PDA

View Full Version : Δύο αστρολογικές απορίες σε ένα θέμα...



impulse
10-12-2006, 06:03 PM
Η πρώτη μου απορία γεννήθηκε από μια συζήτηση που είχα χθες βράδυ με μια παρέα. Είναι αλήθεια ότι από μια ηλικία και μετά, ο ωροσκόπος είναι αυτός που επηρεάζει τη ζωή μας; Κι αν όντως επηρεάζει, σε τι βαθμό γίνεται αυτό; Φίλη η οποία δηλώνει expert επί των αστρολογικών θεμάτων, διαρρηγνύει τα ιμάτια της τονίζοντας ότι από τα 30 και μετά, αυτό που κυριαρχεί είναι ο ωροσκόπος και όχι το ζώδιο. Αδαής εγώ και μαθητής ακόμη επί αυτών των θεμάτων, δεν εξέφρασα άποψη, αλλά έμεινα με την απορία, καθότι (μεταξύ μας αυτό) δεν της έχω και πολύ εμπιστοσύνη ;-)


Η δεύτερη απορία μου, γεννήθηκε στην ίδια συζήτηση, όταν η ίδια expert, μου είπε να ακυρώσω την ατομική έκθεση που ετοιμάζω με τα έργα μου (φωτογραφία-ζωγραφική), καθότι αστρολογικά ο Γενάρης (που θα γίνει η έκθεση), καθώς επίσης και ο Φλεβάρης δεν ενδείκνυται για τέτοιου είδους κινήσεις και η έκθεση θα αποτύχει! Το δε συμπέρασμα της, το βάσισε όπως είπε στον ωροσκόπο μου!
Ακόμα και σε αυτό το σημείο, επικρατεί μια σύγχυση... εγώ είχα την αίσθηση ότι έχω τον ωροσκόπο μου στον Αιγόκερω, αυτή επιμένει ότι τον έχω στον Υδροχόο (8/12/63 10:30 πμ).
Πέρσι, η ίδια expert, πάλι σε φιλική συνάντηση, μου είχε πει να μην πραγματοποιήσω το ταξίδι που κάνω κάθε καλοκαίρι με ιστιοπλοϊκό γιατί θα πάθω ζημιά μεταξύ 30 Ιουλίου και 1ης Αυγούστου... Τελικά το ταξίδι ξεκίνησε στις 5 Αυγούστου και στις 6 Αυγούστου όντως έγινε ατύχημα (κολλήσαμε σε ξέρα)!!!
Η πρόβλεψη της ήταν έγκυρη και βασισμένη σε σοβαρές παραμέτρους ή ήταν ένα τυχαίο γεγονός;
Βοήθεια αδέλφια :-)
Να την κάνω την έκθεση ή να μην την κάνω; Να προκαλέσω εγκεφαλικό στους διοργανωτές της έκθεσης ή να μη το κάνω; Ή μήπως να βάλω κι από ένα σκόρδο σε κάθε έργο που θα εκθέσω;

Λίλιαν Σίμου
10-12-2006, 10:38 PM
Αγαπητέ impulse

Δεν μπορούμε να κρίνουμε τη φίλη σας και εκείνο μόνο που μπορώ να πω, είναι πως κανείς δεν είναι expert. Αν κάποιος το υποστηρίζει, συνήθως απέχει πολύ. Η αστρολογική γνώση είναι ευρύτατη και δεν ολοκληρώνεται, καθώς χρειάζεται να υπάρχει υπόβαθρο σε πολλά γνωστικά αντικείμενα και μεγάλη αγάπη και υπομονή για έρευνα. Να γίνουμε καλύτεροι μπορούμε, expert ποτέ.

Για το θέμα σας τώρα, ο Ωροσκόπος όντως φαίνεται συνήθως μετά τα τριάντα μας χρόνια, αν και σε κάποια ζώδια φαίνεται και νωρίτερα. Εξ άλλου τα χαρακτηριστικά της τριαδικότητας (Ήλιος, Σελήνη κι Ωροσκόπος) διακρίνονται και δημιουργούν την προσωπικότητά μας. Ο Ήλιος δεν παύει να ισχύει ποτέ, είναι η φύση μας. Ο Ωροσκόπος καλλιεργείται όσο αναπτυσσόμαστε.

Αν είστε γεννημένος στην Αθήνα, έχετε ωροσκόπο Αιγόκερο. Αν είστε από άλλη περιοχή, δώστε μας την πόλη να σας πούμε. Για Αθήνα, ή κοντινή περιοχή, σίγουρα Αιγόκερος είναι.

Σχετικά με το γεγονός του ατυχήματος, δεν ξέρουμε τι μελέτη έχει κάνει η φίλη σας. Μπορεί όντως να είχε δίκιο. Κάποια στοιχεία θα δήλωναν τον κίνδυνο ατυχήματος. Λίγο περίεργο δεν είναι για σύμπτωση? Η αστρολογία είναι στατιστική έρευνα. Αν κάποιος την κάνει σωστά, βλέπει αυτό που στατιστικά συμ-πίπτει, με κάποιους παράγοντες που έχουν αποδείξει με την εμπειρία του χρόνου, πως φέρνουν επανάληψη ιδίων φαινομένων.

Τώρα για το θέμα της έκθεσης, πρέπει κάποιος να κάνει πλήρη μελέτη του χάρτη σας, των ενδείξεων της περιόδου εκείνης και την έναρξης. Είναι δουλειά λεπτομερής και χρονοβόρα, για να απαντηθεί έτσι απλά δεν γίνεται. Αν η φίλη σας έκανε όλη αυτή την προσπάθεια, μπορεί να σας εξηγήσει τι είδε.

Αλλά η αστρολογία δεν είναι καταστροφολογία ή μοιρολατρεία. Αυτό το υποστηρίζω για όλους όσους αισθάνονται ανησυχία ή θέλουν αν βασίζουν κάθε τι στην πρόγνωση. Η αστρολογία πρέπει να λειτουργεί κυρίως συμβουλευτικά κι ενημερωτικά, να προτείνει λύσεις και βελτιώσεις. Δεν ζούμε εξαρτώμενοι από αυτήν, καθώς κάθε εξάρτηση είναι δέσμευση κι εγκλωβισμός. Πρέπει να λειτουργεί για επίγνωση και προνοητικές κινήσεις.

Καλή επιτυχία στα σχέδιά σας , έτσι κι αλλιώς

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

impulse
10-12-2006, 11:39 PM
Αγαπητέ impulse

Δεν μπορούμε να κρίνουμε τη φίλη σας και εκείνο μόνο που μπορώ να πω, είναι πως κανείς δεν είναι expert. Αν κάποιος το υποστηρίζει, συνήθως απέχει πολύ. Η αστρολογική γνώση είναι ευρύτατη και δεν ολοκληρώνεται, καθώς χρειάζεται να υπάρχει υπόβαθρο σε πολλά γνωστικά αντικείμενα και μεγάλη αγάπη και υπομονή για έρευνα. Να γίνουμε καλύτεροι μπορούμε, expert ποτέ.

Για το θέμα σας τώρα, ο Ωροσκόπος όντως φαίνεται συνήθως μετά τα τριάντα μας χρόνια, αν και σε κάποια ζώδια φαίνεται και νωρίτερα. Εξ άλλου τα χαρακτηριστικά της τριαδικότητας (Ήλιος, Σελήνη κι Ωροσκόπος) διακρίνονται και δημιουργούν την προσωπικότητά μας. Ο Ήλιος δεν παύει να ισχύει ποτέ, είναι η φύση μας. Ο Ωροσκόπος καλλιεργείται όσο αναπτυσσόμαστε.

Αν είστε γεννημένος στην Αθήνα, έχετε ωροσκόπο Αιγόκερο. Αν είστε από άλλη περιοχή, δώστε μας την πόλη να σας πούμε. Για Αθήνα, ή κοντινή περιοχή, σίγουρα Αιγόκερος είναι.

Σχετικά με το γεγονός του ατυχήματος, δεν ξέρουμε τι μελέτη έχει κάνει η φίλη σας. Μπορεί όντως να είχε δίκιο. Κάποια στοιχεία θα δήλωναν τον κίνδυνο ατυχήματος. Λίγο περίεργο δεν είναι για σύμπτωση? Η αστρολογία είναι στατιστική έρευνα. Αν κάποιος την κάνει σωστά, βλέπει αυτό που στατιστικά συμ-πίπτει, με κάποιους παράγοντες που έχουν αποδείξει με την εμπειρία του χρόνου, πως φέρνουν επανάληψη ιδίων φαινομένων.

Τώρα για το θέμα της έκθεσης, πρέπει κάποιος να κάνει πλήρη μελέτη του χάρτη σας, των ενδείξεων της περιόδου εκείνης και την έναρξης. Είναι δουλειά λεπτομερής και χρονοβόρα, για να απαντηθεί έτσι απλά δεν γίνεται. Αν η φίλη σας έκανε όλη αυτή την προσπάθεια, μπορεί να σας εξηγήσει τι είδε.

Αλλά η αστρολογία δεν είναι καταστροφολογία ή μοιρολατρεία. Αυτό το υποστηρίζω για όλους όσους αισθάνονται ανησυχία ή θέλουν αν βασίζουν κάθε τι στην πρόγνωση. Η αστρολογία πρέπει να λειτουργεί κυρίως συμβουλευτικά κι ενημερωτικά, να προτείνει λύσεις και βελτιώσεις. Δεν ζούμε εξαρτώμενοι από αυτήν, καθώς κάθε εξάρτηση είναι δέσμευση κι εγκλωβισμός. Πρέπει να λειτουργεί για επίγνωση και προνοητικές κινήσεις.

Καλή επιτυχία στα σχέδιά σας , έτσι κι αλλιώς

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Αγαπητή φίλη σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Σίγουρα η αστρολογία λειτουργεί ενημερωτικά και θα ήταν παντελώς άτοπο εάν στηρίζαμε όλη τη ζωή μας στους αστρολογικούς χάρτες και μόνο.
Ως προς τον ωροσκόπο μου, έχω γεννηθεί Αθήνα, οπότε δεν τίθεται θέμα και σε ευχαριστώ θερμά για την ενημέρωση.

Ως προς το θέμα της έκθεσης, δεν έχει κάνει καμία μελέτη, μόλις χθες το έμαθε κι αν αναφέρθηκα σε αυτό, είναι ακριβώς γιατί το καλοκαίρι με έβαλε σε σκέψεις όταν "έπεσε" μέσα στην πρόβλεψη του ατυχήματος. Να ξεκαθαρίσω ότι η εν λόγω φίλη δεν είναι αστρολόγος, απλά ασχολείται ερασιτεχνικά κι αν την αποκαλώ expert το κάνω χιουμοριστικά και χωρίς καμία διάθεση να την μειώσω... απλά είναι από τους τύπους "I know everything" :bigsmile: