PDA

View Full Version : Απορίες για το άρθρο "Ερωτικά πάθη κι έλξεις"



fillenia
28-12-2004, 08:34 PM
Εξαιρετικό και διαφωτιστικό άρθρο, για τον "ελκυστικό" Όυρανό. Ολοι, λίγο-πολύ, θα θέλαμε να μας "ηλεκτρίσει" αλλά όχι να μας κάψει. Ωστόσο μου δημιουργήθηκαν απορίες, προσπαθώντας να ερμηνεύσω, έστω γενικά, τα στοιχεία από δικη μου συναστρία και τα δύο γενέθλια ωροσκόπια. Φυσικό!!!
Καταρχήν, αν ο Ουρανός σε ένα γενέθλιο δεν σχηματίζει καμία όψη πως επιδρά στο άτομο ?

Σελήνη στον Υδροχόο και στον 3ο οίκο στο γενέθλιο χάρτη άνδρα δείχνει ισχυρή επιρροή του Ουρανού? Ο Ουρανός είναι στο Σκορπιό στον 12ο και σχηματίζει 4γωνο με τη Σελήνη. Αλλες όψεις του: 6γωνο Έρμή στην Παρθένο- 10ος, 3γωνο Αρη στον Καρκίνο 8ος, 3γωνο Δια στον Καρκίνο 8ος, 6γωνο Μεσουράνημα στην Παρθένο. Εχω βρεί τις όψεις, αλλά δεν με ικανοποιεί καθόλου η ερμηνεία. Πρόκειται για άτομο που κυριαρχείται από τον Ουρανό όσον αφορά την αισθηματικη του ζωή? ( 23/9/1977, 12 μεσημ. Ανδρας, Αθήνα). Προσωπικά, έχω την αίσθηση πως έτσι είναι, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.

Ευχαριστώ
Φυλλένια

el³
31-12-2004, 12:37 PM
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Να διευκρινήσω καταρχήν ότι μελετάω ερασιτεχνικά αστρολογία αλλά παρόλ' αυτά θα σας πω τη γνώμη μου.

Ο ψυχισμός επηρεάζεται από τα ουράνια χαρακτηριστικά, αλλά εκδηλώνει αυτά τα χαρακτηριστικά με αστάθεια, απρόβλεπτες συγκινήσεις, αντιδράσεις και ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα στο σπίτι ή με τη σύντροφο.

Αυτό προέρχεται από βιώματα εσωτερικά (12ος) και εκτονώνεται με την ερωτική σχέση (8ος), αν σ' αυτό βοηθά και η σύντροφος. Το άτομο αυτό χρειάζεται ολοκληρωμένες σχέσεις για να απαλλαγεί από τις αρνητικές αντιδράσεις του Ουρανού.

Καλή χρονιά να έχουμε :flowers1:

fillenia
31-12-2004, 04:20 PM
Καλησπέρα σας,

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Προς επαλήθευση ή διασταύρωση, η σύντροφος έχει Ουρανό Λέοντα στον 12ο και Αρη Κριό στον 8ο.

Καλη και δημιουργική χρονιά και σε σας
:sorcerer: