PDA

View Full Version : Σύνοδος Ουρανού-Κρόνου στην Αφροδίτη



zeta1987
08-05-2007, 08:24 PM
Διάβαζα σε ένα θέμα του site ότι όταν ο Κρόνος βρίσκεται σε σύνοδο με την Αφροδίτη τότε την περιορίζει και την κάνει πολύ επιφυλαχτική.. Τι γίνεται όμως όταν υπάρχει ταυτόχρονη σύνοδος της Αφροδίτης με τον Ουρανό;;;;:blink: :blink:
Ξέρω πως αυτοί οι δύο πλανήτες αντιπροσωπεύουν 2 διαφορετικά πράγματα.. Ο μεν Κρόνος τον περιορισμό και την ωριμότητα και ο Ουρανός τους ανοιχτούς ορίζοντες και γενικά το απεριόριστο και το απρόβλεπτο. Πως συνδυάζονται αυτοι οι δύο πλανήτες σε σύνοδο με την Αφροδίτη μου και μάλιστα όλα αυτά στο ζώδιο του τοξότη;;; Προσπαθώ να το εξηγήσω αλλά δεν μπορώ...:dizzy: Βοήθεια παιδιά!!!!

Αργοναύτης
09-05-2007, 10:24 AM
Συνήθως όμως δύσκολα απελευθερώνει την Αφροδίτη ο Ουρανός εδώ επειδή βρίσκεται κι ο Κρόνος σε σύνοδο. Συνήθως αυτό συμβαίνει σε όσους χάρτες βλέπω με αυτή ή παρόμοιες τριπλές συνόδους. Σε μερικά Ωροσκόπια με αυτή την ένδειξη, κάποια στιγμή στην ζωή τους γίνεται μια μεγάλη έκρηξη/επανάσταση λόγω καταπίεσης όμως. Πολλές εσωτερικές συγκρούσεις στον τομέα των αισθημάτων τους.

zeta1987
09-05-2007, 04:04 PM
Καταρχάς θέλω να σε ευχαριστήσω πολύ μου απάντησες! Βασικά σε αυτό που λές έχεις δίκιο, πολλά χρόνια καταπιέζομαι όχι μόνο αισθηματικά αλλά και σε άλλους τομείς και έχουν έρθει άπειρες στιγμές που θέλω να επαναστήσω!!! Αλλά σκέφτομαι κάποια άλλα πράγματα και τότε περίορίζομαι (μάλλον με την επιρροή του Κρόνου) και τα υπομένω... Τουλάχιστον ελπίζω να βγεί κάτι καλό από όλα αυτά.. :) Το ζώδιο του τοξότη παίζει σε τίποτα ρόλο σε αυτή την τριπλή σύνοδο;;; Δίνει κάποια σημασία;;

Maroulita
09-05-2007, 04:17 PM
Σε ποιον οίκο γίνεται το στέλιουμ;

zeta1987
09-05-2007, 07:04 PM
Βασικά η σύνοδος Αφροδίτης-Κρόνου γίνεται προς το τέλος του ένατου οίκου (Ο ένατος οίκος ξεκινάει από το 1,26 του τοξότη και τελειώνει στις 24,11).Ο Ουρανός βρίσκεται στην αρχή του δέκατου οίκου. Πιο συγκεκριμένα η αφροδίτη είναι στις 21,50 του τοξότη. ο κρόνος στις 20,44 και ο ουρανός στις 25,45. Μπέρδεμα μεγάλο!!!:laugh: :laugh:

Αργοναύτης
09-05-2007, 08:13 PM
Aυτό θέλει πολύ προσοχή στην ερμηνεία γιατί προκύπτουν δυο τριμερείς δομές και θα βοηθούσε όλος ο χάρτης, όχι αποσπασματική ερμηνεία. Αλλά μου είναι πολύ έντονη η αίσθηση έτσι που το περιγράφεις, ότι υπάρχουν πολλές αναστολές στα αισθηματικά, στο πως εκφράζεσαι, πολύ καταπίεση και για τις εσωτερικές συγκρούσεις πρέπει να'χει παίξει ρόλο και ο πατέρας. Μια αγωνία για την αυτοπραγμάτωση επίσης, δηλαδή με ποιό τρόπο θα βρεις ένα σταθερό δρόμο τόσο στα επαγγελματικά και στα αισθηματικά. 'Ενα ψιλοχάος και ένας διχασμός αν θα επιλέγεις το ένα ή το άλλο κάθε φορά και τί τελικά είσαι και τι θες στη ζωή. Αυτοί οι άνθρωποι περνούν κάποιες εμπειρίες εντάσεων στις πολύ προσωπικές σχέσεις για να μάθουν τον εαυτό τους και να ωριμάσουν και έχουν συνήθως και ένα φόβο για το χωρισμό, δεν λένε αντίο πολύ εύκολα. Μια όχι σπάνια εκδήλωση αυτού όλου είναι επίσης γυναίκες που υποσυνείδητα αναζητούν ώριμους σε συμπεριφορά άντρες. Θέλουν να είναι οι σχέσεις τους ιδεαλιστικές και όχι χαμηλού επιπέδου αλλά ταυτόχρονα να είναι και πολύ σοβαρές. Αναστολές πάντως πρέπει να υπάρχουν.

zeta1987
09-05-2007, 09:43 PM
Αλλά μου είναι πολύ έντονη η αίσθηση έτσι που το περιγράφεις, ότι υπάρχουν πολλές αναστολές στα αισθηματικά, στο πως εκφράζεσαι, πολύ καταπίεση και για τις εσωτερικές συγκρούσεις πρέπει να'χει παίξει ρόλο και ο πατέρας.

Όντως.. Υπάρχουν αρκετές αναστολές βαθιά μέσα μου όμως που είναι πολύ έντονες και τις περισσότερες τις έχω απο τον πατέρα μου.


Μια αγωνία για την αυτοπραγμάτωση επίσης, δηλαδή με ποιό τρόπο θα βρεις ένα σταθερό δρόμο τόσο στα επαγγελματικά και στα αισθηματικά. 'Ενα ψιλοχάος και ένας διχασμός αν θα επιλέγεις το ένα ή το άλλο κάθε φορά και τί τελικά είσαι και τι θες στη ζωή.

Αυτό και αν έχει πέσει μέσα...!!! Ειδικά τα δύο τελευταία χρόνια το νιώθω αυτό.. Από τη μία επαγγελματικά γιατί συνέχεια αναρωτιέμαι αν οι επιλογές μου είναι σωστές και οι σπουδές μου αρκούν για την εύρεση μίας καλής δουλειάς.. (κάποτε είχα και έμμονη ιδέα πια με το θέμα, τόσο πολυ δηλαδή!!) και από την άλλη αισθηματικά όπου δεν έχω αναπτύξει κάποια στανταρς συμπεριφοράς και δεν ξέρω πότε πρέπει να δώσω, πότε να έχω υπομονή, γενικά όπως λες ένα χάος!! Αν και η σχέση που έχω και 1 χρόνο με έχει αλλάξει, αλλά όχι σε σημείο να αποβάλλω όλα αυτά.. Θα ήθελα πολύ αν μπορούσες ,την προσωπική σου γνώμη στην ερώτηση την εξής,αφού σου παραθέσω και την ημερομηνία γέννησης μου:21-11-1987 14:00 Αθήνα. Ο Χάρτης βοηθάει στο να ξεπεραστούν όλες αυτές οι ανασφάλειες κάποια στιγμή(δηλαδή με δική μου προσπάθεια) ή θα πρέπει να περιμένω μία διέλευση Κρόνου στον τοξότη ώστε να ωριμάσω πραγματικά σε όλους αυτούς τους τομείς;;:worried: Συγνώμη κιόλας αν σε κούρασα με όλα αυτά... Και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα όσα μου έγραψες!