PDA

View Full Version : Ερωτικά Τρίγωνα



Anastasy
19-12-2006, 01:50 PM
Νομίζω πως οι περισσότεροι λίγο-πολύ έχουμε βιώσει μια σχέση η οποία δεν χαρακτηρίζεται από "αποκλειστικότητα" με την στένη έννοια του όρου. Το να βρεθεί κάποιος σε μια τέτοια σχέση είναι πανεύκολο αν και ποτέ επιθυμητό. Πόσες φορές έχουμε νιώσει ακαταμάχητη έλξη για κάποιο μη διαθέσιμο άτομο? Ή πόσες φορές έχουμε δεχτεί φλερτ απο κάποιον δεσμευμένο? Αλλά υπάρχει και η χειρότερη περίπτωση, όταν κατά τη διάρκεια του μεγάλου σου έρωτα μαθαίνεις οτί είσαι ο ανεπίσημος δεσμός! Τι συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις? Πως βιώνεται ένας τέτοιος έρωτας? Θα αναφερθώ σε κάποιες προσωπικές μου εμπειρίες ως το "τρίτο πρόσωπο", που διείσδυσε σε μια αγγελικά πλασμένη(?) σχέση.

Η παγίδα στην οποία έπεσα και εγώ είναι γνωστή, κλασική και δυστυχώς πολύ αποτελεσματική και ξεκινάει από την πρώτη κιόλας γνωριμία. Εγώ αδέσμευτη και εκείνος στα πρόθυρα χωρισμού από μακροχρόνια σχέση. Έτοιμος να "ανοίξει τα φτερά του" και να ζήσει όλες αυτες τις στιγμές που στερήθηκε μέσα στα χρόνια της ρουτινιασμένης του σχέσης. Και ούσα ερωτευμένη το έβλεπα, το ένιωθα και... "τσουπ" έπεσα στην παγίδα, τον πίστεψα!

Γιατί η ρουτίνα σε μια σχέση κρύβει μια πολύ σημαντική δύναμη! Την δύναμη της συνήθειας! Πώς μπορεί κάποιος να στερηθεί απλές, καθημερινές στιγμές τόσων ετών? Παγιδεύεται και αυτός! Και εδώ μπαίνει και μια άλλη σημαντική παράμετρος. Η συναισθηματική ασφάλεια. Ποιός θα μπορούσε να εγγυηθεί σ' αυτον τον άνθρωπο οτί εγώ που με ήξερε μόλις λίγους μήνες θα μπορούσα να σταθώ δίπλα του, να τον στηρίξω και να του προσφέρω σιγουριά αντάξια της μακροχρόνιας του σχέσης? Αξίζει να ρισκάρει να χάσει αυτή τη σίγουρη αγάπη? Απ' την 'αλλη, εκεί που χάνεται η λογική, να μην ζήσει και τον καινούριο έρωτα που του προσφέρει απροσδόκητες συγκινήσεις? Λογικό επακόλουθο: ο συνδυασμός όλων αυτών...ή αλλιώς το ερωτικό τρίγωνο στην ζωή μου (4 χρόνια πίσω).

Και περνούσαν οι βδομάδες και ο χωρισμός του πήγαινε από αναβολή σε αναβολή. Και όσοι έχει τύχει να έχετε ζήσει κάτι παρόμοιο καταλαβένετε πόσο οδυνηρό είναι να ξέρεις ότι μοιράζεσαι τον άνθρωπο σου. Κάθε μέρα ευχόμουν να χωρίσει... Και κάθε μέρα με έπνιγαν οι τύψεις για τις σκέψεις μου αυτές. Γιατί δεν ήμουν μόνο εγώ το θύμα. Ήταν και η άλλη κοπέλα εν αγνοία της. Αυτή η κοπέλα που "μισούσα" και συμπονούσα την ίδια στιγμή. Και πόσο την ζήλευα... όχι από αίσθημα κατωτερότητας, αλλά επειδή δεν μπορούσα να ανταγωνιστώ τα χρόνια και τις καταστάσεις που είχαν περάσει μαζί. Το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του το είχαν περάσει μαζί. Καθετί του θύμιζε εκείνη, το είχε ζήσει μαζί της.

Τύψεις, τύψεις, αφόρητες τύψεις... όσο έμενα μόνη μου. Όταν βρισκόμασταν όλα αντικαθίστονταν από την χαρά και την πληρότητα της αγκαλιάς του. Είχα προσπαθήσει να τον χωρίσω μερικές φορές αλλά δεν θυμάμαι να κατάφερα να μείνω σταθερή πάνω από δυο μέρες. Η αποχαιρετιστήρια αγκαλιά έφερνε πάντα πολλές άλλες... Και στην τελική (για να μην χαρακτηριστώ εντελώς αδύναμος άνθρωπος) όταν δεν θέλουν δύο άνθρωποι να χωρίσουν, δεν χωρίζουν.

Όταν όμως θέλεις να χωρίσεις? Με το πέρασμα του καιρού φαίνεται ότι δεν είναι δύο τα θύματα στα ερωτικά τρίγωνα αλλά τρία. Και ο φίλος μου είχε αποφασίσει ότι έπρεπε να χωρίσει. Όχι τόσο επειδή υπήρχα εγώ αλλά επειδή ήταν πολύ νέος για να στερηθεί τον έρωτα (αυτό το κακό έχουν κάποιες φορές οι μακροχρόνιες σχέσεις που ξεκινούν στην εφηβεία. Κάποια στιγμή ο έρωτας τελειώνει αλλά είσαι πολύ νέος για να δεχτείς ότι τελείωσε για σένα για πάντα).

Και κάπου εδώ έρχεται ο ρόλος του κοινωνικού περίγυρου. ¶ντε να δεχτούν οι οικογένειες που ετοίμαζαν τα "κουφέτα" ότι χωρίς σημαντικό λόγο (λόγος απιστίας δεν υπήρχε, καθότι και κρυφή η σχέση) ο γαμπρός παρατάει την νύφη... Πανηγύρια!! Αλλά και οι κολλητοί ακόμα, που είχαν συνηθίσει την συγκεκριμένη κοπέλα στο πλευρό του, δεν συναινούσαν στον πιθανό χωρισμό.
Πλύση εγκεφάλου από δω, πλύση εγκεφάλου από κει... χώρισε εμένα!!

Και κάπου εδώ τελείωσε η εμπειρία μου από ερωτικό τρίγωνο!! Αλλά δεν τελείωσε η ιστορία. Μέσα στα επόμενα τρία χρόνια εφάγα όντως κουφέτα, έζησα όμως και τον "πολυπόθητο" χωρισμό του. Και χωρίς τύψεις αυτή τη φορά!! Και επειδή "έρως ανήκατε μάχαν" είμαστε ξανά μαζί... σε σχέση χωρίς γωνίες!!

ΥΓ. Μπορεί το τέλος να είναι αισιόδοξο αλλά πραγματικά δεν υπάρχουν λέξεις να περιγράψουν τον πόνο που έζησα και έζησε και εκείνος ανάμεσα στις 2 τελευταίες παραγραφους!


Στα ερωτικά τρίγωνα είμαστε ΟΛΟΙ θύματα!!

gwrgina25
19-12-2006, 02:51 PM
Έχω και εγώ βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση με την διαφορά ότι βρισκόμουν και εγώ σε μια πολύχρονη σχέση... 7 χρόνια (και η μοναδική) εγώ 5 εκείνος!
Τον ήξερα 1 χρόνο περίπου πριν γίνει κάτι μεταξύ μας!Ερωτευτήκαμε κεραυνοβόλα και χωρίς όρια! Δεν μπορώ να πω ότι ένιωθα τύψεις για την άλλη κοπέλα όσο για τον πρώην φίλο μου τον οποίο και κορόιδευα ουσιαστικά αφού η καρδιά και το μυαλό μου ήταν αλλού πλέον...
Χωρισε την κοπέλα του όχι μονο από ότι είπε για να είμαστε μαζί αλλά ήταν μια απόφαση που είχε καιρό πάρει και εγώ ήμουν απλά η αφορμή!
Που λέτε χώρισα για να είμαι μαζί του, με τον μεγάλο μου έρωτα δλδ για να μου ανακοινώσει μετα από 1 εβδομάδα ότι δεν μπορούμε να είμαστε μαζί αφού γύρισε στην πρώην του!!!:unsure:
Δεν στεναχωρέθηκα για την πολύχρονη σχέση που έχασα...Ούτως η άλλως δεν υπήρχε κοινό μέλλον μεταξύ μας...Όταν όμως εκέινος με άφησε έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου... Πληγώθηκα όσο ποτέ άλλοτε! Θεία δίκη...Δεν ξέρω...
Έκανα 1 χόνο αν το ξεπαράσω! Τώρα βέβαια είμαι καλά με κάποιον που αγαπώ πολυ και με αγαπά και αυτο έχει σημασία...

Το να μπλέκεσαι μέσα σε μια σχέση δεν έχει πάντα το καλύτερο αποτέλεσμα...:new_year:

Μητσάκος
19-12-2006, 03:15 PM
Στα ερωτικά τρίγωνα είμαστε ΟΛΟΙ θύματα!!

Μπα, δεν το νομίζω. Σου είχε περάσει από το μυαλό να μιλήσεις σε εκείνη και να της εξηγήσεεις? Μπορεί να έιχατε την δυνατότητα να είστε και οι τρεις μαζί. Στον έρωτα τίποτα δεν είναι ανήθικο αμα το θέλουν και οι δύο (η οι τρεις η οι τέσσερις η όσοι είναι τελος πάντων) :cheesy:

ninja
19-12-2006, 03:34 PM
Μπα, δεν το νομίζω. Σου είχε περάσει από το μυαλό να μιλήσεις σε εκείνη και να της εξηγήσεεις? Μπορεί να έιχατε την δυνατότητα να είστε και οι τρεις μαζί. Στον έρωτα τίποτα δεν είναι ανήθικο αμα το θέλουν και οι δύο (η οι τρεις η οι τέσσερις η όσοι είναι τελος πάντων) :cheesy:

ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ!!!!!!!!!!!!! Και όπως έχουν καταντήσει οι σχέσεις ίσως όχι ανέφικτο..........

Fotini Christodoulou
19-12-2006, 03:34 PM
Μπα, δεν το νομίζω. Σου είχε περάσει από το μυαλό να μιλήσεις σε εκείνη και να της εξηγήσεεις? Μπορεί να έιχατε την δυνατότητα να είστε και οι τρεις μαζί. Στον έρωτα τίποτα δεν είναι ανήθικο αμα το θέλουν και οι δύο (η οι τρεις η οι τέσσερις η όσοι είναι τελος πάντων) :cheesy:

Μαλλον αγαπητέ Μητσάκο αναφέρεται στις περιπτώσεις που καποιος πάσχει απο αγοραφοβία :toung:

Εχω βρεθεί και στις δύο θέσεις -δλδ του απατημενου καθως και του τρίτου ανθρωπου.Δεν διασκέδασα ιδιαιτέρως είτε στην μία είτε στην άλλη!Αν και ως τρίτος ,αν εισαι έστω λίγο συνειδητοποιημένος,κινδυν υεις ενδεχομένως λιγότερο να τσαλακωθει ο εγωισμός σου!
Αυτό που πιστευω εγώ είναι ότι αν το καλοσκεφτείς,καταλήγεις στο ότι δεν παίζεις για να κερδίζεις-νικη σε τέτοια θέματα δεν υπάρχει καθότι το ότι μας επιλέγει κάποιος δεν σημαίνει ότι το κάνει επειδή πράγματι μας αγαπαει και το αντιθετο-αλλά για το ίδιο το παιχνίδι.:cheesy:

Μητσάκος
19-12-2006, 03:58 PM
Εχω βρεθεί και στις δύο θέσεις -δλδ του απατημενου καθως και του τρίτου ανθρωπου.Δεν διασκέδασα ιδιαιτέρως είτε στην μία είτε στην άλλη!Αν και ως τρίτος ,αν εισαι έστω λίγο συνειδητοποιημένος,κινδυν υεις ενδεχομένως λιγότερο να τσαλακωθει ο εγωισμός σου!
Αυτό που πιστευω εγώ είναι ότι αν το καλοσκεφτείς,καταλήγεις στο ότι δεν παίζεις για να κερδίζεις-νικη σε τέτοια θέματα δεν υπάρχει καθότι το ότι μας επιλέγει κάποιος δεν σημαίνει ότι το κάνει επειδή πράγματι μας αγαπαει και το αντιθετο-αλλά για το ίδιο το παιχνίδι.:cheesy:

Και εγώ εχω βρεθεί και στις δύο θέσεις και ομολογώ ότι διασκέδασα όταν δεν βρισκόμουν στη θέση του απατημένου. :cheesy: Μετά όμως άρχιασα να έχω ενοχές τις οποίες προσπάθησα να διώξω και να μην τις σκέφτομαι. Τελικά το ξεπέρασα :laugh:
Οταν βρέθηκα στη θέση του κερατά την πρώτη φορά δεν πε πείραξε καθόλου την δεύτερη όμως μου κόπηκαν τα πόδια γιατί γούσταρα περισσότερο την κοπέλα που τα είχαμε. Κάποιοι φίλοι μου που ήταν πιο φιλελεύθεροι μου λέγανε ότι δεν τρέχει τίποτα αλλά δεν μου τονώσαν και τόσο το ηθικό.
Από την πλευρά μου πάντως δεν θα είχα πρόβλημα να έχω δεσμό με δύο γυναίκες η και τρεις αν το θέλαν και αυτές βέβαια. Δεν θα ηθελα όμως να τις μοιράζομαι με κανέναν :bigsmile:

Fotini Christodoulou
19-12-2006, 04:33 PM
Και εγώ εχω βρεθεί και στις δύο θέσεις και ομολογώ ότι διασκέδασα όταν δεν βρισκόμουν στη θέση του απατημένου. :cheesy: Μετά όμως άρχιασα να έχω ενοχές τις οποίες προσπάθησα να διώξω και να μην τις σκέφτομαι. Τελικά το ξεπέρασα :laugh:
Οταν βρέθηκα στη θέση του κερατά την πρώτη φορά δεν πε πείραξε καθόλου την δεύτερη όμως μου κόπηκαν τα πόδια γιατί γούσταρα περισσότερο την κοπέλα που τα είχαμε. Κάποιοι φίλοι μου που ήταν πιο φιλελεύθεροι μου λέγανε ότι δεν τρέχει τίποτα αλλά δεν μου τονώσαν και τόσο το ηθικό.
Από την πλευρά μου πάντως δεν θα είχα πρόβλημα να έχω δεσμό με δύο γυναίκες η και τρεις αν το θέλαν και αυτές βέβαια. Δεν θα ηθελα όμως να τις μοιράζομαι με κανέναν :bigsmile:


Σαφώς είναι καλύτερη θέση!:bigsmile:
Εαν βέβαια βρεθεις να έχεις συναισθήματα τότε τα πράγματα αλλάζουν,σε όποια θέση και να βρεθεί καποιος,καθώς πλέον θα επιθυμείς να έχεις ολόδικό σου το "αντικείμενο " του έρωτα σου και άρα αλλάζουν πολλές παράμετροι όπως μας περιέγραψαν οι προλαλήσασες!;)

Παλιά τους μαντατοφόρους άσχημων νέων τους σκοτωναν,ελπίζω πως δεν θα έχω την ίδια τύχη:unsure: .Ειμαι στην δυσαρεστη θέση να σου ανακοινώσω ότι..δυστηχώς ΔΕΝ μπορούμε να τα έχουμε όλα.:toung:

*Astropeleki*
19-12-2006, 04:35 PM
Από την πλευρά μου πάντως δεν θα είχα πρόβλημα να έχω δεσμό με δύο γυναίκες η και τρεις αν το θέλαν και αυτές βέβαια. Δεν θα ηθελα όμως να τις μοιράζομαι με κανέναν :bigsmile:

Ναι αλλά αυτό είναι λιγάκι εώς πολύ εγωιστικό αγαπητέ Μητσάκο!
(By the way καλώς μας ήρθες ξανά! )

Πώς δεν έχεις πρόβλημα να έχεις δεσμό με 2 και 3 κοπέλες ταυτόχρονα (εφόσον το θέλουν και εκείνες) και απαιτείς να έχεις την αποκλειστικότητα;;; Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο δίκαιο αυτό.........
Όπως και συ λοιπόν δεν έχεις πρόβλημα να είσαι (υποθετικά πάντα μιλάμε) με 2 και 3, γιατί να μην είναι αντίστοιχα και οι κοπελιές με 2 και 3 άντρες; Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική με την οποία απαιτείτε εσείς οι άντρες τέτοιου είδους αποκλειστικότητες......:nuts:

Μητσάκος
19-12-2006, 04:48 PM
Ναι αλλά αυτό είναι λιγάκι εώς πολύ εγωιστικό αγαπητέ Μητσάκο!
(By the way καλώς μας ήρθες ξανά! )

Πώς δεν έχεις πρόβλημα να έχεις δεσμό με 2 και 3 κοπέλες ταυτόχρονα (εφόσον το θέλουν και εκείνες) και απαιτείς να έχεις την αποκλειστικότητα;;; Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο δίκαιο αυτό.........
Όπως και συ λοιπόν δεν έχεις πρόβλημα να είσαι (υποθετικά πάντα μιλάμε) με 2 και 3, γιατί να μην είναι αντίστοιχα και οι κοπελιές με 2 και 3 άντρες; Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική με την οποία απαιτείτε εσείς οι άντρες τέτοιου είδους αποκλειστικότητες......:nuts:
Κοιτα να δεις πάνω που έφευγα με προκαλέις για μια κουβέντα που τραβάει σε μάκρος. Είναι η κενωνία μας τέτοια που μας έχει μάθει να είμαστε έτσι. Αν αλλάξει η κοινωνία θα αλλάξω και εγώ. Δεν μπορείτε εσείς να ζητάτε τα πάντα από έναν άντρα και αυτός να μην έχει τίποτα :bigsmile: Δεν λέω ότι είναι σωστό, αλλά αφού έτσι είναι ο κόσμος, εγώ τι να κάνω? Ασε που και πολλές γυναίκες το γουστάρουνε αλλά δεν το λένε επειδή θέλουν να δείξουν ότι είναι προοδευτικές! Το ζήτημα είναι να μπορείς να συντηρεις 2-3 γυναίκες και όχι αν είναι αυτό σωστό.:nuts:

kiaRRa
19-12-2006, 04:56 PM
Γιατί εμένα η σκέψη πως φταίει η κοινωνία για τα στραβά και άδικα, μου ακούγεται δικαιολογία να επαναλαμβάνονται φαλλοκρατικές πρακτικες του παρελθόντος και θεοκρτικών κοινωνικών συστημάτων? :blink:
Σε εξαιρετικά λιγες περιπτώσεις τα τρίγωνα είναι ανώδυνα για τους συμμετέχοντες και τις πιο πολλες φορές όλο και κάποιος θα καταρρακωθεί!:cry: Δεν είμαστε άμοιροι συναισθημάτων, όσο και να θέλουμε να το παίξουμε πιο ελεύθεροι και ορθολογιστές!

*Astropeleki*
19-12-2006, 05:01 PM
Κοιτα να δεις πάνω που έφευγα με προκαλέις για μια κουβέντα που τραβάει σε μάκρος. Είναι η κενωνία μας τέτοια που μας έχει μάθει να είμαστε έτσι. Αν αλλάξει η κοινωνία θα αλλάξω και εγώ. Δεν μπορείτε εσείς να ζητάτε τα πάντα από έναν άντρα και αυτός να μην έχει τίποτα :bigsmile: Δεν λέω ότι είναι σωστό, αλλά αφού έτσι είναι ο κόσμος, εγώ τι να κάνω? Ασε που και πολλές γυναίκες το γουστάρουνε αλλά δεν το λένε επειδή θέλουν να δείξουν ότι είναι προοδευτικές! Το ζήτημα είναι να μπορείς να συντηρεις 2-3 γυναίκες και όχι αν είναι αυτό σωστό.:nuts:


Εμ είπες και συ ΤΟ θεϊκό, στο οποίο κάθε γυναίκα θα σταματούσε και θα ζητούσε εξηγήσεις!!!! :laugh:

Η κΕνωνία μας μπορεί να αλλάξει... αλλά και να μην αλλάξει δεν είναι απαραίτητο να ακολουθείς τους κανόνες των άλλων εφόσον δε το θέλεις. Σωστά; Αν περιμένεις την αλλαγή της κοινωνίας, θα περιμένεις για πολύ! Και γιατί παρακαλώ δεν κάνεις το βήμα πρώτος εσύ ο ίδιος να την αλλάξεις;;;;; Φοβάσαι την ευθύνη της αλλαγής; Ή φοβάσαι μήπως αποτελέσεις την εξαίρεση στον κανόνα και σε βλέπουν οι άλλοι σαν τον παρεκκλίνοντα;;;

Και τι παίζουμε εδώ πέρα;; Το παιχνιδάκι του "όλα ή τίποτα" ;;;;;

(αναφερόμενη σε β' πρόσωπο δεν σημαίνει ότι απευθύνομαι αποκλειστικά σε σένα, έτσι; Μην το πάρεις προσωπικά το θέμα :embarrest )

Μητσάκος
19-12-2006, 11:04 PM
Η κΕνωνία μας μπορεί να αλλάξει... αλλά και να μην αλλάξει δεν είναι απαραίτητο να ακολουθείς τους κανόνες των άλλων εφόσον δε το θέλεις. Σωστά;
Ανάλογα πως το βλέπει κανείς. Καμια φορά είναι καλύτερο να είσαι δεύτερος η και τρίτος. Εκτός αυτού, μόνος σου δεν κάνεις τίποτα, πρέπει να σε στηρίξουν αυτοί που θα βιώσουν θετικά την αλλαγή. Αν οι γυναίκες εξακολουθούν να στηρίζουν τις απόψεις που διατηρούν την κατάσταση, συγνώμην αλλά δεν φταίω εγώ :cheesy:


Αν περιμένεις την αλλαγή της κοινωνίας, θα περιμένεις για πολύ!

Να σου πω την αλήθεια δεν με πολυχαλάει :toung:


Και τι παίζουμε εδώ πέρα;; Το παιχνιδάκι του "όλα ή τίποτα" ;;;;;
Μάλλον εννοείς όλες η τίποτα :laugh:

*Astropeleki*
19-12-2006, 11:15 PM
ok το έπιασα το νόημα :bigsmile: :bigsmile:

Τότε και μεις οι γυναίκες καιρός να πούμε σε μια ανάλογη περίπτωση, " Όλους ή κανέναν " :love: Να ζητήσουμε την αποκλειστικότητα φυσικά και των δύο και των τριών και των τεσσάρων ει δυνατόν! :toung: Ίδια μέτρα και ίδια σταθμά :laugh:

fillenia
19-12-2006, 11:27 PM
Λοιπόν, εγώ θα πάρω το ΖΟΝG με τα ... τρία-τέσσερα τρίγωνα μαζί γιατί είμαι σίγουρη πως θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον από το οι Χιώτες παν δυό-δυό!
Ισότιμες σχέσεις!Ενας για όλους και όλοι για έναν!!!
Εχει δίκιο ο Μητσάκος, όχι μόνο μπορεί να μας αρέσει αλλά ίσως να είναι και πιο λειτουργικός ως τρόπος ζωής...

:nuts: :nuts:

e k
20-12-2006, 09:12 AM
... Ή πόσες φορές έχουμε δεχτεί φλερτ απο κάποιον δεσμευμένο? ...
... Στα ερωτικά τρίγωνα είμαστε ΟΛΟΙ θύματα!! ...

Ευθύνη και των δύο αφού ξεκινούν ιστορίες ενώ έχουν ανοιχτά γραμμάτια!:sad:

Σχεδόν όλοι. Οι δυό σας είχατε και τη γλύκα να σας κρατάει όρθιους. Την άλλη την ρώτησες? :cry:

e k
20-12-2006, 09:16 AM
... Δεν μπορώ να πω ότι ένιωθα τύψεις για την άλλη κοπέλα όσο για τον πρώην φίλο μου τον οποίο και κορόιδευα ουσιαστικά αφού η καρδιά και το μυαλό μου ήταν αλλού πλέον...

... Δεν στεναχωρέθηκα για την πολύχρονη σχέση που έχασα...

Κρίμα. Μήπως θα ήταν δόκιμο να ξηγηθείς μαζί του? :sad:

e k
20-12-2006, 09:18 AM
Μπα, δεν το νομίζω. Σου είχε περάσει από το μυαλό να μιλήσεις σε εκείνη και να της εξηγήσεεις? Μπορεί να έιχατε την δυνατότητα να είστε και οι τρεις μαζί. Στον έρωτα τίποτα δεν είναι ανήθικο αμα το θέλουν και οι δύο (η οι τρεις η οι τέσσερις η όσοι είναι τελος πάντων) :cheesy:

Σε βλέπω να στολίζεις ΚΤΕΛ !!!
...μην πετάξεις τα ρύζια… με τόσα στόματα... :clapping:

e k
20-12-2006, 09:21 AM
ok το έπιασα το νόημα :bigsmile: :bigsmile:

Τότε και μεις οι γυναίκες καιρός να πούμε σε μια ανάλογη περίπτωση, " Όλους ή κανέναν " :love: Να ζητήσουμε την αποκλειστικότητα φυσικά και των δύο και των τριών και των τεσσάρων ει δυνατόν! :toung: Ίδια μέτρα και ίδια σταθμά :laugh:

Πάλι έγραψες μεγάλε ... σωστή ! ;)

Υ.Γ1 Καλά έ ... προφυτικό το avatar! Όπου τρείς και τρικυμία!
Υ.Γ2 Εγώ πάντως προτιμώ τα τρίγωνα Πανοράματος!

gwrgina25
20-12-2006, 09:23 AM
Κρίμα. Μήπως θα ήταν δόκιμο να ξηγηθείς μαζί του? :sad:

Και βέβαια εξηγήθηκα μαζί του και του εξήγησα τους λόγους που δεν μπορούσαμε πλέον να είμαστε μαζί...

e k
20-12-2006, 09:25 AM
Και βέβαια εξηγήθηκα μαζί του και του εξήγησα τους λόγους που δεν μπορούσαμε πλέον να είμαστε μαζί...

Αυτό απαλύνει πολλά. Και έτσι πρέπει. Μπράβο;)

Fotini Christodoulou
20-12-2006, 09:29 AM
Λοιπόν, εγώ θα πάρω το ΖΟΝG με τα ... τρία-τέσσερα τρίγωνα μαζί γιατί είμαι σίγουρη πως θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον από το οι Χιώτες παν δυό-δυό!
Ισότιμες σχέσεις!Ενας για όλους και όλοι για έναν!!! Εχει δίκιο ο Μητσάκος, όχι μόνο μπορεί να μας αρέσει αλλά ίσως να είναι και πιο λειτουργικός ως τρόπος ζωής...
:nuts: :nuts:

Εννοείται ισότιμες σχέσεις.Καλά και με τους σωματοφύλακες -Ολοι για έναν και ενας για όλους!Συμφωνω και επαυξάνω!:clapping:
Αλλά αναρωτιέμαι κι εγώ όπως και ο Μητσάκος,πώς να συντηρήσεις 3 - 4;;;:worried: Σκέψου σιδέρωμα,μαγείρεμα κτλ επί 3 'η 4;;Και μετά έρχεται το zong!Τουτέστιν το μή λειτουργικό!:cheesy:

ζουζούνα1977
20-12-2006, 09:56 AM
Καλημέρα και από εμένα!
Εγώ παιδιά (και συγνώμη δηλαδή) ΔΕΝ "μπλέκομαι" σε τέτοια παιχνίδια. Είμαι απόλυτη (μέχρι να μου "κάτσει" θα μου πείτε!!!).
Δεν μου αρέσουν αυτά τα μπερδέματα και πιστέψτε με ή όχι μέχρι στιγμής δεν έχω βρεθεί σε τέτοια θέση. Θα μου πείτε τώρα και πού το ξέρεις???
Από τη δική μου πλευρά το ξέρω (λογικό δεν είναι?)
Από την πλευρά των σχέσεων που είχα (απ΄οσο ξέρω) δεν υπήρχε.
Πάντως, πιστεύω (άποψή μου, έτσι?) πως όταν κάποιος είναι "γεμάτος" στη σχέση του γιατί να πάει αλλού? Δεν το καταλαβαίνω....
Μήπως ζω σε άλλον -δικό μου- κόσμο?
Μήπως δεν έπρεπε καν να σας γράψω την άποψη μου?
Τι να πω?Ο καθένας κάνει τις επιλογές του....
"Καλές γιορτές σε όλους":toung:

Fotini Christodoulou
20-12-2006, 10:16 AM
Καλημέρα και από εμένα!
Εγώ παιδιά (και συγνώμη δηλαδή) ΔΕΝ "μπλέκομαι" σε τέτοια παιχνίδια. Είμαι απόλυτη (μέχρι να μου "κάτσει" θα μου πείτε!!!).
Δεν μου αρέσουν αυτά τα μπερδέματα και πιστέψτε με ή όχι μέχρι στιγμής δεν έχω βρεθεί σε τέτοια θέση. Θα μου πείτε τώρα και πού το ξέρεις???
Από τη δική μου πλευρά το ξέρω (λογικό δεν είναι?)
Από την πλευρά των σχέσεων που είχα (απ΄οσο ξέρω) δεν υπήρχε.
Πάντως, πιστεύω (άποψή μου, έτσι?) πως όταν κάποιος είναι "γεμάτος" στη σχέση του γιατί να πάει αλλού? Δεν το καταλαβαίνω....
Μήπως ζω σε άλλον -δικό μου- κόσμο?
Μήπως δεν έπρεπε καν να σας γράψω την άποψη μου?Τι να πω?Ο καθένας κάνει τις επιλογές του....
"Καλές γιορτές σε όλους":toung:

Ολοι τις απόψεις και τις εμπειρίες μας λέμε!;)
Παρόλο που χρησιμοποιω παραθεση το πόστ σου μιλάω γενικά!

Δεν νομίζω ότι κανένας κανει καποια σχέση με στόχο να την "απατήσει"!Ούτε και ξέρουμε με σιγουριά αν μας έχουν απατήσει η όχι.Παντα ξεκινάμε και πορευόμαστε σε μιά σχέση με τις καλύτερες των προθέσεων.
Ο καθένας μας όμως μπορεί να βρεθεί χωρίς να το καταλάβει καλα καλα σε μιά τέτοια θέση,οπότε καλό είναι να μήν είμαστε κατηγορηματικοί.:bigsmile:

Συμφωνώ πως όταν είσαι "γεματος"όπως λες ειναι λιγότερες οι πιθανότητες να συμβεί κατι τέτοιο.Αλλά απ'την άλλη πώς μπορείς να γνωρίζεις ότι δεν θα συναντησεις καποιον άλλο που καλύπτει περισσοτερες ή διαφορετικές αναγκες σου ή ακόμα και ανάγκες που δεν ηξερες ότι είχες;;)

Καθώς βρέθηκα πρώτα στην θέση του "θιγμένου" διατυμπάνιζα ότι εγώ ποτέ δεν θα έκανα κατι τέτοιο κτλ κτλ.Αλλά ως γνωστόν η ζωή τις μεγάλες κουβέντες ΠΑΝΤΑ στο τέλος στις γυρνά εναντίον σου!:suspiciou

Προτιμότερο λοιπόν κατά την ταπεινη μου άποψη,να μην είμαστε καθετοι,κατηγορηματικοί και καταδικάζουμε κάτι,το οποίο δεν έχουμε βιώσει!:bigsmile: Καλύτερα να είμαστε ανοιχτοί ώστε να δεχόμαστε ότι μας φέρνει η ζωή καλό ή άσχημο με ψυχραιμία και διάθεση για μάθηση.

BlackOrWhat
20-12-2006, 11:15 AM
Δεν νομίζω ότι κανένας κανει καποια σχέση με στόχο να την "απατήσει"!Ούτε και ξέρουμε με σιγουριά αν μας έχουν απατήσει η όχι.Παντα ξεκινάμε και πορευόμαστε σε μιά σχέση με τις καλύτερες των προθέσεων.
Ο καθένας μας όμως μπορεί να βρεθεί χωρίς να το καταλάβει καλα καλα σε μιά τέτοια θέση,οπότε καλό είναι να μήν είμαστε κατηγορηματικοί.:bigsmile:

Συμφωνώ πως όταν είσαι "γεματος"όπως λες ειναι λιγότερες οι πιθανότητες να συμβεί κατι τέτοιο.Αλλά απ'την άλλη πώς μπορείς να γνωρίζεις ότι δεν θα συναντησεις καποιον άλλο που καλύπτει περισσοτερες ή διαφορετικές αναγκες σου ή ακόμα και ανάγκες που δεν ηξερες ότι είχες;;)

Καθώς βρέθηκα πρώτα στην θέση του "θιγμένου" διατυμπάνιζα ότι εγώ ποτέ δεν θα έκανα κατι τέτοιο κτλ κτλ.Αλλά ως γνωστόν η ζωή τις μεγάλες κουβέντες ΠΑΝΤΑ στο τέλος στις γυρνά εναντίον σου!:suspiciou

Προτιμότερο λοιπόν κατά την ταπεινη μου άποψη,να μην είμαστε καθετοι,κατηγορηματικοί και καταδικάζουμε κάτι,το οποίο δεν έχουμε βιώσει!:bigsmile: Καλύτερα να είμαστε ανοιχτοί ώστε να δεχόμαστε ότι μας φέρνει η ζωή καλό ή άσχημο με ψυχραιμία και διάθεση για μάθηση.

Όλα αυτά δεν δικαιολογούν την πράξη, η αποφυγή της οποίας θα μπορούσε να επιτευχθεί με την επιλογή των χωριστών δρόμων...και στο κάτω κάτω είμαι της άποψης "μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θα ήθελες να κάνουν σε εσένα"...αν παρόλα αυτά διαλέξουν την ανέντημη οδό...ε! τότε θα έπαιρνα κεφάλια!!!:cheesy:

Fotini Christodoulou
20-12-2006, 11:23 AM
Όλα αυτά δεν δικαιολογούν την πράξη, η αποφυγή της οποίας θα μπορούσε να επιτευχθεί με την επιλογή των χωριστών δρόμων...και στο κάτω κάτω είμαι της άποψης "μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θα ήθελες να κάνουν σε εσένα"...αν παρόλα αυτά διαλέξουν την ανέντημη οδό...ε! τότε θα έπαιρνα κεφάλια!!!:cheesy:

Α όχι δεν δικαιολογώ την πράξη,αλλά μάλλον την περιγράφω:cheesy:

Προσωπικά καθότι ειρηνηστρια,κεφάλια δεν πήρα όταν μου έτυχε και ουτε πρόκειται να πάρω!Ενα μάθημα το πήρα παντως.;)

BlackOrWhat
20-12-2006, 11:34 AM
Α όχι δεν δικαιολογώ την πράξη,αλλά μάλλον την περιγράφω:cheesy:

Προσωπικά καθότι ειρηνηστρια,κεφάλια δεν πήρα όταν μου έτυχε και ουτε πρόκειται να πάρω!Ενα μάθημα το πήρα παντως.;)

:laugh: ουτε εγώ!...απλά μερικές φορές μου αρέσει να γίνομαι δραματική...μάλλον θα επέλεγα να μην με ξαναδεί...

*Astropeleki*
20-12-2006, 11:37 AM
Καλημέρα και από εμένα!
Εγώ παιδιά (και συγνώμη δηλαδή) ΔΕΝ "μπλέκομαι" σε τέτοια παιχνίδια. Είμαι απόλυτη (μέχρι να μου "κάτσει" θα μου πείτε!!!).
Δεν μου αρέσουν αυτά τα μπερδέματα και πιστέψτε με ή όχι μέχρι στιγμής δεν έχω βρεθεί σε τέτοια θέση. Θα μου πείτε τώρα και πού το ξέρεις???
Από τη δική μου πλευρά το ξέρω (λογικό δεν είναι?)
Από την πλευρά των σχέσεων που είχα (απ΄οσο ξέρω) δεν υπήρχε.
Πάντως, πιστεύω (άποψή μου, έτσι?) πως όταν κάποιος είναι "γεμάτος" στη σχέση του γιατί να πάει αλλού? Δεν το καταλαβαίνω....
Μήπως ζω σε άλλον -δικό μου- κόσμο?
Μήπως δεν έπρεπε καν να σας γράψω την άποψη μου?
Τι να πω?Ο καθένας κάνει τις επιλογές του....
"Καλές γιορτές σε όλους":toung:

Συμφωνώ και .....


Όλα αυτά δεν δικαιολογούν την πράξη, η αποφυγή της οποίας θα μπορούσε να επιτευχθεί με την επιλογή των χωριστών δρόμων...και στο κάτω κάτω είμαι της άποψης "μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θα ήθελες να κάνουν σε εσένα"...αν παρόλα αυτά διαλέξουν την ανέντημη οδό...ε! τότε θα έπαιρνα κεφάλια!!!:cheesy:

.... Συμφωνώ.....


Μπορεί να κάνει ο καθένας ότι θέλει αρκεί να έχει διαχωρίσει την θέση του και να έχει ξεκαθαρίσει τι πραγματικά θέλει! Αν δεν νιώθεις πλήρης, φεύγεις και αναζητάς αυτό που θα σε καλύψει όσο το δυνατόν περισσότερο ... αν θέλεις μένεις για να δοκιμάσεις άλλη μια φορά! Για να πεις ότι προσπάθησες μια ακόμη φορά πριν εγκαταλείψεις έτσι εύκολα.
Και ναι είμαι απόλυτη σε αυτές τις καταστάσεις, παρόλο που δεν μου έχει συμβεί, γιατί με ξέρω και με το παραμικρό θα ένιωθα τύψεις! Γιατί λοιπόν να βρίσκομαι ανάμεσα σε ενοχές, που το μόνο που προκαλούν είναι άγχος και μη τυχόν με τσακώσει ο άλλος στα πράσα αντί να μην είμαι ειλικρινής απέναντί του;;;
Βέβαια άλλο ελεύθερη σχέση και άλλο δέσμευση. Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.

ζουζούνα1977
20-12-2006, 12:07 PM
Συμφωνώ Kia σε αυτό που είπες: Αν δεν νιώθεις π λ ή ρ η ς, φ ε ύ γ ε ι ς και αναζητάς αυτό που θα σε καλύψει όσο το δυνατόν περισσότερο ...
αν θέλεις μένεις για να δοκιμάσεις άλλη μια φορά!

Και συμφωνώ εις διπλούν στο: "Και ναι είμαι απόλυτη σε αυτές τις καταστάσεις, παρόλο που δεν μου έχει συμβεί, γιατί με ξέρω και με το παραμικρό θα ένιωθα τύψεις!
Γιατί λοιπόν να βρίσκομαι ανάμεσα σε ενοχές, που το μόνο που προκαλούν είναι άγχος και μη τυχόν με τσακώσει ο άλλος στα πράσα αντί να μην είμαι ειλικρινής απέναντί του;;;
:clapping:
Φιλιάαααααααααααααααααααα αα......................;)

Anastasy
20-12-2006, 12:13 PM
Ευθύνη και των δύο αφού ξεκινούν ιστορίες ενώ έχουν ανοιχτά γραμμάτια!:sad:

Σχεδόν όλοι. Οι δυό σας είχατε και τη γλύκα να σας κρατάει όρθιους. Την άλλη την ρώτησες? :cry:

Δεν την ρώτησα γιατί δεν την είχα γνωρίσει ποτέ προσωπικά. Όπως όμως περιέγραψα αισθανόμουν πολύ άσχημα που βρισκόταν σε αυτή την θέση.
Ωστόσο, σκέψου ότι ήταν "θύμα" εν αγνοία της. Δεν έμαθε ποτέ για την παράλληλη σχέση που είχε ο τότε φίλος της. Και αυτό ισώς να ήταν μεγάλη τύχη για εκείνη.
'Οσο για μένα αναλογίσου πόσο θύμα ένιωθα όταν τους έβλεπα να περπατούν μαζί στον δρόμο ή όταν είδα όλα τα ονειρά μου να γκρεμίζονται μετά από τον αναπάντεχο χωρισμό μας. Και εκείνος όμως δεν ήταν λιγότερο θύμα (αν και άργησα να το καταλάβω) γιατί άλλη είχε στην καρδιά και στο μυαλό του και άλλη στην ζωή του.
Η γλύκα καλέ μου φίλε, σε αυτές τις σχέσεις είναι ελάχιστες στιγμές ενώ ο πόνος κρατάει ώρες ατελείωτες, μέρες, μήνες...

e k
20-12-2006, 12:28 PM
Δεν την ρώτησα γιατί δεν την είχα γνωρίσει ποτέ προσωπικά. Όπως όμως περιέγραψα αισθανόμουν πολύ άσχημα που βρισκόταν σε αυτή την θέση.
Ωστόσο, σκέψου ότι ήταν "θύμα" εν αγνοία της. Δεν έμαθε ποτέ για την παράλληλη σχέση που είχε ο τότε φίλος της. Και αυτό ισώς να ήταν μεγάλη τύχη για εκείνη.
'Οσο για μένα αναλογίσου πόσο θύμα ένιωθα όταν τους έβλεπα να περπατούν μαζί στον δρόμο ή όταν είδα όλα τα ονειρά μου να γκρεμίζονται μετά από τον αναπάντεχο χωρισμό μας. Και εκείνος όμως δεν ήταν λιγότερο θύμα (αν και άργησα να το καταλάβω) γιατί άλλη είχε στην καρδιά και στο μυαλό του και άλλη στην ζωή του.
Η γλύκα καλέ μου φίλε, σε αυτές τις σχέσεις είναι ελάχιστες στιγμές ενώ ο πόνος κρατάει ώρες ατελείωτες, μέρες, μήνες...

Όλη μας η ζωή είναι ελάχιστες στιγμές, αυτό όμως δεν τις μειώνει σαν κινητήριο δύναμη για να συνεχίσουμε.

Μην είσαι σίγουρη, κάτι είχα ακούσει για την γυναικεία διαίσθηση

Μήπως πρέπει να επιδιόκονται σχέσεις με άτομα απολύτως ξεκαθαρισμένα μόνον?

kiaRRa
20-12-2006, 01:15 PM
Ό,τι και να λέμε, πως πρέπει να είμαστε μόνο με άτομα που έχουν απόλυτα ξεκαθαρίσει τί θέλουν, και δεν είναι δεσμευμένοι ή και απλά μπλεγμένοι με άλλους συντρόφους, αν μας τύχει και δεν μπορούμε να αντισταθούμε (γιατί δεν πρόκειται για απλό ενθουσιασμό) το μόνο αρχικα που μπορούμε να κάνουμε είναι να νευριάσουμε με το bad timing.Από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει την εκαστοτε περίπτωση και αποφασίζει!
Δυστυχώς, δεν υπάρχουν σταθερές γαι το τι θα κάνουμε γιατί όλοι είμαστε τόσο διαφορετικοί!

Anastasy
20-12-2006, 02:17 PM
Όλη μας η ζωή είναι ελάχιστες στιγμές, αυτό όμως δεν τις μειώνει σαν κινητήριο δύναμη για να συνεχίσουμε.

Μην είσαι σίγουρη, κάτι είχα ακούσει για την γυναικεία διαίσθηση

Μήπως πρέπει να επιδιόκονται σχέσεις με άτομα απολύτως ξεκαθαρισμένα μόνον?

Κινητήρια δύναμη αποτελούν σίγουρα οι δυνατές στιγμές. Και σ' αυτό έχεις απόλυτο δίκιο αλλά και ο πόνος αποτελεί σημαντική ανασταλτική δύναμη.

Συμφωνώ και πάλι μαζί σου, δεν είμαι καθόλου σίγουρη! Θέλω όμως να το ελπίζω...

Αυτό είναι το ιδανικό!! Όλοι αυτό επιδιώκουμε!! Και η δική μου εμπειρία αρνητική ήταν. Όμως δυστυχώς κάποιες φορές κάποιες δυνατότερες επιθυμίες μας κάνουν να ξεφεύγουμε από τον στόχο και εν τέλει να συμβιβαζόμαστε. Και ο συμβιβασμός ποτέ δεν είναι η πρώτη μας επιλογή :toung:

Μητσάκος
20-12-2006, 03:26 PM
Πολύ το βαραίνετε ρε παιδιά, δοκιμάστε τρίγωνα Πανοράματος και θα δείτε ότι όλα είναι στη ζωή μας πιο γλυκά :toung:

kiaRRa
20-12-2006, 03:31 PM
τότε είναι που θα βαρύνουμε. Και καλά εμείς έχουμε πρόσβαση σε τρίγωνα πανοράματος. Μην ζηλεψουν οι υπόλοιποι!:bigsmile:
Εκ των πραγμάτων δεν είναι απλό το θέμα των ερωτικων τριγώνων, οπότε δεν είναι και ελαφρύ. Ειδικά αν αναλογιστούμε πως εμπλέκονται οι ιδιοσυγκρασίες και τα συναισθήματα 3 ατόμων(είτε εν γνώση τους είτε εν αγνοία τους).

gwrgina25
20-12-2006, 03:45 PM
τότε είναι που θα βαρύνουμε. Και καλά εμείς έχουμε πρόσβαση σε τρίγωνα πανοράματος. Μην ζηλεψουν οι υπόλοιποι!:bigsmile:
Εκ των πραγμάτων δεν είναι απλό το θέμα των ερωτικων τριγώνων, οπότε δεν είναι και ελαφρύ. Ειδικά αν αναλογιστούμε πως εμπλέκονται οι ιδιοσυγκρασίες και τα συναισθήματα 3 ατόμων(είτε εν γνώση τους είτε εν αγνοία τους).

Όχι μόνο 3 ατόμων αλλά και 4 θα συμπλήρωνα

Μητσάκος
20-12-2006, 04:04 PM
Όχι μόνο 3 ατόμων αλλά και 4 θα συμπλήρωνα
E τότε μιλάμε για τετράγωνα, πεντάγωνα, πολύγωνα γενικότερα :laugh:

BlackOrWhat
20-12-2006, 04:07 PM
Όχι μόνο 3 ατόμων αλλά και 4 θα συμπλήρωνα

Α!!! Εδώ εξετάζουμε τα τρίγωνα μόνο (προτιμώ Πανοράματος σίγουρα βεβαίως)...και όχι τα τετράγωνα...μην βγούμε και off topic!!!:toung:

gwrgina25
20-12-2006, 04:11 PM
[QUOTE=gwrgina25;25485]Όχι μόνο 3 ατόμων αλλά και 4 θα συμπλήρωνα[/QUOTE
E τότε μιλάμε για τετράγωνα, πεντάγωνα, πολύγωνα γενικότερα :laugh:

Σωστός:clapping: :bigsmile:

Fotini Christodoulou
20-12-2006, 04:13 PM
Mέχρι τετράγωνο ορθώς τέθηκε το θέμα:cheesy: .Στο πεντάγωνο και στα χιαστί τα πράγματα παραμπερδευονται.Αμα πιάσεις δέ και τις διελευσεις πάει...:nuts:

(εγώ παντως προτιμώ αντί για τρίγωνο πανοράματος ,προφιτερόλ.:toung: )

*Astropeleki*
20-12-2006, 04:21 PM
Mέχρι τετράγωνο ορθώς τέθηκε το θέμα:cheesy: .Στο πεντάγωνο και στα χιαστί τα πράγματα παραμπερδευονται.Αμα πιάσεις δέ και τις διελευσεις πάει...:nuts:

(εγώ παντως προτιμώ αντί για τρίγωνο πανοράματος ,προφιτερόλ.:toung: )


:laugh: :laugh: :laugh: Από το στόμα μου το πήρες!
Ας αφήσουμε βρε παιδιά τις γωνίες, και ας πιάσουμε τον κύκλο :toung:
Έτσι για αλλαγή :love:

Anastasy
20-12-2006, 05:04 PM
H φωτογραφία που έχει βάλει αυτή την περίοδο η ΚΙΑ πάντως ταιριάζει απίστευτα στο συγκεκριμένο θέμα!! Ο συνδυασμός στολισμένων με μπάλες κεράτων και φωτεινής καρδούλας- μύτης παραπέμπει "μπαμ" στις τραγελαφικές (καθώς το κέρατο έχει την τιμητική του) καταστάσεις αυτού του θέματος!!!! :toung:

*Astropeleki*
20-12-2006, 05:48 PM
H φωτογραφία που έχει βάλει αυτή την περίοδο η ΚΙΑ πάντως ταιριάζει απίστευτα στο συγκεκριμένο θέμα!! Ο συνδυασμός στολισμένων με μπάλες κεράτων και φωτεινής καρδούλας- μύτης παραπέμπει "μπαμ" στις τραγελαφικές (καθώς το κέρατο έχει την τιμητική του) καταστάσεις αυτού του θέματος!!!! :toung:


:laugh: :laugh: :laugh:

Εγώ προσωπικά θα το ερμήνευα ως "μου έχουν ανάψει τα λαμπάκια με αυτά που διαβάζω".......... :love:

Δ.Μέλλος
20-12-2006, 11:23 PM
Λίγο άσχετο ίσως, αλλά για να μπαίνω και εγώ στην κουβέντα, μήπως γνωρίζετε από πού προέρχεται το επίθετο του κερατά;

*Astropeleki*
21-12-2006, 12:09 AM
Από το Επίτομο λεξικό της μεσαιωνικής ελληνικής δημώδους γραμματείας

κέρατον το· κέρατο. Κέρατο: κέρατον αίγας Σταφ., Ιατροσ. 6152· Πανώρ. Δ΄ 22. Φρ.1) Κάμνω κέρατα του ανδρός μου = απατώ τον άντρα μου: Δεφ., Λόγ. 674.2) (Ξε)φυτρώνουν κέρατα στην αυλή μου = απατώμαι από τη γυναίκα μου: Πτωχολ. Ρ 248, Σαχλ., Αφήγ. 780. [<ουσ. κέρας. Ο τ. στο Meursius και σήμ. Η λ. τον 6.-7. αι. (Lampe)]


Από το λεξικό του Ιδρύματος του Μανώλη Τριανταφυλλίδη

κερατάς ο [<k>erat&#225;s] O1 : (προφ.) 1. (υβρ.) ο απατημένος σύζυγος. ΠAP Kάλλιο να λεν τον κερατά, παρά τον κακομοίρη, και από τη βρισιά ακόμη ο οίκτος είναι χειρότερος. || (επέκτ.) βλάκας, κορόιδο: Eγώ σαν τον κερατά δουλεύω όλη μέρα. ΦP του κερατά!, αν είναι δυνατό!, ως έκφραση αγανάκτησης ή για κτ. αυτονόητο. 2. άνθρωπος πονηρός, κατεργάρης· παλιάνθρωπος: Mε γέλασε ο ~. || (συναισθ.) για μικρό παιδί πολύ έξυπνο και ζωηρό: Eίναι αυτός ένας ~! [μσν. κερατάς < κέρατ(ον) -άς (σύγκρ. κερασφόρος)]



Το κερατάς δεν είναι επίθετο, είναι ουσιαστικό :toung:

:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:


Και εδώ κάτι πολύ ενδιαφέρον http://xoirovoskos.blogspot.com/2006/09/blog-post_26.html

kiaRRa
21-12-2006, 12:14 AM
Τί κρίμα να μην μπορεί να μας διαβάσει ο Σταματάκος. Και έλεγα τι θα κάνουμε σήμερα(μα διαγωνισμό ετυμολογίας)!
Ασχετο επί του θέματος όμως! Γιατί όλοι έχουν αναφέρθει σε τρίγωνα, τετράγωνα, πολύγωνα (άντε και έναν κύκλο:toung: ) και κανένας δεν προτιμά την ευθεία? :blink:

*Astropeleki*
21-12-2006, 12:16 AM
Τί κρίμα να μην μπορεί να μας διαβάσει ο Σταματάκος. Και έλεγα τι θα κάνουμε σήμερα(μα διαγωνισμό ετυμολογίας)!
Ασχετο επί του θέματος όμως! Γιατί όλοι έχουν αναφέρθει σε τρίγωνα, τετράγωνα, πολύγωνα (άντε και έναν κύκλο:toung: ) και κανένας δεν προτιμά την ευθεία? :blink:

Γιατί στην ευθεία σκοντάφτεις πιο εύκολα :toung: :laugh:

Maroulita
21-12-2006, 12:16 AM
Γκέλυ μου σε προσκυνώ (βαριέμαι να βρω τη φάτσα), αλλά το σχόλιό σου είναι με πολλές προεκτάσεις....

friary
21-12-2006, 12:31 AM
Λίγο άσχετο ίσως, αλλά για να μπαίνω και εγώ στην κουβέντα, μήπως γνωρίζετε από πού προέρχεται το επίθετο του κερατά;

Θα συμφωνήσω με την αγαπητή Κία και θα συμπληρώσω πως σύμφωνα με τον Μιχαήλ Ψελλό ο "κερατάς" προέκυψε από την παρατήρηση πως στα κερασφόρα ζώα, δεν υπάρχει "συζυγική" πίστη. Αυτά από την άσπρη λέξη. Και μακριά από υμάς :toung:

groovy
21-12-2006, 12:47 AM
allwste to numero tria ektos apo monos legetai k perittos...

Δ.Μέλλος
21-12-2006, 06:58 AM
Το κερατάς δεν είναι επίθετο, είναι ουσιαστικό :toung:
:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:


Συμφωνώ, αλλά μην περιμένετε από πρωινό τύπο να είναι στα άγρια μεσάνυχτα αλάνθαστος στην γραμματική :bigsmile:
(αν και το αυτί μου έχει πιάσει και τον, αδόκιμο ίσως, ιδιωματικό όρο "η κερατού", οπότε ίσως να υπάρχει και ως διγενές)


Θα συμφωνήσω με την αγαπητή Κία και θα συμπληρώσω πως σύμφωνα με τον Μιχαήλ Ψελλό ο "κερατάς" προέκυψε από την παρατήρηση πως στα κερασφόρα ζώα, δεν υπάρχει "συζυγική" πίστη. Αυτά από την άσπρη λέξη. Και μακριά από υμάς

Μια εξίσου ενδιαφέρουσα άποψη είναι αυτή που θέλει το ουσιαστικό "κερατάς" να προέρχεται από την εποχή των σταυροφοριών: πλησιάζοντας στον πύργο του ο σταυροφόρος ιππότης, επιστρέφοντας από κάποια εκστρατεία, δήλωνε τον ερχομό του από κάποια απόσταση σαλπίζοντας με ένα κέρας. Αυτό έδινε τον χρόνο στην άπιστη συμβία και στον εραστή της να εξαφανίσουν τα στοιχεία που προδίδαν την σχέση τους :bigsmile:

Fotini Christodoulou
21-12-2006, 08:39 AM
Γιατί στην ευθεία σκοντάφτεις πιο εύκολα :toung: :laugh:

...Γιατί αν η ζωή ήταν ευθεία,θα μας έπαιρνε ο ύπνος:toung:.Αμα ο δρόμος δεν έχει και καμία στροφή,ένα σταυροδρόμι,ένα παράδρομο ένα κάτι, η διαδρομή θα ήταν πολύ βαρετη.:nana1:

Κασσιόπη
21-12-2006, 10:30 AM
...Γιατί αν η ζωή ήταν ευθεία,θα μας έπαιρνε ο ύπνος:toung:.Αμα ο δρόμος δεν έχει και καμία στροφή,ένα σταυροδρόμι,ένα παράδρομο ένα κάτι, η διαδρομή θα ήταν πολύ βαρετη.:nana1:

Δεν νομίζω πως διαφωνεί κανείς σ'αυτό, διπολάκι. :love:

Το θέμα είναι σε ποιον τομέα θε προκύψει το σταυροδρόμι. Η ζωή έχει πολλά προβλήματα και μέσα από αυτά δοκιμάζονται όλων των ειδών οι σχέσεις. Χάνεις, π.χ. τη δουλειά σου κι εκεί, θέλοντας και μη, δοκιμάζεται κι η σχέση του.

Τελοσπάντων, τεράστιο το θέμα. Απλώς να πω πως η θεώρηση ότι στα "τρίγωνα" είναι όλοι θύματα μου φαίνεται λίγο άστοχη και κάπως "ενοχικής προέλευσης". Δεν μπορείς να κατατάξεις στη θέση του "θύματος" τον οποιονδήποτε άνθρωπο που έχει επίγνωση μιας κατάστασης και τη δυνατότητα επιλογής.

Σαφώς και μπορεί να υπάρχουν αιτιολογίες, ελαφρυντικά, κρίση εκ του ασφαλούς ("έξω από το χορό") και τα συναφή, αλλά κάπου να μην ξεχνάμε και το βαθμό αντικειμενικότητας όσον αφορά τη θέση του καθενός... ;)

e k
21-12-2006, 10:48 AM
... Τελοσπάντων, τεράστιο το θέμα. Απλώς να πω πως η θεώρηση ότι στα "τρίγωνα" είναι όλοι θύματα μου φαίνεται λίγο άστοχη και κάπως "ενοχικής προέλευσης". Δεν μπορείς να κατατάξεις στη θέση του "θύματος" τον οποιονδήποτε άνθρωπο που έχει επίγνωση μιας κατάστασης και τη δυνατότητα επιλογής.

Σαφώς και μπορεί να υπάρχουν αιτιολογίες, ελαφρυντικά, κρίση εκ του ασφαλούς ("έξω από το χορό") και τα συναφή, αλλά κάπου να μην ξεχνάμε και το βαθμό αντικειμενικότητας όσον αφορά τη θέση του καθενός... ;)

Συμφωνώ απολύτως!
Μην ξεχνάμε ότι η φύση μας χάρισε εκτός από γενναία αισθήματα και ένα κουκούτσι μυαλό. Αλίμονο αν κάθε φορά που μας γυάλιζε κάποιος/α, πέφταμε με τα μούτρα αψηφώντας την σχέση που ανήκουμε. Εκτός και αν αυτή δεν υφίσταται πραγματικά.;)

*Astropeleki*
21-12-2006, 11:59 AM
Συμφωνώ, αλλά μην περιμένετε από πρωινό τύπο να είναι στα άγρια μεσάνυχτα αλάνθαστος στην γραμματική :bigsmile:
(αν και το αυτί μου έχει πιάσει και τον, αδόκιμο ίσως, ιδιωματικό όρο "η κερατού", οπότε ίσως να υπάρχει και ως διγενές)


Μια εξίσου ενδιαφέρουσα άποψη είναι αυτή που θέλει το ουσιαστικό "κερατάς" να προέρχεται από την εποχή των σταυροφοριών: πλησιάζοντας στον πύργο του ο σταυροφόρος ιππότης, επιστρέφοντας από κάποια εκστρατεία, δήλωνε τον ερχομό του από κάποια απόσταση σαλπίζοντας με ένα κέρας. Αυτό έδινε τον χρόνο στην άπιστη συμβία και στον εραστή της να εξαφανίσουν τα στοιχεία που προδίδαν την σχέση τους :bigsmile:


Αρχίζοντας από το τέλος ..... οι σταυροφόροι και όλοι οι καλοί των αρχαιοτάτων και μη χρόνων εννοείται πως το κέρατο θα το έριχναν στην συμβία (γυναίκα.... τι κακό και αυτό) .... εκείνοι ήταν οι αθώοι ένα πράγμα ας πούμε! Αλλά μην αναφερθώ στις πομπές τους... γιατί το κέρατο αν το έριχναν, δεν θα ήταν απαραίτητα με γυναίκα :toung: if you know what i mean :toung:

Και για να έρθω στο προκείμενο, εφόσον υπάρχει ο κερατάς/η κερατού ως διγενές (καθόλου απίθανο, οπότε και φυσικά δεν το αμφισβητώ) δικαιώνονται τρόπον τινά και οι γυναίκες που τραβάνε συνήθως εκείνες το φορτίο της άπιστης :nuts: ¶ρα, η θέση αυτή δεν θα άρεσε στους παραπάνω σταυροφόρους :laugh:



Κασσιόπη... ρίσπεκτ! Συμφωνώ μαζί σου :bigsmile:

kiaRRa
21-12-2006, 12:10 PM
Και αν το σταυροδρόμι το αποφασίσουμε εμείς και όχι οι άλλοι εμπλεκόμενοι?:blink:

Μήπως δεν είναι και τόσο καλό το ότι χάνουμε τοσο εύκολα το ενδιαφέρον μας για τα απλά πράγματα?:love: Και γιατί απαιτούμε από τον σύντροφο μας να είναι ευθύς ενώ εμείς εμφανιζόμαστε μέχρι και θιασώτες των πολυγώνων και της γεωμετρίας?(ξύπνησα με απορίες):toung:

panther
21-12-2006, 12:10 PM
Αρχίζοντας από το τέλος ..... οι σταυροφόροι και όλοι οι καλοί των αρχαιοτάτων και μη χρόνων εννοείται πως το κέρατο θα το έριχναν στην συμβία (γυναίκα.... τι κακό και αυτό) .... εκείνοι ήταν οι αθώοι ένα πράγμα ας πούμε! Αλλά μην αναφερθώ στις πομπές τους... γιατί το κέρατο αν το έριχναν, δεν θα ήταν απαραίτητα με γυναίκα :toung: if you know what i mean :toung:

Και για να έρθω στο προκείμενο, εφόσον υπάρχει ο κερατάς/η κερατού ως διγενές (καθόλου απίθανο, οπότε και φυσικά δεν το αμφισβητώ) δικαιώνονται τρόπον τινά και οι γυναίκες που τραβάνε συνήθως εκείνες το φορτίο της άπιστης :nuts: ¶ρα, η θέση αυτή δεν θα άρεσε στους παραπάνω σταυροφόρους :laugh:



Κασσιόπη... ρίσπεκτ! Συμφωνώ μαζί σου :bigsmile:

We know... what you mean καλή μου:nuts:

Fotini Christodoulou
21-12-2006, 12:26 PM
Και αν το σταυροδρόμι το αποφασίσουμε εμείς και όχι οι άλλοι εμπλεκόμενοι?:blink:

Μήπως δεν είναι και τόσο καλό το ότι χάνουμε τοσο εύκολα το ενδιαφέρον μας για τα απλά πράγματα?:love: Και γιατί απαιτούμε από τον σύντροφο μας να είναι ευθύς ενώ εμείς εμφανιζόμαστε μέχρι και θιασώτες των πολυγώνων και της γεωμετρίας?(ξύπνησα με απορίες):toung:


Σαφως εμεις θα επιλέξουμε που θα στριψουμε.Αλλά να στο θέσω αλλιως.Εστω ότι πηγαινες στον προορισμό α.Καποια στιγμή καταλαβαινεις ότι πήρες λαθος δρόμο.Δεν ειναι καλό να υπάρχουν παρακαμψεις και παραδρομοι ώστε να μπορέσεις να διορθωσεις την πορεία σου;;;) Δεν νομίζω ότι όλα ειναι μαυρο ή ασπρο.

Αυτό ισχύει για τους ανθρώπους που τα θέλουν όλα!Και υπάρχουν πολλοι!:cheesy:

Μεγαλη συζητηση!Η ειλικρίνεια και η ευθύτητα θεωρώ απαιτούνται όταν νιώσει καποιος πράγματα για καποιον τρίτο.Αλλά στην περίπτωση που δεν υπάρχει συναίσθημα και πρόκειται για κατι περιστασιακό μιας βραδιάς ας πουμε ,προτιμώ να μην το ξέρω :bigsmile:
Εν ολίγοις θεωρώ ότι και στα γεωμετρικά σχήματα υπάρχει ανοχή καποιων μοιρων.Αποφευγω να είμαι απόλυτη όπως εχω ξαναπει.:cheesy:

kiaRRa
21-12-2006, 12:35 PM
Απλή ανοχή λίγων μοιρών, ναι συμφωνώ, πως είναι απαραίτητη. Αλλά πλέον οι περισσότεροι δεν θέλουν τις παρακάμψεις για να διορθώσουν την πορεία τους, αλλά μάλλον για να έχουν ποικιλία!:love:

Alien1
21-12-2006, 01:24 PM
Στον έρωτα τίποτα δεν είναι ανήθικο αμα το θέλουν και οι δύο (η οι τρεις η οι τέσσερις η όσοι είναι τελος πάντων) :cheesy:

Aυτο που λες δεν ειναι ερωτας κατι αλλο ειναι...

Alien1
21-12-2006, 01:35 PM
Συμφωνώ απολύτως!
Αλίμονο αν κάθε φορά που μας γυάλιζε κάποιος/α, πέφταμε με τα μούτρα αψηφώντας την σχέση που ανήκουμε.

Μα ηδη πολλοι το κανουνε αυτο η περναει απο την σκεψη τους...
(τουλαχιστον απο ατομα που εχω γνωρισε)ι

Μολις περασει απο διπλα τους ο μπρατσαρας με την αναλογη φατσα για τις γυναικες η για τους ανδρες η γνωστη με το μεγαλο στηθος και τα αναλογα οπισθια
Αρχιζουν κανονικα τις γνωστες κλεφτες ματιες και ας βρισκονται ηδη σε σχεση με αλλον\αλλη...

Ισως στους περισσοτερους ανθρωπος να ειναι στην φυση τους να θελουν να πανε με πολλους και να μην ειναι ποτε ευχαριστημενοι με αυτο το 1 που εχουν...

e k
21-12-2006, 01:43 PM
Μα ηδη πολλοι το κανουνε αυτο η περναει απο την σκεψη τους...
(τουλαχιστον απο ατομα που εχω γνωρισε)ι

Μολις περασει απο διπλα τους ο μπρατσαρας με την αναλογη φατσα για τις γυναικες η για τους ανδρες η γνωστη με το μεγαλο στηθος και τα αναλογα οπισθια
Αρχιζουν κανονικα τις γνωστες κλεφτες ματιες και ας βρισκονται ηδη σε σχεση με αλλον\αλλη...

Ισως στους περισσοτερους ανθρωπος να ειναι στην φυση τους να θελουν να πανε με πολλους και να μην ειναι ποτε ευχαριστημενοι με αυτο το 1 που εχουν...

Αν δεν υπάρχει κάτι περισσότερο μέσα τους – ένα πρόσωπο που να τους κάνει κλικ, ας πούμε- τότε αυτό είναι λογικό.

Alien1
21-12-2006, 01:56 PM
Αν δεν υπάρχει κάτι περισσότερο μέσα τους – ένα πρόσωπο που να τους κάνει κλικ, ας πούμε- τότε αυτό είναι λογικό.

Δηλαδη με αυτη τη λογικη
Καποια\καποιος που εχει ηδη κανει σχεση

Δηλαδη η σχεση τους δεν τους κανει κλικ για αυτο κοιτανε δεξια και αριστερα....?

Τοτε αφου δεν τους κανει κλικ γιατι κανανε τον κοπο να κανουνε σχεση μαζι
του\της εξ αρχης ?
Και γιατι συνεχιζουν να ειναι σε σχεση αντι να ειναι ειλικρινης απεναντι του και να χωρισουνε αφου δεν τους κανει

Ανωριμο ακουγεται :suspiciou:

*Astropeleki*
21-12-2006, 02:01 PM
.....Ισως στους περισσοτερους ανθρωπος να ειναι στην φυση τους να θελουν να πανε με πολλους και να μην ειναι ποτε ευχαριστημενοι με αυτο το 1 που εχουν...


Απλή ανοχή λίγων μοιρών, ναι συμφωνώ, πως είναι απαραίτητη. Αλλά πλέον οι περισσότεροι δεν θέλουν τις παρακάμψεις για να διορθώσουν την πορεία τους, αλλά μάλλον για να έχουν ποικιλία!:love:


Και στις δύο περιπτώσεις ποικιλία, ίσον εμπειρίες, ίσον ελεύθερη σχέση χωρίς συναισθηματικές δεσμεύσεις ;)

e k
21-12-2006, 02:01 PM
...Τοτε αφου δεν τους κανει κλικ γιατι κανανε τον κοπο να κανουνε σχεση μαζι του\της εξ αρχης ? ...

Μάλλον πρέπει να ρωτήσεις τους ίδιους.

Αυτό που είπα είναι αν δεν υπάρχει κάτι περισσότερο μέσα τους ,
δεν δικαιολόγισα κανέναν.

Χαιρετώ και φεύγω για δουλειά.
Τα λέμε αύριο. ;)

Alien1
21-12-2006, 02:49 PM
Και στις δύο περιπτώσεις ποικιλία, ίσον εμπειρίες, ίσον ελεύθερη σχέση χωρίς συναισθηματικές δεσμεύσεις ;)

Ποικιλια, Ελευθερη σχεση χωρις συναισθηματικες δεσμευσεις, πολλες εμπειριες με τελικο σκοπο τι ;
Σαν επιφανειακο δεν ακουγεται.

Δηλαδη πως
κανεις σχεσεις βλεποντας τους ανθρωπους ως αντικειμενα ??

Σαν ενα παπουτσι που σου αρεσε και το αγοραζεις και μολις περασει καποιος καιρος και το βαρεθεις για καποιο Χ λογο πας στο επομενο παπουτσι που σου αρεσε στην βιτρινα ??

Αυτο εννοειται ποικιλια και ελευθερη σχεση χωρις πραγματικες δεσμευσεις ;;

Δεν ξερω παιδια τι κανετε στην ζωη σας και αμα βλεπετε τους ανθρωπους η της σχεσεις ως αναλωσιμα η ως φαγητο...

Σχεσεις χωρις βαθος και οπου ο αλλος δε θα σε βλεπει ως μοναδικο και δεν θα τον βλεπεις και εσυ ως μοναδικο, εμενα δεν με ελκυουν...

Marina 7771
21-12-2006, 03:02 PM
Ποικιλια, Ελευθερη σχεση χωρις συναισθηματικες δεσμευσεις, πολλες εμπειριες με τελικο σκοπο τι ;
Σαν επιφανειακο δεν ακουγεται.

Δηλαδη πως
κανεις σχεσεις βλεποντας τους ανθρωπους ως αντικειμενα ??

Σαν ενα παπουτσι που σου αρεσε και το αγοραζεις και μολις περασει καποιος καιρος και το βαρεθεις για καποιο Χ λογο πας στο επομενο παπουτσι που σου αρεσε στην βιτρινα ??
Όταν λέμε ελεύθερη σχέση δεν εννοούμε απαραιτήτως μονόπλευρη. Δηλαδή ο ένας είναι σε ελεύθερη σχέση και ο άλλος δεν το ξέρει. Προφανώς η Κια μιλάει για ελεύθερη σχέση και από τις δύο μεριές. Και αυτό καθαρή εξήγηση είναι. Μην τα βλέπεις όλα μονόπλευρα:cheesy:

kiaRRa
21-12-2006, 03:35 PM
Για το πόσες πλευρές θα έχει μια σχέση, κατά κόρον φταίνε και οι δύο! Ακόμα και όταν κάποιος απατάται, μάλλον δεν έδωσε στο σύντροφο του την απαραίτητη προσοχή και τον οδήγησε εκεί!
Σε τέτοιες καταστάσεις δεν υπάρχουν θύτες και θύματα αλλά απλά άτομα, που έχουν μια αλληλεπίδραση ο ένας στην ζωή του άλλου!:embarrest

Αλλά το θέμα είναι τα τρίγωνα και όχι οι ανθρώπινες ερωτικες σχέσεις γενικά

*Astropeleki*
21-12-2006, 04:29 PM
Ποικιλια, Ελευθερη σχεση χωρις συναισθηματικες δεσμευσεις, πολλες εμπειριες με τελικο σκοπο τι ;
Σαν επιφανειακο δεν ακουγεται.

Δηλαδη πως
κανεις σχεσεις βλεποντας τους ανθρωπους ως αντικειμενα ??


Όντως είναι επιφανειακό και όντως συμβαίνει.... υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν τους ενδιαφέρει να δεθούν συναισθηματικά γιατί ίσως να μην έχουν λάβει ποτέ τους συναισθήματα από άλλους, επομένως και κείνοι δεν γνωρίζουν τι εστί να δίνεις και να παίρνεις! Αλλά υπάρχουν και εκείνοι που συνειδητά το κάνουν γιατί απλά θέλουν να δοκιμάσουν πολλές εμπειρίες στη ζωή τους. Και σε αυτή την περίπτωση θεωρώ πως είναι ρηχοί σαν άτομα. Αλλά μπορεί και να ναι τόσο απλό, να μην θέλουν να αναλάβουν ευθύνες και δεσμεύσεις, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει κάποιος φόβος για το πως μπορεί να εξελιχθεί μια σχέση και πως θα προχωρήσει εφόσον δεν είναι μαθημένοι σε τέτοιου είδους δεσμεύσεις!



Όταν λέμε ελεύθερη σχέση δεν εννοούμε απαραιτήτως μονόπλευρη. Δηλαδή ο ένας είναι σε ελεύθερη σχέση και ο άλλος δεν το ξέρει. Προφανώς η Κια μιλάει για ελεύθερη σχέση και από τις δύο μεριές. Και αυτό καθαρή εξήγηση είναι. Μην τα βλέπεις όλα μονόπλευρα:cheesy:

Ναι ακριβώς αυτό εννοώ.
Εφόσον συμφωνούν και οι δύο, τότε δεν μας πέφτει λόγος.... ο καθένας την ζωή του... καθαρά και ξάστερα!

Anastasy
21-12-2006, 05:17 PM
Γενικά συνηθίζεται σε τέτοιου είδους σχέσεις, να θεωρείται "θύμα" το απατημένο άτομο και να κατηγορούνται τα άλλα δύο. Από την μία ο ένας ως άπιστος ή ανήθικος και από την άλλη το "τρίτο πρόσωπο", στην καλύτερη των περιπτώσεων ως την αντροχωρίστρα που μπήκε στην μέση.

Τα πράγματα όμως έτσι είναι άκρως μονόπλευρα στις περισσότερες περιπτώσεις, ιδίως εκεί όπου τα κίνητρα των πράξεων των δύο τελευταίων είναι συναισθηματικά. Αυτό ήθελα να τονίσω λέγοντας ότι "τα θύματα στα ερωτικά τρίγωνα είναι ΟΛΟΙ".

skorpion
21-12-2006, 10:17 PM
ειναι απλα ανασφαλεις και παρτακηδες και οχι θυματα.Ο μεν που ειναι σε σχεση γιατι σκεφτεται οτι αν ρισκαρει μπορει να το μετανιωσει ή στο τελος να μην του/της κατσει με την καινουρια και να μεινει μονος του και η/ο αλλη/ος γιατι κολλησε σε καποιον/α και τωρα που να ξεκολλησει κι ας εχει αυτος/η αλλη/ον κι ας ειναι ανασφαλης κι ας ειναι παρτακιας αυτη/ος θα τοντην κερδισει σκεφτεται και θα κυριαρχησει γιατι τωρα της/του γυαλισε και που να βρισκει αλλον/η μονο που αν τον/την κερδισει πρεπει να ανησυχει μηπως της/του κανει τα ιδια καποια στιγμη...
Τεσπα αυτα ειναι εξω απο μενα εχω αλλα ιδεωδη και ελπιζω αυτος που θα παρω να εχει τα ιδια ιδεωδη με μενα και να εχει στοχο να τα κανει καθημερινοτητα οπως και γω και επειδη οντως ποτε μη λες ποτε αν συμβει ποτε να παρεκλινω απο αυτα θα επανελθω και δε θα ξαναπαρεκλινω

friary
21-12-2006, 10:45 PM
Μια εξίσου ενδιαφέρουσα άποψη είναι αυτή που θέλει το ουσιαστικό "κερατάς" να προέρχεται από την εποχή των σταυροφοριών: πλησιάζοντας στον πύργο του ο σταυροφόρος ιππότης, επιστρέφοντας από κάποια εκστρατεία, δήλωνε τον ερχομό του από κάποια απόσταση σαλπίζοντας με ένα κέρας. Αυτό έδινε τον χρόνο στην άπιστη συμβία και στον εραστή της να εξαφανίσουν τα στοιχεία που προδίδαν την σχέση τους :bigsmile:

Χα χα καλόοοο
Εξυπνοι οι ... στραταίοι. Οχι σαν τους ναυτικούς τους δικούς μας που όλο έκπληξη έκαναν στη σύζυγο πως και καλά είναι στην.... Ιαπωνία και ήταν στο αεροδρόμιο.... Μάντεψε ποιος πάθαινε στο τέλος την μεγάλη έκπληξη... :clapping:

panther
22-12-2006, 10:00 AM
Χα χα καλόοοο
Εξυπνοι οι ... στραταίοι. Οχι σαν τους ναυτικούς τους δικούς μας που όλο έκπληξη έκαναν στη σύζυγο πως και καλά είναι στην.... Ιαπωνία και ήταν στο αεροδρόμιο.... Μάντεψε ποιος πάθαινε στο τέλος την μεγάλη έκπληξη... :clapping:

Απαπαπα! Ύπουλο αυτοί:toung:

*Astropeleki*
22-12-2006, 10:27 AM
Χα χα καλόοοο
Εξυπνοι οι ... στραταίοι. Οχι σαν τους ναυτικούς τους δικούς μας που όλο έκπληξη έκαναν στη σύζυγο πως και καλά είναι στην.... Ιαπωνία και ήταν στο αεροδρόμιο.... Μάντεψε ποιος πάθαινε στο τέλος την μεγάλη έκπληξη... :clapping:

Δηλαδή αυτό που λένε για τους ναυτικούς (ή λέγανε -και όχι απαραίτητα Ἐλληνες-μην παρεξηγηθούμε κιόλας- γενικά μιλώντας) "σε κάθε λιμάνι και από μία κοπελιά" να μην το σκεφτώ ε; :toung: :toung: :toung:
¶ντε να κάνω τα στραβά μάτια :love:

GORDANA
22-12-2006, 10:38 AM
Είμαι κι εγώ σε μια σχέση τριγώνου εδώ και δύο χρόνια. Εκείνος παντρεμένος 5 χρόνια με μία πολύ νεώτερή του, εγώ σε διάσταση τα τελευταία χρόνια. Εκείνος λείπει για επαγγελματικούς λόγους στο εξωτερικό - έρχεται Ελλάδα Χριστούγεννα, Πάσχα και καλοκαίρι. Η σχέση με τη σύζυγό του συμβατική και αρκετά μυστήρια ακόμη και για τον ίδιο. Εγώ, τον έχω χωρίσει 4 φορές το τελευταίο χρόνο, όμως μου είναι αδύνατο να αντισταθώ στην έλξη που μου ασκεί, καθώς η ψυχή μου αναγνωρίζει σε αυτόν κάτι εξαιρετικά οικείο και μοναδικό. Να είναι καρμική σχέση? κι αν η καρμική σχέση είναι με τη σύζυγό του?... δεν υπάρχουν ποτέ οι απαντήσεις ούτε τέλος στον πόνο του να μοιράζεσαι αυτόν που αγαπάς. Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει αυτά που αισθάνομαι, ίσως μόνο αυτοί που έχουν ζήσει κάτι παρόμοιο. Πάντως το θέμα παραμένει άλυτο και συνεχίζεται για... όσο τελικά αντέξω.

Alien1
22-12-2006, 12:27 PM
Δεν μπορείτε εσείς να ζητάτε τα πάντα από έναν άντρα και αυτός να μην έχει τίποτα :bigsmile:.
Ασε που και πολλές γυναίκες το γουστάρουνε αλλά δεν το λένε επειδή θέλουν να δείξουν ότι είναι προοδευτικές!

Σωστος Perfect


Μην τα βλέπεις όλα μονόπλευρα:cheesy:

Aφου μονοπλευρη ακουστηκε η γνωμη της αρα μονοπλευρα απαντησα και εγω :toung:

Λευκή
23-12-2006, 02:52 PM
Δεν την ρώτησα γιατί δεν την είχα γνωρίσει ποτέ προσωπικά. Όπως όμως περιέγραψα αισθανόμουν πολύ άσχημα που βρισκόταν σε αυτή την θέση.
Ωστόσο, σκέψου ότι ήταν "θύμα" εν αγνοία της. Δεν έμαθε ποτέ για την παράλληλη σχέση που είχε ο τότε φίλος της. Και αυτό ισώς να ήταν μεγάλη τύχη για εκείνη.
'Οσο για μένα αναλογίσου πόσο θύμα ένιωθα όταν τους έβλεπα να περπατούν μαζί στον δρόμο ή όταν είδα όλα τα ονειρά μου να γκρεμίζονται μετά από τον αναπάντεχο χωρισμό μας. Και εκείνος όμως δεν ήταν λιγότερο θύμα (αν και άργησα να το καταλάβω) γιατί άλλη είχε στην καρδιά και στο μυαλό του και άλλη στην ζωή του.
Η γλύκα καλέ μου φίλε, σε αυτές τις σχέσεις είναι ελάχιστες στιγμές ενώ ο πόνος κρατάει ώρες ατελείωτες, μέρες, μήνες...

Όσον αφορά την ιστορία του ...κέρατου και μόνο,το μοναδικό θύμα ήταν η κοπέλα του μεγάλου σου έρωτα.Όχι μόνο συνέβαινε ό,τι συνέβαινε,αλλά και αμετανόητα απ την πλευρά σας την έδερνε η άγνοια και δεν είχε τη δυνατότητα να πάρει αποφάσεις για τη σχέση της και τη ζωή της.Αν τον έδιωχνε σε κείνη τη φάση,ίσως και ο άλλος να έτρωγε κόλλημα για το τί έχασε και να άλλαζε τακτική(καθώς μερικοί άνθρωποι θέλουν "φτύσιμο"για να πάρουν λίγο μπρος).Εσύ πλήρωσες απλά το τίμημα των επιλογών σου.Στο κάτω κάτω αφού ήταν στα χωρίσματα και τον ήθελες τόσο πολύ,μπορούσες να κάνεις λίγη υπομονή.Δεν έκανες,λούσου τα και κλάψε ελεύθερα,έχοντας όμως υπόψιν ότι ήταν επιλογή σου.Ανθρώπινο είναι,όπως ανθρώπινα είναι και τα λάθη που κάνουμε όλοι.Μην βάζεις όμως τον εαυτό σου στην ίδια θέση μ αυτόν που δεν έφταιξε σε τίποτα.Όσο για το πόσο θύμα ήταν αυτός...ασχολίαστο.Και το τέλος που ήταν αισιόδοξο;Ο χρόνος θα δείξει...γυρνάει και ο τροχός...
Δεν ξέρω βρε συνφορουμίτες.Μέχρι πρότινος ήμουν υπέρ της ελευθερίας του λόγου αλλά μ όλα αυτά που ακούω και διαβάζω,έχω αρχίσει να πιστεύω πως αν ήταν στο χέρι μου θα απαγόρευα :weird: την κυκλοφορία περιοδικών τύπου Cosmopolitan και "λογοτεχνικών"βιβλίων κλάσεως Μάγισσες της Σμύρνης.Νομίζω πως διαβρώνουν απελπιστικά τις συνειδήσεις ανθρώπων που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την φαντασία απ την πραγματικότητα.
Εν τέλει ,μάλλον θα συμφωνήσω με την αγαπητή Κία όσον αφορά την ερμηνεία του αβατάρ της :love:
Καλό μεσημέρι σε όλους.

skorpion
23-12-2006, 04:00 PM
πες τα Λευκη μου!

*Astropeleki*
23-12-2006, 05:05 PM
Όσον αφορά την ιστορία του ...κέρατου και μόνο,το μοναδικό θύμα ήταν η κοπέλα του μεγάλου σου έρωτα.Όχι μόνο συνέβαινε ό,τι συνέβαινε,αλλά και αμετανόητα απ την πλευρά σας την έδερνε η άγνοια και δεν είχε τη δυνατότητα να πάρει αποφάσεις για τη σχέση της και τη ζωή της.Αν τον έδιωχνε σε κείνη τη φάση,ίσως και ο άλλος να έτρωγε κόλλημα για το τί έχασε και να άλλαζε τακτική(καθώς μερικοί άνθρωποι θέλουν "φτύσιμο"για να πάρουν λίγο μπρος).Εσύ πλήρωσες απλά το τίμημα των επιλογών σου.Στο κάτω κάτω αφού ήταν στα χωρίσματα και τον ήθελες τόσο πολύ,μπορούσες να κάνεις λίγη υπομονή.Δεν έκανες,λούσου τα και κλάψε ελεύθερα,έχοντας όμως υπόψιν ότι ήταν επιλογή σου.Ανθρώπινο είναι,όπως ανθρώπινα είναι και τα λάθη που κάνουμε όλοι.Μην βάζεις όμως τον εαυτό σου στην ίδια θέση μ αυτόν που δεν έφταιξε σε τίποτα.Όσο για το πόσο θύμα ήταν αυτός...ασχολίαστο.Και το τέλος που ήταν αισιόδοξο;Ο χρόνος θα δείξει...γυρνάει και ο τροχός...
Δεν ξέρω βρε συνφορουμίτες.Μέχρι πρότινος ήμουν υπέρ της ελευθερίας του λόγου αλλά μ όλα αυτά που ακούω και διαβάζω,έχω αρχίσει να πιστεύω πως αν ήταν στο χέρι μου θα απαγόρευα :weird: την κυκλοφορία περιοδικών τύπου Cosmopolitan και "λογοτεχνικών"βιβλίων κλάσεως Μάγισσες της Σμύρνης.Νομίζω πως διαβρώνουν απελπιστικά τις συνειδήσεις ανθρώπων που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την φαντασία απ την πραγματικότητα.
Εν τέλει ,μάλλον θα συμφωνήσω με την αγαπητή Κία όσον αφορά την ερμηνεία του αβατάρ της :love:
Καλό μεσημέρι σε όλους.

Το έθεσες πολύ ωραία Λευκή μου!
Καθένας κάνει τις επιλογές του και πληρώνει τις συνέπειες αυτών ;) Και αν πράτταμε όσα γράφουν τα περιοδικά θα είχαμε κινδυνέψει ουκ ολίγες φορές με κακοχαρακτηρισμούς!

Ρίσκπεκτ συμφορουμίτισσα-συν-Υδροχοάκι Λευκή :bigsmile: :bigsmile:

Δ.Μέλλος
23-12-2006, 10:43 PM
Δεν ξέρω βρε συνφορουμίτες.Μέχρι πρότινος ήμουν υπέρ της ελευθερίας του λόγου αλλά μ όλα αυτά που ακούω και διαβάζω,έχω αρχίσει να πιστεύω πως αν ήταν στο χέρι μου θα απαγόρευα :weird: την κυκλοφορία περιοδικών τύπου Cosmopolitan και "λογοτεχνικών"βιβλίων κλάσεως Μάγισσες της Σμύρνης.Νομίζω πως διαβρώνουν απελπιστικά τις συνειδήσεις ανθρώπων που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την φαντασία απ την πραγματικότητα.
Καλό μεσημέρι σε όλους.

Είναι μεγάλη κουβέντα αυτό που λες. Συναισθηματικά συμφωνώ, αλλά πρέπει να είμαστε σύμφωνοι, πιστεύω εγώ, και με την λογική. Ο εκμαυλισμός των συνειδήσεων είναι μεγάλη μπίζνα και θέλει προσεκτική αντιμετώπιση. Αν παρασυρθούμε και λειτουργήσουμε όπως το "κτήνος", αρχίσουμε δηλαδή να του μοιάζουμε, τότε δεν θα έχουμε διαφορά από αυτό.
(φυσικά αυτό δεν αναιρεί την δυνατότητά μου και την υποχρέωσή μου να επεμβαίνω αποφασιστικά, εννοείται ;) )

Λευκή
24-12-2006, 08:49 PM
Ο εκμαυλισμός των συνειδήσεων είναι μεγάλη μπίζνα και θέλει προσεκτική αντιμετώπιση. Αν παρασυρθούμε και λειτουργήσουμε όπως το "κτήνος", αρχίσουμε δηλαδή να του μοιάζουμε, τότε δεν θα έχουμε διαφορά από αυτό.

Παρανόησις.Απλά το κράτος οφείλει να προστατεύει τους πολίτες του.Όπως αντιμετωπίζει τους ανήλικους ως ανθρώπους οι οποίοι πρέπει να προστατεύονται με ειδική νομοθεσία,λόγω της "αντικειμενικής"τους τάσης να μην μπορούν να διακρίνουν κάποιες καταστάσεις τόσο καλά όσο ένας ενήλικας,έτσι νομίζω πως πρέπει να προστατεύσει και τους ανθρώπους με εμφανώς προβληματική κατανόηση της πραγματικότητας και των άγραφων νόμων που διέπουν τις ανθρώπινες σχέσεις.Καλώς ή κακώς,δεν είναι όλοι σε θέση να διατηρήσουν "χαρακτήρα"μετά τις χυδαιότητες που διαβάζουν και τους παρουσιάζονται ως φυσιολογικές,αναγκαίες και δικαίωμά τους.Ίσως να ήταν καλό να εξαπλωνόταν αυτή η τακτική και στις εκπομπές των διαφόρων "μελλοντολόγων" που εκτός απ το ότι κοροϊδεύουν τον κοσμάκη,μας χαλάνε και την πιάτσα:toung:

skorpion
24-12-2006, 10:56 PM
Συμφωνω σε ολα!!!

bertsgr
25-12-2006, 12:51 AM
θα μου επιτρέπατε να ανακεφαλαιώσω ο,τι καταλαβα

1- το ουσιωδες είναι το του Μητσάκου: έχοντας ενας άντρας 2-3 θα πρέπει και να μπορεί και να τις φροντίζει και να τις συντηρεί ισότιμα.¶ν τα καταφέρει όλα είναι λυμένα. Μόνο που κανείς δεν έχει βρεί ακόμη το πως.

2- είναι και κανόνας: κανείς δεν φεύγει απο κεί που περνά καλα.'Οσες σειρήνες και ¨σειρήνοι" καινα του τύχουν.Αυτό λέει και η στατιστική και επαγγελματική μου εμπειρία απο τα διαζύγια.

3- επειδή μερικοί/ές είναι λάβροι κατά των τριγώνων να υπενθυμίσουμε οτι δεν ειναι αυτοσκοπός κανενός. Προκύπτουν και μαλιστα σε στιγμές ιδιαίτερης αδυναμίας με το δίλημμα πάντα περί του τί προέχει: η ασφαλεια της ηδη υπάρχουσας σχέσης ,εστω ρουτίνας ή η γοητεία και η αναζωογόνηση του νέου; κι όσοι κατακρινουν η ποτε δεν θα περιέπιπταν σε τετοια διαδικασία, έχουμε και 3ο κανόνα:Όποιος ισχυρίζεται αναφερόμενος στο μέλλον ΠΟΤΕ η ΠΑΝΤΑ εκτίθεται. σχεδόν πάντα...
:) χρόνια πολλα σε όλους.

Λευκή
25-12-2006, 01:12 AM
θα μου επιτρέπατε να ανακεφαλαιώσω ο,τι καταλαβα

1- το ουσιωδες είναι το του Μητσάκου: έχοντας ενας άντρας 2-3 θα πρέπει και να μπορεί και να τις φροντίζει και να τις συντηρεί ισότιμα.¶ν τα καταφέρει όλα είναι λυμένα. Μόνο που κανείς δεν έχει βρεί ακόμη το πως.

2- είναι και κανόνας: κανείς δεν φεύγει απο κεί που περνά καλα.'Οσες σειρήνες και ¨σειρήνοι" καινα του τύχουν.Αυτό λέει και η στατιστική και επαγγελματική μου εμπειρία απο τα διαζύγια.

3- επειδή μερικοί/ές είναι λάβροι κατά των τριγώνων να υπενθυμίσουμε οτι δεν ειναι αυτοσκοπός κανενός. Προκύπτουν και μαλιστα σε στιγμές ιδιαίτερης αδυναμίας με το δίλημμα πάντα περί του τί προέχει: η ασφαλεια της ηδη υπάρχουσας σχέσης ,εστω ρουτίνας ή η γοητεία και η αναζωογόνηση του νέου; κι όσοι κατακρινουν η ποτε δεν θα περιέπιπταν σε τετοια διαδικασία, έχουμε και 3ο κανόνα:Όποιος ισχυρίζεται αναφερόμενος στο μέλλον ΠΟΤΕ η ΠΑΝΤΑ εκτίθεται. σχεδόν πάντα...
:) χρόνια πολλα σε όλους.
1)Ξεχάσατε να αναφέρετε την πολύ σημαντική παράμετρο της συναίνεσης των 2-3 κυριών στη μοιρασιά.:bigsmile: Αν υφίσταται αυτή η συναίνεση,τότε ναι,όλα είναι λυμένα.
2)¶λλο να προβεί κανείς στην χρονοβόρα και δύσκολη διαδικασία ενός διαζυγίου κι άλλο στην διάλυση μιας σχέσης.Όσο για τις σειρήνες,κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό βαθμό αντίστασης σ αυτές είτε περνάει είτε δεν περνάει καλά,ανάλογα με την ηθική του.
3)Δεν θα διαφωνήσω ότι συχνά απλώς προκύπτουν.Ωστόσο μην είστε τόσο βέβαιος πως ποτέ δεν αποτελούν αυτοσκοπό...

bertsgr
25-12-2006, 01:43 AM
1)Ξεχάσατε να αναφέρετε την πολύ σημαντική παράμετρο της συναίνεσης των 2-3 κυριών στη μοιρασιά.:bigsmile: Αν υφίσταται αυτή η συναίνεση,τότε ναι,όλα είναι λυμένα.
2)¶λλο να προβεί κανείς στην χρονοβόρα και δύσκολη διαδικασία ενός διαζυγίου κι άλλο στην διάλυση μιας σχέσης.Όσο για τις σειρήνες,κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό βαθμό αντίστασης σ αυτές είτε περνάει είτε δεν περνάει καλά,ανάλογα με την ηθική του.
3)Δεν θα διαφωνήσω ότι συχνά απλώς προκύπτουν.Ωστόσο μην είστε τόσο βέβαιος πως ποτέ δεν αποτελούν αυτοσκοπό...

1- οπου συμβαινει συνηθως προκειται για εκουσιο εξαναγκασμό της όποιας η οποιου- απ τα ολοτελα (να μην τον/την έχω) καλύτερα κι έτσι.υπάρχει και το "ευχαριστώ δεν θα πάρω" . απο όσους εμπλεκονται κανεις δεν το κανει , όσο εύκολα το λέει.

2- είναι σημαντικό σε αυτα τα θέματα κατα την γνώμη μου να μην προσφεύγουμε στην ηθική. μόνο και μόνο γιατί δεν έχουμε σύμφωνία τι ειναι ηθικό και τι όχι , όσον αφορά τον έρωτα ή το συναίσθημα.Διαφορετικά θα είχαμε και θεσμοθετημένες ποινες. Τουτέστιν θα απαγορεύονταν.

3- αν υπάρχει αυτοσκοπός με την έννοια για χούι ή αυτοεπιβεβαίωση καποιος/κάποια επιθυμεί πολλούς ερωτικούς συντροφους ταυτόχρονα και του βγαίνει, τότε βρίσκει και τα κανει και καμάρι του.:)

Alien1
25-12-2006, 01:47 AM
Δεν ξέρω βρε συνφορουμίτες.Μέχρι πρότινος ήμουν υπέρ της ελευθερίας του λόγου αλλά μ όλα αυτά που ακούω και διαβάζω,έχω αρχίσει να πιστεύω πως αν ήταν στο χέρι μου θα απαγόρευα :weird: την κυκλοφορία περιοδικών τύπου Cosmopolitan και "λογοτεχνικών"βιβλίων κλάσεως Μάγισσες της Σμύρνης.

Σε αυτο και εγω συμφωνο

Αν και δεν φταινε αποκλειστικα τα συγκεκριμενα περιοδικα η βιβλια αμα ο αλλος\αλλη εχει το μυαλο του\της στα σκελια...(censored)

Την δουλεια τους κανουν για να βγαλουν λεφτα.

Οσο καποιοι νομοι ηθικοι παραμενουν ελαστικοι ετσι θα ειναι δυστυχως παντα τα πραγματα...

bertsgr
25-12-2006, 01:49 AM
επίσης λησμόνησα μια παρατήρηση. είτε γαμος είτε σχεση δεν βλεπω την διαφορα στο κανεις δεν φευγει απο κει που περνά καλα.και είτε διαζύγιο είτε διάλυση σχέσης . ο χωρισμός ειναι πάντα ενας μικρος θάνατος, ειδικα για αυτόν που είναι το αδύναμο μέρος της σχέσης , όπως διατείνονται μελοδραματικά μερικοι ψυχολόγοι. ισως αναλυοντας την αίσθηση της απώλειας σε κάθε περίπτωση. η διαφορά είναι οτι το διαζύγιο .. κοστίζει και σε χρήμα και σε βολή.λεμε τωρα για να χαμογελαμε.

Δ.Μέλλος
25-12-2006, 07:23 AM
Παρανόησις.Απλά το κράτος οφείλει να προστατεύει τους πολίτες του.Όπως αντιμετωπίζει τους ανήλικους ως ανθρώπους οι οποίοι πρέπει να προστατεύονται με ειδική νομοθεσία,λόγω της "αντικειμενικής"τους τάσης να μην μπορούν να διακρίνουν κάποιες καταστάσεις τόσο καλά όσο ένας ενήλικας,έτσι νομίζω πως πρέπει να προστατεύσει και τους ανθρώπους με εμφανώς προβληματική κατανόηση της πραγματικότητας και των άγραφων νόμων που διέπουν τις ανθρώπινες σχέσεις.Καλώς ή κακώς,δεν είναι όλοι σε θέση να διατηρήσουν "χαρακτήρα"μετά τις χυδαιότητες που διαβάζουν και τους παρουσιάζονται ως φυσιολογικές,αναγκαίες και δικαίωμά τους.Ίσως να ήταν καλό να εξαπλωνόταν αυτή η τακτική και στις εκπομπές των διαφόρων "μελλοντολόγων" που εκτός απ το ότι κοροϊδεύουν τον κοσμάκη,μας χαλάνε και την πιάτσα:toung:

Δεν ξέρω αν είναι "ελιτισμός" ή "υπεροψία", αλλά εγώ καταλήγω στο συμπέρασμα ότι "δεν είναι όλα τα δάχτυλα ίδια, αλλά όλα έχουν την δική τους αξία και ρόλο, είναι ίσα και έχουν τα ίδια δικαιώματα". Από αυτό όμως έως την απόλυτη ισοπεδοποίηση η απόσταση είναι μεγάλη. Στρεβλή είναι, για μένα πάντα, και η θεώρηση ότι "αφού εγώ είμαι καλύτερος, εσύ που δεν είσαι πρέπει να υποτάσσεσαι σε εμένα"

Όλοι μας έχουμε κάποια στιγμή διαπιστώσει ότι σε κάποιους τομείς είμαστε μακράν καλύτεροι από πολλούς άλλους. Είτε αυτό αφορά ευστροφία, είτε ευφιία, είτε ικανότητα και δεξιότητες ειδικότερα. Αν τα μάτια μας όμως είναι ανοικτά, σίγουρα θα έχουμε διαπιστώσει ότι υπάρχουν κάποιοι άλλοι οι οποίοι είναι κάμποσα σκαλιά πιο πάνω από εμάς.

Αν βλέπουμε όσους υστερούν σε σχέση με τις δικές μας νοητικές ικανότητες ή πρακτικές δεξιότητες σαν "τον μικρό μας αδελφό" που χρειάζεται προστασία και εκπαίδευση και πρέπει να του δείχνουμε την αγάπη μας, τότε νομίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο
Σε αντίθετη περίπτωση, όταν δηλαδή σε κάθε έναν που θεωρούμε "κατώτερο" βλέπουμε ένα υποψήφιο θύμα προς εκμετάλλευση, τότε θεωρώ ότι έχουμε εκτροχιαστεί από τον καλό δρόμο, τον δρόμο που θα μας οδηγεί σε όλο και υψηλότερα επίπεδα.

Επειδή όμως βασική προϋπόθεση είναι να θέλει και ο "κατώτερος" να εξελιχθεί, στον βαθμό βέβαια που ο ίδιος θέλει, το κύριο βάρος πέφτει στους δικούς του ώμους. Υποχρέωση δική μου θεωρώ να συμβάλλω ώστε να έχει τις ίδιες δυνατότητες και να αξιοποιεί όσα από το περιβάλλον είναι προς αξιοποίηση. Αν αυτός –και παρ' όλες τις δικές μου παραινέσεις και υποδείξεις– κάνει άλλες επιλογές από αυτές που τον συμφέρουν δεν νομίζω ότι θα πρέπει να θεωρηθεί σαν κάτι παράδοξο.

Παλαιότερα είχα την εντύπωση ότι για να "βοηθήσω" θα πρέπει να κατέβω και να ανασύρω. Τώρα είμαι βέβαιος ότι για να "βοηθήσω" πρέπει να είμαι καλύτερος από αυτόν που νομίζω ότι θέλει βοήθεια.

Δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να θεωρώ ότι είμαι ισχυρότερος/ανώτερος από πολλούς άλλους. Το ζήτημα είναι πώς διαχειρίζομαι την κατάσταση και πώς ασκώ την όποια εξουσία έχω και προς ποια κατεύθυνση.

Alien1
25-12-2006, 01:45 PM
Αν βλέπουμε όσους υστερούν σε σχέση με τις δικές μας νοητικές ικανότητες ή πρακτικές δεξιότητες σαν "τον μικρό μας αδελφό" που χρειάζεται προστασία και εκπαίδευση και πρέπει να του δείχνουμε την αγάπη μας, τότε νομίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο

Αληθεια υπαρχει κανενας που το κανει αυτο στις μερες μας ???

Σπανια καποιος τριτος εκει εξω που θεωρει τον εαυτο του ανωτερο λογο της υψηλοβαθμης θεσουλας του στην δουλεια του να σε βλεπει ως αδερφο.

Ειναι λαθος για μενα να πιστευεις οτι εισαι πραγματικα ανωτερος απο καποιον επειδη εχεις στο τσεπακι σου την μεγαλη θεσουλα του "διευθυντη σε πολυεθνικη" ενω τον υπαλληλακο να τον θεωρεις κατωτερο ως ανθρωπο λογο της θεσης του.

Πολλες φορες τυχαινει ο απλος υπαλληλακος και πιο εξυπνος να ειναι, και πιο καλος χαρακτηρας και περισσοτερο δεξιοτεχνης να ειναι και απο τον "διευθυντη της πολυεθνικης" που θεωρει με σιγουρια τον εαυτουλη του ως το κεντρο του κοσμου και καθεται με περισσια υπεροψια στην ακριβη δερματινη καρεκλιτσα του.

Δυστυχως ομως πολλες φορες τοσο η τυχη οσο και η ζωη δεν ειναι δικαιη


Σε αντίθετη περίπτωση, όταν δηλαδή σε κάθε έναν που θεωρούμε "κατώτερο" βλέπουμε ένα υποψήφιο θύμα προς εκμετάλλευση, τότε θεωρώ ότι έχουμε εκτροχιαστεί από τον καλό δρόμο, τον δρόμο που θα μας οδηγεί σε όλο και υψηλότερα επίπεδα.

Καλα αυτο το κανουν ηδη οι περισσοτεροι εξω στη κοινωνια...

Για αυτο χρειαζομαστε και μια ριζικη αλλαγη για να "καθαρισει" λιγακι ο τοπος (δεν εννοω κομμουνιστικου τυπου επαναστασης)

Δυστυχως μονο μεσα απο τα χειροτερα καταλαβαινει ο ανθρωπος οτι ειναι ενα τιποτα και οτι στην πραγματικοτητα δεν διαφερει και τοσο απο τους αλλους

Γιατι με γελακια, πανηγυρακια, ωραια λογακια και με τον σταυρο στο χερι δεν γινεται τιποτα...

e k
27-12-2006, 08:27 AM
...Γιατι με γελακια, πανηγυρακια, ωραια λογακια και με τον σταυρο στο χερι δεν γινεται τιποτα...

Ελπίζω να μην θεωρείς vlakeς αυτούς που χαίρονται, γελάνε και λειτουργούν με το σταυρό στο χέρι, τους do the right thing, γιατί αυτοί είναι τελικά που δείχνουν a priori τον δρόμο ακόμη και στους αφαιμάκτες των αισθημάτων που χαρίσαμε, στους εφήμερα κερδισμένους, στους διάττοντες στην ψυχή μας εισβολείς.

Αλίμονο αν τα παρατήσουμε και απομονωθούμε στο καβούκι επειδή έτυχε να βρεθούμε τσακισμένοι κάποιες φορές -ίσως πολλές, αλλά όχι αρκετές.

Το τελικό χτύπημα πάντα το δίνουμε εμείς στον εαυτό μας όταν αρνούμαστε να δούμε καθαρά τα γεγονότα. Και υποχρέωση μας να το κάνουμε, να ξεστραβωθούμε.
Στο χέρι μας είναι να ορθοποδήσουμε και πάλι να χαρούμε. Επιθυμία και αγωνία όλων ανεξαιρέτως εδώ μέσα.
Τους βγάζω το καπέλο!

Don't Give Up - Peter Gabriel & Kate Bush
.... διάλεξε όποιο δρόμο θέλεις, όμως μην παραιτηθείς ... - Στέρεο Νόβα

Καλή πρωτοχρονιά ;)

SKYLOROCK
27-12-2006, 10:10 AM
Πάντα κατέκρινα τους ανθώπους που έμπλεκαν σε ερωτικά τρίγωνα. Και τις δύο πλευρές.. Και αυτόν που το έκανε στο ταίρι του αλλά και τον "τρίτο" που το έκανε εν γνώση του! Θεωρούσα απαράδεκτο να ξέρει κάποιος ότι ένας άνθρωπος έχει σχέση και μπαίνει μέσα σε αυτή τη σχέση. Πάντα έμπαινα στη θέση του τρίτου κι έλεγα : "Aν ήμουν εγώ στη θέση της;"..
Βέβαια αν ήθελε εκείνος να κερατώσει την κοπέλα του θα το έκανε.! Αλλά όπως εκείνος έχει το δικαίωμα να επιλέξει αν θα κερατώσει ή όχι έτσι κι εγώ έχω το δικαίωμα να επιλέξω αν θα κερατώσει μαζί μου ή οχι..
Όλα αυτά μέχρι πριν λίγο καιρό...
Τώρα που είμαι ερωτευμένη ακόμα με τον πρώην μου,με τον οποίο χώρισα επειδή κάποια στιγμή μια τότε πρώην του μου είπε ψέμματα ότι έχει σχέση ακόμα μαζί του,έμαθα ότι αυτός έκανε ξανά σχέση μαζί της.Με πείραξε,όχι επειδή έκανε κάτι ξανά στη ζωή του,αλλά επειδή το έκανε με τη συγκεκριμένη η οποία τότε κατέστρεψε αυτό που είχαμε...
Αν λοιπόν τώρα αυτός μου ζητούσε κάτι παράλληλα με αυτή-και μόνο αν αυτός το ζητούσε-τότε ναι,θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία αλλά μόνο για θέμα εγωισμού!!! Για να πονέσει όσο πόνεσα τότε...
Μπορεί να ακούγεται άσχημο αυτό που λέω και να λέτε "τι κακιά που είναι αυτή.." αλλά πόνεσα πολύ τότε και πονάω ακόμα...Δεν ντρέπομαι που το λέω αλλά θέλω να της πάρω ό,τι μου πήρε τότε...

Fotini Christodoulou
27-12-2006, 12:10 PM
Όλοι μας έχουμε κάποια στιγμή διαπιστώσει ότι σε κάποιους τομείς είμαστε μακράν καλύτεροι από πολλούς άλλους. Είτε αυτό αφορά ευστροφία, είτε ευφιία, είτε ικανότητα και δεξιότητες ειδικότερα. Αν τα μάτια μας όμως είναι ανοικτά, σίγουρα θα έχουμε διαπιστώσει ότι υπάρχουν κάποιοι άλλοι οι οποίοι είναι κάμποσα σκαλιά πιο πάνω από εμάς.

Αν βλέπουμε όσους υστερούν σε σχέση με τις δικές μας νοητικές ικανότητες ή πρακτικές δεξιότητες σαν "τον μικρό μας αδελφό" που χρειάζεται προστασία και εκπαίδευση και πρέπει να του δείχνουμε την αγάπη μας, τότε νομίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο
Σε αντίθετη περίπτωση, όταν δηλαδή σε κάθε έναν που θεωρούμε "κατώτερο" βλέπουμε ένα υποψήφιο θύμα προς εκμετάλλευση, τότε θεωρώ ότι έχουμε εκτροχιαστεί από τον καλό δρόμο, τον δρόμο που θα μας οδηγεί σε όλο και υψηλότερα επίπεδα.

Επειδή όμως βασική προϋπόθεση είναι να θέλει και ο "κατώτερος" να εξελιχθεί, στον βαθμό βέβαια που ο ίδιος θέλει, το κύριο βάρος πέφτει στους δικούς του ώμους. Υποχρέωση δική μου θεωρώ να συμβάλλω ώστε να έχει τις ίδιες δυνατότητες και να αξιοποιεί όσα από το περιβάλλον είναι προς αξιοποίηση. Αν αυτός –και παρ' όλες τις δικές μου παραινέσεις και υποδείξεις– κάνει άλλες επιλογές από αυτές που τον συμφέρουν δεν νομίζω ότι θα πρέπει να θεωρηθεί σαν κάτι παράδοξο.

Παλαιότερα είχα την εντύπωση ότι για να "βοηθήσω" θα πρέπει να κατέβω και να ανασύρω. Τώρα είμαι βέβαιος ότι για να "βοηθήσω" πρέπει να είμαι καλύτερος από αυτόν που νομίζω ότι θέλει βοήθεια.

Δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να θεωρώ ότι είμαι ισχυρότερος/ανώτερος από πολλούς άλλους. Το ζήτημα είναι πώς διαχειρίζομαι την κατάσταση και πώς ασκώ την όποια εξουσία έχω και προς ποια κατεύθυνση.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ:bigsmile:

Διαφωνώ ώς πρός το ποιος τελικά είναι επιφορτισμένος να κρίνει την πνευματική ανωτερώτητα ή κατωτερώτητα των άλλων;Με ποιά κριτήρια;Και αυτός που απιστεί ειναι κατώτερος πνευματικά και γι'αυτό το κανει;:weird:
Προσωπικά η σχέση η οποία ειχε δημιουργήσει παράλληλη σχέση,ειχε υψηλότατο αι κιου,επιτυχημενη καριέρα γενικά ήταν ενας πανέξυπνος άνθρωπος με επιγνωση των δεξιοτήτων του.
Οδηγήθηκε στην πράξη αυτή,επειδή κατά 50% τον έσπρωξα σε αυτό και όχι επειδή εβλεπε /διαβαζε" βλαβερά" πράγματα ή επειδή ήταν κατώτερος πνευματικά !

Η ηθική στα θέματα των σχέσεων στην εποχή μας είναι ρευστή και ο λόγος δεν είναι ότι προβάλλονται λάθος πρότυπα τα οποία καποιοι ως "προβατα"ακολουθούν ,αλλά μαλλον το οτι ηρθε η εποχή που επαναπροσδιορίζονται αναγκαστικά όλοι θεσμοί και επίσης και η ηθική στο θεμα των σχέσεων,γιατί οι ίδιοι ψαχνουμε να βρούμε την δική μας θεση,ταυτότητα και προορισμό,

Αυτό που κατά την γνώμη μου κάνει έναν ανθρωπο ανώτερο είναι να ζεί την ζωή του όπως επιθυμεί,να ειναι ο εαυτός του,να μαθαίνει από τα λάθη του και να εξελισσεται για τον εαυτό του,να αποκτήσει αυτογνωσία, αντί να κρίνει τις επιλογές -οσο "ανηθικες" και αν φαινονται -των συνανθρώπων του ή να θεωρεί τον εαυτό του Μεσσία που θα σώσει τα "πρόβατα".Ο καθε ένας μας έχει δικαίωμα να κανει τα λαθη του.

*Astropeleki*
27-12-2006, 12:48 PM
Μπορεί να ακούγεται άσχημο αυτό που λέω και να λέτε "τι κακιά που είναι αυτή.." αλλά πόνεσα πολύ τότε και πονάω ακόμα...Δεν ντρέπομαι που το λέω αλλά θέλω να της πάρω ό,τι μου πήρε τότε...

Βρίσκεσαι στο στάδιο της γυναικείας εκδίκησης! Αντί να της τραβήξεις τα μαλλιά για παράδειγμα θες να ανταποδώσεις αυτό που σου έκανε εκείνη!
Βασικά το λάθος σου ήταν που πίστεψες τότε εκείνη και δεν ρώτησες τον άμεσα ενδιαφερόμενο να σου απαντήσει με ειλικρίνεια. Και εκείνη προφανώς από ζήλια έκανε ό,τι έκανε, και αυτό είναι που στην πραγματικότητα σε έχει πληγώσει... το λάθος που έκανες να την πιστέψεις και όχι ότι ο πρώην καλός σου ξαναγύρισε κοντά της!
Εκείνος έχει επίγνωση όλων αυτών των γεγονότων;;;



Αυτό που κατά την γνώμη μου κάνει έναν ανθρωπο ανώτερο είναι να ζεί την ζωή του όπως επιθυμεί,να ειναι ο εαυτός του,να μαθαίνει από τα λάθη του και να εξελισσεται για τον εαυτό του,να αποκτήσει αυτογνωσία, αντί να κρίνει τις επιλογές -οσο "ανηθικες" και αν φαινονται -των συνανθρώπων του ή να θεωρεί τον εαυτό του Μεσσία που θα σώσει τα "πρόβατα".Ο καθε ένας μας έχει δικαίωμα να κανει τα λαθη του.

Θα συμφωνήσω μαζί σου Φω μου :bigsmile:
.....να κάνει τα λάθη του και να μάθει από αυτά!

Λευκή
27-12-2006, 06:57 PM
1- οπου συμβαινει συνηθως προκειται για εκουσιο εξαναγκασμό της όποιας η οποιου- απ τα ολοτελα (να μην τον/την έχω) καλύτερα κι έτσι.υπάρχει και το "ευχαριστώ δεν θα πάρω" . απο όσους εμπλεκονται κανεις δεν το κανει , όσο εύκολα το λέει.

2- είναι σημαντικό σε αυτα τα θέματα κατα την γνώμη μου να μην προσφεύγουμε στην ηθική. μόνο και μόνο γιατί δεν έχουμε σύμφωνία τι ειναι ηθικό και τι όχι , όσον αφορά τον έρωτα ή το συναίσθημα.Διαφορετικά θα είχαμε και θεσμοθετημένες ποινες. Τουτέστιν θα απαγορεύονταν.

3- αν υπάρχει αυτοσκοπός με την έννοια για χούι ή αυτοεπιβεβαίωση καποιος/κάποια επιθυμεί πολλούς ερωτικούς συντροφους ταυτόχρονα και του βγαίνει, τότε βρίσκει και τα κανει και καμάρι του.:)
1)Αναγκαστικά ή μη,προκειμένου να μην υπάρξει απώλεια,δεν έχει τόση σημασία γι αυτό που συζητάμε.Δηλώνει τη συναίνεση και επομένως "μετράει".Εγώ μιλάω για τον άνθρωπο που θα θελήσει να πει το "ευχαριστώ δεν θα πάρω" ανεξαρτήτως ψυχολογικής πίεσης και δεν το λέει γιατί αγνοεί την εμπλοκή των υπόλοιπων προσώπων στη σχέση των δυο(καλή ώρα όπως στο παράδειγμα του θέματος).Κατά τα άλλα ,αν αυτοί τα βρίσκουνε μεταξύ τους και συμφωνούνε,με υγειά τους με χαρά τους:bigsmile:

2)Δε μίλησα για έρωτα και συναίσθημα.Ουσιαστικά μίλησα για ανθρώπους που εξηγούνται στον σύντροφό τους ακόμα και αν υποπέσουν στο "σφάλμα" των σειρήνων και για ανθρώπους που δεν δίνουν λογαριασμό σε κανέναν ακόμα και στους ενδιαφερόμενους,που είτε περνάνε καλά είτε όχι θα κάνουν ό,τι τους καπνίσει αδιαφορώντας για το γεγονός ότι ο άλλος τους εμπιστεύεται,που γενικώς όπου ανακατεύονται τα κάνουν όλα ...κομμάτια.Δεν είναι κακό να αισθάνεσαι διαφορετικά απ το κοινώς αποδεκτό.Μην παίρνεις όμως στο λαιμό σου συνέχεια τους άλλους ή τουλάχιστον έχε τα κότσια να το παραδεχτείς εγκαίρως ώστε να έχει το δικαίωμα κι ο άλλος να προφυλαχτεί.
3)Καμιά φορά υπάρχουν στη μέση περιουσίες,ακίνητα και τα συναφή.Όπως και να έχει όμως,θα διαφωνήσω γενικότερα μαζί σας εδώ και δεν βρίσκω νόημα στο να το συζητήσουμε περαιτέρω :)

ΔΜ,συμφωνώ μαζί σας ως επί το πλείστον σε όσα γράφετε.

Αγαπητή roadrunner (το αγαπητή ΔΕΝ είναι ειρωνικό)
όσον αφορά την απορία σου σχετικά με το ποιος είναι επιφορτισμένος να "κρίνει την πνευματική ανωτερότητα των άλλων",νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένα που να έχει αναλάβει αυτόν τον ρόλο.Όλοι στην καθημερινή μας ζωή έχουμε σχολιάσει ως "βλάκα" ή "ανεγκέφαλο" κάποιον και μάλιστα όχι μόνο μια φορά.¶λλοι λένε "βλάκες"όσους πηγαίνουν σε απατεώνες αστρολόγους και τους μαδάνε,άλλοι όσους είναι "κολλημένοι" και δεν χαίρονται τη ζωή τους ,άλλοι τους θρησκευάμενους κτλ.Υπ αυτήν την έννοια όλοι έχουμε επιφορτιστεί με το καθήκον της κρίσης.Δεν ξέρω αν και ποια κατηγορία ανθρώπων αποκαλείς εσύ έτσι,αλλά εμένα μου ανάβουν τα λαμπάκια να πέφτω στο φόρουμ πασίγνωστης πλέον "συγγραφέως",η οποία αναλαμβάνει το ρόλο συμβουλάτορα σε απογοητευμένες και μη κυρίες,δίνοντας συμβουλές του τύπου "κεράτωνε τον άντρα σου για να νιώσεις καλά και άμα λάχει κάντου και μάγια για να βγάλω κι εγώ το κατιτίς μου",και να ξέρω ότι αυτές οι κυρίες θα πάνε μετά να δώσουν τα συγχαρητήριά τους και θα εφαρμόσουν κατά γράμμα τις...συμβουλές της.Γενικά είμαι της άποψης ότι πέρα απ τους κλεπτομανείς,άμα λάχει και η ευκαιρία κάνει τον κλέφτη και θεωρώ πως ,για μια κατηγορία ανθρώπων τουλάχιστον,αυτό που εγώ προσωπικά θεωρώ βλακεία μπορεί να εξαλειφτεί με την εξαφάνιση της πηγής που την προκαλεί.Δεν θέλω να συνεχίσω γιατί απαγορεύονται οι πολιτικές συζητήσεις,αλλά ελπίζω να έγινα πιο σαφής.Όσο για την κρίση των συνανθρώπων μας,όλοι όσοι το κάνουν έχουν την επίγνωση του "οσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος",αλλά νομίζω ότι όσα έγραψα πιο πάνω θα σε καλύψουν ως προς τι έκρινα την γράφουσα και πως (πιστεύω ότι)θα αντιδρούσα στη θέση της.Τέλος,τα λάθη όπως είπες κι εσύ έχουν αξία μόνο αν τα αναγνωρίζουμε και προσπαθούμε να βελτιωθούμε μέσα απ αυτά.

Ουφ!:toung:

Fotini Christodoulou
27-12-2006, 07:14 PM
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ:bigsmile:

Διαφωνώ ώς πρός το ποιος τελικά είναι επιφορτισμένος να κρίνει την πνευματική ανωτερώτητα ή κατωτερώτητα των άλλων;Με ποιά κριτήρια;Και αυτός που απιστεί ειναι κατώτερος πνευματικά και γι'αυτό το κανει;:weird:
Προσωπικά η σχέση η οποία ειχε δημιουργήσει παράλληλη σχέση,ειχε υψηλότατο αι κιου,επιτυχημενη καριέρα γενικά ήταν ενας πανέξυπνος άνθρωπος με επιγνωση των δεξιοτήτων του.
Οδηγήθηκε στην πράξη αυτή,επειδή κατά 50% τον έσπρωξα σε αυτό και όχι επειδή εβλεπε /διαβαζε" βλαβερά" πράγματα ή επειδή ήταν κατώτερος πνευματικά !

Η ηθική στα θέματα των σχέσεων στην εποχή μας είναι ρευστή και ο λόγος δεν είναι ότι προβάλλονται λάθος πρότυπα τα οποία καποιοι ως "προβατα"ακολουθούν ,αλλά μαλλον το οτι ηρθε η εποχή που επαναπροσδιορίζονται αναγκαστικά όλοι θεσμοί και επίσης και η ηθική στο θεμα των σχέσεων,γιατί οι ίδιοι ψαχνουμε να βρούμε την δική μας θεση,ταυτότητα και προορισμό,Αυτό που κατά την γνώμη μου κάνει έναν ανθρωπο ανώτερο είναι να ζεί την ζωή του όπως επιθυμεί,να ειναι ο εαυτός του,να μαθαίνει από τα λάθη του και να εξελισσεται για τον εαυτό του,να αποκτήσει αυτογνωσία, αντί να κρίνει τις επιλογές -οσο "ανηθικες" και αν φαινονται -των συνανθρώπων του ή να θεωρεί τον εαυτό του Μεσσία που θα σώσει τα "πρόβατα".Ο καθε ένας μας έχει δικαίωμα να κανει τα λαθη του.

Αγαπητή μου Λευκή:love: (χωρίς λοιπές διευκρινήσεις:bigsmile: )

Δεν διαφωνώ ώς πρός αυτά που αναφέρεις κι εμένα αναβουν επίσης τα λαμπάκια μου όταν βλέπω τέτοιους "συμβουλάτορες".
Το θέμα μας είναι όμως ο συμβουλάτορας ή αυτός που θα τον ακούσει και τυφλά θα ακολουθήσει την συμβουλή του;Απ'την άλλη ποιά είμαι εγώ που θα κρίνω τον όποιον ακολουθήσει την συμβουλή;:unsure:

Νομίζω τωρα ξεκαθάρισα καπως την δική μου θέση-παραθέτω με τονισμένα γράμματα αυτά που ήδη είπα και πρίν.

Θεωρώ πώς η εποχή μας είναι καλύτερη από κάποιες προηγούμενες γιατί ακριβώς έχουμε το δικαίωμα να επιλεξουμε εμείς αντί να ακολουθήσουμε τον όποιο "αγραφο νόμο ή ηθική",αλλα να δημιουργήσουμε και να πράξουμε ελευθερα.
Το αν η διαχωριστική γραμμή μεταξύ "καλού/κακου","σωστού/λαθους" ειναι πλέον λεπτή,οφείλεται σε πολλά πράγματα.Ο καθένας μας έχει την δική του αλήθεια και οφείλει να την ακολουθεί αν θέλει να ειναι αληθινός πρώτα από όλα στον εαυτό του.:bigsmile: Οταν μιλησα για αυτογνωσία πριν,αυτό ακριβώς εννοουσα.Αν είσαι αληθινός στον εαυτό σου κατ'επεκτασιν θα είσαι και στους άλλους;)

zour
28-12-2006, 01:42 AM
Δεν είναι θέμα πνευματικού επιπέδου αλλά θέμα συγκυριών και επιλογών.Μόνο εμείς οι ίδιοι ήμαστε υπεύθυνοι γι αυτά που ζούμε

SKYLOROCK
28-12-2006, 09:55 AM
Βρίσκεσαι στο στάδιο της γυναικείας εκδίκησης! Αντί να της τραβήξεις τα μαλλιά για παράδειγμα θες να ανταποδώσεις αυτό που σου έκανε εκείνη!
Βασικά το λάθος σου ήταν που πίστεψες τότε εκείνη και δεν ρώτησες τον άμεσα ενδιαφερόμενο να σου απαντήσει με ειλικρίνεια. Και εκείνη προφανώς από ζήλια έκανε ό,τι έκανε, και αυτό είναι που στην πραγματικότητα σε έχει πληγώσει... το λάθος που έκανες να την πιστέψεις και όχι ότι ο πρώην καλός σου ξαναγύρισε κοντά της!
Εκείνος έχει επίγνωση όλων αυτών των γεγονότων;;;

Εκείνος όταν έμαθε τι έγινε με ρώτησε κατευθείαν αν της είπα ότι είμαστε μαζί και όταν του είπα ότι το έκανα γιατί δεν είναι κρυφό ξέρεις τι είπε;;; "Τα καταστρέψατε όλα και οι δυο!!!!Δεν ήθελα να μάθει ακόμα κάτι γιατί και αυτή τρώει το πακετάκι της..."!!!
Κατάλαβες;;; Τον ένοιαξε περισσότερο πως ένιωσε αυτή παρά εγώ...Ξέρω τι θα μου πεις... ότι αυτό δείχνει πόσο πολύ τη θέλει... Συμφωνώ... Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θέλω ακόμα να πονέσει όσο πόνεσα...

*Astropeleki*
28-12-2006, 10:15 AM
Εκείνος όταν έμαθε τι έγινε με ρώτησε κατευθείαν αν της είπα ότι είμαστε μαζί και όταν του είπα ότι το έκανα γιατί δεν είναι κρυφό ξέρεις τι είπε;;; "Τα καταστρέψατε όλα και οι δυο!!!!Δεν ήθελα να μάθει ακόμα κάτι γιατί και αυτή τρώει το πακετάκι της..."!!!
Κατάλαβες;;; Τον ένοιαξε περισσότερο πως ένιωσε αυτή παρά εγώ...Ξέρω τι θα μου πεις... ότι αυτό δείχνει πόσο πολύ τη θέλει... Συμφωνώ... Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θέλω ακόμα να πονέσει όσο πόνεσα...

Έχεις δίκιο.... Τι να πει κανείς εδώ;
Οι εναλλακτικές που έχεις αν κάνεις την κίνηση να μπεις σαν τρίτο άτομο πλέον είναι:
Πρώτον να πας συνειδητοποιημένη, γνωρίζοντας ότι απλά "θα πάρεις το αίμα σου πίσω" και θα νιώσεις ότι κάτι πετυχαίνεις, μια ικανοποίηση ας πούμε.
Δεύτερον να υπερισχύσει το συναίσθημα και από τη μια στιγμή στην άλλη να βρεθείς ασυναίσθητα σε μια κατάσταση που θα αποτελείς το τρίτο άτομο και ίσως η αδυναμία σου να σε κάνει να μην μπορείς να βγεις από αυτό το λαβύρινθο (ιδιαίτερα αν τρέφεις ακόμη αισθήματα).
Τρίτον, και χωρίς να εμπλακείς καθόλου ως τρίτο άτομο πλέον, να κάνεις κάτι που θα ενοχλήσει και τους δύο, χωρίς να εμπλακείς στην σχέση τους, αλλά που θα τους πονέσει το ίδιο, ή μάλλον θα κάνει την μία να ζηλέψει και τον άλλο να λέει τί είχα και τι έχασα!
Φυσικά όλα αυτά είναι προσωπική άποψη (για να ξέρουμε και τι λέμε :bigsmile: ) και θεωρώ πως για να πετύχεις το νούμερο ένα πρέπει να έχεις αποβάλλει πρώτα το νούμερο δύο και μετά να νιώθεις τόσο άνετα ώστε να συνεχίσεις στο νούμερο τρία.
(Αλλά τα λόγια πάντα είναι πιο εύκολα........ :embarrest :embarrest)

SKYLOROCK
28-12-2006, 11:13 AM
Έχεις δίκιο.... Τι να πει κανείς εδώ;
Οι εναλλακτικές που έχεις αν κάνεις την κίνηση να μπεις σαν τρίτο άτομο πλέον είναι:
Πρώτον να πας συνειδητοποιημένη, γνωρίζοντας ότι απλά "θα πάρεις το αίμα σου πίσω" και θα νιώσεις ότι κάτι πετυχαίνεις, μια ικανοποίηση ας πούμε.
Δεύτερον να υπερισχύσει το συναίσθημα και από τη μια στιγμή στην άλλη να βρεθείς ασυναίσθητα σε μια κατάσταση που θα αποτελείς το τρίτο άτομο και ίσως η αδυναμία σου να σε κάνει να μην μπορείς να βγεις από αυτό το λαβύρινθο (ιδιαίτερα αν τρέφεις ακόμη αισθήματα).
Τρίτον, και χωρίς να εμπλακείς καθόλου ως τρίτο άτομο πλέον, να κάνεις κάτι που θα ενοχλήσει και τους δύο, χωρίς να εμπλακείς στην σχέση τους, αλλά που θα τους πονέσει το ίδιο, ή μάλλον θα κάνει την μία να ζηλέψει και τον άλλο να λέει τί είχα και τι έχασα!
Φυσικά όλα αυτά είναι προσωπική άποψη (για να ξέρουμε και τι λέμε :bigsmile: ) και θεωρώ πως για να πετύχεις το νούμερο ένα πρέπει να έχεις αποβάλλει πρώτα το νούμερο δύο και μετά να νιώθεις τόσο άνετα ώστε να συνεχίσεις στο νούμερο τρία.
(Αλλά τα λόγια πάντα είναι πιο εύκολα........ :embarrest :embarrest)

Μου άρεσαν πολύ οι εναλλάκτικές σου και θα έλεγα ότι μάλλον ενδιαφέρομαι περισσότερο για το νούμερο τρία... :bigsmile: έχεις καμμιά ιδέα για το πώς πετυχαίνουμε το τρίτο λοιπόν;:bigsmile:

panther
28-12-2006, 11:15 AM
Μου άρεσαν πολύ οι εναλλάκτικές σου και θα έλεγα ότι μάλλον ενδιαφέρομαι περισσότερο για το νούμερο τρία... :bigsmile: έχεις καμμιά ιδέα για το πώς πετυχαίνουμε το τρίτο λοιπόν;:bigsmile:


Εγώ θεωρώ πως η καλύτεργη εκδίκηση είναι η αδιαφορία;)

e k
28-12-2006, 11:17 AM
Ο μεγαλύτερος εχθρός σου είναι η οργή σου και θα σε οδηγήσει να αναλώνεσαι σε ένα παιχνίδι χωρίς σκοπό και χωρίς ουσία. Ή αν μη τι άλλο θα χάσεις τον δρόμο σου, τα θέλω σου και την γλύκα της ζωής. Όσο και να βαράς την πόρτα αυτών που δεν σε κατάλαβαν ποτέ πραγματικά, μόνο το χέρι σου θα μελανιάζεις.

Και μεγαλύτερη εκδίκηση είναι να στανιάρεις και να δεις τι πραγματικά σε καλυτερεύει και πως θα περνάς ομορφότερα. Και να δεις πως θα σε κοιτάξουν όταν τρακαριστήτε με τον νέο σου κούκλο χεράκι-χεράκι. Και ούτε που θα σε νοιάξει. Εσύ θα είσαι στην ταράτσα και αυτοί στο υπόγειο :bigsmile:

*Astropeleki*
28-12-2006, 12:03 PM
Μου άρεσαν πολύ οι εναλλάκτικές σου και θα έλεγα ότι μάλλον ενδιαφέρομαι περισσότερο για το νούμερο τρία... :bigsmile: έχεις καμμιά ιδέα για το πώς πετυχαίνουμε το τρίτο λοιπόν;:bigsmile:

Και γω το νούμερο τρία ήθελα κατά βάθος να διαλέξεις,.....( αυτό θα έκανα και γω :toung: )

Ο συνδυασμός λοιπόν της αδιαφορίας που λέει η Ιουλία


Εγώ θεωρώ πως η καλύτεργη εκδίκηση είναι η αδιαφορία;)

...με αυτό που λέει ο Βασίλης


Και μεγαλύτερη εκδίκηση είναι να στανιάρεις και να δεις τι πραγματικά σε καλυτερεύει και πως θα περνάς ομορφότερα. Και να δεις πως θα σε κοιτάξουν όταν τρακαριστήτε με τον νέο σου κούκλο χεράκι-χεράκι. Και ούτε που θα σε νοιάξει. Εσύ θα είσαι στην ταράτσα και αυτοί στο υπόγειο :bigsmile:

είναι ο πιο σωστός και ανώδυνος τρόπος! :bigsmile:

Βρες λοιπόν νέο ενδιαφέρον και πέρνα καλά, αλλά να το δείχνεις, να φαίνεται στο πρόσωπό σου! Και αν τύχει και τρακαριστείτε δείξε ότι εσύ.... είσαι καλά, περνάς μια χαρά... θέλω να του πεις....αλήθεια! :laugh:
(άλλαξα λίγο το στίχο :bigsmile: )

SKYLOROCK
28-12-2006, 12:39 PM
Ο μεγαλύτερος εχθρός σου είναι η οργή σου και θα σε οδηγήσει να αναλώνεσαι σε ένα παιχνίδι χωρίς σκοπό και χωρίς ουσία. Ή αν μη τι άλλο θα χάσεις τον δρόμο σου, τα θέλω σου και την γλύκα της ζωής. Όσο και να βαράς την πόρτα αυτών που δεν σε κατάλαβαν ποτέ πραγματικά, μόνο το χέρι σου θα μελανιάζεις.

Και μεγαλύτερη εκδίκηση είναι να στανιάρεις και να δεις τι πραγματικά σε καλυτερεύει και πως θα περνάς ομορφότερα. Και να δεις πως θα σε κοιτάξουν όταν τρακαριστήτε με τον νέο σου κούκλο χεράκι-χεράκι. Και ούτε που θα σε νοιάξει. Εσύ θα είσαι στην ταράτσα και αυτοί στο υπόγειο :bigsmile:

Ωραία τα λες και ξέρω κι εγώ ποιο είναι το σωστό αλλά το θέμα είναι ότι δε με αφήνει να ηρεμήσω...Όταν χάνομαι τσουπ...εμφανίζεται...με ένα μήνυμα,ένα τηλέφωνο... Κατάλαβες; Μάλλον έχω να κάνω με έναν τύπο της επιβεβαίωσης.. :cheesy: Και επιδή νιώθω πολλά γι'αυτόν δεν μπορώ να του κρατήσω κακία ούτε να τον απομακρύνω..Δε θέλω να τον κάνω να νιώσει άσχημα αν κι αυτός αυτό κάνει σε μένα...Ξέρω ότι αν τον δω θα γίνει κάτι μεταξύ μας (όχι σχέση...καταλαβαίνεις...:embarre st ) και ίσως γι'αυτό το αποφεύγω να τον δω,γιατί ξέρω ότι το πιο πιθανόν είναι να μην αντέξω και δε θέλω να μπω τώρα σε μια τέτοια διαδικασία!!!

SKYLOROCK
28-12-2006, 12:44 PM
Και γω το νούμερο τρία ήθελα κατά βάθος να διαλέξεις,.....( αυτό θα έκανα και γω :toung: )

Βρες λοιπόν νέο ενδιαφέρον και πέρνα καλά, αλλά να το δείχνεις, να φαίνεται στο πρόσωπό σου! Και αν τύχει και τρακαριστείτε δείξε ότι εσύ.... είσαι καλά, περνάς μια χαρά... θέλω να του πεις....αλήθεια! :laugh:
(άλλαξα λίγο το στίχο :bigsmile: )

Χαχαχαχα..Τρελός στίχος...Πάντως με ακούει καθημερινά και βλέπει ότι είμαι καλά!!Βλέπεις τυχαίνει να ασχολούμαι με ραδιόφωνο και με ακούει καθημερινά ότι είμαι μέσα στο γέλιο..Φαντάσου ότι όταν είχαμε πρωτοχωρίσει έβαζα κάθε μέρα τραγούδια κλαψ κλαψ και με το ζόρι έβγαινα αέρα αλλά όταν έμαθα ότι ξαναέκανε κάτι με την πρώην του έχω αρχίσει και έχω γίνει το καραγκιοζάκη του ραδιοφώνου :laugh: :laugh: Και ξέρεις γιατί;;Δε θέλω να με λυπάται ούτε να με θυμάται έτσι...Θέλω να με θυμάται όπωσ ήμαστε τότε...

e k
28-12-2006, 12:52 PM
Ωραία τα λες και ξέρω κι εγώ ποιο είναι το σωστό αλλά το θέμα είναι ότι δε με αφήνει να ηρεμήσω...Όταν χάνομαι τσουπ...εμφανίζεται...με ένα μήνυμα,ένα τηλέφωνο... Κατάλαβες; Μάλλον έχω να κάνω με έναν τύπο της επιβεβαίωσης.. :cheesy: Και επιδή νιώθω πολλά γι'αυτόν δεν μπορώ να του κρατήσω κακία ούτε να τον απομακρύνω..Δε θέλω να τον κάνω να νιώσει άσχημα αν κι αυτός αυτό κάνει σε μένα...Ξέρω ότι αν τον δω θα γίνει κάτι μεταξύ μας (όχι σχέση...καταλαβαίνεις...:embarre st ) και ίσως γι'αυτό το αποφεύγω να τον δω,γιατί ξέρω ότι το πιο πιθανόν είναι να μην αντέξω και δε θέλω να μπω τώρα σε μια τέτοια διαδικασία!!!

Μήπως θέλει αυτός να νιώσεις άσχημα? Και του κάνεις και τη χάρη?

Πάντως μετά από τυχόν << ξέρεις >>, πιθανότατα να ξεδιαλύνεις πως μέσα σου δεν παίζει και τίποτε. Καμιά φορά μπερδεύουμε το κόλλημα με την αγάπη. Και εκεί μέσα που βουλιάξαμε να δείχνουν τα συναισθήματα θολά και συγκεχυμένα.

Όταν λοιπόν έρχεται το μήνυμα ή το τηλ θα απαντάς πάντα και θα φέρεσαι κρύα όσο κι αν πονάει. Και ποτέ δεν θα κάθεσαι. Πάντα θα ψάχνεις για το καλύτερο. Αργία μήτηρ πάσεις…

Δυστυχώς είναι μονόδρομος: Τρέχα Λόλα Τρέχα

panther
28-12-2006, 01:22 PM
Ωραία τα λες και ξέρω κι εγώ ποιο είναι το σωστό αλλά το θέμα είναι ότι δε με αφήνει να ηρεμήσω...Όταν χάνομαι τσουπ...εμφανίζεται...με ένα μήνυμα,ένα τηλέφωνο... Κατάλαβες; Μάλλον έχω να κάνω με έναν τύπο της επιβεβαίωσης.. :cheesy: Και επιδή νιώθω πολλά γι'αυτόν δεν μπορώ να του κρατήσω κακία ούτε να τον απομακρύνω..Δε θέλω να τον κάνω να νιώσει άσχημα αν κι αυτός αυτό κάνει σε μένα...Ξέρω ότι αν τον δω θα γίνει κάτι μεταξύ μας (όχι σχέση...καταλαβαίνεις...:embarre st ) και ίσως γι'αυτό το αποφεύγω να τον δω,γιατί ξέρω ότι το πιο πιθανόν είναι να μην αντέξω και δε θέλω να μπω τώρα σε μια τέτοια διαδικασία!!!

Απλά, να μην του δίνεις τη χαρά! Μην του απαντάς! Μην το σηκώνεις!
Και εάν θέλεις, βάλε κάποιον άλλον (άνδρα) να σηκώσει το τηλέφωνο!
Αλλά, αυτό δεν είναι λύση!

Προ πάντως ξεκαθάρισε μέσα σου τι θέλεις από αυτόν!
Τι σου πρόσφερε αυτός και εάν αυτά που σου πρόσφερε ήταν αρκετά ώστε να σε κάνουν ευτυχισμένη;) Εάν όχι, κάνε την χάρη στον εαυτό σου - εάν θες λυπήσου τον εαυτό σου, και σε καμιά περίπτωση αυτόν - και βρες μια άλλη αγκαλιά. Μια αγκαλιά που θα σου προσφέρει όλα αυτά που έχεις ανάγκη!!!
Και τότε να δεις που θα ξαναγυρίσει κοντά σου ... αλλά - όπως έγραψε και ο ΕΚ - τότε θα είσαι εσύ εκείνη που θα τον διώξεις, γιατί απλά θα είσαι πολύ ψηλά για να σε φτάσει;)

Fotini Christodoulou
28-12-2006, 01:31 PM
Δε θέλω να με λυπάται ούτε να με θυμάται έτσι...Θέλω να με θυμάται όπωσ ήμαστε τότε...

Αν αγαπάς κάποιον πραγματικά αφησέ τον ελευθερο .Αν επιστρέψει σε σένα τότε ηταν δικός σου απ'την αρχή.Και αν όχι τότε ποτέ δεν ήταν δικός σου.
Γνωμικό του Καλίλ Γκιμπράν!;)

Κατα την γνώμη μου,καλή και εκδίκηση εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να υπάρξει!Αρα θεωρώ καλύτερο να προχωρήσεις στην ζωή σου,χωρίς να κρατάς κακία για κανέναν-αλλωστε ο καθένας ότι σπέρνει, θερίζει;) - και ότι είναι να γίνει θα γίνει! :bigsmile:

SKYLOROCK
28-12-2006, 01:55 PM
Αλήθεια σας ευχαριστώ όλους...Κι εγώ για το καλύτερο νομίζω ότι προσπάθώ και ξέρω ότι κάποια στιγμή θα φτιάξουν όλα..Ελπίζω μόνο να μη αργήσει αυτή η στιγμή... ;)

zour
28-12-2006, 03:08 PM
Αν αγαπάς κάποιον πραγματικά αφησέ τον ελευθερο .Αν επιστρέψει σε σένα τότε ηταν δικός σου απ'την αρχή.Και αν όχι τότε ποτέ δεν ήταν δικός σου.
Γνωμικό του Καλίλ Γκιμπράν!;)

Κατα την γνώμη μου,καλή και εκδίκηση εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να υπάρξει!Αρα θεωρώ καλύτερο να προχωρήσεις στην ζωή σου,χωρίς να κρατάς κακία για κανέναν-αλλωστε ο καθένας ότι σπέρνει, θερίζει;) - και ότι είναι να γίνει θα γίνει! :bigsmile:


:clapping: :clapping: :clapping: Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Και βοηθάει και η πίστη.Θέλει πολύ πίστη για να γίνει κάτι που φαίνεται αδύνατο.;)

FIGHTER
28-12-2006, 04:14 PM
Γεια σας! Διάβασα όλα όσα γράψατε σχετικά με τα ερωτικά τρίγωνα και συμφωνώ με πολλούς.;) Να πω για την περίπτωση της SKYLOROK ότι κι εγώ προτείνω την τρίτη εκδοχή!:clapping:

Θα ήθελα ακομη να αναφέρω μια περίπτωση όχι ακριβώς ''ερωτικού τριγώνου'' γιατί δεν το άφησα εγώ να γίνει. Σας έχει τύχει ποτέ να πέσετε ανάμεσα σε δύο κολλητούς/ές;:weird: Νομίζω πως είναι ό,τι χειρότερο μια τέτοια κατάσταση κι όχι τόσο για το καινούργιο πρόσωπο όσο για τα άτομα που έχουν μεταξύ τους μια φιλία πολλών χρόνων!

Εμένα μου άρεσε πολύ ένας τύπος κι απ' ό,τι φαινόταν κι από την συμπεριφορά του, του άρεσα κι εγώ. Μάλιστα πήγε πολλές φορές να γίνει κάτι μεταξύ μας, αλλά χάλασε τελευταία στιγμή εξαιτίας...;;; Δεν μπορούσα να καταλάβω. Κι από ένα περιστατικό κατάλαβα ότι εμπόδιο ήταν ο κολλητός του!:amazed: Έπαθα τρομερό σοκ, αλλά δεν ήμουν κι απολύτως σίγουρη,δεν μπορούσα να πω σε αυτόν που μου άρεσε για τον κολλητό του! Όσο όμως περνούσε ο καιρός απλώς σιγορευόμουν για αυτόν που έσκαβε τον λάκκο του φίλου του! Φυσικά έβαλα ένα φίλο μου να του κόψει τον αέρα και να σταματήσει, χωρίς να καταλάβει ότι εγώ ξέρω. Κι αυτός το πήρε εγωιστικά και συνέχισε.:wacko: :mad: Δεν πρόλαβε όμως να κάνει αυτό που ήθελε, γιατί πήγε κάποιος και αποκάλυψε σε αυτόν που μου άρεσε τα πάντα! Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως ένιωσε!:eek: Την πλήρωσα κι εγώ χωρίς να φταίω. Δεν έγινε τίποτα τελικά μεταξύ μας, γιατί θεώρησε πως προκάλεσα κι εγώ τον κολλητό του! Αλλά έχει άδικο...:sad2: Όσο για τον κολλητό του, το έπαιξε μετανιωμένο κι αθώο παιδάκι :mad: και μετά από λίγο καιρό που ήταν τσακωμένοι, τώρα είναι μια χαρά! Χαζομάρα αυτού που μου άρεσε, γιατί ο κολλητός του μόνο μετανιωμένος δεν είναι!:sad:

Είπα πολλά, αλλά ήθελα με αυτό το παράδειγμα, που συμβαίνει αρκετά συχνά πιτεύω, να συμφωνήσω με την άποψη ότι στο τέλος όλοι όσοι εμπλέκονται σε ερωτικά τρίγωνα πληγώνονται. Όμως όχι το ίδιο. Αυτός που μου άρεσε πληγώθηκε περισσότερο από την συμπεριφορά του κολλήτού του και τώρα, αν και συνεχίζουν να είναι φίλοι, δεν είναι το ίδιο. Ο κολλητός του είχε και κάποιες ενοχές που εμπόδιζε τον φίλο του, αλλά υπερίσχυε ο εγωισμός του. Εγώ πάλι, βρέθηκα στην μέση χωρίς να το καταλάβω και με έχει πονέσει που δεν έγινε τίποτα με αυτόν που ήθελα.

Δεν ξέρω κατά πόσο άρεσα και στους δύο, αλλά νομίζω ότι μάλλον αυτή η κατάσταση ήταν μια αφομή, ένα αποτέλεσμα ότι τα πράγματα δεν πήγαιναν και τόσο καλά ουσιαστικά στην φιλία τους. Μήπως λοιπόν η δημιουργία ενός ερωτικού τριγώνου έχει πηγή σε κάποιο πρόβλημα μιας ήδη υπάρχουσας σχέσης;;:unsure:

Συγνώμη αν σας κούρασα!!!:embarrest :sorry:

v488
28-12-2006, 07:53 PM
Συμφωνώ απολύτως!
Μην ξεχνάμε ότι η φύση μας χάρισε εκτός από γενναία αισθήματα και ένα κουκούτσι μυαλό. Αλίμονο αν κάθε φορά που μας γυάλιζε κάποιος/α, πέφταμε με τα μούτρα αψηφώντας την σχέση που ανήκουμε. Εκτός και αν αυτή δεν υφίσταται πραγματικά.;)

Τι σε κάνει να πιστεύεις πως όταν κάποιος είναι ερωτευμένος λειτουργεί η λογική του?Και σημειωτέον,εκτός από τη λογική πάνε και πολλά άλλα περίπατο.Τα πράγματα είναι απλά.Ή παίζεις στο γήπεδο ή κάθεσαι και παρακολουθείς απ΄την εξέδρα.Αυτή είναι η ζωή.Και στον έρωτα καλύτερα να παίξεις,παρά να μετανιώνεις για μια ζωή που δεν άδραξες την ευκαιρία να τον ζήσεις (ταπεινή μου γνώμη).Εξάλλου,όλα -μα όλα-έχουν ένα κόστος.Κι όταν κάτι είναι πολύτιμο,κοστίζει κι ακριβά.

Αυτά και εις άλλα με υγεία

e k
29-12-2006, 09:00 AM
Τι σε κάνει να πιστεύεις ...

Δεν διαφωνώ πουθενά στα παραπάνω.

Αντίθετα διαφωνώ σε όλα, όταν πρέπει να εισβάλω σε σχέση ζευγαριού, όποια και αν είναι η κάψα μου. Επιπλέον σαν χαρακτήρας δεν λειτουργώ ανταγωνιστικά (του τύπου γιατί να θέλει τον άλλο και όχι εμένα ).
Τα παιχνίδια αυτά με απωθούν κατ'αρχήν γιατί δεν θα στερούσα ποτέ την ευκαιρία στους άλλους δύο να βρουν το δρόμο τους.
Και νομίζω πως αν πραγματικά άξιζα της προσοχή μιας καρδιάς, τότε αυτή δεν θα ήταν αλλού, σε μη ξεκαθαρισμένο τοπίο. Σόρρυ, αλλά προτιμώ να πονέσω μόνο εγώ, παρά όλη η παρέα.

Καλή Πρωτοχρονιά ;)

Μητσάκος
29-12-2006, 03:26 PM
Εγώ πάντως αν ήθελα κάποια γυναίκα που τα είχε με κάποιον άλλον θα έκανα την κίνηση. αρκει βέβαια να μην ήταν απλά μια "pidimatiki" παρόρμηση. :pleasantry: Στην περίπτωση που ένοιωθα ότι της αξίζω περισσότερο απο τον άλλο θα την διεκδικούσα άμεσα και θα προσπαθούσα να τον κάνω πέρα και θα δεχόμουνα για ένα διάστημα να υπάρχει τρίο (όχι εν γνώση του βέβαια :bigsmile: )

*Astropeleki*
29-12-2006, 03:42 PM
Εγώ πάντως αν ήθελα κάποια γυναίκα που τα είχε με κάποιον άλλον θα έκανα την κίνηση. αρκει βέβαια να μην ήταν απλά μια "pidimatiki" παρόρμηση. :pleasantry: Στην περίπτωση που ένοιωθα ότι της αξίζω περισσότερο απο τον άλλο θα την διεκδικούσα άμεσα και θα προσπαθούσα να τον κάνω πέρα και θα δεχόμουνα για ένα διάστημα να υπάρχει τρίο (όχι εν γνώση του βέβαια :bigsmile: )

Ακόμη και αν εκείνη θα ήταν καλά με το συγκεκριμένο άτομο;
Και πες ότι μετά από το ένα διάστημα σου έλεγε ότι τον χώρισε αλλά στην πραγματικότητα δεν το έκανε, θα σου άρεσε; Θα γινόταν και σε σένα όχι φυσικά εν γνώση σου :toung: :bigsmile:

v488
29-12-2006, 10:23 PM
Σόρρυ, αλλά προτιμώ να πονέσω μόνο εγώ, παρά όλη η παρέα.

;)

Πολύ αλτρουϊστικό για να έχει σχέση με τον έρωτα, που είναι ένα πολύ εγωιστικό συναίσθημα.
Καλή πρωτοχρονιά και σένα

Λευκή
30-12-2006, 01:26 AM
:blink: Εγωϊστικό ένα συναίσθημα που όταν σε συνεπαίρνει έχεις την τάση να θέλεις να δώσεις τα πάντα στον άνθρωπο που ερωτεύεσαι ;

e k
30-12-2006, 09:02 AM
Πολύ αλτρουϊστικό για να έχει σχέση με τον έρωτα, που είναι ένα πολύ εγωιστικό συναίσθημα.
Καλή πρωτοχρονιά και σένα

Και πολλάκις εφαρμοσμένο, δυστυχώς!

zour
30-12-2006, 11:47 AM
:blink: Εγωϊστικό ένα συναίσθημα που όταν σε συνεπαίρνει έχεις την τάση να θέλεις να δώσεις τα πάντα στον άνθρωπο που ερωτεύεσαι ;

Ακριβώς!Θέλεις ΕΣΥ να δώσεις σ΄αυτόν τον άνθρωπο γιατί ΕΣΥ νιώθεις διάχυτη την προσφορά και την καλοσύνη και όταν είστε μαζί ΕΣΥ νιώθεις γεμάτη.(Το ίδιο κάνουν όλοι οι ερωτευμένοι).Αρα είναι εγωιστικό συναίσθημα, γι αυτό όταν δεν παίρνουμε αυτό που θέλουμε <<φεύγουμε>>.Που πάει η αγάπη και ο έρωτας τότε??:eek:

Alien1
30-12-2006, 01:25 PM
Εγώ πάντως αν ήθελα κάποια γυναίκα που τα είχε με κάποιον άλλον θα έκανα την κίνηση. αρκει βέβαια να μην ήταν απλά μια "pidimatiki" παρόρμηση. :pleasantry:

Eγω παντως δεν θα τα εβαζα τοσο μαζι σου αλλα με την συγκεκριμενη γυναικα που ευκολα θα σου καθονταν (αμα) στην συγκεκριμενη περιπτωση...

Πιστευω οτι οταν μια γυναικα ειναι ηδη σε σχεση και ξερει τι θελει δεν καθεται στον καθε τριτο που γνωρισει...
ισα ισα φευγει μακρια και αμα συνεχιζει να γινεται ενοχλητικος το λεει και στους αλλους


Παντως μεσα απο αυτη τη διαδικασια φαινεται και κατα ποσο ειναι πιστη καποια στην πραγματικοτικοτητα και σε βλεπει ως τον μοναδικο της ερτα και οχι ως ακομα ενα στολιδι για να συμπληρωσει την ατζεντουλα της στα προσωπικα της θελω...

Γιατι οι λεξεις με το << σ` αγαπω>> μεσα μπορει να τις λεει ο καθενας μας...
στην πραξη φαινεται αμα ο αλλος σε αγαπαει πραγματικα η οχι

Γιατι το να πας με τον καθε τριτο απο την στιγμη που βρισκεσαι σε σχεση δεν εχει καμια σχεση με αγαπη...
μαλλον με κατι αλλο που αρχιζει απο π και τελειωνει σε α



Αντίθετα διαφωνώ σε όλα, όταν πρέπει να εισβάλω σε σχέση ζευγαριού, όποια και αν είναι η κάψα μου.


Συμφωνω..
αν και ειμαστε μαλλον η μειοψηφια σε αυτο

Οι περισσοτεροι\ες κανουν συνηθως οτι τους κ*βλ*σει...


Σόρρυ, αλλά προτιμώ να πονέσω μόνο εγώ, παρά όλη η παρέα.

Σε αυτο διαφωνω
Αμα καπου φταιει και η παρεα ας πονεσει και αυτη και οχι μονο εγω


έρωτα, που είναι ένα πολύ εγωιστικό συναίσθημα.

Ο Eρωτας μεταξυ 2 ατομων ειναι ενα πολυ εγωιστικο συναισθημα ?????
(Εκτος και αν το παρερμηνευσα και εννοεις κατι αλλο)

Μονο ενα ατομο που δεν εχει πραγματικα ερωτευτει ποτε του θα το ελεγε αυτο

v488
30-12-2006, 08:03 PM
Ο Eρωτας μεταξυ 2 ατομων ειναι ενα πολυ εγωιστικο συναισθημα ?????
(Εκτος και αν το παρερμηνευσα και εννοεις κατι αλλο)

Μονο ενα ατομο που δεν εχει πραγματικα ερωτευτει ποτε του θα το ελεγε αυτο

Να διαβάσεις το σχόλιο της Zour που το΄πιασε,αλλά σε περίπτωση που δεν καταλάβεις κάνω και γω μια προσπάθεια:
Ερωτεύομαι,σημαίνει ΕΓΩ νιώθω,ΕΓΩ επιθυμώ,ΕΓΩ ικανοποιούμαι όταν βρίσκομαι με τον άλλο,σε ΜΕΝΑ αρέσει να τον ακούω, να τον βλέπω,να τον μυρίζω,ΕΓΩ γελάω με τα αστεία του,ΕΓΩ ονειρεύομαι, κτλ,κτλ,κτλ.Ο άλλος ενδεχομένως να μη νιώθει έτσι.Τι θα πει έρωτας μεταξύ 2 ατόμων?Προκαταβάλεις ότι και οι 2 το νιώθουν,ενώ δεν συμβαίνει πάντα αυτό.
Ειδικότερα...μπορεί κάποτε να σε ερωτεύτηκαν.Τι σημασία είχε για σένα,αν δεν ήσουν ερωτευμένος ΕΣΥ?
Καμία.Αυτό εννοώ.

Μετά από αυτά -κι αν κατάφερα να γίνω κατανοητή- το τελευταίο σου σχόλιο, θα μπορούσε άνετα να αφορά εσένα.
Καλή πρωτοχρονιά

Alien1
30-12-2006, 10:39 PM
Ερωτεύομαι,σημαίνει ΕΓΩ νιώθω,ΕΓΩ επιθυμώ,ΕΓΩ ικανοποιούμαι όταν βρίσκομαι με τον άλλο,σε ΜΕΝΑ αρέσει να τον ακούω, να τον βλέπω,να τον μυρίζω,ΕΓΩ γελάω με τα αστεία του,ΕΓΩ ονειρεύομαι, κτλ,κτλ,κτλ.Ο άλλος ενδεχομένως να μη νιώθει έτσι.Τι θα πει έρωτας μεταξύ 2 ατόμων?Προκαταβάλεις ότι και οι 2 το νιώθουν,ενώ δεν συμβαίνει πάντα αυτό.
Ειδικότερα...μπορεί κάποτε να σε ερωτεύτηκαν.Τι σημασία είχε για σένα,αν δεν ήσουν ερωτευμένος ΕΣΥ?
Καμία.Αυτό εννοώ.

Μετά από αυτά -κι αν κατάφερα να γίνω κατανοητή- το τελευταίο σου σχόλιο, θα μπορούσε άνετα να αφορά εσένα.
Καλή πρωτοχρονιά

Mαλλον εχεις μπερδεψει τον ερωτα με την ερωτικη φαντασια αγαπητη

Αλλο Ερωτας και αλλο "κατα φαντασια" (οπου μονο ο ενας ειναι ερωτευμενος και ο αλλος στον κοσμο του)

Δεν ειναι ενα και το αυτο οπως μου το περιγραφεις



το τελευταίο σου σχόλιο, θα μπορούσε άνετα να αφορά εσένα.

Μπορει να αφορα εμενα αλλα και παλι να αφορα εσενα

Eγω τουλαχιστον ξερω να μην γενικευω τον ερωτα εσυ;;

Αντε καλο 2007 και σε σενα
και που ξερεις ισως γνωρισεις τι σημαινει ερωτας καποτε και οχι μονο ως εγωιστικη πραξη οπως πιθανον τον εχεις γνωρισει ως σημερα

v488
30-12-2006, 10:54 PM
Αντε καλο 2007 και σε σενα
και που ξερεις ισως γνωρισεις τι σημαινει ερωτας καποτε και οχι μονο ως εγωιστικη πραξη οπως πιθανον τον εχεις γνωρισει ως σημερα


Δεν θα επιμείνω άλλο.Έτσι είναι,αν έτσι νομίζετε.

Alien1
30-12-2006, 11:07 PM
Δεν θα επιμείνω άλλο.Έτσι είναι,αν έτσι νομίζετε.

O καθενας με την γνωμη του


Να διαβάσεις το σχόλιο της Zour που το΄πιασε

Αμα με ενδιαφερε αποκλειστικα η γνωμη του καθε τριτου η τριτης που καθεται και συμπληρωνει πανω στην γνωμη σου δεν θα σε ειχα καν ρωτησει εξαρχης αγαπητη

Αλλα επειδη εσυ εθεσες πρωτη αυτη τη γνωμη χωρις να πεις λεπτομερειες για αυτο και εγω απευθυνθηκα σε σενα

Οπως ειπα καλη σου χρονια και καλη σου τυχη :biggrinsanta:

v488
30-12-2006, 11:30 PM
O καθενας με την γνωμη του



Αμα με ενδιαφερε αποκλειστικα η γνωμη του καθε τριτου η τριτης που καθεται και συμπληρωνει πανω στην γνωμη σου δεν θα σε ειχα καν ρωτησει εξαρχης αγαπητη

Αλλα επειδη εσυ εθεσες πρωτη αυτη τη γνωμη χωρις να πεις λεπτομερειες για αυτο και εγω απευθυνθηκα σε σενα

Οπως ειπα καλη σου χρονια και καλη σου τυχη :biggrinsanta:

Η διαφορά ηλικίας συνεπάγεται και διαφορά εμπειρίας και διαφορά σοφίας και εν πάσει πολλές διαφορές.Θα το δεις μεγαλώνοντας.

fillenia
31-12-2006, 11:28 AM
.... Και συμφωνώντας με την v488 σε αρκετά σημεία θα προσθέσω πως και από φαινομενολογική θέση, η ατομική μας συνείδηση συγκροτείται οπωσδήποτε και από τις γνώμες/θέσεις/φιλοσοφία των ατόμων που μας περιβάλλουν. Αυτό που ο Husserl ονομάζει "Lebenswelt" δηλ. Ζωτικό Κόσμο, που θα υφίσταται ακόμα και όταν εμείς δεν θα υπάρχουμε.

Alien1
31-12-2006, 04:17 PM
Η διαφορά ηλικίας συνεπάγεται και διαφορά εμπειρίας και διαφορά σοφίας και εν πάσει πολλές διαφορές


Θα το δεις μεγαλώνοντας.

Η μπορει να το δεις εσυ μεγαλωνοντας...
αφου ερωτας για σενα = με εγωισμο συμφωνα με την δικιες σου εμπειριες ως τωρα...

και οπως ειπα ο καθενας εχει την γνωμη του ασχετα την ηλικια
σου αρεσει η δεν σου αρεσει αυτο...για αυτο ας μην το χαλασουμε μερες γιορτινες παρα μονο να σεβαστουμε και την αντιθετη γνωμη

Anastasy
02-01-2007, 06:10 AM
Αρχικά Καλή Χρονιά σε όλους!!!
Εν συνεχεία να επανέλθω στο θέμα. Είχα καιρό να μπω και διάβασα μαζεμένες τις απόψεις σας! Δεν θα αναφερθώ σε συγκεκριμένες απαντήσεις που μου έκαναν εντύπωση, ούτε θα χρησιμοποιήσω παραθέσεις αυτή τη φορά. Θα σχολιάσω μια γενική θεώρηση που βγήκε από κάποιες απαντήσεις και "άναψε τα λαμπάκια μου", τα όποια σημειωτέον ανάβουν και σπάνια!!

Να επισημάνω αρχικά ότι σαν άνθρωπος απολαμβάνω την πολυφωνία και τις διαφορετικές απόψεις και δεν μπαίνω στην διαδικασία ούτε να αποδείξω την ανωτερότητα των επιχειρημάτων μου ή των απόψεών μου, ούτε να προκαλέσω κανένα να τις υιοθετήσει. Το θέμα όμως που συζητάμε πιστεύω ότι δεν αγγίζει μόνο εμένα αλλά δυστυχώς πολλούς από μας.

Είναι αξιωματικά γνωστη η διαφορετικότητα των ανθρώπων και η κατηγοριοποίηση αυτών σε ομάδες ανθρώπινο βοήθημα. Αυτό που με τρέλανε ήταν ο απόλυτος τρόπος που κάποιοι κατηγοριοποίησαν εμένα και τους υπόλοιπους που είχαν ή έχουν εμπλακεί σε μια τέτοιου είδους σχέση ως ανήθικα ή άτομα κατώτερης νοημοσύνης.

Η ηθική όπως όλοι γνωρίζουμε είναι κοινωνικό δημιούργημα και δεν αποτελεί σταθερά. Η ανθρώπινη νοημοσύνη επίσης αποτελεί ανέξαντλητο εδάφιο για τους επιστήμονες και την στιγμή που γράφω δεν έχει βρεθεί ακόμα ολοκληρωμένο σύστημα αποκρυπτογράφισής της. Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί με αυτές τις έννοιες λοιπόν.

Προσωπικά δεν ενοχλήθηκα από τον χαρακτηρισμό της ανήθικης ή της ηλίθιας αλλά από την ευκολία που υπάρχει στο να γίνουν αυτοί οι χαρακτηρισμοί για ένα θέμα που υπάρχει τόσο συχνά γύρω μας. Για να μην παρεξηγηθώ όμως, ούτε εγώ είμαι υπέρ των ερωτικών τριγώνων, τα οποία σίγουρα δεν είναι υγιείς σχέσεις (εξαίρεση η περίπτωση των "τρίο/+" που υπάρχει κοινή συναίνεση- αλλά αυτό ίσως συζητηθεί σε άλλο θέμα ή στο Cosmopolitan). Ομώς συμβαίνει. Και δεν συμβαίνει πάντα ούτε επειδή κάποιοι έχουν το μυαλό στα σκέλια, ούτε επειδή έχουν κουκούτσι μυαλό.

Ας μην χαρακτηρίζουμε τα πάντα τόσο επιφανειάκα και απόλυτα. Και μην ξεχνάμε ότι η διαφορετικότητα στους ανθρώπους είναι αυτή που ομορφαίνει τη ζωή μας. Ας κάνουμε μια επιπλέον προσπάθεια να την κατανοήσουμε!!


Εύχομαι σε όλους σας ολόψυχα υγεία, υγιείς σχέσεις και υγειή μυαλά!!

zour
02-01-2007, 02:06 PM
O καθενας με την γνωμη του



Αμα με ενδιαφερε αποκλειστικα η γνωμη του καθε τριτου η τριτης που καθεται και συμπληρωνει πανω στην γνωμη σου δεν θα σε ειχα καν ρωτησει εξαρχης αγαπητη

Αλλα επειδη εσυ εθεσες πρωτη αυτη τη γνωμη χωρις να πεις λεπτομερειες για αυτο και εγω απευθυνθηκα σε σενα

Οπως ειπα καλη σου χρονια και καλη σου τυχη :biggrinsanta:


Γεια σας και καλή χρονιά!!! :bigsmile:
Όσον αφορά την αντίληψη ότι ο έρωτας είναι εγωιστικό συναίσθημα έχω να προσθέσω το εξής:Αρχικά, όπως όλοι ξέρουμε και έχουμε ζήσει,νιώθουμε έλξη για έναν άνθρωπο γιατί μας τράβηξαν κάποια πράγματα σ΄αυτόν και θέλουμε να τον πλησιάσουμε.
Όταν ερχόμαστε κοντά, αν κι εκείνος βρίσκει όμορφα πράγματα σε μας πιθανώς να νιώθει την ίδια έλξη που νιώθουμε και μεις.Γίνεται λοιπόν μια πολύ γλυκιά ανταλλαγή ενέργειας που ρέει ταυτόχρονα μέσα σε μας και στο άλλο πρόσωπο.Θέλουμε να ήμαστε ώρες μαζί, αγκαλιά στα παγκάκια,γλυκά τηλέφωνα κτλ και όλοι νιώθουν αυτό που λέμε έρωτα.
Ήμαστε σίγουροι ότι βρήκαμε τον δικό μας άνθρωπο και μόνο μαζί του μπορούμε να πορευτούμε με δύναμη στη ζωή.
Τι γίνεται όμως όταν γνωριζόμαστε καλύτερα;;;;;;;;
Ανακαλύπτουμε πράγματα που πιθανώς να μην μας πολυαρέσουν και τότε η ενέργειά μας δεν έχει την ίδια διάθεση με πριν να διαχέεται γλυκά (είναι το σημείο που αρχίζει να λειτουργεί το ΄τι ζητάω, με τι είμαι ευχαριστημένος, πως μου φέρεται, τι δώρο μου πήρε στη γιορτή κτλ).Το άλλο πρόσωπο το νιώθει αυτό και αλλάζει χωρίς να το καταλαβαίνει και η δική του ενέργεια απέναντί μας.Αυτό φυσικά γίνεται τις πιο πολλές φορές ασυνείδητα.Αν λοιπόν δεν βρεθεί η χρυσή τομή στη ροή της ενέργειας ανάμεσά μας όλα πάνε περίπατο.Ενώ μπορεί να υπάρχει έλξη και μαγνητισμός ξαφνικά δεν ήμαστε ευχαριστημένοι από τη σχέση μας.
Εδώ έρχεται ο εγωισμός που λέει ότι εφόσον έχω σχέση θέλω αυτά και αυτά και αυτά λαι όλο ζητάμε.Το λάθος είναι ότι δεν έχουμε δικαίωμα να ζητάμε ότι γουστάρουμε εμείς για να ικανοποιούμε το εγώ μας αλλά να δεχόμαστε με χαρά ότι καλό και γλυκό μας παρέχει ο άλλος σύμφωνα με τις ψυχικές και υλικές του δυνατότητες.Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη για το θέμα:icon_redface:
Συγνώμη αν σας κούρασα

maniana
04-01-2007, 10:23 AM
Καλή χρονιά σε όλους!!!
Διάβασα τις απόψεις σας... άλλες με βρίσκουν σύμφωνη άλλες πάλι όχι... όπως πολλά τα καταλαβαίνω και άλλα πάλι όχι. Σίγουρα το θέμα του ερωτικού τριγώνου είναι ανεξάντλητο... όσες και οι τέτοιου είδους σχέσης που έχουν δημιουργηθεί και θα δημιουργηθούν... η κάθε άποψη που κατατίθεται διέπεται απο την οπτική γωνία του κάθε ατόμου που είναι ανάλογη της συναισθηματικής του καταστασης που είναι σε διαρκή εξέλιξη. Είναι πολυ σημαντικό να ακούγονται οσο το δυνατόν περισσότερες...
θα ήθελα με την σειρά μου να θέσω ένα ερώτημα ή αλλιώς μια απορία μου... "Όταν δύο άτομα (που βρίσκονται σε αυτήν την κατηγορία σχέσης) κάθε φορά που πλησιάζονται και διαπιστώνουν οτι όλο αυτό είναι υπαρκτό και μοναδικό, ο δεσμευμένος της σχέσης απομακρύνεται για να μην διαλύσει την ήδη υπάρχουσα ρουτινιασμένη σχέση του?"

e k
04-01-2007, 10:44 AM
Καλή χρονιά σε όλους!!!
... "Όταν δύο άτομα (που βρίσκονται σε αυτήν την κατηγορία σχέσης) κάθε φορά που πλησιάζονται και διαπιστώνουν οτι όλο αυτό είναι υπαρκτό και μοναδικό, ο δεσμευμένος της σχέσης απομακρύνεται για να μην διαλύσει την ήδη υπάρχουσα ρουτινιασμένη σχέση του?"

Καλή χρονιά και σε'σένα!
Η ρουτινιασμένη σχέση που πλέον δεν λέει… δλδ δεν έχει πιά τίποτε ζωντανό, πέρα από την άψυχα επαναλαμβανόμενη συνήθεια ΔΕΝ είναι σχέση.
Ως τόσο, εμείς τι κάνουμε γι'αυτό?
Επισημαίνουμε στο ταίρι μας την σκουριά και προσπαθούμε για refresh με νέες προτάσεις και προσπάθειες ή απλά παρατηρούμε? :embarrest

maniana
04-01-2007, 11:09 AM
Όταν αυτά τα άτομα που είναι σ' αυτήν την σχέση, στην οποία δεν υπάρχει ερωτική επαφή χρόνων και δεν το κουβεντιάζουν... τι μπορεί να σημαίνει? και μένουν σ αυτήν την σχέση?

e k
04-01-2007, 11:23 AM
Πολύ δύσκολη κατάσταση :embarrest
και πολύ εύκολη απάντηση!
Βρίσκεται ήδη μέσα στην καρδιά σου που λαχταρά!

maniana
04-01-2007, 11:25 AM
χαχαχα τωρα αν σου πω δεν κατάλαβα?

starfish
04-01-2007, 11:58 AM
Όταν αυτά τα άτομα που είναι σ' αυτήν την σχέση, στην οποία δεν υπάρχει ερωτική επαφή χρόνων και δεν το κουβεντιάζουν... τι μπορεί να σημαίνει? και μένουν σ αυτήν την σχέση?


Χωρις να θελω να δικαιολογησω κανεναν και καμια συμπεριφορα, θα παρατηρησω οτι, οι φθαρμενες απο καθε αποψη σχεσεις, οταν ειναι μακροχρονιες και με κοινες υποχρεωσεις του ζευγαριου, δεν διαλυονται ευκολα. Λογοι, πολλοι γνωστοι και τετριμμενοι: τα παιδια, τα οικονομικα, το οικογενειακο-κοινωνικο περιβαλλον κλπ.
Το πως αντιμετωπιζει ενα ζευγαρι την σχεση του, κι αν εχει το κουραγιο να την αντιμετωπισει, αφορα το εκαστοτε ζευγαρι παντα.
Εμεις απλως θεωρητικολογουμε.
Και το να κατανοουμε -ασχετα με το αν εμεις θα πραταμε αντιθετα- τις ανθρωπινες αδυναμιες, μας κανει περισσοτερο ανθρωπους.:bigsmile: :bigsmile:

Marina 7771
04-01-2007, 02:18 PM
Όταν αυτά τα άτομα που είναι σ' αυτήν την σχέση, στην οποία δεν υπάρχει ερωτική επαφή χρόνων και δεν το κουβεντιάζουν... τι μπορεί να σημαίνει? και μένουν σ αυτήν την σχέση?
Καλώς ή κακώς πολλοί από μας ζούμε με μία περίεργη πεποίθηση ότι θα είμαστε για πάντα εδώ. Βλέπεις κάποιους με τελματωμένες όχι μόνο σχέσεις αλλά και ζωές, να συνεχίζουν, χωρίς καμμία αλλαγή, όλο αυτό που τους οδήγησε στο τέλμα. Ότι κι αν είναι αυτό. Φυσικά γκρινιάζουν, αλλά τίποτα πέρα απ' αυτό.
Κάποια στιγμή τους τυχαίνει - όχι σ' όλους - κάτι καινούργιο, που τους θυμίζει πως είναι να ζεις πραγματικά, και τότε, πάλι κάποιοι απ' αυτούς, υποκείπτουν στην εξαπάτηση του συντρόφου τους. Τίποτα απ' όλα αυτά δεν γίνεται απλά ή χωρίς ενοχές. Γίνεται όμως, γιατί υπάρχει πάντα η ανάγκη να ζεις, να αισθάνεσαι, να έχεις κάτι να περιμένεις.
Θα συμφωνήσω με την starfish όσον αφορά τους λόγους που κρατούν τους περισσότερους καθηλωμένους σε σχέσεις που δεν έχουν να δώσουν τίποτα πια. Θα συμπληρώσω μόνο πως η ηθική, όποια κι αν είναι αυτή, είναι συνήθως απόρροια του κοινωνικού κατεστημένου, και αυτό διαφέρει από πολιτισμό σε πολιτισμό. Υπάρχουν κουλτούρες, που όχι μόνο το τρίγωνο θεωρείται φυσιολογικό αλλά και το τετράγωνο κ.τ.λ.:bigsmile:

Anastasy
04-01-2007, 03:10 PM
Καλή χρονιά σε όλους!!!
...θα ήθελα με την σειρά μου να θέσω ένα ερώτημα ή αλλιώς μια απορία μου... "Όταν δύο άτομα (που βρίσκονται σε αυτήν την κατηγορία σχέσης) κάθε φορά που πλησιάζονται και διαπιστώνουν οτι όλο αυτό είναι υπαρκτό και μοναδικό, ο δεσμευμένος της σχέσης απομακρύνεται για να μην διαλύσει την ήδη υπάρχουσα ρουτινιασμένη σχέση του?"

Η λέξη "ρουτίνα" είναι συνώνυμη της λέξης "συνήθεια". Σε όλους μας είναι δύσκολο να ξεκολλήσουμε από τις συνήθειες μας. Αυτό που πιστεύω πάντως είναι ότι κανείς δεν χωρίζει (οποιασδήποτε διάρκειας σχέση) επειδή του το ζήτησε ή τον πίεσε το τρίτο πρόσωπο αλλά για προσωπικούς του λόγους. Και η εμπλακή του σε παράλληλες σχέσεις είναι το πρώτο βήμα σε κάτι που έχει συνειδητοποιήσει αλλά ίσως δεν έχει παραδεχτεί.

Anastasy
04-01-2007, 03:17 PM
Θα συμπληρώσω μόνο πως η ηθική, όποια κι αν είναι αυτή, είναι συνήθως απόρροια του κοινωνικού κατεστημένου, και αυτό διαφέρει από πολιτισμό σε πολιτισμό. Υπάρχουν κουλτούρες, που όχι μόνο το τρίγωνο θεωρείται φυσιολογικό αλλά και το τετράγωνο κ.τ.λ.:bigsmile:

Να προσθέσω και μια εγκυκλοπεδική γνώση :toung:
Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε, ή πέρσι ή πρόπερσι πραγματοποιήθηκε ο πρώτος γάμος μεταξύ τριών ατόμων στην Ολλανδία.

FIGHTER
04-01-2007, 09:21 PM
Να προσθέσω και μια εγκυκλοπεδική γνώση :toung:
Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζετε, ή πέρσι ή πρόπερσι πραγματοποιήθηκε ο πρώτος γάμος μεταξύ τριών ατόμων στην Ολλανδία.

Απίστευτο!:weird: Έτσι όπως πάμε, μετά από πολλά χρόνια θα είναι ρουτίνα ένας γάμος 3 ατόμων!:toung:

maniana
05-01-2007, 11:57 AM
επιτέλους βρέθηκε τι φταίει για τα ενοχικά τρίγωνα...
η άτιμη κοινωνία μας και η χώρα που διαμένουμε...
χαχαχαχα μήπως να αλλάξουμε χώρα?

starfish
05-01-2007, 12:20 PM
επιτέλους βρέθηκε τι φταίει για τα ενοχικά τρίγωνα...
η άτιμη κοινωνία μας και η χώρα που διαμένουμε...
χαχαχαχα μήπως να αλλάξουμε χώρα?

Κανουμε σαν να ανακαλυπτουμε ξανα την Αμερικη!!
Εμεις -λογω ηλικιας!:toung: - ειμαστε οι καινουριοι στο γηπεδο. Το γηπεδο υπαρχει χιλιαδες χρονια.
Το να αναρωτηθουμε για την ιστορια του γηπεδου, την κατασκευη, το υπεδαφος κλπ. ειναι το μονο που μπορουμε να κανουμε.
ΝΑ το γκρεμισουμε ειναι αδυνατον.
Μικροεπεμβασεις μονο για την τιμη των οπλων. Καθενας κι ενα λιθαρακι απο την προσωπικοτητα του!
Ζητω η ποικιλοτητα.......:bigsmile: :bigsmile:

SKYLOROCK
30-03-2007, 01:50 PM
Και καλά μπήκαμε στη μέση μιας σχέσης ή ανακαλύψαμε ότι ο άνθρωπος μας έχει παράλληλη σχέση...
Έχετε σκεφτεί πώς θα αντιδρούσατε στη συγκεκριμένη περίπτωση;;:unsure:
Προσωπικά αν ήμουν στη θέση του κερατωμένου θα χώριζα,όχι επειδή δεν μπορώ να συγχωρήσω το κέρατο αλλά επειδή πλέον δε θα μπορούσα να τον εμπιστευτώ....Στην περίπτωση που ήμουν το τρίτο άτομο απλά θα ντρεπόμουν πολύ...Μπορεί να τον αγαπούσα όσο τίποτε άλλο αλλά αν το μάθαινε η κοπέλα του θα αισθανόμουν πολύ άσχημα,δε θα μπορούσα να την αντικρίσω...:sad:

(Όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν στην περίπτωση που η κοπέλα του θα μου είχε κάνει κάτι παρόμοιο όσο ήμουν εγώ μαζί του...;) Μην παέι χαμένος ο ωροσκόπος και η Σελήνη στο Σκορπιό :bigsmile: )

*Astropeleki*
30-03-2007, 03:46 PM
:laugh: :laugh: :laugh:
Αυτό που λες μου θυμίζει την φράση: "Τα δικά σου δικά μου και τα δικά μου, δικά μου!!!!!" :toung:

aleka
02-04-2007, 02:37 PM
λοιπον.................εχουμε και λεμε..εγς δεν εχω απατησει ποτε!:noworry: απο οτι ξερω δεν με εχουν απατησει κιολας:amuse: οποτε μπορω να πω οτι ειμαι περιφανη για τις μεχρι τωρα σχεσεις μου.πριν λιγο καιρο ομωσ μου την επεσε (ψυχρα οπως λεμε) το παλικαρι(λεμε τωρα)που τα εχει εδω και 2χρονια μια παιδικη μου φιλη:sick: .εεελεεοςςςςς????αυτο ειπα κ γω και αφου του ριξα ενα ωραιοτατο βρισιδι τον αφισα με το τσιου τσιοθ στο χερι......η αντρικη ξεφτιλα σε ολο τησ το μεγαλειο!!!!!!!!:mad:

SKYLOROCK
02-04-2007, 07:37 PM
λοιπον.................εχουμε και λεμε..εγς δεν εχω απατησει ποτε!:noworry: απο οτι ξερω δεν με εχουν απατησει κιολας:amuse: οποτε μπορω να πω οτι ειμαι περιφανη για τις μεχρι τωρα σχεσεις μου.πριν λιγο καιρο ομωσ μου την επεσε (ψυχρα οπως λεμε) το παλικαρι(λεμε τωρα)που τα εχει εδω και 2χρονια μια παιδικη μου φιλη:sick: .εεελεεοςςςςς????αυτο ειπα κ γω και αφου του ριξα ενα ωραιοτατο βρισιδι τον αφισα με το τσιου τσιοθ στο χερι......η αντρικη ξεφτιλα σε ολο τησ το μεγαλειο!!!!!!!!:mad:

Καλά μιλάμε αυτό πρέπει να είναι το χειρότερο ερωτικό τρίγωνο :wacko:
Γιατί εκτός των άλλων είναι και η θέση σου δύσκολη όσον αφορά τη φίλη σου...:cry:
Της το λες για να ξέρει με ποιον έχει να κάνει ή την αφήνεις στην άγνοιά της και ξεκαθαρίζεις εσύ όσα θέλεις μαζί του;;;:unsure:

*Astropeleki*
02-04-2007, 08:09 PM
Καλά μιλάμε αυτό πρέπει να είναι το χειρότερο ερωτικό τρίγωνο :wacko:
Γιατί εκτός των άλλων είναι και η θέση σου δύσκολη όσον αφορά τη φίλη σου...:cry:
Της το λες για να ξέρει με ποιον έχει να κάνει ή την αφήνεις στην άγνοιά της και ξεκαθαρίζεις εσύ όσα θέλεις μαζί του;;;:unsure:

Αρκεί η φίλη να έχει εμπιστοσύνη στην άλλη φίλη γιατί μπορεί άνετα να γυρίσει μπούμερανγκ και να ισχυριστεί ο "φίλος" ότι εκείνη εκανε την κίνηση αυτή! Το σημαντικότερο είναι να υπάρχει εμεπιστοσύνη ... ειδικά όταν η φιλία είναι τόσων χρόνων και υπάρχει δέσιμο. Ουκ ολίγες φορές έχουν χαλάσει πολύχρονες φιλίες για τέτοιους λόγους... Εδώ χαλάνε για ασήμαντα πράγματα... πόσο μάλλον σε μια τέτοια περίπτωση!:wacko:

SKYLOROCK
02-04-2007, 08:43 PM
Πολύ δύσκολη περίπτωση η συγκεκριμένη...:worried:
Σε μια παρόμοια ιστορία που είχε αντιμετωπίσει μια καλή μου φίλη με το αγόρι μιας φίλης της και μου είχε ζητήσει την άποψή μου,ειλικρινά δεν ήξερα τι να της πω....
Τελικά η συγκεκριμένη δεν άντεξε και της το είπε (μάλλον κι εγώ αυτό θα έκανα αν ήταν πολύ καλή μου φίλη) και η κοπέλα χώρισε.
Αντί,όμως,να ευχαριστήσει τη φίλη μου που της άνοιξε τα μάτια,αυτό που της είπε ήταν: "Γιατί μου το είπες;Αφού δεν τον ήθελες γιατι δεν απομακρυνόσουν απλά από αυτόν;Αν δε μου το είχες πει τώρα θα ήμουν ακόμα μαζί του και μάλιστα πολύ χαρούμενη..."

Μετά από αυτήν την ιστορία σκέφτηκα ότι σε μια παρόμοια κατάσταση θα το έλεγα μόνο αν η κοπέλα ήταν πραγματική φίλη-κολλητή.Αν όχι,μάλλον θα το έκρυβα και θα ξεκαθάριζα με εκείνον όσα ήθελα,γιατί τελικά βρίσκεις το μπελά σου....:wacko:

Εννοείται ότι σε καμμία περίπτωση δε θα σκεφτόμουν το γεγονός να γίνω ο τρίτος της σχέσης!!!

*Astropeleki*
02-04-2007, 09:08 PM
Γενικά δεν μπορείς να εμπιστευτείς πλέον ακόμη και τις καλύτερες σου φίλες! Είναι τέτοια η εποχή και ίσως είναι και η γυναικεία φύση, η απρόβλεπτη, που εκεί που πας να σώσεις μια κατάσταση και να ανοιξεις τα μάτια σε κάποιον-α, βρίσκεις και τον μπελά σου! Διότι πλέον λένε "γυναίκα είσαι, κούνησες την ουρά σου για να γίνει αυτό που έγινε". Και άντε να αποδείξεις το αντίθετο. :wacko:
Τέτοιες καταστάσεις επιβάλλουν προσοχή και πολύ σκέψη προτού γίνουν οι "αποκαλύψεις". Στις μέρες μας πλέον, μήπως να έχουμε και κοριούς πάνω μας για να έχουμε και αποδεικτικά στοιχεία;;;; :blink:
Δηλαδή έλεος... κάνεις το καλό και βγαίνεις και ο φταίχτης από πάνω!

ege
03-04-2007, 01:17 AM
Ωραιααααα!Πειτε μου μονο που παει αυτη η κοινωνια?Χανομαστε σας λεω :bigsmile: .Δεν θα ησυχασουμε ποτε ως νεοι ανθρωποι?Αρχιζω και απογοητευομαι ειδικα απο οσα ακουω και βλεπω τελευταια..οι φιλιες χρονων χαλανε,ο ενας κερατωνει τον αλλον,αλλοι παιζουν απλα,τι γινεται?:worried: Γιατι να μπω στην διαδικασια να απατησω τον αλλον?ειμαι με καποιον γιατι τον γουσταρω και γουσταρω την φαση εαν δεν μου αρκει ή γουσταρω αλλον,θα χωρισω!!Γιατι ο αλλος θα πρεπει να εχει φαγουρα στο κεφαλακι του καθε φορα που εγω βγαζω τα ματια μου?Δεν θα ηθελα να βιωσω την φαση αυτη με τιποτα.Και αν ο βρωμιαρης και λιγουρης γκομενος της φιλης μου με ζαχαρωνε θα το ξεκοβα με την πρωτη,θα τον εβριζα και μετα θα εμπαινα στο τρυπακι ¨να το πω ή να μην το πω στην ....¨.Αν δεν το έλεγα θα εσκαγα,θα ενιωθα ασχημα,θα σκεφτομουν οτι αφου την επεσε στην φιλη της γκομενας του δεν του ειναι καθολου δυσκολο να το κανει και σε μια αγνωστη,αρα θα ηθελα να ξερει με ποιον εχει να κανει.Εαν ομως της το ελεγα και ειχα την απαντηση που ειχε η φιλη της αγαπητης Σκυλοροκ ;) ,ε τοτε θα την εβριζα και αυτη,θα της ελεγα οτι ο,τι τραβαει καλως τα τραβαει και ειναι αξια της μοιρας της εχοντας τετοιο κουφιο κεφαλι..ε μα τα θελει ο οργανισμος της για να μην πω κατι αλλο..Τα ειπα και ηρεμησα.Ευτυχως ξεσπασα εδω και δεν πηρα τον Νικο μου (χωρισαμε προσφατα)..αχ Νικομ Νικομ :cry: !!

aleka
03-04-2007, 07:05 AM
Πολύ δύσκολη περίπτωση η συγκεκριμένη...:worried:
Σε μια παρόμοια ιστορία που είχε αντιμετωπίσει μια καλή μου φίλη με το αγόρι μιας φίλης της και μου είχε ζητήσει την άποψή μου,ειλικρινά δεν ήξερα τι να της πω....
Τελικά η συγκεκριμένη δεν άντεξε και της το είπε (μάλλον κι εγώ αυτό θα έκανα αν ήταν πολύ καλή μου φίλη) και η κοπέλα χώρισε.
Αντί,όμως,να ευχαριστήσει τη φίλη μου που της άνοιξε τα μάτια,αυτό που της είπε ήταν: "Γιατί μου το είπες;Αφού δεν τον ήθελες γιατι δεν απομακρυνόσουν απλά από αυτόν;Αν δε μου το είχες πει τώρα θα ήμουν ακόμα μαζί του και μάλιστα πολύ χαρούμενη..."

Μετά από αυτήν την ιστορία σκέφτηκα ότι σε μια παρόμοια κατάσταση θα το έλεγα μόνο αν η κοπέλα ήταν πραγματική φίλη-κολλητή.Αν όχι,μάλλον θα το έκρυβα και θα ξεκαθάριζα με εκείνον όσα ήθελα,γιατί τελικά βρίσκεις το μπελά σου....:wacko:

Εννοείται ότι σε καμμία περίπτωση δε θα σκεφτόμουν το γεγονός να γίνω ο τρίτος της σχέσης!!!

ετσι ακριβωσ σκεφτηκα και γω skylorock μου και δεν της ειπα τπτ....εξαλλου η σιγγεκριμενη κοπελα ξερει καλα οτι το αγορι τησ δεν ειναι κ απο τα πιο πιστα!αλλα δεν διχνει να την πολυενδιαφερει,δηλωνει ευτυχισμενη και αφου ειναι ετσι δεν εχω εγω σκοπο να χαλασω την ''ευτυχια''τησ αυτη!!:noworry: εξαλλου ειμαι 100% σιγουρη οτι στο τελοσ θα εβγαινα εγω η κακια τησ υποθεσης.το μονο που εκανα ειναι να τον σκυλοβρισω και απο τοτε να μην του προσφερω ουτε καν το βλεμμα μου.ξερετε ομωσ κατι?αν ερθει ηιδια και με ρωτησει αν μου την επεσε ποτε αυτος εγω θα τα ξερασω ολα,γιατι αλλο ειναι να της κρυβω κατι και αλλο να την φλωμονω στα ψεματα.....και απο κει και περα ασ κανει οτι θελει!!!!!!!!!!!!

aleka
03-04-2007, 07:08 AM
Τα ειπα και ηρεμησα.Ευτυχως ξεσπασα εδω και δεν πηρα τον Νικο μου (χωρισαμε προσφατα)..αχ Νικομ Νικομ :cry: !!
αααααααααχ:cry: και γω μια απτα ιδια και απο νικο!!!α ρε νικολαδεσ τι μας εχετε κανει............!!!!!!!!!!!:cry: :cry:

ege
03-04-2007, 10:01 PM
αααααααααχ:cry: και γω μια απτα ιδια και απο νικο!!!α ρε νικολαδεσ τι μας εχετε κανει............!!!!!!!!!!!:cry: :cry:
Αστα να πάνε αλεκάκι μου.Χώρισαμε δυο βδομαδες πριν και τα εχω παίξει.Ειναι φορες που με το ζορι κρατιεμαι να μην πάρω.Αστα αστα ζουζου.:cry: :cry: Ελα να κλαψουμε μαζι...

aleka
04-04-2007, 11:44 AM
Αστα να πάνε αλεκάκι μου.Χώρισαμε δυο βδομαδες πριν και τα εχω παίξει.Ειναι φορες που με το ζορι κρατιεμαι να μην πάρω.Αστα αστα ζουζου.:cry: :cry: Ελα να κλαψουμε μαζι...
εμεις απισημα χωρισαμε πριν 3 μηνες αλλα μεχρι και πριν κανα μηνα ημασταν μαζι(ανεπισημα)!!γιατι βλεπεις αυτο που μασ εκανε να φτασουμε στον χωρισμο ηταν ο μπαμπακασ του :mad: :mad: που δεν ειχε στηλει τον γιοκα του στα τει για αγαπεσ και λουλουδια αλλα για να σπουδασει οπωσ ελεγε.(πειτε μοθ καποιοσ ποτε αυτοι οι αντρεσ θα παρουν την ζωη στα χερια τουσ και θα παψουν να βαζουν στισ σχεσεισ τουσ τον μπαμπα κ την μαμα????)τεσπα πανε τα κλαμματα οσο αφορα εμενα τα αφηνω σε εκεινον γιατι φταιει!!!!!!!!ετσι δεν ειναι?και συ ζουζουνα μου το ιδιο σου συνηστω να κανεισ..................;)
μακια πολλα!!

SKYLOROCK
04-04-2007, 01:54 PM
Θα παρακαλούσα να μείνουμε στο θέμα των "ερωτικών τριγώνων" και να μην το προσωποποιούμε αν δεν έχουμε να αναφέρουμε κάτι σχετικό με αυτό. :bigsmile:
Ευχαριστώ!


Φιλικά
Skylorock :love:

katrin82
04-04-2007, 05:32 PM
'Εχω δυστηχώς βρεθεί και στις τρεις γωνίες ενός ερωτικού τριγώνου. Εχω γινει η απατημένη, το τρίτο άτομο σε μια σχεση, όπως επίσης και αυτή που απατά. Από την εμπειρία μου το μοναδικό που έχει βγει απ'όλες αυτες τις ιστορίες είναι να πληγώνονται και οι τρεις.....
Δυστηχώς όμως πολλές φορές δεν έχουμε τη δύναμη να αντισταθούμε στον πειρασμό όταν αυτος μας χτυπάει την πόρτα και έχει βάλει τα καλά του.....
Μακάρι να είχαμε όλοι οι άνθρωποι τη δύναμη να αποφύγουμε τέτοιες καταστασεις.... Θα χάναμε όμως ταυτόχρονα υπέροχες εμπειρίες και έντονα συναισθήματα.....

SKYLOROCK
05-04-2007, 02:13 PM
Θα χάναμε όμως ταυτόχρονα υπέροχες εμπειρίες και έντονα συναισθήματα.....

Υπέροχη εμπειρία δε θα το λέγα,αφού κι εσύ όπως λες στο τέλος πληγώνεσαι...Μια απλή εμπειρία είναι που για να πω την αλήθεια μου θα προτιμούσα να μην την είχα ζήσει...Βέβαια επιλογή μου ήταν που την έζησα μιας και στη δική μου περίπτωση ήξερα ότι ο τύπος είχε σχέση-άρα εγώ ήμουν το τρίτο άτομο-αλλά είναι αυτό που λες ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν έχεις τη δύναμη να αντισταθείς στον πειρασμό...:wacko:

Τα συναισθήματα όντως είναι έντονα αλλά αξίζει να χαλάς τελικά την ψυχική σου ηρεμία για ένα έντονο συναίσθημα που μπορείς να βρεις κι αλλού;;;:love:

Anastasy
06-04-2007, 12:44 AM
Υπέροχη εμπειρία δε θα το λέγα,αφού κι εσύ όπως λες στο τέλος πληγώνεσαι...Μια απλή εμπειρία είναι που για να πω την αλήθεια μου θα προτιμούσα να μην την είχα ζήσει...Βέβαια επιλογή μου ήταν που την έζησα μιας και στη δική μου περίπτωση ήξερα ότι ο τύπος είχε σχέση-άρα εγώ ήμουν το τρίτο άτομο-αλλά είναι αυτό που λες ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν έχεις τη δύναμη να αντισταθείς στον πειρασμό...:wacko:

Τα συναισθήματα όντως είναι έντονα αλλά αξίζει να χαλάς τελικά την ψυχική σου ηρεμία για ένα έντονο συναίσθημα που μπορείς να βρεις κι αλλού;;;:love:




Συμφωνώ ότι σίγουρα χαλάς την ψυχική σου ηρεμία στις "γεωμετρικές" σχέσεις αλλά νομίζω ο λόγος που κάποιος μπαίνει σ' αυτές, είναι ότι εκείνη την στιγμή πιστεύει ότι αυτό το έντονο συναίσθημα ΔΕΝ μπορεί να το βρει αλλού!!

Το κακό είναι ότι όταν πληγώνεσαι θεωρείς πολλές φορές τις εμπειρίες (όσο υπέροχες και αν ήταν αυτές) αποτέλεσμα ενός μεγάλου ψέματος ή μιας αυταπάτης. Το αν αξίζει τελικά ή όχι πιστεύω είναι άκρως υποκειμενικό!

mpiskoto
09-04-2007, 05:55 PM
Υπέροχη εμπειρία δε θα το λέγα,αφού κι εσύ όπως λες στο τέλος πληγώνεσαι...Μια απλή εμπειρία είναι που για να πω την αλήθεια μου θα προτιμούσα να μην την είχα ζήσει...Βέβαια επιλογή μου ήταν που την έζησα μιας και στη δική μου περίπτωση ήξερα ότι ο τύπος είχε σχέση-άρα εγώ ήμουν το τρίτο άτομο-αλλά είναι αυτό που λες ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν έχεις τη δύναμη να αντισταθείς στον πειρασμό...:wacko:

Τα συναισθήματα όντως είναι έντονα αλλά αξίζει να χαλάς τελικά την ψυχική σου ηρεμία για ένα έντονο συναίσθημα που μπορείς να βρεις κι αλλού;;;:love:

Και εγώ έχω βρεθεί και στις 3 γωνίες ενός τέτοιου τριγώνου και συμφωνώ μαζί σου SKYLOROCK..μια εμπειρία μέσα από την οποία σίγουρα χαλάς την ψυχική σου ηρεμία, γεμίζεις τύψεις και ενοχές αλλά προσωπικά έμαθα πολλά μέσα από αυτό το "τρίγωνο"...

SKYLOROCK
09-04-2007, 07:11 PM
Και εγώ έχω βρεθεί και στις 3 γωνίες ενός τέτοιου τριγώνου και συμφωνώ μαζί σου SKYLOROCK..μια εμπειρία μέσα από την οποία σίγουρα χαλάς την ψυχική σου ηρεμία, γεμίζεις τύψεις και ενοχές αλλά προσωπικά έμαθα πολλά μέσα από αυτό το "τρίγωνο"...

Κι εγώ μέσα από το ερωτικό τρίγωνο που έζησα απομυθοποίησα κάποιον που ήμουν κολλημμένη μαζί του...;)
Όσο ήμαστε μαζί κατέκρινε όλους όσοι κερατώνουν και τον είχα στο κεφάλι μου σαν τον ιδανικό άντρα!!!έναν άντρα αφοσιωμένο στη σχέση του...
Όταν, όμως, χωρίσαμε και έκανε μια καινούρια σχέση την οποία και κεράτωσε μαζί μου (το ερωτικο τρίγωνο που λέγαμε;) ) ήρθε η απομυθοποίηση...

Οπότε είναι λογικό ότι όλοι κάτι μαθαίνουμε μέσα από τέτοιου είδους εμπειρίες...

ege
09-04-2007, 11:40 PM
Χρονια πολλα σε ολους με υγεια και αγαπη αλλα οχι τριγωνικη αγαπη,να μας λειπει..Εγω δηλαδη γιατι δεν εχω ζησει ενα ερωτικο τριγωνακι (εστω τετραγωνακι βρε αδερφε) εγω δηλαδη στο πηγαδι κατουρησα? :cheesy:
Γνωριζω οτι πληγωνονται και οι 3 οχι απο προσωπικη εμπειρια αλλα με οσα εχω ζησει μαζι με ενα πολυ καλο μου φιλαρακι (θηλυκου γενους).Εμπειρια μπορει να ειναι,υπεροχη ΔΕΝ θα το ελεγα οπως λεει και η σκυλοροκ.Και γιατι δηλαδη να με βαλω σε τετοιο τρυπακι απο την στιγμη που εντονα συναισθηματα μπορω να τα βρω και αλλου? Και αυτα οτι "δεν τα ελεγχουμε και δεν μπορουμε" δεν μπορω να τα ακουω,ολα γινονται,απλα εκεινη την στιγμη το μονο που κανουμε ειναι να σκεφτομαστε την παρτη μας και τιποτα αλλο,το κανουμε εχοντας παντα καποιο λογο και σκοπο!!Οχι οτι δεν τα ελεγχουμε κιολας...Ας πουμε,ο αλλος ειναι με αλλη εγω ειμαι το τριτο προσωπο με φωναζει να παω απο εκει και να παιχτει κατι,αντε αυτος ειναι λακαμας εγω γιατι να το κανω αυτο στον εαυτο μου?Γιατι Σιγουρα δεν μου κανω ΚΑΛΟ!!Ναι τον αγαπαω τον λατρευω ειμαι ερωτευμενη αλλα και μονο στη σκεψη οτι μπορει να αγγιζε και την αλλη πριν δυο ωρες και το επαιζε και ερωτευμενος,τσιτωνω!!και κατι ας πουμε απλο να μου δωσει οπως η αγκαλια (που για μενα σημαινει παρα πολλα) χανει της αξια της οταν την δινει ενα τετοιο ατομο!Υποκρισια ρε φιλε,δεν την παλευω εγω ετσι!!:cry: Παλι θα κλαψω αχ θυμηθηκα τον Νικομ Νικομ,μονο η αλεκα με καταλαβαινει τελικα!!:toung:

SKYLOROCK
28-04-2007, 02:03 AM
Ας πουμε,ο αλλος ειναι με αλλη εγω ειμαι το τριτο προσωπο με φωναζει να παω απο εκει και να παιχτει κατι,αντε αυτος ειναι λακαμας εγω γιατι να το κανω αυτο στον εαυτο μου?Γιατι Σιγουρα δεν μου κανω ΚΑΛΟ!!:

Έχεις δίκιο σε όσα λες και με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη αλλά εκείνη την ώρα δεν κοιτάς απλά την πάρτη σου όπως λες,σκέφτεσαι και το:"αφού δεν μπορώ να τον έχω ολοκληρωτικά,ας τον έχω έστω έτσι..."

Ξέρω ότι το μεγαλύτερο κακό το κάνουμε στον ίδιο μας τον εαυτό αποδεχόμενοι μια τέτοια κατάσταση κι ένα τέτοιο ερωτικό τρίγωνο αλλά....πολλοί δεν μπορούν να σκεφτούν τον εαυτό τους καν σε ένα ερωτικό τρίγωνο αλλά δε σημαίνει ότι όσοι το κάνουν ή το έχουν κάνει δε γνωρίζουν τι κακό κάνουν στον ίδιο τους τον εαυτό...;)

Εκείνη τη στιγμή μπορεί και να το βλέπουν σα ρίσκο..."Τι είχαμε,τι χάσαμε..." :unsure:
Μετά καταλαβαίνουν τι είχαν και τι έχασαν....:sad2: