PDA

View Full Version : Συζήτηση περί τύχης και θετικής σκέψης



Alie
26-01-2007, 09:33 AM
Αν το σκέφτεσαι πολύ έντονα, και περιμένεις πραγματικά να έρθει, θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να έρθει τελικά. Αυτό είναι η θετική σκέψη.:cheesy:

Εννοείς δηλαδή πως η σκέψη μπορεί να αλλάξει τις πιθανότητες;
Ενδιαφέρον....

Έχεις ακούσει για την τυπική απόκλιση;

panther
26-01-2007, 10:05 AM
Εννοείς δηλαδή πως η σκέψη μπορεί να αλλάξει τις πιθανότητες;
Ενδιαφέρον....

Έχεις ακούσει για την τυπική απόκλιση;

Εννοεί, ότι η καλή διάθεση και η θετική σκέψη, βοηθάει γιατί είμαστε πιο χαλαροί!;)

Alie
26-01-2007, 10:57 AM
Εννοεί, ότι η καλή διάθεση και η θετική σκέψη, βοηθάει γιατί είμαστε πιο χαλαροί!;)

Και τι σχέση έχει η καλή διάθεση και η χαλάρωση με τις πιθανότητες;

Σαφώς και είναι καλύτερα να είμαστε έτσι, αλλά αυτό δεν επηρεάζει σε τίποτε τις πιθανότητες. Κάθε φορά που θα ρίχνουμε το ζάρι, οι πιθανότητες θα είναι οι ίδιες για κάθε σημείο.

Βραχυπρόθεσμα, μπορεί κάποιο σημείο να έρθει ποιο πολές φορές από κάποιο άλλο (και καμιά φορά, μπορεί όντως να το σκεφτόμαστε αυτό το σημείο). Αλλά αν ρίξουμε 1 εκατομύριο ζαριές, τότε όλα τα σημεία θα τίνουν να έχουν το ίδιο ποσοστό εμφάνισης.

Στη ζωή, η παραπάνω στάση, βοηθά στο να πάρει κάποιος καλύτερες αποφάσεις και να αντιμετωπίσει καλύτερα κάποια πράγματα. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την τύχη.

Κι εδώ, βραχυπρόθεσμα, μπορεί κάποια πράγματα να έχουν θετική ή αρνητική κατάληξη. Αλλά, όταν κάποιος προχωρά λαμβάνοντας τις σωστές αποφάσεις για τη ζωή του, τότε σίγουρα σε βάθος χρόνου θα είναι κερδισμένος.

Και στο κάτω κάτω, άκουσε ποτέ κανείς καποιον σημαντικό άνθρωπο να λέει πως έκανε ότι έκανε βασισμένος στην τύχη? Όχι, αντίθετα όλοι λένε στη σκληρή δουλειά.

Αν ήταν τόσο απλά, θα μαζευόμασταν καμιά πενηνταριά άτομα (για να έχει περισσότερη δύναμη η σκέψη μας) θα πηγαίναμε στο καζίνο, θα σκεφτόμασταν ένα νούμερο, και ....τι θαύμα!!, θα τινάζαμε το μαγαζί στον αέρα!

kiaRRa
26-01-2007, 11:10 AM
Και η τύχη άλλωστε υπακούει σε φυσικούς κανόνες, όπως στο προαναφερθέν παράδειγμα στις πιθανότητες. Η θετική στάση και σκέψη μας βοηθά, όμως, σε όποιες δυσκολίες αντιμετωπίσουμε να έχουμε ψηλά το κεφάλι και κατά νου πως όλα περνούν, αν έχουμε την δύναμη να τα ξεπεράσουμε. Η ζωή δεν έχει μόνο καλά, αλλά και προβλήματα. Η τύχη ως μια έννοια που υποννοεί πως ξαφνικά, από το πουθενά, μας συμβαίνει κάτι καλό, δεν νομίζω ότι υπάρχει. Κάθε τι γίνεται, επειδή κάποιες προγενέστερες πράξεις μας το έθεσαν σε κίνηση για να συμβεί. Ακόμα και στο παράδειγμα με το ζάρι, αν έρθει αυτό που θέλουμε είναι γιατί δεχτήκαμε να ρίξουμε το ζάρι γνωρίζοντας την πιθανότητα να μην πετύχει αυτό που θέλαμε, αλλά δεν μας εμπόδισε!
Ναι μεν υπάρχουν κανόνες που καθορίζουν το σύμπαν γύρω μας, αλλά και η θετική μας στάση και η έντονη επιθυμία μας τροφοδοτούν με δύναμη να συνεχίζουμε.

panther
26-01-2007, 11:14 AM
Και τι σχέση έχει η καλή διάθεση και η χαλάρωση με τις πιθανότητες;

Σαφώς και είναι καλύτερα να είμαστε έτσι, αλλά αυτό δεν επηρεάζει σε τίποτε τις πιθανότητες. Κάθε φορά που θα ρίχνουμε το ζάρι, οι πιθανότητες θα είναι οι ίδιες για κάθε σημείο.

Βραχυπρόθεσμα, μπορεί κάποιο σημείο να έρθει ποιο πολές φορές από κάποιο άλλο (και καμιά φορά, μπορεί όντως να το σκεφτόμαστε αυτό το σημείο). Αλλά αν ρίξουμε 1 εκατομύριο ζαριές, τότε όλα τα σημεία θα τίνουν να έχουν το ίδιο ποσοστό εμφάνισης.

Στη ζωή, η παραπάνω στάση, βοηθά στο να πάρει κάποιος καλύτερες αποφάσεις και να αντιμετωπίσει καλύτερα κάποια πράγματα. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την τύχη.

Κι εδώ, βραχυπρόθεσμα, μπορεί κάποια πράγματα να έχουν θετική ή αρνητική κατάληξη. Αλλά, όταν κάποιος προχωρά λαμβάνοντας τις σωστές αποφάσεις για τη ζωή του, τότε σίγουρα σε βάθος χρόνου θα είναι κερδισμένος.

Και στο κάτω κάτω, άκουσε ποτέ κανείς καποιον σημαντικό άνθρωπο να λέει πως έκανε ότι έκανε βασισμένος στην τύχη? Όχι, αντίθετα όλοι λένε στη σκληρή δουλειά.

Αν ήταν τόσο απλά, θα μαζευόμασταν καμιά πενηνταριά άτομα (για να έχει περισσότερη δύναμη η σκέψη μας) θα πηγαίναμε στο καζίνο, θα σκεφτόμασταν ένα νούμερο, και ....τι θαύμα!!, θα τινάζαμε το μαγαζί στον αέρα!


Όσον αφορά το θέμα του ζαριού, η καλή διάθεση δεν έχει καμία σχέση με τις πιθανότητες. Η θετική σκέψη, ίσως και να βοηθάει κάποιες φορές!

Πάντως, η στάση αυτή στην ζωή, βοηθάει να περνάμε καλύτερα. Γιατί εάν είμαστε συνέχεια μουτρωμένοι, λυπημένοι και μυρμύριδες τίποτα δεν θα πάει καλά, γιατί εμείς οι ίδιοι αναζητάμε την μιζέρια!

Και στο κάτω κάτω, άκουσε ποτέ κανείς καποιον σημαντικό άνθρωπο να λέει πως έκανε ότι έκανε βασισμένος στην τύχη? Όχι, αντίθετα όλοι λένε στη σκληρή δουλειά.

Ποιόν εννοείς σημαντικό άνθρωπο? Γιατί πολλοί άνθρωποι έχουν πετύχει πολλά, χωρίς τύχη και χωρίς σκληρή δουλειά, αλλά με αθέμιτα μέσα!

Alie
26-01-2007, 11:30 AM
Ποιόν εννοείς σημαντικό άνθρωπο? Γιατί πολλοί άνθρωποι έχουν πετύχει πολλά, χωρίς τύχη και χωρίς σκληρή δουλειά, αλλά με αθέμιτα μέσα!

Και δεν είναι φυλακή αυτοί οι κακοί άνθρωποι;
Κοίτα, αθέμιτο είναι να έχεις εσωτερική πληροφόρηση στο χρηματιστήριο, αλλά δεν είναι και τόσο κακό όσο να πουλάς όπλα ή ναρκωρικά, σωστά;

Δεν εννοούσα όμως αυτούς τους ανθρώπους. Μη συνδέουμε το σημαντικός με το πλούσιος.

panther
26-01-2007, 11:34 AM
Και δεν είναι φυλακή αυτοί οι κακοί άνθρωποι;
Κοίτα, αθέμιτο είναι να έχεις εσωτερική πληροφόρηση στο χρηματιστήριο, αλλά δεν είναι και τόσο κακό όσο να πουλάς όπλα ή ναρκωρικά, σωστά;

Δεν εννοούσα όμως αυτούς τους ανθρώπους. Μη συνδέουμε το σημαντικός με το πλούσιος.

Οκ. Λάθος κατάλαβα! Πάω πάσο!!!

Ωραία, σημαντικός άνθρωπος!
Σίγουρα υπήρξαν και υπάρχουν άνθρωποι που παλεύουν πολύ σκληρά για να πετύχουν τους στόχους τους. Αλλά, μπορώ να πω ότι υπήρχαν κάποιοι που ήταν πιο τυχεροί από τους υπόλοιπους. Δηλαδή, χρειάστηκαν να παλέψουν λιγότερο!!!

όπως η γνωστή σε όλους μας παροιμία:
"Μην κοιτάς τα στραβά μου πόδια, κοίτα την ίσια μου την τύχη!"

Alie
26-01-2007, 11:43 AM
Οκ. Λάθος κατάλαβα! Πάω πάσο!!!

Ωραία, σημαντικός άνθρωπος!
Σίγουρα υπήρξαν και υπάρχουν άνθρωποι που παλεύουν πολύ σκληρά για να πετύχουν τους στόχους τους. Αλλά, μπορώ να πω ότι υπήρχαν κάποιοι που ήταν πιο τυχεροί από τους υπόλοιπους. Δηλαδή, χρειάστηκαν να παλέψουν λιγότερο!!!

όπως η γνωστή σε όλους μας παροιμία:
"Μην κοιτάς τα στραβά μου πόδια, κοίτα την ίσια μου την τύχη!"¨

:)

Φυσικά και υπάρχουν.
Και κάποιοι άλλοι που ήταν υπερβολικά άτυχοι όμως, έτσι δεν είναι;

Είναι αυτός ο κανόνας;

panther
26-01-2007, 11:52 AM
¨

:)

Φυσικά και υπάρχουν.
Και κάποιοι άλλοι που ήταν υπερβολικά άτυχοι όμως, έτσι δεν είναι;

Είναι αυτός ο κανόνας;

Έτσι ... έτσι! Υπήρχαν και πολλοί άτυχοι!

όχι!! Δεν νομίζω ότι υπάρχουν κανόνες!!!
Απλά, μια παροιμία ήταν για να δώσω έμφαση στο θέμα της τύχης:toung:

Alie
26-01-2007, 11:59 AM
Αν είναι έτσι.... πάσο :)

Σίγουρα αυτό εννοεί η παροιμία;

panther
26-01-2007, 12:08 PM
Αν είναι έτσι.... πάσο :)

Σίγουρα αυτό εννοεί η παροιμία;

Εσύ τι λες? Εννοεί κάτι διαφορετικό?

Alie
26-01-2007, 12:20 PM
Όχι. Συμφωνώ μαζί σου.

Marina 7771
26-01-2007, 01:44 PM
Εννοείς δηλαδή πως η σκέψη μπορεί να αλλάξει τις πιθανότητες;
Ενδιαφέρον....

Έχεις ακούσει για την τυπική απόκλιση;
Αγαπητέ Alie, η σκέψη μπορεί να αλλάξει τις πιθανότητες, αλλά αυτό δεν εννοώ ότι γίνεται με μαγικό τρόπο. Χρησιμοποιήσα το παράδειγμά σου για να τονίσω την δύναμη της θετικής σκέψης. Ο λαός λέει καλομελέτα και έρχεται....:cheesy:
Το standard deviation τί σχέση έχει? Δεν μιλάμε εδώ για πιθανότητες σε μαθηματικό επίπεδο, είχα την εντύπωση ότι το θέμα μας ήταν μάλλον σε φιλοσοφικό επίπεδο.:bigsmile:

Alie
26-01-2007, 02:05 PM
Αγαπητέ Alie, η σκέψη μπορεί να αλλάξει τις πιθανότητες, αλλά αυτό δεν εννοώ ότι γίνεται με μαγικό τρόπο. Χρησιμοποιήσα το παράδειγμά σου για να τονίσω την δύναμη της θετικής σκέψης. Ο λαός λέει καλομελέτα και έρχεται....:cheesy:
Το standard deviation τί σχέση έχει? Δεν μιλάμε εδώ για πιθανότητες σε μαθηματικό επίπεδο, είχα την εντύπωση ότι το θέμα μας ήταν μάλλον σε φιλοσοφικό επίπεδο.:bigsmile:

Δηλαδή, για να καταλάβω, υπάρχουν άλλες πιθανότητες σε φιλοσοφικό και άλλες σε μαθηματικό επίπεδο;

Marina 7771
26-01-2007, 02:19 PM
Δηλαδή, για να καταλάβω, υπάρχουν άλλες πιθανότητες σε φιλοσοφικό και άλλες σε μαθηματικό επίπεδο;
Δεν λέω αυτό, λέω ότι εδώ δεν μιλάμε για πιθανότητες....Τουλάχιστον εγώ δεν το αντιλήφθηκα έτσι το θέμα.

Alie
26-01-2007, 04:13 PM
Δεν λέω αυτό, λέω ότι εδώ δεν μιλάμε για πιθανότητες....Τουλάχιστον εγώ δεν το αντιλήφθηκα έτσι το θέμα.

Πραγματικά, το συγκεκριμένο θέμα (ή μάλλον το θέμα που αρχικά γινόταν η συζήτηση) δεν μιλούσε για πιθανότητες. Προσωπικά, συμφωνώ σε πολλά σημεία με τον συγγραφέα του αρχικού θέματος.

Αλλά…
Η ιδέα πως η «θετική σκέψη», μπορεί να επηρεάσει μια διαδικασία που στηρίζετε στις πιθανότητες, σίγουρα δεν μπορεί να τεκμηριωθεί. Εδώ ήταν η ένσταση η δική μου, και γι’ αυτό το παράδειγμα με το ζάρι (θα μπορούσε να είναι με ένα νόμισμα που στρίβουμε), όπου σε βάθος χρόνου το αποτέλεσμα τείνει να είναι όσο ακριβώς οι πιθανότητες ορίζουν. Δηλαδή, το αποτέλεσμα του τυχαίου είναι μόνο βραχυπρόθεσμο.

Κατά τα άλλα, φυσικά και η «θετική σκέψη» είναι κάτι που συμβάλει θετικά στην ποιότητα της καθημερινής μας ζωής (όπως και η «πλάγια σκέψη» στην επίλυση προβλημάτων).

Τα καλά αποτελέσματα (σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης ζωής), είναι αποτέλεσμα δουλειάς, μελέτης και σωστής λήψης αποφάσεων.

Marina 7771
26-01-2007, 06:25 PM
Πραγματικά, το συγκεκριμένο θέμα (ή μάλλον το θέμα που αρχικά γινόταν η συζήτηση) δεν μιλούσε για πιθανότητες. Προσωπικά, συμφωνώ σε πολλά σημεία με τον συγγραφέα του αρχικού θέματος.

Αλλά…
Η ιδέα πως η «θετική σκέψη», μπορεί να επηρεάσει μια διαδικασία που στηρίζετε στις πιθανότητες, σίγουρα δεν μπορεί να τεκμηριωθεί. Εδώ ήταν η ένσταση η δική μου, και γι’ αυτό το παράδειγμα με το ζάρι (θα μπορούσε να είναι με ένα νόμισμα που στρίβουμε), όπου σε βάθος χρόνου το αποτέλεσμα τείνει να είναι όσο ακριβώς οι πιθανότητες ορίζουν. Δηλαδή, το αποτέλεσμα του τυχαίου είναι μόνο βραχυπρόθεσμο.

Κατά τα άλλα, φυσικά και η «θετική σκέψη» είναι κάτι που συμβάλει θετικά στην ποιότητα της καθημερινής μας ζωής (όπως και η «πλάγια σκέψη» στην επίλυση προβλημάτων).

Τα καλά αποτελέσματα (σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης ζωής), είναι αποτέλεσμα δουλειάς, μελέτης και σωστής λήψης αποφάσεων.
Ναι Alie, συμφωνούμε σ' αυτό. Η ιδέα ότι η θετική σκέψη μπορεί να επηρεάσει μια διαδικασία δεν μπορεί να τεκμηριωθεί. Αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν μπορεί και να συμβαίνει. Από προσωπική πείρα και μόνο θα σου πω ότι όσα άτομα μίζερα και μεμψίμοιρα έχω γνωρίσει τα ακολουθεί και μία κακοτυχία να το πω, γκαντεμιά να το πω...:sick: Αντιθέτως οι αισιόδοξοι και θετικά σκεπτόμενοι άνθρωποι έχουν συνήθως καλύτερη μοίρα. Αυτό βέβαια δεν λέω ότι είναι μαγικό. Μάλλον η αιτία βρίσκεται σ' αυτό που λες κι εσύ στις δύο τελευταίες σου φράσεις.:bigsmile:

Fotini Christodoulou
29-01-2007, 12:42 PM
Θα συμφωνήσω πως η τύχη δεν συνδέεται με την θετική σκέψη.Αλλά σίγουρα ο θετικά σκεπτόμενος άνθρωπος δεν θα δεί παντού ναυάγια και καταστροφές,αλλά ευκαιρίες να δοκιμάσει τον εαυτό του με στόχο τα καλύτερα.Κι όταν είσαι χαλαρός και θετικός είναι πολύ πιο ευκολο να να αναγνωρίσεις τις ευκαιρίες που προκύπτουν μέσα από κάθε κατάσταση,ή ακόμα και όταν κατι παει στραβά,έχεις την ψυχολογία υπέρ σου ώστε να το ξεπεράσεις.

Στην αντίθετη περίπτωση,βλεπεις το ποτήρι μισοάδειο,γίνεσαι μουρτζουφλης προκαλώντας στον εαυτό σου περισσότερη "κακοτυχία",καθώς αντιμετωπίζεις τα πάντα μοιρολατρικά (ειμαι γκαντεμης αρα ότι και να κανω δεν θα πετυχει) και παθητικά χωρίς να προσπαθήσεις να γυρίσεις τα πράγματα υπέρ σου.

Η ζωή όμως θεωρώ ότι θέλει τα ρίσκα της,ακόμα κι οταν οι πιθανότητες είναι εναντίον μας.:bigsmile:

marina τέλειο το άβαταρ σου:nuts: :love:

Marina 7771
29-01-2007, 03:29 PM
Η ζωή όμως θεωρώ ότι θέλει τα ρίσκα της,ακόμα κι οταν οι πιθανότητες είναι εναντίον μας.:bigsmile:
Perfect Συμφωνώ όσο δεν παίρνει...:toung: Ένα απ' τα αγαπημένα μου moto, με εκφράζει απόλυτα. ¶μα δεν ρισκάρεις δεν θα μάθεις και τις πιθανότητες που είχες να "κερδίσεις". Εξ άλλου όπως λένε "η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς" και τους θετικά σκεπτόμενους συμπληρώνω εγώ.:cheesy:
:love:

Alie
29-01-2007, 04:10 PM
¶μα δεν ρισκάρεις δεν θα μάθεις και τις πιθανότητες που είχες να "κερδίσεις". Εξ άλλου όπως λένε "η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς" και τους θετικά σκεπτόμενους συμπληρώνω εγώ.:cheesy:
:love:

¶μα πρώτα ρισκάρεις, και μετά περιμένεις να μάθεις τις πιθανότητες, τότε αγαπητή μου Marina, θα γίνεις ένα πολύ σοφό άτομο, αλλά θα είσαι εκτός πιάτσας και δεν θα μπορείς να εφαρμόσεις αυτά που έμαθες :)

Το ρίσκο, φυσικά και είναι καλό. Αλλά το ελεγχόμενο ρίσκο, είναι πάντα καλύτερο. Η τύχη, δεν βοηθάει τους τολμηρούς, αλλά αυτούς που ρισκάρουν με τις καλύτερες πιθανότητες.

Επίσης, σιγά σιγά θα μάθεις, πως όσο ποιό πολλά έχεις να χάσεις, τόσο λιγότερο ρισκάρεις.

Fotini Christodoulou
29-01-2007, 04:26 PM
¶μα πρώτα ρισκάρεις, και μετά περιμένεις να μάθεις τις πιθανότητες, τότε αγαπητή μου Marina, θα γίνεις ένα πολύ σοφό άτομο, αλλά θα είσαι εκτός πιάτσας και δεν θα μπορείς να εφαρμόσεις αυτά που έμαθες :)

Το ρίσκο, φυσικά και είναι καλό. Αλλά το ελεγχόμενο ρίσκο, είναι πάντα καλύτερο. Η τύχη, δεν βοηθάει τους τολμηρούς, αλλά αυτούς που ρισκάρουν με τις καλύτερες πιθανότητες.

Επίσης, σιγά σιγά θα μάθεις, πως όσο ποιό πολλά έχεις να χάσεις, τόσο λιγότερο ρισκάρεις.

Εν μέρει συμφωνώ.Διαθέτουμε λογική και ξέρουμε και μέχρι που μπορούμε να ρισκάρουμε.:cheesy:

θα διαφωνήσω στο δευτερο κομματι όμως.Θεωρώ πως συνηθως αυτοι που ρισκάρουν ειναι αυτοί που έχουν τα πολλά.Γι'αυτό και έχουν και πολλά άλλωστε.Αντίθετα οι ικανοποιημένοι από τα λίγα δεν ρισκάρουν,φοβουμενοι οτι δεν θα τους μείνει τίποτα και
γι'αυτό αρκούνται στα λίγα.

Alie
29-01-2007, 04:38 PM
θα διαφωνήσω στο δευτερο κομματι όμως.Θεωρώ πως συνηθως αυτοι που ρισκάρουν ειναι αυτοί που έχουν τα πολλά.Γι'αυτό και έχουν και πολλά άλλωστε.Αντίθετα οι ικανοποιημένοι από τα λίγα δεν ρισκάρουν,φοβουμενοι οτι δεν θα τους μείνει τίποτα και
γι'αυτό αρκούνται στα λίγα.

Αγαπητή roadrunner... Ποιά είναι πολλά και ποιά λίγα;

Πρόσεξέ με... Μιλάμε για ρίσκο οικονομικό εδώ, μιας και αυτό αναφέρεις.
Όταν δεν έχεις τίποτε, είναι εύκολο να ρισκάρεις. Τι θα σου πάρουν; Τίποτε.

Πάμε τώρα, σ' αυτούς που έχουν.
Κανένας πολύ πλούσιος, δεν τοποθετεί πάνω από το 2 με 3% τις περιουσίας του σε μία επένδυση. Φυσικά το 3% των $100.000.000, είναι μυθικό ποσό για μας, που μπορεί να αποφέρει πάρα πολλά κέρδη. Το ρίσκο, είναι μηδαμινό όμως γι' τον επενδυτή.

Επίσης, εγώ δεν είπα τι κάνουν οι άνθρωποι, αλλά τι θα έπρεπε να κάνουν.

Το να χάσεις το σπίτι σου είναι λίγο; Σκέψου με ποσοστά, όχι ποσοτικά.

Marina 7771
29-01-2007, 04:44 PM
¶μα πρώτα ρισκάρεις, και μετά περιμένεις να μάθεις τις πιθανότητες, τότε αγαπητή μου Marina, θα γίνεις ένα πολύ σοφό άτομο, αλλά θα είσαι εκτός πιάτσας και δεν θα μπορείς να εφαρμόσεις αυτά που έμαθες :)

Το ρίσκο, φυσικά και είναι καλό. Αλλά το ελεγχόμενο ρίσκο, είναι πάντα καλύτερο. Η τύχη, δεν βοηθάει τους τολμηρούς, αλλά αυτούς που ρισκάρουν με τις καλύτερες πιθανότητες.

Επίσης, σιγά σιγά θα μάθεις, πως όσο ποιό πολλά έχεις να χάσεις, τόσο λιγότερο ρισκάρεις.
Alie, ρισκάρει κανείς έχοντας κατά το δυνατόν υπολογίσει τις πιθανότητες, αλλά πολλές φορές οι υπολογισμοί μας δεν είναι ακριβείς, δεδομένου ότι δεν έχουμε Θεϊκή ενόραση και δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε όλα. Το ρίσκο εκ του αποτελέσματος θα μας δείξει πόσες πραγματικά πιθανότητες είχαμε.
Κατά τ' άλλα θα μου επιτρέψεις να προτιμώ το ρίσκο από το βόλεμα μιά και είναι θέμα χαρακτήρα και καθαρά προσωπικών πεποιθήσεων, άρα και στάσης ζωής.
Το τελευταίο το αφήνω ασχολίαστο μια και φαίνεται ότι είναι η προσωπική σου στάση απέναντι στις προκλίσεις της ζωής και δεν μου πέφτει λόγος.:bigsmile:

Alien1
29-01-2007, 06:37 PM
Αρχικά Δημοσιευμένο απο Alie

Η τύχη, δεν βοηθάει τους τολμηρούς, αλλά αυτούς που ρισκάρουν με τις καλύτερες πιθανότητες.

Ρισκο χωρις να παιρνεις υποψη τις πιθανοτητες επιτυχιας το θεωρω βλακεια και ανευθυνοτητα

Oλοσωστα το εθεσες alιe :)
Mε εκφραζεις αρκετα ως προς την αποψη σου

Πιστευω στη σωστη στρατηγικη και οχι στο απολυτο ρισκο και την επιλογη του τυχαιου

starfish
30-01-2007, 01:32 PM
Δεν θα περιορισω την εννοια της τυχης μονο στην υλιστικη της εκδοχη, ουτε σε οτι εχει να κανει με τις δικη μας παρεμβαση σε σχεση με τις πιθανοτητες.
Η τυχη ή η ατυχια οριζονται απο παραγοντες ανεξαρτητους της δικης μας πρακτικης, δυνατοτητας επεμβασης.
Στο μονο που μετεχουμε σε σχεση με αυτες ειναι ο χαρακτηρισμος των γεγονοτων που θεωρουμε ο καθενας ως ατυχα ή τυχερα!
Οι μιζεροι ανθρωποι αναγαγουν τα παντα σε ατυχια. Αυτο δεν σημαινει οτι ελκουν περισσοτερο την ατυχια απο τους αισιοδοξους. Σημαινει απλως οτι εν μερει, ειναι θεμα οπτικης, κατα το: "το ποτηρι το βλεπεις ή μισοαδειο ή μισογεματο" .
Ατυχια ειναι να στεκεσαι στην σταση του λεωφορειου και να σε σκοτωνει ενα κωλ***, που την εχει δει ραλλιστας, αναμεσα σε χιλιαδες αλλους οδηγους! Τυχη ειναι, να μην ανοιγει το αλεξιπτωτο σου, και να προσγειωνεσαι σε ενα στρωμα παγου, χωρις να σπασεις ουτε ενα κοκκαλο..... Ατυχια δεν ειναι να σπασει το νυχι σου ή να βγαλεις ενα σπυρακι, οταν το βραδυ εχεις να πας σε παρτυ! Ουτε να χασεις το λεωφορειο για την δουλεια! Θα περασει το επομενο....
Αυτος δε, ο κατακλυσμος απο θεωριες γυρω απο την θετικη σκεψη, μου δημιουργει μεγαλη αντιδραση. :nuts: :nuts:
Διοτι, μας φορτωνει με ενα επιπλεον βαρος: Ειμαι υπευθυνη/ος για την τυχη μου, πρεπει να ειμαι καπως για να ειμαι τυχερη/ος, αρα, αν δεν ακολουθω ή δεν εφαρμοζω "σωστα" το μονοπατι της θετικης σκεψης, καλα να παθω!!!!
Ελεος!!!:nuts: :nuts:
Συγγνωμη που δεν ειμαστε θεοι!!!
Στην επομενη ενσαρκωση μου θα ζητησω να ειμαι θεα -αν και παλι θα εχω πιθανοτητες να μην ειμαι τελεια!- μηπως και η θεϊκη μου αυρα με καταστησει θησαυροφυλακα της τυχης!!...... :toung: :toung: :toung:

Fotini Christodoulou
30-01-2007, 01:44 PM
Στην επομενη ενσαρκωση μου θα ζητησω να ειμαι θεα -αν και παλι θα εχω πιθανοτητες να μην ειμαι τελεια!- μηπως και η θεϊκη μου αυρα με καταστησει θησαυροφυλακα της τυχης!!...... :toung: :toung: :toung:

off topic Λυπάμαι έχω ήδη κλείσει την συγκεκριμένη ενσάρκωση εγώ:toung: :laugh:

Συμφωνω γενικώς.:love:

starfish
30-01-2007, 01:54 PM
off topic Λυπάμαι έχω ήδη κλείσει την συγκεκριμένη ενσάρκωση εγώ:toung: :laugh:

Συμφωνω γενικώς.:love:
Που ξερεις; Μπορει να φανω εγω η τυχερη, παρ΄οτι δεν εχω ψαξει τις πιθανοτητες!!! :toung: :toung:

Alien1
31-01-2007, 01:13 PM
Απο τα δικα μου συμπερασματα παντως

Μιζεροι = κακοτυχοι γκρινιαρηδες
Υπεραισιοδοξοι = φαντασμενα ψωνια (η χαρουμενα καραγκιοζακια οπως λεει και ενας γνωστος μου)

και οι μεν αλλα οι δεν εχουν τα κακα τους

Η ταση της εποχης οπου βαζουνε μερικοι παντα την αισιοδοξια ως το απολυτο καλο ειναι λαθος.
Καπου στη μεση πρεπει να ειναι το σωστο

starfish
31-01-2007, 01:30 PM
Μου εχει συμβει ουκ ολιγες φορες, να περναω μιζερη φαση και να μου συμβαινουν πραγματα, που μονο ως τυχερα μπορει να τα χαρακτηρισει κανεις! :nuts: Και το αντιθετο! Γι αυτο και μαζευομαι μπροστα στις γενικευσεις....
Ως προς τον χαρακτηρισμο του Alien 1 για τους μιζερους=γκρινιαρηδες και κακοτυχοι, συμφωνω, αλλα θα το εθετα σε διαφορετικη βαση: Επειδη ειναι γκρινιαρηδες, κανουν την τριχα, τριχια ωστε καταληγουν να νιωθουν και να φαινονται κακοτυχοι!
Στην προκειμενη κι εγω γενικευω, αλλα συγχωρηστε μου το παραστρατημα! :bigsmile: :bigsmile:

Alie
31-01-2007, 04:09 PM
Μου εχει συμβει ουκ ολιγες φορες, να περναω μιζερη φαση και να μου συμβαινουν πραγματα, που μονο ως τυχερα μπορει να τα χαρακτηρισει κανεις!

Θα μπορούσες, ίσως, να μας δώσεις ένα παράδειγμα;

starfish
02-02-2007, 12:50 PM
Θα μπορούσες, ίσως, να μας δώσεις ένα παράδειγμα;

Παραδειγμα σχετικα προσφατο: Ξεκινω για να διεκπεραιωσω δουλεια που απαιτει παρε δωσε με δημοσια υπηρεσια. Ισως να καταλαβαινετε απο προσωπικες σας εμπειριες, γιατι με εχει πιασει δυσφορια, μιζερη διαθεση και πολυς θυμος εκ των προτερων!! Μεσα στο λεωφορειο εχω φτιαξει το χειροτερ σεναριο των πραγματων, εχω τσακωθει ήδη με τον οποιο υπαλληλο, εχω βαλει τις φωνες, ... γενικως εχω παθει νευρικη κριση!! Φτανω και περιμενω την σειρα μου, συνεχιζοντας να φαντασιωνομαι με το παραπανω σκηνικο.
Φτανει λοιπον η σειρα μου, και πεφτω σε μια ευγενεστατη και εξυπηρετικοτατη υπαλληλο, πραγμα που ισοδυναμει με μικρο θαυμα!!
Συμφωνα λοιπον με την θεωρια περι θετικης σκεψης, θα επρεπε να εχει συμβει το εντελως αντιθετο, ετσι δεν ειναι;

kiaRRa
02-02-2007, 12:54 PM
H θετική σκέψη βοηθά να βλέπουμε το ποτήρι μισογεμάτο και να αντιμετωπίζουμε την καθημερινότητα μας με αισιοδοξία. Δεν σημαίνει πως επειδή σκέφτηκα κάτι(είτε θετικό είτε αρνητικό) αυτό θα υλοποιηθεί. Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά...:embarrest

starfish
02-02-2007, 01:33 PM
H θετική σκέψη βοηθά να βλέπουμε το ποτήρι μισογεμάτο και να αντιμετωπίζουμε την καθημερινότητα μας με αισιοδοξία. Δεν σημαίνει πως επειδή σκέφτηκα κάτι(είτε θετικό είτε αρνητικό) αυτό θα υλοποιηθεί. Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά...:embarrest

Συμφωνω καλη μου με οτι γραφεις, αλλωστε, αυτο θιχτηκε παραπανω. Αν ομως θυμαμαι καλα το αρθρο μιλουσε για το πως να παρεις την τυχη στα χερια σου.
Να μου πει να παρω την ζωη μου στα χερια μου [στο μετρο που ειναι δυνατον να το κανω] το καταλαβαινω!! Αλλα την τυχη μου ΟΧΙ!

kiaRRa
02-02-2007, 03:34 PM
Την τύχη μπορείς να την εκμεταλλευτείς και μέσω αυτής να είσαι σε ετοιμότητα να καλυτερέψεις το επίπεδο της ζωής σου.:nuts: Απλά μας δίνεται η ευκαιρία όταν είμαστε σε πιο αισιόδοξη κατάσταση να βλέπουμε θετικά ό,τι μας συμβαίνει, να αποκομίζουμε εμπειρίες και αυτές να τις εκμεταλλευόμαστε ανάλογα.