PDA

View Full Version : Τοξότης - Το ερωτικό προφίλ του ζωδίου



Μπαφαλούκος Μελέτης
26-11-2006, 12:28 PM
Οι Τοξότες χαρακτηρίζονται από την αισιόδοξη φύση τους, και κατΆεπέκταση για την θετική αύρα που προβάλουν προς τα έξω. ¶τομα που τους αρέσει να εξερευνούν τον κόσμο, να φιλοσοφούν και να ταξιδεύουν, ποτέ δεν πλήττουν, και ακόμα περισσότερο, ποτέ δεν εγκαταλείπουν τις αναζητήσεις τους και τους στόχους τους. Όρια δεν υπάρχουν στην ζωή ενός Τοξότη. Αναζητούν την γνώση και την εμπειρία σε όλες της τις μορφές, και δεν μπορεί να τους σταματήσει τίποτε. Είναι άτομα όπου εύκολα λένε το νάι και δίνουν υποσχέσεις, αλλά δύσκολα τις πιστεύουν και τις τηρούν. Η επιπολαιότητα δεν λείπει συνήθως από τον χαρακτήρα τους, αλλά η γενναιόδωρη φύση τους τούς κάνει συνήθως αγαπητούς και συμπαθείς. Σαν ζώδιο της φωτιάς, είναι έντονα ενεργητικοί και αισιόδοξοι, και αντιδρούν με ταχύτητα χωρίς περιστροφές. Η μιζέρια είναι άγνωστη στην ζωή τους, καθώς συνήθως πετυχαίνουν τους στόχους τους, και η τύχη δεν τους λείπει.


Ο ΑΝΔΡΑΣ ΚΑΙ Η ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΤΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

Σίγουρα θα αισθανθείτε πιο ζωντανές από την ώρα που θα τους γνωρίσετε. Θα τους αναγνωρίσετε από την ομιλητικότητά τους και το χαρακτηριστικό τους ταμπεραμέντο, και κατά πάσα πιθανότητα θα εισπράξετε γρήγορα μια φιλοφρόνηση και ένα κομπλιμέντο. Δεν φείδεται στα λόγια, αλλά ούτε και στις πράξεις. Μην το δέσετε όμως ότι είστε η μοναδική γυναίκα της ζωής του, γιατί το ίδιο μπορεί να έχει πει πριν και σε άλλες πέντε. Η αναζήτηση τού καινούργιου είναι στην φύση του, και το ίδιο ισχύει και στον έρωτα. Είναι παιχνιδιάρης, και αρκετά επιπόλαιος στα ζητήματα της καρδιάς. Όμως δεν στερείται αισθημάτων. Αν όντως θίξετε κάποιες ευαίσθητες χορδές τού ψυχισμού του, θα εισπράξετε με γενναιοδωρία την αγάπη και το ενδιαφέρον του. Είναι επίσης ιδιαίτερα ρομαντικός και αρκετά ιδεολόγος. Η μεγαλοψυχία του ακόμα δεν τού λείπει, και σίγουρα θα αντιμετωπίσει με συμπόνια και κατανόηση την σύντροφό του. Στον έρωτα είναι φλογερός, και παιχνιδιάρης, αλλά ξεχνάει γρήγορα.


Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ Η ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΤΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

Η Τοξοτίνα είναι μία ζωντανή παρουσία, που θα ξεχωρίσει στην παρέα για την καλοσυνάτη φύση της και τον εξωστρεφή χαρακτήρα της. Είναι ιδιαίτερα κοινωνική και της αρέσει να συζητάει επί παντός επιστητού. Κάνει γρήγορα γνωριμίες και τις ξεχνάει το ίδιο γρήγορα. Η ερωτική της ζωή είναι κυριολεκτικά μία ρουλέτα. Παίζει γρήγορα, αλλάζει γρήγορα συντρόφους χωρίς αναστολές , μέχρι να της κάτσει το 10 το καλό. Δεν είναι φθηνή όμως στα συναισθήματά της, και σίγουρα θα αντιμετωπίσει τον σύντροφό της με ζεστασιά και αγάπη. Της αρέσουν πολύ τα ταξίδια, η κίνηση, και γενικά η κοινωνική ζωή. Διαβάζει πολύ, και ρουφάει κυριολεκτικά τις εμπειρίες που της προσφέρονται. Στο σπίτι της δεν φημίζεται σαν η καλύτερη νοικοκυρά, καθώς θεωρεί ότι πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο να κάνει. Αν ενδιαφέρεστε να χτίσετε μαζί της μία ήρεμη οικογενειακή ζωή, μην της χτυπήσετε την πόρτα. Αν όμως αναζητάτε μία ενδιαφέρουσα σύντροφο που θα μοιραστείτε μαζί της τις εμπειρίες και τα ταξίδια σας, τότε η Τοξοτίνα σίγουρα θα επιβραβεύσει την επιλογή της.


ΟΙ ΕΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ ΖΩΝΕΣ

Οι μηροί είναι βασικά τοι ευαίσθητο σημείο τού Τοξότη, αλλά για την γυναίκα τού ζωδίου, οι ευαισθησίες της επικεντρώνονται στα μαλλιά της. Χαϊδέψτε τα, χτενίστε τα , ανακατώστε τα, θα την οδηγήσετε σχεδόν σε οργασμό. Επίσης σε όλους τους Τοξότες αρέσει να τους κάνουν μασάζ με αιθέρια έλαια, ειδικά στα πόδια, ή ανάμεσα στους μηρούς.


ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕΤΕ

Πριν προλάβετε να το σκεφτείτε θα το κάνουν μόνοι τους, αν όντως έχετε κάτι να τους πείτε. Οι Τοξότες κινούνται γρήγορα και χωρίς περιστροφές. Τους ενδιαφέρει η καλή συζήτηση και οι φιλοσοφικές αναζητήσεις. Ακόμα, θα δείξουν ενδιαφέρον σε ζωντανούς ανθρώπους που παίρνουν αμέσως φωτιά. Προσπαθήστε να είστε ετοιμοπόλεμοι, και αντιδράστε άμεσα χωρίς δεύτερη σκέψη. Πηγαίνετε μία βόλτα μαζί τους ή μία σύντομη εκδρομούλα. Δείξτε ζωτικότητα και δίψα για την ζωή. Πάνω απΆόλα οι Τοξότες θέλουν έναν καλό φίλο. Στο πρώτο σας ραντεβού φροντίστε να βγείτε έξω από την πόλη, και ει δυνατόν χαρίστε τους ένα Σαββατοκύριακο σε ένα θέρετρο σε ένα φυσικό περιβάλλον.



ΣΥΝΑΣΤΡΙΕΣ



ΜΕ ΚΡΙΟ
Μία ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα σχέση, με πολλά κοινά σημεία, πολλούς φίλους και πλούσια σε εμπειρίες ζωή. Το μόνο πρόβλημα είναι οι συχνοί καβγάδες που ξεχνιούνται όμως εύκολα.

ΜΕ ΤΑΥΡΟ
Ο Ταύρος θέλει να ελέγχει την σχέση, αλλά ο Τοξότης δεν το δέχεται εύκολα. Η κτητικότητα τού Ταύρου έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την φιλελεύθερη φύση τού Τοξότη. Πολύ κακή συνεύρεση.

ΜΕ ΔΙΔΥΜΟ
Χτίζουν μία πολύ καλή φιλία και περνάνε συνήθως καλά μαζί. Αλλά γρήγορα οι δρόμοι τους χωρίζουν , καθώς και οι δυο τους είναι έντονα κοινωνικά κινητικοί. Δύσκολα να μείνουν για πάντα μαζί.

ΜΕ ΚΑΡΚΙΝΟ
Δυο τελείως αντίθετες προσωπικότητες. Ο Καρκίνος είναι σπιτόγατος, ενώ ο Τοξότης αδιαφορεί γιΆ αυτό. Γρήγορα επέρχεται ρήξη, αν και ερωτικά δεν τα πάνε άσχημα.

ΜΕ ΛΕΩΝ
Μία ιδανική σχέση για τον πολυπράγμονα Τοξότη, που βρίσκει στο Λιοντάρι παρόμοιες τάσεις και ενδιαφέροντα. Τα κοινά ενδιαφέροντα δεν λείπουν, και ερωτικά απογειώνονται μαζί. Μία ουράνια σχέση.

ΜΕ ΠΑΡΘΕΝΟ
Η οργανωτική φύση τού Παρθένου κυριολεκτικά βομβαρδίζεται από την κινητικότητα τού Τοξότη. Η συμβίωσή τους είναι σχεδόν αδύνατη, πολύ περισσότερο ο γάμος τους.

ΜΕ ΖΥΓΟ
Η ερωτική τους ζωή είναι θαυμάσια, και ο Ζυγός δελεάζεται από την χαρωπή φύση τού Τοξότη. Κοινωνικοί και οι δυο χτίζουν τον δικό τους κόσμο με άνεση, και χωρίς παρεξηγήσεις. Τέλεια σχέση.

ΜΕ ΣΚΟΡΠΙΟ
Η συνεννόηση δεν τους λείπει, και η σχέση τους μπορεί να προχωρήσει σε αρκετά υψηλά στάνταρτ. Ερωτικά είναι ενδιαφέρουσα, αλλά η ζήλια τού Σκορπιού μπορεί να τινάξει την σχέση στον αέρα.

ΜΕ ΤΟΞΟΤΗ
Μία ενδιαφέρουσα αλλά χαοτική συνεύρεση. Δύσκολα να συντονιστούν καθώς και οι δυο τραβούν τον δικό τους δρόμο. Κάποια στιγμή ξεχνάνε και ότι υπάρχουν σαν ζευγάρι.

ΜΕ ΑΙΓΟΚΕΡΩ
Δύσκολα να ταιριάξουν αυτοί, οι δύο. Οι Τοξότες είναι ανοιχτοχέρηδες, κάτι που δεν αρέσει καθόλου στον συντηρητικό Αιγόκερω, και η καταπιεστική φύση τού Αιγόκερω ενοχλεί τον Τοξότη. Καμία τύχη.

ΜΕ ΥΔΡΟΧΟΟ
Πολλά κοινά ενδιαφέροντα κάνουν αυτήν την σχέση βιώσιμη και ικανοποιητική. Τους αρέσει να περνούν καλά, και δεν είναι ζηλιάρηδες. Μία πολύ καλή χημεία.

ΜΕ ΙΧΘΥ
Ο συναισθηματισμός τού Ιχθύ δύσκολα καλύπτεται από την επιπόλαια φύση τού Τοξότη. Σίγουρα δεν είναι αυτό που περιμένει στην ζωή του. Ακόμα το ταμπεραμέντο τού Ιχθύ δεν αγγίζει τον ψυχισμό τού Τοξότη. Επικίνδυνη σχέση.

Alien1
26-11-2006, 03:14 PM
Κάνει γρήγορα γνωριμίες και τις ξεχνάει το ίδιο γρήγορα. Η ερωτική της ζωή είναι κυριολεκτικά μία ρουλέτα. Παίζει γρήγορα, αλλάζει γρήγορα συντρόφους χωρίς αναστολές , μέχρι να της κάτσει το 10 το καλό.



Aκριβως για αυτο και δεν μας κανει...

Το προβλημα με τα μεταβλητα ζωδια ειναι οτι και το 10 το καλο να βρουν το βαριουνται γρηγορα και ψαχνουν για αλλο......αντιμετωπιζουν τη ζωη επιπολαια
αλλα και επειδη αντιμετωπιζουν την ζωη τους και τις σχεσεις οπως πανω κατω κανουν και οι Διδυμινες (ο χαρακτηρισμος της απολυτης ασταθους που εχει τασεις να θελει να εχει πολλες εμπειριες με πολλους και με πολλα)
για αυτο
οσο πιο μακρια συνηθως τοσο το καλυτερο....γιατι αλλιως μου βγαινει ο σκορπιος και οποια παρει ο χαρος

BlackOrWhat
26-11-2006, 07:16 PM
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά...οι μοναδικές σχέσεις Τοξότη που μπορούν να επιβιώσουν στο χρόνο είναι είτε με Υδροχόο, είτε με Λέων??!!! Και αν για καθαρά προσωπικούς λόγους κάποιος έχει αποκλέισει τους Λέοντες...μένει μόνο με τους Υδροχόους...not bad at all!!!!:nuts:

Πέρα απο την πλάκα...το παραπάνω άρθρο παρουσιάζει μια γενικότερη τάση του/ης Τοξότη και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να αποτελέσει αξίωμα συμπεριφοράς μας...έτσι κι αλλίως το κάθε ωροσκόπιο είναι διαφορετικό, με ό,τι κι αν αυτο συνεπάγεται ;)

leila
26-11-2006, 10:09 PM
"Αν ενδιαφέρεστε να χτίσετε μαζί της μία ήρεμη οικογενειακή ζωή, μην της χτυπήσετε την πόρτα" .Καλά όλα αυτα που αναφέρει ο Κος Μπαφαλούκος αλλα διαφωνώ κάθετα με αυτα που μας καταλογίζουν κατα καιρους είτε ότι είμααστε άπιστα ζώδια είτε ανοικοκύρευτόι!Τελικά τόσο κακή φήμη έχουμε?
:bigsmile: Δεν είμαστε όλοι το ίδιο ευτυχώς...

DENIS
27-11-2006, 02:32 AM
"Αν ενδιαφέρεστε να χτίσετε μαζί της μία ήρεμη οικογενειακή ζωή, μην της χτυπήσετε την πόρτα" .Καλά όλα αυτα που αναφέρει ο Κος Μπαφαλούκος αλλα διαφωνώ κάθετα με αυτα που μας καταλογίζουν κατα καιρους είτε ότι είμααστε άπιστα ζώδια είτε ανοικοκύρευτόι!Τελικά τόσο κακή φήμη έχουμε?
:bigsmile: Δεν είμαστε όλοι το ίδιο ευτυχώς...

Αγαπητή Leila και εγώ Τοξότης είμαι και μπορώ εκ πείρας να σου πώ οτι τα δύο τρωτά μας σημεία είναι η βιασύνη και η ανυπομονησία.Θέλει λίγο πρακτική εξάσκηση το θέμα δια της υπομονής και αυτοσυγκρατήσεως και όλα θα φτιάξουν.Τώρα που μπήκε ο Δίας στον Τοξότη θα σου βάλει γνώση ,αισιοδοξία και θα σου ανοίξει προοπτικές.Εσύ μόνον να συνεχίσεις το Ξυν Αθηνά και χείρα κίνει.Όσον αφορά την απιστία ,θα πρέπει να μάθει κανείς για ποιό λόγο ένας Τοξότης έφθασε να γίνει άπιστος?μήπως του φερθήκανε άτιμα και τον πληγώσανε?
Χαιρετισμούς

crom
27-11-2006, 07:52 AM
Σαν τοξοτης αρκετων 10ετιων με εμπειριες σε καθε ειδος εχω να πω πως σχεδον καθετι που τοποθετησε ο δημιουργος του τοπικ ειναι σε ακριβεια του 95%! (καποια μικροπραγματα ειναι αναληθη αλλα πως να καταλογισεις κατι οταν μιλαει για συνολα...!!!)
Μια ζωη με τραβαγε η φωτια των διδυμων με ασυλληπτο ευρος οιστρου αλλα και τρομερο τιμημα καθε φορα, με ψαρια να δημιουργησω και σκορπιους να καταστραφω!
Τυχη, ισως, Καρμα, μπορει, αλλα οι στατιστικες πιστευω βοηθανε πολυ να βρει κανεις τη θεση του (στο περιπου) στο συμπαντικο χωρο.
:blink:

cv1er
27-11-2006, 01:59 PM
Μετά από 2 απίθανες, εκπληκτικές, μακροχρόνιες σχέσεις ( 7 χρόνια η μια και 5 η άλλη ) με τοξοτίνες που για κάποια μυστήριο λόγω ήταν γεννημένες ίδια μέρα, ευτυχώς δεν είχαν και ίδιο ωροσκόπο μπορώ να πω ότι ωρίμασα αρκετά για να πάω σε καμιά γυναίκα Παρθένο και να βρω την ησυχία μου :bigsmile: .
Εγώ είμαι σκορπιός με ωροσκόπο λέων.

kiaRRa
27-11-2006, 03:06 PM
Ίσως ακουστώ λίγο σαν τον δικηγόρο του διαβόλου, αλλά όσες τοξοτίνες ξέρω έχουν πράγματι πολλή ζεστασιά να προσφέρουν και την δίνουν απλόχερα τόσο στους γύρω τους όσο και στον σύντροφο τους. :love: Η μία μάλιστα είναι και απίστευτα καλό άτομο και πολύ συγκροτημένο(και ο ωροσκόπος της είναι επίσης τοξότης)!!!!

may
28-11-2006, 10:00 AM
Μετά από 2 απίθανες, εκπληκτικές, μακροχρόνιες σχέσεις ( 7 χρόνια η μια και 5 η άλλη ) με τοξοτίνες που για κάποια μυστήριο λόγω ήταν γεννημένες ίδια μέρα, ευτυχώς δεν είχαν και ίδιο ωροσκόπο μπορώ να πω ότι ωρίμασα αρκετά για να πάω σε καμιά γυναίκα Παρθένο και να βρω την ησυχία μου :bigsmile: .
Εγώ είμαι σκορπιός με ωροσκόπο λέων.

Δεν θα σου το συνιστούσα καθόλου!!!... :cheesy: :bigsmile:

v488
28-11-2006, 10:54 AM
Καλημέρα σε όλους
Όντως,η ανυπομονησία του τοξότη είναι από τα μελανά του σημεία.

Δ.Μέλλος
28-11-2006, 07:00 PM
Στα βασικά η παρουσίαση είναι αρκετά καλή, αλλά δεν θα πρέπει να αφήνουμε απ' έξω και τον ωροσκόπο. Αλλάζει πολλές σταθερές που θεωρούνται δεδομένες. Εχω ωροσκόπο Ταύρο και εκτιμώ ότι είμαι μια χαρά! :bigsmile:
Η δε συμβία μου έχει ωροσκόπο Υδροχόο και είμαστε εξίσου δυο χαρές :bigsmile: :bigsmile: .
(Εννοείται ότι είμαστε και οι δύο Τοξότες)

SONIA64
28-11-2006, 07:13 PM
Δεν θα σου το συνιστούσα καθόλου!!!... :cheesy: :bigsmile:

Συμφωνώ απόλυτα;)

SONIA64
28-11-2006, 07:20 PM
Στα βασικά η παρουσίαση είναι αρκετά καλή, αλλά δεν θα πρέπει να αφήνουμε απ' έξω και τον ωροσκόπο. Αλλάζει πολλές σταθερές που θεωρούνται δεδομένες. Εχω ωροσκόπο Ταύρο και εκτιμώ ότι είμαι μια χαρά! :bigsmile:
Η δε συμβία μου έχει ωροσκόπο Υδροχόο και είμαστε εξίσου δυο χαρές :bigsmile: :bigsmile: .
(Εννοείται ότι είμαστε και οι δύο Τοξότες)

Βασικά ο Ταύρος γηώνει αρκετά τον Τοξότη και τον κάνει υπομονετικό μαζί με όλα τα άλλα πολύ γλυκά χαρακτηριστικά του.Το μόνο που βρίσκω αρνητικό εγώ σαν Κριός ειναι ότι όταν τους πιάνει η διαολιά τους γίνονται πολύ πειραχτήρια,αλλάζουν κουβέντα όταν καταλάβουν ότι δεν τους συμφέρει αυτό που συζητάς και γενικά παίρνουν ενα αδιάφορο στυλάκι που τσακίζει κόκκαλα....Τα κόκκαλα του Κριού ειδικά που ειναι τρομερά ανυπόμονος και επιθετικός (ανευ λόγου και αιτίας θα έλεγα:toung: ).

cv1er
28-11-2006, 10:18 PM
Από καθαρή περιέργεια, γιατί εγώ θεωρώ ότι τα πάω μια χαρά με τις παρθένους ως τώρα τουλάχιστον, θα μπορούσατε sonia64 και may να γίνετε λίγο ποιο αναλυτικές? :bigsmile:
Συμπληρωματικά να αναφέρω ότι έχει ωροσκόπο τοξότη. :-P

magikadespell
29-11-2006, 10:32 AM
Επιτέλους έμαθα που οφείλεται που δεν είμαι καλή νοικοκυρά!!:toung:
Πάλι ο ωροσκόπος "χτύπησε"!!!
Κι έλεγα πάντα, γιατί όταν πλένω πιάτα βρίζω;; ¶σε όταν δουλεύει η ηλεκτρική σκούπα!!!!:toung: :toung: :toung:

SONIA64
29-11-2006, 07:51 PM
Από καθαρή περιέργεια, γιατί εγώ θεωρώ ότι τα πάω μια χαρά με τις παρθένους ως τώρα τουλάχιστον, θα μπορούσατε sonia64 και may να γίνετε λίγο ποιο αναλυτικές? :bigsmile:
Συμπληρωματικά να αναφέρω ότι έχει ωροσκόπο τοξότη. :-P

Αγαπητέ επειδή σαφώς εκτός της Αστρολογίας παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες για να βρείς κοινά σημεία με κάποιον άνθρωπο θα έλεγα, με ότι ξέρω, ότι ταιριάζουν πολύ οι Ωροσκόποι σας.Ειναι και τα δύο ζώδια της φωτιάς και επειδή το δικό σας ειναι Λέων, ιδιαίτερα ηγετικό και δυναμικό και της κοπελιάς Τοξότης, φωτιά μεν αλλά πιο χαμηλών τόνων απο τα άλλα δύο (Λεων και Κριό), σας φέρνουν κοντά.Πιθανόν να έχετε και μια καλή συναστρία γενικότερα αλλά δεν ειμαι εγώ αυτή που θα σας πω κάτι παραπάνω παρα ενας έμπειρος Αστρολόγος.Σας εύχομαι πάντως καλή επιτυχία με την Παρθένο σας...:love:

pamaria
29-11-2006, 11:24 PM
Γεια σε όλους σας.Είχα μια σχέση με ένα τόξότη τον οποίο λάτρεψα.Σε λιγες μέρες έχει τα γενέθλια του...Πως θα αντιδρούσε ένας άντρας τοξότης αν μια γυναίκα ζυγός του ευχόταν για τα γενέθλια του???Θα εκτίμουσα να είχα μια συμβουλή δική σας
Ευχαριστώ

BlackOrWhat
30-11-2006, 09:22 AM
Γεια σε όλους σας.Είχα μια σχέση με ένα τόξότη τον οποίο λάτρεψα.Σε λιγες μέρες έχει τα γενέθλια του...Πως θα αντιδρούσε ένας άντρας τοξότης αν μια γυναίκα ζυγός του ευχόταν για τα γενέθλια του???Θα εκτίμουσα να είχα μια συμβουλή δική σας
Ευχαριστώ

Αν και πρόκειται για προσωπικό ερώτημα, που κανονικά δεν απαντάται σε αυτή την ενότητα...πιστεύω οτι η απάντηση θα είχε να προσδόσει κάποιες παραπάνω πληροφορίες ως προς την ερωτική συμπεριφορά του Τοξότη...

Ως Τοξότης, πιστεύω οτι οι εκπρόσωποι του ζωδίου, όντες αισιόδοξοι και βαθιά ανθρωπιστές απο τη φύση μας, είναι δύσκολο να κρατήσουμε κακία και συνεπώς ξεχνάμε πολύ εύκολα...έτσι συμπεριφερόμαστε και στην ερωτική μας ζωή...και ενώ μπορεί να έχουμε συγχωρίσει κάποιο άτομο...ωστόσο μπορει να μην το επιλέξουμε ξανά ως ερωτικό σύντροφο...αλλά αυτό δεν μας εμποδίζει απο το να κρατήσουμε μια φιλική σχέση (σχετικό κι αυτό)...τώρα έτσι κι αλλιώς οποιαδήποτε και αν ήταν η αιτία χωρισμού, πιστεύω οτι ένας Τοξότης θα χαιρόταν αν κάποιος απο τα παλιά έξαφνα τον θυμόταν...κι ας με διαψεύσει όποιος εχει αντίρρηση...ή ας συμπληρώσει αν κάτι παρέλειψα...:cheesy:

may
30-11-2006, 10:06 AM
Από καθαρή περιέργεια, γιατί εγώ θεωρώ ότι τα πάω μια χαρά με τις παρθένους ως τώρα τουλάχιστον, θα μπορούσατε sonia64 και may να γίνετε λίγο ποιο αναλυτικές? :bigsmile:
Συμπληρωματικά να αναφέρω ότι έχει ωροσκόπο τοξότη. :-P

Μια Παρθένος που έχει Ωροσκόπο Τοξότη διαφέρει κατά πολύ από μια Παρθένο με Ωροσκόπο Αιγόκερω ή Καρκίνο. Χωρίς να γνωρίζω τα υπόλοιπα στοιχεία του ωροσκοπίου της ο ωροσκόπος της την "ανεβάζει" λίγο, γιατί μην ξεχνάμε ότι οι Παρθένοι είναι αρκετά συντηρητικοί. Πιθανολογώ επίσης ότι της κατευνάζει όλην αυτήν την αναλυτική κ επικριτική διάθεση της Παρθένου, η οποία μπορεί να γίνει αιτία όχι μόνο για απίστευτους καυγάδες, αλλά κάτευάζει κ το ερωτικό θερμόμετρο!! Κοινώς "σε ξενερώνει" (με μόνη εξαίρεση αν έχει μια πολύ δυνατή Αφροδίτη)!! Πρόσθέτω επίσης ότι τα τετράγωνα ωροσκόπου-ήλιου δίνουν μια έντονη διαφορά στο άτομο σε σχέση με το "φαίνεσθαι" κ το "είναι".

Συμφωνώ επίσης ότι σας ενώνουν περισσότερο οι ωροσκόποι σας κ ότι ενδεχομένως εκείνη να ανακαλύπτει πιο εύκολα μέσα από εσένα τα στοιχεία του ωροσκόπου της.

may
30-11-2006, 10:15 AM
Βασικά ο Ταύρος γηώνει αρκετά τον Τοξότη και τον κάνει υπομονετικό μαζί με όλα τα άλλα πολύ γλυκά χαρακτηριστικά του.

Θα συμφωνήσω απόλυτα!!

Έχω μια φιλία πολλών ετών με έναν Τοξότη (ωρ. καρκίνο κ ένα κάρο πλανήτες στον Τοξότη :blink: , Δία στον Ταύρο πάνω στον Ήλιο μου :blink: , αλλά μια Αφροδίτη στον Αιγόκερω:sad: ). Βέβαια, δεν είναι στα πλαίσια της φιλίας. Είναι κάτι ενδιάμεσο. Μου έχει προτείνει 2 φορές σχέση ουσιαστική χωρίς κοροϊδίες κ τέτοια κ μάλιστα δημιούργησε κ τις 2 φορές αυτές ένα καταπληκτικό σκηνικό που μόνο ένας Τοξότης θα μπορούσε να σκεφτεί, σαν απ'ο παραμύθι!!!! :embarrest :love:

Όντως ο συνδυασμός Ταύρου με Τοξότη έχει κάτι πολύ-πολύ ιδιαίτερο, που εγώ προσωπικά αδυνατώ να εξηγήσω!! :love: ;) :clapping:

Fotini Christodoulou
30-11-2006, 12:22 PM
Προσωπικά δεν γνωρίζω πολλούς Τοξότες ώστε να εκφέρω άποψη γενική:bigsmile: .Από τους δύο που ξέρω :
Η Τοξοτης με ωροσκόπο Καρκίνο που γνωρίζω:love: με κανει να πιστευω πως είναι ενας πολύ ωραίος συνδυασμός καθώς ο Τοξότης δίνει την αισιοδοξία και ο Καρκίνος γλυκαίνει το ατομο με το συναίσθημα!:nuts:
Απ΄την άλλη ο Τοξοτης με ωρ.Ζυγό είναι γλυκύτατος επίσης,φιλοσοφεί και βγάζει δικές του θεωρίες με πολύ χιουμορ, αλλά...πραγματικά αδυνατεί να ασχοληθεί με οτιδήποτε πρακτικό(λογ/μους κτλ!!! ).:laugh:

may
30-11-2006, 12:29 PM
Η Τοξοτης με ωροσκόπο Καρκίνο που γνωρίζω:love: με κανει να πιστευω πως είναι ενας πολύ ωραίος συνδυασμός καθώς ο Τοξότης δίνει την αισιοδοξία και ο Καρκίνος γλυκαίνει το ατομο με το συναίσθημα!:nuts:

Συμφωνώ!! Κ ο δικός μου τοξότης με ωροσκόπο καρκίνο είναι ακριβώς έτσι!!!

Maroulita
30-11-2006, 12:30 PM
Προσωπικά δεν γνωρίζω πολλούς Τοξότες ώστε να εκφέρω άποψη γενική:bigsmile: .Από τους δύο που ξέρω :
Η Τοξοτης με ωροσκόπο Καρκίνο που γνωρίζω:love: με κανει να πιστευω πως είναι ενας πολύ ωραίος συνδυασμός καθώς ο Τοξότης δίνει την αισιοδοξία και ο Καρκίνος γλυκαίνει το ατομο με το συναίσθημα!:nuts:
Απ΄την άλλη ο Τοξοτης με ωρ.Ζυγό είναι γλυκύτατος επίσης,φιλοσοφεί και βγάζει δικές του θεωρίες με πολύ χιουμορ, αλλά...πραγματικά αδυνατεί να ασχοληθεί με οτιδήποτε πρακτικό(λογ/μους κτλ!!! ).:laugh:

Φωτεινή μου :love: καλά τα λες! :love:
Τρομπονάρουμε από συναίσθημα, χιούμορ και αισιοδοξία!

starfish
30-11-2006, 12:43 PM
Κι ενας τοξοτης με ωροσκοπο Σκορπιο πως ειναι;;

Fotini Christodoulou
30-11-2006, 12:50 PM
Φωτεινή μου :love: καλά τα λες! :love:
Τρομπονάρουμε από συναίσθημα, χιούμορ και αισιοδοξία!

Aκριβως ακριβώς!Αν χρειαστείτε στην ορχήστρα και κρουστά φωνάξτε με!:toung:


Τοξότης με ωροσκόπο Σκορπιο;;;:cry: :cry: Εμμμμ ...:unsure: Εξαιρετικοί άνθρωποι,ανεξαρτητοι, λίγο ωμοί και ελφρώς κολλημένοι στην προσωπική τους φιλοσοφία και απόψεις.Το "ανοιχτόμυαλο"του Τοξότη,πιστευω περιορίζεται!;)

magikadespell
30-11-2006, 02:04 PM
Κι ενας τοξοτης με ωροσκοπο Σκορπιο πως ειναι;;



Χάλια!!!!!!!!

starfish
30-11-2006, 02:15 PM
Τοξότης με ωροσκόπο Σκορπιο;;;:cry: :cry: Εμμμμ ...:unsure: Εξαιρετικοί άνθρωποι,ανεξαρτητοι, λίγο ωμοί και ελφρώς κολλημένοι στην προσωπική τους φιλοσοφία και απόψεις.Το "ανοιχτόμυαλο"του Τοξότη,πιστευω περιορίζεται!;)[/quote]

Θα ελεγα οτι "σκοτεινιαζει", αλλα συμφωνω με τα παραπανω. Για το ωμοι, δε, γνωριζω εναν που ειναι χαρακτηριστικο δειγμα.
Ειδικα οι ανδρες Τοξοτες, μπορουν καλλιστα να ειναι το αρνητικο της φωτογραφιας ενος φιλοσοφημενου, ανοιχτομυαλου ταξιδευτη. Και ας με συγχωρησουν τα μελη που ανηκουν σ αυτο το ζωδιο, αλλα κρινει κανεις απ αυτους που γνωριζει...
Εν αντιθεσει με τα ατομα που εχουν ωροσκοπο στον Τοξοτη [ανδρες και γυναικες] στους οποιους βρισκω πως τους προσδιδει μια ζωντανια σε συνδυασμο με ηθος. Και η αληθεια ειναι, πως ατομα που συμπαθω ιδιαιτερα, εκ των υστερων ανακαλυψα πως εχουν ωρ. Τοξοτη.

**Πως τα καταφερα και βγηκε διπλο;!

may
01-12-2006, 09:11 AM
Κι ενας τοξοτης με ωροσκοπο Σκορπιο πως ειναι;;

Νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεται να δούμε την κατανομή των πλανητών σε 12ο,1ο κ 2ο οίκο για να βγάλουμε καλύτερο συμπέρασμα. Δεν νομίζω πάντως πως είναι κακός συνδυασμός, αλλά αρκετά δυνατός.

starfish
01-12-2006, 09:29 AM
Νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεται να δούμε την κατανομή των πλανητών σε 12ο,1ο κ 2ο οίκο για να βγάλουμε καλύτερο συμπέρασμα. Δεν νομίζω πάντως πως είναι κακός συνδυασμός, αλλά αρκετά δυνατός.



Στον 12ο (Ζυγο), εχει Σεληνη - και Ποσειδωνα σε συνοδο με ωροσκοπο [αυτο παιζεται λιγο γιατι η ωρα γ. δεν ειναι ακριβης, παιζει 20 λ. πανω- κατω].
Στον πρωτο εχει Κρονο σε συνοδο με Αφροδιτη, και στον 2ο συνοδο Ερμη με Ηλιο.

m_leon
10-12-2006, 07:55 PM
Εχω γενεθλια 15/8/78 κι αυτος που με ενδιαφερει 12/12/1978. Πως το βλεπετε; Ταιριαζουμε; Ως τωρα δεν τον καταλαβαινω. Εκει που φαινεται πως ενδιαφερεται εκει χάνεται. Σαν να ζει στο συννεφάκι του και νομιζει πως υπάρχει και το αυριο. Να ελπίζω σε μια σχεση μαζι του το 2007 ή να εγκαταλειψω την ιδεα;

drakkana
03-01-2008, 12:26 PM
Προσωπικά δεν γνωρίζω πολλούς Τοξότες ώστε να εκφέρω άποψη γενική .Από τους δύο που ξέρω :
Η Τοξοτης με ωροσκόπο Καρκίνο που γνωρίζω με κανει να πιστευω πως είναι ενας πολύ ωραίος συνδυασμός καθώς ο Τοξότης δίνει την αισιοδοξία και ο Καρκίνος γλυκαίνει το ατομο με το συναίσθημα!

Είμαι κι εγώ μία απο αυτές.. :rolleyes:
Όμως πάντα είχα την εντύπωση ότι ο Καρκίνος μέσα μου περιόριζε πάρα πολύ τον Τοξότη.
Έχω την εξωστρέφεια ακόμα αλλα όχι στο σημείο που την είχα πιο μικρή.Είμαι αρκετά προσκολλημένη στην έννοια της οικογένειας, όχι αυτής που θα κάνω αλλα αυτής που έχω ήδη (μαμα,αδερφή κτλ),χαρακτηριστικό απ'ό,τι ξέρω του Καρκίνου.
Νομίζω οτι ο Καρκίνος μπορεί ναι μέν να μας γλυκαίνει αρκετά αλλα μας καθηλώνει και άλλο τόσο.
Παρεπιπτόντως, συνεχίζω να είμαι το επίκεντρο της παρέας όταν είμαι σε κέφι.
Χαρακτηριστικό του Τοξότη και ένας τρόπος να τον αναγνωρίσετε ανάμεσα σε πολλούς.
Δεν είμαστε επίσης σε καμμία περίπτωση υπεραισιόδοξοι, και το πιστεύω, ακόμα και με ωροσκόπο Τοξότη κ ζώδιο Τοξότη,δεν υφίσταται κάτι τετοιο.
Τρελλή ανυπομονησία.Και κάποιος πιό πάνω ανέφερε οτι όταν δεν μας συμφέρει κάτι αλλάζουμε συζήτηση.Σαφέστατα.Και πολλές φορές το κάνουμε και με ελάχιστο τάκτ.
Αλλά σας παρακαλώ εσείς οι Κριοί...Έχετε μεγαλομανεία και αστάθεια μεγαλύτερη απο τους Τοξότες.Μεγαλύτερη αίσθηση για επίδειξη και εμφανέστερες προσπάθειες επισκίασης των υπολοίπων γύρω σας.
Στην τελική η καλή και γενναιόδωρη φύση του Τοξότη είναι κάτι απροσπέλαστο για τα περισσότερα ζώδια.Δεν θέλω να ακούσω κάτι για μεγαλομανία και εγωπάθεια γιατί είναι κάτι που κάθε άλλο χαρακτηρίζει το ζώδιο μας.
Ανυπόμονοι, επιπόλαιοι, ονειροπόλοι, αεικίνητοι, πειραχτήρια ίσως θεωρούνται ελλατώματα, ίσως όμως π.χ. το να είσαι ονειροπόλος να μην είναι τόσο κακό αν τα όνειρα σου είναι για καλό, ή π.χ. άν γίνεσαι πειραχτήρι για να αναπτερώσεις το ηθίκό ενός φίλου στεναχωρημένου. ;)
Ένα πράμα που ξέχασα να αναφέρω, μπορούμε να καταπιαστούμε με τα πάντα σχεδον..άπειρα ενδιαφέροντα, αλλά δεν αφοσιωνόμαστε σε κανένα,ξεκινάμε κάτι και σχεδόν πάντα το αφήνουμε ανολοκλήρωτο..χεχε..σαν μικρά παιδιά, ενθουσιαζόμαστε και μετά απο λίγο καιρό πετάμε το παιχνίδι μας στην άκρη..Τι να πείς..
Προσωπικά στην ζωή μου δεν έχω απογοητευθεί ποτέ απο Τοξότη. Και γνωρίζω πάρα πολλούς πιστέψτε με..

Αυτά.. :amuse::amuse::idea::respect:

stalo
03-01-2008, 12:55 PM
Διαφωνώ πλήρως με το πιο πάνω άρθρο.
Οι γυναίκες τοξότες αγαπούν πολύ το θεσμό της οικογένειας, όταν αγαπούν δίδονται ολοκληρωτικά και όλα αυτά που γράφονται περί ανεξαρτησίας δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

fantasy_girl
03-01-2008, 02:10 PM
το αρθρο ειναι φοβερο!ειτε μας αρεσει ειτε οχι αυτα ειναι τα καλα και τα κακα του τοξοτη!και εγω τοξοτινα ειμαι και στο μονο που δεν συμφωνω ειναι στο οτι ειμαστε ανοικοκυρευτοι.εννοειται οτι θα υπαρχου και αυτοι αλλα θα ειναι οι εξαιρεσεις γιατι εγω προσωπικα ειμαι υποχονδρια με την καθαριοτητα και αν δεν την ξεπερναω αγγιζω την παραξενια του παρθενου στο θεμα καθαριοτητας.και αλλους τοξοτες που ξερω ειναι ολοι πολυ τακτοποιημενοι.παντωσ ολα τα αλλα ειναι πολυ σωστα για τουσ τοξοτες!μην μας φοβαστε,που θα βρειτε καλυτερα παιδια...........???

*Astropeleki*
03-01-2008, 09:14 PM
Διαφωνώ πλήρως με το πιο πάνω άρθρο.
Οι γυναίκες τοξότες αγαπούν πολύ το θεσμό της οικογένειας, όταν αγαπούν δίδονται ολοκληρωτικά και όλα αυτά που γράφονται περί ανεξαρτησίας δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Ενδεχομένως να έχεις Σελήνη στον Καρκίνο ή ακμή 4ου στον Καρκίνο και γι' αυτό να νιώθεις έντονα το στοιχείο της οικογένειας. Εδώ το άρθρο, μιλάει καθαρά για Ηλιακό ζώδιο, κάτι που από μόνο του δεν μπορεί να συνθέσει την προσωπικότητα του ατόμου.




και εγω τοξοτινα ειμαι και στο μονο που δεν συμφωνω ειναι στο οτι ειμαστε ανοικοκυρευτοι.εννοειται οτι θα υπαρχου και αυτοι αλλα θα ειναι οι εξαιρεσεις γιατι εγω προσωπικα ειμαι υποχονδρια με την καθαριοτητα και αν δεν την ξεπερναω αγγιζω την παραξενια του παρθενου στο θεμα καθαριοτητας.και αλλους τοξοτες που ξερω ειναι ολοι πολυ τακτοποιημενοι.
Λοιπόν, έχεις πιάσει το νόημα. Δεν κοιτάμε μεμονωμένα στοιχεία. Γνωρίζω Τοξότη γυναίκα, που θα την έλεγες εύκολα "ανοικοκύρευτη" και ακατάστατη. Οπότε, δεν έχει σχέση μόνο το Ηλιακό ζώδιο αλλά και άλλες παράμετροι. Επίσης, εγώ, που δεν είμαι Τοξότης, αλλά δεν έχω και τίποτα στην Παρθένο, είμαι πάρα πολύ τακτική σε σημείο υστερίας πολλές φορές. Και αυτό έχει σχέση με τον Ωροσκόπο μου που είναι στον Ζυγό και ο οποίος επιθυμεί καλαισθησία χώρου.

makvouts
04-01-2008, 05:41 PM
Πολυ καλο αρθρο σε γενικες γραμμες ισχυουν γιατι τα βλεπω μπροστα μου οποτε βλεπω την κοπελα μου. Στο θεμα δουλειες στο σπιτι ποναει η κατασταση γενικα.
Ειναι φυσικα πολυ κοινωνικη ειδικα με συγγενεις κ.τ.λ. Βεβαια οταν ειμαστε μαζι νιωθουμε και οι δυο τελεια απλα με προβληματιζει το μελλον μαζι της γιατι δεν νιωθει ανετα με τις υποχρεωσεις της καθημερινοτητας. Δεν ξερω αμα πρεπει να συνεχισουμε, ειμαστε μαζι 4 χρονια η ιδια φυσικα ουτε να το συζηταμε για χωρισμους, μηπως να βρω κανενα ζωδιο της γης να ησυχασω. Αμα ξερει κανεις απο πλανητες και συνδυασμους ας απαντησει θα εκτιμηθει ιδιαιτερα. Ειμαι Αιγοκερως με ωροσκ. Λεων και εχω Σεληνη, Ερμη, Αφροδιτη και Αρη στον Τοξοτη, και Δια στον Αιγοκερο. Και η λεγαμενη ειναι Τοξοτης με ωροσκοπο Παρθενο και πλανητες Σεληνη στον Λεων, Ερμη, και Αφροδιτη στον Τοξοτη, Αρη στον Αιγοκερω και Δια στον Σκορπιο. Οποιος παιζει με την φωτια στο τελος καιγεται :unsure:

to3o
13-07-2011, 01:26 PM
Γεια χαρά!

Είναι το πρώτο μου Post και κατα πάσα πιθανότητα δε θα γράψω και πάρα πολλά. Θα γράψω λοιπόν εδώ επι τη ευκαιρία μερικά πράγματα για μένα.

Είμαι τοξότης, άθεος, σκεπτικιστής μέχρι αηδίας. In fact, πάντα κορόιδευα τα ζώδια σε μικρότερη ηλικία. Σε κάποια φάση της ζωής μου παρατήρησα οτι κάποιοι άνθρωποι με ευφυία και μορφωση δείχναν να πιστεύουν οτι κάτι υπάρχει στα ζώδια και έτσι πήρα την πρωτοβουλία να το ψάξω περισσότερο, σε επίπεδο ψυχολογικων προφίλ.

Προς έκπληξή μου, οι συμπτώσεις είναι πολύ περισσότερες στατιστικά απο οτι αναμενόταν , ειδικά σε κάποια ζώδια.

Ομολογώ οτι το θέμα αυτό το πιάνω [και το ξαναπιάνω] όταν συμβαίνει κάτι με μια κοπέλα που με ενδιαφέρει πολύ. Ποτε δεν το ξεκοκκαλίζω, αλλά το πιάνω με μεράκι, όπως άλλωστε ένας κλασικός τοξότης.

στην παρούσα φάση, με έχει κεντρίσει τόσο πολύ το θέμα που θα πρέπει να μάθω την ακριβή ώρα γέννησής μου.

Στο παρελθόν, οταν είδα οτι έχω ωροσκόπο τοξότη, με έκανε να πιστέψω περισσότερο οτι κάτι ισχύει απο όλα αυτά, αλλά κάποια φορά έβαλα και μια κοντινή ώρα, λίγο πριν [?] και είδα οτι μπορεί και να είχα ωροσκόπο σκορπιο. Το οποίο εκείνη την ώρα δε μου άρεσε και πολύ, μιας και δεν είχα ψάξει το σκορπιό, και μάλλον δε το συμπαθούσα - όμως παρόλα αυτά ήξερα το στερεότυπο για τον ερωτισμό του και δε με ξένισε και εντελώς.

Έρχομαι λοιπόν στο ρεζουμέ και θα ήθελα την αποψή σας.

Γνώρισα μια καταπληκτική τύπισσα γνωριζόμαστε παραπάνω καιρό αλλά τώρα τελευταία γνωριστήκαμε για τα καλά η οποία είναι

Σκορπίνα με ωροσκόπο τοξότη

Εγώ είμαι τοξότης με ωροσκόπο σκορπιο [κατα πάσα πιθανότητα] - πρεπει να πω οτι αφότου γνώρισα την τύπισσα και ένα μήνα μετά, μιλήσαμε για ζώδια και κοίταξα αυτές τις μέρες τα χαρακτηριστικά, οτι μου αρέσουν κάποια χαρακτηριστικά που παραδοσιακά δε θα γούσταρε ένας τυπικός τοξότης. Π.χ. εννοείται οτι δε γουστάρω την αίσθηση της δέσμευσης και οτι είμαι ευθυνόφοβος. Δε γουστάρω να πιέζομαι κτλ.

Το θέμα είναι λοιπον:

πρώτον γιατι είπατε οτι τοξότης με ωρ. σκορπιο είναι χάλια?

δεύτερον, δεν είναι καταπληκτικός συνδυασμός ??

φαινομενικά δηλαδή, και χωρίς να επηρεάζομαι απο το ποσο γουστάρω την κοπελιά

δυο αντίθετα ζώδια που έχουν όμως αντίστροφους ωροσκόπους δε σημαίνει οτι οι διαφορές αμβλύνονται η δένουν η μία με την άλλη σε έναν απίθανο συνδυασμό??

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. δεν έχω ιδέα για το ποιοι είναι οι κανόνες του φόρουμ. θα εκτιμούσα να με καθοδηγούσατε σχετικά με τα ενδιαφέροντά μου.

Την εγγραφή και δημοσίευση δεν την έκανα για να μου πει κάποιος "ταιριάζετε, προχώρα" , προχωρώ ούτως ή άλλως.

την συμμετοχή μου εδώ τη βλέπω ως άλλο ένα κεφάλαιο της ενασχολησής μου, σκεπτικιστικής, φιλοσοφικής με το φαινόμενο των ζωδιακών χαρακτήρων. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα κάθε βοήθεια στην ερευνούλα μου

Με εκτίμηση

ένας τοξότης που όπως συνήθως, οι τοξότες, είναι και γαμώ τα παιδιά!

Atrapos
13-07-2011, 03:11 PM
Να σε καλωσορίσω στο forum μιας και είναι το πρώτο σου post και ελπίζω διαψευστείς ώστε να έχουμε πολλά ακόμα. Αρκεί ο τοξοτίσιος ενθουσιασμός σου να μην εξαντληθεί γρήγορα.

Απ’ όσο καταλαβαίνω η ενασχόλησή σου με την αστρολογία φτάνει μέχρι τις γενικές περιγραφές των χαρακτηριστικών των ζωδίων και έχεις ακούσει κάτι και για τον Ωροσκόπο. Δηλώνεις σκεπτικιστής, ωστόσο είσαι φανερά περήφανος που όταν γεννήθηκες ο Ήλιος ήταν στον Τοξότη. Δεν γνωρίζεις την ώρα γέννησής σου, ωστόσο αρχικά πίστευες ότι έχεις Ωροσκόπο Τοξότη ενώ από τότε που γνώρισες καλύτερα την κοπέλα που σε ενδιαφέρει υποψιάζεσαι ότι ίσως να έχεις Ωροσκόπο Σκορπιό, κάτι που δεν σε χαλάει όπως παλιότερα. Μου αρέσει και η σιγουριά σου ότι το θέμα το έχεις πιάσει καλύτερα από πολλούς άλλους.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου αλλά για την καθοδήγηση που ζητάς σχετικά με τα ενδιαφέροντά σου, ειλικρινά δεν κατάλαβα τι ενδιαφέροντα έχεις (εκτός από την κοπέλα). Για τα σχετικά περί αθεΐας που γράφεις δεν νομίζω ότι θα βρεις κάτι. Εκεί όμως που διάβασες για τα χαρακτηριστικά του Τοξότη ίσως να πήρε το μάτι σου ότι εκτός του ότι είναι "γαμώ τα παιδιά" έχουν και έντονη αναζήτηση για κάτι ανώτερο, κάποιο υψηλό ιδανικό. Τοξότης και μηδενιστής δεν μου κάνει.
Επίσης αναφέρεις ότι δεν ξέρεις τους κανόνες φόρουμ. Όταν γράφτηκες όμως τους αποδέχτηκες (προφανώς χωρίς να τους διαβάσεις).

Λοιπόν, ας δούμε τις ερωτήσεις σου



πρώτον γιατι είπατε οτι τοξότης με ωρ. σκορπιο είναι χάλια?



Αυτό ειπώθηκε πριν από 5 σχεδόν χρόνια, δυστυχώς χωρίς να δοθούν εξηγήσεις. Πιθανότατα μιλούσε από προσωπική πείρα, με ό,τι σημαίνει αυτό. Γενικά πάντως αυτοί που συμμετείχαν στην τότε συζήτηση δεν φαίνεται να συμφώνησαν.



δεύτερον, δεν είναι καταπληκτικός συνδυασμός ??



Καταπληκτικό δεν θα τον έλεγα. Δίνει μια σταθερότητα στη μεταβλητή φύση του Τοξότη και μειώνει την ελαφρύτητά του. Έχοντας όμως τον Πλούτωνα κυβερνήτη του Ωροσκόπου υπάρχει μια ροπή προς το «όλα ή τίποτα» κάτι που περιορίζει πολύ τις διαθέσιμες επιλογές. Αυτό δεν είναι καλό για έναν Τοξότη. Επίσης Ωροσκόπος Σκορπιός σημαίνει ότι ο Ήλιος (πιθανότατα και Ερμής – Αφροδίτη) θα βρεθούν σε 1ο - 2ο οίκο, κάτι που δείχνει κάποιον που ασχολείται πολύ με την πάρτη του. Μη ξεχνάς ότι εσύ υποθέτεις ή ίσως θα ήθελες να είσαι Τοξότης με Ωροσκόπο Σκορπιό. Η κοπέλα σου είναι Σκορπιός με Ωροσκόπο Τοξότη, κάτι διαφορετικό. Το ζώδιο του Ήλιου και ο Ωροσκόπος δεν είναι ανταλλάξιμα πράγματα που το ένα παίρνει τη θέση του άλλου. Νομίζω ότι μάλλον έχεις παρασυρθεί απ’ όσα έχεις διαβάσει σχετικά με τον «ερωτικό Σκορπιό» και απλά είναι ένα στοιχείο που θα ήθελες στο προφίλ σου.



δυο αντίθετα ζώδια που έχουν όμως αντίστροφους ωροσκόπους δε σημαίνει οτι οι διαφορές αμβλύνονται η δένουν η μία με την άλλη σε έναν απίθανο συνδυασμό??


Σκορπιός και Τοξότης δεν είναι αντίθετα ζώδια, γειτονικά είναι και όπως όλα τα γειτονικά έχουν τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά. Υπάρχει μια σοφία στη δομή του ζωδιακού κύκλου και στο πως τα 4 στοιχεία (Φωτιά, Γη, Αέρας, Νερό) και οι 3 ποιότητες (Παρορμητισμός, Σταθερότητα, Μεταβλητότητα) χωρίζονται στα 12 ζώδια. Όσο για τους αντίστροφους Ωροσκόπους δυστυχώς δεν εξασφαλίζουν μια αρμονική σχέση. Το μόνο που εξασφαλίζεται από το συνδυασμό που αναφέρεις είναι ότι ο Ήλιος του ενός θα βρίσκεται κάπου κοντά στον Ωροσκόπο του άλλου. Δεδομένου βέβαια ότι τα ζώδια του Ήλιου και του Ωροσκόπου είναι πολύ σημαντικά, ο συνδυασμός αυτός μπορεί να δείξει ότι καταρχήν υπάρχει σημείο επαφής, ότι μπορείτε να μιλήσετε την ίδια γλώσσα. Από ‘κει και ύστερα το πως θα προχωρήσει η σχέση είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία.

to3o
13-07-2011, 11:33 PM
ο ενθουσιασμός μου δε θα εξαντληθεί γρήγορα και ειδικά οσο παίρνω τοσο ενδιαφέρουσες και αναλυτικές [και προφανώς με κάποιο γνωστικό υπόβαθρο όσο η δίκη σου φιλε Atrapos - και επιπλέον εκτιμώ ιδιαιτέρως και τις υποβόσκουσες μπηχτούλες, που κατα τη γνώμη μου ομορφαίνουν το παιχνίδι της ζωής και στην περίπτωση σου είναι 100% δικαιολογημένες.

Ομολογώ πως αρκετά σημεία τα έγραψα βιαστικά και προφανώς δεν πέρασε το μήνυμα

καταρχάς, τον ωροσκόπο μου τον έβγαλα απο ένα πρόγραμμα στο Internet, απο την πραγματική ώρα [στο περίπου] που θυμόταν η μάνα μου. Δοκιμάζοντας τώρα βλέπω οτι 6 και κάτι αλλάζει απο σκορπιο σε τοξότη . οπότε αρχικά, μάλλον έβαλα 6.30 και με έβγαλε τοξότη, μου άρεσε η ιδέα και το κρατησα. κάποιο καιρό μετά, έβαλα και λίγο προηγούμενες ώρες και με έβγαζε σκορπιο. οπότε να που προέκυψαν οι [δυο διαφορετικοί] ωροσκόποι. εννοείται οτι τώρα έχω μπριζωθεί να μάθω την ακριβή ώρα. {ληξιαρχείο φαντάζομαι ,ε ?}

Η ενασχόλησή μου με την 'αστρολογία', όπως και με πάρα πολλά ζητήματα είναι εμπειρική και διασκεδαστική, μου αρέσει να μαθαίνω μέσω συζήτησης και την ψάχνω αρκετά μόνος μου. Να είσαι σίγουρος οτι θα προχωρήσω παραπέρα στην ερευνούλα μου [στον πλήρη αστρολογικό χάρτη] οταν και αν πειστώ οτι αξίζει να αφιερώσω το χρόνο μου και εκεί.

προς το παρόν , και μόνο τα ηλιακά ζώδια πάντως , [αν δεν κάνω λάθος έτσι χαρακτήρισες το 'κλασικό' ζώδιο και σορρυ για την λάθος ορολογία που χρησιμοποιώ - μαθαίνω γρήγορα όμως! :bigsmile: - η μετριοφροσύνη είναι κάπως υπερεκτιμημένη στο σύμπαν του τοξότη :cheesy:] και η παρατήρησή μου μου έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον αρκετά [βαλε και λίγο twist απο ωροσκόπο - ειδικά - ομολογώ - οταν γνωρίζω κάποια κοπέλα που με τραβάει και αισθάνομαι οτι υπάρχει ωραίο Playground για παιχνίδι, αμοιβαία λέξη και χημεία- για να ασχολούμαι κατα καιρούς, με το γνωστό σε σας , φαντάζομαι ή και λίγο εκνευριστικό μερικές φορές ενθουσιασμό του Τοξότη.

Λέω οτι έχω μπανίσει αρκετά τι παίζει - απλά δεν είμαι σίγουρος αν είμαι σε θέση να το πιστέψω παραπάνω, γιατι δε το έχω ψάξει και τόσο - και θα σου πω 2-3 πραγματάκια για το τι "πιστεύω" αυτή τη στιγμή.

Καταρχάς, αν παίζει κάτι, που πιστεύω οτι κάτι παίζει γιαυτό είμαι εδώ άλλωστε, δεν είναι οι πλανήτες και μόνον. εννοείται.

υπάρχει επίδραση στο χαρακτήρα μαθημένη, ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ, επίκτητα χαρακτηριστικά. Και σε αυτό είμαι αρκετά γνώστης μιας και έχω απο παλιά το ενδιαφέρον [βίτσιο?] να δω πως διαμορφώνονται οι χαρακτήρες βάσει των εμπειριών μας. Αυτό που καταλαβάινω λοιπόν , στα γρήγορα, για να σου κάνω και μια επίδειξη, χεχ, είναι πως αν κάποιο ζώδιο δε βγαίνει καθόλου [το επιχείρημα των αρνητών σκεπτικιστών] η πρόβλεψη.... τότε:

1) μπορεί οι καταστάσεις της ζωής να ήταν πολύ πιο έντονες απο το πλανητικό - ζωδιακό κόλπο [μαθημένες συμπεριφορές, επίκτητα χαρακτηριστικά]
2) μπορεί ο ωροσκόπος αλλά και οι υπόλοιποι πλανήτες και τα ρέστα τα οποία δε γνωρίζω, να επηρεάζουν πολύ περισσότερο διαστρεβλώνοντας την αρχική ζωδιακή πρόβλεψη, κάτι 'λογικόν' [?] .
3) το άτομο να έχει προχωρήσει πολύ απο τον αρχικό του χαρακτήρα, για τον όποιο λόγο, και να έχει μεταλλαχθεί.

ή συνδυασμός των παραπάνω


Θα προσπαθήσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου αλλά για την καθοδήγηση που ζητάς σχετικά με τα ενδιαφέροντά σου, ειλικρινά δεν κατάλαβα τι ενδιαφέροντα έχεις (εκτός από την κοπέλα).
εδώ εννοώ πως ξεκινώ οχι παραδεχόμενος πως οσα ισχυρίζεται η αστρολογία ισχύουν, αλλά ως σκεπτικιστής με κάποια καλή γνώση ψυχολογίας αλλά και μια κάποια καλή διαίσθηση, ειδικά τα τελευταία χρόνια, που γενικά δεν πιστεύει σε "τέτοια" αλλά τελικά παρατηρεί πως υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρον φαινόμενο, αυτό βέβαια παραμερίζοντας το 'σκουπίδι', το noise που υπάρχει στην αντίληψη για το τι είναι η αστρολογία, που υπάρχει σε συμβουλευτική/αυτοβοήθεια/απόλυτη πρόβλεψη και παρατηρώντας τις διαφορετικές περσόνες που περιγράφονται απο τα 12 βασικά ηλιακά ζώδια.

εννοώ λοιπόν πως δεν ενδιαφέρομαι κατ ανάγκη να εμφαθύνω με τη μία στους υπόλοιπους πλανήτες κτλ, αλλά πχ, να, αυτό που λες για τον στοιχειακό διαχωρισμό των ζωδίων και τη σοφία του, να, αυτό ψάχνω αυτό με έχει ενδιαφέρει.

Λένε κάποιοι πως τα κείμενα των ζωδίων είναι γενικά και μπορεί να ταιριάξουν παντού. Μπαρούφες. Διαβάζεις τον Ισχύ και τον καρκίνο, το ντουο που γενικά είναι οι αφελείς, καλούληδες και συνήθως θύματα και διαβάζεις τον παρθένο, τον τοξότη, τον λέοντα, τον κριό, το δίδυμο. πολύ χαρακτηριστικά και διαφορετικά χαρακτηριστικά μεταξύ τους.

είναι διαφορετικοί χαρακτήρες. Αν υπάρχει λοιπόν κάτι, που τελικά μάλλον υπάρχει, ψάχνω να βρω τα στοιχεία αυτά, στη γλώσσα της ψυχολογίας, ή σε κάποια απο τις γλώσσες που μιλάω. Το αν πρέπει να μάθω αστρολογία για να μάθω αυτά τα 'βασικά στοιχεία', αυτό θα δείξει.

πάντως καταλαβαίνω οτι υπάρχει ένα αστρολογικό, υπαρξιακό, κοσμολογικό και τελικά θρησκευτικό ενδιαφέρον στο θέμα ζωδιων/πλανητων και τα ρεστα , ΑΝ δεχτούμε οτι κάτι υπάρχει. Και αυτό έχει ενδιαφέρον και φιλοσοφικά

Επίσης, πρέπει να το πω, οτι είμαι ερωτευμένος, οπότε έχω την επίγνωση οτι παίζει να μην έχω και το καθαρότερο/αντικειμενικότερο μυαλό, κάνω όμως οτι περνά απο το χέρι μου= εξάλου ο τοξότης φημίζεται γιαυτό, huh? ωμός.

Δεν ήρθα εδώ με αγωνία για την σχέση αυτή. Ήρθα απο καθαρά 'τοξιτίστικο' [τρελένομαι!] ενδιαφέρον. Η έλξη και τελικά η επαφή ήταν εξαρχής 'μαγική' ? αυτόματη? αυτονόητη? - επίσης έχω γευτεί τον έρωτα αρκετά - οχι ότι έχω πάει με 500 γυναίκες, far from that, απλά η αυτογνωσία μου {?} και η τύχη του τοξότη [? , χμφφφ *** } μου χάρισαν την ευκαιρία να έχω γνωρίσει ήδη τον αληθινό έρωτα πάνω απο μια φορές, οπότε έχω ήδη ένα αναθεματισμένο [excuse my french!!!] κριτήριο πριν γνωρίσω αυτήν εδώ την εν λόγω σκοπίνα.


Εκεί όμως που διάβασες για τα χαρακτηριστικά του Τοξότη ίσως να πήρε το μάτι σου ότι εκτός του ότι είναι "γαμώ τα παιδιά" έχουν και έντονη αναζήτηση για κάτι ανώτερο, κάποιο υψηλό ιδανικό. Τοξότης και μηδενιστής δεν μου κάνει.
πολύ καλό σχόλιο, είσαι καλός ψυχολόγος. έχω φλερτάρει με το μηδενισμό, πιθανώς ακόμα φλερταρω. Ίσως ο κυνισμός που διακρίνεις όμως τελικά είναι είτε η επίδραση του σκορπιού στον ωροσκόπο [δε το πιστεύω οτι λέω τέτοια πράγματα, its really new for me!!!:wacko:] αλλα ίσως είναι και η νέυρωσή μου, η μαθημένη συμπεριφορά που με έχει κάνει ευαίσθητο και άρα κυνικό ως άμυνα για την ευαισθησία αυτή. Δεν ξέρω τι πιστεύετε για την αυτογνωσία του τοξότη, αλλά εγώ το έχω δουλέψει πολύ μέσα μου. Ή μήπως αυτό προκύπτει απο τον ωροσκόπο σκορπιό μου ?? [και πάλι δε το πιστεύω, οχι απλά οτι τα λέω, αλλά το οτι αρχίζω να τα πιστέυω!!??!:wacko::wacko::wacko::wacko:}


Επίσης αναφέρεις ότι δεν ξέρεις τους κανόνες φόρουμ. Όταν γράφτηκες όμως τους αποδέχτηκες (προφανώς χωρίς να τους διαβάσεις).
εννούσα οτι δεν έχω περιηγήθει να διαβάσω τα άρθρα, για να δώ αν με παίρνει να ανοίξω θεματάκι δικό μου. Αν σας ψήνει ευχαρίστως να σας 'διασκεδάσω' με κειμενάκια για ζώδια, αν μου υποσχεθείτε feedback.

και να σου πω γιατί μου αρέσατε? εκεί που έψαχνα για σκορπιούς και τοξότες? γιατι έπεσα σε ένα thread απο εδώ που ήταν copy paste χωρίς αναφορά και χωρίς καν προσωπικό σχόλιο, απο ένα κατα άλλα καλό κειμενάκι. ο ελάχιστος αλλα ευστοχος σχολιασμός έδειξς site ψαγμένο στην αστρολογία και ροπή στην αντικειμενικότητα, αλλά και

ας πάμε στο ψωμί, στο συνδυασμό Τοξότης άντρας με ωροσκόπο Σκορπιο που μάλλον αυτό είμαι . σημειωτέον οτι μένω στο ' φλοιό' κάποιων πολύ έντονα διακριτών χαρακτηριστικών που έχω εντοπίσει, οπως π.χ. και λίγο χοντρικά, και χιομοριστικά, "ιχθείς = γεννημένα θύματα".


Δίνει μια σταθερότητα στη μεταβλητή φύση του Τοξότη και μειώνει την ελαφρύτητά του.

καλα με πέθανες με αυτό... τι να σου πω... είναι υποβολή; με ξέρεις; δε νομίζω. αλλά μπορει και να εισαι πολύ καλός ψυχολογός και να είπες το κατάληλο πράγμα την κατάληλη στιγμή όπως με είδες ελφρύ ελαφρύ... χεχ.

το όλα ή τίποτα δε μου λέει κάτι γενικά, μιλάς για την συγκεκριμένη "συναστρία" ? :bigsmile:


κάτι που δείχνει κάποιον που ασχολείται πολύ με την πάρτη του.
χαχαχα, λογικόν και μόνον απο τον ωροσκόπο.

το πάθος και η αυταρέσκεια του σκορπιού με το δαιμόνιο κέφι του τοξότη. [παρεπιπτόντως, έχω κοπανήσει κάτι μπυρίτσες, οι τοξότες είναι ψιλογνωστοί για την ροπή τους προς το αλκοόλ. ]

:blush:


ο συνδυασμός αυτός μπορεί να δείξει ότι καταρχήν υπάρχει σημείο επαφής, ότι μπορείτε να μιλήσετε την ίδια γλώσσα.
to the point πάλι. σημείο επαφής δε το λες. αυτόματον το λες, με μια ελαφρώς παιχνιδιάρικη διάθεση


Από ΅κει και ύστερα το πως θα προχωρήσει η σχέση είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία.
εδώ παυει το ενδιαφέρον μου για την αστρολογία, το λέω κάπως χαριτολογώντας, διότι εχω κάνει τους πιο τρελούς συνειρμούς την τελευταία ώρα.

συγγνώμη για τον ενικό,
είμαι 31 και αισθάνομαι οτι έχω ζήσει κανα 3-4 ζωές μέχρι τώρα.

να είστε όλοι καλά και να έχετε το γνώθι σ'αυτόν
to3o

Atrapos
14-07-2011, 11:06 AM
Πιστεύω ότι αν ψάξεις αρκετά το forum θα βρεις πολλά θέματα που θα σου τραβήξουν το ενδιαφέρον. Από πολύ απλά και κατανοητά μέχρι προχωρημένα και εξειδικευμένα. Όρεξη να ‘χεις! Ειδικά τα ερωτικά θέματα, που σ’ ενδιαφέρουν ιδιαίτερα αυτήν την περίοδο έχουν την τιμητική τους. Έτσι θα μπορέσεις να κρίνεις και αν αξίζει να ασχοληθείς παραπάνω. Κάποια σημεία που θα ήθελα να επισημάνω:

- Φυσικά και μπορείς να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα αλλά καλό θα είναι να ψάξεις λίγο μήπως αυτό το θέμα ήδη υπάρχει. Αν υπάρχει (κάτι πολύ πιθανό) καλύτερα διατύπωσε την όποια ερώτηση / θέση σου εκεί. Ειδικά στο συγκεκριμένο άρθρο καλύτερα να σταματήσουμε την κουβέντα γιατί θα βγούμε εκτός θέματος και χρειάζεται κάποιος σεβασμός στον δημιουργό του άρθρου που δεν είναι πια μαζί μας.

- Όλοι μας έχουμε επίκτητα χαρακτηριστικά κι έχουμε επηρεαστεί από οικογένεια, κοινωνικό περίγυρο κλπ. Αυτό δεν αναιρεί την αξία του γενέθλιου χάρτη, ούτε αποτελεί κάποια μετάλλαξη. Ο γενέθλιος χάρτης είναι ένας σπόρος που φυτεύεται. Το πως θα βλαστήσει και τι καρπό θα δώσει, εξαρτάται καταρχήν από την ποιότητα / είδος του σπόρου αλλά φυσικά και από ένα σωρό άλλους παράγοντες(χώμα, πότισμα, ήλιος, ζιζάνια κλπ). Γι’ αυτό χρειάζεται πάντα προσπάθεια ώστε η «γενέθλια υπόσχεση» να υλοποιηθεί.

- Τα 12 ζώδια χωρίζουν τους ανθρώπους σε 12 αντίστοιχες κατηγορίες. Φυσικά θα έχεις παρατηρήσει ότι όλοι οι Τοξότες, Σκορπιοί κλπ δεν είμαστε ίδιοι και γι’ αυτό δεν ευθύνονται τόσο τα όποια επίκτητα χαρακτηριστικά όσο ο διαφορετικός γενέθλιος χάρτης. Εσύ για παράδειγμα είσαι περήφανος που η κοπέλα σου έχει Ωροσκόπο Τοξότη και καταλαβαίνεις ότι αν είχε για παράδειγμα τους Ιχθείς θα ήταν ένας άλλος άνθρωπος. Το ίδιο συμβαίνει και με όλα τα στοιχεία του χάρτη. Η αστρολογία βλέπει τον άνθρωπο σαν μικρογραφία του σύμπαντος από την οπτική γωνία της γης. Όλα τα ζώδια και οι πλανήτες βρίσκονται σε κάποιο σημείο του χάρτη και επηρεάζουν τον χαρακτήρα μας, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο.

- «Τσίμπησες» με αυτό που έγραψα για τη σοφία στη δομή του ζωδιακού. Αφού σε ενδιαφέρουν κυρίως τα 12 ζώδια, είναι σημαντικό να καταλάβεις τη θέση και τις ιδιότητες του καθενός. Ο Τοξότης για παράδειγμα είναι μεταβλητό ζώδιο και όπως όλα τα μεταβλητά βρίσκεται στο τέλος μιας εποχής, συγκεκριμένα στο τέλος του Φθινοπώρου, οδηγώντας στην επόμενη. Ουσιαστικά οδηγεί στο χειμερινό ηλιοστάσιο, τη μέρα με τη λιγότερη ηλιοφάνεια, και η Φωτιά του Τοξότη – Κενταύρου είναι απαραίτητη ώστε να διαχωριστούν οι δύο φύσεις και να υπάρξει η πνευματική ανάταση που υπόσχεται το ζώδιο (γι’ αυτό και το σχόλιο μου περί μηδενισμού). Την Φωτιά ακολουθεί πάντα η Γη, ώστε η πνευματική δημιουργία να βρει γόνιμο έδαφος να αναπτυχθεί και στην περίπτωση του Τοξότη η μέρα να αρχίσει σιγά-σιγά να μεγαλώνει καλωσορίζοντας το καινούργιο κύκλο / έτος.

- Τέλος, καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι δεν είναι κομψό από μέρους σου να μιλάς για άλλα ζώδια, όπως τους Ιχθείς, με αρνητικούς χαρακτηρισμούς όπως «αφελείς», «θύματα» κλπ. Όταν / αν προχωρήσεις στην αστρολογία θα καταλάβεις ότι δεν υπάρχουν καλά και κακά ζώδια ούτε ανώτερα και κατώτερα. Ευτυχώς που συγκεκριμένα οι Ιχθείς είναι «μεγάλες καρδιές» και συνήθως δείχνουν κατανόηση στους επιπόλαιους Τοξότες.

katiakiss
14-07-2011, 01:33 PM
To3o , αφού κατάφερες να με βάλεις να γράψω ποστ από τις διακοπές μου, εύγε σου! Το να συνομιλώ με Τοξότη όμως, πάει πολύ με δροσερό καρπούζι και το κάνει ευχάριστο! (Χωρίς διάθεση υποτίμησης. Κάθε άλλο. Είστε χαρούμενα παιδιά και γιΆ αυτό…) ΠαρΆ ότι όσα σου έγραψε ο Δημήτρης (atrapos) με έχουν υπερκαλύψει σε ότι θα ήθελα να διαβάσω ως απάντηση, θέλω μόνο να σου επισημάνω κάποια πράγματα λόγω προσωπικής εμπειρίας.

Η διαφορά ώρας από την χώρα γέννησής μου και η σπανιότητα των συντεταγμένων της στα πριν από χρόνια προγράμματα, με έκαναν να πιστεύω ότι είμαι Ιχθύς με ωροσκόπο στους Ιχθείς, για πάρα πολλά χρόνια! Αυτό μου έδωσε ένα πολύ καλό μάθημα σε σχέση με την ταύτιση στην οποία μπορεί να ολισθήσεις χωρίς καν να το καταλάβεις.
Ήθελα να είμαι (και έμοιαζε να ταιριάζει) καλή , ρομαντική και ευαίσθητη ή θύμα όπως λες. Αρχικά να σου πω ότι τα αιτήματα του Ήλιου μας δεν τα αποφεύγουμε έτσι κι αλλιώς. Σε δεύτερο επίπεδο(και αυτό είναι το ουσιώδες), παρέβλεπα για χρόνια το στοιχείο μιας ανεξήγητης έντασης μέσα μου (ωροσκόπος Κριός τελικά) , μια φυσική αφοβία, η τάση να μην με νοιάζει ποιος είναι μπροστά μου, ακόμα κι αν αυτός που με ενοχλεί είναι ο πρόεδρος της δημοκρατίας ή ο θεός κάποιας θρησκείας, ο ίδιος διάολος θα τον πάρει (και πίστεψέ με , θα τον σηκώσει!) και αυτό δεν το λες καθόλου Ιχθύς!

Έτσι, πριν αποφασίσεις ότι έχεις ωροσκόπο Σκορπιό (ζώδιο που θα ήθελαν την εμπλοκή του στο χάρτη τους οι περισσότεροι άντρες που γνωρίζω, για τους γνωστούς λόγους , δικαίως τολμώ να πω!) βεβαιώσου ότι πράγματι αυτό ισχύει. Δεν είναι τόσο απλό. Κάποια χαρακτηριστικά του Σκορπιού που μπορεί να αναγνωρίζεις στον χαρακτήρα σου, ενδέχεται να είναι εκφάνσεις του Ερμή και της Αφροδίτης που ποτέ δεν απέχουν πολύ από τον Ήλιο μας και συνήθως κινούνται 1 με 2 ζώδια πριν και μετά από το Ηλιακό μας ζώδιο.

ΥΓ: Γλίτωσες τις μπηχτές της Πλουτώνιας Σελήνης μου επειδή μας «πούλησε» ο atrapos για «μεγάλες καρδιές» και με στεναχωρεί να του χαλάσω την «επένδυση». Βάζω τον ¶ρη μου σε εντατικές διακοπές και σας φιλώ πάραυτα!

to3o
14-07-2011, 02:20 PM
katiakiss σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

χαιρομαι που δεν παρεξηγήθηκες με το "θύματα"

φιλούμπες σε όλους τους ιχθείς του κόσμου να είστε πάντα τόσο καλόκαρδοι και

ωραία πράγματα έρχονται σε αυτούς που γνωρίζουν τον εαυτό τους