PDA

View Full Version : Θεραπευτικά παραμύθια



Ζωή και Ζώδια
19-12-2006, 02:16 PM
Πανάρχαια μέθοδος διαπαιδαγώγησης

Όλοι μας έχουμε την ικανότητα να θεραπεύσουμε τον εαυτό μας, ενεργοποιώντας τον εσωτερικό μας θεραπευτή και ανακαλώντας την δύναμη της φαντασίας. Τα θεραπευτικά παραμύθια προσφέρουν καινούριους τρόπους αντιμετώπισης προβλημάτων και μπορούν να μετατρέψουν τις πεποιθήσεις που μας εμποδίζουν να είμαστε ευτυχισμένοι, σε πιο αποτελεσματικές και χρήσιμες . Με άλλα λόγια: τα θεραπευτικά παραμύθια είναι μια μορφή αυτο-θεραπείας (self-help therapy).

Από την Μ. Στέιμαν - Κοκκαλίδου, Ψυχολόγο





Διαβάστε το

Θεραπευτικά Παραμύθια. Πανάρχαια μέθοδος διαπαιδαγώγησης | αστρολογια ζώδια (http://www.horoscope.gr/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%85%CF%84%C E%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%B9%C E%B1/)

*Astropeleki*
19-12-2006, 10:46 PM
Πάρα πολύ ωραίο άρθρο και με βαθύ νόημα! Συγχαρητήρια!

Παίζει πολύ μεγάλη σημασία το παραμύθι στην ζωή του παιδιού, στο πώς θα αντιμετωπίσει καταστάσεις για να έχει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Ταυτίζεται με τον ήρωα και μπορεί να σκεφτεί πολύ λογικά πως θα δράσει αν εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα. Τι θα έκανε ο ήρωας του παραμυθιού;;; Τι θα συμβούλευε το ίδιο το παιδί τον ήρωα του παραμυθιού;;; Αυτό θα κάνει και το ίδιο. Η άποψή του μετράει... και καλό είναι πάντα να ρωτάμε, μετά το τέλος μιας ιστορίας που αφηγούμαστε στα παιδιά, τί θα έκανε το ίδιο, αν έπραξε σωστά ο ήρωας, τί θα γινόταν αν δεν έκανε αυτό που έκανε... και γενικότερα να δίνει εναλλακτικούς επιλόγους για να ενεργοποιηθεί η σκέψη και η κριτική του.

Επίσης, έχω παρατηρήσει πως γενικότερα όταν τα παιδιά αντιμετωπίζουν κάποιους φόβους, η επαφή με τα άλογα είναι η καλύτερη θεραπεία. Αυτό άλλωστε έχει γυριστεί και σε ταινία, αν δεν με απατά η μνήμη μου.



Τι λες εσύ, ο Ζου Ζιάκ θα βγει νικητής;;;;


Ο Ζου Ζιακ, είτε βγει πρώτος στον αγώνα και νικήσει με το πουλάρι του, είτε βγει τελευταίος, θα είναι και πάλι νικητής! Είναι ήδη νικητής γιατί έχει ήδη νικήσει τον φόβο του, και αυτό είναι μεγάλο έπαθλο και ανταμοιβή! :bigsmile:

panther
20-12-2006, 01:21 PM
Μου άρεσε πάρα πολύ το άρθρο καθώς δίνει πολύ σημαντικές πληροφορίες για το πως βλέπουν και αντιμετωπίζουν τα παιδιά τα προβλήματα τους!

Θα το έχω υπόψιν μου ... για το μέλλον;)

maria_k
27-12-2006, 09:37 AM
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το κουκλοθέατρο για να βοηθήσω τη κόρη μου να εξωτερικεύσει τα συναισθήματά της μετά από το χωρισμό μου με τον μπαμπά της. Πολλές φορές επίσης αντί να κάτσω να της κάνω κήρυγμα λέω ένα αυτοσχέδιο παραμύθι που ο ήρωας κάνει το ίδιο "λάθος" που κάνει και η μικρή και της δίνω εναλλακτικούς τρόπους να αντιμετωπίσει το πρόβλημα...


Μαρία

*Astropeleki*
27-12-2006, 12:34 PM
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το κουκλοθέατρο για να βοηθήσω τη κόρη μου να εξωτερικεύσει τα συναισθήματά της μετά από το χωρισμό μου με τον μπαμπά της. Πολλές φορές επίσης αντί να κάτσω να της κάνω κήρυγμα λέω ένα αυτοσχέδιο παραμύθι που ο ήρωας κάνει το ίδιο "λάθος" που κάνει και η μικρή και της δίνω εναλλακτικούς τρόπους να αντιμετωπίσει το πρόβλημα...


Μαρία

Πολύ σωστά πράττεις. Και εκτός από τους δικούς σου εναλλακτικούς τρόπους, καλό είναι να της δίνεις την δυνατότητα να το σκεφτεί μόνη της (να μην της δώσεις δηλαδή έτοιμες απαντήσεις) και να δώσει λύσεις η ίδια. Αν δεις ότι δυσκολεύεται, τότε πρέπει να επέμβεις δίνοντας ένα στοιχείο ή κάνοντας μια ερώτηση για να της δώσεις την ώθηση να χρησιμοποιήσει την σκέψη της.

Το κουκλοθέατρο είναι επίσης ένας θαυμάσιος τρόπος να χρησιμοποιήσει την φαντασία του το παιδί και να δημιουργήσει!:love: Το συνιστώ ως καλύτερο σαφώς δώρο σε παιδιά παρά τα άλλα με τις κούκλες και τα συναφή που προέρχονται από διαφήμιση και εμπορευματοποίηση.

panther
27-12-2006, 01:01 PM
Πολύ σωστά πράττεις. Και εκτός από τους δικούς σου εναλλακτικούς τρόπους, καλό είναι να της δίνεις την δυνατότητα να το σκεφτεί μόνη της (να μην της δώσεις δηλαδή έτοιμες απαντήσεις) και να δώσει λύσεις η ίδια. Αν δεις ότι δυσκολεύεται, τότε πρέπει να επέμβεις δίνοντας ένα στοιχείο ή κάνοντας μια ερώτηση για να της δώσεις την ώθηση να χρησιμοποιήσει την σκέψη της.

Το κουκλοθέατρο είναι επίσης ένας θαυμάσιος τρόπος να χρησιμοποιήσει την φαντασία του το παιδί και να δημιουργήσει!:love: Το συνιστώ ως καλύτερο σαφώς δώρο σε παιδιά παρά τα άλλα με τις κούκλες και τα συναφή που προέρχονται από διαφήμιση και εμπορευματοποίηση.

Συμφωνώ μαζί σου και να συμπληρώσω ότι τα παιχνίδια που δίνουν την ευκαιρία της δημιουργίας όπως το κουκλόσπιτο, είναι πιο αγνά, σε αντίθεση με αυτά που προάγουν το ξύλο και τον πόλεμο!;)

maria_k
28-12-2006, 09:39 AM
Πολύ σωστά πράττεις. Και εκτός από τους δικούς σου εναλλακτικούς τρόπους, καλό είναι να της δίνεις την δυνατότητα να το σκεφτεί μόνη της (να μην της δώσεις δηλαδή έτοιμες απαντήσεις) και να δώσει λύσεις η ίδια. Αν δεις ότι δυσκολεύεται, τότε πρέπει να επέμβεις δίνοντας ένα στοιχείο ή κάνοντας μια ερώτηση για να της δώσεις την ώθηση να χρησιμοποιήσει την σκέψη της......

Πάντα αυτή επιλέγει, και τα παραμύθια μας λειτουργούν σαν αυτά του Τριβιζά και κάθε φορά εξελίσσονται σε μια καινούργια ιστορία...

*Astropeleki*
28-12-2006, 10:41 AM
Πάντα αυτή επιλέγει, και τα παραμύθια μας λειτουργούν σαν αυτά του Τριβιζά και κάθε φορά εξελίσσονται σε μια καινούργια ιστορία...

Απλά Perfect

Συνέχισε έτσι! :bigsmile:

ΝΙΚΥ
05-01-2007, 05:23 PM
Πολυ καλο!!!!! μπραβο!!!!
το χρειαζομαστε εμεις περισσοτερο απο τα παιδια το θεμα και το προβλημα ειναι οτι με τις υποχρεωσεις και τις δουλειες στερευει η φαντασια και η λογικη μας κανει ψυχρους...
μ'αρεσει ομως κ θα προσπαθησω να το εφαρμόσω :)

alyssa
22-04-2007, 03:26 PM
sumfwnw me thnkia pws to arthro einai polu omorfo kai me bathu nohma..!den exei shmasia an tha nikhsei ston agwna alla pws antimetwpise ton fobo tou kai ton nikhse..!auto exei axia.na antimetwpizeis ton fobo sou gia na proxwras sthn zwh..!

παλίρροια
20-08-2010, 09:31 PM
Θα σας πώ κάτι τώρα που φέτος έκανε πολύ καλό και σε εμένα αλλά και στον γιό μου τον οποίο διάβαζα για την πρώτη γυμνασίου....:cheesy:
Ισως σας φανεί περίεργο αλλά η Ομήρου Οδύσσεια μπορεί να λειτουργήσει και αυτή με ανάλογο τρόπο όπως αυτοί που αναφέρατε!!!
Ολο το νόημα του παραμυθιού λοιπόν ,γιατι για παραμύθι πρόκειται, συνοψίζεται στο τέλος όταν ο Οδυσσέας μετά απο μεγάλες ταλαιπωρίες επιστρέφει στην Ιθάκη και βρίσκεται στην διαδικασία εξόντωσης των μνηστήρων,οι οποίοι δηλώνουν πως μετανόησαν και τον παρακαλούν να μην τους σκοτώσει.....
Και τότε εκείνος λέει δεν σας συγχωρώ γιατί "ΠΗΓΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΛΕΨΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ"για τον οποίο έζησα και πάλεψα όλη μου την ζωή........:embarrest
Ο γιός μου κατάλαβε ότι πρέπει να παλεύει για τα ιδανικά του και του έκανε καλό αυτό,εγώ κατάλαβα και ...θυμήθηκα πολύ περισσότερα......

theodoros.den
14-10-2010, 06:13 PM
πολυ ενδιαφερον αρθρο και ωραια προσεγκιση. θα ηθελα μονο να προτινω το εξης ως μεγαλοσ παραμυθας αλλα και ικονογραφος.. θα ηταν αφελες ισωσ να υποτιμησουμε την νοημοσυνη του ακροατη με το να προαγουμε τισ δικιεσ μασ αποψεις για τι ζωη, τον πολεμο, τη μαγια το καλο και το κακο, τη θρησκεια και οποιαδηποτε αλλη προσωπικη μας αποψη που θα μπορουσε να επιρεασει τον ακροατη.και σε αυτο τον τροπο βοηθειασ ισχυουν οι ιδιες αρχες ανιδιοτελειας που θα ισχυαν σε καθε κινηση βοηθειασ που θα γινοταν.πιστεως οτι κανεισ παιζει με τη φωτια αν πλασαρει ιδεεσ και δογματα για να επιρεασει τον τροπο σκεψησ του παιδιου. και συγουρα εχει καθε λογο να αισθανεται ανηθηκοσ. ειναι πιο εναρετο ισως να αφισουμε τη φαδασια του εσωτερικου μασ παιδιου που πιστευει στα θαυματα και τισ νεραιδεσ να μασ δειξει τον δρομο για την δημιουργια μιασ τετοιασ ιστοριασ . στην περιπτοση που θα θελαμε να βοηθησουμε καποιον με μια ιστορια ειναι καλο να εφνιδιαζουμε με την αναφορα του επικαιρου θεματος γιατι εαν αντιλυφθει απο την αρχη ο ακροατης το κινιτρο θα αμυνθει και θα απομονοθει περισσοτερο. επισησ μην υποτιματε και αξιολογειτε τισ μεθοδους και τα μεσα εξιστορισης.. να θυμαστε οτι η νεα γενια θα μας δηξει το δρομο και οχι εμεισ σε αυτους. η επενδυση χρονου για τη δημιουργικη εκπαιδευση ειναι ιερη και μιαζει με εισιτηριο για τον παραδεισο!