PDA

View Full Version : Τί είναι οι δεσμοί του Κρόνου;



Βεγκάνα
08-11-2006, 03:46 AM
Καλησπέρα σε όλους και όλες.Τελευταία κάτι πήρε το μάτι μου για τους δεσμούς του Κρόνου.Μήπως γνωρίζει κάποιος-α περισσότερα γι αυτό το θέμα?είναι κάτι ανάλογο με τους δεσμούς της Σελήνης?Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα περι την αστρολογία αλλά μου αρέσει να μαθαίνω απο τους χώρους της γιατί πιστεύω οτι βοηθάνε στην αυτογνωσία μου.Αν και δεν είμαι σίγουρη πόσο μπορούμε να την...προλάβουμε -την αστρολογία-μέσα σ΄αυτόν τον καταιγισμό αλλαγών -ορατών τε και αοράτων- που βιώνουμε στις μέρες μας.Φιλιά σε όλους και ευχαριστώ για την φιλοξενία.

panther
08-11-2006, 09:42 AM
Καλησπέρα σε όλους και όλες.Τελευταία κάτι πήρε το μάτι μου για τους δεσμούς του Κρόνου.Μήπως γνωρίζει κάποιος-α περισσότερα γι αυτό το θέμα?είναι κάτι ανάλογο με τους δεσμούς της Σελήνης?Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα περι την αστρολογία αλλά μου αρέσει να μαθαίνω απο τους χώρους της γιατί πιστεύω οτι βοηθάνε στην αυτογνωσία μου.Αν και δεν είμαι σίγουρη πόσο μπορούμε να την...προλάβουμε -την αστρολογία-μέσα σ΄αυτόν τον καταιγισμό αλλαγών -ορατών τε και αοράτων- που βιώνουμε στις μέρες μας.Φιλιά σε όλους και ευχαριστώ για την φιλοξενία.

Έγω προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο!:bigsmile: Είσαι σίγουρη για ότι διάβασες για τους δεσμούς του κρόνου?

Λίλιαν Σίμου
08-11-2006, 10:00 AM
Αγαπητή Βεγκάνα

Υπάρχουν δεσμοί για κάθε πλανήτη, αλλά δεν ασχολείται η ερμηνευτική της αστρολογίας με αυτούς, καθώς δεν κινούνται γρήγορα και δεν προσφέρουν πληροφορίες αξιόλογες στην πορεία μας. Οι μόνοι Δεσμοί που είναι σημαντικοί, είναι αυτοί της Σελήνης, λόγω της ταχύτητας της κίνησης που τους διακρίνει.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

panther
08-11-2006, 10:05 AM
Αγαπητή Βεγκάνα

Υπάρχουν δεσμοί για κάθε πλανήτη, αλλά δεν ασχολείται η ερμηνευτική της αστρολογίας με αυτούς, καθώς δεν κινούνται γρήγορα και δεν προσφέρουν πληροφορίες αξιόλογες στην πορεία μας. Οι μόνοι Δεσμοί που είναι σημαντικοί, είναι αυτοί της Σελήνης, λόγω της ταχύτητας της κίνησης που τους διακρίνει.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου


Εννοείται ότι κάθε πλανήτης έχει βόρειο και νότιο δεσμό? Ή δεν κατάλαβα σωστά?

Maroulita
08-11-2006, 10:11 AM
Εχω την εντύπωση ότι έχω ξανακούσει για τους δεσμούς του Κρόνου, αλλά η μνημη μου δε με βοηθά καθόλου!
Πάντως σε μια πολύ γρήγορη αναζήτηση που έκανα, διάβασα ένα άρθρο για τους "πλανητικούς δεσμούς" (planetary nodes), όπου και γίνεται λόγος για δεσμούς του Ερμή, της Αφροδίτης, του ¶ρη, του Δία, του Κρόνου, του Ουρανού, του Ποσειδώνα, του Πλούτωνα και του Χείρωνα, που -αν κατάλαβα καλά- βασίζονται στο ηλιοκεντρικό σύστημα.
Θα το ερευνήσω το θέμα και θα επανέλθω!

Λίλιαν Σίμου
08-11-2006, 10:18 AM
Όντως, υπάρχουν δεσμοί που δημιουργούνται από την κίνηση κάθε πλανήτη. Αλλά η πρόοδος των άλλων δεσμών, πλην της Σελήνης, είναι αργή και δεν την λανβάνουν οι αστρολόγοι υπ΄όψη. Κάποιες αναφορές υπάρχουν, αλλά δεν έχει διαπιστωθεί κάτι το σημαντικό, τουλάχιστον από αυτά που λένε οι δάσκαλοι της αστρολογίας, τους οποίους σέβομαι.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Maroulita
08-11-2006, 10:24 AM
Κα Σίμου, σας ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!

Βεγκάνα
08-11-2006, 04:56 PM
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.