PDA

View Full Version : Ανοιχτή επιστολή προς uranialab



Dell Piero
10-12-2006, 10:57 PM
Αγαπητέ κύριε Κορωνάκη
Διαβάζουμε κατά καιρούς διάφορα σχόλιά σας τα οποία, χωρίς να μας καταδεικνύουν ευθέως, εμφανέστατα αναφέρονται σε εμάς. Το «εμάς» σημαίνει 15 μεταφραστές και συντάκτες δημοσιογράφους, 5 ενεργούς αστρολόγους, 3 πανεπιστημιακούς, ένα φιλικό προς εμάς περιοδικό αστρολογίας (που κάποτε το τιμούσατε με κείμενά σας για «τα άστρα και τον τζόγο», ενώ τώρα απαξιώνετε δημοσίως τα γενικά αυτά κείμενα) και τέλος 4 διαχειριστές που εργάζονται σιωπηλά και αμισθί. Τελευταίο σχόλιό σας το σημερινό, το οποίο ακολούθησε την επίσκεψή σας στο My Ηoroscope.

Επειδή δεν γνωρίζουμε και πολλούς ιστοχώρους οι οποίοι διαθέτουν στους επισκέπτες το σύνολο των περιεχομένων, όπως άλλωστε και ο ιστοχώρος που σας φιλοξενεί (Με απλά λόγια, όλα τα φόρουμ ανά τον κόσμο έχουν κάποιες θεματικές ενότητες που είναι ορατές μόνο σε εγγεγραμμένους χρήστες και αυτό θεωρείται πάγια τακτική. Στο φόρουμ που γράφετε δεν συμβαίνει το ίδιο; Δεν συμβαίνει επίσης το εξής παράδοξο, να μην μπορούν οι επισκέπτες να δουν τους συνδέσμους [links] σας αν δεν είναι εγγεγραμμένοι; Μια επίσης πάγια τακτική των μικρών φόρουμ που «εκβιάζουν» τις εγγραφές μελών).

Επειδή εξηγούμε γενικά γιατί δεν υπάρχουν όλες οι προβλέψεις (από το πρωί υπάρχει ήδη το 1/3 εκ του συνόλου. Σε εσάς ειδικά θα μπορούσαμε να αναφέρουμε ακόμη έναν λόγο...).

Επειδή θεωρούμε ότι ορισμένες από τις εκφράσεις που χρησιμοποιείτε δεν είναι και οι πλέον δόκιμες και δεν είναι σωστό να σας χαρακτηρίσουν... (Η λέξη «πουστιά», έστω και με εισαγωγικά, θα μπορούσε να θεωρηθεί ολίσθημα από έναν άνθρωπο μορφωμένο).

Επειδή πολλά από τα μέλη του χώρου που σας φιλοξενεί είναι και παράλληλα μέλη του My Horoscope, οπότε θα λέγαμε ότι τους αδικείτε με αυτά που γράφετε (ότι «παρασύρονται» κ.ά.).

Και τέλος
Επειδή ο καταλληλότερος χώρος για να εκφράσετε τις αιτιάσεις σας αναφορικά με το My Horoscope είναι το ίδιο το My Horoscope –και γνωρίζουμε ότι τα κίνητρά σας είναι άδολα και σίγουρα δεν είναι στις προθέσεις σας απλώς να δημιουργείτε εντυπώσεις– σας καλούμε να καταθέσετε δημόσια και ευθαρσώς, όπως άλλωστε αρμόζει στην μέχρι τώρα παρουσία σας στον χώρο της ρημάδας της Αστρολογίας, τις όποιες απόψεις σας στον χώρο που πρέπει και όχι κάπου όπου η αξιόλογη θέση σας θα διαβαστεί από λίγους.
Θα ήταν μεγάλη μας χαρά και τιμή να συζητήσετε μαζί μας και να διαβάσουμε και εμείς και τα μέλη μας τις διαφωνίες σας.

Με εκτίμηση
Κωνσταντίνος Μιχαλίτσης


Για λόγους δεοντολογίας παραθέτουμε το κείμενό σας που έχει γραφεί σε άλλον αστρολογικό χώρο.



Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 10, 2006 10:56 am Θέμα δημοσίευσης: ΠΟΥΣΤΙΑ ΚΑΙ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ

Kυριε διαχειριστα, διαβαστε την τελευταια <πουστια> γνωστο ιστοχωρου. Αναγγελει καρμικες προβλεψεις του 2007, μονο για τα μελη του. Κανεις κλικ και διαβαζεις, ότι συντομα κοντα σας. Ετσι οι περιπλανομενοι στο διαδυκτιο τσιμανε,τα καρμικα πουλανε σαν τρελλα και αναμενουν στο ακουστικο τους. Αλλα ετσι ψαρευουν μελη και κοκορεβονται, για το λαο που είναι μαζι τους, μεσω αυτης της <πουστιας>. Ετσι κανω και εγω 10000 μελη σε μια εβδομαδα. Αλλα εμεις δεν ξεγελαμε τον κοσμο. Tου δινουμε γνωση, εστω λιγη, που βγαινει από την καρδια μας. Κυριε διαχειριστα, στις καρμικες προβλεψεις μου για το 2007, θα βαλετε προυποθεση οτι κάθε μελος που τις διαβαζει, εχει γραψει σαν μελη τουλαχιστον το μισο του σοι. Αυτα σκεπτονται,αυτοι που τρεφονται από τα ψυχουλα της κυριας <<αστρολογου>>.

ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ, ΚΑΤΑΛΑΒΕ. ΔΕΝ ΜΑΣΑΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΦΟΜΑΙ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

gwrgina25
11-12-2006, 12:29 PM
Σε τέτοια άτομα και τέτοιου είδους post δεν πρέπει να μπαίνεται καν στην διαδικασία να απαντάτε!!!:mad:
Το μόνο που κάνουν είναι να προκαλούν αηδία !!!:sick:

Και τέλος
Επειδή ο καταλληλότερος χώρος για να εκφράσετε τις αιτιάσεις σας αναφορικά με το My Horoscope είναι το ίδιο το My Horoscope –και γνωρίζουμε ότι τα κίνητρά σας είναι άδολα και σίγουρα δεν είναι στις προθέσεις σας απλώς να δημιουργείτε εντυπώσεις– σας καλούμε να καταθέσετε δημόσια και ευθαρσώς, όπως άλλωστε αρμόζει στην μέχρι τώρα παρουσία σας στον χώρο της ρημάδας της Αστρολογίας, τις όποιες απόψεις σας στον χώρο που πρέπει και όχι κάπου όπου η αξιόλογη θέση σας θα διαβαστεί από λίγους.

Μην παίρνετε και όρκο:toung: :tease1:

Alkis-Skorpion
11-12-2006, 01:14 PM
Είναι πράγματι λυπηρό το φαινόμενο. Έχω διαβάσει διάφορα ποστ από τον συγκεκριμένο κύριο που έχει μακρά και σπουδαία ιστορία στο χώρο της αστρολογίας. Παρατηρώ επί μήνες να προσπαθεί να υποβαθμίσει μια δουλειά ενός αστρολογικού χώρου μοναδικού στην Ελλάδα. Η αθρόα προσέλευση επισκεπτών λειτουργούν σε αυτόν όπως επάνω στον «διάβολο το λιβάνι».
Τον έχω δει να γράφει συνεχώς για συνεργάτες αυτού του χώρου υποτιμητικά και μάλιστα όχι εδώ για να τους δώσει τη δυνατότητα ανταπάντησης. Τον έχω δει να γράφει απαξιωτικά για όλους τους τηλεοπτικούς «αστρολογικούς αστέρες» που στο κάτω κάτω κάνουν τη δουλειά τους. Ζούμε σε εποχές μάρκετινγκ από το 1980. Δεν είναι δα κανένα νέο.

Αυτό όμως που με ενοχλεί αφάνταστα είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζει όλους εμάς, ή τουλάχιστον τους περισσότερους, αποκαλώντας μας «ψάρια που τσιμπάμε» σε ότι μας «σερβίρει» η tv ή το internet. Δεν αισθάνομαι ούτε άτομο χωρίς κρίση, αλλά έχω και το δικαίωμα επιλογής να διαλέγω τι θα διαβάσω και σε ποιους χώρους θα κινηθώ και δεν θα με κρίνει ο κύριος. Καλύτερα ας κάνει αυτοκριτική. Το παρελθόν του και η αστρολογική του εμπειρία δεν του δίνουν το δικαίωμα να χρίζει εαυτόν βασιλικότερον του βασιλέως.

Πιστεύω ότι πρέπει να κατεβάσει τους τόνους και να δουλέψει όπως δουλεύουν κάποιοι εδώ μέσα για να μας προσφέρει όσο και ότι μπορεί. Η «μαγκιά» δεν είναι στο να σκανάρεις κείμενα από αγγλικά βιβλία ή να αντιγράφεις επίσης αγγλικά κείμενα από το internet και να τα προσφέρεις χαρούμενος ότι κάτι έκανες, αλλά να τα μεταφράζεις, να τα προσαρμόζεις και να τα επιμελείσαι. Και αφού έχεις κάνει και κάποιες πρότυπες εργασίες μοιράσου τες μαζί μας.
Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να μας γράψει εδώ στην κοινότητα αν και το βρίσκω ιδιαίτερα δύσκολο. Η σιγουριά της μη ανταπάντησης είναι η ασφάλειά του.

Φιλικά από ένα «ψάρι που τσίμπησε» σε καρμικές προβλέψεις!

Ζωή και Ζώδια
11-12-2006, 10:39 PM
Χωρίς να μπαίνουμε στην ουσία, να αναφέρουμε ότι ο Uranialab αρθρογραφόντας για το "Ζωή & Ζώδια" συμπεριέλαβε θέματα όπως η αστρογεωγραφία, η μέθοδος Γιόνας και άλλα, είχε δε συγγράψει και τις καρμικές προβλέψεις για όλο το 2006. Αυτό προς αποφυγήν παρερμηνειών, σχετικά με την σοβαρότητα που προσεγγίζει την αστρολογία, από την πλευρά του, καθώς και για το εύρος των γνώσεών του.

Όχι ότι έχει ανάγκη από τον λόγο μας ή την "υπεράσπιση" από την μεριά μας, αλλά ίσως οι νεαρότερες ηλικίες να μην τον γνωρίζουν. Ούτως ή άλλως "μεγάλα παιδιά" είμαστε, ο καθένας μπορεί να μιλήσει για τον εαυτό του :bigsmile:

altamira
11-12-2006, 11:08 PM
Δε νομίζω πως κάποιος αμφισβήτησε τις γνώσεις του Κου Κορωνάκη. Πιστεύω πως το ποστ του Dell Piero είναι αρκετά σαφές και θίγει ζητήματα που δεν άπτονται επι προσωπικού.

Το θέμα εδώ, όπως εγώ το κατανοώ, είναι η μομφή που εκφράζεται προς το σάιτ, το οποίο όπως βλέπω από διάφορα σχολιαστικά ποστ του ίδιου προσώπου, από τη μία θεωρείται ως "γνωστός ιστοχώρος" και από την άλλη ως ένα σάιτ που κανείς δεν ξέρει, επειδή ίσως στην αναζήτηση του google βρίσκεται σε χαμηλή θέση. Βέβαια το συγκεκριμένο θέμα έχει ξαναθιχτεί και όσοι γνωρίζουμε κάποια πράγματα από το διαδίκτυο (ή που μαθαίνουμε σιγά σιγά) ξέρουμε τί "παίζει" μ' αυτό το ζήτημα.

Το θέμα εδώ είναι ότι το συγκεκριμένο παρατιθέμενο κείμενο είναι απαράδεκτο και προσβλητικό για όλους εμάς που τυγχάνουμε να είμαστε μέλη και δε συνηθίζουμε να λειτουργούμε ως κοπάδι με βοσκοπούλες τούλες μπουμπούλες. Αυτή η γενίκευση και η μαζοποιημένη στάση προσωπικά ως μέλος του συγκεκριμένου ιστοχώρου (αλλά και άλλων...) με προσβάλει και με εκνευρίζει.

Fotini Christodoulou
12-12-2006, 08:48 AM
Προσωπικά τον κο Κορωνάκη δεν τον γνωρίζω αν και πιθανό- καθώς φανατική αναγνώστρια του περιοδικού -να έχω διαβάσει αρθρα του.:bigsmile:

Το θέμα μας καταρχάς,είναι καθαρά, το προσβλητικό για τον κάθε έναν μας ,πόστ του.
Πραγματικά αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατό εφόσον το σάιτ μας ουδέποτε προκάλεσε κανέναν να δέχεται τέτοια κακεντρεχή σχόλια.
Απορώ επίσης πώς είναι δυνατό να αντιμέτωπίζουν κάποιοι άνθρωποι όλους εμάς ,δηλαδή τα μέλη με τέτοιο απαξιωτικό τρόπο.Γιατί δηλαδή επιμένουν να θεωρούν ότι πάσχουμε από καποια εγκεφαλική βλάβη;!Ελευθερία υπάρχει να γραφτούμε σε όποιον / οποιους ιστοχώρους επιθυμούμε.

Τώρα για το θέμα που τέθηκε ότι δλδ χρησιμοποιούμε "αθεμιτα"μέσα για να προσελκύσουμε μέλη,και πάλι δεν ευσταθεί.Τα μέλη μας έχουν στην διάθεση τους ήδη το μεγαλύτερο μέρος των προβλέψεων και ειναι θεμα ημερών και για τις καρμικές.
Αλλά και πάλι πρίν από την αναγγελία αυτής της καινούργιας παροχής στα μέλη μας ,οι εγγραφές ξεπερνούσαν κάθε προσδοκία.:bigsmile:
Με λίγα λόγια η συνδεση μεταξύ αναγγελίας καρμικών και εγγραφών μελών δεν υφίσταται.

Τέλος σαν μέλος της διαχειριστικής ομάδας,θα ήθελα πραγματικά να πώ ότι η όποια επιτυχία έχει αυτός ο ιστοχώρος οφείλεται στην καθημερινή σκληρή δουλειά όλων των ανθρώπων του σάιτ που προσπαθούν πάντα να προσφέρουν τα μέγιστα και στην πολύτιμη συμμετοχή των μελών μας.
Τόσο απλά!:love:

magikadespell
12-12-2006, 09:48 AM
Ούτε εγώ τον γνωρίζω αυτόν τον κύριο και έζησα μέχρι τώρα μια χαρά χωρίς αυτή τη "γνωριμία":toung: :toung:

Εμπάς η περιπτώση, εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιοί είναι όλοι αυτοί οι επαϊοντες που μας την "πέφτουν" κατά καιρούς και μας αποκαλούν με διάφορα κοσμητικά που χαρακτηρίζουν την νοημοσύνη μας ούτε γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά έχω την άποψη πως το πιο ανόητο από όλα είναι κάθε φορά να απολογούμαστε ομαδικά στον κάθε κακοπροαίρετο ότι δεν είμαστε..... ηλίθιοι!!!
Νομίζω ότι ο Dell Piero του έδωσε μια απάντηση πολύ καλή που θα πρέπει να τον καλύπτει οπότε ας μην ανοίγουμε 10 σελίδες ξανά με βλακείες

laziali
12-12-2006, 05:08 PM
Τον κύριο ούτε εγώ τον ξέρω. Αλλά επειδή αν με πιάσετε από την μύτη θα σκάσω, πρέπει να πω δυο λογάκια.
Το έχουμε ξαναδεί το έργο. Μα βγαίνω από τα ρούχα μου με κάτι τέτοιες δηλώσεις που γίνονται σε άλλα site νομίζοντας οι συγγραφείς τους ότι δεν θα τα δουν εκείνοι για τους οποίους γίνονται τα σχόλια και πιάνουν τα φτυάρια και αρχίζουν το θάψιμο πριν καλά καλά ανοίξουν τον λάκκο! Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να υποτιμάς την νοημοσύνη ενός ατόμου που μόνο του διαλέγει που θα γραφτεί και για πιο λόγο.
Έλεος πια με αυτή την κακία των ανθρώπων που μόλις δουν κάποιον άλλο να είναι πετυχημένος θέλουν να του βγάλουν το μάτι γιατί οι ίδιοι δεν μπορούν να φτάσουν στο επίπεδό του. Αυτό έχω να πω μόνο... ΕΛΕΟΣ. Όλα αυτά είναι ζήλεια, φθόνος και κακία και ανοησία και χίλια δυο άλλα! Δυστυχώς για κάποιους η αξία και η επιτυχία του άλλου πονάει πολύ ........

Όσοι εργάζεστε σε αυτό το καταπληκτικό σάιτ, έχω να σας πω ένα μεγάλο μπράβο! Το αξίζετε και προηγείστε με μεγάλη διαφορά από άλλα σάιτ παρόμοιας θεματολογίας. Και δεν χρειάζεται να πω το ΓΙΑΤΙ. Φαίνεται άλλωστε και από τον αριθμό των μελών και από την συμμετοχή τους και από την σοβαρή δουλειά που κάνετε όλοι σας εδώ μέσα.


Κορίνα

Παιδί από τ' αστέρια
12-12-2006, 09:25 PM
Εμείς των εκδόσεων γνωρίζουμε το "Υπο έκδοση". Πάντα λοιπόν παλαιότερα εντύπως και σήμερα ηλεκτρονικά χρησιμοποιήσουμε τεχνικές ενημέρωσης για να γνωρίζει ο αναγνώστης την αντζέντα μας και τις δραστηριότητές μας.
Κάτι ανάλογο γίνεται φαντάζομαι και εδώ. Είναι προβλέψεις υπό δημοσίευση, σίγουρα έχουν προγραματιστεί για κάποια ημερομηνία και είναι τόσο απλό.
Ίσως στην κακή του έκφραση ένας εκδικητικός Σκορπιός να έβρισκε συνωμοσίες. Ίσως στην κακή του έκφραση ένας ξεροκέφαλος Αιγόκερως να έβλεπε "πουστιές", αλλά και ίσως στην καλή τους ένας διανοητικός Δίδυμος ή ένας φιλοσοφημένος Τοξότης να περίμεναν

Πολύ ντόρο για το τίποτα νομίζω έκανε το μέλος ουρανίαλάβ

Καλές γιορτές!

omo
12-12-2006, 11:03 PM
Όσο αξιόλογος κι αν είναι ο κύριος αυτός, δεν νομίζω ότι όλοι εμείς που δεν τον γνωρίζουμε θα του το αναγνωρίσουμε όταν εκφράζεται με τέτοιον τρόπο δημοσίως. Για ποια μόρφωση συζητάμε ;:icon_question:

anastasios
13-12-2006, 08:38 PM
Μάλιστα μάλιστα. Είναι και εδώ γραμμένος ο πανεπιστήμων; Το λεξιλόγιο του δεν είμαι σε θέση να το κρίνω. Όμως μην είστε αφελείς και πιστεύετε ότι θα ξεμυτήσει από το τρυπάκι του.
Για να μπορέσεις να απαντήσεις πρέπει να είσαι σε θέση να σκεφτείς και για να είσαι σε θέση να σκεφτείς πρέπει να έχεις μνήμη και για να έχεις μνήμη σίγουρα θα πρέπει να θυμάσαι ότι τον κύριο που γλύφεις και που σε κύκλους αποκαλούσες συναστριάκια τον γραφικό με τους 20 λογαριασμούς και τον δημιουργό των ποιοτικών 090 τώρα συμπορεύεσαι μαζί του.
Η πιάτσα έχει μνήμες Δημητράκη. Όσο για μερικούς που θόλωσαν πιστεύοντας ότι ο Μητσάκος γνωρίζει αστρολογία κοιμούνται ύπνον μακάριον..........

Dell Piero
13-12-2006, 08:45 PM
anastasios καλησπέρα
Δεν θα απαντήσω εκ μέρους ενός ενεργούς μέλους αλλά ζητάω από σένα ή για να το θέσω καλύτερα (και δεν με ενδιαφέρει αν αρχίσεις τα περίεργα όπως κάποιοι άλλοι που θέλουν να δημιουργούν εντυπώσεις) απαιτώ ως διαχειριστής κοσμιότητα.

Alien1
16-12-2006, 03:30 PM
ή τουλάχιστον τους περισσότερους, αποκαλώντας μας «ψάρια που τσιμπάμε» σε ότι μας «σερβίρει» η tv ή το internet.

Δεν εχει και τοσο αδικο σε αυτο αλλα το παρατραβαει...

Συγκρινοντας ολα τα κειμενα αστρολογιας απο δω μεσα με τις κουτσομπολιστικες και χαμηλου επιπεδου εκπομπες της Ιδιωτικη Tηλεορασης
ενταξει εκει το παρατραβαει...

Πραγματι παντως και γω πιστευω οτι ειναι σωστο το σχολιο του οτι οι περισσοτεροι σαν τα μερικαστικα μασουλανε οτι μαμακιες τους δινει η ΤV
αναλογος και το επιπεδο του μεσου Ελληνα στα σημερινα χρονια...

αλλα
δεν νομιζω οτι ισχυει το ιδιο και για τα αρθρα αστρολογιας απο δω μεσα τα οποια προσφερουν και αλλες χρησιμες πληροφοριες και οχι σκετη αποχαυνωση...