PDA

View Full Version : 'Οψεις χιαστί και 5ος οίκος



Toksotaki
29-04-2007, 04:29 PM
Διάβασα ενα αρθρο οπου γινοταν λογος για τις οψεις καθως και την ερμηνεια τους.Ανεφερε το αρθρο μεταξυ των αλλων οτι οι οψεις αυτες δηλωνουν χωρισμο η θανατο και σε ενα βιβλιο αστρολογιας οτι τα αποτελεσματα τους ειναι απροβλεπτα.Τελικα αυτες οι οψεις πρεπει να μας ανησυχουν??Τι δηλωνουν σε εναν γενεθλιο???:blink: θα μπορουσατε να μου συστησετε καποιο βιβλιο σχετικα με ερμηνεια οψεων??Επισης θα ηθελα να εκφρασω μια ανησυχια που εχω σχετικα με τον 5 οικο μου...υπαρχουν σε αυτον παρα πολλοι πλανητες μου, μεταξυ των οποιων οι περισσοτεροι ειναι στο ζωδιο του Αιγωκαιρου.Διαβασα στο περιοδικο ζωη και ζωδια, στην υποδειγματικη αναλυση γενεθλιου χαρτη (ανωνυμου προσωπου) οτι αν καποιος εχει σε αυτον τον οικο,το ζωδιο που προανεφερα η τον κυβερνητη του αυτο σημαινει <<κακοδαιμονια στα ερωτικα,ποτε δεν θα ειναι ευκολα...>>:unsure: Υπαρχει ελπιδα σωτηριας στον οριζοντα!!?Η μονιμως σε αυτον τον τομεα θα βιωνω απογοητευσεις την μια μετα την αλλη?:huh:

Ζωή και Ζώδια
29-04-2007, 06:16 PM
Διάβασα ενα αρθρο οπου γινοταν λογος για τις οψεις καθως και την ερμηνεια τους..........Υπαρχει ελπιδα σωτηριας στον οριζοντα[/COLOR]!!?Η μονιμως σε αυτον τον τομεα θα βιωνω απογοητευσεις την μια μετα την αλλη?:huh:

Καλή μου, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας :bigsmile:
Όπως πολύ εύκολα μπορείς να διαπιστώσεις από όσα γράφονται και στο Ζωή & Ζώδια αλλά και στο My Horoscope, κάθε ωροσκόπιο είναι μοναδικό και αφορά συγκεκριμένο άτομο, η δε ερμηνεία της κάθε όψεως πρέπει να γίνεται σε συνδυασμό και με τις άλλες όψεις, τις θέσεις γενικότερα αλλά και άλλες παραμέτρους. Με το να απομονώνουμε μία όψη ή θέση χωρίς να συνυπολογίζουμε στο σύνολο όλα τα στοιχεία ενός χάρτη το σίγουρο είναι ότι θα έχουμε λανθασμένη ερμηνεία.
Μην ξεχνάς, άλλωστε, ότι η αστρολογία υποδεικνύει τάσεις και όχι νομοτελειακές καταστάσεις τις οποίες δεν μπορεί κάποιος να αποφύγει.

Μπορεί το ύφος γραφής κάποιου αστρολόγου να είναι πιο αδρό από αυτό κάποιου άλλου, αυτό όμως δεν σημαίνει και ότι πρέπει να ερμηνεύουμε κατά λέξη τα γραφόμενά του. Στην συγκεκριμένη δε περίπτωση που αναφέρεσαι οι ερμηνείες των όψεων δίνονται συνοπτικά και περισσότερο με σκοπό να περιγράψουν μια συγκεκριμένη κατάσταση και όχι μια συνολική.

Αν θες πάντως, την Παρασκευή που μας έρχεται, στις 4/5ου και ώρα 18.15, ο κύριος Παΐζης, μετά την διάλεξη που θα δώσει στο Φεστιβάλ Ενεργειακών Διαδρομών, θα συνομιλήσει με τους ακροατές και θα έχεις την ευκαιρία να σου το πει και ο ίδιος.

Να είσαι καλά και πάντα να επιβεβαιώνεις το ζώδιό σου :bigsmile:

Λίλιαν Σίμου
29-04-2007, 10:04 PM
Αγαπητή Toksotaki

Κάθε ωροσκόπιο είναι μοναδικό και από μία ενδεικτική και συνοπτική παρουσίαση, θα ήταν πολύ επιφανειακό να βγάλουμε συμπεράσματα. Για ένα ωροσκόπιο γενέθλιο, μπορεί να μιλά κάποιος σε ένα ραντεβού δύο ολόκληρες ώρες και πάλι να μην πει όσα θέλει. Δείτε την ουσία κι όχι την μεμονωμένη λεπτομέρεια.

Εξ άλλου, να έχετε υπ' όψη πως μαζί με τον καθένα μας, γεννήθηκαν την ίδια ώρα και στον ίδιο τόπο κι άλλα άτομα. Αλλά:

1) δεν ανατράφηκαν στην ίδια οικογένεια, επομένως δεν δέχθηκαν τις ίδιες επιρροές συναστριακά.
2) δεν πήγαν στα ίδια σχολεία, δεν είχαν το ίδιο περιβάλλον εξωτερικά
3) δεν έχουν την ίδια ψυχή (με την ατομική της ιστορία, για όσους δέχονται την μετενσάρκωση)

Επομένως: Μπορεί οι τάσεις να είναι σχετικά ίδιες, αλλά ο καθένας έχει αναπτύξει περισσότερο ή λιγότερα άλλα σημεία του χάρτη. Και θα έχει την ευχέρεια να κάνει τις δικές του αυτόβουλες επιλογές.
Η αστρολογία δεν μας υποχρεώνει να κάνουμε κάτι, δεν είναι μοιρολατρική, δεν μας φοβερίζει, ούτε μας απογοητεύει.

Οι σύγχρονοι αστρολόγοι είναι υπέρμαχοι της ψυχολογικής αστρολογίας, κι αυτό γιατί μέσα από τα δεδομένα της, οι άνθρωποι μαθαίνουν τα ταλέντα και τις αδυναμίες τους. Χρησιμοποιούν σωστά τα ταλέντα και δουλεύουν με τις αδυναμίες τους με στόχο να τις ξεπεράσουν. Όχι για να κλαίνε την...μοίρα τους!

Μην ξεχνάτε την σοφή ρήση:
"Ο σοφός κυβερνά τα άστρα, ενώ ο ανόητος υποκύπτει σ' αυτά"

Να είστε καλά, κι αφού σας ενδιαφέρει η εσωτερική αναζήτηση, να δουλέψετε με τον εαυτό σας, με στόχο την εξέλιξή σας. Είναι στο χέρι σας, να προοδεύσετε σε κάθε τομέα της ζωής σας και κανείς μας δεν είναι καταδικασμένος. Μόνο όσοι παραδίδουν τα όπλα. Το αν κάποιος κερδίσει την μάχη της ζωής λιγότερο ή περισσότερο εύκολα, είναι σχετικό με πολλά. Αλλά το να μετατρέψουμε την ζωή μας σε ένα όμορφο κήπο με λουλούδια, αφορά μόνο εμάς και την προσωπική μας προσπάθεια. Κι εκεί είναι η πρόκληση της ζωής!


φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Toksotaki
05-05-2007, 01:16 AM
Εχετε δικιο πολλα απο αυτα που αναφερατε δεν τα ειχα αναλογιστει!εξατομικευσα ισως και αλλα στοιχεια που δεν ηταν δικα μου.Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και το ενδιαφερον σας!