PDA

View Full Version : Γάμος and the city...



Maroulita
09-11-2006, 10:42 PM
Το προσκλητήριο… μου ΄πεσε απ' τα χέρια… όχι δε γίνεται, δεν είναι δυνατοοοοόν! Πάλι τα ίδια; Πάλι θα πρέπει να περάσω από το Γολγοθά των "ευχών", η επιρροή των οποίων, ωσάν τις εκλείψεις, με ταλανίζει 6 μήνες πριν και 6 μήνες μετά το κοινωνικό γεγονός…;;; ¶τιμη τετράδα λέξεων «και στα δικά σου…», ειδικά δε όταν συνοδεύεται από το αγχωτικό επίρρημα «και γρήγορααααααα»!!! Τι συμβαίνει βρε παιδιά; Γιατί τέτοια πρεμούρα με τη γρήγορη αποκατάσταση; :weird:

Δεν ξέρω αν κάποιος από εσάς το 'χει βιώσει, αλλά, προσωπικά, σκηνικά με λέξεις-κλειδιά "γάμος", "γρήγορα ναι, πρόχειρα όχι", αλλά και το κλιμακωτό της υπόθεσης: "σχολείο-> πανεπιστήμιο-> γάμος-> οικογένεια κ.ο.κ." με συνοδεύουν όλη μου τη ζωή! Όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο, μου έλεγαν: «¶ντε Μαρία, και όταν με το καλό τελειώσεις (υπολογείστε 4 χρόνια, δηλαδή: 18+4= 22), να βρεις και ένα καλό παιδί, να παντρευτείτε και... γρήγορα εεεεεε;;;;;». Τέλειωσα τη σχολή… στα 24 (αγάλι αγάλι), γάμος δε φάνηκε στον ορίζοντα… :worried:
Όταν πέρασα στο μεταπτυχιακό, μου έλεγαν: «¶ντε Μαρία, και όταν με το καλό τελειώσεις (24+2=26), να βρεις και ένα καλό παιδί να παντρευτείτε και γρήγορα εεεεεε;;;». Ήδη έχω βγει εκπρόθεσμη, αλλά τέλος πάντων, έκαναν την καρδιά τους πέτρα και μου έδωσαν μια ακόμη ευκαιρία να συμβάλλω στις κοινωνικές συμβάσεις... Βέβαια... το μεταπτυχιακό τελειώνει, εγώ προσκλήσεις δεν έχω τυπώσει ακόμα… βλέπω λοιπόν όλους τους συγγενείς αγχωμένους που τους έχω φέρει τα πάνω κάτω με τον οικογενειακό προγραμματισμό και σκέφτομαι σοβαρά αν θα πρέπει να τους πω ότι θέλω να συνεχίσω. Πόσο παραπάνω να τους αγχώσω;; :worried:

kiaRRa
09-11-2006, 10:48 PM
Bάλατε κρυφές κάμερες στο σπίτι μου?
Εγώ τους λέω ότι θα πάω σε μοναστήρι αν συνεχίσουν και σταματουν.:toung:

Παιδί από τ' αστέρια
09-11-2006, 10:53 PM
Το θέμα έχει κοινωνικές προεκτάσεις. Πρέπει να το δούμε σφαιρικά και όχι ελαφριά. Θα κάνω μια σύσκεψη με τον εαυτό μου και θα καταθέσω άποψη. Πάντως για να αποφύγω την ταλαιπωρία δεν λες καλύτερα το νε (ήμουν σε άλλο φόρουμ και κόλησα).

Να παντρευτείς να νοικοκυρευτείς. Με το συμπάθειο δηλαδή!

*Astropeleki*
09-11-2006, 11:00 PM
Και δεν είσαι η μόνη κοπελιααααααααααααααααααα !!!!!
Από τώρα στο ράφι θα ανέβω...... μανία που τους έχει πιάσει όλους με τους γάμους και τις παντρειές. Έλεοοοοοοοοοοος πλέον.
Και άμα τον βρούμε τον γαμπρό μην ανησυχείτε..... θα σας στείλουμε προσκλητήριο μια βδομάδα πριν το γάμο :blink:

Maroulita
09-11-2006, 11:09 PM
Πάντως για να αποφύγω την ταλαιπωρία δεν λες καλύτερα το νε (ήμουν σε άλλο φόρουμ και κόλησα).

Να παντρευτείς να νοικοκυρευτείς. Με το συμπάθειο δηλαδή!

Τί ώρα είναι τώρα;;;; :toung:

Οντως καλά λες ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑ Τ'ΑΣΤΡΑ, ότι το θέμα έχει κοινωνικές προεκτάσεις. Αυτό ήθελα να θίξω! Και απλά ξεκίνησα από το καθαρά βιωματικό-προσωπικό κομμάτι για να καταθέσω το ζήτημα. :bigsmile: Ελπίζω να χαμογελάσατε λίγο με το γελοίον του πράγματος! Τώρα μάλιστα ανάμεσα στις άλλες δικαιολογίες-δουλέματα που κάνω (γιατί εκεί το ρίχνω), το ρίχνω και στην αστρολογία, λέγοντας ότι δεν είναι η κατάλληλη πλανητική ώρα για γάμο... (άσχετο, πανάσχετο βέβαια, αλλά για να λέμε κάτι!)

Το θέμα είναι λοιπόν ότι όσο κι αν λέμε ότι είμαστε προχωρημένοι, απελευθερωμένοι κλπ κλπ (βέβαια αυτά έχουν πλέον αρνητική έννοια κάπως...αρνητική τροπή) πάντα ζούμε με τις επιταγές που από μικρούς μας έχουν ποτίσει. Και όσο κι αν λέμε ότι είμαστε απαγκιστρωμένοι από αυτές, πάντα νιώθουμε τη γεύση του αίματος από το αγκίστρι που μας τραβά...

kiaRRa
09-11-2006, 11:14 PM
Εν τω μεταξύ αν παντρευτείς τελικα,, μετά σειρά έχει το:" Αντε να κάνετε και ένα παιδακι". Τελικά δεν υπάρχει σωτηρία.:cry:

Maroulita
09-11-2006, 11:19 PM
Ας αναφωνήσω και γω, όπως ακριβώς και ένας φίλτατος καθηγητής λατινικών που είχα όταν κλείστηκε στο ασανσέρ της σχολής... "auxilium"!!! :bigsmile:

*Astropeleki*
09-11-2006, 11:24 PM
Ή που πρέπει να το παίρνεις κατάκαρδα ή που θα το ρίξεις στο δούλεμα και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Δεν ξέρω πως να το εξηγησω και γω αυτό το φαινόμενο....αλλά μοιάζει...όχι μοιάζει .... θέλουν να πάρουν άλλοι τον έλεγχο της ζωής σου και να κάνουν εκείνοι το κουμάντο!
Ώπα φίλε, συγγενή, γείτονα..... μείωσε ταχύτητα ....κάνε πίσω...σταμάτα! Γιατί τόση βιασύνη; Γιατί τόσο άγχος βρε παιδιά;;;; Στο κάτω κάτω άμα θέλω παντρεύομαι και αν δε θέλω δεν τη βάζω την κουλούρα. Η παροιμία λέει "με το ζόρι παντρειά δε γίνεται".... και συμπληρώνω εγώ "με το ζόρι των συγγενών παντρειά δε γίνεται". Το όλο σκηνικό είναι τόσο ενοχλητικό που φτάνει σε σημείο να γίνεται αηδιαστικό...... να σε κάνουν να ακούς γάμο και να τρέχεις με χίλια! Και το ακόμη χειρότερο να σε βάζουν σε γάμο να μοιράζεις ρύζια και μπομπονιέρες και να σκέφτεσαι, από τη στιγμή που θα μάθεις ότι θα παίξεις κάποιο ρόλο στην πιο ευχάριστη μέρα του ζευγαριού, τις πόσες ευχές έχεις να ακούσεις από τα πόοοοσα άτομα που θα ναι καλεσμένα........δις και τρις....γιατί μετά ακολουθεί και η δεξίωση...και έχει ακολουθήσει και το πολυπόθητο στρώσιμο του κρεβατιού μερικές μέρες πριν! :wacko: Σε τέτοιο σημείο έχουμε φτάσει...... να σκεφτόμαστε ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ που έχουμε να ακούσουμε και να μας πιάνει η καρδιά μας...........
Δεν έχουμε εμείς το άγχος και το έχουν οι άλλοι....... ε ρε τρέλα!

Fotini Christodoulou
10-11-2006, 08:29 AM
dr maroulita και λοιποί συναθλητές...αναφωνήστε "καλύτερα στα σύνορα φαντάρος τιμημένος.."!

Και οπωσδήποτε στον επόμενο γάμο πάρε κι ένα ζευγάρι αθλητικα παπουτσια..μόλις τελειώσει το ΜΥΣΤΗΡΙΟ ...εξαφανιζόλ, απ΄το κοντινότερο exit!

starfish
10-11-2006, 10:02 AM
Εμενα παλι μου δινουν την εντυπωση, οτι, θελουν να ΠΑΘΕΙΣ [:nuts: ] οτι εχουν παθει κι αυτοι. Οχι τοσο με τον γαμο, οσο αργοτερα με την αποκτηση παιδιων. Διοτι τοτε ειναι που μπαινεις σ ενα δρομο χωρις γυρισμο. Ειδικα, μεσα απο τα σημερινα ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ- ΠΡΕΠΕΙ.
Τουτεστιν: καινουριο σπιτι αγορασμενο με δανειο, ιδιωτικα πακετα ασφαλειας, φροντιστηρια, μπαλετα, αθλητισμος για τα παιδια, οικογενειακες συγκεντρωσεις και υποχρεωσεις κλπ. Ουφ!! Ελεοοοοοος!! :cry:
Και στο τελος ψαχνεις να βρεις τον εαυτο σου, τον συντροφο σου και την σχεση που εχασες κατα την διαδρομη!! Αυτα βλεπω γυρω μου.... :nuts:
Εγω ειμαι σε αλλη κατηγορια...:bigsmile: :toung:

kritsinaki
10-11-2006, 10:09 AM
Το κακό είναι οτι δεν το ακούς μόνο από συγγενείς, γείτονες, μαμάδες παπούδες κ.λ.π. Το τελευταίο τετράμηνο έχω μια σχέση και τύχαίνει να κάνουμε παρέα με νέα ζευγάρια παντρεμένα, 27-35 ετών κατά μέσο όρο. Κάθε φορά που θα βρεθούμε δεν υπάρχει περίπτωση να μην ρωτήσουν... "Πότε με το καλό???" - " Αντε να κάνετε και κανένα παιδάκι να νοικοκυρευτείτε". Δηλαδή δεν βλέπου το χάλι τους νέα παιδία πως έχουν γίνει που ούτε για καφέ δεν μπορούν να πάνε γιατί το μωρό πεινάει, γιατί το σπίτι θέλει καθάρισμα, γιατί γιατί γιατί γιατί... θέλουν να βάλουν και τους υπόλοιπους στο λούκι!!! Γιατί ρε παίδια??? Σας ενοχλώ εγώ που είμαι 2 λαλούν και 3 χορεύουν? Δεν με πήρανε τα χρόνια!!! Μέχρι τα 35 μου έχω ακόμα 8 χρονάκια ζωής!!! Γιατί να τα σπαταλήσω στον έγγαμο βίο??? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!

panther
10-11-2006, 10:28 AM
Τί ώρα είναι τώρα;;;; :toung:

Οντως καλά λες ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑ Τ'ΑΣΤΡΑ, ότι το θέμα έχει κοινωνικές προεκτάσεις. Αυτό ήθελα να θίξω! Και απλά ξεκίνησα από το καθαρά βιωματικό-προσωπικό κομμάτι για να καταθέσω το ζήτημα. :bigsmile: Ελπίζω να χαμογελάσατε λίγο με το γελοίον του πράγματος! Τώρα μάλιστα ανάμεσα στις άλλες δικαιολογίες-δουλέματα που κάνω (γιατί εκεί το ρίχνω), το ρίχνω και στην αστρολογία, λέγοντας ότι δεν είναι η κατάλληλη πλανητική ώρα για γάμο... (άσχετο, πανάσχετο βέβαια, αλλά για να λέμε κάτι!)

Το θέμα είναι λοιπόν ότι όσο κι αν λέμε ότι είμαστε προχωρημένοι, απελευθερωμένοι κλπ κλπ (βέβαια αυτά έχουν πλέον αρνητική έννοια κάπως...αρνητική τροπή) πάντα ζούμε με τις επιταγές που από μικρούς μας έχουν ποτίσει. Και όσο κι αν λέμε ότι είμαστε απαγκιστρωμένοι από αυτές, πάντα νιώθουμε τη γεύση του αίματος από το αγκίστρι που μας τραβά...


Ποιός είπε ότι είμαστε προχωρημένοι και απελευθερωμένοι? Που το άκουσες αυτό?:toung: Και εμένα έτσι μου είχαν πει, αλλά ποτέ δεν το είδα!!!:bigsmile:

panther
10-11-2006, 10:30 AM
dr maroulita και λοιποί συναθλητές...αναφωνήστε "καλύτερα στα σύνορα φαντάρος τιμημένος.."!

Και οπωσδήποτε στον επόμενο γάμο πάρε κι ένα ζευγάρι αθλητικα παπουτσια..μόλις τελειώσει το ΜΥΣΤΗΡΙΟ ...εξαφανιζόλ, απ΄το κοντινότερο exit!

Αντί για "η νύφη το έσκασε" ... θα λένε "οι καλεσμένοι το έσκασαν":toung:

Fotini Christodoulou
10-11-2006, 10:36 AM
Αντί για "η νύφη το έσκασε" ... θα λένε "οι καλεσμένοι το έσκασαν":toung:


Aμα θέλει και η νύφη ,θα την φυγαδευσουμε!:toung:

Περαν της πλάκας.Το αγκίστρι είναι πλέον ορατό,τουλαχιστον στην δική μας γενιά.Ειναι στο χέρι μας να ξεκαθαρίσουμε σε όλους οσους θελουν να αποφασίσουν για εμάς(συνήθως αυτοί ειναι οι γονεις ) ,αντι να αποφασίσουμε εμεις,πως η ζωή ειναι δική μας για να την ζήσουμε με όποιο τρόπο ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ.

panther
10-11-2006, 10:36 AM
Το κακό είναι οτι δεν το ακούς μόνο από συγγενείς, γείτονες, μαμάδες παπούδες κ.λ.π. Το τελευταίο τετράμηνο έχω μια σχέση και τύχαίνει να κάνουμε παρέα με νέα ζευγάρια παντρεμένα, 27-35 ετών κατά μέσο όρο. Κάθε φορά που θα βρεθούμε δεν υπάρχει περίπτωση να μην ρωτήσουν... "Πότε με το καλό???" - " Αντε να κάνετε και κανένα παιδάκι να νοικοκυρευτείτε". Δηλαδή δεν βλέπου το χάλι τους νέα παιδία πως έχουν γίνει που ούτε για καφέ δεν μπορούν να πάνε γιατί το μωρό πεινάει, γιατί το σπίτι θέλει καθάρισμα, γιατί γιατί γιατί γιατί... θέλουν να βάλουν και τους υπόλοιπους στο λούκι!!! Γιατί ρε παίδια??? Σας ενοχλώ εγώ που είμαι 2 λαλούν και 3 χορεύουν? Δεν με πήρανε τα χρόνια!!! Μέχρι τα 35 μου έχω ακόμα 8 χρονάκια ζωής!!! Γιατί να τα σπαταλήσω στον έγγαμο βίο??? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!

Εγώ τα σημειώνω αυτά που λες, κοίτα μη μας λές άλλα σε 5 μήνες:toung:

panther
10-11-2006, 10:38 AM
Aμα θέλει και η νύφη ,θα την φυγαδευσουμε!:toung:

Περαν της πλάκας.Το αγκίστρι είναι πλέον ορατό,τουλαχιστον στην δική μας γενιά.Ειναι στο χέρι μας να ξεκαθαρίσουμε σε όλους οσους θελουν να αποφασίσουν για εμάς(συνήθως αυτοί ειναι οι γονεις ) ,αντι να αποφασίσουμε εμεις,πως η ζωή ειναι δική μας για να την ζήσουμε με όποιο τρόπο ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ.

Και όχι μόνο οι γονείς!!Παπούδες, γιαγιάδε και λοιποί συγγενείς:toung:
Να γιατί εγώ αποφεύγω τις οικογενειακές συναντήσεις:toung:

*Astropeleki*
10-11-2006, 10:40 AM
dr maroulita και λοιποί συναθλητές...αναφωνήστε "καλύτερα στα σύνορα φαντάρος τιμημένος.."!

Και οπωσδήποτε στον επόμενο γάμο πάρε κι ένα ζευγάρι αθλητικα παπουτσια..μόλις τελειώσει το ΜΥΣΤΗΡΙΟ ...εξαφανιζόλ, απ΄το κοντινότερο exit!

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ τόσα χρόνια έκανα και γω....και τώρα που το είπες το συνειδητοποίησα!!!!!
Και γω που έπαιρνα ένα ζευγάρι χαμηλότερα για να μπορώ να χορεύω άνετα :toung:
Πολύ καλή η ιδέα σου... απο εδω και πέρα αθλητικά και όξω! :laugh:

*Astropeleki*
10-11-2006, 10:46 AM
Aμα θέλει και η νύφη ,θα την φυγαδευσουμε!:toung:

Περαν της πλάκας.Το αγκίστρι είναι πλέον ορατό,τουλαχιστον στην δική μας γενιά.Ειναι στο χέρι μας να ξεκαθαρίσουμε σε όλους οσους θελουν να αποφασίσουν για εμάς(συνήθως αυτοί ειναι οι γονεις ) ,αντι να αποφασίσουμε εμεις,πως η ζωή ειναι δική μας για να την ζήσουμε με όποιο τρόπο ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ.

Που το άκουσες αυτό ;;;;;:nuts:
Δεν ξέρω αν λόγω διαφορετικής περιοχής [Σαλόνικα](:cheesy: ) υπάρχουν και αλλαγές αλλά εδώ [Αθήνα] μιλάμε ότι οι γονείς δεν έχουν άγχος (τουλάχιστον όχι ακόμη ακόμη :weird: ) και έχουν όλοι οι υπόλοιποι...................το αντίθετο γίνεται! Πως τα έχουμε καταφέρει;
ΕΛΕΟΣ.....ΜΕΓΑΣ ΕΙΣΑΙ ΚΥΡΙΕ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΣΟΥ!!!!!
Τι άλλο θα ακούσεις θα μου πεις τώρα :nuts:

Maroulita
10-11-2006, 10:48 AM
Ποιός είπε ότι είμαστε προχωρημένοι και απελευθερωμένοι? Που το άκουσες αυτό? Και εμένα έτσι μου είχαν πει, αλλά ποτέ δεν το είδα!!!


Προχωρημένοι, απελευθερωμένοι συγκριτικά πάντα. Παλιά δηλαδή που τα κοινωνικά δεδομένα ήταν διαφορετικά, δεν διανοείτο κανένας να έχει φτάσει τα 30+/- και να μην θεωρείται ότι είναι καιρός να πάει να βρει ένα καλό ράφι και να αράξει εκεί... χαλαρά.... Η γυναίκα έκλεινε τα 18 και έπρεπε να της έχουν βρει άντρα να αποκατασταθεί. Από την ασφάλεια του μπαμπά πήγαινε στην ασφάλεια του συζύγου. Συγκριτικά λοιπόν με τέτοιες εποχές, σίγουρα έχουμε προχωρήσει. Ο μέσος όρος ηλικίας του γάμου έχει ανέβει πολύ και υπάρχουν ένας σωρός λόγοι γι' αυτό το γεγονός.

Το θέμα είναι ότι η νοοτροπία η συγκεκριμένη δεν έχει φύγει. Ουσιαστικά δηλαδή -σωστά το λες- δεν είμαστε προχωρημένοι. Και ο προβληματισμός μου έγκειται στο γεγονός ότι για αρκετούς αυτή η "πίεση" μπορεί να οδηγήσει σε βεβιασμένες κινήσεις και αντιδράσεις σπασμωδικές. Αυτό το "θέλω" ορισμένων, που σίγουρα δεν το εκφράζουν γιατί θέλουν το κακό σου, γίνεται "πρέπει", επειδή ακριβώς δε σέβεται το "θέλω" το δικό σου.

panther
10-11-2006, 10:55 AM
Προχωρημένοι, απελευθερωμένοι συγκριτικά πάντα. Παλιά δηλαδή που τα κοινωνικά δεδομένα ήταν διαφορετικά, δεν διανοείτο κανένας να έχει φτάσει τα 30+/- και να μην θεωρείται ότι είναι καιρός να πάει να βρει ένα καλό ράφι και να αράξει εκεί... χαλαρά.... Η γυναίκα έκλεινε τα 18 και έπρεπε να της έχουν βρει άντρα να αποκατασταθεί. Από την ασφάλεια του μπαμπά πήγαινε στην ασφάλεια του συζύγου. Συγκριτικά λοιπόν με τέτοιες εποχές, σίγουρα έχουμε προχωρήσει. Ο μέσος όρος ηλικίας του γάμου έχει ανέβει πολύ και υπάρχουν ένας σωρός λόγοι γι' αυτό το γεγονός.

Το θέμα είναι ότι η νοοτροπία η συγκεκριμένη δεν έχει φύγει. Ουσιαστικά δηλαδή -σωστά το λες- δεν είμαστε προχωρημένοι. Και ο προβληματισμός μου έγκειται στο γεγονός ότι για αρκετούς αυτή η "πίεση" μπορεί να οδηγήσει σε βεβιασμένες κινήσεις και αντιδράσεις σπασμωδικές. Αυτό το "θέλω" ορισμένων, που σίγουρα δεν το εκφράζουν γιατί θέλουν το κακό σου, γίνεται "πρέπει", επειδή ακριβώς δε σέβεται το "θέλω" το δικό σου.

Μην συγκρίνεις τις εποχές! Τότε ήταν διαφορετικά! Ακριβώς όπως τα περιγράφεις! Τότε δεν ήταν προχωρημένοι και είναι γνωστό σε όλους!!
Σήμερα όμως, υποστηρίζουμε ότι είμαστε προχωρημένοι και το υπερασπιζόμαστε με όλη μας τη δύναμη, ενώ στην ουσία είμαστε κολλημένοι στον παλιό τρόπο σκέψης. Εάν μπορούσαν να μας σέρνανε από τα μαλλιά για να παντρευτούμε, να είσαι σίγουρη ότι θα το έκαναν. Απλά, δεν μπορούνε;)

Fotini Christodoulou
10-11-2006, 11:01 AM
Που το άκουσες αυτό ;;;;;:nuts:
Δεν ξέρω αν λόγω διαφορετικής περιοχής [Σαλόνικα](:cheesy: ) υπάρχουν και αλλαγές αλλά εδώ [Αθήνα] μιλάμε ότι οι γονείς δεν έχουν άγχος (τουλάχιστον όχι ακόμη ακόμη :weird: ) και έχουν όλοι οι υπόλοιποι...................το αντίθετο γίνεται! Πως τα έχουμε καταφέρει;
ΕΛΕΟΣ.....ΜΕΓΑΣ ΕΙΣΑΙ ΚΥΡΙΕ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΣΟΥ!!!!!
Τι άλλο θα ακούσεις θα μου πεις τώρα :nuts:


Μπορεί να φταίει το κλίμα σας!χεχεεεεε!:toung:
κατι θα ακούσω παντως γιατί βουίζει από το πρωι το αυτί μου το δεξί!:cheesy:




Το θέμα είναι ότι η νοοτροπία η συγκεκριμένη δεν έχει φύγει. Ουσιαστικά δηλαδή -σωστά το λες- δεν είμαστε προχωρημένοι. Και ο προβληματισμός μου έγκειται στο γεγονός ότι για αρκετούς αυτή η "πίεση" μπορεί να οδηγήσει σε βεβιασμένες κινήσεις και αντιδράσεις σπασμωδικές. Αυτό το "θέλω" ορισμένων, που σίγουρα δεν το εκφράζουν γιατί θέλουν το κακό σου, γίνεται "πρέπει", επειδή ακριβώς δε σέβεται το "θέλω" το δικό σου.

Πολλές φορές είναι η αλήθεια πολύ ευκολο να παρασυρθείς ,αλλά ακόμα κι αν συμβεί αυτό,νομίζω ότι μαθαίνεις απο το λαθος και δεν το επαναλαμβάνεις.

Κι όμως κατα την γνώμη μου κανενός το πρέπει δεν ειναι απαραίτητο να γίνει και δικό σου ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ!;)

Maroulita
10-11-2006, 11:02 AM
Μην συγκρίνεις τις εποχές! Τότε ήταν διαφορετικά! Ακριβώς όπως τα περιγράφεις! Τότε δεν ήταν προχωρημένοι και είναι γνωστό σε όλους!!
Σήμερα όμως, υποστηρίζουμε ότι είμαστε προχωρημένοι και το υπερασπιζόμαστε με όλη μας τη δύναμη, ενώ στην ουσία είμαστε κολλημένοι στον παλιό τρόπο σκέψης. Εάν μπορούσαν να μας σέρνανε από τα μαλλιά για να παντρευτούμε, να είσαι σίγουρη ότι θα το έκαναν. Απλά, δεν μπορούνε;)

Αυτό λέω και γω Ιουλία μου! Ισως θα'πρεπε να γράψω "κατ' επίφαση προχωρημένοι"... Και αυτό δε φαίνεται μόνο σ' αυτό το θέμα το γάμου, αλλά σε άλλα τόσα! Εχω φρικάρει κοινώς από απόψεις ατόμων της ηλικίας μου για κάποια θέματα που μας πάνε δεν ξέρω κι εγώ που! Φτάνω σε σημείο βέβαια να αναρωτιέμαι, μήπως εγώ έχω το πρόβλημα για τις ανορθόδοξες όπως λένε απόψεις που έχω! (εξηγείται αστρολογικά πάντως... :toung: )

altamira
10-11-2006, 11:14 AM
Ωραίο θέμα! Και μένα με απασχολεί πολύ το ζήτημα...
Ειδικά αυτό που λέει το kritsinaki μου συμβαίνει και μένα! Μάλιστα έχω παρατηρήσει το εξής... επειδή οι φίλοι μου γενικώς χωρίζονται στις κατηγορίες των singles και των δεσμευμένων, βλέπω ότι πλέον και η ίδια μου η συμπεριφορά αλλάζει και προσαρμόζεται αναλόγως!!
Οταν είμαι με φίλους/ες που είναι αυτό που λέμε "μπακούρια", νιώθω περισσότερο ελεύθερη. Δεν ξέρω γιατί, αλλά υπάρχει κάτι το περιοριστικό όταν είμαι με ζευγάρια-φίλους. Είναι υποκειμενικό αυτό, δεν ξέρω. Μάλιστα τώρα που είμαι single κι εγώ, ακούω κάτι τέτοια: "μην ανησυχείς, γρήγορα θα βρεις κάποιον για να αποκατασταθείς".... Ορίστε;
Δεν ξέρω... υπάρχει ένα misunderstanding εδώ;;;;; Μπαίνουμε σε μία σχέση για να αποκατασταθούμε; Ετσι ξεκινάμε;

friary
10-11-2006, 11:31 AM
:nuts: :nuts: :nuts:
Καλάαααα έχετε τέτοια προβλήματα εσεις μικρές κοπέλες???
Εγω που είμαι και μεγαλοκοπέλα πια :laugh: φανταστείτε τι τραβάω.
Μέχρι τώρα είχα μόνο τον πατέρα, τον οποίο τον τακτοποίησα με την απειλή του στύλ, αν μου ξανακάνεις καβγά που δεν παντρεύομαι,(μιλάμε για σκηνές φρίκης κατά την ώρα φαγητού πάντα), θα με ξαναδείς όταν παντρευτώ (μάλλον ποτέ δηλαδή) και την "έκανα" με την πρώτη μπουκιά στο στόμα...
Τώρα όμως πλάκωσαν και οι κοντινοί ΚΑΙ μακρυνοί συγγενείς με τους οποίους βρισκόμαστε (που αλλού) σε γάμους και βαφτίσεις, με την φοβερά αφοπλιστική ατάκα "Φτάνει πια, καλά έκατσες, είναι ώρα να παντρευτείς" :blink: :blink: :blink:
Καλέ είχαμε διάλλειμα και είναι ώρα να γυρίσω στην τάξη και δεν το κατάλαβα??? :suspiciou
Οπως και να χει, η Ελλάδα μας είναι παραδοσιακή χώρα. Με τους γάμους της, τα ροδαλά νεογέννητά της, την πίεση από την παραδοσιακή οικογένεια, τις οικονομίες στην άκρη για το γαμήλιον γλέντι (αχχχχχχ ας τις κρατάγανε για το μακρύχρονο διαζύγιον, το εκκατομύριον για τη γέννηση του συνεχιστή του οικογενειακού DNA, το lifting και τη λιποαναρρόφηση κατα τα 45 ....)
Αυτά και πολλά άλλα σε άλλο επεισόδιο...

starfish
10-11-2006, 11:36 AM
Ωραίο θέμα! Και μένα με απασχολεί πολύ το ζήτημα...
Ειδικά αυτό που λέει το kritsinaki μου συμβαίνει και μένα! Μάλιστα έχω παρατηρήσει το εξής... επειδή οι φίλοι μου γενικώς χωρίζονται στις κατηγορίες των singles και των δεσμευμένων, βλέπω ότι πλέον και η ίδια μου η συμπεριφορά αλλάζει και προσαρμόζεται αναλόγως!!
Οταν είμαι με φίλους/ες που είναι αυτό που λέμε "μπακούρια", νιώθω περισσότερο ελεύθερη. Δεν ξέρω γιατί, αλλά υπάρχει κάτι το περιοριστικό όταν είμαι με ζευγάρια-φίλους. Είναι υποκειμενικό αυτό, δεν ξέρω. Μάλιστα τώρα που είμαι single κι εγώ, ακούω κάτι τέτοια: "μην ανησυχείς, γρήγορα θα βρεις κάποιον για να αποκατασταθείς".... Ορίστε;
Δεν ξέρω... υπάρχει ένα misunderstanding εδώ;;;;; Μπαίνουμε σε μία σχέση για να αποκατασταθούμε; Ετσι ξεκινάμε;

Αλλο σχεση και αλλο γαμος! Εχει πραγματικα διαφορα ακομη κι αν το ζευγαρι συζει! Πιστευω οτι καθε εκδοχη εχει τις θετικες και τις αρνητικες της πλευρες. Αυτο απεχει πολυ ομως να θεωρουν οτι αν εισαι μονος/η, εισαι κατα καποιον τροπο ελλειπης! Αφηστε δε το περιφημο: Δεν σκεφτεσαι να ξαναφτιαξεις την ζωη σου;
Γιατι ρε παιδια; Ειναι χαλασμενη η ζωη μου αν εχω χωρισει; Η αν ειμαι για ενα διαστημα μονος/η;
Αυτα τα κλισε, ακομη κι απο φιλους που τους θεωρεις πιο δικους σου κι απ τους συγγενεις, ειναι αποπνικτικα!
Καποτε, οποτε αναγκαζομουν να παρευρεθω σε "δημοσιο απαγχονισμο" -κοινως κρεμασμα- και μου ευχονταν "και στα δικα σου", απαντουσα: Γιατι καλε; Τι κακο σας εχω κανει; (γινομουν εως και αγενης). Τωρα πια, σκεφτομαι οτι αν αυτοι που παντρευονται, την ωρα που παντρευονται, ειναι ευτυχεις και χαρουμενοι, για ποιο λογο να τους χαλασω την καρδια; Κι ετσι συμμετεχω στην ανταλλαγη των ευχων -που ποτε δεν θυμαμαι ποιες ειναι για την περισταση!
Οσο για το αν μπαινουμε σε μια σχεση για να αποκατασταθουμε, προφανως εξακολουθει να εξισουται το σχεση = γαμος, για μεγαλη (;) μεριδα της κοινωνιας. Τι να πω;
Κουραγιο!!:bigsmile: :bigsmile:

altamira
10-11-2006, 11:47 AM
Αλλο σχεση και αλλο γαμος! Εχει πραγματικα διαφορα ακομη κι αν το ζευγαρι συζει! Πιστευω οτι καθε εκδοχη εχει τις θετικες και τις αρνητικες της πλευρες. Αυτο απεχει πολυ ομως να θεωρουν οτι αν εισαι μονος/η, εισαι κατα καποιον τροπο ελλειπης! Αφηστε δε το περιφημο: Δεν σκεφτεσαι να ξαναφτιαξεις την ζωη σου;
Γιατι ρε παιδια; Ειναι χαλασμενη η ζωη μου αν εχω χωρισει; Η αν ειμαι για ενα διαστημα μονος/η;
Αυτα τα κλισε, ακομη κι απο φιλους που τους θεωρεις πιο δικους σου κι απ τους συγγενεις, ειναι αποπνικτικα!
Καποτε, οποτε αναγκαζομουν να παρευρεθω σε "δημοσιο απαγχονισμο" -κοινως κρεμασμα- και μου ευχονταν "και στα δικα σου", απαντουσα: Γιατι καλε; Τι κακο σας εχω κανει; (γινομουν εως και αγενης). Τωρα πια, σκεφτομαι οτι αν αυτοι που παντρευονται, την ωρα που παντρευονται, ειναι ευτυχεις και χαρουμενοι, για ποιο λογο να τους χαλασω την καρδια; Κι ετσι συμμετεχω στην ανταλλαγη των ευχων -που ποτε δεν θυμαμαι ποιες ειναι για την περισταση!
Οσο για το αν μπαινουμε σε μια σχεση για να αποκατασταθουμε, προφανως εξακολουθει να εξισουται το σχεση = γαμος, για μεγαλη (;) μεριδα της κοινωνιας. Τι να πω;
Κουραγιο!!:bigsmile: :bigsmile:

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου starfish! Εχουμε μπερδέψει τους όρους: σχέση, γάμος κλπ.
Δε λέω... ο καθένας μας έχει την ανάγκη του άλλου, έχει την ανάγκη να έχει ένα σύντροφο που να τον γεμίζει, να τον ολοκληρώνει, να περνά καλά μαζί του, να θέλει να κάνει ακόμα περισσότερα κλπ κλπ, αλλά αυτό μέχρι την επίσημη δέσμευση απέχει μίλια! Γιατί ένας άνθρωπος που είναι μόνος του, είτε από επιλογή είτε επειδή έτσι τα φέρνει η ζωή, θα πρέπει να απολογηθεί γι' αυτό, λες και έχει κάνει το μεγαλύτερο λάθος της ζωής του;

Maroulita
10-11-2006, 11:52 AM
Οπως και να χει, η Ελλάδα μας είναι παραδοσιακή χώρα. Με τους γάμους της, τα ροδαλά νεογέννητά της, την πίεση από την παραδοσιακή οικογένεια, τις οικονομίες στην άκρη για το γαμήλιον γλέντι (αχχχχχχ ας τις κρατάγανε για το μακρύχρονο διαζύγιον, το εκκατομύριον για τη γέννηση του συνεχιστή του οικογενειακού DNA, το lifting και τη λιποαναρρόφηση κατα τα 45 ....)
Αυτά και πολλά άλλα σε άλλο επεισόδιο...

Καλά τα λες Μαίρη!!!

Και γω έχω ακούσει αυτήν την ατάκα "άντε αρκετά έκατσες, κουνήσου"... :weird: Να ξεκινήσω γυμναστήριο βρε παιδιά αν είναι και έχω εντονα καθιστική ζωή, γιατί εκεί είναι το πρόβλημα! :nuts:
Τώρα μου λενε και το άλλο... επειδή δουλεύω πολύ... "τί τα θες τα λεφτά; βρες εκεί κανένα να παντρευτείς"... Κι όμως... δεν έχουν καταλάβει ότι δουλεύω και μαζεύω λεφτά για το γάμο;;;; :nuts:

starfish
10-11-2006, 11:55 AM
Καλά τα λες Μαίρη!!!

Και γω έχω ακούσει αυτήν την ατάκα "άντε αρκετά έκατσες, κουνήσου"... :weird: Να ξεκινήσω γυμναστήριο βρε παιδιά αν είναι και έχω εντονα καθιστική ζωή, γιατί εκεί είναι το πρόβλημα! :nuts:
Τώρα μου λενε και το άλλο... επειδή δουλεύω πολύ... "τί τα θες τα λεφτά; βρες εκεί κανένα να παντρευτείς"... Κι όμως... δεν έχουν καταλάβει ότι δουλεύω και μαζεύω λεφτά για το γάμο;;;; :nuts:

Να εχεις και κατι στην ακρη για το διαζυγιο!!:nuts: :bigsmile: :nuts:
Τον γαμο τον πληρωνουν οι γονεις........

Maroulita
10-11-2006, 11:59 AM
Να εχεις και κατι στην ακρη για το διαζυγιο!!:nuts: :bigsmile: :nuts:
Τον γαμο τον πληρωνουν οι γονεις........

:laugh: Σωστή!!!
Αλλά να μην τους βάζω και στα έξοδα και για το γάμο... ήδη πιεζονται με το χρονοδιάγραμμα, να πιεστούν και στο οικονομικό;;;;; Ααααααααα πάνω απόλα ανεξαρτησίαααα!!! :toung: :nuts:

Fotini Christodoulou
10-11-2006, 12:00 PM
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου starfish! Εχουμε μπερδέψει τους όρους: σχέση, γάμος κλπ.
Δε λέω... ο καθένας μας έχει την ανάγκη του άλλου, έχει την ανάγκη να έχει ένα σύντροφο που να τον γεμίζει, να τον ολοκληρώνει, να περνά καλά μαζί του, να θέλει να κάνει ακόμα περισσότερα κλπ κλπ, αλλά αυτό μέχρι την επίσημη δέσμευση απέχει μίλια! Γιατί ένας άνθρωπος που είναι μόνος του, είτε από επιλογή είτε επειδή έτσι τα φέρνει η ζωή, θα πρέπει να απολογηθεί γι' αυτό, λες και έχει κάνει το μεγαλύτερο λάθος της ζωής του;

Νομίζω ότι αυτό είναι το λαθος που κάνουμε.
Για να απολογηθεί καποιος πρέπει να σε κανει να νιωσεις ενοχές.Αφού όμως έχεις δικιο και θελεις να κανεις αυτό που θέλεις τότε....γιατί να νιωσεις ενοχές εξαρχής;;;Μηπως ειναι τελικά όλα στο μυαλό μας;;
Προσωπικά επιλέγω να συγκρουστώ με τις όποιες συνέπειες παρά να ανεχτώ τον όποιοδήποτε να με κάνει να νιώσω ενοχές,απλά επειδή επιθυμώ να ζήσω με αλφα τρόπο την ζωη μου!;)

kiaRRa
10-11-2006, 12:06 PM
Δεν ξέρω αλλά έχει αρχίσει και μου την σπάει αυτό. Με ρωτουν αν θέλω να παντρευτω και να μπω σε manus mancipi( γιατί εκεί νομίζουν θα καταλήξω). Το καλοκαίρι στον γάμο ενός ξαδερφού μου, όποιος πλησίαζε να μου ευχηθεί τον κοιτούσα απειλητικά και έστριβε γωνία. Τώρα εχουν άλλο συστημα, περιμένουν να κάνω και ένα μεταπτυχιακό και μετα όπωσδήποτε γάμο. Εδω που τα λέμε, κάνουν λες και μου τον έχουν έτοιμο τον γαμπρό. ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΝΥΦΗ?:embarrest
τουλάχιστον η μάνα μου και η θεία μου το έχουν ρίξει στο γέλιο και όταν πλησιάζει κάποιος να ευχηθεί:"Αντε Αγγελικούλα, η σειρά σου τώρα"(όποιος θέλει του παραχωρώ την σειρά μου):toung:, του λένε" γιατί εμείς να μην αποκατασταθούμε?"Φανταστείτε να ζούσαμε σε χωριό.Από το 15 θα με είχαν παντρέψει για να με ξεφορτωθούν!:cry:

starfish
10-11-2006, 12:06 PM
:laugh: Σωστή!!!
Αλλά να μην τους βάζω και στα έξοδα και για το γάμο... ήδη πιεζονται με το χρονοδιάγραμμα, να πιεστούν και στο οικονομικό;;;;; Ααααααααα πάνω απόλα ανεξαρτησίαααα!!! :toung: :nuts:

Ε οχι!! Αμα σε θελουν παντρεμενη σωνει και καλα, πρεπει να το ....πληρωσουν με καποιο τροπο!! :bigsmile: :laugh:
Οσο για το πανω απ ολα η ανεξαρτησια, θα παραθεσω την ατακα της Φωτεινουλας: Θα πεσουμε αγωνιζομενοι/ες μεχρι τελους!!!:laugh: :laugh:

*Astropeleki*
10-11-2006, 12:06 PM
Καλά τα λες Μαίρη!!!

Και γω έχω ακούσει αυτήν την ατάκα "άντε αρκετά έκατσες, κουνήσου"... :weird: Να ξεκινήσω γυμναστήριο βρε παιδιά αν είναι και έχω εντονα καθιστική ζωή, γιατί εκεί είναι το πρόβλημα! :nuts:
Τώρα μου λενε και το άλλο... επειδή δουλεύω πολύ... "τί τα θες τα λεφτά; βρες εκεί κανένα να παντρευτείς"... Κι όμως... δεν έχουν καταλάβει ότι δουλεύω και μαζεύω λεφτά για το γάμο;;;; :nuts:

Εμ δε το καταλαβαίνουν....κατά βάθος (στο πολύ βάθος όμως....μιλάμε για βάθος κήπος) την προίκα σου ετοιμάζεις και στην λένε και απο πάνω! :nuts:

panther
10-11-2006, 12:07 PM
Νομίζω ότι αυτό είναι το λαθος που κάνουμε.
Για να απολογηθεί καποιος πρέπει να σε κανει να νιωσεις ενοχές.Αφού όμως έχεις δικιο και θελεις να κανεις αυτό που θέλεις τότε....γιατί να νιωσεις ενοχές εξαρχής;;;Μηπως ειναι τελικά όλα στο μυαλό μας;;
Προσωπικά επιλέγω να συγκρουστώ με τις όποιες συνέπειες παρά να ανεχτώ τον όποιοδήποτε να με κάνει να νιώσω ενοχές,απλά επειδή επιθυμώ να ζήσω με αλφα τρόπο την ζωη μου!;)

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!

altamira
10-11-2006, 12:07 PM
Απολογείσαι, αιτιολογείς, δικαιολογείς, δεν ξέρω τί κάνουμε ακριβώς... εγώ πάντως κάθε φορά που θα γίνει λόγος γι' αυτό το θέμα και που τα "φώτα" στρέφονται στα μπακούρια της εκάστοτε παρέας, νιώθω σα να πρέπει να απολογηθώ! Ενοχές δε νιώθω! Αλλά είναι μερικοί άνθρωποι που από τον τρόπο τους νιώθεις "κάπως" και καταλήγεις να απολογείσαι. Βέβαια, αν αυτό συνεχίζεται, ε γίνομαι επιθετική, ίσως εριστική, λέγοντας την άποψή μου, αλλά και πάλι δε νιώθω καλά! Τελικά, υπάρχει μια λύση! Να κάβουμε παρτίδες από αυτούς τους ανθρώπους! :nuts: Και μετά σου λένε για αποξένωσηηηη!!!!

laziali
10-11-2006, 12:18 PM
Συμφωνώ με όλους σε όσα λέτε!
Είναι ένα θέμα μεγίστης σημασίας τελικά αυτό.......... ή το έχουν κάνει οι άλλοι να είναι-μοιάζει τεράστιας σημασίας! Εδώ υπάρχουν άλλα και άλλα πιο σοβαρά και μας, μας πρήζουν για γάμους και πανηγύρια! Ε ρε γλέντια λεέμε εδώ! :laugh:
Πέραν των όσων έχουν ειπωθεί να συμπληρώσω και γω ότι όχι μόνο θέλουν να μας αποκαταστήσουν..... Εφόσον δεν τους κάνουμε την χάρη (γιατί είμαστε και αντιδραστικά στοιχεία), θέλουν να μάθουν τουλάχιστον αν υπάρχει κάτι στη ζωή μας. Κοινώς ένα ρεπόρτο με ποιον βγαίνουμε, τι κάνουμε, τι επαγγέλεται, τι σπουδές εχει κάνει (γιατί για ορισμένους με την μύτη εκεί απάνω, αν δεν έχει βγάλει πανεπιστήμιο δεν είναι άξιος -δε κοιτούν την καμπούρα τους λέω γω). Και αν δεν αναφέρεις τίποτα περι σχέσης το εχουν δεδομένο ότι δεν έχεις σχέση! Μήπως να το βγάλουμε και στο δελτίο ειδήσεων?????? Να το μάθει όλος ο κόσμος. Και αν ισχυριστείς το αντίθετο δε σε πιστεύουν κιόλας! Τους φαίνεται απίθανο..... Μα που έχουμε καταντήσει πλέον?????? Να πρέπει να δίνουμε ρεπόρτο σε ποιους (???).. στους συγγενείς (κατά βάση...γιατι αυτοί έχουν την καούρα) για το τι κάνουμε και πως και με ποιον και και και και ..... :wacko:

Ε ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΤΗ ΧΑΡΗ ΚΑΙ ΑΣ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ :nuts:

Maroulita
10-11-2006, 12:18 PM
Πάντως, πριν ανέφερε κάτι πολύ σημαντικό η Κυριακή-starfish... όλοι έχουν την εντύπωση ότι αν δεν έχεις παντρευτεί ή τουλάχιστον δεν οδεύεις προς τα εκεί (να έχουν περαστεί οι βέρες εεεεεεε) είσαι ατελής.

Παλιότερα είχα ακούσει το εξής, που με συνετάραξε και με θύμωσε πολύ... ένας γνωστός μου είχε αποκαλέσει μια γυναίκα που κόντευε τα 80 και που τέλος πάντων η ζωή τής τά'χε φέρει έτσι και δεν κατάφερε να παντρευτεί (βλέπετε δεν είχε προίκα και ο "αγαπητικός" της την έστειλε κανονικώς... άλλες εποχές τότε...) την είχε αποκαλέσει λοιπόν... κοπέλα... Και το αιτιολόγησε εννοείται γιατί δεν έχει παντρευτεί.

starfish
10-11-2006, 12:23 PM
Παλιότερα είχα ακούσει το εξής, που με συνετάραξε και με θύμωσε πολύ... ένας γνωστός μου είχε αποκαλέσει μια γυναίκα που κόντευε τα 80 και που τέλος πάντων η ζωή τής τά'χε φέρει έτσι και δεν κατάφερε να παντρευτεί (βλέπετε δεν είχε προίκα και ο "αγαπητικός" της την έστειλε κανονικώς... άλλες εποχές τότε...) την είχε αποκαλέσει λοιπόν... κοπέλα... Και το αιτιολόγησε εννοείται γιατί δεν έχει παντρευτεί.

Ναι, γιατι, "κοπελα" η "μεγαλοκοπελα" ηταν η παρθενα. Αρα η γυναικα που δεν ειχε παντρευτει, μια και το ενα πηγαινε καπακι με το αλλο.:nuts: :cry:
Και η δεσποινις το ιδιο...:wacko: :nuts:

kiaRRa
10-11-2006, 12:24 PM
Παλιότερα είχα ακούσει το εξής, που με συνετάραξε και με θύμωσε πολύ... ένας γνωστός μου είχε αποκαλέσει μια γυναίκα που κόντευε τα 80 και που τέλος πάντων η ζωή τής τά'χε φέρει έτσι και δεν κατάφερε να παντρευτεί (βλέπετε δεν είχε προίκα και ο "αγαπητικός" της την έστειλε κανονικώς... άλλες εποχές τότε...) την είχε αποκαλέσει λοιπόν... κοπέλα... Και το αιτιολόγησε εννοείται γιατί δεν έχει παντρευτεί.

Mη νομίζεις ότι κάτι έχει αλλάξει. Εμένα με εκνευρίζει και το κυρία ή δεσποινίς? Λες και μόνο αν παντρευτείς είσαι κυρία.:weird: ¶λλωστε δεν σκέφτονται και τον άμοιρο τον γαμπρό που θα με φορτωθεί, πώς θα αντέξει το δύστυχο?? Πάντως αν μου γίνει καμία στραβή, έτσι όπως είμαι και κυκλοθυμική θα πάρουν πόδι οι συγγενείς και θα αλλάξουν γαλαξία.

starfish
10-11-2006, 12:32 PM
Mη νομίζεις ότι κάτι έχει αλλάξει. Εμένα με εκνευρίζει και το κυρία ή δεσποινίς? Λες και μόνο αν παντρευτείς είσαι κυρία.:weird: ¶λλωστε δεν σκέφτονται και τον άμοιρο τον γαμπρό που θα με φορτωθεί, πώς θα αντέξει το δύστυχο?? Πάντως αν μου γίνει καμία στραβή, έτσι όπως είμαι και κυκλοθυμική θα πάρουν πόδι οι συγγενείς και θα αλλάξουν γαλαξία.

Δεν ξερω αν το εχετε υπ οψιν σας, παντως εδω και μερικα χρονια, οταν κλεινεις τα 18 εισαι δια νομου κυρια [του εαυτου σου υποθετω, μια και ενηλικιωνεσαι...]:bigsmile:
Εχει αποσυνδεθει πλεον ο χαρακτηρισμος απο την ιδιοτητα της παντρεμενης. [οχι πια, κυρια μεσω του κυριου...;) ]

Fotini Christodoulou
10-11-2006, 12:35 PM
Ενοχές δε νιώθω! Αλλά είναι μερικοί άνθρωποι που από τον τρόπο τους νιώθεις "κάπως" και καταλήγεις να απολογείσαι. Βέβαια, αν αυτό συνεχίζεται, ε γίνομαι επιθετική, ίσως εριστική, λέγοντας την άποψή μου, αλλά και πάλι δε νιώθω καλά! Τελικά, υπάρχει μια λύση! Να κάβουμε παρτίδες από αυτούς τους ανθρώπους! :nuts: Και μετά σου λένε για αποξένωσηηηη!!!!

Θυμήθηκα (πολλά είναι η αλήθεια τώρα)αλλά θα σου πώ το αγαπημένο μου αμερικανικο ρητό:"It's my way or the highway"!:cheesy: :bigsmile:
Μερικοί "δρομοι"συνεπάγονται όχι την αποξένωση ακριβώς,αλλά οπωσδήποτε κάποιες "συνέπειες"!

kiaRRa
10-11-2006, 12:41 PM
Δεν ξερω αν το εχετε υπ οψιν σας, παντως εδω και μερικα χρονια, οταν κλεινεις τα 18 εισαι δια νομου κυρια [του εαυτου σου υποθετω, μια και ενηλικιωνεσαι...]:bigsmile:
Εχει αποσυνδεθει πλεον ο χαρακτηρισμος απο την ιδιοτητα της παντρεμενης. [οχι πια, κυρια μεσω του κυριου...;) ]

Ο χαρακτηρισμός έχει αποσυνδεθεί εδώ και πολλά χρόνια, αλλά άντε πες τους το. Που νομίζουν πως αν δεν έχει κάποιον να σε προστατεύει(άντρα φυσικά) είσαι το κοινωνικό παράδοξο, ανέκδοτο των γειτόνων και μαύρο πρόβατο στο οικογενειακό ράφι( όπου αντί για φωτογραφίες τους κατσικώθηκες εσύ).:embarrest

*Astropeleki*
10-11-2006, 12:46 PM
Δεν ξερω αν το εχετε υπ οψιν σας, παντως εδω και μερικα χρονια, οταν κλεινεις τα 18 εισαι δια νομου[/B[B] κυρια [του εαυτου σου υποθετω, μια και ενηλικιωνεσαι...]:bigsmile:
Εχει αποσυνδεθει πλεον ο χαρακτηρισμος απο την ιδιοτητα της παντρεμενης. [οχι πια, κυρια μεσω του κυριου...;) ]

Μα από το στόμα μου το πήρες..... :nuts: καθένας είναι κύριος-κυρία του εαυτού του!


Ο χαρακτηρισμός έχει αποσυνδεθεί εδώ και πολλά χρόνια, αλλά άντε πες τους το. Που νομίζουν πως αν δεν έχει κάποιον να σε προστατεύει(άντρα φυσικά) είσαι το κοινωνικό παράδοξο, ανέκδοτο των γειτόνων και μαύρο πρόβατο στο οικογενειακό ράφι( όπου αντί για φωτογραφίες τους κατσικώθηκες εσύ).

Δεν θα μπορούσες να το περιγράψεις καλύτερα! Πόσο δίκιο έχεις.... πόσο δικιο έχουμε όλοι μας και άντε να το βρούμε!

starfish
10-11-2006, 12:46 PM
Που νομίζουν πως αν δεν έχει κάποιον να σε προστατεύει(άντρα φυσικά) είσαι το κοινωνικό παράδοξο, ανέκδοτο των γειτόνων και μαύρο πρόβατο στο οικογενειακό ράφι( όπου αντί για φωτογραφίες τους κατσικώθηκες εσύ).:embarrest


Αψογη περιγραφη!! :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:
Και εχω υπ οψιν μου και περιπτωσεις ουκ ολιγαις, οπου αντιστοιχη πιεση δεχονται και οι υιοι της οικογενειας!! ;)
Υπαρχει τετοια περιπτωση στα μελη του site; Αν ναι, να μας πουνε τον καημο τους, γιατι παιζουμε μονοτερμα!! :bigsmile: :toung: :bigsmile:

kiaRRa
10-11-2006, 12:53 PM
Για τους άντρες νομίζω πως η αιώνια ευχή είναι "πρόσεχε λεβέντη μου(θα τον στείλουμε και στην προεδρική φρουρά) μη σε τυλίξει καμία επιτήδεια". Ενω εμείς δεν πρέπει να έχουμε παράπονο. Εχουμε το πράσινο φως να τυλίξουμε όποιον βρεθεί στο διάβα μας.

panther
10-11-2006, 12:57 PM
Για τους άντρες νομίζω πως η αιώνια ευχή είναι "πρόσεχε λεβέντη μου(θα τον στείλουμε και στην προεδρική φρουρά) μη σε τυλίξει καμία επιτήδεια". Ενω εμείς δεν πρέπει να έχουμε παράπονο. Εχουμε το πράσινο φως να τυλίξουμε όποιον βρεθεί στο διάβα μας.

Α!!! ρε Ελληνίδες μανάδες!!! Και ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί οι άνδρες δεν είναι έτσι όπως ήταν παλιά:toung:
Στις ελληνικές οικογένειες, ακολουθούμε το ρητό: "Τα καλά και συμφέροντα"

kiaRRa
10-11-2006, 01:03 PM
Μόνο το ταπεράκι έξω από το στρατόπεδο νομίζατε είναι το πρόβλημα τους? Λάθος, το ζητούμενο είναι να μην κακοπέσει το παλικάρι τους στα αδίστακτα νύχια μας.

altamira
10-11-2006, 01:13 PM
Για τους άντρες νομίζω πως η αιώνια ευχή είναι "πρόσεχε λεβέντη μου(θα τον στείλουμε και στην προεδρική φρουρά) μη σε τυλίξει καμία επιτήδεια". Ενω εμείς δεν πρέπει να έχουμε παράπονο. Εχουμε το πράσινο φως να τυλίξουμε όποιον βρεθεί στο διάβα μας.

Μην ανησυχείς kiaRRa... και αν δε βρεθεί κανείς στο διάβα σου, θα σου βρουν οι άλλοι.... :toung::laugh: Και μετά αυτοτυλιχτείτε με την ησυχία σας!!!

Marina 7771
10-11-2006, 01:22 PM
Αχ!! ένα θέμα - ανάθεμα, που άνοιξε η DrMaroulita.
Μιλάμε για οργανωμένο σχέδιο κατά της προσωπικής ελευθερίας και των δικαιωμάτων του ανθρώπου,(αν βέβαια θεωρήται "κανονικός" άνθρωπος μια ανύπαντρη γυναίκα 25+):toung:
Για το τί ακριβώς συμβαίνει δεν θα προσθέσω τίποτα, έχω καλυφθεί πλήρως απ' τις προλαλήσασες.
Κουράγιο, μούρη μέχρι τα γόνατα και κόψιμο της καλημέρας σε πιεστικούς συγγενείς, και αν καταφέρετε να τους κάνετε να πιστέψουν ότι είναι άδικος ο κόπος τους να σας οδηγήσουν στην αγχόνη, θα έχετε κάνει ένα μεγάλο βήμα για να βρήτε την ησυχία σας.;) Μπορείτε επίσης, να τους κάνετε να νοιώσουν ενοχές, λέγοντας τους ότι αυτοί φταίνε, αφού με την πιέση και την μουρμούρα, σας έχουν κάνει να απεχθάνεστε τον γάμο, όπως ο διάολος το λιβάνι.:laugh:
Στην περίπτωση μου, το συγκεκριμένο κόλπο, έχει αποδόσει πλήρως.:bigsmile:

panther
10-11-2006, 01:24 PM
Αχ!! ένα θέμα - ανάθεμα, που άνοιξε η DrMaroulita.
Μιλάμε για οργανωμένο σχέδιο κατά της προσωπικής ελευθερίας και των δικαιωμάτων του ανθρώπου,(αν βέβαια θεωρήται "κανονικός" άνθρωπος μια ανύπαντρη γυναίκα 25+):toung:
Για το τί ακριβώς συμβαίνει δεν θα προσθέσω τίποτα, έχω καλυφθεί πλήρως απ' τις προλαλήσασες.
Κουράγιο, μούρη μέχρι τα γόνατα και κόψιμο της καλημέρας σε πιεστικούς συγγενείς, και αν καταφέρετε να τους κάνετε να πιστέψουν ότι είναι άδικος ο κόπος τους να σας οδηγήσουν στην αγχόνη, θα έχετε κάνει ένα μεγάλο βήμα για να βρήτε την ησυχία σας.;) Μπορείτε επίσης, να τους κάνετε να νοιώσουν ενοχές, λέγοντας τους ότι αυτοί φταίνε, αφού με την πιέση και την μουρμούρα, σας έχουν κάνει να απεχθάνεστε τον γάμο, όπως ο διάολος το λιβάνι.:laugh:
Στην περίπτωση μου, το συγκεκριμένο κόλπο, έχει αποδόσει πλήρως.:bigsmile:

¶λλον τρόπο, αυτός δεν πιάνει:toung:

altamira
10-11-2006, 01:32 PM
Τί να πει κανείς... μια καλή μου φίλη υιοθέτησε μια άλλη τακτική... σε κάθε γάμο, βάφτιση, κηδεία όχι (:cheesy:) κλπ κλπ, όπου ήξερε δηλαδή ότι θα την πρήξουν όσο να'ναι... έπαιρνε έναν πολύ καλό της φίλο, ο οποίος για συμπαράσταση στο δράμα της αδελφικής του φίλης το'παιζε συνοδός!! Πιστευε λοιπόν η φιλενάδα μου ότι έτσι θα κλείσουν το στόμα τους... Αλλά σιγά που θα την άφηναν έτσι... μετά άρχισαν οι εξονυχιστικές ερωτήσεις και οι ευχές... αντε παιδιά και γρήγορα ναρθει η σειρά σας... :laugh:
Είναι μάταιο τελικά.... :cry:

starfish
10-11-2006, 01:37 PM
¶λλον τρόπο, αυτός δεν πιάνει:toung:

Να τους απειλησεις οτι θα ξενιτευτεις;:nuts:
Να κανονισεις να παντρευτεις με καποιον φιλο σου "μιλημενο", και αμεσως μετα να βαλεις μπροστα το διαζυγιο λογω "ασυμβιβαστων διαφορων";:bigsmile: :nuts:
Να τους πεις οτι πηρες ορκο, πως δεν θα παντρευτεις ποτε, για να συχωρεθουν οι δικες τους αμαρτιες; :toung:

Marina 7771
10-11-2006, 01:38 PM
¶λλον τρόπο, αυτός δεν πιάνει:toung:
Τότε μήπως το κόλπο των "αναλογιών"? Κανένας δεν είναι αρκετά καλός για μένα!!:suspiciou Όχι στο στυλ ο ένας μου ξυνίζει και ο άλλος μου βρωμάει, αλλά ορθά κοφτά, "μέχρι τώρα κανείς δεν πληρεί τις προυποθέσεις", ώστε να δεσμευτώ με γάμο.:toung:
Και λίγη σάλτσα για το πόσο ξεχωριστό άτομο είσαι και ότι οι άντρες σήμερα είναι "κάπως", βοηθάει. Τους βάζεις να το ξανασκεφτούν.:suspiciou
Βέβαια υπάρχει πάντα και η δικαιολογία της καριέρας, που τελικά δεν είναι και τόσο δικαιολογία.:bigsmile:

Maroulita
10-11-2006, 01:40 PM
Υπάρχει και η άλλη λυση....:laugh: Εγώ θέλω να παντρευτώ, αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να πάω στην Ολλανδία, γιατί εκεί επιτρέπεται... :laugh: :nuts: Αν δεν έχουμε θύματα εγκεφαλικών επεισοδίων, πιστεύω είναι αποτελεσματικό!!! :blink:

Fotini Christodoulou
10-11-2006, 01:42 PM
Υπάρχει και η άλλη λυση....:laugh: Εγώ θέλω να παντρευτώ, αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να πάω στην Ολλανδία, γιατί εκεί επιτρέπεται... :laugh: :nuts: Αν δεν έχουμε θύματα εγκεφαλικών επεισοδίων, πιστεύω είναι αποτελεσματικό!!! :blink:

Καταπληκτική η ιδέα σου!:nuts: :nuts:

starfish
10-11-2006, 01:43 PM
Υπάρχει και η άλλη λυση....:laugh: Εγώ θέλω να παντρευτώ, αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να πάω στην Ολλανδία, γιατί εκεί επιτρέπεται... :laugh: :nuts: Αν δεν έχουμε θύματα εγκεφαλικών επεισοδίων, πιστεύω είναι αποτελεσματικό!!! :blink:


Χαχαχαχα! Πολυ καλο, αλλα επικινδυνο!!
Μηπως να ελεγε οτι ενταξει να παντρευτει, αλλα να μην περιμενουν απογονους γιατι ο αγαπημενος της ειναι φανατικα homosexual; :bigsmile: :nuts: :bigsmile:

kiaRRa
10-11-2006, 01:44 PM
Υπάρχει και η άλλη λυση....:laugh: Εγώ θέλω να παντρευτώ, αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να πάω στην Ολλανδία, γιατί εκεί επιτρέπεται... :laugh: :nuts: Αν δεν έχουμε θύματα εγκεφαλικών επεισοδίων, πιστεύω είναι αποτελεσματικό!!! :blink:

Έτσι αντί για γάμο θα πάτε σε άλλο μυστήριο. ¶σε που στην καλύτερη των περιπτώσεων θα τους ανεβάσεις την πίεση σε ηλικία γάμου και θα πάρετε κάρτα απεριορίστων εισελεύσεων στο κοντίνότερο εφημερεύον νοσοκομείο ή σανατόριο:laugh:

*Astropeleki*
10-11-2006, 01:47 PM
Να τους απειλησεις οτι θα ξενιτευτεις;:nuts:
Να κανονισεις να παντρευτεις με καποιον φιλο σου "μιλημενο", και αμεσως μετα να βαλεις μπροστα το διαζυγιο λογω "ασυμβιβαστων διαφορων";:bigsmile: :nuts:
Να τους πεις οτι πηρες ορκο, πως δεν θα παντρευτεις ποτε, για να συχωρεθουν οι δικες τους αμαρτιες; :toung:

Και ξενιτεμένενη και με το στίγμα της χωρισμένης;;;;;;;;;Εκεί θα αρχίσουν άλλα......:nuts:

Marina 7771
10-11-2006, 01:50 PM
Υπάρχει και η άλλη λυση....:laugh: Εγώ θέλω να παντρευτώ, αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να πάω στην Ολλανδία, γιατί εκεί επιτρέπεται... :laugh: :nuts: Αν δεν έχουμε θύματα εγκεφαλικών επεισοδίων, πιστεύω είναι αποτελεσματικό!!! :blink:
Ή μήπως εγώ θέλω να παντρευτώ, αλλά πρώτα πρέπει να κάνω μια μικροεπέμβαση:nuts:
Ή τα χαλάμε με τον γαμπρό στο ποιός θα βάλει το νυφικό:laugh: :laugh: :toung:

starfish
10-11-2006, 01:51 PM
Και ξενιτεμένενη και με το στίγμα της χωρισμένης;;;;;;;;;Εκεί θα αρχίσουν άλλα......:nuts:

Οχι καλε!! Διαφορετικες προτασεις ηταν. 1, 2, 3....:bigsmile: :bigsmile:
Η ξενιτεμενη η χωρισμενη!! [τουλαχιστον στην δευτερη θα εχει γινει ο γαμος, αρα θα τους εχει φυγει το μαραζι.... και θα τους εχει ερθει κεραμιδα στο κεφαλι!:weird: :nuts:

Maroulita
10-11-2006, 01:51 PM
:laugh: ... δε φτάνει που θα τους πάω και ταξίδι... πότε ξανά θαχαν ευκαιρία να μαζέψουν τουλίπες;;;;; :nuts:

Η λύση της Κυριακής είναι δελεαστική....

Βέβαια... υπάρχει και η άλλη λύση... γραφεία συνοικεσίων John John Pappas και ΣΙΑ ΑΕ :nuts: Αφού το θελουν τοοοοοσο πολύ, να μην τους χαλάσουμε το χατίρι...

kritsinaki
10-11-2006, 01:51 PM
Εγώ τα σημειώνω αυτά που λες, κοίτα μη μας λές άλλα σε 5 μήνες:toung:

Πληροφοριακά... έχω ήδη ένα διαζύγιο γι'αυτό και σε 5 χρόνια τα ίδια θα λέω!!! Πάντως το θέμα έχει απήχηση έτσι??? ¶ρα δεν είναι μόνο δικό μου πρόβλημα...:noworry: :noworry: :noworry:

panther
10-11-2006, 01:54 PM
Τότε μήπως το κόλπο των "αναλογιών"? Κανένας δεν είναι αρκετά καλός για μένα!!:suspiciou Όχι στο στυλ ο ένας μου ξυνίζει και ο άλλος μου βρωμάει, αλλά ορθά κοφτά, "μέχρι τώρα κανείς δεν πληρεί τις προυποθέσεις", ώστε να δεσμευτώ με γάμο.:toung:
Και λίγη σάλτσα για το πόσο ξεχωριστό άτομο είσαι και ότι οι άντρες σήμερα είναι "κάπως", βοηθάει. Τους βάζεις να το ξανασκεφτούν.:suspiciou
Βέβαια υπάρχει πάντα και η δικαιολογία της καριέρας, που τελικά δεν είναι και τόσο δικαιολογία.:bigsmile:

Αυτό μου κάνει!!! Και επειδή έχω πάρει μαστερ στις σάλτσες, πιστεύω ότι θα τα καταφέρω:toung:

Maroulita
10-11-2006, 01:55 PM
Όντως το πρόβλημα είναι υπαρκτό και το βιώνουν ως επί το πλείστον οι γυναίκες. Φίλοι-άντρες που έχω όχι μόνο δεν έχουν τέτοιο άγχος, το αντίθετο θα έλεγα! Βέβαια, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις,αλλά στην πλειονότητα των περιπτώσεων, ο άντρας πρέπει να σπουδάσει, να πάει φαντάρος, να βρει καλή και σταθερή δουλειά, να ζήσει τη ζωή του και όοοοοοοοοταν αποφασίσει να φτιάξει φωλιά, ψάχνει για τη μία και μοναδική, -"κοπέλα" αν γίνεται θα'ταν το ιδανικό- που θα πληροί τις αναγκαίες προϋποθέσεις...

panther
10-11-2006, 01:59 PM
Όντως το πρόβλημα είναι υπαρκτό και το βιώνουν ως επί το πλείστον οι γυναίκες. Φίλοι-άντρες που έχω όχι μόνο δεν έχουν τέτοιο άγχος, το αντίθετο θα έλεγα! Βέβαια, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις,αλλά στην πλειονότητα των περιπτώσεων, ο άντρας πρέπει να σπουδάσει, να πάει φαντάρος, να βρει καλή και σταθερή δουλειά, να ζήσει τη ζωή του και όοοοοοοοοταν αποφασίσει να φτιάξει φωλιά, ψάχνει για τη μία και μοναδική, -"κοπέλα" αν γίνεται θα'ταν το ιδανικό- που θα πληροί τις αναγκαίες προϋποθέσεις...

και εάν την βρει ... σφύριξε μου κλέφτικα. Να έτσι...:σφύριγμα:σφύριγμα:bana na:banana

kiaRRa
10-11-2006, 02:06 PM
Δεν τους φτάνει δηλαδή που η αναλογία ανδρών-γυναικών είναι στο 1-3 τελικα, θέλουν ντε και καλά να την μεγενθύνουν. Γιατί αν μία πάρει έναν, οι υπόλοιπες πού θα πάνε???? Έτσι που πάνε ο κάθε άντρας θα ταξιδεύει με το χαρέμι του. Και ξέρω πολλους που θα τους συνέφερε:love:

*Astropeleki*
10-11-2006, 02:36 PM
Οχι καλε!! Διαφορετικες προτασεις ηταν. 1, 2, 3....:bigsmile: :bigsmile:
Η ξενιτεμενη η χωρισμενη!! [τουλαχιστον στην δευτερη θα εχει γινει ο γαμος, αρα θα τους εχει φυγει το μαραζι.... και θα τους εχει ερθει κεραμιδα στο κεφαλι!:weird: :nuts:


Το ξέρω ότι ήταν διαφορετικές προτάσεις..... απλά για να το κάνω λίιιιιιιιιιιγο ...τὀοοοοοοοοοοοσο δα πιο υπερβολικό τα ένωσα όλα μαζί! :laugh: :cheesy:

Για το δεύτερο όμως, για φαντάσου να ζεις σε καμια επαρχία... και παντρεμένη και χωρισμένη;;; Όλο το φταίξιμο στη γυναίκα θα το ρίξουν ...γιατί ο άνδρας δε φταίει ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ :nuts: Και δεν πρόκειται να δεχτούν κιόλας τον λόγο χωρισμού και δεν πρόκειται να δεις άσπρη μέρα από τα λόγια και γενικά το κουτσομπολιό που έχει να πέσει! Δεν σου λέω πωςς θα σε κοιτούν! Ούτε πως θα σε πλησιάζουν. Θα ακούν χωρισμένη και θα νομίζουν οτι έχεις καμια κολλητικη ασθένεια.
Δεν είμαι υπερβολική...συμβαίνουν αυτά ακόμη και σήμερα! :nuts: εν έτει 2006 :nuts:

starfish
10-11-2006, 04:19 PM
Το ξέρω ότι ήταν διαφορετικές προτάσεις..... απλά για να το κάνω λίιιιιιιιιιιγο ...τὀοοοοοοοοοοοσο δα πιο υπερβολικό τα ένωσα όλα μαζί! :laugh: :cheesy:

Για το δεύτερο όμως, για φαντάσου να ζεις σε καμια επαρχία... και παντρεμένη και χωρισμένη;;; Όλο το φταίξιμο στη γυναίκα θα το ρίξουν ...γιατί ο άνδρας δε φταίει ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ :nuts: Και δεν πρόκειται να δεχτούν κιόλας τον λόγο χωρισμού και δεν πρόκειται να δεις άσπρη μέρα από τα λόγια και το γενικά το κουτσομπολιό που έχει να πέσει! Δεν σου λέω πωςς θα σε κοιτούν! Ούτε πως θα σε πλησιάζουν. Θα ακούν χωρισμένη και θα νομίζουν οτι έχεις καμια κολλητικη ασθένεια.
Δεν είμαι υπερβολική...συμβαίνουν αυτά ακόμη και σήμερα! :nuts: εν έτη 2006 :nuts:


Το ξερω απο πρωτο χερι! Και δεν ζω στην επαρχια, αλλα στην Αθηνα, σε περιοχη οπου ολοι σχεδον οι γειτονες με ξερουν απο παιδι, συν τους συγγενεις εξ αιματος και εξ αγχιστειας που μενουν σε ακτινα 100 μετρων απο το σπιτι μου...:cry:
Το δε γελοιωδεστερο ολο ειναι το βλεμμα του οικτου απο κατι γειτονισσες, που με το ζορι δεν χαμογελανε χαιρεκακα!:nuts: :nuts:

*Astropeleki*
10-11-2006, 04:26 PM
Το δε γελοιωδεστερο ολο ειναι το βλεμμα του οικτου απο κατι γειτονισσες, που με το ζορι δεν χαμογελανε χαιρεκακα!:nuts: :nuts:

Εδώ είμαστε! Καταλαβαινόμαστε απόλυτα εμείς οι γυναίκες τελικά! :bigsmile:

Μα και να νιώθεις εσύ μια χαρά που δεν είσαι παντρεμένη (και δεν το επιδιώκεις και άμεσα) ή να είσαι χωρισμένη και να νιώθεις μια χαρά με τον εαυτό σου, θα έρθουν οι άλλοι και θα σου χαλάσουν την όλη ψυχολογία σου! Μπας και δεν είμαστε άνθρωποι και κοιτούν με αυτόν το τρόπο;;;;
Μήπως τελικά να ξανασκεφτούμε να μας δώσουν ένα και δυο και τρία χέρια βοηθείας;;;; :weird:

φτου φτου μακριά μας :nuts:

Κασσιόπη
10-11-2006, 10:19 PM
Εμένα πάντως όταν μου μίλησε τελευταίως η μητέρα μου για "αποκατάσταση" , της επισήμανα πως δεν έχω εντοπίσει πάνω μου κάποια βλάβη που χρειάζεται να αποκατασταθεί... Μήπως έχει εντοπίσει εκείνη κάποια και δεν το ξέρω;

Maroulita
11-11-2006, 12:32 AM
Ε, να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε τότε όλες μας... γιατί όλες τότε πάμε για συνεργείο...!! :toung:

Κανέναν άνδρα δε βλέπω να εκφέρει γνώμη και για μια ακόμη φορά συνειδητοποιώ ότι εμείς οι δόλιες αι γυναίκαι τα τραβάμε όλα τα βάσανα! :cry:

panther
13-11-2006, 09:50 AM
Εμένα πάντως όταν μου μίλησε τελευταίως η μητέρα μου για "αποκατάσταση" , της επισήμανα πως δεν έχω εντοπίσει πάνω μου κάποια βλάβη που χρειάζεται να αποκατασταθεί... Μήπως έχει εντοπίσει εκείνη κάποια και δεν το ξέρω;


:offtopic: Θα βγώ λίγο off topic, αλλά συγχαρητήρια δεν έχω ακούσει πιο έξυπνη ατάκα!!! :laugh::laugh:

Κασσιόπη
13-11-2006, 11:48 AM
:offtopic: Θα βγώ λίγο off topic, αλλά συγχαρητήρια δεν έχω ακούσει πιο έξυπνη ατάκα!!! :laugh::laugh:

Σ'ευχαριστώ panther. :love: :embarrest .

Fotini Christodoulou
13-11-2006, 12:16 PM
Ε, να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε τότε όλες μας... γιατί όλες τότε πάμε για συνεργείο...!! :toung:

Κανέναν άνδρα δε βλέπω να εκφέρει γνώμη και για μια ακόμη φορά συνειδητοποιώ ότι εμείς οι δόλιες αι γυναίκαι τα τραβάμε όλα τα βάσανα! :cry:

Μάλλον μόνο εμείς έχουμε βλάβη προς αποκατάσταση όπως λέει και η Κασσιόπη!!:love: Η από την άλλη πρόκειται για μία παγκόσμια συνωμοσία που θέλει τις γυναίκες "χαλασμενες";;;:suspiciou :unsure: Χμμμμ πυκν(νιι)οιιι καπν(ννιιιοι)καλ(λλλιιι)ύπτ ουν την υπόθεση!:toung:

*Astropeleki*
13-11-2006, 12:27 PM
Όπως μπορείτε να καταλάβετε, υπάρχει ακόμη και σε αυτό το θέμα ....πως να το πω.... ρατσισμός είναι βαριά λέξη, αλλά διαφορετική αντιμετώπιση ταιριάζει καλύτερα για το θέμα του γάμου στις γυναίκες και στους άνδρες. Ακόμη και αν τα χρόνια περνάνε, όσο και να νομίζουμε ότι οι εποχές αλλάζουν και επομένως αλλάζουν και κάποιες πεπαλαιωμένες απόψεις-αντιλήψεις επί του θέματος, πάντα θα υπάρχει κάποιος-α μεγαλύτερος-η που θα μας το θυμίζει, θα το φέρνει και θα το προσαρμόζει στα σημερινά-τωρινά δεδομένα. :nuts:

Επομένως δεν υπάρχει σωτηρία..........:cry:

Το θέμα έγινε εντελώς, μα εντελώς γυναικείο.... καμιά αντρική άποψη θα ακούσουμε; :embarrest Πάω στοίχημα ότι και κείνοι θα έχουν να μας πουν πολλά για το τι τραβάνε για το κρέμασμα! (δυστυχώς το ράφι για τους άνδρες δεν παίζει με τίποτα :nuts: )

Marlene
13-11-2006, 01:11 PM
Εγώ καλά καλά δεν έχω φτάσει τα 22 και έχουν μερικοί μερικοί αρχίσει τις "πιέσεις".."και γρήγορα με ένα καλό γαμπρό"...δεν πάμε καλά...ευτυχώς που οι δικοί μου με θεωρούν "αχαϊρευτη" σε θέματα νοικοκυριού οποτε και προσωρινά ακατάλληλη για παντρειές:nuts: :cheesy:

*Astropeleki*
13-11-2006, 01:17 PM
Υπάρχουν και χειρότερα....
Εμένα από τα 19 μου (οεοοοοοοο;;;;;;; ) έχουν ξεκινήσει....αλλά όχι οι γονείς.....αλλά οι ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ!!!! Πάντρεψαν εκείνοι τις κόρες και πρέπει ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να αποκατασταθούμε άμεσα και μεις! :nuts:


.... οι δικοί μου με θεωρούν "αχαϊρευτη" σε θέματα νοικοκυριού οποτε και προσωρινά ακατάλληλη για παντρειές:nuts: :cheesy:

Αυτό φταίει...... θα πάψω να είμαι νοικοκυρά ... μπας και χάσω την φήμη της καλής, σπουδαγμένης και φυσικά νοικοκυράς κοπέλας!!!!!! Με χαλάει πολύ...με χαλάει..... :laugh:

(κορίτσια..... όχι ο Μπάρκουλης :toung: .... πάω να ψωνίσω κανα γαμπρό από τη λαϊκή!................... φτουυυυ ξέχασα σήμερα είναι Δευτέρα, δεν έχει λαϊκή... και δεν είναι δικαιολογία αυτό :embarrest )

Marlene
13-11-2006, 01:20 PM
Υπάρχουν και χειρότερα....
Εμένα από τα 19 μου (οεοοοοοοο;;;;;;; ) έχουν ξεκινήσει....αλλά όχι οι γονείς.....αλλά οι ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ!!!! Πάντρεψαν εκείνοι τις κόρες και πρέπει ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να αποκατασταθούμε άμεσα και μεις! :nuts:



Στα μέρη μου όμως τώρα τελευταία έχει γίνει πολύ της μόδας να μικροαρραβωνιάζονται και να μικροπαντρεύονται και να μικρογκαστρώνονται:suspiciou :weird:

Marina 7771
13-11-2006, 01:23 PM
(κορίτσια..... όχι ο Μπάρκουλης :toung: .... πάω να ψωνίσω κανα γαμπρό από τη λαϊκή!................... φτουυυυ ξέχασα σήμερα είναι Δευτέρα, δεν έχει λαϊκή... και δεν είναι δικαιολογία αυτό :embarrest )
Έχει λαϊκή και μάλιστα με οικολογικά προϊόντα:laugh: :laugh: :laugh: ¶σε τις δικαιολογίες:toung:

kiaRRa
13-11-2006, 01:31 PM
Χτες μία φίλη έκλεισε τα 24 και η θεία της της έκανε δώρο ένα post it που έγραφε "καιρός να παντρευτείς" πάνω σε ένα περιοδικό με νυφικά. Αργότερα όταν και άλλοι ... τακτοποιημένοι της ευχήθηκαν το ίδιο, τους έβρισε χωρίς δισταγμο.
Και μιλάμε για...κοινωνική κοπέλα,:love: :love: άρα η δικαιολογία δεν είμαι για σπίτι , ουτε νοικοκυρά έχει εκμηδενιστεί.:embarrest :embarrest

Maroulita
13-11-2006, 01:31 PM
Στα μέρη μου όμως τώρα τελευταία έχει γίνει πολύ της μόδας να μικροαρραβωνιάζονται και να μικροπαντρεύονται και να μικρογκαστρώνονται:suspiciou :weird:

Είναι σημεία των καιρών αυτάααααα :toung:

Πλάκα πλάκα και γω το'χω "καρατσεκαρισμένο"... βρε κορίτσια χαρείτε λίγο την ελεύθερη ζωή... από μικρές στα βάσανα...

Marina 7771
13-11-2006, 01:34 PM
Χτες μία φίλη έκλεισε τα 24 και η θεία της της έκανε δώρο ένα post it που έγραφε "καιρός να παντρευτείς" πάνω σε ένα περιοδικό με νυφικά. Αργότερα όταν και άλλοι ... τακτοποιημένοι της ευχήθηκαν το ίδιο, τους έβρισε χωρίς δισταγμο.
Και μιλάμε για...κοινωνική κοπέλα,:love: :love: άρα η δικαιολογία δεν είμαι για σπίτι , ουτε νοικοκυρά έχει εκμηδενιστεί.:embarrest :embarrest
Έχεις δίκιο, υπάρχει και εκείνο το "να νοικοκυρευτείς"!!!!Στην άκρη της γλώσσας το έχουν συνέχεια:cheesy:

Marlene
13-11-2006, 01:34 PM
Είναι σημεία των καιρών αυτάααααα :toung:

Πλάκα πλάκα και γω το'χω "καρατσεκαρισμένο"... βρε κορίτσια χαρείτε λίγο την ελεύθερη ζωή... από μικρές στα βάσανα...

Βεβαία έχω παρατηρήσει πως οι περισσότερες απο αυτές δεν έχουν να σκεφτούν μια καριέρα..μια υπόληψη στην κοινωνία..:cheesy: αν καταλαβαίνεις τι εννοώ:embarrest

Maroulita
13-11-2006, 01:35 PM
Χτες μία φίλη έκλεισε τα 24 και η θεία της της έκανε δώρο ένα post it που έγραφε "καιρός να παντρευτείς" πάνω σε ένα περιοδικό με νυφικά. Αργότερα όταν και άλλοι ... τακτοποιημένοι της ευχήθηκαν το ίδιο, τους έβρισε χωρίς δισταγμο.
Και μιλάμε για...κοινωνική κοπέλα,:love: :love: άρα η δικαιολογία δεν είμαι για σπίτι , ουτε νοικοκυρά έχει εκμηδενιστεί.:embarrest :embarrest

Πάντως πέρα από την πλάκα, έχουμε φτάσει σε απαράδεκτα σημεία έμμεσης πίεσης, καταπίεσης κλπ.

*Astropeleki*
13-11-2006, 01:38 PM
Στα μέρη μου όμως τώρα τελευταία έχει γίνει πολύ της μόδας να μικροαρραβωνιάζονται και να μικροπαντρεύονται και να μικρογκαστρώνονται:suspiciou :weird:

Το ξέρω από πρώτο χέρι...... έχω κάνει 4 χρόνια σε επαρχία (νησί). ¶λλη νοοτροπία οι Αθηναίοι, άλλη οι νησιώτες!


Έχει λαϊκή και μάλιστα με οικολογικά προϊόντα:laugh: :laugh: :laugh: ¶σε τις δικαιολογίες:toung:

Δεν έχει....ΜΑ ΤΩ ΘΕΩ... κάθε Τετάρτη έχουμε λαίκή στην περιοχή μας! :toung: Και δεν πρόκειται να πάω στη λαϊκή του σούπερ μάρκετ..... για να κάνω την χάρη σε μερικούς μερικούς :toung:


Χτες μία φίλη έκλεισε τα 24 και η θεία της της έκανε δώρο ένα post it που έγραφε "καιρός να παντρευτείς" πάνω σε ένα περιοδικό με νυφικά. Αργότερα όταν και άλλοι ... τακτοποιημένοι της ευχήθηκαν το ίδιο, τους έβρισε χωρίς δισταγμο.
Και μιλάμε για...κοινωνική κοπέλα,:love: :love: άρα η δικαιολογία δεν είμαι για σπίτι , ουτε νοικοκυρά έχει εκμηδενιστεί.:embarrest :embarrest

Καλά τους έκανε! Να αγιάσει το στόμα σου κοπέλα μου (να της το πεις αυτό :toung: ). Με το ζόρι παντρειες....τι κολλήματα είναι αυτά;;;;!!!!

Κασσιόπη
13-11-2006, 01:40 PM
Μάλλον μόνο εμείς έχουμε βλάβη προς αποκατάσταση όπως λέει και η Κασσιόπη!!:love: Η από την άλλη πρόκειται για μία παγκόσμια συνωμοσία που θέλει τις γυναίκες "χαλασμενες";;;:suspiciou :unsure: Χμμμμ πυκν(νιι)οιιι καπν(ννιιιοι)καλ(λλλιιι)ύπτ ουν την υπόθεση!:toung:

Χαχαχα, σωστόοοοο!

Δίπολο, έγραψες πάλι! Verneigung :love:

Maroulita
13-11-2006, 01:42 PM
Βεβαία έχω παρατηρήσει πως οι περισσότερες απο αυτές δεν έχουν να σκεφτούν μια καριέρα..μια υπόληψη στην κοινωνία..:cheesy: αν καταλαβαίνεις τι εννοώ:embarrest

marlene μου, μην το νομίζεις. Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις κοριτσιών που λέγανε αμάν να τελειώσουν τη σχολή τους (γιατί ναι, πλέον η ιδανική νύφη πρέπει να΄χει και ένα πτυχίο), να βρουν κάποιον και να παντρευτούν. Αλλά αυτές οι αντιλήψεις που έχουν αυτά τα παιδιά είναι απόρροια του πώς έχουν μεγαλώσει. Αν η μαμά ή ο όποιος άλλος συνέχεια σου πιπιλάει το μυαλό, το μόνο που ονειρεύεσαι, ναι πραγματικά θα'ναι τον εαυτό σου νυφούλα, να βγαίνεις από την ασημένια δίπορτη μπέμπα και να ανεβαίνεις τα σκαλιά της εκκλησίας που έχουν καλυφθεί με ένα κόκκινο χαλί.

Και οκ, δε λέω, η εικόνα είναι πολύ όμορφη και μακάρι όλοι να τη ζήσουμε. Αλλά καθετί στον καιρό του. Δεν είναι καλό να πιέζονται καταστάσεις, έτσι απλά για να έχουν κάποιοι να λένε ότι έκαναν το καθήκον τους, έκαναν, μεγάλωσαν και πάντρεψαν τα παιδιά τους γρήγορα γρήγορα....

kiaRRa
13-11-2006, 01:42 PM
Πάντως πέρα από την πλάκα, έχουμε φτάσει σε απαράδεκτα σημεία έμμεσης πίεσης, καταπίεσης κλπ.

ειλικρινά απορώ που είδες την έμμεση πίεση! Ούτε προσχήματα χρειάζονται για να μας την πουν(επειδή δεν βασανιζόμαστε σε ταλαιπωρημένους γάμους σαν την πλειονότητα τους) ούτε τίποτα. Και πάνω από όλα το κορυφαίο που λένε πάντα:"Εγω για το καλό σου στα λέω αυτά". Λες και ζητήσαμε συνδιασκεψη κορυφής για να λυθεί το πότε θα παντρευτουμε.:wacko: :wacko: :wacko:

Fotini Christodoulou
13-11-2006, 01:51 PM
Kia: Αν αποφασίσεις να ψωνίσεις από τα πανέρια,να θυμιθείς να ζητήσεις οπωσδήποτε εγγυηση καλής λειτουργίας!!!:toung: (εγω την πατάω συνεχώς!)
Κασσιόπη:τα μεγάλα πνευματα συναντιούνται αγαπημένο δίπολο!:love:

Παιδιά νομίζω ότι τα πράγματα είναι σχετικά απλά.Απλά δηλώνεις ότι όσο σε πιέζουν τόσο θα καθυστερείς΄και όσο σε πιέζουν τόσο θα είσαι κατά!Αν συνοδεψεις την δήλωση με πανηγυρική έξοδο (με πυτζάμες) θα καταλάβουν επιτέλους ΠΟΣΟ σε ενοχλητικοί γίνονται(αγνοήστε τα περίεργα βλέμματα των περαστικών που κοιτάζουν την πυτζάμα και τις παντοφλες προβατάκια-ο σκοπός αγιάζει τα μέσα)!:laugh:

Marina 7771
13-11-2006, 01:56 PM
Παιδιά νομίζω ότι τα πράγματα είναι σχετικά απλά.Απλά δηλώνεις ότι όσο σε πιέζουν τόσο θα καθυστερείς΄και όσο σε πιέζουν τόσο θα είσαι κατά!Αν συνοδεψεις την δήλωση με πανηγυρική έξοδο (με πυτζάμες) θα καταλάβουν επιτέλους ΠΟΣΟ σε ενοχλητικοί γίνονται(αγνοήστε τα περίεργα βλέμματα των περαστικών που κοιτάζουν την πυτζάμα και τις παντοφλες προβατάκια-ο σκοπός αγιάζει τα μέσα)!:laugh:
Perfect Δεν έγραψες απλώς, ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΣ!!!!:laugh:

*Astropeleki*
13-11-2006, 02:19 PM
Kia: Αν αποφασίσεις να ψωνίσεις από τα πανέρια,να θυμιθείς να ζητήσεις οπωσδήποτε εγγυηση καλής λειτουργίας!!!:toung: (εγω την πατάω συνεχώς!)

Παιδιά νομίζω ότι τα πράγματα είναι σχετικά απλά.Απλά δηλώνεις ότι όσο σε πιέζουν τόσο θα καθυστερείς΄και όσο σε πιέζουν τόσο θα είσαι κατά!Αν συνοδεψεις την δήλωση με πανηγυρική έξοδο (με πυτζάμες) θα καταλάβουν επιτέλους ΠΟΣΟ σε ενοχλητικοί γίνονται(αγνοήστε τα περίεργα βλέμματα των περαστικών που κοιτάζουν την πυτζάμα και τις παντοφλες προβατάκια-ο σκοπός αγιάζει τα μέσα)!:laugh:

Θα το λάβω πολύ σοβαρά υπ' όψιν μου αυτό! ;) Όχι απλά ένα χρόνο, αλλά τουλάχιστον 5-10 χρόνια εγγύηση θα ζητήσω. Αν δε βρω αυτό που θέλω θα μείνω ανύπαντρη :toung:

Προβατάκια, σκυλάκια, αρκουδάκια....δεν έχει σημασία.... :embarrest Θα δείξουμε και τα φιλοζωικά μας αισθήματα :laugh:

Marlene
14-11-2006, 12:21 PM
Mα καλά όλο αυτό το συγγενολόι που χτυπιέται κάτω σαν χταπόδι για να παντρευτούμε,ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΕΝΟΣ ΓΑΜΟΥ;Κι αν στο κάτω κάτω της γραφής,"κόψει η μαγιονέζα",τζάμπα τόοοοσσσσσοοοςςςς παράς;Δεν τα πέταγα στην θάλασσα καλύτερα;:nuts:
Αλλά ξέρετε τι γίνεται;Αφορμή για πανηγύρια και κουτσομπολιό θέλουν τα σόγια,δεν νοιάζονται τόοοοσο για μας:suspiciou

*Astropeleki*
14-11-2006, 12:59 PM
Mα καλά όλο αυτό το συγγενολόι που χτυπιέται κάτω σαν χταπόδι για να παντρευτούμε,ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΕΝΟΣ ΓΑΜΟΥ;Κι αν στο κάτω κάτω της γραφής,"κόψει η μαγιονέζα",τζάμπα τόοοοσσσσσοοοςςςς παράς;Δεν τα πέταγα στην θάλασσα καλύτερα;:nuts:
Αλλά ξέρετε τι γίνεται;Αφορμή για πανηγύρια και κουτσομπολιό θέλουν τα σόγια,δεν νοιάζονται τόοοοσο για μας:suspiciou

Σκοπός τους είναι να σε αποκαταστήσουν... προφανώς κατά βάθος θα σκέφτονται ότι είναι καιρός να τραβήξουμε και οι υπόλοιπες-οι κουπί... να δούμε τι εστί γάμος! Αλλά με το ζόρι παντρειά δε γίνεται!

Γιατί άλλωστε να πέσουμε σε ένα λάθος που αργότερα θα το πληρώσουμε είτε με πιθανό χωρισμό, είτε με το να ανεχόμαστε καταστάσεις, δύσκολες οικογενειακές (εφόσον δε θέλουμε να χωρίσουμε, γιατί έπεται και το κοινωνικό στίγμα) επειδή μας πίεσαν κάποιοι να προβούμε σε αυτό το βήμα; :unsure:

panther
14-11-2006, 01:01 PM
Mα καλά όλο αυτό το συγγενολόι που χτυπιέται κάτω σαν χταπόδι για να παντρευτούμε,ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΕΝΟΣ ΓΑΜΟΥ;Κι αν στο κάτω κάτω της γραφής,"κόψει η μαγιονέζα",τζάμπα τόοοοσσσσσοοοςςςς παράς;Δεν τα πέταγα στην θάλασσα καλύτερα;:nuts:
Αλλά ξέρετε τι γίνεται;Αφορμή για πανηγύρια και κουτσομπολιό θέλουν τα σόγια,δεν νοιάζονται τόοοοσο για μας:suspiciou


Και όταν φτάσει η ώρα η καλή, λένε "πωπω, πολλά έξοδα. Να τον μεταθέσουμε για του χρόνου" :laugh::laugh::laugh:

Marina 7771
14-11-2006, 01:17 PM
Σκοπός τους είναι να σε αποκαταστήσουν...
Παλιότερα οι γυναίκες (κόρες) της οικογένειας θεωρούνταν "βάρος", κυρίως οικονομικό, αφού κατά κανόνα δεν εργάζονταν, (που θα τρέχεις εσύ στους δρόμους, αυτά είναι για τους άντρες:weird: ), οπότε και έπρεπε όσο νωρίτερα γινόταν να τις ξεφορτωθούν και να τις φορτωθεί ο σύζυγος, με ότι συνεπάγεται αυτό. Αυτή είναι και η αποκατάσταση, που απ' ότι φαίνεται ακόμα και σήμερα, έστω και αν δεν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες, έχει μείνει ριζωμένη στα μυαλά κάποιων, (τί είσαι χωρίς σύζυγο, μισός άνθρωπος:wacko: ), μια και το να συζείς με κάποιον, δεν ανήκει στην κατηγορία "αποκατάσταση".:suspiciou

omo
14-11-2006, 01:26 PM
Το θέμα δεν είναι να παντρευτείς ντε και καλά. Είναι να βρεις κάποιον να μοιράζεσαι τη ζωή σου. Τώρα αν αυτό προϋποθέτει και γάμο Ο.Κ..
Πάντως και οι άντρες έχουν αλλάξει νοοτροπία. Θέλουν πρώτα να κάνουν καριέρα, να ζήσουν τη ζωή τους και μετά να παντρευτούν (καμιά 25αρα κατά προτίμηση). Και ερωτώ : τι να τον κάνεις εαν την έχει ζήσει τη ζωούλα του και το μόνο που θέλει πια, είναι να ξαπλώσει σε έναν καναπέ με τις παντοφλίτσες του και να πίνει τσαγάκια;

*Astropeleki*
14-11-2006, 01:28 PM
Παλιότερα οι γυναίκες (κόρες) της οικογένειας θεωρούνταν "βάρος", κυρίως οικονομικό, αφού κατά κανόνα δεν εργάζονταν, (που θα τρέχεις εσύ στους δρόμους, αυτά είναι για τους άντρες:weird: ), οπότε και έπρεπε όσο νωρίτερα γινόταν να τις ξεφορτωθούν και να τις φορτωθεί ο σύζυγος, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Το φαινόμενο αυτό συνεχίζει ακόμη και σήμερα... κυρίως στην επαρχία και σε οικογένειες που υπάρχουν ακόμη μυαλά που πάνε 100 χρόνια πίσω. Είναι αυτό που έλεγε και γνωστός ηθοποιός "ΕΜΠΡΟΣ ...... ΠΙΣΩ". Και μόνο το ότι σε ορισμένες περιοχές η κόρη δεν θεωρείται παιδί ενώ ο γιος και φυσικά είναι το ΠΑΙΔΙ της οικογένειας, λέει πολλά..... :suspiciou


Αυτή είναι και η αποκατάσταση, που απ' ότι φαίνεται ακόμα και σήμερα, έστω και αν δεν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες, έχει μείνει ριζωμένη στα μυαλά κάποιων, (τί είσαι χωρίς σύζυγο, μισός άνθρωπος:wacko: ), μια και το να συζείς με κάποιον, δεν ανήκει στην κατηγορία "αποκατάσταση".:suspiciou

Ανήκει περισσότερο στην κατηγορία δεν είναι ΗΘΙΚΟΝ :nuts:

Marina 7771
14-11-2006, 01:28 PM
Το θέμα δεν είναι να παντρευτείς ντε και καλά. Είναι να βρεις κάποιον να μοιράζεσαι τη ζωή σου. Τώρα αν αυτό προϋποθέτει και γάμο Ο.Κ..Πάντως και οι άντρες έχουν αλλάξει νοοτροπία. Θέλουν πρώτα να κάνουν καριέρα, να ζήσουν τη ζωή τους και μετά να παντρευτούν (καμιά 25αρα κατά προτίμηση).Και ερωτώ : τι να τον κάνεις εαν την έχει ζήσει τη ζωούλα του και το μόνο που θέλει πια, είναι να ξαπλώσει σε έναν καναπέ με τις παντοφλίτσες του και να πίνει τσαγάκια;

Να του φτιάχνεις τα τσαγάκια, και να ελπίζεις να γίνει κανένας σεισμός, μπας και κουνηθεί:nuts: :laugh:

panther
14-11-2006, 01:30 PM
Το φαινόμενο αυτό συνεχίζει ακόμη και σήμερα... κυρίως στην επαρχία και σε οικογένειες που υπάρχουν ακόμη μυαλά που πάνε 100 χρόνια πίσω. Είναι αυτό που έλεγε και γνωστός ηθοποιός "ΕΜΠΡΟΣ ...... ΠΙΣΩ". Και μόνο το ότι σε ορισμένες περιοχές η κόρη δεν θεωρείται παιδί ενώ ο γιος και φυσικά είναι το ΠΑΙΔΙ της οικογένειας, λέει πολλά..... :suspiciou

Ανήκει περισσότερο στην κατηγορία δεν είναι ΗΘΙΚΟΝ :nuts:

Μια χαρά τα λες Κία.
Και γιατί να συζείς, για να κάνεις τη δούλα??? Μπα! άστο. στην επόμενη ζωή

Fotini Christodoulou
14-11-2006, 01:34 PM
Μια χαρά τα λες Κία.
Και γιατί να συζείς, για να κάνεις τη δούλα??? Μπα! άστο. στην επόμενη ζωή

Ενώ άμα είσαι παντρεμένη και κάνεις την δούλα, αλλαζει το πράγμα;;:wacko:
Με συγχωρείτε αλλά προτιμώ να δοκιμάσω,να το σκεφτώ ,να δώ αν ταιριάζω,παρά να πάρω γουρούνι στο σακί.

panther
14-11-2006, 01:35 PM
Ενώ άμα είσαι παντρεμένη και κάνεις την δούλα, αλλαζει το πράγμα;;:wacko:
Με συγχωρείτε αλλά προτιμώ να δοκιμάσω,να το σκεφτώ ,να δώ αν ταιριάζω,παρά να πάρω γουρούνι στο σακί.

Ούτε το ένα προτιμώ, αλλά ούτε το άλλο:bigsmile:
Μπορώ να μην πάρω κανένα?:wacko:

*Astropeleki*
14-11-2006, 01:35 PM
Το θέμα δεν είναι να παντρευτείς ντε και καλά. Είναι να βρεις κάποιον να μοιράζεσαι τη ζωή σου. Τώρα αν αυτό προϋποθέτει και γάμο Ο.Κ..
Πάντως και οι άντρες έχουν αλλάξει νοοτροπία. Θέλουν πρώτα να κάνουν καριέρα, να ζήσουν τη ζωή τους και μετά να παντρευτούν (καμιά 25αρα κατά προτίμηση). Και ερωτώ : τι να τον κάνεις εαν την έχει ζήσει τη ζωούλα του και το μόνο που θέλει πια, είναι να ξαπλώσει σε έναν καναπέ με τις παντοφλίτσες του και να πίνει τσαγάκια;

Το ίδιο πλέον κάνουν και οι γυναίκες. Είναι φαινόμενο της εποχής. Όσο άξιος είναι ο ένας τόσο άξιος απαιτούν να είναι και ο άλλος. Καλό είναι να έχεις ζήσει και λίγο τη ζωούλα σου..... αλλά όχι και να σε πάρουν τα χρόνια και να θες την αποκατάσταση απλά για να πεις ότι το έκανες και αυτό! Καθένας βάζει τις προτεραιότητές του και πράττει σύμφωνα με τα "θέλω" του.

panther
14-11-2006, 01:37 PM
Το ίδιο πλέον κάνουν και οι γυναίκες. Είναι φαινόμενο της εποχής. Όσο άξιος είναι ο ένας τόσο άξιος απαιτούν να είναι και ο άλλος. Καλό είναι να έχεις ζήσει και λίγο τη ζωούλα σου..... αλλά όχι και να σε πάρουν τα χρόνια και να θες την αποκατάσταση απλά για να πεις ότι το έκανες και αυτό! Καθένας βάζει τις προτεραιότητές του και πράττει σύμφωνα με τα "θέλω" του.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!Perfect

Marina 7771
14-11-2006, 01:37 PM
Και μόνο το ότι σε ορισμένες περιοχές η κόρη δεν θεωρείται παιδί ενώ ο γιος και φυσικά είναι το ΠΑΙΔΙ της οικογένειας, λέει πολλά..... :suspiciou
Ε όχι και παιδί η κόρη, η κόρη είναι "με το συμπάθειο":weird: , και το έχω ακούσει με τα αυτιά μου αυτό. Δύο παιδιά και ένα "με το συμπάθειο", είπε καταντροπιασμένος κάποιος (επαρχιώτης), που τον ρώτησαν αν έχει παιδιά.:nuts:

kiaRRa
14-11-2006, 01:38 PM
Αφού έχουμε ισότητα σε όλα τα άλλα και κυρίως στο επίπεδο μόρφωσης, προτείνω να ζήσουμε την ζωή μας, να σταδιοδρομήσουμε επαγγελματικά και λίγο πριν τα 45 να βρούμε ένα "καλό" παιδί στα 25!:love: :love: :love:
Ε ρε εγκεφαλικά που θα ακολουθήσουν!!!!:nuts: :nuts: :nuts:

*Astropeleki*
14-11-2006, 01:41 PM
Ενώ άμα είσαι παντρεμένη και κάνεις την δούλα, αλλαζει το πράγμα;;:wacko:
Με συγχωρείτε αλλά προτιμώ να δοκιμάσω,να το σκεφτώ ,να δώ αν ταιριάζω,παρά να πάρω γουρούνι στο σακί.

Θα συμφωνήσω! Εκεί βλέπεις και τα χούγια του άλλου!

Ξέρεις πόσες σχέσεις που όδευαν σε γάμο έχουν χαλάσει επειδή ακριβώς όταν το ζευγάρι ξεκίνησε να συζεί έβγαλε άλλο πρόσωπο ;;;;;;;;

Και την δούλα στο κάτω κάτω, ΑΝ θες την κάνεις! Μπορείς να προσλάβεις γυναίκα για να βοηθάει στα οικιακά! Έτσι θα δείξεις στον άλλο ότι δεν πρόκειται να γίνεις δούλα του .... ούτε και μετά τον γάμο :toung:
Στο βαθμό φυσικά που υπερβάλλουμε με τον όρο "δούλα", γιατί αλοίμονο - δε θα φροντίσεις και συ η ίδια τον σύντροφό σου;;;

Maroulita
14-11-2006, 01:41 PM
Αφού έχουμε ισότητα σε όλα τα άλλα και κυρίως στο επίπεδο μόρφωσης, προτείνω να ζήσουμε την ζωή μας, να σταδιοδρομήσουμε επαγγελματικά και λίγο πριν τα 45 να βρούμε ένα "καλό" παιδί στα 25!:love: :love: :love:
Ε ρε εγκεφαλικά που θα ακολουθήσουν!!!!:nuts: :nuts: :nuts:

Εεεεεεεεεεετσι... θα γυρίσει κι ο τροχός κλπ κλπ κλπ :toung: :laugh:

Marina 7771
14-11-2006, 01:42 PM
Αφού έχουμε ισότητα σε όλα τα άλλα και κυρίως στο επίπεδο μόρφωσης, προτείνω να ζήσουμε την ζωή μας, να σταδιοδρομήσουμε επαγγελματικά και λίγο πριν τα 45 να βρούμε ένα "καλό" παιδί στα 25!:love: :love: :love:
Ε ρε εγκεφαλικά που θα ακολουθήσουν!!!!:nuts: :nuts: :nuts:
Perfect Αυτό!!! είναι μαγκιά:nuts:

Marlene
14-11-2006, 01:42 PM
Ε όχι και παιδί η κόρη, η κόρη είναι "με το συμπάθειο":weird: , και το έχω ακούσει με τα αυτιά μου αυτό. Δύο παιδιά και ένα "με το συμπάθειο", είπε καταντροπιασμένος κάποιος (επαρχιώτης), που τον ρώτησαν αν έχει παιδιά.:nuts:

Σοβαρά??:huh: αισχος και ονειδος:notrust:

panther
14-11-2006, 01:42 PM
Θα συμφωνήσω! Εκεί βλέπεις και τα χούγια του άλλου!

Ξέρεις πόσες σχέσεις που όδευαν σε γάμο έχουν χαλάσει επειδή ακριβώς όταν το ζευγάρι ξεκίνησε να συζεί έβγαλε άλλο πρόσωπο ;;;;;;;;

Και την δούλα στο κάτω κάτω, ΑΝ θες την κάνεις! Μπορείς να προσλάβεις γυναίκα για να βοηθάει στα οικιακά! Έτσι θα δείξεις στον άλλο ότι δεν πρόκειται να γίνεις δούλα του .... ούτε και μετά τον γάμο :toung:
Στο βαθμό φυσικά που υπερβάλλουμε με τον όρο "δούλα", γιατί αλοίμονο - δε θα φροντίσεις και συ η ίδια τον σύντροφό σου;;;

Ε ναι! Εννοείται αυτό!!!Αμοιβαία προσπάθεια χρειάζεται!!!

Fotini Christodoulou
14-11-2006, 01:44 PM
Θα συμφωνήσω! Εκεί βλέπεις και τα χούγια του άλλου!

Ξέρεις πόσες σχέσεις που όδευαν σε γάμο έχουν χαλάσει επειδή ακριβώς όταν το ζευγάρι ξεκίνησε να συζεί έβγαλε άλλο πρόσωπο ;;;;;;;;

Και την δούλα στο κάτω κάτω, ΑΝ θες την κάνεις! Μπορείς να προσλάβεις γυναίκα για να βοηθάει στα οικιακά! Έτσι θα δείξεις στον άλλο ότι δεν πρόκειται να γίνεις δούλα του .... ούτε και μετά τον γάμο :toung:
Στο βαθμό φυσικά που υπερβάλλουμε με τον όρο "δούλα", γιατί αλοίμονο - δε θα φροντίσεις και συ η ίδια τον σύντροφό σου;;;


Πιστεψέ με ξέρω!:cheesy:

Συμφωνώ απόλυτα!:love:

*Astropeleki*
14-11-2006, 01:45 PM
Ε όχι και παιδί η κόρη, η κόρη είναι "με το συμπάθειο":weird: , και το έχω ακούσει με τα αυτιά μου αυτό. Δύο παιδιά και ένα "με το συμπάθειο", είπε καταντροπιασμένος κάποιος (επαρχιώτης), που τον ρώτησαν αν έχει παιδιά.:nuts:

Το' χουν οι Πελοποννήσιοι αυτό το χούι :mad: Διότι, περί ων ο λόγος :toung:


Αφού έχουμε ισότητα σε όλα τα άλλα και κυρίως στο επίπεδο μόρφωσης, προτείνω να ζήσουμε την ζωή μας, να σταδιοδρομήσουμε επαγγελματικά και λίγο πριν τα 45 να βρούμε ένα "καλό" παιδί στα 25!:love: :love: :love:
Ε ρε εγκεφαλικά που θα ακολουθήσουν!!!!:nuts: :nuts: :nuts:

Είναι πολύ τσοι μοδώς τελευταία...... Δεν εινννννννννννννννν κακοοοοο :laugh: kiaRRa Perfect


Πιστεψέ με ξέρω!

Συμφωνώ απόλυτα!

Γυναικεία αλληλεγγύη ;)

Marlene
14-11-2006, 01:49 PM
Αφού έχουμε ισότητα σε όλα τα άλλα και κυρίως στο επίπεδο μόρφωσης, προτείνω να ζήσουμε την ζωή μας, να σταδιοδρομήσουμε επαγγελματικά και λίγο πριν τα 45 να βρούμε ένα "καλό" παιδί στα 25!:love: :love: :love:
Ε ρε εγκεφαλικά που θα ακολουθήσουν!!!!:nuts: :nuts: :nuts:
Γιατί?Ασχημα περναει η Ντέμι Μουρ??:laugh:

Marina 7771
14-11-2006, 01:50 PM
Το' χουν οι Πελοποννήσιοι αυτό το χούι :mad: Διότι περί ων ο λόγος :toung:
Όντως Ευδοκία, έπεσες 100% μέσα.;) Απ' την Αργολίδα ήταν ο "μοντέρνος" και "υπερήφανος" πατέρας.:cheesy:

starfish
14-11-2006, 01:51 PM
Αφού έχουμε ισότητα σε όλα τα άλλα και κυρίως στο επίπεδο μόρφωσης, προτείνω να ζήσουμε την ζωή μας, να σταδιοδρομήσουμε επαγγελματικά και λίγο πριν τα 45 να βρούμε ένα "καλό" παιδί στα 25!:love: :love: :love:
Ε ρε εγκεφαλικά που θα ακολουθήσουν!!!!:nuts: :nuts: :nuts:


Αρκει να μη σου ζητησει να κανετε παιδι...:toung: Διοτι θα βγαζεις βολτα τον γιο και το εγγονι σου! :toung: :toung:
Οπως αυτο που "κοροιδευουμε". :nuts: :nuts:

omo
14-11-2006, 01:52 PM
Το ίδιο πλέον κάνουν και οι γυναίκες. Είναι φαινόμενο της εποχής. Όσο άξιος είναι ο ένας τόσο άξιος απαιτούν να είναι και ο άλλος. Καλό είναι να έχεις ζήσει και λίγο τη ζωούλα σου..... αλλά όχι και να σε πάρουν τα χρόνια και να θες την αποκατάσταση απλά για να πεις ότι το έκανες και αυτό! Καθένας βάζει τις προτεραιότητές του και πράττει σύμφωνα με τα "θέλω" του.

Οι γυναίκες έχουν και πιο πρακτικά προβλήματα. Ποιος εγγυάται οτι θα μπορούν στα 45 τους να κάνουν παιδιά; η επιστήμη έχει προοδέψει αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Τουλάχιστον σε μικρότερη ηλικία (και δεν εννοώ στα 20) έχουν περισσότερες πιθανότητες και να κάνουν παιδί και να είναι υγιές και θα έχουν και περισσότερες αντοχές να το "παλέψουν".:amuse:

*Astropeleki*
14-11-2006, 01:53 PM
Όντως Ευδοκία, έπεσες 100% μέσα.;) Απ' την Αργολίδα ήταν ο "μοντέρνος" και "υπερήφανος" πατέρας.:cheesy:

:bigsmile: :love:

Για φαντάσου όμως αν "το συμπάθειο" τους αναγνωριστεί (σε δημόσιο πρόσωπο) ή αποκτήσει πτυχία και διπλώματα και γίνει top ! Τότε θα λένε "η κοράκλα μου" ...... Διπροσωπίες.... και συμφέροντα..... :suspiciou


Οι γυναίκες έχουν και πιο πρακτικά προβλήματα. Ποιος εγγυάται οτι θα μπορούν στα 45 τους να κάνουν παιδιά; η επιστήμη έχει προοδέψει αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Τουλάχιστον σε μικρότερη ηλικία (και δεν εννοώ στα 20) έχουν περισσότερες πιθανότητες και να κάνουν παιδί και να είναι υγιές και θα έχουν και περισσότερες αντοχές να το "παλέψουν".

Γι' αυτό και δεν θα τους βράζουμε όλους στο ίδιο καζάνι. Ακριβώς γι' αυτό το λόγο έθεσα το θέμα των προτεραιοτήτων.... καθένας κάνει τις επιλογές του... αυτές που εκείνος-η θεωρεί πιο σωστές για το άτομο του. ;)

Maroulita
14-11-2006, 01:55 PM
Οντως υπάρχει αυτή η αντίληψη στους Πελοποννήσιους, ωστόσο για να μην φωτογραφίζουμε περιοχές, αυτή η αντίληψη υπάρχει παντού σε μικρό ή μεγάλο βαθμό. Ο άντρας από τον Όμηρο κιόλας ήταν ο στυλοβάτης της οικογένειας, γίνεται να αλλάξουν αυτά τα πράγματα; Το θέμα είναι ότι μέσα από τέτοιες συμπεριφορές και στάσεις βγαίνει ένας άκρατος κοινωνικός ρατσισμός σχετικά με τα δύο φύλα... αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία!!

kiaRRa
14-11-2006, 02:11 PM
Πελοποννήσια's talking, μαζευτείτε. Στην Κομοτηνή μου είχαν πει κατάμουτρα πως οι γυναικες είμαστε γραμμάτια.Γιατί λοιπον δεν μας πληρώνουν τουλάχιστον αλλά τα δίνουν όλα στο γαμπρό? Ποιος θα τους πει πως ο θεσμός της προικοδοσίας καταργήθηκε από το 1983?

*Astropeleki*
14-11-2006, 02:15 PM
Πελοποννήσια's talking, μαζευτείτε. Στην Κομοτηνή μου είχαν πει κατάμουτρα πως οι γυναικες είμαστε γραμμάτια.Γιατί λοιπον δεν μας πληρώνουν τουλάχιστον αλλά τα δίνουν όλα στο γαμπρό? Ποιος θα τους πει πως ο θεσμός της προικοδοσίας καταργήθηκε από το 1983?

Αν γνωρίζουν να χειρίζονται ηλεκτρονικό υπολογιστή και είναι μέλη του σάιτ, μόλις έκανες γκάφα!!!!! :laugh:

kiaRRa
14-11-2006, 02:20 PM
Αν γνωρίζουν να χειρίζονται ηλεκτρονικό υπολογιστή και είναι μέλη του σάιτ, μόλις έκανες γκάφα!!!!! :laugh:

Αναμφίβολα σε εκείνο το χωριο έξω από την Κομοτηνή έχουν γεμίσει υπολογιστές. Και όχι μόνο αυτό αλλά και μαθαίνουν να τον χειρίζονται κατόπιν ειδικής παράκλησης από τον Γκέιτς.:nuts: :nuts: :nuts: :nuts:

Αυτός που μου το είπε είναι σήμερα 76 χρόνων και αναζητά θύμα να του φορτώσει το "γραμμάτιο" του, το οποίο μάλιστα έχει διαμαρτυρηθεί.:embarrest :embarrest

panther
14-11-2006, 03:14 PM
Οι γυναίκες έχουν και πιο πρακτικά προβλήματα. Ποιος εγγυάται οτι θα μπορούν στα 45 τους να κάνουν παιδιά; η επιστήμη έχει προοδέψει αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Τουλάχιστον σε μικρότερη ηλικία (και δεν εννοώ στα 20) έχουν περισσότερες πιθανότητες και να κάνουν παιδί και να είναι υγιές και θα έχουν και περισσότερες αντοχές να το "παλέψουν".:amuse:

Όλα υπέρ των ανδρών.:toung:
Αδικία κύριε πρόεδρε!!!

fillenia
21-11-2006, 11:12 PM
Δε βαριέσαι Μαρία... κι εγώ που τα έκανα ανάποδα, γιατρειά δεν βρήκα!
Τήρησα όλα τα deadline της φύσης (!) μετά (πολυ μετά ) μπήκα στο Πανεπιστήμιο, βλέπω ορίζοντα μεταπτυχιακού, μετά σύνταξης ΑΛΛΑ παρόλα αυτά, με παιδί στα 22 με ρωτάνε... με ένα παιδάκι θα μείνεις; Να απαντήσω; Δεν έχω έμπνευση ...

kiaRRa
21-11-2006, 11:25 PM
Και μετά από αυτό καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως δεν υπάρχει σωτηρία!!!!

Απορώ πως και μπαίνοντας στο πανεπιστήμιο δεν φωνάζουν ακόμα "Σκούπα και Φαράσι".:sad:

laziali
24-11-2006, 12:53 PM
Όσο παίρνουμε εμείς τις αποφάσεις για τον εαυτό μας τόσο κόντρα θα βρίσκουμε. Αυτό που θέλουν να πετύχουν οι άλλοι είναι να δράσουμε σύμφωνα με τα δικά τους θέλω. Και αν δεν ακολουθήσουμε τον δικό τους, πάντα σωστό, δρόμο ακούμε τον εξάψαλμο.
Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι "μπαινάκης...βγαινάκης", κοινως από το ένα αυτί μπαίνουν και΄από το άλλο βγαίνουν. Πόσο πια να χαλάμε τις καρδούλες μας και να ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν ξέρεις ότι δεν πρόκειται να συννενοηθείς με τέτοιους ανθρωπους;
Επομένως ας ηρεμήσουμε, ας μην δίνουμε σημασία και ας απολαύσουμε την ζωούλα μας!

panther
24-11-2006, 01:13 PM
Όσο παίρνουμε εμείς τις αποφάσεις για τον εαυτό μας τόσο κόντρα θα βρίσκουμε. Αυτό που θέλουν να πετύχουν οι άλλοι είναι να δράσουμε σύμφωνα με τα δικά τους θέλω. Και αν δεν ακολουθήσουμε τον δικό τους, πάντα σωστό, δρόμο ακούμε τον εξάψαλμο.
Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι "μπαινάκης...βγαινάκης", κοινως από το ένα αυτί μπαίνουν και΄από το άλλο βγαίνουν. Πόσο πια να χαλάμε τις καρδούλες μας και να ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν ξέρεις ότι δεν πρόκειται να συννενοηθείς με τέτοιους ανθρωπους;
Επομένως ας ηρεμήσουμε, ας μην δίνουμε σημασία και ας απολαύσουμε την ζωούλα μας!

Perfect Μια χαρά τα λες!

kiaRRa
24-11-2006, 01:22 PM
Το γελοίο όμως είναι πως κυρίως γυναίκες είναι που μας πιέζουν. Η πλειονότητα των αντρών λέει" ζήσε τη ζωούλα σου". Οπότε τί επιδιώκουν οι γυναίκες? Να ενταξουν περισσότερες στη γαμήλια ζωή για να μην τους θυμίζουμε τί έχασαν? :love:
Ήμαρτον πια.:weird:
Και ύστερα λέμε ότι οι άντρες μας βγάζουν κακό όνομα!!!:embarrest

Maroulita
24-11-2006, 01:41 PM
Τί ψάχνουμε...;;;
Οι νοοτροπίες δεν αλλάζουν τόσο εύκολα και είναι και γεμάτες αντιφάσεις αν το καλοσκεφτείτε. Όταν ήμασταν μικρά παιδιά, μας έλεγαν "να κοιτάτε τα μαθήματά σας και αφήστε τις γκομενοδουλειές", κατά το τάξις και ηθική ένα πράγμα... τα κορίτσια είναι αδιανόητο να ασχολούνται μ' αυτά, αλλιώς κακοχαρακτηρίζονται... περνάς σε μία σχολή, σου λένε "να τελειώσεις τις σπουδές σου και μετά όλα τα άλλα"...:weird: Τελειώνεις λοιπόν και τυχαίνει να είσαι μόνη... εκεί αρχίζουν τα γλέντια! Σου λένε "ε κούνα και λίγο τον **** σου βρε παιδί μου". Αν βρείτε λογική σε τέτοιες ατάκες... και άντε τώρα εσύ να εξηγείς και να δίνεις λογαριασμό για πράγματα που είναι αμιγώς προσωπικά.

Η απολογία ενός μπακουριού....

Marina 7771
24-11-2006, 01:46 PM
Τί ψάχνουμε...;;;
Οι νοοτροπίες δεν αλλάζουν τόσο εύκολα και είναι και γεμάτες αντιφάσεις αν το καλοσκεφτείτε. Όταν ήμασταν μικρά παιδιά, μας έλεγαν "να κοιτάτε τα μαθήματά σας και αφήστε τις γκομενοδουλειές", κατά το τάξις και ηθική ένα πράγμα... τα κορίτσια είναι αδιανόητο να ασχολούνται μ' αυτά, αλλιώς κακοχαρακτηρίζονται... περνάς σε μία σχολή, σου λένε "να τελειώσεις τις σπουδές σου και μετά όλα τα άλλα"...:weird: Τελειώνεις λοιπόν και τυχαίνει να είσαι μόνη... εκεί αρχίζουν τα γλέντια! Σου λένε "ε κούνα και λίγο τον **** σου βρε παιδί μου". Αν βρείτε λογική σε τέτοιες ατάκες... και άντε τώρα εσύ να εξηγείς και να δίνεις λογαριασμό για πράγματα που είναι αμιγώς προσωπικά.

Η απολογία ενός μπακουριού....
Perfect Με κάλυψες. Θα έλεγα μόνο, η κατάθεση αντί για απολογία (δεν είμαστε και κατηγορούμενοι) ενός ενίοτε και κατ' επιλογή μπακουριού:laugh:

*Astropeleki*
24-11-2006, 01:49 PM
Τί ψάχνουμε...;;;
Οι νοοτροπίες δεν αλλάζουν τόσο εύκολα και είναι και γεμάτες αντιφάσεις αν το καλοσκεφτείτε. Όταν ήμασταν μικρά παιδιά, μας έλεγαν "να κοιτάτε τα μαθήματά σας και αφήστε τις γκομενοδουλειές", κατά το τάξις και ηθική ένα πράγμα... τα κορίτσια είναι αδιανόητο να ασχολούνται μ' αυτά, αλλιώς κακοχαρακτηρίζονται... περνάς σε μία σχολή, σου λένε "να τελειώσεις τις σπουδές σου και μετά όλα τα άλλα"...:weird: Τελειώνεις λοιπόν και τυχαίνει να είσαι μόνη... εκεί αρχίζουν τα γλέντια! Σου λένε "ε κούνα και λίγο τον **** σου βρε παιδί μου". Αν βρείτε λογική σε τέτοιες ατάκες... και άντε τώρα εσύ να εξηγείς και να δίνεις λογαριασμό για πράγματα που είναι αμιγώς προσωπικά.

Η απολογία ενός μπακουριού....

Φορτώνω απόοοοοτομα ... το αίμα έχει ανέβει στο κεφάλι!
Τους αρέσει να ασχολούνται με τα προσωπικά των άλλων γιατί δεν έχουν άλλη ασχολία. Και να πεις ότι δίνεις και το δικαίωμα για να σε πρήζουν σε τέτοια θέματα.... δεν το δίνεις το άτιμο! Τι να πεις απο κει και πέρα........:weird: Ένα δολοφονικό βλέμμα χρειάζεται σε συνδυασμό με θράσσος και τσαμπουκά για να τους κόψουμε τον βήχα. Ε άμα δείξεις ότι ενοχλείσαι, κάποια στιγμή θα το κλείσουν το ρημάδι τους.... μπιρι μπιρι μπουρου μπουρου συνέχεια :blink:

Fotini Christodoulou
24-11-2006, 01:52 PM
Perfect Με κάλυψες. Θα έλεγα μόνο, η κατάθεση αντί για απολογία (δεν είμαστε και κατηγορούμενοι) ενός ενίοτε και κατ' επιλογή μπακουριού:laugh:


Μακάρια τα μπακούρια!:love:

Δεν καταθέτεις,δεν απολογείσαι ,δεν σε νοιάζει,δεν ασχολείσαι ΔΕΝ απαντάς!
Δεν σε αφορούν οι εμμονές του καθενός!:bigsmile:
(ελευθερία ή θάνατος είπα;;;:toung: )

Απλά πράγματαααααα;)

e k
24-11-2006, 01:53 PM
Τί ψάχνουμε...;;;
Οι νοοτροπίες δεν αλλάζουν τόσο εύκολα και είναι και γεμάτες αντιφάσεις αν το καλοσκεφτείτε. Όταν ήμασταν μικρά παιδιά, μας έλεγαν "να κοιτάτε τα μαθήματά σας και αφήστε τις γκομενοδουλειές", κατά το τάξις και ηθική ένα πράγμα... τα κορίτσια είναι αδιανόητο να ασχολούνται μ' αυτά, αλλιώς κακοχαρακτηρίζονται... περνάς σε μία σχολή, σου λένε "να τελειώσεις τις σπουδές σου και μετά όλα τα άλλα"...:weird: Τελειώνεις λοιπόν και τυχαίνει να είσαι μόνη... εκεί αρχίζουν τα γλέντια! Σου λένε "ε κούνα και λίγο τον **** σου βρε παιδί μου". Αν βρείτε λογική σε τέτοιες ατάκες... και άντε τώρα εσύ να εξηγείς και να δίνεις λογαριασμό για πράγματα που είναι αμιγώς προσωπικά.

Η απολογία ενός μπακουριού....

Αν συναντούσες κάποιον που σου έκανε πραγματικά κλικ, τις ατάκες θα τις είχες ξεπεράσει.
Απολογία πάντως δεν είναι να το δηλώνεις αλλά να κάνεις κάτι γι αυτό. Ξεκίνα! Τώρα!!!;)

Maroulita
24-11-2006, 01:58 PM
Κατάθεση, ομολογία δεν ξέρω τί είναι πραγματικά. Πάντως αρχίζω και μελετώ τους δικανικούς λόγους των Αττικών ρητόρων για να βρίσκω ατάκες πλέον! :nuts:

"Εάν δεν γνώριζα καλά, κύριοι βουλευτές/αγαπητέ λαέ, ότι οι κατήγοροι/πολυαγαπημένες θειάδες και οιωνεί αγαπημένο σόι θέλουν με κάθε τρόπο να με βλάψουν, θα τους χρωστούσα μεγάλη ευγνωμοσύνη γι’ αυτήν την κατηγορία/ξεκατίνιασμα˙ γιατί νομίζω ότι είναι αίτιοι πολύ μεγάλων αγαθών/λέμε τώρα σε όσους έχουν συκοφαντηθεί άδικα, καθώς τους αναγκάζουν να λογοδοτήσουν για τις πράξεις της ζωής τους."

Λυσίας, Υπέρ Μαντιθέου, παρ.1

:nuts: :nuts:

Maroulita
24-11-2006, 01:59 PM
Αν συναντούσες κάποιον που σου έκανε πραγματικά κλικ, τις ατάκες θα τις είχες ξεπεράσει.
Απολογία πάντως δεν είναι να το δηλώνεις αλλά να κάνεις κάτι γι αυτό. Ξεκίνα! Τώρα!!!;)

Τί ώρα είναι τώρα; :toung:

Marina 7771
24-11-2006, 02:06 PM
Αν συναντούσες κάποιον που σου έκανε πραγματικά κλικ, τις ατάκες θα τις είχες ξεπεράσει.
Απολογία πάντως δεν είναι να το δηλώνεις αλλά να κάνεις κάτι γι αυτό. Ξεκίνα! Τώρα!!!;)
Τί κλικ? Κλικ για γάμο?:wacko: Πρώτη φορά το ακούω αυτό:amazed: :toung: :toung: :toung:

starfish
24-11-2006, 02:08 PM
Τί ώρα είναι τώρα; :toung:

Ειναι ωρα να εξετασεις τα παρα και τα και, να παρεις τηλ. το 141 για να βεβαιωθεις οτι οντως η ωρα ειναι αυτη που λεει ο ek, και οσο τα κανεις ολ αυτα, θα εχει περασει και τυπος που θα σου κανει το κλικ για να κουνησεις τον **** σου [:embarrest ] και θα εχεις χασει την ευκαιρια να μαθεις κατι καινουριο!!! :nuts: :toung: :toung: :toung:

Fotini Christodoulou
24-11-2006, 02:15 PM
Τί κλικ? Κλικ για γάμο?:wacko: Πρώτη φορά το ακούω αυτό:amazed: :toung: :toung: :toung:

Ναι προφανώς εενοεί να βρεθεί ο καταλληλος !
Εγω πάντως το κλικ το χω συνδέσει με το "TINNNΓΚ",'οπου τίιιννννγκ είναι ο ηχος που βγάζουμε όταν μας ανάβουν τα λαμπάκια!!!:nuts: :nuts:

Maroulita
24-11-2006, 02:19 PM
Υπάρχουν πολλά είδη κλικ. Και ναι ισχύει το κλικ της πρώτης γνωριμίας με κάποιον που κάτι αισθάνεσαι ότι μπορεί να γίνει, να συνεχίσει δηλαδή πέρα απο μια απλή γνωριμία ή φιλία. Αλλά από αυτό το κλικ μέχρι το κλικ της φωτογραφικής μηχανής όταν βγαίνουν οι φωτογραφίες του γάμου υπάρχει ένα τεράστιο κενό.

kiaRRa
24-11-2006, 02:32 PM
Η απάντηση της μανούλας για τον διαλυμένο γάμο γνωστής μας:"Και τί κατάλαβε που μικροπαντρεύτηκε? Δεν είχε την ωριμότητα να κρίνει. Εσύ να κάνεις ό,τι θές όποτε θες αν βρεις κάποιον να ταιριάζετε."Ελπίζω να μην είναι απλά αναλαμπή αλλά Θεία φώτιση αυτό, και να μην της περάσει και μετά λέει άλλα.:embarrest


ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ(οι ανήλικοι ουδέν πρόβλημα έχουσιν γαρ):toung: :toung: :toung: :toung:

panther
24-11-2006, 02:37 PM
Τί ψάχνουμε...;;;
Οι νοοτροπίες δεν αλλάζουν τόσο εύκολα και είναι και γεμάτες αντιφάσεις αν το καλοσκεφτείτε. Όταν ήμασταν μικρά παιδιά, μας έλεγαν "να κοιτάτε τα μαθήματά σας και αφήστε τις γκομενοδουλειές", κατά το τάξις και ηθική ένα πράγμα... τα κορίτσια είναι αδιανόητο να ασχολούνται μ' αυτά, αλλιώς κακοχαρακτηρίζονται... περνάς σε μία σχολή, σου λένε "να τελειώσεις τις σπουδές σου και μετά όλα τα άλλα"...:weird: Τελειώνεις λοιπόν και τυχαίνει να είσαι μόνη... εκεί αρχίζουν τα γλέντια! Σου λένε "ε κούνα και λίγο τον **** σου βρε παιδί μου". Αν βρείτε λογική σε τέτοιες ατάκες... και άντε τώρα εσύ να εξηγείς και να δίνεις λογαριασμό για πράγματα που είναι αμιγώς προσωπικά.

Η απολογία ενός μπακουριού....

Ναι! Τα γνωστά "Πρέπει"!!!:cheesy:
Βαριέσαι να ακούς τα ίδια και τα ίδια

panther
24-11-2006, 02:40 PM
Κατάθεση, ομολογία δεν ξέρω τί είναι πραγματικά. Πάντως αρχίζω και μελετώ τους δικανικούς λόγους των Αττικών ρητόρων για να βρίσκω ατάκες πλέον! :nuts:

"Εάν δεν γνώριζα καλά, κύριοι βουλευτές/αγαπητέ λαέ, ότι οι κατήγοροι/πολυαγαπημένες θειάδες και οιωνεί αγαπημένο σόι θέλουν με κάθε τρόπο να με βλάψουν, θα τους χρωστούσα μεγάλη ευγνωμοσύνη γιΆ αυτήν την κατηγορία/ξεκατίνιασμα˙ γιατί νομίζω ότι είναι αίτιοι πολύ μεγάλων αγαθών/λέμε τώρα σε όσους έχουν συκοφαντηθεί άδικα, καθώς τους αναγκάζουν να λογοδοτήσουν για τις πράξεις της ζωής τους."

Λυσίας, Υπέρ Μαντιθέου, παρ.1

:nuts: :nuts:

Λυσίας, Υπέρ Μαντιθέου, παρ. 1 & Dr Maroulita, Υπερ γυναικών, παρ. 2:laugh:

mpiskoto
05-03-2007, 04:38 PM
Εγώ προσωπικά επειδή είμαι σε παρόμοια φάση με την δική σου (κάνω μεταπτυχιακό και είμαι ήση 26 στα 27) όταν άκουσα την φράση "άντε με το καλό το μεταπτυχιακό και με ένα καλό παιδί" απάντησα "μετά το διδακτορικό το συζητάμε ξανά αυτό το θέμα για το καλό παιδί?"

Μετά από αυτό αν και έχω πάει σε 3 γάμους και 2 βαφτίσεις δεν θυμάμαι κανέναν να τόλμησε να μου πει και στα δικα μου...:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:

*Astropeleki*
05-03-2007, 04:59 PM
Μετά από αυτό αν και έχω πάει σε 3 γάμους και 2 βαφτίσεις δεν θυμάμαι κανέναν να τόλμησε να μου πει και στα δικα μου...:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:

Ναι...προφανώς γιατί θα ήταν σα να σου έβγαζαν το κόκκινο πανί και συ φυσικά θα όρμαγες ωσάν τον οργισμένο Ταύρο!!!! :laugh: :toung:

mpiskoto
05-03-2007, 05:26 PM
Ναι...προφανώς γιατί θα ήταν σα να σου έβγαζαν το κόκκινο πανί και συ φυσικά θα όρμαγες ωσάν τον οργισμένο Ταύρο!!!! :laugh: :toung:

Εεε ναι..άμα τα πάρω καλύτερα να μην είσαι εντός πεδίου βολής...

gia_pep
05-03-2007, 05:59 PM
Κλασσική ελληνική κοινωνία που εφαρμόζει εδώ και χρόνια το γνωστό σύστημα---> Αγχώστε τις κόρες σας για γάμους όταν πατήσουν τα 24 και τους γιους σας όταν πατήσουν τα 30-31! Αυτό βέβαια έχει το εξής αποτέλεσμα: να παντρεύεται ο λαός ότι βρίσκει μπροστά του απ'το άγχος μη μείνει στο ράφι και δεν εξαπλώσει το είδος του...Good wines έχω να πω εγώ....Περαστικά σε όλους τους.:sick: :sick: :sick:

kiaRRa
05-03-2007, 06:04 PM
Τελικά, για να μου πουν κάτι τέτοιο οι δικοί μου, προφανώς δεν θα με αντέχουν άλλο. Αλλά βέβαια, τόσα χρόνια τους έχω εκπαιδευμένους. Τωρα, πείτε μου πώς θα με άντεχε ένας ξένος????:huh:

mpiskoto
06-03-2007, 04:52 PM
Τελικά, για να μου πουν κάτι τέτοιο οι δικοί μου, προφανώς δεν θα με αντέχουν άλλο. Αλλά βέβαια, τόσα χρόνια τους έχω εκπαιδευμένους. Τωρα, πείτε μου πώς θα με άντεχε ένας ξένος????:huh:

Η ερώτηση φαντάζομαι είναι ρητορική....:bigsmile:

SKYLOROCK
07-03-2007, 03:31 PM
Εγώ πάλι τώρα τελευταία το ζω έντονα όλο αυτό που περιγράφετε...
Γιατί καλά,πες τη μαμά μου την είχα συνηθίσει από τα 22 να αγχώνεται πότε θα της φέρω το παλικάρι σπίτι (για τη γιαγιά δεν το συζητάω-αν δεν ήταν η μαμά μου ίσως με ανάγκαζε να σταματήσω και το σχολείο στα 16 για να παντρευτώ:toung: ) αλλά εδώ και ένα χρόνο έχω και τον μπαμπά μου που πιάνει όλες τις ξαδέρφες μου και τις ρωτάει αν έχω βρει κανέναν...
Πριν ένα μήνα μπήκε και η θεία στη μέση (η οποία έχει μια κόρη στην ηλικία μου-την ξαδέρφη μου δηλαδή) και κανονίζουν με τη μαμά μου προξενιά για μένα και την ξαδερφούλα...Πρώτα απ'όλα να είναι καλό παιδί,μετά να έχει μια καλή δουλειά για να μην κακοπέσουν τα καμάρια τους (δηλαδή εμείς) και άντε στο τέλος να ψάξουμε και λίγο το σόι του...Για το αν εμάς μας αρέσουν ούτε λόγος...:laugh:
Μετά απ'όλα αυτά θέλοντας και μη αγχώνεσαι...Μήπως γέρασα,μήπως είμαι εγώ περίεργη τελικά και μείνω για πάντα με τη γάτα μου;;;:wacko:
Πάντως το πιο πιθανόν για μένα να μάθουν πρώτα οι άλλοι για το γάμο μου και εγώ μέσω του προσκλητηρίου που θα έχουν τυπώσει :laugh:

mpiskoto
07-03-2007, 06:18 PM
χαχαχαχα...φαντάσου να έρθει ξαφνικά η μαμά αγκαζέ με την θεία και να σου πει..κοριτσάκι μου παντρεύεσαι σε 2 μήνες ημέρα Κυριακή στις 8 το βράδυ τον Λάκη τον γιο του Τάσου (τα ονόματα είναι τυχαία )κ τρέχα εσύ μετά να καταλάβεις ποιος είναι ο Λάκης ο γιος του Τάσου...

SKYLOROCK
08-03-2007, 09:30 AM
χαχαχαχα...φαντάσου να έρθει ξαφνικά η μαμά αγκαζέ με την θεία και να σου πει..κοριτσάκι μου παντρεύεσαι σε 2 μήνες ημέρα Κυριακή στις 8 το βράδυ τον Λάκη τον γιο του Τάσου (τα ονόματα είναι τυχαία )κ τρέχα εσύ μετά να καταλάβεις ποιος είναι ο Λάκης ο γιος του Τάσου...

Mετά θα τρέχουμε γενικότερα...Εγώ θα τρέχω τη μαμά και τη θεία και ο Λάκης με με τον Τάσο θα τρέχουν εμένα...:laugh:
Πάντως κι εγώ κάτι τέτοιο κόβω να γίνεται στο τέλος...:wacko:

*Astropeleki*
08-03-2007, 11:16 AM
Πάντως κι εγώ κάτι τέτοιο κόβω να γίνεται στο τέλος...:wacko:

E καλά.... μην τα ισοπεδώνουμε και όλα!!!
Σα ΔΕ θέλει η νύφη (:nuts: ) και ο γαμπρός...γάμος δεν γίνεται!
¶μα θέλουν είναι άλλο κεφάλαιο :laugh:
Επίσης υπάρχει και η άλλη επιλογη.... η νυφη το ' σκασε! (από την ομώνυμη ταινία) :toung:

kiaRRa
08-03-2007, 11:24 AM
Να σε δω εσένα πάνω σε άλογο να τρέχεις με το νυφικό... κι ας... παντρευτώ!

Λοιπόν αν σας στείλουν προσκλητήριο και δείτε το όνομα σας τυπωμένο στη θέση της νύφης, μια λύση είναι να μην πάτε στην εκκλησία!!!:bigsmile:

*Astropeleki*
08-03-2007, 11:34 AM
Να σε δω εσένα πάνω σε άλογο να τρέχεις με το νυφικό... κι ας... παντρευτώ!

Δεν πιστεύω να υπάρχει αμφιβολία περί των ιππικών μου δυνατότήτων;;;;;:toung:

(:laugh: κάρμα μου :love: )


Επισης, αν δεν μπορέσεις να το αποφύγεις, μπορείς να πας στον γάμο, αλλά όχι σαν νύφη... ως καλεσμένη! :nuts:

kiaRRa
08-03-2007, 11:39 AM
Στην περίπτωση που θα πας μόνο ως καλεσμένη φρόντισε επ'ουδενί να μην βάλεις νυφικό. Ακόμα και το τζιν καλό ειναι. Επίσης πάρε και κανά δωράκι για τους μελλόνυμφους(σε εσένα θα μεινει αφού γάμος, γιοκ)!!!!

Δεν αμφισβητώ τις ιππικές σου δυνατότητες, αλλά νομίζεις θα έχεις κανέναν σκηνοθέτη να σου ανοίξει δρόμο μεσα στους καλεσμένους για να το παίξεις Αμαζόνα???? Ή και το άλογο που θα βρεθει να σε περιμένει?


(Ντάρμα μου...:love: )

*Astropeleki*
08-03-2007, 11:44 AM
Στην περίπτωση που θα πας μόνο ως καλεσμένη φρόντισε επ'ουδενί να μην βάλεις νυφικό. Ακόμα και το τζιν καλό ειναι. Επίσης πάρε και κανά δωράκι για τους μελλόνυμφους(σε εσένα θα μεινει αφού γάμος, γιοκ)!!!!

Δεν αμφισβητώ τις ιππικές σου δυνατότητες, αλλά νομίζεις θα έχεις κανέναν σκηνοθέτη να σου ανοίξει δρόμο μεσα στους καλεσμένους για να το παίξεις Αμαζόνα???? Ή και το άλογο που θα βρεθει να σε περιμένει?


(Ντάρμα μου...:love: )

Ναι εννοείται με τζινάκι... μη δίνουμε και στόχο :weird:

Δεν είναι απαραίτητο να το παίξω εγώ Αμαζόνα... υπάρχει και η διαφήμιση follow your heart... θα έρθει ο Αμαζόν-ιος να με πάρει με το άλογό του :laugh:

kiaRRa
08-03-2007, 11:50 AM
Και θα σας κυνηγούν οι καλεσμένοι από ταράτσα σε ταράτσα? Στο τέλος μόνο μην πάτε για ποτό στο κέντρο που θα γινόταν η δεξίωση!!!

Να προσέχεις τι λες, γιατί οι δικοί σου αν το μάθουν το σχέδιο θα βαλουν φουσκωτους να σε κουβαλήσουν σηκωτή στην εκκλησία! Και άντε να τους πείσεις ότι ο άστατος υδροχόος σου φταίει;)

*Astropeleki*
08-03-2007, 11:54 AM
Και θα σας κυνηγούν οι καλεσμένοι από ταράτσα σε ταράτσα? Στο τέλος μόνο μην πάτε για ποτό στο κέντρο που θα γινόταν η δεξίωση!!!

Να προσέχεις τι λες, γιατί οι δικοί σου αν το μάθουν το σχέδιο θα βαλουν φουσκωτους να σε κουβαλήσουν σηκωτή στην εκκλησία! Και άντε να τους πείσεις ότι ο άστατος υδροχόος σου φταίει;)

Θα φροντίσω να πάρω καλό σκηνοθέτη και θα κάνω και πρόβα... μαζί με την πρόβα νυφικού :toung: Δεν αποκαλύπτω περισσότερα για το σενάριο..... :embarrest

Μπα...ο άστατος ωροσκόπος μου Ζυγός θα φταίει.......... Αφού το έχουμε δέσει ότι οι Ζυγοί τις κάνουν τις κουτσουκέλες τους ... :laugh: :laugh: :toung:

SKYLOROCK
08-03-2007, 12:12 PM
E καλά.... μην τα ισοπεδώνουμε και όλα!!!
Σα ΔΕ θέλει η νύφη (:nuts: ) και ο γαμπρός...γάμος δεν γίνεται!
¶μα θέλουν είναι άλλο κεφάλαιο :laugh:
Επίσης υπάρχει και η άλλη επιλογη.... η νυφη το ' σκασε! (από την ομώνυμη ταινία) :toung:

Εκτός από την ταινία μην ξεχνάμε και την αλησμόνητη διαφήμιση γνωστής μάρκας ποτού...;) (Follow your heart) όπου η νύφη το σκάει με έναν παίδαρο...:love:
Αυτόν ψάχνω για να παντρευτώ αλλά....:blush:

kiaRRa
08-03-2007, 12:16 PM
Ε πλέον με το ποτο. ΑΥΤΟ το θέμα δεν έπρεπε να λέγεται Γάμος and the city, αλλά γάμος και αλκοολισμός!!!!



Προσγειωθείτε, τον παίδαρο τον πήρα εγώ!!!;) ;) ;) ;)

Fotini Christodoulou
08-03-2007, 12:20 PM
Ε πλέον με το ποτο. ΑΥΤΟ το θέμα δεν έπρεπε να λέγεται Γάμος and the city, αλλά γάμος και αλκοολισμός!!!!



Προσγειωθείτε, τον παίδαρο τον πήρα εγώ!!!;) ;) ;) ;)

Το ηξερα ότι ΕΣΥ εφταιγες που προλαβες και μας έκλεψες τον παίδαρο μέσα απ΄τα τα χέρια.:love:

Μια και παίδαρος γιόκ,ψηφίζω τρεχαλητό αλά roadrunner κι αμα με δει γαμπρός και εκκλησία ,γράψτε μου:toung:
Καλη εναλλακτική επίσης το στρίβειν δια του αρραβωνος.Αρραβωνιάζεσαι για να ηρεμησουν τα πνευματα και μετά πάς για τσιγάρα.(απλώς ξεχνας να επιστρεψεις:toung: )

SKYLOROCK
08-03-2007, 12:23 PM
Ε πλέον με το ποτο. ΑΥΤΟ το θέμα δεν έπρεπε να λέγεται Γάμος and the city, αλλά γάμος και αλκοολισμός!!!!



Προσγειωθείτε, τον παίδαρο τον πήρα εγώ!!!;) ;) ;) ;)

Ούτως ή άλλως εμένα για να με παντρευτεί κάποιος αλκοολικός πρέπει να είναι :laugh: :laugh:
Όσο για τον παίδαρο...άντε κι εγώ κουμπάρα ;) (μιας και ο κουμπάρος και η κουμπάρα...:toung: )

*Astropeleki*
08-03-2007, 12:25 PM
Εκτός από την ταινία μην ξεχνάμε και την αλησμόνητη διαφήμιση γνωστής μάρκας ποτού...;) (Follow your heart) όπου η νύφη το σκάει με έναν παίδαρο...:love:

Σε πρόλαβα λίγο πιο πάνω :toung:

Δεν είναι απαραίτητο να το παίξω εγώ Αμαζόνα... υπάρχει και η διαφήμιση follow your heart... θα έρθει ο Αμαζόν-ιος να με πάρει με το άλογό του :laugh:



Μια και παίδαρος γιόκ,ψηφίζω τρεχαλητό αλά roadrunner κι αμα με δει γαμπρός και εκκλησία ,γράψτε μου:toung:

Ναι ναι... θυμάμαι ακόμη αυτό που είχες πει... Να έχουμε και ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια μαζί μας :laugh: :cheesy:

Fotini Christodoulou
08-03-2007, 12:27 PM
Ναι ναι... θυμάμαι ακόμη αυτό που είχες πει... Να έχουμε και ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια μαζί μας :laugh: :cheesy:

Ευγε διαθέτεις μνήμη κι ας μην είσα Καρκίνα:toung:

Ελευθερία ή θάνατος λεμεεεεεεε:nuts: :nuts: Μπιπ-μπιπ:laugh:

*Astropeleki*
08-03-2007, 12:35 PM
Ευγε διαθέτεις μνήμη κι ας μην είσα Καρκίνα:toung:

Ελευθερία ή θάνατος λεμεεεεεεε:nuts: :nuts: Μπιπ-μπιπ:laugh:

Βασικά εδώ ταιριάζει το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΔΕΣΜΕΥΣΗ :laugh: :laugh:
Και ΝΑΙ...έχω πολύ καλή μνήμη.... ώρες και φορές...:embarrest

Fotini Christodoulou
08-03-2007, 12:38 PM
Βασικά εδώ ταιριάζει το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΔΕΣΜΕΥΣΗ :laugh: :laugh:
Και ΝΑΙ...έχω πολύ καλή μνήμη.... ώρες και φορές...:embarrest

Διλημματα διλήμματααααα....to be or not to be....to beer or not to beer.:toung:

mpiskoto
11-03-2007, 05:58 PM
εγώ προσωπικά θα έλεγα ...to beer χαλαρά!!!

Basilakis
12-03-2007, 03:29 PM
τελικά ειμαστε πολύυυυυυυ τυχεροι οι άντρες που δεν αντιμετωπιζουμε αυτη τη πίεση. Σαν να ειμαστε σε καλλιστεια και περιμένουμε χωρις βιασύνη πότε θα περάσει το ιδανικό:bigsmile: :bigsmile:

mpiskoto
13-03-2007, 12:05 AM
τελικά ειμαστε πολύυυυυυυ τυχεροι οι άντρες που δεν αντιμετωπιζουμε αυτη τη πίεση. Σαν να ειμαστε σε καλλιστεια και περιμένουμε χωρις βιασύνη πότε θα περάσει το ιδανικό:bigsmile: :bigsmile:

το ιδανικό αυτοκίνητο?:bigsmile: :bigsmile:

Εσείς αυτήν την πίεση την αντιμετωπίζετε διαφορετικά..για φαντάσου να είσαι με μια κοπέλα κ όντας ερωτευμένος να της κάνεις πρόταση γάμου και να σου πει όχι?!?εκεί νομίζω δεν θα είναι καλλιστεία αλλά κάτι άλλο...:worried: :worried: