PDA

View Full Version : Ερμηνεία στοιχείων του χάρτη μου.



melina_fofi
18-04-2007, 11:29 AM
ΠΑΡΟΥΣΑ ΠΑΡΟΥΣΑ...ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΧΩ ΤΌΣΟ ΚΑΙΡΌ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΓΕΙΑ.ΔΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΖΩΔΙΟ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ,ΝΑ ΈΧΕΙ ΩΡΟΣΚΟΠΟ ΠΑΡΘΕΝΟ,ΣΕΛΗΝΗ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ 10ΗΜΕΡΟ ΑΦΡΟΔΥΤΗ ΣΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΑΙ ΑΡΗ ΕΠΙΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ;ΤΕΤΟΙΟ ΕΧΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΕΑΝ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ...

Maroulita
18-04-2007, 11:44 AM
Για ΟΛΕΣ τις ερωτήσεις που κάνεις μπορείς να βρεις έναν σωρό από άρθρα στις διάφορες ενότητες του φόρουμ! Ψάξε, ψάξε και θα τα βρεις! :bigsmile:

Ορίστε μερικά που βρήκα με μία απλή αναζήτηση:

Ζωδιακή θέση του Ήλιου (http://myhoroscope.gr/index.php?page=sun_signs)
Υπολογισμός Ωροσκόπου (http://myhoroscope.gr/index.php?page=asc) (συμπλήρωσε τα στοιχεία σου και θα βγει το αντίστοιχο κείμενο για τον Ωροσκόπο σου)
Σελήνη στα ζώδια (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=2231)
Αφροδίτη στα ζώδια (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=1626)
¶ρης στα ζώδια (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=1503)
Αφροδίτη και Σελήνη (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=3040)
Αφροδίτη (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=127)

melina_fofi
11-01-2008, 07:58 PM
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου ήταν πολύ σημαντική

europe
17-09-2009, 09:12 PM
--------------------------------------------------------------------------------

Καλησπέρα σε όλους! Ειμαι Υδροχοακι κ με εχει καταπλήξει η αστρολογία τα τελευταια 3 χρόνια! Απο το ψάξιμο βρήκα αυτο το site κ εχω εντυπωσιαστει! Διάβασα τη γενέθλια ανάλυση μου αλλα βρε παιδια θέλω λίγη βοήθεια στο γιατι μεσα στο μυαλό μου επικρατει το χαος με τασεις προς αυτοκατασρτροφή, σχεσεις που λες χαλανε μια ζωη με το που ξεκινάνε κ πάω λίγω να χαρω, θυμός που απωθείται κ συναισθηματα που δεν μπορουν να εκφραστουν, τρόμος ακαθόριστος,ικανοποιηση για τιποτα κ συνεχεια καταθλιψη. αμαν. Εχω γεννηθεί 4-2-1982, 11 το πρωι,Αθηνα. Μπορει κάποιος να μου πει τι γίνεται με αυτη τη σελήνη στο διδυμο σε συνδυασμο με την αφροδιτη στον αιγωκαιρο κ τον οροσκοπο ταυρο? Η δε ξερω τι φταιει τελοσπαντων έχω απηυδήσει! Όποιος καλοθελητής ας βοηθήσει!

Χίλια Ευχαριστώ !

Δημήτρης_Σ
18-09-2009, 11:29 AM
--------------------------------------------------------------------------------

Καλησπέρα σε όλους! Ειμαι Υδροχοακι κ με εχει καταπλήξει η αστρολογία τα τελευταια 3 χρόνια! Απο το ψάξιμο βρήκα αυτο το site κ εχω εντυπωσιαστει! Διάβασα τη γενέθλια ανάλυση μου αλλα βρε παιδια θέλω λίγη βοήθεια στο γιατι μεσα στο μυαλό μου επικρατει το χαος με τασεις προς αυτοκατασρτροφή, σχεσεις που λες χαλανε μια ζωη με το που ξεκινάνε κ πάω λίγω να χαρω, θυμός που απωθείται κ συναισθηματα που δεν μπορουν να εκφραστουν, τρόμος ακαθόριστος,ικανοποιηση για τιποτα κ συνεχεια καταθλιψη. αμαν. Εχω γεννηθεί 4-2-1982, 11 το πρωι,Αθηνα. Μπορει κάποιος να μου πει τι γίνεται με αυτη τη σελήνη στο διδυμο σε συνδυασμο με την αφροδιτη στον αιγωκαιρο κ τον οροσκοπο ταυρο? Η δε ξερω τι φταιει τελοσπαντων έχω απηυδήσει! Όποιος καλοθελητής ας βοηθήσει!

Χίλια Ευχαριστώ !

Να σε δυσαρεστήσω λίγο ; Αυτή η Αφροδίτη σου στον Αιγόκερω....εχμ συγνώμη αλλά έχω κάνει ντοκτορά σε αυτή την Αφροδίτη, κωλύομαι να πω την άποψή μου :embarrest, αλλά σε γενικές γραμμές την "φωτογράφισες".

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
18-09-2009, 12:00 PM
Να σε δυσαρεστήσω λίγο ; Αυτή η Αφροδίτη σου στον Αιγόκερω....εχμ συγνώμη αλλά έχω κάνει ντοκτορά σε αυτή την Αφροδίτη, κωλύομαι να πω την άποψή μου :embarrest, αλλά σε γενικές γραμμές την "φωτογράφισες".

Με ολο τον σεβασμο προς το προσωπο σας κυριε Στασινε:embarrest
εχω και εγω αφροδιτη στον αιγωκερω ..αλλα καμια σχεση με τα παραπανω που συμφωνητε:nuts:
ειναι πολλα αλλα μαζι σε ενα χαρτη που μπορουν να δωσουν
αυτα που νιωθει η κοπελα ..ετσι δεν ειναι;
και παλι με συγχωρειτε για το θαρρος που σαςγραφω :embarrest
γιατι ειμαι πολυ ''μικρη''στο να σας λεω την αποψη μου στα αστρολογικα θεματαπου εσεις πολυ καλα γνωριζετε:embarrest


με εκτιμηση Δεσποινα κουκι:embarrest:bigsmile::love:

Δημήτρης_Σ
18-09-2009, 12:08 PM
Με ολο τον σεβασμο προς το προσωπο σας κυριε Στασινε:embarrest
εχω και εγω αφροδιτη στον αιγωκερω ..αλλα καμια σχεση με τα παραπανω που συμφωνητε:nuts:
ειναι πολλα αλλα μαζι σε ενα χαρτη που μπορουν να δωσουν
αυτα που νιωθει η κοπελα ..ετσι δεν ειναι;
και παλι με συγχωρειτε για το θαρρος που σαςγραφω :embarrest
γιατι ειμαι πολυ ''μικρη''στο να σας λεω την αποψη μου στα αστρολογικα θεματαπου εσεις πολυ καλα γνωριζετε:embarrest


με εκτιμηση Δεσποινα κουκι:embarrest:bigsmile::love:

Λέγε με Δημήτρη :bigsmile: και σε παρακαλώ μην μου γράφεις λες κι είμαι ο Πατριάρχης. Εννοείται ότι συμφωνώ μαζί σου, απλά αυτά που έγραψε συνήθως ισχύουν για την Αφροδίτη στον Αιγόκερω. Σαν να μην μπορεί ή δεν θέλει να χαρεί αρκετά, να βγάζει κάτι πολύ "βαρύ" που πολλούς άντρες τους απωθεί, όχι όμως όλους. Η Αφροδίτη αυτή μπορεί να λειτουργήσει κυρίως με 2 τρόπους. Κυρίως. Είτε πολύ συντηρητικά και υπεύθυνα είτε πολύ αλαζονικά (ιδιοτελώς). Η κοπέλα έτσι που το έγραψε μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι η πρώτη εκδοχή. Σαν να αυτοπεριορίζεται, η θέση της στο 10ο επίσης σαν να μου ενισχύει την άποψη.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
18-09-2009, 12:22 PM
Λέγε με Δημήτρη :bigsmile: και σε παρακαλώ μην μου γράφεις λες κι είμαι ο Πατριάρχης. .

μεχρι να παρω λιγο θαρρος ειναι :laugh:
χχααχα!! [Πατριαρχης :laugh:]


σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση αγαπητε Δημητρη:bigsmile:


φιλικα κουκι:bigsmile:

Fotini Christodoulou
18-09-2009, 12:48 PM
Να προσθέσω κι εγώ στα όσα έχουν ειπωθεί...
Σίγουρα η Αφροδίτη στον Αιγόκερο είναι μια θέση που λιγάκι ζορίζει, καθώς η φύση της Αφροδίτης είναι να ..εκφράζεται και να απολαμβάνει και η φύση του Αιγόκερου να έχει τον ελεγχο του εαυτού του( και όχι μόνο) αν πάσα στιγμή. Αισθήματα και αυτοσυγκράτηση δλδ.

Όμως επειδή μου έκανε εντύπωση η ...περιγραφή της europe, κοίταξα λιγάκι τον χάρτη της όπου είδα ότι η Αφροδίτη κάνει τετράγωνο με την σύνοδο Κρόνου Πλούτωνα στον Ζυγο. Θεωρώ ότι αυτό μεγεθύνει την αρχική αίσθηση της Αφροδιτούλας που ήδη βρισκόταν λιγάκι έξω απο τα νερά της.

Θα μπορούσαμε να πούμε πολλά για την όψη, ειδικά όσοι γνωρίζουν περισσότερα απο μένα, αλλά εμένα προσωπικά μου δίνεται η αίσθηση ότι παίρνετε πολύ στα σοβαρά τον εαυτό σας, εην εικόνα σας αλλά και τους άλλους(και το τι πιστεύουν οι άλλοι για εσάς). Νομίζω πως μάλλον είστε πολύ σκληρή απέναντι στον εαυτό σας προσπαθώντας να φαίνεστε πάντα υπο έλεγχο, δυνατή και να δίνετε πάντα την καλύτερη εικόνα στους άλλους.Αναρωτιέμαι αν αυτή η ανάγκη- εφόσον το βλέπω το θέμα σωστά- γίνεται σε βάρος των επιθυμιών σας; ίσως έχετε υπερβολική αίσθηση του καθήκοντος; Ή ίσως δυσκολεύεστε να διαχειριστείτε συναισθήματα και αισθήματα όταν προκύπτουν γιατί προσπαθείτε να τα προσεγγίσετε με την λογική και να ζυγίσετε τις συνέπειες τους στην εικόνα σας;

Αυτά απο μένα, ελπίζοντας πως δεν κάνω λάθος.:embarrest

europe
18-09-2009, 02:59 PM
Πω πωωω, διαβαζω το ένα φυσάω, διαβάζω παρακάτω ξεφυσάω!
Η αλήθεια είναι οτι τα έχω παίξει, κ να κλαίω συνέχεια δε μπορώ κιόλας...δεν έχει να δώσει άλλο το σωμα δύναμη!
Αγαπητή Φωτεινή όπως τα περιγράφεις είναι. Αλλά κ οταν παω με τη λογική να επιλέξω να χαλαρώσω, να μην έχω υπερβολική αίσθηση ευθύνης, αυτοσυγκράτηση, κλπ., ή θα πληγωθώ, ή θα τρελαθώ γιατι η εξυπνάδα κ η σοβαρότητα με κάνει να βλέπω τον κόσμο παλαβό, ή θα νιώθω φόβο, οπότε, είναι σαν να τιμωρούμαι κ άντε πάλι αυτοσυγκράτηση. Κ έχω κ αυτον τον ερμή στον υδροχόο που με κάνει να καταλαβαίνω πολύ καλα τι γίνεται κ να μην μπορώ κ να με παραπλανήσω. Φφφφφφφφ...στα ναρκωτικά δε θα πέσω, χρόνο για χόμπυ δεν έχω γιατι πρέπει να βγάλουμε λεφτά να ζήσουμε, οπότε, τι μένει? Καταρχήν σας ευχαριστώ κ τους 3 πάρα πολύ, κ μόνο οτι ασχοληθήκατε μου δίνει συμπαράσταση, αλλα τωρα εγω τι να κανω? Να περιμένω πότε θα βρεθεί ο κύριος τέλειος? Θα λυθεί το πρόβλημα? Γιατι απ'οτι καταλαβα ειναι θέμα έλλειψης εμπιστοσύνης κ αγάπης το όλο θέμα....που κρατεί απο πατέρα(μου) αιγόκαιρω με αφροδίτη στον υδροχόο...αλλα γλέντια απο κει!

Beloving M
18-09-2009, 03:14 PM
Καλησπέρα σας,
Η αφροδίτη είναι σημαντική για τη γυναίκα όσο και για τον άντρα για τα συναισθήματα, φυσικά, εγώ έχω σε πτώση τη δική μου, αφροδίτη στον κριό και στον 1ο οίκο, και όντως ενθουσιάζομαι αλλά δεν κρατάνε οι σχέσεις μου και οι γνωριμίες μου(περισσότερο από μένα). Με ήλιο στους διδύμους, ωροσκόπο ιχθύ και σελήνη στον καρκίνο. Με ποιους αρη ή αφροδίτη ταιριάζω? Πρέπει και εκείνοι να ναι σε πτώση?
Οι δεσμοί μπορεί ειτε να μην γίνονται είτε να μην κρατάνε εύκολα και σε αυτό ευθύνεται η αφροδίοτη μου?
Αν κάποιος μπορεί ασ με διαφωτίσει

Μητσάκος
18-09-2009, 03:48 PM
Καλησπέρα σας,
Η αφροδίτη είναι σημαντική για τη γυναίκα όσο και για τον άντρα για τα συναισθήματα, φυσικά, εγώ έχω σε πτώση τη δική μου, αφροδίτη στον κριό και στον 1ο οίκο, και όντως ενθουσιάζομαι αλλά δεν κρατάνε οι σχέσεις μου και οι γνωριμίες μου(περισσότερο από μένα). Με ήλιο στους διδύμους, ωροσκόπο ιχθύ και σελήνη στον καρκίνο. Με ποιους αρη ή αφροδίτη ταιριάζω? Πρέπει και εκείνοι να ναι σε πτώση?
Οι δεσμοί μπορεί ειτε να μην γίνονται είτε να μην κρατάνε εύκολα και σε αυτό ευθύνεται η αφροδίοτη μου?
Αν κάποιος μπορεί ασ με διαφωτίσει
Δεν μας λες πού έχεις και τον ¶ρη σου; :bigsmile:

Beloving M
18-09-2009, 03:51 PM
Στους διδύμους , γιατί?

Fotini Christodoulou
18-09-2009, 03:53 PM
Στους διδύμους , γιατί?

Ο ¶ρης θα δείξει τον τύπο του άνδρα που σας ελκύει και γι αυτό προφανώς ρώτησε και ο Μητσάκος.

Εγω προτείνω να ρίξετε στο μεταξύ μια ματιά εδω (http://www.myhoroscope.gr/69-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%EA%E1%E9-%E5%F1%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2/1503-%EF-%E9%E4%E1%ED%E9%EA%FC%F2-%DC%ED%F4%F1%E1%F2-%E3%E9%E1-%EC%E9%E1-%E3%F5%ED%E1%DF%EA%E1.html) όπως και στα υπόλοιπα άρθρα της ενότητας αστρολογία και ερωτικές σχέσεις:bigsmile:

Beloving M
18-09-2009, 04:01 PM
Το ξανακοιταξα τωρα και πλησιάζει στα προτυπα μου. Σ΄ ευχαριστω Φωτεινη
Αλλά αυτά που με ελκυουν δεν σημαινει και ότι κρατανε οι γίνονται σχέσεις
Είμαι απαιτητικη χωρις να το επιδιώκω
Περιμένω και την απάντηση του Μητσάκου

Δείμων
19-09-2009, 05:46 AM
Το ξανακοιταξα τωρα και πλησιάζει στα προτυπα μου. Σ΄ ευχαριστω Φωτεινη
Αλλά αυτά που με ελκυουν δεν σημαινει και ότι κρατανε οι γίνονται σχέσεις
Είμαι απαιτητικη χωρις να το επιδιώκω
Περιμένω και την απάντηση του Μητσάκου


Βασικά θα ταιριάζεις με ανθρώπους που θα έχουν αρμονικές όψεις με τα κύρια στοιχεία του χάρτη σου. Αλλά θα έλκεσαι από ανθρώπους που έχουν... κακές όψεις με τα στοιχεία του χάρτη σου!!! :nuts::laugh: Έτσι είναι αυτά, τα ετερώνυμα δηλώνουν έλξεις, τα ομώνυμα απωθήσεις, βάζουμε λίγο κι εμείς το χεράκι μας, κάπου εκεί στη μέση κρίνονται οι ισορροπίες. Σαν (πολύ...) Δίδυμη αλλά και Ψαρίνα λογικά απεχθάνεσαι τη μονοτονία, τη στασιμότητα, την προβλεψιμότητα, τη ρηχότητα, τις δηθενιές - έχεις κι αυτό το παλιοσέληνο στον Καρκίνο να πάρει που όλα τα αντιλαμβάνεται και όλα τα καταλαβαίνει, όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει (αν δεν είναι πραγματικά ευαίσθητα και δοτικά προς εσένα). Δεν έχω στοιχεία να δω τους βαριούς πλανήτες για να σου πω άλλα, όμως ξέρω ότι γνωρίζεις καλά πως ο Mr. Ρerfect είναι διαφορετικός για τον καθένα μας και πως όσο πιο καλά τον γνωρίζουμε τόσο πιο δύσκολο μας φαίνεται να τον βρούμε.


(Kαι την Mrs. Ρerfect κατ' αναλογία :toung:)

Beloving M
19-09-2009, 01:11 PM
Βασικά θα ταιριάζεις με ανθρώπους που θα έχουν αρμονικές όψεις με τα κύρια στοιχεία του χάρτη σου. Αλλά θα έλκεσαι από ανθρώπους που έχουν... κακές όψεις με τα στοιχεία του χάρτη σου!!! :nuts::laugh: Έτσι είναι αυτά, τα ετερώνυμα δηλώνουν έλξεις, τα ομώνυμα απωθήσεις, βάζουμε λίγο κι εμείς το χεράκι μας, κάπου εκεί στη μέση κρίνονται οι ισορροπίες. Σαν (πολύ...) Δίδυμη αλλά και Ψαρίνα λογικά απεχθάνεσαι τη μονοτονία, τη στασιμότητα, την προβλεψιμότητα, τη ρηχότητα, τις δηθενιές - έχεις κι αυτό το παλιοσέληνο στον Καρκίνο να πάρει που όλα τα αντιλαμβάνεται και όλα τα καταλαβαίνει, όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει (αν δεν είναι πραγματικά ευαίσθητα και δοτικά προς εσένα). Δεν έχω στοιχεία να δω τους βαριούς πλανήτες για να σου πω άλλα, όμως ξέρω ότι γνωρίζεις καλά πως ο Mr. Ρerfect είναι διαφορετικός για τον καθένα μας και πως όσο πιο καλά τον γνωρίζουμε τόσο πιο δύσκολο μας φαίνεται να τον βρούμε.


(Kαι την Mrs. Ρerfect κατ' αναλογία :toung:)
Ευτυχώς δεν έχω άλλους πλανήτες στους διδύμους. Σαν διδυμάκι κι εσύ με καταλαβαίνεις....
Όμως δεν ψάχνω τον Mr Perfect ειλικρινά. Οι Βασικοί πλανήτες, τα κύρια στοιχεία ειναι ήλιος, ωροσκόπος, σελήνη? Και τα λοιπα στοιχεία, Δείμων, Αρης, Αφροδίτη, Πλούτωνας?
Το παλιοσέληνο στον καρκίνο δεν το βρίσκω κακό, απλώς επωδυνο αρκετές φορές. Η σελήνη όντας στο 4ο οίκο, νομίζω είναι στο φυσικό του σπίτι και προσδίδει ψιχική δύναμη στο άτομο.
Αυτό που θα θελα να αλλάξω πραγματικά είναι ο ωροσκόπος....
Σε ευχαριστώ Δείμων

europe
19-09-2009, 01:59 PM
emena tha mou apantisei kaneis?:embarrest:cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Fotini Christodoulou
19-09-2009, 03:04 PM
emena tha mou apantisei kaneis?:embarrest:cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Αγαπητή europe,

καταρχάς να σας θυμίσω ότι γράφουμε μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες:bigsmile:

Στο πόστ σας επιβεβαιώνετε ότι μάλλον το θέμα το προσεγγίσαμε σωστά. Θέσατε δύο ερωτήματα.Αν θα πρέπει να περιμένετε να βρεθεί ο κύριος τέλειος και αν το πρόβλημα θα λυθεί.
Θα πρέπει να απαντήσω το αυτονόητο...κύριος τέλειος δεν υπάρχει και πιθανότατα είναι παραπληροφόρηση των ΜΜΕ.:laugh:
Ένας άνθρωπος με ελαττώματα, που να διαθέτει Ζυγίσια χαρίσματα(μια και έχετε άρη στον ζυγό), που να είναι επιτυχημένος, ώριμος και σοβαρός(μα και κάνει σύνοδο με τον κρόνο) ,ίσως και μέσα απο τον χώρο εργασίας( 6ος),νομίζω θα σας ταίριαζε περισσότερο(γενικά μιλώντας πάντα).
Όμως για να λυθεί το πρόβλημα όπως το αναφέρατε, πρέπει πρώτα να λύσετε τα δικά σας θέματα. Όλα αυτά που αναφέρθηκαν για τις διάφορες θέσεις και όψεις σας, σας κάνουν αρκετά απαιτητική όχι μόνο απο τον εαυτό σας αλλά και σε σχέση με τους άλλους. Κι ενώ συνεργασίες, ή σχέσεις προκύπτουν (δίας στον 7ο)ίσως λειτουργείτε ως σαμποτέρ απέναντι τους, ή επιτρέπετε ενδεχομένως να τις σαμποτάρουν άλλοι. Θα πρέπει κατά την δική μου γνώμη πάντοτε, να επκοινωνείτε τα αισθήματα σας, να εφράζεστε περισσότερο, να εκφράζετε και επιδιώκετε τις δικές σας επιθυμίες με όποιο κόστος και να ξεκαθαρίσετε τις προτεραιότητες σας, έχοντας στο μυαλό ότι κάθε επιλογή μας σημαίνει α) συνέπειες β) την απόρριψη μιας άλλης επιλογής.

Αυτά απο μένα ελπίζοντας να σας κάλυψα σε ένα βαθμό και να μην κάνω λάθος στον τρόπο που προσεγγίζω τον χάρτη σας.:bigsmile:

Δείμων
19-09-2009, 03:53 PM
Ο Mr. Ρerfect όπως τόνισε ακριβώς πριν η Φωτεινή είναι μία νοητή κατάσταση και όχι άνθρωπος. Γι αυτό είπα πως όσο περισσότερο τον γνωρίζουμε, όσο δηλαδή περισσότερο στενεύουμε την αναζήτησή μας προς κάτι το θωρητικά για εμάς ιδανικότερο, τόσο πιο δύσκολο είναι να το βρούμε γιατί ταυτόχρονα επιτρέπουμε στον εαυτό μας λιγότερες υποχωρήσεις. Δηλαδή εξιδανκεύουμε αυτό που ζητάμε επάνω στα «μέτρα» μας, ώστε να χρειαστεί να κάνουμε το δυνατόν λιγότερες αλλαγές ή θυσίες στον εαυτό μας. Η κλασική φράση «κάπου θα υπάρχει και για μένα ένας άνθρωπος» στατιστικά δεν απέχει από την αλήθεια, όμως ο άνθρωπος αυτός μπορεί να απέχει από εμάς με τόσους τρόπους, ώστε -στατιστικά πάλι- σε μία μόνο ζωή είναι σχεδόν απίθανο να τον συναντήσουμε και μάλιστα εύκαιρο για σχέση! Εκεί υπεισέρχεται πρώτα το δίδυμο ¶ρη-Αφροδίτης που φέρνει την σεξουαλική έλξη, μετά ο Ποσειδώνας με τα ροζ γυαλάκια του, ύστερα οι καρμικότητες που βάζουν στο παιχνίδι σειρά προηγούμενων και επόμενων ζωών άρα και ευκαιριών και πάει λέγοντας. Αλλοιώς ή θα ήμασταν καταδικασμένοι σε σχέσεις αποκλειστικά αναπαραγωγικές, ή, όπως τώρα, να γνωρίζουμε ότι μπαίνοντας σε έναν δεσμό, προ κειμένου να πάρουμε, θα πρέπει και εμείς να κάνουμε προσφορές και υποχωρήσεις όπως και ο άλλος. Μέχρι ποιού σημείου μέχρι πότε και πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας//καθεμία το δίκαιο του εκατέρωθεν αυτού πάρε-δώσε είναι μια άλλη κουβέντα μάλλον αδιέξοδη.

Beloving_ στο ωροσκόπιό μας οι κοντινοί στη Γη πλανήτες (στην αστρολογία πλανήτες καλούνται και ο Ήλιος - Σελήνη ή αλλοιώς φώτα) ορίζουν το θυμικό μας ή τον πιο φανερό χαρακτήρα μας, ενώ οι πιο αργοί και απομακρυσμένοι το βαθύτερο και πλέον δυσμετάβλητο υποσυνείδητο. Ας πούμε την προσωπικότητα. Οι επιδράσεις τους γίνονται πιο δύσκολα αντιληπτές αλλά είναι πιο καθοριστικές... Οπότε είναι εξ ίσου σημαντικά στοιχεία στην μελέτη ενός χάρτη. Ένας Ουρανός ας πούμε σε δύσκολη γωνία με την Αφροδίτη σου ή σε σχέση με τον 5°, κάποια άλλα Υδροχοϊκά στοιχεία, κάποιος περίεργος Κρόνος, θα μπορούσαν να ερμηνεύσουν μερικά από αυτά που λες. Η ακριβής θέση των πλανητών επίσης είναι πολύ σημαντική, γιατί μπορεί μεν να βρίσκονται σε φιλικά ζώδια αλλά να μη κάνουν όψη μεταξύ τους οπότε η επίδραση που έχουν είναι ασθενής.

Beloving M
19-09-2009, 04:20 PM
Το καθε άτομο όμως σε τι θέση βρίσκεται ωστε να "αντιληφθεί' ότι αυτός είναι ο ανθρωπος του...¨Οχι ο τέλειος ή η τέλεια όπως χρωματίζουμε τους έρωτες στα εφηβικά μας χρόνια.- Ο ρεαλισμός και η "πτώση" έρχονται με την ωρίμανση του ατόμου, (βοηθάει ο κρόνος?)και σίγουρα βοηθάει η αυτογνωσία μας. Εδώ η αστρολογία ενισχύει τη θετική πορεία της διαδικασίας αυτής, προς την αυτογνωσία. Κανενα ανθρώπινο ον δεν είναι σε θέση να καταλάβει ή να κωδικοποιήσηει ή να γνωρίσει τα παντα και η γλύκα εμπεριέχεται σε αυτό, 'όσο ζεις μαθαίνεις" και στη σχέση γίνεται κατι ανάλογο.
Ο προσωπικός χάρτης ισοδυναμεί με την 'μοναδική'(?) ταυτότητα ...του ατόμου. Αλλά και αυτό πως είναι δυνατόν...αν είναι ...αν πάρω για παράδειγμα ότι κάποιος γεννήθηκε την ιδια ώρα γέννησης με μενα και ημερομηνία, και τόπο κοντινό, αυτό θα πει ότι θα έχουμε τόσο κοινά χαρακτηριστικά όσο και κοινή μοίρα...?
Συγγνώμη που βγήκα εκτος θέματος

Δείμων
19-09-2009, 04:45 PM
Χμ. Το δεύτερο ερώτημά σου είναι μία κλασική ερώτηση και απορία, πολύ περισσότερο στα θέματα των πολύδυμων τοκετών. Η απάντηση είναι ότι η αστρολογία δεν καθορίζει αλλά προσδιορίζει. Δίνει μερικά χαρακτηριστικά στους ανθρώπους, που ο καθένας μας καλείται και είναι σε θέση να αναπτύξει μόνος του. Ελάχιστες διαφορές στα γεγονότα, ειδικά στα πρώιμα στάδια της ζωής μας, μπορεί να σηματοδοτήσουν τεράστιες αποκλίσεις στο αποτέλεσμα. Ο εξωτερικός παράγοντας έχει μεγάλη σημασία. Ακόμα και ομοζυγωτικά δίδυμα που μεγάλωσαν στο ίδιο περιβάλλον θα έχουν διαφορές στη μεταχείρισή τους και γενικά στις προσλαμβάνουσες των ερεθισμάτων τους. Η αστρολογία ασχολείται με τον τρόπο που το άτομο θα χειριστεί τις προσλαμβάνουσες αυτές και όχι με το ντετερμινιστικό αποτέλεσμά τους όπως η μαντεία.

Το πρώτο ερώτημα άφησέ με να το συζητήσουμε άλλη ώρα, τώρα πρέπει να φύγω για δουλειά.

europe
20-09-2009, 11:11 PM
Με καλύψατε απόλυτα! Είστε φοβεροί!
Ευχαριστώ πολύ!
Θα δουλέψω πάνω σε αυτά, ξέρω πολύ καλά μέσα μου οτι ισχύουν...απλά είναι αυτη η απόφαση που πρέπει να πάρω!

Δείμων
21-09-2009, 04:20 AM
Το καθε άτομο όμως σε τι θέση βρίσκεται ωστε να "αντιληφθεί' ότι αυτός είναι ο ανθρωπος του...¨Οχι ο τέλειος ή η τέλεια όπως χρωματίζουμε τους έρωτες στα εφηβικά μας χρόνια.- Ο ρεαλισμός και η "πτώση" έρχονται με την ωρίμανση του ατόμου, (βοηθάει ο κρόνος?)και σίγουρα βοηθάει η αυτογνωσία μας. Εδώ η αστρολογία ενισχύει τη θετική πορεία της διαδικασίας αυτής, προς την αυτογνωσία.


Yπάρχουν ενδείξεις στον γενέθλιο χάρτη που ορίζουν κατά πόσον θα είμαστε δεκτικοί προς το περιβάλλον μας. Ειδικά το στοιχείο του νερού δίνει μία αυξημένη διαίσθηση και αντιληπτικότητα ανθρώπων και πραγμάτων γύρω μας. Η Σελήνη στον Καρκίνο είναι ένα κλασικό παράδειγμα. Ο Πλούτωνας επίσης, παρεμπιπτόντως κυβερνήτης του Σκορπιού (νερό), κυρίως κάνοντας όψεις με τα φώτα δίνει την ικανότητα η διόραση αυτή να είναι βαθιά και μη περιορίσιμη. Το«σήμα» αυτό όμως όταν στην πορεία του από το υποσυνείδητο προς τη συνείδηση για επεξεργασία και «αξιοποίηση» περάσει (φιλτραριστεί) από τους υπόλοιπους πλανήτες, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να στρεβλώσει, να παρερμηνευθεί.

Όπως σωστά λες για την εμπειρία αυτού του τύπου, αστρολογικά περιγράφεται με την κατανόηση της επίδρασης επάνω μας των προσωπικών πλανητών. Δηλαδή με την ικανότητα του ανθρώπου να μπορεί να κοιτάξει πιο βαθιά μέσα του αποστασιοποιημένος από τις παρορμήσεις του (ψυχική επιφάνεια). Έτσι, αρχίζει να γνωρίζει τι είναι πραγματικά αυτό που θέλει - άρα και να αρχίσει να απορρίπτει όσα δεν θέλει - άρα και να το αναζητά. Γι αυτό είπα πιο πριν ότι οι εξωτερικοί πλανήτες είναι σημαντικοί. Ο Κρόνος με τις διάφορες επιστροφές του ανά... τακτά χρονικά διαστήματα στη ζωούλα μας :cheesy: βοηθάει στην εξαργύρωση όσων έχουμε κάνει, είτε καλών είτε κακών. Για τα καλά μας επιβραβεύει, μας αφήνει δηλαδή να περάσουμε αλώβητοι, για τα κακά μας τιμωρεί προσφέροντας τύψεις και θλίψεις. Μέσα από αυτές τις κρίσεις πονάμε, μαθαίνουμε, ωριμάζουμε.



Κανενα ανθρώπινο ον δεν είναι σε θέση να καταλάβει ή να κωδικοποιήσηει ή να γνωρίσει τα παντα και η γλύκα εμπεριέχεται σε αυτό, 'όσο ζεις μαθαίνεις" και στη σχέση γίνεται κατι ανάλογο.

Εν μέρει θα διαφωνήσω, υπάρχουν κάτι σχέσεις τόσο προβλέψιμες που από την αρχή τους γνωρίζεις πώς θα καταλήξουν. Εδώ με λίγο τονισμένο νεράκι στον γενέθλιο μπορείς να δεις την εξέλιξη σχέσεων με ανθρώπους που δεν έχεις καν μιλήσει, τι μου λες τώρα...

loulakopia
23-09-2009, 08:05 PM
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω η αντιθεση ηλιου στον 10 στον καρκινο σε αντιθεση με τον ποσιδωνα στον αιγοκαιρο στον 4ο τι μπορει να συμαινει για τον συζηγο του ατομου με αυτην την οψη λαμβανοντας υποψην εναν δια στους ιχθυεις στον 7ο κ μια αφροδιτη στο λιονταρι στον 11ο που κανει το ατομο αρκετα απαιτητικο...?