PDA

View Full Version : Χριστούγεννα: Γιορτή χαράς ή μελαγχολίας;



kiaRRa
25-12-2006, 12:39 PM
Tα Χριστούγεννα, ασφυκτικά γεμάτα από γιορτινές παραστάσεις, είναι η γλυκιά αφορμή εκατομμυρίων ανθρώπων που ανυπομονούν να βρεθούν μαζί με τους αγαπημένους τους μακριά από το καθημερινό άγχος, να στολίσουν το σπίτι τους, να ακούσουν τα κάλαντα, να νιώσουν την παιδική προσμονή του Αη Βασίλη.



Διαβάστε το

Χριστούγεννα: Γιορτή χαράς ή μελαγχολίας; | αστρολογια ζώδια (http://www.horoscope.gr/%CF%87%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%B3%C E%B5%CE%BD%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%AE-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%AE-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CF%87%CE%BF%CE%BB/)

skorpion
25-12-2006, 07:36 PM
Μια παρατηρηση απλως: οταν μιλαμε για φαρμακευτικη αγωγη δεν μιλαμε σε καμμια περιπτωση για ψυχολογικη ή ψυχοθεραπευτικη βοηθεια αλλα μιλαμε για ψυχιατρικη βοηθεια που κατ εμε ειναι η υστατη λυση

fillenia
26-12-2006, 05:18 PM
Οταν θεωρείται η ψυχιατρική βοήθεια ύστατη λύση.... αυτό δείχνει εμμέσως γιατί η κατάθλιψη το 2020 θα θεωρείται πρώτη αιτία θανάτου.
Δηλαδή τι είδους βοήθεια πρέπει να προηγηθεί στις περιπτώσεις κλινικής κατάθλιψης και ποιος θα την αναλάβει; Eνας από τους λόγους, πέραν της άγνοιας, που ο ασθενής δεν ζητά επιστημονική βοήθεια είναι ακριβώς ο κοινωνικός στιγματισμός ή τέτοιου είδους αναστολές.


Φιλικά

skorpion
26-12-2006, 10:52 PM
Ενας κλινικος ψυχολογος ας πουμε!

starfish
27-12-2006, 01:50 PM
Καλημερα και Χρονια σας καλα!!
Μια μικρη βοηθεια, μπορει να προσφερει, το να αποφευγουμε την τηλεοραση -βλ. διαφημισεις και ειδησεις- , να ασχοληθουμε σταδιακα και απο νωρις με τα δωρα που θα κανουμε, και να προσφερουμε μια ζεστη σπιτικη ατμοσφαιρα στον εαυτο μας και σους αγαπημενους μας.
Η προσδοκια της τελειοτητας, κανει την πραγματικοτητα περισσοτερο φρικτη απ οσο ειναι!!!
Σας το υπογραφει μια Παρθενος!!
**Και ευχομαι να προσφερετε οτι μπορειτε και σ αυτους που δεν γνωριζετε, αλλα εχουν πολυ μεγαλυτερη αναγκη, μια ευχη και ενα δωρο...[ακομη κι αν ειναι μονο ενα χαμογελο!]
:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:

panther
27-12-2006, 02:00 PM
Καλημερα και Χρονια σας καλα!!
Μια μικρη βοηθεια, μπορει να προσφερει, το να αποφευγουμε την τηλεοραση -βλ. διαφημισεις και ειδησεις- , να ασχοληθουμε σταδιακα και απο νωρις με τα δωρα που θα κανουμε, και να προσφερουμε μια ζεστη σπιτικη ατμοσφαιρα στον εαυτο μας και σους αγαπημενους μας.
Η προσδοκια της τελειοτητας, κανει την πραγματικοτητα περισσοτερο φρικτη απ οσο ειναι!!!
Σας το υπογραφει μια Παρθενος!!
**Και ευχομαι να προσφερετε οτι μπορειτε και σ αυτους που δεν γνωριζετε, αλλα εχουν πολυ μεγαλυτερη αναγκη, μια ευχη και ενα δωρο...[ακομη κι αν ειναι μονο ενα χαμογελο!]
:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:

¶ψογη:clapping::clapping::clapping::clapping:

Marina 7771
27-12-2006, 04:00 PM
να προσφερουμε μια ζεστη σπιτικη ατμοσφαιρα στον εαυτο μας και σους αγαπημενους μας.
Η προσδοκια της τελειοτητας, κανει την πραγματικοτητα περισσοτερο φρικτη απ οσο ειναι!!!
Σας το υπογραφει μια Παρθενος!!
**Και ευχομαι να προσφερετε οτι μπορειτε και σ αυτους που δεν γνωριζετε, αλλα εχουν πολυ μεγαλυτερη αναγκη, μια ευχη και ενα δωρο...[ακομη κι αν ειναι μονο ενα χαμογελο!]
:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.:clapping: Η "φανταστική" τελειότητα που προωθούν τα μέσα ενημέρωσης κυρίως, αλλά και η βιομηχανία του κινηματογράφου κ.τ.λ., κάνουν πολλούς από μας να μην βλέπουμε καθαρά και κατ' επέκταση να μην εκτιμάμε αυτά που έχουμε, την αληθινή ομορφιά στη ζωή του καθενός. Δεν πιστεύω ότι η πραγματικότητα είναι φρικτή. Δύσκολα δίνω τέτοιους χαρακτηρισμούς στις καταστάσεις - φύσει αισιόδοξη - αλλά πιστεύω ότι σίγουρα αν κάποιος παρασυρθεί να κυνηγάει όνειρα, που ίσως δεν είναι και δικά του, όταν στοχεύει σε μία τελειότητα που μπορεί να είναι μόνο κινηματογραφική, τότε μπορεί να νοιώθει απογοήτευση και μελαγχολία και ιδιαίτερα τις γιορτινές μέρες.
Η αληθινή ομορφιά κρύβεται στα μικρά και απλά που οι περισσότεροι έχουμε, κι γι' αυτούς που δεν τα έχουν, η τελευταία φράση σου είναι και δική μου ευχή, κι όχι μόνο για τις μέρες των γιορτών. :xmas-smiley-018:

m_leon
29-12-2006, 12:37 AM
Η προσδοκια της τελειοτητας, κανει την πραγματικοτητα περισσοτερο φρικτη απ οσο ειναι!!!




Πόσο δίκιο έχεις!...Παντα αυτό αναρωτιόμουν; Μα γιατί όλοι περνάνε καλά στις γιορτές; Και χαλια να περάσω, λέω πως πέρασα υπέροχα....Αυτες τις μερες ειμαι άρρωστη, με βηχα και πυρετο. Δεν μπορώ να βγω έξω.Ε δεν θα πεθάνω κιόλας αν δεν διασκεδάσω στιβαγμενη σαν προβατο σε κάποιο μαγαζι, μεσα στην κάπνα και πίνοντας άθλια ποτα. Βεβαια την Τριτη που θα πάβ στο γραφειο όλοι θα με λυπούνται και θα με κοιτούν με συμπόνια οταν θα τους πω πως πέρασα τις γιορτές κρεβατωμενη. Αν πάλι πω πως ξεσάλωσα και ηταν οι πιο ωραίες γιορτες της ζωής μου, γινομαι συνειδητα ένα μικρο γρανάζι στη μηχανη της "ψευτικης τελειότητας" που περιγράφεις. Αχ αυτή η τελειότητα θα μας φάει...:wacko:

starfish
29-12-2006, 09:51 AM
Αν πάλι πω πως ξεσάλωσα και ηταν οι πιο ωραίες γιορτες της ζωής μου, γινομαι συνειδητα ένα μικρο γρανάζι στη μηχανη της "ψευτικης τελειότητας" που περιγράφεις. Αχ αυτή η τελειότητα θα μας φάει...:wacko:[/quote]

Ναι! Αυτη η "τελειοτητα" που ειναι "προσφορα" της αγορας .... δλδ. αγοραια!!
Ειναι επισης, που η λεξη διασκεδαση ειναι κενη νοηματος. Ειναι που η γιορτη των Χριστουγεννων, καμια σχεση δεν εχει με τετοιες λεξεις! Εχει σχεση με συναισθηματα.
[Τσ! τσ! τσ! ........ Στασου να σκεφτω!! Σε ποιο ραφι τα εχω βαλει; Η μηπως στην αποθηκη.... Κι αν τα πεταξα με τα περιτυλιγματα των δωρων στα σκουπιδια; Η μηπως εγκλωβιστηκαν στα δελτια ειδησεων, με τα κροκοδειλια δακρυα που ειναι στα must των ημερων; Παρεα με τις τιμες των προϊοντων, την "απογοητευτικη" κινηση των μαγαζιων, τα ανακυκλούμενα- ψωριαρικα κουτσομπολια και το δελτιο εγκληματικοτητας; :cry: ]

e k
29-12-2006, 10:06 AM
Η tv κλείνει, τα χαμόγελα έρχονται…
Remake απ'την γνωστή διαφήμιση

Και γι'αυτούς που δεν έχουν άλλη επιλογή, ας τους καλέσουμε στο τραπέζι μας :Santa1:

Alien1
29-12-2006, 01:19 PM
Η tv κλείνει, τα χαμόγελα έρχονται…
Remake απ'την γνωστή διαφήμιση


Σωστος o θεσσαλονικιος :)

alyssa
22-04-2007, 03:20 PM
as eimaste o eautos mas se kathe ekfansh ths kathimeronhtas,den kerdizoume tipota me to na upokrinomaste pws stis giortes prepei na eimaste kala..na eeimaste auto pou aisthanomaste xwris ntroph..!:protest:

kiaRRa
22-04-2007, 03:28 PM
Συμφωνώ, αλλά είναι πολύ δύσκολο αυτό... Ζώντας σε μια κοινωνία, μας επηρεάζει και πολύ συχνά αποπροσανατολιζόμαστε.

Θα σε παρακαλέσω να πατήσεις shift+alt και να γράφεις σε ελληνικά :bigsmile:

alyssa
29-04-2007, 04:58 PM
σιγουρα αλλα ισως τοτε θα επρεπε να δουμε ποιο θετικα καποια πραγματα που αρχικα μας φαινονται αρνητικα...καμια φορα το αρνητικο προερχεται απο τον τροπο που τα βλεπουμε και οχι επειδη ειναι οντως αρνητικα..!:blink:

Λίλιαν Σίμου
28-12-2007, 10:46 PM
Πολύ ωραίο κείμενο και ενδιαφέρουσες οι απόψεις του.

Πολλές φορές εμείς είμαστε που θέτουμε μεγάλες προσδοκίες για τις γιορτές. Συχνά κάνουμε πολύ περισσότερα από όσα μπορούμε, επειδή....είναι γιορτές! Αυτό έχει στην συνέχεια επιπτώσεις. Ή επιτρέπουμε σε άλλους να μας πιέζουν να κάνουμε πολλά, μόνο και μόνο γιατί είναι σε εορταστική περίοδο διακοπών.

Το καλύτερο είναι να χαλαρώσουμε, να ξεφύγουμε από την καθημερινότητα, να αγαπήσουμε χωρίς να περιμένουμε κάποια ανταπόκριση και να αφεθούμε σε όμορφες σκέψεις. Αυτό για την "αποτοξίνωση" είναι το πιο σημαντικό...

Καλές γιορτές σε όλους :xmas-smiley-024::Holly2::icon_lol:

Λίλιαν Σίμου

kiaRRa
30-12-2007, 02:31 AM
Πολύ ωραίο κείμενο και ενδιαφέρουσες οι απόψεις του.

Πολλές φορές εμείς είμαστε που θέτουμε μεγάλες προσδοκίες για τις γιορτές. Συχνά κάνουμε πολύ περισσότερα από όσα μπορούμε, επειδή....είναι γιορτές! Αυτό έχει στην συνέχεια επιπτώσεις. Ή επιτρέπουμε σε άλλους να μας πιέζουν να κάνουμε πολλά, μόνο και μόνο γιατί είναι σε εορταστική περίοδο διακοπών.

Το καλύτερο είναι να χαλαρώσουμε, να ξεφύγουμε από την καθημερινότητα, να αγαπήσουμε χωρίς να περιμένουμε κάποια ανταπόκριση και να αφεθούμε σε όμορφες σκέψεις. Αυτό για την "αποτοξίνωση" είναι το πιο σημαντικό...

Καλές γιορτές σε όλους :xmas-smiley-024::Holly2::icon_lol:

Λίλιαν Σίμου

Μακάρι ο σημερινός άνθρωπος να βρει την πραγματική αξία των εορτών και όχι να θεωρεί πως το να περάσει καλά έχει απαραίτητα σχέση με το πορτοφόλι του. Δεν υπολογίζουμε πια τη αξία της αγάπης των δικών μας, την ηρεμία, την χαρά με μικρά καθημερινά πράγματα μακρυά από τα βάσανα της δουλειάς μας; Φοβάμαι όμως ότι πλέον χάθηκε η σημασία της ανιδιοτέλειας με αποτέλεσμα να διαφθαρεί και η νοοτροπία μας.


Καλές και αυθεντικές εορτές σε όλους μας:Holly2:

sancta luna
27-03-2008, 02:10 PM
Πολυ σωστο αυτο το αρθρο.Ιδιαιτερα στις συμβουλες που δινει.Αρκει να σκεφτει κανεις οτι οι ψυχολογοι λενε στους ασθενεις τους οτι ειναι προτιμοτερο να κανουν μια βολτα στην εξοχη ή να δουν τους δικους τους,παρα να πεσουν στα αντικαταθλιπτικα οταν αντιμετωπιζουν τετοιο προβλημα.Που ουτως ή αλλως,τα αντικαταθλιπτικα δεν βοηθουν σχεδον σε τιποτα,περισσοτερο κακο κανουν.Και τα χρωματα θα μπορουσαν πιστευω να συμβαλλουν στην αντιμετωπιση της καταθλιψης,Λιγα φωτεινα χρωματα σε διαφορες αποχρωσεις,οπως κιτρινο,που μας φτιαχνει τη διαθεση,πρασινο,που μας δινει ελπιδα,και κοκκινο,μας κανουν λιγο να ξεφευγουμε.Επισης πολυ σημαντικο ειναι οντως οπως λεει και το αρθρο να πιστευουμε,αν οχι σε καποιο θεο,σε κατι ανωτερο που μας προστατευει,γιατι οπως ελεγε και ο Gabriel Marcel,η πιστη συνδεεται με την ελπιδα,ενω οταν καποιος δεν πιστευει απελπιζεται και απομονωνεται.Μια σωστη παρατηρηση του,ηταν οτι οι αθεοι δεν εχουν τιποτα να ελπιζουν και τιποτα να περιμενουν,οποτε ο θανατος ειναι μια πορτα κλειστη γιαυτους.Γι αυτο και πονανε περισσοτερο γι αυτους που''φευγουν''.Παντως θυμαμαι τον εαυτο μου καποιο διαστημα,οταν εφυγε απο τη ζωη ενα αγαπημενο προσωπο.Δεν ηθελα να κανω τιποτα.Δεν πιστευα σε τιποτα.Καποια μερα ομως η οικογενεια μου με επεισε να βγω λιγο απο το σπιτι και να παρακολουθησω το μαθημα χορου που ελεγα πως θα σταματησω.Εκει με τις φιλες μου και την αδερφη μου διπλα,ξεφυγα πραγματικα.Εφυγε ολη η ενταση και οταν γυρισα σπιτι,θυμηθηκα πως εχω καποιο σκοπο στη ζωη μου.Και ετσι συνεχισα.Το ιδιο συνεβη και οταν πηγα να παρακολουθησω ενα μαθημα στο πανεπιστημιο.Ολες οι φιλες μου ηταν εκει και μου συμπαρασταθηκαν.Οποτε ο καλυτερος τροπος ειναι να βγουμε εξω,να γνωρισουμε ανθρωπους,να χαρουμε τη ζωη,και αν ειναι δυνατον,να βρουμε καποιο χομπυ.Πρεπει να θυμομαστε οτι καποιος ειναι ''εκει εξω''και μας περιμενει.Κι αν δεν υπαρχει κανεις,σιγουρα θα βρεθει.Δεν ειναι ολοι κακοι.

παλίρροια
25-12-2009, 04:19 PM
Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες για όλα όσα ανέφεραν και θα ήθελα και εγώ να εκφράσω τις σκέψεις μου. ΄Θεωρώ ότι σε ορισμένες στιγμές της Ζωής ο ανθρωπος καλείται πιο έντονα απο τις περιστάσεις να κάνει τον "απολογισμό του" Μια απο αυτές εκτιμώ πως είναι οι γιορτές διότι οι συναισθηματικές ανάγκες του ανθρώπου αυτές τις μέρες είναι πιο έντονες. Εχει την δυνατότητα να δει τι έχει μέσα στο σπίτι του όταν κλείνει την πόρτα στον έξω κόσμο. Μόνο που η πραγματικότητα για τον καθένα μας είναι πολύ διαφορετική, και δεδομένου ότι οι σχέσεις των ανθρώπων βασιζονται σε πολύ λεπτές ισορροπίες τα συμπεράσματα τα οποία εξάγονται απο την προσωπική μας αυτή διαδικασία δεν είναι πάντα σωστά:cry:
Επίσης θα ήθελα να αναφέρω τον Ορισμό της Υγείας απο τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας ο οποίος δίνει εξέχουσα σημασία στην πνευματική ισορροπία των Ανθρώπων και την δυνατότητά ένταξής τους στο κοινωνικό σύνολο! Οτιδήποτε αλλο θεωρείται "δείκτης ασθένειας"
"Υγεία είναι η πλήρης σωματική,ψυχική και κοινωνική Ευεξία του Ατόμου,και όχι μόνον η έλλειψη νόσου η αναπηρίας":bigsmile:
Καλά Χριστούγεννα λοιπόν και να μην θεωρούμε την ευχή για Υγεία τετριμμένη έννοια ,:bigsmile:διότι βλέπεται ποσο δύσκολα μπορούμε αν ανταποκριθούμε στίς προυποθέσεις της......

zw_epimenontas
25-12-2009, 06:13 PM
Συμφωνα και εγω με ολους σας! αλλα τι γινετε οταν καποιος δεν εχει αυτον που αγαπαει σκεφτεται λατρευει? αυτος ο ανθρωπος [ως μπορει να μην σκφτεται και να μην μελαγχωλει οταν ο αντρωπος του δεν ειναι πια μαζι του και αντι να περνουσαν μαζι καθετε και αναγκαζετε να ειναι χαρουμενος για να μην λενε οι αλλοι τα διαφορα? πως μππορει αυτος ανθρωπος να κανει πως δεν ποναει μεσα του ? αυτο το ζητημα δεν το ειδα πουθενα πιο πανω! ουτε στο κειμενο , που σαφως ειναι πολυ καλο , αλλα ουτε και στις απαντησεις που και αυτες ειναι σωστες! οταν μεσα του λιωνει καποιος γιατι δεν εχει το αλλο τοθ μισο κοντα του και ειναι σε διασταση και να συμβενουν πολλα στη σχεση του? αυτος τι να κανει? αφου δεν μπορει να μην ειναι κομματια?

παλίρροια
25-12-2009, 06:43 PM
Συμφωνα και εγω με ολους σας! αλλα τι γινετε οταν καποιος δεν εχει αυτον που αγαπαει σκεφτεται λατρευει? αυτος ο ανθρωπος [ως μπορει να μην σκφτεται και να μην μελαγχωλει οταν ο αντρωπος του δεν ειναι πια μαζι του και αντι να περνουσαν μαζι καθετε και αναγκαζετε να ειναι χαρουμενος για να μην λενε οι αλλοι τα διαφορα? πως μππορει αυτος ανθρωπος να κανει πως δεν ποναει μεσα του ? αυτο το ζητημα δεν το ειδα πουθενα πιο πανω! ουτε στο κειμενο , που σαφως ειναι πολυ καλο , αλλα ουτε και στις απαντησεις που και αυτες ειναι σωστες! οταν μεσα του λιωνει καποιος γιατι δεν εχει το αλλο τοθ μισο κοντα του και ειναι σε διασταση και να συμβενουν πολλα στη σχεση του? αυτος τι να κανει? αφου δεν μπορει να μην ειναι κομματια?

Καλησπέρα! Σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω τα προσωπικά σου δεδομένα για να δωθει και ανάλογη απάντηση. Εκτιμώ όμως οτι έναν χωρισμό και οι δυο πλευρές τον έχουν επιτρέψει.Ξέρεις όταν αισθανόμαστε κάτι για κάποιον δεν σημαίνει οτι απαραίτητα ο άλλος αισθάνεται τα ίδια πράγματα. Μπορεί να διαφέρουν τα θέλω του ,οι ανάγκες του,η ένταση των συναισθημάτων του και έτσι επέρχεται ο χωρισμός γιατί κανένας άλλος δεν μπορεί να τον επιβάλει εκτός απο αυτούς που βρίσκονται μέσα στη σχέση. Σαφώς αισθάνεσαι δύσκολα,και θα αισθάνεσαι πιθανόν για κάποιο διάστημα,όμως θα πρέπει να αναρωτηθεις και για την άλλη πλευρά γιατί δεν αισθάνεται όπως εσύ,διότι αν αισθανόταν όπως εσύ πιθανότατα να ήσασταν μαζί και όχι χωρισμένοι......Και κάτι άλλο όποιος ξέρει να αγαπά ξέρει και να χωρίζει, αποκομίζοντας ωφέλιμες εμπειρίες σίγουρα για το μέλλον!:bigsmile:

zw_epimenontas
25-12-2009, 06:55 PM
Καλησπέρα! Σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω τα προσωπικά σου δεδομένα για να δωθει και ανάλογη απάντηση. Εκτιμώ όμως οτι έναν χωρισμό και οι δυο πλευρές τον έχουν επιτρέψει.Ξέρεις όταν αισθανόμαστε κάτι για κάποιον δεν σημαίνει οτι απαραίτητα ο άλλος αισθάνεται τα ίδια πράγματα. Μπορεί να διαφέρουν τα θέλω του ,οι ανάγκες του,η ένταση των συναισθημάτων του και έτσι επέρχεται ο χωρισμός γιατί κανένας άλλος δεν μπορεί να τον επιβάλει εκτός απο αυτούς που βρίσκονται μέσα στη σχέση. Σαφώς αισθάνεσαι δύσκολα,και θα αισθάνεσαι πιθανόν για κάποιο διάστημα,όμως θα πρέπει να αναρωτηθεις και για την άλλη πλευρά γιατί δεν αισθάνεται όπως εσύ,διότι αν αισθανόταν όπως εσύ πιθανότατα να ήσασταν μαζί και όχι χωρισμένοι......Και κάτι άλλο όποιος ξέρει να αγαπά ξέρει και να χωρίζει, αποκομίζοντας ωφέλιμες εμπειρίες σίγουρα για το μέλλον!:bigsmile:




εχεις δικιο παλιρια ! το θεμα ειναι πως αυτος ο αντρωπος με αγαπαει αλλα κανει τα παντα να αποφυγει καποια λαθη που καναμε και οι 2 πιο παλια ! φοβαται η κατι τον κραταει αλλο! ειναι μονος δεν παιζει αλλη σχεση! μιλαμε αλλα αποφευεγει! δεν ειναι πραματα αυτα! κατι τον φοβησε και κανει αυτα που κανει! του διχνς με καθε τροπο τι νιωτηω κανω τα παντα .. αλλα συνεχιζει το ιδιο! το βλεπω στα ματια του! μαγαπαει αλλα θελει να ακνει πισω ετσι τα φετινα χριστουγεννα σε αντιθεση με τα προηγουμενα ειναι πολυ πιο χαλια και για τουσ 2! δεν ξερω πια τα εχω χαΜΕΝΑ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ κανω!

Katerina Paraskevopoulou
26-12-2009, 01:10 AM
εχεις δικιο παλιρια ! το θεμα ειναι πως αυτος ο αντρωπος με αγαπαει αλλα κανει τα παντα να αποφυγει καποια λαθη που καναμε και οι 2 πιο παλια ! φοβαται η κατι τον κραταει αλλο! ειναι μονος δεν παιζει αλλη σχεση! μιλαμε αλλα αποφευεγει! δεν ειναι πραματα αυτα! κατι τον φοβησε και κανει αυτα που κανει! του διχνς με καθε τροπο τι νιωτηω κανω τα παντα .. αλλα συνεχιζει το ιδιο! το βλεπω στα ματια του! μαγαπαει αλλα θελει να ακνει πισω ετσι τα φετινα χριστουγεννα σε αντιθεση με τα προηγουμενα ειναι πολυ πιο χαλια και για τουσ 2! δεν ξερω πια τα εχω χαΜΕΝΑ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ κανω!
Καλή μου το βλέπω ότι πονάς και ματώνει η ψυχή μου! :sorry: :embarrest

Καλά κάνεις και ασχολείσαι με το site για να απασχολείς το μυαλό σου. :clapping:

¶σε το χρόνο να επεξεργαστεί τις πληγές του. :( Κάτι τον έχει μπλοκάρει και πονά κι αυτός. :idea: Θέλει βοήθεια κι αυτός αλλά δε μπορεί ακόμα να κατανοήσει και να εκφράσει το πρόβλημά του.

:love::love::love: Αφού τον αγαπάς ευχήσου θετικά γιαυτόν να βρει τη γαλήνη. :bigsmile: Είναι σαφές ότι το πρόβλημα το έχει εκείνος. :xmas-smiley-024: ¶στον και περίμενε σκεφτόμενη θετικά και περιποιούμενη τον εαυτό σου. :xmas-smiley-024:

Το καταλαβαίνω ότι σου λείπει κι ότι νιώθεις απόρριψη αλλά προσπάθησε να βγεις από τον εαυτό σου και να δεις το πράγμα απέξω. :respect: Ίσως ανακαλύψεις πράγματα που τώρα ίσως δεν φαντάζεσαι! :cheesy: Κουράγιο

kiaRRa
26-12-2009, 01:14 PM
Μήπως βγαίνουμε λίιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο :offtopic:


Χρόνια πολλά σε όλους σας, με αγαπη και πολλές χαρούμενες στιγμες!

φωτοβολταικα
14-11-2012, 03:55 PM
η δικη μου αποψη είναι οτι τα χριστουγεννα είναι ημερες αγαπης και θα πρεπει να συγχωρουμε και να προχωραμε παρακάτω