλλων ή ότι και να κάνω δεν θα μπορέσω να το ξεπεράσω??? έχω διαβάσει σε πάρα πολλά άρθρα ότι όλα είναι στο χέρι μας, και απλά η αστρολογία μας δείχνει "τάσεις". Ποιά είναι η γνώμη σου????? έχεις διαβάσει κάτι σχετικό? :amuse:

Toksotaki
13-05-2007, 05:12 PM
Χαιρομαι που σε βοηθησα:cheesy: Θα ηθελα να μου πεις το site...Οσο αναφορα την ερωτηση σου πιστευω οτι ολα ειναι στο χερι μας,απο την στιγμη που μαθαινουμε τις αποκαλουμενες <<τασεις>> μπορουμε σε ενα βαθμο να τις ελενξουμε...αυτογνωσια...μπο ρει λογω της τοσο μεγαλης σου επιθυμιας για αγαπη και αναγνωριση απο τους γυρω σου να αργησεις λιγο αλλα με προσπαθεια θα τα καταφερεις.Ποτε δεν πρεπει να στηριζομαστε σε ατομα..πιστευω οτι η ερωτηση σου κρυβει μια παγιδα...αν πραγματικα σου απαντουσα να περιμενεις και να στηριζεσαι στους αλλους ,θα αγκιστρονωσουν γιατι απλα εχεις την αναγκη να εξαρτασαι απο την γνωμη των αλλων και κατα συνεπεια και απο καποιον...σαφως πρεπει να κοιταξεις λιγο βαθυτερα...οχι ομως εξαρτομενη απο καποιον αλλα από τον ιδιο σου τον εαυτο...επιμενω να ριξεις μια ματια στα σχετικα αρθρα της καρμικης...πατα εδω (http://www.myhoroscope.gr/showthread.php?t=407) και εδώ (http://http://www.myhoroscope.gr/showthread.php?t=412):bigsmile:

sst
15-05-2007, 09:15 AM
καλημέρα και από εμένα,
εγώ απλά θα σου έλεγα ότι ο Κρόνος είναι κυβερνήτης του 2ου οίκου σου (είναι ο οίκος των αξιών, των πιστεύω αλλά και της αυτοπεποίθησης), ο Κρόνος κυβερνήτης λοιπόν εκεί σε κάνει να έχεις αυτή την έλλειψη αυτοπεποίθησης που λές, επίσης είναι τοποθετημένος στον 8ο οίκο στο τέλος, δηλαδή σχεδόν ακμή 9ου οίκου, άρα μπορώ να θεωρήσω ότι αυτό είναι περισσότερο σε θέμα μυαλού. Επίσης ο Κρόνος κάνει ένα τρίγωνο με τον Ήλιο (Κυβερνήτη 9ου οίκου) και ένα εξάγωνο με τη Σελήνη (Κυβερνήτη 8ου οίκου), που σημαίνει ότι είναι ένα θέμα που μπορείς να το διορθώσεις. Βέβαια έχεις τον Πλούτωνα στον 10ο οίκο που μάλλον δηλώνει μια ισχυρή θέληση να ελέγχεις τους άλλους και ίσως επειδή δεν τα καταφέρνεις πάντα, να σου δημιουργήται η αίσθηση της χαμηλής αυτοπεποίθησης.
αυτά, και πάλι την καλημέρα μου!!

Toksotaki
16-05-2007, 07:05 PM
Kαλημερα κ σε εσας!Ο κρονος στον 8 οικο δειχνει αναστολες....οπως επισης και σοβαρες σκεψεις για τον θανατο.Επισης ο Πλουτωνας οντος δηλωνει ισχυρη δυναμικη ενεργεια που ομως λειτουργει σωστα αν κατευθυνθει προς τα ιδανικα της ζωης και της εργασιας,δεν φαινεται να υπαρχει σχεση.....οσο αναφορα το εξαγωνο Ηλιο και σεληνης σημαινει οτι το ατομο ειναι μεν αγαπητο στους αλλους αλλα αν αυτη η γωνια ειναι τονισμενη δειχνει απο οσο ξερω εκμεταλευση απο τριτους επισης δηλωνει οτι δεν υπαρχει εσωτερικη συγκρουση....το τελευταιο δεν υφισταται εξ ολοκληρου συμφωνα με τα λεγομενα της Meline.Οσο αναφορα το τριγωνο Κρονο-Ηλιου δηλωνει οτι θα υπαρξει ισορροπια υστερα απο καποιες αποτυχιες...Αυτα γνωριζω...:cheesy:Αν κανω λαθος σε καποια απο αυτα με μεγαλη μου χαρα θα ηθελα να τα <<σημειωσετε>> αφου γνωριζω μεν καποια βασικα πραγματα αλλα δεν κατεχω το αντικειμενο σε καμια περιπτωση εξ ολοκληρου...

Dell Piero
16-05-2007, 07:13 PM
Θυμίζουμε άλλη μια φορά

http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=2013

sst
17-05-2007, 09:15 AM
Kαλημερα κ σε εσας!Ο κρονος στον 8 οικο δειχνει αναστολες....οπως επισης και σοβαρες σκεψεις για τον θανατο.Επισης ο Πλουτωνας οντος δηλωνει ισχυρη δυναμικη ενεργεια που ομως λειτουργει σωστα αν κατευθυνθει προς τα ιδανικα της ζωης και της εργασιας,δεν φαινεται να υπαρχει σχεση.....οσο αναφορα το εξαγωνο Ηλιο και σεληνης σημαινει οτι το ατομο ειναι μεν αγαπητο στους αλλους αλλα αν αυτη η γωνια ειναι τονισμενη δειχνει απο οσο ξερω εκμεταλευση απο τριτους επισης δηλωνει οτι δεν υπαρχει εσωτερικη συγκρουση....το τελευταιο δεν υφισταται εξ ολοκληρου συμφωνα με τα λεγομενα της Meline.Οσο αναφορα το τριγωνο Κρονο-Ηλιου δηλωνει οτι θα υπαρξει ισορροπια υστερα απο καποιες αποτυχιες...Αυτα γνωριζω...:cheesy:Αν κανω λαθος σε καποια απο αυτα με μεγαλη μου χαρα θα ηθελα να τα <<σημειωσετε>> αφου γνωριζω μεν καποια βασικα πραγματα αλλα δεν κατεχω το αντικειμενο σε καμια περιπτωση εξ ολοκληρου...

καλημέρα και σήμερα!
Ο Κρόνος στον συγκεκριμένο χάρτη είναι Κυβερνήτης του 2 ου οίκου και από αυτό κυρίως φαίνεται ότι είναι ένα άτομο με ισχυρά και κατά κάποιο τρόπο "παραδοσιακά" πιστεύω και αξίες, ας μην ξεχνάμε όμως ότι ο Κρόνος είναι και περιοριστικός, άρα είναι και μια ένδειξη έλλειψης εμπιστοσύνης στον εαυτό μας, είναι τοποθετημένος στα όρια του 8ου και 9ου οίκου, ο 8ος οίκος εκτός από αυτά που σωστά αναφέρεις είναι και ο οίκος που μας δείχνει κατά πόσο θεωρούμε ότι παίρνουμε εκτίμηση από τους άλλους. Κυβερνήτης του 8ου οίκου είναι η Σελήνη που είναι στον 1ο οίκο σε τρίγωνο με τον Κρόνο (που δείχνει ότι υπάρχει μια ομαλή ροη και αρμονία ανάμεσα στους πλανήτες αυτούς, όσο μπορεί να είναι αρμονική η ροή ανάμεσα στον περιοριστικό Κρόνο και τις ανάγκες που εκπροσωπεί η Σελήνη), το θέμα εδώ είναι ότι η Σελήνη κάνει αντίθεση με τον Ήλιο από τον 7ο οίκο, που δείχνει ότι υπάρχει μια σύγκρουση ανάμεσα στο τι έχω ανάγκη και στο τί είμαι, δηλαδή άλλες είναι οι ανάγκες της και αλλού κατευθύνει την ενέργεια της, και αυτό φαίνεται κυρίως στις σχέσεις της Meline με τους άλλους. Όσον αφορά τον Πλούτωνα και αυτό που έγραψα, ότι θέλει να ελέγχει τους γύρω της, ο Πλούτωνας είναι Κυβερνήτης του 11ου και 12ου οίκου, οπότε έστω και υποσυνείδητα θα το κάνει, μπορεί να μην είναι εμφανές ούτε καν στην ίδια, αλλά θα υπάρχει η τάση να ελέγχει τους φίλους της και τους γύρω της, αν δούμε μάλιστα και το τετράγωνο που κάνει ο Πλούτωνας από τον 7ο (Κυβερνήτης του 1ου), είναι κάτι το οποίο της βγαίνει έντονα. Δεν ξέρω αν σε κάλυψα, μπορεί να κάνω και λάθος αλλά πιστευω ότι πρέπει να συνδέουμε όλους τους παράγοντες σε ένα χάρτη και αυτά που γράφουμε εδώ σίγουρα είναι ένα ελάχιστο κομμάτι της σύνθεσης. Ελπίζω να μην έγινα κουραστική!

Toksotaki
17-05-2007, 03:00 PM
Καλημερα ξανα και σε εσας!Δεν γινεστε κουραστικη,το αντιθετο!Προφανως εχετε δικιο!Αρα για να βοηθησουμε και την Meline,γιατι μετατοπιστηκε μαλλον το κεντρο βαρους προφανως ειναι ενα θεμα που θα διορθωθει...Λαμβανοντας υποψη το προηγουμενο ποστ οπου γινοταν λογος απο μερους σας για τις οψεις της...

MELINE
27-05-2007, 12:59 PM
Καλημέρα! Ήμουν εκτός Ελλάδας :bigsmile:εδώ και αρκετές ημέρες και επιστρέφοντας βρήκα όλες αυτές τις απαντήσεις σχετικά με το ερώτημα που έθεσα. Ομολογουμένως θέλει λιγο (ως πολύ! ) διάβασμα απο μέρους μου προκειμένου να τα καταλάβω πλήρως :wacko: (οι γνώσεις μου σχετικά με την αστρολογία είναι ελάχιστες....) και να κάνω και εγώ τα δικά μου σχόλια!!! Το σίγουρο είναι ότι μου δίνετε τροφή για σκέψη και μελέτη!!! Επανέρχομαι μετά το διάβασμα :cheesy: Φιλάααααακια