PDA

View Full Version : παρουσία Τ τετραγώνου και Yod στο χαρτη μου(..)



skytree
11-05-2007, 07:35 PM
Κοιτάζοντας το χάρτη μου βρήκα πως υπάρχει Τ τετράγωνο εφόσον ο ήλιος(υδροχόος,11ος) και η σελήνη μου (καρκίνος,4ος) που κάνουν αντίθεση μεταξύ τους και οι δύο με τη σειρά τους τετραγωνίζουν τον κρόνο(σκορπιός,7ος), καθώς επίσης (με την ίδια ανησυχία) βρήκα την παρουσία ενός Yod.Εξάγωνο αφροδίτης(υδροχόος,10ος) - ποσειδώνα (τοξότης,9ος) και οι δύο όψη χιαστή με σελήνη.Τι μπορεί να σημαίνουν όλα αυτά;;Γιατί δεν μου φαίνονται καθόλου θετικά;;Και αν πράγματι είναι μπορεί να αντισταθμίζονται από άλλα στοιχεία;

Toksotaki
12-05-2007, 01:47 PM
Σε ερωτηση του μελους elinor υπαρχει μια σχετικη απαντηση που μπορει να σας βοηθησει

Αργοναύτης
12-05-2007, 02:37 PM
Για να είναι αντίθεση όπως λες, λογικά η Σελήνη θα πρέπει να βρίσκεται στις τελευταίες μοίρες του Καρκίνου, και ο 'Ηλιος στις πρώτες του Υδροχόου. αλλιώς θα είναι πολύ μεγάλη η ανοχή. Αυτό το Yod προσωπικά δεν το θεωρώ αρνητικό, το εξάγωνο Αφροδίτης Ποσειδώνα εξιδανικεύει τον έρωτα και πιθανόν να πρέπει να κάνει κάποιες αναθεωρήσεις για να μην πληγώνεται συναισθηματικά. Κάποιες αναστολές, και εσωστρέφεια μπορεί να προκαλεί η Σελήνη και ο 'Ηλιος σε τετράγωνο με τον Κρόνο επειδή επιπροσθέτως ο Κρόνος είναι στον 7ο οίκο όπως λέτε, και πιθανόν ένας αυστηρός γονιός ('Ηλιος-Σελήνη-Κρόνος) ή βιώματα περιορισμού από το πατρικό σπίτι ή η τυπική ή ουσιαστική απομάκρυνση-απόσταση από κάποιο γονέα, που δεν αποκλείεται να οδηγούν σε επιλογές ωριμότερων συντρόφων το άτομο ή να αποφεύγει τελείως το γάμο.Πολύ τυφλή γνωμοδότηση εντούτοις, γιατί δεν έχουμε πλήρη εικόνα του χάρτη, και φυσικά αυτό που ρωτάς αν αντισταθμίζονται τα αρνητικά ενός χάρτη, εννοείται, αλλιώς θα'μασταν όλοι μακαρίτες. :bigsmile:

skytree
12-05-2007, 04:12 PM
Πράγματι ο ήλιος είναι στις πρώτες μοίρες του υδροχόου (7 51') και η σελήνη είναι στις τελευταίες του καρκίνου (29 36').Η αντίθεση έχει ανοχή -8 περίπου μοίρες.Αρκέτα καθησυχαστικά αυτά που μου είπες γιατί με αυτά που είχα διαβάσει στο σχετικό άρθρο για το Yod είχα ψιλοτρομάξει.. Ευχαριστώ!