PDA

View Full Version : Γιατί συμβουλεύεστε την αστρολογία;



Παναγιώτης
09-10-2006, 04:38 PM
Αφού τα άλλα σημεία του forum είναι κλειδωμένα, τουλάχιστον για εμένα, το βάζω εδώ κ περιμένω απαντήσεις σοβαρές κ με επιχειρήματα.

Dell Piero
09-10-2006, 04:46 PM
Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά μην αρχίσουμε πάλι με μομφές. Ποια άλλα σημεία είναι κλειδωμένα;
Αφήστε να δω και λίγο τα παιδάκια μου :bigsmile: μη παίζουμε κυνηγητό μέσα στο φόρουμ να εξηγώ τα αυτονόητα ;)

Maroulita
09-10-2006, 04:47 PM
Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά μην αρχίσουμε πάλι με μομφές. Ποια άλλα σημεία είναι κλειδωμένα;
Αφήστε να δω και λίγο τα παιδάκια μου :bigsmile: μη παίζουμε κυνηγητό μέσα στο φόρουμ να εξηγώ τα αυτονόητα ;)

Λύθηκε το ζήτημα Κωστή! Απλά ο Παναγιώτης προσπαθούσε να ανοίξει θέμα στα Αρθρα αστρολογίας και τον παρέπεμψα σ'αυτήν την ενότητα.

altamira
09-10-2006, 05:03 PM
Αφού τα άλλα σημεία του forum είναι κλειδωμένα, τουλάχιστον για εμένα, το βάζω εδώ κ περιμένω απαντήσεις σοβαρές κ με επιχειρήματα.

Προτού απαντήσει ο καθένας μας, Παναγιώτη με ποια έννοια εννοείς το ρήμα "πιστεύω"; για να μη μπερδευτούμε :wacko:

Παναγιώτης
09-10-2006, 05:23 PM
Παιδιά sorry, απλά δεν έχω σηνυθήσει στο πως λειτουργει το forum και μπερδεύτικα. ΟΚ τώρα.

Με την ερώτησή μου εννοώ για ποιο λόγο ασχολείτε ο καθένας με ζώδια, ανάδρομους πλανήτες, κτλ. Τι περιμένετε να σας δώσει, στον καθ'ένα προσοπικά, η αστρολογία. Διευκρινίστικε;

Deodonus
09-10-2006, 07:34 PM
Εγώ περιμένω από την αστρολογία να μου δώσει "ένα χέρι βοήθειας" όσον αφορά τους ανθρώπους, την προσωπικότητά τους καθώς και τις τάσεις που "παίζουν" σε διάφορες χρονικές περιόδους. Επίσης, χρησημοποιώ την αστρολογία στο να δω κάποια ελαττώματα στον εαυτό μου και να τα διορθώσω.

Τώρα, επιχειρήματα για αυτά δεν έχω. Εκτός και εάν εννοείς για ποιόν λόγο πιστεύουμε ότι η αστρολογία "ισχύει".

laziali
09-10-2006, 08:52 PM
Η λεξη «πιστευω» στην αστρολογια δεν με εκφραζει προσωπικα. Δεν ειναι θρησκεια, δεν είναι θεος για να πουμε οτι ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ. Πιο καλα διατυπωμενη η ερωτηση θα ηταν «γιατι συμβουλευεστε την αστρολογια».
Προσωπικα, την ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΜΑΙ γιατι ετσι μπορω να ερμηνευσω καποια παραπανω πραγματα για τον εαυτο μου και να συνδεσω γεγονοτα που εχουν συμβει ή να δικαιολογησω συμπεριφορες που εκφραζω. Και αυτα παντα βαση του γενεθλιου ωροσκοπιου μου μιας και οι ελαχιστες γνωσεις που εχω πανω σε αυτο το θεμα δεν μου επιτρεπουν να δω τασεις που ισως να εκφρασω, με την βοηθεια ενος προοδευμενου, ετησιου κλπ κλπ ωροσκοπιου! Χρειαζεται συστηματικη μελετη και βιβλιογραφια για να φτασω σε ενα επιθυμητο επιπεδο γνωσεων. Προς το παρον τα ελαχιστα που εχω μαθει με βοηθουν να ερμηνευσω τον εαυτο μου.

panther
10-10-2006, 10:23 AM
Παναγιώτη,

προσωπικά εγώ ασχολούμαι με την αστρολογία για να καλυτερεύσω τον εαυτό μου. Είναι πολλά πράγματα στον χαρακτήρα μας που δεν τα γνωρίζουμε ή δεν θέλουμε να τα γνωρίζουμε γιατί μας πονάνε.
Και εγώ επιφυλακτικά ξεκίνησα, μελετώντας αρχικά τον χάρτη μου (γενέθλιο), και είδα ότι τα περισσότερα στοιχεία που είχα στον χαρακτήρα μου έμοιαζαν πάρα πολύ με τα στοιχεία που εξέδιδε ο κάθε πλανήτης στην θέση που είχε και στην όψη που σχημάτιζε. Αυτό που κατάφερα, λοιπόν, ήταν να διορθώσω τα ελαττώματά μου. Δεν περιμένω από την αστρολογία να μου πει πως θα κινηθώ στη ζωή μου και τι θα αποφασίσω, απλά μου δίνει τα "εφόδια" στο να κάνω τις σωστές επιλογές;)
Ελπίζω να σε κάλυψα

Φιλικά
Ιουλία

altamira
10-10-2006, 12:33 PM
Λοιπόν...

Η αλήθεια είναι ότι η επαφή που είχα με την αστρολογία μέχρι πρότινος ήταν αυτή που έχουμε όλοι μας, είτε ασχολούμαστε μ' αυτήν είτε όχι. Αν έπεφτε δηλαδή κάποιο περιοδικό ή εφημερίδα στα χέρια μου, από περιέργεια θα διάβαζα το ζώδιό μου, όχι όμως για να μάθω τί θα μου συμβεί! Τώρα συνειδητοποιώ ότι δεν ήξερα για ποιο λόγο το έκανα, ουσιαστικά δεν το λάμβανα υπόψη μου! Να' ναι κατι υποσυνείδητο; Δεν ξέρω!!!

Το θέμα είναι ότι όταν άρχισα σιγά σιγά να διαβάζω κάτι παραπάνω, να ψάχνω στο ιντερνετ είδα κάπως τί παίζει. Είδα λοιπόν ότι με βάση τα στοιχεία γέννησής μου, δημιουργείται ένας γενέθλιος χάρτης, ο οποίος δείχνει κάποια πράγματα: θετικά και αρνητικά χαρακτηριστικά του καθενός, κλίσεις, τάσεις. ¶λλα τα βλέπω και τα παρατηρώ πάνω μου (και μάλιστα εκείνη την ώρα, είπα: "αν είναι δυνατόν..."), άλλα όχι. Δε λέω όμως μεγάλα λόγια, αποκλείοντας τα πάντα, απλά ξέρω ότι όλοι μας αλλάζουμε, και ίσως κάποια στιγμή κάτι φανεί, που αρχικά δεν το'χαμε συνειδητοποιήσει. Δεν είναι η αστρολογία αυτή που μου υποδεικνύει το οτιδήποτε, αλλά γενικώς έχω αυτή τη τάση να μην δαιμονοποιώ,αλλά ούτε και να θεοποιώ το οτιδήποτε.

Οπως λοιπόν καταλαβαίνεις, Παναγιώτη, δεν ακολουθώ, ούτε εξαρτάται η ζωή μου από την αστρολογία.
ΕΓΩ είμαι που κάνω τις επιλογές μου,
ΕΓΩ είμαι που ενεργώ,
ΕΓΩ είμαι που δέχομαι τις συνέπεις των πράξεων μου.
Αν μου συμβεί κάτι, δε ρίχνω την ευθύνη σε κανέναν, παρά μόνο σε μένα την ίδια!:bigsmile:

Ξέρξης
10-10-2006, 03:37 PM
Εγω συμφωνω με τη χρηση του ρηματος "πιστευω" που εβαλε ο Παναγιωτης.
Η αστρολογια βασιζεται στην πιστη (δυναμεις που ουτε τις μετραμε ουτε ξερουμε απο που προερχονται και παρολα αυτα τις δεχομαστε) καθ οτι δεν ειναι επιστημη ουτε θεμελιωνεται με παρατηρησεις ουτε καν με στατιστικες.
Απο την αλλη δυστυχως περιδιαβαινοντας το παρον forum ειδα να εκφερονται αποψεις που ειναι επιστημονικα εντελως ανακριβεις απο ατομα που υποτιθεται ειναι ειδικοι στην αστρολογια πραγμα που προβληματιζει καθε καλοπιστο ανθρωπο.

Fotini Christodoulou
10-10-2006, 04:02 PM
Εγω διαφωνώ με την χρήση του πιστευω.Δεν πιστευω στην αστρολογια.Τις προβλεψεις της -αν αυτό εννοείτε-τις διαβαζω μεν,αλλα δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία.

Η αστρολογία,εφόσον ασχοληθεις σοβαρα,πράγματι είναι μαγευτική ενασχόληση.
Προσωπικά την χρησιμοποίησα και χρησιμοποιώ καθαρά για να μάθω καλύτερα το πώς λειτουργώ εγώ και οι ανθρωποι γύρω μου.Αν με ρωτάτε το γιατί,θα σας απαντήσω γιατί μετά την ενασχόληση μου άλλα πράγματα ερασιτεχνικά,διαπίστωσα πως η αστρολογια ηταν ελκυστική και ένιωσα την ανάγκη να δώ εάν όντως μπορούμε να βρουμε στοιχεία που αφορουν τον ανθρωπο και τον τρόπο που λειτουργεί μέσω αυτής.

Ξεκινησα προσπαθώντας να αποκρυπτογραφήσω τον γενεθλιο μου χάρτη και ακόμα παιδέυομαι είναι η αλήθεια,αλλά καθε μέρα ανακαλύπτω κι απο κάτι για μένα .που ειτε μου αρέσει ,είτε όχι,υφισταται.
Συνεχίζω να μαθαίνω καί προσπαθώ να αποκτήσω και μια σχετική στατιστική εμπειρια βλέποντας και χαρτες δικών μου ανθρώπων.Αυτά που βρίσκω στο θεμα χαρακτηρας/συμπεριφορα επαληθευονται.

Deodonus
10-10-2006, 05:20 PM
ΕΓΩ είμαι που κάνω τις επιλογές μου,
ΕΓΩ είμαι που ενεργώ,
ΕΓΩ είμαι που δέχομαι τις συνέπεις των πράξεων μου.
Η αστρολογία δεν λέει το αντίθετο! Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις: η αστρολογία σου λέει πώς είναι στημένη η σκακιέρα. Το τί κίνηση θα κάνεις μετά εσύ, είναι δική σου υπόθεση και επιλογή.

Παναγιώτης
10-10-2006, 05:34 PM
¶ρα ασχολείστε με την αστρολογία όχι για να μάθετε το μέλλον, αλλά επειδή θέλετε να γνωρίσετε τον χαρακτήρα σας.

Συγγνώμη αλλά, χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, είναι λίγο χαζό να πιστεύει κάποιος ότι το τρίγωνο Πανοράματος του Κρόνου με τους Ιχθείς μπορεί να καθορίσει τον χαρακτήρα του...

Fotini Christodoulou
10-10-2006, 05:39 PM
Πώς το γνωρίζετε αυτό αγαπητέ χωρίς να έχετε ούτε καν τις στοιχειώδεις γνωσεις αστρολογίας;:bigsmile:
Επιτρεψτε μου να έχω διαφορετική αποψη και για τα αστρολογικά τριγωνα,αλλά και για τα τρίγωνα πανοράματος.:cheesy:

Παναγιώτης
10-10-2006, 05:41 PM
Πείτε μου σας παρακαλώ ΠΩΣ καθορίζουν τον ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΟΥ

Fotini Christodoulou
10-10-2006, 05:44 PM
ΔΕΝ καθορίζουν τον χαρακτήρα.Δειχνουν κάποια στοιχεια του χαρακτήρα-καποιες συμπεριφορες.Μην αλλαζετε τα γραφομενα μου!
Για να σας πώ κατι συγκεκριμενο-οσο μου επιτρεπουν οι γνωσεις μου καθότι αρχαρια ακομη-πρεπει να εχω κατι συγκεκριμενο να αναλυσω.:cheesy:

Παναγιώτης
10-10-2006, 05:48 PM
ΠΩΣ τα δείχνουν;;;;;;;
Με το δάχτυλο;;;;;
Ποιο είναι το σκεπτικό;;;;

*Astropeleki*
10-10-2006, 05:48 PM
Η αστρολογία δεν λέει το αντίθετο! Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις: η αστρολογία σου λέει πώς είναι στημένη η σκακιέρα. Το τί κίνηση θα κάνεις μετά εσύ, είναι δική σου υπόθεση και επιλογή.

Μα ναι Deodonus, ακριβώς αυτό λέει και η altamira.

Και για να τοποθετηθώ επί του θέματος.......

Και γω είμαι τελείως αντίθετη με την χρήση της λέξης "πιστεύω" και θα διαφωνήσω κάθετα με το μέλος Ξέρξης που λέει ότι η ατρολογία βασίζεται στην πίστη. :blink:
Και γω σε προσωπικό επίπεδο, αρχικά νόμιζα ότι αστρολογία είναι αυτά που γράφονται στα περιοδικά (τα οποία και σαφώς θεωρώ πλέον ότι δεν είναι έγκυρα ή απλά γενικεύουνε). Η όλη ουσία του θέματος είναι ότι το κάθε αντικείμενο που ασχολείσαι πρέπει να σου έχει κάνει κλικ. Από κει και πέρα το ψάχνεις περισσότερο έτσι ώστε να αποκτήσεις πρώτα κάποιες βάσεις και να μπορέσεις να εκφέρεις ως ένα σημείο μία γνώμη. Έτσι και με την αστρολογία. Μαθαίνοντας πρώτα κάποια βασικά πραγματάκια και προσπαθώντας να κατανοείς και να συγκρίνεις πάνω στον εαυτό σου και σε άλλα άτομα αυτά που διαβάζεις (πχ χαρακτηριστικά ζωδίων) μαθαίνεις τρόπον τινά τον εαυτό σου, αναγνωρίζεις χαρακτηριστικά του, αναγνωρίζεις χαρακτηριστικά των άλλων (και δε μιλώ αποκλειστικά εξωτερικά χαρακτηριστικά αλλά και συμπεριφορές).
Και αφού έχεις κατακτήσει πρώτα αυτά τα βασικά, με την βοήθεια του γενέθλιου χάρτη αναλύεις σιγά σιγά πτυχές της προσωπικότητας που έχεις ως τώρα επιδείξει αλλά και τις κρυφές πτυχές....αυτές που δεν τολμάς να αναφέρεις (τα θετικά και τα αρνητικά σου με λίγα λόγια).
Με αυτό τον τρόπο ακριβώς συμβουλεύομαι και γω την αστρολογία και δεν τη χρησιμοποιώ ως θρησκεία.
Δόξα το Θεό, η ταυτότητα μου πάνω γράφει σε τι πιστεύω ;) ....και αυτό φυσικά δεν είναι η αστρολογία. Ας μην μπλέκουμε έννοιες και σημασίες λέξεων που έχουν πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ τους.

Fotini Christodoulou
10-10-2006, 05:51 PM
ΠΩΣ τα δείχνουν;;;;;;;
Με το δάχτυλο;;;;;
Ποιο είναι το σκεπτικό;;;;

Αν μπείτε στον κόπο-αφου αγνοησετε το δάκτυλο και τις ταμπελες - να αποκτησετε γνωσεις για το θεμα Θα πρεπει να διαβάσετε και να ψάξετε αρκετά πράγματα.

Ας πουμε.Που είναι ο Κρόνος-ζωδιακή θεση και οικος.Με ποιον πλανήτη σχηματίζει όψεις,σε ποιον οίκο είναι αυτός και τί ειδους όψεις.Και πολλά άλλα.

Αν αποφασίσετε να το ψαξετε στην διάθεση σας για βοήθεια!:bigsmile:

Παναγιώτης
10-10-2006, 05:55 PM
Αυτό κάνω μέσα από ερωτήσεις αγαπητή roadrunner, προσπαθώ να καταλάβω για ποιο λόγο, κατά την άποψή σας, ισχύει η αστρολογία, μήπως καταλάβω κ εγώ γιατί πρέπει να ισχύει.

Fotini Christodoulou
10-10-2006, 05:58 PM
Κατά την γνώμη μου απο την εφαρμογή της στην δική μου καθημερινότητα,στην δική μου ζωή ,ειδικά σε θέματα χαρακτήρα ,ναι, οι κανόνες της επαληθευονται.
Τωρα βεβαια τί να σας πω;Οτι πραγματι η συνοδος Κρόνου αφροδίτης στον λεοντα στον 4ο οικο σε τετράγωνο με τον ωροσκόπο μου ισχύει;Τι θα καταλαβετε απο αυτό;Ειναι σαν να μου αναλυσετε θεματα αστρονομιας τα οποια και δεν γνωρίζω!

Παναγιώτης
10-10-2006, 07:20 PM
ok, πάω πάσο στην απάντησή σου. Είναι μια απάντηση που έχει νόημα για εμένα. Αυτό που δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω είναι, αν η σύνοδος Κρόνου - Αφροδίτης στον Λέωντα στον 4ο οίκο ΑΛΛΑ σε τρίγωνο με το ωροσκόπιό σου η διάθεσή σου θα ήταν διαφορετική απ'ότι είσαι;

Fotini Christodoulou
10-10-2006, 07:28 PM
Ναι σου δίνει διαφορετικά χαρακτηριστικά ή συμπεριφορά η καθε όψη!
Υπαρχουν και σχετικά άρθρα για τις όψεις δηλαδή.
Το πώς διαχειριζεσαι φυσικά την όψη είναι προσωπικό θέμα!:bigsmile:

Ξέρξης
10-10-2006, 07:44 PM
Και γω είμαι τελείως αντίθετη με την χρήση της λέξης "πιστεύω" και θα διαφωνήσω κάθετα με το μέλος Ξέρξης που λέει ότι η ατρολογία βασίζεται στην πίστη.

Αγαπητη φιλη Κια,
φυσικα και βασιζεται στην πιστη εφ οσον απο τη μια απορριπτει τον "δυτικο ορθολογισμο" (την βαση του διαφωτισμου και του πολιτισμου μας δηλαδη) και απο την αλλη δεν αποδεικνυει τιποτα απο οσα υποστηριζει. Αυτα ειναι θρησκευτικα χαρακτηρηστικα του στυλ πιστευε και μη ερευνα.. φυσικα δεν την θεωρω θρησκεια.. δεν εχει ναους, ιερεις, ουτε και τυπικο λατρειας Verneigung


να κατανοείς και να συγκρίνεις πάνω στον εαυτό σου και σε άλλα άτομα αυτά που διαβάζεις (πχ χαρακτηριστικά ζωδίων) μαθαίνεις τρόπον τινά τον εαυτό σου, αναγνωρίζεις χαρακτηριστικά του, αναγνωρίζεις χαρακτηριστικά των άλλων (και δε μιλώ αποκλειστικά εξωτερικά χαρακτηριστικά αλλά και συμπεριφορές).

Ειναι τα γενικα χαρακτηριστικα τοσο γενικολογα που μπορει κανεις να αναγνωρισει ο,τι θελει σε οποιον θελει.... απ' την αλλη η εφαρμογη τους σε γνωστα σου ατομα δεν αποτελει στατιστικη καθ οτι εχεις ενα ελαχιστο δειγμα και οχι αντιπροσωπευτικο...

Ωστοσο κανεις δεν απαντησε στην επισημανση μου για επιστημονικες ανακριβειες απο ατομα που υποτιθεται ειναι ειδημονες....

Ζωή και Ζώδια
10-10-2006, 07:55 PM
....βασιζεται στην πιστη εφ οσον απο τη μια απορριπτει τον "δυτικο ορθολογισμο" (την βαση του διαφωτισμου και του πολιτισμου μας δηλαδη) και απο την αλλη δεν αποδεικνυει τιποτα απο οσα υποστηριζει. Αυτα ειναι θρησκευτικα χαρακτηρηστικα του στυλ πιστευε και μη ερευνα.. φυσικα δεν την θεωρω θρησκεια.. δεν εχει ναους, ιερεις, ουτε και τυπικο λατρειας Verneigung....

Θα μου επιτρέψεις, αγαπητέ Ξέρξη, να διαφωνήσω μαζί σου και σε σχέση με την απόρριψη και για το ότι ο δυτικός πολιτισμός βασίζεται στον διαφωτισμό (και σίγουρα όχι μόνον σε αυτόν). Αναφορικά με την δική μας θέση, έχουμε γράψει ότι "χρειάζεται κάτι περισσότερο από τον ορθολογισμό" και "με τον δυτικό ορθολογισμό δεν είναι δυνατόν να ερμηνευτούν υπερβατικά ζητήματα" (αποδίδω γενικά εκφράσεις και όχι κατά λέξη δικά μου γραπτά ή συνεργατών μας). Θα ήμασταν τουλάχιστον ανόητοι αν απορρίπταμε την λογική.

ScP
10-10-2006, 08:02 PM
Κύριε Μέλλο όταν γράφετε δική μας θέση αναφέρεστε στη θέση του περιοδικού και κάποιων μελών του σάιτ χρησιμοποιώντας πληθυντικό ευγενείας; :toung:

Καλησπέρα Δημήτρη μου ;)

Ξέρξης
10-10-2006, 08:05 PM
"χρειάζεται κάτι περισσότερο από τον ορθολογισμό" και "με τον δυτικό ορθολογισμό δεν είναι δυνατόν να ερμηνευτούν υπερβατικά ζητήματα"

Αγαπητη φιλη καταλαβαινω την αποψη αυτη αλλα δεν θα συμφωνησω.. η διαφορα μας ειναι καθαρα φιλοσοφικη-ιδεολογικη πιστευω... εχεις (καθ ολα σεβαστη) μια ιδεαλιστικη προσεγγιση του κοσμου ενω εγω τεινω στην ορθολογιστικη-υλιστικη εξηγηση των πραγματων.

Ζωή και Ζώδια
10-10-2006, 08:09 PM
Κύριε Μέλλο όταν γράφετε δική μας θέση αναφέρεστε στη θέση του περιοδικού και κάποιων μελών του σάιτ χρησιμοποιώντας πληθυντικό ευγενείας; :toung:

Καλησπέρα Δημήτρη μου ;)

Κύριε Παπαγεωργίου, φυσικά και αναφέρομαι σε απόψεις και θέσεις του περιοδικού. Ούτως ή άλλως έχουμε σε πολλά ζητήματα αντίθετες απόψεις! :laugh:

Καληνύχτα Σωκράτη μου :love:

*Astropeleki*
10-10-2006, 08:13 PM
Ξέρξη,

Για να αποδείξει κάτι η αστρολογία και να το καταλάβει κάποιος πρέπει πρώτα να μαθητεύσει, όχι απαραίτητα σε δάσκαλο. Το λέω με την έννοια του να κάτσει και να αφιερώσει χρόνο και να διαβάσει κάποια βασικά πραγματάκια. Και εννοείται πως όσο εμβαθύνει θα καταλαβαίνει περισσότερα. Αρκεί φυσικά αυτό να μην έχει τις βάσεις του στην προκατάληψη και στον παρωπιδισμό. Καταλαβαίνεις πως το λέω..... αν κάποιος είναι εξ αρχής προκατελλειμένος, δεν πρόκειται να πετύχει τίποτα.
Τα χαρακτηριστικά είναι σε γενικές γραμμές ίδια για άτομα που ανήκουν στο ίδιο ζώδιο. Όμως, αυτό που θέλω να τονίσω, βάση όσων ξέρω, είναι ότι δεν αρκεί μονάχα αυτό. Οι όποιες όψεις σχηματίζονται μεταξύ πλανητών, σε οίκους κλπ κλπ κλπ χρωματίζουν περισσότερο το κάθε άτομο και του προσδίδουν επιπλέον χαρακτηριστικά, που το κάνουν να διαφέρει από τους άλλους.
Όταν "αναλύω" δικά μου άτομα, για μένα προσωπικά αποτελεί ένα δείγμα, μικρό μεν, ικανοποιητικό δε. Οι ειδήμονες, που έχουν και σαφώς πολυετή πείρα πάνω στο θέμα, θα έχουν τέτοιο δείγμα, ώστε να είναι αντιπροσωπευτικό. Και δεν μιλώ μονάχα για τους Έλληνες αστρολόγους...αλλά για όλους (όσους ασχολούνται σοβαρά με το αντικείμενο αυτό)



Για την όποια απορία, επισήμανση, που θες να την αναφέρεις σε κάποιον από τους ειδήμονες, αρκεί να ρωτήσεις ξεκάθαρα, ζητώντας την άποψη ενός ή και όλων των αστρολόγων. Δεν είναι κακό! Όλοι όσοι έχουν απορίες (βάζω μέσα και τον εαυτό μου φυσικά), αυτό κάνουν! Και όταν την κάνεις την ερώτηση καλό είναι να κάνεις και λίγη υπομονή. Οι ειδήμονες δεν είναι πάντα ον λάιν. ;)

Ζωή και Ζώδια
10-10-2006, 08:15 PM
Αγαπητη φιλη καταλαβαινω την αποψη αυτη αλλα δεν θα συμφωνησω.. η διαφορα μας ειναι καθαρα φιλοσοφικη-ιδεολογικη πιστευω... εχεις (καθ ολα σεβαστη) μια ιδεαλιστικη προσεγγιση του κοσμου ενω εγω τεινω στην ορθολογιστικη-υλιστικη εξηγηση των πραγματων.

Να συμφωνήσω διαφωνώντας ή να διαφωνήσω συμφωνώντας :bigsmile: Πώς να το γράψω αυτό τώρα; Όπως και να έχει, θα βγούμε :offtopic: αν συνεχίσουμε, πράγμα που δεν θα με ενοχλούσε καθόλου όμως, αφού διαισθάνομαι ότι θα είχαμε πολλά να πούμε ανεξάρτητα από τις "διαφορετικές" απόψεις. Ίσως σε κάποιο άλλο μέρος...

Ξέρξης
11-10-2006, 01:40 AM
Γιατι οχι;
Μια "συγκρουση" αντιθετων κοσμοαντιληψεων με φυσικα ανοιχτο μυαλο και επιχειρηματα εκατερωθεν ειναι παντα γονιμη Perfect

Κασσιόπη
11-10-2006, 10:28 AM
Αγαπητη φιλη καταλαβαινω την αποψη αυτη αλλα δεν θα συμφωνησω.. η διαφορα μας ειναι καθαρα φιλοσοφικη-ιδεολογικη πιστευω... εχεις (καθ ολα σεβαστη) μια ιδεαλιστικη προσεγγιση του κοσμου ενω εγω τεινω στην ορθολογιστικη-υλιστικη εξηγηση των πραγματων.

Και ποιος σας δαιβεβαίωσε πως όλοι οι ασχολούμενοι με την αστρολογία αποδέχονται την ιδεαλιστική προσέγγιση;

Ξέρξης
11-10-2006, 11:03 AM
Δεν νομιζω πως καποιος ειναι δυνατον να ειναι υλιστης-ορθολογιστης απο τη μια και οπαδος της μεταφυσικης στην οποια λιγο πολυ ολοι υποστηριξαν πως απτεται η αστρολογια απο την αλλη.

Κασσιόπη
11-10-2006, 11:16 AM
Δεν νομιζω πως καποιος ειναι δυνατον να ειναι υλιστης-ορθολογιστης απο τη μια και οπαδος της μεταφυσικης στην οποια λιγο πολυ ολοι υποστηριξαν πως απτεται η αστρολογια απο την αλλη.

Ωραία, τότε σας πληροφορώ πως προσωπικά είμαι οπαδός της μαρξιστικής θεώρησης των πραγμάτων. Και δεν είμαι η μόνη που διεκδικώ το "προνόμιο" να ασπάζομαι τη συγκεκριμένη θεώρηση, αλλά να προσπαθώ παράλληλα να κατανοήσω τους μηχανισμούς του συγκεκριμένου πεδίου της αστρολογίας. Από εκεί και πέρα, το γεγονός πως η αστρολογία "άπτεται" τη δεδομένη στιγμή της μεταφυσικής, για έναν υλιστή ερμηνεύεται απλώς ως μη κατανόηση των αιτιοκρατικών μηχανισμών, μέχρι τώρα. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν αναγνωρίζει την ύπαρξη κάποιας βάσης, ή ότι χλευάζει ένα υποστηρικτή της μεταφυσικής.

Καλό θα ήταν να μη γενικεύουμε.

Ζωή και Ζώδια
11-10-2006, 11:24 AM
Δεν νομιζω πως καποιος ειναι δυνατον να ειναι υλιστης-ορθολογιστης απο τη μια και οπαδος της μεταφυσικης στην οποια λιγο πολυ ολοι υποστηριξαν πως απτεται η αστρολογια απο την αλλη.

Ένας από τους λόγους που αυτό το σιτε έχει επιτυχία, άσχετα από τις ενστάσεις που μπορεί να έχει κάποιος για την αστρολογία, είναι και η διάθεση των συμμετεχόντων να εξακριβώσουν κάποια πράγματα, ανεξάρτητα απο το ιδεολογικό/φιλοσοφικό σημείο εκκίνησης. Ούτως ή άλλως ως μεταφυσική ορίζεται ο θεμελιώδης φιλοσοφικός κλάδος που ασχολείται με το Είναι, με την κρυμμένη πίσω από τα φαινόμενα πραγματικότητα. Εκτός αυτού και συ είπας

Μια "συγκρουση" αντιθετων κοσμοαντιληψεων με φυσικα ανοιχτο μυαλο και επιχειρηματα εκατερωθεν ειναι παντα γονιμη

Φιλικά

starfish
11-10-2006, 11:28 AM
Αγαπητοι φιλοι, το "γιατι" του ερωτηματος απανταται. Για τα υπολοιπα ερωτηματα, θα πρεπει πολυ απλα να αφιερωσετε μερος του ελευθερου χρονου σας, για να παρετε τα πραγματα απο την αρχη για να υπαρχει μια ακολουθια. Τα αρθρα του site, μεσα απο την πληθωρα και τις διαφορετικες προσεγγισεις τους, δεν μπορουν να σας δωσουν μια ολοκληρωμενη βασικη εικονα. Ειναι σαν να εχετε ενα παζλ. Για να μπουν τα κομματια στη θεση τους , καλυτερα θα ηταν, να αγορασετε ή να δανειστειτε καποιο βιβλιο -μπορειτε να ζητησετε βιβλιογραφια, η να σας προταθει καποιο.
Τοτε θα διαπιστωσετε οτι, δεν μπορουν να δοθουν ικανοποιητικες απαντησεις στα πλαισια ενος φορουμ. Οσο κι αν δεν ειναι επιστημη, η αστρολογια, εχει μεθοδους και εργαλεια αρκετα πολυπλοκα στην χρηση και στην ερμηνεια τους. Δεν ειναι ντροπη στο κατω κατω, να μελετας τον "εχθρο" σου. Μελετηστε τον, οσο αντεχετε, και κατοπιν εκφραστε τις ενστασεις σας.

Παναγιώτης
11-10-2006, 12:28 PM
Γιατί έχουν απαντήσει μόνο 5-6 άτομα;
Οι άλλοι δεν ξερουν γιατί ασχολούνται;

Fotini Christodoulou
11-10-2006, 12:31 PM
Καλημέρα Παναγιώτη!Η μαλλον καλησπέρα!:bigsmile:

α)Διότι βαριούνται να απαντήσουν!
β)γιατί ο καθένας απαντάει οταν και εάν θελήσει σε ΟΠΟΙΟ θέμα τον ενδιαφέρει!
Και πολλά άλλα!Συνηθως εγώ βαριέμαι να απαντώ!Για σένα έκανα εξαίρεση και παρακαλώ να σημειωθεί στα πρακτικά!:cheesy:

Ξέρξης
11-10-2006, 01:23 PM
Αγαπητη Κασσιοπη συγνωμη αλλα μαρξιστης και οπαδος της αστρολογιας ειναι εννοιες 100% ασυμβιβαστες, μην τρελλαθουμε κι ολας!

alegra
11-10-2006, 01:52 PM
:weird:
Βλέπω με έκπληξη φασιστικές συμπεριφορές ή είναι η ιδέα μου;;;
Παναγιώτη ρωτάς γιατί πιστεύουμε στην αστρολογία.
Δημοκρατικά πάντα, ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι του καπνίσει, έστω κι αν αυτό είναι το γιγαντιαίο καλαμάρι.
Δεν κατάλαβα απο που κι ως που είμαστε εγώ ή ο καθένας υποχρεωμένοι να απαντήσουμε στον οποιοδήποτε. Κι όχι μόνο αυτό, ζητάς και τα ρέστα που δεν σου απαντάμε;;; Δεν πάμε καλά...
Οσο για τη λέξη πιστεύω που χρησιμοποιείς, το οτι είμαστε εδω μέσα και ασχολούμαστε πάει να πει οτι γουστάρουμε. Ουτε προσκυνάμε κανέναν, ούτε κάνουμε Θεό καμία αστρολογία. Οσο απλοϊκές ερωτήσεις κι αν γίνονται καμια φορά, πιστεύεις εσυ πραγματικά πως κάποιος θα μας απαντήσει τι να φάμε σήμερα;; Κι αν μας απαντήσει εμεις θα το ακολουθήσουμε;;;
Μην ξεπερνάμε τα όρια της λογικής.
Εχω και μια απορία για σένα. Καθημερινά, παρακολουθώ το δελτίο καιρού σε όλα τα κανάλια. Μου αρέσει. Κάθε κανάλι, δίνει διαφορετική θερμοκρασία ανώτερη και κατώτερη με 1 εως και 4 βαθμούς απόκλιση. Ο ενας λέει αύριο ο καιρός θα είναι καλός και ο άλλος την ίδια σχεδόν ώρα, μου λέει πως χαλάει. Τι λές;; Να μπούμε στο site της ΕΜΥ να τα κάνουμε «γυαλιά καρφιά»;;;;

may
11-10-2006, 02:04 PM
:weird:
Βλέπω με έκπληξη φασιστικές συμπεριφορές ή είναι η ιδέα μου;;;

Η γνώμη μου είναι alegra ότι δεν βοηθάνε ούτε προσφέρουν τέτοιες φρασεολογίες, αλλά αν θέλεις να τις μεταχειρίζεσαι, εμένα προσωπικά δεν με πολυπειράζει. Εν μέρει όμως οι απόψεις μας συγκλείνουν.

Το θέμα αυτό (κ εμμέσως θα απαντήσω, γιατί δεν σημοσίευσα κάτι) ήταν λίγο καταδικασμένο εξ' αρχής λόγω του τίτλου του. Και πιο συγκεκριμένα το ρήμα που μεταχειρίστηκε (το "πιστεύω") είναι λίγο βαρύ κ μάλλον δεν ταιρίάζει ιδιαιτέρως.

Θα με κάλυπτε περισσότερο μια ερώτηση του τύπου : "Γιατί ασχολείστε με την Αστρολογία;;" ή "Τί πιστεύετε ότι προσφέρει η Αστρολογία στην καθημερινότητά σας;;". Εκεί θα είχα πράγματα να γράψω.

Αυτά από εμένα κ πάντα με καλή διάθεση!

Ξέρξης
11-10-2006, 02:09 PM
Ο ενας λέει αύριο ο καιρός θα είναι καλός και ο άλλος την ίδια σχεδόν ώρα, μου λέει πως χαλάει. Τι λές;; Να μπούμε στο site της ΕΜΥ να τα κάνουμε «γυαλιά καρφιά»;;;;

Συγνωμη βρε alegra τι πας να συγκρινεις τις μετεωρολογικες με τις αστρολογικες προβλεψεις;;;
Η μετεωρολογια ειναι επιστημη, εχει μοντελα προγνωσης του καιρου τα οποια καθε τοσο τελειοποιει και φυσικα δεν ισχυριστηκε κανεις μετεωρολογος πως οι προβλεψεις εχουν 100% ακριβεια.
Εσυ παντως θα εβγαινες για ψαρεμα με την βαρκα σου για παραδειγμα αν σου εδινε καταιγιδες η ΕΜΥ;
Η αστρολογια ουτε επιστημη ειναι, ουτε μπορει να προβλεψει τιποτε. Ειναι χαρακτηρηστικο πως κανεις εδω δεν ισχυριστηκε πως ασχολειται με την αστρολογια για να μαθει τι επιφυλασσει το μελλον. Υποψιαζομαι πως πολλοι/ες για αυτο ασχολουνται μαζι της αλλα μαλλον φοβουνται την κατακραυγη-χλευασμο αν παραδεχτουν ανοιχτα κατι τετοιο.

Maroulita
11-10-2006, 02:19 PM
Συγνωμη βρε alegra τι πας να συγκρινεις τις μετεωρολογικες με τις αστρολογικες προβλεψεις;;;
Η μετεωρολογια ειναι επιστημη, εχει μοντελα προγνωσης του καιρου τα οποια καθε τοσο τελειοποιει και φυσικα δεν ισχυριστηκε κανεις μετεωρολογος πως οι προβλεψεις εχουν 100% ακριβεια. Η αστρολογια ουτε πιστημη ειναι, ουτε μπορει να προβλεψει τιποτε. Ειναι χαρακτηρηστικο πως κανεις εδω δεν ισχυριστηκε πως ασχολειται με την αστρολογια για να μαθει τι επιφυλασσει το μελλον. Υποψιαζομαι πως πολλοι/ες για αυτο ασχολουνται μαζι της αλλα μαλλον φοβουνται την κατακραυγη-χλευασμο αν παραδεχτουν ανοιχτα κατι τετοιο.

Αγαπητέ Ξέρξη,

δε νομίζω να κάνει σύγκριση. Το ξέρουμε ότι είναι ανόμοια πράγματα. Και η σύγκριση ανάμεσα σε ανόμοια πράγματα δε γίνεται.

Ενα παράδειγμα έθεσε (τουλάχιστον εγώ έτσι το κατανοώ), όπου μια αποδεδειγμένη επιστήμη που τα πορίσματά της έχουν ένα σωρό ωφέλη σε όλους μας (από το να πάρω ομπρέλα γιατί θα βρέξει μέχρι και τις εξειδικευμένες παρατηρήσεις των μετεωρολογικών δορυφόρων), αφήνει μια ανοχή στις προβλέψεις που κάνει. Το ότι μια επιστήμη, όπως η μετεωρολογία, μπορεί κάποια στιγμή να κάνει ένα λάθος στην πρόγνωση, δε σημαίνει ότι πρέπει να την αφορίζουμε.

Το ότι από αυτούς που συμμετέχουν, κανείς δεν ισχυρίζεται ότι ασχολείται για να μάθει το μέλλον, νομίζω λέει κάτι... Βέβαια ανοίγουμε ένα τεράστιο θέμα, για το οποίο θα μπορούσα να πω πολλά...

Alien1
11-10-2006, 02:19 PM
¶ρα ασχολείστε με την αστρολογία όχι για να μάθετε το μέλλον, αλλά επειδή θέλετε να γνωρίσετε τον χαρακτήρα σας.


Ε οχι ολοι απο δω μεσα

Δεν ξερω τι κανουν οι περισσοτεροι\περισσοτερες και ουτε βασικα με ενδιαφερει

Προσωπικα με ενδιαφερει περισσοτερο το Μελλον παρα να μαθω παραπανω τον χαρακτηρα μου που ηδη τον ξερω

Παντως δεν αποκλειω τιποτα ακομα και σε πραγματα που δεν πολυπιστευω


:weird:
Βλέπω με έκπληξη φασιστικές συμπεριφορές ή είναι η ιδέα μου;;;


Do not push it...

Ζωή και Ζώδια
11-10-2006, 02:19 PM
Συγνωμη βρε alegra τι πας να συγκρινεις τις μετεωρολογικες με τις αστρολογικες προβλεψεις;;;
Η μετεωρολογια ειναι επιστημη, εχει μοντελα προγνωσης του καιρου τα οποια καθε τοσο τελειοποιει και φυσικα δεν ισχυριστηκε κανεις μετεωρολογος πως οι προβλεψεις εχουν 100% ακριβεια. Η αστρολογια ουτε επιστημη ειναι, ουτε μπορει να προβλεψει τιποτε. Ειναι χαρακτηρηστικο πως κανεις εδω δεν ισχυριστηκε πως ασχολειται με την αστρολογια για να μαθει τι επιφυλασσει το μελλον. Υποψιαζομαι πως πολλοι/ες για αυτο ασχολουνται μαζι της αλλα μαλλον φοβουνται την κατακραυγη-χλευασμο αν παραδεχτουν ανοιχτα κατι τετοιο.

Εγώ πολλές φορές προσπάθησα να διαγνώσω το μέλλον μέσω της αστρολογίας και διαπιστώνω ότι ειδικά σε πλανητικό επίπεδο σε συνδυασμό, βέβαια, με (ικανοποιητικές είναι αλήθεια) γνώσεις πολιτικής γεωγραφίας και ιστορίας τα συμπεράσματα είναι θετικότατα όσον αφορά την πρόγνωση.

Οι συμπαθείς μετεωρολόγοι, δε, αν δεν είχαν τέτοιας μορφής πολυπλοκότητα και μεταβλητότητα στα επεξεργαζόμενα στοιχεία τους σίγουρα θα ήταν αλάνθαστοι. Τα θέλει όμως ο κόσμος όλα και τώρα.

Ξέρξης
11-10-2006, 02:27 PM
(ικανοποιητικές είναι αλήθεια) γνώσεις πολιτικής γεωγραφίας και ιστορίας τα συμπεράσματα είναι θετικότατα όσον αφορά την πρόγνωση

Μονο αυτο μετραει, οχι οι θεσεις των πλανητων .....

Ζωή και Ζώδια
11-10-2006, 02:41 PM
Μονο αυτο μετραει, οχι οι θεσεις των πλανητων .....

Υπάρχουν φορές που οι δικές μου αναλύσεις, στηριγμένες μόνο σε όσα κοουτάρεις, ήταν πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα :cheesy:
Υπήρξαν όμως και πολλές άλλες που υπήρχε σύγκλιση.
Μία περίπτωση χαρακτηριστική ήταν με την άνοδο του Μιλόσεβιτς στην ηγεσία του ΚΚΓ, που οδήγησε εκεί που ξέρουμε, και δεύτερη ήταν με την Κρίση στο Ιράν και κατ' επέκτασιν στον Λίβανο.

alegra
11-10-2006, 03:25 PM
May μου, το θέμα εδώ είναι πως μπήκα και διάβασα ότι γράφτεται τις τελευταίες μέρες απο συγκεκριμένα άτομα, συγκεκριμένων απόψεων και απο ότι κατάλαβα απο κάποιο Site και ξέρεις τι έννοιωσα;;;;; Πως με είχαν σε θάλαμο ανάκρισης με τις λάμπες στραμένες πάνω μου κατηγορόντας και περιμένοντας να ομολογήσω. Αν ήταν στο χέρι τους θα μας έβγαζαν όλους στην πλατεία Συντάγματος για γιαούρτωμα, ξυλοδαρμό, πίσσες και πούπουλα. Η’ μήπως δεν αισθανθήκατε πως με χαρά θα έκαναν κάτι τέτοιο; Μη σου πω για κρέμασμα και πυρά, όπως τις μάγισσες στην εποχή του σκοταδισμού το ΜΕΣΑΙΩΝΑ. Ετσι έννοιωσα. Οχι οτι υπάρχει μια αντιπαράθεση με νέα παιδιά με μοντέρνες ιδέες, μόρφωση, ελεύθερα και άνεση. Καμία σχέση.

Τώρα αν εσύ και όσοι έχουν πρόβλημα με τις λέξεις που κάνουν «τζιζ» διαφωνείτε που τη χρησιμοποίησα, φυσικά και καλά κάνετε, αλλά εγω πιστεύω πως κάτι προσφέρει η... κακιά η λέξη. Τονίζει την κατάσταση.. Και κατα τη γνώμη μου η κατάσταση είναι, πως κάποιοι θέλουν να μου επιβάλουν τελικά την δική τους γνώμη, πως κατηγορούν με τα χειρότερα λόγια όλους εμάς που παρακολουθούμε το site και αυτούς που συνεισφέρουν σε αυτό ή εργάζονται.
Που είναι τελικά η δημοκρατία; Που είναι η ελευθερία της άποψής μου ;; Που είναι η ελευθερία μου να διαθέτω όπως θέλω εγώ και τον χρόνο μου και τον εαυτό μου; Που είναι η ελευθερία μου να διαβάζω και να πιστεύω ότι θέλω εγω;;; Και για ποιο λόγο να είμαστε εγώ ή εσύ ή ο καθένας απο εμάς υπόλογοι;; Για ποιο λόγο με προσβάλουν ακατάπαυστα τις τελευταίες ημέρες και υποτιμούν την νοημοσύνη μου;;
Κατ εμέ αυτό είναι ερώτημα και όχι γιατί πιστεύω στην αστολογία...

Ξέρξης
11-10-2006, 03:41 PM
Μη σου πω για κρέμασμα και πυρά, όπως τις μάγισσες στην εποχή του σκοταδισμού το ΜΕΣΑΙΩΝΑ

Μηπως θελεις να παρομοιασεις εαυτον και με τον Γαλιλαιο η τον Τζιορντανο Μπρουνο;
Τι θελεις να πεις alegra; Πως κατεχεις την αληθεια και σε κυνηγουν σκοταδιστες; Σκεφτηκες ποτε πως ισως αυτα που πρεσβευεις εσυ μπορει να ειναι ο σκοταδισμος του σημερα;


Που είναι τελικά η δημοκρατία; Που είναι η ελευθερία της άποψής μου ;; Που είναι η ελευθερία μου να διαθέτω όπως θέλω εγώ και τον χρόνο μου και τον εαυτό μου; Που είναι η ελευθερία μου να διαβάζω και να πιστεύω ότι θέλω εγω;;;

Δεν ειδα κανεναν να θελει να σου απαγορευσει να πιστευεις ο,τι σ' αρεσει.....
Καλο θα ηταν παντως να μην προβαινεις σε χαρακτηρισμους αλλα να στηριζεις οσα λες με επιχειρηματα, αν δεν σου αρεσει ο διαλογος η εαν εχεις στερεψει απο επιχειρηματα αυτο ειναι αλλο καπελο.

Να σαι καλα!

Fotini Christodoulou
11-10-2006, 03:52 PM
May μου, το θέμα εδώ είναι πως μπήκα και διάβασα ότι γράφτεται τις τελευταίες μέρες απο συγκεκριμένα άτομα, συγκεκριμένων απόψεων και απο ότι κατάλαβα απο κάποιο Site και ξέρεις τι έννοιωσα;;;;; Πως με είχαν σε θάλαμο ανάκρισης με τις λάμπες στραμένες πάνω μου κατηγορόντας και περιμένοντας να ομολογήσω. Αν ήταν στο χέρι τους θα μας έβγαζαν όλους στην πλατεία Συντάγματος για γιαούρτωμα, ξυλοδαρμό, πίσσες και πούπουλα. Η’ μήπως δεν αισθανθήκατε πως με χαρά θα έκαναν κάτι τέτοιο; Μη σου πω για κρέμασμα και πυρά, όπως τις μάγισσες στην εποχή του σκοταδισμού το ΜΕΣΑΙΩΝΑ. Ετσι έννοιωσα. Οχι οτι υπάρχει μια αντιπαράθεση με νέα παιδιά με μοντέρνες ιδέες, μόρφωση, ελεύθερα και άνεση. Καμία σχέση.

Τώρα αν εσύ και όσοι έχουν πρόβλημα με τις λέξεις που κάνουν «τζιζ» διαφωνείτε που τη χρησιμοποίησα, φυσικά και καλά κάνετε, αλλά εγω πιστεύω πως κάτι προσφέρει η... κακιά η λέξη. Τονίζει την κατάσταση.. Και κατα τη γνώμη μου η κατάσταση είναι, πως κάποιοι θέλουν να μου επιβάλουν τελικά την δική τους γνώμη, πως κατηγορούν με τα χειρότερα λόγια όλους εμάς που παρακολουθούμε το site και αυτούς που συνεισφέρουν σε αυτό ή εργάζονται.
Που είναι τελικά η δημοκρατία; Που είναι η ελευθερία της άποψής μου ;; Που είναι η ελευθερία μου να διαθέτω όπως θέλω εγώ και τον χρόνο μου και τον εαυτό μου; Που είναι η ελευθερία μου να διαβάζω και να πιστεύω ότι θέλω εγω;;; Και για ποιο λόγο να είμαστε εγώ ή εσύ ή ο καθένας απο εμάς υπόλογοι;; Για ποιο λόγο με προσβάλουν ακατάπαυστα τις τελευταίες ημέρες και υποτιμούν την νοημοσύνη μου;;
Κατ εμέ αυτό είναι ερώτημα και όχι γιατί πιστεύω στην αστολογία...


Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο το τι λεει η φίλη μας.
Συμφωνω μαζί της κι ακόμα να σας πώ την αλήθεια δεν καταλαβαινω για ποιό λόγο πρεπει ο οποιοσδήποτε να νιώσει οτι πρέπει να απολογηθεί για οποιαδήποτε επιλογή του.

Ζωή και Ζώδια
11-10-2006, 04:09 PM
Μηπως θελεις να παρομοιασεις εαυτον και με τον Γαλιλαιο η τον Τζιορντανο Μπρουνο;
Τι θελεις να πεις alegra; Πως κατεχεις την αληθεια και σε κυνηγουν σκοταδιστες; Σκεφτηκες ποτε πως ισως αυτα που πρεσβευεις εσυ μπορει να ειναι ο σκοταδισμος του σημερα;
Δεν ειδα κανεναν να θελει να σου απαγορευσει να πιστευεις ο,τι σ' αρεσει.....

Αν δεν κάνω λάθος, ο Μπρούνο ήταν κάθετος πολέμιος της αριστοτέλειας λογικής ("Τότε κατάλαβα για πρώτη φορά, ότι η οπτική μπορεί και να απατά" και "ποιος είναι ο λόγος της βεβαιότητας;" π.χ.). Αποδεχόταν δε πράγματα που αντίκεινταν στην κυρίαρχη λογική της εποχής, θεμελίωσε την άποψη περί της ύπαρξης ΚΑΙ άλλων κόσμων, πέραν του γνωστού μας και άλλων ήλιων και άλλων πλανητικών συστημάτων, τα οποία φυσικά και κατοικούνται.
Μυήθηκε δε στον "Εκλεκτιστικό Πλατωνισμό" και στον χριστιανικό μυστικισμό. Νομίζεις ότι η αστρολογία απέχει πολύ από από τις ιδέες του;
Θέλω να πω ότι η υπερβατικότητά του, λόγος του που τον έκανε "φλογερό" θέαμα στην πλατεία Λουλουδιών δεν βασίστηκε και σε ιδέες που ακόμα και σήμερα χαρακτηρίζονται απόκρυφες, μυστικιστικές και εμπεριέχουσες θέσεις παραδοξότητaς και δύσκολα κατανοητές από τους ορθολογιστές;

Παναγιώτης
11-10-2006, 04:17 PM
roadrunner σε ευχαριστώ:bigsmile:

Παναγιώτης
11-10-2006, 04:22 PM
alegra δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να απαντήσει, απλά μου κάνει εντίπωση ότι μόλις το 0.08% των εγγεγραμένων χρηστών απαντάνε σε μια πολλή ουσιόδη ερώτηση!
Ζητώ από κάποιον να αλλάξει τον τίτλο σε: "Γιατί συμβουλεύεστε την αστρολογία", ήθελα να το κάνω από εχθές αλλά δεν έβρισκα πως.
Ο καιρός είναι ο ίδιος με μικρές αποκλήσεις 1-2 οC

Fotini Christodoulou
11-10-2006, 04:28 PM
Παρακαλώ Παναγιώτη!:bigsmile:

Παναγιώτης
11-10-2006, 04:29 PM
Μην ακούω υπερβολές περι φασισμού

Παναγιώτης
11-10-2006, 04:34 PM
Eυχαριστώ τον όποιον άλλαξε τον τίτλο

Κασσιόπη
11-10-2006, 04:36 PM
Αγαπητη Κασσιοπη συγνωμη αλλα μαρξιστης και οπαδος της αστρολογιας ειναι εννοιες 100% ασυμβιβαστες, μην τρελλαθουμε κι ολας!

Αγαπητέ Ξέρξη, σε πρώτο επίπεδο θα σας παρακαλούσα να προσέχετε λίγο τη φρασεολογία σας. Δεν επιτρέπω μομφές σαν αυτή που εμπεριέχεται στη δημοσίευσή σας. Ειδικά από τη στιγμή που, καταπώς φαίνεται, δεν έχετε ιδέα ούτε του τι σημαίνει αστρολογία, ούτε υπό ποιο πρίσμα δύναται να την προσεγγίσει κανείς. Και επιπλέον, ούτε με γνωρίζετε προσωπικά, ούτε έχουμε κάνει κάποια συζήτηση σχετικά.
Έκανα μια προσπάθεια να σας εξηγήσω υπεραπλουστευμένα, χάρην συντομίας, του πως μπορεί να σκεφτεί ένας υλιστής.
Αν δε σας πείθει, λυπάμαι.

Ξέρξης
11-10-2006, 04:39 PM
Ο Bruno ουσιαστικα καηκε στην πυρα γιατι αμφισβητησε την επικρατουσα γεωκεντρικη πτολεμαικη αποψη του συμπαντος-κοσμολογια στην οποια η αστρολογια ακομα βασιζεται...... Φυσικα στην εποχη του η επιστημη δεν ειχε αποκοπει απο τις μυστικιστικες δοξασιες.
Το ιδιο εγινε και με τις αστρονομια και αστρολογια η αστρονομια ειναι επιστημη με αλματωδη προοδο ενω η αστρολογια ενασχοληση προσκολημενη σε μυστικιστικες δοξασιες. Καπου στο παρον site διαβασα την αποψη πως 5.000 χρονια και δεν εχει φτασει στην ωριμοτητα της.


καταπώς φαίνεται, δεν έχετε ιδέα ούτε του τι σημαίνει αστρολογία


Αγαπητη Κασσιοπη,
ξερω τι δεν σημαινει παντως και δεν σημαινει μαρξιστικη θεωρηση του κοσμου.

panther
11-10-2006, 04:42 PM
Αγαπητέ Ξέρξη,

πρόσφατα διάβασα ότι υπήρχαν πάρα πολλά στοιχεία για διάφορα θέματα, τέχνες, επιστήμες κλπ, συμπεριλαμβανομένου και της αστρολογίας, τα οποία χάθηκαν όταν κάηκε η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας. Αρά, ίσως και να ξαναξεκίνησε από την αρχή, η έρευνα;)

Φιλικά
Ιουλια

Maroulita
11-10-2006, 04:43 PM
alegra δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να απαντήσει, απλά μου κάνει εντίπωση ότι μόλις το 0.08% των εγγεγραμένων χρηστών απαντάνε σε μια πολλή ουσιόδη ερώτηση!
Ζητώ από κάποιον να αλλάξει τον τίτλο σε: "Γιατί συμβουλεύεστε την αστρολογία", ήθελα να το κάνω από εχθές αλλά δεν έβρισκα πως.
Ο καιρός είναι ο ίδιος με μικρές αποκλήσεις 1-2 οC

Μη σου κάνει και τόσο εντύπωση Παναγιώτη. Το κάθε μέλος έχει διαφορετικό κίνητρο όταν μπαίνει στο σάιτ (και σε οποιοδήποτε σάιτ φαντάζομαι). Για παράδειγμα, για να σου δώσω δύο άκρα (αν λέγαμε δηλαδή ότι υπάρχει ένα συνεχές), άλλο μπαίνει γιατί θέλει να διαβάσει κάποια γενική πρόβλεψη (να δει το ζώδιό του κοινώς), μέσα στα πλαίσια της λαϊκής αστρολογίας, ενώ ένα άλλο γιατί θέλει να μάθει κάτι παραπάνω, να διαβάσει άρθρα, να ρωτήσει, να συμμετάσχει πιο ενεργά στις ενότητες που υπάρχουν.


Θα ήθελα να πω και γω πώς και για ποιο λόγο προσέγγισα την αστρολογία.

Ασχολούμαι τον τελευταίο χρόνο με το "'άθλημα" (μη με αποπάρετε για τον όρο, το λεω μεταφορικά!). Μέχρι λοιπόν πριν ένα χρόνο, επειδή και μένα η μόνη μου επαφή με αυτό το θέμα ήταν αποκλειστικά οι αστρολόγοι-ταρομάντες-αυγουλοπαρατηρητές και ερευνητές του νεσκαφέ, νόμιζα ότι αυτή η γραφικότητα και ο τσαρλατανισμός ήταν κάτι γενικευμένο. Διέκρινα όμως και κάποιους σοβαρούς ανθρώπους σε έντυπα ή στην τηλεόραση, που χωρίς να φορούν πουκάμισα από μεταξωτή λουλουδωτή κουρτίνα, είχαν ωραίο λόγο και δεν έμπλεκαν τα πράγματα. Είχε πέσει επίσης στα χέρια μου ένα βιβλίο ενός γνωστού αστρολόγου, που έλεγε κάποια πράγματα γενικά για το ζωδιακό κύκλο και διαβάζοντας κάποια πολύ γενικά χαρακτηριστικά του ζωδίου μου, είδα ότι δεν έπεφταν και πολύ έξω αυτά τα χαρακτηριστικά, με το χαρακτήρα μου, όπως εγώ τον βλέπω και όλοι οι άλλοι μου λένε.

Κάθισα λοιπόν και έψαξα, βρήκα κάποια ξένα και ελληνικά σαιτ, ενώ επέλεξα να μείνω σε κάποιο, γιατί είδα ότι διαφέρει. Χωρίς καμία προκατάληψη, διάβασα κάποια εισαγωγικά κείμενα, αγόρασα και κάποια βιβλία για να μπω στο "πνεύμα" της όλης υπόθεσης, ρώτησα κάποιους που ήξεραν κάτι παραπάνω (μην πω και πολύ!) από εμένα. Είδα λοιπόν ότι υπάρχει μια θεωρία, υπάρχουν προσεγγίσεις και σκέφτηκα να "πειραματιστώ" πρώτα απ'όλα πάνω στον ίδιο μου τον εαυτό. Και τί εννοώ μ' αυτό; Ήμουν πολύ περίεργη να δω, αν αυτά που διάβαζα θα μπορούσα να τα εφαρμόσω, να δω αν ισχύουν σε μένα. Εφτιαξα το χάρτη μου (γεννέθλιο) και άρχισα να παρατηρώ και να σημειώνω, να προσπαθώ να ερμηνεύσω και να καταλάβω.

Θα μου πεις: "περίμενες την αστρολογία για να μάθεις τον εαυτό σου;". Εννοείται πως όχι! Δεν περίμενα να μάθω από την αστρολογία, επειδή ο ωροσκόπος μου είναι στον Καρκίνο, ότι είμαι -μεταξύ άλλων- λίγο ευαίσθητη, ότι δείχνω μεγάλη αφοσίωση στο σπίτι και στην οικογένεια, ότι είμαι συμπονετική προς τους άλλους κλπ κλπ κλπ. Αυτό το ήξερα, το ζω κάθε μέρα. Ξαφνιάστηκα όμως, όταν διαβάζοντας, είδα ότι αυτές οι τάσεις αποδίδονται στον ωροσκόπο που βρίσκεται στον Καρκίνο. Σου δίνω ένα πολύ απλό παράδειγμα, που αφορά τον ωροσκόπο. Τα πράγματα σαφώς και είναι πιο περίπλοκα.

Ο καθένας μας γνωρίζει ή προσπαθεί τέλος πάντων να μάθει τον εαυτό του, με το ψάξιμο που κάνει προσωπικά ο ίδιος μέσα του και με τις συναναστροφές και τις εμπειρίες του. Απλά, ασχολούμενη στο ελεύθερό μου χρόνο, πολύ ερασιτεχνικά και σε αρκετά αρχάριο επίπεδο, είδα ότι το σύστημα δούλευε, όσον αφορά εμένα.

Κασσιόπη
11-10-2006, 04:47 PM
Αγαπητη Κασσιοπη,
ξερω τι δεν σημαινει παντως και δεν σημαινει μαρξιστικη θεωρηση του κοσμου.

Πάντα έβρισκα ενδιαφέρον το edit στις απαντήσεις...

Πέραν τούτου, η αντιθετοαντιστροφή σας νομίζω πως ακούγεται ατεκμηρίωτη. Και όχι, ούτε τι ΔΕΝ σημαίνει φαίνεται να γνωρίζετε.

alegra
11-10-2006, 05:17 PM
Χαίρομαι που απο όοοοολα όσα έγραψα, πιάσατε το σωστό νόημα, αποκριθήκατε σε αυτά που είπα κλπ κλπ.
Κι επειδή ο αστρολόγος μου, μου έχει πει να μην σκοτίζω το μυαλουδάκι μου κι ιδιαίτερα :toung: σας φιλώ σταυρώτα αγαπητοί που κατα τα άλλα έχετε απαντήσεις και άποψη σχετικά με τι πιστεύει και πρεσβεύει ο καθείς απο εμάς εδω μέσα και σπεύδω να διαβάσω κάποια απο τα πολύ ενδιαφέροντα υπόλοιπα άρθρα που έχει το site, γιατί έχετε μονοπωλήσει το ενδιαφέρον τελευταίως έχω μείνει πίσω και κάποια στιγμή πρέπει να μηδενίσω το conter...
Καλή επιτυχία στις αναζητήσεις σας και ξερετε τι διαπίστωσα ? Τελικά γίνατε κι εσεις fun του site. Απο την μία ή την άλλη πλευρά, κατα κάποιο μαγικό τρόπο, το myhoroscope γίνεται εθιστικό. Εχθροί ή φίλοι δεν ξεκολάτε εύκολα απο εδω μέσα. Κάπου πήρε το μάτι μου οτι έχει τον χάρτη του. Πάω να τον μελετίσω
μπας και καταλάβω γιατί...
;)

Ζωή και Ζώδια
11-10-2006, 05:50 PM
Ο Bruno ουσιαστικα καηκε στην πυρα γιατι αμφισβητησε την επικρατουσα γεωκεντρικη πτολεμαικη αποψη του συμπαντος-κοσμολογια στην οποια η αστρολογια ακομα βασιζεται...... Φυσικα στην εποχη του η επιστημη δεν ειχε αποκοπει απο τις μυστικιστικες δοξασιες.
Το ιδιο εγινε και με τις αστρονομια και αστρολογια η αστρονομια ειναι επιστημη με αλματωδη προοδο ενω η αστρολογια ενασχοληση προσκολημενη σε μυστικιστικες δοξασιες. Καπου στο παρον site διαβασα την αποψη πως 5.000 χρονια και δεν εχει φτασει στην ωριμοτητα της.
.

Ο Μπρούνο κάηκε γιατί πίστευε στην δυνατότητα του θεού να δημιουργεί απεριόριστους κόσμους. Θεωρούσε, λοιπόν, ως βλασφημία την άποψη του Αριστοτέλη (πατέρα της λογικής) έναντι του απείρου όντος. Πίστευε ότι θεός και σύμπαν είναι έννοιες ταυτόσημες. Δεν βρίσκω καμία αντίθεση στην λογική της γαιοκεντρικής θεώρησης από την πλευρά της αστρολογίας. Αν έχεις χρόνο, διάβασε την απάντησή μου σε εσένα στο άλλο τοπικ για να καταλάβεις τι εννοώ.

Για να μην βγαίνουμε όμως εκτός θέματος (παρασύρομαι και εύκολα :cheesy: ), θέλω να σου ζητήσω μία μεγάλη χάρη :love:
Επειδή το μότο του myhoroscope είναι αστρολογία, γνώση και διασκέδαση, θα ήθελα να μου έστελνες είτε με π.μ. είτε ελεύθερα τα στοιχεία της γεννήσεώς σου (πόλη, έτος, ημερομηνία και όσο γίνεται πιο ακριβή ώρα)
για να δούμε μαζί κάποια πράγματα. Είμαι σίγουρος πως δεν θα με παρεξηγήσεις. Στην χειρότερη για εμάς να βεβαιωθείς για άλλη μία φορά για το ορθόν των λόγων σας, στην χειρότερη για εσένα απλώς να σε προβληματίσει το μέγεθος των πιθανοτήτων που είχαμε για να "μαντέψουμε" κάποια πράγματα.¨Όπως και να έχει όμως, θα διασκεδάσουμε, γιατί είναι και αυτό ένα από τα ζητούμενα εδώ μέσα, φαντάζομαι και για εσένα θα έχει ενδιαφέρον αλλά και πλάκα! Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να έστελνες τα στοιχεία που ζήτησα ελεύθερα, για να παρακολουθούν όλοι. :bigsmile:

Ξέρξης
11-10-2006, 09:32 PM
Πέραν τούτου, η αντιθετοαντιστροφή σας νομίζω πως ακούγεται ατεκμηρίωτη. Και όχι, ούτε τι ΔΕΝ σημαίνει φαίνεται να γνωρίζετε.

Αγαπητη Κασσιοπη εφ οσον θεωρεις οτι μαρξισμος και αστρολογια μπορουν να συμβαδιζουν γιατι δεν με παραπεμπεις σε καποια εφημεριδα, περιοδικο, εντυπο τελος παντων μαρξιστικων ιδεολογικων καταβολων με στηλη αστρολογιας;

Ζωη και ζωδια, δεν θα το κανω γιατι απλως θεωρω πως δεν εχει νοημα κατι τετοιο. Ευχαριστω για την προθυμια σου παντως.

Κασσιόπη
12-10-2006, 04:56 PM
Αγαπητη Κασσιοπη εφ οσον θεωρεις οτι μαρξισμος και αστρολογια μπορουν να συμβαδιζουν γιατι δεν με παραπεμπεις σε καποια εφημεριδα, περιοδικο, εντυπο τελος παντων μαρξιστικων ιδεολογικων καταβολων με στηλη αστρολογιας;

Ζωη και ζωδια, δεν θα το κανω γιατι απλως θεωρω πως δεν εχει νοημα κατι τετοιο. Ευχαριστω για την προθυμια σου παντως.

Αγαπητέ Ξέρξη, πρώτον "στήλη αστρολογίας" δεν περιλαμβάνει κανένα έντυπο που έχει σαν πρώτο θέμα την αστρολογία, γιατί πολύ απλά η αστρολογία δεν συμπυκνώνεται σε "στήλες". Το κολπάκι αυτό γίνεται από διάφορα έντυπα για επικοινωνιακούς λόγους. Αλλά αυτό είναι κοινωνικό ζήτημα, και επαναλαμβάνω πως καλό θα ήταν να μη τα συνδέουμε.
Ωστόσο, η παρατήρηση αυτή και μόνη , δείχνει πως δεν έχετε καταλάβει ούτε τι δεν είναι αστρολογία, το επαναλαμβάνω.

Δεύτερον, τα όποια μαρξιστικής προσέγγισης έντυπα συνήθως ασχολούνται με ζητήματα ιδεολογικού και κοινωνικού περιεχομένου σε μακροσκοπικό επίπεδο. Ούτε και στήλες ψυχολογίας διαθέτουν, από όσο γνωρίζω.

Τρίτον, και βασικότερον, σαφώς και δεν αποτελεί μοναδικό αποδεικτικό στοιχείο για το ότι μαρξιστική θεώρηση και αστρολογία μπορούν να συμβαδίζουν, η θεματολογία σε κάποιο έντυπο. Απόδειξη μπορεί να αποτελεί επίσης η συμμετοχή κάποιου που ασπάζεται μια τέτοια θεώρηση σε επίσημους φορείς με ιδεολογικό υπόβαθρο τη μαρξιστική - λενινιστική θεωρία...;)

Κασσιόπη
12-10-2006, 05:19 PM
Ξέρξη,

πρώτον, "στήλες αστρολογίας" δεν έχει κανένα έντυπο που έστω αντιμετωπίζει την αστρολογία σοβαρά. Κι αυτό, γιατί όλοι που έχουν ασχοληθεί κάπως, ξέρουν πως η αστρολογία δεν συμπυκνώνεται σε στήλες. Αυτό γίνεται από κάποια έντυπα για επικοινωνιακούς λόγους.

δεύτερον, τα μαρξιστικής προσέγγισης έντυπα ασχολούνται με ερμηνεία πολιτικών και κοινωνικών φαινομένων, σε μακροσκοπικό επίπεδο. Τα ευρείας κυκλοφορίας , τουλάχιστον.

τρίτον, δεν αντιλαμβάνομαι , γιατί ως απόδειξη στο ερώτημά σου "συνδυασμός αστρολογίας και μαρξιστικής θεώρησης των πραγμάτων" η ύπαρξη μιας "στήλης αστρολογίας" σε έντυπο, κι όχι κάτι άλλο. Π.χ. συμμετοχή "οπαδού" αστρολογίας σε επίσημο φορέα με ιδεολογικό υπόβαθρο τη μαρξιστική - λενινιστική ιδεολογία... Και όπως γνωρίζεις, οι επίσημοι αυτοί φορείς δεν αστειεύονται όταν ξεφεύγεις από τις ιδεολογικές τους γραμμές... Παρακαλώ όμως να σταματήσει εδώ η εμμονή με τον μαρξισμό, γιατί κινδυνεύουμε να βγούμε εκτός θέματος, μου έχουν γίνει κάποιοες φορές παρατηρήσεις - σε άλλο θέμα - για απαντήσεις πολιτικού περιεχομένου, και δεν θέλω να επαναληφθεί. Αν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι άλλο, σε παρακαλώ μέσω πμ.

Σου εξηγώ, για τελευταία φορά, πως αλλιώς αντιμετωπίζει την αστρολογία ένας οπαδός της μεταφυσικής, κι αλλιώς ένας υλιστής. Αυτά μπορώ να πω στο "εντός θέματος" πλαίσιο.

Κασσιόπη
12-10-2006, 10:41 PM
Συγγνώμη για τις δύο δημοσιεύσεις, απλώς είδα ότι δεν παρουσιαζόταν η πρώτη και νόμισα πως είχε διαγραφεί κατά λάθος.

Emmanole
12-10-2006, 10:42 PM
Γεια σας!
Είμαι σχετικά καινούργια ακόμη στο σάιτ. Προσπάθησα να παρακολουθήσω κάποιες συζητήσεις αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα μιας και είμαι τελείως άσχετη με το θέμα... με πολύ όμως κέφι να μάθω!
Κάποιοι γνωστοί μου, φίλοι, που ασχολούνται με το αντικείμενο αυτό, ερασιστεχνικά και για αποκλειστικά προσωπική χρήση, μου είπαν κάποια πράγματα με βάση το ωροσκόπιο μου. Αρχικά μου φάνηκε περίεργο αλλά στη συνέχεια αφού είχα πάρει στην ουσία ένα ερέθισμα από αυτούς, είπα να ψάξω στο νετ για την αστρολογία. Βρήκα αυτό το σάιτ, το οποιο μου φαίνεται και μου φάνηκε για να είμαι ακριβής από την αρχή πολύ προσεγμένο. Διαβάζοντας αρχικά κάποια άρθρα για τα γενικά χαρακτηρτιστικά των ζωδίων είδα ότι υπάρχουν αρκετά σημεία με τα οποία ήμουν σύμφωνη.
Έτσι, χωρίς ακόμη να έχω γνώσεις αλλά με την, ας την πω, παρότρυνση που πήρα από τουε φίλους μου, νομίζω πως μέσω της αστρολογίας θα μπορέσω να γνωρίσω καλύτερα τον εαυτό μου. Αν καταφέρω να μάθω κάποια βασικά πραγματα και αργότερα να είμαι σε θέση να ερμηνεύω ακόμη και τον προσωπικό μου χάρτη είμαι πεπεισμένη ότι θα μπορέσω να κατανοήσω σε μεγάλο βαθμό τον χαρακτήρα μου, τα θετικά και τα αρνητικά μου, επικεντρώνοντας μάλλον περισσότερο στα αρνητικά μπας και μπορέσω να τα διορθώσω.
Αυτά από μένα. Πάω να μελετήσω τώρα γιατί για να καταφέρω να κάνω όσα προείπα, χρειάζεται διάβασμα και συγκέντρωση. Μόλις μπορέσω να αποκτήσω μια πιο τεκμηριωμένη άποψη για το θέμα, θα ξαναγράψω και θα σας πω με περισσότερη σιγουριά αλλά και γνώση γιατί συμβουλεύομαι την αστρολογία.

Ξέρξης
12-10-2006, 10:54 PM
Σου εξηγώ, για τελευταία φορά, πως αλλιώς αντιμετωπίζει την αστρολογία ένας οπαδός της μεταφυσικής, κι αλλιώς ένας υλιστής.


Αγαπητη φιλη η αντιμετωπιση της αστρολογιας απο τον υλισμο ειναι απλη την απορριπτει.

Κασσιόπη
12-10-2006, 11:11 PM
Αγαπητη φιλη η αντιμετωπιση της αστρολογιας απο τον υλισμο ειναι απλη την απορριπτει.

Ο υλισμός απορρίπτει οτιδήποτε προσεγγίζεται ιδεαλιστικά. Και υπάρχει τρόπος να μην προσεγγίσεις την αστρολογία ιδεαλιστικά. Αν θέλετε, κάντε τον κόπο να ασχοληθείτε μια δεκαετία παρατηρώντας γύρω σας σχετικά και προσπαθήστε να βγάλετε κάποια συμπεράσματα χωρίς να προδώσετε τις αρχές σας. Εαν πάλι δεν σας ενδιαφέρει, τουλάχιστον σεβαστείτε αυτούς που το έχουν κάνει, έχουν εξηγήσει τα συμπεράσματά τους σε ομοϊδεάτες τους, κι ακόμη κι αν δε τους έχουν πείσει, τουλάχιστον έχουν κερδίσει το σεβασμό τους πάνω στο ζήτημα. Αυτά από μένα. Δεν πρόκειται να συνεχίσω άλλο αυτού του είδους τον διάλογο, γιατί αφενός δεν μπορεί αν αναπτυχθεί περισσότερο εδώ μέσα, αφετέρου εσάς ο σκοπός σας είναι να εκτοξεύετε "σπόντες" και να 'ξυπνήσετε" τα πλήθη.

Σας πληροφορώ πως αρκετοί από εδώ μέσα, τον χλευασμό τον έχουμε συναντήσει πολλάκις και σε ζωντανή μετάδοση. Και τον μετατρέψαμε σε σεβασμό, αν όχι σε αποδοχή.
Δεν περιμένουμε από τον καθένα που βρήκε την ιστοσελίδα και μπήκε να ξεσπαθώσει προσβάλλοντας, να δείξει διάθεση να σκεφτεί με τρόπο που ίσως δεν έχει συνηθίσει το διαφορετικά δομημένο μυαλό του. Αλλά, φτάνει. Ειλικρινά.

Όσο για σας προσωπικά, τη "μπηχτούλα' προηγούμενης δημοσίευσής σας, δεν την έχω ξεχάσει. Περίμενα μήπως ανακαλέσετε ευγενικά, τουλάχιστον στη βάση του ότι δεν με γνωρίζετε και δεν έχουμε συζητήσει σχετικά, αλλά ούτε κι αυτό το κάνατε. Αφενός λοιπόν, από το ότι δεν πρόκειται να καταλήξουμε κάπου, κι αφετέρου επειδή έχετε κάνει υπαινιγμούς ως προς το άτομό μου, δεν πρόκειται να σας απαντήσω περαιτέρω.

Ευχαριστώ. Καλή σας συνέχεια.

BlackOrWhat
05-11-2006, 02:38 PM
Για να σας ανοίξω τα μάτια και να σας σώσω, απο την ακαμψία της υλιστικής φιλοσοφίας :toung: