PDA

View Full Version : Τι πρέπει να ψάξω στον χάρτη μου για να ερμηνεύσω κάποια πράγματα



giorgosb71
30-10-2006, 12:53 PM
Καλημέρα

Θα ήθελα να μπορούσα να εξηγήσω κάποια πράγματα που έχουν ήδη συμβεί στην ζωή μου και ζητάω την βοήθεια σας για το που ακριβώς πρέπει να ψάξω κάτι τέτοιο (πλανήτες οίκους κλπ)

Λοιπόν υπάρχει μια τάση των ανθρώπων που έχω γνωρίσει στην ζωή μου να είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικοί κτητικοί και πολύ ζηλιάρηδες απέναντι μου.Αυτο εκ πρώτης φαίνεται παραλογο γιατί θεωρώ τον εαυτό μου εναν "κοινό άνθρωπο" χωρίς κάτι τόσο ιδιαίτερο που θα μπορούσε να ξυπνήσει συμπεριφορές του τύπου Κατερίνα Χέλμη "μην φύγεις Ντορή μου".Και εντάξει για τον ερωτικό τομέα είναι κάτι φυσιολογικό ίσως αλλά στο τομέα ρων φίλων είναι λίγο περίεργο.Στο σήμερα οι φίλοι που έχω είναι σχεδον απο τα τελευταία τρία χρόνια της ζωής μου.Με όλους τους υπόλοιπους έχω τσακωθεί.
Νομίζω οτι αυτό που συμβαίνει σε μένα είναι οτι οι φιλικές μου σχέσεις και μετα δύο φύλα καποια στιγμή γίνονται σαν "ερωτικές σχέσεις"
Ποιούς πλανήτες και οίκους να ψάξω για να ερμηνεύσω αυτή την κατάσταση?

panther
30-10-2006, 12:57 PM
Καλημέρα

Θα ήθελα να μπορούσα να εξηγήσω κάποια πράγματα που έχουν ήδη συμβεί στην ζωή μου και ζητάω την βοήθεια σας για το που ακριβώς πρέπει να ψάξω κάτι τέτοιο (πλανήτες οίκους κλπ)

Λοιπόν υπάρχει μια τάση των ανθρώπων που έχω γνωρίσει στην ζωή μου να είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικοί κτητικοί και πολύ ζηλιάρηδες απέναντι μου.Αυτο εκ πρώτης φαίνεται παραλογο γιατί θεωρώ τον εαυτό μου εναν "κοινό άνθρωπο" χωρίς κάτι τόσο ιδιαίτερο που θα μπορούσε να ξυπνήσει συμπεριφορές του τύπου Κατερίνα Χέλμη "μην φύγεις Ντορή μου".Και εντάξει για τον ερωτικό τομέα είναι κάτι φυσιολογικό ίσως αλλά στο τομέα ρων φίλων είναι λίγο περίεργο.Στο σήμερα οι φίλοι που έχω είναι σχεδον απο τα τελευταία τρία χρόνια της ζωής μου.Με όλους τους υπόλοιπους έχω τσακωθεί.
Νομίζω οτι αυτό που συμβαίνει σε μένα είναι οτι οι φιλικές μου σχέσεις και μετα δύο φύλα καποια στιγμή γίνονται σαν "ερωτικές σχέσεις"
Ποιούς πλανήτες και οίκους να ψάξω για να ερμηνεύσω αυτή την κατάσταση?


Αρχικά, δες εδώ Οι 12 οίκοι συνοπτική περιγραφή (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=53)

giorgosb71
30-10-2006, 01:17 PM
Λοιπόν ο Ενδέκατος οίκος είναι στις 15,40 του Υδροχόου και εκει υπάρχει ο Node(συγνώμη παιδιά δεν ξέρω τι είναι αυτό)?Θα μπορούσε αυτό να δώσει μια εξήγηση?

Fotini Christodoulou
30-10-2006, 01:25 PM
αφού η ακμή του 11ου σου οίκου -φιλίες,σύλλογοι,ομάδες,βρί κεται στον Υδροχόο θα εξετάσεις την θέση του κυβερνήτη του Ουρανου απο αποψη ζωδίου και οίκου,στον γενέθλιο σου και τις όψεις φυσικά που σχηματίζει.

Nodes είναι οι δεσμοί της σελήνης ,σχετικά άρθρα θα βρείς στην ενότητα της καρμικής αστρολογίας και εφόσον προσδιορίσεις ποιός δεσμός (βόρειος ή νοτιος)βρίσκεται στον 11ο σου οίκο μπορείς να διαβάσεις και τα αναλογα αρθρα περί δεσμών στους οίκους και στα ζώδια που θα σου δώσουν εξτρά πληροφορίες για το θέμα.

Φιλικά,
φωτεινή

panther
30-10-2006, 01:27 PM
Ο Βόρειος δεσμός σου βρίσκεται στον Υδροχόο και στον 11ο οίκο!

Maroulita
30-10-2006, 01:29 PM
Λοιπόν ο Ενδέκατος οίκος είναι στις 15,40 του Υδροχόου και εκει υπάρχει ο Node(συγνώμη παιδιά δεν ξέρω τι είναι αυτό)?Θα μπορούσε αυτό να δώσει μια εξήγηση?

Για τον node που αναφέρεις, θα είναι ή ο βόρειος ή ο νότιος δεσμός (σεληνιακοί δεσμοί). Αν πας εδώ (http://myhoroscope.gr/astrology.php) θα δεις τα σύμβολα και θα δεις ποιος από τους δύο είναι στον 11ο σου. Υπάρχουν και σχετικά άρθρα σχετικά με την ζωδιακή θέση και την οικοθεσία των σεληνιακών δεσμών.

panther
30-10-2006, 01:43 PM
Επίσης, από την στιγμή που σε ενδιαφέρει ο 11ος οίκος, θα πρέπει να βρεις τον κυβερνήτη του 11ου οίκου, σε ποιόν οίκο βρίσκεται και τι όψεις σχηματίζει.
Εάν κάνω κάποιο λάθος παρακαλώ πολύ να με διορθώσετε

*Astropeleki*
30-10-2006, 01:59 PM
.... τον κυβερνήτη του 11ου οίκου, ...

Τον κυβερνήτη του ζωδίου στον οποίο βρίσκεται ο 11ος οίκος του, σε ποιο οίκο βρίσκεται και τι όψεις σχηματίζει. ;)

giorgosb71
30-10-2006, 02:18 PM
Λοιπόν Ο ουρανός είναι στο Ζώδιο του Ζυγού στο έκτο οίκο σε αντίθεση με την Αφροδίτη.