PDA

View Full Version : Αστρολογικές απορίες



Βεγκάνα
23-11-2006, 06:33 AM
καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα σε όλες και όλους σας.κάπου έγραψα ένα μύνημα αλλά επειδή είμαι καινούργιο-σχετικά-μέλος, "χάθηκε" σε κάποια απο τις σελίδες του σάιτ.Καλό κι αυτό.Ελπίζω κάποια στιγμή να μάθω πως λειτουργεί,μέχρι τότε απολαμβάνω τα πολύ ενδιαφέροντα άρθρα και το καλό επίπεδο επικονωνίας των μελών αλλά και των συνεργατών του.Αναρωτιέμαι αν έχει γραφτεί κάτι σχετικά με τις μοίρες του ζωδιακού κι αν ναι πως θα μπορούσα να το διαβάσω.Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζει κανείς κάτι συγκεκριμένο σχετικά με την περίφημη... 29οη.Ο Κρόνος μου βρίσκεται στις 29,40 των Ιχθύων στον 6ο.Θεωρείται 29η ή μήπως 0ο Κριού.Ισως είναι λίγο εξειδικευμένες οι ερωτήσεις μου γι αυτό κι αν δεν είναι εύκολη μια απάντηση δεν πειράζει.Ευχαριστώ.Τα ξαναλέμε.

Βεγκάνα
23-11-2006, 06:34 AM
καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα σε όλες και όλους σας.κάπου έγραψα ένα μύνημα αλλά επειδή είμαι καινούργιο-σχετικά-μέλος, "χάθηκε" σε κάποια απο τις σελίδες του σάιτ.Καλό κι αυτό.Ελπίζω κάποια στιγμή να μάθω πως λειτουργεί,μέχρι τότε απολαμβάνω τα πολύ ενδιαφέροντα άρθρα και το καλό επίπεδο επικονωνίας των μελών αλλά και των συνεργατών του.Αναρωτιέμαι αν έχει γραφτεί κάτι σχετικά με τις μοίρες του ζωδιακού κι αν ναι πως θα μπορούσα να το διαβάσω.Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζει κανείς κάτι συγκεκριμένο σχετικά με την περίφημη... 29οη.Ο Κρόνος μου βρίσκεται στις 29,40 των Ιχθύων στον 6ο.Θεωρείται 29η ή μήπως 0ο Κριού.Ισως είναι λίγο εξειδικευμένες οι ερωτήσεις μου γι αυτό κι αν δεν είναι εύκολη μια απάντηση δεν πειράζει.Ευχαριστώ.Τα ξαναλέμε.

Αργοναύτης
24-11-2006, 12:18 PM
Για τις μοίρες κράτα επιφυλάξεις, αυτή είναι η γνώμη μου. Εξέταζέ τις στο περιθώριο των ερευνών σου. Πάρα πολύ συχνά επαληθεύονται αλλά και πάρα πολλές διαψεύδονται. Ειδικά να αποφεύγεις να ασπάζεσαι τις μοιρολατρικές ερμηνείες των μοιρών. Για παράδειγμα, στην 29η μοίρα των Ιχθύων που ρωτάς, είναι ο απλανής Sheat. Θεωρείται ότι αυτή η μοίρα έχει μια Κρόνεια φύση και ότι ειδικά σε συνδυασμό με αρνητικούς πλανήτες δείχνει κίνδυνο καταστροφής και κίνδυνο για την ζωή. Πώς να δεχθώ τέτοιες καταστροφολογικές ερμηνείες ? Προσωπικά απορίπτω πάντα τέτοιες απόλυτες ερμηνείες που υποβάλουν τον άνθρωπο. 'Ακου τώρα και την μυστικιστική ερμηνεία αυτής της μοίρας : 'Ενα πολύ πειθαρχημένο άτομο με μια μηχανική σκέψη. Μπορεί να είναι ένας πολύ αυστηρός άνθρωπος με κυριαρχική φύση. Και είναι στα όρια της 30ης μοίρας των Ιχθύων. Η 30η μοίρα συνδέεται με ισχυρογνωμοσύνη και πάθος.

Λίλιαν Σίμου
26-11-2006, 12:55 AM
Αγαπητή Βεγκάνα

Ο Κρόνος σας, θα ήθελα να προσθέσω, βρίσκεται σε μία μεταφυσική μοίρα, μία από τις "πύλες" του ζωδιακού. Επειδή μάλιστα είναι ακριβώς αυτός ο πλανήτης, θα έλεγα να προχωρήσετε στην εσωτερική αναζήτηση, με ανάγκη να ανακαλύψετε τη σοφία που κρύβετε μέσα σας και δεν έχετε ακόμη συνειδητοποιήσει.
Η μοίρα αυτή ανήκει ακόμη στο ζώδιο των Ιχθύων, αλλά είναι στο μεταίχμιο ενός κύκλου που κλείνει κι ενός νέου που ανοίγει.

Σας εύχομαι καλο ταξίδι στη γνώση!

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

LEITZ
27-11-2006, 10:52 AM
Καλημέρα!!!!!!!!!!! Έχω γεννηθεί 08/12/81, ώρα 13.00 περιοχή Αθήνα. Έχω βγάλει τον γενέθλειο χάρτη απλά έχω μερικές απορίες. Η Αφροδίτη μου βρίσκεται στις 29 μοίρες και 43 του Αιγόκερου. Στα περισσότερα βιβλία όμως με δείχνει Υδροχόο. Τι συμβαίνει τελικά επηρεάζομαι και από τα δύο? Επίσης ο Ήλιος μου (Τοξότης) κάνει σύνοδο με το Μεσουράνημα που είναι επίσης Τοξότης. Είναι καλό αυτό? Τα επαγγελματικά μου με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.Υπόψιν δεν έχω καθόλου ανάδρομους στο χάρτη μου.

Βεγκάνα
27-11-2006, 01:03 PM
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Αυτές τις μέρες απ΄'οσο γνωρίζω έχουμε Ηλιο-Δία σύνοδο και Αρη-Κρόνο τετράγωνο.Τι συμβαίνει οταν διεγείρονται ΄παρόμοιες όψεις σε ένα ωροσκόπιο;Για παράδειγμα στο χάρτη μου έχω επίσης Ηλιο-Δία σύνοδο (στον Καρκίνο) και Αρη- Κρόνο τετράγωνο στον άξονα Διδύμων-Ιχθύων.

Βεγκάνα
27-11-2006, 01:06 PM
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Αυτές τις μέρες απ΄'οσο γνωρίζω έχουμε Ηλιο-Δία σύνοδο και Αρη-Κρόνο τετράγωνο.Τι συμβαίνει οταν διεγείρονται ΄παρόμοιες όψεις σε ένα ωροσκόπιο;Για παράδειγμα στο χάρτη μου έχω επίσης Ηλιο-Δία σύνοδο στο Μεσουράνημα(στον Καρκίνο) και Αρη- Κρόνο τετράγωνο στον άξονα Διδύμων-Ιχθύων.πππππππππππππ

Λίλιαν Σίμου
29-11-2006, 01:05 AM
Καλημέρα!!!!!!!!!!! Έχω γεννηθεί 08/12/81, ώρα 13.00 περιοχή Αθήνα. Έχω βγάλει τον γενέθλειο χάρτη απλά έχω μερικές απορίες. Η Αφροδίτη μου βρίσκεται στις 29 μοίρες και 43 του Αιγόκερου. Στα περισσότερα βιβλία όμως με δείχνει Υδροχόο. Τι συμβαίνει τελικά επηρεάζομαι και από τα δύο? Επίσης ο Ήλιος μου (Τοξότης) κάνει σύνοδο με το Μεσουράνημα που είναι επίσης Τοξότης. Είναι καλό αυτό? Τα επαγγελματικά μου με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.Υπόψιν δεν έχω καθόλου ανάδρομους στο χάρτη μου.

Αν και έπρεπε να έχετε κάνει αλλού την ερώτηση, σας απαντώ πως η Αφροδίτη σας ανάλογα με την ώρα γέννησης είναι στη μοίρα που γνωρίζετε. Το βιβλίο, δεν μπορεί να έχει την ακρίβεια του υπολογιστικού προγράμματος ή των μαθηματικών μετρήσεων. Δεν επηρεάζεστε κι από τα δύο ζώδια.
Ο Ήλιος στο Μεσουράνημα δηλώνει μία τάση του ατόμου να θέλει να διακριθεί κοινωνικά ή στη καριέρα του. Με τον Δία στον Τοξότη φέτος, θα λέγαμε γενικά πως θα έχετε ευκαιρίες επέκτασης. Αλλά αυτό θα φανεί ουσιαστικά, αν κάποιος μελετήσει τα προγνωστικά συστήματα του χάρτη σας και κάνει μία σε βάθος μελέτη, για να δώσει σαφή απάντηση. Η πρόγνωση είναι πολύωρη εργασία και γίνεται με προσοχή, για να έχει αποτελέσματα.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

PRATIMA
25-11-2009, 11:03 AM
Γεια σας! Να υποθέσω ότι αν θέλουμε να δούμε την πορεία μιας σχέσης κοιτάζουμε τον προοδευμένο σύνθετο χάρτη; Και τι στοιχεία μας ενδιαφέρουν κυρίως για να δούμε αν υπάρχει εξέλιξη και ποια είναι αυτή;

tsou-li
27-11-2009, 03:00 AM
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος σε μια απορία που έχω σχετικά με τον κυβερνήτη του ωροσκοπίου (έχω διαβάσει το σχετικό άρθρο). Αν ο ωροσκόπος είναι παρθένος (24ο 48' 58'') λογικά κυβερνήτης του ωροσκοπίου είναι ο Ερμής (18ο 33΄ 11΄΄). Όμως υπάρχει η Αφροδίτη στις 23ο 05΄ 27΄΄. Τότε θεωρούμε ότι η Αφροδίτη είναι ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου παρ΄ότι είναι σε πτώση στην Παρθένο και ο Ερμής είναι ο κυβερνήτης του ωροσκόπου; Ή θα θεωρήσουμε κυβερνήτη του ωροσκοπίου τον Δία που βρίσκεται στην 1η μοίρα του Ζυγού; (Γιατί αν και στο επόμενο ζώδιο κάνει σύνοδο κι αυτός με τον ωροσκόπο και βρίσκεται στον 1ο οίκο ενώ οι άλλοι βρίσκονται στον 12ο).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει!

leoma
27-11-2009, 12:01 PM
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος σε μια απορία που έχω σχετικά με τον κυβερνήτη του ωροσκοπίου (έχω διαβάσει το σχετικό άρθρο). Αν ο ωροσκόπος είναι παρθένος (24ο 48' 58'') λογικά κυβερνήτης του ωροσκοπίου είναι ο Ερμής (18ο 33΄ 11΄΄). Όμως υπάρχει η Αφροδίτη στις 23ο 05΄ 27΄΄. Τότε θεωρούμε ότι η Αφροδίτη είναι ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου παρ΄ότι είναι σε πτώση στην Παρθένο και ο Ερμής είναι ο κυβερνήτης του ωροσκόπου; Ή θα θεωρήσουμε κυβερνήτη του ωροσκοπίου τον Δία που βρίσκεται στην 1η μοίρα του Ζυγού; (Γιατί αν και στο επόμενο ζώδιο κάνει σύνοδο κι αυτός με τον ωροσκόπο και βρίσκεται στον 1ο οίκο ενώ οι άλλοι βρίσκονται στον 12ο).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει!

Αγαπητή tsou-li, κυβερνήτης του ωροσκοπίου δεν είναι ο πλανήτης που είναι πιο κοντά στον ωροσκόπο, αλλά ο πλανήτης που κυβερνά το ζώδιο που βρίσκεται στον ωροσκόπο, στην προκειμένη περίπτωση, ο Ερμής που είναι κυβερνήτης της Παρθένου.


Επιπρόσθετα, αν ένας πλανήτης είναι σε πτώση κ.λπ. δεν του αφαιρούνται τα ηνία :bigsmile: του κυβερνήτη. Και φυσικά δεν παίζει ρόλο ο οίκος. Ο κυβερνήτης μπορεί να βρίσκεται σε όποιον οίκο του αρέσει, είναι πλέον θέμα ερμηνείας.

tsou-li
28-11-2009, 06:55 AM
Μαρία σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό πίστευα κι εγώ μεχρι που διάβασα ένα άρθρο που έλεγε ότι αν κάποιος πλανήτης κάνει σύνοδο με τον ωροσκόπο τότε είναι αυτός ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου. Μαλον δεν κατάλαβα καλά. Όπως λένε ο ημιμαθής είναι χειρότερος από τον αμαθή. Ψάχνομαι κι όσο ψάχνομαι, τόσο χάνομαι.
Φιλιά, καλή σου μέρα!

Κοραλλία Μόζορα
30-11-2009, 11:27 AM
Μαρία σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό πίστευα κι εγώ μεχρι που διάβασα ένα άρθρο που έλεγε ότι αν κάποιος πλανήτης κάνει σύνοδο με τον ωροσκόπο τότε είναι αυτός ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου. Μαλον δεν κατάλαβα καλά. Όπως λένε ο ημιμαθής είναι χειρότερος από τον αμαθή. Ψάχνομαι κι όσο ψάχνομαι, τόσο χάνομαι.
Φιλιά, καλή σου μέρα!

Αγαπητή tsou-li,

υπάρχει μια διαφορά στους δύο όρους που χρησιμοποιείς: δηλαδή, κυβερνήτης του ωροσκόπου και κυβερνήτης του ωροσκοπίου. Κυβερνήτης του ωροσκόπου είναι πάντα ο ο πλανήτης που κυβερνά το ζώδιο στο οποίο βρίσκεται ο ωροσκόπος. Κυβερνήτης του ωροσκοπίου είναι ο πιο δυνατός πλανήτης ενός χάρτη.

tsou-li
01-12-2009, 12:25 AM
Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση Κοραλλία!
Επομένως, αν πάμε σ' ένα γενέθλιο χάρτη και ζητήσουμε την επιλογή γενέθλιο σκορ, ο πλανήτης με την μεγαλύτερη ισχύ είναι ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου;

a.e.d.a.
01-12-2009, 08:24 AM
καλημερα ειμαι η a.e.d.a. δεν γνωριζω πολλα απο αστρολογια παρα μονο στα γνωρισματα και χαρακτιριστικα του καθε ζωδιου.Εχω παρατηρησει οτι το τελευταιο διαστημα ειμαι καπως αντικοινωνικη ...να το πω... αποτομη ..να το πω...με νευρα ...να το πω...Δεν ξερω τη μου συμβαινει ειμαι σκορπιος με ωροσκοπο ταυρο συγκεκριμενα 29-10-1977 ωρα 18:15 Υ.Γ:θα κρατησει πολυ ?Εxω κουραστει

Κοραλλία Μόζορα
01-12-2009, 10:04 AM
Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση Κοραλλία!
Επομένως, αν πάμε σ' ένα γενέθλιο χάρτη και ζητήσουμε την επιλογή γενέθλιο σκορ, ο πλανήτης με την μεγαλύτερη ισχύ είναι ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου;

Υπάρχουν δύο τρόποι που χρησιμοποιούν διάφοροι αστρολόγοι για να βρουν τον κυβερνήτη (ή τους κυβερνήτες) ενός ωροσκοπίου. Ο πρώτος είναι να μετρήσουν την ισχύ ενός πλανήτη ανάλογα με την θέση του στον χάρτη και κυρίως τις όψεις του με τα φώτα και τον ωροσκόπο.

Ο δεύτερος είναι να βρουν τον τελικό κυβερνήτη (χορηγό) του ωροσκοπίου ή τουλάχιστο τον πλανήτη που κυβερνά τους περισσότερους πλανήτες σ' ένα χάρτη. Για να γίνει αυτό όμως πρέπει να υπάρχει τουλάχιστο ένας πλανήτης που να βρίσκεται στο ζώδιο που κυβερνά. Για παράδειγμα: η Σελήνη είναι στον Λέοντα άρα κυβερνήτης της είναι ο Ήλιος, ο Ήλιος είναι στην Παρθένο άρα κυβερνήτης του είναι ο Ερμής, ο Ερμής βρίσκεται στον Ζυγό άρα κυβερνήτης του είναι η Αφροδίτη, η Αφροδίτη είναι στον Ζυγό (στο ζώδιο που κυβερνά) άρα η Αφροδίτη είναι τελικός κυβερνήτης όλων των πιο πάνω πλανητών.

Προσωπικά θεωρώ πιο δυνατούς πλανήτες σ' ένα χάρτη τους πλανήτες που κάνουν όψεις με τα φώτα ή τον ωροσκόπο και τον κυβερνήτη του. Αυτοί οι πλανήτες παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στον χαρακτήρα ενός ατόμου αλλά και στις εμπειρίες της ζωής του.

Μητσάκος
01-12-2009, 10:08 AM
καλημερα ειμαι η a.e.d.a. δεν γνωριζω πολλα απο αστρολογια παρα μονο στα γνωρισματα και χαρακτιριστικα του καθε ζωδιου.Εχω παρατηρησει οτι το τελευταιο διαστημα ειμαι καπως αντικοινωνικη ...να το πω... αποτομη ..να το πω...με νευρα ...να το πω...Δεν ξερω τη μου συμβαινει ειμαι σκορπιος με ωροσκοπο ταυρο συγκεκριμενα 29-10-1977 ωρα 18:15 Υ.Γ:θα κρατησει πολυ ?Εxω κουραστει

Στην κορυφή της κάθε σελίδας υπάρχει το πεδίο που λέει "οι χάρτες μου". Πάτα το, βάλε τα στοιχεία σου και ρίξε μια ματιά, όλο και κάτι θα βρεις... :bigsmile:

ginakar
07-01-2010, 03:38 PM
Καλησπέρα σε όλους!!!!!!!!!!!!!Και καλώς σας βρήκα!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν ξέρω αν κάνω σωστά την ερώτηση μου σ αυτο το topic αλλα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει τα φώτα του θα μουν ευγνώμων.......
Είμαι Διδυμος με ωροσκόπο Παρθενο(Γεννημένη 03/06/1987-14,30-Αθήνα)
Απ οτι βλέπω στον γενέθλιο χάρτη μου,έχω τον Δία στον 7ο οίκο και ο 7ος οίκος βρίσκεται στο ζώδιο των ιχθύων....
Ήθελα να ρωτήσω αν τώρα με την επερχόμενη είσοδο του Δία στους Ιχθεις στις 19/1 θα επηρεαστώ κυρίως στο ζήτημα των σχέσεων(καθώς εκεί πάσχω,όντας αδέσμευτη)???????????????????????

Μητσάκος
07-01-2010, 03:49 PM
Καλησπέρα σε όλους!!!!!!!!!!!!!Και καλώς σας βρήκα!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν ξέρω αν κάνω σωστά την ερώτηση μου σ αυτο το topic αλλα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει τα φώτα του θα μουν ευγνώμων.......
Είμαι Διδυμος με ωροσκόπο Παρθενο(Γεννημένη 03/06/1987-14,30-Αθήνα)
Απ οτι βλέπω στον γενέθλιο χάρτη μου,έχω τον Δία στον 7ο οίκο και ο 7ος οίκος βρίσκεται στο ζώδιο των ιχθύων....
Ήθελα να ρωτήσω αν τώρα με την επερχόμενη είσοδο του Δία στους Ιχθεις στις 19/1 θα επηρεαστώ κυρίως στο ζήτημα των σχέσεων(καθώς εκεί πάσχω,όντας αδέσμευτη)???????????????????????

Πήγαινε στην πρώτη σελίδα, κάνε κλικ στο σύμβολο της Παρθένου στις ετήσιες προβλέψεις (προσοχή: όχι στις καρμικές) κα διάβασε για το Δία. Αντιστοιχεί στον δικό σου 7ο :bigsmile:

rakima82
08-01-2010, 10:49 AM
καλημερα..να ρωτησω κι εγω κατι?
ο κυβερνητης του καθε οικου ειναι παντα ο ιδιος η διαφερει απο χαρτη σε χαρτη?και αν ειναι ετσι πως τους βρισκω?
και κατι αλλο..κυβερνητης ωροσκοπου και ωροσκοπιου?διαβασα κατι αλλα δεν εξηγουσε,απλα τα ανεφερε.:unsure:

Μητσάκος
08-01-2010, 11:25 AM
καλημερα..να ρωτησω κι εγω κατι?
ο κυβερνητης του καθε οικου ειναι παντα ο ιδιος η διαφερει απο χαρτη σε χαρτη?και αν ειναι ετσι πως τους βρισκω?
και κατι αλλο..κυβερνητης ωροσκοπου και ωροσκοπιου?διαβασα κατι αλλα δεν εξηγουσε,απλα τα ανεφερε.:unsure:

Η ακμή (= αρχή και πιο δυνατό σημείο) κάθε Οίκου βρίσκεται σε κάποιο ζώδιο. Κυβερνήτης του Οίκου είναι ο πλανήτης που αντιστοιχεί στο ζώδιο αυτό. Π.χ., αν η ακμή του 3ου Οίκου βρίσκεται στους Δίδυμους, κυβερνήτης του 3ου Οίκου είναι ο Ερμής. Όσο διαφέρουν οι ακμές των Οίκων από χάρτη σε χάρτη, τόσο διαφέρουν και οι κυβερνήτες τους.
Κυβερνήτης του ωροσκοπίου (δηλαδή του χάρτη) είναι ο πλανήτης που δεσπόζει/κυριαρχεί στον χάρτη. Η δε ...δεσποτεία του ορίζεται από κάποιους παράγοντες που δεν είναι απαραίτητο να εξηγηθούν σε αυτό το επίπεδο.
Κυβερνήτης του ωροσκόπου είναι ο κυβερνήτης του 1ου Οίκου, καθώς ωροσκόπος και ακμή του 1ου Οίκου είναι το ίδιο και το αυτό :bigsmile:

rakima82
08-01-2010, 12:00 PM
ευχαριστω πολυ,τωρα τα ξεκαθαρισα στο μυαλο μου.μηπως μπορεις ομως να μου πεις ποιος ειναι ο κυβερνητης του καθε ζωδιου?η τουλαχιστον που μπορω να μπω να τα δω μονη μου.ευχαριστω και παλι

rakima82
08-01-2010, 12:01 PM
α μολις τα βρηκα!!

rakima82
08-01-2010, 12:32 PM
τον κυβερνητη του λεωντα δεν βρηκα μονο:worried:

whisperer
08-01-2010, 12:35 PM
Τον καλύτερο δε βρήκες....:toung:
Ο Ηλιάκος.....
:bigsmile:


τον κυβερνητη του λεωντα δεν βρηκα μονο:worried:

rakima82
08-01-2010, 12:38 PM
να σαι καλα!!!!!!!:bigsmile:

ALEXVOUT123
05-04-2016, 08:38 PM
Καλησπερα και παλι. θα ηθελα να ρωτησω ποια ακριβως ειναι η διαφορα ως προς την ερμηνεια οταν ενας πλανητης ειναι κυβερνητης καποιου οικου απο το να βρισκεται π.χ: ουρανοσ στον 3 οικο Vs ουρανος κυβερνητης 3ου οικου σε καποιον αλλο οικο.ευχαριστώ!

Atrapos
08-04-2016, 02:35 PM
Είναι η διαφορά του να είναι κάποιος φιλοξενούμενος σ’ ένα σπίτι από το να είναι αφεντικό του σπιτιού. Σαφώς και σαν φιλοξενούμενος επηρεάζει τη λειτουργία του σπιτιού αλλά δεν είναι το ίδιο με το να είναι το αφεντικό.

Η παρουσία του Ουρανού στον 3ο οίκο δείχνει το πεδίο δράσης του Ουρανού π.χ. σε θέματα επικοινωνίας. Αλλά πόσο διαφορετικά λειτουργεί ο 3ος οίκος κάποιου που έχει τον Κριό στην ακμή του οίκου (όπως συνήθως συμβαίνει για το παράδειγμα μας σε όσους γεννιούνται αυτήν την περίοδο) με κάποιον που στην ακμή του 3ου οίκου έχει τους Ιχθείς (όπως συνήθως συνέβαινε πάντα για το παράδειγμα μας σε κάποιον που γεννήθηκε πριν μερικά χρόνο)! Μπορεί και οι δύο να έχουν τον Ουρανό στον 3ο οίκο αλλά είναι ένας πολύ διαφορετικός οίκος. Και φυσικά θα ήταν πολύ διαφορετικά αν είχαμε τον Υδροχόο στην ακμή του 3ου οίκου. Στην περίπτωση αυτή τα χαρακτηριστικά αυτού του ζωδίου και κατ’ επέκταση του κυβερνήτη του θα «χρωμάτιζαν» τη λειτουργία του οίκου ανεξάρτητα με το που βρίσκεται ο Ουρανός ή αν υπάρχουν πλανήτες μέσα στον οίκο.

Ίσως μπορεί να γίνει πιο εύκολα κατανοητό αν αντί για τον 3ο μιλήσουμε για τον 1ο οίκο. Ένας πλανήτης στον 1ο οίκο, είναι σημαντικός, γωνιακός κλπ αλλά ο κυβερνήτης της ακμής του (του Ωροσκόπου) γίνεται από τους πλέον σημαντικούς πλανήτες του χάρτη ανεξάρτητα από τυχόν δυνάμεις ή αδυναμίες του.

ALEXVOUT123
11-04-2016, 05:58 AM
Πολύ ωραια απάντηση, ευχαριστώ πολύ!!