PDA

View Full Version : Συζήτηση για τον Κρόνο



Rilena
17-03-2007, 12:03 PM
Καλημέρα. Που μπορώ να μάθω αναλυτικά τι σημαίνει ο Κρόνος στα 12 ζώδια? Για παράδειγμα εμένα ο Κρόνος είναι στον Καρκίνο. Τί σημαίνει αυτό?

Αργοναύτης
18-03-2007, 12:17 PM
Καλημέρα. Που μπορώ να μάθω αναλυτικά τι σημαίνει ο Κρόνος στα 12 ζώδια? Για παράδειγμα εμένα ο Κρόνος είναι στον Καρκίνο. Τί σημαίνει αυτό?

Kρόνο στον Καρκίνο έχουν πάρα πολλοί άνθρωποι και η γνώμη μου είναι ότι αν δεν συνδέεται με άλλους προσωπικούς πλανήτες στο χάρτη, δεν λέει και πολλά πράγματα. Πάντως κατά κανόνα και πολύ γενικά, οι άνθρωποι με Κρόνο στον Καρκίνο αποφεύγουν κάποια στιγμή της ζωής τους και μετά στενές συναισθηματικές επαφές με την οικογένεια και κυρίως με την μητέρα ή αναγκάζονται να παραμείνουν στην οικογένεια περισσότερο καιρό μόνο και μόνο λόγω ευθυνών. Συνήθως δεν τους χαιδεύει η μαμά, ο μπαμπάς και γενικά η οικογένεια όπως θα συνέβαινε με ένα Δία στον Καρκίνο όπου πολύ συχνά έχουμε πριγκηπέσες και πρίγκηπες στα πούπουλα, ειδικά αν έχουν αυτόν τον Δία στον 4ο οίκο.
Για πολιτικούς εφόσον ο Καρκίνος και ο 4ος οίκος συμβολίζει και την πατρίδα, δείχνει ότι η πατρίδα τους δεν τους ''πάει'' (βλέπε Ωροσκόπια Κένεντι και Μπους). Ο ένας δολοφονήθηκε στην ίδια του την χώρα (οι Η.Π.Α έχουν Ήλιο στον Καρκίνο), ο δεύτερος συνδέθηκε με την χειρότερη τραγωδία στην μεταπολεμική Αμερική.:bigsmile:

Alien1
18-03-2007, 04:12 PM
Εγω αντιθετα
Με την εισοδο του Κρονου στο ζωδιο μου (εποχη περιπου 1998 ) περασα χαλια

Ηταν απο τις χειροτερες χρονιες στην ζωη μου

Αργοναύτης
18-03-2007, 04:21 PM
Εγω αντιθετα
Με την εισοδο του Κρονου στο ζωδιο μου (εποχη περιπου 1998 ) περασα χαλια

Ηταν απο τις χειροτερες χρονιες στην ζωη μου

Συμβαίνει κι αυτό, συνήθως φέρνει κόπο και περιορισμούς, δίκιο έχεις, μα στο τέλος κάτι σταθεροποιεί στη ζωή ο ''δάσκαλος''. Μόνο που θέλει μέθοδο αυτός ο ζόρικος πλανήτης. 'Οταν συγκρίνω με Ποσειδώνα, τον Κρόνο τον θεωρώ αρσακειάδα. Δύσκολα νερά αλλά πολύ καθαρά.

gia_pep
18-03-2007, 09:11 PM
Συμφωνώ με Αlien1.Πραγματική φρίκη ο Κρόνος, αλλά όντως νομίζω ότι μπροστά στον Ποσειδώνα είναι πολύ καλύτερος. Γνωρίζεις με τί έχεις να κάνεις τουλάχιστον...;)

Rilena
18-03-2007, 09:52 PM
Kρόνο στον Καρκίνο έχουν πάρα πολλοί άνθρωποι και η γνώμη μου είναι ότι αν δεν συνδέεται με άλλους προσωπικούς πλανήτες στο χάρτη, δεν λέει και πολλά πράγματα. Πάντως κατά κανόνα και πολύ γενικά, οι άνθρωποι με Κρόνο στον Καρκίνο αποφεύγουν κάποια στιγμή της ζωής τους και μετά στενές συναισθηματικές επαφές με την οικογένεια και κυρίως με την μητέρα ή αναγκάζονται να παραμείνουν στην οικογένεια περισσότερο καιρό μόνο και μόνο λόγω ευθυνών. Συνήθως δεν τους χαιδεύει η μαμά, ο μπαμπάς και γενικά η οικογένεια όπως θα συνέβαινε με ένα Δία στον Καρκίνο όπου πολύ συχνά έχουμε πριγκηπέσες και πρίγκηπες στα πούπουλα, ειδικά αν έχουν αυτόν τον Δία στον 4ο οίκο.
Για πολιτικούς εφόσον ο Καρκίνος και ο 4ος οίκος συμβολίζει και την πατρίδα, δείχνει ότι η πατρίδα τους δεν τους ''πάει'' (βλέπε Ωροσκόπια Κένεντι και Μπους). Ο ένας δολοφονήθηκε στην ίδια του την χώρα (οι Η.Π.Α έχουν Ήλιο στον Καρκίνο), ο δεύτερος συνδέθηκε με την χειρότερη τραγωδία στην μεταπολεμική Αμερική.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.
............................
Ναι έχεις πολύ δίκαιο...Μήπως γνωρίζεις για την διέλευση του Κρόνου τον Σεπτέμβρη στο ζώδιό μου (Παρθένος)?

Αργοναύτης
19-03-2007, 01:14 AM
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.
............................
Ναι έχεις πολύ δίκαιο...Μήπως γνωρίζεις για την διέλευση του Κρόνου τον Σεπτέμβρη στο ζώδιό μου (Παρθένος)?

Eίμαστε ομοιοπαθείς. Πολλοί Παρθένοι, εκ των οποίων αρκετοί παραδόξως
έκαναν κάποιες τρέλλες τα τελευταία χρόνια (2003/2005) που ο Ουρανός έκανε αντίθεση από τους Ιχθείς με τον 'Ηλιο τους :toung: θα ''γκριζάρουν'' και θα σοβαρέψουν λίγο προσεχώς. Από μόνο του αυτό όμως δεν μου λέει τίποτα γιατί την ίδια στιγμή λογικά θα'χεις και άλλες διελεύσεις. Σε γενικές γραμμές όμως μια προσωρινή ανάγκη εσωστρέφειας θα την περάσεις. Μεγαλώνει και γίνεται πιο σοβαρό και πιο υπεύθυνο το άτομο λόγω κάποιων έξτρα ευθυνών πιθανόν. Τίποτα φοβερό και ανησυχητικό. Κουράγιο συντρόφισα Παρθένε.

Rilena
20-03-2007, 08:07 AM
Eίμαστε ομοιοπαθείς. Πολλοί Παρθένοι, εκ των οποίων αρκετοί παραδόξως
έκαναν κάποιες τρέλλες τα τελευταία χρόνια (2003/2005) που ο Ουρανός έκανε αντίθεση από τους Ιχθείς με τον 'Ηλιο τους :toung: θα ''γκριζάρουν'' και θα σοβαρέψουν λίγο προσεχώς. Από μόνο του αυτό όμως δεν μου λέει τίποτα γιατί την ίδια στιγμή λογικά θα'χεις και άλλες διελεύσεις. Σε γενικές γραμμές όμως μια προσωρινή ανάγκη εσωστρέφειας θα την περάσεις. Μεγαλώνει και γίνεται πιο σοβαρό και πιο υπεύθυνο το άτομο λόγω κάποιων έξτρα ευθυνών πιθανόν. Τίποτα φοβερό και ανησυχητικό. Κουράγιο συντρόφισα Παρθένε.

Και πάλι μέσα έπεσες:amazed: .! Αυτά που έκανα την περίοδο 03-05 ήταν οχι τρελλά, αλλά :nuts: θεότρελλα!!
Είμαι πολύ αισιόδοξη όμως πως θα βάλουμε τα πράγματα σε ΤΑΞΗ!!
Καλημέρα:bigsmile:

sofiblue
22-03-2007, 02:05 AM
νομιζω ότι πιο δυσκολη είναι η διέλευση του κρόνου απο τον 12ο παρά από τον 1ο

Λίλιαν Σίμου
22-03-2007, 12:41 PM
νομιζω ότι πιο δυσκολη είναι η διέλευση του κρόνου απο τον 12ο παρά από τον 1ο

Ασφαλώς έχετε δίκιο. Μόνο που όταν διελαύνει από τον 12ο οίκο, μπορεί να μην καταλάβουμε τι συμβαίνει και να το συνειδητοποιήσουμε όταν φθάσει στον 1ο οίκο. Είναι όμως καλός στον 12ο για άτομα που έχουν σχέση με τις ασχολίες του 12ου (πχ ένα γιατρό νοσοκομείου, ή ένα μεταφυσικό)

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

ZorZeta
22-03-2007, 12:49 PM
ετσι οπως τα ακουω βρε παιδια νιωθω οτι απο τον σεπτεμβρη θα αρχισω να γερναω. εχω αγχωθει απο τωρα. και εχω και ωροσκοπο στον αιγοκερο.

Λίλιαν Σίμου
24-03-2007, 10:52 PM
Αγαπητή ΖΟΡΖΕΤΑ

Θα ήταν αστείο να μας πανικοβάλει η παρουσία του Κρόνου. Ειδικά για σας, αφού σας κυβερνά από πλευράς Ωροσκόπου, είναι ένα οικείο σώμα. Επίσης, θα κάνει όψη τριγώνου προς τον Ωροσκόπο σας. Να περιμένετε ωρίμανση και σοφή κρίση, όχι δυσκολίες. Απλά, ο Κρόνος μας περιορίζει για να γίνουμε πιο σωστοί και να γνωρίσουμε εμπειρικά τη ζωή. Συχνά, αυτό ενοχλεί, καθώς δεν αγαπάμε να μπαίνουμε σε όρια.
Για όσους δουλεύουν σωστά στη πορεία της καθημερινότητας, ο Κρόνος φέρνει την ανταμοιβή τους.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Toksotaki
26-03-2007, 10:41 PM
Εχω συνολικα αν δεν με απατα η μνημη μου περιπου 6-7 πλανητες στον πλανητη Κρονο αυτο που εχω να πω εχοντας στενη σχεση με τον λεγαμενο ειναι οτι στην αρχη με εκανε να δω τον Χριστο φανταρο!!!(σορρυ με το συμπαθειο!)αλλα επειτα καταλαβα τα μηνυματα που ηθελε να μου δωσει.Το προβλημα με τον Κρονο εγκειται στο οτι συνεχεια επαναλαμβανονται καταστασεισ και γεγονοτα μεχρι να παρουμε το μαθημα μας.Πραγματικα κανεις δεν εχει να φοβαται τιποτα "ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι.''
Υ.Σ δεν καταλαβαινω τον λογο που εστιαζουμε στα αρνητικα.ΜΑΣ ΒΟΗΘΑ να κατανοησουμε τον εαυτο μας,τα λαθη μας . . .Τι αλλο μπορει να ζητησει κανεις!!??

Toksotaki
26-03-2007, 10:45 PM
***Εννουσα 6-7 πλανητες στο ζωδιο του Αιγοκαιρου

MELINE
16-04-2007, 05:32 PM
Ειλικρινά, και με κάθε επίγνωση του τι λέω, δεν μου έχει συμβεί τίποτα καλύτερο στη ζωή μου από την είσοδο του λεγάμενου απο τους διδύμους. Με την αξιοθαύμαστη ανωριμότητά μου τα έκανα όσο πιο θάλασσα μπορούσε να τα κάνει άνθρωπος ποτέ, έδιωξα όλους τους ανθρώπους που με αγαπούσαν, απάτησα, κορόιδεψα, παραιτήθηκα απο την τέλεια θέση για να σπουδάσω αρτσι μπουρτσι και λουλά.....και τελικά μετά από όλα αυτά έμεινα παντελώς μόνή μου. Αλλά μετά είναι το ωραίό...ΝΑΙ!!! βρήκα τη δύναμη και τα διόρθωσα όλα, ζήτησα συγνώμη, κάποιοι την δέχθηκαν κάποιοι όχι, και τελικά το μάθημά μου ήταν να εκτιμώ ότι έχω και να μην θέτω σε κίνδυνο τίποτα που δεν θέλω να χάσω. Ήταν πραγματικά ότι καλύτερο μου έχει συμβεί ποτέ στη ζωή μου. Με ωρίμασε απίστευτα και καλά να πάθω αφού ήμουν τόσο ανώριμη πριν.

Rilena
16-04-2007, 07:15 PM
Ειλικρινά, και με κάθε επίγνωση του τι λέω, δεν μου έχει συμβεί τίποτα καλύτερο στη ζωή μου από την είσοδο του λεγάμενου απο τους διδύμους. Με την αξιοθαύμαστη ανωριμότητά μου τα έκανα όσο πιο θάλασσα μπορούσε να τα κάνει άνθρωπος ποτέ, έδιωξα όλους τους ανθρώπους που με αγαπούσαν, απάτησα, κορόιδεψα, παραιτήθηκα απο την τέλεια θέση για να σπουδάσω αρτσι μπουρτσι και λουλά.....και τελικά μετά από όλα αυτά έμεινα παντελώς μόνή μου. Αλλά μετά είναι το ωραίό...ΝΑΙ!!! βρήκα τη δύναμη και τα διόρθωσα όλα, ζήτησα συγνώμη, κάποιοι την δέχθηκαν κάποιοι όχι, και τελικά το μάθημά μου ήταν να εκτιμώ ότι έχω και να μην θέτω σε κίνδυνο τίποτα που δεν θέλω να χάσω. Ήταν πραγματικά ότι καλύτερο μου έχει συμβεί ποτέ στη ζωή μου. Με ωρίμασε απίστευτα και καλά να πάθω αφού ήμουν τόσο ανώριμη πριν.

Meline! Μπράβω για την ειλικρίνεια σου!
Είμαι Παρθένος (τον Σεπτέμβρη ο Κρόνος μπαίνει στο Παρθένο) Χαίρομαι που ο πλανήτης αυτός βάζει τα πράγματα στην Θέση τους :)

emmalene
16-04-2007, 09:35 PM
Φιλη Rilena
ο Κρονος απο μονος του οταν κανει συνοδο με τον Ηλιο σου που απο οτι καταλαβα ειναι στην Παρθενο μπορει να σημαινει παρα πολλα πραγματα.Επειδη εισαι Παρθενος θα φερει καποιου τυπου περιορισμο στην ζωη σου που μπορει να τον επιβαλλεις εσυ στον εαυτο σου η μια κατασταση στο περιβαλλον σου.Εξαρταται απο τον ωροσκοπο σου για να δουμε σε ποιον οικο ειναι ο ηλιος σου αρα τι ακριβως θα περιορισει, και απο τις γωνιες που κανει ο Ηλιος σου με αλλους πλανητες στο προσωπικο σου ωροσκοπιο.Επισης και η ηλικια παιζει ρολο για να αντιληφθεις ακριβως τι θα φερει.Παντως συμφωνω οτι την ωρα που εχεις Κρονο συνοδο δεν ειναι ευκολο αλλα μετα την διέλευση οι αλλαγες ειναι για καλο!Αυτα ελπιζω να σε φωτισα λιγο...

Rilena
16-04-2007, 10:05 PM
Φιλη Rilena
ο Κρονος απο μονος του οταν κανει συνοδο με τον Ηλιο σου που απο οτι καταλαβα ειναι στην Παρθενο μπορει να σημαινει παρα πολλα πραγματα.Επειδη εισαι Παρθενος θα φερει καποιου τυπου περιορισμο στην ζωη σου που μπορει να τον επιβαλλεις εσυ στον εαυτο σου η μια κατασταση στο περιβαλλον σου.Εξαρταται απο τον ωροσκοπο σου για να δουμε σε ποιον οικο ειναι ο ηλιος σου αρα τι ακριβως θα περιορισει, και απο τις γωνιες που κανει ο Ηλιος σου με αλλους πλανητες στο προσωπικο σου ωροσκοπιο.Επισης και η ηλικια παιζει ρολο για να αντιληφθεις ακριβως τι θα φερει.Παντως συμφωνω οτι την ωρα που εχεις Κρονο συνοδο δεν ειναι ευκολο αλλα μετα την διέλευση οι αλλαγες ειναι για καλο!Αυτα ελπιζω να σε φωτισα λιγο...

Aγαπητή Emmalene,
Φαίνεται να κατέχεις αστρολογία. Ο Ήλιος μου είναι στον 1ο οίκο. Ο ωροσκόπος μου είναι Σκορπιός. Γεννήθηκα 10 Σεπ 75 Αθήνα, ώρα 11κ30 το πρωί.
Σε ευχαριστώ πολύ αν μπορείς να μου πείς κατι παραπάνω από τον χάρτη μου θα ήταν τέλεια...Και πάλι ευχαριστώ
Καλό Βράδυ ;) :laugh:

Maroulita
16-04-2007, 10:51 PM
Aγαπητή Emmalene,
Φαίνεται να κατέχεις αστρολογία. Ο Ήλιος μου είναι στον 1ο οίκο. Ο ωροσκόπος μου είναι Σκορπιός. Γεννήθηκα 10 Σεπ 75 Αθήνα, ώρα 11κ30 το πρωί.
Σε ευχαριστώ πολύ αν μπορείς να μου πείς κατι παραπάνω από τον χάρτη μου θα ήταν τέλεια...Και πάλι ευχαριστώ
Καλό Βράδυ ;) :laugh:

Μήπως εννοείς 10ο οίκο; Γιατί για να έχεις ωροσκόπο στον Σκορπιό είναι δύσκολο ο Ήλιος σου να είναι στον 1ο.

MELINE
17-04-2007, 12:39 AM
Rilena μην φοβάσαι τίποτα! όλα στο χέρι μας είναι. Είσαι υποψιασμένη τώρα και όλα καλά θα πάνε. Όρμα που λένε!!!!! ο Mr.Κρόνος έχει κακώς κατηγορηθεί ως "κακεργέτης". Εσύ να είσαι ψύχραιμη και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Απλά θα σε "τιμωρήσει"αν κάνεις εσύ η ίδια λάθη. Εδώ είμαστε, και θα μας πεις τελικά τι έγινε! μακάρι να είχα αστρολογικές γνώσεις για να σου λύσω την απορία που θέτεις στην Emmalene.....Γειά σου.

Dell Piero
17-04-2007, 01:05 AM
Πλάκα πλάκα καλά είναι τα της ψυχολογικής προσέγγισης και τα ροζ συννεφάκια του "κριτή" αλλά αν το πούμε αυτό σε λιονταράκια, πολικά υδροχοάκια και λοιπούς τετραγωνισμένους του ζωδιακού από τον Λέοντα θα φάμε άσχημες φάπες.
Μετράμε 4 λέοντες μέσα στο σάιτ που γνωρίζω (συμπεριλαμβανομένου εμού) που τα οστά μας ακόμα πονούν. Και ένα μικρό στατιστικό δείγμα στη δουλειά μου (πολλοί εργαζόμενοι) λένε τα ίδια σχεδόν.....

Τρέμετε Παρθένοι έρχεται τον Σεπτέμβρη και σας περιμένει (ΜΠΠΟΥ) :toung:

starfish
17-04-2007, 12:11 PM
Πλάκα πλάκα καλά είναι τα της ψυχολογικής προσέγγισης και τα ροζ συννεφάκια του "κριτή" αλλά αν το πούμε αυτό σε λιονταράκια, πολικά υδροχοάκια και λοιπούς τετραγωνισμένους του ζωδιακού από τον Λέοντα θα φάμε άσχημες φάπες.
Μετράμε 4 λέοντες μέσα στο σάιτ που γνωρίζω (συμπεριλαμβανομένου εμού) που τα οστά μας ακόμα πονούν. Και ένα μικρό στατιστικό δείγμα στη δουλειά μου (πολλοί εργαζόμενοι) λένε τα ίδια σχεδόν.....

Τρέμετε Παρθένοι έρχεται τον Σεπτέμβρη και σας περιμένει (ΜΠΠΟΥ) :toung:

Τς! Τς! Τς! Εμεις ξερουμε απο περιορισμους και αυτοπεριορισμους! Ισως αποδειχθει οτι ειμαστε πιο σκληρα καρυδια απο "βασιλεις και κυβερνητες"!!:toung: :toung:
Ωστοσο ολοι οι παθοντες, εχουν την συμπαθεια μας!:bigsmile:

Fotini Christodoulou
17-04-2007, 12:33 PM
Αυτά είναι!Πέρασε μόνο από τον ήλιο σας και μιλάτε!:toung:
ΤΙ να πώ εγώ που εχω φωτα και τους μισους προσωπικούς σε σύνοδο στον Καρκίνο(σεληνη,ηλιο,δία)και στον Λέων(ερμή,αφροδίτη σε συνοδο με κρόνο)και προφανως επίστροφή Κρόνου και με έχει τρελλάνει τα τελευταία 5 χρόνια;;;;:wacko: :cry: (καρκινίστικη μουρμούρα:cheesy: )

Πέραν της πλάκας αφού μία Καρκίνος που δεν φημίζεται για ουτε για την λογική ουτε και για την πειθαρχία της επιβίωσε:embarrest , σίγουρα μπορούν και όλοι οι υπόλοιποι και με το παραπάνω.:bigsmile: Και κυρίως για όσους το δούν σοβαρά αλλά και αισιόδοξα είναι μία μεγάλη ευκαιρία να βάλουμε την ζωή μας σε μια σειρά και να ξεκαθαρίσουμε καταστάσεις...και ντουλάπες,πατάρια, ταμείο κτλ κτλ αναλογα με τον οίκο;) :idea:

GIRL
17-04-2007, 12:50 PM
Εχω Ωροσκόπο Λέοντα και για δεύτερη φορά περνά ο Κρόνος απο πάνω του
Μου έχει φέρει ψυχικά σκαπανεβάσματα αλλά και αεξωτερικές πιέσεις.Τα οικονομικά πάνε και δεν πάνε, τα αισθηματικά μου είναι και αυτά περίεργα, παρασκήνιο στη δουλειά και ώσπου να φύγει από το λιοντάρι θα φάμε και το καλοκαίρι με πίεση.

Rilena
17-04-2007, 08:39 PM
Μήπως εννοείς 10ο οίκο; Γιατί για να έχεις ωροσκόπο στον Σκορπιό είναι δύσκολο ο Ήλιος σου να είναι στον 1ο.

Ναι Dr. Maroulita. Στον 10ο είναι...:suspiciou

Rilena
17-04-2007, 08:44 PM
Rilena μην φοβάσαι τίποτα! όλα στο χέρι μας είναι. Είσαι υποψιασμένη τώρα και όλα καλά θα πάνε. Όρμα που λένε!!!!! ο Mr.Κρόνος έχει κακώς κατηγορηθεί ως "κακεργέτης". Εσύ να είσαι ψύχραιμη και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Απλά θα σε "τιμωρήσει"αν κάνεις εσύ η ίδια λάθη. Εδώ είμαστε, και θα μας πεις τελικά τι έγινε! μακάρι να είχα αστρολογικές γνώσεις για να σου λύσω την απορία που θέτεις στην Emmalene.....Γειά σου.

Γεια σου Meline. Σε Ευχαριστώ πάρα πολυ !!!
Καλό Βράδυ!!!!!!

emmalene
17-04-2007, 09:30 PM
Αγαπητη Rilena
απο οτι ειδα απο τον χαρτη σου και με τις φτωχες μου γνωσεις σε σχεση με τους αστρολογους που γραφουν εδω θελω να σου πω οτι στον δεκατο οικο εχεις και Αφροδιτη εκτος απο Ηλιο αν μου λες σωστη ωρα οποτε μαλλον με τον Κρονο στον λεοντα εχεις παρει μια ιδεα τι ακριβως αφορα το ζορι του κρονου στην παρθενο.δηλαδη η υπαρχει καποιο θεμα καριερας η καποιο προβλημα με το σπιτι σου ειτε σαν χωρο ειτε σαν οικογενεια.Εχω την εντυπωση οτι δεν εχεις περασει και ευκολα τα τελευταια χρονια οποτε ο Κρονος δεν θα σου κανει ιδιαιτερη εντυπωση!Εχω βεβαια την αισθηση οτι θα σου δοθει μια ευκαιρια για δουλεια που θα σε ζορισει για καποιο λογο.ελπιζω να βοηθησα λιγο και να μην σου λεω ασχετα...

emmalene
17-04-2007, 09:35 PM
τς τς ντροπη!και εγω πονεμενος ταυρος ειμαι αλλα δεν λεω τετοια!!!Παντως ωραιος πλανητης ο Κρονος.Σαν αναισθητικη ενεση....στο τελος της διελευσης αισθανεσαι σαν τον Λεωνιδα στους 300...μπορεις να τα κανεις ΟΛΑ πλεον αφου επεζησες!χαχα

aquastar
25-04-2007, 12:16 PM
Ένιωσα κι εγώ το πέρασμά του - Υδροχόος γαρ - και μάλιστα στη δουλειά μου αφού στο γενέθλιο Ωροσκόπιο βρίσκεται στο 10ο και πολύ κοντά στο Ζενίθ. Απέτυχα να παρουσιάσω τα αναμενόμενα αποτελέσματα, αμφισβητήθηκε η αξία μου και ψάχνω ακόμη να βρω το γιατί. :wacko:
Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στις τελευταίες μοίρες του 3ου οίκου και προχωράει για μια αντίθεση με την γενέθλια θέση του. Αναρωτιέμαι ... θα βρω ως τότε την απάντηση ή θα είναι η χαριστική βολή;:worried:
Σίγουρα είναι μεγάλος Δάσκαλος, όμως μου θυμίζει τους δασκάλους των παιδικών μου χρόνων που εφάρμοζαν το "όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος".:cry:

aquastar

kiaRRa
25-04-2007, 12:30 PM
Σίγουρα είναι μεγάλος Δάσκαλος, όμως μου θυμίζει τους δασκάλους των παιδικών μου χρόνων που εφάρμοζαν το "όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος".:cry:


Προσωπικά προτιμω να έχω κάτι ξεκάθαρο-πράγμα που ευνοει ο Κρόνος- παρά να με κανακεύει ένας Διας. ¶λλωστε είμαι και της άποψης, πώς παίρνουμε γρηγορότερα μαθήματα μέσα απο τις δυσκολίες μας:embarrest

emmalene
25-04-2007, 02:32 PM
Η αληθεια ειναι οτι ενας Αιγοκερως αντιλαμβανεται καλυτερα και ειναι πιο θετικος στα κρονια μαθηματα αλλα πιστευω οτι το συμπαν σου στελνει οσα μπορεισ να αντεξεις.Παντως χιλιες φορες Κρονος παρα Ποσειδωνας!!ελα υπνε παρε με και οπου θελεις βαλε με.....

DANAE58
25-04-2007, 07:40 PM
Eίμαστε ομοιοπαθείς. Πολλοί Παρθένοι, εκ των οποίων αρκετοί παραδόξως
έκαναν κάποιες τρέλλες τα τελευταία χρόνια (2003/2005) που ο Ουρανός έκανε αντίθεση από τους Ιχθείς με τον 'Ηλιο τους :toung: θα ''γκριζάρουν'' και θα σοβαρέψουν λίγο προσεχώς. Από μόνο του αυτό όμως δεν μου λέει τίποτα γιατί την ίδια στιγμή λογικά θα'χεις και άλλες διελεύσεις. Σε γενικές γραμμές όμως μια προσωρινή ανάγκη εσωστρέφειας θα την περάσεις. Μεγαλώνει και γίνεται πιο σοβαρό και πιο υπεύθυνο το άτομο λόγω κάποιων έξτρα ευθυνών πιθανόν. Τίποτα φοβερό και ανησυχητικό. Κουράγιο συντρόφισα Παρθένε.

Λοιπον να σας πω την εμπειρια μου απτον"κυριο Κρονο"!..Ειμαι λιονταρι και εχω σεληνη στον καρκινο..Ηταν πολυ χειροτερα τα ετη 2003-2005 γιατι οταν ο Κρονος ειναι πανω στη γενεθλια σεληνη σου σε επηρεαζει σαφεστατα πολυ περισσοτερο σε ψυχολογικο επιπεδο!..Ενω πανω στον ηλιο σου βλεπεις ξεκα8αρα καποιες καταστασεις,βλεπεις αλη8ειες!!..Μπορει να στεναχωριεσαι εκεινη την ωρα αλλα τουλαχιστον συνειδητοποιεις και καποια πραγματα,τα παιρνεις αποφαση και ετσι μετα ξερεις με ποιους και πως θα βαδιζεις!..Αν για παραδειγμα χασεις καποιους κολλητους φιλους τελικα 8α δεις στην πορεια οτι δεν ηταν και τοσο κολλητοι!..Παντως οτι"παιρνει" μαζι του ο κρονος-χρονος στο περασμα του σημαινει οτι επρεπε να το παρει για ναχουμε πιο αλη8ινες σχεσεις!..Τι να πω και γω που τα τελευταια χρονια ο κρονος ολο καποιο σημαντικο πλανητη μου πιανει..Εσεις λετε 8α σας επηρεασει απο σεπτεμβρη παρ8ενακια,εγω εχω αφροδιτη στην παρ8ενο!..Ολοι καποιο πλανητη εχουμε τελικα εκει πυναι ο κρονος η σε απεναντ ζωδια η σε τετραγωνο,οποτε επηρεαζομαστε σε καποιο τομεα οπου κι'αν ειναι ο κρονος!!..Μην ανησυχειτε 8α περασει κι'αυτο!..Ετοιμαστειτε για αλη8ειες!..Α επισης ο κρονος φερνει παλια προβληματα στην επιφανεια,ατομα απτο παρελθον,κλπ..Εχω ακουσει οτι αν καποια σχεση δεν εχει κανει τον κυκλο της,οταν ειναι ο κρονος στο ζωδιο σου την ξαναφερνει ειτε για να ολοκληρωθει-συνεχιστει και ναχει αισιο τελος-ειτε για να ξεκαθαριστει-τελειωσει εντελως!!..Και αν υπαρχει καποιο μικροπροβληματακι υγειας η μεγαλο κι'αυτο 8αρθει στην επιφανεια για να του βρειτε τη λυση του!..Μη το βλεπετε σαν αρνητικο τον κρονο..Κρονος=ξεκαθαρισματ !..:bigsmile:

kiaRRa
25-04-2007, 08:35 PM
Α επισης ο κρονος φερνει παλια προβληματα στην επιφανεια,ατομα απτο παρελθον,κλπ..Εχω ακουσει οτι αν καποια σχεση δεν εχει κανει τον κυκλο της,οταν ειναι ο κρονος στο ζωδιο σου την ξαναφερνει ειτε για να ολοκληρωθει-συνεχιστει και ναχει αισιο τελος-ειτε για να ξεκαθαριστει-τελειωσει εντελως!!..Και αν υπαρχει καποιο μικροπροβληματακι υγειας η μεγαλο κι'αυτο 8αρθει στην επιφανεια για να του βρειτε τη λυση του!..Μη το βλεπετε σαν αρνητικο τον κρονο..Κρονος=ξεκαθαρισματ !..:bigsmile:

Να την αφήσει εκεί που είναι.:embarrest
Ο Κρόνος είναι πάντα ξεκάθαρος και ειλικρινής. Δεν χαρίζεται σε κανέναν, αλλά είναι ΑΠΟΛΥΤΑ δίκαιος κριτής. Ισως θεωρούμε ότι είναι σκληρός, αλλά μας υποδεικνύει τα λάθη μας για να μην τα επαναλάβουμε. Αλλωστε, δεν μας δείχνει τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο από όσα εμείς οι ίδιοι επιλέξαμε.

emmalene
25-04-2007, 08:47 PM
Να την αφήσει εκεί που είναι.:embarrest
Ο Κρόνος είναι πάντα ξεκάθαρος και ειλικρινής. Δεν χαρίζεται σε κανέναν, αλλά είναι ΑΠΟΛΥΤΑ δίκαιος κριτής. Ισως θεωρούμε ότι είναι σκληρός, αλλά μας υποδεικνύει τα λάθη μας για να μην τα επαναλάβουμε. Αλλωστε, δεν μας δείχνει τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο από όσα εμείς οι ίδιοι επιλέξαμε.

μεγαλες κουβεντες με πολυ δικιο λες...Εγω ως Ταυρος περασα το 1999 δραμα οπου υποτιθεται οτι εβαλα μυαλο...αμ δε...το 2005 την ξαναπατησα με λαθος επιλογη!Ο Κρονος φταιει?δεν φταιει!

aquastar
26-04-2007, 12:57 AM
μεγαλες κουβεντες με πολυ δικιο λες...Εγω ως Ταυρος περασα το 1999 δραμα οπου υποτιθεται οτι εβαλα μυαλο...αμ δε...το 2005 την ξαναπατησα με λαθος επιλογη!Ο Κρονος φταιει?δεν φταιει!

Όπως λες κι εσύ, χμ...ισως ναι, ...ίσως όχι ... μάλλον ...:unsure:
Σκέφτομαι, ότι από την μια πλευρά η βασική φιλοσοφία της αστρολογίας, τουλάχιστον της Δυτικής, στηρίζει την ελεύθερη βούληση, άρα αν αποφασίσουμε να κάνουμε το λάθος, τότε πρέπει να δεχόμαστε και τις συνέπειες.
Από την άλλη, όμως, αν υπολογίσεις ότι ο Κρόνος θέλει μια 7ετία περίπου (1999-2005) για να περάσει από τα πρωτεύοντα σημεία του Ωροσκοπίου (1ος, 4ος, 7ος, 10ος Οίκος), σημεία από τα οποία συμβαίνουν αλλαγές σημαντικές στη ζωή μας, και άλλα επτά για να εμπεδώσουμε το μάθημά μας ή να αποκομίσουμε τα οφέλη του, τότε κάνε υπομονή μέχρι το 2012... Η διαδικασίες του Κρόνου είναι τόσο αργές, που ίσως να εκπλαγείς από το ποιό μπορεί να είναι αυτό που θέλει από σένα να μάθεις.:idea:

aquastar

Αργοναύτης
26-04-2007, 11:07 AM
Kρόνος :
Περιορισμός, απομόνωση, δυσκολίες, εμπόδια.
'Εχετε όμως αναρωτηθεί σε ποιόν άλλον άλλον πλανήτη μπορούμε να αποδώσουμε τα εξής χαρακτηριστικά ? Μόνο στον Κρόνο μπορούμε να αποδώσουμε ιδιότητες όπως :

Σταθερότητα και επιμονή, αντοχή, δράση σύμφωνα με νόμους και αξίες, αυστηρότητα και δικαιοσύνη με τον εαυτό μας και τους άλλους, αξιοπιστία, αυξημένη αίσθηση του καθήκοντος, καλές επιδόσεις λόγω μεθοδικότητας, τάση για πραγματική δύναμη, σχεδιασμός, πλάνο, υγιής φιλοδοξία, οικονομία, ωρίμανση. Επίσης στον Κρόνο αποδίδονται οι έννοιες της Λογικής, των μαθηματικών και της Φιλοσοφίας. Οι σκέψεις και οι ιδέες που ως τώρα στο μυαλό μας είναι σκόρπιες, παίρνουν μορφή, τα πλαίσια και τα όρια καθορίζονται με σκοπό την ασφάλεια και την ηρεμία γιατί ο άνθρωπος είναι αδύνατο να ζήσει χωρίς όρια. 'Αρα ο Κρόνος προσδιορίζει και τον χώρο και τον χρόνο. Η αίσθηση του χωρόχρονου γίνεται ρεαλιστική, η σιωπή κάποιες φορές σωτήρια και εποικοδομητική. Και αν σκεφτούμε ότι μια σύνοδος Κρόνου με τον γενέθλιο 'Ηλιο διαρκεί από 9 με 13 μέρες περίπου πριν και μετά την μέρα που γίνεται ακριβής, τότε βλέπει κανείς πόσο υπερτιμημένος είναι ο Κρόνος από διέλευση. Εννοώ ότι το χρονικό διάστημα που βάζει το χεράκι του ο Κρόνος είναι συγκριτικά πολύ μικρό σε σχέση με τον Ποσειδώνα ή τον Πλούτωνα ας πούμε, που όταν διελααύνουν από προσωπικά σημεία του χάρτη κάνουν πολύ μεγαλύτερη ζημιά, και δύσκολα ελεγχόμενες αρνητικές καταστάσεις σε σύγκριση με τον Κρόνο. Οι διελεύσεις του Κρόνου από συγκεκριμένους οίκους είναι πολύ πιο δύσκολες, π.χ. η διέλευση του από τον 4ο, 8ο, και 12ο οίκο είναι οι δυσκολότερες. Δεν θα έλεγα το ίδιο για την διέλευση του από κάποιους άλλους οίκους. 'Εχω δει για παράδειγμα ανθρώπους που έχουν μάλιστα ακριβή ώρα γέννησης, ακόμα και να κάνουν μια σοβαρή σχέση όταν ο Κρόνος πήγε στον Ωροσκόπο, και άλλους να κάνουν επενδύσεις με ακίνητα όταν πηγαίνει στον 2ο.
Δεν είναι και λίγες οι περιπτώσεις που διέλευση Κρόνου από τον 10ο οίκο φέρνει ανάληψη νέων ευθυνών στην εργασία, βάρη και πολλές υποχρεώσεις, αλλά μαζί με αυτό προαγωγή ή σταθεροποίηση. Απλά σε όλες τις περιπτώσεις οι θετικές αλλαγές γίνονται μέσα από πίεση και δυσκολίες όπως άλλωστε συμβαίνει με τις ουσιαστικότερες αλλαγές στη ζωή.

zeta1987
26-04-2007, 11:20 AM
Βασικά και εγώ που διάβαζα ότι ο Κρόνος θα μπεί στην Παρθένο,έχω ψιλοπανικοβληθεί.. :unsure: Και αυτό γιατί έχω ωροσκόπο Ιχθύ και θα βρίσκεται σε αντίθεση με τον ωροσκόπο μου αλλά και στον έβδομο μου οίκο, που είναι των σχέσεων...!!Φαντάζεστε τι έχει να γίνεί;;;;;;:cry: Πιστεύω πάντως ότι πάντα ο Κρόνος μας επηρεάζει γιατί αυτά τα δύο χρόνια που είναι στο λιοντάρι, έχω πιεστεί λίγο στην υγεία μου όσον αφορά την διατροφή μου (δεν τρώω καλά) και νιώθω αδυναμία..Αυτό ίσως βέβαια να συμβαίνει γιατί ήταν στον 6ο οίκο..Και τώρα πραγματικά δεν θα αντέξω να έχω προβλήματα στις σχέσεις μου γιατί τα 2 τελευταία χρόνια ξεκαθάρισα πολλές φιλίες μου που έδειχναν ότι δεν άξιζαν..Μπορεί κάποιος να μου πεί αν όντως υπάρχει τάση για κάτι τέτοιο;;;Τουλάχιστον να είμαι προετοιμασμένη..:(

Αργοναύτης
26-04-2007, 01:08 PM
Βασικά και εγώ που διάβαζα ότι ο Κρόνος θα μπεί στην Παρθένο,έχω ψιλοπανικοβληθεί.. :unsure: Και αυτό γιατί έχω ωροσκόπο Ιχθύ και θα βρίσκεται σε αντίθεση με τον ωροσκόπο μου αλλά και στον έβδομο μου οίκο, που είναι των σχέσεων...!!Φαντάζεστε τι έχει να γίνεί;;;;;;:cry:


'Οταν είχα την ίδια αντίθεση σε άλλα ζώδια όμως, έτυχε να έχω και την μεγαλύτερη επιτυχία στην ζωή μου, αλλά τότε ήταν και ο Πλούτωνας που φέρνει ζήλο και πάθος για δύναμη και αναγνώριση σε μια πολύ καλή θέση και έτσι αιτιολογώ την επιτυχία. Πώς βίωσα τον Κρόνο στον 7ο: Μετά την επιτυχία έπρεπε να περάσω αρκετό καιρό μόνος μου γιατί είχα πολύ σοβαρούς στόχους και κάπως αδιαφόρησα για τις σχέσεις. Βρέθηκα σε ένα περιβάλλον με πολύ σοβαρά άτομα αλλά και πολύ αυστηρά για τα δικά μου δεδομένα και μαζί με την επιτυχία ένοιωθα καταπίεση. 'Οσο ήταν στον 7ο οίκο γνώρισα μερικούς πολύ αυστηρούς ανθρώπους και μάλιστα ήμουν ο Βενιαμίν τότε και μου έμαθαν και πολλά. Αυτά λειτουργούν με διαφορετικό τρόπο στον καθένα, αλλά τότε θυμάμαι δεν με ένοιαζε καθόλου το θέμα σχέσεων γιατί είχα πολύ πρακτικούς στόχους και όχι πολύ χρόνο. 'Ενοιωθα μάλιστα πολύ εδραιωμένο αυτό που λένε κοινωνικό status εκείνα τα χρόνια, αλλά θυμάμαι λες κι ήταν χθες ότι τότε κάποιοι μου έλεγαν ''καλά πώς σοβάρεψες έτσι εσύ ξαφνικά ? :laugh: :laugh: Αλλά αυτά είναι απόψεις και βιώματα του καθενός από Κρόνο. Πάντως δεν νομίζω να επηρεάζει τόσο πολύ τις σχέσεις σαν κι αυτές που εννοείς, αν κατάλαβα καλά, τις πολύ προσωπικές - ερωτικές.

magikadespell
26-04-2007, 03:05 PM
Όλα όσα έγραψε ο Papallardo για τον Κρόνο τα υπογράφω. Ούτε εγώ τον φοβάμαι. Όπως έχω ξαναγράψει σε άλλο ποστ όταν κάνει τρίγωνα ο Κρόνος είναι ο κ α λ ύ τ ε ρ ο ς!
Προσωπικά, και αφού τα "έβαλα" κάμποσες φορές στη ζωή μου μαζί του, περισσότερο ανυπομονώ να μπει στην Παρθένο από ότι ανυπομονούσα να μπει ο Δίας στον Τοξότη (που πέρναγε από τη γενέθλια θέση!). Πιο πολύ με κουράζει και με μπερδεύει ο Δίας από ότι ο Κρόνος που έχω αρχίσει να τον λατρεύω :love:
αν μη τι άλλο με τον Κρόνο υπάρχει δράση!!! ¶σε που θα μου κάνει 4-5 τρίγωνα με τον γενέθλιο χάρτη!

Και για τον Ποσειδώνα, ναι πάλι θα το ξαναγράψω (και θα συμφωνήσω με τον Papallardo) όποιος τον έχει τόσο έντονα όσο εγώ τουλάχιστον δεν υπάρχει μεγαλύτερος εφιάλτης! Να χ...ω τα χαρίσματα!

zeta1987
26-04-2007, 03:43 PM
Αχ παιδιά μακάρι!! Ελπίζω ότι και να γίνει (και άσχημο να είναι), τουλάχιστον να με μάθει κάτι...:sad2: Απλά ανησυχώ γιατί λόγω της γενέθλιας θέσης μου του Κρόνου στον Τοξότη μάλλον θα σχηματίζει και τετράγωνο..Τελοσπάντων, είμαι της άποψης ότι πάντα κάτι κακό έχει και κάτι καλό (για να μάθεις), επομένως ότι και να γίνει θα το αντιμετωπίσω!!:amuse: Σας ευχαριστώ γιατί κάπως αισθάνθηκα καλύτερα..!:)

emmalene
26-04-2007, 06:07 PM
Όπως λες κι εσύ, χμ...ισως ναι, ...ίσως όχι ... μάλλον ...:unsure:
Σκέφτομαι, ότι από την μια πλευρά η βασική φιλοσοφία της αστρολογίας, τουλάχιστον της Δυτικής, στηρίζει την ελεύθερη βούληση, άρα αν αποφασίσουμε να κάνουμε το λάθος, τότε πρέπει να δεχόμαστε και τις συνέπειες.
Από την άλλη, όμως, αν υπολογίσεις ότι ο Κρόνος θέλει μια 7ετία περίπου (1999-2005) για να περάσει από τα πρωτεύοντα σημεία του Ωροσκοπίου (1ος, 4ος, 7ος, 10ος Οίκος), σημεία από τα οποία συμβαίνουν αλλαγές σημαντικές στη ζωή μας, και άλλα επτά για να εμπεδώσουμε το μάθημά μας ή να αποκομίσουμε τα οφέλη του, τότε κάνε υπομονή μέχρι το 2012... Η διαδικασίες του Κρόνου είναι τόσο αργές, που ίσως να εκπλαγείς από το ποιό μπορεί να είναι αυτό που θέλει από σένα να μάθεις.:idea:

aquastar

το θεμα αγαπητη μου Aquastar ειναι αν θα επιβιωσω μεχρι τοτε για να το μαθω....τωρα τι θελει να πει μαλλον καταλαβα και δεν μου αρεσε!:bigsmile:

aquastar
27-04-2007, 12:16 AM
το θεμα αγαπητη μου Aquastar ειναι αν θα επιβιωσω μεχρι τοτε για να το μαθω....τωρα τι θελει να πει μαλλον καταλαβα και δεν μου αρεσε!:bigsmile:

Όταν λες "θα επιβιώσω" τι εννοείς; Βιολογικά ή ψυχολογικά;

aquastar

emmalene
27-04-2007, 11:16 AM
Όταν λες "θα επιβιώσω" τι εννοείς; Βιολογικά ή ψυχολογικά;

aquastar

Κατα κυριο λογο ψυχολογικα.....Βιολογικα πηγα να την πατησω απο αλλον πλανητη αλλα του γλυτωσα!:toung:

alice7
28-04-2007, 12:21 AM
egw eimai karkinos kai an kai o kronos exei fygei apo to zwdio mou exakolouthw na mhn pernw kala...:cry: ...exw omws ton krono ston leonta ston 7o oiko lete na ftaiei ayto ...???

Maroulita
28-04-2007, 01:58 PM
egw eimai karkinos kai an kai o kronos exei fygei apo to zwdio mou exakolouthw na mhn pernw kala...:cry: ...exw omws ton krono ston leonta ston 7o oiko lete na ftaiei ayto ...???


Όπως καταλαβαίνω alice7, βιώνεις την Επιστροφή του Κρόνου (Saturn return), όπερ σημαίνει ότι ο διελαύνων Κρόνος επιστρέφει στην ακριβή μοίρα της γενέθλιας θέσης του (εσύ π.χ. έχεις Κρόνο στον Λέοντα απ' ό,τι καταλαβαίνω, άρα αυτήν την περίοδο ο διελαύνων προφανώς σχηματίζει σύνοδο). Αυτό το γεγονός συμβαίνει περίπου κάθε 29,5 χρόνια, καθώς τόσο είναι το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να πραγματοποιηθεί μία πλήρης περιστροφή του Κρόνου γύρω από τον Ήλιο. Η Επιστροφή του Κρόνου συμβαίνει περίπου στα 28-30 χρόνια και ξανά στα 58-60 χρόνια μας.

Η Κρόνια επιστροφή δηλώνει την εκπλήρωση ενός βασικού κύκλου ζωής, όπου συνειδητοποιούμε κάποια μαθήματα γι' αυτά που μπορούμε να κάνουμε και να ζήσουμε, αλλά και αυτά που δεν μπορούμε. Κάποια πράγματα φθάνουν στο τέλος τους τους, ενώ άλλα νέα ξεκινούν. Αυτήν την περίοδο επανεξετάζουμε συμπεριφορές, στάσεις, συνήθειες, απόψεις κ.λπ. και κυρίως η ελεύθερη βούλησή μας, απαλλαγμένη από παλιά πρότυπα, μάς δείχνει ποιός είναι ο σκοπός της ζωής μας.

Συνήθως, χαρακτηρίζεται από πολλούς ως μία περίοδος γεμάτη δυσκολίες και επίπονες καταστάσεις. Αυτά ομως είναι απλές προκλήσεις, που συμβάλουν στην προσωπική μας πορεία και αυτοβελτίωση.

aquastar
29-04-2007, 10:15 AM
Κατα κυριο λογο ψυχολογικα.....Βιολογικα πηγα να την πατησω απο αλλον πλανητη αλλα του γλυτωσα!:toung:

Να ελπίζεις... να ελπίζεις... να ελπίζεις... Να έχεις πίστη στο θεό, στον εαυτό σου, και την αστρολογία εργαλείο στην άκρη δια παν ενδεχόμενο.

Όσο μεγαλώνουμε οι αντοχές μας αυξάνονται και μπορούμε να αντιμετωπίσουμε πιο ψύχραιμα καταστάσεις που σε μικρότερες ηλικίες θα μας φαινόταν αξεπέραστες. Πες το "σοφία" του Κρόνου, πες το "εμπειρίες" της ζωής, όλα ξεπερνιούνται και μένουν πίσω. Δεν λέω ότι λύνονται όλα, όμως παύουν να να έχουν τόσο μεγάλη σημασία.

Οι καλύτερες μέρες έρχονται επειδή θέλουμε εμείς να έρθουν. Ίσως να μην είναι αυτό που φανταστήκαμε αρχικά, όμως μακροχρόνια είναι το καλύτερο για μας.

Όσο για τη βιολογική επιβίωση, είμαι περίεργη να μάθω ποιός πλανήτης σε "έβαλε στο στόχαστρο". Ίσως αυτό να μπορούσε να αποτελέσει μια καινούργια ενότητα στο φόρουμ.

Φιλικά,
aquastar

Rilena
29-04-2007, 10:31 AM
Καλημέρα. !!!
Μπορεί να μου πει κάποιος ποιος πλανήτης με κάνει να βγάζω ΜΟΝΗ μου τα μάτια μου????
χα-χα-χα-χα

Αργοναύτης
29-04-2007, 10:44 AM
Η Κρόνια επιστροφή δηλώνει την εκπλήρωση ενός βασικού κύκλου ζωής, όπου συνειδητοποιούμε κάποια μαθήματα γι' αυτά που μπορούμε να κάνουμε και να ζήσουμε, αλλά και αυτά που δεν μπορούμε. Κάποια πράγματα φθάνουν στο τέλος τους τους, ενώ άλλα νέα ξεκινούν. Αυτήν την περίοδο επανεξετάζουμε συμπεριφορές, στάσεις, συνήθειες, απόψεις κ.λπ. και κυρίως η ελεύθερη βούλησή μας, απαλλαγμένη από παλιά πρότυπα, μάς δείχνει ποιός είναι ο σκοπός της ζωής μας.

Συνήθως, χαρακτηρίζεται από πολλούς ως μία περίοδος γεμάτη δυσκολίες και επίπονες καταστάσεις. Αυτά ομως είναι απλές προκλήσεις, που συμβάλουν στην προσωπική μας πορεία και αυτοβελτίωση.

Ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι Dr :bigsmile: 'Οταν έζησα την επιστροφή του Κρόνου στη γενέθλια θέση του, η γενική αίσθηση ήταν δυσκολίες και αυξημένες ευθύνες, αλλά πολύ πρακτικά οφέλη. Ξέρει πού πηγαίνει και τί θέλει κανείς, αυτό ακριβώς είναι η αίσθηση. Λίγους μήνες πριν επιστρέψει ο Κρόνος στη γενέθλια θέση του είχα σκοτωθεί στη δουλειά - μιλάμε για υπερωρίες - και ακριβώς όταν έκανε σύνοδο με τη γενέθλια θέση, στη δουλειά μου ολοκλήρωσα την εργασία που μου είχαν αναθέσει και ήρθαν όλα μαζί, αυτονομία, σταθερότητα, ασφάλεια και χρήματα. Και να σκεφτείς ότι στο γενέθλιο ο Κρόνος μου δεν κάνει και τις καλύτερες όψεις και ότι τα οικονομικά εκείνη την εποχή ήταν πολύ πιο ανθηρά από την εποχή που ο Δίας μπήκε στον 2ο οίκο μου χρόνια μετά.

Maroulita
29-04-2007, 11:39 AM
Ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι Dr :bigsmile: 'Οταν έζησα την επιστροφή του Κρόνου στη γενέθλια θέση του, η γενική αίσθηση ήταν δυσκολίες και αυξημένες ευθύνες, αλλά πολύ πρακτικά οφέλη. Ξέρει πού πηγαίνει και τί θέλει κανείς, αυτό ακριβώς είναι η αίσθηση. Λίγους μήνες πριν επιστρέψει ο Κρόνος στη γενέθλια θέση του είχα σκοτωθεί στη δουλειά - μιλάμε για υπερωρίες - και ακριβώς όταν έκανε σύνοδο με τη γενέθλια θέση, στη δουλειά μου ολοκλήρωσα την εργασία που μου είχαν αναθέσει και ήρθαν όλα μαζί, αυτονομία, σταθερότητα, ασφάλεια και χρήματα. Και να σκεφτείς ότι στο γενέθλιο ο Κρόνος μου δεν κάνει και τις καλύτερες όψεις και ότι τα οικονομικά εκείνη την εποχή ήταν πολύ πιο ανθηρά από την εποχή που ο Δίας μπήκε στον 2ο οίκο μου χρόνια μετά.

Εγώ έχω 3 χρόνια ακόμα μέχρι να μπω στην τελική ευθεία αυτής της μετάβασης... Σε αναμονή λοιπόν των εξελίξεων!

Πάντως είναι ενδιαφέρον το γεγονός, απ' όσα τουλάχιστον έχω διαβάσει, ότι οι δύο επιστροφές του Κρόνου ταυτίζονται και με τους κύκλους ζωής που κάποιοι ψυχολόγοι έχουν μελετήσει: την μετάβαση στα 30 και την μετάβαση στη μεσήλικη ζωή. Κρίσιμες περίοδοι, αναμφισβήτητα, που βιώνονται απ' όλους, αν βγάλουμε τον αστρολογικό τους μανδύα.

kiaRRa
29-04-2007, 11:48 AM
Εγώ έχω 3 χρόνια ακόμα μέχρι να μπω στην τελική ευθεία αυτής της μετάβασης... Σε αναμονή λοιπόν των εξελίξεων!

Πάντως είναι ενδιαφέρον το γεγονός, απ' όσα τουλάχιστον έχω διαβάσει, ότι οι δύο επιστροφές του Κρόνου ταυτίζονται και με τους κύκλους ζωής που κάποιοι ψυχολόγοι έχουν μελετήσει: την μετάβαση στα 30 και την μετάβαση στη μεσήλικη ζωή. Κρίσιμες περίοδοι, αναμφισβήτητα, που βιώνονται απ' όλους, αν βγάλουμε τον αστρολογικό τους μανδύα.

Ίσως φταίει οτι ο Κρόνος ξεγυμνώνει μπροστά στα μάτια μας τις επιλογές στη ζωή μας. Κατόπιν, θεωρούμε ότι είναι δύσκολο να αλλάξουμε κατευθύνσεις και αρχές με αποτέλεσμα να βιώνουμε πολλές φορές ένα κένο μέσα μας. Σαν να μην είμαστε ικανοποιημένοι από τη ζωή μας αλλά να πιστεύουμε ταυτόχρονα πως δεν έχουμε περιθώρια αλλαγών. Ο Κρόνος μας δίνει ένα πιο ξεκάθαρο βλέμμα, έχουμε καλύτερη κρίση! Αλλά όπως λέει ο σοφός λαός:"Στερνή μου γνώση, να σε είχα πρώτα".:embarrest

Ευτυχώς εγώ αργώ ακομα...:bigsmile:

emmalene
29-04-2007, 07:41 PM
Ίσως φταίει οτι ο Κρόνος ξεγυμνώνει μπροστά στα μάτια μας τις επιλογές στη ζωή μας. Κατόπιν, θεωρούμε ότι είναι δύσκολο να αλλάξουμε κατευθύνσεις και αρχές με αποτέλεσμα να βιώνουμε πολλές φορές ένα κένο μέσα μας. Σαν να μην είμαστε ικανοποιημένοι από τη ζωή μας αλλά να πιστεύουμε ταυτόχρονα πως δεν έχουμε περιθώρια αλλαγών. Ο Κρόνος μας δίνει ένα πιο ξεκάθαρο βλέμμα, έχουμε καλύτερη κρίση! Αλλά όπως λέει ο σοφός λαός:"Στερνή μου γνώση, να σε είχα πρώτα".:embarrest

Ευτυχώς εγώ αργώ ακομα...:bigsmile:

Λοιπον αντε να σας πω και εγω την εμπειρια μου απο την επιστροφη Κρονου πριν καποια χρονια...(:laugh: :laugh: και ως μεγαλυτερη να με ακουτε!!)Λοιπον τα χειροτερα δεν ηταν για μενα αυστηρα προσωπικα δηλαδη αισθηματικα και τετοια αλλα για την οικογενεια μου.Θεωρω λοιπον πολυ βασικο για να δει καποιος μια τετοια επιρροη να δει οψεις και θεση Κρονου στον γενεθλιο χαρτη.
Παντως εγω μετα απο δυο φορες που εκανε ο Κρονος τετραγωνο στον Ηλιο και στην Αφροδιτη μου το 2000 και το 2005 και 2006 και μετα την επιστροφη Κρονου εχω να πω οτι ειμαι μια χαρα και μαλλον πολυ καλυτερα σαν ανθρωπος απο οτι πριν! και οχι δεν ειμαι αρρωστη ψυχικα....(ας μην πω για τον Πλουτωνα και τον Ποσειδωνα γιατι ειναι Κυριακη και θα μελαγχολησουμε...:laugh: :laugh: )

alice7
30-04-2007, 11:32 PM
Σε ευχαριστώ πολυ , για αυτο τον λόγο αντιμετωπίζω δυσκολίες στον τομέα των σχέσεων? είναι δηλαδή καταστάσεις που πρέπει να ξεκαθαρίσουν για δικό μου καλό?? πότε φεύγει ο Κρόνος απο τον 7 οίκο μου?οταν φύγει απο τον Λέοντα τον Σεπτεμβριο?


Όπως καταλαβαίνω alice7, βιώνεις την Επιστροφή του Κρόνου (Saturn return), όπερ σημαίνει ότι ο διελαύνων Κρόνος επιστρέφει στην ακριβή μοίρα της γενέθλιας θέσης του (εσύ π.χ. έχεις Κρόνο στον Λέοντα απ' ό,τι καταλαβαίνω, άρα αυτήν την περίοδο ο διελαύνων προφανώς σχηματίζει σύνοδο). Αυτό το γεγονός συμβαίνει περίπου κάθε 29,5 χρόνια, καθώς τόσο είναι το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να πραγματοποιηθεί μία πλήρης περιστροφή του Κρόνου γύρω από τον Ήλιο. Η Επιστροφή του Κρόνου συμβαίνει περίπου στα 28-30 χρόνια και ξανά στα 58-60 χρόνια μας.

Η Κρόνια επιστροφή δηλώνει την εκπλήρωση ενός βασικού κύκλου ζωής, όπου συνειδητοποιούμε κάποια μαθήματα γι' αυτά που μπορούμε να κάνουμε και να ζήσουμε, αλλά και αυτά που δεν μπορούμε. Κάποια πράγματα φθάνουν στο τέλος τους τους, ενώ άλλα νέα ξεκινούν. Αυτήν την περίοδο επανεξετάζουμε συμπεριφορές, στάσεις, συνήθειες, απόψεις κ.λπ. και κυρίως η ελεύθερη βούλησή μας, απαλλαγμένη από παλιά πρότυπα, μάς δείχνει ποιός είναι ο σκοπός της ζωής μας.

Συνήθως, χαρακτηρίζεται από πολλούς ως μία περίοδος γεμάτη δυσκολίες και επίπονες καταστάσεις. Αυτά ομως είναι απλές προκλήσεις, που συμβάλουν στην προσωπική μας πορεία και αυτοβελτίωση.

alice7
04-05-2007, 06:26 PM
Αυτά είναι!Πέρασε μόνο από τον ήλιο σας και μιλάτε!:toung:

ΤΙ να πώ εγώ που εχω φωτα και τους μισους προσωπικούς σε σύνοδο στον Καρκίνο(σεληνη,ηλιο,δία)και στον Λέων(ερμή,αφροδίτη σε συνοδο με κρόνο)και προφανως επίστροφή Κρόνου και με έχει τρελλάνει τα τελευταία 5 χρόνια;;;;:wacko: :cry: (καρκινίστικη μουρμούρα:cheesy: )

Πέραν της πλάκας αφού μία Καρκίνος που δεν φημίζεται για ουτε για την λογική ουτε και για την πειθαρχία της επιβίωσε:embarrest , σίγουρα μπορούν και όλοι οι υπόλοιποι και με το παραπάνω.:bigsmile: Και κυρίως για όσους το δούν σοβαρά αλλά και αισιόδοξα είναι μία μεγάλη ευκαιρία να βάλουμε την ζωή μας σε μια σειρά και να ξεκαθαρίσουμε καταστάσεις...και ντουλάπες,πατάρια, ταμείο κτλ κτλ αναλογα με τον οίκο;) :idea:

Kαλησπερα Roadrunner , Είμαι και εγω καρκίνος , εχω κρονο και ερμη στο λεοντα ,νομιζω επιστροφη κρονού και τα τελευταια 5 χρονια χαλιαααα τα πραγματα και για εμενα κυριως στα συναισθηματικα. Ποτε λες να δουμε φως :nuts: ?

Fotini Christodoulou
05-05-2007, 09:23 AM
Kαλησπερα Roadrunner , Είμαι και εγω καρκίνος , εχω κρονο και ερμη στο λεοντα ,νομιζω επιστροφη κρονού και τα τελευταια 5 χρονια χαλιαααα τα πραγματα και για εμενα κυριως στα συναισθηματικα. Ποτε λες να δουμε φως :nuts: ?

Αγαπητή συναγωνίστρια καρκίνα,:nuts:
αν δεν έχεις κατι ιδιαίτερο στην Παρθένο πιστευω ότι θα δείς λιγακι φώς στο τούνελ!Αν και ομολογώ πως παρόλο που γκρινιάζω για τον Κρόνο, θεωρώ πώς η επιστροφή του,μας ωριμάζει ιδιαίτερα,κάτι που προσωπικά θεωρώ πως ήταν απαραίτητο.:bigsmile:

Το φώς μου το χασα βέβαια:toung: αλλά (θετική σκέψη από Ηλιο σύνοδο με Δία)προσεχώς καλύτερα:bigsmile:

alice7
07-05-2007, 09:39 PM
Αγαπητή συναγωνίστρια καρκίνα,:nuts:
αν δεν έχεις κατι ιδιαίτερο στην Παρθένο πιστευω ότι θα δείς λιγακι φώς στο τούνελ!Αν και ομολογώ πως παρόλο που γκρινιάζω για τον Κρόνο, θεωρώ πώς η επιστροφή του,μας ωριμάζει ιδιαίτερα,κάτι που προσωπικά θεωρώ πως ήταν απαραίτητο.:bigsmile:

Το φώς μου το χασα βέβαια:toung: αλλά (θετική σκέψη από Ηλιο σύνοδο με Δία)προσεχώς καλύτερα:bigsmile:

Ευχαριστώ roadrunner ! Μόνο λιγακι....:cry: ?
απο οτι βλέπω στον γενέθλιο χάρτη μου δεν εχω κανέναν πλανήτη στην Παρθένο ....:nuts: !!!

Rilena
08-05-2007, 05:41 PM
Παιδιά...να ρωτήσω κάτι?? Απο τον Σεπτέμβρη μπαίνει στην παρθένο. Εγώ γιατί πιέζομαι από τώρα?????

Dell Piero
08-05-2007, 06:01 PM
Μήπως διότι έχεις πλανήτες στις τελευταίες μοίρες του Λέοντα ίσως στον Υδροχόο;
Μήπως γιατί έχεις υποβάλει τον εαυτό σου ότι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πιέσει τους Παρθένους μόλις μπει ο Κρόνος εκείκαι είναι ιδέα σου; :bigsmile:

alice7
08-05-2007, 09:40 PM
Μήπως διότι έχεις πλανήτες στις τελευταίες μοίρες του Λέοντα ίσως στον Υδροχόο;
Μήπως γιατί έχεις υποβάλει τον εαυτό σου ότι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πιέσει τους Παρθένους μόλις μπει ο Κρόνος εκείκαι είναι ιδέα σου; :bigsmile:

Καλησπέρα Dell Piero , Οι υδροχοοι τι σχέση εχουν ??? εχω ωροσκόπο υδροχοο...δέχονται πιέσεις αυτη την περίοδο ??

fillenia
08-05-2007, 10:07 PM
O transit Kρόνος είναι στον Λέοντα και απέναντί του έχει τον Υδροχόο, δηλ. πιθανόν να βρίσκεται σε αντίθεση με τον Ωροσκόπο σου, οπότε πάλι υποθετικά και στο πόδι, θα δημιουργεί δυσκολίες στον 1ο σου οίκο και ό,τι υπάρχει εκεί μέσα, αλλά και στον 7ο που μάλλον είναι στον Λέοντα.
Αν ο Ωροσκόπος σου στον Υδροχόο βρίσκεται στις τελευταίες μοίρες ο 1ος οίκος σου θα περιέχει και τον Ιχθύ, που είναι πολικός με την Παρθένο, άρα η είσοδος του Κρόνου στην Παρθένο αργά το καλοκαίρι θα εξακολουθεί να πιέζει τον 1ο σου οίκο, αλλά οι πιθανές όψεις θα είναι αποχωρίζουσες οπότε θα χαλαρώνεις... Δες τώρα τι έχεις σε Παρθένο, πλανήτες οίκο (μάλλον ο 8ος ή ο 9ος) ή άλλα σημεία και προετοιμάσου αναλόγως.

Αλλά δεν είναι μόνο ο Κρόνος, ως ο πλέον διάσημος κακοποιός, είναι και ο Ποσειδώνας στον Υδροχόο και ο Ουρανός στον Ιχθύ.

alice7
08-05-2007, 11:23 PM
O transit Kρόνος είναι στον Λέοντα και απέναντί του έχει τον Υδροχόο, δηλ. πιθανόν να βρίσκεται σε αντίθεση με τον Ωροσκόπο σου, οπότε πάλι υποθετικά και στο πόδι, θα δημιουργεί δυσκολίες στον 1ο σου οίκο και ό,τι υπάρχει εκεί μέσα, αλλά και στον 7ο που μάλλον είναι στον Λέοντα.
Αν ο Ωροσκόπος σου στον Υδροχόο βρίσκεται στις τελευταίες μοίρες ο 1ος οίκος σου θα περιέχει και τον Ιχθύ, που είναι πολικός με την Παρθένο, άρα η είσοδος του Κρόνου στην Παρθένο αργά το καλοκαίρι θα εξακολουθεί να πιέζει τον 1ο σου οίκο, αλλά οι πιθανές όψεις θα είναι αποχωρίζουσες οπότε θα χαλαρώνεις... Δες τώρα τι έχεις σε Παρθένο, πλανήτες οίκο (μάλλον ο 8ος ή ο 9ος) ή άλλα σημεία και προετοιμάσου αναλόγως.

Αλλά δεν είναι μόνο ο Κρόνος, ως ο πλέον διάσημος κακοποιός, είναι και ο Ποσειδώνας στον Υδροχόο και ο Ουρανός στον Ιχθύ.

Σε ευχαριστώ fillenia, Οντως εχω τον Κρόνο στον Λεοντα στον 7ο οίκο !
Ο ωροσκόπος μου βρίσκεται σε 01'51΄ μοίρες αλλά απο οτι βλέπω στον 1 οίκο δεν έχω πλανήτες. Σε παρθένο βλέπω να έχω κάτι ακμές οίκων . Ποσειδώνα στον τοξότη και ουρανό στον σκορπιό. Πως τα ακούς?? αα και ηλιο στον καρκίνο

viki65
09-05-2007, 12:08 AM
Σ΄ εμενα που εχω τον γενεθλιο κρονο στον πρωτο οικο στις 10 των ιχθυων και σεληνη στις 20 των ιχθυων και στις 17 της παρθενου εχω ουρανο και πλουτωνα στον εβδομο οικο τι θα περιμενω να συμβει;Ειμαι ζυγος με ωροσκ. 9 υδροχοου.:amazed: :amazed: :sad2:

Mania77
10-05-2007, 12:23 PM
Παιδιά,
εγώ πάλι με ημερομηνία γέννησης 6/6/1977 και 13.45 μ.μ. Αθήνα και με Κρόνο στον Λέοντα όταν την περίοδο 2000-2001 ήταν στους Διδύμος κατατροπώθηκα. Ναυάγησαν όλα μου τα σχέδια (και πιστέψτε με, ήταν πολύ ρεαλιστικά), η αισθηματική μου ζωή, κόντεψα να πάθω κατάθλιψη και άλλα ευχάριστα, επέζησα βέβαια, ακόμη και σήμερα όμως την καταστροφή στα επαγγελματικά δεν έχω κατορθώσει να την κατανοήσω. Και τώρα μετά από μελέτη του ωροσκοπίου μου (με τις σχετικές γνώσεις που έχω) νομίζω ότι έχει στρογγυλοκάτσει ο κύριος Κρόνος απέναντι από τη Σελήνη μου (λογικά ανάδρομα πρέπει να κινείται) και μόλις πάω να σηκωθώ τρώω κι από μια φάπα. Το χειρότερο δε είναι ότι με έχει χτυπήσει(λέμε τώρα, αν φταίει αυτός) στον τομέα υγεία. Και μετά περνάει και στην παρθένο, δηλαδή στον ωροσκόπο μου. Έλεος πια! Τόσο πολύ με συμπαθεί; Ας πάει και πουθενά αλλού. :cheesy: Μάνια

mafalda4
06-07-2007, 09:51 PM
Τώρα μόλις ανακάλυψα τη συζήτηση για τον Κρόνο και, αναρωτιέμαι...έχω ( σύμφωνα με ένα χάρτη που βρήκα σε site ) τον Κρόνο στον Καρκίνο στον 7ο οίκο και λέει ότι είναι στάσιμος ( σωστά δε μεταφράζω το stationary(R); ). Τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει αυτό για μένα; ρωτώ γιατί κάτι έχω υπόψη μου και δεν είναι καλό...ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ξέρει!!:cheesy:

Κασσιόπη
06-07-2007, 10:32 PM
Ο Κρόνος σε διέλευση φέρνει κάποιες δυσκολίες, τα αποτελέσματα όμως στο πέρας της διέλευσης έχουν να κάνουν με την ωριμότητα της δράσης του ατόμου κατά τη διάρκεια της διέλευσης.

Τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, όταν κάνει σκληρές όψεις με προσωπικούς πλανήτες στο γενέθλιο και η αίσθηση της δοκιμασίας τείνει να γίνει συνεχής στο άτομο.

Toksotaki
07-07-2007, 02:02 AM
Αχχχχχχχχχχχχ....Κρονος ειναι αυτος!Παντος γνωριζω οτι οταν ειναι στο ζωδιο κυριαρχιας και εξαρση του παυει να ειναι τοσο κακος!Λειτουργει ευεργετικα!!!μΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ αν ξερει να μου πει που ηταν ο Κρονος το 2005?

*Astropeleki*
07-07-2007, 11:28 AM
μΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ αν ξερει να μου πει που ηταν ο Κρονος το 2005?
Μέχρι τις 15 Ιουλίου του 2005, ο Κρόνος βισκόταν στο ζώδιο του Καρκίνου. Από τις 16 Ιουλίου του 2005, ο Κρόνος βρίσκεται στο ζώδιο του Λέοντα, απ' όπου και θα φύγει στις 2 Σεπτεμβρίου, για να περάσει στο ζώδιο της Παρθένου.

Toksotaki
07-07-2007, 12:45 PM
Ευχαριστω!Καθολου τυχαιο που εκεινη την περιοδο της ζωης μου..κατερευσαν τα πραγματα και επεσα σε καταθλιψη εχοντας ωροσκοπο λεοντα!

*Astropeleki*
07-07-2007, 01:00 PM
Λογικά από τον Σεπτέμβρη του 2005, πρέπει να έγιναν κάποιες αλλαγές.:unsure:

S+S
07-07-2007, 05:14 PM
Καλησπέρα σε όλους και όλες,

Είναι Παρθένος με ωροσκόπο Δίδυμο που σημαίνει οτι ο Κρόνος θα με ¨χτυπήσει¨ και απο τις δυό πλευρές.

Τι να σας πω! Όσο οι μέρες πλησιάζουν στο να μπεί ο Κρόνος στο ζώδιό μου τόσο καλύτερα μου πάνε τα πράγματα.

Προσοχή! Το πρέπει μου έχει γίνει βίωμα! Τα προηγούμενα χρόνια έφαγα κάτι χαστούκια και τώρα μάλλον ήρθε η ώρα της ανταμοιβής! :cheesy:

Toksotaki
07-07-2007, 06:50 PM
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτη λογικη:blink:...ελπιζω να μην σου τσακιζω τα φτερα αλλα οταν ο προοδευμενος Κρονος κανει συνοδο με τον Ηλιο σου θα παθεις περιοριστικο κοκομπλοκο....μολις φυγει σου δινει τα ρεστα απο ολα τα δεινα που περασες και αντιστοιχα σε στηνει στον τοιχο αν ειχες κανει πατατες!Οταν ερχεται διαλυονται σχεσεις που δεν εχουν θεμελια!Δεν ειναι τυχαιο που τα περισσοτερα ζευγαρια μαθαινουν για παραστρατηματα του αλλου οταν κανει διευλεση ο Κρονος....διαλυονται πολλες σχεσεις....!Α και κατι θετικο που εμαθα φιλες και φιλοι για τον Κρονο ειναι περα απο τα προβληματα που δημιουργει...μας αδυνατιζει:toung:Δεν ξερω αυτο με κανει να τον συμπαθω αποτομα:nuts:Οσο για τον Σεπτεμβρη του 2005 Κia τοτε εγινε το μπαμ αλλα γενικα ηταν δυσκολη χρονια απο τοτε αρχιζαν να γινονται αλλαγες(κακες:notrust:!)

*Astropeleki*
07-07-2007, 07:20 PM
Οσο για τον Σεπτεμβρη του 2005 Κia τοτε εγινε το μπαμ αλλα γενικα ηταν δυσκολη χρονια απο τοτε αρχιζαν να γινονται αλλαγες(κακες:notrust:!)
Ναι προφανώς, διότι, αν δε κάνω λάθος, τότε ο Κρόνος έκανε διέλευση από τον 4ο οίκο σου. :wacko:

Maroulita
07-07-2007, 07:28 PM
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτη λογικη:blink:...ελπιζω να μην σου τσακιζω τα φτερα αλλα οταν ο προοδευμενος Κρονος κανει συνοδο με τον Ηλιο σου θα παθεις περιοριστικο κοκομπλοκο....μολις φυγει σου δινει τα ρεστα απο ολα τα δεινα που περασες και αντιστοιχα σε στηνει στον τοιχο αν ειχες κανει πατατες!Οταν ερχεται διαλυονται σχεσεις που δεν εχουν θεμελια!Δεν ειναι τυχαιο που τα περισσοτερα ζευγαρια μαθαινουν για παραστρατηματα του αλλου οταν κανει διευλεση ο Κρονος....διαλυονται πολλες σχεσεις....!Α και κατι θετικο που εμαθα φιλες και φιλοι για τον Κρονο ειναι περα απο τα προβληματα που δημιουργει...μας αδυνατιζει:toung:Δεν ξερω αυτο με κανει να τον συμπαθω αποτομα:nuts:Οσο για τον Σεπτεμβρη του 2005 Κia τοτε εγινε το μπαμ αλλα γενικα ηταν δυσκολη χρονια απο τοτε αρχιζαν να γινονται αλλαγες(κακες:notrust:!)

Καλό είναι να μην είμαστε τόσο απόλυτοι στην ερμηνεία των διελεύσεων του Κρόνου... (Toksotaki μου, η S+S μιλά για διελαύνοντα Κρόνο και όχι για προοδευμένο... είναι διαφορετικό το ένα από το άλλο) Σίγουρα οι διελεύσεις του Κρόνου μας φέρνουν αντιμέτωπους με καταστάσεις κάπως δύσκολες, μέσα όμως από αυτού του είδους τα "τεσταρίσματα" -κατ' εμέ- μαθαίνουμε καλύτερα τον εαυτό μας, κάνουμε την αυτοκριτική μας και ωριμάζουμε. Ο Κρόνος ίσως και να είναι ο μοναδικός δείκτης μέσα στο ωροσκόπιο, ο οποίος σχετίζεται με την ευθύνη και το μάθημα, φέρνει τα πάντα στα ίσα τους. Το πώς γίνεται αυτό διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο, από ωροσκόπιο σε ωροσκόπιο. Δεν είναι ο Κρόνος αυτός που διαλύει σχέσεις, ούτε αυτός που φέρνει επαγγελματικές ήττες κ.λπ. Είναι όμως αυτός, που τα λάθη που έχουν γίνει από εμάς στους τομείς που ανέφερα ως παράδειγμα, θα τα φέρει στο φως και θα κάνει την κριτική του, θα μας φέρει αντιμέτωπους με τους εγωισμούς μας, τα λάθη μας, την επιπολαιότητά μας κ.λπ.

Toksotaki
07-07-2007, 07:31 PM
Και αυτο....καποιες φορες ομως ειναι αδικος...δεν ειχα καταλαβει το λαθος που εκανα με διελευση και προοδο...

Toksotaki
07-07-2007, 07:32 PM
Ναι προφανώς, διότι, αν δε κάνω λάθος, τότε ο Κρόνος έκανε διέλευση από τον 4ο οίκο σου. :wacko:
Μηπως ετσι εξηγηται(το εχω αναφερει και σε αλλο ποστ,για να μην νομιζεται οτι λεω λογια του αερα) σταματησα να μιλαω με τον πατερα μου μεχρι φετος....τι μαθαινει κανεις....ανω κατω ειχε κανει τα πραγματα

*Astropeleki*
07-07-2007, 07:51 PM
Μηπως ετσι εξηγηται(το εχω αναφερει και σε αλλο ποστ,για να μην νομιζεται οτι λεω λογια του αερα) σταματησα να μιλαω με τον πατερα μου μεχρι φετος....τι μαθαινει κανεις....ανω κατω ειχε κανει τα πραγματα
Ο 4ος οίκος σχετίζεται με το σπίτι, τους γονείς, το οικογενειακό περιβάλλον γενικά. Βέβαια, παραδοσιακά μπορεί να ανήκει περισσότερο στην μητέρα και ο 10ος οίκος στον πατέρα, αλλά δεν αποκλείεται όταν ο διελαύνοντας Κρόνος πέρασε από τον 10ο οίκο σου να έδωσε κάποιες επιπλέον έντονες, ίσως, καταστάσεις. :unsure:

Toksotaki
07-07-2007, 08:04 PM
χα χα βγαλτε το ισως..δεν πειραζει ειμαστε εμεις κοντρα στο κυμα αναγκη δεν εχουμε καμια!

S+S
09-07-2007, 05:03 PM
O Κρόνος δεν έρχεται μόνο για να τσακίσει κόκκαλα αλλά και να ανταμοίψει όσους με όσα έπαθαν έμαθαν! Αυτό βιώνω τώρα και στο λέω με απόλυτη σιγουριά ξεκινώντας από τα επαγγελματικά μου!
Όλοι οι γνωστοί μου Παρθένοι θέλουν να αλλάξουν δουλειά γιατί τους πάει χάλια κι εγώ πήρα αύξηση και το χρήμα τρέχει άφθονο!

Τι εγώ τι σκαπούλαρα προσωρινώς? Οχι!! Απλά τα προγούμενα χρόνια έφαγα πολλά χαστούκια και τώρα ξέρω!! Μείωσα τον εγωσμό κου, σκέφτομαι πιο πολύ τους άλλους και είμαι διαλακτική!
Και ήρθα η ώρα να πάρω τα μπράβο μου!

Φιλικά S+S :love:!

mple
06-11-2010, 11:32 PM
τί σημαίνει ακριβώς ''Transit Κρόνος στον 7ο Οίκο΄΄ (στονν γενεθλιο χάρτη με διελεύσεις).

Χρυσάνθη
06-11-2010, 11:46 PM
τί σημαίνει ακριβώς ''Transit Κρόνος στον 7ο Οίκο΄΄ (στονν γενεθλιο χάρτη με διελεύσεις).

Ότι ο Κρόνος διελαύνει (''περνάει, διασχίζει, είναι στο ζώδιο'') εκείνο το κομμάτι του ζωδιακού χώρου που για εσένα προσωπικά αντιπροσωπεύει τον 7ο οίκο σου, αν για παράδειγμα έχεις Ωροσκόπο Κριό και ο Κρόνος βρίσκεται στο Ζυγό, που είναι το απέναντί του, τότε διελαύνει τον 7ο οίκο σου. Αν πας στο ωροσκόπιό σου κάπου θα δεις αναλυτικά όλες τις ακμές των οίκων σου.. δες που είναι η ακμή του 7ου και του 8ου και αν ο Κρόνος βρίσκεται εκεί μέσα, είναι και επισήμως στον 7ο οίκο σου. ΣΥνήθως αυτήν την περίοδο δοκιμάζονταιοι σχέσεις μας με τους άλλους (σύντροφο συνεργάτες κτλ..) και όσες δεν έχουν σταθερές βάσεις κλονίζονται για να δούμε τι δεν πάει καλά και να το διορθώσουμε ή να πάψουμε να στηριζόμαστε σε αυτές. Έχω ακούσει ότι οι αλλαγές που συμβαίνουν προέρχονται συνήθως από τους άλλους...

mple
06-11-2010, 11:55 PM
Χρυσάνθη σε ευχαριστώ πολύ ! περίμενα πώς και πώς την απάντηση. Πόσο περίπου κρατάει αυτή η όψη?

Χρυσάνθη
07-11-2010, 12:21 AM
Χρυσάνθη σε ευχαριστώ πολύ ! περίμενα πώς και πώς την απάντηση. Πόσο περίπου κρατάει αυτή η όψη?

Και μου δίνεις πάσα για να ξεμπερδέψουμε και κάτι άλλο, .... η διέλευση σου είπα τι είναι....χοντρά χοντρά...όμως αν ακούσεις κάποιο μέλος εδώ να λέει ''δεν έχω καλές διελεύσεις αυτό το διάστημα'' εννοεί για τις διελεύσεις εκείνες ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΨΗ με κάποιον προσωπικό τους πλανήτη (σύνοδο αντίθεση τετράγωνο..κτλ). Σε αυτήν την περίπτωση οι διελεύσεις αυτές είναι άξιες παρατήρησης και ερμηνείας. (Και οι άλλες επιδέχονται ερμηνείας όπως αυτή που σου είπα πιο πάνω, αλλά είναι πολύ πιο γενικές!! - Πχ Δίας διέλευση από τον 2ο οίκο γενικά κτλ..- ... Διότι κάθε στιγμή όλοι οι πλανήτες κάνουν διέλευση από κάποιον οίκο του ωροσκοπίου σου!!!)

Όταν μιλάμε λοιπόν για τις ''άξιες λόγου'' διελεύσεις που σαφώς σε επηρεάζουν περισσότερο,..τότε εξετάζουμε την ένταση και τη διάρκεια της όψης που σχηματίζεται μεταξύ του διελαύνοντος πλανήτη (που προφανώς είναι η θέση ενός πλανήτη στο ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ - πχ μπορείς να το δεις στην αρχική σελίδα της ιστοσελίδας) και του γενέθλιού μας πλανήτη (θέση ενός πλανήτη τη στιγμή της γέννησής μας-το ωροσκόπιό μας). Εκεί λοιπόν δίνονται ανάλογα με το αν η όψη είναι δυνατή (πχ σύνοδος) ή όχι (πχ εξάγωνο) διάφορες ανοχές. Εκεί δεν μπορώ να σε βοηθήσω εγώ ίσως κάποιο μέλος ξέρει καλύτερα. Αν όμως στο δωρεάν ωροσκόπιο ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΜΟΥ πατήσεις το ΧΑΡΤΕΣ ΠΡΟΓΝΩΣΗΣ και μετά το ΔΙΕΛΕΥΣΕΙΣ ΔΩΡΕΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ θα σου πει το πρόγραμμα πότε πιάνει μία όψη και για πόσο καιρό ισχύει.

Η διέλευση του Κρόνου από τον 7ο οίκο σου θα είναι μέχρι να προχωρήσει ο Κρόνος στον 8ο οίκο σου και η ερμηνεία που σου είπα θα ισχύει για όλο αυτό το διάστημα,..αλλά εάν έχεις κάποιον πλανήτη στον 7ο με τον οποίο θα σχηματίσει σύνοδο ο Κρόνος τότε θα επικεντρωθείς σε εκείνο το διάστημα...ανοχή της όψης?? Εγώ ενστικτωδώς πάω οπότε... δεν μπορώ να σε βοηθήσω...