PDA

View Full Version : Περί αστρολογικών προβλέψεων



Deodonus
03-10-2006, 03:47 PM
Έχω μπερδευτεί στο εξής θέμα: δεδομένου ότι η οικοθεσία βγαίνει με βάση την ώρα που γενηθίκαμε και επομένως τον ωροσκόπο, στις αστρολογικές προβλέψεις διαβάζουμε το ηλιακό μας ζώδιο ή τον ωροσκόπο μας? Γιατί όταν διαβάζω π.χ. στον καρκίνο "ο (διελαύνων) άρης είναι στον τρίτο οίκο σας", ενώ στην πραγματικότητα είναι στον 11ο μου, μπερδεύομαι...

panther
03-10-2006, 03:58 PM
Έχω μπερδευτεί στο εξής θέμα: δεδομένου ότι η οικοθεσία βγαίνει με βάση την ώρα που γενηθίκαμε και επομένως τον ωροσκόπο, στις αστρολογικές προβλέψεις διαβάζουμε το ηλιακό μας ζώδιο ή τον ωροσκόπο μας? Γιατί όταν διαβάζω π.χ. στον καρκίνο "ο (διελαύνων) άρης είναι στον τρίτο οίκο σας", ενώ στην πραγματικότητα είναι στον 11ο μου, μπερδεύομαι...

Κανονικά, πρέπει να κοιτάμε και το ζώδιο αλλά και τον ωροσκόπο.
Το παράδειγμα σου βέβαια, δεν το κατάλαβα. Τι εννοείς?

*Astropeleki*
03-10-2006, 04:01 PM
Έχω μπερδευτεί στο εξής θέμα: δεδομένου ότι η οικοθεσία βγαίνει με βάση την ώρα που γενηθίκαμε και επομένως τον ωροσκόπο, στις αστρολογικές προβλέψεις διαβάζουμε το ηλιακό μας ζώδιο ή τον ωροσκόπο μας? Γιατί όταν διαβάζω π.χ. στον καρκίνο "ο (διελαύνων) άρης είναι στον τρίτο οίκο σας", ενώ στην πραγματικότητα είναι στον 11ο μου, μπερδεύομαι...

1ον: Διαβάζουμε και τα δύο. Θεωρείται σωστό να δίνουμε και μεγαλύτερη σημασία στον ωροσκόπο, μιας και αυτός ευθύνεται για την προσωπικότητα μας, τα χαρακτηριστικά που βγάζουμε προς τα έξω. Είναι σαν να συμπληρώνει το ένα το άλλο!

2ον: είναι άλλο που έχεις τον ¶ρη σου στο γενέθλιο χάρτη και άλλο όταν κάνει διέλευση. Μπορεί στο χάρτη σου να τον έχεις στον 11ο οίκο. Όταν διαβάζεις όμως μία πρόβλεψη και αναφέρει "ο διελαύνων ¶ρης", εννοεί το πέρασμα του ¶ρη που γίνεται την δεδομένη στιγμή και περνά από τον 3ο οίκο. Η διέλευση είναι το πέρασμα που κάνει τώρα ο ¶ρης στο ζώδιο του Καρκίνου.

Ελπίζω να σε βοήθησα....

Deodonus
03-10-2006, 08:45 PM
2ον: είναι άλλο που έχεις τον ¶ρη σου στο γενέθλιο χάρτη και άλλο όταν κάνει διέλευση. Μπορεί στο χάρτη σου να τον έχεις στον 11ο οίκο. Όταν διαβάζεις όμως μία πρόβλεψη και αναφέρει "ο διελαύνων ¶ρης", εννοεί το πέρασμα του ¶ρη που γίνεται την δεδομένη στιγμή και περνά από τον 3ο οίκο. Η διέλευση είναι το πέρασμα που κάνει τώρα ο ¶ρης στο ζώδιο του Καρκίνου.
Ναι, αλλά ουσιαστικά ο διελαύνον άρης επιρρεάζει τον τομέα της ζωής μου στον οποίο αντιστοιχεί ο οίκος στον οποίο βρίσκεται. Αν π.χ. ο ¶ρης φέρνει εντάσεις (δεν ξέρω, έτσι δεν είναι?...), εντάσεις μεν αλλά που? άμα αρχίσουμε τους οίκους από το ζώδιο μας (όπως κάνουν οι προβλέψεις) έστω ότι βγαίνει στις οικογενιακές σχέσεις, ενώ άμα το αρχίσουμε από τον ωροσκόπο βγαίνει στην καριέρα (παραδήγματα όλα αυτά). Έτσι, όταν διαβάζω "ο ¶ρης βρίσκεται στο τάδε ζώδιο, στον τάδε οίκο σας που έχει να κάνει για το τάδε θέμα", δεν ισχύει, γιατί με βάση τον ωροσκόπο μου, ο ¶ρης βρίσκεται σε άλλον οίκο και αφορά άλλο θέμα. Καταλάβατε, ή το μπέρδεψα πιο πολλύ?....

*Astropeleki*
03-10-2006, 09:52 PM
Ναι, αλλά ουσιαστικά ο διελαύνον άρης επιρρεάζει τον τομέα της ζωής μου στον οποίο αντιστοιχεί ο οίκος στον οποίο βρίσκεται. Αν π.χ. ο ¶ρης φέρνει εντάσεις (δεν ξέρω, έτσι δεν είναι?...), εντάσεις μεν αλλά που? άμα αρχίσουμε τους οίκους από το ζώδιο μας (όπως κάνουν οι προβλέψεις) έστω ότι βγαίνει στις οικογενιακές σχέσεις, ενώ άμα το αρχίσουμε από τον ωροσκόπο βγαίνει στην καριέρα (παραδήγματα όλα αυτά). Έτσι, όταν διαβάζω "ο ¶ρης βρίσκεται στο τάδε ζώδιο, στον τάδε οίκο σας που έχει να κάνει για το τάδε θέμα", δεν ισχύει, γιατί με βάση τον ωροσκόπο μου, ο ¶ρης βρίσκεται σε άλλον οίκο και αφορά άλλο θέμα. Καταλάβατε, ή το μπέρδεψα πιο πολλύ?....


Δεν με μπέρδεψες...και η απορία σου είναι εύλογη. Σε αυτό το σύστημα πρόβλεψης (με τις διελεύσεις) όμως δεν είμαι και γω σίγουρη για το αν χρησιμοποιούμε τον ωροσκόπο μας σαν πρώτο οίκο ή τον οίκο που βρίσκεται ο Ήλιος μας ως πρώτο ή και κάτι διαφορετικό απο αυτά τα δύο που αναφέρω.

Και για να μη μπερδέψω και εσένα και εμένα, καλύτερα να μας απαντήσει ένας πιο γνώστης του θέματος ;)
Το ζητούμενο πάντως το εμπεδώσαμε ...απλώς μένει να μάθουμε ποιον οίκο θεωρούμε πρώτο έτσι ώστε να δουμε ο διελαύνοντας ¶ρης ποιον οίκο επηρεάζει!

Πάντως χαρακτηριστικά του ¶ρη είναι η δύναμη, η επιθετικότητα, η δράση, η ενέργεια,η αποφασιστικότητα, η μαχητικότητα, το πάθος, η σεξουαλικότητα....

Λίλιαν Σίμου
03-10-2006, 11:03 PM
Αγαπητέ Deodonus

Οι γενικές προβλέψεις, δεν έχουν την ακρίβεια της μελέτης ενός ατομικού χάρτη. Αγκαλιάζουν ευρύτερα τον ζωδιακό.
Υπάρχει στον καθένα μας το ηλιακό ωροσκόπιο (με βάση έναρξης τον Ήλιο μας) και αυτό με την ώρα γέννησης και τον Ωροσκόπο.

Όπως έχω εξηγήσει και σε άλλο μέλος που εύλογα είχε ανάλογη απορία, το σύστημα των γενικών προβλέψεων προκύπτει έτσι, που θα ήταν καλό να μελετά κάποιος παράλληλα και τα δύο ζώδια, δηλαδή κι αυτό του Ηλίου του κι αυτό του Ωροσκόπου του. Ο συνδυασμός θα φέρει πιο κοντά τις τάσεις.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

iasonas
06-10-2006, 02:31 PM
Θα ηθελα να ρωτήσω κατι για την οικοθεσία με βάση τον ήλιο μας. Εγω που εχω τον ηλιο μου στην 24ο του Ταύρου, να θεωρω ως πρωτο μου οίκο ολο τον Ταύρο ή η ακμή του πρωτου οίκου αρχίζει απο την 24ο και τελειωνει ο οίκος μέσα στους Διδυμους?

Λίλιαν Σίμου
08-10-2006, 12:57 AM
Αγαπητέ Ιάσωνα

Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε το σύστημα με τον Ήλιο ως Ωροσκόπο, τότε ο κάθε οίκος θα τελειώνει στο επόμενο ζώδιο στις 24 μοίρες. Δηλαδή ο Ωροσκόπος είναι στις 24 Ταύρου, αλλά ο 2ος οίκος ξεκινά στις 24 Διδύμων κ.ο.κ. Αυτό το σύστημα χρησιμοποιείται κυρίως χωρίς ώρα γέννησης, και αποδίδει αρκετά, όχι όμως με την λεπτομέρεια του κλασσικού ωροσκοπίου με γνωστή ώρα γέννησης.
Κάποιοι το χρησιμοποιούν για συμπληρωματικές πληροφορίες, ακόμη κι όταν έχουν ώρα.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Κασσιόπη
08-10-2006, 11:14 AM
Από ότι έχω καταλάβει γενικότερα, διαβάζοντας διάφορες απόψεις, έχω καταλήξει πως ο συνδυασμός έχει να κάνει με το εξής , κυρίως: ερμηνεία της διέλευσης όσον αφορά το ηλιακό ζώδιο, για τις τάσεις , ερμηνεία όσον αφορά τον ωροσκόπο, για τα θέματα του οίκου. Π.χ. για άτομο με ήλιο στον Καρκίνο και ωροσκόπο Σκορπιό, η διέλευση του ¶ρη από τον Κριό ενδέχεται να επιφέρει ένταση στο άτομο (Κριός τετράγωνο με τον Καρκίνο) που να σχετίζεται με τον τομέα της εργασίας ή της υγείας (Κριός - 6ος οίκος, στην προκειμένη περίπτωση).

Δηλαδή η ερμηνεία της τάσης προκύπτει συνδυαστικά. Δεν δίνεται βάση δηλαδή λιγότερο στον ωροσκόπο και περισσότερο στο ηλιακό ζώδιο ή το αντίστροφο.

Αυτά ως κυριότερη τάση. Εννοείται πως για περισσότερες ενδείξεις πρέπει να ελεγχθεί το ωροσκόπιο στο σύνολό του. Ας πούμε, αν κάποιος έχει σημαντικές όψεις στο ωροσκόπιό του, που δίνουν μια ιδιαίτερη δυναμική στον πλανήτη που είναι κυβερνήτης του ωροσκόπου, είναι πολύ πιθανό μια κατάλληλη διέλευση να ενεργοποιεί σε πολύ μεγάλο βαθμό ζητήματα που περιγράφονται από τις προβλέψεις του ωροσκόπου. Εαν πάλι, στο ωροσκόπιο υπάρχει π.χ. στενή σύνοδος ηλιακού ζωδίου με άλλους πλανήτες, είναι επόμενο οι προβλέψεις που αφορούν το ηλιακό ζώδιο να μοιάζουν περισσότερο ακριβείς.

Μάνος Μαντάς
08-10-2006, 11:15 PM
Εαν πάλι, στο ωροσκόπιο υπάρχει π.χ. στενή σύνοδος ηλιακού ζωδίου με άλλους πλανήτες, είναι επόμενο οι προβλέψεις που αφορούν το ηλιακό ζώδιο να μοιάζουν περισσότερο ακριβείς.

Η διέλευση θα προσδιορίσει το χρόνο που θα εκδηλωθεί το γεγονός το οποίο πρέπει να διαφαίνεται ως τάση στα ετήσια προσοδευτικά. Από μόνη της δεν έχει πάντα ιδιαίτερη δυναμική.

Κασσιόπη
09-10-2006, 01:10 PM
Η διέλευση θα προσδιορίσει το χρόνο που θα εκδηλωθεί το γεγονός το οποίο πρέπει να διαφαίνεται ως τάση στα ετήσια προσοδευτικά. Από μόνη της δεν έχει πάντα ιδιαίτερη δυναμική.

Εννοείτε ΄σχετικά με τη σύνοδο σε διέλευση; Προσωπικά αναφερόμουν σε σύνοδο προσωπικών πλανητών στο γεννέθλιο.

jupiterios
21-10-2006, 12:40 AM
Πιστευω οτι οι γενικολογες και αοριστες προβλεψεις των περιοδικων και των πρωιναδικων τελειως λανθασμενα χρησιμοποιουν ως οδηγο τους το ηλιακο ζωδιο. Αν και καταλαβαινω οτι αυτο το κανουν για λογους προσεγγισης των λαϊκων μαζων - ολοι μας γνωριζουν το ζωδιο αλλα λιγοι τον ωροσκοπο.

Το πιο σωστο ειναι οταν προκειται για προβλεψη του μελλοντος να κοιταω τον ωροσκοπο γιατι αυτος καθοριζει την οικοθεσια που αποτελει το κυριοτερο εργαλειο προβλεψεων σε αυτες τις γενικολογες στηλες των περιοδικων και πρωιναδικων.

Το ηλιακο ζωδιο ειναι καλυτερα να το συμβουλευομαστε οταν προκειται για κατα προσεγγιση χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας - κι αυτο με πολυ γενικοτητα.