PDA

View Full Version : Μελέτη γάμου, βίας και σεξ



Χρήστος Παΐζης
25-03-2007, 02:21 AM
Μελέτη για γάμο: Όταν θέλουμε να δούμε αν το ωροσκόπιο υπόσχεται γάμο εξετάζουμε τα εξής: Ακμή 7ου οίκου, κυβερνήτη 7ου, πλανήτες στον 7ο (αν υπάρχουν), φυσικό κυβερνήτη 7ου (Αφροδίτη), τον ¶ρη - πλανήτη του έρωτα, το MP Αφροδίτης / Δία (μεσοδιάστημα γάμου)

Στο συγκεκριμένο ωροσκόπιο έχουμε:
Ακμή 7ου = 05ο Κριού σε τρίγωνο με Σελήνη, σε τρίγωνο με Δία
Κυβερνήτης του 7ου, ο ¶ρης που είναι αδύναμος (κακό σημάδι), κάνει αντίθεση με Κρόνο (στον 7ο) και είναι πτωτικός. Ο του 7ου στον 1ο = εγωκεντρισμός
Η Αφροδίτη 13ο 49΄ Λέοντα, σε τετράγωνο με Ποσειδώνα 22ο Σκορπιού (πάνω στο Serpentis)
Ο Κρόνος κάνει σύνοδο από αντισκιά με τον Πλούτωνα, Ουρανό(στον 12ο)
Το Μεσοδιάστημα Αφροδίτης/ Δία στις 9ο Λέοντα, όπου είναι οι Δεσμοί του Ποσειδώνα και κλείδα του Ποσειδώνα, και με αντισκιά κάνει σύνοδο με Ποσειδώνα.


Ο Γάμος έγινε τον Σεπτέμβρη 2006

Οι θέσεις των transits εκείνη την περίοδο ήταν:
Δίας στις 13ο Σκορπιού
Κρόνος στις 18ο Λέοντα
Ουρανός στις 13ο Ιχθύων
Ποσειδώνας στις 18ο Υδροχόου
Πλούτωνας στις 24ο Τοξότη
Ο Βόρειος και ο Νότιος Δεσμός στις 25ο Ιχθύων – Παρθένου


Ερμηνεία γάμου αποκλειστικά με το σύστημα των διελεύσεων (transit)

Όταν πρόκειται να συμβεί ένα πολύ σημαντικό γεγονός στη ζωή μας, όπως είναι ο γάμος, πρέπει όλοι οι πλανήτες από τον Δία και πέρα, λίγο έως πολύ να το δηλώνουν.

Ας δούμε ένα-ένα τους transits αναλυτικά:
Ο transit Δίας στις 13ο Σκορπιού κάνει τετράγωνο ακριβείας με τη γενέθλια Αφροδίτη, κάτι που είναι ένδειξη υπερβολής, βιασύνης. Πράγματι ο γάμος έγινε πολύ βιαστικά.
Ο transit Κρόνος από τις 18ο Λέοντα κάνει εξάγωνο με γενέθλιο ¶ρη, κυβερνήτη του 7ου, ήδη έκανε τρίγωνο με τον γενέθλιο Κρόνο που είναι στον 7ο.
Ο Ουρανός από τις 13ο Ιχθύων κάνει ιδιομοιρίας όψη 150ο με την Αφροδίτη, κάτι που δείχνει διλήμματα, αντιπαλότητες, χωρισμούς και θανάτους. Διλήμματα υπήρχανε και πριν και κατά το γάμο. Αντιπαλότητες διαρκείας, λόγοι για χωρισμό και για τη κοπέλα θάνατος της εστίας της (πήγε στο εξωτερικό).
Ο πλανήτης της ουτοπίας ο Ποσειδώνας σε τρίγωνο με τον ¶ρη, κυβερνήτη του 7ου, κάτι που δίνει ένα τόνο ρομαντισμού στην όλη υπόθεση. Κρόνος και Ποσειδώνας κυκλώνουν ευνοϊκά τον ¶ρη ( με εξάγωνο και τρίγωνο) αλλά μεταξύ τους έχουν αντίθεση και βέβαια οι δύο αυτοί πλανήτες συνδέονται με σύγχυση κι εξαπάτηση.
Ο Πλούτωνας από τις 24ο Τοξότη με κόντρα-αντισκιά είναι πάνω στο Μεσουράνημα, στο σημαντικότερο σημείο του ωροσκοπίου, κάτι που δείχνει μοιραία γεγονότα που σφραγίζουν το πεπρωμένο.
Την ίδια εποχή οι διελαύνοντες Δεσμοί της Σελήνης έκαναν τετράγωνο με Πλούτωνα και το Μεσοδιάστημά τους είναι στις 9ο Σκορπιού κι ενεργοποιούν το γενέθλιο Μεσοδιάστημα Δία / Αφροδίτης που είναι στις 9ο Λέοντα.

Γενικά βλέπουμε πως όλοι οι πλανήτες και τα σημεία που συνδέονται με γάμο ενεργοποιούνται από διελαύνοντες πλανήτες και σημεία, ακόμα και η αντισκιά των δεσμών της Σελήνης πέφτει πάνω στον Ωροσκόπο.

Γενικά μιλώντας, ο γάμος θα ήταν:
βιαστικός
θα είχε το στοιχείο της υπερβολής και της γκλαμουριάς (Αφροδίτη στο Λέοντα)
θα συνδέοντα με διλήμματα και χωρισμούς
θα ήταν τραυματική εμπειρία αλλά και μοιραία (Πλούτωνας)
θα ήταν μέσα στη σύγχυση που ευδοκιμούσε σε ένα φάσμα ουτοπίας.


Πως φαίνεται η βία (στο ίδιο ωροσκόπιο)

Το πιο προσωπικό σημείο του ωροσκοπίου είναι ο ωροσκόπος.
Ο συγκεκριμένος ωροσκόπος είναι στις 5ο Ζυγού, δείχνει ένα άτομο φαινομενικά ευχάριστο και διπλωματικό.
Το Μεσοδιάστημα της βίας ¶ρης / Πλούτωνας και το Μεσοδιάστημα της τρέλας ¶ρης / Ουρανός εμπλέκονται με τον ωροσκόπο.
¶ρα πρόκειται για ένα Εγώ βίαιο και ψυχοπαθολογικά ταραγμένο, πολύ περισσότερο που ο Πλούτωνας και ο Ουρανός είναι στον 12ο, που δηλώνει ψυχολογικά προβλήματα. Το βαρύ κλίμα το επιτείνει ο Κρόνος που μετέχει με αντισκιά στον Πλούτωνα και στον Ουρανό.


Διερεύνηση της σεξουαλικότητας (στο ίδιο ωροσκόπιο)

Αφροδίτη – τετράγωνο – Πλούτωνα, όπως γράφει ο Ebertin, είναι εξασθενημένη σεξουαλικότητα με έντονες παρεκκλίσεις.
¶ρης σε εμπλοκή με Κρόνο, Ουρανό, Πλούτωνα δίνει σαδιστικές τάσεις, αλλά και μια εξαιρετική αδυναμία να εκφράσει τις σεξουαλικές του επιθυμίες.
Ο δείκτης της σεξουαλικότητας Ουρανός (του 5ου) σε εμπλοκή με Πλούτωνα και Κρόνο, κάτι που δηλώνει κακοδαιμονία στα ερωτικά.
Η ακμή του 5ου σε καταραμένο απλανή με αντισκιά (Serpentis) και πάνω στον Ποσειδώνα και στους δεσμούς του Ποσειδώνα.
Η Αφροδίτη σε ενδεκάγωνο με τον ¶ρη, όψη Ουράνια, άρα εκκεντρική σεξουαλικότητα.
Τέλος το Μεσοδιάστημα της σεξουαλικότητας ¶ρη / Πλούτωνα στο 12ο οίκο, άρα, δύσκολα εκφράζεται, έχει πολύ παρασκήνιο και μεγάλες ακρότητες.

ΑπΆ όλα τα παραπάνω συμπεραίνουμε ότι:
Η σεξουαλικότητα είναι πολύ ισχυρή
Είναι εκκεντρική
Είναι μπλοκαρισμένη (λόγω Κρόνου)
Βρίσκεται σε σεξουαλική σύγχυση, λόγω Ποσειδώνα.

Ως συνέπεια των παραπάνω αλλάζει τις σχέσεις σαν τα πουκάμισα, αλλά ποτέ δεν νιώθει ικανοποίηση.
Η άβυσσος του Νότιου Δεσμού τον κάνει να θέλει την ακρότητα. Ο Βόρειος Δεσμός όμως απαιτεί την ασφάλεια. ΓιΆ αυτό και όταν πετυχαίνει την ασφάλεια μετά την τινάζει στον αέρα.


Δείκτες κακής ποιότητας μητέρας (στο ίδιο ωροσκόπιο)

Η Σελήνη με αντισκιά βρίσκεται στις 25ο Αιγόκερω, πάνω στον Terrebelum .
Ο κυβερνήτης του 4ου είναι ο Κρόνος, πτωτικός και σΆ εμπλοκή με Πλούτωνα, Ουρανό.
Το Μεσοδιάστημα Ήλιου / Σελήνης, είναι στις 18ο Παρθένου πάνω στον Πλούτωνα, Ουρανό και Κρόνο, είναι απαίσια ένδειξη για γονείς, επάγγελμα, φιλίες, σχέσεις και υγεία.

stellitsa12
25-03-2007, 03:04 PM
Εντυπωσιακό!!!Έτσι για να μαθαίνουμε τα πιο ουσιαστικά μυστικά της αστρολογίας.

gapost
25-03-2007, 06:14 PM
Ontws Entyposiako ... !!! Mpravo k. Paizh

ioni
25-03-2007, 08:47 PM
πάρα πολύ καλό
πόσα μπορείς να δεις μέσα από την αστρολογία

super_lela
26-03-2007, 06:35 PM
καταπληκτικό!!

Μπορείτε κάποια στιγμή να γράψετε ένα αρθράκι για το πως μπορούμε οι λοιποί αρχάριοι να διαβάζουμε ενδείξεις βιαιότητας σε ένα ωροσκόπιο; (το γνωρίζω ότι κάνω παράβαση και λυπάμαι γι' αυτό:embarrest , αλλά δεν μπορούσα να συγκρατήσω την περιέργεια μου - γνωστές εδώ και αιώνες οι γυναίκες για τέτοια αμαρτήματα).

Ευχαριστώ πάαααρα πολύ!! :bigsmile:

ΑΜΦΙΤΡΙΤΗ
26-03-2007, 10:31 PM
Όντως είναι εκπληκτικό πόσα μπορείς να δεις μέσα από την αστρολογία. Μόνο που προσωπικά εγώ δεν μπορώ να διακρίνω ουτε τα τρίγωνα ουτε τα τετράγωνα του αστρολογικου μου χάρτη αλλά ούτε και από που διέρχονται οι πλανήτες... Σε ό,τι αφορά τις μοίρες, τις σκιές κτλ, μαυρο σκοτάδι.

foxterrier_de
27-03-2007, 08:02 PM
Όντως εντυπωσιακός ο τρόπος αναλύσεως. Πάντως μερικές φορές αναρωτιέσαι πως καταφέρνουν και ζουν ορισμένοι άνθρωποι. Να, για παράδειγμα ο εν λόγω αναλυόμενος άνθρωπος έχει ¨απαίσια ένδειξη για γονείς, επάγγελμα, φιλίες, σχέσεις και υγεία¨, όπως λέει και το άρθρο. Αναρωτιέμαι τι έχει καλό υπό την έννοια ότι κάτι πρέπει να τον κρατά στην ζωή και να τον κάνει να αντέχει όλα αυτά τα αρνητικά. Είναι γεγονός ότι αυτοί οι ακραίοι χάρτες όπου όλα φαίνονται κακά και άχαρα καταλήγουν σε ανθρώπους που έχουν μεγάλη εσωτερική δύναμη και χάρη. Σίγουρα όλα αυτά που αναφέρει ο κύριος Παίζης ισχύουν. Σίγουρα όμως υπάρχουν και ενδείξεις στον γενέθλιο χάρτη που ενισχύουν και χαλιβδώνουν αυτό το άτομο. Αλλιώς νομίζω ότι η ζωή του δεν θα μπορούσε να είναι υποφερτή.

ScP
27-03-2007, 09:33 PM
Οι "άσχημοι" ή οι "καλοί" χάρτες που δείχνουν κάποιες τάσεις και προδιαθέσεις δεν σημαίνει ότι αυτές θα εκδηλώνονται σε καθημερινή βάση, ακόμη ακόμη και σε ετήσια και ΕΠΟΥΔΕΝΙ ότι είναι πεπρωμένο και δεν υπάρχει η δυνατότητα της ελεύθερης, λογικής και ψύχραιμης βούλησης.

Θα δούλευε όλος ο πληθυσμός για να χτίζει άσυλα "ανιάτων" παθήσεων έτσι. Η αστρολογία είναι ένας από τους πολλούς δρόμους αυτογνωσίας και έτσι θα πρέπει να την δούμε όσοι την μελετάμε.

foxterrier_de
28-03-2007, 12:33 AM
Οι "άσχημοι" ή οι "καλοί" χάρτες που δείχνουν κάποιες τάσεις και προδιαθέσεις δεν σημαίνει ότι αυτές θα εκδηλώνονται σε καθημερινή βάση, ακόμη ακόμη και σε ετήσια και ΕΠΟΥΔΕΝΙ ότι είναι πεπρωμένο και δεν υπάρχει η δυνατότητα της ελεύθερης, λογικής και ψύχραιμης βούλησης.

Θα δούλευε όλος ο πληθυσμός για να χτίζει άσυλα "ανιάτων" παθήσεων έτσι. Η αστρολογία είναι ένας από τους πολλούς δρόμους αυτογνωσίας και έτσι θα πρέπει να την δούμε όσοι την μελετάμε.

Νομίζω ότι το σχόλιο μου δεν έγινε κατανοητό. Θέλω να πω ότι ένας χάρτης που παρουσιάζει τόσα αρνητικά, ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι πρόκειται περί απλών τάσεων και όχι πεπρωμένου, θα καταλήγει σε απίστευτη δυστυχία. Αυτό, διότι ακόμα και αν κάποιος έχει τη δυνατότητα ελεύθερης, λογικής και ψύχραιμης βούλησης, όπως ελαφρά τη καρδία δηλώνετε, πως θα μπορούσε να συνεχίσει να βιώνει την ύπαρξή του αν συνειδητοποιούσε ότι έχει μία " απαίσια οικογένεια - γονείς, επάγγελμα, φιλίες, σχέσεις και υγεία". ¶λλωστε τι σχέση έχει η ελεύθερη βούληση με την υγεία και τους γονείς;
Επίσης αυτό που λέτε έρχεται σε ευθεία αντίφαση με το ίδιο το άρθρο. Εξηγώ τι εννοώ, παρακαλώ την υπομονή σας. Σύμφωνα με το άρθρο το άτομο είναι "ψυχοπαθολογικά ταραγμένο, πολύ περισσότερο που ο Πλούτωνας και ο Ουρανός είναι στον 12ο, που δηλώνει ψυχολογικά προβλήματα". Υπό αυτές τις περιστάσεις για ποιά ψυχρή και ελεύθευρη λογική μιλάμε; Ή είναι τρελός ή δεν είναι.
Από τα παραπάνω προκύπτει αβίαστα ότι αν αυτό το άτομο κυκλοφορεί ελεύθερο, οπωσδήποτε έχει στοιχεία στο χάρτη του που λειτουργούν ως αντίβαρο στις ανωτέρω τάσεις.;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) :idea:

Δ.Μέλλος
28-03-2007, 08:44 AM
...


Από τα παραπάνω προκύπτει αβίαστα ότι αν αυτό το άτομο κυκλοφορεί ελεύθερο, οπωσδήποτε έχει στοιχεία στο χάρτη του που λειτουργούν ως αντίβαρο στις ανωτέρω τάσεις.;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) :idea:

Αν και χωρίς να είμαι ειδικός στην ψυχολογία, φαντάζομαι πως σίγουρα θα υπάρχει μια διαβάθμιση-κλιμάκωση στην έκφραση των διαφόρων ψυχολογικών "δυσλειτουργιών", από ήπιες μορφές έως και βαριές μορφές, οπότε είναι και λογικό να υπάρχει και ως έναν βαθμό ίσως και "αυθαίρετος" ορισμός αυτών, εξαιτίας της γενικότητας που εν πολλοίς ενυπάρχει στην σχηματική και συνοπτική περιγραφή που υπάρχει στην συγκεκριμένη ανάλυση.
Από την άλλη, σίγουρα θα υπάρχουν τα αστρολογικά "αντίβαρα" που δημιουργούν την συνισταμένη η οποία θα επιτρέπει στο συγκεκριμένο άτομο, του οποίου την ανάλυση εξετάζουμε εδώ, "να κυκλοφορεί ελεύθερο". Μια πιο πλούσια και αναλυτικότερη παρουσίαση του συνόλου των στοιχείων του γενέθλιου χάρτη του ατόμου αυτού σίγουρα θα μας έλυνε τις απορίες. Έτσι όμως αποκτούν και βάση οι απόψεις που εκφράστηκαν από τον ScP (χωρίς βέβαια να θέλω να τον ερμηνεύσω, αυτόν ή οποιονδήποτε άλλον) για την παρεμβατική δυνατότητα της ελεύθερης βούλησης, καθώς, αν γνωρίσουμε καλύτερα την κατάσταση και αξιοποιήσουμε κάποιες καλές επί μέρους συνισταμένες, έχουμε την δυνατότητα να παρέμβουμε δημιουργώντας ένα διαφορετικό περιβάλλον.
Αυτό που διακρίνω πάντως να αναδύεται από τις τοποθετήσεις αυτές των δύο πρηγούμενων είναι ένα ερώτημα που έχει υποστηρικτές και στις δύο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις που συνιστούν και δύο βασικές σχολές της Αστρολογίας: της νομοτελειακής υπόστασής της και της απόψεως που επιτρέπει παρεμβάσεις.

magikadespell
28-03-2007, 01:42 PM
Και εγώ συμφωνώ με την άποψη που λέει πως η αστρολογία είναι ένα από τα εργαλεία (για μένα που την αγαπώ πολύ είναι ίσως το μόνο "εργαλείο") αυτογνωσίας. Επίσης θέλω να πιστεύω πως ισχύει η άποψη της σύγχρονης Αστρολογίας που λέει πως είναι δυνατές κάποιες παρεμβάσεις και πως δεν υπάρχουν "καλοί" και "κακοί" χάρτες ή καλό ή κακό ριζικό γιατί εγώ δεν πιστεύω και στην τύχη καθώς και στις συμπτώσεις. Πιστεύω λοιπόν πως κάθε άνθρωπος έχει γεννηθεί έχοντας κάποιες δυνατότητες να διαχειριστεί αρνητικές καταστάσεις στη ζωή του αρκεί προηγουμένως να έχει αποκτήσει κάποια αυτογνωσία. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσε να αποφύγει ίσως αν όχι να αλλάξει κάποια δυσάρεστα γεγονότα.
Μετά από κάποιες παρατηρήσεις που έχω κάνει πάντως (γιατί ιδιαίτερες γνώσεις αστρολογίας δεν έχω) νομίζω πως τελικά τουλάχιστον οι "μικροί" πλανήτες (πλανήτες με γρήγορη κίνηση) "παλεύονται". Αν υπάρχουν (και σίγουρα θα υπάρχουν) 1-2 δυνατά καλά σημεία στο χάρτη μπορούν να χρησιμοποιηθούν πολύ δυναμικά ενάντια στα αρνητικά χωρίς απαραίτητα να τα αλλάξουν όλα αλλά είμαι σίγουρη ότι τουλάχιστον ψυχολογικά (αν όχι σαν γεγονότα) θα αποφευχθούν τα χειρότερα.

Εντωμεταξύ και πέρα από την Αστρολογία και το χάρτη του καθενός (και αναφέρομαι στο σχόλιο του μέλους foxterrier_de) υποτίθεται πως όσο προχωράει η ζωή όλο και κάτι μαθαίνουμε (εμπειρίες) οπότε θα έπρεπε από κάποιο σημείο και μετά να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα αλλιώς, αυτό που λέμε "πάρτο αλλιώς, θα βρεις!" Ως εκ τούτου αν συνηδειτοποιήσεις κάποτε ότι οι γονείς είναι χάλια, η δουλειά είναι πιο χάλια, φίλοι ούτε για δείγμα, κ.λ.π. έχεις κάνει ήδη ένα τεράστιο βήμα, απέκτησες συνείδηση της κατάστασης σου και της πραγματικότητάς σου. Αυτό δεν σε φέρνει απαραίτητα στη σχιζοφρένεια (αν και είναι πολύ κρίσιμο το σημείο). Ίσα ίσα που μπορεί να είναι η αρχή μιας πιο βιώσιμης πραγματικότητας μετά από τις δικές σου ενέργειες.

Τέλος, η Αστρολογία δεν είναι μόνο γεγονότα - πρόβλεψη. Πολύ σημαντικές είναι οι εσωτερικές διεργασίες στον ψυχικό και πνευματικό κόσμο του καθενός μας (που επίσης "φαίνονται" προοδευτικά (δηλαδή με τις κινήσεις των πλανητών σε σχέση με το γενέθλιο χάρτη μας) και που ειδικά αυτές προκαλούν ουσιαστικά τα γεγονότα που τελικά ακολουθούν.

savvina
09-04-2007, 04:45 PM
πολύ καλο!

Sophia Varsami
12-04-2007, 06:56 PM
ΠΟΛΥ ΚΑΛΌ ΑΡΘΡΟ... ΕΧΩ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΕΙ..... ΧΡΗΣΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΩ ΟΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΏ

maria76
31-10-2010, 06:56 PM
Θα ηθελα και γω να συμφωνησω με magicadespell..
Oντως γεννιομαστε με πεπρωμενο κατα τη γνωμη μου,που κληρονομουμε εν μερει απ τους γονεις μας.Ειναι απιστευτο οτι στο γενεθλιο ενος παιδιου βλεπεις πλανητες,οικους και οψεις απ τους γονεις του.Μπορει ν αλλαξει καποιος την πορεια της ζωης του αν τον απασχολει.Αν δηλαδη ποτε του δεν διαβασει ενα βιβλιο η δεν αποδεχεται τη γνωση της αστρολογιας,και ζει χωρις να "το ψαχνει",θα ζησει το πεπρωμενο που υπαρχει στο γενεθλιο χαρτη του με τα πανω κ τα κατω του.Η δυναμη του μυαλου επισης ειναι κατι που αλλαζει καταστασεις,αλλα σ εναν χαλια γαμο πχ,που οι εμπλεκομενοι ειναι 2 δεν βοηθαει και πολυ.Και παλι ομως το να ζητησει καποιος απαντησεις συνδεεται με την αστρολογια.Οποτε ειναι σημαντικο να ξερει κανεις ποιος πραγματικα ειναι αρχικα.
Απο την εμπειρια μου τελειως απλοικα εχω να πω πως οσους ανθρωπους ξερω με Αρη στον 7ο οικο,ειναι πολυ θλιμμενοι μες το γαμο,με στεναχωριες,και πολυ ψυχολογικη βια συνεχως.
Για μενα προσωπικα η αστρολογια ειναι τρομακτικα ακριβης,απο δικες μου λιγες γνωσεις και απο οσα διαβαζω απο σας.Ισως γι αυτο καπου καπου καποιοι ρωταμε παραπανω απ οσα θα πρεπε εδω στο my horoscope,ειναι πειρασμος.Καταλαβετε το αυτο εσεις που ξερετε πιο πολλα.:unsure: