PDA

View Full Version : Ποιός ο ρόλος του μεσουρανήματος στον χάρτη μου;



Mirakolo
14-03-2007, 04:00 AM
θα ήθελα να μάθω τι ρόλο παίζει το μεσουράνημα στο χάρτη μας. ειμαι Λέων με οροσκόπο αιγόκαιρο και το μεσουράνημα μου είναι στο σκορπιο.

Αργοναύτης
16-03-2007, 06:45 PM
Mεσουράνημα σημαίνει κυρίως τα κίνητρά μας και τον στόχο της ζωής μας, την αποστολή μας, τον προσανατολισμό μας σε αυτή την ζωή γενικότερα, και τις επαγγελματικές μας επιδιώξεις ειδικότερα. Το πως καθώς τα χρόνια περνούν, χτίζουμε πάνω στις ρίζες και στις καταβολές μας (4ος οίκος) και το τί είδους κατεύθυνση και προτεραιότητες αποκτούμε (10ος οίκος). Ο Ωροσκόπος στον Αιγόκερω δείχνει ένα πολύ σοβαρό, μετρημένο και υπεύθυνο άτομο, συνήθως συγκρατημένο ως προς τις εξωτερικεύσεις του στο περιβάλλον του. Το Μεσουράνημα στον Σκορπιό πολύ συχνά δίνει τον ερευνητή, αυτόν που ψάχνει το μυστήριο ή τουλάχιστον έναν άνθρωπο με βάθος. Ο συνδυασμός Ωροσκόπου στον Αιγόκερω και Μεσουρανήματος στο Σκορπιό πολλές φορές δίνει μια ισχυρή θέληση και επιμονή καθώς και μια αυτονομία περισσότερη από άλλους συνδυασμούς. Δεδομένου ότι έχεις και τον 'Ηλιο στον Λέοντα θα υπάρχει παράλληλα και αρκετός εγωισμός και έντονη επιθυμία επιτυχίας και αναγνώρισης Αν και χωρίς να έχει κανείς το Ωροσκόπιο είναι μεγάλο ρίσκο να ερμηνεύει μεμονωμένους παράγοντες γιατί τα χαρακτηριστικά που δίνει 'Ηλιος, Ωροσκόπος και Μεσουράνημα, τροποποιούνται αρκετά ανάλογα με τις όψεις τους.

viki65
22-03-2007, 12:41 AM
Κι εγω που ειμαι ζυγος με ωροσκοπο υδροχοο μεσουρανημα στο σκορπιο τι δειχνει αυτο; Ευχαριστω οποιον μου απαντηση.

Marina 7771
22-03-2007, 04:09 PM
Κι εγω που ειμαι ζυγος με ωροσκοπο υδροχοο μεσουρανημα στο σκορπιο τι δειχνει αυτο; Ευχαριστω οποιον μου απαντηση.
Απ' όσο ξέρω το μεσουράνημα στο Σκορπιό δείχνει κλίση για δικαστή, αστυνομικό, αστρολόγο, αποκρυφιστή, χειρουργό. Δίνει ορθή κρίση και ίσως κάποια προβλήματα στον επαγγελματικό χώρο.:bigsmile:

drakkana
06-05-2007, 12:17 AM
Εχω μεσουράνημα στον Κριό..Είμαι τοξότης με ωροσκόπο στον Καρκίνο..Ποια είναι ακριβώς τα συμπεράσματα..? :)

skorpion
06-05-2007, 12:27 AM
ποια ειναι τα επαγγελματα που αποδιδονται στον υδροχοο?

Αργοναύτης
06-05-2007, 02:35 PM
Οτιδήποτε έχει σχέση με ηλεκτρονικά, με τεχνολογία και τεχνική είναι ένα από αυτά που του ταιριάζουν (σ'αυτούς και στους Παρθένους). Αν το Μεσουράνημα στον Υδροχόο έχει και κάποιες καλές όψεις με το ζώδιο των Διδύμων ακόμα καλύτερα, μπορεί να ασχοληθεί με τεχνολογία σχετική με συστήματα επικοινωνιών, διαδίκτυο κ.α. Του αρέσει η ταχύτητα, οι επικοινωνίες κλπ, αλλά δεν αντέχει και την πειθαρχία και τη ρουτίνα, οπότε μπορεί να αλλάζει πιο εύκολα δουλειά απ'ότι άλλα ζώδια ή να περνά μεγάλα διαστήματα αυτοαπασχολούμενος. Είναι ένα εργοστάσιο ιδεών και ο ιδανικός σπόνσορας. Μπορεί να ασχοληθεί με ό,τι πιο προχωρημένο και πρωτοποριακό. Ακόμα και Αστρολόγος να'ναι θα ασχοληθεί με τα πιο σύνθετα και πρωτοποριακά συστήματα κάνοντας υπερβάσεις. Χρειάζεται ελευθερία και αυτοσχεδιασμό και να μην έχει αφεντικά στο κεφάλι του ή να του δίνουν δυνατότητες αυτοσχεδιασμού. Ο εφευρέτης ή ο επαναστατημένος καθηγητής. Βαριέται εύκολα και χρειάζεται κάποιο εργασιακό περιβάλλον να εκτιμά τις ιδέες του κι όχι να τον εχθρεύεται για τα πυροτεχνήματά του. Δεν αντέχει τους συντηρητικούς. Και το Μεσουράνημα στον Υδροχόο όπως και στο Σκορπιό γεννάει συχνά εσωτεριστές, αστρολόγους αλλά και ψυχίατρους, ψυχαναλυτές. Ο 6ος οίκος αλλά και ο 10ος στον Υδροχόο επίσης δεν συμβιβάζονται με το γνωστό μονοπάτι. Οι μεν Υδροχόοι ψάχνουν το μυστήριο πιο πολύ με την λογική, οι Σκορπιοί πιο πολύ με το ένστικτο, γι'αυτό και πάνε πιο βαθειά ακόμα. Ο Υδροχόος μπορεί να είναι και ένας καλός αστρονόμος - αστροφυσικός αλλά και ένας προχωρημένος αστρολόγος. Νομίζω ότι ο Εσωτερισμός και το Υπερβατικό ως δόγμα αντιστοιχούν στους Ιχθείς, ενώ στον Υδροχόο αντιστοιχούν οι λεγόμενες οριακές επιστήμες (Παραψυχολογία μέσα στα εργαστήρια, Αστρολογία και ό,τι μπορεί να στηριχθεί στο πείραμα). Θα ασχοληθεί πολύ λιγότερο με το διαισθητικό και το άπιαστο, αλλά με αυτό που είναι πολύ μπροστά από την εποχή του και θα δεχθεί σκληρή κριτική, θα χλευαστεί και θα υπονομευθεί πολλές φορές αν κινηθεί σε συντηρητικό περιβάλλον. Επίσης κοινωνιολόγοι και πολιτικοί επιστήμονες.

zeta1987
06-05-2007, 04:22 PM
Υπάρχει περίπτωση το μεσουράνημα να σχηματίζει τετράγωνο με τον ωροσκόπο;; Εγώ είμαι σκορπιός με ωροσκόπο ιχθύ και μεσουράνημα στον τοξότη. Τι σημαίνει αυτό;; Από όψεις ξέρω ότι κάνει τρίγωνο με τον Δία μου στον κριό. Επίσης παίζει ρόλο ο αντίθετος οίκος (4ος) που είναι στους διδύμους;; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν ήξερα ότι αυτά τα πράγματα έχουν και αυτά και σημασία! Απο δω και πέρα θα τα λαμβάνω και αυτά υπόψην μου!!:cheesy: Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μου απαντήσει!!:bigsmile:

sagimoon
06-05-2007, 11:08 PM
Δεν είναι σπάνιο ο ωροσκόπος να τετραγωνίζει το μεσ/μα. Αντίθετα είναι το πιο συνηθισμένο. Μάλλον δείχνει την προσπάθεια και τον κόπο που όλοι σχεδόν κάνουν για την κοινωνική τους αναγνώριση. Το ότι ο κυβερνήτης του μεσ/τός σου Δίας ,από τον Κριό τριγωνίζει το μεσ/μά σου, είναι θετικό σημάδι γενικά.
Αλλά να θυμάσαι ότι δεν πρέπει να απομονώνεις όψεις και να τις ερμηνεύεις μεμονομένα από το σύνολο του χάρτη.

skorpion
07-05-2007, 12:17 AM
Ευχαριστω πολυ Jimy για την απαντηση! με καλυψες πληρως

zeta1987
07-05-2007, 10:25 AM
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ sagimoon, και οφείλω να ομολογήσω ότι έχω εντυπωσιαστεί με τις ιδιότητες του μεσουρανήματος...:) Και θα το ψάξω αρκετά το θέμα αυτό!:idea:

drakkana
09-05-2007, 02:05 PM
Εχω μεσουράνημα στον Κριό..Είμαι τοξότης με ωροσκόπο στον Καρκίνο..Ποια είναι ακριβώς τα συμπεράσματα..?

Αν μπορει ας μου απαντήσει plzzz καποιος..Θα το εκτιμούσα αφάνταστα..!!

:sad2: :sad2: :sad2: :sad2:

birtsia
09-05-2007, 03:12 PM
Καλημέρα,

Με ενδιαφέρει και εμένα ο ρόλος του μεσουρανήματος.

Έχω μεσουράνημα στις 3 μοίρες Ταύρου, σε αντίθεση με Αφροδίτη.
(Ηλιός στον Ζυγό, Ωροσκόπος στον Λέων).

Σας ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

Λίλιαν Σίμου
09-05-2007, 04:44 PM
Αγαπητή birtsia

Αν και η στήλη αφορά κυρίως απόψεις μελών, το συγκεκριμένο σημείο, είναι στην μοίρα έξαρσης της Σελήνης και θα έλεγα, σε συνδυασμό με την Αφροδίτη, πως μπορείτε να έχετε μεγάλη ευαισθησία με θέματα που σχετίζονται με την καριέρα και να προβάλλετε εκεί το συγκινησιακό σας επίπεδο. Μία ενασχόληση με τέχνη ή φροντίδα και αγάπη προς τους άλλους, θα σας εξέφραζε ιδιαίτερα. Αλλά όπως και να έχει, στη δουλειά σας θα υπάρχει ενδιαφέρον και προσωπική έκφραση σε μεγάλο βαθμό. Θα "δίνεστε" με την ψυχή σας!Γι'αυτό η συναισθηματική ισορροπία, είναι απαραίτητη για την απόδοση στον χώρο της καριέρας σας.

Φυσικά κι άλλα μπορούν να ειπωθούν από φίλους και μέλη του φόρουμ. Ήθελα ωστόσο, να σας σημειώσω αυτήν την λεπτομέρεια.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

birtsia
09-05-2007, 05:44 PM
κ. Σίμου,

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Έχετε απόλυτο δίκιο στην παρατήρησή σας για τη δουλειά.

Mania77
10-05-2007, 01:04 PM
Καλημέρα. Είμαι γεννημένη στις 6/6/1977 στην Αθήνα και ώρα 13.45.μ.μ. Δηλαδή Δίδυμος με ωροσκόπο Παρθένο (δυστυχώς, καθώς μου δημιουργει αρκετά προβλήματα) και μεσουράνημα στους Διδύμους. Τι θα είχατε να μου πείτε σε σχέση με τα επαγγελματικά μου, καθώς εδώ και αρκετό καιρό περνάνε μια κρίση, ειδικά για ένα άτομο σαν κι εμένα με έντονη προσκόλληση στον τομέα καριέρα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Μάνια.

Fotini Christodoulou
10-05-2007, 01:07 PM
Αγαπητή Μάνια77,

το ερώτημα σας έχει μπεί ως νέο θέμα στην ενότητα και μπορείτε να το δείτε εδω (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=3780)