PDA

View Full Version : Ερώτηση για Κυβερνήτη ωροσκοπίου!



iasonas
04-01-2007, 05:41 PM
Θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση οσον αφορά τον κυβερνήτη του ωροσκοπίου!

Εχω ωροσκόπο Καρκίνο, κυβερνήτης του Καρκίνου είναι η σελήνη αρα κυβερνήτης του ωροσκοπίου μου ειναι η σελήνη έτσι?
Αυτο τι μπορεί να σημαίνει?
Η θέση και οι όψεις τις γενέθλιας σεληνης ειτε με γενέθλιους ειτε με διελαυνωντες πλανητες είναι σημαντικότερες για μένα?
Επηρεάζομαι περισσοτερο απο τις αλλαγες θέσεων της σελήνης στα ζωδια?

may
04-01-2007, 08:34 PM
Γειά σου!!

είναι πολύ σημαντικό τώρα να δεις σε ποιόν οίκο κ σε ποιό ζώδιο βρίσκεται η Σελήνη ως κυβερνήτης του Ωροσκοπίου σου, ώστε να καταλάβεις πώς "χρωματίζεται" μέσα από τις δύο αυτές παραμέτρους κ στη συνέχεια να δεις σε τι όψεις συμμετέχει η σελήνη σου κ να τις μελετήσεις μία προς μία.

Θα βγάλεις πολύτιμα συμπεράσματα!!

vivi.astrology
04-01-2007, 08:44 PM
Γεια σου Iasona.
Η σελήνη πράγματι παίζει σημαντικό ρόλο στον χάρτη σου. Ο κυβερνήτης του ωροσκόπου λέγεται αλλιώς κυβερνήτης του 1ου οίκου και η θέση του στο ζωδιακό΄καθώς και οι όψεις που δέχεται είναι από τα στοιχεία που παίζουν σημαντικό ρόλο στην ανάλυση ενός γενέθλιου χάρτη. Όσον αφορά τις διελεύσεις πρωταρχικό ρόλο παίζει ο ήλιος δηλ. το ζώδιό σου και αμέσως μετά ο κυβερνήτης του 1ου οίκου σου δηλαδή η σελήνη σου.

may
05-01-2007, 03:35 AM
Επηρεάζομαι περισσοτερο απο τις αλλαγες θέσεων της σελήνης στα ζωδια?


Και αυτό που λες ισχυεί κ είναι σωστό, γιατί έχοντας Ωροσκόπο στον Καρκίνο αυτό σημαίνει ότι εν μέρει λειτουργείς αρκετά κ ως Καρκίνος κ άρα επηρρεάζεσαι πολύ περισσότερο από την συχνή αλλαγή τη θέσης της Σελήνης.

iasonas
05-01-2007, 03:26 PM
Σας ευχαριστω για τις άμεσες απαντήσεις!!

Βρίσκεται στο τέλος του τρίτου οίκου μου η Σεληνη(23.51 της Παρθένου, κι ο τρίτος οίκος τελειώνει στην 26η)

Δυο όψεις σχηματίζει μονο. Κάνει αντίθεση με ανοχή με το μεσουράνημα στην 26η των Ιχθύων και κάνει και τρίγωνο με τον ήλιο μου στον Ταύρο(24.25) με ανοχη 30 λεπτά της μοίρας περίπου..

Λίλιαν Σίμου
05-01-2007, 07:03 PM
Αγαπητέ Iasona

Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως παρά το γεγονός του ότι η Σελήνη είναι σημαντική στον χάρτη όλων μας και ειδικά σε σας, εφ' όσον κυβερνά και τον ωροσκόπο σας. Αλλά σαν κυβερνήτης του ωροσκόπιου, επί λέξη, δεν είναι απαραίτητο να είναι.
Ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου (κι όχι του ωροσκόπου), είναι ο πιο δυνατός μας πλανήτης, κάτι που μετράται με συγκεκριμένες μεθόδους αξιολόγησης.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

ioni
03-02-2007, 03:19 PM
πως μπορω να μαθω τον κυβερνήτη του ωροσκοπιου μου;

*Astropeleki*
03-02-2007, 03:36 PM
πως μπορω να μαθω τον κυβερνήτη του ωροσκοπιου μου;

Ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου σου, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, είναι ο κυβερνήτης του πρώτου οίκου σου. Πρέπει να δεις σε ποιο ζώδιο είναι ο ωροσκόπος σου (ποιος είναι δηλαδή ο ωροσκόπος σου) και εν συνεχεία ποιος είναι ο κυβερνών πλανήτης του ζωδίου αυτού.

ioni
03-02-2007, 04:49 PM
ο ωροσκόπος μου ειναι ο υδροχοος δηλαδή ουρανος......αλλά οπρώτος οίκος μου αρχίζει απο τις 15 περίπου μοίρες του υδροχόοου και φτάνει στις πρώτες μοίρες του κριου,έχω ποσειδωνα ολόκληρο και λίγο,όσο πατά η γάτα αρη:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:
σε ζάλησα συγνώμη

*Astropeleki*
03-02-2007, 05:30 PM
Διόρθωση

ioni μου συγνώμη έκανα λάθος... ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου δεν είναι ο κυβερνήτης του ωροσκόπου. Δεν πρόσεξα καλά το ποστ της κυρίας Σίμου, στο οποίο αναφέρει


Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως παρά το γεγονός του ότι η Σελήνη είναι σημαντική στον χάρτη όλων μας και ειδικά σε σας, εφ' όσον κυβερνά και τον ωροσκόπο σας. Αλλά σαν κυβερνήτης του ωροσκόπιου, επί λέξη, δεν είναι απαραίτητο να είναι. Ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου (κι όχι του ωροσκόπου), είναι ο πιο δυνατός μας πλανήτης, κάτι που μετράται με συγκεκριμένες μεθόδους αξιολόγησης.

ioni
04-02-2007, 06:13 PM
δηλαδη να πάμε σε αστρολόγοή:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:κανένας να γνωρίζει;;;;
08-12-1966 11.30 πρωί
ευχαριστώ

friary
05-02-2007, 01:34 PM
Αγαπητή ioni, για να βγαλεις τον Κυβερνήτη του Ωροσκοπίου σου, απαιτείται μια "εξίσωση" για κάθε Πλανήτη ξεχωριστά. Αυτό για να γίνει πρέπει κάποιος να βγαλει τον χάρτη σου και μετά να πάρει κάθε Πλανήτη σου ξεχωριστά και να κάνει ... εξισώσεις.
Να φανταστείς πως εγώ βαριέμαι να το κάνω για τον δικό μου χάρτη (έφτασα στα μισά και τα παράτησα)...
Οπότε..... :laugh:

ZorZeta
22-03-2007, 10:32 AM
[QUOTE=friary;27387]Αγαπητή ioni, για να βγαλεις τον Κυβερνήτη του Ωροσκοπίου σου, απαιτείται μια "εξίσωση" για κάθε Πλανήτη ξεχωριστά.

αγαπητή friary, απο που μπορώ να μάθω ποιές είναι οι εξισώσεις αυτές?

Λίλιαν Σίμου
25-03-2007, 07:47 PM
Αγαπητή ΖΟΡΖΕΤΑ

Η αξιολόγηση των πλανητών γίνεται με διάφορους τρόπους, όπως με τη σειρά των εξισώσεων, αλλά χρειάζεται σειρά μαθημάτων και δεν μπορούν να εξηγηθούν εύκολα σε ένα φόρουμ. Αφορούν προχωρημένο επίπεδο μαθητών σε σχολές.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

sexy
26-03-2007, 10:13 AM
ο κρονος κυβερνα τον αιγοκερω που ειναι ωροσκοπος μου και το ζωδιο μου σκορπιος που κυβερνατε απο τον πλουτωνα και λιγο απο τον αρη που ειναι ο πρωτος οικος και πως τον υπολογι:wacko: ζουμε

Fotini Christodoulou
26-03-2007, 10:17 AM
Αγαπητή sexy,

Αν καταλαβαίνω σωστά η απορία σας είναι που είναι ο πρώτος οίκος;
Αν ναι τοτε ο ωροσκόπος είναι η ακμή του 1ου οίκου άρα ο 1ος οίκος σας ξεκινάει από τον ωροσκόπο σας που είναι στον Αιγόκερο.


Θα σας προτεινα να διαβάσετε τα άρθρα περί οικοθεσίας και ωροσκόπου που πιστευω θα σας λύσουν αρκετες απορίες.


:bigsmile: