PDA

View Full Version : Η ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ SITE



giorgosb71
12-12-2006, 12:51 PM
Καλημέρα σας

Ειμαι ο mr giorgosb71.Το πραγματικο μου όνομα είναι Γιώργος Μπαιραχτάρης και γεννήθηκα το 1971.Είμαι περίπου κανα δίμηνο συνεδεμένος στο site σας,και η σύντομη αυτη μου περιήγηση δυστυχώς σήμερα φθάνει στο τέλος της.Θεωρώ σωστό εδώ σε αυτη την ενότητα να εξηγήσω τους λόγους που συμβαίνει αυτό

Θα ήμουν ψεύτης να πω οτι όταν μπήκσ στο site σας δεν ενδιαφέρθηκα για τις προβλέψεις σας.Αυτό νομίζω οτι είναι πρωταρχική ανάγκη όλων μπαίνοντας εδώ.Επιπλέον ήθελα να γνωρίσω καινούργιους ανθρώπους όπως όλοι μας.Γνωρίζω πως κάθε site τέτοιου η παραπλήσιου τύπου σαφώς και έχει και εμπορικό χαρακτήρα κάτι το οποίο δεν είναι μεμπτό και είναι απόλυτα λογικό.

Απο κει και πέρα ο εμπορικός αυτός χαρακτήρας που καθημερινά διαπίστωνα άρχισε να μου γίνεται ιδιαίτερα εμφανής και κάποιες φορές αισθάνθηκα ένα πνίξιμο.To site έχει δομηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να καλύπτονται διαφόρου τύπου θέματα αλλά και συμπεριφορές.Δηλαδή αλλού το χιούμορ αλλού η σοβαρότητα οκ!!!Κάποια στιγμη εγώ αισθάνθηκα και λέω εγώ γιατί ο καθένας έχει το δικαίωμα να αισθάνεται όπως θέλει σαν "λοβοτομημένος"

Αυτο συναίβει όταν έφαγα το πρώτο off topic εξαιτίας πολιτικών μου πεποιθήσεων .Συμπέρανα λοιπόν πως ενώ ο αστρολόγος ή ο συνεργάτης μπορεί να γράφει για τον Χίτλερ πχ οτι έχει μια όψη τον κάνει αυταρχικό εγώ δεν μπορώ να ισχυρίζομαι το ίδιο απλά πρέπει να πω ΩΡΑΙΟ ΑΡΘΡΟ και μέχρι εκεί.Τα υπόλοιπα πείραζαν.Ετσι κατέληξα και ίσως κατ εσάς λαθεμένα οτι στο site αυτό που υποτίθεται οτι έψουμε άποψη επι της ουσίας έχουμε την άποψη μόνο του ΜΠΡΑΒΟ ΑΣΤΡΟΛΟΓΕ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ και όχι την δική μας.

Παρακολούθησα αντιπαραθέσεις διάφορων μελών και συχνά έβλεπα off topics ban και άλλα φασιστειδή.Πχ λέμε thread για τα ελλατώματα ζωδίων και βλέπεις 100 posts πως δεν θα ξεφύγεις????Είναι στην φύση του ανθρώπου αυτό και αφού το site επκενρώνεται στον άνθρωπο το γνωρίζει αυτό.(πρέπει λογικά να το γνωρίζει)

Αρα για να είναι τόσο αυστηρό επί της ουσίας είναι σαν να με απορρίπτει σαν χαρακτήρα και να με βλέπει ως τσέπη.Αυτα τα λέω εγώ και φυσικά είναι μόνο για μένα.

Λυπάμαι που χάνω κάποια πραγματικά αξιόλογα μέλη,Θεωρώ οτι roadrunner κάνει και πάρα πολύ καλά την δουλειά της αλλά και είναι άτομο με εξαιρετικό χιούμορ και ικανότητα να "παίζει"τον συνομιλητή της,το πολύ αξίολογο νέο μέλος impulse,τον αγαπητό e.k που επισκέφθηκα τη σελίδα του και σαν λάτρης και εγώ τον βινιλίων μου άρεσε,τον χείμαρο Alien που σε αντιπαράθεση του με τον κύριο Κώστα Dell Pierro είχε ΕΜΦΑΝΩΣ ΔΙΚΑΙΟ!!,την γλυκύτατη Panther που ήταν και η πρώτη που με αγκάλιασε εδώ μέσα και πάρα πολλά άλλα παιδιά.
Τέλος και επειδή εγώ είμαι έτσι και βέβαια μπορούμε να πούμε οτι είμαι "κακός" αν αυτό βολεύει να πω οτι δεν μου κάνει ο κύριος Kώστας και ο κύριος Admin..Δεν είναι πολύ του γούστου μου οι απειλές και δεν θα δώσω την χαρα στον Dell Pierro και στο μπαμπα του τον Ecp να με βανιάζουν οποτε γουστάρουν,επειδή έκανα μια βλακειούλα.

Τετριμένες ευχές δε δίνω αυτοί που μπορούν και θέλουν να είναι καλά το 2007 είμαι σίγουρος οτι θα το κάνουν η τουλάχιστον θα προσπαθήσουν

Σας χαιρετώ

kiaRRa
12-12-2006, 01:07 PM
Αρα για να είναι τόσο αυστηρό επί της ουσίας είναι σαν να με απορρίπτει σαν χαρακτήρα και να με βλέπει ως τσέπη.Αυτα τα λέω εγώ και φυσικά είναι μόνο για μένα.



Δεν καταλαβαίνω πώς προκύπτει ότι οι ιθύνοντες σε βλέπουν σαν "τσέπη".

Ούτε κανείς ποτέ απέρριψε κανέναν εδώ, παρά μόνο όταν ο άλλος προσέβαλε άτομα. Εσύ δεν θυμάμαι να το έκανες άρα και κανείς δεν σε απέρριψε. Οι
πολιτικές πεποιθήσεις είναι πολλές φορές αιτία διαξιφισμών και στους όρους αναφέρθηκε ότι θα πρέπει να αποφεύγεται αυτό.

Τέλος είναι λογικό κάθε συγγραφέας άρθρου να μην θέλει να πλατειάζουν οι σχολιαστές του, αλλά να αναφέρονται και να συζητούν το συγκεκριμένο κάθε φορά θέμα. Αυτό άλλωστε προάγει την αύξηση των γνώσεων μας σε ένα ορισμένο θέμα. Όλοι κατά καιρούς βρεθήκαμε off topic, αλλά ως εκεί.

Η ομάδα διαχείρισης υπάρχει για να διατηρείται μια τάξη, καθώς σε άλλη περίπτωση δεν θα επικρατούσε η ανταλλαγή απόψεων αλλά η οχλοκρατία.

Φιλικά
Αγγελική

Υ.Γ.:Καλές Γιορτές

Fotini Christodoulou
12-12-2006, 01:13 PM
Αγαπητέ Γιώργο,
η επιθυμία σου να αποχωρήσεις είναι σεβαστή αν και με λυπει.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια:embarrest .Πρέπει όμως να επισημάνω κάποια πράγματα.

Οπως έχει τύχει να ξαναπώ,το φόρουμ για να λειτουργήσει σωστά επιβάλλεται να έχει καποιους κανονες.Και κυρίως αυτον που αφορά την θεματολογία.
Λογικό ειναι καμιά φορά σαν ανθρωποι που ειμαστε να ξεφύγουμε και για αυτόν τον λόγο υπάρχουν οι συντονιστές.Οι παρατηρήσεις δεν έχουν να κανουν με το μέλος προσωπικά αλλά με την "παράβασή"του ;) Από την άλλη πρέπει κι εμεις σαν μέλη να συμμορφωνόμαστε με τους κανόνες αυτούς ώστε να διευκολύνουμε κι όποιον ανοιγει να διαβασει ένα αρθρο/θεμα.Πχ νομίζω είναι κατανοητό ότι όταν ανοιξω το αρθρο για τα παραμύθια να διαβασω τα σχετικά με αυτό το θέμα σχόλια κι όχι στίχους των maiden,η τί καιρό κανει σημερα(βρέχειιιι:bigsmile: ).

Η παρατήρησή περί τσέπης θέλω να πιστευω ότι έγινε πάνω σε θυμό,είναι ατυχέστατη.Ολοφάνερα έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους, εθελοντικά προσφέρουμε ο καθένας ότι μπορεί στο σαιτ και άρα τέτοιο θέμα δεν τίθεται.

Τόσο ο dell piero όσο και ο scp,επραξαν για να εφαρμοστουν όσα γράφονται στους όρους χρήσης τους οποιους αποδεχόμαστε όταν κανουμε την εγγραφή μας και τίποτα παραπάνω.


Φιλικά,
φωτεινή

e k
12-12-2006, 01:17 PM
Φίλε giorgosb71,
κάποια απ'τα γραφόμενά σου μπορεί να μη με βρίσκουν σύμφωνο.

Ως τόσο, στη γκρίζα και δαιδαλώδη αυτή ζωή είναι χαρά και τιμή για μένα να συναντώ πρόσωπα που τα χαρακτηρίζουν η ειλικρίνεια, η ευθύτητα και το όρθιο ανάστημα σε μια χαμηλοτάβανη κοινωνία.

Καλά να περνάς εσύ και οι κοντινοί σου άνθρωποι.

Maroulita
12-12-2006, 01:26 PM
Κάποιες φορές μου φαίνεται πως μπερδεύουμε τα πράγματα και τους όρους... προσωπικά -και χωρίς να απευθύνομαι σε σένα Γιώργο- ακούω για φασιστοειδείς συμπεριφορές μέσα στο σάιτ, αυταρχισμούς και καταπίεση.

Συγγνώμη κιόλας, αλλά τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς τους θεωρώ υπερβολικούς που απλά λέγονται για να προκαλείται εντύπωση. Είναι σα να μου λένε ότι όταν διδάσκω αρχαία στους μαθητές μου και βγούμε εκτός θέματος μιλώντας για την Καλομοίρα, θα θεωρηθώ αυταρχική και φασίστας επειδή θα θελήσω να φέρω στα ίσα το μάθημά μου.

Στο παράδειγμα που έθεσες Γιώργο, υπάρχει μια λεπτή διαφορά. Ο δείνα αστρολόγος όντως σχολιάζει και ερμηνεύει μία συγκεκριμένη όψη, η οποία δηλώνει τον αυταρχισμό του Χίτλερ. Αυτό είναι αστρολογική θέση και ερμηνεία.
Όταν όμως εγώ λέω ότι ο Χίτλερ ήταν αυταρχικός, ό,τι ό,τι, εκφράζω πολιτική θέση, σωστή, λάθος δεν έχει σημασία. Και δεν έχει σημασία γιατί το σάιτ είναι αστρολογικό και όχι πολιτικό.
Και οκ εκφράζουμε την άποψή μας, το θέμα είναι ότι έτσι δίνεται η αφορμή να ξεκινήσει ένας διάλογος, που είναι άσχετος με το θέμα.

Κάθε φόρουμ έχει κάποιους κανόνες, τους οποίους προσπαθούμε να τηρούμε. Δε λέω πρέπει, για να μη θεωρηθεί αυταρχικό. ΟΛΟΙ μας έχουμε ξεφύγει σε οφ τοπικ και με τις παρατηρήσεις των διαχειριστών και των συντονιστών δεν φιμωνόμαστε, απλά επανερχόμαστε στο θέμα.

Ως προς το θέμα της "τσέπης", με κάλυψε η KiaRRa, αν και θα μπορούσα να πω και άλλα τόσα.

Alien1
12-12-2006, 01:35 PM
Γιωργο δεν υπηρχε κανενας λογος να πεις το επωνυμο σου κατα την γνωμη μου. Οσο λιγοτερα προσωπικα στοιχεις δινεις στο net τοσο καλυτερα

----
Στο θεμα
Mην μασας ρε συ δεν εγινε και τιποτα :bigsmile:

Ξερεις ποσες φορες εχω μαλωσει με το καθε moderator, αdministrator απο διαφορα forum (ξενα η Ελληνικα) για τις υποτιθεται δικαιες αποφασεις τους
στο τι ειναι σωστο και τι λαθος αναλογος και το συμφερον τους.........χρησιμοποιωντας την "μασκα του καλου" για να κερδισουν και την ευνοια υπολοιπης της κοινοτητας (γιατι εκει ειναι η μονη δυναμη τους)

Γραμμενους τους εχω. ;)
αμα σε θεωρουν απειλη αστους αυτους να σε κανουν ban
μην σηκωνεσαι να φυγεις.

Παντα σε μια μεγαλη ομαδα υπαρχουν ατομα οπου μπορει να μην τους πας η αυτοι να μην σε πανε για διαφορους λογους
αλλα παντα υπαρχουν και αξιολογα ατομα που μπορει να ταιριαζεις

Δεν υπαρχει λογος να κανεις την χαρη στους "Δεν" και να σηκωθεις να φυγεις και κυριως για μια αντιπαραθεση

Ασχολησου με τα ατομα που θεωρεις ενταξει και παρε οτι χρησιμο προσφερει το συγκεκριμενο site και αστους υπολοιπους να λενε οτι θελουν μπροστα η πισω απο την πλατη σου, εξαλλου κανεναν δεν εχεις αναγκη και κανεις "τριτος" απο δω πραγματικα μπορει να σου κανει κακο

Marina 7771
12-12-2006, 01:51 PM
Γιώργο, ξέρω ότι μπορεί να αισθάνεσαι πληγωμένος ή θιγμένος. Πραγματικά σε κάποιους δεν ταιριάζει η αντιμετώπιση μαθητή απ' τον καθηγητή του, και έχω την εντύπωση ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός του site αυτού, αλλά η ανταλλαγή απόψεων και ο δημιουργικός διάλογος.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πω ότι όταν διάβασα εχθές την παρατήρηση που σου έγινε, ξαφνιάστηκα κυρίως επειδή μου φάνηκε υπερβολικός ο τρόπος. Μοιάζει καμμιά φορά η αντιμετώπιση των μελών σαν να είναι μικρά παιδάκια που προσπαθούν να τα βάλουν στον ίσιο δρόμο με τιμωρία στην γωνία, αλλά είμαι σίγουρη ότι αυτό εκφράζει την γενικότερη αγωνία όλης της ομάδας να παραμείνει το site σε υψηλό επίπεδο.
Ίσως η έλλειψη χιούμορ, μερικές φορές, να είναι αναγκαίο κακό. Ελπίζω να το ξανασκεφτείς πιο ψύχραιμα και να μείνεις γιατί πραγματικά πιστεύω ότι έχεις πολλά ακόμα να πεις και είναι κρίμα να μην τ' ακούσουμε κι εμείς.:bigsmile:

skorpion
12-12-2006, 02:28 PM
Εγω λεω να μεινεις θεωρω και γω υπερβολικη την παρατηρηση που σου εκαναν αλλα συμβαινουν αυτα καμμια φορα. Νταξει η αληθεια ειναι οτι καμμια φορα το παρακανουν αλλα δεν νομιζω οτι ειναι με κακη προθεση. Εγω προσωπικα μεχρι τωρα δεν εχω παραπονο αλλα συμφωνω οτι μερικες φορες μπορει καποιος να αισθανεται οτι εχει απο πανω του εναν καθηγητη οπως λεει και η Μαρινα7771.


Τεσπα προτεινω διαδηλωση στην ομονοια με αιτημα περισσοτερη ελευθερια λογου
:pleasantry: :new_year: :vic: :pleasantry: :pleasantry: :crazy: χι χιχι (ετσι λιγο χιουμορ για να ελαφρυνουμε λιγο την ατμοσφαιρα)

panther
12-12-2006, 02:40 PM
Καλημέρα σας

Ειμαι ο mr giorgosb71.Το πραγματικο μου όνομα είναι Γιώργος Μπαιραχτάρης και γεννήθηκα το 1971.Είμαι περίπου κανα δίμηνο συνεδεμένος στο site σας,και η σύντομη αυτη μου περιήγηση δυστυχώς σήμερα φθάνει στο τέλος της.Θεωρώ σωστό εδώ σε αυτη την ενότητα να εξηγήσω τους λόγους που συμβαίνει αυτό

Θα ήμουν ψεύτης να πω οτι όταν μπήκσ στο site σας δεν ενδιαφέρθηκα για τις προβλέψεις σας.Αυτό νομίζω οτι είναι πρωταρχική ανάγκη όλων μπαίνοντας εδώ.Επιπλέον ήθελα να γνωρίσω καινούργιους ανθρώπους όπως όλοι μας.Γνωρίζω πως κάθε site τέτοιου η παραπλήσιου τύπου σαφώς και έχει και εμπορικό χαρακτήρα κάτι το οποίο δεν είναι μεμπτό και είναι απόλυτα λογικό.

Απο κει και πέρα ο εμπορικός αυτός χαρακτήρας που καθημερινά διαπίστωνα άρχισε να μου γίνεται ιδιαίτερα εμφανής και κάποιες φορές αισθάνθηκα ένα πνίξιμο.To site έχει δομηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να καλύπτονται διαφόρου τύπου θέματα αλλά και συμπεριφορές.Δηλαδή αλλού το χιούμορ αλλού η σοβαρότητα οκ!!!Κάποια στιγμη εγώ αισθάνθηκα και λέω εγώ γιατί ο καθένας έχει το δικαίωμα να αισθάνεται όπως θέλει σαν "λοβοτομημένος"

Αυτο συναίβει όταν έφαγα το πρώτο off topic εξαιτίας πολιτικών μου πεποιθήσεων .Συμπέρανα λοιπόν πως ενώ ο αστρολόγος ή ο συνεργάτης μπορεί να γράφει για τον Χίτλερ πχ οτι έχει μια όψη τον κάνει αυταρχικό εγώ δεν μπορώ να ισχυρίζομαι το ίδιο απλά πρέπει να πω ΩΡΑΙΟ ΑΡΘΡΟ και μέχρι εκεί.Τα υπόλοιπα πείραζαν.Ετσι κατέληξα και ίσως κατ εσάς λαθεμένα οτι στο site αυτό που υποτίθεται οτι έψουμε άποψη επι της ουσίας έχουμε την άποψη μόνο του ΜΠΡΑΒΟ ΑΣΤΡΟΛΟΓΕ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ και όχι την δική μας.

Παρακολούθησα αντιπαραθέσεις διάφορων μελών και συχνά έβλεπα off topics ban και άλλα φασιστειδή.Πχ λέμε thread για τα ελλατώματα ζωδίων και βλέπεις 100 posts πως δεν θα ξεφύγεις????Είναι στην φύση του ανθρώπου αυτό και αφού το site επκενρώνεται στον άνθρωπο το γνωρίζει αυτό.(πρέπει λογικά να το γνωρίζει)

Αρα για να είναι τόσο αυστηρό επί της ουσίας είναι σαν να με απορρίπτει σαν χαρακτήρα και να με βλέπει ως τσέπη.Αυτα τα λέω εγώ και φυσικά είναι μόνο για μένα.

Λυπάμαι που χάνω κάποια πραγματικά αξιόλογα μέλη,Θεωρώ οτι roadrunner κάνει και πάρα πολύ καλά την δουλειά της αλλά και είναι άτομο με εξαιρετικό χιούμορ και ικανότητα να "παίζει"τον συνομιλητή της,το πολύ αξίολογο νέο μέλος impulse,τον αγαπητό e.k που επισκέφθηκα τη σελίδα του και σαν λάτρης και εγώ τον βινιλίων μου άρεσε,τον χείμαρο Alien που σε αντιπαράθεση του με τον κύριο Κώστα Dell Pierro είχε ΕΜΦΑΝΩΣ ΔΙΚΑΙΟ!!,την γλυκύτατη Panther που ήταν και η πρώτη που με αγκάλιασε εδώ μέσα και πάρα πολλά άλλα παιδιά.
Τέλος και επειδή εγώ είμαι έτσι και βέβαια μπορούμε να πούμε οτι είμαι "κακός" αν αυτό βολεύει να πω οτι δεν μου κάνει ο κύριος Kώστας και ο κύριος Admin..Δεν είναι πολύ του γούστου μου οι απειλές και δεν θα δώσω την χαρα στον Dell Pierro και στο μπαμπα του τον Ecp να με βανιάζουν οποτε γουστάρουν,επειδή έκανα μια βλακειούλα.

Τετριμένες ευχές δε δίνω αυτοί που μπορούν και θέλουν να είναι καλά το 2007 είμαι σίγουρος οτι θα το κάνουν η τουλάχιστον θα προσπαθήσουν

Σας χαιρετώ

Αγαπητέ Γιώργο,

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια ως προς το άτομό μου:bigsmile:

Δεύτερον, δεν έχω καταλάβει τι έχει γίνει διότι δεν έχω προλάβει να διαβάσω, άρα δεν μπορώ να εκφέρω και άποψη.

Δεν μπορώ να μην συμφωνήσω με την Roadrunner που υποστηρίζει (και ορθώς πράτει) ότι σε κάθε χώρο υπάρχουν κάποιοι κανόνες που δεν πρέπει να παραβαίνουμε. Για του λόγου του αληθές, εγώ που ανήκω στην ομάδα Editors & Staff, τους έχω παραβεί ούκ ο λίγες φορές, και μου έχει γίνει παρατήρηση και από τον Dell Piero & από την Roadrunner. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν κάτι προσωπικό μαζί μου.

Εκείνοι είναι moderators και εγώ Editors & Staff, και δουλεύουμε όλοι αμισθί, άρα δεν νομίζω ότι υφίσταται το ότι βλέπουμε/ βλέπουνε τα μέλη ως τσέπες:wacko:

Όλοι μπορούμε να εκφέρουμε ελεύθερα την άποψή μας;)

Φιλικά
Ιουλία

laziali
12-12-2006, 03:22 PM
Έλειψα μερικές μέρες και βρήκα έναν καταιγισμό ποστ :wacko: :nuts:


Διαβάζοντας λοιπόν πρώτα αυτό το θέμα, να σου πω και γω την γνώμη μου βρε Γιώργο.

Κατά καιρούς όλοι ξεφεύγουμε από το θέμα συζήτησης. Γι’ αυτό το λόγο υπάρχουν και οι moderators ..για να μας επαναφέρουν στην «τάξη». Όταν χάνουμε την ροή με off topic ποστ είναι πάρα πολύ εύκολο κάποιος άλλος που θέλει να παρακολουθήσει την συζήτηση να μην τα καταφέρει, να χάσει τον ειρμό και ίσως να χάσει και το ενδιαφέρον του να απαντήσει. Επομένως η παρατήρηση που θα γίνει δεν γίνεται για να μας βλάψει, ούτε για να μας υποτιμήσει, ούτε για να μας μειώσει….. για το καλό μας γίνεται και για να διευκολύνουμε την διεξαγωγή του θέματος. Δεν λέω, όλοι κατά καιρούς ξεφεύγουμε από το θέμα, αλλά το θέμα είναι να μην γίνεται συνέχεια αυτό. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον τρόπο που το λέω. Γι’ αυτό και κάποιες φορές οι διαχειριστές γίνονται πιο αυστηροί μαζί μας και αυτό εγώ το δέχομαι με σεβασμό.
Τώρα αυτό που αναφέρεις περί τσέπης το βρίσκω λίγο άτοπο. Όπως έχω διαβάσει σε συγκεκριμένα thread για την εργασία που κάνει όλη η ομάδα αυτού του ιστοχώρου, είναι καθαρά εθελοντική και δεν έχω κανέναν λόγο να μην το πιστέψω. Και επειδή έχω υπάρξει εθελόντρια αρθρογράφος για κάποιο διάστημα σε ένα τοπικό περιοδικό, μπορώ να καταλάβω αρκετά την δουλειά που κάνει όλη η ομάδα για να κρατηθεί σε αυτό το επίπεδο ένα σάιτ τέτοιου είδους.

Ίσως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς άλλη μια φορά. Τώρα που είναι και χρονιάρες μέρες δεν αξίζει να χαλάμε τις καρδιές μας ;)


Φιλικότατα,
Κορίνα

Alkis-Skorpion
12-12-2006, 03:35 PM
Γεια χαρά Γιώργο
Επειδή από τη φύση μου δεν τα μασάω και επειδή πιστεύω ότι είναι προβοκατόρικο αυτό το ποστ σου γράφω λίγα πράγματα.
Είμαι κι εγώ σε ομάδα διαχείρισης κάποιου μεγάλου φόρουμ. Ο διαχειριστής είναι ένα μέλος που έχει κάποια εργαλεία για να κάνει ορισμένες δουλειές. Έχει "σκούπες και φαράσια" για να μαζεύει τα τσιγάρα που εσύ εγώ ο άλλος πετάμε στο πάτωμα όταν για μια δυο ωρίτσες περνάμε να κάνουμε την πλακίτσα μας. Εμείς φεύγουμε αυτός μένει και διορθώνει, βελτιώνει, μοχθεί.
Για να δούμε μαζί κάποια σημεία που είναι σημεία εντυπώσεων.


Καλημέρα σας

Επιπλέον ήθελα να γνωρίσω καινούργιους ανθρώπους όπως όλοι μας.Γνωρίζω πως κάθε site τέτοιου η παραπλήσιου τύπου σαφώς και έχει και εμπορικό χαρακτήρα κάτι το οποίο δεν είναι μεμπτό και είναι απόλυτα λογικό.

Όλα τα σάιτ τα μεγάλα τουλάχιστον έχουν διαφημιστικές καταχωρήσεις. Και όσο για τη γνωριμία ανθρώπων προφανώς δεν κατάλαβες ότι δεν είσαι σε dating club. Πολλοί, μεταξύ αυτών και εγώ, γραφτήκαμε για στρολογία και παρεμφερή θέματα. Όχι για γνωριμίες.


Απο κει και πέρα ο εμπορικός αυτός χαρακτήρας που καθημερινά διαπίστωνα άρχισε να μου γίνεται ιδιαίτερα εμφανής και κάποιες φορές αισθάνθηκα ένα πνίξιμο.To site έχει δομηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να καλύπτονται διαφόρου τύπου θέματα αλλά και συμπεριφορές.Δηλαδή αλλού το χιούμορ αλλού η σοβαρότητα οκ!!!Κάποια στιγμη εγώ αισθάνθηκα και λέω εγώ γιατί ο καθένας έχει το δικαίωμα να αισθάνεται όπως θέλει σαν "λοβοτομημένος"

Λοβοτομή επειδή υπάρχει αρχειοθέτηση και ιεράρχηση ενοτήτων; Βιβλίο χωρίς κεφάλαια και περιοδικό χωρίς ενότητες; Πλάκα κάνεις και διακρίνεις εμπορικότητα σε αυτό το θέμα;


Αυτο συναίβει όταν έφαγα το πρώτο off topic εξαιτίας πολιτικών μου πεποιθήσεων .Συμπέρανα λοιπόν πως ενώ ο αστρολόγος ή ο συνεργάτης μπορεί να γράφει για τον Χίτλερ πχ οτι έχει μια όψη τον κάνει αυταρχικό εγώ δεν μπορώ να ισχυρίζομαι το ίδιο απλά πρέπει να πω ΩΡΑΙΟ ΑΡΘΡΟ και μέχρι εκεί.Τα υπόλοιπα πείραζαν.Ετσι κατέληξα και ίσως κατ εσάς λαθεμένα οτι στο site αυτό που υποτίθεται οτι έψουμε άποψη επι της ουσίας έχουμε την άποψη μόνο του ΜΠΡΑΒΟ ΑΣΤΡΟΛΟΓΕ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ και όχι την δική μας.

Οφ τόπικ λόγω πολιτικών πεποιθήσεων; Γιώργο υποτιμάς όσους σε διαβάζουν ή δεν έχεις κάνει σωστή διαχείριση συναισθήματος και δεν ξέρεις τι γράφεις.
Θέμα Χίτλερ αστρολογική ανάλυση παράδειγμα και φεύγεις δίνοντας πολιτικές προεκτάσεις και το θεωρείς φυσιολογικό;


Παρακολούθησα αντιπαραθέσεις διάφορων μελών και συχνά έβλεπα off topics ban και άλλα φασιστειδή.

Φασιστοειδή και όμως το θέμα σου δεν έχει διαγραφεί. Καλές οι εντυπώσεις που αφήνεις να πλανώνται αλλά ψεύτικες.


Αρα για να είναι τόσο αυστηρό επί της ουσίας είναι σαν να με απορρίπτει σαν χαρακτήρα και να με βλέπει ως τσέπη.Αυτα τα λέω εγώ και φυσικά είναι μόνο για μένα.

Έχει πληρώσει κάτι για κάθε ποστ που κάνεις; Στείλε μας απόδειξη να την δω κι εγώ. Το παραχοντρένεις το ψέμα και στο γράφω ευθέως.

Δεν είναι πολύ του γούστου μου οι απειλές και δεν θα δώσω την χαρα στον Dell Pierro και στο μπαμπα του τον Ecp να με βανιάζουν οποτε γουστάρουν,επειδή έκανα μια βλακειούλα.

Η αποδοχή των όρων πρόσβασης σε ένα φόρουμ και η εφαρμογή τους δεν είναι απειλές Γιώργο. ¶λλα πιστεύω καθαρά ότι είσαι προβοκάτορας. Ανοίγεις δημόσιο θέμα για εντυπώσεις. Η πρακτική είναι προσωπικό μήνυμα στους διαχειριστές του στυλ φιλαράκο μαζέψου ή οτιδήποτε άλλο. ΟΧΙ ΕΤΣΙ

Τετριμένες ευχές δε δίνω αυτοί που μπορούν και θέλουν να είναι καλά το 2007 είμαι σίγουρος οτι θα το κάνουν η τουλάχιστον θα προσπαθήσουν

Ευχές επίσης

Σας χαιρετώ

fillenia
12-12-2006, 08:11 PM
Αγαπητε Γιώργο,

Μετά από τόσα ποστ "αγάπης" νομίζω πως δεν θα νιώθεις πια "παρίας". Είσαι αποδεκτός γι αυτό που είσαι και εδώ που τα λέμε, ο ηλεκτρονικός τρόπος δεν είναι ο καλύτερος τρόπος προσέγγισης για να γνωρίσεις κάποιον. Είναι απρόσωπος και οι παρεξηγήσεις αυτονόητες, φυσικές και αναμενόμενες. Ολοι ξεφεύγουμε από τους κανόνες - κοινωνικό φαινόμενο και αρχαιότατο- αλλά δεν είναι δα και το τέλος του κόσμου! Αντιπαραθέσεις, διαξιφισμοί και εκτός θέματος αναλύσεις υπάρχουν και στα καλύτερα σπίτια και πιστεύω πως είναι στην ανθρώπινη φύση να έχει λόγο και θέση "επί παντός επιστητού" γιατί δεν αρέσκεται στην περιχαράκωση της σκέψης. Ο "Λόγος" δεν είναι παρά η περιπέτεια της ανθρώπινης δράσης και εν πάσει περιπτώσει μας "εξανθρωπίζει".
Ως μια από τις "Καπνικαρέες" του myHoroscope, έχω εγγράψει στο ιστορικό μου ατοπήματα, λογοδιάρροιες, offtopics, λάθη, άσχετες παρεμβάσεις, και διάφορα άλλα "σεμνά" με τις αντίστοιχες φυσικά συστάσεις για συμμόρφωση στους κανόνες. Ατυχώς δεν μπορούμε να διαγράψουμε το λάθος, ίσως μάλιστα να το επαναλάβουμε, αλλά μπορούμε σίγουρα να αποδεχόμαστε και να διορθώνουμε κάθε φορά τις συνέπειές του στα πλαίσια της καλής προαίρεσης, της λογικής και του μέτρου.

Εκτός από μέλος είμαι και στην ομάδα των Editors δηλαδή ευχαρίστως προσφέρω τον ελεύθερο χρόνο μου στα μέλη (που κι εγώ ανήκω) για να διαβάσουν θέματα που τους ενδιαφέρουν. Προφανώς ένα μέρος της επιτυχίας του site αγγίζει και μένα και αυτό μου δίνει ιδιαίτερη ικανοποίηση και σε βεβαιώνω πως έχω αρκετές ασχολίες και ενδιαφέροντα εκτός του παρόντος. Δεν τάσσομαι με την μαρξιστική αντίληψη ότι πίσω από κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα υπάρχει μόνο το κίνητρο του κέρδους αλλά και πληθώρα άλλων κινήτρων.

Οι αντιπαραθέσεις που κατά καιρούς αναπτύσσονται εδώ είναι η καλύτερη απόδειξη πως το site δεν κατευθύνει συμπεριφορές και πιστεύω πως είναι υπερβολή να νιώθεις "λοβοτομημένος" επειδή δυσκολεύεσαι να κινηθείς στα καθορισμένα - για λόγους ταξινόμησης και ευχρηστίας - πλαίσια των ενοτήτων. Χιλιάδες άλλοι το καταφέρνουν. Σα να λέμε πως στο σπίτι σου, επιτρέπεις στους επισκέπτες σου να χρησιμοποιούν αδιακρίτως τους χώρους και τα πράγματά σου όπως εκείνοι θέλουν και βολεύονται απλώς για να σε θεωρούν φιλόξενο, ανιδιοτελή, κλπ.

Υποθέτω λοιπόν πως όντας κοινωνικοποιημένος, θα αισθάνεσαι συχνά λοβοτομημένος και θα είσαι το ίδιο αυστηρός με κάθε θεσμό, αρχή, ή κανόνα που θα θέτει όρια στην "ελεύθερη" δράση σου. Συνεπώς, υιοθετώντας "παραβατική συμπεριφορά" συχνά θα βρίσκεσαι εκτός του νυμφώνος στον οποίο θέλεις να μένεις με τους δικούς σου όρους και συνθήκες, προσβάλλοντας τουλάχιστον ως ανόητους όσους συμμορφώνονται με το γενικό καταστατικό.

Δεν ξέρω αν η παρέμβασή σου είναι προβοκάτσια ή όχι και ποσώς ενδιαφέρει εμένα και την τσέπη μου, σίγουρα όμως είναι άστοχη και συγκινησιακά φορτισμένη. Ο Σωκράτης (ο αρχαίος) έλεγε πως οι αποφάσεις της ψυχής (εννοώντας το θυμοειδές της) δεν είναι oύτε ορθές ούτε λογικές.

Συγνώμη που σε αναγκάζω να διαβάσεις ένα "σεντόνι", είναι από τα ελαττώματά μου :embarrest στη γραφή που ωστόσο η "φασιστοειδής" διαχείριση ουδέποτε με αποθάρρυνε να κάνω και την ευχαριστώ που μου δίνει βήμα κάθε τόσο. :clapping:

Φιλιά

Παιδί από τ' αστέρια
12-12-2006, 09:15 PM
Φίλε Γεώργιε
Κι εμείς αγαπήσαμε :toung: και φάγαμε και σύσταση αλλά δεν κάναμε έτσι. Για την ακρίβεια κάναμε επικοινωνόντας με προσωπικό μήνυμα και θέσαμε τις απόψεις μας και τους λόγους μας όπου στο τέλος "έπεσε" πολύ γέλιο. Πραγματικά θα ήθελα να μάθω γιατί προτίμησες τον εντυπωσιασμό ενός δημόσιου ποστ όταν στο φινάλε είσαι και παράτυπος. Ξέρεις πόσες φορές έχω διαβάσει να σου γίνεται σύσταση και να την αγνοείς; Είσαι άδικος αγάπητε Γεώργιε. Όχι καλοί όσοι μας χαιδεύουν τα ώτα και κακοί όσοι λειτουργούν διαφορετικά.
Καλό θα ήταν να παραμείνεις αν ο εγωισμός και το πείσμα σου δεν ξεχυλίζει.



Ξερεις ποσες φορες εχω μαλωσει με το καθε moderator, αdministrator απο διαφορα forum (ξενα η Ελληνικα) για τις υποτιθεται δικαιες αποφασεις τους
στο τι ειναι σωστο και τι λαθος αναλογος και το συμφερον τους.........χρησιμοποιωντας την "μασκα του καλου" για να κερδισουν και την ευνοια υπολοιπης της κοινοτητας (γιατι εκει ειναι η μονη δυναμη τους)

Γραμμενους τους εχω. ;)
αμα σε θεωρουν απειλη αστους αυτους να σε κανουν ban
μην σηκωνεσαι να φυγεις.

Βρε συ alien τι απειλές λες και τι κακό μπορεί να σου κάνει μια σύσταση; Το "γραμμένους τους έχω" δεν είναι τιμητικό και δεν μάλλον είναι ανώριμα λόγια


Γιώργο, ξέρω ότι μπορεί να αισθάνεσαι πληγωμένος ή θιγμένος. Πραγματικά σε κάποιους δεν ταιριάζει η αντιμετώπιση μαθητή απ' τον καθηγητή του, και έχω την εντύπωση ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός του site αυτού, αλλά η ανταλλαγή απόψεων και ο δημιουργικός διάλογος.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πω ότι όταν διάβασα εχθές την παρατήρηση που σου έγινε, ξαφνιάστηκα κυρίως επειδή μου φάνηκε υπερβολικός ο τρόπος.

Αγαπητή μου, ως ενεργός μέλος πιστεύω ότι το σύσταση από το παρατήρηση μπορείτε να το ξεχωρίσετε. Και όσο για τον τρόπο του αγαπητού μας Κωστή Dell Piero όπως διαβάζω ήταν μένουμε αυστηρά στο θέμα και ακολούθως ειρωνεια... Μάλιστα Λόρδε.


Τέλος φίλοι μου καλό θα ήταν για όλους μας να μην δημιουργούμε προβλήματα. Αν δεν υπάρξει δράση δεν θα υπάρξει και αντίδραση. Σεβασμός στο χώρο που μας φιλοξενεί και που επιλέξαμε να τον τιμούμε με ενεργή ή λιγότερη ενεργή παρουσία.

Marina 7771
12-12-2006, 09:33 PM
και ακολούθως ειρωνεια... Μάλιστα Λόρδε.
Και αν "εγώ" αυτό το αντιλαμβάνομαι, αντί για ειρωνία όπως εσύ, ως παραδοχή του σφάλματος μου, αλλά με λίγο πιο ιδιαίτερο τρόπο και μία δόση χιούμορ?(Οι χοντράδες ανήκουν σ' άλλη κατηγορία).
Όσον αφορά τον τρόπο, εννοώ το ban φυσικά και όχι τα λόγια του Dell Piero.
Και επειδή δεν θέλει και πολύ για να μου αποδοθεί η σταυροφορία υπέρ του Γιώργου και επειδή έχει πολύ δίκιο η Φυλλένια όταν γράφει λίγο πιό πάνω ότι είναι εύκολο να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις όταν προσπαθούμε να συνενοηθούμε μόνο με ηλεκτρονικό τρόπο, λέω ότι σου απάντησα μόνο επειδή αναφέρθηκες σε μένα και δεν έχω σκοπό να ασχολούμαι μ' αυτό το θέμα αιωνίως.
Ευχαριστώ πάντως για τις υποδείξεις:bigsmile:

altamira
12-12-2006, 10:03 PM
Ξερεις ποσες φορες εχω μαλωσει με το καθε moderator, αdministrator απο διαφορα forum (ξενα η Ελληνικα) για τις υποτιθεται δικαιες αποφασεις τους
στο τι ειναι σωστο και τι λαθος αναλογος και το συμφερον τους.........χρησιμοποιωντας την "μασκα του καλου" για να κερδισουν και την ευνοια υπολοιπης της κοινοτητας (γιατι εκει ειναι η μονη δυναμη τους)
........

Θα βγω λίγο οφ τόπικ....

Αγαπητέ alien1...
μήπως να πέσουν οι μάσκες; :toung:

Για ποια συμφέροντα μιλάς; Για ποια εύνοια; Μήπως έχουμε ξεχάσει που βρισκόμαστε; Ποιος προσπαθεί να αποσπάσει την εύνοια ποιου εδώ μέσα; Εδώ, τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ που είμαι μια μέση επισκέπτης, βλέπω ότι υπάρχει ένα αλισβερίσι απόψεων, ερωταπαντήσεων κλπ. Πού βλέπεις εσύ ανθρώπους να "γλύφουν" -γιατί αυτό λες, λέγοντας ότι θελουν την εύνοια των υπολοίπων της κοινότητας-;;; Καλό είναι να μην απαντάμε, απλά για να λέμε ότι απαντήσαμε και να το παίζουμε "εναλλακτικοί αντιρρησίες".

Βλέπω εδώ ότι υπάρχουν μέλη-απειλές, μέλη-γλύφτες, μέλη-συμφεροντολόγοι... ήμαρτον. Γιατί παντού πρέπει να υπάρχει μια συνωμοσιολογία από πίσω;;

Ως προς το θέμα του Γιώργου, συμφωνώ με τα λόγια των υπολοίπων. Κατ' εμέ, και όπως θυμάμαι και από τους όρους με τους οποίους γραφτήκαμε εδώ, ΑΝ κάποιος θέλει να αποχωρήσει-διαγραφεί από μέλος, απευθύνεται με προσωπικό μήνυμα στον διαχειριστή, χωρίς μα και μου. Τα υπόλοιπα τα θεωρώ αφορμές εντυπωσιασμού λιγάκι. Προσωπική μου άποψη πάντα. :bigsmile:

ScP
12-12-2006, 10:13 PM
Αγαπητή Μαρίνα
Ο διαχειριστής που ήταν εκείνη την ώρα μέσα διέγραψε άμεσα το μήνυμα του φίλου μας Γιώργου γιατί και αυτός το θεώρησε προφανώς "περίεργο". Ο ίδιος όμως ο Dell Piero το επανέφερε και αυτό κάτι σημαίνει.
Όμως ο άχαρος ρόλος είναι δικός μου που έχω και τον τελευταίο λόγο. Και ο λόγος δεν ήταν το χιούμορ του Γιώργου ή όχι, αλλά ότι του έχουν γίνει πολλές συστάσεις και όχι παρατηρήσεις όπως λανθασμένα γράψατε και πραγματικά είχαν εξαντληθεί τα όρια.

Ο διαχειριστής πάντα είχε και θα έχει το ρόλο του "σκληρού". Αυτός είναι ο ρόλος που φαίνεται γιατί ο άλλος ή μάλλον οι άλλοι όπως για παράδειγμα ένα φόρουμ με συνεχή ροή να δουλεύει απρόσκοπτα και να μπορεί ο καθένας μας να γράφει ότι θέλει είναι ένας ρόλος μη ορατός.

Δεν σας αποδίδω τέλος ρόλο σταυροφόρου. Εξάλλου δεν υπάρξαν γυναίκες σταυροφόροι :bigsmile:

omo
12-12-2006, 10:52 PM
Μου έκανε εντύπωση όλο αυτό το θέμα, αλλά δεν έχω διαβάσει το post της διαμάχης. Αυτό που έχω να σχολιάσω είναι
1.η εμπορικότητα. Κανείς δεν μας υποχρεώνει να ανοίγουμε διαφημιστικά παράθυρα και ο τρόπος που προβάλλονται οι διαφημιστικές καταχωρήσεις δεν θίγει ούτε ενοχλεί
2.administrators. Ο ρόλος τους είναι πολύ συγκεκριμένος και αφορά τόσο την "τάξη" στο site και την τήρηση των όρων χρήσης, που όλοι έχουμε αποδεχτεί με την εγγραφή μας, όσο και την ασφάλεια του ίδιου του site. Αν κάποιοι ενοχλούνται απο την ειρωνεία ή τη σκληρότητα του Dell Pierro ας του το πουν χωρίς όμως να δίνουν τόση έκταση στο θέμα όταν μάλιστα έχουν δεχτεί επανειλλημένα συστάσεις. Μήπως να ανοίξετε κύριοι διαχειριστές νέο θέμα με τα παράπονα προς το πρόσωπό σας για τους θιγμένους; :)

skorpion
13-12-2006, 12:14 AM
Ας γεμισουμε τις καρδιες μας με αγαπη μιας και πλησιαζουν τα Χριστουγεννα:heart: ας ξεχασουμε χαζες μικροπαρεξηγησεις που συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες :snowfight1: κι ας υποδεκτουμε χαρουμενοι τον καινουριο χρονο:new_year: :Santa1: :Snow: :love: :clapping:





:Mrs_Claus:

Λευκή
13-12-2006, 12:28 AM
εγώ φεύγω απ ταααα ονειράάάάά σουυυυ και καλή τύχη όπου κι αν πααααςςςςςςςς :σφύριγμα
:toung: :toung: :toung:
Αγαπητή μου Skorpion όπως βλέπεις συμφωνώ πλήρως μαζί σου :bigsmile:

Anastasy
13-12-2006, 12:59 AM
[QUOTE=skorpion;25143]Ας γεμισουμε τις καρδιες μας με αγαπη μιας και πλησιαζουν τα Χριστουγεννα:heart: ας ξεχασουμε χαζες μικροπαρεξηγησεις που συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες :snowfight1: κι ας υποδεκτουμε χαρουμενοι τον καινουριο χρονο:new_year: :Santa1: :Snow: :love: :clapping:




Το παραθετω για να το ξαναδιαβασουμε ολοι μπας και το εμπεδωσουμε!!

kiaRRa
13-12-2006, 01:00 AM
Mήπως τελικά δώσαμε υπερβολική σημασία στο συγκεκριμένο ζήτημα?:embarrest
Δεν αξίζει

Δ.Μέλλος
13-12-2006, 02:05 AM
Αυτές οι δύο παραθέσεις εκτιμώ ότι καλύπτουν πλήρως την ουσία του θέματος.


omo
Μου έκανε εντύπωση όλο αυτό το θέμα, αλλά δεν έχω διαβάσει το post της διαμάχης. Αυτό που έχω να σχολιάσω είναι
1.η εμπορικότητα. Κανείς δεν μας υποχρεώνει να ανοίγουμε διαφημιστικά παράθυρα και ο τρόπος που προβάλλονται οι διαφημιστικές καταχωρήσεις δεν θίγει ούτε ενοχλεί
2.administrators. Ο ρόλος τους είναι πολύ συγκεκριμένος και αφορά τόσο την "τάξη" στο site και την τήρηση των όρων χρήσης, που όλοι έχουμε αποδεχτεί με την εγγραφή μας, όσο και την ασφάλεια του ίδιου του site. Αν κάποιοι ενοχλούνται απο την ειρωνεία ή τη σκληρότητα του Dell Pierro ας του το πουν χωρίς όμως να δίνουν τόση έκταση στο θέμα όταν μάλιστα έχουν δεχτεί επανειλλημένα συστάσεις. Μήπως να ανοίξετε κύριοι διαχειριστές νέο θέμα με τα παράπονα προς το πρόσωπό σας για τους θιγμένους;


kiaRRa
Mήπως τελικά δώσαμε υπερβολική σημασία στο συγκεκριμένο ζήτημα?
Δεν αξίζει

Γιατί να το κουράζουμε και άλλο? Αν ο Γιώργος θέλει να μείνει, θα μείνει και δεν νομίζω ότι θα υπάρξει κανένα ζήτημα. Αν θελήσει να κρατήσει την γραμμή της αναχώρησης, ας την κρατήσει. Δεν νομίζω ότι θα του κρατήσει κάποιος κακία ή μούτρα. Ελεύθεροι είμαστε όλοι και οι επιλογές είναι δικές μας και μόνον.

giorgosb71
13-12-2006, 11:16 AM
Καλημέρα σας

Νομίζω ότι θα πρέπει να σας εξηγήσω λίγο το θέμα «τσέπη» γιατί δικαίως έχετε απορία αφού δεν εξήγησα στο πως κατέληξα εκεί.

ΘΕΜΑ ΤΣΕΠΗ
Παρατήρησα λοιπόν πως το θέμα της αυστηρότητας off topic/on topic φαίνεται να είναι πολύ πιο ισχυρό σε θεματικές ενότητες οι οποίες έχουν να κάνουν με προβλέψεις και με παρουσίαση ωροσκοπίων διασήμων και μη. Εκεί μάλλον τα πνεύματα είναι λίγο τεταμένα και φαίνεται να επιτρέπονται μόνο εκφράσεις ,πολύ ωραίο το άρθρο σας και που θα βρω παραπάνω πληροφορίες. Αυτό οδηγεί εμένα στο συμπέρασμα και λέω εμένα γιατί κάποιον άλλον δεν θα τον οδηγεί προφανώς εκεί, ότι το forum είναι η «βιτρίνα» του homepage και ότι εκεί δεν επιτρέπονται τα χαχανίσματα γιατί από εκεί θα παρακινηθεί κάποιος να «αγοράσει» και πολύ καλά θα κάνει βέβαια. Όμως πρέπει να δείτε και μια άλλη παράμετρο. Στο άρθρο του Χίτλερ αναφέρθηκαν και μίλησαν πολλοί .Κάποια στιγμή ο ίδιος που έγραψε το άρθρο ανέφερε ότι ο Μάρξ απέτυχε(το θέμα ήταν ήδη εκτός topic γιατί εκεί είχαν ήδη αναφερθεί πάρα πολλά άτομα).Εγώ λιοπόν μπήκα και είπα ότι δεν απέτυχε ,και δεν το είπα αυτό ως αριστερόφρων αλλά ως οικονομολόγο ς.Δεν ξέρω ποιος είναι off topic ή on topic αλλά σίγουρα κάποιοι είναι off ιδιότητα γιατί ο συγκεκριμένος συνεργάτης σας δεν νομίζω να είναι και οικονομολόγος.Αφού λοιπόν ο κύριος πολιτικολόγησε τότε νομίζω ότι καλά έκανα και είπα την άποψη μου που δεν ήταν πολιτική αλλά άποψη ιδιότητας .Το αν αυτό πείραξε την ΕΙΚΟΝΑ του αστρολόγου/συνεργάτη σας εμένα δεν με αφορά ιδιαίτερα.
Και σας ρωτάω αν εγώ είμαι αστρολόγος και γράψω ένα άρθρο και μέσα στο άρθρο πετάξω και ένα «πω ρε παιδιά σήμερα δεν μπορούσα να κάνω Log in ,ο server σας είναι μάπα» δεν θα μπείτε να μου πείτε ότι όχι δεν είναι μάπα έχουμε φτύσει αίμα για να είμαστε οκ?
¶λλη περίπτωση ,το άρθρο έρωτας είναι να ρισκάρεις αμέσως μου έγινε σύσταση ότι το συγκεκριμένο άρθρο έχει γραφτεί από συνεργάτη .Ε και? Δεν μου άρεσε τι να κάνουμε….
Στο επίμαχο θέμα .Στις ετήσιες προβλέψεις ρώτησε κάποια κοπέλα κάτι για τον ωροσκόπο της .Μπήκα και όντως έκανα πλακίτσα λέγοντας της πως αν είναι Λέων με ωροσκόπο Ταύρο τότε πρέπει να διαβάσει όλες τις θέσεις όλων των πλανητών του ωροσκοπίου της.Αυτό ναι είναι κάπως ελαφρούτσικο αλλά είναι και αλήθεια .Εγώ πχ που έχω Δια στον Τοξότη διάβασα και τον Τοξότη ,έχω Αφροδίτη στον Κριό διάβασα και τον Κριό,δεν είπα κάτι τόσο off ίσως να ήταν off διάθεση,αυτό το παραδέχομαι .Είχα μια επίπληξη αρκετά έντονη από τον Dell Pierro με ύφος που εγώ το εξέλαβα ως «όχι πλάκα εδώ πουλάμε την εικόνα των αστρολόγων συνεργατών.Τον ειρωνεύτηκα και του ζητάω συγνώμη για αυτό ,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αλλάζω τα πιστεύω μου .και μετά έφαγα το βανάκι και επίπληξη ότι την επόμενη φορά θα διαγραφώ από το φορουμ.
Οσοι μιλήσατε για εντυπωσιασμό να σας πω ότι δεν υπάρχει τίποτα πιο εντυπωσιακό από να βανιάζεις κάποιον σε thread που θα το διαβάσει το πανελλήνιο και μάλιστα να απειλείσαι με μόνιμο αποκλεισμό εκεί.Η τόση πολύ αυστηρότητα μου δίνει την εντύπωση ότι μου την είχανε στημένη.
Έτσι κατέληξα στην έκφραση τσέπη.Ελεγχόμενη αυστηρότητα με τάση έντονη σε ποστς που ενισχύουν την εμπορική πλευρά του site.και σε αυτά που γράφοντα από συνεργάτες και αστρολόγους.

Τώρα επειδή προφανώς δεν είμαι Ο Πάπας για να έχω το αλάθητο υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο η οπτική μου αυτή να είναι λανθασμένη. Αν αυτό το διαπιστώσω θα μπω και θα πω παιδιά ήμουν λάθος sorry και θα το κάνω το ίδιο «εντυπωσιακά» όπως και εσείς λέτε.
Το site σας με ενδιαφέρει ,ακόμα και η εμπορική του πλευρά ,και πολύ πιθανό είναι να ξαναποστάρω όταν και εφόσον πειστώ για τις αγνές σας προθέσεις και γενικότερα ηρεμήσω και αν φυσικά με δεχθείτε και εσείς

Maroulita
13-12-2006, 11:59 AM
Αγαπητέ Γιώργο,


Παρατήρησα λοιπόν πως το θέμα της αυστηρότητας off topic/on topic φαίνεται να είναι πολύ πιο ισχυρό σε θεματικές ενότητες οι οποίες έχουν να κάνουν με προβλέψεις και με παρουσίαση ωροσκοπίων διασήμων και μη. Εκεί μάλλον τα πνεύματα είναι λίγο τεταμένα και φαίνεται να επιτρέπονται μόνο εκφράσεις ,πολύ ωραίο το άρθρο σας και που θα βρω παραπάνω πληροφορίες. Αυτό οδηγεί εμένα στο συμπέρασμα και λέω εμένα γιατί κάποιον άλλον δεν θα τον οδηγεί προφανώς εκεί, ότι το forum είναι η «βιτρίνα» του homepage και ότι εκεί δεν επιτρέπονται τα χαχανίσματα γιατί από εκεί θα παρακινηθεί κάποιος να «αγοράσει» και πολύ καλά θα κάνει βέβαια.

Το θέμα της αυστηρότητας των off topic ισχύουν για ΚΑΘΕ ενότητα του φόρουμ, από το "¶ρθρα αστρολογίας" έως και το "Αστρολογία με χιούμορ" ή και το "Chat and fun", οπότε θεωρώ πως το περί "βιτρίνας" δεν πολυστέκει. Λάβε επίσης υπόψη σου το γεγονός ότι το παρόν σάιτ έχει ιδιοκτήτη έναν άνθρωπο που δεν είναι αστρολόγος, οπότε δεν επιδιώκει την κονόμα, για να το πω χύμα.
Να σου δώσω ένα παράδειγμα και για τις δύο περιπτώσεις, όπου ειδικά στη δεύτερη δε νομίζω ότι "παίζει" περίπτωση να αποτελεί "βιτρίνα" για να παρακινηθεί κάποιος να αγοράσει, αλλά απλά έχει να κάνει με συζήτηση των μελών, ελαφριά μεν, εντός των ορίων της κάθε φορά δε. Στο θέμα λοιπόν "Ποιο ζώδιο θα διαλέγατε" προς το τέλος, όλοι μας -και λέω "μας" και βάζω πρώτιστα τον εαυτό μου μέσα- είμαστε όφτοπικ. Με τη σύσταση όμως της Panther -που είχε "ανοίξει" μάλιστα το συγκεκριμένο θέμα- συνειδητοποιήσαμε ότι είχαμε βγει εκτός θέματος. Οκ είναι ανθρώπινο να ξεφεύγουμε, δεν θα μας πάρουν και το κεφάλι. Αλλά γιατί πρέπει να το πάρουμε προσωπικά και να θεωρήσουμε ότι μία απλή υπενθύμιση δηλώνει ένα σωρό άλλα πράγματα;;;;

Επίσης, να θέσω ένα άλλο ζήτημα... αναφέρεις ότι επιτρέπονται μόνο φράσεις "πολύ ωραίο το άρθρο σας μπλα μπλα"... Εχεις παρατηρήσει πουθενά, απορίες επί του θέματος, και μιλώ για αστρολογικές απορίες, να θεωρούνται οφ τόπικ; Οπως και να το κάνουμε, πρόκειται για ένα αστρολογικό σάιτ, οπότε κάποιος που δεν ξέρει και απλά διαβάζει το άρθρο και του αρέσει, θα πει "συγχαρητήρια", κάποιος άλλος που θέλει να το ψάξει περισσότερο θα ζητήσει περαιτέρω πληροφορίες, κάποιος άλλος πάλι που είναι πιο σχετικός και πιο ψαγμένος, θα σχολιάσει ουσιαστικά, θα συμφωνήσει, θα διαφωνήσει κλπ. Αλλά πάντα όσον αφορά το θέμα.



Όμως πρέπει να δείτε και μια άλλη παράμετρο. Στο άρθρο του Χίτλερ αναφέρθηκαν και μίλησαν πολλοί .Κάποια στιγμή ο ίδιος που έγραψε το άρθρο ανέφερε ότι ο Μάρξ απέτυχε(το θέμα ήταν ήδη εκτός topic γιατί εκεί είχαν ήδη αναφερθεί πάρα πολλά άτομα). Εγώ λιοπόν μπήκα και είπα ότι δεν απέτυχε ,και δεν το είπα αυτό ως αριστερόφρων αλλά ως οικονομολόγο ς.Δεν ξέρω ποιος είναι off topic ή on topic αλλά σίγουρα κάποιοι είναι off ιδιότητα γιατί ο συγκεκριμένος συνεργάτης σας δεν νομίζω να είναι και οικονομολόγος.Αφού λοιπόν ο κύριος πολιτικολόγησε τότε νομίζω ότι καλά έκανα και είπα την άποψη μου που δεν ήταν πολιτική αλλά άποψη ιδιότητας .Το αν αυτό πείραξε την ΕΙΚΟΝΑ του αστρολόγου/συνεργάτη σας εμένα δεν με αφορά ιδιαίτερα.

Το συγκεκριμένο θέμα από την αρχή, από τα πρώτα ποστ είχε "καταδικαστεί" στα οφ τόπικ! Συμπεριλαμβανομένων και αυτών του ίδιου του γράφοντα, ο οποίος -υπενθυμίζω- δεν είναι πλέον συνεργάτης του σάιτ. Έχεις δίκιο σ' αυτό, δηλαδή ότι ο ίδιος ο συγγραφέας δεν πρέπει ΚΑΝΟΝΙΚΑ να εκφράσει πολιτική θέση. Αλλά και σε μία τέτοιο περίπτωση, καλό είναι οι υπόλοιποι να τα αποφεύγουμε και να μην λέμε "αυτός ξεκίνησε πρώτος". Θα σου έλεγα κατά τη γνώμη μου να παρατηρήσεις καλά ολόκληρο το θέμα, όπου θα δεις ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ από τους διαχειριστές, οι οποίοι υπενθύμιζαν ότι πρέπει να μείνουμε στο θέμα. Οι επισημάνσεις απευθύνονταν σε όλους, κι όχι μόνο στα μέλη, οπότε τα περί "εικόνας" δεν ισχύουν.


Και σας ρωτάω αν εγώ είμαι αστρολόγος και γράψω ένα άρθρο και μέσα στο άρθρο πετάξω και ένα «πω ρε παιδιά σήμερα δεν μπορούσα να κάνω Log in ,ο server σας είναι μάπα» δεν θα μπείτε να μου πείτε ότι όχι δεν είναι μάπα έχουμε φτύσει αίμα για να είμαστε οκ?

Δεν διακρίνω τη σύνδεση σ' αυτό....


¶λλη περίπτωση ,το άρθρο έρωτας είναι να ρισκάρεις αμέσως μου έγινε σύσταση ότι το συγκεκριμένο άρθρο έχει γραφτεί από συνεργάτη .Ε και? Δεν μου άρεσε τι να κάνουμε….

Δε σου έγινε σύσταση αγαπητέ μου Γιώργο.... ας ξεχωρίζουμε λιγάκι τα πράγματα!! Θα ήταν άτοπη η σύσταση! Κι επειδή αναφέρεσαι σε δικό μου ποστ, απλά είχα αναφέρει ότι το συγκεκριμένο κείμενο δεν ήταν αυτοβιογραφικό, αλλά διήγηση της ιστορίας μιας γυναίκας. Και το έκανα απλά για να αποφευχθούν απαντήσεις του στυλ "Γι' αυτό που έκανες πρέπει να ντρέπεσαι κλπ". Δεν ήταν προσωποποιημένο το κείμενο. Αυτό ήθελα να τονίσω.


Στο επίμαχο θέμα .Στις ετήσιες προβλέψεις ρώτησε κάποια κοπέλα κάτι για τον ωροσκόπο της .Μπήκα και όντως έκανα πλακίτσα λέγοντας της πως αν είναι Λέων με ωροσκόπο Ταύρο τότε πρέπει να διαβάσει όλες τις θέσεις όλων των πλανητών του ωροσκοπίου της.Αυτό ναι είναι κάπως ελαφρούτσικο αλλά είναι και αλήθεια .Εγώ πχ που έχω Δια στον Τοξότη διάβασα και τον Τοξότη ,έχω Αφροδίτη στον Κριό διάβασα και τον Κριό,δεν είπα κάτι τόσο off ίσως να ήταν off διάθεση,αυτό το παραδέχομαι .Είχα μια επίπληξη αρκετά έντονη από τον Dell Pierro με ύφος που εγώ το εξέλαβα ως «όχι πλάκα εδώ πουλάμε την εικόνα των αστρολόγων συνεργατών.Τον ειρωνεύτηκα και του ζητάω συγνώμη για αυτό ,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αλλάζω τα πιστεύω μου .και μετά έφαγα το βανάκι και επίπληξη ότι την επόμενη φορά θα διαγραφώ από το φορουμ.

Η ερμηνεία σου "πουλάμε την εικόνα" δεν ισχύει. Απλά κοίταξε τον τίτλο του θεματος και θα κατανοήσεις την απάντηση του Dell Piero.


Οσοι μιλήσατε για εντυπωσιασμό να σας πω ότι δεν υπάρχει τίποτα πιο εντυπωσιακό από να βανιάζεις κάποιον σε thread που θα το διαβάσει το πανελλήνιο και μάλιστα να απειλείσαι με μόνιμο αποκλεισμό εκεί.Η τόση πολύ αυστηρότητα μου δίνει την εντύπωση ότι μου την είχανε στημένη.
Έτσι κατέληξα στην έκφραση τσέπη.Ελεγχόμενη αυστηρότητα με τάση έντονη σε ποστς που ενισχύουν την εμπορική πλευρά του site.και σε αυτά που γράφοντα από συνεργάτες και αστρολόγους.


Πρότασή μου να περιηγηθείς λιγάκι σε όλα τα φόρουμς και όχι μόνο στα άρθρα των αστρολόγων και των προβλέψεων και να δεις τη συμπεριφορά και τη στάση των διαχειριστών. Είναι λιγάκι άδικο να δίνεται η εντύπωση ότι πλασάρουμε την εικόνα κάποιων και κοιτάμε την τσέπη μας, ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο.


Τώρα επειδή προφανώς δεν είμαι Ο Πάπας για να έχω το αλάθητο υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο η οπτική μου αυτή να είναι λανθασμένη. Αν αυτό το διαπιστώσω θα μπω και θα πω παιδιά ήμουν λάθος sorry και θα το κάνω το ίδιο «εντυπωσιακά» όπως και εσείς λέτε.
Το site σας με ενδιαφέρει ,ακόμα και η εμπορική του πλευρά ,και πολύ πιθανό είναι να ξαναποστάρω όταν και εφόσον πειστώ για τις αγνές σας προθέσεις και γενικότερα ηρεμήσω και αν φυσικά με δεχθείτε και εσείς

Δε νομίζω κανείς να εξέφρασε την άποψη ότι δεν είσαι δεκτός! :bigsmile:

Marina 7771
13-12-2006, 01:43 PM
Είναι λίγο περίεργο και αισθάνομαι "κάπως" για να μην πω άσχημα.
Το ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με το site φαίνεται νομίζω από την παρουσία μου εδώ καθημερινά και την συμμετοχή μου, όποτε έχω κάτι να πω.
Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά τον λόγο που παίρνει διαστάσεις ένα σχόλιο μου, αγνοώντας προς στιγμήν την όλη μου συμπεριφορά μέχρι τώρα και εστιάζοντας αποκλειστικά ότι συμφώνησα εν μέρει με κάποιον που έχει διαφωνία σ' ένα συγκεκριμένο θέμα με τους διαχειριστές.
Αν διαβάσει κανείς πιο προσεκτικά το αρχικό μου post, λέω ότι είναι δικαιολογημένη η αυστηρότητα και κάποιες φορές η έλλειψη χιούμορ αναγκαίο κακό, για να διατηρηθεί το υψηλό επίπεδο του site. Δεν σχολιάζω, δεν αναφέρομαι καν στην εμπορικότητα ή μη του site και για να είμαι ειλικρινής δεν με ενδιαφέρει ούτε με τον ένα, ούτε με τον άλλο τρόπο. Ξέρω καλά ότι πρόκειται για εθελοντική εργασία μιας ομάδας και εμένα αυτό μου αρκεί.:cheesy:

Ps: Υπήρξαν γυναίκες σταυροφόροι στην "σταυροφορία των κουρελήδων", το 1906 υπό του Πέτρου του Ερημίτη. Σφαγιάστηκαν βέβαια απ' τους Σελτζούκους, αλλά δεν νομίζω ότι αιτία ήταν οι γυναίκες που συμμετείχαν. :toung:

Dell Piero
13-12-2006, 02:51 PM
Ps: Υπήρξαν γυναίκες σταυροφόροι στην "σταυροφορία των κουρελήδων", το 1906 υπό του Πέτρου του Ερημίτη. Σφαγιάστηκαν βέβαια απ' τους Σελτζούκους, αλλά δεν νομίζω ότι αιτία ήταν οι γυναίκες που συμμετείχαν. :toung:

Δεν είχαν τον κατάλληλο εκπαιδευτή προφανώς.

Το θέμα κλειδώνει για να δικαιολογηθεί και η λέξη φασισμός. Πήρε διαστάσεις, αλλά ολοκληρώθηκε. Όποιος θέλει μένει, όποιος θέλει φεύγει. Εξάλλου κατά ένα περίεργο τρόπο -ίσως η διέλευση του Πλούτωνα από το Γαλαξιακό Κέντρο εξηγεί το γεγονός- ένας φεύγει (για την ακρίβεια μέσα σε 2 χρόνια δυο ή τρία άτομα) και εκατοντάδες (γιατί αν πω χιλιάδες βγάζει σπυράκια κάποιος) έρχονται.