PDA

View Full Version : [Συζήτηση] O Κρόνος και ο Χρόνος. Αστρολογικές και μυθολογικές συγγένειες



Βασιλης Παπαδολιας
29-12-2006, 11:18 AM
Μυθολογία - Εισαγωγή

Ο γνωστός σε όλους μας θεός Κρόνος από την αρχαία ελληνική μυθολογία έχει περάσει στη θύμηση μας με πολλές εικόνες αλλά κυρίως σαν ο θεός - πατέρας που έτρωγε τα παιδιά του. Ο θεός αυτός ταυτίστηκε στην πορεία της ιστορίας με τις ιδιότητες του αστρολογικού πλανήτη Κρόνου με συνέπεια σήμερα να μην μπορούμε εύκολα να ξεχωρίσουμε τα χαρακτηριστικά του θεού από τις ιδιότητες του πλανήτη. Είναι ωστόσο πολύ ενδιαφέρον να ανατρέξουμε σε παλιές μυθολογικές πηγές και να δούμε τις απαρχές της εμφάνισης της λατρείας του θεού Κρόνου και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες εμφανίστηκε στους αρχαίους πολιτισμούς η λατρεία αυτού του θεού.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Ο Κρόνος και ο Χρόνος. Αστρολογικές και μυθολογικές συγγένειες (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%BF-%CE%BA%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%C E%BA%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%C E%B5%CF%82-12889/)

Deodonus
29-12-2006, 01:30 PM
Πολύ ωραίο άρθρο! Αν και στο σειμείο εκεί με τους αρχαίους πολητισμούς και το κατα πόσο "αφελείς" και "αγαθοί" ήταν κλπ, έχω μερικές ενστάσεις. Αλλά ούτως ή άλλως, σάμπως και ξέρουμε και τίποτα σίγουρο για τους αρχαίους?

Καλές γιορτές!

Alien1
30-12-2006, 01:00 PM
Ενδιαφερον το αρθρο
μου κεντρισε το ενδιαφερον λογο της επιρροης του στο ζωδιο μου και για κατα το ποσο ο συγκεκριμενος πλανητης επηρεαζει τα γεγονοτα και τον παραγοντα ευτυχια η δυστυχια...
Αντε να φυγει συντομα απο την θεση που βρισκεται

<< Καλες >> γιορτες

zour
31-12-2006, 10:23 PM
Ωραίο άρθρο :clapping:

panther
16-01-2007, 03:57 PM
Πολύ ωραίο άρθρο! Αν και στο σειμείο εκεί με τους αρχαίους πολητισμούς και το κατα πόσο "αφελείς" και "αγαθοί" ήταν κλπ, έχω μερικές ενστάσεις. Αλλά ούτως ή άλλως, σάμπως και ξέρουμε και τίποτα σίγουρο για τους αρχαίους?

Καλές γιορτές!

Σύμφωνα με τον μύθο των προγόνων μας, ο Κρόνος κυβερνούσε τον κόσμο με ηθική και με τάξη σε αντίθεση με τον πατέρα του, τον Ουρανό, που ήταν πιο άγριος και πιο σκληρός.
Θεωρούσαν το γένος των ανθρώπων της εποχής εκείνης "Χρυσό γένος" και όπως αναφέρει και ο Βασίλης στο άρθρο του έχει μείνει γνωστό ως "Χρυσή εποχή" ή αλλιώς ως "ο επί κρόνου βίος".
Λέγεται επίσης, ότι αυτή η αγνότητα και η ηθική που επικρατούσε τότε κράτησε μέχρι και την γέννηση του πρώτου παιδιού (Εστία) του Κρόνου και της Ρέας, όταν ο Κρόνος θυμήθηκε την κατάρα που του είχε "ρίξει" ο πατέρας του Ουρανός την στιγμή που ο Κρόνος πήρε την εξουσία. Για αυτό αποφάσισε να τρώει τα παιδιά του - και όχι να τα ρίχνει από τον Τάρταρο όπως έκανε ο Ουρανός - για να μην εκπληρωθεί ποτέ η κατάρα του Ουρανού.