PDA

View Full Version : Η συμβολή του sex στην υγεία



Ζωή και Ζώδια
01-10-2006, 12:26 PM
(Το σεξ κάθε μέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα...)

Από τις Ευαγγελία Δρίκου & Έλενα Δαλέζιου




Διαβάστε το

Η συμβολή του sex στην υγεία | αστρολογια ζώδια (http://www.horoscope.gr/%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85-sex-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1/)

Alien1
01-10-2006, 01:12 PM
(Το σεξ κάθε μέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα...)

Συμφωνω και επαυξανω

Αν και τελευταια δεν ειμαι σιγουρος καν αμα αξιζει το κοπο με αυτα που βλεπω γυρω μου...

friary
01-10-2006, 10:35 PM
Απολαυστικότατο το αρθρο σας, συγχαρητήρια. :)

panther
02-10-2006, 10:43 AM
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο ... και πολύ χιουμοριστικό
Έχουμε ακούσει ιστορίες και ιστορίες!!! :toung::toung::toung:

*Astropeleki*
02-10-2006, 09:01 PM
Πολύ όμορφο άρθρο. Διαβάζουμε μεγάλες αλήθειες!
Πέραν του ότι όσα λέγονται είναι απολύτως σωστά και χρήσιμα, κρατώ την τελευταία παράγραφο, την οποία και θεωρώ πολύ σημαντική.


Το ευχάριστο όμως στην υπόθεση είναι ότι οι περισσότερες περιπτώσεις διευθετούνται επιτυχώς, αρκεί βέβαια να υπάρχει έγκαιρη αντιμετώπιση. Για να συμβεί όμως αυτό θα πρέπει να μην παραμελούνται οι ενδείξεις και τα πρώτα σημάδια όταν παρουσιάζονται και, το κυριώτερο, ο άνδρας ή η γυναίκα που παρουσιάζει το πρόβλημα να μπορέσει να μιλήσει για το θέμα αυτό στον ειδικό.

Η ντροπή δεν χωρά στο συγκεκριμένο θέμα και καλό θα είναι να μιλάμε για το όποιο πρόβλημα μας και να μην το κρατάμε κρυφό έτσι ώστε να αποφύγουμε άλλες άσχημες συμπεριφορές που μπορούν να προκύψουν όταν δεν το συζητάμε.

Grecodom
03-10-2006, 10:01 PM
Καλησπέρα σας!!

Μεγάλη σύμπτωση άραγε ώστε οι απαντήσεις επί τού θέματος νά προέρχονται
κατά τό πλείστον από τό γυναικείο φύλο ??
Επιτρέψτε μου νά τονίσω πώς. . ."ο κουβάς . . .κουράζεται καί όχι
τό...πηγάδι !!."...(πάντοτε μέ σεβασμό στίς ανγνώστριες )

Φιλικά-Δημήτρης-

-------------------------------------------------------------
" La Felicidad no es consequir lo que quieres,
sino desearlo cuando lo tienes !!"

friary
04-10-2006, 10:20 AM
Καλησπέρα σας!!

Μεγάλη σύμπτωση άραγε ώστε οι απαντήσεις επί τού θέματος νά προέρχονται
κατά τό πλείστον από τό γυναικείο φύλο ??
Επιτρέψτε μου νά τονίσω πώς. . ."ο κουβάς . . .κουράζεται καί όχι
τό...πηγάδι !!."...(πάντοτε μέ σεβασμό στίς ανγνώστριες )

Φιλικά-Δημήτρης-

-------------------------------------------------------------
" La Felicidad no es consequir lo que quieres,
sino desearlo cuando lo tienes !!"

Αγαπητέ Δημήτρη, δεν νομίζετε πως κάποια στιγμή αυτή η απαξίωση για το γυναικείο φύλο πρέπει να σταματήσει; Εξ΄άλλου αν ο οποιοσδήποτε κουβάς αισθάνεται κουρασμένος, ας σταματήσει την τόσο κοπιαστική εργασία του. Να σας τονίσω κι εγώ όμως πως δυστυχώς τις περισσότερες φορές, το πηγάδι στερεύει.
Φιλικά Μαίρη

Ζωή και Ζώδια
04-10-2006, 12:23 PM
Αγαπητέ Δημήτρη, δεν νομίζετε πως κάποια στιγμή αυτή η απαξίωση για το γυναικείο φύλο πρέπει να σταματήσει; Εξ΄άλλου αν ο οποιοσδήποτε κουβάς αισθάνεται κουρασμένος, ας σταματήσει την τόσο κοπιαστική εργασία του. Να σας τονίσω κι εγώ όμως πως δυστυχώς τις περισσότερες φορές, το πηγάδι στερεύει.
Φιλικά Μαίρη

Αγαπητή μου friary, θα συμφωνήσουμε μαζί σου και θα προσθέσουμε ότι το πρόβλημα του "νερού" είναι τόσο διογκούμενο παγκοσμίως που εκτιμάται ότι ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος θα γίνει για το νερό! :bigsmile:
Φιλικά

Alien1
04-10-2006, 08:08 PM
Μετα απο ολα αυτα εσκασα στα γελια :bigsmile:

friary
04-10-2006, 10:59 PM
Μετα απο ολα αυτα εσκασα στα γελια :bigsmile:

Γι' αυτό είμαστε εδώ βρε. Να ψυχαγωγούμαστε αμφότεροι.....

Ξέρξης
06-10-2006, 02:26 AM
διαπιστώθηκε ότι μεταξύ των ανδρών που είχαν την μεγαλύτερη συχνότητα σεξουαλικών επαφών το ποσοστό των θανάτων ήταν κατά 50% λιγότερο σε σχέση με τους άνδρες που είχαν μειωμένη σεξουαλική δραστηριότητα.

Και πως το ξερουμε βρε παιδια;;; ρωτησαμε τους πεθαμενους;;;;


Αυτή η διαπίστωση και μόνο είναι, φαντάζομαι, και αρκετή για να κάνει τους άνδρες πιο δραστήριους, καθώς τίθεται θέμα επιβίωσης.

Μα γλυκε μου δεν μπορω αποψε.... ειμαι κουρασμενη
Μα αγαπη μου ειναι θεμα ζωης και θανατου :laugh: :laugh: :laugh:

Emmanole
07-10-2006, 11:56 AM
Και πως το ξερουμε βρε παιδια;;; ρωτησαμε τους πεθαμενους;;;;


εεεεεεε χωρίσανε μήπως το δείγμα της έρευνας ανάλογα με την συχνότητα της σεξουαλικής πράξης;;;;;Λέω εγώ τώρα;;;; Απλή στατιστική είναι.

Κατα τ' άλλα πολύ ενδιαφέρον θέμα και όντως το sex βοηθά πολύ! Το καλύτερο φάρμακο για όλες τις παθήσεις (που λέει ο λόγος!) ;)

Κασσιόπη
07-10-2006, 07:54 PM
Είναι επόμενο να βοηθάει στην διατήρηση της υγείας κάθε φυσιολογική λειτουργία του οργανισμού που δεν διαταράσσεται. Το ίδιο ισχύει για τον ύπνο, την σωστή διατροφή, την καθημερινή κίνηση του σώματος. Δεν χρειάζονται στατιστικές να πιστοποιήσουν τα αυτονόητα, ούτε βέβαια να μεγαλοποιούν κάποια ζητήματα.

Το θέμα είναι γιατί αμφισβητούνται ή υπερτονίζονται τόσο τα αυτονόητα.

Marina 7771
09-10-2006, 06:52 PM
το sex προσφέρει συγκριτικά πλεονεκτήματα στον ανθρώπινο οργανισμό (όταν δεν συντρέχουν συγκεκριμένοι ιατρικοί λόγοι), πρόσφατες έρευνες επιστημόνων αποδεικνύουν ότι όταν αυτό γίνεται με τήρηση των κανόνων υγιεινής, με τις δέουσες προφυλάξεις και χωρίς ψυχαναγκασμό, δρα ευεργετικά τόσο σωματικά όσο και ψυχικά, αφού αποτελεί μια άκρως φυσιολογική λειτουργία που απελευθερώνει τις αισθήσεις, ενισχύει την γονιμότητα, ευεργετεί τη φυσική κατάσταση του οργανισμού και δρα καταπραϋντικά στο άγχος και τις φοβίες.

Ας το ακολουθήσουν, ικετεύω, κάποιοι που ίσως νιώθουν πιεσμένοι και τους βγαίνει μία ξινίλα, ένα σφήξιμο, ένα κάτι τέλος πάντων. Θα γίνει η καθημερινότητα πιο εύκολη και για κείνους και για τους υπόλοιπους.
Χαλαρώστε, μην σφίγγεστε.;)

skorpion
10-10-2006, 12:10 AM
Γι αυτο λοιπον δεν αρωσταινω ευκολα...χιχι

Λευκή
10-10-2006, 10:32 AM
Ας το ακολουθήσουν, ικετεύω, κάποιοι που ίσως νιώθουν πιεσμένοι και τους βγαίνει μία ξινίλα, ένα σφήξιμο, ένα κάτι τέλος πάντων. Θα γίνει η καθημερινότητα πιο εύκολη και για κείνους και για τους υπόλοιπους.
Χαλαρώστε, μην σφίγγεστε.;)
Θα διαφωνήσω μαζί σου...
Στην εποχή που ζούμε το σεξ είναι ειλικρινά ό,τι ευκολότερο,και από άποψη ηθικής και από άποψη προσαρμοστικότητας στη συχνή εναλλαγή ερωτικών συντρόφων-για μεγάλο μέρος του πληθυσμού τουλάχιστον.Επίσης στην εποχή που ζούμε,βάσει ορισμένων αντικειμενικών συνθηκών(προβλήματα εύρεσης εργασίας, προβλήματα οικονομικά και γενικώς προβλήματα σοβαρά που η επίλυση τους δεν γίνεται με το μάννα εξ ουρανού)είναι λογικό να "βγαίνει" ούτως ή άλλως ένα σφίξιμο και ένα άγχος στους ανθρώπους το οποίο ουδεμία σχέση έχει με την σεξουαλική τους ζωή συνήθως.Τολμώ να πώ ότι συνήθως αυτό που επιδρά θετικά σ αυτήν την περίπτωση είναι η ύπαρξη μιας σταθερής σχέσης η οποία προσφέρει συναισθηματική ασφάλεια στα μέλη της.Κι αυτό φυσικά με κάθε επιφύλαξη γιατί το τι κάνει ο καθένας σ αυτόν τον τομέα είναι απολύτως προσωπικό και κανείς δεν μπορεί να το γνωρίζει με σιγουριά,πόσο μάλλον να βγάζει συμπεράσματα για τους λόγους που ωθούν κάποιον σε μια συγκεκριμένη συμπεριφορά.Όπως και να χει,υπάρχουν κι άνθρωποι οι οποίοι δεν αρκούνται μόνο στο σεξ και κυρίως υπάρχουν ανθρωποι που δεν βγαίνουν να διατυμπανίσουν την προσωπική τους ζωή στον κάθε κουτσομπόλη,αργόσχολο ή ...ψυχολόγο.

Marina 7771
10-10-2006, 11:51 AM
Θα διαφωνήσω μαζί σου...
Στην εποχή που ζούμε το σεξ είναι ειλικρινά ό,τι ευκολότερο,και από άποψη ηθικής και από άποψη προσαρμοστικότητας στη συχνή εναλλαγή ερωτικών συντρόφων-για μεγάλο μέρος του πληθυσμού τουλάχιστον.Επίσης στην εποχή που ζούμε,βάσει ορισμένων αντικειμενικών συνθηκών(προβλήματα εύρεσης εργασίας, προβλήματα οικονομικά και γενικώς προβλήματα σοβαρά που η επίλυση τους δεν γίνεται με το μάννα εξ ουρανού)είναι λογικό να "βγαίνει" ούτως ή άλλως ένα σφίξιμο και ένα άγχος στους ανθρώπους το οποίο ουδεμία σχέση έχει με την σεξουαλική τους ζωή συνήθως.Τολμώ να πώ ότι συνήθως αυτό που επιδρά θετικά σ αυτήν την περίπτωση είναι η ύπαρξη μιας σταθερής σχέσης η οποία προσφέρει συναισθηματική ασφάλεια στα μέλη της.Κι αυτό φυσικά με κάθε επιφύλαξη γιατί το τι κάνει ο καθένας σ αυτόν τον τομέα είναι απολύτως προσωπικό και κανείς δεν μπορεί να το γνωρίζει με σιγουριά,πόσο μάλλον να βγάζει συμπεράσματα για τους λόγους που ωθούν κάποιον σε μια συγκεκριμένη συμπεριφορά.Όπως και να χει,υπάρχουν κι άνθρωποι οι οποίοι δεν αρκούνται μόνο στο σεξ και κυρίως υπάρχουν ανθρωποι που δεν βγαίνουν να διατυμπανίσουν την προσωπική τους ζωή στον κάθε κουτσομπόλη,αργόσχολο ή ...ψυχολόγο.
Το άρθρο μιλάει για την συμβολή του sex στην ψυχική και σωματική υγεία. Αμφιβάλεις ότι είναι ευεργετικό, (όχι πανάκεια), στο σώμα και στο πνεύμα? Το πόσο χρειάζεται κάποιος μία σταθερή σχέση ή όχι, έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του, τις ανάγκες του και γενικότερα είναι δικαίωμά του καθενός η στάση ζωής του. Δεν κρίνω το είδος σχέσης που προτιμά ο καθένας. Είναι νομίζω άσχετο με το θέμα του sex, αυτού καθ' εαυτού. Όπως άσχετη είναι και η δημοσιοποίηση της προσωπικής ζωής του καθενός.
Καλώς ή κακώς το sex είναι μία φυσιολογική λειτουργεία του οργανισμού, όπως το φαγητό και ο ύπνος και γι' αυτό η έλλειψή του προκαλεί προβλήματα και υγείας σωματικής μακροπρόθεσμα, αλλά και συμπεριφοράς.
Γενικά συμφωνώ με τους ειδικούς επί του θέματος.

Λευκή
10-10-2006, 07:51 PM
Δεν διαφώνησα πάνω στις ευεργετικές του ιδιότητες(υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις πάντα κατ εμέ).Είναι κάτι ευρέως γνωστό και δεν υπάρχει λόγος να το κουβεντιάζουμε.Για την ακρίβεια,σχετικά με το άρθρο δεν διαφώνησα σε κάτι όσον αφορά τις πληροφορίες.Η διαφωνία μου ήταν πάνω σε ένα σχόλιό σας, το οποίο προσωπικά θεώρησα ατυχές (καθότι το "ας το ακολουθήσουν,ικετεύω"παραπέμπει στο "δεν το ακολουθούν σε καμία περίπτωση αυτή τη στιγμή",άρα...μαντέψτε; )διότι φέρεται να καταλογίζει μια αρκετά συνήθη ανθρώπινη συμπεριφορά αποκλειστικά στην έλλειψη σεξουαλικής δραστηριότητας κι ευχαρίστησης.Βρίσκω ότι αποτελεί μάλλον υποτιμητική εκτίμηση για οποιονδήποτε άνθρωπο κι αν γίνεται και δυστυχώς συναντάται μάλλον συχνά.'Αλλωστε,κι η ίδια παραδέχεστε ότι υπάρχουν κι άλλες φυσιολογικές λειτουργίες του οργανισμού όπως ο ύπνος και η σωστή διατροφή,οι οποίες μάλιστα έχουν να κάνουν με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης κι όχι της αναπαραγωγής.Όλοι γνωρίζουν ότι για διάφορους λόγους αυτές οι δυο βασικότατες λειτουργίες κάπου συναντούν δυσκολίες.Παρόλα αυτά δεν έχω ακούσει πολύ κόσμο να επικαλείται αυτές τις δυσκολίες όταν θέλει να σχολιάσει την συμπεριφορά κάποιου(και εδώ μιλάμε για "φυσιολογικούς" ανθρώπους κι όχι γι αυτούς που βγαίνουν μιαν ωραία νύχτα κι αρχίζουν και σφάζουν κόσμο).Αν διαβάσετε πιο προσεχτικά τη δημοσίευσή μου θα καταλάβετε και τη σύνδεση (κατά τη γνώμη μου)μεταξύ ευτυχισμένης ή όχι σχέσης και συμπεριφοράς, και το πού αναφέρεται η δημοσιοποίηση της προσωπικής ζωής όπως λέτε του καθενός.

Marina 7771
10-10-2006, 09:33 PM
Δεν θα ανοίξουμε ελπίζω, αντιπαράθεση για το τί θεωρεί ο καθένας μας κομψό η ατυχές ή όπως θέλεις πες το. Έγραψα στο προηγούμενο post μου ότι δεν θεωρώ το sex πανάκεια. Από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς σε ενόχλησε, αν σε ενόχλησε προσωπικά. Εκτός αν εκφράζεις μία γενική κοινωνική ευαισθησία και γενικώς εσύ, δεν χρησιμοποιείς εκφράσεις του τύπου "μου έπεσαν τα μαλλιά", ή "αυτό το ξέρει και η κουτσή Μαρία", φοβούμενη μην προσβάλεις γενικώς όσους δεν έχουν μαλλιά ή τα άτομα με αναπηρίες αντίστοιχα.
Να σε πληροφορίσω τέλος, ότι άσχετα με το ότι το sex συγκαταλέγεται στις φυσικές ανάγκες και λειτουργίες του ανθρώπου, ο σκοπός του δεν είναι μόνο η αναπαραγωγή. ¶λλοι είναι κυρίως οι λόγοι που οι φυσιολογικοί άνθρωποι κάνουν sex και νομίζω ότι δεν χρειάζεται να τους αναφέρω. Είναι άλλωστε λίγο πολύ γνωστοί σε όλους μας.

Alien1
10-10-2006, 09:41 PM
Διαφωνησε με συγκεκριμενο σχολιο
δεν ειπε οτι ενοχληθηκε

Δικαιωμα της ειναι να διαφωνησει

Τι εγινε ??
Μηπως ξεχασαμε την "Θεσηηηη και Αντιθεσηηηη"....

*Astropeleki*
10-10-2006, 10:02 PM
Διαφωνησε με συγκεκριμενο σχολιο
δεν ειπε οτι ενοχληθηκε

Δικαιωμα της ειναι να διαφωνησει

Τι εγινε ??
Μηπως ξεχασαμε την "Θεσηηηη και Αντιθεσηηηη"....

Υπάρχει θέση και αντίθεση αγαπητέ Alien1....... και καλώς υπάρχει. Όμως, η κοπέλα στην αρχική της απάντηση δεν γενίκευσε αλλά είπε "κάποιοι". ;)
Μην μπούμε πάλι στο τρυπάκι..... :wacko:

Alien1
10-10-2006, 10:17 PM
Υπάρχει θέση και αντίθεση αγαπητέ Alien1....... και καλώς υπάρχει. Όμως, η κοπέλα στην αρχική της απάντηση δεν γενίκευσε αλλά είπε "κάποιοι". ;)
Μην μπούμε πάλι στο τρυπάκι..... :wacko:

Προς θεου Αγαπητη Kia ;)

Εξαλλου στη γενικευση μπορει να υπαρχει και η εξαιρεση
Δεν χρειαζεται η μαυρη τρυπα


Ασφαλως και δεν αναφερομουν για την κοπελα που διαφωνει
Δικαιωμα της ειναι

αλλα για την συγκεκριμενη που θεωρησε οτι ενοχληθηκε και το πηρε προσωπικα...

Λευκή
10-10-2006, 11:31 PM
Δεν θα ανοίξουμε ελπίζω, αντιπαράθεση για το τί θεωρεί ο καθένας μας κομψό η ατυχές ή όπως θέλεις πες το.

Δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.Έγραψα ακριβώς την εντύπωση που μου δημιούργησε και εξήγησα ουσιαστικά 2 φορές το γιατί.

Έγραψα στο προηγούμενο post μου ότι δεν θεωρώ το sex πανάκεια. Από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς σε ενόχλησε, αν σε ενόχλησε προσωπικά. Εκτός αν εκφράζεις μία γενική κοινωνική ευαισθησία και γενικώς εσύ, δεν χρησιμοποιείς εκφράσεις του τύπου "μου έπεσαν τα μαλλιά", ή "αυτό το ξέρει και η κουτσή Μαρία", φοβούμενη μην προσβάλεις γενικώς όσους δεν έχουν μαλλιά ή τα άτομα με αναπηρίες αντίστοιχα. .
Είδα τι γράψατε.Δόξα τω θεώ που λέει ο λόγος (Dell Piero μη με σφάξετε:bigsmile: ) τα ματάκια μου βλέπουν μια χαρά.Απλώς σχολίασα το γεγονός ότι μοιάζετε να αγνοείτε πως,ενώ ένα φάρμακο θεραπεύει,η έλλειψή του δεν συνεπάγεται απαραίτητα και την ύπαρξη ασθένειας,και αν ακόμα αυτή υπάρχει να έχετε υπόψην πως κάποιες ασθένειες έχουν και κοινά συμπτώματα.

Η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω να κάνω αυτά που δεν θα ήθελα να μου κάνουν.Αυτό μεταφράζεται ως εξής:σέβομαι τις ιδιαιτερότητες του κάθε ανθρώπου στην εμφάνιση και τον χαρακτήρα του και συνεπώς προσπαθώ να μην χύνω χολή αν θέλετε να το πω έτσι για άτομα που δεν συμπαθώ φορτώνοντας υβριστικά τα όποια "παραστρατήματά"τους στη στραβή τους μύτη,στο μικρό τους στήθος,στην περίπτωσή μας στο ότι δεν κάνουν σεξ...Σπάνια αυτοί οι παράγοντες είναι ο μόνος λόγος "παραστρατημάτων".
Να σε πληροφορίσω τέλος, ότι άσχετα με το ότι το sex συγκαταλέγεται στις φυσικές ανάγκες και λειτουργίες του ανθρώπου, ο σκοπός του δεν είναι μόνο η αναπαραγωγή. ¶λλοι είναι κυρίως οι λόγοι που οι φυσιολογικοί άνθρωποι κάνουν sex και νομίζω ότι δεν χρειάζεται να τους αναφέρω. Είναι άλλωστε λίγο πολύ γνωστοί σε όλους μας.
Να σας πληροφορήσω με τη σειρά μου πως τυγχάνει να γνωρίζω κι εγώ ότι το σεξ προσφέρει απόλαυση και αυτός είναι ο λόγος που είναι τόσο αγαπητό.Παρόλα αυτά,είτε το θέλετε είτε όχι,το ένστικτο που μας ωθεί σ αυτό είναι της διαιώνισης του είδους,άσχετα αν πρέπει να γίνει απολαυστικό για να είναι εφικτό(όπως άλλωστε και το φαϊ πολλές φορές- τρώμε κι από ευχαρίστηση),άσχετα αν προσφέρει οφέλη στον οργανισμό και άσχετα αν το εφαρμόζουμε σαν δραστηριότητα ανεξαρτήτως του αν θέλουμε να αποκτήσουμε απογόνους.Το ότι πηγάζει από κει δεν αλλάζει.
Επίσης,να σας επιστήσω την προσοχή στο ότι έγραψα " έχουν να κάνουν με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης κι όχι της αναπαραγωγής".Το "εχουν να κάνουν" σημαίνει ότι σχετίζονται.Δεν μπορώ να διακρίνω που,στην συγκεκριμένη φράση διαβάσατε ότι θεωρώ ότι ο μόνος λόγος που κάνει ο κόσμος σεξ είναι η αναπαραγωγή.Το ξεκαθάρισα και τώρα.Αν τώρα εσείς δυσκολεύεστε να κατανοήσετε τον γραπτό λόγο ή ακόμα χειρότερα τον διαστρεβλώνετε για να ειρωνευτείτε κάποιον ΄δεν είναι πρόβλημα δικό μου.
Τέλος την όλη σας ειρωνεία σας παρακαλώ κρατήστε την για τους φιλους σας κι όχι για κάποιον που δεν σας προσέβαλε και με τον οποίο έχετε απλώς μια διαφωνία σε ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων .

Dell Piero
10-10-2006, 11:53 PM
Είδα τι γράψατε.Δόξα τω θεώ που λέει ο λόγος (Dell Piero μη με σφάξετε:bigsmile: )
Κυρίες δεν σφάζω έστω κι αν μελετούν αστρολογία. Ξέρω όμως κάπου αλλού να σας στείλω...

:offtopic:

Λευκή
10-10-2006, 11:59 PM
Κυρίες δεν σφάζω έστω κι αν μελετούν αστρολογία. Ξέρω όμως κάπου αλλού να σας στείλω...

:offtopic:
Γιατί οφ τόπικ;αφού το κεντρικό θέμα είναι το σεξ!:embarrest

Dell Piero
11-10-2006, 12:04 AM
Το σχολιό μου ήταν όπως και αυτό που συνεχίζω. Αν μου δώσουν κίτρινη κάρτα σας θεωρώ υπεύθυνη :toung:

Marina 7771
11-10-2006, 01:15 AM
[quote]Δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.Έγραψα ακριβώς την εντύπωση που μου δημιούργησε και εξήγησα ουσιαστικά 2 φορές το γιατί.
Αγαπητή μου βλέπω ότι δημιουργήται τελικά αντιπαράθεση, όπως είχα προβλέψει.

Είδα τι γράψατε.Δόξα τω θεώ που λέει ο λόγος (Dell Piero μη με σφάξετε:bigsmile: ) τα ματάκια μου βλέπουν μια χαρά.Απλώς σχολίασα το γεγονός ότι μοιάζετε να αγνοείτε πως,ενώ ένα φάρμακο θεραπεύει,η έλλειψή του δεν συνεπάγεται απαραίτητα και την ύπαρξη ασθένειας,και αν ακόμα αυτή υπάρχει να έχετε υπόψην πως κάποιες ασθένειες έχουν και κοινά συμπτώματα.
Επανέλαβα την θέση μου με την ελπίδα να γίνει κατανοητή έστω και με δεύτερη προσπάθεια. Δεν καταλαβαίνω τί προσπαθείς να πεις με το παράδειγμα σου. Τί, που να έχει σχέση με το αν ή όχι το sex "χαλαρώνει" τους ανθρώπους, με το θέμα μας δηλαδή. Κατά κανόνα τα φάρμακα λαμβάνονται για να θεραπευθεί μία υπάρχουσα ασθένεια, υπάρχει όμως και η πρόληψη. Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση εγώ μίλησα για κάποιους που έχουν πρόβλημα συμπεριφοράς και πιθανολόγησα ότι ευθύνεται η έλλειψη sex. Αν πιθανολογούσα ότι φταίει κάτι άλλο, θα ήταν για σένα λιγότερο αυθαίρετο?

Η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω να κάνω αυτά που δεν θα ήθελα να μου κάνουν.Αυτό μεταφράζεται ως εξής:σέβομαι τις ιδιαιτερότητες του κάθε ανθρώπου στην εμφάνιση και τον χαρακτήρα του και συνεπώς προσπαθώ να μην χύνω χολή αν θέλετε να το πω έτσι για άτομα που δεν συμπαθώ φορτώνοντας υβριστικά τα όποια "παραστρατήματά"τους στη στραβή τους μύτη,στο μικρό τους στήθος,στην περίπτωσή μας στο ότι δεν κάνουν σεξ...Σπάνια αυτοί οι παράγοντες είναι ο μόνος λόγος "παραστρατημάτων".
Καλά κάνεις. Από δω και μπρός θα πρέπει λοιπόν, να προσέχω αν είσαι on line, πριν πω "καράφλιασα" ή "κουφάθηκα", με το φόβο ότι θα παρεξηγηθείς? Γιατί εγώ μπορεί να πιστεύω το αντίθετο από σένα. Και εν πάση περιπτώσει πουθενά δεν χρησιμοποιώ ύβρεις, εκτός αν θεωρήται ύβρις το "ξινός".

Να σας πληροφορήσω με τη σειρά μου πως τυγχάνει να γνωρίζω κι εγώ ότι το σεξ προσφέρει απόλαυση και αυτός είναι ο λόγος που είναι τόσο αγαπητό.Παρόλα αυτά,είτε το θέλετε είτε όχι,το ένστικτο που μας ωθεί σ αυτό είναι της διαιώνισης του είδους,άσχετα αν πρέπει να γίνει απολαυστικό για να είναι εφικτό(όπως άλλωστε και το φαϊ πολλές φορές- τρώμε κι από ευχαρίστηση),άσχετα αν προσφέρει οφέλη στον οργανισμό και άσχετα αν το εφαρμόζουμε σαν δραστηριότητα ανεξαρτήτως του αν θέλουμε να αποκτήσουμε απογόνους.Το ότι πηγάζει από κει δεν αλλάζει.

Επίσης,να σας επιστήσω την προσοχή στο ότι έγραψα " έχουν να κάνουν με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης κι όχι της αναπαραγωγής".Το "εχουν να κάνουν" σημαίνει ότι σχετίζονται.Δεν μπορώ να διακρίνω που,στην συγκεκριμένη φράση διαβάσατε ότι θεωρώ ότι ο μόνος λόγος που κάνει ο κόσμος σεξ είναι η αναπαραγωγή.

Αν τώρα εσείς δυσκολεύεστε να κατανοήσετε τον γραπτό λόγο ή ακόμα χειρότερα τον διαστρεβλώνετε για να ειρωνευτείτε κάποιον ΄δεν είναι πρόβλημα δικό μου.
Δεν καταλαβαίνω που είδες την προσπάθεια διαστρέβλωσης. Όπως είδες δεν θεώρησα σκόπιμο να αναφέρω τους λόγους, εκτός της αναπαραγωγής, που κάνουμε sex, γιατί θεώρησα ότι τους γνωρίζουμε όλοι μας. Όμως αυτός ο διαχωρισμός της αυτοσυντήρησης και αναπαραγωγής μου έδωσε την εντύπωση ότι το sex δεν είναι σημαντικό, επειδή δεν έχει να κάνει με την αυτοσυντήρηση. Τουλάχιστον όχι άμεσα, γιατί το άρθρο αναφέρει μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας σε άντρες με μειωμένη σεξουαλική δραστηριότητα.


Τέλος την όλη σας ειρωνεία σας παρακαλώ κρατήστε την για τους φιλους σας κι όχι για κάποιον που δεν σας προσέβαλε και με τον οποίο έχετε απλώς μια διαφωνία σε ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων .

Και ερχόμαστε στο προκείμενο. Δεν σου άρεσε το σχόλιο μου. Δικαίωμα σου. Ποιός σου είπε όμως ότι είμαι υποχρεωμένη να γράφω σχόλια που οποσδήποτε πρέπει να αρέσουν σε όλους. Δεν σε προσέβαλα γιατί απλά δεν αναφερόμουν σε σένα με το αρχικό μου post(ούτε σε γνωρίζω), αλλά και στο δεύτερο προσπάθησα απλώς να σου εξηγήσω την θέση μου. Δεν είχα καμμία πρόθεση να σε προσβάλω. Αντιθέτως, εσύ με προσβάλεις αμέσως και δείχνεις πρόθεση να μην σέβεσαι το δικαίωμα μου να εκφέρω άποψη, αν δεν συμφωνείς μ' αυτήν.
Δεν αισθάνομαι ότι πρέπει να απολογηθώ για κάτι απ' τα γραφόμενα μου και σε παρακαλώ εάν δεν καταλαβαίνεις το ύφος κάποιου, τότε κάνε αυτό που πρεσβέυεις: "αποφεύγω να κάνω αυτά που δεν θα ήθελα να μου κάνουν" και μην βιάζεσαι να χαρακτηρίσεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις.

Κασσιόπη
11-10-2006, 08:52 AM
[quote=Λευκή;21165]

Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση εγώ μίλησα για κάποιους που έχουν πρόβλημα συμπεριφοράς και πιθανολόγησα ότι ευθύνεται η έλλειψη sex.

Δεν σε προσέβαλα γιατί απλά δεν αναφερόμουν σε σένα με το αρχικό μου post(ούτε σε γνωρίζω), αλλά και στο δεύτερο προσπάθησα απλώς να σου εξηγήσω την θέση μου. Δεν είχα καμμία πρόθεση να σε προσβάλω. Αντιθέτως, εσύ με προσβάλεις αμέσως και δείχνεις πρόθεση να μην σέβεσαι το δικαίωμα μου να εκφέρω άποψη, αν δεν συμφωνείς μ' αυτήν.
Δεν αισθάνομαι ότι πρέπει να απολογηθώ για κάτι απ' τα γραφόμενα μου και σε παρακαλώ εάν δεν καταλαβαίνεις το ύφος κάποιου, τότε κάνε αυτό που πρεσβέυεις: "αποφεύγω να κάνω αυτά που δεν θα ήθελα να μου κάνουν" και μην βιάζεσαι να χαρακτηρίσεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις.

Συγγνώμη για την παρεμβολή και για το "αποκοπή - επεξεργασία" της απάντησης, αλλά αφενός είναι πολύ μεγάλη για να την παραθέσω ολόκληρη και αφετέρου για τα σημεία που θέλω να σχολίασω είναι λίγα.

Προφανώς, αυτός/ή/οί/ές, στα οποία αναφερόσασταν στην πρώτη σας δημοσίευση, χαρακτηρίζεται από πρόβλημα συμπεριφοράς, πασιφανώς επειδή ευθύνεται η έλλειψη σεξ (κατά τα πλαίσια του άρθρου πάντα). Επιπλέον, οφείλει να προσβληθεί, εφόσον σε αυτόν/ή/ους/ες αναφερόσασταν και όχι στο μέλος Λευκή, το οποίο, εφόσον δεν αναφέρεστε σε αυτό, δεν χρειάζεται να προσβληθεί.

Κι εδώ έρχομαι να προβληματιστώ λιγάκι, διότι η αρχική σας δημοσίευση ήρθε ακριβώς κάτω από τη δική μου, η οποία δεν θα έλεγα ότι ήταν και διθυραμβική ως προς το άρθρο - για τους λόγους που εξήγησα, έστω και συνοπτικά - , άρα εν δυνάμει "ξινή" ή "σφιγμένη" ή αμφότερα. Οπότε, σύμφωνα με τα όσα δηλώνετε, μέχρι εδώ, αναρωτιέμαι μήπως οφείλω να προσβληθώ...

Πέρα από αυτό όμως, από τα γραφόμενά σας προκύπτει το εξής ενδιαφέρον πόρισμα: Ότι για να χαρακτηρίσετε κάποιον, άρα και ως προς την όποια συμπεριφορά του, πρέπει να τον γνωρίζετε. Εάν τον γνωρίζετε όμως, κάτι παραπάνω θα ξέρετε για τις αιτίες της συμπεριφοράς του, οπότε δεν χρειάζετε να πιθανολογείτε. Εαν πάλι δεν τον γνωρίζετε, δεν μπορείτε καν να πιθανολογείτε και ούτε να σχολιάζετε υπό το πρίσμα του ότι έχετε να κάνετε με ανέραστους.

Κι επειδή, εξακολουθώ να διερωτώμαι, απλώς θα δεχτώ το ότι δεν με γνωρίζετε, άρα, η δημοσίευσή σας κάτω από τη δική μου ήταν μάλλον συμπτωματική.

Καλή σας μέρα. :bigsmile:

Λευκή
11-10-2006, 09:20 AM
Αγαπητή κ.Μαρίνα
έχω εξηγήσει αναλυτικότατα για ποιους λόγους είπα ό,τι είπα.Αν κάνετε έναν κόπο να διαβάσετε τα γραφόμενα μου θα κατανοήσετε αυτομάτως και τα σημεία που μέχρι στιγμής δεν κατανοείτε.Έχω κι εγω δουλειές όπως κι εσείς φαντάζομαι και δεν σκοπεύω να φάω όλη μου τη μέρα προσπαθώντας να σας αποδείξω για ακόμα μια φορά ότι δεν είμαι ελέφαντας.Όσον αφορά το ποιος δεν δέχεται την άποψη του άλλου φαίνεται απ το ποιος υιοθέτησε τον τρόπο ειρωνικής γραφής (κάτι που δεν αποτελεί προσωπική άποψη)με το που ο άλλος προσπάθησε να κατοχυρώσει τα λεγόμενα του.Επίσης,δεν σας απέδωσα κανέναν χαρακτηρισμό.Τέλος δεν έγραψα πουθενά ότι δεν μπορείτε να γράφετε σχόλια που δεν αρέσουν σε όλους.Φυσικά και μπορείτε.Κι εγώ με τη σειρά μου μπορώ να ενοχληθώ ή να διαφωνήσω μαζί τους στηρίζοντας την άποψή μου και σύμφωνα με τα λεγόμενά σας οφείλετε να το δέχεστε αντί να αντιδράτε όπως αντιδράσατε.
Καλή σας συνέχεια και καλή σας μέρα.

Marina 7771
11-10-2006, 02:25 PM
Στην εποχή που ζούμε το σεξ είναι ειλικρινά ό,τι ευκολότερο,και από άποψη ηθικής και από άποψη προσαρμοστικότητας στη συχνή εναλλαγή ερωτικών συντρόφων-για μεγάλο μέρος του πληθυσμού τουλάχιστον.
¶σχετο με το σχόλιο-παράκληση μου, προς κάποιους και όχι όλους με πρόβλημα συμπεριφοράς. ¶ρα να το θεωρήσω προσπάθεια διαστρέβλωσης των γραφόμενων μου?

πόσο μάλλον να βγάζει συμπεράσματα για τους λόγους που ωθούν κάποιον σε μια συγκεκριμένη συμπεριφορά.Όπως και να χει,υπάρχουν κι άνθρωποι οι οποίοι δεν αρκούνται μόνο στο σεξ και κυρίως υπάρχουν ανθρωποι που δεν βγαίνουν να διατυμπανίσουν την προσωπική τους ζωή στον κάθε κουτσομπόλη,αργόσχολο ή ...ψυχολόγο.
Ο καθένας μας δικαιούται να βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.
Η δεύτερη (από μένα) τονισμένη φράση, να θεωρήσω ότι είναι ειρωνική ή όχι?Και δεν εννοώ γενικά ειρωνική, αφού το συγκεκριμένο post απευθύνεται συγκεκριμένα σε μένα.

διότι φέρεται να καταλογίζει μια αρκετά συνήθη ανθρώπινη συμπεριφορά αποκλειστικά στην έλλειψη σεξουαλικής δραστηριότητας κι ευχαρίστησης.Βρίσκω ότι αποτελεί μάλλον υποτιμητική εκτίμηση για οποιονδήποτε άνθρωπο κι αν γίνεται και δυστυχώς συναντάται μάλλον συχνά.
Να το θεωρήσω αυθαίρετο συμπέρασμα, φαινομενικά βασιζόμενο στο σχόλιο μου, που μοναδικό σκοπό έχει να δώσει την αίσθηση της γενίκευσης?

'Αλλωστε,κι η ίδια παραδέχεστε ότι υπάρχουν κι άλλες φυσιολογικές λειτουργίες του οργανισμού όπως ο ύπνος και η σωστή διατροφή,

Παρόλα αυτά δεν έχω ακούσει πολύ κόσμο να επικαλείται αυτές τις δυσκολίες όταν θέλει να σχολιάσει την συμπεριφορά κάποιου
Εγώ πάλι έχω πολλές φορές ακούσει να αποκαλούν κάποιον "δυσκοίλιο" όταν είναι συνήθως κατηφής ή στριφνός. Το άρθρο όμως αναφέρεται στο sex, όπως και το σχόλιο μου.

(και εδώ μιλάμε για "φυσιολογικούς" ανθρώπους κι όχι γι αυτούς που βγαίνουν μιαν ωραία νύχτα κι αρχίζουν και σφάζουν κόσμο).
Να το θεωρήσω και αυτό τυχαίο και καθόλου ειρωνικό?


Αν διαβάσετε πιο προσεχτικά τη δημοσίευσή μου θα καταλάβετε και τη σύνδεση (κατά τη γνώμη μου)μεταξύ ευτυχισμένης ή όχι σχέσης και συμπεριφοράς, και το πού αναφέρεται η δημοσιοποίηση της προσωπικής ζωής όπως λέτε του καθενός.

Αν κάνετε έναν κόπο να διαβάσετε τα γραφόμενα μου θα κατανοήσετε αυτομάτως και τα σημεία που μέχρι στιγμής δεν κατανοείτε.


Όσον αφορά το ποιος δεν δέχεται την άποψη του άλλου φαίνεται απ το ποιος υιοθέτησε τον τρόπο ειρωνικής γραφής (κάτι που δεν αποτελεί προσωπική άποψη)με το που ο άλλος προσπάθησε να κατοχυρώσει τα λεγόμενα του.

Νομίζω ότι η υιοθέτηση ειρωνικού ύφους είναι καθαρά δικό σου προνόμιο στην συγκεκριμένη συζήτηση.

Κι εγώ με τη σειρά μου μπορώ να ενοχληθώ ή να διαφωνήσω μαζί τους στηρίζοντας την άποψή μου και σύμφωνα με τα λεγόμενά σας οφείλετε να το δέχεστε αντί να αντιδράτε όπως αντιδράσατε.
Εγώ και το δέχτηκα και δεν αντέδρασα με επιθετικό ύφος. Αν θεωρείς την προσπάθεια από μέρους μου να φωτίσω μερικά σημεία, του κατ' αρχάς χιουμοριστικού σχολίου μου, ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, τότε μάλλον εννοείς ότι δεν θα έπρεπε να έχω απαντήσει καθόλου στο αρχικό σου post.
Τέλος νομίζω ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο να διευκρινήσω επί του αρχικού μου σχολίου, μιας και από την αρχή αναφέρθηκα σε κάποιους και είναι σαφές πως αν ήθελα να το γενικεύσω θα αναφερόμουν σε όλους. Για το ότι δεν συμφωνείς δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Για μένα το θέμα τελειώνει εδώ.
Καλημέρα και σε σένα.

Marina 7771
11-10-2006, 02:46 PM
Συγγνώμη για την παρεμβολή και για το "αποκοπή - επεξεργασία" της απάντησης, αλλά αφενός είναι πολύ μεγάλη για να την παραθέσω ολόκληρη και αφετέρου για τα σημεία που θέλω να σχολίασω είναι λίγα.

Προφανώς, αυτός/ή/οί/ές, στα οποία αναφερόσασταν στην πρώτη σας δημοσίευση, χαρακτηρίζεται από πρόβλημα συμπεριφοράς, πασιφανώς επειδή ευθύνεται η έλλειψη σεξ (κατά τα πλαίσια του άρθρου πάντα). Επιπλέον, οφείλει να προσβληθεί, εφόσον σε αυτόν/ή/ους/ες αναφερόσασταν και όχι στο μέλος Λευκή, το οποίο, εφόσον δεν αναφέρεστε σε αυτό, δεν χρειάζεται να προσβληθεί.

Κι εδώ έρχομαι να προβληματιστώ λιγάκι, διότι η αρχική σας δημοσίευση ήρθε ακριβώς κάτω από τη δική μου, η οποία δεν θα έλεγα ότι ήταν και διθυραμβική ως προς το άρθρο - για τους λόγους που εξήγησα, έστω και συνοπτικά - , άρα εν δυνάμει "ξινή" ή "σφιγμένη" ή αμφότερα. Οπότε, σύμφωνα με τα όσα δηλώνετε, μέχρι εδώ, αναρωτιέμαι μήπως οφείλω να προσβληθώ...

Πέρα από αυτό όμως, από τα γραφόμενά σας προκύπτει το εξής ενδιαφέρον πόρισμα: Ότι για να χαρακτηρίσετε κάποιον, άρα και ως προς την όποια συμπεριφορά του, πρέπει να τον γνωρίζετε. Εάν τον γνωρίζετε όμως, κάτι παραπάνω θα ξέρετε για τις αιτίες της συμπεριφοράς του, οπότε δεν χρειάζετε να πιθανολογείτε. Εαν πάλι δεν τον γνωρίζετε, δεν μπορείτε καν να πιθανολογείτε και ούτε να σχολιάζετε υπό το πρίσμα του ότι έχετε να κάνετε με ανέραστους.

Κι επειδή, εξακολουθώ να διερωτώμαι, απλώς θα δεχτώ το ότι δεν με γνωρίζετε, άρα, η δημοσίευσή σας κάτω από τη δική μου ήταν μάλλον συμπτωματική.

Καλή σας μέρα. :bigsmile:
Κασσιόπη, ο χαρακτηρισμός του τύπου σφιγμένος νομίζω ότι διαφέρει κατά πολύ από χαρακτηρισμούς όπως είρων, αδαής ή ακόμα χαλαρών ηθών. Η παρότρυνση μου προς το μέλος Λευκή είχε να κάνει με το δεύτερο τύπο χαρακτηρισμών και δεν αποτελεί απόρροια του αρχικού μου post, αλλά συγκεκριμένων σχολίων από το συγκεκριμένο μέλος που απευθύνονταν προσωπικά με μένα.
Αν ήθελα να σχετίσω την δημοσίευσή σου με την δική μου, θα έκανα παράθεση του αρχικού σχολίου σου για το άρθρο.

Deodonus
11-10-2006, 06:20 PM
¶μα η ερωτική πράξη απαρτίζεται από περισσότερους του ενός συντρόφου ταυτοχρόνως, τα οφέλη για την υγεία και την ψυχολογία διπλασιάζονται? Β)

Dell Piero
11-10-2006, 06:28 PM
Ίσως διπλασιάζονται ίσως σε στέλνουν και στα θυμαράκια αν είναι επαναλαμβανόμενη. Το σίγουρο είναι ότι θα γίνει πρόταση από τσοντοπαραγωγούς :toung:

*Astropeleki*
12-10-2006, 01:03 AM
Εδώ ταιριάζει να πούμε το: " Make love, not war " :bigsmile:

e k
12-10-2006, 09:46 AM
Κάτι σαν τις δημοτικές που έρχονται δλδ, όλα τα φύλα όλες οι ηλικίες, επί 12 περίπου ώρες (7π.μ-7μ.μ), η αντιπολεμική παγκοσμιότητα της συνεύρεσης?

e k
12-10-2006, 09:52 AM
Give not that which is Holy unto the dogs? Neither cast ye your PEARLS BEFORE SHINE, lest they trample them under their feet, and turn ye on, and rend ye. Matt. 7:6

e k
12-10-2006, 09:54 AM
They spoil every romance by trying to make it last forever. Oscar Wilde

Alien1
12-10-2006, 02:32 PM
Amen you sexy mother f*ck*r. "Me"

Pandwra
12-10-2006, 04:13 PM
Εδώ ταιριάζει να πούμε το: " Make love, not war " :bigsmile:

Ενδεχομενως κολλάει και το ....:suspiciou ....

"Make love like war" :cheesy:

giorgosb71
13-10-2006, 01:59 PM
Καλημέρα σας

Το θέμα έχει πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να σας εκθέσω την αποψή μου για κάποια πράγματα

1.Αντιμετωπίζω πάντα διστακτικά αυτού του τύπου τις αναλύσεις και στατιστικές γιατί δεν ξέρω τι κρύβεται απο πίσω και τι μεθόδευση υπάρχει προκειμένου να ελεχθεί μαι ομάδα ατόμων μέσα απο εκεί.Που ξέρω εγώ οτι τι συγκεκριμένη έρευνα δεν την χρηματοδότησε φαρμακοβιομηχανία που παρασκευάζει φάρμακα τύπου viagra.....λέω τώρα?

2.Το sex στην καθεαυτή έννοια του είναι μια διαδικασία η οποία δίνει στον άνθρωπο ευχαρίστηση και ότι μας φέρνει ευχαρίστηση σίγουρα επηρεάζει την σωματική και ψυχική μας υγεία.

3.Σίγουρα μα εντελώς σίγουρα το sex δεν είναι λειτουργία ανάλογη της διατροφής ,γιατί καλά μου χωρίς μαμ κοκό δεν έχει ,γιατί για να κάνει καποιος sex πρέπει βασικά να υπάρχει πρώτα ,και για να υπάρχει έχει φάει έχει πιει νεράκι,αναπνέει και αποβάλλει απο τον οργανισμό του τις άχρηστες ουσίες.αλλίως είναι νεκρός και κουκου no!!!!!
Το λέω αυτό γιατί είδα να γράφετε οτι είναι λειτουργία όπως οι υπόλοιπες προαναφερθείσες και λίγο μου ΄γυάλισε το μάτι:dizzy:

4.Ανάλογα με την φιλοσοφία που έχει διαμορφώσει ή που θα διαμορφώσει κάποιος άνθρωπος "ψυχική ιισορροπία " μπορεί να επιτευχθεί μέσα απο πολλές διαδικασίες.Ο φωτισμένος μοναχός ασκητής Παίσιος δεν έκανε sex ,δεν νομίζω να ήταν ψυχικά διαταραγμένος(προσοχή δεν μιλάω για πορνοπαπάδες και τσοντομοναχούς μιλάω για ανθρώπους που βρίσκουν εσωτερική γαλήνη ακολουθόντας ένα μονοπάτι που έχουν ψάξει βαθά μέσα τους με συνέπεια και αφοσίωση σε αυτό)

5.Το sex είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και σαν προσωπική του υπόθεση είναι πέρα απο κάθε προσωπική δέσμευση,Ο καθένας στα όρια του νόμιμου μπορεί να κάνει sex με όσα άτομα θέλει όπως θέλει΄.

και τελευταίο και πολύ σημαντικό έιναι

6.Αυτό που κάνει έναν άνθρωπο ευτυχισμένο είναι όχι τι κάνει αλλά πως διαχειρίζεται αυτό που κάνει.Το sex είναι μια απλή λειτουργία του ανθρώπου.Παράδειγμα .....αυτός που κάνει πολύ σεξ λέει το αρθρο ζει περισσότερα χρόνια...ΟΚ .Κάνω λοιπόν πολύ sex με την κοπέλα μου σπάει το προφυλακτικό και την στέλνω να κάνει εκτροσούλα.Αυτή όμως επειδή είναι λίγο ευαίσθητη παθαίνει κατάθλιψη και πέφτει σε χάπια τα οπόια και τα πέρνει για πολλά χρόνια και ένα βράδυ πινει και ένα μπουκαλάκι ουίσκι και .....γεια σας παιδιά. Ακραίο παράδειγμα αλλά τι θέλω να πω .......εντάξει εγώ το πόμολο το γυάλιζα συχνά ...και κάποια στιγμή συναίβει μια στραβή ....ΗΞΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ?ΟΧΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ.....αυτό με κάνει δυστυχισμένο και με ψυχολογικά.

Η κάνω sex και μαθαίνω οτι το έτερον 'μιση έχει πάρει την μισή Αθήνα πριν απο μένα και τσουπ........οροθετικός τι κάνω?
Αυτοκτονώ(απόλυτη δυστυχία και εγκατάλειψη ,αυταπάρνηση,μηδενισμός)
Συνεχίζω απλά να ζω όσο ζω(παραίτηση)
Αποφασίζω μετά απο το πρώτο σοκ να αφιερωθώ σε ιδρύματα που βοηθούν ανθρώπους(δίνω ευκαιρία σε μένα να δω μια άλλη διάσταση χωρίς να ξέρω αν θα πετύχει απλά δίνω την ευκαιρία)

Αυτά τα ακραία παραδείγματα τα λέω γιατί πιστεύω οτι το σεξ σαν ποσότητα ή σαν ποιότητα δεν αρκεί για να΄μας "αυξήσει "το όριο ηλικίας μας.παίζει η γενικότερη στάση μας στην ζωή,τι επιλογές κάνουμε και το βασικότερο ΠΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ

skorpion
13-10-2006, 05:00 PM
Εγω ξερω οτι αν εχεις σταθερο συντροφο γενικοτερα και πιο συχνα σεξ κανεις και πιο ασφαλης εισαι. το σεξ και καλο κανει και απολαυση ειναι. Συμφωνω οτι ο βαθυτερος προσυνειδητος ή εστω ασυνειδητος κυσριαρχικος σκοπος ειναι η αναπαραγωγη ή και αυτοσυντηρηση ισως, απο κει και περα συνειδητα ειναι τις περισσοτερες φορες η απολαυση και το παιχνιδι...

Grecodom
14-10-2006, 12:48 AM
Καλησπέρα σας !!

Δέν ξέρω αν η συμμετοχή μου στό site αυτό είναι η θά είναι από τίς τελευταίες
εμφανίσεις μου, διότι λίαν συντόμως λόγω επαγγέλματος θά αναχωρήσω
γιά μακρυνούς ορίζοντες. . .
Σωστές όλες οι απόψεις γιά τό τρέχον θέμα,ακόμη θετικότερη η άποψη πώς είναι απολαυστικό....υγειινό....ψυχ ολογικό...καί όλα τά παράγωγα.
Ομως η απορία μου βρίσκεται στό ακόλουθο ερώτημα...."εμείς οι ναυτικοί
αυτό τό διάστημα πού βρισκόμεθα μακρυά από τά δικά μας πρόσωπα
καί έχουμε κάποια αποχή από αυτήν τήν...υγειινή κατάσταση, μήπως
θά...έπρεπε νά τοποθετήσουμε τό επαγγελμά μας στό...ανθυγειινό επάγγελμα ?

Απλώς, μιά απορία είχα καί τήν έκφρασα !!
Εύχομαι ολόψυχα σέ όλες καί όλους τό καλύτερο.

Φιλικά
Δημήτρης-

starfish
16-10-2006, 12:12 PM
Εαν δεν μπορειτε να βρειτε αλλες λυσεις αγαπητε, φυσικα και θα πρεπει να ενταχθειτε στα ανθυγιεινα επαγγελματα. Πραγμα ομως που θα μπορουσατε να πετυχετε και βασει αλλων χαρακτηριστικων προβληματων του επαγγελματος σας!:toung: :toung:
Καλο σας ταξιδι

e k
16-10-2006, 12:43 PM
Re: Εαν δεν μπορειτε να βρειτε αλλες λυσεις αγαπητε...
Καμιά γοργόνα μήπως?

starfish
16-10-2006, 01:11 PM
Re: Εαν δεν μπορειτε να βρειτε αλλες λυσεις αγαπητε...
Καμιά γοργόνα μήπως?

Ειμαι σιγουρη, οτι γνωριζετε ολες τις δυνατες λυσεις, ειτε κατα την διαρκεια του ταξιδιου ειτε κατα τους σταθμους του.
Η γοργονα μπορει να αποτελει μερος καθε δυνατης λυσης, αλλα οχι λυση!
Γνωριζετε το μεγεθος της φαντασιας . :toung: :toung: :bigsmile:

e k
16-10-2006, 01:14 PM
:sick: Παρακαλώ σεμνά. Υπάρχουν και ανήλικα.

starfish
16-10-2006, 01:18 PM
:sick: Παρακαλώ σεμνά. Υπάρχουν και ανήλικα.

Ποσο πιο σεμνα;:weird: :toung:
[ειμαστε offtopic??]

e k
16-10-2006, 01:28 PM
Αν αρχίσουμε εδώ μέσα για ψαλιδι καρεκλάτα…θα πέσει ο ουρανός με τα άστρα στο κεφάλι μας. Ήδη μία πρώτη ψυχρολουσία της πήρα.
http://myhoroscope.gr/showpost.php?p=21669&postcount=951

Fotini Christodoulou
16-10-2006, 01:36 PM
Ποσο πιο σεμνα;:weird: :toung:
[ειμαστε offtopic??]


Ε λίγο offtopic, είστε!
(θα μου δώσω μια κοκκινη καρτα μετά...Η λύση που προτείνω δεν φανταστική.:cheesy: ..ο πατέρας μου πρωην ναυτικός επαιρνε και την μητέρα μου στα ταξίδια!!!:toung: )

Για να το δέσω με το αρθρο και την άποψη μου:
Θεωρώ πως πολλά απο όσα αναφέρονται ισχύουν σε γενικές γραμμές.Βεβαια κανόνες δεν υπάρχουν καθώς σε τέτοια προσωπικά θέματα ,δλδ του τί κάνει κάποιον συγκεκριμένο ανθρωπο να νιώθει ευεξία/υγιής /ευτυχής εξαρτάται από πολλά πράγματα.Οι αναγκες του καθενός είναι διαφορετικές και το "πακέτο "ευτυχίας και " υγείας" περιλαμβάνει πολλά διαφορετικά πράγματα.

Προσωπικά τώρα το θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό κομματι της ζωής μου,ισχυρό τονωνικό και παυσίνο "πονοκεφάλων" παντός είδους.:cheesy:

e k
16-10-2006, 01:51 PM
δεν ξέρεις τι μεγάλος δάσκαλος είναι η ανάγκη...στο μαθαίνουν οι πολεμικές τέχνες αυτό....Θέλω Μπορώ Προσπαθώ....

Το μεγάλο πρόβλημα πάντως είναι στις ναυτικίνες που δεν θέλουν απλά να περνάν τη ζωή τους σαν θεατές και ψάχνουν εναν περιπετειώδη τυπο, μπρουτάλ, γεμάτο ενέργεια και μυστήριο, το απόλυτο αρσενικό ... που απο την άλλη να βάζει κρέμα προσώπου και να μην ιδρώνει! Από την άλλη βέβαια υπάρχουν και οι έξυπνες (βλέπε καταρχήν αρχαίες Αιγύπτιες) που χρησιμοποιούν συστήματα ανύψωσης με υδραυλική υποστήριξη......

ένυγουέι Μην τα γυρνάμε όλα εκεί που θέλουμε......
ήρθε και η ώρα για φαί και μετά δουλειά...Χαιρετώ!

Marina 7771
16-10-2006, 02:00 PM
[quote]μπρουτάλ, γεμάτο ενέργεια και μυστήριο, το απόλυτο αρσενικό ... που απο την άλλη να βάζει κρέμα προσώπου

Λίγο σουρεαλιστικό δεν είναι αυτό? Μπρουταλ και κρέμα προσώπου....:suspiciou
I know, I know:offtopic:

Fotini Christodoulou
16-10-2006, 02:01 PM
Το μεγάλο πρόβλημα πάντως είναι στις ναυτικίνες που δεν θέλουν απλά να περνάν τη ζωή τους σαν θεατές και ψάχνουν εναν περιπετειώδη τυπο, μπρουτάλ, γεμάτο ενέργεια και μυστήριο, το απόλυτο αρσενικό ... που απο την άλλη να βάζει κρέμα προσώπου και να μην ιδρώνει! Από την άλλη βέβαια υπάρχουν και οι έξυπνες (βλέπε καταρχήν αρχαίες Αιγύπτιες) που χρησιμοποιούν συστήματα ανύψωσης με υδραυλική υποστήριξη......

ένυγουέι Μην τα γυρνάμε όλα εκεί που θέλουμε......
ήρθε και η ώρα για φαί και μετά δουλειά...Χαιρετώ!


Αν και - συμπαθάτε με-εχω την αίσθηση ότι έχασα καποιο επεισόδιο-το θεμα μας ειναι η συμβολή ή όχι του σέξ στην υγεία-θα συμπληρώσω σε όλα αυτά ότι όλοι άσχετα με φύλο έχουμε κάποιο πρότυπο που τελικά κανένας δεν μπορεί να φτάσει.
Καποιοι συμβιβαζόμαστε με ότι η ζωή μας φέρει, καποιοι όχι και συνεχίζουν το ψαξιμο.Οι αρχαίες Αιγύπτιες εχω την αίσθηση οτι ανήκαν στην πρώτη κατηγορια ,καθότι εάν δεν ήταν ιέρειες και γενικά δεν είχαν καποιον τίτλο,ηταν δλδ απλές γυναικες σαν εμάς,αναγκαστικά ακολουθούσαν τα όσα οι "πατριάρχες" τους επέβαλλαν.Γνωμη για το θέμα μας ίσως να είχαν αλλά πολύ φοβαμαι πως δεν θα την μαθουμε.;)

stam_ba
29-10-2006, 11:42 PM
Αγαπητέ φίλε από το ζωήί και ζώδια δεν ξέρω εάν έχουμε ανταλλάξει και πιο παλιά άποψεις, αυτό που έχω να πω τώρα είναι ότι είναι πολύ καλή προσπάθεια που κάνεις γράφοντας όλα αυτά, όμως πρέπει να ξέρεις ότι κινούνται στο σκοτάδι και το λέω αυτό γιατί οι άνθρωποι που κάνουν συχνά σεξ ,έρωτα, έχουν ξοδέψει την ουσία της ζωής Χάνουν το φως της ζωής ξοδεύοντας το, γίνονται ανούσιοι, σκοτεινοί άνθρωποι, τους πάνε όλα στραβά γιατί δεν έχουν την εσωτερική δύναμη να αντιμετωπίσουν τη ζωή και αν το παρακάνουν τους έρχονται και μοιραία γεγονότα

Zadok
30-10-2006, 12:22 AM
...όμως πρέπει να ξέρεις ότι κινούνται στο σκοτάδι...

Αν έχεις την καλοσύνη, γράψε μας τί σημαίνει αυτή η διατύπωσή σου, αγαπητέ stam_ba;

alegra
30-10-2006, 10:10 AM
Απο τη στιγμή που το ανθρώπινο είδος αναπαράγεται μέσω της σεξουαλικής συνεύρεσης και το σεξ αποτελεί και ευχαρίστηση, νομίζω πως δεν είναι σκόπιμο να το εξοστρακίζουμε στο...πυρ το εξώτερον :cheesy: .
Οοοοταν φτάσουμε στο σημείο το ανθρώπινο γένος νά μην έχει ανάγκη απο το σεξ για την αναπαραγωγή του και αυτό να μην υφίσταται ως πράξη ικανοποίησης, όπως θα έχουμε απωλέσει και άλλου είδους ...συχαμερές ανάγκες, μόνο τότε πιστεύω πως μπορούμε να το προσπερνάμε με...αδιαφορία.
Προς το παρόοοοον, ας το χαρούμε όσο μπορούμε, κάνει καλό και στα νευράκια, στρώνει την επιδερμίδα (τρέμε botox) και κάνεις και γνωριμίες... :cheesy:

panther
30-10-2006, 10:36 AM
Απο τη στιγμή που το ανθρώπινο είδος αναπαράγεται μέσω της σεξουαλικής συνεύρεσης και το σεξ αποτελεί και ευχαρίστηση, νομίζω πως δεν είναι σκόπιμο να το εξοστρακίζουμε στο...πυρ το εξώτερον :cheesy: .
Οοοοταν φτάσουμε στο σημείο το ανθρώπινο γένος νά μην έχει ανάγκη απο το σεξ για την αναπαραγωγή του και αυτό να μην υφίσταται ως πράξη ικανοποίησης, όπως θα έχουμε απωλέσει και άλλου είδους ...συχαμερές ανάγκες, μόνο τότε πιστεύω πως μπορούμε να το προσπερνάμε με...αδιαφορία.
Προς το παρόοοοον, ας το χαρούμε όσο μπορούμε, κάνει καλό και στα νευράκια, στρώνει την επιδερμίδα (τρέμε botox) και κάνεις και γνωριμίες... :cheesy:

Με το σεξ δεν χρειάζεσαι ούτε γιατρούς, ούτε χειρούργους ούτε ψυχιατρους, ούτε ορμονολόγους, ούτε νευρολόγους!!! Μια χαρά βρε.
¶ρα, συμφωνώ μαζί σου .... ας το χαρούμε:cheesy:

Ζωή και Ζώδια
30-10-2006, 10:43 AM
Αγαπητέ φίλε από το ζωήί και ζώδια δεν ξέρω εάν έχουμε ανταλλάξει και πιο παλιά άποψεις, αυτό που έχω να πω τώρα είναι ότι είναι πολύ καλή προσπάθεια που κάνεις γράφοντας όλα αυτά, όμως πρέπει να ξέρεις ότι κινούνται στο σκοτάδι και το λέω αυτό γιατί οι άνθρωποι που κάνουν συχνά σεξ ,έρωτα, έχουν ξοδέψει την ουσία της ζωής Χάνουν το φως της ζωής ξοδεύοντας το, γίνονται ανούσιοι, σκοτεινοί άνθρωποι, τους πάνε όλα στραβά γιατί δεν έχουν την εσωτερική δύναμη να αντιμετωπίσουν τη ζωή και αν το παρακάνουν τους έρχονται και μοιραία γεγονότα

Γεια σου φίλε, stam_ba
Καιρό είχαμε να τα πούμε και χαιρόμαστε που σε "ξαναβλέπουμε" :bigsmile:
Όντως τα είχαμε ξαναπεί εδώ http://myhoroscope.gr/showpost.php?p=15536&postcount=74 και εδώ http://myhoroscope.gr/showpost.php?p=15943&postcount=82, με αντίστοιχη θεματολογία. Αν έχεις λίγο χρόνο και ανατρέξεις σε αυτές τις δημοσιεύσεις, ίσως γίνουμε πιο αντιληπτοί.

(Αυτό με το "σκοτάδι" όντως θέλει διευκρίνιση, για την αποφυγή παρερμηνειών)

Φιλικά

stam_ba
30-10-2006, 07:08 PM
(Αυτό με το "σκοτάδι" όντως θέλει διευκρίνιση, για την αποφυγή παρερμηνειών)

Φιλικά[/QUOTE]

Να το πιάσω από την πιο ελαφριά μορφή , ότι το σεξ συνήθως γίνεται στο σκοτάδι. Το πνεύμα που υπάρχει πριν δημιουργηθεί το σπέρμα είναι ο'' Θεός'' Είναι η δημιουργός δύναμις.(Όταν οι άνθρωποι την έχουν μέσα τους αυτή την ενέργεια τους βοηθάει να δημιουργήσουν ) Αυτό προϋπάρχει της υλης.Στον άνθρωπο όταν καταναλωθεί αυτή η Ενέργεια το σωστό είναι να γίνει ένα μωράκι,Όταν καταναλώνεται για χάριν γούστου αυτό το υπέροχο, το παραδεισένιο, το καταπληκτικό, το θαυμάσιο, και γενικά όλα τα καλά που μπορεί να αισθανθεί και να βάλει ανθρώπινους νους, καταναλώνονται κι γίνονται,σταδιακά, όλα τα σκοτεινά και κακά που μπορούμε να φανταστούμε.(Και φυσικά καταλήγουν στο σκοτάδι και στο θάνατο )Αυτές τις λίγες γραμμές που έχω γράψει εαν τις αναλύσεις μπορεί να γραφτεί ένα ολόκληρο βιβλίο και όχι μόνο, γι αυτό θεώρησε το ότι είναι ο τίτλος ενός βιβλίου, ας πούμε, Πράγμα που δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν είμαι καλός,στις εκθέσεις ιδεών

stam_ba
30-10-2006, 07:25 PM
Καλημέρα σας

Το θέμα έχει πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να σας εκθέσω την αποψή μου για κάποια πράγματα

1.Αντιμετωπίζω πάντα διστακτικά αυτού του τύπου τις αναλύσεις και στατιστικές γιατί δεν ξέρω τι κρύβεται απο πίσω και τι μεθόδευση υπάρχει προκειμένου να ελεχθεί μαι ομάδα ατόμων μέσα απο εκεί.Που ξέρω εγώ οτι τι συγκεκριμένη έρευνα δεν την χρηματοδότησε φαρμακοβιομηχανία που παρασκευάζει φάρμακα τύπου viagra.....λέω τώρα?

2.Το sex στην καθεαυτή έννοια του είναι μια διαδικασία η οποία δίνει στον άνθρωπο ευχαρίστηση και ότι μας φέρνει ευχαρίστηση σίγουρα επηρεάζει την σωματική και ψυχική μας υγεία.

3.Σίγουρα μα εντελώς σίγουρα το sex δεν είναι λειτουργία ανάλογη της διατροφής ,γιατί καλά μου χωρίς μαμ κοκό δεν έχει ,γιατί για να κάνει καποιος sex πρέπει βασικά να υπάρχει πρώτα ,και για να υπάρχει έχει φάει έχει πιει νεράκι,αναπνέει και αποβάλλει απο τον οργανισμό του τις άχρηστες ουσίες.αλλίως είναι νεκρός και κουκου no!!!!!
Το λέω αυτό γιατί είδα να γράφετε οτι είναι λειτουργία όπως οι υπόλοιπες προαναφερθείσες και λίγο μου ΄γυάλισε το μάτι:dizzy:

4.Ανάλογα με την φιλοσοφία που έχει διαμορφώσει ή που θα διαμορφώσει κάποιος άνθρωπος "ψυχική ιισορροπία " μπορεί να επιτευχθεί μέσα απο πολλές διαδικασίες.Ο φωτισμένος μοναχός ασκητής Παίσιος δεν έκανε sex ,δεν νομίζω να ήταν ψυχικά διαταραγμένος(προσοχή δεν μιλάω για πορνοπαπάδες και τσοντομοναχούς μιλάω για ανθρώπους που βρίσκουν εσωτερική γαλήνη ακολουθόντας ένα μονοπάτι που έχουν ψάξει βαθά μέσα τους με συνέπεια και αφοσίωση σε αυτό)

5.Το sex είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και σαν προσωπική του υπόθεση είναι πέρα απο κάθε προσωπική δέσμευση,Ο καθένας στα όρια του νόμιμου μπορεί να κάνει sex με όσα άτομα θέλει όπως θέλει΄.

και τελευταίο και πολύ σημαντικό έιναι

6.Αυτό που κάνει έναν άνθρωπο ευτυχισμένο είναι όχι τι κάνει αλλά πως διαχειρίζεται αυτό που κάνει.Το sex είναι μια απλή λειτουργία του ανθρώπου.Παράδειγμα .....αυτός που κάνει πολύ σεξ λέει το αρθρο ζει περισσότερα χρόνια...ΟΚ .Κάνω λοιπόν πολύ sex με την κοπέλα μου σπάει το προφυλακτικό και την στέλνω να κάνει εκτροσούλα.Αυτή όμως επειδή είναι λίγο ευαίσθητη παθαίνει κατάθλιψη και πέφτει σε χάπια τα οπόια και τα πέρνει για πολλά χρόνια και ένα βράδυ πινει και ένα μπουκαλάκι ουίσκι και .....γεια σας παιδιά. Ακραίο παράδειγμα αλλά τι θέλω να πω .......εντάξει εγώ το πόμολο το γυάλιζα συχνά ...και κάποια στιγμή συναίβει μια στραβή ....ΗΞΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ?ΟΧΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ.....αυτό με κάνει δυστυχισμένο και με ψυχολογικά.

Η κάνω sex και μαθαίνω οτι το έτερον 'μιση έχει πάρει την μισή Αθήνα πριν απο μένα και τσουπ........οροθετικός τι κάνω?
Αυτοκτονώ(απόλυτη δυστυχία και εγκατάλειψη ,αυταπάρνηση,μηδενισμός)
Συνεχίζω απλά να ζω όσο ζω(παραίτηση)
Αποφασίζω μετά απο το πρώτο σοκ να αφιερωθώ σε ιδρύματα που βοηθούν ανθρώπους(δίνω ευκαιρία σε μένα να δω μια άλλη διάσταση χωρίς να ξέρω αν θα πετύχει απλά δίνω την ευκαιρία)

Αυτά τα ακραία παραδείγματα τα λέω γιατί πιστεύω οτι το σεξ σαν ποσότητα ή σαν ποιότητα δεν αρκεί για να΄μας "αυξήσει "το όριο ηλικίας μας.παίζει η γενικότερη στάση μας στην ζωή,τι επιλογές κάνουμε και το βασικότερο ΠΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ
Αγαπητέ Γιώργο αρχίζεις να '' ξύνεις την επιφάνεια ''

Zadok
30-10-2006, 08:05 PM
Να το πιάσω από την πιο ελαφριά μορφή , ότι το σεξ συνήθως γίνεται στο σκοτάδι.

Κι οι φωτογραφίες (δε μιλώ για τις ψηφιακές) εμφανίζονται κάτω από ειδικό φωτισμό. Θεωρείς ότι σημαίνει κάτι αυτό για την τέχνη της φωτογραφίας;


Το πνεύμα που υπάρχει πριν δημιουργηθεί το σπέρμα είναι ο'' Θεός'' Είναι η δημιουργός δύναμις.(Όταν οι άνθρωποι την έχουν μέσα τους αυτή την ενέργεια τους βοηθάει να δημιουργήσουν ) Αυτό προϋπάρχει της υλης.Στον άνθρωπο όταν καταναλωθεί αυτή η Ενέργεια το σωστό είναι να γίνει ένα μωράκι,

Δηλαδή όσοι έχουν κάνει μωράκια, έχουν κάνει θεάρεστο έργο και οι άλλοι προάγουν τον σκοταδισμό;

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, υποψιάζομαι ότι οι τσιγγάνοι θα είναι και οι πρώτοι που θα εισέλθουν στον παράδεισο. :bigsmile:

Στο ζήτημα της ενέργειας οφείλω να αναγνωρίσω ότι δεν έχεις και άδικο, αλλά προσωπικά, θεωρώ ότι μία αμφοτέρως ικανοποιητική σεξουαλική πράξη σε συνδυασμό με τα πλούσια και αγνά συναισθήματα των δύο εραστών, μπορεί να ενεργοποιήσει τόσο πολύ τα κέντρα της υπόστασής τους, που η εμπειρία της είναι πιο ουσιαστική κι από τον καλύτερο διαλογισμό.

Marina 7771
31-10-2006, 02:38 PM
Δηλαδή όσοι έχουν κάνει μωράκια, έχουν κάνει θεάρεστο έργο και οι άλλοι προάγουν τον σκοταδισμό;

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, υποψιάζομαι ότι οι τσιγγάνοι θα είναι και οι πρώτοι που θα εισέλθουν στον παράδεισο. :bigsmile:
PerfectΣυμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σου.
Και να συμπληρώσω, τί γίνεται με εκείνους που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά?

kiaRRa
31-10-2006, 02:48 PM
Μήπως να διαχωρίσουμε το sex ως απόλαυση από την τεκνοποία?Και γενικά μην είμαστε απόλυτοι.Αν δεν γίνεται κατάχρηση, μην το δαιμονοποιούμε

Ξέρξης
01-11-2006, 10:59 AM
Οταν κανει κανεις sex στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων εχει αγχος ως προς την αποφυγη της τεκνοποιιας ;)

Ζωή και Ζώδια
01-11-2006, 11:02 AM
Οταν κανει κανεις sex στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων εχει αγχος ως προς την αποφυγη της τεκνοποιιας ;)

Αυτό δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να μας προβληματίσει;:unsure:

starfish
01-11-2006, 11:05 AM
[quote=Ζωή και Ζώδια;22480]Αυτό δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να μας προβληματίσει;:unsure:[/quote

Απο ποια αποψη;
:bigsmile:

Ξέρξης
01-11-2006, 11:07 AM
Γιατι να μας προβληματισει; Δεν ειναι δυνατον καθε φορα που κανει καποιος sex να εχουμε και εγκυμοσυνη.
Οι θρησκευτικες αντιληψεις που καταδικαζουν την αντισυληψη, την εκτρωση και τις προγαμιαιες σχεσεις εχουν ξεπεραστει (και καλως κατα τη γνωμη μου) προ πολλου.

Ζωή και Ζώδια
01-11-2006, 02:49 PM
Αρχικά Δημοσιευμένο απο Ξέρξης
Γιατι να μας προβληματισει; Δεν ειναι δυνατον καθε φορα που κανει καποιος sex να εχουμε και εγκυμοσυνη
Όπως και δεν είναι δυνατόν να κάνουμε έρωτα χωρίς να έχουμε ποτέ εγκυμοσύνη.


Οι θρησκευτικες αντιληψεις που καταδικαζουν την αντισυληψη, την εκτρωση και τις προγαμιαιες σχεσεις εχουν ξεπεραστει (και καλως κατα τη γνωμη μου) προ πολλου
Όντως σε πολλά μέρη του κόσμου έχουν ξεπεραστεί, αλλά εκτιμούμε ότι από το ένα άκρο έχουμε φτάσει στο άλλο.

Η λειτουργία του μηχανισμού αναπαραγωγής υπάρχει ακριβώς για αυτόν το λόγο: την αναπαραγωγή. Δεν θα υπήρχαμε αλλιώς. Τα διάφορα αξιακά συστήματα (μεταξύ αυτών και οι θρησκείες) εκτιμούμε ότι ως έναν βαθμό ορθώς λειτουργούσαν και λειτουργούν αποτρεπτικά, με σκοπό την διαφύλαξη και την συνέχιση της ύπαρξης του ανθρώπου. Φανταστείτε να μην υπήρχαν οι περιορισμοί και οι κανόνες σε τι επίπεδο και τι μορφή θα είχε η ούτως ή άλλως "προβληματική" κοινωνία των ανθρώπων.

Είναι τελείως διαφορετικό το να απολαμβάνεις ελευθερα τον έρωτα (ανεξάρτητα αν ο σκοπός είναι η αναπαραγωγή ή όχι)από το να παραδίδεσαι σε αχαλίνωτο σεξισμό. Όπως και είναι άλλο πράγμα η συμπλεγματική απαγόρευση της φύσης του ανθρώπου από διαστροφικές/δογματικές αντιλήψεις και άλλο η υιοθέτηση του μέτρου.



starfish
Απο ποια αποψη;

Από αυτήν:
Όντως σε πολλά μέρη του κόσμου έχουν ξεπεραστεί, αλλά εκτιμούμε ότι από το ένα άκρο έχουμε φτάσει στο άλλο.

starfish
01-11-2006, 02:59 PM
Συμφωνω με οσα γραφεις παραπανω, αλλα λιγο εως πολυ ολα εχουν ειπωθει ηδη. Απο ενα σημειο και περα ανακυκλωνουμε το θεμα.
Ηδη προβληματιστηκαμε -και σε αλλα παραπλησια θεματα.....:lock:

Ζωή και Ζώδια
01-11-2006, 03:15 PM
Συμφωνω με οσα γραφεις παραπανω, αλλα λιγο εως πολυ ολα εχουν ειπωθει ηδη. Απο ενα σημειο και περα ανακυκλωνουμε το θεμα.
Ηδη προβληματιστηκαμε -και σε αλλα παραπλησια θεματα.....:lock:

Το αυτό και εμείς. Επιπλέον μια φριχτή καθυστέρηση στην σύνδεση μας μεταβάλλει σε :mad: και :w00t: Τα ξαναλέμε σε κάποιο άλλο τόπικ

Κασσιόπη
05-11-2006, 12:25 AM
3.Σίγουρα μα εντελώς σίγουρα το sex δεν είναι λειτουργία ανάλογη της διατροφής ,γιατί καλά μου χωρίς μαμ κοκό δεν έχει ,γιατί για να κάνει καποιος sex πρέπει βασικά να υπάρχει πρώτα ,και για να υπάρχει έχει φάει έχει πιει νεράκι,αναπνέει και αποβάλλει απο τον οργανισμό του τις άχρηστες ουσίες.αλλίως είναι νεκρός και κουκου no!!!!!
Το λέω αυτό γιατί είδα να γράφετε οτι είναι λειτουργία όπως οι υπόλοιπες προαναφερθείσες και λίγο μου ΄γυάλισε το μάτι:dizzy:



Κανείς δεν είπε ότι το σεξ είναι λειτουργία ανάλογη της διατροφής κτλ. Απλώς, σε ότι έχει να κάνει με τη συμβολή του στη διατήρηση της καλής υγείας, δε χρειάζεται να τονίζεται πως ότι γίνεται φυσιολογικά βοηθάει στην υγεία. Είναι αυτονόητο, όπως για όλες τις λειτουργίες.
Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σ' αυτή τη θέση και στο αν η μία λειτουργία είναι ανάλογη της άλλης.

ioni
28-03-2007, 11:11 PM
κολοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!και πολύ σωστό

SKYLOROCK
12-05-2007, 03:20 PM
Και να μην ξεχνάμε και το "Make sex,not war"...:embarrest

Όλα για κάποιο λόγο υπάρχουν τελικά...Και συμφωνώ ότι το sex συμβάλει στην καλή ψυχολογία και στην υγεία μας κατ'επέκτασιν, αλλά ας μην ξεχνάμε πάντα ότι όλα αυτά ισχύουν υπό προυποθέσεις...;) Και η βασικότερη προυπόθεση δεν είναι άλλη από την προφύλαξη!:love:

ioni
13-05-2007, 08:00 PM
λένε και το άλλο στον πόλεμο και στον έρωτα όλα επιτρέποντε
ο πόλεμος δεν μου αρέσει ούτε και αυτά που γίνονται μου αρέσουν
στον έρωτα όλα είναι ωραία όταν και οι δυο το χαίρονται
άλλωστε όλα τα υπερ του είναι να συμμετέχουν και οι δυο

zeta1987
06-07-2007, 03:34 PM
Πολύ ενδιαφέρον και απολαυστικό άρθρο... Εγώ πιστεύω ότι όταν το σεξ γίνεται με υγιές τρόπο αποτελεί μία άκρως φυσιολογική λειτουργία του οργανισμού και μας κάνει να αποβάλλουμε ότι αρνητικό νιώθουμε συναισθηματικά αλλά και σωματικά...

kritikia
06-07-2007, 04:10 PM
Πολύ ενδιαφέρον και απολαυστικό άρθρο... Εγώ πιστεύω ότι όταν το σεξ γίνεται με υγιές τρόπο αποτελεί μία άκρως φυσιολογική λειτουργία του οργανισμού και μας κάνει να αποβάλλουμε ότι αρνητικό νιώθουμε συναισθηματικά αλλά και σωματικά...

Συμφωνώ μαζί σου.. όμως καμιά φορά το σεξ μπορεί να οδηγήσει σε συναισθηματικά αδιέξοδα και εξαρτήσεις, οπότε να δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα σε ένα άτομο, το οποίο ενδεχομένως να περιμένει διαφορετικές εξελίξεις σε σχέση με τον ερωτικό του σύντροφο. Θέλω να πω ότι όταν φτάνουμε στο σημείο να κάνουμε σεξ με κάποιον/α, καλό είναι να είμαστε πλήρως συνειδητοποιημένοι στο τι ζητάμε από το άτομα αυτό..

ΨΑΡΑΚΙ
06-07-2007, 10:58 PM
Πολύ καλο το άρθρο σας.. Και επιτελους ας μιλησουμε για αυτο ανοιχτα και ελευθερα όσο αφορα και τις ευεργετικές του ιδιότητες!!!!

GELLO
06-07-2007, 11:27 PM
Όλα καλά γύρω από το sex, καλή και η απελευθέρωση, μα... πόσες φορές εξαιτιας της εμμονής στο sex, ζευγάρια φτάνουν στο χωρισμό; η απιστία δεν είναι sex; πόσες και πόσοι δεν το χρησιμοποιούν για να αποκτήσουν κατι ή κάποιον; Πιστεύω στη δύναμη και στην αξία του sex στη ζωή μας, μα να μη μας καθοδηγεί και να μη μας παρασύρει εκεί, που ξεκινά η δική μας μεν χαρά, αλλά και ο πόνος για κάποιον άλλο.. είναι ολοκλήρωση, είναι δημιουργία, είναι εκτόνωση, είναι ανάγκη, μα είναι και τόσο σημαντικό κομμάτι στη ζωή μας, που δεν πρέπει να το ευτελίζουμε..
το sex έχει ηθική. ας μην το λησμονούμε..

sagimoon
07-07-2007, 01:16 PM
Γνώμη μου
Ο τίτλος είναι ορθότατος. Το σεξ συμβάλει στην υγεία, δεν είναι η επιτομή της.
Οι άνθρωποι που έχουν χηρέψει, οι κινητικά ασθενείς, και τόόόσοι άλλοι που για διάφορους λόγους δεν έχουν το σέξ στην πρώτη πεντάδα των αναγκών τους,
πρέπει σώνει και καλά να έχουν κάποιο πρόβλημα???

Γιατί, αν είναι στις πρώτες ανάγκες ενός ανθρώπου, θα το επιδιώξει με όποιο τρόπο...στον 21ο αιώνα ζούμε...λύσεις υπάρχουν ...:bigsmile:

zeta1987
07-07-2007, 11:22 PM
Συμφωνώ μαζί σου.. όμως καμιά φορά το σεξ μπορεί να οδηγήσει σε συναισθηματικά αδιέξοδα και εξαρτήσεις, οπότε να δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα σε ένα άτομο, το οποίο ενδεχομένως να περιμένει διαφορετικές εξελίξεις σε σχέση με τον ερωτικό του σύντροφο. Θέλω να πω ότι όταν φτάνουμε στο σημείο να κάνουμε σεξ με κάποιον/α, καλό είναι να είμαστε πλήρως συνειδητοποιημένοι στο τι ζητάμε από το άτομα αυτό..

Και εγώ συμφωνώ απολύτως μαζί σου! Αυτό που είπα εγώ είναι η μία πλευρά του σεξ. Η άλλη η πιο σοβαρή είναι αυτή που αναφέρεις... Και έχεις απόλυτο δίκιο. Πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί με ποιον άνθρωπο μοιραζόμαστε αυτή την πράξη γιατί μετά χάνει τις ιδιότητες που έχει...

alyssa
14-11-2007, 04:34 PM
θα συμφωνησω και εγω..γενικα πριν κανεις οτιδηποτε με καποιον πρεπει να ξερεις τι θελεις αν και καμια φορα υπαρχει η πιθανοτητα αυτο που θελεις απο καποιον να αλλαξει η να εξελιχθει..

colibri
14-11-2007, 04:41 PM
Συμφωνώ μαζί σου.. όμως καμιά φορά το σεξ μπορεί να οδηγήσει σε συναισθηματικά αδιέξοδα και εξαρτήσεις, οπότε να δημιουργήσει ψυχολογικά προβλήματα σε ένα άτομο, το οποίο ενδεχομένως να περιμένει διαφορετικές εξελίξεις σε σχέση με τον ερωτικό του σύντροφο. Θέλω να πω ότι όταν φτάνουμε στο σημείο να κάνουμε σεξ με κάποιον/α, καλό είναι να είμαστε πλήρως συνειδητοποιημένοι στο τι ζητάμε από το άτομα αυτό..
Δε ζητάμε τίποτα απλά μερικές στιγμες απόλαυσης, ευχαρίστησης και ναι ηδονής.
Σε κάποια πραγματα όταν το αναλύεις και ψυχανεμίζεσαι χάνεις την ουσιά που στο συγκεκριμένο είναι το αίσθημα της υπέρτατης ένωσης. Το λάθος είναι να πιστεύουμε ότι με το σεξ έρχεσαι πιο κοντά στον άλλο αλλά αυτό κανονικά θα έπρεπε να είναι το κερασάκι σε μία σχέση που αξίζει. Και το αξίζει είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό

kritikia
14-11-2007, 05:08 PM
Δε ζητάμε τίποτα απλά μερικές στιγμες απόλαυσης, ευχαρίστησης και ναι ηδονής.
Σε κάποια πραγματα όταν το αναλύεις και ψυχανεμίζεσαι χάνεις την ουσιά που στο συγκεκριμένο είναι το αίσθημα της υπέρτατης ένωσης. Το λάθος είναι να πιστεύουμε ότι με το σεξ έρχεσαι πιο κοντά στον άλλο αλλά αυτό κανονικά θα έπρεπε να είναι το κερασάκι σε μία σχέση που αξίζει. Και το αξίζει είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό

Αγαπητή colibri, δεν με κατάλαβες μάλλον. Υπάρχουν πολλών ειδών sex, αλλά για να μην πλατιάσω θα σου πω 2 κατηγορίες: αυτό της μιας βραδιάς και αυτό που κάνεις με κάποιον που ξεκινάς να βγαίνεις και προσδοκάς κάτι περισσότερο. Στην πρώτη περίπτωση νομίζω είναι ξεκάθαρο, δεν σε ενδιαφέρει αν θα ξανασυναντηθείς μαζί του/της, σε πολλές περιπτώσεις το απεύχεσαι κιόλας... Στην δεύτερη περίπτωση όταν ξεκινάς μια σχέση με το sex ολοκληρώνεις την εικόνα που έχεις για τον άλλο. Επειδή όμως πολλές φορές η άποψη σου δεν συμβαδίζει με του άλλου, μπορεί να επέλθει χωρισμός πολύ πιο σύντομα απ' ότι περίμενες. Για αυτό το σημείο λοιπόν έκανα σχόλιο, θέλοντας να τονίσω ότι επειδή είναι μια "πράξη" ιδιαίτερη, για κάποιους ανθρώπους που είναι περισσότερο ευαίσθητοι μπορεί να επιφέρει τεράστια συναισθηματικά προβλήματα. Καταλήγω λοιπόν ότι η συμβολή του sex στην υγεία είναι δίκοπο μαχαίρι..από την μια μπορεί να σου κάνει παρα πολύ μεγάλο καλό και από την άλλη (εαν δεν είσαι σε θέση να συγκρατήσεις τον συναισθηματισμό σου) μπορεί να σε οδηγήσει μέχρι και σε κατάθλιψη εαν σε απορρίψουν.

Fotini Christodoulou
14-11-2007, 05:24 PM
Ωραίες απόψεις Colibri και Kritikia.:bigsmile:

Καπου ενδιαμεσα είναι και η δική μου.

Θεωρώ βέβαια ότι αν "φορτώσεις" το σέξ με όλες τις (συναισθηματικές) προσδοκίες προς την σχέση τότε χάνει ίσως και την ουσία του.
Από την άλλη η "υπέρτατη ένωση" κατα την άποψη μου μπορεί να υπάρξει μόνο αν υπάρχει και το ανάλογο "υπερτατο" συναισθηματικό υπόβαθρο ανάμεσα στους δύο ανθρώπους, που είναι εξαιρετικά σπάνιο να υπάρχει εξαρχής.
Θα έλεγα πως το σέξ χωρίς προσδοκίες, μπορεί πράγματι να συμβάλλει στην γενικότερη κατάσταση του ευζην ενός ανθτώπου, αν και για να υπάρξει αυτό πρέπει να συνηγορούν πολλοι παράγοντες.

friary
14-11-2007, 06:34 PM
Θα συμφωνήσω απολύτως με τη Φωτεινή :)

Dell Piero
14-11-2007, 08:48 PM
Θα συμφωνήσω απολύτως με τη Φωτεινή :)

Και εγώ με την Ιουλία

*Astropeleki*
14-11-2007, 08:57 PM
χαχαχαχα φτάνει! :laugh:

panther
14-11-2007, 11:19 PM
Και εγώ με την Ιουλία

:offtopic:

zeta1987
15-11-2007, 10:40 AM
Δε ζητάμε τίποτα απλά μερικές στιγμες απόλαυσης, ευχαρίστησης και ναι ηδονής.
Σε κάποια πραγματα όταν το αναλύεις και ψυχανεμίζεσαι χάνεις την ουσιά που στο συγκεκριμένο είναι το αίσθημα της υπέρτατης ένωσης. Το λάθος είναι να πιστεύουμε ότι με το σεξ έρχεσαι πιο κοντά στον άλλο αλλά αυτό κανονικά θα έπρεπε να είναι το κερασάκι σε μία σχέση που αξίζει. Και το αξίζει είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό

Συμφωνώ με την colibri απόλυτα! Το sex από μόνο του είναι ευεργετικό, και για να μην χάνει αυτό το θετικό απλά πρέπει να υπάρχει μία ωριμότητα για το τι συμβαίνει με το άτομο με το οποίο το μοιραζόμαστε.. Και όχι πολύ ανάλυση... Η ανάλυση το σκοτώνει και το χαλάει.:embarrest

dis
15-11-2007, 11:13 AM
Ολες οι αποψεις ειναι σωστες γιατι ο καθε ανθρωπος το βλεπει με τον δικο του τροπο. Εγω πιστευω οτι το sex ειναι βιολογικη αναγκη ενω τοsex με ερωτα ειναι η ολοκληρωτικη ενωση δυο ανθρωπων

GIRL
15-11-2007, 11:38 AM
Συμφωνώ με την colibri απόλυτα! Το sex από μόνο του είναι ευεργετικό, και για να μην χάνει αυτό το θετικό απλά πρέπει να υπάρχει μία ωριμότητα για το τι συμβαίνει με το άτομο με το οποίο το μοιραζόμαστε.. Και όχι πολύ ανάλυση... Η ανάλυση το σκοτώνει και το χαλάει.:embarrest

συμφωνώ.....το σεξ διάθεση θέλει οχι ανάλυση

skorpion
15-11-2007, 02:16 PM
Ισως να μην ειναι βιολογικη αναγκη με την εννοια οτι βιολογικη αναγκη ειναι το να φας αμα δε φας θα πεθανεις αλλα υπαρχουν ανθρωποι μοναχοι κτλ που δεν κανουν σεξ και δε πεθαινουν...
Η πιο μεγαλη εξαρτηση ειναι να κανεις τελειο σεξ με καποιον που αγαπας και να θες συνεχεια:laugh:

dis
15-11-2007, 02:50 PM
Η πιο μεγαλη εξαρτηση ειναι να κανεις τελειο σεξ με καποιον που αγαπας και να θες συνεχεια:laugh:[/QUOTE]

Σωστο αυτο :unsure:

alyssa
15-11-2007, 06:00 PM
θα συμφωνησω και εγω..:bigsmile:

Μαρία_Δ
17-11-2007, 08:08 PM
..κι εγώ με τη σειρά μου..που δεν έχω βγάλει τη συναισθηματική διάσταση από αυτό..

skorpion
17-11-2007, 08:15 PM
φανταζεστε ομως μετα ποσο σκληρο ειναι αν χρειαστει να κανεις απεξαρτηση, απανθρωπο!!!:laugh:

Maroulita
17-11-2007, 08:19 PM
Κόβεται το σεξ;;;; :toung::toung::toung:

Α ρε Θεοπούλα αθάνατη...

skorpion
17-11-2007, 08:24 PM
Κόβεται το σεξ;;;; :toung::toung::toung:

Α ρε Θεοπούλα αθάνατη...


καλε το τελειο σεξ με καποιον που αγαπας εννοω αν κοπει!

πονηρουλα:laugh::laugh::laugh:

Μητσάκος
17-11-2007, 09:08 PM
Ονειρα θερινής νυκτός. Το σεξ υπάρχει για να πουλάνε τα ΜΜΕ κατά κύριο λόγο, κατά δεύτερο να αυτοεπιβεβαιώνονται τύποι με iq μελιτζανοσαλάτας και κατά τρίτον για να κάνουμε παιδιά. Εγώ μετά από τόσες εμπειρίες που είχα το έχω απομυθοποιήσει παντελώς. :cheesy: Προτιμώ την παρέα του κολλητού μου (Μήτσος και αυτός) :nuts:

skorpion
17-11-2007, 09:18 PM
Τι ειναι αυτα που ακουω (βλεπω) !!!! :scared::eek: :w00t:

friary
17-11-2007, 09:39 PM
Ok κορίτσια. Μπορούμε να κανουμε ανετα παρέα με το Μητσάκο, είναι ακίνδυνος :laugh:

friary
17-11-2007, 09:42 PM
.... αλλά δεν συμβάλει στην διατήρηση της καλής υγείας :weird:



:nuts:

Μητσάκος
17-11-2007, 11:08 PM
Ο Μητσάκος δεν είναι ακίνδυνος. Απλά δεν είναι όλες ικανές :nuts:

Ιφιγένεια
18-11-2007, 11:58 AM
Ονειρα θερινής νυκτός. Το σεξ υπάρχει για να πουλάνε τα ΜΜΕ κατά κύριο λόγο, κατά δεύτερο να αυτοεπιβεβαιώνονται τύποι με iq μελιτζανοσαλάτας και κατά τρίτον για να κάνουμε παιδιά. Εγώ μετά από τόσες εμπειρίες που είχα το έχω απομυθοποιήσει παντελώς. :cheesy: Προτιμώ την παρέα του κολλητού μου (Μήτσος και αυτός) :nuts:

Διακατέχομαι από μοριακά ηλεκτρόνια που τορεντεύουν το σώμα μου αίμα από αυτό που ποτίζει το κρασί και δεν φεύγει. Μια άστατη ενέργεια είμαι, ένας ανθρακικός λεκές στο διάστημα σε συσκευασία μπετόν αρμέ. Ανάμεσα στην αρχή και το τέλος υπάρχει το ενδιάμεσο ως μία πραγματικότητα που ορίζεται από την επίφαση τους.



Απομακρυσμένη σύρραξη εσύ, σύνδρομο αντιδιαστολής αποσαφηνίζεσαι με μια γοητευτική ευκρίνεια στις κουρασμένες σκέψεις μου. Γίνεσαι, στέκεσαι, είσαι η αιτία που καταναλώνομαι στις ακτίνες - αυτές που καίνε και πυρπολούν τις αισθητικές μου απολήξεις. Καίομαι και τσουρουφλίζομαι, ζεματιέμαι και απορρόφω θερμότητα από την κοντινή σαν ήλιο θέρμη. Στα ρυμοτομημένα καλντερίμια του μυαλού μου γίνεσαι η άσφαλτος που στρώνεται και καλύπτει τις λογικές μου γούβες. Ανασυντάσσομαι ευθαρσώς, σαν το επόμενο μουντό πρωινό πέφτω σε μια φασματική φαντασμογέννεση από αυτές που κερνά η αποσύνθεση όταν γίνεται φαρμάκι.



Λογιδρικά άμφια ρυμοτομημένων εκπτώσεων πριονίζουν λίγο λίγο την πονεμένη μας ψυχή. Αμέτοχα λογαριάζοντας την πριοπική μας σχέση, διστάζουμε να προβούμε σε πράξεις που αμφισβητούν τον έκλυτο βίο. Κοινώς το λαϊφστάϊλ μας ορίζει να δρούμε σε ένα μιγαδικό υποσύνολο απόλυτων ακέραιων αξιών. Χαριεντίζουμε τη μέθεξη της, ζούμε στην κατάληξη της και δρούμε σαν συνένοχοι τις ντιρεκτίβες ενός ασύμφορου μορατόριουμ.
Το μέγεθος της δεν εσωκλείεται, τουναντίον διασκορπίζεται και χάνεται στο υπερδιάστημα των σκέψεων που την ορίζουν.



Εγκεφαλικοί ρύποι σκοτίζουν τις σκέψεις μου, απολειφάδια πληροφοριοδόχων μιτοχονδρίων λογικής παρεισφρύουν με ώση στην απύθμενα πειθήνια κοσμοθεωρία μου. Σαν σε ανέτοιμα ρυμοτομημένη διασταύρωση, προτεραιοποιούνται οι λάθος φραστικές συνέχειες στην στοματική μου κοιλότητα.
Στέκομαι για λίγο - προσηνής από ιδέες - άδεια από λογική και αιτίες - σε ένα πλαστικό σύμπαν δομημένο από πολυουρεθάνιο, νεοπρένιο και σιλικόνη, ανίκανο να ανακυκλωθεί. Σβήνουν τα φώτα, σβήνει η φλόγα, σβήνουν και οι σκέψεις μέσα απ' τις λέξεις. Ξεθυμασμένες - ξεψυχισμένες - κενές από ουσία - ανόητες και σκόρπιες.

ΤΙ ΠΙΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΔΙΝΩ?!!!:bigsmile:
Α ρε Μιτς! Εγραψες πάλι...! Με επιασε παραλήρημα!!!:bigsmile:

alyssa
18-11-2007, 04:05 PM
οντως εγραψες..!χαχα:bigsmile:

panther
18-11-2007, 04:16 PM
Ο Μητσάκος δεν είναι ακίνδυνος. Απλά δεν είναι όλες ικανές :nuts:


¶μα είναι αγόρι μου, να προκαλείς παραλαρήματα στις γυναίκες (βλ. Ιφιγένεια) και να καταστρέφεται η υγεία τους, τότε είσαι επικίνδυνος ...:toung:
Αχ βρε Ιφιγένεια ... τι σε βρήκε κορίτσι μου... Αχ:wacko:

Μητσάκος
19-11-2007, 06:51 AM
Διακατέχομαι από μοριακά ηλεκτρόνια που τορεντεύουν το σώμα μου αίμα από αυτό που ποτίζει το κρασί και δεν φεύγει. Μια άστατη ενέργεια είμαι, ένας ανθρακικός λεκές στο διάστημα σε συσκευασία μπετόν αρμέ. Ανάμεσα στην αρχή και το τέλος υπάρχει το ενδιάμεσο ως μία πραγματικότητα που ορίζεται από την επίφαση τους.

Οι εξετάσεις που σου δείξαν αυτά τα πράγματα καλύπτονται από το ΙΚΑ η όχι?


Απομακρυσμένη σύρραξη εσύ, σύνδρομο αντιδιαστολής αποσαφηνίζεσαι με μια γοητευτική ευκρίνεια στις κουρασμένες σκέψεις μου. Γίνεσαι, στέκεσαι, είσαι η αιτία που καταναλώνομαι στις ακτίνες - αυτές που καίνε και πυρπολούν τις αισθητικές μου απολήξεις. Καίομαι και τσουρουφλίζομαι, ζεματιέμαι και απορρόφω θερμότητα από την κοντινή σαν ήλιο θέρμη. Στα ρυμοτομημένα καλντερίμια του μυαλού μου γίνεσαι η άσφαλτος που στρώνεται και καλύπτει τις λογικές μου γούβες. Ανασυντάσσομαι ευθαρσώς, σαν το επόμενο μουντό πρωινό πέφτω σε μια φασματική φαντασμογέννεση από αυτές που κερνά η αποσύνθεση όταν γίνεται φαρμάκι.
Fujitsu inverter έχεις βάλει?


Λογιδρικά άμφια ρυμοτομημένων εκπτώσεων πριονίζουν λίγο λίγο την πονεμένη μας ψυχή. Αμέτοχα λογαριάζοντας την πριοπική μας σχέση, διστάζουμε να προβούμε σε πράξεις που αμφισβητούν τον έκλυτο βίο. Κοινώς το λαϊφστάϊλ μας ορίζει να δρούμε σε ένα μιγαδικό υποσύνολο απόλυτων ακέραιων αξιών. Χαριεντίζουμε τη μέθεξη της, ζούμε στην κατάληξη της και δρούμε σαν συνένοχοι τις ντιρεκτίβες ενός ασύμφορου μορατόριουμ.
Το μέγεθος της δεν εσωκλείεται, τουναντίον διασκορπίζεται και χάνεται στο υπερδιάστημα των σκέψεων που την ορίζουν.

Αυτό με την πριοπική σχέση δεν το καταλαβαίνω. Μήπως εννοούσες πριαπική?


Εγκεφαλικοί ρύποι σκοτίζουν τις σκέψεις μου, απολειφάδια πληροφοριοδόχων μιτοχονδρίων λογικής παρεισφρύουν με ώση στην απύθμενα πειθήνια κοσμοθεωρία μου. Σαν σε ανέτοιμα ρυμοτομημένη διασταύρωση, προτεραιοποιούνται οι λάθος φραστικές συνέχειες στην στοματική μου κοιλότητα.
Στέκομαι για λίγο - προσηνής από ιδέες - άδεια από λογική και αιτίες - σε ένα πλαστικό σύμπαν δομημένο από πολυουρεθάνιο, νεοπρένιο και σιλικόνη, ανίκανο να ανακυκλωθεί. Σβήνουν τα φώτα, σβήνει η φλόγα, σβήνουν και οι σκέψεις μέσα απ' τις λέξεις. Ξεθυμασμένες - ξεψυχισμένες - κενές από ουσία - ανόητες και σκόρπιες.

Στη μάνα σου τόπες? :nuts:


ΤΙ ΠΙΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΔΙΝΩ?!!!

Το θέμα είναι να μη σε πίνει :cheesy: (αν και νομίζω ότι έχεις πέσει στη μαρμίτα από μικρή :laugh: )


Α ρε Μιτς! Εγραψες πάλι...! Με επιασε παραλήρημα!!!

Μπα, για δες τις διελεύσεις σου. Κάτι ενεργοποιεί τον Ποσειδώνα σου :cheesy: Εγώ ένας απλος καταλύτης είμαι :embarrest

(και επειδή ήδη είμαι οφ τόπικ χαιρετώ το θέμα και πάω στο άλλο με τη χαζομάρα και δεν ξανάρχομαι εδώ)

dis
19-11-2007, 10:38 AM
Οχι Οχι Οχι. Μητσακο μην φυγεις τωρα. Τωρα που αρχισαν τα ωραια φευγεις

allen
19-11-2007, 03:36 PM
Παρακαλώ να μείνουμε εντός θέματος.

TZOYLI@freemail.gr
04-11-2008, 02:57 AM
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ.! ΤΟ SEX βοηθαει παντου. σου δινει ενεργεια, χανειs θερμιδεs. ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!!

flame
04-11-2008, 07:47 AM
Ο Μητσάκος δεν είναι ακίνδυνος. Απλά δεν είναι όλες ικανές :nuts:
Όταν λες ικανές για να κάνουν τι?

tavrina
07-11-2008, 06:33 PM
Καλησπέρα σας :bigsmile::bigsmile:
το άρθρο σου είναι πολύ καλό και έξυπνα γραμμένο.
Η σεξουαλική επιθυμία είναι κάτι υγιές αρκεί να συνοδεύετε και απο συναίσθημα.
καλή συνέχεια σε όλους..καλό...ζευγάρωμα...:love: :love:

Μητσάκος
07-11-2008, 07:24 PM
Καλησπέρα σας :bigsmile::bigsmile:
το άρθρο σου είναι πολύ καλό και έξυπνα γραμμένο.
Η σεξουαλική επιθυμία είναι κάτι υγιές αρκεί να συνοδεύετε και απο συναίσθημα.
καλή συνέχεια σε όλους..καλό...ζευγάρωμα...:love: :love:

Ευχαριστώ :bigsmile: