PDA

View Full Version : Απορία για το άρθρο Το πέρασμα της Σελήνης από τα ζώδια.



m_leon
14-12-2006, 11:30 PM
Δεν το καταλαβα το άρθρο. Οταν λέμε οτι εχω τη σελήνη στο τάδε πλανητη, τι προσεχουμε;Ποιες μερες θα περάσει απο αυτον και θα μας επηρεάσει;

*Astropeleki*
17-12-2006, 09:19 PM
maroula78

1ον. Το άρθρο αναφέρεται στην πορεία της Σελήνης, όταν κινείται σε καθημερινή βάση. Συγκεκριμένα η Σελήνη κατά την περιφορά της παραμένει σε κάθε ζώδιο περίπου δύο μέρες. Οπότε ανά δύο σχεδόν μέρες περνάει σε άλλο ζώδιο. Το διάστημα από την τελευταία όψη που θα σχηματίσει η Σελήνη στο ζώδιο που βρίσκεται μέχρι την πρώτη όψη που θα σχηματίσει κατά την είσοδό της στο επόμενο ζώδιο λέγεται Σελήνη κενή πορείας.

Δηλαδή για παράδειγμα ας πούμε ότι η Σελήνη βρίσκεται στον Σκορπιό. Το επόμενο ζώδιο στο οποίο θα μπει η Σελήνη είναι ο Τοξότης. Το διάστημα λοιπόν από την τελευταία όψη που θα σχηματίσει η Σελήνη στον Σκορπιό μέχρι το διάστημα που θα σχηματίσει την πρώτη όψη κατά την είσοδό της στο ζώδιο του Τοξότη λέγεται Σελήνη κενή πορείας.

Σε αυτό το διάστημα λοιπόν, της κενής πορείας της Σελήνης, δίνει το άρθρο κάποια πράγματα που πρέπει ή δεν πρέπει να κάνουμε κλπ.


2ον. Η Σελήνη συμπεριλαμβάνεται στα φώτα (μαζί με τον Ήλιο). Εδώ μπερδεύτηκες λιγάκι ...... δεν λέμε "σε ποιο πλανήτη έχω την Σελήνη μου" αλλά "σε ποιο ζώδιο έχω την Σελήνη μου" ;) Μπορείς να διαβάσεις εδώ (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=605) αν γνωρίζεις σε ποιο ζώδιο βρίσκεται η Σελήνη σου στο γενέθλιο ωροσκόπιο. Επίσης μπορείς να δεις τον πίνακα της κίνησης της Σελήνης κατά τον μήνα Δεκέμβριο και πότε ακριβώς θα βρίσκεται σε κενή πορεία ώστε να αποφύγεις κάποιες κινήσεις ή όπως αναφέρει και η κυρία Ασλάνη



Σύμφωνα με τις παρατηρήσεις καλό είναι στο διάστημα αυτό ν' αποφεύγονται αγορές, ενάρξεις επιχειρήσεων, συνεντεύξεις για πρόσληψη εργασίας, συμφωνίες και γενικά οτιδήποτε σημαντικό.

m_leon
25-12-2006, 06:10 PM
Σ' ευχαριστω πολύ!