PDA

View Full Version : Ερωτας χωρις ανταποκριση...



krios82
15-12-2006, 12:19 AM
Ακομα μια απορια...η οποια ειναι γενικη(ισως χαζη) κ δεν ξερω αν την διατυπωνω σωστα. Συμβαινει να ερωτευομαστε καποιον τρελα αλλα αυτος να μην εχει κανενα ενδιαφερον. Αυτο ειναι δυνατον να φανει μεσα απτην μελετη μιας συναστριας? (αν ναι ειναι ευκολο να μου πειτε καποιες οψεις:embarrest )

Λίλιαν Σίμου
07-01-2007, 10:33 PM
Αγαπητή krios82

Σίγουρα η ελεύθερη βούληση παίζει ένα ρόλο, καθώς οι άνθρωποι δεν είναι έρμαια κάποιας καλής ή κακής μοίρας, επομένως τα άστρα δηλώνουν τάσεις, αλλά δεν υποχρεώνουν κάποιον να δράσει ανάλογα με αυτές.

Σε ένα τέτοιο παράδειγμα, που έχετε εύλογα την απορία, μία απάντηση είναι η ελεύθερη βούληση ενός ανθρώπου να διαλέξει ή να μη διαλέξει να κάνει σχέση για προσωπικούς λόγους, αλλά επίσης και κάτι άλλο:

Τα προοδευτικά ωροσκόπια δεν ταιριάζουν. Το δικό σας να δηλώνει την ανάγκη για έκφραση συναισθηματική, ενώ το δικό του όχι την ίδια περίοδο.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

nora
12-01-2007, 08:08 PM
Ακομα μια απορια...η οποια ειναι γενικη(ισως χαζη) κ δεν ξερω αν την διατυπωνω σωστα. Συμβαινει να ερωτευομαστε καποιον τρελα αλλα αυτος να μην εχει κανενα ενδιαφερον. Αυτο ειναι δυνατον να φανει μεσα απτην μελετη μιας συναστριας? (αν ναι ειναι ευκολο να μου πειτε καποιες οψεις:embarrest )

Έρχομαι κι εγώ τώρα να συμπληρώσω την απορία... Ερωτευόμαστε κάποιον παράφορα... μας ερωτεύεται κι αυτός... η μελέτη της συναστρίας δείχνει ότι πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό "ταίριασμα", αλλά η σχέση δεν ευδοκιμεί... Είναι θέμα προοδευτικών ωροσκοπίων; Υπάρχει κάποιος πλανητικός συνδυασμός που αποτρέπει στο να δούμε τα πραγματικά συναισθηματά μας;

Λίλιαν Σίμου
14-01-2007, 03:39 PM
Αγαπητή nora

Σίγουρα παίζει ρόλο το ετήσιο ωροσκόπιο του καθενός, για κάθε χρόνο της σχέσης και τα προοδευτικά, μαζί με ό,τι άλλο συνηγορεί στην προγνωστική αίσθηση της αστρολογίας. Αυτά περιγράφουν την διάθεσή μας, που δεν είναι όμοια κάθε στιγμή του χρόνου και ενώ μπορεί να επιθυμούμε ή να βλέπουμε ότι κάποιος μας ταιριάζει, για κάποιους εσωτερικούς λόγους, αυτό να μην προχωρά ή να σταματά.

Η ψυχολογική αστρολογία, της οποίας είμαι οπαδός, δηλώνει πως πρέπει να εργαστούμε πολύ με τον εαυτό μας, να τον καταλάβουμε, για να δούμε τι αντιδράσεις θα έχουμε κάθε φορά. Ο άνθρωπος δεν είναι υποχείριο των άστρων. Είναι σύνθεση επιρροών, που αφορούν το σώμα, το πνεύμα και την ψυχή. Το παρελθόν του καθενός, τα τραυματικά σημεία που φέρει υποσυνείδητα, όλα παίζουν ρόλο. Ξέρω ανθρώπους που δεν θέλουν να ευτυχίσουν και διώχνουν την αγάπη από την ζωή τους. Έχουν προβλήματα και βιώματα που δεν επιδιώκουν να ξεπεράσουν. Πώς θα προχωρήσουν σε ομαλή ερωτική σχέση;

Στο τελευταίο σας ερώτημα, συχνά, ο Ποσειδώνας μας κάνει να μη βλέπουμε την αλήθεια.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

ANGE
15-01-2007, 02:11 PM
Έχω μια απορία. Όταν ερωτεύεσαι κάποιον με τον οποίο είσαι σχεδόν βέβαιος από την αρχή ότι δεν υπάρχει μέλλον, ίσως υπό τις παρούσες συνθήκες να μην υπάρχει ούτε ανταπόκριση,τι γίνεται; μπορείς να το εμποδίσεις; Και γιατί κάνω αυτή την ερώτηση...Γιατί είμαι σχεδόν βέβαιη ότι αυτός για τον οποίο μιλώ κατάφερε αν όχι να το εμποδίσει, τουλάχιστον να το σύγκρατήσει. Ενώ εγώ ακόμα τρέχω. Στην κυριολεξία δηλαδή. Μέχρι που είμαι στην τελική φάση αλλαγής εργασιακού χώρου (συνάδελφος βλέπεις), γιατί θεωρώ ότι τουλάχιστον με την απομάκρυνσή μου δεν θα ταλαιπωρούμαι καθημερινά και δεν θα έχω και το φόβο ότι ίσως του δημιουργήσω άθελά μου κάποιο πρόβλημα στο μέλλον

gia_pep
17-01-2007, 07:16 PM
Εμένα δε μου έχει συμβεί ποτέ αυτό.:eek: