PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Σελήνη κενή πορείας



friary
24-09-2006, 02:52 PM
Όταν είναι σημαντικό να μην κάνεις τίποτα

Μερικές φορές η αστρολογία φαίνεται τρομακτική. Να έχεις περάσει όλη σου τη ζωή ήσυχος, μη γνωρίζοντας για τη Σελήνη Κενή Πορείας και ξαφνικά μόλις το ανακαλύψεις να πανικοβληθείς! Ένα κενό είναι, ένα χάσμα, ένα κενό διάστημα κατά το οποίο δεν είναι ο κατάλληλος χρόνος για να αρχίσουν νέα πράγματα ή να γίνουν σημαντικές διαπραγματεύσεις. Η χρονική περίοδος κάθε δυόμισι ημέρες όταν η διερχόμενη Σελήνη αλλάζει θέση από το ένα ζώδιο στο άλλο και δεν κάνει όψεις με κανένα πλανήτη του ηλιακού μας συστήματος ονομάζεται Σελήνη Κενή Πορείας. Η κατάσταση αυτή εμφανίζεται αρκετά συχνά και μπορεί να διαρκέσει από λίγα λεπτά, μέχρι αρκετές ώρες ή ακόμη και ημέρες, μέχρι να περάσει στο αμέσως επόμενο ζώδιο.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου Σελήνη κενή πορείας (http://php56.astrowin3.org/forum/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%C E%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-149/%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CE%AE-%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-12028/)

medousa
25-09-2006, 01:21 AM
Εχω μπερδευτει ! μπορειτε να δωσετε ενα παραδειγμα για να καταλαβω ποτε ακριβως εχουμε σεληνη κενης πορειας? Ειμαι ασχετη με τις οψεις... αλλα και την αλλαγη που κανει απο ζωδιο σε ζωδιο.

*Astropeleki*
25-09-2006, 02:36 AM
Η Σελήνη κενής πορείας είναι στην ουσία η περίοδος μετά την τελευταία όψη που σχηματίζει σε ένα ζώδιο μέχρι την είσοδό της στο επόμενο ζώδιο.

Για παράδειγμα, την Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου, η Σελήνη βρισκόταν στο ζώδιο του Ζυγού. Η τελευταία όψη της Σελήνης για την μέρα αυτή ήταν ένα εξάγωνο με τον Πλούτωνα στις 5 η ώρα περίπου το απόγευμα. Η Σελήνη σήμερα θα μπει στο ζώδιο του Σκορπιού, περίπου στις 5 το πρωί (και για όσους δουν αυτό το ποστ το πρωί, θα έχει ήδη μπει, για να μην υπάρξει σύγχυση ή κάτι παρόμοιο). Το διάστημα, λοιπόν, από την τελευταία όψη της Σελήνης, που βρισκόταν στον Ζυγό, μέχρι την είσοδό της στο ζώδιο του Σκορπιού, είναι Σελήνη κενής πορείας. Και αυτό συμβαίνει κάθε δυο μέρες σχεδόν, που αλλάζει η Σελήνη ζώδιο, και συμβαίνει πάντα με τον ίδιο τρόπο. Το διάστημα μετά την τελευταία όψη της στο ένα ζώδιο μέχρι την είσοδό της στο άλλο.

Σωστά Μαίρη;;;

laziali
27-09-2006, 10:59 PM
Πολυ πολυ ωραιο το αρθρο σου friary. Να και κατι που δεν ειχα ακουσει και δεν ηξερα. Το εμαθα απο σενα και το καταλαβα. Συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!

alegra
27-10-2006, 03:05 PM
Πολύ ωραίο άρθρο. Συγχαρητήρια friary!!! :bigsmile:
Μόλις τώρα διάβαζα για τις Πλανητικές ώρες. Πόσα πολλά πρέπει να κοιτάμε τελικά :wacko: για να έχουμε ελπίδες για το καλύτερο αποτέλεσμα.....
:love:

ioni
23-09-2007, 04:03 PM
πολύ διαφορετικό απο ότι έχω διαβάσει για την κενη σελήνη

zw_epimenontas
09-10-2011, 10:44 PM
καλησπερα σασ.
μπορω να κανω μια ερωτηση ? οταν περνουμε αποφασεις η ανακοινωνουμε κατι σοβαρο σε κενη πορεια τι γινετε?

Χρήστος Άρχος
17-10-2011, 10:23 AM
Καλησπέρα σας. Θεωρητικά η απόφαση η οποία παίρνει κάποιος χρειάζεται συνήθως μία επαναπροσέγγιση γιατί μπορεί να έχει κάποια λάθη ή θα χρειαστεί να κάνει αυτή την επαναπροσέγγιση γιατί αργά η γρήγορα θα έρθουν νέα δεδομένα. Η Σελήνη Κενής πορείας αν έχει πιο παλιό της χαρακτηριστικό είναι αυτή ακριβώς η προειδοποίηση ότι δεν πρέπει κάποιος να κινηθεί. Στην Αιγυπτιακή αστρολογία μάλιστα είναι μία συνθήκη για τα στάδια "Mout" δηλαδή της νύχτας όπου όλα πρέπει να κοιμηθούν. Σύμφωνα λοιπόν με τη θεωρία να είσθε έτοιμη να αντιμετωπίσετε κάποια λάθη.
Στην πραγματική ζωή τώρα νομίζω ότι είναι ένα ζήτημα τραβηγμένο από τα μαλλιά, έχω δει ανθρώπους που σε περιόδους κενής πορείας έχουν πάρει πολύ καλές αποφάσεις απλά ίσως χρειάστηκαν λίγο περισσότερο σκέψη αλλά μέχρις αυτού του σημείου. Νομίζω ότι πρακτικά η Κενής Πορείας έχει ουσιαστική σημασία στην ωριαία αστρολογία παρά κάπου αλλού ενώ και στον προοδευτικό χάρτη όταν η Σελήνη είναι κενής πορείας παρουσιάζονται κάποιες στρεσογόνες καταστάσεις και θα πρέπει το άτομο να μην είναι τόσο ενεργό αν και συνήθως αν δεν υπάρχουν άλλες όψεις να το αναιρούν δεν είναι έτσι και αλλιώς τόσο ενεργό.