PDA

View Full Version : ΖΩΔΙΑ - ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ - ΣΧΕΣΕΙΣ



impulse
14-01-2007, 04:05 PM
Έφτιαξα μια λίστα με όλους όσους έχω συνεργαστεί τα τελευταία 14 χρόνια που ασχολούμαι ενεργά με τον χώρο της διοίκησης επιχειρήσεων από διαφορετικά πόστα. Αυτή τη λίστα τη διαχώρισα σε 3 τμήματα. Στους ΑΣΧΕΤΟΥΣ (με τους οποίους δε θα ασχοληθώ καθόλου), στους ΚΑΛΟΥΣ και στους ΚΑΚΟΥΣ. Στη συνέχεια έγραψα δίπλα σε κάθε όνομα το ζώδιο και ιδού τι προέκυψε:

- Στους τέσσερις Λέοντες:
* ένας επιτυχημένος (ο οποίος στη συνέχεια έγινε και πολύ καλός μου φίλος), τρεις όχι μόνο αποτυχημένοι αλλά απατεώνες > ο ένας εξ' αυτών στη φυλακή για κατάχρηση, > ο ένας εξαφανισμένος επίσης καταχραστής > ο τρίτος έφυγε νύχτα αφού προσπάθησε να καταχραστεί (αλλά απέτυχε). Και οι τέσσερις με έντονη σεξουαλική ζωή αλλά οι τρεις (οι αποτυχημένοι) αρέσκονταν (όπως αποκαλύφθηκε) σε περίεργες σεξουαλικές ιδιοτροπίες όπως "λαγνείες" κλπ
* > Τονίζω εδώ ότι οι παραπάνω ΔΕΝ είχαν καμία σχέση μεταξύ τους. Ο επιτυχημένος είναι επιχειρηματίας, ο εν Κορυδαλλό έγκλειστος και ο εν τω νυκτί εξαφανισμένος ήταν πωλητές μου σε διαφορετικές χρονικές περιόδους ενώ ο άλλος εξαφανισμένος ήταν διευθυντής πωλήσεων υποκαταστήματος εταιρείας που εργαζόμουν. Όλοι οι τρεις "κακοί" είχαν μερικά ακόμη κοινά χαρακτηριστικά: πολλά λόγια, τεμπελιά, συνεχώς αναζητούσαν τρόπους να "τυλίξουν" τις επιχειρήσεις σε διάφορα εργατικά ζητήματα με ψευδείς καταγγελίες.

- Στους πέντε Κριούς:
* Οι τέσσερις επιτυχημένοι, ο ένας αποτυχημένος.
* Οι τέσσερις επιχειρηματίες, ο πέμπτος υπάλληλος. Και οι πέντε εξαιρετικά τυχεροί σε διάφορα επίπεδα. Οι τέσσερις επιχειρηματίες πολύ εργατικοί, αλλά "ξερόλες", εγωιστές (σε αυτοκαταστροφικό βαθμό) και με έντονες τάσεις προς την παρανομία.
* Μερικά ακόμη κοινά τους χαρακτηριστικά: αναζητούσαν μόνιμα διάφορες "άκρες" για να κάνουν τη δουλειά τους, ακόμα και σε περιπτώσεις που δεν τις είχαν ανάγκη.
* Και οι τέσσερις επηρεαζόντουσαν πολύ εύκολα από λόγια τρίτων και ξένων προς τη δουλειά. Όλοι τους είχαν την ανάγκη της αυτοεπιβεβαίωσης.
* Και οι τέσσερις σερνόντουσαν κυριολεκτικά από τα πάθη τους. Και οι τέσσερις γινόντουσαν έρμαια στα χέρια αυταρχικών γυναικών.
* Οι τρεις εκ των τεσσάρων επιχειρηματιών, έβαλαν σε κίνδυνο οικογένεια και επιχείρηση εξ' αιτίας εξωσυζυγικών σχέσεων που είτε δημιούργησαν μέσα στη δουλειά είτε έφεραν στη δουλειά. Όλοι γλύτωσαν χάρη στην εξαιρετική τους τύχη.
* Ο πέμπτος (ο υπάλληλος) φρόντιζε με κάθε τρόπο να δολοπλοκεί εναντίον όσων εργάζονταν σκληρά, ενώ ο ίδιος έκανε πάντα του κεφαλιού του θεωρώντας τις δικές του απόψεις ως σωστές και παράλληλα προσπαθούσε να πείσει ότι εργάζεται σκληρά, ενώ στην πραγματικότητα δημιουργούσε ένα χάος για τη δημιουργία εντυπώσεων.

- Στους τέσσερις Παρθένους:
* Και οι τέσσερις Παρθένοι με τους οποίους συνεργάστηκα ήταν τόσο πανομοιότυποι που είχα την αίσθηση ότι ήταν κλώνοι!
* Και οι τέσσερις εργατικοί αλλά όταν τους πίεζες. Και οι τέσσερις εργαζόντουσαν με το "πάσο" τους. Γνώριζαν πολύ καλά την δουλειά τους, άριστοι - έως experts, στον τομέα τους. Όλοι "εαυτούληδες" και του βολέματος όταν το μπορούσαν. Μόλις καταλάβαιναν ότι οι άλλοι "κρέμονταν" από πάνω τους "καβαλούσαν το καλάμι". Επίσης εξαιρετικά τσιγκούνηδες και όλοι τους παντρεμένοι με γυναίκες που τους έκαναν ότι ήθελαν. Όλοι απέφευγαν τις ευθύνες και κανένας τους δεν είχε διοικητική θέση. Και οι τέσσερις "γκρινιάρηδες". Και οι τέσσερις με κόμπλεξ κατωτερότητας.

- Στους δύο Υδροχόους:
* Εργατικοί, εφευρετικοί, πανέξυπνοι, τίμιοι (ως ένα βαθμό).
* Φοβερά εγωιστές όταν έκαναν λάθος.
* Αμφότεροι με πολλαπλές ανασφάλειες σε προσωπικό επίπεδο, ενώ όταν κάποιος τους έθιγε άδικα κλεινόντουσαν στον εαυτό τους καταπιέζοντας σε μεγάλο βαθμό τον εαυτό τους.

- Στους τρεις Διδύμους:
* Αν το ψέμα, ο εντυπωσιασμός και το γλύψιμο μπορούσαν να αποτυπωθούν, τότε θα αποτυπωνόταν με αυτά τα τρία πρόσωπα.
* Και οι τρεις λέγανε ψέματα χωρίς λόγο. Και οι τρεις έγλυφαν προς κάθε κατεύθυνση. Και οι τρεις μαχαίρωναν πισώπλατα. Και οι τρεις αντικειμενικά αποτυχημένοι σε ότι έκαναν. Κανένας τους δεν κατείχε διοικητική θέση αλλά όλοι τους προσπαθούσαν να καρπωθούν τα επιτεύγματα των ανωτέρων τους.

- Στους έξι Σκορπιούς:
* Όλοι τους αυστηροί και καλοί επαγγελματίες. Ο ένας εξ' αυτών επιχειρηματίας και οι υπόλοιποι στελέχη.
* Τίμιοι και σταράτοι σε όσα έλεγαν. Γνώριζαν πολύ καλά το αντικείμενο τους. Δημιουργούσαν πολύ δύσκολα φιλίες.

- Στους δύο Ταύρους:
* Η τιμιότητα και η αφοσίωση στο μεγαλείο της.
* Επέτρεπαν σε όλους να "πατάνε" πάνω τους. ¶ριστοι συνεργάτες. Δεν είχαν τη δυνατότητα "ελιγμών" σε επαγγελματικό επίπεδο. Πολύ καλοί φίλοι εντός και εκτός εργασίας.

- Στους επτά Αιγόκερους:
* Τρεις επιτυχημένοι επιχειρηματίες και τέσσερα στελέχη.
* Οι επιχειρηματίες αδίστακτοι, το ίδιο και τα στελέχη. Το ένα από τα στελέχη ενώ δινόταν με πάθος στη δουλειά φρόντιζε ταυτόχρονα να μεταθέτει ευθύνες σε συναδέλφους του και να επικαρπώνεται τα θετικά αποτελέσματα. Όλοι τους εξαιρετικοί εγωιστές.

- Στους δύο Τοξότες:
* Ξεροκέφαλοι. Ιδεολόγοι. Ισχυρογνώμονες και πολλές φορές εξαιρετικά εγωιστές. Οραματιστές. Και οι δύο επιτυχημένοι επιχειρηματίες. Και οι δύο χρειαζόντουσαν την παρουσία Αιγόκερων και Σκορπιών για να υλοποιήσουν τις πρωτοποριακές ιδέες τους.

Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω τίποτα προσωπικό με όσους ή όσες ανήκουν ζωδιακά στις κατηγορίες των "κακών" περιστατικών, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να παραβλέψω τις τρανταχτές ομοιότητες κάποιων ανθρώπων και αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει. Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να θεωρήσω ως ντε-φάκτο ότι πχ όλοι οι Λέοντες είναι απατεώνες ή ότι έχουν περίεργες "σεξουαλικές αναζητήσεις" ή ότι όλοι οι Δίδυμοι είναι ψεύτες. Θα ήταν παρανοϊκό. Τα όσα αναφέρω παραπάνω είναι απλές διαπιστώσεις και δεν έχουν να κάνουν με προσωπικές αντιπαραθέσεις κλπ.


Μέχρι τώρα δεν έτυχε να συνεργαστώ στενά με Καρκίνους, με Ζυγούς και με Ιχθύες οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Πάντως τα τελευταία χρόνια ομολογώ ότι επιλέγω τους συνεργάτες μου και με βάση το Ζώδιο τους. Βέβαια δεν μένω μόνο σε αυτό, θα ήταν παράλογο άλλωστε. Πέρα από τα κλασσικά (προϋπηρεσία, πτυχία κλπ), αυτό που με βοηθάει στην επιλογή είναι το ένστικτο και η "αύρα" του κάθε υποψήφιου. Πιστεύω πολύ στην "αύρα", σε αυτό που εκπέμπει ο άλλος μέσα στο χώρο.

Στα πρώτα χρόνια της καριέρας μου, εντυπωσιαζόμουν πολύ εύκολα από τα λόγια και τις περγαμηνές. Με τον καιρό κατάλαβα ότι αυτό που παίζει ρόλο δεν είναι τα λόγια και τα χαρτιά, αλλά αυτό που εκπέμπει ο άλλος. Αν είναι θετικό τον εμπιστεύομαι, αν δεν είναι όχι μόνο δεν τον εμπιστεύομαι αλλά είμαι προετοιμασμένος να αντιμετωπίσω ανά πάσα στιγμή την οποιαδήποτε αρνητική κατάσταση.
Βέβαια, οι επιλογές δεν είναι πάντα στο χέρι μου. Πολλές φορές η διοίκηση επιβάλλει την δική της θέση κόντρα στις δικές μου απόψεις και σε αυτές τις περιπτώσεις κάνω αυτό που ανέφερα και στο προηγούμενο άρθρο μου: Παρατηρώ - Προστατεύομαι - Περιμένω
Το μόνο κακό, είναι ότι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις όπου επέμενα να μην προσληφθεί κάποιος / κάποια, όσο εγωιστικό κι αν ακουστεί αυτό, βγήκα αληθινός. Μου έχουν βγάλει και παρατσούκλι: "Μαυρόγατος"!


Εγώ είμαι Τοξότης και σε προσωπικό επίπεδο οι σχέσεις μου με άλλα ζώδια έχουν ως εξής:
- Οι τρεις κολλητοί μου φίλοι είναι Κριός ο ένας, Λέοντας ο άλλος και Δίδυμος ο τρίτος
- Οι τρεις καλύτερες μου φίλες είναι Αιγοκερίνες
- Οι γυναίκες που σημάδεψαν θετικά την ζωή μου, είναι 1 Σκορπίνα, 2 Αιγοκερίνες και 2 Ταυρίνες
- Οι γυναίκες που σημάδεψαν αρνητικά τη ζωή μου, είναι επίσης 1 Σκορπίνα (ακόμα την αναζητώ - με εξαπάτησε και μου ξετίναξε μια περιουσία πολλών εκατομμυρίων), 1 Δίδυμος, 1 Ζυγός (η οποία με έκανε τάρανδο) και 1 Τοξοτίνα (η οποία επίσης είχε την τάση να με βλέπει ως τάρανδο)
- Οι άντρες που αδίκησα ήταν: 1 Ζυγός, 1 Ταύρος και 2 Αιγόκεροι
- Οι γυναίκες που πλήγωσα ήταν: 1 Υδροχόος, 1 Αιγοκερίνα και 1 Ζυγός
- Με άντρες Τοξότες δεν τα πάω καλά: σύγκρουση εγωισμών.

Όλα αυτά τι μας δείχνουν; Ότι τα πάντα είναι "σχετικά" ή μήπως ότι όλα είναι θέμα "Κάρμα"; Μήπως εμείς "τραβάμε" τους "καλούς" και τους "κακούς" ανάλογα με τη διάθεση μας σε κάποια χρονική στιγμή, άσχετα με το ζώδιο στο οποίο ανήκουν; Μήπως πολλές φορές επιλέγουμε "ασυνείδητα" (συνειδητά στην ουσία απλά αρνούμαστε να το δούμε στην πραγματική του διάσταση) να συνεργαστούμε με "κακούς" ανθρώπους για να επιβεβαιώσουμε τον δικό μας εγωισμό; Κι αν είναι έτσι, μήπως πρέπει να αναλογιστούμε ότι αυτή μας η διάθεση μπορεί να εξυπηρετεί το ΕΓΩ μας αλλά εν τέλει βλάπτει την δουλειά μας και την ζωή μας γενικότερα;

melinam
14-01-2007, 06:17 PM
Φίλε impulse πολύ καλό το άρθρο σου! :clapping: Ειδικά με τους Διδύμους έχω και εγώ προσωπικά εντοπίσει κάποια πολύ κακά "δείγματα" που δεν αξίζει να ασχολείται κάποιος μαζί τους! Συκοφάντες και σίγουρα διπρόσωποι! Επίσης είμαι πολύ επιφυλακτική με Σκορπιούς και ειδικά με τις γυναίκες έχω την εντύπωση ότι κρύβουν μια κακία μέσα τους. Προς Θεού βέβαια δεν μιλώ γενικά για όλες τις Σκορπίνες, να μην τις καταδικάσουμε και όλες! Είναι προσωπική μου αντίληψη και γνώμη! Oύτε βεβαίως για όλους τους Διδύμους! :cheesy:

Marina 7771
14-01-2007, 07:07 PM
Ενδιαφέρουσα η εργασία σου impulse.
Πάνω κάτω για Διδύμους και Αιγόκερους τα ίδια θα έλεγα κ εγώ, πάντα από προσωπική πείρα. Για Παρθένους δεν το συζητώ, 100% ταύτιση απόψεων. Θα συμφωνήσω ωστόσο με την malinam για τους Σκορπιούς, θέλουν λίγη προσοχή, δεν είναι τόσο ευθείς όσο αρχικά φαίνονται.
Θα ήθελα να κάνω και μία παρατήρηση αν μου επιτρέπεις impulse. Το ηλιακό ζώδιο δεν δείχνει τα πάντα, για να μην πω δείχνει λίγα. Στην μελέτη σου αυτή σίγουρα θα έδινε πολλά συμπεράσματα και ο ωροσκόπος. Είναι η εικόνα μας προς τα έξω και ως ένα βαθμό ο τρόπος που τελικά φαιρόμαστε. Είναι κι άλλα, αλλά φαντάζομαι είναι δύσκολο να έχεις τέτοια στοιχεία για να κάνεις την ανάλογη μελέτη.:bigsmile:

impulse
14-01-2007, 08:28 PM
Θα συμφωνήσω μαζί σου αγαπητή Marina ως προς το θέμα των ωροσκόπων...αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι το να πιάσω έναν-έναν να ρωτήσω όλα τα σχετικά που θα με οδηγούσαν σε μια πιο εμπεριστατωμένη εικόνα, δεν είναι και τόσο εύκολο :bigsmile: Βέβαια θα μπορούσα να πεταχτώ μέχρι τον Κορυδαλλό να ρωτήσω τον έγκλειστο Λέοντα... αλλά δε νομίζω ότι θα βοηθούσε και πολύ...καθότι εγώ αποκάλυψα την απάτη του και δεν μπορώ να πω ότι τρέφει και πολύ φιλικές διαθέσεις απέναντι μου :laugh:

Σίγουρα όλα είναι σχετικά...αλλά όπως είπα, αυτό που με εντυπωσιάζει είναι οι ομοιότητες...

Marina 7771
14-01-2007, 08:38 PM
Σε καταλαβαίνω. Μία απλή διαπίστωση έκανα.:bigsmile: Δεν περίμενα να μαζέψεις τα στοιχεία.:nea: Μπράβο και πάλι για την προσπάθεια :clapping:

Alien1
14-01-2007, 10:44 PM
Οσα ειπες για Λεοντες, διδυμους και τοξοτες θα συμφωνησω μαζι σου Ιmpulse !!.

Και εγω απο τις δικες μου εμπειριες με τους αναλογους αντιπροσωπους των εν λογο ζωδιων (αναμικτα γυναικες και αντρες) πανω κατω τα ιδια εχω παρατηρηση

Υπηρξαν ως τωρα μαλιστα και τα χειροτερα αλλα και τα λιγοτερο εμπιστευσιμα ατομα στην ζωη μου (οχι οι παντες φυσικα αλλα η μεγαλυτερη μεριδα)

Επισης οι τοξοτες\τοξοτινες που προσωπικα γνωριζω εκτος του εγωισμου τους που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα και οτι μονο η γνωμη τους ειναι η σωστη ειναι και εξαρτωμενα ατομα απο τους γνωστους τους και τους φιλους τους...

ζουζούνα1977
15-01-2007, 09:19 AM
Καλημέρα! Προτείνω να είμαι η τέταρτη δίδυμος που θα γνωρίσεις για να σε "κάνω" να αλλάξεις ε ν τ ε λ ώ ς γνώμη για τα "παρεξηγημένα" Διδυμάκια......
Είμαι στο άκρως αντίθετο από αυτά που γράφεις.
Πίστεψέ με και αν δεν θες ,δεκτό.
Απλά εγώ δεν είμαι έτσι (όπως αναφέρεις) και όπως εσύ εκφράζεις τις απόψεις σου -επέτρεψέ μας- και εμάς.
Φιλικά...:embarrest

Fotini Christodoulou
15-01-2007, 10:01 AM
Κι εγώ με την σειρά μου θα τονίσω ότι από το ηλιακό και μόνο δυσκολο να βγούν συμπεράσματα καθώς και επίσης υπάρχει το θέμα συναστρίας δλδ με βαση τον χάρτη μας ταιριάζουμε ή όχι με διαφόρους ανθρώπους.
Και επίσης-κατι που θεωρω πολύ σημαντικό- παρατηρώ ότι σε καποιους ανθρωπους βγαζουμε τον καλύτερο εαυτό τους και σε άλλους το αντίθετο.

Αρα δεν θα θελα να γενικεύσω καθώς υπάρχουν τόσοι παράμετροι που θα ήταν ίσως άδικο ...:cheesy:

Σχετικά με το θέμα του κάρμα που αναφέρεις πάντως θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές,ότι και σε εμενα συμβαίνει μέχρι τώρα,να περιτριγυρίζομαι ή συναντώ συνεχώς εκπροσώπους συγκεκριμένων ζωδίων ή με τονισμένα τα στοιχεία των ζωδίων αυτών.Αυτό μάλλον μου έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσω κάποιους απ'την καλή αλλα και την ανάποδη.:bigsmile:

Alien1
15-01-2007, 01:06 PM
Καλημέρα! Προτείνω να είμαι η τέταρτη δίδυμος που θα γνωρίσεις για να σε "κάνω" να αλλάξεις ε ν τ ε λ ώ ς γνώμη για τα "παρεξηγημένα" Διδυμάκια......
Είμαι στο άκρως αντίθετο από αυτά που γράφεις.
Πίστεψέ με και αν δεν θες ,δεκτό.
Απλά εγώ δεν είμαι έτσι (όπως αναφέρεις) και όπως εσύ εκφράζεις τις απόψεις σου -επέτρεψέ μας- και εμάς.
Φιλικά...:embarrest

Ενταξει ζουζουνι μην το παιρνεις εντελώς προσωπικα
μαλλον δεν διαβασες την παρενθεση μου στο προηγουμενο μου post



(οχι οι παντες φυσικα αλλα η μεγαλυτερη μεριδα)

ζουζούνα1977
15-01-2007, 01:52 PM
Alien1 (http://myhoroscope.gr/member.php?u=6820), δεν απευθύνθηκα σε εσένα προσωπικά, αλλά στο μέλος impulse.

Από εκεί και πέρα αυτά....:nuts:

ioni
18-01-2007, 11:45 PM
διαβαζωντας το αθρο σου ειδα κοματια μου τοξοτης και εγω οι αντρες που με συμαδευψαν-συμαδευουν σκορπιοι αιγοκεροι καρκινοι οι γυνεκες αιγοκεροι καρκινοι σκορπιοι ζυγοι τοξοτες παρθενοι για καλο ή κακο μα εχω μαθει να κρατω τα μαθηματα και οτι ολοι αυτοι ειρθαν ή ειναι στη ζωη μου για μα μαθω κατι και τους ευχαριστω οσο και αν μερκοι με πλυγοσαν...........αν και ως τοξοτης αστα....επαναλανβανω μερικα

impulse
19-01-2007, 06:19 PM
...και οτι ολοι αυτοι ειρθαν ή ειναι στη ζωη μου για μα μαθω κατι και τους ευχαριστω οσο και αν μερκοι με πλυγοσαν...........

Πάντα πρέπει να αισθανόμαστε ευγνωμοσύνη για όλους όσους μας πλήγωσαν, διότι μας έδωσαν την ευκαιρία να πάρουμε ακόμα ένα μάθημα, να ανακαλύψουμε νέα όρια του εαυτού μας, να ανακαλύψουμε ακόμα μια άγνωστη πτυχή στην προσωπικότητα ενός ανθρώπου...

Alien1
19-01-2007, 08:40 PM
Alien1 (http://myhoroscope.gr/member.php?u=6820), δεν απευθύνθηκα σε εσένα προσωπικά, αλλά στο μέλος impulse.

Από εκεί και πέρα αυτά....:nuts:

ΤΟ μπερδεμα :push:

Αλλη φορα βαζε και κανενα quote στα post σου ωστε να ξερει ο αλλος που απευθυνεσαι αντι να τα πετας στα κουτουρου

PS: Αμα δεν ξερεις να βαζεις quote ρωτα και θα σου δειξουνε για να μην χαλαμε τον χρονο μας

Alien1
19-01-2007, 09:56 PM
Πάντα πρέπει να αισθανόμαστε ευγνωμοσύνη για όλους όσους μας πλήγωσαν,

Sorry φιλαρα αλλα εδω διαφωνουμε

Οτι το μαθημα σου γινεται και παθημα οπως εννοεις το θεωρω σωστο
αλλα
να τους ευχαριστησεις λες και δεν συνεβη τιποτα το θεωρω υπερβολικο και σιγουρα δεν το αξιζουν κατι τετοιο...μαλλον σημαινει οτι δεν εχεις μαθει στην πραγματικοτητα το μαθημα σου

Για τους περισσοτερους ανθρωπους η υπερβολικη καλοσυνη θεωρειτε κοροιδια και μετα το παιρνουν ως δεδομενο ωστε να σου ξανακανουν τα ιδια...


Πιστευω οτι πρεπει να τους γραφεις και τους βαζεις εκει που τους αξιζει αμα δεν θες να την ξαναπατησεις μαλιστα και απο τα ιδια ατομα

Απο κει και περα κοιτας μπροστα στην ζωη σου και μαθαινεις ωστε να μην την ξαναπατησεις ξανα...

impulse
19-01-2007, 11:11 PM
Sorry φιλαρα αλλα εδω διαφωνουμε

Οτι το μαθημα σου γινεται και παθημα οπως εννοεις το θεωρω σωστο
αλλα
να τους ευχαριστησεις λες και δεν συνεβη τιποτα το θεωρω υπερβολικο και σιγουρα δεν το αξιζουν κατι τετοιο...μαλλον σημαινει οτι δεν εχεις μαθει στην πραγματικοτητα το μαθημα σου

Για τους περισσοτερους ανθρωπους η υπερβολικη καλοσυνη θεωρειτε κοροιδια και μετα το παιρνουν ως δεδομενο ωστε να σου ξανακανουν τα ιδια...


Πιστευω οτι πρεπει να τους γραφεις και τους βαζεις εκει που τους αξιζει αμα δεν θες να την ξαναπατησεις μαλιστα και απο τα ιδια ατομα

Απο κει και περα κοιτας μπροστα στην ζωη σου και μαθαινεις ωστε να μην την ξαναπατησεις ξανα...

Καλέ μου φίλε, το θέμα είναι λίγο πιο βαθύ. Δεν εννοώ να τους ανάψεις και λαμπάδα ή να τους στείλεις και μια ευχαριστήρια κάρτα. Τα "παθήματα" στην ζωή, είναι τα καλύτερα μαθήματα. Χωρίς αυτά δεν υπάρχει εσωτερική εξέλιξη. Για κάθε πληγή που ανοίγει, υπάρχει κι ένα φάρμακο που μετά από την επούλωση βοηθάει να μην ανοίξει ξανά. Αυτό το φάρμακο λέγεται "γνώση", μια "γνώση" που γεννιέται από τον πόνο και η οποία λειτουργεί προστατευτικά για το μέλλον. Αυτή τη γνώση μας την προσφέρουν αυτοί που μας πληγώνουν και μάλιστα άθελα τους. Η αλήθεια είναι ότι αυτή είναι η μοναδική "γνώση" που όλοι απευχόμαστε να αποκτήσουμε, καθότι οι συνθήκες απόκτησης της, είναι πάντα σκληρές, αλλά όταν μας προκύπτει καλό θα είναι να την αντιμετωπίζουμε ως μια νέα και εποικοδομητική - για το μέλλον - εμπειρία. Υπό αυτή την έννοια, προσωπικά "ευχαριστώ" όσους και όσες με πλήγωσαν, διότι ΑΘΕΛΑ ΤΟΥΣ με βοήθησαν να δω πιο ξεκάθαρα κάποια πράγματα και να μάθω να προστατεύομαι καλύτερα στο μέλλον. Εάν καταφέρεις και παραμερίσεις την οργή (δεν είναι εύκολο αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο), θα συνειδητοποιήσεις ότι μέσα σου θα επέλθει μια εποικοδομητική ηρεμία. Την ονομάζω "εποικοδομητική", διότι σε βοηθάει να προχωράς προς τα εμπρός. Όσο για το "ευχαριστώ", αυτό ουσιαστικά το απευθύνεις προς τη ζωή, προς το "Σύμπαν". Μη ξεχνάς ότι τίποτα σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι τυχαίο και θεωρώ πως όταν πονάμε, πονάμε για κάποιον λόγο. Είτε για να μάθουμε, είτε για να αφυπνισθούμε, είτε για να καταλάβουμε ότι είχαμε πάρει λάθος δρόμο, κλπ. Σε αυτό το σημείο θα σου πω κάτι ακόμα. Όταν αυτός που σε πλήγωσε σε δει να χαμογελάς, να είσαι βέβαιος ότι αισθάνεται σαν να του ρίχνεις χαστούκι. Εάν σε δει οργισμένο χαίρεται περισσότερο διότι αισθάνεται πως πέτυχε τον στόχο του. Μιλώ εκ προσωπικών εμπειριών. Σκέψου το λίγο.

Alien1
20-01-2007, 02:43 PM
Καλέ μου φίλε, το θέμα είναι λίγο πιο βαθύ. Δεν εννοώ να τους ανάψεις και λαμπάδα ή να τους στείλεις και μια ευχαριστήρια κάρτα. Τα "παθήματα" στην ζωή, είναι τα καλύτερα μαθήματα. Χωρίς αυτά δεν υπάρχει εσωτερική εξέλιξη. Για κάθε πληγή που ανοίγει, υπάρχει κι ένα φάρμακο που μετά από την επούλωση βοηθάει να μην ανοίξει ξανά. Αυτό το φάρμακο λέγεται "γνώση", μια "γνώση" που γεννιέται από τον πόνο και η οποία λειτουργεί προστατευτικά για το μέλλον. Αυτή τη γνώση μας την προσφέρουν αυτοί που μας πληγώνουν και μάλιστα άθελα τους. Η αλήθεια είναι ότι αυτή είναι η μοναδική "γνώση" που όλοι απευχόμαστε να αποκτήσουμε, καθότι οι συνθήκες απόκτησης της, είναι πάντα σκληρές, αλλά όταν μας προκύπτει καλό θα είναι να την αντιμετωπίζουμε ως μια νέα και εποικοδομητική - για το μέλλον - εμπειρία. Υπό αυτή την έννοια, προσωπικά "ευχαριστώ" όσους και όσες με πλήγωσαν, διότι ΑΘΕΛΑ ΤΟΥΣ με βοήθησαν να δω πιο ξεκάθαρα κάποια πράγματα και να μάθω να προστατεύομαι καλύτερα στο μέλλον. Εάν καταφέρεις και παραμερίσεις την οργή (δεν είναι εύκολο αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο), θα συνειδητοποιήσεις ότι μέσα σου θα επέλθει μια εποικοδομητική ηρεμία. Την ονομάζω "εποικοδομητική", διότι σε βοηθάει να προχωράς προς τα εμπρός. Όσο για το "ευχαριστώ", αυτό ουσιαστικά το απευθύνεις προς τη ζωή, προς το "Σύμπαν". Μη ξεχνάς ότι τίποτα σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι τυχαίο και θεωρώ πως όταν πονάμε, πονάμε για κάποιον λόγο. Είτε για να μάθουμε, είτε για να αφυπνισθούμε, είτε για να καταλάβουμε ότι είχαμε πάρει λάθος δρόμο, κλπ. Σε αυτό το σημείο θα σου πω κάτι ακόμα. Όταν αυτός που σε πλήγωσε σε δει να χαμογελάς, να είσαι βέβαιος ότι αισθάνεται σαν να του ρίχνεις χαστούκι. Εάν σε δει οργισμένο χαίρεται περισσότερο διότι αισθάνεται πως πέτυχε τον στόχο του. Μιλώ εκ προσωπικών εμπειριών. Σκέψου το λίγο.

Ενταξει αν και δεν συμφωνω απολυτα σε καταλαβαινω και σιγουρα εχεις καποιο δικιο σε αρκετα σημεια :)

ioni
20-01-2007, 04:32 PM
μονο ενας σκορπιος θα απαντουσε ετσι μερικες φορες θελω να βλαλω κακια μα δεν μπορω.....ισως ειναι ενα κοροιδο αλλωστε το νιωθω μαλιστα απο σκορπιο η κακια θα σας μηνεις;) απο τοξοτη

Alien1
20-01-2007, 04:57 PM
Aγαπητη χρηστρια Ioni

1) Πρωτα πρωτα που κολλαει αυτο με το θεμα ? :bigsmile:
2) Μονο ενας τοξοτης θα επεφτε τοσο ευκολα στην παγιδα μου, ποιος ειναι το κοροιδο ? :toung:

Η κακια μας βγαινει με αυτα που γραφετε, μονο εμεις φταιμε ;)

ζουζούνα1977
22-01-2007, 12:05 PM
Τις υποδείξεις και το ύφος σου "κάπου αλλού" σχετ με:
"Αλλη φορα βαζε και κανενα quote στα post σου ωστε να ξερει ο αλλος που απευθυνεσαι αντι να τα πετας στα κουτουρου. και PS: Αμα δεν ξερεις να βαζεις quote ρωτα και θα σου δειξουνε για να μην χαλαμε τον χρονο μας".... ο.κ?
Αν διάβαζες σωστά ΑΛΙΕΝ1 θα έβλεπες πως λέω η τέταρτη δίδυμος, συνεπώς "πήγαινε" στο άτομο που έγραφε κάτι για άλλους τρεις διδύμους, συνεπώς γιατί να βάλω παράθεση. Εσύ απλά ήθελες κάτι να "πεισ" και είπες...
Δηλαδή το μέλος impulse πώς το κατάλαβε ότι έλεγα για εκείνο???? γιατί απλά διάβασε προσεκτικά αυτό που έγραψα.
Όσο για το αν ξέρω να βάζω ή όχι παράθεση δεν έχω να σου πως κάτι. Ειλικρινά θεωρώ πως γράφεις κάτι για να γράψεις.
Όσο για το αν χαλάς το χρόνο σου τότε γιατί δεν "έληξες" το θέμα και συνέχισες???
:nuts: :nuts: :nuts: :nuts:

Καλήμερα Αλιεν1 και καλή εβδομάδα...........................

ioni
23-01-2007, 07:18 PM
αγαπητε alien 1 ευχαριστω για το κοροιδο,πρωτων,το θεμακολαει στο οτι ολοι οι σκορπιοι βγαζετε πολυ μα παρα πολυ κακια το λεω με καλη προθεση γιατι μας κανει καλο μερκες φορες και δευτερον προτιμω να ειμαι κοοροιδο και αιωνια αισιοδοξη παρα:suspiciou οπως μερικοι μερικοι.Αλλωστε εγω προσωπικα τα παθηματα μου γινονται μαθηματα και μετα προσεχω:cheesy:

SONIA64
23-01-2007, 11:27 PM
Πολύ ωραίο άρθρο.Μπράβο σου:clapping:

skorpion
25-01-2007, 10:19 PM
ολοι οι σκορπιοι βγαζετε πολυ μα παρα πολυ κακια το λεω με καλη προθεση γιατι μας κανει καλο μερκες φορες

Κανεις λαθος! Ακου ολοι οι σκορπιοι βγαζετε παρα πολυ κακια! Αυτο ειναι δυσφημιση!!! Α πα παπα πα!!! Παρακαλω να αναιρεσετε!:toung:


:cheesy:

*Astropeleki*
25-01-2007, 10:34 PM
Κανεις λαθος! Ακου ολοι οι σκορπιοι βγαζετε παρα πολυ κακια! Αυτο ειναι δυσφημιση!!! Α πα παπα πα!!! Παρακαλω να αναιρεσετε!:toung:
:cheesy:

Προφανώς την ντομπροσύνη, το απότομο, το εντελώς "χύμα" που λένε ότι βγάζουν οι Σκορπιοί την λαμβάνουν οι άλλοι σαν κακία. :embarrest

Κασσιόπη
26-01-2007, 01:33 AM
Ομολογώ πως έχω μείνει κυριολεκτικά άναυδη με το συγκεκριμένο άρθρο... Πέρα από τη γενική χροιά, ειδικά οι χαρακτηρισμοί και οι "ιδιότητες" με άφησαν κατάπληκτη... "Επιτυχημένος", "αποτυχημένος", "επιχειρηματίας", "υπάλληλος" , "στελέχη". Αλήθεια, πώς ακριβώς ορίζονται όλες αυτές οι ιδιότητες;

Ειδικά δε, για τους "επιτυχημένους, (...) ,με ροπή στις παρανομίες", παραδέχομαι πως εκστασιάστηκα! Εκτός κι αν η "ροπή στις παρανομίες" θεωρείται πλέον και ανοιχτά ίδιον της επιτυχίας - γιατί σιωπηρά θεωρείται, ειδικά σε τομείς που δεν υφίσταται παραγωγή προϊόντος, αλλά το ζητούμενο είναι η ανακύκλωση του χρήματος.

Για να καταλήξουμε λοιπόν στην Αστρολογία, γιατί προς χάρην της - αν και όχι μόνο- έγινε αυτή η παρεμβολή, ακλόνητη πεποίθησή μου είναι πως για τα όσα περιγράφονται στο άρθρο η αστρολογία εν γένει έχει πολύ μικρή ευθύνη. Η πηγή μάλλον πρέπει να αναζητηθεί στον "επαγγελματικό χώρο" της "διοίκησης επιχειρήσεων", ο οποίος σαφώς και δεν φημίζεται για το ανθρωπιστικό του υπόβαθρο.

Οι κάθε λογής στατιστικές καλό θα είναι να αποτιμώνται ανάλογα με το πεδίο από το οποίο αντλείται το δείγμα τους. ¶λλα συμπεράσματα θα προκύψουν από μελέτη σε χώρους με πιο δημοκρατικούς προσανατολισμούς και άλλα σε χώρους όπου επικρατούν οι "νόμοι της αγοράς".

Καλή συνέχεια στο έργο σας.

Alien1
26-01-2007, 02:08 AM
Eιναι γνωστο οτι ο καθε ανθρωπος εχει τις δικιες του αντιπαθιες και συμπαθιες σε καθε ζωδιο αναλογα και με τις προσωπικες του εμπειριες

Εδω και μερικοι αστρολογοι το κανουν και αυτο και φαινονται και μεσα απο τα αρθρα τους απο τα διαφορα προσωπικα τους πιστευω (καλα η κακα) στα διαφορα ζωδια


-------------------------------------------------------------------------

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΚΟΡΠΙΟΥΣ

Οσο για τους Σκορπιους αυτοι ειμαστε
σε αλλους φαινονται χυμα αυτα που λεμε, σε αλλου δικαια ,σε αλλους κακα , σε αλλους διεστραμμενα κλπ κλπ κλπ :)

Οπως τα λαμβανει κανενας

Τωρα σε οποιον δεν αρεσουμε δεν πειραζει
Χεστ*καμε κανονικοτητα πλεον οπως λενε και την λαικη... ;)

impulse
26-01-2007, 11:12 AM
Ομολογώ πως έχω μείνει κυριολεκτικά άναυδη με το συγκεκριμένο άρθρο... Πέρα από τη γενική χροιά, ειδικά οι χαρακτηρισμοί και οι "ιδιότητες" με άφησαν κατάπληκτη... "Επιτυχημένος", "αποτυχημένος", "επιχειρηματίας", "υπάλληλος" , "στελέχη". Αλήθεια, πώς ακριβώς ορίζονται όλες αυτές οι ιδιότητες;
Αγαπητή φίλη, γιατί σε πειράζουν οι όροι; Εσύ δεν χαρακτηρίζεις ποτέ κάποιον με τους «όρους» επιτυχημένος, αποτυχημένος, καλός, κακός; Δηλαδή κάποιος που καταλήγει στη φυλακή για κλοπή, δεν είναι «αποτυχημένος» κατά γενική ομολογία; Κάποιος άλλος που πχ από ένα μικρό μαγαζί καταφέρνει να δημιουργήσει μια αλυσίδα καταστημάτων δεν είναι επιτυχημένος κατά γενική ομολογία; Κάποιος που ξοδεύει τα λεφτά του στα μπουζούκια και δεν πληρώνει τις υποχρεώσεις του με αποτέλεσμα να κλείσει την επιχείρηση του δεν είναι αποτυχημένος κατά γενική ομολογία; Κάποιος που με σκληρή δουλειά χρόνων καταφέρνει να φτιάξει ένα σπίτι, δεν είναι επιτυχημένος κατά γενική ομολογία;


Ειδικά δε, για τους "επιτυχημένους, (...) ,με ροπή στις παρανομίες", παραδέχομαι πως εκστασιάστηκα! Εκτός κι αν η "ροπή στις παρανομίες" θεωρείται πλέον και ανοιχτά ίδιον της επιτυχίας - γιατί σιωπηρά θεωρείται, ειδικά σε τομείς που δεν υφίσταται παραγωγή προϊόντος, αλλά το ζητούμενο είναι η ανακύκλωση του χρήματος.
¶λλο το «με ροπή στην παρανομία» και άλλο το «παράνομος».
Γιατί σε πειράζει αυτός ο όρος; Αυτό σε πείραξε επειδή αναφερόταν σε «επιχειρηματίες»; Δηλαδή η απόκρυψη εσόδων από την εφορία που κάνει μέχρι και ο τελευταίος εργάτης, δεν είναι παρανομία; Όταν αφήνουμε τα σκουπίδια έξω από τον κάδο ή πάνω στον ήδη ξέχειλο κάδο, δεν είναι παρανομία; Η παραβίαση της ουράς στο ταμείο δεν είναι μια μορφή παρανομίας; Όταν αντί για 50 χλμ που λένε οι πινακίδες εμείς οδηγούμε με 80+ χλμ, δεν παρανομούμε; Ο υπάλληλος ενός τμήματος προμηθειών ιδιωτικής εταιρείας που μου ζητάει μίζα για να προχωρήσει στην εντολή αγοράς, δεν παρανομεί; Τα χιλιάδες αυθαίρετα μικρά εξοχικά δεν είναι αποτέλεσμα παράνομων πράξεων; Γιατί μας ενοχλούν οι παρανομίες των επιχειρηματιών και θεωρούμε ότι εμείς είμαστε οι ΑΠΟΛΥΤΑ νόμιμοι σε όλα; Ρίξε μια ματιά γύρω σου και θα δεις εκατομμύρια ανθρώπων που παρανομούν εις βάρος των συνανθρώπων τους με διάφορους τρόπους σε καθημερινή βάση και οι οποίοι ΔΕΝ είναι επιχειρηματίες!



Οι κάθε λογής στατιστικές καλό θα είναι να αποτιμώνται ανάλογα με το πεδίο από το οποίο αντλείται το δείγμα τους. ¶λλα συμπεράσματα θα προκύψουν από μελέτη σε χώρους με πιο δημοκρατικούς προσανατολισμούς και άλλα σε χώρους όπου επικρατούν οι "νόμοι της αγοράς".
Όσο για τους «άλλους» χώρους, τους «πιο δημοκρατικούς», δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι, αλλά είμαι βέβαιος ότι και εκεί χωράνε κάποιοι άλλοι όροι, όπως: «καλός», «κακός», «υποκριτής», «ειλικρινής», «ψεύτης», «κομπλεξικός», κλπ.
Αγαπητή μου φίλη, σε όλους τους χώρους εντός και εκτός «αγοράς», υπάρχουν άνθρωποι που χαρακτηρίζονται βάση των όσων πράττουν.

luna7
26-01-2007, 11:23 AM
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ..ΓΕΛΑΣΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΧΑΡΗΚΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.
ΑΡΑΓΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΖΩΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ?
..ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ??
ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ??
ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΣΥΝΤΤΡΟΦΟΣ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΩΣ ΚΑΛΟΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ..ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ???
ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ??
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΗΣΑΜΕ ΠΕΝΤΕ ΛΕΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΣΤΑ ΒΡΑΣΤΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΕΟΝΤΕΣ(ΤΡΑΓΙΚΟ!!!..ΓΙΑ ΝΑ ΕΥΛΟΓΙΣΩ ΤΑ ΓΕΝΙΑ ΜΟΥ!!ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΜΟΥΝΑ ΚΑΛΟΣ ΛΕΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???)..ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΚΟΣ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ????
..ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΥΕΛΙΚΤΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΠΟΥ ΣΕ ΕΜΑΣ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ..Η ΕΝΑΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΑΡΑ???(ΜΙΑ ΚΑΙ Η ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΙΑ ΚΙ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟΨΗ..ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ???.. ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΦΥΛΑΚΗ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ..ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΚΑΙ ΤΗ ΓΛΥΤΩΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???) .ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΟ ΤΟ ΚΑΛΟΣ ΣΚΟΡΠΙΟΣ ΚΑΚΟΣ ΣΚΟΡΠΙΟΣ Κ.Λ.Π..Κ.Λ.Π..ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΚΟΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙ??..ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΜΕ ΑΥΤΟΣ ΣΚΟΤΩΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΕΚΑΝΕ ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΣΕ ΕΦΤΑ ΤΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ..
..ΑΡΑ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΕΝΙΚΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΚΟΣ..!
..ΚΑΛΟΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ=ΙΣΩΣ ΚΑΚΟΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ...

luna7
26-01-2007, 11:41 AM
ΚΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΛΟΙΠΟΝ>ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΚΤΟ>ΑΡΑ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ> ΑΡΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ>=ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΩ ΣΤΟ ΠΙΟ ΨΗΛΟΤΕΡΟ ΒΟΥΝΟ!!!!! ΚΑΛΕ ΜΟΥ IMPULSE (ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??)ΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΖΩΔΙΟΥ ΣΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΟΛΙΓΟΝ ΚΑΡΙΕΡΙΣΤΑΣ!!!!..ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ???..ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΙΕΡΙΣΤΕΣ???,,ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΤΣΙ..ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΚΙΟΛΑΣ...ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ>ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΤΟ "ΚΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ"..ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΡΙΕΡΙΣΤΑΣ ΠΟΛΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΠΑΡΕΑ..ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ!!!..ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΑΝΤΕΧΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΥ ΩΡΑ!!!

Fotini Christodoulou
26-01-2007, 11:48 AM
Προσωπικές απόψεις,εξέφρασε ο Impulse,υποκειμενικές φυσικά γιατί αφορούν δικές του και μόνο εμπειρίες αλλα φυσικά δεν υποστήριξε το αντιθετο.
Μπορούμε να διαφωνούμε ελευθερα!;)

Αγαπητό μέλος μας luna 7 αν έχεις όμως την καλοσύνη να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες!:bigsmile:

kiaRRa
26-01-2007, 11:49 AM
Σαφώς και όλα είναι υποκειμενικά, σχετικά και ρευστά. Δεν είναι δυνατόν όλοι να ταιριάζουμε με όλους, ούτε να διαφωνούμε με τους πάντες.
Η αναφορά στο κατά γενικήν ομολογία, θεωρώ, αποτυπώνεται στους γενικώς παραδεδεγμένους κανόνες ηθικής συμπεριφοράς, όπως καθιερώνονται ανά περίοδο από τις αντιλήψεις της κάθε κοινωνίας σε κάθε τόπο και σε κάθε χρόνο.

impulse
26-01-2007, 11:52 AM
Όλα αυτά τι μας δείχνουν; Ότι τα πάντα είναι "σχετικά" ή μήπως ότι όλα είναι θέμα "Κάρμα"; Μήπως εμείς "τραβάμε" τους "καλούς" και τους "κακούς" ανάλογα με τη διάθεση μας σε κάποια χρονική στιγμή, άσχετα με το ζώδιο στο οποίο ανήκουν; Μήπως πολλές φορές επιλέγουμε "ασυνείδητα" (συνειδητά στην ουσία απλά αρνούμαστε να το δούμε στην πραγματική του διάσταση) να συνεργαστούμε με "κακούς" ανθρώπους για να επιβεβαιώσουμε τον δικό μας εγωισμό; Κι αν είναι έτσι, μήπως πρέπει να αναλογιστούμε ότι αυτή μας η διάθεση μπορεί να εξυπηρετεί το ΕΓΩ μας αλλά εν τέλει βλάπτει την δουλειά μας και την ζωή μας γενικότερα;

Νομίζω ότι το "κλείσιμο" του άρθρου μου τα λέει όλα :-)

Αλήθεια... πόσοι το διάβασαν;

impulse
26-01-2007, 01:06 PM
ΚΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΛΟΙΠΟΝ>ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΚΤΟ>ΑΡΑ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ> ΑΡΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ>=ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΩ ΣΤΟ ΠΙΟ ΨΗΛΟΤΕΡΟ ΒΟΥΝΟ!!!!! ΚΑΛΕ ΜΟΥ IMPULSE (ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??)ΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΖΩΔΙΟΥ ΣΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΟΛΙΓΟΝ ΚΑΡΙΕΡΙΣΤΑΣ!!!!..
Είναι πραγματικά ενδιαφέρον το πώς εξελίσσεται μια συζήτηση 

Με εντυπωσιάζει το γεγονός ότι έκαστος «γαντζώνεται» σε ένα – δύο σημεία αγνοώντας την ουσία – που στο συγκεκριμένο άρθρο μου εμπεριέχεται στο κλείσιμο του:bigsmile: Αν είχες διαβάσει ολόκληρο το άρθρο μου, θα ήξερες το ζώδιο μου και δε θα αναρωτιόσουν :bigsmile:


ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ???..ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΙΕΡΙΣΤΕΣ???,,ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΤΣΙ..ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΚΙΟΛΑΣ...ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ>ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΤΟ "ΚΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ"..ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΡΙΕΡΙΣΤΑΣ ΠΟΛΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΠΑΡΕΑ..ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ!!!..ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΑΝΤΕΧΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΥ ΩΡΑ!!!

Έτσι για να σου λύσω και τις υπόλοιπες απορίες. Καλώς ή κακώς «κάθομαι» στην «ηλεκτρική καρέκλα» της επιχείρησης, είμαι ο ενδιάμεσος κρίκος μεταξύ του επιχειρηματία και των υπολοίπων (συνεργατών και πελατών)… θέση για λεπτές ισορροπίες… Ανήκω σε αυτή την κατηγορία ανθρώπων, που λόγω «θέσης» ακούνε τα εξΆ αμάξης από τους ιεραρχικά «πιο πάνω» και που οι ιεραρχικά «πιο κάτω» είτε τους ζηλεύουν, είτε τους μισούν, είτε τους γλύφουν!
Η λέξη «καριερίστας» δεν με αντιπροσωπεύει! Τι σημαίνει «καριερίστας»; Τίποτα. Αυτό που με ενδιαφέρει πάνω από όλα, είναι να είμαι άνθρωπος! Το όνειρο μου δεν είναι να γίνω γενικός διευθυντής, ούτε «Χαλίφης στη θέση του Χαλίφη»… Το δικό μου όνειρο είναι να σταματήσω μια μέρα και να ασχοληθώ αποκλειστικά με την θάλασσα, με την βαθύτερη μελέτη της ιστορίας των Ινδιάνων της Αμερικής και με την φύση γενικότερα.

Αγαπητή μου φίλη, δεν έχω κανένα κόμπλεξ με κανέναν «ανώτερο» μου ή «κατώτερο μου»… Σέβομαι τους πάντες για αυτό που είναι και γιΆ αυτό που προσφέρουν. Εκτιμώ αυτούς που σέβονται και αδιαφορώ για όσους δεν σέβονται κανέναν και τίποτα.

Κάποτε ήμουν «κομπλεξικός»… αλλά μετά από ένα εγκεφαλικό που με καθήλωσε στο κρεβάτι για έξι μήνες (πριν από 7 χρόνια), ανακάλυψα ότι το πραγματικό νόημα της ζωής δεν κρύβεται στις καριέρες και στα χρήματα και στις «εξέχουσες κοινωνικο-οικονομικές» θέσεις, αλλά στην διαρκή προσπάθεια ΑΥΤΟ-ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ… Στον συνεχή αγώνα ενάντια στο ΕΓΩ που μας οδηγεί στο να βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα και όχι σφαιρικά όπως πρέπει. Δε θα σου πω ότι τα έχω καταφέρει… καθότι αυτός ο αγώνας είναι συνεχής και με πολλές στιγμές αδυναμίας.

Κασσιόπη
26-01-2007, 06:03 PM
Αγαπητή φίλη, γιατί σε πειράζουν οι όροι; Εσύ δεν χαρακτηρίζεις ποτέ κάποιον με τους «όρους» επιτυχημένος, αποτυχημένος, καλός, κακός; Δηλαδή κάποιος που καταλήγει στη φυλακή για κλοπή, δεν είναι «αποτυχημένος» κατά γενική ομολογία; Κάποιος άλλος που πχ από ένα μικρό μαγαζί καταφέρνει να δημιουργήσει μια αλυσίδα καταστημάτων δεν είναι επιτυχημένος κατά γενική ομολογία; Κάποιος που ξοδεύει τα λεφτά του στα μπουζούκια και δεν πληρώνει τις υποχρεώσεις του με αποτέλεσμα να κλείσει την επιχείρηση του δεν είναι αποτυχημένος κατά γενική ομολογία; Κάποιος που με σκληρή δουλειά χρόνων καταφέρνει να φτιάξει ένα σπίτι, δεν είναι επιτυχημένος κατά γενική ομολογία;

Όχι, λυπάμαι, αλλά δεν χρησιμοποιώ τέτοιους όρους. Η προσέγγισή μου όσον αφορά τα κοινωνικά ζητήματα είναι εντελώς διαφορετική. Δεν χαρακτηρίζω "αποτυχημένο" κάποιον που κατέληξε στη φυλακή για κλοπή. Με απασχολεί το γιατί κατέληξε. Και σίγουρα, δεν βιάζομαι να τον θεωρήσω "κακό".

Κάποιος που από "ένα μικρό μαγαζί καταφέρνει ( ; ) να δημιουργήσει αλυσίδα καταστημάτων" επίσης δεν ξέρω αν είναι "επιτυχημένος". Εξαρτάται από πολλά πράγματα, π.χ. από το μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό στον οποίο εκμεταλλευόταν τους υπαλλήλους του, από το αν πλήρωνε τους φόρους του, από το αν, αν, αν... Πάντως, σίγουρα δεν εξαρτάται μόνο από το ζώδιό του ή τη επιχειρηματική μαγκιά του.

Αυτός που "πάει στα μπουζούκια και κλείνει την επιχείρησή του" , δεν ξέρω πρώτον αν υφίσταται ως παράδειγμα, μιλώντας με ρεαλιστικούς όρους. Οι επιχειρήσεις - και μάλιστα οι μικρομεσαίες - κλείνουν για άλλους λόγους και όχι επειδή οι ιδιοκτήτες τους πάνε στα μπουζούκια (ή επίσης ανήκουν σε άσχημο ζώδιο). Αυτά είναι δικαιολογίες προς εσωτερική κατανάλωση.

Όσο για το σπίτι, συγγνώμη αγαπητέ, αλλά το "δικαίωμα στην κατοικία", όντως το θεωρώ δικαίωμα. Από εκεί και πέρα, τα λοιπά ασαφή περί "σκληρής δουλειάς" και "στερήσεων", επίσης δεν τα θεωρώ δείκτες "επιτυχίας".



¶λλο το «με ροπή στην παρανομία» και άλλο το «παράνομος».
Γιατί σε πειράζει αυτός ο όρος; Αυτό σε πείραξε επειδή αναφερόταν σε «επιχειρηματίες»; Δηλαδή η απόκρυψη εσόδων από την εφορία που κάνει μέχρι και ο τελευταίος εργάτης, δεν είναι παρανομία; Όταν αφήνουμε τα σκουπίδια έξω από τον κάδο ή πάνω στον ήδη ξέχειλο κάδο, δεν είναι παρανομία; Η παραβίαση της ουράς στο ταμείο δεν είναι μια μορφή παρανομίας; Όταν αντί για 50 χλμ που λένε οι πινακίδες εμείς οδηγούμε με 80+ χλμ, δεν παρανομούμε; Ο υπάλληλος ενός τμήματος προμηθειών ιδιωτικής εταιρείας που μου ζητάει μίζα για να προχωρήσει στην εντολή αγοράς, δεν παρανομεί; Τα χιλιάδες αυθαίρετα μικρά εξοχικά δεν είναι αποτέλεσμα παράνομων πράξεων; Γιατί μας ενοχλούν οι παρανομίες των επιχειρηματιών και θεωρούμε ότι εμείς είμαστε οι ΑΠΟΛΥΤΑ νόμιμοι σε όλα; Ρίξε μια ματιά γύρω σου και θα δεις εκατομμύρια ανθρώπων που παρανομούν εις βάρος των συνανθρώπων τους με διάφορους τρόπους σε καθημερινή βάση και οι οποίοι ΔΕΝ είναι επιχειρηματίες!

Πρώτον, γνωρίζω πολύ καλά τι εστί και τι δεν εστί επιχειρηματίας, όπως και ποιος είναι ο ρόλος των επιχειρήσεων. Ευχαριστώ πάντως για τις υποδείξεις. Όσον αφορά τώρα το αν κρύβει ο τελευταίος εργάτης από την εφορία, φαντάζομαι πως γνωρίζετε την έννοια της υπεραξίας , αγαπητέ, οπότε δεν έχει νόημα να σας απαντήσω περαιτέρω.
Σχετικά με τις λοιπές περιπτώσεις που αναφέρετε ως παραδείγματα καθημερινών παρανομιών, πρώτον δεν σας είπα πουθενά ότι δεν αποτελούν όντως μορφές παρανομίας, δεύτερον, πουθενά δεν αποκλείεται πως τις κάνουν εξίσου και οι "επιχειρηματίες" και τρίτον, όποιος παρανομεί - αποδεδειγμένα - τοιουτοτρόπως σίγουρα δεν θεωρείται "επιτυχημένος". Στις περιπτώσεις που αναφέρατε εσείς, η παρανομία ισοδυναμεί με "επιτυχία".

Τέλος, για το "άλλο η ροπή προς την παρανομία και άλλο η παρανομία" το εκλαμβάνω ως διάθεση για χιούμορ.




Όσο για τους «άλλους» χώρους, τους «πιο δημοκρατικούς», δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι, αλλά είμαι βέβαιος ότι και εκεί χωράνε κάποιοι άλλοι όροι, όπως: «καλός», «κακός», «υποκριτής», «ειλικρινής», «ψεύτης», «κομπλεξικός», κλπ.
Αγαπητή μου φίλη, σε όλους τους χώρους εντός και εκτός «αγοράς», υπάρχουν άνθρωποι που χαρακτηρίζονται βάση των όσων πράττουν.

Μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια, αγαπητέ. Στον κάθε χώρο οι συμμετέχοντες σ'αυτόν λειτουργούν βάσει των βασικών του ιδεολογικών και δεοντολογικών προσανατολισμών. Δεν μπορούν οι πρακτικές τους να διαφοροποιούνται σημαντικά, αναξάρτητα του ζωδίου τους ή όποιου άλλου χαρακτηριστικού τους.

littlesunshine
29-01-2007, 07:55 PM
Καλησπέρα Ιmpulse!
Ωραία τα λες :)
..ειδικά για τους παρθένους....με στεναχωρει απ'τη μία.. γιατί ένα πολύ κοντινό μου πρόσωπο είναι έτσι,απ'την άλλη όμως και οι καρκίνοι δεν είμαστε καλύτεροι! Πάντως έχω την αίσθηση οτι οι γυναίκες παρθένοι είναι πιο κούλ άτομα Β-)
~Τι κάνει το Λαγωνήσι,το΄χω επιθυμήσει...
και τη θάλασσά του...
από μικρή τα καλοκαίρια εκεί πήγαινα.τι εξοχή ωραία!και τόσο κοντά απ΄την Αθήνα!

luna7
29-01-2007, 08:27 PM
Προσωπικές απόψεις,εξέφρασε ο Impulse,υποκειμενικές φυσικά γιατί αφορούν δικές του και μόνο εμπειρίες αλλα φυσικά δεν υποστήριξε το αντιθετο.
Μπορούμε να διαφωνούμε ελευθερα!;)

Αγαπητό μέλος μας luna 7 αν έχεις όμως την καλοσύνη να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες!:bigsmile:


Ευχαρίστως!!!!(ψεματα λεω)..με τρελαίνουν οι τόνοι..αλλά τι να κάνω!

luna7
29-01-2007, 08:35 PM
Προσωπικές απόψεις,εξέφρασε ο Impulse,υποκειμενικές φυσικά γιατί αφορούν δικές του και μόνο εμπειρίες αλλα φυσικά δεν υποστήριξε το αντιθετο.
Μπορούμε να διαφωνούμε ελευθερα!;)

Αγαπητό μέλος μας luna 7 αν έχεις όμως την καλοσύνη να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες!:bigsmile:

Μήπως το ιδιο δεν έκανα κι εγώ???..πάντως δεν εχω σκοπό να τον δείρω.. γιατί όλοι για την προσωπική και υποκειμενικη αποψή μας απο προσωπικές μας εμπειριες κυρίως δεν μιλάμε??

luna7
29-01-2007, 08:37 PM
:blink: Μήπως το ιδιο δεν έκανα κι εγώ???..πάντως δεν εχω σκοπό να τον δείρω.. :bigsmile: γιατί όλοι για την προσωπική:wacko: και υποκειμενικη αποψή μας απο προσωπικές μας εμπειριες:weird: κυρίως δεν μιλάμε??

...ξέχασα τις φατσούλες:cheesy: !!

ioni
29-01-2007, 09:09 PM
αγαπημενοι μου σκορπιοι δεν εννοούσα ότι η <<κακια>> που βγάζετε μας κανει πάντοτε κακό πολλές φορές μας ταρακουναει απο το πόσο αγγελικά βλέπουμε τον κόσμο μερικοί.......δεν θυμάμε πως με είχε αποκαλέσει ο Alien1.......η αδελφή μου αλλωστε σκορπιος είναι:bigsmile: καταλαβαίνεται :bigsmile: η καλυτερή μου φίλη

Alien1
30-01-2007, 01:14 PM
Aγαπητη ioni γενικος μιλουσα και οχι ειδικα για σενα :bigsmile:

Χαιρομαι παντως που σε κατεβασα λιγακι στην σκληρη πραγματικοτητα...
Οσο πιο ψηλα πεταμε τοσο και πιο ανωμαλη ειναι η προσγειωση

stabie
30-01-2007, 03:55 PM
Προσωπικά είμαι Δίδυμίνα και το μόνο που έχω να πω είναι πως συμφωνώ εν μέρει...
Δηλαδή, οι καλύτερες συνεργασίες μου ήταν με γυναίκες Διδύμους αλλά η χειρότερη και πιο επώδυνη σχέση μου ήταν με άντρα Δίδυμο(πονάω ακόμα). Γενικότερα με τους Δίδυμους τεριάζω μόνο για χαβαλέ.

Με ζυγους τα πάω καλά και με τοξότης φυσιολογικά.

Με ταύρους καλά γιατί με βάζουν σε μια σειρά ιδιαίτερα σε καθαρά επαγγελματικές σχέσεις αφού στις φιλικές δεν πολύ ταιριάζουμε.

Κολλάω πάρα πολύ όμως σε όλους τους τομείς με τα Ψαράκια γιατί πάντα ότι έχω να τους πω και να μου πουν ισχύει ακόμα κι αν δεν γνωριζόμαστε καλά, σαν υπερφυσικο...

Οι σκορπιοί με πλησιάζουν πάρα πολύ και γυναίκες και άντρες αλλά με όλους έχω σκοτωθεί και μόνο με 2 άντρες έχουμε φιλική σχέση και ειδικά ο ένας εκτιμά το πόσο ντόμπρα είμαι...

Όλα σχετικά...

Μακρια από άντρες Διδύμους...ένας με έκανε να μισήσω το αντρικό φύλλο...:sad2:

ioni
30-01-2007, 08:10 PM
Σε οτι πολλες φορές έχω φάει τα μούτρα μου είναι αλήθεια γι'αυτό εχω δίπλα μου ένα σκοριό να μου το θυμήζει όταν παω να την πατήσω πάλυ:idea: με τον γλυκό:toung: του τρόπο

stabie
31-01-2007, 03:03 PM
αυτός ο γλυκός τους τρόπος πια...σπάει κόκκαλα...:toung:

Alien1
31-01-2007, 03:07 PM
Γιατι να εχουν γλυκους τροπους

Η αληθεια δεν ειναι συνηθως γλυκεια ειναι σκληρη

Αυτος που θελει γλυκες θα πρεπει να μπορει να δωσει και το αναλογο και οχι μονο να περιμενει πως θα παρει... ;)

stabie
31-01-2007, 03:08 PM
πολυ τη βρίσκω που ο σκορπιός μας τα λέει χύμα...(χωρίς πλάκα)

Fotini Christodoulou
31-01-2007, 03:11 PM
Αλλο η αλήθεια που είναι σκληρή και άλλο οι τρόποι και η ευγένεια πιστευω.
Μπορεί ο καθένας να πεί αλήθειες αλλά με σεβασμό πάντα στα αισθήματα του άλλου.:cheesy:
Και βεβαια,ένα στοιχείο στον Ζυγό οπωσδήποτε θα έδινε τουλάχιστον τρόπους.
Προσωπική άποψη φυσικά.:bigsmile:

ocean
01-02-2007, 06:39 PM
Ηταν ενα καλοκαιρινο απογευμα, οταν χτυπησε το κουδουνι.
Ανοιξα μισοχασμουριζοντας.
- Παρθένος εδω, πως ειστε κυρια μου ?
- Περάστε παρακαλω, ειπα με την ευγενεια που με διακρινει.....

Περασε το κατωφλι, και εκανε να φυγει 16 χρονια.
- Εμ, κοροιδο ηταν ?
- Τον επλενα, τον ταιζα, τον.........μαγειρευα

Αργοτερα εμαθα οτι ειχε οροσκοπο το ζωδιο μου. Και οτι αυτο το συνανταμε συχνα σε ζευγαρια.
Εμαθα επισης οτι, 3 πλανητες που εχω στον 7ο ειναι στην Παρθενο. Ο ενας εξ αυτων και ο κυριος Αρης.
Δεν γνωριζω εαν το τελευταιο εχει σχεση, το εχω μονο σαν υποψια.

Οσο για τις συνεργασιες και καποια χαρακτηριστικα που εκφραζουν οι εκπροσωποι του καθε ζωδιου, συμφωνω.

kiaRRa
01-02-2007, 06:47 PM
Γι' αυτό δεν ανοίγω έτσι τις πόρτες!:love:

ioni
01-02-2007, 09:05 PM
αγαπητέ alien1 κάνεις λάθος εχω δώσει πολλά σε σκορπιο άντρα.....πάρα πολλα από το στομα του ....μόνο κακια βγάζει...για όλους και για όλα .....του λέω πρώτα να κοιτάει την δική του καμπουρα και μέτα των άλλων.....μην λέει για άλλους όταν έχει γυνάκα και παιδιά και απο τα δυο φύλλα.......δεν το κλείνει ....:sick: και ένω λίγα δίνει όταν αυτός κάτι θέλει αν δεν του το κάνουν είναι αχάριστοι.......ένω οι γυναίκες σκορπιοι είναι διφορετικές .....δεν ξέρω μπορεί να είμαι και προκατελημένοι:blush: ή καμένη????????

ΦΙΛΙΟΣ
13-04-2008, 10:03 AM
Έφτιαξα μια λίστα με όλους όσους έχω συνεργαστεί τα τελευταία 14 χρόνια που ασχολούμαι ενεργά με τον χώρο της διοίκησης επιχειρήσεων από διαφορετικά πόστα. Αυτή τη λίστα τη διαχώρισα σε 3 τμήματα. Στους ΑΣΧΕΤΟΥΣ (με τους οποίους δε θα ασχοληθώ καθόλου), στους ΚΑΛΟΥΣ και στους ΚΑΚΟΥΣ. Στη συνέχεια έγραψα δίπλα σε κάθε όνομα το ζώδιο και ιδού τι προέκυψε:

- Στους τέσσερις Λέοντες:
* ένας επιτυχημένος (ο οποίος στη συνέχεια έγινε και πολύ καλός μου φίλος), τρεις όχι μόνο αποτυχημένοι αλλά απατεώνες > ο ένας εξ' αυτών στη φυλακή για κατάχρηση, > ο ένας εξαφανισμένος επίσης καταχραστής > ο τρίτος έφυγε νύχτα αφού προσπάθησε να καταχραστεί (αλλά απέτυχε). Και οι τέσσερις με έντονη σεξουαλική ζωή αλλά οι τρεις (οι αποτυχημένοι) αρέσκονταν (όπως αποκαλύφθηκε) σε περίεργες σεξουαλικές ιδιοτροπίες όπως "λαγνείες" κλπ
* > Τονίζω εδώ ότι οι παραπάνω ΔΕΝ είχαν καμία σχέση μεταξύ τους. Ο επιτυχημένος είναι επιχειρηματίας, ο εν Κορυδαλλό έγκλειστος και ο εν τω νυκτί εξαφανισμένος ήταν πωλητές μου σε διαφορετικές χρονικές περιόδους ενώ ο άλλος εξαφανισμένος ήταν διευθυντής πωλήσεων υποκαταστήματος εταιρείας που εργαζόμουν. Όλοι οι τρεις "κακοί" είχαν μερικά ακόμη κοινά χαρακτηριστικά: πολλά λόγια, τεμπελιά, συνεχώς αναζητούσαν τρόπους να "τυλίξουν" τις επιχειρήσεις σε διάφορα εργατικά ζητήματα με ψευδείς καταγγελίες.

- Στους πέντε Κριούς:
* Οι τέσσερις επιτυχημένοι, ο ένας αποτυχημένος.
* Οι τέσσερις επιχειρηματίες, ο πέμπτος υπάλληλος. Και οι πέντε εξαιρετικά τυχεροί σε διάφορα επίπεδα. Οι τέσσερις επιχειρηματίες πολύ εργατικοί, αλλά "ξερόλες", εγωιστές (σε αυτοκαταστροφικό βαθμό) και με έντονες τάσεις προς την παρανομία.
* Μερικά ακόμη κοινά τους χαρακτηριστικά: αναζητούσαν μόνιμα διάφορες "άκρες" για να κάνουν τη δουλειά τους, ακόμα και σε περιπτώσεις που δεν τις είχαν ανάγκη.
* Και οι τέσσερις επηρεαζόντουσαν πολύ εύκολα από λόγια τρίτων και ξένων προς τη δουλειά. Όλοι τους είχαν την ανάγκη της αυτοεπιβεβαίωσης.
* Και οι τέσσερις σερνόντουσαν κυριολεκτικά από τα πάθη τους. Και οι τέσσερις γινόντουσαν έρμαια στα χέρια αυταρχικών γυναικών.
* Οι τρεις εκ των τεσσάρων επιχειρηματιών, έβαλαν σε κίνδυνο οικογένεια και επιχείρηση εξ' αιτίας εξωσυζυγικών σχέσεων που είτε δημιούργησαν μέσα στη δουλειά είτε έφεραν στη δουλειά. Όλοι γλύτωσαν χάρη στην εξαιρετική τους τύχη.
* Ο πέμπτος (ο υπάλληλος) φρόντιζε με κάθε τρόπο να δολοπλοκεί εναντίον όσων εργάζονταν σκληρά, ενώ ο ίδιος έκανε πάντα του κεφαλιού του θεωρώντας τις δικές του απόψεις ως σωστές και παράλληλα προσπαθούσε να πείσει ότι εργάζεται σκληρά, ενώ στην πραγματικότητα δημιουργούσε ένα χάος για τη δημιουργία εντυπώσεων.

- Στους τέσσερις Παρθένους:
* Και οι τέσσερις Παρθένοι με τους οποίους συνεργάστηκα ήταν τόσο πανομοιότυποι που είχα την αίσθηση ότι ήταν κλώνοι!
* Και οι τέσσερις εργατικοί αλλά όταν τους πίεζες. Και οι τέσσερις εργαζόντουσαν με το "πάσο" τους. Γνώριζαν πολύ καλά την δουλειά τους, άριστοι - έως experts, στον τομέα τους. Όλοι "εαυτούληδες" και του βολέματος όταν το μπορούσαν. Μόλις καταλάβαιναν ότι οι άλλοι "κρέμονταν" από πάνω τους "καβαλούσαν το καλάμι". Επίσης εξαιρετικά τσιγκούνηδες και όλοι τους παντρεμένοι με γυναίκες που τους έκαναν ότι ήθελαν. Όλοι απέφευγαν τις ευθύνες και κανένας τους δεν είχε διοικητική θέση. Και οι τέσσερις "γκρινιάρηδες". Και οι τέσσερις με κόμπλεξ κατωτερότητας.

- Στους δύο Υδροχόους:
* Εργατικοί, εφευρετικοί, πανέξυπνοι, τίμιοι (ως ένα βαθμό).
* Φοβερά εγωιστές όταν έκαναν λάθος.
* Αμφότεροι με πολλαπλές ανασφάλειες σε προσωπικό επίπεδο, ενώ όταν κάποιος τους έθιγε άδικα κλεινόντουσαν στον εαυτό τους καταπιέζοντας σε μεγάλο βαθμό τον εαυτό τους.

- Στους τρεις Διδύμους:
* Αν το ψέμα, ο εντυπωσιασμός και το γλύψιμο μπορούσαν να αποτυπωθούν, τότε θα αποτυπωνόταν με αυτά τα τρία πρόσωπα.
* Και οι τρεις λέγανε ψέματα χωρίς λόγο. Και οι τρεις έγλυφαν προς κάθε κατεύθυνση. Και οι τρεις μαχαίρωναν πισώπλατα. Και οι τρεις αντικειμενικά αποτυχημένοι σε ότι έκαναν. Κανένας τους δεν κατείχε διοικητική θέση αλλά όλοι τους προσπαθούσαν να καρπωθούν τα επιτεύγματα των ανωτέρων τους.

- Στους έξι Σκορπιούς:
* Όλοι τους αυστηροί και καλοί επαγγελματίες. Ο ένας εξ' αυτών επιχειρηματίας και οι υπόλοιποι στελέχη.
* Τίμιοι και σταράτοι σε όσα έλεγαν. Γνώριζαν πολύ καλά το αντικείμενο τους. Δημιουργούσαν πολύ δύσκολα φιλίες.

- Στους δύο Ταύρους:
* Η τιμιότητα και η αφοσίωση στο μεγαλείο της.
* Επέτρεπαν σε όλους να "πατάνε" πάνω τους. ¶ριστοι συνεργάτες. Δεν είχαν τη δυνατότητα "ελιγμών" σε επαγγελματικό επίπεδο. Πολύ καλοί φίλοι εντός και εκτός εργασίας.

- Στους επτά Αιγόκερους:
* Τρεις επιτυχημένοι επιχειρηματίες και τέσσερα στελέχη.
* Οι επιχειρηματίες αδίστακτοι, το ίδιο και τα στελέχη. Το ένα από τα στελέχη ενώ δινόταν με πάθος στη δουλειά φρόντιζε ταυτόχρονα να μεταθέτει ευθύνες σε συναδέλφους του και να επικαρπώνεται τα θετικά αποτελέσματα. Όλοι τους εξαιρετικοί εγωιστές.

- Στους δύο Τοξότες:
* Ξεροκέφαλοι. Ιδεολόγοι. Ισχυρογνώμονες και πολλές φορές εξαιρετικά εγωιστές. Οραματιστές. Και οι δύο επιτυχημένοι επιχειρηματίες. Και οι δύο χρειαζόντουσαν την παρουσία Αιγόκερων και Σκορπιών για να υλοποιήσουν τις πρωτοποριακές ιδέες τους.

Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω τίποτα προσωπικό με όσους ή όσες ανήκουν ζωδιακά στις κατηγορίες των "κακών" περιστατικών, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να παραβλέψω τις τρανταχτές ομοιότητες κάποιων ανθρώπων και αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει. Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να θεωρήσω ως ντε-φάκτο ότι πχ όλοι οι Λέοντες είναι απατεώνες ή ότι έχουν περίεργες "σεξουαλικές αναζητήσεις" ή ότι όλοι οι Δίδυμοι είναι ψεύτες. Θα ήταν παρανοϊκό. Τα όσα αναφέρω παραπάνω είναι απλές διαπιστώσεις και δεν έχουν να κάνουν με προσωπικές αντιπαραθέσεις κλπ.


Μέχρι τώρα δεν έτυχε να συνεργαστώ στενά με Καρκίνους, με Ζυγούς και με Ιχθύες οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Πάντως τα τελευταία χρόνια ομολογώ ότι επιλέγω τους συνεργάτες μου και με βάση το Ζώδιο τους. Βέβαια δεν μένω μόνο σε αυτό, θα ήταν παράλογο άλλωστε. Πέρα από τα κλασσικά (προϋπηρεσία, πτυχία κλπ), αυτό που με βοηθάει στην επιλογή είναι το ένστικτο και η "αύρα" του κάθε υποψήφιου. Πιστεύω πολύ στην "αύρα", σε αυτό που εκπέμπει ο άλλος μέσα στο χώρο.

Στα πρώτα χρόνια της καριέρας μου, εντυπωσιαζόμουν πολύ εύκολα από τα λόγια και τις περγαμηνές. Με τον καιρό κατάλαβα ότι αυτό που παίζει ρόλο δεν είναι τα λόγια και τα χαρτιά, αλλά αυτό που εκπέμπει ο άλλος. Αν είναι θετικό τον εμπιστεύομαι, αν δεν είναι όχι μόνο δεν τον εμπιστεύομαι αλλά είμαι προετοιμασμένος να αντιμετωπίσω ανά πάσα στιγμή την οποιαδήποτε αρνητική κατάσταση.
Βέβαια, οι επιλογές δεν είναι πάντα στο χέρι μου. Πολλές φορές η διοίκηση επιβάλλει την δική της θέση κόντρα στις δικές μου απόψεις και σε αυτές τις περιπτώσεις κάνω αυτό που ανέφερα και στο προηγούμενο άρθρο μου: Παρατηρώ - Προστατεύομαι - Περιμένω
Το μόνο κακό, είναι ότι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις όπου επέμενα να μην προσληφθεί κάποιος / κάποια, όσο εγωιστικό κι αν ακουστεί αυτό, βγήκα αληθινός. Μου έχουν βγάλει και παρατσούκλι: "Μαυρόγατος"!


Εγώ είμαι Τοξότης και σε προσωπικό επίπεδο οι σχέσεις μου με άλλα ζώδια έχουν ως εξής:
- Οι τρεις κολλητοί μου φίλοι είναι Κριός ο ένας, Λέοντας ο άλλος και Δίδυμος ο τρίτος
- Οι τρεις καλύτερες μου φίλες είναι Αιγοκερίνες
- Οι γυναίκες που σημάδεψαν θετικά την ζωή μου, είναι 1 Σκορπίνα, 2 Αιγοκερίνες και 2 Ταυρίνες
- Οι γυναίκες που σημάδεψαν αρνητικά τη ζωή μου, είναι επίσης 1 Σκορπίνα (ακόμα την αναζητώ - με εξαπάτησε και μου ξετίναξε μια περιουσία πολλών εκατομμυρίων), 1 Δίδυμος, 1 Ζυγός (η οποία με έκανε τάρανδο) και 1 Τοξοτίνα (η οποία επίσης είχε την τάση να με βλέπει ως τάρανδο)
- Οι άντρες που αδίκησα ήταν: 1 Ζυγός, 1 Ταύρος και 2 Αιγόκεροι
- Οι γυναίκες που πλήγωσα ήταν: 1 Υδροχόος, 1 Αιγοκερίνα και 1 Ζυγός
- Με άντρες Τοξότες δεν τα πάω καλά: σύγκρουση εγωισμών.

Όλα αυτά τι μας δείχνουν; Ότι τα πάντα είναι "σχετικά" ή μήπως ότι όλα είναι θέμα "Κάρμα"; Μήπως εμείς "τραβάμε" τους "καλούς" και τους "κακούς" ανάλογα με τη διάθεση μας σε κάποια χρονική στιγμή, άσχετα με το ζώδιο στο οποίο ανήκουν; Μήπως πολλές φορές επιλέγουμε "ασυνείδητα" (συνειδητά στην ουσία απλά αρνούμαστε να το δούμε στην πραγματική του διάσταση) να συνεργαστούμε με "κακούς" ανθρώπους για να επιβεβαιώσουμε τον δικό μας εγωισμό; Κι αν είναι έτσι, μήπως πρέπει να αναλογιστούμε ότι αυτή μας η διάθεση μπορεί να εξυπηρετεί το ΕΓΩ μας αλλά εν τέλει βλάπτει την δουλειά μας και την ζωή μας γενικότερα;

Καλημέρα.Ειλικρινά χάρηκα το άρθρο σου με την ειλικρίνεια και την τόλμη όσων περιέγραψες.Κάτι τέτοιο προσπάθησα έμεσα να πω με μια δική μου καταχώρηση πριν λίγες μέρες.Και εγω λειτουργώ με όπλο την παρατήρηση την εμπειρία αλλά και τον ενθουσιασμό όταν γνωρίζω κάποιον είτε προκειται για φίλο η για σχέση.
Δυστυχώς εχω την τάση να κάνω τα ίδια λάθη απο ξεροκεφαλιά για να αποδείξω ότι υπάρχει περίπτωση να εχω κάνει λάθος στην πρώτη εντύπωση(που συνήθως είναι και η σωστή).Ο χάρτης ο εμπειρικός ενός ανθρώπου είναι τα μάτια του και το
πρόσωπό του έτσι έλεγαν οι παλιοί και εκει βασίζομαι σε πρώτο επίπεδο.
Εμείς οι άνθρωποι τελικά πάντα επιλέγουμε άμεσα η έμεσα αυτούς που φέρνουμε κοντά μας.Πρόκειται για μια περίεργη μυστική συμφωνία μέσα μας που μας κάνει να επιλέγουμε κάποια άτομα η καταστάσεις είτε για καλό είτε για κακό μας.
Καλημέρα να έχουμε!

Pirate Jenny
13-04-2008, 10:54 AM
Καλημερα κι απο μενα.Γιατι μου φαινεται εντελως τρελο τωρα αυτο?Γιατι μοιαζει σαν να εχετε παρει επιγραματικα τα χαρακτηριστικα καθε ζωδιου,απο μια οποιαδηποτε εφημεριδα ή περιοδικο και να τα προβαλλεται σε οσους γνωριζεται με τρομερη προκαταληψη.Εγω παντως εχω τεσσερις φιλες σκορπινες και ειναι και οι τεσσερις διαφορετικες,αλλες εχουν πλουτωνια χαρακτηριστικα εντονα,αλλες καθολου.Εγω η ιδια σαν παρθενος με ερμη στον παρθενο ,ειμαι τρομερα ακαταστατη και σπαταλη και δεν κολλαω ποτε στην λεπτομερεια.Κι αυτο ,γιατι βεβαια εχω πολλους πλανητες στον ζυγο.Θυμιζει και λιγο Gataga και να το προσεξετε γιατι μ αυτη τη λογικη,ολες οι εταιριες θα πρεπε να καταστρωνουν χαρτες πριν προσλαβουν καποιον.Και εσεις δηλαδη ,να υποθεσω οτι οταν σας συστηνουν με καποιον αποφασιζεται σε ποιο βαθμο θα συνδεθειτε μαζι του αναλογα με το ηλιακο του ζωδιο?Λιγο τρελο,κατα τη γνωμη μου.

spiman
14-04-2008, 10:16 PM
Συγχαριτήρια για την μελέτη που θα πρέπει και να σου στοίχισε σε προσωπικό επίπεδο να βλέπεις κάποιες κακίες ξανά και ξανά. Συμφωνώ απόλυτα με τους Παρθένους. Απ ότι κατάλαβα όλοι ήταν ανδρες στην έρευνα σου. Με τις γυναίκες τι γίνεται; Ισχύουν άραγε τα ίδια. Απ ότι καταλαβαίνω τα χαρακτηριστικά άνδρα/γυναίκα ιδίου ζωδίου απέχουν πολύ.

impulse
19-04-2008, 11:57 AM
Αγαπητέ φίλε spiman, όπως έγραψα "όλα είναι σχετικά"... Γράφω για τις γυναίκες και μεταφέρω εδώ αυτούσιο το αρχικό κείμενο:

- Οι τρεις καλύτερες μου φίλες είναι Αιγοκερίνες
- Οι γυναίκες που σημάδεψαν θετικά την ζωή μου, είναι 1 Σκορπίνα, 2 Αιγοκερίνες και 2 Ταυρίνες
- Οι γυναίκες που σημάδεψαν αρνητικά τη ζωή μου, είναι επίσης 1 Σκορπίνα (ακόμα την αναζητώ - με εξαπάτησε και μου ξετίναξε μια περιουσία πολλών εκατομμυρίων), 1 Δίδυμος, 1 Ζυγός (η οποία με έκανε τάρανδο) και 1 Τοξοτίνα (η οποία επίσης είχε την τάση να με βλέπει ως τάρανδο)
- Οι γυναίκες που πλήγωσα ήταν: 1 Υδροχόος, 1 Αιγοκερίνα και 1 Ζυγός

Θα προσθέσω δύο ακόμα περιπτώσεις. Προσφάτως μια Υδροχόος προσπάθησε με κάθε αθέμιτο μέσο να καλύψει μια σοβαρή ατασθαλία που έκανε στην εταιρεία που εργάζομαι. Χρησιμοποίησε εξαιρετικά φτηνά μέσα και μεθόδους και παρά το γεγονός ότι γνώριζε πως έχει αποκαλυφθεί, προχώρησε κι άλλο. Βέβαια στο τέλος δεν άντεξε και ετράπη εις "άτακτο φυγή" φροντίζοντας παράλληλα να πετάξει κι όση λάσπη μπορούσε. Αποκαλύφθηκε ότι είχε καλύψει εντέχνως πάρα πολλά λάθη της στο παρελθόν. Πίσω από το προσωπείο της πρόσχαρης, απλής και εργατικής (υπέρ του δέοντος) γυναίκας, αποδείχτηκε ότι κρυβόταν μια πραγματική μέγαιρα και μια στυγνή εκμεταλλεύτρια καταστάσεων με απώτερο στόχο την προσωπική της καλοπέραση ακόμα κι αν αυτό γινόταν σε βάρος άλλων. Σημαντικό: παραδεχόταν ανοιχτά ότι αυτό που την ενδιαφέρει είναι η προσωπική της καλοπέραση και τίποτα περισσότερο, φτάνοντας μέχρι του σημείου να παρατήσει ακόμα και τον άνθρωπο της (όχι σύζυγο) σε μια δύσκολη καμπή της υγείας του, εφόσον αυτός δεν είχε φροντίσει να την διασφαλίσει οικονομικά!

Μια άλλη γνωστή, επίσης Υδροχόος, που επίσης προβάλλει την εικόνα της εργατικής και τέλειας καθ' όλα γυναίκας ενώ όλοι - οι κοινοί γνωστοί - ξέρουμε ότι το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να κοιμάται και να έχει λεφτά για παράλογα προσωπικά έξοδα. Πριν λίγο καιρό έμαθα ότι παράτησε τον άνθρωπο της όταν αυτός έχασε την δουλειά του (έκλεισε το μαγαζί που εργαζόταν ως υπάλληλος) γιατί δεν θα είχε πλέον την δυνατότητα να την συντηρεί οικονομικά. Στη μοναδική δουλειά που είχε πάει η εν λόγω κυρία, απολύθηκε πριν μήνες διότι έκανε σχεδόν τα ίδια με αυτά που έκανε η κυρία της πρώτης περίπτωσης. Το μάθαμε από τον πρώην εργοδότη της ο οποίος τυγχάνει και γνωστός μου.

Και στις δύο περιπτώσεις έχουμε τρανταχτά κοινά σημεία. Είναι όμως αυτός ένας λόγος να στείλουμε στην πυρά όσες γυναίκες ανήκουν στο συγκεκριμένο ζώδιο; Θα κλείσω μεταφέροντας ξανά αυτούσιο το κλείσιμο που έκανα στο αρχικό κείμενο:

Όλα αυτά τι μας δείχνουν; Ότι τα πάντα είναι "σχετικά" ή μήπως ότι όλα είναι θέμα "Κάρμα"; Μήπως εμείς "τραβάμε" τους "καλούς" και τους "κακούς" ανάλογα με τη διάθεση μας σε κάποια χρονική στιγμή, άσχετα με το ζώδιο στο οποίο ανήκουν; Μήπως πολλές φορές επιλέγουμε "ασυνείδητα" (συνειδητά στην ουσία απλά αρνούμαστε να το δούμε στην πραγματική του διάσταση) να συνεργαστούμε με "κακούς" ανθρώπους για να επιβεβαιώσουμε τον δικό μας εγωισμό; Κι αν είναι έτσι, μήπως πρέπει να αναλογιστούμε ότι αυτή μας η διάθεση μπορεί να εξυπηρετεί το ΕΓΩ μας αλλά εν τέλει βλάπτει την δουλειά μας και την ζωή μας γενικότερα;

Να είσαι καλά. Εύχομαι σε όλες τις φίλες και σε όλους τους φίλους Καλό Πάσχα

veatriki
19-04-2008, 01:46 PM
καμια εμπειρια απο γυναικες ιχθεις δεν εχεις? λεγεται οτι ειναι ψευτρες και γκρινιαρες αληθευει αυτο?

black moon
19-04-2008, 03:35 PM
καμια εμπειρια απο γυναικες ιχθεις δεν εχεις? λεγεται οτι ειναι ψευτρες και γκρινιαρες αληθευει αυτο?
Γειά σου janepp.
Εγώ παντως που έχω γνωρίσει κάμποσες, εχω παρατηρήσει το εξής κοινό: όλες πλάθουν ενα σενάριο πάνω σε κάτι - το ονειρεύονται δηλαδη να πάει ετσι οπως θα ήθελαν - κι οταν αυτό δεν εκτυλίσσεται με τον ιδανικό κατ' αυτές τρόπο, και αφου εχουν προσπαθήσει τα πάντα...τότε ειναι που αρχίζει η γρίνια του τύπου:"γιατι εμένα μου πάνε όλα στραβα;","Τι δεν εχω εγω που έχουν οι άλλοι;"κι άλλα τέτοια.

Η μόνη εξαίρεση είναι μια Ιχθύς που ξέρω, και δεν είναι καθόλου ετσι.Ειναι κάποια με Ωροσκόπο Αιγόκερω και αρκετά στοιχεία στη γη.Εχει αρχίσει να αμφιβάλει κιόλας για το ζωδιό της,επειδή δεν θυμίζει σε τίποτα σχεδόν Ιχθύ, και είναι γεννημένη πάνω στην αλλαγή του ζωδίου.Νομίζει πως έχει ξεχάσει την σωστή ημερομηνία η μητέρα της!:blink:

Πάντως το ψεμα και η αλήθεια ειναι κατι το υποκειμενικό,πολλές φορές.Δεν μπορούμε να πούμε καποιον ψευτη μονο και μονο επειδή "η δική του αλήθεια" ,σε μας φαντάζει σαν ψέμα.Πιστεύω πως ενας Αιγόκερως,ως πιο ρεαλιστής, θα αντιμετωπίζει την "πραγματικότητα" ενος Ιχθυ σαν ενα ατελείωτο παραμύθι.Το πιο πιθανό ειναι πάντως, οτι παραμυθιάζουν πρώτα τον εαυτό τους, και μετά τους άλλους.

biky26
19-04-2008, 08:18 PM
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΑ ΖΩΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΔΙΔΥΜΟΥΣ
,ΑΙΓΟΚΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΡΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ!

impulse
20-04-2008, 12:53 PM
Πάντως το ψεμα και η αλήθεια ειναι κατι το υποκειμενικό,πολλές φορές.Δεν μπορούμε να πούμε καποιον ψευτη μονο και μονο επειδή "η δική του αλήθεια" ,σε μας φαντάζει σαν ψέμα.Πιστεύω πως ενας Αιγόκερως,ως πιο ρεαλιστής, θα αντιμετωπίζει την "πραγματικότητα" ενος Ιχθυ σαν ενα ατελείωτο παραμύθι.Το πιο πιθανό ειναι πάντως, οτι παραμυθιάζουν πρώτα τον εαυτό τους, και μετά τους άλλους.[/QUOTE]

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το ως άνω :bigsmile:

aries engineer
20-04-2008, 02:24 PM
Oι Κριοι κλέφτες????Αδυνατω να το πιστεψω...Τουλαχιστον οσους ξερω εγω που ειναι τουλαχιστον 10 και καλοι μαλιστα φιλοι..μπορει να εχουν ολα τα κακα του κοσμου...αλλα ΚΛΕΦΤΕΣ!!!ΠΟΤΕ!!!!Ενδεχωμενω οι Κριοι που γνωρισες εσυ να ειχαν στοιχεια διδυμου πανω τους...πολυ κουλο παντως για κριαρι να ειναι κλεφτης...:unsure::unsure:

Μητσάκος
20-04-2008, 02:44 PM
Oι Κριοι κλέφτες????Αδυνατω να το πιστεψω...Τουλαχιστον οσους ξερω εγω που ειναι τουλαχιστον 10 και καλοι μαλιστα φιλοι..μπορει να εχουν ολα τα κακα του κοσμου...αλλα ΚΛΕΦΤΕΣ!!!ΠΟΤΕ!!!!Ενδεχωμενω οι Κριοι που γνωρισες εσυ να ειχαν στοιχεια διδυμου πανω τους...πολυ κουλο παντως για κριαρι να ειναι κλεφτης...:unsure::unsure:

Κριός με Κριό δεν είσαι; :nuts: Τι θα έλεγες;
Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει...:laugh:

aries engineer
20-04-2008, 02:46 PM
Ε τωρα Μητσακο ειλικρινα...πιστευεις οτι ειμαστε κλεφτες???

Μητσάκος
20-04-2008, 02:53 PM
Ε τωρα Μητσακο ειλικρινα...πιστευεις οτι ειμαστε κλεφτες???
Κλέφτες, όχι, δεν το πιστεύω :love:.
Απλώς είχα την εντύπωση ότι οι Κριοί είχαν χιούμορ :nuts: Εκεί μάλλον πέφτω έξω :toung:

aries engineer
20-04-2008, 02:59 PM
Κλέφτες, όχι, δεν το πιστεύω :love:.
Απλώς είχα την εντύπωση ότι οι Κριοί είχαν χιούμορ :nuts: Εκεί μάλλον πέφτω έξω :toung:


Εχουμε εχουμε μπολικο :bigsmile:...εχω ακουσει τοοοοσαααα και τοοοσααα αλλα ΚΑΙ αυτο????:love::love:

VAFIKOS
20-04-2008, 11:16 PM
Oι Κριοι κλέφτες????Αδυνατω να το πιστεψω...Τουλαχιστον οσους ξερω εγω που ειναι τουλαχιστον 10 και καλοι μαλιστα φιλοι..μπορει να εχουν ολα τα κακα του κοσμου...αλλα ΚΛΕΦΤΕΣ!!!ΠΟΤΕ!!!!Ενδεχωμενω οι Κριοι που γνωρισες εσυ να ειχαν στοιχεια διδυμου πανω τους...πολυ κουλο παντως για κριαρι να ειναι κλεφτης...:unsure::unsure:

ακου κλεφτες οι κριοι...:weird:το αλλο με τον τοτο το ξερεις? :lol::lol::lol:

impulse
21-04-2008, 10:07 PM
¶λλο ροπή προς την παρανομία κι άλλο "κλέφτης" :cheesy: Εμένα πάντως ο καλύτερος μου φίλος (αυτός που εγώ ονομάζω αδελφό), είναι Κριάρι. "Αγάπα τον πλησίον σου με τις αδυναμίες του" :cheesy: Πάντως έχουν χιούμορ, λίγο ιδιόμορφο μερικές φορές, αλλά έχουν... Βεβαίως, μπορεί να τους πεις το καλύτερο αστείο, να μη γελάσουν και μετά από λίγο να το λένε οι ίδιοι γελώντας τόσο δυνατά ώστε να τους ακούσουν όλοι :cheesy: Εκεί απλά υποχωρείς και γελάς φροντίζοντας να τονίσεις κιόλας το πόσο επιτυχημένα το είπαν :bigsmile: Σε γενικές γραμμές είναι καλά παιδιά... καλύτερα από τους Σκορπιούς που για να τους δεις να γελάνε στην παρέα θα πρέπει να έχεις κάνει τάμα :cheesy:

skorpion
22-04-2008, 06:59 PM
¶λλο ροπή προς την παρανομία κι άλλο "κλέφτης" :cheesy: Εμένα πάντως ο καλύτερος μου φίλος (αυτός που εγώ ονομάζω αδελφό), είναι Κριάρι. "Αγάπα τον πλησίον σου με τις αδυναμίες του" :cheesy: Πάντως έχουν χιούμορ, λίγο ιδιόμορφο μερικές φορές, αλλά έχουν... Βεβαίως, μπορεί να τους πεις το καλύτερο αστείο, να μη γελάσουν και μετά από λίγο να το λένε οι ίδιοι γελώντας τόσο δυνατά ώστε να τους ακούσουν όλοι :cheesy: Εκεί απλά υποχωρείς και γελάς φροντίζοντας να τονίσεις κιόλας το πόσο επιτυχημένα το είπαν :bigsmile: Σε γενικές γραμμές είναι καλά παιδιά... καλύτερα από τους Σκορπιούς που για να τους δεις να γελάνε στην παρέα θα πρέπει να έχεις κάνει τάμα :cheesy:

Αντε καλε μεγαλο ψεμμα!!!! Και η Ζετα θα συμφωνησει μαζι μου νομιζω!!!!!!!!Απο γελιο αλλο τιποτα!

mirellia
23-04-2008, 10:10 AM
:cheesy:Μπορεί να μου εξηγήσει καποιος κάτι..?

Πως είναι δυνατόν να συμβαίνει το εξής..
Είμαι Καρκίνος με Ζυγό.. και τώρα τελευταία εισβάλλουν στη ζωή μου Αιγόκεροι.. και Υδροοχόοι..,άντρες - γυναίκες..Σταθεροί οι Λέοντες...:blink::blink:

Πως γίνεται αυτό?:nuts:

KALIANA
23-04-2008, 12:35 PM
:cheesy:Μπορεί να μου εξηγήσει καποιος κάτι..?

Πως είναι δυνατόν να συμβαίνει το εξής..
Είμαι Καρκίνος με Ζυγό.. και τώρα τελευταία εισβάλλουν στη ζωή μου Αιγόκεροι.. και Υδροοχόοι..,άντρες - γυναίκες..Σταθεροί οι Λέοντες...:blink::blink:

Πως γίνεται αυτό?:nuts:

και εγώ έχω παρόμοια απορία. είμαι καρκίνος με ωροσκόπο παρθένο και όσους γνωρίζω είναι παρθένοι ή έχουν ωροσκόπο παρθένο!

mirellia
23-04-2008, 12:55 PM
αυτό είναι απλό.. μάλλον από λόγω ωροσκόπου :unsure:

Εγώ τι να πω... :wacko::unsure::embarrest

starfish
23-04-2008, 12:57 PM
Η απορια σας θα πρεπει να τεθει σε αλλο θεμα κοριτσια...:bigsmile:

mirellia
23-04-2008, 01:07 PM
οπως καλή μου αστερία??

starfish
23-04-2008, 01:19 PM
οπως καλή μου αστερία??

Μαλλον ενα καινουριο θεμα για την ακριβεια... Και ισως με περισσοτερα στοιχεια ως προς τον γενεθλιο σας. Και ισως να σκεφτειτε την πιθανοτητα οτι τα ατομα που ελκετε εχουν ωροσκοπο ή εντονες επιρροες απο ζωδια που εχετε στον 1ο, στον 5ο ή στον 7ο οικο σας....

mirellia
23-04-2008, 01:47 PM
Εμένα βρέθηκε.. στο 5ο Υδροχόος.. :weird::wacko::wacko:

Να σαι καλά.. :cheesy: