PDA

View Full Version : Απορία για μεταφυσική μοίρα ωροσκόπου.



lily79
03-01-2007, 12:57 AM
Η μεταφυσική μοίρα του Ωροσκόπου στις 18ο 24’ Τοξότη κατά τον Ιταλό αστρολόγο Adriano Carelli, δείχνει μεταξύ άλλων ατυχήματα, φόνο (αγάπη για την ιστιοπλοϊα και τις καλές τέχνες) και την ερμηνεύει ως πέρασμα από τη φωτιά (εκτεταμένο πόλεμο, πόνο, στεναχώριες).


Καλησπερα!!Διαβαζοντας αυτο το υπεροχο αρθρο για την πριγκιπισσα Νταϊάνα μου δημιουργηθηκε η απορια στο κειμενακι που επισυναπτώ.Μπορει αραγε να προβλεφθει η εξελιξη της ζωης μας με βασει τις μοιρες του ωροσκοπου μας?Ειμαι και εγω καρκινος με ωροσκοπο τοξοτη οπως η Νταϊάνα αλλα οι μοιρες του ωροσκοπου μου ειναι18ο 49.
Για τον Αντριανο Καρελλι δεν βρηκα πολλα πραγματα στο διαδικτυο.Μηπως θα μπορουσατε να μου απαντησετε?:bigsmile:

Λίλιαν Σίμου
05-01-2007, 12:37 AM
Αγαπητή lily79

Στις μοίρες του Καρέλλι έχει βασιστεί το βιβλίο της Θ. Ντάκου "360 μοίρες του ζωδιακού". Μπορείτε να το προμηθευτείτε με την προσφορά που κάνει ο εκδότης στα μέλη του φόρουμ μας, επομένως να έχετε και μία έκπτωση.

Από την άλλη πλευρά, όλα όσα αφορούν λεπτομέρειες του ωροσκοπίου, μεταξύ αυτών και η ερμηνευτική των μοιρών, επιβεβαιώνουν στοιχεία που φαίνονται από τους βασικούς δείκτες του χάρτη μας (πλανήτες, οίκους κλπ). Δεν μπορεί μία μοίρα που λέει πως θα έχουμε τύχη να βοηθήσει, αν όλο το ωροσκόπιο δηλώνει ατυχίες και δυσκολίες. Θα ήταν υπερβολικό και λίγο αυθαίρετο να βασιστείτε εκεί. Σίγουρα δίνουν πληροφόρηση κι αναπτύσσουν αυτά που οι κύριοι παράγοντες μας εκφράζουν.
Εξ άλλου, εκτός του Καρέλλι, υπάρχουν κι άλλες μοίρες, όπως οι Sabians, που έχουν εκφραστεί με διάφορες ερμηνευτικές οδούς, από τον εμπνευστή τους τον Ed. Jones, αλλά και άλλους όπως τον D. Rudhyar, καθώς και άλλους ερμηνευτές, όπως ο Σεφάριαλ που βασίζεται σε στοιχεία ινδικής φιλοσοφίας κλπ. Γι' αυτό, θα συνιστούσα σύνεση, κι όχι υπερβολή στο να βασιζόμαστε στην συμβολική των μοιρών και μόνο.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου